Zlllllk/IISdll NIEUWSBODE. IVo. 5475. Din ijsdag 6 December 1887. 44sle •laarg. KIEZERSLIJSTEN. Nieuwstijdingen. ©uttsrhlttttfc. ÜSclgu. TELEGRAM. Ainsterdaiiische Brieven. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATlTRDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. KENNISGEVING. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Zie- kikzee Gezien art. 7 der wet van den 4 Julij 1850 (Staats blad no. 37), zooals dat artikel is gewijzigd by art. VII van de Additioneele artikelen der Grondwet Noodigt de mannelijke ingezetenen der gemeente uit om, zoo zy in eene andere gemeente over het dienst jaar 1886/87 in <lo personele Ijelastiug: ter zake van hunne woning zjjn aangeslagen naar eene hoogere waarde dan die welke volgens art. 1, litt. a en b, van de wet.van den 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde, of twee derde gedeelten, der belasting naar de drie eerste grondslagen (en alzoo ten minste voor 33.) alsmede die iii «le g-rondbehistiny; in eene andere ge meente, of in meer gemeenten te zamen, over het dienst jaar 18S7, tot een bedrag van ten minste tien gulden zijn aangeslagen daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten, vóór den 21 dezer maand te doen blijken. Tevens worden de mannelyke inwoners der gemeente uitgenoodigd om a. zoo zij hoofden van gezinnen of alléén wonende personen zijnde, van den in jvonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis, of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de perso nele belasting ten minste op het dubbele (en alzoo ten minste op j 66,) gesteld is van bet laagste indegemeente voor den vollen aanslag vereischte bedraggedurende negen maanden, voorafgaande aan den 21 dezer maand, een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijken aanslag in de personele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlyksche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis, of afgezonderd gedeelte van het woonhuis, geschat, een bedrag bereikt dat geen aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der personele belasting naar de drie eerste grondslagen b. zoo hun aandeel in den aanslag in de grond belasting boewei hunne namen niet bij den aanslag in het kohier zyn vermeld, wegens onverdeelde onroerende goederen, ten minste tien gulden bedraagt voor zoover zij op de hiervoren genoemde gronden aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te wor den op de kiezerslijsten, daarvan vóór den 21 dezer maand, onder overlegging van de noodige bewijsstukken, aangifte te doen. Die aangiften behooren te geschieden volgens de bij het Koninklijk besluit van den 28 November 1887 (Staatsblad no. 211) vastgestelde modellen, welke ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. -Zieeikzee, den 5 December 1887. De Voorzitter voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De aanleiding, waardoor de Engelsche politie tot de ontdekking der in hechtenis zijnde dynamietmannen Callan en Harkins kwam, was een gelukkig toeval. Toen een der vermoedelijke zamenzweerders kwam te overlijden, werd Callan door schrik bevangen, snelde naar zyne woning en wierp 30 pond dynamiet in het privaat. Natuurlijk geraakte deze inrigting daardoor verstopt; de belemmering werd opgeruimd, in den vuilnisbak geworpen en zou volgens den natuurlijken loop der dingen vanwege den aannemer der Openbare reiniging zijn weggehaald. De huisheer, die de stof voor natte kalk aanzag, gaf er echter een weinig van aan zijn buurman voor diens vogel. Daarvoor moest die buurman de gewaande kalk echter eerst in een oven. drogen, hetgeen eene ontploffing tengevolge had. Dit wekte vermoedens op, die tot de arrestatie van Callan leidden. Iemand die hoog en droog zit. De heer Pyne, afgevaardigde voor Ierland, in het Engelsche Parle ment, heeft zich eene geregtelyke vervolging op den bals gehaald, waaraan hij zich echter wist te onttrek ken, door een vrijwillig" verbanningsoord te zoeken in de bouwvallen van een kasteel, aan den hertog van Devonshire toebehoorende, nadat hy dat in staat van verdediging had gebragt. Eenige dagen geleden bragten acht deputatiën, be geleid door onderscheidene orkesten, een bezoek aan den zonderlingen gevangene. Uit een torenvenster, 90 voet hoog boven den grond, begroette