ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 54178. Zaturdag 17 December 1887. 44s,e Jaai'g. Verschijnt PINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADV E RIENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote ietter wordt naar plaattruimte berekend. KENNISGEVING. SLUITING DEB JAGT 01' KLEIN WILD. De COMMISSARIS des KONINGS in ZEELAND, gezien het besla it van Gedeputeerde Staten van 9 December 1887 no. 84; gelet op art. 11 der wet van 13 Jung 1857, (Staats blad no. 87) maakt bekend, dat de sluiting der jagt op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schietgeweer, in dé provincie is bepaald op Zulurdag 31 December 1887, met zons-ondergang, en dat het tjjustip van de sluiting der jagt op boutsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Middelburg, 12 December 1887. De Commissaris des Konings voornoemd, DE BRAUW. Nieuwjaars-Collecte. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- EIKZEE In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen 4ot Wering der Bedelarij in het algemeen, HEBBEN GOEDGEVONDEN: lo. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verligting van den nood der armen, op Vrijdag den S3 dezer maand, des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeliug aan alle behoeftigen te doen. 2o. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op den 1 Januari) eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij nooctigen de Ingezetenen uit, om op den aan staanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen wit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mogten komen bedelen, en verzoeken hen op den 33 dezer milde bjjdragen in Re Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het ■doel, hetwelk het Bestuur zich bjj het verbod van bedelarij voorstelt. Zierjtkzee, den 16 December 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. J. F. VA.N DERLEKDE CLERCQ. Nieuwstijdingen. 3nïut. De Atjeh-correspondent van de „Locomotief" schrijft ■dd. 31 October o. a. De vijand toont steeds ons overal te willen alar meeren en schade te berokkenen. Het schieten op de komende en vertrekkende treinen ds aan de orde van den dag, ook het beschieten van ■de verschillende posten op ongelegen uren zoowel bij Rag als bg nacht. Van Landjamoe tot aan Kotta Pohama wordt men steeds beschoten. Ook de blokhuizen Kotta Paganie en Sebang nabij Oleh-leh krijgen steeds eene schiet- beurt Eene andere plaag dan de beri-beri hebben wij thans te bestrijden, en wel de pokken. Deze ziekte brak uit in de benteng Roempit, van waar reeds vier lijders naar het hospitaal zjjn getrans porteerd. Tot heden heeft de ziekte zich slechts tot die ver sterking bepaald, terwijl bg den vijand buiten onze linie velen aan die ziekte overleden zijn. Op de stoomboot „Bellona", van Salonica naar Beyrut •(Syrië), is gedurende de reis, door een valsch gerucht van brand, eene paniek ontstaan onder de 400 passagiers. Een aantal menschen werden doodgedroogen en zeven en veertig anderen verdronken, door bet omslaan van een der uitgezette booten in de stormachtige zee. Later bleek, dat het brandgerucht verspreid was Roor een troep dieven, tfie van de verwarring gebruik maakten om te stelen en die o. m. uit de kajuit van Ren kapitein 60,000 lire roofden. Eenige der dieven sprongen over boord toen de diefstal ontdekt werd. De overigen werden geboeid en later aan de politie te Smyrna overgeleverd. Te Londen heeft weder bet jaavlijksche maal Elaats gehad, dat de St. Giles-vereeniging aan vrijge- iten gevangenen geelt. Van de 20000 in dit jaar uit de vier voornaamste Londensche gevangenissen vrijg, laten gevangenen, hebben 4302 de belofte afgelegd nun leven Tang geen sterken drank meer te drinken. De afgevaardigde Howard zeide in een bij die ge legenheid gehouden redevoering, dat het aan de ver eeniging te danken is dat het aantal misdadigers in de laatste jaren aanzienlijk is verminderd. Yolgens Rien spreker zijn de drie hoofdoorzaken van de mis- Radende drank, de vrouwen en de weddenschappen. Het Eng. barkschip „Idomenevan Rangoon naar het Kanaal, is 17 Nov. in de Mazeppa-baai bij East London verongelukt. De gezagvoerder en 13 man zgn verdronken; de