ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE. No. 5485. Xaturdag 51 December 1887. 44ste Jaarg. 1888. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIiüN van 1—3 rebels 30 Cis., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlyk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BERIGT. Op aanstaanden Maandag zal de Nieuws bode NIET worden uitgegeven. De ondergeteekende is op 1 Januarij 1888 te SPREKEN op het Raadhuis, des namiddags van 13 uur. J. P. N. ERMERINS, Burgemeester Het oude jaar is weêr verdwenen Te twaalf ure middernacht, En in zijn plaats een nieuw verschenen, Waarvan men heil en voorspoed wacht. Ik wil daarbij weêr niet mankeeren Zoo op het land nis in de stad, Mijn lezers te feliciteeren I» -t eerste nominer vn« ons blad! Ook wil ik daarbij met U allen Een blik in het verleden slaan, Ten blijk dat tal van lotgevallen Mij niet zijn door hot hoofd gegaan. Met U nog eene. wijl vertoeven Bij T geen er voorviel hier en daar, Wat ons verblijde of kon bedroeven In het pas afgestorven jaar. Gaf alles al geen stof tot roemen Voor den gewénschten- stand der kas, Toch bleef er nog zeer veel te noemen Dat werkTijk nog zoo kwaad niei was. Het jubilé van onzen Koning Reeds in de tweede maand gevierd, Bragt feestgewoel in ied're woning Die voor Oranje was versierd. Wel werd in Dorpen en in Steden De Kerkelijke rust verstoord, Door vaak Doleerend op te treden Betreffende een Bijbelwoord. Men wilde zoo uiteen doen spatten Wat de Synode had bepaald; Doch al die Kerkelijke debatten Hebben zeer'weinig uitgehaald. Was de Natuur wel wat eenzijdig Door scherpe droogte maanden lang, Toch kwam de regen niet ontijdig Voor eenen Oogst van d' eersten rang. Men kermde over dorre weiden En over meen'gen leêgen pat, Maar moest ten slotte toch belijden Dat ook die droogte had haar nut. 't Was al van nagroei wat men hoorde Van eenen korrel schraal en klein, En wie zich aan die klagt niet stoorde Moest wel zeer optimistisch zijn. Gelukkig is het toch gebleken Dat al die brommers ziju beschaamd, En in de meeste landbouw-streken Meer is geoogst dan was geraamd. Ook zagen wij weêr aardsche grooten Wanhopig kampen om 't gezag, Ofschoon hun kring partijgeuooten Steeds enger werd met ied'rcn dag. Hoe stoelvast ook Grévy mocht wezen Aan 't hoofd der Eransche Politiek, Carnot is in zijn plaats verrezen i Als President der Republiek. Schoon velen bij. hun handwerk morden Daar bleek het naar men meld, gewis, Dat met een zaak in Ridderorden Nog wel wat te verdienen is. Weet men de zaak maar aan te pakken Of het dan Pa of Schoonzoon doet, Dan vloeit het goud wel in de zakken En gaat d* affaire blijkbaar goed Toch is het of die groote Heeren Wanneer het goed gesternte hun vleit, Niet denken dat de kans kan keereri Wat ongedacht hun val bereid. Men laat zijn troepen opmarcheeren Tot aan de grenzen van zijn land, En loert, om iets te annexeeren Tot moog'lijk 't oorlogsvuur ontbrandt. Maar waar men zich aan twist mogt hechten Hier had men steeds den vrede lief, En deed men voor de Burger-rechten Slechts een beweging offensief. De nieuwe Grondwet zeer bescheiden Ontvangen door het gansche land, Gaf, om het kiesrecht uit te breiden Een beet'ren maatstaf aan de hand. Een tal van LodgersCommensalen Reeds lang stiefmoederlijk bekort, Kunnen nu ook den cijns betalen Waardoor m' in Neêrland Kiezer wordt. Wat zal dit veler aandacht trekken Als zulk een schaar ter stembus gaat, En Candidaten-jagt verwekken Voor