ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5479. 44ste Jaarg. Dingsdag 20 December 1887. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. AD V E RT ENTINvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 20 December e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 17 December 1887. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van Burg. en Weth. tot uitgifte van gemeentegrond in erf pacht. Benoeming van leden der vaste Raadscommissiën. Voorziening in vacatures, te ontstaan door periodieke aftredingen, enz. Nieuwjaars-Collecte. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen, HEBBEN GOEDGEVONDEN: lo. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verligtiog van den nood der armen, op Vrijdag deu S3 «lezer maand, des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. 2o. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op den 1 January eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aan staanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen oit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mogten komen bedelen, en verzoeken hen op den £23 dezer milde bijdragen in <le Collecte te doen en al zoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. Zierikzee, den 16 December 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. NIEUWE KIEZEKS. Met ra8sche schreden nadert de tijd dat de nieuwe kiezers zullen geroepen worden hunnen burgerplicht te volbrengen. Immers 30 November is de nieuwe Grondwet afgekondigd, en volgens hare bepalingen moeten de verkiezingen volgens de gewijzigde Kieswet binnen 4 maanden, dus vóór April plaats hebben. Wanneer men nu nagaat dat de geheele indeeling van het land in kiesdistricten is gewijzigd, dat overal zich nieuwe kringen kiezers moeten vormen, dan mogen wg het na nog overblijvende tijdvak van hoogstens 3 maanden van voorbereiding waarljjk niet te lang schatten. Er is nog zeer veel te doen voor de belasting kantoren en gemeentebesturen eer de nieuwe kiezers lijsten kant en klaar zjjn. Maar ook ieder burger in den staat heeft er belang "bij te weten of hjj al of niet tot de kiezers zal be- hooren. Terwjjl sommigen, die thans alleen krachtens hun patentbelasting kiezer zijn, zich het kiesrecht zullen zien ontvallen, zijn er een overgvoot aantal die het thans voor het eerst zullen bekomen. De uitbreiding toch welke het kiesrecht ondergaat is zeer belangrijk, hetwelk uit de volgende cijfers ieder duidelijk zal bljjken. 1 Januari van dit jaar was het aantal inwoners van ons land 4,336,012 Van die byna 4millioen waren 368,380 personen in de personeele belasting tot het volle bedrag wegens de huurwaarde aangeslagen. Nu, deze volle aanslag in de huurwaarde is de hoofdbasis van het kiesrecht. Over dien aanslag moeten wjj een woord zeggen, leder die personeele rijksbelasting betaalt zal op zijn biljet kunnen zien of ér zoogenaamde remissie wordt verleend. Die remissie of korting wordt verstrekt als de getaxeerde huurwaarde niet een zeker bedrag betreft. Nu beeft de administratie der belastingen volgens de wet aangenomen dat de huurwaarde om teh volle aan geslagen te worden in de verschillende gemeenten moet bedragen als volgt gem. met eene kom van minder dan 3000 zielen 24 i, 3000 tot 5000 28 5000 8000 33 8000 12000 38 12000 17000 44 17000 24000 49 24000 36000 55 36000 48000 70 48000 en daarboven 100 Als men nu weet hoeveel inwoners de kom der ge meente telt, heeft men slechts op het belastingbiljet te zien naar het cyfer achter het woord huurwaarde. Dit moet men met 20 vermenigvuldigen eu dan krijgt men het juiste getal waarop men is aangeslagen. Zjj nu die op of boven het cjjier zijn en verleden jaar hun belasting op liet personeel hebben betaald zijn kiezer zoowel voor Staten-Generaal, Provinciale Staten als Gemeenteraad. De kiezers van deze soort zullen de groote massa vormen. Zooals wij boven zeiden op 1 Januari waren er 368,380 personen die ten volle waren aangeslagen. Men moet daarvan aftrekken 16290 personen die hunne belasting niet betaald hadden. Maar