Z IE It KZ EE8C HE NIEUWSBODE. No. 5472. Zaturdag 5 December 1887. 44ste Jaat'g. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. AD V E RTENTlSN, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend Door het Postkantoor te Zieribzee zijn gedurende de late helft der maand November 1887, de volgende "brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend warea 1. W. B. van Kempen, Leiden. Van Brouwershaven 2. M. P. Verton, Rotterdam. POSTER IJ EN. B EKEN DM AKIN G. ST. NICOLAAS-IUKKmiENST. Op Zondag 4 December a. s. zal het Postkantoor te Zierlkzee en de daaronder behoorende hulpkantoren in Schouwen en Duiveland voor de pakketpost geopend zjjn als op werkdagen. De Directeur, MAREEUW. Bruinisse, 2 Dec. Met het oog op den St. Ni- colaasdag zal het Hulpkantoor der Postergen alhier op Zondag den 4 dezer open zjjn van 8 tot 11 en van 5 tot 7 voor het aannemen van postpakketten. AFKONDIGING Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zie- eikzee maakt bekend, dat door den heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Mid delburg is executoir verklaard het kohier van het Patentregt in deze gemeente, over het tweede kwartaal, dienstjaar 1887/88, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en <lat ieder vurpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 1 December 1887. J. P. N. ERMERINS. Ona beleid in Indië. Wanneer eene werkelijk vrijzinnige staatkunde in •ons vaderland zal toegepast worden, zal ook de toestand in Indië geheel anders worden. Deze onze vaste over- tuigiag is na het debat in de Tweede Kamer over de Indische begrootingna het antwoord van den Minister van koloniën op het Voorloopig Verslag nog bevestigd. Deze Minister gaat nog altjjd voort met in de eerste S laats te denken aan de financiëele tijdelijke belangen er schatkistongetwijfeld is de vorm eenigszins anders; maar het wezen der zaak is gebleven. En hoe deze zaak eigenlijk is gelegen kan men het gemakkelijkst begrijpen als wjj de volgende onwraak bare cijfers noemen. Van 1831 tot 1871 is ten bate van den Nederlandschen staat een bedrag van 725 millioen uit Indië getrokken, van 1871 tot 1884 van de 116 millioen die Indië afwierp, 82 millioen, terwijl de lco3ten van den Atjeh oorlog (circa 350 millioen) geheel ten laste van Indië werden gebracht. Sinds 1884 konden ■wij geen batige saldo's gebruiken, omdat zij er niet waven 1 De resultaten van dit beheer zjju dat, terwijl de "bevolking van Indië met 28 pet. toenam, de belastingen in de laatste jaren 65 pet. werden opgevoerd, de Indische waarden in 3 jaren 29 millioen verloren, de bevolking verarmde en van den gebeelen Indiscben uitvoer slechts 12 pet. op onze mirkt kwam. Als men die resultaten eens vergelijkt bij de uit komsten van een waarljjk vrjjzinuig stelsel zooals b.v. door de Engelacben in Australië is toegepast, dan moet men vragen of onze regeerders met blindheid zijn En dan te bedenken dat ons geheele stelsel nog wel berust op eenen zandgrond, n.l. de koffiecultuur. Men weet dat onze Staat in Indië koffie Iaat verbouwen en de inlanders verplicht voor een belachelijk loon (soms 3 4 pet. per dag) in de koffietuinen te werken. Het gevolg van dit dwang3telsel is natuurlijk dat de cultuur niet goed wordt gedreven, daar de inlander er volkomen onverschillig voor is. Terwjjl in 1885 het aantal pikols (een pikol is 62'/a kilogram) in Nederland te veilen becTroeg 930,000, in 1886 710,000, in 1837 650,000 bedraagt het dit jaar nog slechte 355,000. De beteekenis van die sterke vermindering treft niet alleen den fioancieelen toestand van den Staat, maar bovenal van den armen inlander. Deze toch is verplicht de door hem geteelde koffie voor eenen vasten prjjs aan den Staat af te leveren. Die prijs bedraagt uu ƒ14 per pikol of 621/2 kilogram. Of nu de koffieprijs rysfc met 10 cent per kilogram of meer, zooals onlangs, daarvan geniet de inlander hoegenaamd niets. Maar is de oogst slecht, zoodat er de helft van andere jaren wordt geoogst, dan is al het nadeel aan de zijde van don inlander. Wij moeten in het voorbijgaan opmerken dat het drjjven van koffieplantages door den Staat voor dezen zeiven