de man zyn vrienden en daarop liet hij zicb aan de achterzijde van den toren, aan een touw naar beneden zakken, waarop hij de verschillende adressen in ontvangst nam, die men hem kwam brengen. Bij eene korte toespraak zeide hy, dat de politie maar eens moest probeeren, om tegen de steile rotsen op te klouteren, waarop zijne schuilplaats staat. Hg had, en dat was een voornaam punt, nog wel voor drie maanden tabak in huis en dan kwam het Parle ment, gedurende welks zitting men hem niets kon maken, weder byeen. Te Reydt heeft een kindermeisje getracht een kind te vergiftigen door terpentijn in een glas melk te schenken. Gelukkig werd het opzet nog in tijds ont dekt. Het meisje gaf voor dat zy een anderen dienst wilde hebben en daartoe op deze wyze had willen geraken. Als een staaltje van de liefelyke brieven, diedr. Morell Mackenzie uit Duitschland ontvangt, vertalen •wij den volgenden uit een buitenlandsch blad: Morell „Foei, leelyke kwakzalver, die voorgeeft een genees heer te wezen en maar een vlegel bentBeroem je niet het vertrouwen van onzen goeden kroonprins te bezit ten by spaart je slechts uit medelyden, uilskuiken, idioot, stomme ezelpas dusopjelyf, de eerstvolgende maal, dat je in Duitschland reist, schobbejak!" JFraitft rijft. Pm-ijs, 2 Dec. De Boodschap van Grévy luidt aldus Zoolang ik alleen te doen hatl met de moeyelyk- heden, die ik in den laq.tst.en tyd heb ondervonden met aanvallen in de pers, onthouding van mannen, die de Republiek aan rnjjne zjjde riep, onmogelijkheid om een Ministerie zamen te stellen, zoo lang heb ik ge streden en ben ik gebleven waar mgn pligt het eischte. Ook op het oogenblik, waarop de openbare meening, beter voorgelicht, eene andere wending nam, my gegronde hoop liet om eene Regering byeen te brengen, hebben de Senaat en de Kamer een dubbel besluit genomen, in den vorm eener verdaging tot een bepaald uur, ge lijkstaande met eene uitnoodiging aan den President der Republiek om zyn gezag neder te leggen. Mijn pligt en mijn regten zou zijn tegenstand te bieden. Evenwel onder de tegenwoordige omstandigheden zou een conflict tusschen de uitvoerende magt en het par lement gevolgen kunnen hebben, die my thans weer houden. Beleid en vaderlandsliefde gebieden my te wijken. Ik laat aan hen, die dit hebben veroorzaakt, de verantwoordelijkheid voor zulk een precedent en voor de gebeurtenissen, die er uit kunnen volgen. Ik ga heen zonder spjjt, maar niet zonder droefheid uit het ambt, waarin ik myn pligt heb gedaan. Ik doe een beroep op Frankrijk. Myn land zal kunnen verklaren, dat mijne regering gedurende negen jaren het den vrede, de orde en de vrijheid heeft verzekerd; dat ikFrank- rjjk overal Heb doen eerbiedigen, waar ik onvermoeid werkzaam was voor zyne vooruitgang, en dat ik bet land te midden van het gewapende Europa achterlaat in staat om zyn eer en zyn regt te verdedigendat ein delijk myn gouvernement de Republiek heeft gehou den op den verstandigen weg, die door de belangen en den wil des lands was aangewezen. Frankryk zal zeggen, dat ik tot vergelding werd onttrokken aan den Sost, waarop Frankryks vertrouwen mij had geplaatst. 'ie plaats verlatende, heb ik slechts een wensch, na- melyk dat de Republiek niet worde getroffen door Blagen, die tegen my waren gerigt, en dat zij moge zegevieren over de gevaren, waaraan men haar bloot stelt. Ik leg ten bureele der Kamer van Afgevaardig den myn ontslag neder al3 President der Republiek. "Versailles, 3 Dec. Sadi Carnot is tot President der Republiek gekozen met 616 stemmen. De officieele cyfers der beslissende stemming in de zitting van het, cougres zyn: UitgebragtS42 atemmen, van onwaarde 15. Sadi Carnot'verkreeg er 616Saussier 186; Ferry 11, terwjjl op verschillende personen 11 stemmen waren uitgebragt. Marie Framjois Sadi Carnot is vyftig jaren oud hij werd geboren op 11 Augustus 1837 te Limoges, en is de oudste zoon van den Sen&torL tzare Carnot, eenstaats man van naam, afgevaardigde onder de Julij-monarchie, minister van onderwijs onder de republiek van 1848, en weder afgevaardigde onder de republiek van 1871. By de algemeene verkiezingen in 1876 voor de Kamer van afgevaardigden werd hy gekozen in het arrondissement van Beaune. In de nieuwe Kamer sloot hij zich by dezelfde