onder die 368,000 personen zjjn niet alleen wanbetalers maar ook vreem delingen, vrouwen, personen die hun burgerrecht hebben verloren enz., zoodat men globaal hun cijfer op 300,000 mag stellen. By deze massa komen nu de kiezers die/10 grond belasting betalen. Maar daarbij nog een aantal per sonen die 2elven aangifte moeten doen en wel voor 21 dezer maand ter sec.etarie der gemeenten. De aangifte wordt geeischt van hen, die 1°. over het dienstjaar 1886,87 in eene andere ge meente aangeslagen zjjn geweest in de personeele be lasting ter zake vau eene woning naar eene hoogere huurwaarde dan die waarvoor, volgens de wet rao 24 April 1843, voor één of twee derde remissie van den aanslag wordt toegekend 2°. over het dienstjaar 1887 in eene andere gemeente of in meer gemeenten iu de grondbelasting zijn aange slagen voor minstens j 10, en hunne belasting hebben voldaan 3". mede-eigenaars zijn van onroerend goed, al staat dit niet op hunnen naam en voor hun deel minstens f 10 bijdragen in de grondbelasting, welke voor dit onverdeeld onroerend eigendom gedurende het dienstjaar 1887 betaald isen 4°. hoofden van gezinnen of, alleen wonend persoon zijnde, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte vau een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele isgesteld vau het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag ver- eischte bedrag, gedurende de laatste negen maanden een gedeelte iu huur hebben gehad en bewoond. Dit gedeelte moet echter, ongestofFeerd, geschat worden minstens op eene huurwaarde, waarvoor in de gemeente geene remissie van den aanslag wordt toegekend. Vooral de personen die in de laatste rubriek vallen zullen nauwkeurig hebben na te gaan of het gedeelte van een perceel dat zjj bewonen op de vereischte som wordt geschat. Die schatting geschiedt thans kosteloos als men maar voor 21 dezer zich aanmeldt. Op de secretarie in elke gemeente zijn de formulieren gratis te bekomen. Heeft men bezwaar tegen de schatting dan kan eene herschatting geschieden maar moet de belanghebbende bij het gemeentebestuur4,50 storten. Er is natuurlyk in de verste verte geen berekenen aan hoe groot het aantal kiezers wel zal zijn dat onder deze laatste 4 rubrieken valt, maar men kan het, gelooven wij, veilig op 325,000 in het geheel stellen. Thans bedraagt het aantal kiezers voor de Staten- Generaal 136,235 of ruim 3 pCt. van de bevolking en het zal nu worden 7'/s pCt. Zulk eene vermeerdering'is toch zeer belangryk zouden we denken. Het is waar dat in Engeland het kiesrecht thans aan 13 pCt. der bevolking is toegekend, maar ieder weet welk een lang durig tijdperk van trapsgewijze ontwikkeling het heeft doorgemaakt. Als wy ons nu vergelijken by België, waar nog niet volle 2'/- pC.t. der bevolking kiesge rechtigd zijn, dan mee oen wjj te mogen zeggen dat de uitbreiding zeer belangryk is Het is natuurlijk dat niet in alle gemeenten de toe neming van het kiezersgetal even groot zal zjjn, vooral daar tusschen het platteland en de steden de verhou ding belangryk verschilt. Maar over het geheel is de uitbreiding zoo groot, dat niemand het resultaat kan voorspellen dat de nieuwe verkiezingen op den loop van 's lands zaken zullen hebben. Voor de liberalen komt een tyd van groote krachts inspanning, want bedriegen niet alle teekenen, dan zullen de kerkelijke partyen op groote schaal specu- leeren op bestaand verschil van inzichten. De Standaard heelt nu reeds aangekondigd dat zy tegen een inkomend recht op granen, met andere woorden tegen duurder brood voor het volk geen be zwaar heeft. Dat is natuurljjk een lokaasje voor die partij welke thans zoo luide zich roert en meent dat beschermende rechten, met andere woorden tollinie'a op tollinies, het land tot bloei zullen brengen. Diitzelfde orgaan smeert meteen honig om den mond der zoogenaamde radicale party. Dat is natuurlijk eene speculatie op verdeeldheid in de gelederen der liberalen. Die mannen van de tollinies en de radicalen zjjn thans het plechtanker van de orthodoxe partij. Als zy door hen eens