ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5480. 44ste Jaai'g. Donderdag 22 December 1887. ADVERTENTIÊN, Verschijnt D1NGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cls.kunnen, uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend BERIGT. Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode op a. s. Maandag-avond niot worden uitgegeven. In het No. van 31 December a. s. zal weder gelegen heid zijn tot het plaatsen van Nieuwjaars-Felisitatiën, contant a 30 Cts. Dit No. zal worden uitgegeven op Oudejaarsavond, zoodat het op Nieuwjaarsmorgen overal verspreid is. De inzending van advertentiën, voor dat No. be stemd, kan plaats hebben uiterljjk tot des middags 12 ure op den dag der uitgave. Op 2 January 1888 zal de Nieuwsbode niet wor den uitgegeven. De Uitgevers, DE LOOZE WA ALE. KENNISGEVING. BELASTING OP DE HONDEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zns- jukzee maken bekenddat het suppletoir kohier dei- belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1887 op heden door hen is opgemaakt en van den 20sfcen dezer maand tot den 3 January e.k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op on gezegeld papier. Zierikzee, den 19 December 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. P. VAN DER LEK DE CLERCQ. Lijst van Inkwartiering. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- eikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de lijst der inwoners dezer gemeente, die voor het ver- leenen van ink war tiering en onder houd in aanmerking komen, naar aanleiding van art. 17 der wet van den 14 September 1866 (Staats blad No. 138), door hen ia herzien en vastgesteld onder dagteekening van den 19den dezer maand; dat die lysfc is aangeplakt in den benedengang van het Raadhuis, en van heden af, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zierikzee, den 21 December 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie MAKEN BEKEND: dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke op den lsten January aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1869 zjjn geboren, zal gereed leggen op de gemeente secretarie van den lsten tot en met den 31sten January 1888, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden 1°. hjj, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, oi zyn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 283ten Juli) 1850 (Staats blad no. 44); 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten January van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield; 3°. by, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rjjk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verpligten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad no. 72); dat bij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, verpligt is zich zoodra dit plaat9 heeft, ter in schrijving aan te geven bjj Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschry ving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1°. de in een vreemd Ryk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling al ia zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar do vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zyn beiden overleden, de voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hy woont 3°. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeent waar hy woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'a lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zyn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft (art. 16 der wet); dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tjjd aan te geven, en dat by diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden, zjjne moeder, of zyn beiden over leden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art. 18 der wet). Belanghebben worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloedé onder de aandacht gebragt dat by bovengemelde wet onder meer is bepaald: dat met boete van 25 tot 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat by elke veroordeeling tot boete tevens door den rechter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweede maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 20 December 1887. De Burgemeester eu Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. YAN DER LEK DE CLERCQ. Algemeen Overzicht. Als in vroegere dagen (want het begint uit de mode te geraken) in de couranten geadverteerd werd, dat er een welgeschapen zoon of dochter geboren was, dan werd dat zeker door belangstellenden met genoegen gelezen en was het hun wellicht een pak van het hart; maar zy konden er toch niet uit opmaken of de welgeschapen wereldburger zóó gebouwd en van zóó veel kracht voorzien was, als hem noodig zyn zou om aan alle levensstormen, die hem mogelyk wachtten, weerstand te bieden. De voorbeelden zijn menigvuldig van welgeschapenen, die al spoedig weder uit deze wereld verhuisden. Het was niet altijd eene later zich open barende zwakheid, die daarvan de oorzaak was, soms braken onverwachte, plotselinge toevallen het jeugdige leven af. Men kan daaruit afleiden, dat het voorzichtig is niet te veel op de welgeschapenheid te bouwen en in ieder geval te doen wat men kan om de levenskracht te versterken. Deze opmerking kwam ons onwillekeurig in de ge dachte, bij het lezen van de eerste stappen door den nieuwen DF*ransehe» President op den politieken levensweg gezet. Gelijk zjjne verkiezing aan alle wettige vormen beantwoordde, kan van den gekozene worden gezegd, dat hij aan de eischen van het oogenblik vol doet en dat er iets welgeschapens uit de stembus is te voorschijn gekomen, met andere woorden dat men eene gelukkige keus heeft gedaan. Maar reeds de eerste levensdagen van den pasgeboren titularis leggen ons de vraag op de lippen, zal hij werkeljjk allen om zich kunnen vereenigen eu een gelukkig Frankrijk scheppen? Men is begonnen met hem toe te juichen als een aan gewezen persoon in de tegenwoordige omstandigheden en by de eerste daad, waartoe hijinzjjne betrekking geroepen wordt, zet men hem reeds den voet dwars. De eene staats man na den anderen komt hem bedanken voor de eer van een Ministerie te mogen vormen, om de eenvoudige reden, dat zy bij de samenstelling overal schipbreuk lijden. En als er eindelijk een volledig samenstel zich aan de Kamers presenteert, iB de ontvangst al even koel en bijna zouden wij zeggen onheilspellend als die^ van de boodschap van den nieuwen President. Dat zoo danig staatsstuk onder dergeljjke omstandigheden zeer verschillend beoordeeld wordt, is licht te begrijpen, maar dat men het doet op eene wijze die alles behalve van welwillendheid en van zucht tot samenwerking getuigt, is zeer te betreuren. Gelukkig dat de ver schillende partyen toch zooveel wijsheid hebben getoond, dat zij niet geaarzeld hebben, vrij eenparig de crediet- wetten voor drie maanden aan te nemen. Alles voor de toekomst zal dus athangen van hetgeen deze drie maanden opleveren. Inmiddels zullen de partijen zich wel sterk maken, om ieder een deel van den buit te hebben en men zal den President de handen vol genoeg geven. Maar het is te hopen, dat men, ook in Frankrijk geen duurzaam bewind en nog veel minder duurzame rust en geluk zal verkrijgen, dan door wederzijdsche toetreding, waarbjj alle nevenzaken worden ter zjjde gesteld. Sadi-Carnot schijnt op dat punt bijzonder welgezind, zijn toeleg is het gescheidene en verdeelde tot een te brengen, maar bij al ons geloof aan zijne talenten, aan zijn goeden wil en aan zijn kracht durven wij toch twijfelen of bjj zal slagen. Over het algemeen is het bericht van de beterschap van Ferry en de ver zekering, dat hij wel geheel genezen zal, met blydschap ontvangen. Slechts de radicale pers zou gejuicht hebben als de moordenaar zyn doel had bereikt. Toch schijnt de moordenaar niet als werktuig eener partij beschouwd te moeten worden al heeft hy ook medeplichtigen en wordt hij niet krankzinnig verklaard, dan zyn er toch vele teekenen die aan zyn gezond verstand doen twij felen. De zaak Wilson zal