Z1ERIKZEESCHE NIEEWSRORE. No. 5401. 44sle Jaarg «g Dingsdag 8 November 1887. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATlTRDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENT IËN, van 13 regels 30 Cts,, meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voonniddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend* Nieuwstijdingen, üntcriha, In eene der kerken te New-York werd in de vorige maand het hu wel pk voltrokken tusschen den heer Paal Brandea en jufvrouw Marie le Roy. Het was al gemeen bekend, dat de jonge man eene andere liefhad en alleen uit zelfopoffering voor zijn vader zich tot dit huwelijk had laten bewegen. Jufvrouw le Roy toch had aan zijn vader, wiens zaken zeer critiek stonden, de toezegging gedaan, dat zij hem van haar kolossaal vermogen een kapitaal van 2'/s millioen zou voor schieten, zoodra haar het geluk te beurt zou vallen den naam van mevrouw Brandes te mogen dragen. Toen het huwelijk voltrokken was, ging de jonge man een paar passen achteruit, trok zich den trouwring van den vinger, dronk haastig iets uit een klein fleschje en stortte dood ter aarde. In een brief, die men bij den ongelukkigen zelfmoordenaar vond, sprak hjj de hoop uit dat zjjne weduwe woord zou houden en het geld aan zijn vader geven, ten einde de waggelende firma weder nieuwen glans te verleenen. De Staatsschuld der Yer. Staten van N.-Amerika is in de maand October met 16,833,695 dlrs. verminderd. Iv.taliir.fc. St. Petersburg, 4 Nov. Men heeft verschil lende dynamietbommen en andere ontplofbare voor werpen bij een apotheker, behoorende tot de nihilisten, ontdekt. Verscheidene arrestaties hebben plaats gehad. Uit Petersburg wordt aan de „Daily News" ge seind, dat de Russische ingenieur, die eene nieuwe ontplofbare stof heeft uitgevonden, het aanbod van Krupp geweigerd heeft, om hem zijn geheim te ver- koopen voor twee millioen mark, omdat hij gebonden is door een contract met de Russische Regering. 3D>en«wt*«4Un. In Denemarken bestaat eene verzekering-maat schappij, welke ten doel heeft, aan ongehuwde dames kost, inwoning en kleedgeld te verschaffen. De ouders van meisjes moeten bij de geboorte dier dochters, hare namen laten inschrijven bij de maatschappij, en «ene matige jaarljjksche bijdrage betalen. Zoodra dan oen meisje 24 jaren oud en nog ongehuwd is, heeft zij regt op eene plaats in het aangenaam ingerigte gesticht en eene toelage. Sterft de vader vóór dien tijd, dan wordt het meisje daar terstond opgenomen, snaar zij krjjgt dan eerst -later hare toelage. Als de meisjes vóór of na de opname trouwen, vervalt al het oijgedragene natuurlijk aan de kas der inrigting. Jtaüc. Men zegt dat de Paus de politie van de stad Rome heeft verzocht zich te belasten met het toezigt op de tentoonstelling in het Vatikaan men beschouwt dit •als een bewijs van verzoeningsgezindheid. Op L January zal de tentoonstelling door den Paus in persoon worden geopend, in tegenwoordigheid van heb „corp diploma tique" en een groot aantal genoodigden. Bij deze ge legenheid zal een marsch worden uitgevoerd, door Gounod speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd; waarschijnlijk zal de componist uit Parijs overkomen, on*, de uitvoering te dirigeeren. De verdere ceremoniën en feestelijkheden zullen plaats hebben in-de volgende ordeop den 31n December zal de Paus de H. Mis van zijn priesterjubiló opdragen in Sint Pieter. De ingangen, die op het Sint-Pietersplein uitkomen, zullen bij die gelegenheid gesloten bljjven, terwijl aan den kant der sacristie alleen toegang zal worden verleend aan de genen die voorzien zijn van een kaart. Den 2n January zal in de kerk van St. Laureciius eene plegtige seance gehouden worden, waarbij de meeat beroemde rede naars, bepaaldelijk de kardinalen Alimonda en Cape- celafcra, de belangrijkste gebeurfceDiasen uit het leven en het pausschap van Leo Xlïï zullen bespreken. Den 6n January, op den feestdag der HH. Driekoningen, zal in de daartoe luisterrijk ingerigte zaal boven de vestibule van Sint Pieter de heiligverklaring worden afgekondigd van de gelukzaligen der Sociëteit van Jesus en van de zeven gelukzalige stichters vau de orde der Servieten. De sneeuw heeft in Italië reeds verscheidene slagtr offers geëischt. Og een berg bij het dorp St. Stefano d'Avebo kwamen twee menscben dooreen sneeuwstorm om, en op een anderen berg vonden 5 vrouwen en een man, die van eene kermis huiswaarts keerden, even eens den dood onder de sneeuw. Op de bergen Segarino en Lame kwamen acht menachen om het leven, ter wijl te Castelano bij Parma een dak instortte door de zwaarte der gevallen sneeuw, waardoor een knaap werd verpletterd. JFrawftrtjfi. Te Villiera Saint-Ghislain heeft men eene ontzet tende poging tot vergiftiging ontdekt. Na 't gebruik van roode kool werden 8 personen in een huisgezin ernstig ziek een kind van 2 jaren zelfs doodeljjk. 