werd gebracht tot de meerderheid, wat zou men zich haasten van de meerderheid in de Kamer van Honderd gebruik te maken om de liberale party te fnuikeD. Oppassen is het daarom meer dan ooit. De ver kiezingen in Maart a. s. zullen over ontzaglijk veel heslissen. Nu reeds moet ieder liberaal in ae weer zjjn om de nieuwe kiezers in te lichten en te waar schuwen voor loktonen als van de Standaard. Nieuwstijdingen. ÊlmcriÜtt. De zaak Pranzini is nog al niet geheel van het tapjjt. Men berigt uit New-York, dat de administratie der douane aldaar heeft in beslaggenomen een koffer met juweeleD, die zekere Bodin trachtte binnen te smokkelen. Men beeft reden om te veronderstellen dat de diamanten hebben toebehoord aan Pranzini's slagt offer, Marie Regnault. Hoewél men hem voor een Duit- schet houdt, zegt Bodin Franschman te wezen en slechts Fransch te verstaan. Men doet onderzoek naar zjjn identiteit. ©ngtianïs. Koningin Victoria van Engeland merkte onlangs hy haar verblijf in Balmoral op, dat een dienstmeisje in het paleis altjjd met rood geweende oogen liep. Zjj vroeg den rentmeester naar de reden daarvan, en vernam nu, dat het meisje, Mary Sounders, eerlang zou getrouwd zjjn, maar verlaten was door haar min naar, omdat deze eene andere bruid kon krijgen, die 200 pd. st. meebragt. De Koningin liet het meisje weten, dat zjj van H.M. ook een bruidschat kon krijgen, als zich eene geschikte partij voor haar opdeed. En reeds twee dagen later kwam er een brief, waarin Mary Sounders berigtte, dat haar minnaar, nu zjj ook 200 pd. st. meebrengen zou, aan haar de voorkeur gaf boven de andere. Maar de Koningin wilde niet medewerken tot een huweljjk dat, naar zjj meende, ongelukkig zou zjjn zij antwoordde, dat zjj alleen dan het geld geven zou, „als het meisje met een fatsoenlijk man, niet met een woordbreker trouwde." Lord Clanricarde, die in Ierland uitgestrekte goede ren bezit, en daar zeer strenge maatregelen tegen slecht- betalende pachters laat nemen, gaf de schuld van die gestrengheid aan zjjn agent, de heer Joyce. Deze wilde zich dat niet laten aanleunen. Hy klaagde den landheer aan wegens laster en de regters hebben nu Lord Clanricarde veroordeeld tot het betalen van 30,000 als schadevergoeding aan zijn agent. De Bulgaarsche Sobranje heeft met groote meer derheid de begrootiDg van Buitenlandsche Zaken aan genomen en bij die gelegenheid het traktement der Ministers van 12000 tot 18000 francs verhoogd. De leider der oppositie Zatchefl, die op vermindering had aangedrongen, werd herhaaldelijk in de rede ge vallen en, toen hy ten slotte verklaarde als afge vaardigde te zullen aftreden, door de meerderheid met gejuich beantwoord. JGaitftrtjft. Parijs, 15 Dec. De Kamer van afgevaardigden heeft het regeringsvoorstel betreffende de voorloopige credieten voor drie maanden op de Staatshegrooting, in zijn geheel aangenomen met 521 tegen 3 stemmeD. Het wetsontwerp tot verlenging van het handelsver drag met Italië voor den tjjd van zes maanden is met 516 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Pavijs, 17©ec. De meeste parlementsleden houden zich reeds bezig met de voorbereiding der se natoriale verkiezingen. President Carnot zal op Nieuwjaarsdag amnestie verleenen aan alle staatkundige veroordeelden van Decazeville en elders. Al de beschuldigden in het proces wegens den brand in de Parjjsche Opèra-Comique zijn vrygesproken, behalve Carvalho, die tot 3 maanden gevangenisstraf en 200 frs. boete, en de spuitgast André, die tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld. Bovendien is Carvalho veroordeeld tot het geven van schadevergoeding aan verschillende slagtoflers van den brand tot een bedrag van 58,000 frs., waarvan 48,000 frs. te zamen met André. ©witstlvlftttfc. Bei'ljjn, 17 Dec. Dr. Mackenzie is eergisteren avond te San Remo aangekomen en bezocht terstond den Kroonprins. Volgens de „Kölnische" werd gisteren bjj het onderzoek geconstateerd een klein gezwel maar waren er geen verontrustende verschijnselen. Schoon het gezwel niet grooter is dan een