Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. l\o. 5468. Donderdag 24 November 1887. 44ste Jaarg. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV E RTENTIËN, van 18 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zie- rikzee maakt bekend, dat door den heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Mid delburg zijn executoir verklaard twee kohieren voor de belasting op het Personeel van deze ge meente, dienstjaar 1887/88, het Voljaarskohier no. 7, en dat van negen maanden regt no. 8, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zieriiczee, den 23 November 1887. J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. Wij mogen het met blijdschap en dankbaarheid op merken, dat Europa nu tegenwoordig den aanblik geeft van eeoea algemeeaen vrede; wie echter meent dat vrede gelijkluidend ia met kalme rust en lieflijke samenstemming, die vindt zich zeer teleurgesteld ala hij nergens bijna het oog verder richten kan zonder atrjjd en verdeeldheid te aanschouwen. Daar is geen land schier, waar, niet kookt en smeult het onzalige vuur van partijzucht en bandeloosheid en wij meenen het gemat te kunnen zeggen, dat er maar weinig noodig is om Let vuur in hevige mate te doen ont branden. Men spreekt wel eens van een mal-aise dat velen bevangen heeft en waaronder vooral handel en nijver heid lijden, maar is het wonder dat men zich onaan genaam en lusteloos gevoelt, waar de volken niet alleen zooveel wanorde doen zien, maar zich op allerlei dwaalwegen laten leiden, zoodat het wel schijnt of het tegenwoordige geslacht geen denkbeeld heeft van wet en orde. En onze tijd is niet rijk aan talentvolle en invloed rijke mannen, zooals in vroegere tijden er velen waren, die de stormen kunnen bezweren en de toestemming en medewerking der menigte kunnen winnen. Mocht er nog eens een krachtige persoonlijkheid opstaan in een of ander land, er zon waarschijnlijk veel veranderen, ofschoon het niet te ontkennen ia, dat de volken zich niet meer als voorheen laten leiden. Merkwaardig mag het daarom heeten en het ver dient door ieder opgemerkt te worden, dat er ten minste in Engeland nog een gevonden wordt, dieeenen machtigen invloed uitoefent. Het zegt toch nog al iets dat eene opgewondene volksmenigte zich door Gladstone's woord laat bewegen om de bevelen der wet te gehoorzamen. Op zijn raad ia men besloten niet op Trafalgar Square maar in Hydepark bijeen te komen en men mag dit als de voorbode beschouwen, dat de rust nu niet zal worden verstoord. Indien de regeering even zoo gezind was en meer naar den raad van den grjjzen staatsman luisterde, zouden zeker vele rampen •worden voorkomen, doch het is nog verre daarvan af. SteedB gaat men voort om buitengewone politieagenten aantewerven en alles wijst er henen, dat gestrengheid de leus der tegenwoordige machten is. Ierland en het gebrek aan werk in Engeland zjjn twee spoken, die de toekomst donker doen inzien. Het moge nog wat duren tot er eene ontwikkeling of uitbarsting komt, maar dat die komen moet, laatzichnietontkennen. De zaak Wilson bljjft te Parijs en men kan wel zeggen in geheel JTranlcrltlc de algemeene aandacht trekken, zoodat men, ook in de kamers, schier niet andera hoort. Het verzoek om den beschuldigde te vervolgen, bij de kamer ingekomen, werd met ingeno menheid ontvangen en aanstonds in behandeling ge nomen, daar alle stemmen zich verklaarden voor een onmiddellijk onderzoek in de afdeelingen. Ook daar had men niet veel tijd tot beraadslagen noodig. Al zeer spoedig kwam men ter vergadering terug en nu werd met algemeene stemmen op 3 na, overeenkomstig het uitgebracht rapport besloten de vervolging toe te staan. In een ander bericht lezen wy, dat er maar ééne stem was, die zich tegen de vervolgingen verklaarde, maar hoe dit zy, het blijkt in ieder geval duidelijk, dat de algemeene opinie is, de zaak met allen ernst door te zetten. Waarschijnlijk wel in verband met deze geschiedenis is de minister van justitie afgetreden, maar nog niet vervangen. De vraag of de president Grévy niet verplicht is af te treden schjjnt aan deze ministerieels wijziging niet vreemd. Over het algemeen is de opinie dat hij zoo gecompromitteerd is, dat hjj niet blijven kan en ook in de kamers begint deze overtuiging