't Bleek dat allen vergiftigd waren, en bij onderzoek bevond men dat een misdadiger in de roode kool, die achter de woning in den tuin stond, openingen gemaakt en die met arsenicum gevuld had. Men vond niet min der dan 3 kilogram vergif in de kooien. De justitie doet onderzoek maar men is den dader nog niet op 't spoor. Te Parys woont een man, die het beroep uitoefent van dievenverschrikker met oude hoeden. Hoe bjj dat aanlegt Op eene heel origineele manier. De man heeft zjjne klanten onder oude lieden of alleen wonende vrouwen. Bij ieder hunner hangt hij een ouden hoed in het voorportaal. De dief, die gemakkelijk zijn slag denkt te slaan bij een alleen wonend oud vrouwtje, ziet tot zijn schrik den mannenhoed hangen en keert terug om eeue betere gelegenheid af te wachten. Komt hij een paar dagen later terug, dan ziet hij al weder een anderen hoed, soms wel twee tegelijk en denkt Datuur- lijk dat er al weder een of twee mannelijke bezoekers in huis zijn. Weder sluipt hij weg en zal het, omniet in den kjjker te loopen, gewoonlijk niet wagen voor den derden keer een kans te beproeven. Zoo bedient de dievenverschrikker met zijn 241 oude hoeden, die hy alle dagen verwisselt, zijn 209 klanten, tegen een abonnementsprys van 12 francs in het jaar of te zamen 2508 francs, genoeg om hem een onbekommerd bestaan te verschaffen. Een 50-jarige rentenier te Parjjs wilde een eind aan zijn leven maken. Hij beklom den Are de Triomphe en wierp zich, na laudanum te hebben gebruikt, naar beneden, maar in zyn val werd hij gestuit door zijn overjas, die bleef haken aan een kroonlijst. Men schoot toe en slaagde er in hem Levend op het plat te brengen. Sbpanje. Galeote, de moordenaar van den Bisschop van Madrid, is nu, na een onderzoek vanwege de Academie van geneeskunde, volslagen krankzinnig verklaard. iPuttsdvlaufr. Berlyn, 6 Nov. De Russische gezant Scbuwaloff heeft officieel medegedeeld dat de Czaar alhier een bezoek zal brengen, op een nog niet voor goed vast gesteld tydstip. De Czaar zal waarschijnlijk hier niet overnachten, maar een geheelen dag blyven. VolgenB eene onthulling der Munchener „Allg. Zeit." moet het historisch waar zyn, dat ongeveer een jaar geleden, onmiddellijk na lord Salisbury's rede in het Mansion-House en graaf Kalnoky's verklaringen aan de Delegatiën te Pest, de Russische Regering zich tot de Italiaansche heeft gewend met het aanbod van eene alliantie, waarbü, in ruil voor eene militaire zamenwerking tegen Oostenrijk, de stad en het land schap Triëst aan Italië werd beloofd. Ongeveer terzelfder tyd kwam van de zijde van Frankrijk een dergelyk aanbod, waarbij aan Italië Trentino (Zuid-Tyrol) werd toegezegd, indien het zich van de Duitsch-Oostenrijkeche alliantie wilde losmaken. De beide aanbiedingen werden door den toenmaligen Minister-president Depretis op de meeat besliste wijze afgeslagen. Bismai-ck is gelukkiger geweest dan zijne Fransche en ltaBsische collega's. Dat men zich hierover in Duitschland verheugt, is natuurljjk. Maar even natuur lijk is het, dat men in Frankrijk met onverholen weerzin den vroegeren bondgenoot naar het vijandelijke kamp ziet overloopen. Dit gevoegd by de zekerheid, dat Frankrjjk niet zal ophouden met wantrouwen en koel heid iedereen te bejegenen, die het in den weg staat om ElzaB-Lotharingen te herwinnen, zal het duidelyk maken, dat Italië de sympathie van Frankrjjk heeft verloren. SJefcerlanb. Amsterdam, 5 Nov. Toen in de bloedige dagen van het zoogenaamde „palingoproer" alhier, in Julij, de gebroeders Leendert en Jacobus Mens, de waardige dappere zonen van „Bokkebek," den „Koning" der Willemstraat de op;de barricaden geplante roode vlagder sociaal-democraten te midden van een woesten drom, neerhaalden, ging door het gansche land een roep over hunne moedige daad. Die daad wist Z. M. de Koning op regt nobele wijze te beloonen door beide broeders Mens te benoemen tot broeders in de