Kamer-leden van den Staat! Ook wil ik nog in 't kort gewagen Van onzen Vriend van Nieuwenhuh, Die met de zijnen werd geslagen Ja zelfs hun meublement tot gruis. Bij 't gul onthaal, door hem genoten Na zijn arrest, te Rotterdam, Schijnt hij wel van de baan gefloten En schier herschapen in een lam. Doch 'k wil thans met -t-verleden sluiten Nn ik weêr in de toekomst staar, En liever mijne wenschen uiten Voor 'i ingetreden schrikkeljaar. Dnt het geen schrikken moog bezorgen In huisgezin en Maatschappij, Maar steeds bij eiken nieuwen morgen Een nieuwe bron van welvaart zij! Dat hoog en laag geplaatste lieden Met lust vervult ziju voor hun taak, En, wie de eer heeft te gebieden Nooit van zijn invloed misbruik maak'. Dat bij tien burger als den Koning Het huisselijk genoegen woont, Maar ook de kleinste werkmanswoning Van ziekte en armoe blijft verschoont. Dat koopmanschap en handel bloeije Zoo op de zee als op het land, En men geen tonnen gouds verkuoeije Met d' Oorlogsfakkel in de hand. Dat met verstand worde gekozen Wat d' Industrie bevord'ren kan, Dan hebben tal van werkeloozen Daar ook bepaald hun voordeel van. Den landman wensch ik goede zaken Opdat hem geen tekort bekruipt, En nimmer bij het botermaken Er Margarine tusschen sluipt. Een rijke winst zijn werk moog' krooneu Zoo op het land als in den stal, En zóó den werkman kan beloonen Dat ook diens lot verbet'ren zal. Dat onze groote Suez-Booten, Alsook die op Amerika, Niet op een and'ren Stoomer stooten, Maar elke reis voorspoedig ga. Dat, nu hier een der Reederijen Haar stoomvaart onlangs heeft gestaakt, De oudste onzer Maatschappijen Van deze kans geen misbruik maakt! Dat door de kracht der Schelde-strooraen Bij stilte of bij stormgeweld, Den oever niet wordt weggenomen Voor welks behoud ons 't hoogste geldt. Dat ook de diepten niet verzanden Waardoor de Scheepvaart wordt geboeit, En op de Zeeuwsche oeverranden Het schelpgedierte welig groeit. Ook wensch ik bij het zaraenwerken Meer onderlinge harmonie, En daagTijks niet is op te merken Een zeer misplaatste jalousie. Wie rond en eerlijk concureeren Wensch ik een zaak als Bon marché, Maar hen die frauduleus failleeren Een plaats bij 'i leger in Aljeh Gij ziet dus, dat de oude jongen Zijn trouwe lezers weêr gedenkt! En steeds van vreugde blijft doordrongen Voor T geen den Nieuwjaars morgen schenkt! Hij wil zich gaarne weêr verbinden Het nieuws te brengen hier en daar, En wenscht in één woord, al zijn vrinden Tot slot: een hoogst gezegend jaar! Nieuwstijdingen, ©kina. Een Amerikaanscli zendeling in de Chineesche pro vincie Hanon haDgfc een treurig tafereel op van de verwoesting door de jongste overstroomingen aange- rigfc. In den nacht van den 23sten September trad de Geele Rivier buiten hare oevers. De doorbraak had plaats ten zuidwesten der Btad Chinghow. Niet alleen Chinghow, maar bovendien nog 10 andere volkryke steden werden geheel overstroomd. 30,000 personen verdronken en nagenoeg een millioen zjjn zonder huis vesting en voedsel. Byna de geheele oppervlakte der provincie Hanon is thans een meer van 10 tot 30 voe ten diepte, en de ellende onder de bevolking is zeer groot. Duizenden zitten hongerig, moedeloos en neer slachtig aan de oevers zonder kleeding of voedsel. Hutten worden thans opgerigt. De bittere koude ver hoogt de ellende, en de overheid is buiten staat om deze te bezweren. Nnutifca. De smokkelhandel in diamanten wordt in Amerika op groote schaal gedreven. Trouwens, wie