geredden kwamen te East London aan. ÜMalttwh. St. Petersburg, 15 Dec. De „Russische In valide" betoogt dat Duitschland en Oostenrjjk tenge volge van de groote schaal waarop zjj in de laatste jaren hunne legers versterkt, vestingwerken gemaakt en spoorwegen aangelegd hebben, en in het bijzonder door het sterk ontwikkelde spoorwegnet in de grens provinciën, thans wat de gemakkelijkheid van het concentreeren van troepen betreft verre boven Rusland etaan. Dientengevolge ziet Rusland zich genoopt zijne troepenmagt aan de grenzen te versterken en zijne vestingen beter uit te rusten. Het overbrengen van eenige cavalerie-regimenten naar het Weichselgebied is derhalve, volgens het genoemde blad, eene maat regel van zuiver defensieven aard. Rusland zou anders om het evenwigt te kunnen bewaren, geheel andere troepenmassa's naar de grenzen moeten zenden. De ver dediging van het Russische grensgebied is nog niet voldoende verzekerd. Wanneer de andere mogendheden zich geregtigd achten hare verdedigingsmiddelen verder te ontwikkelen, moet toch ook ongetwijfeld Rusland het regt hebben, voor zjjne verdediging te zorgen. ©«Btcnrtjfe. In de groote vergadering voor het paus-jubileum verklaarde graaf Per gen, onder-secretaris van het Oostenrjjksch Yaticaansch gezantschap, dat de Paus, tengevolge van het staatkundig drievoudig verbond, weldra vele vrijheden en zjjne vroegere staten zal herkrijgen. Alle Oostenrijksche, Hongaarsche en Duitsche arbeiders in de kolenmjjnen in Polen hebben bevel ontvangen het Russisch grondgebied binnen 27 dagen te verlaten. In een der mijnen is het werk gestaakt. JFmnferijtl. Parijn, 13 Dec. In de zaak van Wilson en Grag- non heeft de regtbank heden verklaard, dat er geene termen tot vervolging bestaan. Parjjs, 14 Dec. De regering is vaat besloten de quaestie van vertrouwen te stellen bij de beraadslaging over de credietwet. De uiterste linkerzjjdejen de Gauche radicalen hebben in hare partij vergaderingen eene motie aangenomen, waarbjj te kennen wordt gegeven, dat zij geen enkelen maatregel zal goedkeuren, waaruit kan worden af geleid dat zjj vertrouwen stellea in het kabinet. SuitBthlauIi. Berlyn, 14 Dec. Dr. Mackenzie is per telegraaf naar San Remo ontboden, omdat er plotseling een omvangrijk en snel aangroeijend gezwel van waterigen aard ontstaan is in de keel van den Kroonprins, het geen thans doet vreezen voor dezelfde verontrustende voréchjjnselen als eenige weken geleden. Reeds is voorspeld dat soortgeljjke zwellingen boven de eigen lijke kankerwoekering herhaaldelijk zich zouden ver- toonen, hetgeen de blijvende aanwezigheid noodzakeljjk maakte van den chirurg Bramann, opdat deze, zoo noodig, in geval de ademhaling bedreigd werd de vereischte opening in de luchtpijp kunne maken. Berljjn, 15 Dec. Volgens de „Nationale Zeitung" werd gisteren avond alhier in de kringen, die met het hof van den Kroonprins in regtstreeksche aanraking staan, verzekerd, dat men geen ongunstige berigten uit San Remo had ontvangen. Berlijn, 15 Dec. De Beurzen te Berlijn en die te Weenen waren heden tamelijk erg ontstemd door het opstel in de Russische „Invalide" van heden, het blad van den Minister van oorlog, over de bewegingen van troepen op de grenzen, omdat daaruit niet blijkt dat Rusland zich terugtrekt. De „National Zeitung" erkent dat die ambteljjke mededeeling de zaken objectief beschouwd, maar zegt dat de inhoud stof tot verdere critiek geeft. Dr. Mackenzie hoopt het nieuwe oedemateuse gezwel in den hals van den Koonprins, dat Dingsdag avond ontdekt werd, toen het pas begonnen was, weder door eene operatie van de mondholte uit, zonder de lucht- pjjp te openen, met goeden uitslag te bestrijden. üïr^erlttttb. Z>vollo, 14 Dec. In de vorige week logeerde in een der minste slaapsteden alhier een persoon zich noemende van den Oever, die aan verschillende dag bladen advertentiën ter plaatsing zond. Om den schijn aan te nemen dat de advertentiën van een groot huis kwamen, onderteekende hij de daarbg gevoegde brieven, p. o. P. A. G. van den Oever, W. K. Barendsen, waarbjj tegen ongekend lage prijzen tegen toezending van postwissels of postzegels te koop werden aangeboden