vermoedelijk niet die afmetingen aannemen, die men aanvankelijk onderstelde. Het Gerechtshof heeft beslist, dat geen rechtsingang kan worden verleend, omdat de feiten niet onder het bei-eik der strafwet vallen. Alleen het onderzoek naar de knoeierijen met ridderorden wordt nog voortgezet en zal wel niet met verschooning in het werk gesteld worden. Er is in den laatsten tijd reel gesproken over een ge spannen toestand tusschen JL4u.sl:i»itl en Oosten- ï-ylc en de zwaar hoofden zagen daarbij den oorlog al in aantocht. Het waren echter meest de dagbladen, die zich daarmede bezig hielden en de onrust aankweekten. Wij zouden er weinig aan hechten, maar in de laatste dagen kwamen eenige berichten, die wel eenige bezorgd heid wekken. De toestand in Rusland ia, zooals wij weten alles behalve rooskleurig en volgens sommigen zou die zoo hachelijk zijn, dat men daar te lande een buitenlandschen oorlog als het eenige middel beschouwd om uit vele nooden te worden gered. De Czaar moet zich ook niet zeer gunstig over de Oostenrijksche krijgs bewegingen hebben uitgelaten en de algemeene opinie daar te lande is, dat men zoo tot den oorlog toe gerust is, dat men geen oogenblik voor het uitbarsten behoeft te vreezen. Maar hoe strijdlustig men daar te lande wezen moge, de Mogendheden zijn allen vrede lievend gezind en terwjjl zij zich op alle eventualiteiten voorbereiden, zullen zij toch wel alles aanwenden om voor den oorlog bewaard te blijven. Dat kan ons gerust stellen, bjj al de onheilspellende berichten, die van Russische zijde komen. De Duitsclie Rjjksdag heeft d? wet op de ver hooging der graanrechten aangenomen en het ontwerp tot uitbreiding van den dienstplicht naar eene commissie verzonden. De Regeering wil dien plicht verlengen tot het 45ste levensjaar, om zoo het gehaltè van het leger te versterken. Het is meer dan waarschijnlijk dat de Re geering ook hierin haren zin krjjgen zal, daar alle partijen met het denkbeeld zijn ingenomen. Alleen de sociaal-democraten willen er niet van hooren en zullen zich krachtig daartegen verzetten. Wjj zouden hun bij dat verzet een goed succes willen toeweoschen, maar het is nu reeds te berekenen, dat zij het onderspit zullen moeten delven. Zij zullen alzoo weder een nieuwe grief krjjgen, waarby de bevolking hen wel eens zou kunnen steunen. De Bulgaren zijn in de laatste dagen ook weer eens op het tapijt gekomen. De Duitsche consul, zegt men, heeft bevel gekregen Sofia te verlaten en alles wijst er henen, dat de Duitsche Regeering alles behalve gunstig voor Bulgnrjje gestemd is. Intnsschen wordt van daar geschreven, dat in alle provinciën volkomen rust heerscht en zeker zal dit veel bjjdragen om de positie van Prins Ferdinand eeuigszins te versterken. De Bclgi&clxe Kamer heeft in de vorige week een besluit genomen, dat wel niet van politieken aard is, maar daar te lande veel indruk maakt. Zij heeft namenljjk besloten, dat de officieren de beginselen der Vlaamsehe taal machtig moeten zjjn. Bij sommigen wordt dit zeer toegejuicht, maar voor de Walen is het een steen des aanstoots. Nieuwstijdingen. Ongelnnïi. Na vier uren lang beraadslaagd te hebben, bragt de bjjzondere jury in het geregtshof voor strafzaken van Londen een vonnis van niet Bchuldig uit in zake de beschuldiging van moord tegen den Hollander Leo Serné en diens bediende Goldfinck. In Serné's huis, weet men, ontstond den 13den September een brand, en bjj dien brand kwamen twee zijner kinderen om. De omstandigheden waven zoo verdacht, dat eerst eene vervolging wegens opzefcteljjke brandstichting, en daarna eene wegens moord tegen Sprné en Goldfinck werd in gesteld. Dat de jury zooveel tijd noodig had om het eens te worden, bewijst dat er in hun midden groote twijfel bestond. Intusschen zal de vervolging wegens brandstichting nu toch nog atzonderljjk plaats hebben. De zaak is belangrijk in ruimeren kring omdat de regter Stephen verklaarde, dat volgens de Eogelscbe wet moord altijd opzettelijk i3. De vraag ontstaat dus wat aanslag tot een moord