er zich mede bezig houden „verdienen" er ongeveer 10 pCt. mede. Een tijdlang kwamen te New-York diamanten, welke door dames werden gesmokkeld. Men onderzocht op het nauwkeurigst alle vrouwen, die er een beroep van maakten voortdurend tusschen Europa en Amerika heen en weer te reizen, maar men vond niets. Einde lijk nam een geheim politie-agent de toevlugt tot de hofmeesteres eener stoomboot; zij was aanvankelijk niet gelukkiger. Op zekeren dag echter vond zy by het opruimen eener hut een valschen tand, die hol en buitengewoon licht was, en bovendien zeer fijn bewerkt. Daar zy zelve valsche tandon had, viel haar deze deB te raeer in het oog. Zy nam het gevonden voorwerp en toonde dit aan den agentdeze ging er mee naar een beroemd tandmeester en zoo kwam het uit dat men in de laatste maanden een buitengewoon groot aantal dergelyke holle tanden had besteld. Toen de eerstvolgende boot aankwam, werden ver scheidene verdachte dames gevisiteerd en nu kwam alles aan het licht; in de holle tauden waren kost bare brillanten verborgen. Twee zusters hadden er 13 in haar gebit. In de Vereenigde Staten zyn diamanten een mode artikel „iedereen" draagt ze. Er zyn dames die by feestelijke gelegenheden meer dan 100,000 aan dia manten op hare bleeren dragen. Maar ook menige aanzienlijke dame maakt er geene gewetenszaak van, diamanten uit Europa mee te brengen en de douane te ontduikener zyn smokkelaarsters van beroep, maar nog veel meer toevallige smokke laarsters. Eene rjjke dame beroemde er zich in het openbaar op, dat zy voor 200,000 gulden aan diamanten met het beste gevolg had ingesmokkeldzy had holle hakken aan hare bottineB laten maken en daarin haren schat verborgen. Eenige maanden later werden holle t hakken'eene geliefkoosde bergplaats,^ maar de douanen- kwamen er door een barbier, aan wien eene klant dit lagchend verteld had, spoedig achter. Daarop kwamen de koffers met dubbelen bodem aan de beurt; reis- tasschen met geheime zakken, revolvers, waarvan de kolf hol was en toiletnécessaires met geheime berg plaatsen. Eene Hollandsche vrouw, welke onlaDgs naar Amerika overstak, zocht naar den sleutel van haar koffer en verzocht deu beambte onderwyl haar kind vast te houdenzy gaf hem tevens den rammelaar, dan was de kleine stil. Later kwam het uit, dat de rammelaar vol groote diamanten zat, zoodat de commies zelf den schat in handen had gehouden. Eene vreeselyke koude heerscht op het oogenblik in Kanas (Amerika) Het land is overdekt met sneeuw en een aantal koloniën lyden gebrek aan levensbehoeften en brandstoffenhet verkeer is geheel afgebroken en in enkele districten is de thermometer tot 35 graden onder nul gedaald. Verscheidene personen zyn door de koude omgekomen. De Tnrksche financiën zyn in een zeer betreurens- waardigen staat. Destijds heeft men melding gemaakt van de ongeregeldheden, veroorzaakt voor de Bank door de vrouwen der beambten die het achterstallige salaris eischten. Thans zyn het de troepen, die haar eoldy verlangen. De matrozen, wier diensttijd afgeloopen is, hebben zich en corps naar het paleis willen be geven om hun niet uitbetaalde soldij op te eischen, om welke reden men hen in de kazerne heeft opgesloten en daarna heeft men ze een voor een laten vertrekken met een gedeelte van hetgeen zij te goed hadden, doch"' onder voorwaarde, dat zy ae hoofdstad zouden verlaten. Dit Constantinopel wordt gemeld, dat een voor malig Russisch zee-officier eene audiëntie aan den Sultan beeft