orde van den Neder- landscben Leeuw, waaraan eene jaarlyksche toelage van 200 is verbonden, welke voor de helft op de weduwe overgaat. Een dier kloeke mannen, Leendert Mens, heeft zich thans opnieuw onderscheiden, want wy lezen het vol gende in de „Staats-Courant" van heden. B|j Koninklyk besluit van 2 November 1887 No. 17 is, als bljjk van Zijner Majesteifcs goedkeuring en te vredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk ge tuigschrift, ingesteld by Koninklyk besluit van 22 September 1855 No. 64 toegekend aan L. Mens, broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit het water aan de Geldersche Kade aldaar, op 5 Januari; 1887. Een schilder zat dezer dagen te Amsterdam by toeval in een café in gezelschap van een jongmensch, een nietsdoener, dat wil zeggen het opmaken van zjjn8 vaders zuur verdiend kapitaal daaronder niet begrepen. Het fatje wist al spoedig het gesprek op schilderijen en teekeningen te brengen en maakte den Bchilder een compliment over zijn laatste werk, terwjjl hjj er bijvoegde: ,,'tls jammer, dat ik er niet mee door gegaan ben, want ik teekende vroeger uitstekend, prachtig inderdaad!" „Dan begrjjp ik me niet dat je niet reeds lang als koloniaal „geteekend" hebt," was het zeer snedige antwoord van den schilder. (Historisch). Staand een civiel geding, gisteren voormiddag gevoerd voor een kantongeregt te Amsterdam, werd een der partjjen door drift tegenover zynen aanklager zoo danig overmand, dat de ongelukkige door een beroerte getroffen in de audiëntiezaal voor de balie ineenzakte, en tot niet geringe ontsteltenis van alle aanwezigen levenloos naar buiten moest gedragen worden. In eene mariniersfamilie te Nieuwediep ia een drieling geboren, nadat het vorige jaar een tweeling het levenslicht zag. Moeder en het drietal zuigelingen z|jn heel wel. Grnveiiliage, 3 Nov. De leden van de Tweede Kamer zyn tot hervatting van de werkzaam heden bjjeengeroepen tegen Maandag 14 November a.s. Naar aanleiding van de bekende brutale inslui- in een goudsmidawinkel aan de Molenstraat te Cage en ten gevolge van het op dien diefstal door de politie met ijver ingestelde onderzoek, waardoor meerdere diefstallen aan het licht zijn gekomen, zijn thans niet minder dan 6 mannen en vrouwen in ver zekerde bewaring gesteld. Gravenhage, 5 Nov. De Eerste Kamer heeft alle hoofdstukken der herziene Grondwet a,a.u- genomen. Bjj hoofdstuk Defensie Btemden 9 leden tegen. De Voorzitter en de Minister Heemskerk bragten dankbetuigingen uit, onder inroeping van 's Hemels zegen voor de toekomst. De heer Elout van Soeterwoude heeft wegens ver- gevordenden leeftijd zyn ontslag genomen als lid der Kamer. De heer Hoek uit Apeldoorn heeft een adres aan de Tweede kamer ingediend, waarbjj deze heer een aanval doet tegen de Nederlandsche Magistratuur. Angstvallig schijnt hij verder voor zijne mogelijke belangen te zorgen, doch zich weinig te bekommeren' over de wanhoop, waarin hjj de grootmoeder zijner kinderen en al zjjne verdere familiebetrekkingen ach terlaat. Zooals velen weten heeft de heer Hoek met zjjne huishoudster en zjjne twee kinderen voor eenige dagen Apeldoorn en ons land verlaten, na al zijne meubels verkocht te hebben, ook de heiligste souvenirs zjjner overleden vrouw en zijner kindertjes. Uit vertrouwbare bron vernemen wjj, dat vóór zjjn vertrek door Mevrouw Bulkley en hare familie eu vrienden (zelfs door twee zeer geachte familieleden uit Parys, daartoe opzettelijk overgekomen) de aandoen- lijkste pogingen zjjn aangewendhet onmogelijke beproefd is, om in het belang der twee kinderen eene betrekkeljjke toenadering in de familie tot stand te brengen, en de grootmoeder in de gelegenheid te stellen afscheid van hare kleinzoontjes te nemen. Alles werd geweigerd; en de grootmoeder, zoowel als de andere familieleden, en zóóvele vrienden, die de joDge moeder der kinderen zóó innig iief gehad hebben, bljjven in de grootste onzekerheid achter. Niet het minst de toeziende voogd, die eens onder eede beloofde voor de belangen der twee jongentjes te zul len zorgen, die deze belofte steeds naauwgezet heeft trachten te houden en nu door de verwijdering van de minderjarigen door den vadervoogd zonder hem (den toezienden voogd) van zijne verblijfplaats kennis te geven, in de onmogelijkheid wordt gebragt, om zjjn eed gestand te doen en voor de belangen der kinderen te waken. Wanneer nu de wet in