meer en meer veld te winnen. Het lang en veel besproken bezoek van den Russi- ecben Czaar aan den Keizer van Duitseh.la.nd heeft eindelijk plaats gehad. Men spreekt in het dagelijksch leven wel eens van dingen, die een oogenblik blinken, maar die uitgaan als eene nachtkaars. Men kan dat van dit vorstelijk bezoek ook zeggen. Eerst was het de vraag of net bezoek al dan niet plaats hebben zou: toen werd er getwist over het al of niet politiek karakter van dit bezoek en nu behoort het reeds tot de geschiedenis, terwijl men niet anders weet te verbalen dan dat de vorsten elkander compli menteerden, dat zij te zamen dineerden en het belang rijkste is nog, dat Prins Bismarck een onderhoud met den Rusaischen Keizer had, dat mogeljjk iets kan hebben opgeleverd. Misschien geldt ook hier het Fransche spreekwoorda quelqua chose malheur est bon (het ongeluk is ergens goed voor). Door den treurigen toestand van den Kroonprins heeft alles een ander aanzien gekregen. De politiek is op den achtergrond geraakt en indien er al eenige spanning tusschen de beide regeeringen was, dan zal onder deze omstandig heden by de ontmoeting daarvan niet veel zjjn gebleken. De oude keizer gaat zwaar gebukt onder het kruis, dat hem op zjjnen hoogen leeftijd wordt opgelegd. Wie had ook kunnen denken, dat hjj zjjnen zoon, die trouwens ook niet jong meer is, nog zou overleven. De toestand van den ljjder biedt nog geene gunstige verschjjnselen aan. Die zich voordoen wijzen integendeel naar een voortwoekeren van de vreeseljjke kwaal henen. De Prins zelf, zegt men, is zeer gelaten en draagt moedig zijn lot. Het volk ia daarover verslagen en algemeen is de deelneming, die aan de vorstelijke por- eonen wordt betoond. Naar men gelooft zal de zoon van den Kroonprins weldra met al de waardigheden van zjjnen Vader bekleed worden. Wel een bewijB, dat men geen gunstigen keer meer verwacht. In Italië* is men niet tevreden over de troonrede, die, als zoovele andere, van nieuwe lasten spreekt, tengevolge van den min gunstigen staat der finantiën, Er is natuurljjk niet veel anders noodig om weder aan een nieuw kabinet te denken, alsof nieuwe ministers altijd het geheim bezaten om nieuwe bronnen te openen zonder nieuwe opofferingen te vorderen. Er is daar echter niet alleen ia de politieke wereld beweging. Op onderscheidene plaatsen zjjn weder hevige schokken van aardbeving gevoeld, die zich al weer herhalen en allen met schrik en angst vervullen. Misschien is het eene gelukkige afleiding dat men het zoo druk heeft met het feest van den Paus, die voortdurend van alle zijden geschenken ontvangt en den naam van „armen man" nu W9l zal dienen afteleggen. Spanje, dat met oversbroomingen bedreigd wordt vanwege de menigvuldige en zware regens is, in conflict met de regeering van Marokko. Het geldt het bezit van het eilandje Peregil, dat de Marokkeezen als hun eigendom beschouwen en waarop de Spanjaarden ook aanspraak maken, als op eene bezitting, die reeds jaren lang onder hun'beheer was. Men heeft er, ondanks het verzet van Spanje de vlag van den Sultan geplant en schjjnt niet gezind het vermeend recht op te geven. Daarentegen beweert men dat de Spaansche regeering roote veraterkingswerken wil doen maken, die het ewjjs zouden zjjn dat ook van die zijde aan geen toegeven gedacht wordt. Nieuwstijdingen. Het „Soerabaaia8ch Handelsblad" berigt, dat de heer Musketier, die indertijd den moordenaar van het zoontje des heeren Bogaart bjj de politie aangaf, te Modjokerto een einde, aan zijn leven heeft gemaakt. Hjj zat in een commehsalenhuis aldaar te praten met eenige heeren, van wie enkele hem verweten, dat hij zjin6n vriend de Jong had verraden; zondereen woord te zeggen liep hij het huis n»t, den djjk op en de rivier in. Sftnettftït. De vermaarde menagerie van den Amerikaanschen Showman Barnum is Zondag avond te Bridgeport (Connecticut) afgebrand. Honderde dieren olifanten, leeuwen, tijgers, hyena's, enz. zijn in de vlammen om- gekomen. Hun gebrul was ontzettend om te hooren. oor den rook verblind, liepen de ongelukkige beesten midden in de vlammen. Dertig olifanten zijn ontsnapt en dwalen rond in den omtrek. Ook een leeuw is naar het open veld gevlugt, tot grooten schrik van de be woners van die streek. Een tweede