erwt en het ge makkelijk is weg te nemen, zal dit niet geschieden,- daar het volgens Mackenzie slechte gevolgen zou kun nen hebben. Gisteren wandelde de Kroonprins met zijn zoon Henrich en Mackenzie door San Remo. De Kroonprins zag er zeer goed uit. Waarschijnlijk bljjft dé Kroonprins tot half April te San Remo om dan naar Potsdam terug te keeren, tenzy het gure weer het verbljjf in Zuid-Duitechland wenschelijk maakt. IC, Brussel, 18 Dec. Gisteren is alhier eene ver duistering ontdekt van een bedrag van 200,000 francs aan conversie-bewijzen der leeniag van de stad Brussel. De verduistering is bedreven door een beambte van het gemeentebestuur. De schuldige is in hechtenis genomen, .en met hem vjjf andere personen, verdacht van medepligtigheid, waaronder eene danseres van den schouwburg aan het Muntplein. 's Grraveiil»»s-e, 17 Dcc. De Tweede Kamer zal niet met al haar arbeid vóór het Kerstreces gereed komen. Naar wy vernemen, bestaat het plan in Febru ary nog een korten tyd bjjeen te komen omaftedoen wat afdoening eischt. Het wetsontwerp tot wijziging van enkele ba- palingen der kieswet betreffende de stembureaus, is door de meerderheid in de afdeelingen met bijval ont vangen. Sommigen achtten het voor de grootste ge meenten nog niet voldoende. Er waren er, die het ook op uitgebreide plattelandsgemeenten toegepast wilden zien. Enkelen wildeD ook de avonduren van 6 tot 10 voor de stemming beschikbaar stellen. De Provinciale Staten van Utrecht verkozen, ter vervanging van jhr. mr. P. J. Elout van Soeter- woude, die bedankt heeft, tot lid van de Eerste Kamer mr. R. Melvill baron Van Ljjnden (anti-rev.) met 24 van de 37 uitgebragté stemmen. De benoemde heeft verklaard zjjne verkiezing in beraad te nemen. 'is Gre volxltiin Oa.pollo, 17 Dec. Heden had hier aan het veer een droevig ongeval plaats. Zekere A. v. W., weduwnaar met zeven kinderen, had het ongeluk door den hevigen wind uit zjjn schuitje te slaan en te verdrinken. Terneuzon, 16 Dec. In eene gisteren avond gehouden vergadering van liberale kiezers werd besloten tot oprigting van eene liberale kiesvereeniging „Bur gerplicht" voor Terneuzen en omstreken in het nieuwe hoofdkiesdistrict Oostburg. Besloten werd, dat de contributie 75 cent zou bedragen, de vereeniging zich zou kunnen aansluiten bij eenige andere vereeni- gingen in het hoöfdkiesdistrict Oostburg en dat het bestuur zou bestaan uit 7 leden waarvan 5 te Ter- neuzen en 2 daar buiten woonachtig. In January a. s. hoopt men een defenitief bestuur te kiezen tot zoolang bljjft het bestuur der ontbonden afdeeling der kies vereeniging „Eendracht maakt Macht" te Middelburg in functie. In de gister gehouden raadsvergadering te Axel, was ingekomen een verzoek van den heer A. W. Wisse, onderwijzer aldaar, om ontslag als zoodanig wegenszyne benoeming tot hoofd der school te Ellewoutsdyk. Besloten werd genoemden heer dit ontslag eervol tegen 1 February a.e. te verleenen. De heer Oggel stelde nu voor de jaarwedde van den te benoemen onderwijzer met hoofdacte en aanteekening voor de Fransche taal te brengen van J 850 op f 700. By stemming over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat het voorstel werd aangehouden tot de volgende zitting. Terneuzen, 17 Dec. Heden avond had alhier eene uitvoering plaats der liefhebberij-comedie „Vooruit gang is ons streven" waarvan de opbrengst bestemd is voor de wed. van J. Kiel, die hier onlangs op zulk eene jammerlijke wjjze het leven verloor. Opgevoerd werden „De verloren zoon" tooneelspel en „Het levend doode Snjjderpaar" bljjspel. Beide stukken liepen goed van stapel, terwjjl een ?rjj groot publiek de opvoering bjjwoonde. 16 Dec. In hare heden gehouden zitting deed de regtbauk uitspraak in de de vorige week behandelde zaak tegen J. V. te Axel. beklaagd van kindermoord. De regtbank veroordeelde beklaagde wegens doodslag overeenkomstig den eisch van het O. M., tot 3 jaren gevangenisstraf. Ter openbare teregtzitting der Regtbank van heden stond teregi A. J. 