epeeldoozen, aristons, harmonica's, remontoirs enz., terwjjl in eene andere advertentie onder den naam van den mede alhier niet bekenden Th. A. Blanken berg werden aangeboden 6 keurige nieuwe boeken, allen in prachtbanden, te zamen met 141 allerkeurigste platen, alles te zamen voor 50 cents franco. Op eerst- gemelde advertentie kwamen slechts een tiental brieven briefkaarten en postwissels, terwjjl het op laatstge- melde advertentie uit bijna alle plaatsen in Noord- Brabant postwissels, brieven en briefkaarten regende, ruim 150 kwamen er alhier aan. Daar die persoon zich hier niet veilig achtte, heeft hjj zich. zonder iets te ontvangen, uit de voeten gemaakt en daar hij nu welligt onder andere namen elders zjjn werk zal hervatten, zoo heeft de commissaris van politie tegen dien persoon en dergelijke advertentiën het publiek gewaarschuwd. Naar wjj vernemen, zullen de postwissels naar de plaatsen van afzending worden teruggezonden. 'sGravonliage, 14 Dec. De opbrengst der middelen over de maand November was iets minder dan verleden jaar, nl. 10,115,000 tegen 10,354,000, doch in elk geval 12 ton hooger dan de raming. De geringere opbrengst is voor een groot deel toete.'schrijven aan personeel en zegelregten, die beide uit bijzondere oorzaken verleden jaar meer opleverden het personeel tengevolge der buitengewone opcenten, het zegelregt tengevolge der omstandigheid, dat November 1886 de laatste maand was voor het tot een vijfde verlaagd eftectenzegel. Bjj de andere middelen zijn slechts kleine verschillen op te merken bjj verleden jaarde meeste waren echter iets lager. Zoo in de eerste plaats grondbelasting en patenten, alsmede invoerregten en accjjnzen. Van deze laatste waren alleen suiker en zout eene kleinigheid hooger. Het geslagt bragt in slagtmaand ƒ352,000 op, tegen f 382,000 verleden jaar, welke vermindering waarschijnlijk alleen aan lager prijzen van het vee te wijten is, die echter niet tot uitgebreider consumtie schijnen te leiden. Alle indirecte belastingen waren mede iets lager, zelfs de registratieregten, in de laatste maanden steeds stjjgende, ditmaal f 17,000 minder. Alleen posterijen, telegrafen en loodsgelden maakten het beter. Aan het eind der 11 maanden is de opbrengst slechts ll/a ton meer dan verleden jaar, doch ruim j 2,200,000 meer dan de raming. Het is te verwachten, dat de schatting voor het geheele jaar met ongeveer 4 railli- oen zal worden overschreden. Invoerregten, loodsgelden, accjjnzen, posterijen en telegrafen bljjven zich op be vredigende wijze ontwikkelen. De goede uitkomst der accjjnzen is hoofdzakeljjk aan de suiker te danken, die aan 't eind der 11 maanden reeds 115,000 boven de raming van 't geheele jaar isoverigens gaan ook wjjnen, bieren en gedistilleerd in opbrengst vooruit, zeep weinig, zout en geslagt niet. Wat de indirecte belastingen betreft, zullen de zegelregten de raming zeker niet, de registratieregten ze waarschijnlijk niet halen. Van de directe bljjven de patenten bij 't vorige jaar ten achteren, terwjjl de stijging der grondbelasting beneden het normale is. *s Gravenhago, 15 Dec. (Tweede Kamer.) Het adres van Dr. Gratama over de hospitaalzaak is niet verzonden aan den Minister, maar zal bjj Hoofdstuk Oorlog behandeld worden. Bij het algemeen debat over de Marine kwamen de HH. Smit en Viruly op tegen den bouw op 's Rjjks werven. De heer Gildemeester bestreed het verstrekken van sterken drank aan jongelui beneden de 20 jaar op onze oorlogsbodems. De heer J. Schimmelpenninck en Rooseboom bestreden de verwaarloozing der Marine, de heer Viruly bestreed verder den aankoop van torpedo's. De muzikale opleiding van H. K. H. Prinses Wilhelmina zal ook aan een Hagenaar worden toever trouwd, den heer J. J. Stortenbeker. Uit 's Gravenhage meldt men een zeldzaam feit. Daar verscheen ten stadhuize een paartje om te trouwen, vergezeld van wedorzjjdsche ouders en getuigen. Bjj het opmaken van de akte bleek, dat bruid en bruidegom, vader en moeder van de beide zjjden en de vier ge tuigen allen in dezelfde intellectueel® conditie ver keerden geen van de tien deelnemers aan de trouw-plegtigheid had het in de wetenschap verder gebragt dan met een kruisje te kunnen teekenen Berden op Zoom, 14 Dec. Tot lid der Prov Staten van Noord Brabant is gekozen de heer Ch. de Meulemeester met 612 van de 665 stemmen. Tornouxeu, 13 Dec. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad werd met aïgemeene stemmen aan do commissie, belast met het onderhandelen met den eigenaar over een rjjweg van den Baandijk naar het spoorwegstation, toegestaan, verder met den eigenaar over den verkoop van dien weg te onder handelen tegen 69 cts. per M2. Daardoor wordt nu het gegronde vooruitzigt geopend, dat aan landbouwers r ene betere dan de bestaande gelegenheid zal worden ver schaft om met hunne voertuigen naar het spoorweg station te komen, terwijl de inwoners van Terneuzeu eene schoone wandelgelegenheid zal worden geopend. In dezelfde vergadering werdeD herbenoemd tot leden van het Burger!jjk Armbestuur de HH. J. C. Harte, P. P. de Nys en J. Lybaart, terwjjl de burgemeester als voorzitter voor de a.s. Nieuwjaarscommissie bjj acclamatie benoemd is. Voorts werd besloten over te gaan tot het oprigten van eene bergplaats voor petroleum, buiten de kom der gemeente, waarvoor Burgem. en Weth. de noodige stappen zullen doen ten einde een zoodanig terrein te verkrggen. Een verzoekschrift der keurmeesters van vee en vleescb, om verhooging van jaarwedde wegens uitbreiding hunner diensten, werd aangehouden, omdat hunne in structie eerlang zal worden herzien terwijl een voorstel van Burgem. en Wetb. om de kosten van het schei kundig onderzoek der onlangs ter keuring opgezonden boter te vinden nit den post van Onvoorziene Uitgaven, alsmede een voorstel van den voorzitter om hem erediet te verleenen, ten einde met het doen van scheikundig onderzoek van ter verkoop aangeboden levensmiddelen voort te gaan, beiden werden aangenomen met alge- mèene stemmen op één na, die van den heer Wieland. Verder werd aan J. W. Ie Clercq de beschikking ge geven voor eender lokalen in de oude school en eene toelage van 40, om gedurende de wintermaanden onderwijs te geven in de beginselen van het bouwkundig teekenen. Heden bad alhier de late winteruitvoering plaats der zangvereeniging „Neuzen's Mannenkoor", ditmaal met medewerking der Orchesbvereeniging „de Volhar ding" alhier. E)n vrij talrijk publiek woonde de keurige uitvoering bjj, waarbjj de jonge Orchestver- eeniging toonde hoeveel men door goeden wil en jjverige studie vermag, terwjjl het Mannenkoor zijn oude roem handhaafde. Een vrij geanimeerd bal besloot den gezelligen avond. Hoek, 13 Dec. Bjj de heden alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van wege de vereeniging „Doel matige Samenwerking" van 42,400 K.G. superphosphaat was ingeschreven door de HH.L. v. d. Boaaert te Antwerpen voor 3,34H. J. Vlaeminck te St. Jan steen voor 3,39l/jP- J- Scheele te Terneuzen voor ƒ3,42F. Dellaert te Westdorpe voor f3,44 H. Kerck- haert te Westdorpe voor 3,45J. de Bree te Ter- neuzen voor J 3,45; L. ten Cate te Deventer voor 3,57 en M. Dieleman te Axel voor 3,70 per 100 K.G. Goes, 15 Dec. De Nieuwjaarscollecte heeft opge- bragt 243,92. Bij den lagen prjjs van brood en spek kau ieder der bedeelden toch eene goede portie ont vangen. In het oude mannen- en vrouwenhuis viert heden een der verpleegden haren 99en jaardag. Bij de aanbesteding ten behoeve van het Burg. Armbestuur is de levering van vleescb gegund voor 55 en kalfsvleeach voor 68 cents per Kilo, terwijl de burgerjj bijna het dubbele betaalt. Een niet al te nuchter koetsier reed met een heer en twee dames van Yerseke naar Goes. Zonder dat de voerman er iets van bemerkte, sloegen de paarden op hol en liepen door tot Kloetinge. Hier braken de leidsels en sloeg het rjjtuig om. De heer bekwam eene kwetsuur in het gezigt, en de dames moesten in het donker met slecht weer en over een modderigen weg hunne reis te voet voortzetten. Dezer dagen had te Biezelinge een jagtavontuur plaats, waarvan men ons melding maakt: Vijf stroopei"8 gingen met geladen geweren, vergezeld van een drietal honden en wilddragers uit, om in dat rjjk voorziene jagtveld eenige Iangooren te verschalken. Naauwljjbs waren zjj een kwartier aan het jagen, of de veldwachter van die plaats kwam de heeren jagers te