maakt. Gewoonljjk wordt aangenomen dat doodslag moord is, wanneer die het gevolg is van eenige handeling in strjjd met de wet. Wanneer iemand op roof uitgaat en in die handeling tevens iemand dood, dan zou dit moord zijn. De regter verklaarde echter dat hierover twijfel bestond, maar gaf duidelijk te kennen,-dal' een geval van brandstich ting, dat den dood van menschen veroorzaakte, moord zoude zijn. Wanneer dus de brand opzettelijk ia ge sticht, dan zoude een moord gepleegd zjjn. De jury verklaarde dat er geen moord gepleegd is. Het merk waardige is nu, dat eene andere jury zal moeten uit maken, of Serné en Goldfinck schuldig zjjn aan brand stichting. ©uUstklunk. Donderdag heeft te Berljjn teregt gestaan Leaser Silberstein onder beschuldiging van den len November op de Berljjn8che beurs groote sensatie te hebben ver wekt door het zenden en schrjjven aan verscheidene bankfirma's ter beurze van briefkaarten, onderteekend met den naam Cohn en inhoudende dat de Keizer was overleden. Silberstein, reeds herhaaldeljjk veroordeeld wegens vervalschingen, werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, daar de regtbank verklaarde niet de overtuiging te hebben, dat hij de bedoelde briefkaarten had geschreven of verzonden. Daarentegen werd hjj wegens het voeren van een valschen naam veroordeeld tot 6 weken hechtenis, waarvan werd afgerekend 5 weken preventieve hechtenis. Sedert eenigen tijd had een zekere W., wapen smid, wonende in de „rue Ruisseau" te Luik, als zjjn voornemen te kennen gegeven, zich met zjjn gezin, bestaande in vrouw met drie kleine kinderen, om het leven te brengen. Hjj schreef dan steeds deze misdadige voornemens toe aan den armoedigen toestand, waarin hij moe9t leven. Maandag avond werd de aandacht der buren getrokken door een bedwelmenden olie-walm die aan het venster der kamer van W. ontsnapte. Als door een voorgevoel geleid liepen eenige personen onmiddeljjk den trap op en drongen, toen hun kloppen aan de deur niet werd beantwoord, met geweld binnen. Te midden der kamer vonden zy een komfoor, waarop een bakje met vette olie, welke langzaam verteerde en het geheele vertrek met een doodende stiklucht vervulde. De man, vrouw en kinderen lagen op hunne bedden en gaven reeds bjjna geen teeken van leven meer. Men opende onmiddellijk deuren en vensters. De verfrisscbende lucht, gevoegd bij de zorgen van een in haast ontboden dokter, deed de ongelukkigen bjjkomen, die eenige oogenblikken later stellig niet meer tot het leven zonden teruggekeerd zijn. W. moet ernstig berouw gevoelen over zijne misdaad. -- Omtrent den reeds korteljjks gemelden diefstal van 350.000 francs te Brussel, wordt than* het vol gende gemeld De conversie komt de gemeente Brussel duur te staan. De omvangrijke werkzaamheden, aan de conver sie der gemeente-schuld verbonden, maakten het nood zakelijk, dat tijdelijk beambten aan het stadhuis werden verbonden, om die werkzaamheden te verrigten. Onder deze bevond zicb een jongmensch, Bandet genaamd die van de gelegenheid schynt gebruik te hebben ge maakt, op welke wjjze weet men nog nog niet, zich 2000 aandeelen toegeëigend te hebben, op een waar van 100.000 franc9 was gevallen. Zaturdag kwam men tot deze belangrjjke ontdekking en werd by Baudet huiszoeking gedaan. Hjj woont met zyn moeder en zuster en deze vertelden dat haar zoon en broeder sedert eenige dagen niet thuis was geweest en dat zij niet wisten waar hij zicb bevond. Na eenige nasporin gen, kwam de politie tot de ontdekking, dat Baudet in het „Grand Hotel" logeerde onder een anderen naam en dat hij in betrekking stond tot een danseres van de Opera. Toen Baudet des avonds om 11 uur per rijtuig aan genoemd hotel werd gebragt, werd hjj, de armoedige bediende, herkend, niettegenstaande hij als een dandy gekleed was. In het bureau van politie gebragt, bekende Baudet onmiddeljjk de daad. Hy ver telde op welke gemakkelijke wijze hjj den diefstal heeft kunnen volvoeren en bjj welken wissel-agent hjj reeds loten had ingewisseld. In de kamer, welke