leeuw, die gevlugt en vruchteloos achtervolgd was, werd door een politie agent in een stal gevonden, bezig met het verslinden van eene koe. De schade, door den brand veroorzaakt, wordt ge schat op 600,000 dollars 1,500,000.) Herhaaldelijk zjjn reeds verzamelingen van Barnum door brand vernield. Te Londen is de dag van Zondag gelukkig zonder verdere rustverstoring voorbij gegaan. Geen ernstige poging schjjnt te zjjn gedaan om op „Trafalgar Square" te vergaderen, dat trouwens door de politie streng werd bewaakt. Verscheidene duizende buitengewone agenten van politie waren aangeworven en de mili tairen waren van scherpe patronen voorzien. In plaats van gewone kogels was echter, om minder gevaarljjke wonden te maken, grove hagel gegeven. In „Hydepark" daarentegen, wat trouwens ook niet verboden was, heeft men wel vergaderd. De radicale vereenigingen en clubs der hoofdstad, waarbij vele Ieren werden opgemerkt, begaven zich in den namid dag in optogt met muziek voorop naar genoemd park, Het aantal personen, die aan de manifestatie deelnamen, wordt op 15,000 geschat, maar dat der nieuwsgierigen was veel grooter. Nadat verschillende redevoeringen waren gehouden, werden resolutiën aangenomêu, waarin werd opgekomen tegen de gevangenzetting van O'Brien en tegen de handelingen der overheid, die het regt van openbare vergadering schendt. Men verliet daarop het park, met de muziek, welke de „Marseillaise" speelde, aan het hoofd. De socialisten namen geen deel aan de demonstratie en geen enkel rood vaandel werd gezien. De Londenache correspondent van het „U. D." geeft een uitvoerig verslag van den Lord Mayorsdag te Londen. Hij deelt als bjjzonderheden mede, dat de lieer Keyzer Belg van geboorte en katholiek is. Hjj is echter ook lid van de orde van vrjj metselaars, die in Engeland zeer hoog staat aangeschreven. De heer Keyzer is een tweede wittington hij begon zjjne loop baan als kellner en bezie na een van de grootste hötels te Londen. Als lord-mayor geniet hjj eene jaarwedde van 10,000 pond sterling. De onkosten bedragen echter ruim het drievoud. Alleen den officieelen maaltijd schat de correspondent op het volle bedrag van dege- heele jaarwedde. Het menu, dat hij in zjjne correspon dentie opneemt, is dan ook van dien aard, dat een Gargantua er zich eene indigestie aan zou eten. De correspondent geeft ook eené plattegrond van bedoeld diner, waarvoor de tafel in den vorm van een hoefjjzer ia ingerigt. Tegenover de hoofdtafel staan regthoekig zeven andere tafels, waaraan de hoofd officieren, de vrienden van den' lord-mayor enz. zjjn aangezeten. Een van die tafels, welke tegenover de plaats van het hoofd van het Kabinet staat, was voor de pers. Een kleine schooljongen te Liverpool, die een pen in zjjn borstzak had, viel van een bank, toen hjj iets van den grond wilde oprapende pen drong door het hart, de arme jongen slaakte een kreet en was niet meerEr wordt thans geld bijeengebragt voor zjjne moeder, eene arme weduwe, die nog 4 kinderen tot haar last heeft. ©wlgarijjc. Men zegt dat Prins Alexander van Battenberg zal trouwen met Prinses Louisa van Wales. Koningin Victoria is voor het huweljjk, de Prins van Wales niet. De Koningin zou, indien het tot stand kwam, hare kleindochter een rjjke bruidschat geven. StalU. De Paus wil hjj gelegenheid van zijn ju'oilé een phi- lantropische instelling voor den werkenden stand op- rigten. Hjj heeft daarvoor 1,000,000 frs. bestemd. Te Palermo is dezer dagen eene bende valsche munters ODtdekt, aan welker hoofd een goudsmid stond, Pedro Noli genaamd, die algemeen geacht werd als een rjjk en weldadig man. Noli verklaart, dat hjj alleen valsche munter is ge worden, om als menschenvriend wel te kunnen doen, wat zjjne inkomsten hem niet veroorloofden. Hjj schonk voor eenigen tjjd 10,000 lire van het valsche geld aan een gasthuis, gaf ruime jaarljjksche bjj dragen aan blinden-gestichten en ziekenhuizen, stichtte een huis voor gevallen meisjes, een kinderspeeltuin, enz. JFranftrtjft. Parjjs, 21 Nov. Een der Bonapartistische afge vaardigden heeft in de Kamer voorgesteld de constitutie te herzien. Hjj vroeg de urgentie voor het voorstel, doch deze heeft de Kamer verworpen met 381 stem men tegen 173. Uit Lyon wordt berigt, dat er in den spoortrein