gemoet en vroeg hen naar de jagtacte en de per missie om op dat land te mogen jagen. Zij antwoordden op die sommatie, dat zij de hazen het geheele jaar door te „vreten" gegeven hadden, en dat zij dus wel degelijk het regt hadden, die gulzigaards het licht uit te blazen. Een hunner, die reeds vroeger kennis gemaakt had met de gevangenis wegens strooperij, voegde er bij, dat als de veldwachter hen nog langer durfiie vervol gen zjj hem, als schadeljjk wild, een hagel patroon door het lijf zouden jagen. De veldwachter moest dus onverrigterzake huiswaarts keeren, en gaf de justitie kennis van het voorgevallene. Men heeft nu een onbezoldigd veldwachter in die plaats er bij aangesteld. Beiden zijn nu met een geladen revolver gewapend én zullen trachten aan die strooperjj een einde te maken. Naar men verneemt zal de Coöperatieve Winkel- vereeniging „Eigen Hulp" te Bergen op Zoom, bij genoegzame deelneming eene slagterij in eigen beheer oprigten. Er circuleert eene ljjst bg de leden en bet zal dus weldra bljjken, of het lang gekoesterde plan eindelijk uitgevoerd zal kunnen worden. Deze week heeft aan de landbouwers op Noord- Beveland de aflevering plaats gehad van de door hen bestelde superphosphaat. Dank zjj de gunstige werking dezer meststof, voornameljjk op den groei der klaver is in de laatste jaren het gebruik er van op dat eiland aanzienlijk toegenomen. Dit jaar is voor gezamenljjke rekening kunnen besteld worden ongeveer 74000 KG. die geleverd werden door den heer D. Q. Mulock Houwer van Zierikzee ad ƒ3,42 per 100 KG., franco Cortgeen8che wal, onder beding verder van 14 °/0 phosphorzuur oplosbaar in water en kostelooze controle van 't proefstation te Wageningen. Voorts was nog ingeschreven door de heeren Van Hoorn, Luitjens Kamminga te Pieterburen en M. H. Salomonson te Rotterdam, beiden ad 13,55 per 100 KG. 15 Dec. Gisteren avond werd door de vereenigde sociëteiten van Schutterjj en Infanterie eene soiree gegeven. De voordragt van „De werkstaking" slaagde goed, de zang bragt het zijne toe aan het veraangenamen van den avond, onze komiek de Winter wist door zijne koddige invallen de hilariteit op te wekken, terwijl de heer Visser door zjjn schoon pianospel de aandacht wist te boeijen. De avond werd door een bal besloten. Op 1 Jan. zal de militaire vleeschslagerjj in wer king treden. Biervliet. Bjj de verkiezing van notabelen der Hervormde kerk was er van strjjd geen sprake. Slechts 53 kiezers kwamen Dingsdag op. De meerderheid was dus 27. Van de aftredende leden werden herkozen de heeren J. L. J. de Bats met 32 en W. de Jonge met 28 stem men. Als nieuwe leden koos men de heeren P. Leen- houts met 28 en A. Porrey met 27 stemmen. Bljjkens de stemmenlijst wilde ;de kerkeljjke partij, die het bewind voert, alle vier aftredenden uitwerpen, wat som migen hunner zeker te kras voorgekomen is. Als eene merkwaardigheid bg deze verkiezing mag wel medegedeeld wordeu, dat drie zwagers de volstrekte meerderheid bekwamen, nl. de heeren P. Lutejjn, af tredend lid, J. Anthonisse en A. Porrey, die ieder 27 stemmen verkregenbjj loting viel de eer aan laatst genoemde ten deel. Yerseke, 15 Dec. Aanstaanden Dingsdag en Woensdag zal de nuts-rederjjkerskamer eene uitvoering geven in een der lokalen van den Heer Harthoora, en wel des Dingsdags tegen entrée van 25 cent voor ieder toegankelijk en des Woensdags alleen voor de Nuts leden met hun huisgezin. Yerseke, 16 *Dec. De Zondagsc'aool-vereeniging „Ebenhaëzer" alhier heeft verleden jaar eene ljjst laten circuleeren, ten einde giften in te zamelen voor het bouwen eener Christeljjke bewaarschool. Eene geschikte plaats, digt bij de Kerk en den toren, werd door de Herv. gemeente in erfpacht ge geven, maar het bouwen zou men uitstellen tot de toren geheel voltooid was. Nu men daarop niet langer meer behoeft te wachten, zjjn we zoo vrjj de Vereeni ging „Ebenhaëzer" eens aan haar plan te herinneren. Eene bewaarschool, in eene gemeente van 4000 zielen is toch waarlijk hoog noodig en tevens nuttig, wank zij ontwikkelt het kind en maakt het ontvan kelijk voor het volgende onderwjjs. De bewaarschool geeft den kinderen bezigheid, die voor hunne ontwik keling past, sterkt