ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 6 October 1887. No. 3447. 44sle Jaarg* Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts,, meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags eu Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend. GEABONNEERDEN buiten deze stad, gelieven hunne ABONN E- 31 ENTSGELDEN per postwissel over te maken. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de lste helft der maand September 1887, de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren 1. Mej. H. Tuinman, Rotterdam. Van Bruini8se 2. J. Roukema, Nieuw-Vosmeer. Van Renesse: 3. A. v. Burgh, Ellemeet. Verzonden geweest naar België van Haamstede 4. P. van Haele, St. Laurent. Algemeen Overzicht. aan de orde en het zou zeker tot het welvaren des lands veel bijdragen, wanneer het er eindelijk toe komen kon, om het zich ontwikkelende land met meerdere spoorweglijnen te begiftigen. De onderhandelingen daarover tusschen de verschillende Staten duren inmid dels voort. Gewone inenschen meenen doorgaans, niet alleen, dat zjj in de wereld niets te zeggen hebben, maar ook dat hunne handelingen even als hunne personen zoo onbeduidend zijn, dat niemand aan hen eenige aandacht schenkt. In den regel hebben zij gelijk, want de wereld bemoeit zich het meest en het liefst met personen «n zaken die veel gerucht maken. Hunne positie, zouden wij zoo zeggen, iB benijdenswaardig, want de ervaring leert, dat de vergeten burger niet de minst gelukkige is. En toch soms zijn het juist, die onbekende en onbeteekenende individu's die eene groote beroering aanbrengen, hetzij, dat zij zelve dat zoeken, hetzjj, dat toevallige omstandigheden daartoe leiden. En dan zegt ons de geschiedenis, ook van de laatste jaren, dat een onbeduidend persoontje geheele volken en zelfs Regee ringen in beweging brengen kan, zoodafc niet zelden lange en treurige oorlogen door de handelingen van een persoon zjjn ontstaan. Men denke slechts aan den laatsten FranschDuitschen oorlog en het is daarin gebleken en blijkt nog uit de gevolgen hoe éénedaad allerlei jammeren na zich slepen kan. Wij hebben in de laatste dagen weder iets soortgelijks beleefd, dat ditmaal echter, gelukkig, eenen vreedzamen afloop belooft te hebbeD. Een Franschman wordt door een Duitscher gedoodmen weet niet of het opzet of bp ongeluk was, maar de zaak was ernstig genoeg om de gemoederen te beroeren. De Regeering van beide landen heeft echter begrepen, dat het best was, de zaak in der minne te behandelen en de oorlogsvrees, die allen bezielt, zal zoo wij hopen eene gewenschte uit werking hebben. De dagbladen bevorderen ditmaal een vreedzaam einde en voeren een zeer gematigden toon. De Duitsche Regeering beeft eene delinquentstraf opge legd en de weduwe van den vermoorden heeft een jaargeld gekregenaltemaal middelen om de gemoederen •te bedaren en tevens bewijzen dat men het ernstig aneent om den vrede te bewaren. Nog een ander bewijs daarvoor vinden wy daarin, dat toen in de vorige week de verjaardag van de inneming van Straatsburg her dacht werd geenerlei demonstratiën hebben plaats gehad, zooals in vorige jaren. Het is in langen tijd niet gebeurd, dat wij konden zeggen, er is niets te vertellen van Bulg-arije. Zeker is dat geen kwaad teeken, al geeft het ook geen bewijs dat de zaken weldra een goed einde zullen nemen. Bjj gebrek aan nieuws van daar halen de nieuwsbladen het oude nog eens op en komen ons nu verhalen, dat er sprake geweest is van een huwelyk van Vorst Alexander met eene dochter van den Duitschen Kroon prins, dat dit geen voortgang hebben mocht, zoolang de Bulgaarsche Vorst als een vasal van de Porte kon worden beschouwd en dat in deze omstandigheid de oorzaak gelegen was van de vereeniging van Bul garije met Oost-Rumelië. Deze en dergelijke redene- ringea hebben echter geen anderen grond dan de verzekering die door de dagbladen wordt gegeven en wij weten, hoe weinig staat daar op te maken is, vooral in eenen tijd waarin men verlegen is iets te vinden, dat de aandacht van het publiek kan bezig houden. Het zal niemand verwonderen als wy zeggen, dat het in Ierland steeds ongunstig blijft eu dat de Re geering door hare gestrengheid krachtig medewerkt om de