hoogst noodlottig kan worden. De begrooting van 1883 rekent op eenen koffieprijs van 47 cent. Die begrooting is opgemaakt toen de marktprijs ongeveer €0 cent bedroeg, maar thans is diezelfde prijs slechts 441/» cent. Dit is zeer eenvoudig te verklaren. De koffieprijzen hangen niet meer af van den oogst op Java, maar voornamelijk van dien in Brazilië, waar de 'oogst nu dit jaar eens zeer slecht uitviel. Daarbij komt dat van de koffie een speculatieartikel is gemaakt dat bijna aan windhandel zou doen denken. Toen dit jaar de koffieprijs plotseling rees, speculeerde te Havre in Frankrijk, (de groote koffiemarkt van Braziliaansche koffie) ieder, van den koopman en bankier tot de keukenmeid en den koetsier. Ook in ons land heeft men daaraan, vooral in de twee grootste koop steden, dapper meegedaan. Er zijn op die manier schatten verdiend, maar ook verloren, en op dit oogen- blik zal menige firma dit dobbelspel duur betalen, omdat velen meenden dat die rjjzing van den koffieprijs geruimen tijd zou duren. Die speculatie in levensmiddelen en koopwaren, dat manoeuvreeren met de prjjzen als middelen van winst bejag zou uit een sociaal oogpunt eene grondige studie verdienen. Maar daarop willen wjj thans niet komen. Ons doel is er op te wijzen hoe gevaarlijk het voor den Staat is de koffieprijzen als grondslag voor eene begrooting te nemen. Het komt oas dus voor dat de liberale beginselen moeten leiden tot eene totale verandering van stelsel ook in Indië. De geleidelijke overgang van de dwang- cultuur is eene vrjje, de verbetering van de toestanden bjj de inlandsehe bevolking, meerdere fiaanfciëele zelf standigheid voor Indië. Zoowel staatkundig als eco nomisch moeten wjj in Indië van richting veranderen. Dat Indië, dat de grootste mogendheden ons benijden, moet en kan worden eene bron van verheffing zooalfi het thans geheel het tegenovergestelde voor ons is geweest. Maar dit alles verwachten wjj niet van den fiscalen man die thans aan het hoofd van het departement van koloniën staat, den heer Sprenger van Eyk. Er zal door eene nieuwe, frissche, politieke strooming, ontstaan door de uitoefening van hun kiesrecht door tiendui- zende nieuwe kiezers, 'nopen wjj ook een ander ministerie dan dat van den heer Heemskerk optreden. En dan zal de lieer Sprenger van Eyk daartoe zeker wel niet behooren. Maar ook op de kiezers rust de dure plicht de Indische vragen te bestudeeren en mannen te kiezen die de vooruitstrevende richting ook in Indische zaken zullen dienen. Bjj de koffiecultuur van den Staat, die toch niet met één slag kan opgeheven worden is het belang van een overgroot aantal Javanen gemoeid. Niet minder dan 6666 deBsa's met 474242 gezinnen zyn er by ingedeeld. Al die menscben ljjden op dit oogenblik schrikkelijk door het cultuurstelsel, omdat de oogst de helft ver minderd is en het plantloon van ƒ14 per pikol nog dagteekent van 1874. En wat hebben wij nu in de Tweede Kamer ver leden week gezien. Dat alle voorstellen om dat plant loon te verboogen, om daarvoor een of twee millioen uit te trekken, werden verworpen. Noch de beer Keuchenius, noch de beer Lohman, noch de heer Bor- gesius konden er in slagen voor hunne amendementen de meerderheid te winnen. Breed werden natuurljjk de bezwaren der administratie uitgesponnen, vooral de nadruk er op gelegd dat het toch zooveel niet baten zou, zoo'n paar guldens meer. Daar is iets fan waar ook, dit erkennen wij, dat naarmate de Javaan dichter of verder van de plantage woont, het plantloon loo- nende is of minder ioonende. Toegestemd. Maar eene Kamer, beseffende wat eene rechtvaardige staatkunde eischt, zou geen oogenblik hebben geaarzeld althans dezen stap te doen tot verbetering van onB Indië. Nieuwstijdingen. üFtati&rtjft, Parijs, 30 Nov. De toestand is steeds onzeker. De pogingen der radicalen, om den heer Grévy tot aanblijven te bewegen, zijn vruchteloos geweest. Paul Déroulède zegt in een brief aan den „Temps" den heer Grévy te steunen op aandrang uit Rusland. De afgevaardigden uit Marseille verklaren zich tegen Jules Ferry. Anatole de la Forge steunt de candida- tuur van Floquet. Parjjs, 1 Dec. De Ministers