't G., rijksveldwachter te Vlissingen, beklaagd dat hy, als rijksveldwachter op 1 November 1887 belast met het overbrengen van Terneuzen naar Goes van zekeren Levinus de Feijter, op last van den O. v. J. aangehouden, tot het in laatst- gemelde plaats ondergaau van eene gevangenisstraf van zes maanden, waartoe hy door de Arr. Regtbank te Middelburg ter zake van opligting was veroordeeld, in don spoortrein genoemden de Feyter niet behoorlijk heeft bewaakt, niettegenstaande door de politie te Ter neuzen groote waakzaamheid over dezen persoon was aanbevolen, tengevolge waarvan deze tusschen de sta tions Arnemuiden en 'sHeer Arendskerke uit den trein is gesprongen en alzoo aan zijne bewaking is ontsnapt. In deze zaak werden de door het Openbaar Mini sterie gedagvaarde 4 getuigen gehoord en tegen den gedaagde geëischt 1 maand gevangenisstraf, terwjjl mr. Jacobse Boudewjjnse, als verdediger voor beklaagde optredende, tot vrjjspraak concludeerde. Heden is door Ged. Staten tot ingenieur van den prov. waterstaat te Terneuzen benoemd, de heer J. A. J. Sibmacher Zynen, tham opzigter le klasse te Co- Iynsplaat. De kantoren eener bjjzondere telegraafonderneming te Domburg en te Oostkapelle zullen voortaan op Zon en feestdagen open zyn van 9 tot 12 uren voormiddags. De diensturen op werkdagen bljjven onveranderd. Yerseko, 17 Dec. In de Vrjjdag avond gehouden Raadsvergadering werd mededeeling gedaan van een brief van den Raad van State, waarin wordt kennis gegeven dat het geschil omtrent de jaarwedden van 4 onderwijzers alhier den 2le dezer zal behandeld worden. De Voorz. deelde mede dat een verzoek van eenige Schottebewonera om verbetering van den rjjweg naar de Damstraat dóór Burg. en Weth. in dien zin ia inge willigd, dat den weg zal aangevuld worden met zeezand. Naar aanleiding van een verzoek van de bewoners der Sandeestraat om verlichting en verbetering dier straat, werd besloten om uit den post voor onvoorziene uitgaven 6 nieuwe lantaarns aan te schaffen. Aan be strating kon niet voldaan worden, omdat de straat nog particulier eigendom is. Ingekomen van den Min. yan Waterstaat, Handel en Njjverheid eene missive waarin bezwaar gemaakt wordt tegen de betaling der verhoogde huur van het post- en telegraafkantoor, zoolang dit niet is opgeleverd. De kerkeraad der Chr. Geref. gemeente gaf kennis dat hij op het besluit om geen deel te nemen aan de Nieuwjaaracommissie is teruggekomen, de heer S. de Koejjer, dat hy zjjne benoeming tot lid van het Arm bestuur aanneemt en de heer Djjkwel dat hy die niet aanneemt. In de plaats van den laatste werd gekozen de heer J. Schipper Jz., (raadslid.) Een der leden gaf te kennen dat hij een post op de begrooting zou willen brengen tot benoeming van een gemeente-architect op een tractement van J 150 plus 2 van nieuwe werken. Dit gat aanleiding tot bet besluit, om den heer Hanninck te verzoeken tegen nader overeen te komen voorwaarden het opzigt over het post- en telegraafkantoor te blijven uitoefenen tot aan de voltooying. Wolfaartsdjjk, 17 Dec. De heilzame werking van het nu tien-jarig alhier bestaande kolenfonds, hetwelk vooral den arbeidenden stand zoo zeer ten goede komt, wordt door de leden, telken jare bij het doen der rekening, hoog gewaardeerd. Uit hun midden is derhalve een verlangen opgegaan, om een bewijs van erkentelijkheid te geven aan den persoon, die de be langen van dit fonds, zonder eene belooning voor al zjjne zorg en moeite, met onverdroten ijver behartigd. Niet door één der leden, zoo als dit in zeker blad met een partijdig doel vermeld wordt, maar door eene commissie van 10 leden, zich daartoe vrjjwillig beschikbaar gesteld hebbende, worden thans bjj de leden van het fonds, hetwelk byna 400 leden telt, geringe bjjdragen ingezameld, hoogstens van 25 cents, om daaruit een doelmatig geschenk aan te koopen, en dit op den bep lalden tjjd den waai-digen bestuurder aan te bieden. Met geestdrift wordt door de.leden bet verlangde offer uitgereikt, en zelfs minvermogende bieden uit dank baarheid daarvoor hunne centen aan, zoodat het beoogde doel bereikt is, zonder