Baudet in het „Grand Hotel" bewoonde, werden 68 biljetten van duizend francs ge vonden, alsmede een aantal effecten, een gezamenlijke waarde van 125,000 francs vertegenwoordigende. Bjj de danseres, mile Righettini, in wier gezelschap hij meermalen gezien was, werd voor ruim 40,000 frs. bijoute rieën gevonden. Deze dame kende Baudet niet en meende, dat hij de zoon was van eene voorname familie te Namen. Om één uur des nachts kwam de politie bjj de moe der van Baudet, die de grootste verwondering toonde toen haar zoon vroeg de loten terug te geven, die hjj haar te bewaren had gegeven. Zjj bleef beweren van niets te weten, zoodat het huis geheel werd doorzocht en men een pak loten vond. Terwjjl de politie beneden bezig was, wierp de zuster van Bandet een pakje op het plat van een dak, om het te verbergen. Juist werd dit door den commissaris van politie gehoord, die de moeder met hare twee kinderen gevankelijk mede voerde. Allen bevinden zich thans achter slot en het onderzoek wordt naauwkeurig voortgezet. OJeïierlftn'0. Nij megen, 17 Dec. Reeds vroeg in den morgen trokken heden een groot aantal flinke, gebaarde man nen onze stad binnen, om zich aan te melden bij het agentschap voor werkverschaffing in Duitschland, Niet minder dan 100 arbeiders, grootendeels afkomstig uit het land van Maas en Waal en de Betuwe, werden heden middag, omstreeks 43/< uur, ingescheept, om vervoerd te worden naar eene plaats op eenige uren van Hamburg gelegen, ten einde aan het Oostzee kanaal, waarvoor de Duitsche Keizer in hefc begin dezes jaarB de eerste spade in den grond stak, te worden werkzaam gesteld. De meesten zijn gehuwd en vaders van groote gezinnen. Er bevonden ziek land bouwers onder, wien meu het kon aanzien, dat zij betere dagen gekend hadden. In het begin van January zullen nog 50 anderen volgen. Vrijdag jl. stond voor het kantongeregt te Nij megen teregt de arbeidersvrouw L., die, als gewone boerin vermomd, op de markt aldaar een kluit kunst boter, althans eene als boter gekleurde vetmassa, te koop had aangeboden voor zuivere room- of natuur boter. De ei9ch van bet O. M. was f 25 boete of 5 dagen gevangenisstraf. 's Gravonhage, 19 Dec. In het wetsontwerp tot aanvulling der wet op den kinderarbeid, wordt tot op 12-jarigen leeftjjd alle „arbeid in of voor een bedrjjf" verboden, inclusief ook veldarbeid. Voor kin deren van 10 tot 12,jaar kunnen Ged. Staten gedurende 8 weken per jaar vergunning geven tot veldarbeid. Van den 12 tot 13-jarigen leeftjjd is mede alle arbeid in of voor een bedrjjf verboden, doch veldarbeid niet. Van 13 tot 16-jarigen leeftjjd is geen langeren arbeids tijd dan van 10 uren per etmaal vergund, tusschen 5 en 7 uur 's zomers, en tusschen 7 en 7 uur 's winters dus met verbod van nachtarbeid. Boveudien kan voor die personen bij algemeenen bestuurs-maatregel den arbeid in schadelijke bedrjjven worden verboden. Zon- dagaarbeid is voor jongelieden tot 18-jarigen leeftijd verboden. De wet geldt niet voor het visscherybedrjjf. Omtrent vrouwenarbeid is niets bepaald, omdat daar voor de noodige gegevens nog ontbreken. Inspecteurs worden bij deze wet niet aangesteld, doch o. a. ook de geneeskundige inspecteurs met het opsporen van over tredingen belast, terwjjl aan alle ambtenaren met die taak belast, vergund wordt fabrieken en werkplaatsen binnen te treden. In bet nieuwe Koninklijk besluit omtrent de toe-: passing van bet regt van gratie na opgelegde straffen, worden in hoofdzaak de formaliteiten geregeld, die bjj de verzoeken en de beschikkingen daarop moesten worden in acht genomen. Van de vroegere regeling, die van het jaar 1856 dagteekent, wijkt het besluit o. a. in twee belangrjjke opzigten af. Er wordt nu niet meer melding gemaakt van een bijzonderen „Raad van gratie," die Z. M. kan bjjeen- roepen in gewigtige gevallen. Iu de tweede plaats wordt nu ook het geval ge regeld, dat de Koning „het geraden oordeelt gratie te verleenen zonder dat een daartoe strekkend verzoek is ingediend." Rotterdaui, 20 Dec. Een landbouwer