onrust gaande te houden en te doen toenemen. In de vorige week bleek dat weder te Arklow. De politie kwam daar de goederen in beslag nemen van oenen niet betalenden pachter en zooals gewoonlijk openbaarde zich daartegen een krachtig verzet. Er werd hevig gevochten, de oude pachter, die men kwam vervolgen, werd gedood en velen werden gewond. Terwjjl de Regeering het hare doet, bijna zouden wjj zeggen, om het arme volk te plagen, zit men aan den anderen kant ook niet stil om de gemoederen te prikkelen. Zoo beeft dezer dagen een vriend en partijgenoot van Gladstone eene redevoering gehouden, en daarin be toogd, dat Engeland tegenwoordig niet minder soldaten in Ierland heeft, als er noodig zijn zouden om tegen «en vijandelijk leger op te trekken. Vier millioen ponden st. zouden, meende hij, bespaard kunnen worden indien men de Ieren tot rust bracht, door hunne grieven weg te nemen. Een ding kan hjj naar waarheid en zonder vrees voor tegenspraak zeggen, dat namelyk feene maatregelen van geweld en ook niet de ont- inding der land-ligua iets zouden kunnen uitwerken om de Ieren tot andere gevoelens te brengen, dan die hen tot hiertoe bezielden en waarin de oorzaak van de vele jammeren gelegen is. Als eene curiositeit, die wel niet op politiek gebied tehuis behoort, maar die wij toch als een teeken des tjjds beschouwen, vermelden wy dat tot Lord Mayor te Londen een hotelhouder gekozen werd, die nog wel een Belg van geboorte is. 't Is hlweder een bewjjs van de macht van het geld, want zeker indien de gekozene niet tot de zeer rijken behoorde, zou men hem de zeer dure eerepost niet hebben opgedragen. Nu in België voor het oogenblik de politiek rust, is men weder eens in de weer, om de beweging voor de Vlaatnsche taal aan te wakkeren en de opgewonden Vlamiuger achtte het een belangrjjk feit, dat de Koning nu reeds aan den burgemeester van Brussel verzekerd heeft, dat hij hem in het Vlaamsch antwoorden zal, wanneer bij de opening van den Vlaamschen schouw burg de Vorst in die taal zal worden toegesproken. Wij hadden in langen tijd niets uitHongar^e gehoord. Nu werd ons bericht, dat de Rijksdag met «ene troonrede geopend is, waar de Regeering ver klaarde, dat zy alles doen wilde om den vrede te bewaren, dat daarop alle hoop bestaat, maar d&t toch de vrede nog niet zoo verzekerd is, dat men niet aan de verbetering van 's lands weerbaarheid zou moeten arbeiden. Gelukkig werd er bijgevoegd, dat geene ver meerdering van lasten noodig is, want anders zjjn zulke verzekeringen doorgaans de voorboden om nieuwe lasten aan het volk op te leggen. De Oostenrjjksche Keizer heeft onlangs een bezoek gebracht aan zjjne Transsylvanische onderdanen en is bij die gelegenheid door de edelen op de meest schitterende wijze ontvangen, 't Is haast akelig om te lezen wat pracht daarbjj werd ten toon gespreid en waar zoo grooten ophef gemaakt wordt van al het goud eu de edelgesteenten, die de adellijken bedekten, denkt men onwillekeurig aan de armoede die elders heerscht en waarin men niet altjjd zoekt tegemoet te komen. üit den Transvaal kwamen dezer dagen zeer gunstige berichten met betrekking tot de finantien. De staatsbegrooting levert namelijk een surplus op van 100,000 ponden, die men in de Staatsbank beleggen ban, om ze naderhand tot nuttige doeleinden te beste den. De uitbreiding van het spoorwegnet is nog steeds Nieuwstijdingen. Sntertfiii. De President der Vereenigde Staten vertrok Maandag 11. met mevrouw Cleveland uit Washington, ten einde een bezoek te brengen aan de voornaamste steden in het Zuiden en het Westen. Hjj reist met een extra-trein, bestaande uit drie waggons. De eerste bevat de dynamo-electrische werk tuigen, die den trein van licht voorzien, de slaapplaatsen der bedienden en eene rook- en badkamer. Het.tweede rytuig is een Pullman-slaapwagen voor de leden van het Kabinet en hunne echtgenooten, die de reis mede maken terwijl dn derde wagen geheel gereserveerd is voor den President en zijne vrouw. Deze bestaat uit een groot salon, eene eetkamer, eene lees- en schrijfkamer en eene keuken. Alle kosten worden betaald door den President zeiven. Hij wilde niet, dat de spoorwegmaatschappijen hem kosteloos zouden vervoeren. Men is van