gevraagd om hem eene belangrijke mededeeling te doen. Deze audiëntie is hem toegestaan en aan den Sultan heeft hg verklaard, dat zjjn schip onlangs 2000 geweren uit Odessa te Constantinopel heeft gebragt om een expeditie van Russische vrijwilligers te wapenen, welke bestemd zijn tegen Bulgarye. Een onderzoek is door den Sultan bevolen. Jftanftrijft, Wilson heeft Woensdag weder een kwaden dag ge had. Vrouw Rattazzi, die opnieuw voor de regtbank verscheen, en beloofd had onthullingen te doen, heeft woord gehouden. Haar advocaat heeft aangetoond dat zyn cliente slechts agentes was van Wilson en d'And- lau. Ratazzi heeft verscheidene personen laten deco reeren en zy was op het punt van nog aan vele anderen een lintje te verschaften, toen het incident— Caffarel voorviel. Haar advocaat heeft aan de regtbank een lyst dor personen overhandigd, die door bemiddeling van Ratazzi gedecoreerd zjjn. ©oatewrijjfe. Baron Rothschild te Weenen heeft een merk waardige Kerstmisgeschenk gekregen. Hy is namelijk met zyne familie „hoffahig" geworden, en het daarop betrekking hebbende besluit zal hem dezer dagen door den opper-ceremoniemeester worden overhandigd. De stjjve Oosfcenrijksche hofétiquette kent twee soorten „hofahigkeit." De eerste bezitten alle personen die eene decoratie of een bepaald ambt bekleedende tweede, welke van intiemer aard is, hebben slechts zy die op een der ontvangstdagen van de Keizerin aan haar de grootmeesteres zijn voorgesteld. Daarop hebben alle heeren aanspraak, die tot de eerste, tweede en derde rangklasse behooren, dat wil zeggen ministers, generaals, diplomaten enz. Voor de dames is het ge heel wat anders, deze werden tot 'voor korten tyd eerst dan als „hoffahig" beschouwd, als ze 16 kwartieren in haar wapen hebben. Sedert 2 jaren zyn die strenge bepalingen echter gewijzigd, en kunnen ook de echt- genooten van hoogwaardigheidsbekleders, zelfs al zyn zy niet van adel, by de Keizerin werden toegelaten. Thans is het echter de eerste keer, dat deze eer aan een Joodschen bankier te beurt valt, waaruit spotvogels reeds hebben afgeleid dat de Oostenryksche regeering zeker van Rothschild geld noodig heeft. Beriyn, 29 Dec. Volgens particuliere berigten uit Weenen wordt' door wederzydsche ophelderingen der belanghebbende mogendheden eene bevrediging waarschijnlijk. s51eï»erl«n5>, 's <?rï*a,v©DÏi0g-o, 29 Dec. De Tweede Kamer heeft onafgedaan gelaten de volgende ontwerpen: De Zondagswet, de regeling van het notarisambt, de geneeskundige wetten, auteursregt op de werken van beeldende kunst, de wet op 't regfc van vereeniging en vergadering, de wet op de vrijheidsbeneming, bekrach tiging eener overeenkomst met de Hollandsche Spoor- wegmaatsch., financiëele verhouding tusschen Nederl. en Indië met bybehoorende ontwerpen, de wet op den kinderarbeid, die niet in de afdeelingen zyn onderzocht; het contract met de Rynspoorwegmaatscli., de wet op den zoutaccyns, waarvan een hernieuwd onderzoek in de afdeelingen noodig zou zyn het bankoctrooi, het handeïstractaat met Spanje, het invoerregt op rozijnen, de amortisatie der Entre- pótdokleening, die in de afdeelingen zijn onderzocht. (Over het tractaat en het invoerregt op rozynen zyn voorl. verslagen uitgebragt) de verbetering van de rivier de Berkel, de bekrach tiging van credieten, verleend aan ondernemingen in de Vorstenlanden, de onteigening van een kanaal door de Vriezenveensche venen, waarover eindverslag is uit gebragt. In de Februarij-zitting