uit Maas land werd heden morgen door een heer aangesproken toeD deze van het Centraal-station kwam, over het leveren van aardappelen. Onder het praten gingen zjj te zamen eene tapperjj binnen, en aldaar waren 2 per sonen aan het kaartspelen. De boer werd aangespoord mede te spelen en verloor ten slotte 105 galden. Niettegenstaande herhaalde waarschuwingen schjjnt nog menig buitenman onkundig te zjjn met deze prak tijken, waardoor bij zich tot dergeljjk spel laat ver lokken. Bekentenis op het sterfbed! Wij lezen de volgende advertentie. „Na voorzien te zyn van de H. H. Sacramenten, heeft, mjjn stervende Moeder mij een laatst geheim verteld. 15 jaar is het geleden, (in de maand Mei) dat mijn moeder in een Banketwinkel te Harlingen een lap zwarte zijde heeft ontvreemd, in den tyd, dat de jufvrouw twee glazen water gehaald had, en daar dit wat lang duurde, zoo heeft zjj daartoe tjjd en gelegenheid gehad, en daar toen zeker een vreemde beschuldigd is van de misdaad mjjner moeder. J. Van Agnesen. Rotterdam 11 December." Het „Dagbl. van Friesland", dat te Harlingen ver schijnt, schrjjft naar aanleiding daarvan het volgende: Zoodra het publiek van den inhoud kennis kreeg, herinnerde men zich algemeen, hoe vóór vijftien jaar (de tydopgave in de advertentie komt overeen met het vermelde feit), een manufacturier hier ter stede thans niet meer in zaken verschil van gevoelen had met de echtgenoote van een banketbakker over de quaeatie, of van een stuk zjjde, op keur gezonden, vijf el was afgesneden of niet. De eerste ontkende ten sterkste dat er iets van de zjjde afgenomen, de winke lier eischte betaling voor het ontbrekende, en hij heeft zjjn geld ontvangen. Van achteren herinnert zich de jufvrouw uit den banketbakkerswinkel, dat op den dag, toen zij de zijde in huis had, eene vrouw bjj haar ia binnengeloopen, die niet wel was, en uit de advertentie verklaart zich verder de toedragt; van de geheele zaak. Men begrijpt, dat het niet zachtzinnig oordeelend publiek, ook zonder daartoe in dezen regt te hebben, iemand aanwees ala schuldig aan diefstal van zjjde, en men zal ons gelooven als wij zeggen, dat die iemand, geheel onschuldig, gedurende de laatste vijftien jaren meer heeft geleden dan men kan zeggen, ja, nog de gevolgen van dat ljjden ondervind. Vlissingeu, 10 Dec. Zondag morgen is de jol van den Nederlandschen loodskotter no. 5, gereed om den zeeloods van het uitgaande Spaansche stoomschip „Rioja" in de Wielingen af te halen, door eene zware grondzee omgeslagen. De twee zich daarin bevindende matrozen J. Vader en H. A. J. van Hoepen klampten zich aan de het onderst boven drjjvende jol vast, doch eerstgemelde werd daarvan afgeslagen. Gelukkig kreeg hij twee riemen van de jol te pakken en wist zich daarmede boven water te houden, tot het schipper J. Spuij van den met veel beleid ma noeu vreerenden loodskotter gelukte hem een reddingsboei toe te werpen, waarmede hij, na zeker ruim twin tig minuten in zee gelegen te hebben, aan boord ge haald werd. De omgeslagen jol had zich inmiddels, hoewel bjjkans zinkende, weder geregtde matroos Van Hoepon wist er in te klimmen en met veel moeite, bij de hoog gaande zeeën, het lijf halt boven water, haar in even- wigt te houden, tot de van de „Rioja" gestreken sloep in de nabijheid kwam, hij er naar toe zwom en door deze aan boord van den loodskotter gebragt werd. De sloep der „Rioja", die met drie matrozen bemand was, ging nadat deze aan boord van hun schip ge klonterd waren, verloren. jMidtlellMirg, 20 Dec. L. de Fejjter, die onlangs uit den spoortrein tusschen Arnemuiden en 'sHeer Arends- kerke ontsnapte en naar Belgie vlugtte, wiens uitlevering door onze regering aan de Belgische regering was aangevraagd, is op heden voormiddag gevankelijk naar de gevangenis te Goes overgebragt, ten einde aldaar eene gevangenisstraf van 6 maanden te ondergaan, waartoe hij bjj vonnis der arrondissements-regtbank te Middelburg dd. 11 October 1887 was veroordeeld ter zake van opligting. De overbrenging per provinciale