plan den President overal eene schitterende ontvangst te bereiden. Een zekere professor Mezzeroff hield verleden week te New-York, ten aanhoore van een paar honderd belangstellende toehoorders, eene lofrede op dynamiet, als zijnde een der magtigste en goedkoopste politieke factoren der toekomst. „Engeland", zeide hij, „heeft vierhonderd millioen dollars uitgegeven voor pantserschepen. Welnu, tegen eene uitgave van 25 dollars aan dynamiet kan men al die pantserschepen in de lucht doen vliegen. Bezorg mjj 500 flinke jonge mannen, en ik zal al de zeehavens van Ierland wapenen met torpedo's, die men een mjjl ver kan laten ontploffen. Bezorg my er 500 méér, en ik veeg u van de oppervlakteder zee alle vaartuigen weg, die de Britsche vlag voeren. Ik zal u leeren hoe men voor 200 dollars eene ganBche brigade Engelsche soldaten in de lucht doet springen. Zoodra wy gereed zijn, zullen wjj den oorlog verklaren. Ik verzeker u dat wij weldra eiken Engelschman in Engeland op zjjne teenen zullen zien lobpen, uit vrees dat er onder eiken steen, op welke hij "den voet zet, eene dynamietmjjn zou kunnen verborgen wezen." Gedurende het verblijf van Z. M. schroefstoom- schip „Koningin Emma der Nederlanden" in de maand Augustus te New-York zijn 19 schepelingen aldaar van boord gedeserteerd. Louden, 4 Oct. Uit Odessa wordt aan de „Daily News" gemeld dat het garnizoen te Odessa voor de eerste maal sedert jaren op de normale sterkte is ge- bragt en alle extra-troepen zijn weggezonden. De Russische Regering schijnt voor goed te hebben afge zien van gewapende tusschenkomst in Bulgarjje. De Engelsche regering heeft zich nu eens bet lot harer 600,000 in de kolenmijnen arbeidende onder danen krachtdadig aangetrokken, door de vaststelling van eene wet, waarbjj het gebruik der veiligheidslamp van Davy, vroeger als voorbehoedmiddel tegen mijn rampen, doch thans als aanleiding daartoe beschouwd, zoo goed als verboden wordt. De mijndirecteuren zjjn thans gedwongen tot het omzien naar betere middelen tot verlichting bij den mijnarbeid. Als eerste gevolg daarvan meldt men, dat reeds een 2000-tal electrische mijnwer kerslampen bij eene Londensche firma door de directie eener mijn in het Vorstendom Wales zjjn besteld. Uit Smyrna wordt gemeld, dat vier Engelachen die den 26sten der vorige maand in den omtrek dier stad, terwijl zjj op de jagt waren, door roovers gevan gen werden genomen, op vrjje voeten gesteld zijn tegen een losgeld van 9000. JFtanfttijtl, Een treurig ongeluk wordt uit Bouchain (Fransch dep. Nord) berigt. Daar heeft een landeigenaar, die op de jagt was, zijn jongsten zoon, een 12-jarigen knaap, die hem vergezelde, doodgeschoten. De knaap zag uit een veld met bieten een haas komen, en wee3 dien zjjn vader aan. Deze wenkte hem, uit de verte, op den grond le gaan liggen de knaap deed dat, maar na het knallen van een schot stond hij op, juist toen zjjn vader voor de tweede maal schoot. De arme jongen kreeg de volle lading in het hoofd, en viel terstond dood neder. De vader was krankzinnig van smart, en zijn toesnellende vrien den beletten hem slechts met moeite, zich zeiven voor het hoofd te schieten. Internationale Tentoonstelling te Brussel in 1888. De bakkers en pasteibakkers van geheel België hebben Donderdag jl. eene algemeene vergadering ge houden, om de deelneming aan de tentoonstelling te bespreken. Met algemeene stemmen werd besloten, dat er in al de steden comité's zouden benoemd worden, om de inzending op hun gebied zoo luisterrijk moge lijk te maken. Van staatswege is eene som van 2,800,000 trs. voor het oprigten der gebouwen en 700,000 frs. voor de inrigting der Belgische afdeeling toegestaan. De stad Brussel heeft eene toelage van 250,000 frs. gegeven en kosteloos water en gas toegezegd. Daaren boven zat het vervoer, langs de spoorwegen van den Staat, der ten toon te stellen voorwerpen kosteloos geschieden, ook voor vreemde inzenders (van de Bel gische grens tot aan het „Oefeningsplein," de plaats der tentoonstelling) en terug. De industrieëlen, die na die van Brussel aau de tentoonstelling van Parjjs ver langen deel te nemen, zulleh hun voorwerpen kosteloos van Brussel naar Parijs kunnen doen vervoeren. jR«berl«nb. Lolden, 3 