hebben heden op het „Elysée" eene vergadering gehouden onder voorzitter schap van Grévy. Grévy verklaarde, dat de stand van zaken eene wijzi ging heeft ondergaan, en dat hjj dientengevolge heden geene enkele mededeeling aan het parlement zal doen toekomen. Rouvier zal van deze beslissing nog heden kennis geven aan de Kamer en daarbjj de verklaring voegen, dat het ministerie nu zjjne aanvraag om ontslag handhaaft. Men verzekert dat Grévy eerstdaags een nieuw mini sterie gaat zamenstellen. Na de zitting der Kamer kwam de ministerraad op het Elysée bijeen. Rouvier zette de beteekenis van het besluit der Kamer uiteen en wees op de verantwoor delijkheid van het Kabinet voor de handhaving der orde. Grévy vroeg aan iederen minister afzonderlijk zijn oordeel. Allon verklaarden eenstemmig dat het aftreden van den President geen uitstel kon dulden. Toenzeide Grévy, dat de Kamer dan voor de geschiedenis de verantwoordelijkheid moest dragen van eenen toestand, welke door baar toedoen was ontstaan. Men stelde hierna de uitdrukkingen vast van de verklaring, welke Rouvier in de Kamer heeft medegedeeld. Grévy ver zocht Rouvier het woord demissie niet uit te spreken, daar dit niet constitutioneel is. Aan het slot der vergadering met de ministers machtigde Grévy dezen in gesprekken te verklaren aan de afgevaardigden, dat zjjn aftreden wegens de besluiten van de Kamer en den Senaat onvermijdelijk was. Hjj zou het morgen aan de voorzitters der Kamers mede- deelen. Bjj het vallen van den avond kregen de hoe langer hoe meer een gewelddadig karakter. Louise Michel is omstreeks 9 ure gevangen genomen. Yier honderd menschen braken door de linie der agenten en kwamen bij het Elysée. Een escadron van de republikeinsche garde drong de menigte terug, en toen deze grooter werd, rukte het in draf voorwaarts, hetgeen een groote schrik veroorzaakte. "Vele personen geraakten onder den voet; ongeveer twintig werden gevangen genomen. Eene nieuwe en vernuftige toepassing van elec- triciteit is in eenige ParijBche restauraties ingevoerd. Bedienden zijn daar voortaan overbodig. Een klein electrisch spoorwegje loopt van uit de keuken over de geheele tafel, de spjjzen worden zonder geraas op kleine wagentjes langs de rails aaagebragt, de gebruikte ar tikelen even snel weer verwjjderd. Iedere gast heeft naast zjjn bord een stroom wisselaar, waarmede hjj vol slagen meester is over de beweging van de wagentjes. De electrische stroom wordt geleverd door eenige accumulators. Een groote diamantendiefstal is te Parijs ge pleegd, bij een juwelier op den „Boulevard de la Ma deleine." Inbrekers hebben daar 's nachts voor 530,000 fres. aan kostbaarheden gestolen, welke grootendeels door den juwelier gekocht waren op de veiling der Fransche kroondiamanten. De politie heeft de schuldigen nog niet gevat. ©cateurijt. Weener bladen bevatten het volgend verhaal van zwarte wraakneming Eene niet zeer jonge maar lastige dame te Weenen maakte hare 18-jarige kamenier het leven zuur door hare booze nukken, en wist eindeljjk door haar geld, het meisje haar vrijer af te troonen, om zelve dien knappen jonkman tot baar bruidegom te maken. Het kameniertje besloot zich te wreken, en gaf gevolg aan haar besluit. Op den voor het huweljjk bepaalden dag, hielp zjj de bruid bjj bet kleeden: toeu de dame gereed was, in haar wifc kleed, met slujjer en oranjebloesems, verzocht zjj haar een oogen blik te wachten, haalde snel een flesch te voorschijn en overgoot de niets kwaadvermoedende bruid niet met vitriool, zooala men misschien vermoeden zou, maar met inkt. De verschrikte dame viel in on macht en het huweljjk is minstens acht dagen uitge steld moeten worden. De kamenier is ondertusschen jjlings gevlugt. Men zegt, dat de bruidegom wel eenige neiging betoont, haar te volgen. Amsterdam, 30 Nov. Onder bet detachement koloniale militairen heden per s.s. „Koningin Emma" alhier aangebragt, bevond zich een gevangene onder gewapend geleide, zjjnde de voormalige luitenant kwartiermeester H., die wegens verduistering van 's landspenningen en valschheia in geschriften nog eene straf van 15 jaar tuchthuis had te ondergaan. De Regtbank