het belang der minderjari gen de benoeming van een toezienden voogd noodig acht, heeft dan de vadervoogd het regt, zich aan die wet te onttrekken, door zich eenvoudig met de minderja rigen te verwjjderen? En als ons burgerljjk wetboek dit geval niet voorzien hebbende er over zwijgtzou het dan niet noodig zyn, dat er middelen gevonden wetden, om de belangen der minderjarigen in ons land te ver dedigen en de ontduiking der wet in dit opzigt te beletten Dordreolit, 5 Nov. De eerste groote varkens- markt in dit jaar is alzoo weder achter den rug, en werd, ouder gewoonte, druk bezocht. Er waren heel wat varkens. Nu is de eerste Vrjjdag in November ook de dag, dat boerenknechts en meiden opnieuw worden ingehuurd of zich aan andere diensten hebben verbonden. Nu schijnt hiermede gepaard te moeten gaan dat men zich bjj die gelegenheid, alvorens zjjn nieuwen werk kring te aanvaarden, eerst naar de stad moet begeven, teneinde op eenigszins feestelijke wjjze dien dag te herdenken. Door enkelen slechts geschiedt zulks kalm, doch helaasdoor anderen, en dozen keer waren dit velen, moet zulks op eene meer luidruchtige wjjze gebeuren, waarvoor men dan natuurlyk eerst den inwendigen menseh voorzien moet van de noodige spiritualiën, waarvan dan ook het gevolg is, gedeeltelijk of geheel beschonken te geraken, en het slot is ruziemaken, vechten, enz. Ook nu was zulks het geval. Iu een der café's aan de Tolbrug waren eenige beschonken buitenlui die naar het scheen speciaal naar Dordrecht waren gekomen, om bun hart aan de sohapekoppen eens op te halen. Aanleiding tot ongenoegen was gemakkelijk gevonden en spoedig was men met de stedelingen handgemeen. Had zich dit tot een paar bepaald, dan was het niet zoo erg geweest, doch een groot aantal bezoekers van het café werden er ingehaald en bemoeyelijkt, zoodat de hulp der politie is ingeroepen om de vechtenden te scheiden of te verwijderen. Dat zulks niet zoo gemakkelijk ging, laat zich goed begrjjpen, daar zij zelf op slaag werden onthaald, en er een grooter aantal harer dienaren moest aanrukken. Met vereende krachten trachtte men toen het café te doen ontruimen, dat niet dan na de grootst mogeljjke inspanning gelukte. Toen begon eindeljjk de pret eerst, want naauwelyks buiten zjjnde gaf men weder aan zijn gemoed lucht, door de politie-dienaren te sarren en zelfs in het aan- Natuurlyk wekte dit de verbittering van dezen op, alsook van enkele burgera, die trouw medehielpen, de woestelingen tot bedaren te brengen, of zoo ze niet wilden, naar het politie-bureau te transporteeren. Met deze laatsten, die zich niet gemakkeljjik lieten inrekenen, had de politie het meer dan kwaad, zoo zelfs dat men door elkander over de straat rolde. Een dezer weerapannigen was zelfs brutaal genoeg om den sabel van een der agenten uit de scheede te willen halen, wat gelukkig door dezen werd bemerkt. Tot met messen toe trachtte men de politie te lijf te gaan, die zich echter goed heeft geweerd, en wel zoo dat de meeste zoo niet alle oproerigen, in verzekerde bewaring werden gebragt. Een zelfs werd op eene kar weggereden onder geleide van een 4-tal politie-agenten en een hoofdagent. Wij meenen dat de politie nog juist tijdig genoeg is gekomen, want het onheil, dat anders uit dit standje ware ontstaan, zou niet te overzien zjjn geweest. Alle lof in dezen aan de politie voor haar kranig optreden. Bij herhaling werd gewezen op den slecht be vaarbaren staat van „het Hellegat," wat den schippers veel moeite veroorzaakt, alwaar zij, tengevolge der aanwezige zandbanken vaak averjj bekomen of door geheel verlies van schip en lading enorme schade be- loopen, en voor zoover bekend, is in dien onhondbaren toestand nog niet veel verbetering aangebragt. Toch zal ,,'t Hellegat," 't onderwerp van dit schryven niet uitmaken, doch kan uit de nabjjheid van dat struikelblok voor vele schippers een gunstig berigt voor de varensgezellen gemeld wordenhet betreft de haven te Willemstad, bjj de meeste varenslieden, welke met hunne schepen Zeeland en België bezoeken, zeker geen onbekend toevlugfcaoord. Door middel eener atoommachine en handbeugels zyn de haven en de daarvan ten noorden en zuiden gelogen spuikommen, de „boven-" en „onderdam" gepas- seerden zomer voor rekening van het Departement van Oorlog uitgebaggerd en dientengevolge dieper gemaakt. Om de haven op behoorlijke diepte te houden wordt drie viermaal