Oct. Heden was Leiden weer in feestdos gebuid. Bjjna ieder inwoner was met Oranje- of nationaal strikje versierd. Met koraalmuziek op de Koornbeurs door de kapel der dd. schutterjj werd ten half negen ure het feest geopend. Tal van lieden trokken ook reeds vroeg de voorma lige Koepoort uit om de versierde vaartuigen voorden watertogt te gaan zien, die daar in den Vliet al om acht uren met de sleepbooten aangekomen waren. Ontzaggelijk druk was het ook aan het Waaggebouw en in het lokaal van „Nut en Genoegen", waar haring, witte brood, een half kilo rijst, bons voor een kruik bier, een ons tabak aan minder bedeelde stadgenooten werden uitgereikt. By de tabak behoorde natuurlijk eene pijpwelnu, ook daarvoor had het bestuur der 3 October-Vereeniging gezorgd, want ieder mannelijk persoon ontving een „expresselijk voor deze gelegenheid" in Gouda op bestelling der commissie vervaardigde pjjp, met de buste van Van der Werf en opschriften op dezen dag betrekking hebbende. Reeds vroegtijdig werd ook eene zeer eigenaardige hulde gebragt aan Van der Werff, wiens schoon beeld o'p het park, dat zjjn naam draagt, prjjkt. Een 13-tal leerlingen van de openbare jongensschool der 2de klasse, trok omstreeks zeven uren uit het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat langs de Breestraat, waar vóór het Stadhuis met ontblooten hoofde het Volkslied werd gezongen naar het Park, voorzien van eenen schoonen krans, met het. doel dien door den tuinman van deze wandelplaats aan het beeld te doen hechten. Toen de krans daar op de zoo verbeven plaats was aangehecht, werd nogmaals het Volkslied uit volle borst aangeheven. Jammer, dat ongunstig weder zich paart aan de algemeen feestelijke stemming der Leidenaars Gruveiiha(je, 3 Oct. Naar wy vernemen, bestaat het plan zoo mogelijk Maandag a. s. in de Tweede Kamer de openbare behandeling der Grond wetsherziening aan te vangen. Vermoedelijk tengevolge van de bekende vleesch- geschiedenis te Middelburg, heeft de Minister van orlog ter kennis gebragt van den hoofd-intendant van het leger, dat er overwegingen aanhangig zjjn om de voorwaarden voor de levering van vleesch en vet aan de menages te wjjzigon. Naar aanleiding daarvan zjjn de garnizoens-voedingscommi8sien aangeschreven de aanbestedingen van tceach en vet, die elk jaar 1 November plaats hebben, dit jaar niet te doen houden. By de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkieadistrict Winschoten zjjn uitgebragt 1018 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwyk (liberaal), met 547 stem men. Voorts zjjn uitgebragt op de heeren A. Winkler Prins (liberaal) 303, Van Swinderen (anti-revol.) 67, dr. Smit 90 stemmen, enz. Te 'a Hage loopt, volgens de „Amst. Ct." het gerucht, dat een oud-Indisch officier een pistoolschot heeft gelost op den Minister van Koloniën. Een militair, behoorende tot het Indische leger, de Wetter, die tot 10 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is Zaturdag avond bjj liet binnenvaren van de Suez-boot te IJmuiden over boord gesprongen en ontvlugt. De sergeant-geleider liet hem vrjj op het dek rondloopen. Tot nog toe is men hem niet op het spoor. Eenigen tyd geleden leverden een paar Haagsche officieren in de „Seinpost" te Scheveningen een gevecht, waarby pooten van stoelen en tafels als wapenen dienst deden. Deze wildemannen hebben voor een krjjgsraad deswege teregt gestaan, en twee hunner werden met f 150 beboet, de derde werd vrijgesproken. Ter verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee zal van wege het Departement van Waterstaat enz. worden aanbesteed het voortzetten van de ver breeding der doorgraving aan den Hoek van Holland, met inbegrip der aansluiting aan den bestaanden oever. Borgen op Zoom, 4 Oct. Gisteren avond kwam alhier de tijding van het winnen van den len prijs, bjj den wedstryd te Mecholen, door de staf muziek van het 3e reg. infanterie, onder den verdienstelijken kapel meester Bouman. Zoowel de burgerjj als de militairen gaven bljjk van ingenomenheid door het uitateken van vlaggen en het onmiddellijk byeenroepen van een comité, om den overwinnaars eene feestelijke ontvangst te bereiden. Yerseke, 5 Oct. De medaille verleden Zaturdag uitgeloofd