behoefte te hebben aan de bijdragen van een tiental leden welke zich hierbij als politieke tegenstanders hebben laten kennen. De ledea van de sociëteit „Nut eu Genoegen", die om de 14 dagen zamen komen, om een gezelligen avond te slijten, bjj het aanhooren van de bijdragen, waartoe zich alty l minstens 3 sprekers beschikbaar stellen, hebben besloten tot het hou lea van eene buitengewone vergadering op 25 January e.k., waarin o.a. een looneelstukje zal worden uitgeroerd, en waar toe een bepaald getal niet-leden zal migen geïntrodu ceerd worden. Goes, 17 Dec. Voor de verbouwing van het woonhuis, behoorende bjj de brouwerjj „de Gans," van den beer L. de Miulemeester, waren 14 inschrjj vings- biljetten ingeleverd. Er waren 2 plannen, nl. een met een gevel van Waalsteen en een met een gevel van Boomschen steen. Hoogste inschrjj ver was de heer H. van Sprang alhier voor 18,840 en f 18,260. Het laagst was ingeschreven door den heer L. van Verre te Krui singen voor 14,700. Bjj onderhandsche overeenkomst is laatstgenoemde aannemer geworden voor 14,222. Het werk zal worden uitgevoerd onder toezigt van den heer D. de Koning. Voor menig werkman is er dezen winter mogeljjk weer een broodje aan te verdienen. Zooals men weet, tooiden degenen die beloofd hadden zich geheel van sterken drank te onthouden zich als uiterlijk kenteeken met een blauwen knoop. Velen vonden dit belagcheljjk, want waartoe was die insigne noodig! Als men zich wilde onthouden en daarin eene deugd zag, waarom dat dan aan de groote klok gehangen. Velen gingen zoo ver van over farizeeschen hoogmoed te spreken. Anderen gingen het dragen van een blauwen knoop bespottelijk maken door met het glas in de hand er op te wjjzen dat zij ook dergelijk insigne droegen. Daardoor is de knoop in oneere gekomen en zjjn èf alle onthouders van hunne belofte teruggekomen èf is men onthouder zonder uiterlyk kenteeken. Door mej. A. A. L. van Hecke, onderwijzeres aan de openbare school te Cortgene is wegens haar aanstaand huweljjk tegen l Febr. a.s. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Tltolen^ 16 Dec. De voordragt voor onderwijzer of onderwijzeres alhier bestaat uit de HH. P. J. Kou senmaker, C. C. Tellier en J. de Rjjke en uit de dames J. W. Augustjjn, A. M. Bronswjjk en K. Pleite. Bruiui«»$o, 17 Dec. Naar aanleiding van het adres door de heeren Ad. Otte Wzn. en acht andere eigenaars van hoogaarzen alhier, voor eenigen tjjd in gediend, wees in de zitting der Tweede Kamer van 16 Dec. jl. de heer van Kerkwijk op de onbilljjke wyze van meting dier vaartuigen. Een schip alhier gemeten op 22 ton, werd te Brussel op slechts elf ton draag kracht aangeslagen. Van de gemeten belastbare ruimte hangt niet slechts de grootte van het patent af, maar ook het havengeld, zoodat ten gevolge van deze ver keerde wyze van meting de eigenaars van hoogaarzen te veel moeten betalen aan patent en havengeld. ReedB in 1883 is door eene Commissie een reglement voor het meten aan den Minister van Financiën aangeboden, maar tot nu toe bljjft de onbilljjke wijze van meting voortduren. De Minister van Financiën antwoordde dat de zaak schijnbaar zeer eenvoudig, evenwel zeer ingewikkeld is. Het reglement, door de Commissie voorgesteld, had ten grondslag het stelsel van Mo ïrsonbij een verge lijking der meting volgens het bestaande reglement en bet voorgestelde bleek, dat de belastbare ladingrnimte slechts weinig zou verschillen. De heer van Kerkwijk verklaarde dat uit de gegeven inlichtingen bleek, dat de Commissie een verkeerd stelsel had aangenomen, en de Minister de Commissie moest uitnoodigen, een beter stelsel te kiezen. De bin nenvaart verkeert tegenwoordig in pijnlyke omstandig heden en daarom moest de Minister voorstellen, dat evenals zulks eenigen tjjd geleden met andere kleine bedrjjven is geschied, het patent voor de binnenvaart werd afgeschaft, en een nieuw reglement op de meting tot stand kwam. De Minister verklaarde, dat het nog niet bewezen ip, dat de beide reglementen niet juist zjjn, en zulks moest bewezen