party aan, en werd hy gekozen tot een der secretarissen van het bureau. Even als zijn vader, behoort Sadi Carnot tot de ge matigde, echt vrij zinnige mannen onderdo republikeinen. Zyne verkiezing tot Hoofd van den staat neemt de vrees weg, die algemeen gedeeld werd, dat de keuze van een plaatsvervanger voor Gróry aanleiding geven zou tot ernstige wanordelijkheden in Frankrjjk. Patrijs, 3 Dec! De nieuwe president der republiek heelt heden avond te 9 aren zyne iutrede gedaan in het „Elyaóa". Na de officieele installatie hebben de ministers, overeenkomstig het gebruik, hun ontslag ingediend. Den geheelen avond heerschte er eene groote opge wektheid. Op verschillende plaatsen waren illuminatiën aangebragt. Eene talrijke menigte begaf zich naar het „Elysée" om Sadi Carnot geluk te wenschen, die daarvoor zjj non dank betuigde. Er hebben zich in het geheel geene wanordelijkheden voorgedaan. Een vierjarig knaapje te Parys heeft by ongeluk zijn tweejarig zusje, met wie hy paardje speelde, ge dood. Het meisje had by dat spel een touw om den hals, en toen zij viel, trok haar broertje daaraan uit alle magt, om haar overeind te helpen, en worgde zoo de kleine. Toen de moeder een oogenblik later de kamer binnenkwam vond zy het arme kind, tot hare ontzetting, dood. De partyen in den Duitschen Ryksdag zjjn aldus verdeeldconservatieve party 76 leden en 2 hospitan- ten; rjjks party (vrije conservatieven) 39 leden cen trumpartij 98 leden en 3 hospitanten Welfen)PoolBche party 13 ledennationaal-liberale party 95 leden en 3 hospitanten vrjjzinnige partij 34 leden socialisti sche partij li leden; terwijl 22 leden, waaronder 14 Elzas-Lotharingers, zich bij geene party hebben aange sloten. Er bestaat ééne vacature wegens overljjden van een lid der nationaal-liberale partij. De bende van Jef. Sedert eenige jaren verheugde Antwerpen zich in eene goed georganiseerde dieven bende, zoo uit mannen als vrouwen bestaande, die de stoutste inbraken en diefstallen pleegde. Het is eindelijk de politie, na langdurige, vruchtelooze pogingen gelukt de meeste leden dier bende in handen te krijgen. Van deze gearresteerden verschenen meer dan 60 reeds eenige weken lang dagelijks voor het Geregtshof, be schuldigd van te zamen meer dan 600 diefstallen te hebben gepleegd. Een 12tal der beschuldigden is vrij gesproken, maar de overige leden der „bende raD Jef" (Jozef,) zooals zij genoemd wordt, werden tot zware gevangenisstraffen, o.a. van tien jaren veroordeeld. Dit proces, hetwelk de stad reeds maanden lang in spanning hield, is intusschea nog slechts een voorspel van hetgeen op 5 December (heden) voor de jury te Antwerpen behandeld zal worden, n.l. een groot aantal diefstallen en andere misdrijven door een nog talryker bende ook reeds maanden lang gepleegd. Het schynt, dat, hoe ongelooflijk het moge klinken, verscheidene personen uit achtenswaardige burger-familiën lid van deze bende waren, zoodat de groote belangstelling, die men in Antwerpen voor deze regtazaak aan den dag legt, daardoor geregtvaardigd wordt. Toch blijft het zeer bevreemdend, dat in die stad met hare goed en kostbare ingerigte politie, jaren lang eene goed georganiseerde bende zoo talrijke diefstallen heeft kunnen plegen, voor dat zij ontdekt werd. üje'&triattb. 's Graveuhag1©, 3 Dec. De leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag, den 19 dezer, des avonds ten 8 ure. Een waarschuwing voor velen. Eene vrouw in den Haag had de onvoorzigtigheid haar kagchel met petroleum aan te maken. OpeenB sloeg de vlam naar buiten, zoodat de vrouw brandwonden in het aangezigt bekwam. Men moest geneeskundige hulp inroepen. Als blijk van Zijner Majesteits goedkeuring en tevredenheid hoeft Z. M. de Koning de zilveren me daille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan den heer A. van Gelder, kapt. van de Rijks veerstoomboot Vooruitgang,varende in het veer StellendamMid- delharnis— Hellevoetsluis, wegens moed, beleid en zelf opoffering, aan den dag gelegd bij de zeer gevaarlijke redding van de opvarenden van een in den morgen van 30 October 1887, in de nabijheid van de haven van Middelharnis, in nood verkeereud tjalkscbip en de liefderijke verpleging aan de geredden bewezen. De bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift heeft Z. M. de Koning toegekend aan L. van den Ouden, stuurman; J. F. Ruisseuaar, machinist; B. Kooi man, dekknechtC. Roon, dekknechtJ. van Leeuwen, stoker; W. F. van Ettinger, stoker, behoorende tot de equipage van bovengenoemde Rijks veerstoomboot, wegens moed, beleid en zelfopoffering by gemelde redding bewezen. Hy deed het niet uit pure liefde! Op een hofje in den Haag heeft een man zyne vrouw den duim afgebeten, nadat by eerst al het huisraad kort en klein had geslagen. Naar heL„Vad." verneemt, beeft de heer Buteux, lid der Tweede Kamer voor Middelburg, het stellig voornemen geuit om zich niet weder verkiesbaar te stellen. Xfcottei*«lam, 4 Dec. De „Amsterdam", de nieuw aangekochte mailboot der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij, kwam heden ochtend, ten ruim negen uur, alhier voor anker. Dezer dagen had in het voormalig Delftshaven, naar men aan het „R. N." mededeelt, eene dienstbode eene „aardigheid", die zeer ernstige gevolgen had kun nen hebben. Om haar kameraad te laten schrikken, bond zy een schort aan den knop van een deur, hier aan een laken en aan 't einde daarvan weer een schort; dit laatste bond zy aan haar hals en zoo wilde zy uit het raam gaan liggen, alsof zy zich had opgehangen. Een van die knoopen liet echter los, en de meid stortte naar beneden, greep in haar val een openstaand venster, kon dit echter niet vasthouden en kwam door een lantaarn heen in de keuken teregt. Het wonderlijkste van dit geval is, dat een onmidde- lyk geroepen geneesheer niet het minste letsel aan haar kon bespeuren. Terneuzen, 4 Dec. Van anti-revolutionaire zijde s worden ook in onze gemeente pogingen in het werk gesteld tot het oprigten eener anti-revolutionaire kiesvereeniging, die zich echter alhier zou bezighouden met het stellen van candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten ün dat der Tweede Kamer. Tegen a.s. Woensdag worden belangstellenden opge roepen eene voorloopige vergadering tot bovengenoemd doel bij te wonen. Even als in verscheidene andere gemeenten worden alhier lysten aangeboden ten einde aan ruim 400 leer lingen der Zondagschool alhier eene aangename kerst avond te bezorgen. Middelburg, 3 Dec. Zooals reeds per telegraaf in het vorig No. gemeld is, werd gisteren voor de regtbank alhier een aanvang gemaakt met de behan deling der zaak van C. v. d. P., oud 28 jaren, huis vrouw van C. de V., zonder beroep, geboren te 's Heer Arendskerke, wonende te Heinkenazand, thans gedeti neerd alhier, beklaagd dat zy in den nacht van 14 op 15 Juojj 1887 in de schuur harer woning'te Heinkens- zand opzettelijk en met voorbedachten rade haar 8-jarig zoontje Cornelia van het leven heeft beroofd door het met een scheermes den hals af te snyden. Na voorlezing der acte van verwjjzing, vroeg de voorzitter aan beklaagde, wat zy met haar achtjarig zoontje, waarvan de geboorte- en overljjdensacte waren voorgelezen, heeft gedaan, waarop zjj ten antwoord gaf „den hals afgesneden." Bekl. herkende ook het mes, waarmede zy dat feit pleegde, welk mes haar man behoorde en in eene kast op de slaapkamer lag. Op de vragen van den voorzitter bekende de bekl. achtereenvolgens dat zy in den nacht van 14 op 15 Jany, terwjjl haar man afwezig was, omstreeks 3 uren is opgestaan, zich heeft aangekleed en met het mes in de hand naar de schuur is gegaan met het plan om zich zeiven van kant te maken. Uit de Bchuur is zy weder naar de slaapkamer gegaan en heeft daar haar achtjarig zoontje gewekt en het aan de hand naar de schuur geleid; vervolgens heeft zjj den jongen gevoerd naar het geitenhok en hem, nadat hy had gevraagd „moeder wat ga je toch doen en zjj hem geantwoord had „zwyg maar, me kind", den hals afgesneden. Aanleiding tot hare daad was geweest het vele ver driet dat zjj ondervond. Na de daad gepleegd te hebben heeft zy hare handen gewasschen en is zy naar den veldwachter gegaan om dien mede te deelen dat de moord door haar man ge pleegd was. De voorzitter weea de bekl. op het verschrikkelijke en onmeascheljjke van haar daad en vroeg opnieuw naar de reden. Bekl. bleef steeds antwoorden dat zy die niet kon opgeven, dat zjj die niet wist of zeide dat zij het gedaan had om het kind uit zjjn Ijjden te helpen of wel om vrede in het huisgezin te krjjgen. Bekl. erkende