boot van Ter Neuzen naar Vlissingen en verder per spoor naar Goes bad plaats door denzelfden ambtenaar, die dezer dagen wegens de ontsnapping van De F. voor de regtbank alhier teregt stond. Thans had hij zijn gevangene zoo danig geboeid dat deze zeker geene poging tot ont snapping kon wagen. Goes, 20 Dec. De beer A. C. Holsheimer, hoofd agent bij de politie alhier, is benoemd tot inspecteur van politie te Vlaardingen. Door deze benoeming zijn er twee vacatures bjj onze gemeenteljjke politie. Er zijn hier valsche guldens in omloop. Men zjj voorzigtigwant onwillens zou men met de justitie in aanraking kunnen komen. Toen Zondag morgen de firma Werry met hare kermiswagens van hier naar Middelburg vertrok, werd een dier zware voertuigen door eene vrouw bestuurd, die niet buitenop maar binnen had plaats genomen en door een raampje de leidsels vast hield. Hierdoor of door hare mindere geoefendheid, had zjj het ongeluk een gaslantaarn af te rjjden. Er is proces-verbaal op gemaakt. Tlioleii, 20 Dec. Benoemd tot onderwijzeres al hier Mej. J. W, Augustyn te Oosterland. Oolijusplaa-t, 21 Dec. Door den Gemeenteraad is Dingsdag benoemd tot plaatselijk geneesheer de heer Dunnerwold, arts te Alkmaar. Zieriltzee, 20 Dec. Heden deed de Regtbank uitspraak iu zake P. V., timmerman te Haamstede en H. L.metselaar te Brouwershaven, beschuldigd van De Regtbank verklaarde hen beide schuldig aan hefc mondeling, persoonlijk, opzettelijk een valsche verkla ring onder eede afleggen in een geval, waarin een wettelijk voorschrift eene verklaring onder eede vor dert, en veroordeelde hen ieder tot 6 maanden gevan genisstraf, doch sprak P. V. van het meerder te laste gelegde vrjj. De eisck van het O. M. was voor no. 1 één jaar en voor no. 2, 9 maandende verdediger Mr. Lucasse had geconcludeerd tot vrijspraak. Voorts veroordeelde de Regtbank C. D., huisschilder te Nieuwerkerk, wegens het doen van aangifte dat een strafbaar feit is gepleegd, wetende dat het niet gepleegd is, tot 3 dagen gevangenisstraf. Door het O. M. was gevorderd 8 dagen, terwijl door den verdediger Mr. J. F. van der Lek de Clercq, was geconcludeerd tot niet-ontvankelijkverklaring van het M.subsidiair tot ontslag van regtsvervolging, of oplegging eener zeer geringe straf. Verder is de koopman uit Rotterdam, S. I. de W. overeenkomstig de vordering van het O. M,wegens opligting, veroordeeld tot eene miaud gevangenisstraf. Ziorilc^eo, 2L Dec. Gisteren hield de Gemeente raad alhier eene openbare zitting, waarschijnlijk de laatste in dit jaar en alzoo hoofdzakelijk bestemd tot het benoemen van leden van verschillende Com missiën. Na de lezing der Notulen van de laatste vergade ringen, verzocht de heer W. A. Ochfcman dat bij het daarin medegedeelde omtrent het door hem gesprokene nopens de school van den heer Mus zou worden opge nomen, dat zijne beschouwingen omtrent die school alleen betrekking hadden op dat gedeelte waar het timmeren wordt geleerd. De Voorzitter doet de volgende mededeelingeu l0, dat zijn ingekomen 4 brieven van Gedep Staten, houdende goedkeuring van verschillende besluiten; 2°. dat de instructie voor den te benoemen Markt meester nog niet gereed is, zoodat deze zaak moet worden aangehouden tot de volgende vergadering, terwijl sollicitanten zijnJ. Gaers, H. van Dijke Jz., M. Franken Az., H. Besaaas, A. Geers, J. Limmers, E. W. Mus en P. Geers 3°. dat op 28 Nov. 11. zjjn opgenomen de kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger en deze zich in orde bevonden, zijnde in kas 5135,64'/2J 4°. dat is afgeloopen het werk van het aanleggen der rioolbuizen in de Korte St. Janstraat, Poststraat enz., waarvoor de totale kosten bedragen J 789,12. Daar dit p. m. 30 meer is dan het daarvoor beschik bare, wordt voorgesteld de begrooting van 1887 te wijzigen. Deze wjjziging wordt gesteld in handen eener Commissie. Deze inededeelingen worden voor kennisgeving aan- Ingekomen is een verzoek van den heer R. D. Nauta om ontslag als leeraar aan de H. B. S. alhier wegens vertrek naar