door de handboogschutter}} Sint Bastiaan bjj gelegenheid der buurtschieting, is gewonnen door A. Sandee van Yerseke. De kermispret is weer voorby. Ofschoon het weder gisteren minder gunstig was, waren toch veel menschen op de been en bieren tot laat in den nacht in eene zeer aangename stemming by elkaar. Het was of ieder er van doordrongen was, dat het wellicht de laat ste jaarmarkt zon zjjn, das waarom dan nog niet eens druk rond gedarteld en rondgesprongen Gelukkig hebben zich geene herige vechtpartijen, op kermissen niets ongewoons, voorgedaan en al staat Yerseke by de omliggende gemeenten in een kwaden reuk, dit jaar heeft jong en oud, rjjk en arm weder getoond dat men nog weet te genieten, zonder dat het genot in ruwheid overslaat. Ieder vreemdeling, die onze kermis bezoekt Btaat dan ook verwonderd hoe ordeljjk het den meesten tijd toegaat en kan maar niet begrijpen hoe op andere plaatsen, ja soms in gemeenten, die veel aan Yerseke te danken hebben, met zooveel minachting van Yerseke gesproken wordt. Col jjnsplaat. Voor de vacante betrekking van postbode van Coljjnsplaat naar Cats v. v. op eene jaarwedde van 300 gulden hebben zich 16 liefhebbers aaDgemeld, als 12 van hier, 1 van Cats, 1 van Wissen- kerke en 2 uit Goes. Daar er tot nog toe geen uit benoemd is, is voor Cats de nieuwe postregeling nog niet aangevangen. Te Colijnsplaat waren twee kinderen in een woonkamer by een terwijl de oudste eene kast opende, nam het jongste van twee jaren eene kan met petroleum en wierp die op het vuur, waardoor de inhoud ontbrandde, de matten in brand geraakten en de kleertjes van bet jongste kind vuur vatten. De heer J. de Rijke, onder wijzer, snelde op het geschreeuw toe en had het geluk de brandende kleertjes van het kind te blusschen. Het bekwam belangrijke brandwonden aan handen, armea en aangezigt, waaraan het heden overleed, terwijl de onderwijzer aan een paar vingers brandwonden kreeg. Tliolen, 4 Oct. Het Nutsdepartement Tholen heeft voor Algemeen Secretaris gekozen den heer Nieuwen- huijzen Kruseman. Zierik/oe, 5 Oct. Het departement „Westeljjk Schouwen" koos tot algemeen secretaris van het „Nut" den heer dr. Nieuwenhuizen Kruseman. Te Scherpenisse is Zaturdag II. geleverd door de firma Wed. J. C. Massee Zn. te Goes een weegwerk- tuig, hetwelk ten volle aan de verwachting beantwoord. Maandag werd te Stavenisse aanbesteed het maken van een boerenschuur etc. op de hofstede, bewoond door Abr. Stoutjesdjjk, in den Nieuwen polder, annex-Stavenisse. Er werden ingeleverd 13 biljetten; de minste inschrijver was de heer Van Verre van Noordgouwe, voor ƒ5789, terwijl de heer L. E. Rooze- mond te Stavenisse de hoogste inschrjjver was voor 6969. Mevrouw de wed. A. van Daalen, geboren Cau, te Bennekom schonk 500 aan de Prins Alexander Stichting voor jeugdige blinden aldaar. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 1715 landver huizers. Een buitenman die Maandag avond in eene tap perij aan den Blaauwkapelschen weg te Utrecht een bietstuk gebruikte, is plotseling onder het eten dood gebleven. Een stukje van het vleesch schijnt in zijn keel te zijn blyven steken, waardoor hij vermoedelijk gestikt is. Naar wy vernemen is Chr. J. v. D., 25 j. zonder beroep, wonende te Middelburg, verdacht van het te vondeling leggen van een kind op de stoep eener woning te Veere, weder in vrjjheid gesteld. Dit jaar heeft de exploitatie van de „Lutine" geene schitterende uitkomsten gehad. Van de 103 dagen, waarop de booten gereed JageD om te werken, was de wind 66 dagen benoorden oost en westde overige dagen bezuiden die streken, doch de toestand van het water liet niet toe, dat meer dan 27 dagen kon wor den gewerkt. Op de mailbooten van Vlissingen gebeurden in de laatste dagen verscheidene ongelukken. By de in het droogdok te Middelburg liggende dagmailboot „Duitschland" viel Vrjjdag jl. een stoker van een steg in het dok en werd ernstig bezeerd, terwjjl op den zelfden dag op de dagboot „Nederland" op de tehuis- reis van Queensborough de hand van een stoker tusschen twee machinedeelen geraakte, waardoor een vinger ernstig bezeerd werd. Op de dagboot „Enge land" viel Zaturdag morgen jl. terwyl de boot te Queens- borough lag een met het