per week gespuid. Bjj het kenteren van den vloed, d. i. wanneer' het water zjjn hoogste punt bereikt heeft, en de spuikommen geheel gevuld zjjn, alzoo even vóór dat de ebbe invalt, worden de deuren in haar sluizen gesloten, en blyven digt tot dat, tengevolge der ebbe, het water in de haven zjjn laagste peil bereikt heeft. Het in de spui kommen opgesloten water staat dan geregeld 1,90 a 2,10 M. hooger dan in de haven, de sluizen worden geopend en met donderend geraas stort aich het los gelaten water in de haven de aldus kunstmatig ge maakte watervallen, ontwikkelen eene kolossale kracht, meer dan voldoende, om al het in de haven aanwezige slik en vuil met geweld voor zich uit te dryven en in het Hoilandsch Diep te doen verdwijnen en wordt daardoor het aanslibben belet. Het spuyen geschiedt meestal onder toezigt van den heer B. de Jongh, kapitein-eerstaanwezend ingenieur alhier. Bjj de laatst gewoed hebbende stormen, zochten en vonden vele schippers, welke de hooggaande, hevig rollende golven van het. Hoilandsch Diep te magtig waren, met hunne schepen, in de haven van Willem stad eene veilige ligplaats. Breskens, 6 Nov. Gedurende de maand October werden met den stoomtram Breskens—Maldeghem ver voerd 7380 personen en 892 ton goederen. De opbrengst bedroeg J 4019,41. Wlissiufjen, 6 Nov. De onderofficieren, die met gunstig gevolg examen hebben gedaan voor 2e luitenant der infanterie en de administratie (zijnde van ons regiment de heeren Verbrugh, Trimpe, Swaab, Reinders en Engelen) zullen medio December in dien rang worden aangesteld. Naar we vernemen zullen morgen eenige personen bijeenkomen om eene commissie te vormen, ten einde, op het voorbeeld van Groede, geldeljjken 9teun t.e kunnen verleenen aan den heer Ketjen, om zich regt te kunnen verschaffen. Dat velen bereid zullen zyn bjj te dragen is zeker. Het geldt hier toch niet slechts de belangen van den heer Ketjen, maar van allen, die in het Oost-Indische leger dienen, en die niet aan willekeur mogen zjjn bloot gesteld. Hoe gelukkig dat onze zonen daarvan bjj 't Neder landsche leger nooit te ljjden hebben Middelburg, 6 Nov. Ter plaatse van de vroe gere remise van den tram zal een houten loods worden opgesteld en als slagthuis voor de garnizoenen te Mid delburg en Vlissingen worden ingerigt. De heer S. van Os alhier is belast met den aankoop van 't vee en het slagten. Het ligt in de bedoeling om met het werk den meesten spoed te maken. Het colossale woonhuis van de familie Byleveld in den Langen Delft wordt gerestaureerd om betrokken te worden door den nieuwen hoofdingenieur, den heer Van den Thoorn. De burgemeester Jhr. Mr. Schorer, die den zomer op zjjne buitenplaats „Torenvliedt" doorbragt, zal zich, tot groot genoegen van velen, eerstdaags in de stad vestigen. De landbouwerszoon L. de Fejjter, die Dingsdag te Ter Neuzen werd gearresteerd, tot het ondergaan eener gevangenisstraf van 6 maanden, wegens opligtdng, en bjj zjjne overbrenging naar de cellulaire gevangenis te Goes, bjj '8 Heer Arendskerke uit den trein sprong, onderwjjl die in volle vaart was, heeft alstoen de vlugt genomen naar Hansweert, en, na ook aldaar iemand voor een zeker bedrag te hebben beetgenomen, den volgenden dag de reis per stoomboot vervolgd naar Walzoordenvervolgens zou hy nachtverblyf in de schuur bjj zjjne oudera te Ter Neuzen hebben gezocht en in den vroegen morgen via Sluiskil per spoor naar Belgie zjjne vlugt hebben vervolgd. Hoe hij te Hansweert, daags na zjjne ontvlugting, zoo ongemerkt heeft kunnen passeeren, ia onbegrijpelijk. ITioIen. Zondag herdacht de WelEd. Heer Dr. J._ van der Burght den dag, waarop hij voor 25 jaren zyn doctoraal examen te Leiden aflegde. Na nog eenige maanden in het binnengasthuis te Amsterdam door- gebragt te hebben, vestigde hjj zich alhier, alwaar hjj nu ruim 10 jaren de betrekking van gemeente-genees heer waarneemt. Zoowel van binnen als buiten de gemeente ontving ZEi. talrijke blijken van belang stelling terwijl de geneeskundige faculteit op het eiland Tholen hem eeu souvenir aanbood. JBruiuisse, 7 Nov. Gisteren tusschen 2 em lO'/j ure d.es namiddags, is bjj den bakker C. Zoeter alhier., die dien tyd van huis was, inbraak gepleegd'. Het huis was toen onbeheerd. De bovenste lade eener secretaire is met een pook en daarna met een beitel opengeb 'oken en uit een bakje voor honderd gulden oatrbaakpftpier benevens eenige