te Amsterdam, Kamer van strafza ken, verklaarde gisteren W. M. B., die de vorige week teregtstond wegens een door hem vervaardigd opBtel in „Recht voor Allen" (»Het moordhol der Wester- 8uikerraffinaderjj"), schuldig aan beleedigiiig en smaad jegens den directeur der Westersuiker raffinaderij en veroordeelde hem deswege tot 3 maanden gevange nisstraf. De Min. van Binnenlandsche Zaken heeft in zjjn ntwoord op het voorloopig verslag over zijne be grooting verklaard, dat de Normaallessen, wier uit komsten niet in verhouding staan tot de kosten, zullen worden opgeheven. De Minister van Waterstaat enz. heeft naar wordt berigt, het plan opgevat, op Zon- en feest dagen slechts ééne bestelling van brieven enz. te doen plaats hebben, ten einde de ambtenaren zooveel mogeljjk om de zeven dagen van een rustdag te doen genieten. Om het verkeer echter niet geheel te doen ophouden, zou hjj dan tevens de telegraafkantoren geljjkmatig over onB land op Zon- en feestdagen open willen stellen van 8—12 rooriniddags en 5—9 namiddags. Belanghebbenden kunnen dan door middel van de telegraaf 's morgens en 's avonds, zjj het dan ook met meerdere kosten, correspondeeren. Vooral, nu langzamerhand de ambtenaren der vroeger gescheiden diensten met beide vakken vertrouwd zijn geworden, kan dit stelsel worden ingevoerd, zonder schade en tot verligting van allen. De Amsterdamsche radicale „Voorwaarts, dagblad voor het volk", is voor eene som van ƒ6500 in handen van mr. W. J. Spin overgegaan, die tevens als hoofd redacteur wil optreden. Terneuieen, 30 Nov. Heden had ook hier inge volge de wet, de plegtige afkondiging der nieuwe Grondwet plaats. Nadat de Burgemeester vergezeld van den oudsten Wethouder en den Secretaris der gemeente voorlezing had gedaan, speelde het muziekgezelschap „Apollo" het Wien Neêrlandsch bloed en hield, vooraf gegaan door dragers van schilden met het opschrift „Leve de Koning" en „leve de Minister Heemskerk", alsmede van de wapens van Nederland, Zeeland en Terneuzen eene wandeling door de stad, die 's avonds bij fakkellicht herhaald werd. Vele ingezetenen hadden de Nederlandsche driekleur uit hunne woningen doen wapperen. Groes, 29 Nov. Op den besten toondag, 8 Nov. waren op de veemarkt aangevoerd 300 stuks groot en klein hoornvee, 3 schapen en 90 Bpeen- en loopvarkens. Er was veel vet vee. Ossen en koegen werden van ƒ70 tot 150 of van 45 tot 55 cent per kilo verkocht. Kalfkoejjen en kalfvaarzen van 65 tot 140, jaar lingen van 30 tot 60. Varkens van 6 tot /II per stuk. Er was veel handel. Op 15 Nov. was de aanvoer 248 stuks hoornvee, 13 schapen en 30 varkens. Oasen en koegen gingen van 70 tot 155 of van 45 tot 57 ct. per kilo. Kalf vaarzen en kalfkoejjen van 70 tot 140, jaarlingen van 25 tot 65. Varkens van f 6 tot 15. Er was tameljjken handel. Op 22 Nov. waren aangevoerd 182 stuks hoornvee, 11 schapen en 83 varkens. Ossen en koejjen werden verkocht van f 70 tot f 240 of van 45 tot 62 ct. per kilo, kalfkoejjen en kalfvaarzen van 70 tot 160, jaarlingen van 25 tot 65. Varkens van 6 tot 10. Er was levendige handel. Op 29 Nov. 118 runderen, 5 schapen, 72 loopvarkens en 6 dragende kweekvarkens. Oasen en koegen golden van 70 tot 220 of van 40 tot 57 ct. per kilo, kalfkoejjen en kalfvaarzen van 70 tot J 160, jaar lingen f 25 tot 65. Varkens van 6 tot f 16. Den laatsten toondag was er zeer veel handel. 30 Nov. Heden is het nog niet gebruikte deel van het trichineuse varken onder toezigt van de po litie verbrand. Men spreekt er van dat de beide overige varkens uit denzelfden stal eveneens zullen onteigend worden. Bjj den photograaf JT. l'rina brak gisteren middag braDd uit in het atelier. Door tusscbenkomst der buren werd erger voorkomen. Een twintigtal Goesche helden hadden het gisteren te kwaad met 4 jongelui uit Biezelingen. De komst van een' enkelen politie-agent was voldoende om de helden op de vlugt te jagen. 