schoonmaken bezig zijnden stoker van de cylinders over een hek heen naar het slechts een weinig lager zich bevindend rooster. De ongelukkige was tengevolge van een nekbreuk dadelyk dood, zjjn lijk werd bjj aankomst te Vlissingen naar het gasthuis gebragt. Hij was een zeer oppassend man en sedert 10 jaren in den dienst der Maatschappij; eene weduwe met 4 kinderen betreuren hem. Waardoor de val veroorzaakt werd, door uitglyden of door aan val van beroerte, is onbekendniemand zag het, voor dat hy neergevallen was. In een blaadje, dat het opschrift draagt „Waar blijft ons geld V" vinden wij o. a. de volgende ant woorden Tien millioen meer aan sterken drank dan aan rund en kalfsvleesch. Acht-en-twintig millioen gulden meer dan het lager onderwijs kost. Ruim elfmaal zooveel als aan levensverzekeringB premiëo. Drie-en-een-vierde maal zooveel als aau inleg in spaarbanken. Als men deze opgaven ziet, krijgt het woord van den Rotterdamschen werkmaD Smit groote waarde, die zeide: „Wilt ge eeDe oplossing van de sociale kwestie: sluit dan Schiedam." Als gevolg van de drankwet is het aantal inrig- tingen met „vergunning" hier te lande van 45,000 tot 27,000 verminderd. In 1900 zal dit cyfer moeten zjjn ingekrompen tot 12,000 a 13,000. Terwyl eene weduwe te Maasland hare kas nazag, viel de lamp om, tengevolge waarvan een bedrag van rnim 1500 gulden verbrandde. Donderdag 6 dezer wordt te den Bommel (Flak- kee) een Rjjks-telegraaf kantoor met telefoondienst voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zyn geregeld als volgtop werkdagen, van 9 tot 11 uren voor- en van 3 tot 4 en 6 tot 7 uren namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddags. Dr. B. H. Steringa Kuyper, te Middelburg, heeft met herroeping van een vroeger schrjjven, waarby by zyn benoeming tot conrector aan bet gymnasium «e Zwolle aannam, thans voor die benoeming bedankt. Te Monnikendam bljjft de strjjd om de Christelijke school 9teeds voortduren en begint hoe langer hoe dreigender te worden. Het oude bestuur, dat den Voor- zitter heeft geschorst en wil, dat het hoofd der school zich aan het bestuur onderwerpen zal, wordt door een nieuw bestuur, dat door een zeker deel der leden is gekozen, in het uitoefenen zijner functiën sterk gedwars boomd, terwijl de hoofdonderwijzer zich aan de zjjde van het nieuwe bestuur schaart en het oude niet wil erkennen. Zaturdag morgen begaf zich een lid van het oude bestuur naar de school om den hoofdonderwijzer te verzoeken hem den sleutel te geven, ten einde de school te laten schoonmaken, wat hem echter werd geweigerd. Met die weigering niet tevreden, ging dat lid by het uitgaan der school mtar binnen en gaf last de school schoon te maken. De hoofdonderwijzer, daarover zeer verontwaardigd, stelde het nieuwe fieetuui daarvan on middellijk in kennis, wat ten gevolge had, dat het nieuwe bestuur met den hoofdonderwijzer, het lid met de schoonmakers opsloot. Die gevangenschap duurde gelukkig slechts kort. De regter zal nu hebben te be slissen, welk bestuur het wettige is. De socialist Methöfer, die, zooals gemeld werd wegens het stuk in „Recht voor Allen", getiteld „Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in den ker ker", strafregterljjk zal worden vervolgd, was vroeger korporaal by het 5e reg. inf. Een 6-tal jaren geleien, schoot hy te Njjmegen eene vrouw, met wie hjj eene verkeering had aangeknoopt, dood, en rigtte daarna den revolver op zich zeiven om zich van het leven te berooven. Het schot miste echter het doel, en hy her stelde, na een langdurig Ijjden, van de aan zich toe- gebragte verwonding. Wegens den moord op die vrouw werd hij door den krjjgsraad tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, met vervallen verklaring van den mili tairen stand. Z. M. de Koning verleende hem echter in zooverre gratie van die straf, dat deze in twee jaren cellulaire gevangenisstraf werd veranderd, terwijl Z. M. tevens de eerloosheid, verknocht aan die tuchthuis straf, ophief. Die twee jaren celstraf onderging hij, bjj wyze van gratie, echter niet in de gewone cellulaire gevangenis, doch werd als geëinplooyeerde werkzaam gesteld op het bureau van den directeur van het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem, zoodat