contanten ontvreemd. Eenig kleingeld en een stapel centen aan pakjes bleven onaangeroerd. De woning van den bestolene staat in eene nieuw© buurt. Bjjna al de woningen kunnen met denzelfden sleutel worden geopend en waarachijaljjk heeft dé dief van den sleutel die in eene iu aanbouw zjjnde woning maar voor het grijpen was, gebruik gemaakt om1 binnen te komen. Dat de bewoners dier buurt uu wel zullen zorgen voor verschillende sloten aan hunne deuren zal wel geen betoog behoeven. Onze politie is jjverig in de weer. Te Nieuwer kerk (Duivel.) overleed eeu jongentje tengevolge van verschrikkelijke verwondiugeu aan de hand, teweeggebragt door eeae stroosnijmachine. Pink en ringvinger waren den kleine afgesneden. Zioriltzee, 7 November. Het geborgens van het onder Colynsplaat veron gelukte tjalkschip „Hoop op Welvaart" heeft te zamen bjj publieke veiling opgebragt 260,65. Hieronder begrepen bet schip zelf, dat de som opbragfc vaa ƒ2,50. Veranderingen in het personeel der ryksveldwacht: lo. aangesteld tot rijksveldwachter der 3de klasse J. Sturm, gemeente- en onbezoldigd rjjksveldwachter te Philippine, (standplaats Colynsplaat)in de plaats van J. Merrel var, overleden 2o. verplaatst met 15 dezer de rijksveldwachters der 3de kl.J. Kamphuis, van Maarssen naar Utrecht; P. Dejjs (brigadier-titulair), van Utrecht naar Maarssen. Aan 's Rijks Munt te Utrecht worden '00,000 stuivertjes, 1,600,000 dubbeltjes en 100,000 kwartjes Dingsdag nacht waren te Gouda bij de Kleiwegs- brug eenige personen aan het werk (ten dienste van den tramweg), toen plotseling de nachtelyke stilte werd verstoord, doordat uit een der huizen van den Kleiweg een man en vrouw op hen toevlogen, bljjkbaar zeer verschrikt door de eene of andere vreeselyke gebeurte nis. Het waren de bewoners in eigen persoon, die zeer ontsteld mededeeicleD, dat er een of twee dieven in hun huis waren, waarvoor zij op de vlugt waren gegaan. Genoemde werklieden verklaarden zich tot hulp bereid. De deur was op slot gevallen, zoodat men door het raam moest klimmen. Na eene kleine aarzeling kwam men op die wijze binnen, zocht links, zocht regta, maar nergens waren dieven te bespeuren. Ten slotte vond men eene kat, die een half open zalmblikie had weten te bereiken, waarin zij haar kop gestoken had, zonder die er weer uit te kunnen halen. Zjj was toen eerst op den zolder en later eene verdieping lager heen en weer geloopen, telkens trachtende zich te be- vrjjden van dien ongowenschten helm waardoor heeL wat geraas veroorzaakt werd. Zjj, die Donderdag in den vroegen ochtend den storm trotseerend te Breda zich kerkwaarts begaven, zagen een reeks van bakkers, of ook wel vrouwen met manden beladen, de kerken binnentreden. Het was de feestdag van den H. Hubertus en dus in die streek „Hubertusdag", dat is, de bakkers bakken zeer kleine broodjes met en zonder krenten, die zjj verkoopen voor 10 cents de 12 stuks, doch zjj doen zè 's morgens vóór de le H. Mis in de kerk wijden. Men nuttigt 2e dan op dien dag als voorbehoedmiddel tegen de hondsdol heid. Daar zijn bakkers die van 2 tot 3 duizend van bedoelde broodjes bakken, wat natuurlijk heel wat drukte in de bakkerijen veroorzaakt, want ook de Protestantsche bakkers zorgen gewjjde „Huibkes" te hebben. Uit een Geldersch stadje wordt het volgende als werkelijk gebeurd gemeld: Een onderwijzer aan school no. 1 had in zjjne klas verscheidene leerlingen die erg veel praatten, en wilde daaraan een einde maken. Hij zette een juffertje voor de klas en ging zelf in de bank zitten, doch die wisseling gelukte niet. Met een iongeheertje van p. m. 11 jaar ging dat beter. Meester had gezegd, dan kun je doen net als ik, dan ben jij baas. Al spoedig commandeerde de snuiter„Jongelui, je kunt allemaal naar huis gaan Gelukkig zijn de kinderen nog in school gehouden tot 4 uur. Meester zal echter zulke plaatsvervangers wel niet meer aanstellen. Brutaler diefstal, dan te Roermond Donderdag door den schoenmaker H. B. is gepleegd, zal wel zelden zyn voorgekomen. Nadat hjj zich in eene herberg had opgehouden, verborg hjj zich op het sluitingsuur aldaar in den kelder, tot de bewoners ter ruste waren, om zich daarna naar het slaapvertrek te begeven, van het bed van den kastelein dien3 broek, en daaruit de sleu tels van de gelagkamer en van eene kast weg te nemen, ten einde zich op deze wjjze een horloge, gouden ring en ongeveer 30 toe te