zullen denkelyk de laatste zes ontwerpen worden behandeld. Van de nog niet onderzochte schynt het wetje op de vrijheidsbeneming het meest urgent, Eene jufvrouw, die zich Maandag avond per tram naar het Hollandsche spoor te 's Hage begaf, bleek by aankomst aldaar slapende te zjjn en wel zóó, dat het niet mogt gelukken haar te wekken. Zy bragt den nacht steeds slapende door in een der wachtkamers van het station en is Dingsdag ochtend in denzelden toe stand naar het stedelyk ziekenhuis vervoerd. Z. M. de koning, wenschende een blyk van deel neming te geven in het jubileum dat de paus dezer dagen viert, heeft een brief van geluk wensching aan Zyne Heiligheid gerigt en HoogBtdeszelfs Kamerheer in buitengewonen dienst, baron Van Brienen van de Groote Lindt, belast dien aan den Paus te overhandigen. ®s Graveuhage, 29 Dec. Aangenomen is de aanvullingswet op de strafvordering, de tydelyke pen sioenregeling van mindere marine-werklieden, de dading kloostergoederen St. Agatha, de wjjziging in het kies- regt, de uitbreiding in de vrijstelling der grondbelasting. De Regering verklaarde, dat zoolang geen rjjkswet straf bedreigt, de gemeenteverordeningen straf kunnen bedreigen tegen het dragen van verboden wapenen. De sociaal-democraten hebben op de Kerstdagen te 's Gravenhage een congres gehouden. Als redac teurs van „R. v. A." werden herbenoemd de heeren Domela Nieuwenhuis en Croll. 's Gravenhage, 30 Dec. De Indische be grooting is aangenomen na een debat, waarin de heer Fransen van de Putte wees op de heilzame werking van den invloed van een parlement op Indië, wat de Minister van Koloniën toegaf. De middelenwet en de hoofdstukken 1 en 7 zyn aan genomen. De Kamer is op re^es gescheiden. Leiden, 29 Dec. Gister avond brak op de Hooge- woerd alhier brand uit in het perceel van de heeren Herfst en Helder, dat deels ingerigt is tot kantoor en winkel, en deels tot bergplaats van lakken en vernissen. Weldra waren het geene vlammen, geene vurige tongen meer, welke zich voordeden aan de blikken der talrjjk saamgestroomde menigte, het was een vuurzee, een vuurpoel, een reusachtige oven, welke eene hitte om zich heen verspreidde, in staat de sneeuw op het ys en in den Nieuwen Rjjn, de eerste aan de overzjjde te doen smelten, welke het vermogen had alle thermo meters in de buurt te doen rjjzen en de toeschouwers een gevoel te doen erlangen, aan hunne voeten uitge zonderd, alsof het zelfs nog warmer dan midden in den Zomer was. Hoewel ook aan de Hoogewoerd het geheele perceel is uitgebrand, was het vuur daar niet zoo fel als aan de achterzyde. By het uitbreken van den brand werden de kantoorboeken door een politie-agent en eeniga huren in veiligheid gebragt by den heer Sleyser, be nevens de brandkast. Daar het kantoor op dat uur gewoonlijk gesloten is, moest men, om zich toegang daartoe te baneD, de ruiten inslaan. De agent deed dit met zyn sabel, doch een knecht gebruikte daartoe zyn vuist, met het ge volg dat hy aan dat ligchaamsdeel zwaar verwond en naar het ziekenhuis overgebragt werd. Na verbonden te zyn, kon hy eenigen tyd later weer naar den brand gaan kyken. De stoombrandspuit heeft goede diensten bewezen. Een paar spuiten konden huiswaarts keeren, daar zy wegens de vorst niet konden werken. Twee brandweer mannen klommen op een muur, welke echter instortte. De beide personen bekwamen geen letseleen van hen bleef in een boom hangen. - Dirksland, 29 Dec. Door 5 jagers werden gis teren in den Dirkslandschen