hij aldaar meêr als beambte, dan als gevangene werd beschouwd. Na het einde van zjjn straftijd werd hy ingedeeld bij het 7e reg. inf., doch op zjjn verzoek van zijn militair verband ontslagen en benoemd tot schrijver in hetzelfde huis van burgerljjke en militaire verzekering te Arnhem, waar hjj als gevangene geëm- plooijeerd was geweest. Gedurende het badseizoen te Vlissingen, dat op 11 Junij geopend werd en Maandag 3 October is gesloten, werden 4359 heeren- en 2222 dames-, alzoo in het geheel 6581 baden genomen. Bet vorige jaar maakten 5087 heeren en 2420 dames totaal 7507 personen, van de baden gebruik. Tot gemeenschappelijke regeling ter zake van de oprigting van een waterschap van de ingedijkte schor- gronden onder Woensdrecht en Rilland-Bath, thans genaamd de Damespolder, zijn door Ged. Staten van Zeeland uit hun midden benoemd de heeren J. P. J. Buteux en J. H. C. Heyse. Door het Departement Noordgouwe van de „Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" is tot algemeen secretaris gekozen dhr. dr. Nienwenhuijzen Kruseman. TELEGRAMMEN. Alkmaar, 5 October. De begrafenis van het Kamerlid de Bruyn Kops had heden onder een toevloed van vele leden der Tweede Kamer uit alle rigtingen, staatslieden «n belangstellenden plaats. Verschillende vereenigingen waren vertegen woordigd. De oud-Gouv. Gen. van Nederl.-Indië, London, de President der Tweede Kamer, Mr. Cremerg en Jhr. Quarles van Ufford herdachten den ontslapene als vriend, Btaatsman en Bchrijver. 's Gravenhage, 5 October. De Tweede Kamer heeft tegen s. Vrjjdag eenige kleine ontwerpen aan de orde geBteld. De dag der behandeling van de Grondwetsherziening is nog niet bepaald. KERKNIEUWS. Zondag werd te ColynBplaat Ds. Meloen, van Korten- hoef, bevestigd door Ds. De Later van Wissenkerke en des namiddags deed hjj zjjne intrede naar aanleiding van Joh. 1 43a. De „Ledeboerianen" te VÜBsingen verlangen zamen- smelting met de doleerenden aldaar. Beroepen bjj de Chr. Ger. gemeente te Franeker, Ds. A. Littoojj te Middelburg. De vacaturen voor de predikanten der Gereformeerde en ChriBteljjk gereformeerde Kerk te Middelburg zijn nog niet vervuld. Reeds is uitstel gevraagd om weder een predikant der Geref. Kerk te beroepen, en is er voorgesteld het inkomen van 1000 op 1250 te brengen. Gemeurde Berigten. De staatsschuld in Amerika is in de maand Sept. 11. verminderd met 14 millioen dollars. Dat is nog meer dan in de Nederlandsche schatkist, die schjjnt zonder bodem te zjjn. Wie gaat er mee Een Amerikaansch ingenieur heeft besloten per ballon naar de Noordpool te gaan Hij zal 10 reizigers meenemen, elk voor 1000 dollars, als er ten minste gekken zyn die daartoe lust hebben. De gezamenl. Europeesche rjjken vermorsen jaarijjbs 2172 millioen gulden aan strijdkrachten, alleen „om den lieven vrede te bewaren." Frankrijk heeft de grootste schuld, nl. 14480 millioen gld., Zwitserland de kleinste, ruim 15 millioen gld., Nederland heeft 1084 millioen gld. Ia Frankrijk maakt men tegen woordig steen van gezeefde sintels van gebruikte steenkool. Het Bintelgruis wordt gemalen en met ge- bluschte kalk vermengd. Hoe ouder de steen wordt, hoe krachtiger; zjj komen op ongeveer 6 gld. per duizend. In Beijeren wordt zooveel bier gedronken, dat, vrouwen en zuigelingen meegerekend, in 1886,233 liter per hoofd naar binnen is gespoeld. Een bezoeker van het Rijks-Museum te Amsterdam wees een mede bezoeker op eene schilderjj. „Mjjnheeru mag de schilderjj niet aanraken," zegt een oppasser. „Zie beter uit je oogen, manzegt de bezoeker, „ik wijs slechts naar die schildery:" „Dat zie ik wel," was het ant woord, maar u mag niet wjjzen ook, heeft mynheer gezeid." „Haast alle aardige meisjes hebben tegen mij gelagchen," zeide een fat. „Dat wil ik wel gelooven," was het antwoord, „want je das is verschoven en de knoop zit achter je oor." Een secretaris in Z.