weer eene poging tot moord is gedaan. Zekere Franijois Delaire werd door twee personen aangemaand hun zijn geld over te geven, onder bedreiging van hem, indien hij weigerde, te zullen vermoorden. Delaire haalde een revolver uit den zak om zich te verdedigen, maar de misdadigers wiBten bet wapen meester te worden. Zjj schoten toen op hem en troffen hem in den buik. Zjj ledigden vervolgens zjjne zakken en stapten te Cour- pières uit. Parjjs, 22 Nov. De president der republiek heeft heden voormiddag een langdurig onderhoud gehad met den heer Brisson, die hem verklaarde, dat de thans bestaande crisis niet i3 eene ministerieele, maar eene presidentieele crisis, en dat dit gevoelen van alle kanten wordt uitgesproken. iOuitsthlanb. Berljjn, 21 Nov. Het bulletin uit San Remo van 19 dezer luidtNadat de waterachtige zwelling in het strottenhoofd van den Kroonprins reeds in de vorige week aanmerkelijk verminderd was, is de zwelling in den loop dezer week weder in denzelfden omvang voor den dag gekomen. De zwelling werd vooral waar genomen, nadat den 15den dezer bruinachtige roode vlokken uitgeworpen waren. Daarop kon worden Over gegaan tot het wegnemen van ae nieuw gevormde zwelling in de linkerhelft van het strottenhoofd en tevens tot verwijding van den stemband. Na deze ope ratie is de ademhaling volkomen vrij geworden en het slikken gaat thans met geen pjjn hoegenaamd gepaard. De eetlust, de slaap en het uitzigt van den Kroonprins zjjn zeer goed. A La het zonnig en droog weer is, zal de prins beweging in de buitenlucht nemen. Berljju, 22 Nov. Naar thans bekend wordt, waren er, tot bescherming van het Russische Czaren- paar, van het Russische grensstation Wirballen tot Petersburg, langs de spoorweglijn twee aan twee, op 20 pas afstand, 80,000 man Russische troepen op wacht gesteld. De Duitsche overheden, aan welke Verzocht was op de Duitsche lijn eene soortgelijke voorzorgs maatregel te nemen, hadden dit geweigerd, met ver klaring dat de Duitsche spoorweg wachters genoegzamen waarborg voor veiligheid gaven. Uelgie. Het hof van Henegouwen heeft een achttienjarig anarchist, Octave Jahn, vervolgd wegens aanhitsing tot oproer enz., tot 2 jaar en 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. „Leve de anarchieriep hij na de voorlezing van het arrest uit. Bij de behandeling zjjner zaak heeft hjj voortdurend te kennen gegeven, dat hij de justitie verachtte en na zijne invrijheidstelling krachtiger dan ooit propaganda zou maken voor de revolutie. Te Wasmes, bjj Bergen, heeft een schooljongen, die gedurende eene korte afwezigheid van den onder wijzer op de klasse paste, een zijner makkers, die de orde verstoorde, met een liniaal een slag gegeven, waardoor de knaap een oog verloor. Men weet nog niet of de schooljongen vervolgd zal worden, dan wel of de onderwjjzer voor het ongeluk aansprakelijk zal worden geacht. Amstordam22 Nov. De regtbank alhier veroordeelde heden Mr. Dumolin, adv.-procureur, wegens verduistering van J 900, tot een jaar gevangenisstraf, met 5 jaren ontzet uit alle burgerregten, De civiele actie tot schadevergoeding ad 2000 verklaarde de regtbank onontvankelijk. Een vreeseljjke zelfmoord had in den nacht van Zaturdag op Zondag plaats. Een schildwacht, te Am sterdam, schroefde de beugelkrop van zjjn geladen ge weer los, zoodat hjj met den voet den trekker kon overhalen, plaatste de loop in den mond en drukte den haan over. Een agent van politie, die tusschen 12 en 2 uur daar de ronde deed, struikelde over het ljjk van den ongelukkige en liet het naar het hospitaal brengen. De aanleiding tot deze verschrikkelijke daad is nog onbekend. Mejonkvr. Oorver Hooft te 's Graveland heeft bij gelegenheid van haar 70sten verjaardag aan haar bedienend personeel, groote giften geschonken, en de heer J. R. Oorver Hooft heeft aan de pachters zijner landerjjen een derde gedeelte hunner pacht kwijtge scholden. De heer D. H. Schmüll, te Amsterdam, stelt zich by een aan de pers gerigt open schrjjven (van 17 dezer) in de bres voor hit weekblad de „Wereldburger" en verklaart, dat er heden in dit blad nog geen enkel berigt van belang, de Zuid-Afrikaansche Republiek be treffende, iB verschenen, dat met bewjjzen is gelogen straft geworden. Hij acht zich daarom gedwongen openlijk te verklaren, dat hij overtuigd is, dat de „Wereldburger" in eene lang gevoelde behoefte voor ziet en nog evenals altijd, de bijzondere aandacht verdient van allen in Nederland, die belang stellen in de Zuid-Afrikaanscbe Republiek, en connectiën met het land wenschen aan te knoopen. Als eene bijzonderheid deelt men te Amsterdam mede, dat een perceel in de Kalverstraat, vóór ongeveer 86 jaar nog verhuurd werd voor 200 'sjaars, later werd die som op 300 gebragt, waarvan nog de huurceel bestaat, en thans wordt ƒ3000 buur betaald. 