worden. Ziorïlcasee, 17 Dec. Behalve de in ons vorig No. genoemde heeren is nog tot lid van het Bestuur der anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier benoemd de heer J. Heuseveldt. Voorts is tot afgevaardigde naar de Deputaten-ver- gadering te Utrecht gekozen de heer D. Mulder. In den afgeloopen nacht heeft eene vrouw in het Verplegingshuis alhier zich door verdrinking in den regenbak van het leven beroofd. Naar wy vernemen, zal het vrouwengesticht te Veen- huizen worden opgeheven en zullen de vrouwen binnen kort naar Leiden worden overgebragt, omdat de toevloed van verpleegden tegenwoordig buitengewoon groot is en ook weldra te Hoorn geen plaats meer zal zjjn. Tot schatter van rykswege over de personele belasting zijn, met het oog op de taxatie voor het kiesregt, alsnog door 's Konings Commissaris benoemd voor de contróle Middelburg de heer C. A. Goethals en bij de contróle Zierikzee J. Vink te Brouwershaven, K. Deurloo te Nieuwerkerk, M. L. Brou wer te Ooster- land, J. D. Lindhout te Renesse, J. V. M. Lindhout te Tholen en P. Gakeer Gz. te Stavenisse. De ongeveer 150 werklieden, die eenige weken geleden aan de Landswerf te Amsterdam tjjdeljjk werden aangenomen, zullen met den laatsten dezer maand weder worden bedankt. In „van dag tot dag" schrjjft het Hbl. Wjj stellen u voor, waarde lezers, den soldaat Smid, die ruim 20 jaren nagenoeg zonder straffen te onder gaan in Indië diende, waarvan 8 opeenvolgende jaren te Atjeh. Hjj heeft weleer o. a. den togt tegen Kraeng Bonto-Bonto op Celebes en laatstelijk dien van Mandor op Celebes medegemaakt. „Ben je twintig jaren en drie maanden aan één stuk in Indië geweest?!" „Ja wel, luin't (1) twiatig jaren en een verreljaar." „Wel drommels jjj hebt wat gezien van de Oost! I n beu je altjjd zoo maar gewoon soldaat in den troep geweest?" „Altjjd fuselier in de kompie." (2) „Nooit korporaal of onderofficier. „Daar most 'k niks van hebben." „Waar ben je al zoo geweest ,,'t Laatst op Jokjo (3) Luin't 'n woordje asje blieft. Ik moet nog een blaauw linnen broek hebben van m'n laatste vernieuwing (4) op Jokjo. Ze hebben me gezegd dat z'm wel zonen sturen, maar u weet hoe of dat gaat, is daar niks aan te doen „Nou, die broek zal wel teregtkomen; ik zou me daarover maar niet ongerust maken. Maar zeg me nu eens, waar ben je alzoo geweest?" „Laat 'k 's kijken op At^jin vooralin de Me- lukkes op Borneo zoowat overalop Jokjo ik heb den kapitein gevraagd myn broek op te staren „Laat die broek toch ik heb immers gezegd dat ze wel teregt zal komen Waar is het je 't best bevallen?" „Nou dat was me net geljjk." „Prachtig land die Molukken, ja „Och, ook net als meeBter (5). Je had er van die kleine vruchtjes, hoe hieten die dingen ook weer Die waren wel lekker." „Je bent ook op Kapoeas geweest, ja? Raar volk die Dajaks „De Dajakkers Net as de Atsjeneezen, je kon 'r geen verschil in zien, alleen ze hadden geen broek." „Waar ben je met het meeste pleizier op expeditie geweest, op Atjeb, op Celebes of op Borneo „Dat was me precies eender." „Zoo. Jy bent 'n gemakkelijke kerel En het land ook zoowat eender En de dienst en de menage „Nou op Celebes most 'k niks van de bergen hebbenop handen en voeten petroelies loopen." „Waren de lui daar, ik bedoel de vijand, nogal goed gewapend „Och, net als overal geweren, lansen „Bij welke gelegenheid ben je gewond „Wel, toen 'k bezig was de rijst op te scheppen. Ik was ook op Slop (6), ik zeg tegen den korporaal Briggers (7) zeg ik, de ketels van de 3de kompie zjjn er nog niet en, met dat ik het zeg, schiet me zoo'n gladdakker (8) die in de rimboe (9) zit door m'n pooten." „Ben je anders altjjd goed gezond geweest?" „Zoo ver ik weet ja." „Wat ga je nu beginnen?" „Nou ga ik met pensioen." „Leven je ouders -nog „Dat weet ik niet. Ik heb vier dagen verlof ge vraagd om er eens naar te hooren Mogt mijn broek soms „Dan zal ik ze voor je bewarenga nu maar naar 't appél, 't blaast aantreden (D T.uiteuant. (2) Kompagnie. (3) Djokjokarta. (41 Uc iadischc troepen krijgen op bepaalde tijdon nieuwe