het ligchaam, oefent de zinnen, houdt den ontwakenden geest bezig en vormt lang zamerhand hun hart en gemoed. Heinkonszaml. Maandag werden door majoor Verdouw en den rjjksveldwachter Smallegange alhier, in de zoogenaamde „Poel" op heeterdaad betrapt vier sfcroopers, hebbende twee geweren en reeds drie hazen, die stoutweg op klein wild jaagden alsof zjj in bezit waren van jagtregt en acte. Omsingeld door de politie gelukte het hun na veel moeite aan den 's Gravenpol- derschen' straatweg hen tot staan te brengen. In bet eerst brutaal, scheidden politie en stroopers vriendschappelijk en beloofden de laatsten, niettegenstaande de te ver wachten straf, nog wel eens terug te zullen komen. De jagers bleken uit Yerseke afkomstig te zijn en ala eerste liefhebbers van ouds bekend te staan. Womeklinge. Benoemd tot tjjdeljjk gemeente geneesheer alhier dr. Van Selms van Yerseke. Zierilcseee, 15 Dec. Gisteren avond werd ten huize van den heer W. Kanaar alhier, gehouden eene vergadering der Zierikzeesche Liberale Kiesvereeniging waarbjj 42 leden tegenwoordig waren. Na het lezen der notulen werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen brieven der Liberale Unie en der Centrale Liberale Kiesvereeniging. Met het oog op de uitbreiding van het Kiezerspersoneel is de con tributie der Unie bepaald op 25 cents. De Voorzitter wees op het gewigt der aanstaande verkiezingen, waarom het Bestuur voorstelde dat aan hetzelve zou worden toegevoegd een Comité van bjjstand waaraan zou worden opgedragen de zorg dat de daartoe geregtigden zich als kiezer aangeven, het geven van inlichtingen aan de Kiezers en deze tevens aan te sporen tot vervulling van hun burgerpligt. Tot leden dier Commissie werden benoemd de bh. Jhr. A. C. Roëll, S. J. Ochtman, J. A. Legemaat, D. B. P. Zuur deeg, A. Bujjze Mz., J. Hogerland, F. W. Loewer en A. G. Kjjn. Tot plaatsvervangend-afgevaardigde ter Liberale Unie werd gekozen Jhr. A. C. Roëll. Terzelfder tijd vergaderde de anti-revolutionaire Kiesvereeniging alhier. Een 30tal persoaen waren tegen woordig. In plaat» van wjjlen Jbr. J. L. de Jonge werd tot "Voorzitter gekozen de heer D. Mulder, terwijl tot leden van het Bestuur werden gekozen de heeren B. Joppe Kz., H. v. d. Valk PCz. en P. Coumou. De Voorzitter herinnerde de aanwezigen aan het ge wigt der tjjden en spoorde hen aan te trachten om ook bier de beginselen der Vereeniging raeer en meer ingang te doen vinden. De tamboer-majoor van de dienstdoende schutterjj te Schiedam, J. C. van der Hoeven, bereikte dezer dagenden-ouderdom van 80 jaar en marcheerde Zondag middag aan het hoofd der colonn6 met eene vlugheid, die menig jonger mensch hem zou benijden. Het personeel der Amersfoortsche lucifersfabriek wordt den 24 dezer ontslagen. Met dien datum worden de werkzaamheden voor onbepaalden tjjd gestaakt. Ruim honderd personen zijn hierdoor voor het oogen- blik broodeloos. Hoe groot de voorraad van Zeeuwsche blauwe aardappelen op Zuid-Beveland is, bljjkt hieruit, dat alleen in en onder Wolf aartsdijk. 45009 Hectoliter in gekuild werd. Naar wordt medegedeeld, heeft de directie van de Ijjn Rotterdam—Harwich besloten haar dienst uit te breiden en ook een dagdienst te openen, in mededin ging met de inaatschappjj „Zeeland." Dingsdag werd in het huis te Amsterdam, waar E. Douwes Dekker werd geboren, gelegen in de Kors- jeepoqrtsteeg, een gedenksteen geplaatst, met het opschrift E. DOUWES DEKKER (Multatuli) werd in dit h^ia geboren 3 Maart 1820. Zierikzee, 16 Dec. Heden slaagde bij het ge houden examen aan de kon. Muziekschool met 6-jarigen cursus te 's Hage, onze stadgenoot de heer P. A. Jongmans. Voor zoover ons bekend, is dit de eerste persoon uit ons eiland, die aan deze inrigting, die de eerste in ons land is, zjjne muzikale opleiding genoot. Naar wij vernemen, zal genoemde heer zich voor- loopig hier ter stede vestigen, zoodat de gelegenheid bestaan zal kennis met hem te maken. Naar wü vernemen zal door de commissie tot het houden der nieuwjaarscollecte dit jaar die collecte worden gehoaden op Vrijdag 23 dezer, dus nog voor het invallen der feestdagenzjj doet zulks met het oog op de door haar opgedane ervaring,dat, wan