'h Graveuhaffe, 22 Nov. Tweede Kamer. Bjj het heden voortgezet debat over de begrooting van koloniën verwierp de kamer met 37 tegen 27 stemmen het amendement-Keuchenius tot schrapping van den post voor verplaatsing der secretarie van Batavia naar Buitenzorg. Twaalf liberale leden stemden voor het amendement. Op den krachtigen aandrang tot beteugeling der opiumsluikerjj, verklaarde de minister, dat het 't streven dqr regering is zooveel mogelijk het opium- misbruik te keeren met inachtneming der belangen van de schatkist. Nog werden besproken de bevordering van toelagen aan erfpachters door verlaging van de canon en den stand der zaak van de conversie van grondbezit. De regering acht voor de bestaande ondernemingen ver laging van den erfpacht-canon onnoodig. Op conversie wordt geen pressie uitgeoefend. Het geregtshof te 's Gravenhage bevestigde Zatur dag het vonnis der regtbank te Middelburg, waarby eene dienstmaagd uit Terneuzen tot een jaar gevan genisstraf is veroordeeld, ter zake van diefstal van bank- en muntbiljetten uit eene geslotene geldkist, door middel van een valsehen sleutel en ten nadeele van een drankverkooper aldaar. By de Tweede Kamer is gisteren ingekomen eene missive van den heer Willink Ketjen, waarin hy op komt tegen den blaam geworpen op zyne waarheids liefde en volhoudt de ministers op de wijzeals door hem is geschreven, te hebben bedreigd, tot staving waarvan hjj zich onder meer beroept op het feit, dat hy sinds dien dag onder politietoezigt is gehouden en dat hy 3 Nov. over deze zaak voor den regter van instructie ter verantwoording is geroepen. Deze brief werd voor kennisgeving aangenomen. "Vlissiiig-en, 22 Nov. De lading van den Eng. driemaatachoeuer „St. Halvard," die by het blusschen van den brand op jl. Zondag, waarvan we melding maakten, ongeveer voor de helft door het zeewater is beschadigdzal hier worden gelost en verkocht. Cortgene, 20 Nov. Heden avond omstreeks half 7 ure, had alhier eene schandelyke aanranding plaats. De landbouwersknecht Amperse werd omstreeks 10 minuten van het dorp opgewacht door den gewezen schippersknecht Verwejj. Bjj de ontmoeting gaf deze, eerstgenoemden een paar slagen op 't hoofd en daarna een steek met een mes in zjjn hals naar het schjjnt niet levensgevaarlijk. De dader heeft zyn misdaad be kend en is in hechtenis. Coljjnsplnat. Donderdag 1 December a.s. treedt de schoolgeldheffing hier in werking. Voor één leer ling uit een gezin zal bet schoolgeld 30 cts. per maand, voor twee uit hetzelfde gezin 25 cts. per kind en voor drie of meer uit één gezin 20 cts. per kind elke maand bedragen. Bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld, onvermogend zyn te betalen, blyven in het genot van kosteloos onderwys. Het onderwys aan de herhalingsklasse en de avond school blyft kosteloos, behoudens de reeds bestaande en niet gewyzigde uitzondering voor de lessen in het Fransoh, de wiskunde of in beide. Tholen. Eenige dames alhier hebben het voor nemen om met St. Nicolaas de kinderen der Be«/aa~- scbool een aangenamen dag te bezorgen, n.l. met hun te onthalen op melk, gebak enz. Zy verzamelen daar voor bjj de ingezetenen eenige gelden ten einde aan hun plan uitvoering te kunnen geven. Moge hun edel doel naar wensch slagen. Door den directeur van bet post- en telegraa'- kantoor alhier i9 een adres aan Z. M. den ^/ming verzonden, instemming betuigende met het adres van Rijksambtenaren te Amsterdam,, aangaande bet pen sioenfonds van burgerlijke ambtenaren. Bniiniase, 23 Nov. Tengevolge der periodieke aftreding van twee notabelen der Neder!. Her v.