dat haar gedrag haar man reden ge geven had tot verwjjtingen en zeide omdat zy zich schuld bewust was niet te hebben durven klagen. Bekl. toonde ia hare houding, in haar antwoorden, in haar gansche doen en laten, geen besef te hebben van het verschrikkelijke feit dat zjj heeft gepleegd, want van berouw, van tranen bleek weinig of niets. Met de meeste kalmte gaf zy antwoord op de gedane vragen en met de meeste kalmte verhaalde zjj ook de vreeseljjke bijzonderheden van de misdaad. Het verhoor der getuigen leverde weinig nieuwe bijzonderheden op. Uit alles bljjkt dat de bekl. volstrekt geen gevoel had van het achandeljjke der door haar gepleegde misdaad. Zij verklaarde dat zy het alleen gedaan had om de oneenigheid te doen ophouden, die tusschen haar en haar man bestond en voorts dat zjj den gan8chen nacht vóór den moord met haar man herige ruzie had gehad. Aanvankelijk ontkende deze dit geheel, doch later kwam hy er voor uit, dat er werkelijk tusschen hen eenige woorden waren gevallen. Heden werd de behandeling dezer treurige zaak voortgezet en was het woord aan den heer Officier van Justitie Jhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boejje. In het breede besprak de heer Jhr. Schuurbeque Boeije daarna het treurige drama, waarvan wij het verloop onzen lezers schetsten. Met schrille kleuren maalde de Ambt. voor zijne hoorders, wat er ia den nacht van 14 op 15 Junij voorviel in de woning van C. d. V. Een helder licht liet hij vooral schynen op de kalme beraddhheid van bekl. die, den moed missende om aan een bestaan dat haar ten last was een eind te maken, haar kind aan de hand ter slagtplaats leidde en wreedaardig ter dood bragt. En uit de bekentenis van bekl. èn uit de verklaringen van de gehoorde getuigen putte de ambtenaar het wettig bewys dat de bekl. zich aan het haar ten laste gelegde feit schuldig maakte. De heer Mr. Schuurbeque Boejje wees er verder op hoe bekl. haar man voor den dader van het feit liet doorgaan, hem gedurende eene maand ïd de gevangenis liet zuchten en van den beginne af aan eene zeldzame gevoelloosheid heeft getoond. Maar ook het overtuigend bewjjs was e.i. geleverd; on toerekenbaarheid kan hy de bekl. niet toegeven evenmin verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen en daarom eischte hy tegen bekl. wegens moord eene levenslange gevangenisstraf. De verdediger, Mr. W. H. van Hoek, wees op het vele raadselachtige in deze zaak, op het gebrek aan reden voor dezen moord, op de tegenstrijdige bekente nissen (bekl. had haren man er van beschuldigd, die dan oo* een maand in voorarrest doorbragt), verder op de zonderlinge verklaringen van de deskundigen, waarbjj het eerst heette dat de doodeljjke verwonding met bedreven hand maar later dat ze ook met onbe dreven hand kon toegebragt zjjn. Pleiter vroeg schorsing van de regfcsvervolging en het instellen van een nieuw onderzoek, subsidiair ontslag van vervolging. Eindelyk deed de voorzitter de bekl., die tijdens deze gansche zitting snikte en weende, nog de gewone vraag of zy, na hetgeen de Ambt. van het O. M. te haren nadeele had gezegd en hetgeen de verdediger in haar belang had gesproken, nog iets te zeggen had. Met een door tranen versmoorde Btem verklaarde zy bij hare bekentenis te bljjvea, terwjjl zü op de vraag van den voorzitter, of zjj daar niets had by te voegen, ant woordde„ik weet niet beter dan alles gezegd te hebben," De voorziter sloot daarna het onderzoek en bepaalde de uitspraak op a.s. Vrjjdag. Op de mailbooten van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" hadden in den laatsten tyd exercities in het neerlaten van de reddingbooten plaats. Er werden, waar noodig, verbeteringen aangebragt. De vjjf booten van ieder schip kunnen nu in vjjf minuten bemand, uitgerust en te water gelaten worden. Tlxoloix, 5 Dec. Heden was het voor de kinderen der Stadsbewaarschool wederom een ware feestdag, door de bemoejjiagen van eenige dames werd hun de St. Nicolaasdag aangenaam gemaakt, doordien de klein sten werden onthaald op koffij, broodjes en gebak, terwjjl de oudere leerlingen nog werden verrast met een prentenboek- de behoeftigaten werd nog een pakje met geschikte kleedingstukken geschonken. By het uitgaan der school wa9 het aardig de blijd schap op het gelaat der kinderen te lezen. Eere aan de dames, die door hare bemoejjing den kleinen dit feestje hebban verschaft. Ztei*il£-z;ee, 5 Dec. Te Rozendaal (N.