2 Dec. Luisterrijk was de Soiree ten voordeele van het St. Nicolaasfeest voorarme kinderen. De soiree werd geopend met een Feestmarsch door de Goesche harmonie „Eujihonia." (Dit was voor het eerst dat ons nieuw muzykgezelschap zich in het openbaar liet hooren.) De grootste aantrekkelijkheid bezat de uitvoering van het sprookje „Sneeuwwitje" door een aantal kinderen. Voorts bevatte het programma een paar quatre-mains, twee bljjspelen, n.l. „Eigenzinnigheid" en „Ieder bet zjjne" of „Het huiselijk evenwicht," voorts enkele du etten en twee tableaux-vivants. Na de pauze gaf de harmonie nog een koor en marsch uit de „Tannhauser." Zooals men ziet een afwisselend programma. De com missie Voor die soiree heeft alle eer van haar werk, en oordeeelende naar de talrjjkheid van het publiek, waren de ontvangsten van dien aard, dat 5 Dec. een prettigen dag zjjn zal voor de kinderen der armen. Ook voor hen zal „Sneeuwwitje worden opgevoerd, terwjjl bjj|de generale repetitie (Dingsdag 29 Nov.) de weezen waren uitgenoodigd. Voordragt voor voorzitter van den Willem-Anna- polder (Zuid-Bev.): de heeren J. de Geus, A. Njjsse en M. Nieuwenhujjze. Yerseke, 1 Dec. Gemeenteraadsvergadering van heden. Alle leden tegenwoordig. Naar aanleiding van een verzoekschrift van 30 schip pers werd besloten de ligplaatsen in de haven te verloten met dien verstande, om voor de kleinere vaar tuigen een afzonderlijk gedeelte der haven te bestemmen. Het nieuwe deel van school I zal den 15 December worden opgenomen in tegenwoordigheid van den districta-schoolopziener. De bouw van het post- en telegraafkantoor vordert slecht en deze vertraging zat ten nadeele van de gem. uitloopen, daar het gevaar ontstaat dat de Min. van at 1 Oct. geen huur zal betalen. Daarom werd besloten op den aannemer de in het bestek bedreigde boete van 5 per dag, in te gaan op heden, toe te passen. Op een wenk van deu Brandraad werd besloten voortaan eene belooning van 2,50 te geven aan den eerste, die bjj den klokluider aanzegging van een uit gebroken brand komt doen en aan de brandweerman nen eene tegemoetkoming van 10 ct. te geven by iedere beproeving der brandspuiten. Bjj de behandeling der begrooting was een tegengesteld beginsel aangenomen. De Vz. deelde mede dat B. en W. besloten hebben tot de zamenstelling eener Nieuwjaar-commissie, die gelden zal collecteeren tot het uitdeelen van levens middelen. Door het Alg. Armbestuur eu de verschil lende diaconiën is de gevraagde assistentie bereidwillig toegezegd behalve door de Chr. Ger., die evenals andere jaren in eigen kring zal werken. Door de toe voeging van twee raadsleden op heden avond is de comm. tot acht leden gebragt. Tot leden van het Alg. Armbestunr werden gekozen de heeren S. de Koejjer (aftr. lid) en P. Djjkwel. Het andere aftr. lid dhr. P. Poelman, wenschte niet meer in aanmerking te komen. Ziex-ilxieee, 2 Dec. Op 25 November jl. stonden voor de regtbank alhier teregtr lo. I. J. P., bakkers knecht en 2o. A. J. S., schippersknecht, beiden wonende te Yerseke, beklaagd als zonden zjj op 8 October 11. in den Mujjepolder onder de gemeente St. Maartensdijk, toen de rjjks veld wachter- jagtopziener J. Bakker uit Oud Vossemeer zich ter surveillance in het jagtveld bevond en hun ter zake van jagtovertreding bekeurde, te zamen en met vereende krachten dien beambte opzettelijk hebben beleedigd en met moord bedreigd beide door hem toe te voegen de woorden„g enz.", zulks terwjjl beide beklaagden beurtelings geladen geweren op hem gerigt hielden en door gemelde be dreigingen en handelingen gecoemden beambte te hebben verhinderd hunne geweren te onderzoeken en in beslag te nemen, alsmede om hen, wier namen en woonplaatsen hem onbekend waren, aan te houden, hebbende zjj hem alzoo gedwongen deze regtmaiige ambtsverrigtingen na te laten. Beklaagden bakenden zich aan jagtovertreding te hebben schuldig gemaakt, doch ontkenden pertinent den veldwachter met geladen geweren te hebben bedreigd. Toen na bet hooren der getuigen het woord kwam aan den ambtenaar van het O. M., Mr. Horch, kon deze niet nalaten, om, even als dat reeds door den voorzitter was gedaan, een woord van lof te brengen aan genoemden veldwachter, voor de flinke wjjze waarop hjj was opgetreden. Vervolgens werden door Z. E. A. besproken de verklaringen der gehoorde getuigen en de aan het misdrijf te geven qualificatie. Spreker acht eene gestrenge