polder 76 hazen geschoten. Wel een bewjjs dat hier het wild overvloedig is. Te Sommelsdijk en Middelharnis doen zich ver scheiden gevallen voor van Roodvonk, waaronder reeds eenige met doodelijken afloop. Teraeuzen, 29 Dec. Gisteren avond had alhier in de vereeniging „In liefde bloeiend" voor een klein, maar zeer aandachtig publiek, de heer J. Z, de Bnisonjé van Oostburg op. Voor de pauze droeg spreker zijne keurige schets „de Liefde, de meeste", terwyl hy na de pauze van Mauriks „Surprise" en twee fragmenten uit Ten Kate's „Schepping" op meesterlijke wijze voordroeg. "Vlissiugfeu, 29 Dec. By advertentie wordt de onderhandsche inschrijving aangekondigd voor den bouw vay zes villa's (drie dubbele) op het Duin alhier. Deze villa's zullen in het aanstaand saisoen gereed moeten zyn en geplaatst worden aan de zuidzyde van het Grand-Hótel der Maatschappij van gronden, welke ook den bouw dezer villa's op zich neemt. Mïtlcieltmx'g-, 29 Dec. Heden morgen is naar de strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem ge vankelijk overgebragt, tot het ondergaan van de haar opgelegde gevangenisstraf van vijftien jaren, C. v. d. P. huisvrouw van C. de V., laatst woonachtig te Hein- kenszand, thans gedetineerd alhier. Op Vrydag 6 January zal voor de regtbank te Middelburg teregtstaan Cl. P., 36 jaar, winkelier in galanteriewaren te Gouda, in eersten aanleg beklaagd van in de maand April 1887, op verschillende tijdstip pen te Ellewoutsdijk voornamelijk in of by de woning van MatthyB Mol aldaar, buiten noodzaak aan verschil lende personen geneeskundigen bystand te hebben verleend door personen, die volgens zyn zeggen, aan kanker leden en zijne hulp inriepen, te onderzoeken en geneesmiddelen te verstrekken, met het oogmerk om hunne kwalen te genezen, al zoo het beroep van geneeskundige te hebben uitgeoefend; zonder tot de uitoefening van dat beroep te zjjn toegelaten, terwjjl de wet hiertoe eene toelating vordert. Er zyn in deze zaak vier getuigen gedagvaard. Yerseke. 29 Dec. Het aantal kiezers zal by de invoering der nieuwe Grondwet aanmerkelijk stygen. Thans bedraagt het 167 voor den Raad en 82 voor de Staten, in 't vervolg zal het 333 beloopen voor den Raad, de Prov. Staten en de Tweede Kamer. Het reinigen van school 1 is aangenomen door J. Zuidweg voor 45, en dat van school 2 door A. Paauwe voor f 39. Hier bestaat sedert eenige weken eene Dorkas- vereeniging, die door den ondervonden steun reeds eene uitdeeling van kleedingstoffen aan de armen kon houden. Yerseke, 29 Dec. In de heden gehouden Raads zitting werd een antwoord van den heer Hanninck voorgelezen op een deswege gedaan verzoek, welk antwoord inhield dat hy ook na 31 Dec. het opzicht over den bouw van het Post- en Telegraafkantoor zal uitoefenen en wel op den bestaanden voet, d. i. tegen eene belooning vaD J 300 'sjaars. Daar door de vergrooting van school 1 nog een onderwijzer of onderwijzeres moet worden aangesteld, besloot de Raad overeenkomstig het advies van de beide Schoolopzieners een onderwijzeres te benoemen, die, niet alleen aan de kinderen van school 1 maar ook aan die van school 2 onderwys in de handwerken zal geven. Dit onderwys zal in avondlessen worden ver strekt. Haar traktement werd bepaald opy 500, terwyl te geljjk werd besloten de tegenwoordig fusgeerende onderwyzeres in de handwerken, die ongeexamineerd en slechts tydelyk benoemd is met 1 April eervol ontslag te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1