eigenen. Daarna bragt hij de sleutels weer in de broek van den slapenden kastelein terug, en verwijderde zich. Hjj is echter spoedig op gespoord, nog in het bezit van het horloge en eenig geld. Hjj bevindt zich achter slot. De vorige week is nog gebleken, dat sommige perceelen op de lersche en Bergsche bank en onder Herkingen op schromelijke wjjze door den storm van Zondag verzand zjjn. Van een zelfden ondernemer werden 2 perceelen, een met leverbare en een met zaaigoed rjjk voorzien, geheel onder het zand bedolven, zoodat van de oesters geen spoor is te ontdekken. Een ander, die onder Herkingen een oesterperceel exploiteert, ging daar heen om oesters te korren maar hjj vond niets dan mossels. Zij waren van andere perceelen, die minstens 500 M. daar van daan lagen, op het zjjne geslagen. De schade ia voor sommigen zeer aanzienljjk. Donderdag is, door den scheepmaker van Brui- nisse, de op den zeedijk te Nieuwe Tonge, gestrande Goesche stoomtjalk met het beste gevolg te water ge bragt. Daarbjj is gebleken dat zjj een zeer sterk schip is, aangezien het, trots de vele slingeringen en stooten, gedurende den jongsten storm, niet eens lek geworden is. Uit Nieuwe Tonge vertrokken dit jaar 34 personen naar Amerika. Nu alle rekeningen zjjn ingekomen, bljjkt dat niet 75, maar 95 pCc. van het waarborgfonds voor de voedingstentoonstelling te Amsterdam moet worden opgevraagd. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bjj 's Rijks kustverlichting te Westerschouwen, ge durende October 1887. In 20 aftappingeu werd 74.5 m.M. regen verzameld. Er viel alzoo 745 M3. per H. A., op de Bannen 1385700 M3., tengevolge waarvan de waterstand alhier 0,16 M. verhoogde. 's Nachts werd niet zelden weerlicht waargenomen. Ten bljjke hoe ver en hoog het zeewater bij een hevigen storm als die van 30 Oct. door den wind wordt mede gevoerd, kan strekken, dat o. a. de lan taren der verlichting, 54 M. boven vol zee, met eene zilte laag was bedekt. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Renesse en Noord- welle door ds. A. Wunder te Noordgouwe. Bedankt voor het beroep naar Cats (cl. Goes) door ds. B. Mantz, te BreBkens. Haagsche Brieven DEN HAAG, 2 November. Nog steeds vloeien de tjjdschriften en dagbladen over van beschouwingen, aan de nagedachtenis van wjjlen den heer de Bruyn Kops gewijd. In den Econo mist zei ven en in den Spectator was het zjjn veeljarige vriend en medewerker, Jlir, Quarles van Ufford, die zijne onvermoeide werkkracht en zijne beminnelijke eigenschappen in herinnering brachtnu wederom wijdt de bekende staathuishoudkundige P. N. Muller een woord van waardeering aan den man, die tot de practische verbreiding van gezonde staathuishoudkundige denkbeelden den eersten stoot heeft gegeven. Te recht rekent de heer Muller den heer Kops „onder de beste mannen welke in de laatste veertig jaren jn en voor Nederland geleefd en gewerkt hebben." Als hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft heeft hij geen buitengewonen naam van geleerdheid verworvenals volksvertegenwoordiger heeft hij niet door buitengewone gaven uitgeblonken, maar het beteekent iet9, om telkens en telkens, ja onophoudelijk en maand aan maand zjjne landgenooten op het gewicht hunner economische belangen te wjjzen het wil wat zeggen leider en hoofd bewerker te zyn van een tjjdschrift, dat van 1852 tot 1887 zonder dat er op den bepaalden dag ooit eene aflevering ontbrak, de werking der staathuishoud kundige beginselen in de praktjjk aanschouwelijk trachtte te maken en dat tegen de af wjj king van de beginselen van vrijen handel en vrije njjverheid on vermoeid waarschuwde. Geen enkel ridderkruis ia dezen volksvriend ooit ten deel gevallen, maar wèl hem, nu, na zijn verscheiden, algemeen wordt erkend, dat z|j op zijne borst beter zouden geprijkt hebben dan op die van zoo menigeen, die deze onderscheiding alleen aan een vijf-en-twintig-jarig jubileum of aan de gunst eens hovelinga te danken heeft. Wat er nu van dit algemeen bekende tjjdschrift de Economist worden zal? Het is wel te hopen, dat jeugdige mannen dit tijdschrift thans in denzelfden geest zullen voortzetten, en dat geen staatkundige party het tijdschrift bemachtige om, onder den vlekkeloozen naam, dien het vijf-en-dertig jaren gedragen heeft, tot voertuig van protectionistische denkbeelden te worden gebezigd. Zoo er eenig gevaar voor de waardige voortzetting van