straf noodzakelijk en vordert daarom voor ieder hunner 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. A. J. F. Fokker, ving 2gn pleidooi aan met de feiten te besfcrjjden zooals die bij dagvaar ding waren ten laste gelegd. Pleiter ziet in zjjne cliënten niet zulke misdadigere als~aij..döor het O. M. zjjnge- teekend en vindt eene gevangenisstraf van 2 jaar veel te zwaar. Pleiter hoopt, dat de regtbank, ook met het oog op de familie van beklaagden, eene veel ligtere straf zal opleggen. De regtbank deed heden uitspraak en veroordeelde beklaagden ieder tot eene gevangenisstraf van 6 maan den, doch sprak hen vrjj van het meerder ten laste gelegde. In de tweede plaats stond teregt: J. J., schaapherder te St. Maartensdijk, ter zake van op 22 Augustus 1887 onder de gemeente St. Maartensdijk op den openbaren weg of in de onmiddeljjke nabijheid van dien weg, zoodat het daarop kon worden gezien, een jagthond van C. D. B., aannemer te Scherpenisse te hebben mis handeld door hem moedwillig met een spriet te slaan of te steken, waardoor de hond eene bloedende wonde bekwam. Beklaagde erkende wel den hond te hebben geslagen, doch ontkende het steken met zijn spriet. Als deskundige werd gehoord de rijksveearts J. Z. Risch. Uit het getuigenverhoor bleek o. a. dat de hond eene waarde had van 150 200 en deze op advies van den veearts, omdat de wond ongeneesljjk was, met goedvinden van den eigenaar was afgemaakt. De substituut-officier, Mr. Horch, acht de feiten wettig en overtuigend bewezenwjjst tevens op beklaagde's vroegere veroordeelingen wegens mishandelingen en wederspannigheid en vordert beklaagde's veroordeeling tot de hoogste straf die op dit feit gesteld is, nl. 4 maanden gevangenisstraf. De regtbank wees heden vonnis en veroordeelde be klaagde tot eene gevangenisstraf van vier maanden. Verder werden nog veroordeeld 1°. B. J. V., J. S. en H. J. v. L. visschers te Tholen, bij verstek, wegens strooperjj, elk tot 6 dagen gevan genisstraf 2°. D. A. S. koopvrouw te Oud- en Nieuw Gastel, wegens bedelarjj, bjj verstek, tot 12 dagen hechtenis 3°. M. J., arbeider te Sirjansland, wegens diefstal en verduistering, tot 1 maand gevangenisstraf; 4°. M. P., G. P., P. S., M. C. v. D en H. V., allen arbeiders en arbeidsters te Oud Vossemeer, wegens diefstal, no. 1 en 4 tot 3 dagen gevangenisstrafno. 2, 3 en 5 elk tot 1,— boete, subs. 2 dagen hechtenis. Door de Algemeene Vergadering van het Water schapsbestuur van Schouwen is benoemd als vertegen woordiger van het Waterschap Schouwen in den djjkraad van het Waterschap Burgh en Westland, in plaats van den overleden heer C. L. Gast, de heer M. Locker de Bruijne te Noordwelle. Men berigt uit Noordgouwe een treurig familie tafereel Dingsdag avond werd in een gezin, gelukkig nog bjjtjjds, muizentarwe in den theepot ontdekt. Men ver moedt dat hierbjj een misdaad in het spel is of een poping om iemand daarvan te kunnen beschuldigen. De echtgenooten in dat gezin leven zeer oneenig. In de „Arnh. Ct." van 21 dezer adverteerde iemand Zeeuwsche oesters en daaronder iemand anders een elixer, waarbij werd vermeld dat „elk namaaksel volgens de wet zal worden gestraft." Een week later werd het elixer weggenomen, maar de strafbedreiging bleef ongelukkig staan, en nu anon- ceerde de eerstedat elk namaaksel zjjner Zeeuwsche oesters volgens de wet zou worden gestraft. Ongelukkiger abuis kan niet gebeuren, zegt het blad zelf. Wjj vragen er den heer Bontjes verschooning voor, zjj het ook, dat ieder terstond de vergissing zal hebben bemerkt. Hoe groote vorderingen de wetenschap maken moge, zoover beeft zjj het nog niet gebragt, dat zjj zelfs oesters weet na te maken. De politie te Deventer heeft tegen twee gehuwde lieden (man en vrouw) eene vervolging ingesteld, om dat zij, toen zjj hunnen vader hangende vonden, in plaats van hem af te snijden, eerst de politie ter plaatse haalden. Om veel Katholieke landgenooten voor teleur stelling te behoeden, deelt het Nederlandsche hoofd comité ter viering van het gouden priesterfeest van Paus Leo XIII in de „Tjjd" mede, dat de Paus ge durende de feestelijkheden in December en Januarjj a.s. alleen