neer die collecte wordt gehouden zoo als vroeger 't ge bruik was, tusschea de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag vele personen alsdan buiten de stad vertoeven, hetwelk natuurljjk van invloed is op de opbrengst dier collecte. Onder verwjjzing naar de in dit nummer voorkomen de bekendmaking van het Gemeentebestuur achten wij het niet ongepast, de ingezetenen op te wekken tot het geven van milde bgdragen aan genoemde commissie, opdat deze in staat moge worden gesteld op onbe krompen wijze aan de verschillende armen op den Nieuwjaarsmorgen eenige bedeeling te verstrekken. Door Z. M. is aan H. Van Dorp, eervol ontslagen lichtwachter bjj 's rjjks kustverlichting te W.-Schouwen uithoofde van meer dan vijf-en-zestig-jarigen ouderdom met ingang van 1 October jl., toegekend een pensioen ten laste van den Staat van f 299. KERKNIEUWS. Bedankt voor Sir Jansland door dhr. J. C. G. Gobius du Sart, cand- te Nieuw- en St.-Joosland. Beroepen te Den Hoorn op Texel (cl. Alkmaar) ds. Ch. C. J. W. Wierts van Coehoorn, pred. te Nieu- werkerk (cl, Zierikzee,) Gemeng*de Berijyteu. In de verloopen elf maanden dezes jaars zjjn uit Engeland naar den vreemde getrokken 272192 personen dat ia 65000 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1886. „Ondank is 's werelds loon," daarvan werd een Kolter- damsch werkman wederom overtuigd, toen hjj een zwaar beschonken man met moeite uit het water haalde, door dezen voor „dronkelap" werd uitgemaakt. In 1887 zjjn voor de acte van onderwjjzer of onder wijzeres opgegaan 2259 candidaten, van welke 1167 slaagden. Alleen bij het najaars-examen werden 888 onderzocht, 11 trokken zich terug, 468 werden afge wezen en aan 407 werd de akte uitgereikt. Te Praag is een jongensbond ontdekt, waarvan de voorzitter, de oudste in jaren, 15 jaar telde. De bond stelde zich ten doelhet vermoorden vaa den directeur van po litie. Als men zulke dingen hoort, moet men nog al tevreden zjjn over onze straatjongens, al zou ,meu ze ook gaarne wat beschaafder zien. Een meisje te Arnhem kwam bjj eene vechtpartij in het gedrang. Het arme kind kwam er slecht af, want een woesteling sneed haar de neus af. Een jong vrouwtje te O. moest haar man t'huis wat meer werk geven, dan behoeft hjj niet zoo in 't donker 's morgens en 's avonds het bjj zijn buurmeisje te zoeken en ook niet op haar te wachten aan dé schuur als zij naar of van den bleek komt. Dat zou" wel eens bleek uit kunnen komen Een dienstmeisje te Scharrendorp wordt aangeraden zooveel praatjes niet uit te strooijen van een meisje waarvan niets te zeggen valt, Mietjegebruik beter uw verstand, Ge brengt u zei ven in het land, Houdt uw snappertje wat digt, Want ge praat toch veel te ligt. J. van N. moest geen ander uitlagchen als hij naar W. gaat. -- Een suikerpee-jongen te Schore moest zoo geen onzin uitkramen over een meisje waarmede hij meende zoo dadelijk uit te kunnen gaan. Hij wilde wel in denzelfden wagen komen, doch moest eindeljjk op den bok zitten. Nu, soort zoekt soort. In de zoo genaamde poort te Br. zal dezer dagen omstreeks 5 ure een zwart konijn gevangen worden met twee beenen terwjjl Kees dat beestje met Kerstmis hoopt te ver loten ten voordeele van een winkeldochtertje. Eenige Schelt-aochters te Stavenisse worden nogmaals aange raden, niet iederen Zondag middag met jongens aan den dijk te zitten, want dat zjjn van die meisjes die niet op de kermis mogen komen, maar wel aan den dijk naar het schijnt. Amsterdatiische Brieven. XII. 8 December 1887. De week vóór St. Nicolaas kenmerkte zich door eene ongehoorde bedrijvigheid ia de groote en kleine maga zijnen door nog grooter drukte langs de hoofdstraten onzer Btad. In het middaguur en des avonds golfde d&Ar eene onafzienbare schaar van dameB en heeren lachende kinderkopjes drukten hun neusjes bijna tegen de groote spiegelruiten, om toch al het moois te zien, waarvan zjj hoopten dat een klein gedeelte in hun bezit zou komen. In de hoofdstraten rolden de equipages, verdrong zich de vroolijke menigte; uit de keukenvensters van restauraties en confiseurs stegen geuren naar boven, die de neuzen der voorbjjgangera kitteldende trottoirs waren overdekt met