-gem. te Bruinisse zyn als zoodanig herkozen de heeren Jan van den Berge Joostz. en Dingeman vair den Berge Az. Heden avond werd het orgel in de kerk der Ned. Herv. gemeente alhier ingewijd. Het orgel werd door den maker den heer Van Druten te Hemmen bespeeld. Zieriltizeo, 22 Nov. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der visacherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Goes doctor F. Leo de Leeuw, directeur der maatschappij tot oe«ter- cultuurvisachery de Wemeldingsche Compagnie, wonende te Wemeldinge. Ia het „Volksblad", orgaan van „Vólksoaderwjjs" wordt eene zeer leuke opmerking gemaakt. Er wordt nl. deze vraag gedaanDoor al de honderden onder wijzers, die jaarlyks aan de vergely kende examens deel nemen, moeten bewyzen van goed gedrag worden ingezonden; de bewyzen moeten worden gevraagdjge schreven, geregistreerd. Zouden er niet heel wat moeite en koeten kunnen worden bespaard en zou men niet hetzelfde doel bereiken door het bewijs van goed gedrag eerst te vragen van hen, die tot het tweede gedeelte van het vergelijkend examen worden opgeroepen?' Men schrijft nit Bergen op Zoowwaa de „N. Bted. en Oost. Ct." Hej>t ge wel eens gehoord, lezer, van een weg, ge plaveid met hoeden? Niet? Welnu, zulk een weg bestaat hier. Buiten de stad niet ver van het vervallen fort „Rbover", is dezen zomer een zandweg over eene lengte van plus minus 40 meter belegd met kastoren hoeden van allerlei vorm, breedgerande flambards zoowel als dames-capotjes. Die voorwerpen, zelfs in een lompenmagazyn van geenerlei waarde, blyken al evenmin dienstig te zjjn tot bestrating; althans de hoeden zjjn in het zand ge trapt of gereden, en de weg i3 even goed en even slecht als de overige wegen, zoodat het lumineuze en zonderlinge idéé van den eigenaar dier honderden hoofddeksels geen practisch nut heeft afgeworpen. Hoogstens verryzen in 't voorjaar eenigen uit het zand, om, op staken gestoken, te dienen al» vogel verschrikkers. Wy vonden bovenbedoeld feit de vermelding waard, als eene niet onaardige bijdrage tot de beantwoording der vraag: „Waar blyven onze hoeden?" Hoe gevaarljjk bet is ondoordacht bjj open won den allerlei huismiddeltjes te gebruiken bleek dezer dagen te Hoornsterzwaag (Fr.) Zekere Hl kreeg een wonde aan de hand, en om deze spoedig weer te doen heelen en zuiver te houden, legde hy daarop» een com- pres, met terpentijn doorweekt. De gevolgen bleven niet uit; de arm zwol op, en de geneeskundige, wiens hulp toon eidelyk ingeroepen werd, verklaarde dat hier bloedvergiftiging was. Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrydag niet minder dan 5429 stuks vee aangevoerd. Die groote aanvoer is een gevolg vaa de omstandigheid, dat in Friesland door de veehouders in de maand November de halfjaarlyksche pacht moet worden betaald, en velen hunner, die daarvoor geld te kort komen, tegen dien tyd een deel van hun vee ter markt brengen. Naar aanleiding van eene demonstratie, welke onlangs op een avond te Giethoorn plaats had om iemand tot een huwelijk te dwingen, is voor de regt bank te Heerenveen eene gevangenisstraf geëisebt tegen ééu persoon twee maanden en tegen drie personen, waaronder het meisje zelf, ieder eene maand. 't Zal gaauw niets byzonders meer zyn, 100 jaar geleefd te hebben. Ook de gemeente Mal*kum heeft eene honderdjarige, Neeltje van Basen geheeten. Het moedertje is doof en niet heel goed meer ter been, maar overigens is hare gezondheid nog t&melyk goed. En dan, Haarlem telt ook eene löljarige ingezetene, zekere mej. Maria Trempe, wed. Jan Knoppert. Jacobus Mens, die zooals gemeld is in het gast huis te Amsterdam verpleegd wordt ten gevolge van brandwonden, is beide beenen afgezet. Zjjn gezondheids toestand is voldoende. Een slagter te Ede, G. J. genaamd, bemerkte by het slagten van eene koe, dat zjjn arm en vingers, op eens buitengewoon sterk opzwollen. Daar zich spoedig aan den arm koudvuur vertoonde, werd hy dadelijk naar Arnhem overgebragt, alwaar hjj is overleden. Het bleek dat hy een wondje aan zjjn arm had gehad. Een nieuw voorbeeld hoe gevaarlyk het dan is een ziek beest te slagten. Donderdag werd tegen den logementhouder Hege man te Tilburg, door de regtbank te Breda een geldboete van /'2b geëischt, omdit hy op het post kantoor tegen den postdirecteur gezegd bad, terwijl hjj op den commies der posteryen wees: „Ik heb het met tegen