aan die personen en corporatiën audiëntie zal verleenen, welke met eene officieele zending zjjn belast. Daar gedurende dien tjjd officieele deputaties uit alle landen verwacht worden, blijft er voor de ontvangst van andere personen en gezelschappen geen tjjd of gelegenheid over. Op het einde van December zal in naam van het Nederlandsche hoofdcomité eene kleine deputatie de reis naar Rome ondernemen, welke de Katholieken van Nederland zal vertegenwoordigen. In de tweede helft van April zal eene nationale bedevaart vertrekken en door den Paus in eigen audiëntie worden ontvangen voor deze bedevaart wordt de grootst mogelijke deel neming gewenscht. De Paus zal op Nieuwjaarsdag de mis lezeu in de St. Pieterskerk. 6000 toegangkaarten zullen worden uitgedeeld, maar het aantal aanvragen is veel grooter. Te Oosterbeek is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den landbouwer H. D., omdat hij, ofschoon gepatenteerd als vleeschverkooper, van het Dag. Bestuur geene vergunning had tot oprigting van eene slagerjj. Bovendien is de bekeuring vooral gegrond op het feit, dat hjj op zjjn patent, voor een ander in zjjne woning, eene koe heeft geslagt. Met belangstelling wordt den afloop van deze zeldzaam voorkomende zaak te gemoet gezien. De directeur der Kon. H. B. S. te Apeldoorn heeft den inspecteur van het M. O. in kennis gesteld met het door dr. Smit in de „Amsterdammer" geplaatst artikel. Tevens wordt een onderzoek ingesteld, of ge noemd artikel aanleiding kan geven tot eene geregte- ljjke vervolging. In het dorp Appelscha (Fr.) heeft men krasse oudjes: de wed. Antje de Vries, een bet-overgroot moeder van 98 jaar oud, houdt geheel alleen nog haar huisje schoon en verrigt bovendien nog 't werk in haar tuintje, als aardappelen pooten, rooijen enz. Moet zij een bezoek afleggen op een afstand van een uur gaans, dan wandelt zjj nog zonder moeite heen en terug. Vier broeders in hetzelfde dorp, oud 56, 64, 68 en 71 jaar deden dezer dagen een voetreis van 7 ureu om aan den oudsten overleden broeder de laatste eer? te bewijzen. Te Minola, in Texas (Ver. St.) heeft eene hevige orkaan groote schade aangerigt. Twintig huizen in de handelswijk der stad zjjn vernield. Ook is een gebouw, waarin door negers feest werd gevierd, omvergewaaid. Zes menschen werden daar gedood en vele anderen gewond. Volgens te Berljjn ontvangen berigten is in de wouden langs de oevers van de beneden-Missisippi een vernielende brand uitgebroken. Nog nooit heeft in het Missisippi-district het vuur zóó huisgehouden. Set stoomboot- en spoorwegverkeer is gestremd. Een aantal bouten spoorbruggen zjjn verbrand. Over de geheele streek heersebt reeds sedert geruimen tjjd eene droogte, waardoor het vuur in het dorre hout snel om zich heen grjjpt. Nog steeds is er geen uitzigt op regen. Woensdag avond kwam de gemeenteraad te Meppel zamen, hoofdzakelijk om te voldoen aan eene uitnoodiging van Gedeputeerde Staten van Drenthe, om de gemeentebegroting van 1888 te wjjzigen om dat de post voor teruggaaf aan het Rjjk van te veel genoten onderwijs-subsidie een halve cent te laag was geraamd. Benoemd tot ingenieur van Delttland, de inge nieur van den provincialen waterstaat W. de Man, te Terneuzen. In Vlissingen circuleert eene ljjat onder de burgers en militairen voor een afgekeurd soldaat, die door een milicien 2oodanig tegen het onderljjf werd getrapt, dat hjj oomiddeljjk in het hospitaal moest opgenomen word'iu. Hoewel hem eenige maanden geneeskundige hulp is verleend geworden, schjjnt de'ziekte onge neeslijk, en is de man, die moegelijk loopen kan, voor den dienst afgekeurd en met eene gratificatie van 50 gulden voorloopig weggezonden. De dader is met 3 maanden celstraf gestraft. Het comité dat zich in Vlissingen sedert eenige maanden heeft opgerigt, om noodlijdenden in hunne eerste behoefte te hulp te komen, teekende voor 50 gulden in. De ljjsten, die voor de militairen afzonderlyk mgerigt waren, gaven wederom bewjjzen dat, hoe karig de tractementen ook zijn, men toch iets wil afzonderen voor hen, wier toekomst zonder hulp geheel verloren is. Wel een bewjjs dat het militaire hart toch nog op