-Br.) is eene vergadering gehouden van Nedertaudsche Beetworteisui- kerfabrikanten. In deze vergadering heeft men den prijs der beetwortelen vastgesteld voor de campagne 1888 —89, en wel op II per 1000 K.G., met een voorschot van 70 per H.A. Door de N wrdzeevisschers van het eiland Te3sel is in de maand November ruim ƒ4800 verdiend. Te Bergen op Zoom worden pogiugea aangewend tot oprigting eener coöperatieve vleeschhouwerij, uit gaande vau de vereenigiog „Eigen Hulp". Zekere D., 25 jaar ond, heeft te Winschoten een 17-jarigea vriend W. bij ongeluk doodgeschoten. Zy waren aan het schermen, D. met zija geweer en de makker met de laadstok. Bet geweer ging af en trof W. in het hoofd. Benoeml tot hoofd der opïnbare school te Elle- woutsdyk de heer A. A. Wisse te Axel. Een rijks-ontvanger ten plattelande verstrekt de volgende mededeeling over de nieuwe kiesregeling: „Ik heb schrijft hy mijn kiezerslijsten gereed en nu blijkt, dat de verandering ten plattelande groo- tendeels hierop neer komt, dat zjj, die nu kiezer zjja voor den gemeenteraad, nu ook kiezer worden voor Provinciale Staten en Tweede Kamer. Enkelen, bijv. zjj, die door hooge patentaanslagen kiezer waren, val len er af, waartegen weder enkelen er bijkomen. Die mutatie is echter geving en onze kiesverenigingen en leiders kunnen zich gerust baseeren (ten plattelande althans) op de tegenwoordig nog bestaande lysten van de gemeeoteraadskiezers, met uitzondering van hen, die door hooge patenten kiezer zyn. Zeker kunnen zij zijn dan ongeveer 95 pet. der nieuwe kiezers te hebben. Het onwaardige spel tusschen de rykspolitie van Nederland en Belgie duurt voort: de bende Zigeuners, die by Reuzel door onze politie op Belgisch grond gebied werd overgebragt, werd onder Hoogeuierde weder door de Belgische politie op Nederlandsch grond gebied gezet. De respectieve Ministers van Justitie blyve"» de rol vervullen der vrouwen uit de achterbuurt, die een voor werp, dat geen van beide willen hebben, over en weer in elkanders tuin werpen. In het gesticht Ctlvariëaberg te Maastricht is eene welgelukte, niet dageljjksche operatie verrigt. Aan een jongeling, die sedert zjjne geboorte het kuit en scheenbeen miste, en wien de voeten onmiddeljjk beneden de knieschyf waren vastgegroeid, zyn op diens verlangen de beide voeten afgezet: deze zullen door kuuBtbeenen worden vervangen. Hjj zal weldra als hersteld het hospitaal verlaten en gevoelt zich thans veel gelukkiger dan voorheen. De togt van de „tweede millioenen-jufvrouw" onder geleide van een Rijksveldwachter uit de ge vangenis te Heerenveen naar hare geboortepl-°,ts Drachten, om het aldaar door haar verstopte geld te vinden, heeft geene uitkomsten opgeleverd. De volgens haar verstopte f 1200 werdea niet gevonden, en geen cent rjjker keerden èn Tryntje de Jong èn de vjjksve'd- wachter naar Heerenveen terug. Het Rjjkstelegraafkantoor te Middelburg zal voor taan op Zon- en feestdagen open zija van 8—12 uren voor- en van 1—3 en 7—8 uren namiddags. De dienst uren op werkdagen bljjvea onveranderd. Het is thans zoo goed als zeker dat het Vlaar- dingsche loggerschip „Haringvliet" met zyne geheele bemanning is vergaan. Minstens zeven vrouwen betreu ren daardoor het verlies van hare echtgenooten en hebben de zorg voor 10 jeugdige kinderen, terwjjl het grootste en behoeftigste gezin eerlang nog met 1 vermeer derd zal worden. Gelukkig dat het visschers weduwen- en weezen-fonds dadeljjk de behulpzame hand kan bieden om eenigszin8 in de behoeften te voorzien. Jacobus Mens, Broeder van den Ned. Leeuw, is in het gasthuis te Amsterdam bezweken aan de b.and- woaden, die hjj door het omwerpen eener petroleum lamp had bekomen. Pnrjj s, 5 December. Het „Journal Officiel meldt dat de President der Republiek het Ministerie ontslag verleende, met verzoek voorloopig de zaken waar te nemen. De benoeming van een nieuw Kabinet wordt spoedig verwacht. De President houdt drukke conferentiën met de Voorzitters der Kamers, van den Senaat en vau partijhoofden. KERKNIEUWS. Drietal te Renesse: J. Heenk te Heer Hugowaard, P. Peaux te Wyk aan Zee en Duin, J. C. IJ. Bussiagh