elders, welk verzoek wordt gesteld in handen van Burg. en "Weth. Afschrijving van Hoofdei. Omslag ad 70 Cts. wegens vertrek uit de gemeente wordt verleend aan A. v. d.Bout. In handen eener Commissie, bestaande uit de HH. Goemans, W. A. Ochtman en Six, wordt gesteld een voorstel van Burg. en Weth. tot wijzigiug van het tarltef op de Havengelden, zjjnde eene kleine verhooging. De begrooting voor 1888 van het Burger-Weeshuis wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de HH. De Looze, S. J. Ochtman en Fokker. Aan W. Oaderdjjk en L. Romer, wed. G. J. van Velthoven, worden twee perceeltjes gemeentegrond iu erfpacht gegeven op de gewone voorwaarden. Voor de benoeming van leden in de vaste Raads- commissiën voor 1887 verwyzen wjj naar de in het- volgend No. voorkomende bekendmaking. Voorts werden herbenoemd tot Regent van bet Burger-Weeshuis de heer R. Koole tot Regent van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. H. C. Hojjse tot Boekhouder van het Burgerljjk Armbestuur de heer F. W. Loewer; tot lid der Comm. van Toezicht op het Middelb. Onderwijs Dr. H. M. de Bruyn de Neve Mollen tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie Mr. A. J, L. baron van Styrum. Thans werd de openbare raadsvergadering gesloten. Na heropening bragt de Commissie, in wier handen de wijziging der begrooting voor 1887 gesteld was, rapport uit strekkende tot goedkeuring. Reeds wa9 de hamer, die het sein tot sluiting der vergadering zou geven, opgeheven, toen de Voorzitter magtiging verlangde tot het roeijen van eenige doode hoornen aan den Blokweg, de Lapschuursche weg, de Zoutegracht en 3 a 4 bij den heer D. Bevelander. Gelijk soms de onschuldigst uitziende plantjes iu haar sappen heb venijnigst gif bevatten, even onver wacht deden deze bijna dooden een leven verwekkenden adem gaan over de tot nog toe zeer flaauwe welsprekend heid der raadsleden. De hoornen voor den heer Beve lander bleken voorwerpen te zjjn, zich in de meeste belangstelling onzer achtbare vaderen verheugend. Zonder stemming werd besloten tot roeijing van alle aanwezige boomen, behalve de 4 voor den heer Bevelander. „Wat," zeide de heer Boejje, „4 dood, het mogfe wat, er zjjn er wel 13 allen even dood van boven, er kan niets goeds van komen als niet alle 13 er uit, gaanik stel voor alle boomeu daar te roeijen, dood of levend, en dan opnieuw te beplanten." Levendig protest van den heer Van Manen, dat die fraajje boomen, volgens hem springlevend, tot groote ontsiering van de plaats waar zij 8taan, zouden ver dwijnen. De heer Six snelt ter hulpe, eu bljjkbaar huiverig tot de vernietiging van zulk een ongeluks getal boo men mede te werken, stelt hij voor, het besluit over de 4 door den Voorzitter en de 13 door den heer Boejje ten doode gedoemde boomeu aan te houden tot dat ieder zelf gelegenheid gehad zal hebben zich door persoonlijke beschouwing op de hoogte te stellen van deze allergewigtigste zaak. Met vernieuwde stroomen vloeit de welsprekendheid, totdat eindelijk de Voorzitter, onverbiddeljjk voor de 4 door hem gekozen slagtoffers, op het voorstel van den heer Six een amendement voorstelt, dat nameljjk 4 boomen reeds dadeljjk geroeid zullen worden, en over de anderen de beslissing aan te bonden. Doch ziet, eindelijk in stemming gebragt, staken de stemmen over dit amendement, tot niet ge ringe hilariteit (6 st. voor en 6 st. tegen, van de HH, Van Manen, Houwer, S. J. Ochtman, Goemans, Six en Boeije) en wordt alzoo de zaak van zelf tot eene vol gende vergadering aangehouden. De onderwerpen waren hiermede afgehandeld en de vergadering werd gesloten. Zoo werd de laatste raadsvergadering in het oude jaar op gepaste wjjze beëindigd met eene bespiegeling over de aardsche vergankeljjkheid, in het bijzonder van de boomen, en werd het jaar 1887 onder dood hout plegtig ter aarde besteld. Verplaatst als Controleur der Dir. Bel. enz. van Hansweert naar Tilburg de heer de Fouw en van Ter Apel naar Hansweert de heer Romer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1