dat tjjdschrift be staat, zyn de vrienden van Cobden in Nederland ge lukkig nog in grooten getale te vinden, verplicht de payer de leur personae. Wie de opvolger van den hoofdredacteur van den Economist worden zal, is nog onbekend: wie tot zjjn plaatsvervanger in de Tweede Kamer werd ver kozen is thans gebleken. Met slechts veertig stemmen minder dan bjj de jongste verkiezing op den heer Kops waren uitgebragt, werd de Amsterdamsche advocaat, de vader der Liberale Unie, maar van wien de Liberale Unie zich onmiddellijk na hare geboorte scheidde, naar het Binnenhof afgevaardigd. De heer Levy met 1306 stemmen gekozen tegenover jhr. Harbseu, de steun pilaar van bet behoud, oud-lid der Eerste Kamer, die niet meer dan 988 stemmen verkreeg, niettegenstaande de Tijd alle kiezers zijner partij naar de stembus had opgezweept „als protest tegeu de keuze van Levy." Dit nu was reeds niet bijzonder vleiend voor den heer Hartsen, die nu niet wegens zijne eigene mérites werd gestemd, maar als protest tegen de Levy-keuze. Op die verkiezing is plotseling in alle bladen windstilte gevolgd. De uitslag der verkiezing werd aange nomen voor kennisgeving. De liberale partij heeft nogthans alle reden met den uitslag der verkiezing te vreden te zjjn. Zoo als het Handelsblad reeds vóór de verkiezing opmerkte, de heer Levy is vóór alles een welsprekend man. Hoevele achtenswaardige mannen en nattige specialiteitea de Kamer telt, het is niet te ontkennen, dat bjj de liberale partij iu de laatste jaren niet meer zulke krachtige figuren en groote redenaars gevonden worden als vroeger. De neiging, déAr in den laatsten tjjd bljjkbaar om vooral zaken te behandelen, kan niet genoeg worden geprezen, maar zjj heeft ééne schaduwzijdedeze nameljjkdat de toon van het parlementair debat dan wel eens al te zeer afdaalt. Van tyd tot tyd verheft zich de partjjstrjjd boven de alledaagsche schermutselingen. Dan geldt het niet de voor- en nadeelen van een wetsontwerp tegen elkander over te stellen of tusschen de conclusie eener meerderheid of eener minderheid partjj te kiezen, maar dan komt het er op aan, stelsel tegenover stelsel te plaatsen; dan moet de volksvertegenwoordigertoonen, dat er bjj hem ook iets van een Staatsman huist, dat zjjne politieke inzichten verder reiken dan den kerktoren van zijn district. Jaren geleden werden schitterende tournooien van welsprekendheid gehouden tusschen Kuyper, Wintgens en Kappeyne van de Coppello. Voor de katholieken trad dan de heer Hejjdenrjjck in het strjjdperk, wiens welsprekendheid echter meer prikkelde dan ontvlamde. In de laatste jaren zyn het de heeren Keuchenins, de Savornin Lohman en Schaepman, die de liberale vlag bezoedelen en de liberale beginselen verguizen. Tot dusver waren het voornameljjk de heeren Van Houten, Mees en de Beaufort, die de slagen der tegenpartjj zochten af te wenden, uiaar hoe groot ook de redeneergave dezer drie woordvoerders is, zóó krachtig is hun oratorisch talent niet, dat het niet gaarne door dat van den heer Levy zou morden versterkt. De vroegere Amsterdamsche voorzitter van Burgerpligl is een geboren redenaar, die bovendien in het staatsrecht, meer dan eenig ander, is doorkneed, altijd gevat is om de zwakke plek zjjns tegenstanders te ont dekken en altjjd vaardig om daarin bres te schieten. Maar de heer Levy zal vooral in de volgende Tweede Kamer op zjjne plaats zjjn als uitstekend rechtsgeleerde. Het is bykans ongelooflijk, hoe het mogelijk was, dat een man van zóó buitengewone gaven gedurende vjjf en twintig jaren èn van het staatstooneel èn van den katheder kon verwjjderd bljjven. Anderen, die niet in de schaduw zijner geleerdheid konden staan, werden tot de hoogste betrekkingen geroepen, en hom ging men stelselmatig voorbjj. Men beweerde, dat dit was, omdat bij zich te veel op den voorgrond plaatste. Dit nu is altjjd gemakkelijk te zeggen. Wanneer men zich in de maatschappij te veel op den voorgrond plaatst, dan heet dit onbescheidenheid wanneer men zich te zeer op den achtergrond plaatst, dan pleegt dit onver schilligheid genoemd te worden. Wie zal hier het juiste midden bepalen? Zeker is het, dat de heer Levy zich bjj de jongste verkiezing niet op den voorgrond heeft geplaatst, maar dat de Alkmaarders, de miskenning, waaraan hun kandidaat blootstond, moede, hem boven alle anderen hebben voorgetrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1