de VrieB te Nieuw-Helvoet. Zestal te Tholen, vacature CrullDs. Dekking te Haarlemmermeer, Klomp te 's Gravenland, Jaarsma te Balk, Van Boven te Souburg, Rutgers te Daarle en Roskot te Schoonhoven. Bedankt voor het beroep naar Scherpenisse door Da. J. G. Ormel te St. Maartensdijk. XI. December 1887. De kogel is door de kerk, nu de wetsontwerpen, houdende wjjzigingen in de Grondwet, zjja bekrachtigd. Wat nu? Er breekt gewis een tjjdperk aan van groote werkzaamheid en levendigheid op staatkundig gebied. Wjj oordeelen dat de Tweede Kamer, zoo als zjj was samengesteld, vrjj wel vertegenwoordigde de, tot nu toe bestaande, censuskiezers, maar, met de nieuwe kieswet, zullen ongeveer honderd en vyftig duizend kiezers meer hunne stem uitbrengen, terwjjl de Grond wet bepaalt, dat het aantal leden der Tweede Kamer op honderd zal worden gebracht. Wat hebben wjj nu van de „nieuwe kiezerslagen" te wachten? Anti revolutionnairen en Katholieken zullen als één man stemmen voor de candidaten, die door de organen der beide partjjen gesteld zullen worden bljjfi dus over voor de liberale en de sterk opkomende ra dicale partyde „nieuwe kiezerslaag," die buiten de kerketjjke partyen staat, of liever daarmee niets te maken wil hebben. Wie eigenljjk die nieuwe kiezers zjjn weet nog niemand. Ze schuilen onder den kleinen burgerstand, de gezeten werklieden en de alleen wonende personen. „De woelige partjj" schrjjft het Ilandelsblad, „die in „de Hervormde Kerk scheuring heeft gebracht, rekent „op de nieuwe kiezers als versche hulptroepen om „staatkundig terrein te veroveren, en is ook reeda „bezig door eene stoute, schjjnbaar vijandeljjke, wending, „de katholieke bondgenooten tot 'hare plannen over „te halen." Dat voorspelt in den eersten tjjd een krachtig streven, om in ons land aan de clericale richting de overmacht te verschaffen, en, de mislukking van alle pogingen, om den schoolstrijd in de Grondwet op te lossen, is wel geschikt, om dat streven in de hand te werken. De vrees voor eene clerioale meerderheid in den be ginne schynt ons niet ongewettigd toe, niet, omdat de meerderheid van ons volk clericaal is, maar wel omdat de clericalen, die kiezers zjjn geworden, onder den aandrang van dominé en pastoor, ter stembus zullen trekken, en de niet kerkeljjke nieuwe kiezers onder den aandrang van niemand thuis zullen bljjven uit onver schilligheid. Wat ons in zulk een geval zou te wachten Btaau, toont ons het naburige België aan, kunnen wij zien in Noord-Brabant en Limburg, waar zelfs de be staande wet op het onderwjjs, onder den drang van heeroom, bi wordt ontdoken, bi liever in het geheel niet wordt toegepast. Laten we ons nu reeds op den strjj i voorbereiden er bljjft oas niet veel tya over. Bianen vier maanden na de afkondiging der Grondwet moeten de nieuwe Kamers verkozen zijn (art. IX der add. artt.) De nieuwe kiezerslijsten zullen worden vastgesteld uiterliyc 49 dagen na de afkondiging. Men weet als dan wie kiezers zyn. Laten, na dat tjjdstip, zoo mogelyk in alle plaatsen vau Nederland, eenige mannen van goeden wil, die zich nu reeds daartoe moeten vereenigen, de „nieuwe kiezers lagen" bijeenroepen tot het houden van eene vergadering. Spoedig zal dan blijken welk gedeelte niet der clericale party in den schoot zal vallen. Organisatie, aansporing tot krachtiger politiek laven, te verkrijgen door het oprichten van talrjjke kiesver- eenigingen, toegankelyk voor kiezers en niet-kiezers tegen lage contributie, achten wij meer dan wenschelyk. Laat ons wjjzen op het Belgische voorbeeld, waar de politieke partyen zeiven zich steeds nauwkeurig op de hoogte houden van de kiezerslijsten. Iets van groot gewicht, vooral by eene nieuwe kieswet. Er zijn wel verscheidene nieuwe kiezers, die ambtshalve opge schreven worden, maar er zyn er ook verscheideneo, die slechts op aanvrage geplaatst kunnen worden op de kiezerslijsten. Ons dunkt, er moet meer contact komen tusschen de vertegenwoordigers en hunne kiezers. Hierin zyn de Belgen ons ver vooruit. Gekozenen zoowel als candidaten behooren steeds hunne houding en hun inzicht te ver dedigen, en dit wordt bjjna altjjd verzuimd. En dit is toch niet te verantwoorden, omdat de kiezers volkomen recht hebben te weten, aan wie zjj hunne stem geven. Maar