menschen, de cafés stampvol; men vroeg banket en punch, oesters en cham pagne, bourgogne en paté de foie gras men liet rollen het geld, liet stroomen den wijn après nous ie dólugeWaarljjk, er is nog geld onder de menschen De groote ruagazjjnen, door honderden gaslampen verlicht, schitterden en fonkelden in gloed en kleuren, en etaleerden het schoonste wat nijverheid en kunst hebben gewrocht. De sierlijk gekleede menigte wandel'de er langs, bewonderde al het schoons, maar niemand dacht, althans weinigen dachten zeker aan den nederigen werkman, aan wiens kunstvaardige band de collectie van fraaie voorwerpen is te danken. Aan dat prachtige Boheemsche kristal, aan die sierlijke majolica's, mooie fayences, zeldzame porcelaines en smaakvolle bronzen, kleeft het zweet van duizenden en duizenden arbeiders, die, terwjjl zij de voorwerpen van den hoogsten luxe vervaardigen, voor zich zeiven en de hunnen nauweljjka het noodige hebben kunnen verdienen. We kunnen nooit zulk een fraai stuk porselein zien, of we denken aan de fabriek van Regout, zoo ver maard neen berucht, door hetgeen de enquête commissie daaromtrent aan het licht bracht. De levendige kleuren der majolica-vazen, zijn wellicht alleen verkregen door eene temperatuur, zoo hoog mogelijk, en waarin de fabrieksarbeider moet werken. Wanneer men langs die goed gevulde magazijnen wandelt, staat men verbaasd over de vlucht, die de industrie heeft genomen. Als al die voorwerpen door handenarbeid hadden moeten worden vervaardigd, er zouden geen handen genoeg zjjn, om slechts datgene te maken, wat in de magazijnen van eene stad ah Amsterdam is te vinden. Wat men dan ook moge zeggen, in zoo verre is de machine een zegen, omdat zij, onder het bereik van allen, de duizende voorwerpen van kunstzin en kunstsmaak brengt, die vroeger om hunne kostbaarheid slechts het deel waren van de bevoorrechten der aarde. Men behoeft slechts de „Twee guldens Bazar" te bezoeken, om de waarheid hiervan in te zien. Wanneer de werkman op de machine raast, dat deze hein het brood uit den inond neemt, dan vergeet hjj in den regel twee zaken lo. dat duizenden werklieden door het vervaardigen van machines hun brood ver dienen, hetgeen zij niet konden doen, toen deze nog niet bestonden of waren uitgevonden2o. dat, dank zij de machine, niet alleen voorwerpen van smaak onder zjjn bereik komen, maar dat ook alle voorwerpen van dagelijksch gebruik daardoor veel goedkooper zijn ge worden en soms zoo goedkoop, dat hij vaak zelf uit roept: „het is te geef!" Dit neemt echter niet weg, dat er nog altijd eene schrille tegenstelling bestaat tusschen den werkman uit Boheme, die bijv. werkte aan dezen prachtigen kristallen beker, en den kooper van de Heeren- ot Keizersgracht, die zjjne vrouw er mede verrast voor haar St. Nicolaasdat er een groot onderscheid is tusschen het krot, dat de eerste, en het statig heerenhuis, dat de laatste bewoont. Terecht heeft dr, Smit er onlangs op gewezen, dat armoede en rjjkdom zich tegeljjkertjjd langs twee gelijke wegen ontwikkelen, waardoor de middelstand lang zamerhand verdwjjnt, en bet is juist die niet aange vulde afstand, welke er tusschen den vervaardiger van dien beker in Boheme en den kooper te Amsterdam bestaat, die de maatschappij met gevaar dreigt. Ten slotte moet er eene botsing komen, omdat ook het aantal der arbeiders dat der koopers verre overtreft. Zoo geeft het St. NicolaaBfeest ons weêr eene over peinzing in de pen, welke ons van zelf voert naar de sociale quaestie, dat groote, moeiljjke probleem van onzen tjjd. Velen zoeken aan de oplossing dier quaestie mede te werken, als de neeljes van Multatuli, die spel fouten maakten. De bigde intocht van St. Nicolaas neen, die van de Grondwet, had te Amsterdam plaats op eene wijze, die ons de overtuiging schonk, dat de officieel daartoe geroepen beambten zeiven niet aan een lang leven geloofden. De officieele oranje-zon bleef achter de wolken verscholen. Een natte, doordringende nevel, zette aan de, door geenerlei vreugdebetoon reeds zoo kleurlooze plechtigheid, geen bjjzonderen luister bg. Zij duurde ongeveer vier minuten, terwjjl een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1