u, maar tegen dien lummel Het huwelyk tussohen eene tachtig-jarige vrouw en een vjjfenzestig-jarig man gaf Zaturdag te Gronin gen aanleiding tot een klein oploopje by 't Btadhuis. Het vergaan der „W. A. Scholten." Uit de nadere berigten by de Maatschappij Maandag ingekomen, welke door den directeur in den loop van den dag welwillend zjjn toegezonden, bljjkt dat de „W. A. Scholten" in de nabjjheid van Dover voor anker lag, toen het schip door het stoomschip „Rosa Mary" is aangevaren, tengevolge waarvan de „W A. Scholten" onmiddelyk is gezonken. De „Rosa Mary" kwam te Dover binnen en rappor teerde in aanvaring te zijn geweest met een onbekend ten anker liggend stoomschip. Het is gebleken dat dit de „W. A. Scholten" was. De geredden zijn opgenomen door het stoomschip „Ebro." De masten van de „W, A. Scholten" zjjn zigtbaar met laag water Zuid-Oost van de Admiralty-pier van Dover. Aan de „Indépendance beige" wordt door haar cor respondent uit Dover medegedeeld, dat om 10 uur Zaturdag avond bjj een dikken mist en op ongeveer 3 mjjlen afstands van Dover de aanvaring tusschen de „Scholten" en de Rosa Mary" van Hartlepool plaats had. De meeste passagiers van de „Scholtenwaren op het punt zich ter ruste te begeven. By den eersten schok snelden allen naar de brug. Er heerschte eene onbeschrijfelijke paniek. Vele reizigers wisten niet wat zjj deden. Te midden van de verwarring hadden de matrozen de grootste moeite der wereld om de reddings booten in zee te laten. Twee booten waren neergelaten, toen het stoomschip, dat aan alle kanten zeer gehavend was, in de diepte verdween. De „Scholten" liep zoo spoedig vol water, dat de -bemanning geen tjjd had om aan de redding van de passagiers te denken, die niet in de sloepen waren gevlugt. De geredden zjjn te Dover geland en in heb tehuis voor zeelieden „Sailors Home" opgenomen. Het stoomschip „Ebro" van Sunderland en een ander schip hebben eveneens eenige schipbreukelingen opgenomej. Het grootste aantal passagiers waren Hollanders en Duitscherser waren slechts 9 of 10 Engelschen. Een der geredden Appleby deelt mede dat op het oogenblik van de ramp hartverscheurende tooneelen plaats hadden. Moeders hielden wanhopig hare kinderen omkneld. Kreten en snikken weergalmden door de lucht. De passagiers lagen geknield met luide stemmen om redding te bidden. Aan hen werden al de reddingsgordels uitgereikt, die aan boord waren. Eenige passagiers voorzien van een zwemgordel, hebben zich nog door zwemmen kunnen redden. In den namiddag van Zaturdag hadden eenige pai- sagiers van de „Scholten" tot tydpasseering zich geamuseerd met het aantrekken der zwemgordels, niet vermoedende, dat die zwemgordels zoo spoedig diensten moesten bewijzen. Een ander Engelsch geredde, de heerStepny, verhaalt, dat onmiddellijk na de ramp, de kapitein van de „Scholten," de heer Taat, vuurpijlen liet afsteken. Dit trok de aandacht van de „Ebro," die tot vier uur in den morgen, op de plaats dés onheils is gebleven, om de schipbreukelingen op te nemen. De heer Stepny heeft zich gered in een der sloepen. Onderweg heeft hjj verscheidene ongelukkigen gezien, die tegen de golven worstelden, maar het was onmogeljjk hulp te bieden, want de sloepen die reeds overvol waren, dreigden te zinken. Als eene bijzonderheid verdient nog vermelding, dat de eigenlijke gezagvoerder van de „Scholten," kap,. Bakker, voor deze reis, ten einde een weinig rust aan wal te genieten, had geruild met kapt. Taat, die bij deze ramp het leven heeft verloren. Da hoofdmachinisfc werd, na drie uren rond gedreven te_ hebben, opgenomen door eene stoomboot die hem by Neuhaven aan land zette. De derde officier van de „Scholten" dankt aan een toeval welligt zjjn leven. Hy kon voor het vertrek niet tijdig genoeg te Rotterdam zyn, zoodat de „Schol ten" juist was vertrokken, toen hj) er aankwam. Aan boord wa9 hjj reeds door een ander vervangen. Hjj telegrafeerde nog naar Maassluis, dat hy daar aan boord zou komen, maar toen hjj er kwam was het schip reeds gepasseerd. Hjj verloor dus enkel zjjne uit rusting, die reeds aan boord was, maar zyn leven bleef gespaard. Volgens nader bjj de Nederlandsch-Amerikaanscne Stoomvaartmaatschappij ingekomen berigt, is de mail van het stoomschip „W. A. Scholten" niet