zjjne goede plaats zit. Ia eene vrjj goed bezochte vergadering van het departement Zierikzee der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Njjverheid, werden Woensdag avond verschillende belangrjjke punten behandeld. Enkele onderwerpen, door bet Hoofdbestuur aangewezen werden in handen van bijzondere commissiën gesteld. Tot lid van de Commissie voor Algemeene Zaken werd ter vervanging van Mr. van Kinschot gekozen de heer J. A. de Bruyne. De heer Lammere exposeerde op verzoek van den Voorzitter Mr. Ermerins eenige filters, waaronder de Chamberland filter (systeem Pasteur). Uit de toelichting bleek, dat de heer Lammers in alle opzigten een flinke gids is bij aankoop of vernieuwing van filters. Na de pauze sprak de heer B. W. Mondt, leeraar der Hoogere Burgerschool alhier over Bliksemafleiders, Na eene korte historische inleiding wees de spr. achtereen volgens op de werkingen de vervaardiging der afleiders, alsmede op de eischen, die men aan goede afleiders moet stellen. Het nut bewees de spr. door een aantal aan de geschiedenis ontleende voorbeelden. De Voor zitter bragt den speker dank voor zijne mededeelingen. Twee opmerkingen meenen wjj hieraan te moeien toevoegen vooreerst dat vele indu9trieelen zich mogen opgewekt gevoelen, om evenals de heer Lammers op de vergaderingen van „Njjverheid" alle bjj hen verkrijg bare nieuwere zaken te exposeeren. Het publiek zal zoodoende weten, dat veel in Zierikzee zelf verkrijg baar is wat nu van buiten komt. Ten andere hopen wij dat vele ingezetenen en industrieelen vooral zullen toetreden als leden van Njjverheid; daardoor zul'en zjj deze vereeniging meer doen beantwoorden aan haar doel en tevens het Bestuur steunen, dat onder leiding van den Voorzitter Mr. Ermerins alles in het werk stelt om de Vereeniging dienstbaar te maken aan de belangen van Zierikzee. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bjj 's Rjjks kustverlichtiug te Westerschouwen, gedu rende November 1887. In vjjftig aftappingen werdt 39,1 m. M. water ver zameld, alzoo viel er op elke H. A. 391 M3., op de Bannen 727260 Ma. De luchtgesteldheid was meerendeels buijig, mistig, de windkracht niet sterk, met uitzondering op den 3, 4, 5, 6, 14, 15, 25, 26, 27, 29, 30sten. Opmerkenswaardig was, dat tegen zonsondergang den 6den, zwermen muggen, zich rond den lan- lautareu bevonden. De waterstand steeg 0,095 M. KERKNIEUWS. Te Sommelsdijk hebben eenige doleerenden onder leiding van Ds. J. Bajema, pred. te Zuidland, een er"en kerkeraad gekozen, daar de bestaande zich niet van de 8jjnodale organisatie wilde losmaken. Beroepen te Leeuwarden ds. J. A. de Vlieger to Welsrijp. Ds. Ch. L. Laan te Goes is beroepen naar Rotterdam. Ingehouden Stukken. Scherpenisse, 30 Nov. 1887. Heden middag om 12 uur had alhier de plegtige afkondiging plaats, van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet. Een zeer klein publiek, alsmede het muziekgezelschap „V. I. S." was hierbjj tegenwoordig. Toen de afkondiging geschied was, werden door het muziekgezelschap de Volksliederen ten gehoore gegeven, zoodat zich ten slotte een talrjjk publiek op het markt plein vertegenwoordigde. Teneinde nu de bewoners van bet weekeinde ook nog iets van de muziek te laten hooren, begaf zich het gezelschap daarheen en bleef bjj de terugkomst voor de herberg genaamd „De Gou den Leeuw" staan. Na eenige oogenblikken voor het hotel geblazen te hebben, werden de jeugdige leden, door eene der voor naamste ingezetenen binnen gevraagd. Is het overigens kalm en rustig afgeloopen O, neen, vier uur 'a namiddags werden dronken mannen door hunne vrouwen naar huis gehaald. EENIGE INGEZETENEN. STOOMBOOTDIEN ST Middel hu nr en Zierikzee. DECEMBER 1887. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE Zaterd. 3 's rnorg. 11,— u. Zaterd. 3 's morg. 7,— u. Zondag 4 7,30 Maand. 5 8,— Maand. 5 's midd. 1, Dinsd, 6 8,-. Dinsd. 6 1,— Woens. 7 8,— Woens. 7 1,— Dood. 8 6,30» Dond. 8 1,— Vrjjdag 9 8,-» Vrjjdag 9 1,— Schipper A. v. d. HUCHT, vertrekt "Woensdag: van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des "Vrjiilag-nainiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1