uniformstukken, of het geld daarvoor uitbetaald, (5) Meester Cornelis. (G) Senelop Een vroegere post op Atjeh. (7) Brigges. Gemeenzame naam b'j een soldaat voor een korporaal. (3) Scheldnaam voor Atjehcrs. (U) Struiken. Zierikzee, 19 Dec. Gisteren middag hield de dd. Schutterij alhier eene parade, waarby door den com mandant Mr. J. C. van der Lek de Clercq, met eene toespraak, waarin hij hulde bragt aan den jjver die de bekroonde steeds had aan den dag gelegd, aan den sergeant A. Adriaanse het door Z. M. aan hem ver leende eereteeken tot belooning van eervollen langdu- rigen werkel. dienst bjj de schutterijen werd uitgereikt. De muziek liet er zich bij hooren, terwyl de schutterij voor den gedecoreerde defileerde. Door het geregtshof te 's Hage is gisteren beves tigd het vonnis der regtbauk alhier, waarby de student D. Q. van St. Maartensdijk, wegens mishandeling is veroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf. Door de Zuid-Holl. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam is aan den heer G. Boomsluiter, veerschipper te StaTcnisse, toegekend de zilveren medaille met een getuigschrift, benevens eene gratificatie van j 40 (voor hem en zjjn personeel), voor de redding van L. en D. Stobbelaar, die met ban vaartuigje op 18 November 1886 ter hoogte van Sta venisse omgeslagen waren. Bij de Vrjjdag te Burgh gehouden verpachting van de grasetting van dijken, weilanden enz., en van het gebruik der bouwlanden, toebekoorende aan den polder Burgh en Weatland voor de jaren 1889—1895, waren over het algemeen de pachtprijzen eenigszins lager dan bjj de vorige verpachting. DECLAMATORIUM. Onder dit motto trad de Heer Bottinga van Har- lingen Vrjjdag jl. alhier in de Concertzaal op, teneinde zjjn aangekondigd Programma af te werken. Ofschoon de als No. 1 gekozene „Sint-Nicolaasavond," aan alle toehoorders niet meer vreemd was, lag er in de boejjende wyze waarop dezelve werd voorgedragen eene aantrekkelijkheid, die de algemeene aandacht ver wierf, en de ouderliefde in de schoonste trekken, in verband met dit aloude Kinderfeest werd geteekend. Maar ook de schildering van de „In verschillende klassen reizende trein-passagiers," in de 2de afdeeling, was zeer interessant en deed allergunstigst uitkomen, hoe de heer Bottinga door stembuigingen en mimiek verschillende karakters op zulk eene wjjze weet weêr te geven, dat het in eene warme zaal zittend publiek van eene geïsoleerde stad als in den waan wordt ge- bragt in een in volle vaart voorthollenden sneltrein te hebben plaats genomen. De drie volgende nommers van het Programma droegen allen een comisch karakter en bleek het by de voordragt derzelve dat de heer Bottinga ook met den humor zoodanig weet om te springen, dat de lach spieren onwillekeurig in beweging worden gebragt. Een en ander gaf aanleiding, dat allen, die van deze gelegenheid hadden geprofiteerd, zeer voldaan de zaal verlieten en den wensch uitspraken meermalen in de gelegenheid te worden gesteld den heer Bottinga te hooren, maar dan tot genoegen van den Spreker en van den beer van Meeteren, door eene betere bezette zaal het bljjk wordt gegeven dat men de bemoeyiDgen ter verkrjjging van zulk eenen amusanten avond op prjjs weet te stellen. Bjj ordonnantie der Arr.-Regtbank te Breda ,is tegen J. F. de Boojj, fabrikant en lid van den gemeente raad te Breda, regtsingang verleend, met verwjjzing der zaak naar de teregtzitting, ter zake van a. valsch- heid in geschrifte en b. het opzetteljjk gebruik maken daarvan. Naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam is overgebragt een voormalige agent van politie aldaar. Deze had een knecht, die voor zijn baas, een veehan delaar, een rund op de markt moest verkoopen, be schonken weten te maken en een quitantie doen teeke nen van de koopsom, welke de schuldige echter niet had voldaan. Deze begaf zich daarop naar den stal houder, waar het beest was gestald en verwijderde zich er mede. Onder Nieuwerkerk werd hij met het gestolene aangehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1