gered. Het stoomschip werd aan bakboordzijde ingevaren, achter het iokkewant. De gezagvoerder en de eerste stuurman van het stoomschip „Rosa Mary" hielden beide vol dat hui geankerd schip door eenen onbekenden stoomer werd aangevaren, die terstond doorstoomde, zonder zich te bekommeren over het lot van de „Rosa Mary". Beiden beweerden dat zij vruchteloos noodseinen dedendat hun bodem slechts door aanhoudend pompen drijvend ge houden kon worden. De schipbreukelingenwaarvan de meeste geheel zonder middelen zjjo, blijven voorloopig te Dover, tot de verwachte aankomst van een vertegenwoordiger der N. A. Stoomv. maatsch. uit Rotterdam. De dikke nevel, die voortdurend over het Kanaal hangt, belemmert het verdere onderzoek van het wrak. Het Sailorshome te Dover, waar de meeste schipbreu kelingen gehuisvest zjjn, blijkt te klein om zoovele personen langer op te nemen, maar het bestuur wed- jjvert met de bevolking van Dover om de ongelukkigen te verzorgen. Verscheidene Ijjken zyn ook te Deal en te Ramsgate aangespoeld. De kapitein van de- „Rosa Mary" beweert dat de „Scholten" hem heeft aangevaren, doch de geredde schepelingen van de „Scholten" houden vol dat het omgekeerde het geval is. De visschers te Hastings be vestigen dit, en zeggen dat de „Rosa Mary" eerst in hunne netten geloopen is, en terwjjl hij trachtte zich daarvan vrij te maken, tegen de „Scholten" aan is ge loopen. Dit schjjnt ook hieruit te bljjken dat men netten aan den voorsteven vau de „Rosa Mary" heeft zien hangen. Deze is zwaar beschadigd te Dover bin nengekomen. De Londensche correspondent der „Indépendance" geeft ineen brief gedagteekend van den21 November, 6 uur 'a avonds, de volgende beachrjjving, welke hij als algemeen in omloop en als stellig juist voorstelt, van het gebeurde: „De „Scholten", na uithoofde van den mist gestopt te hebben gelegen, had, toen het een oogenblik licht werd, de machines weder aangezet, toen hjj vlak bjj zich de „Rosa Mary", kapitein Webster, gewaarwerd. De lichten van de „Rosa Mary" waren gesteld alsof dit schip ten anker lag en dus onbewegelijk was, terwjjl het in werkelijkheid met volle kracht stoomde. De „Scholten" wendde het roer, in de veronderstelling dat de ander stil lag, en het is tengevolge dezer nood lottige dwaling, welke geheel te wijten is aan de „Rosa Mary", dat de ramp heeft plaats gehad. Het gat, waar door het water zich onmiddelljjk in 't voorschip van de „Scholten" stortte, was ruim 2.5 meter breed, m. a. w. een rijtuig kon er doorheen. Uit Londen meldt dd. 22 dezer De kapitein en de eerste stuurman der „Rosa Mary" hebben thans erkend, dat het hun schip en geen ander onbekend stoomschip is geweest, hetwelk Zaturdag avond met de „W. A. Scholten" in aanvaring is gekomen. De schipbreukelingen zullen zoodra mogeljjk terug- keeren. De Nederl.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij heeft uit Rotterdam aan haren agent te Dover per telegraaf last gegeven, om alle kosten voor de begra fenis der verdronkenen te voldoen. Talrijke kuatachippers visschen in het Engelsche Kanaal naar verdronkenen, doch. door dikken nevel wordt het zoeken, zoowel als het werk van duikers belet. Twee passagiers, die door de „Ebro" zyn opgenomen, waren geheel verstyfd en zijn aan boord ook gestorven. Iedereen prijst in hooge mate de houding van dei kapitein, den heer Taat, die met zjjn eersten officier onder de omgekomenen geteld moet worden. Een der geredden, Charles Miles, verhaaltdat op het oogen blik der aanvaring hij twee Nederlandsche dames ging wekken, die in hare hutten sliepen. Door den schrik het hoofd verloren hebbende, weigerden zjj op te staan en moeten du9 omgekomen zjjn. Ook wordt hulde gebragt aan de toewjjding van den kapitein van de „Ebro", die alle krachten ingespannen heeft om zooveel mogeljjk schipbreukelingen te redden en een gedeelte van zjjne lading hout in zee geworpen heeft, ten einde de ongelukkigen, die met den dood worstelden in de golven, de gelegenheid te geven zich aan de planken vast te klemmen. De meeste dren kelingen waren echter te verstjjfd van de koude om iets vast te kunnen houden. Bennebroek22 November. Het berigt dit de „W. A. Scholten" vergaan is heeft hier veel senaa-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1