tot nog toe is dat in onze Solitieke zeden niet doorgedrongen. Stel U eens voor at byv. de burgemeester van Leeuwarden, van Am sterdam, van Rotterdam, in eene openbare vergadering van kiezers, huune houding als raadsleden konden ver dedigen en toelichten. Dat zou thans iets ongehoords zjjn. Maar de burgemeesters van Antwerpen en Brussel doen het toch wel. Zouden dat soms minder achtbare personen zjjn, of zouden zjj hunne gemeente partijdig besturen Niemand zal dit kunnen aantoonen. Juist thans, nu wjj 4 jaren lang moeten vertrouwen, dat onze afgevaardigden in onzen geest zullen handelen, is het dringend noodig, dat men juist weet wat men aan elkander heeft. Onze lezers herinneren zich misschien wat, langen tijd geleden, vermeld werd omtrent de Transvaal, waar het voor de vertegenwoordigers zelfs verplichtend is gesteld, zich voor hunne kiezers te verantwoorden. Laten zelfs de kundige loden onzer Kamer zich tegenover hunne kiezers stellen, en de kans is zeer groot, dat enkelen harde noten moeten kraken in zake Sarlementaire eerlykheid. Dien weg moet het o. i. op. 'e Liberalen mogen eigenljjk nooit iemand stemmen, die niet rond en duideljjk zich tegenover de kiezers verklaart, tenzjj hun candidaat gelijk de heer Kerdylc dit kon doen van zich zeiven kan getuigen, dat hjj in een glazen huisje heeft gewoond. Het is wellicht niet ondienstig er eens op te wijzen, wie kiezer zjjn volgens art. 7 der add. artt. 1°. De mannelyke ingezetenen, welke in de perso neels belasting zjjn aangeslagen, zonder remissie, en die belasting ten volle hebben betaald. (Deze worden ambtshalve op de lijsten geplaatst.) 2°. Die in de gemeente ten minste tien gulden als grondbelasting hebben betaald, (als sub. 1.) 3°. Inwonende personen, die zeiven geene personeele belasting betalen, maar een gedeelte van een huis bewonen, waarvan de huurwaarde onge- stoffeerd geschat wordt op minstens honderd gulden. (Door beëedigde schatters.) Deze moeten zich echter daartoe aanmelden eveneens zjj, die in het laatste belastingjaar in eene andere gemeente woonden en déAr kies gerechtigd zouden zyn geweestbenevens zy, die in meer gemeenten te zamen eerst het mini mum van tien gulden grondbelasting bereiken. Bij openbare kennisgeving wordt men tot die aangifte opgeroepen, die, volgens een vast te stellen model, geschieden moet vóór 15 Februari a.s. Die kiezerslijsten worden verder, na vast gesteld te zjjn, aangeplakt, en liggen veertien dagen ter inzage. Op deze gegevens nu, kunnen actieve vereenigingea in groote steden met behulp van wyk-comités thans reeds beginnen met voorloopige kiezerslijsten op te stellen, en zoodoende er veel toe bjjdragen dat 1°. Niemand uit onbekendheid zich zelf van het kiesrecht versteekt; 2°. Men met vrucht verkiezings-propaganda kan maken. 13. IiixlniUlteii betreffendo «Ie afkoudl- ^ing- «Ier Grond vretsherziening;. Hoe de plegtigheid van de afkondiging der nieuwe Grondwet door do bevolking van verschillende plaatsen in Nederland ia opgenomen, bljjkt uit mededeelingen, welke verschillende Couranten-artikelen hieromtrent ten beste geven. By het wapperen der Vaderlandsche driekleur ont brak het niet aan een eindeloos vragen wat er toch aan de hand was, terwijl het geklep der klokken tot allerlei zonderlinge gissingen aanleiding gafen op de vraag van velen, wat beteekent dit allemaal? Hoorde men hier als afdoend antwoordOch 't is van daag 74 jaren dat Willem I landde! Waarmede zeker in verband staat dat de kinderen op school mooye platen hebben gekregen! Wat verder hoorde men de slimme opmerking makendat deze beweging Blechts te beduiden bad dat vandaag de banken in de kerk zouden worden verpacht, terwyl een derde de veronderstelling uitsprak dafc een en aDder met de be proeving van de brandspuit in verband stond. Eindelyk werd dit denkbeeld verbeterd met de veronderstelling, dat deze beweging eene opwekking moest beduiden voor een naderend Pausfeest. Weder eene andere stem verhief zich daartegen en was van oordeel dat de Bur gerlijke Overheid met een dergeljjk kerkeljjk feest niets te maken had, maar dat het ongetwijfeld eene veror dening op de muilkorven voor honden te beduiden had. Na nog eenige zinspelingen op een naderenden oorlog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1