-Bev. zou gaarne zien dat artt. 95 en 106 der gemeentewet gewjjzigd werden, dat zou eene groote geruststelling voor hem zynadres sociëteit „de Eensgezindheid" en dan kon hjj nog al meer kropbrooden, jonge hanen, ejjeren enz. verdienen met adviezen te geven. Jammer dat zy te W. zoo verkeerd gewerkt hebben, vandaar zjjne kwaadheid. Klein Lenatje te Zon. moest des Zondags avonds zooveel praats niet hebben van jongens waarvan niets te zeggen valt: Nu zegt ze nog: „wel wel wat ben ik toen knap, al zeg ik het van mijzei ven ik kan toch iedereen krjjgen die een ander niet hebben wil." Te Yerseke is door Johannes de 7de kroeg gesticht en wel door koop en verkoop; nu heeft bij het zoover gebragt dat er met kermis 11. muziek is gemaakt met een tang en een blik. Nu zegt men AI je gescharrel van jaren lang Maakt je op 't einde nog schrikk'lijk bang. Twee meisjes te St. Maartensdijk moesten zoo dik- wjjls niet naar moeder Bella loopen, want het is niet te doen om bjj moeder te zjjn, maar om een borrel brandewijn. Het was beter dat zjj de centen aan hunne arme ouders gaven Te Scherpenisse zingt men Als 't ouwe vel is taenig En d' henne niet meer haenig, Ziet men vaak een h boel Kroelen onder de preekstoel. Keetje van Oud-Vosmeer kent niet veel haar fatsoen, door met Hubrecht St. M.djjksche kermis te houden, daar zy zeer goed-weet dat hij een meisje van fatsoen lijken at»»* '«at nlttcu en weiüta ae senreeuwende be- wyaen kunnen worden verwacht. Amsterdamsche Brieven. 30 Sept. '87. VIII. Het 20ste Taal- en Letterkundig congres, dat in-de laatste dagen der voorgaande week in de zalen van „Felix Meritis" werd gehouden, behoort weêr tot het verleden. We kunnen niet zeggen, dat de onderwerpen, welke op die congre93en worden behandeld, steeds door frisch- heid en nieuwheid uitmunten. De talentvolle Voorzitter vergeve het ons. Ook da&r is 't gehoorvlies aan vele „nords" gewend geraakt. Steeds hoort men spreken over den band tusschen Noord- en Zuid-Nederlanders; Vondel is en bljjit de Koning van alle dichters; de Transvalera verdienen onze volle sympathiede Shakespeare-vereeniging is de moderne cultus onzer eeuwaan de opleiding van Nederlandsche tooneel- kunstenaars ontbreekt nog zeer veel, en onze rechts geleerden spreken en schrjjven een verschrikkelijk Bargoens, zelfs zóó, dat het volgens den Heer Beets iemands haren zou doen te berge rjjzende spelling van de namen onzer steden deugt nietenz Maar laten we de ondankbare rol van „Nurks" niet spelen, waar ook wat liefeljjks en welsprekends valt te melden. Liefeljjk en voor zoover wij weten nieuw alleen was ditmaal de wijze waarop de Gentsche Professor Paul Frédericq zijne hoorders en hoorderessen wist te boeien door zjjne eenvoudige en tegeljjk innemende voordracht van oud-Vlaamsche liederen. Wist hij hen in eene prettige en jolige stemming te brengen, vooral door het zingen van het allerguitigst „Kwezelken," een tegenhauger van Hildebrand's „Dans nonneken, dans" zoo sprak hy toch ook ernstig tot het hart en het gevoel, toen hij ook iets gaf uit de oude geuzenliederen der 16de eeuw. Welsprekend vooral was de stilte, pijnlijk zelfs het oogenblik, gevolgd op de vraag van den Heer Vuijl- BtekeWat heeft de Noord-Nederlandsche boekhandel gedaan voor de verspreiding van de Vlaamsche litte ratuur in de Nederlandsche provinciën? als antwoord op de herinnering van den Heer Tadema, dat er jaren geleden eene commissie was benoemd, die middelen zou beramen om de Nederlandsche boeken meer ingang in de Vlaamsche gewesten te bezorgen, eene herinnering die de vraag wettigde: Hoe staat het daarmede? De Heer Max Rooses heeft zeker genoeg van die bestendige commissies, en spiegelde zich aan die, voor zich, sprekende stilte, toen zijn denkbeeld het denk beeld namelijk, om een verbond te stichten tusschen Noord- en Zuid-Nederlandsche letterkundigen ter be hartiging onzer taal en letteren op voorstel des Voorzitters haast aan zoo'n commissie ter beoordeeling zon worden gezonden, althans hij stelde zoo'n handeling met „begraven" geljjk. Wy achten het hier niet te onpas hen, die een open oog en een warm hart hebben voor de verstandeljj ke ontvoogding van het Vlaamsche volk, en die, practisch zjjnde, het niet bjj woorden willen lateD, te wijzen op het Willems-fonds te Gent (Voorzitter Jul. Vuylsteke aldaar). Die instelling ia gesticht ter aanmoediging van de studie en het gebruik der Nederlandsche taal en ter behartiging van alles wat kan bjjdragen tot de ver- standeljjke en zedeljjke ontwikkeling der Vlaamsche bevolking, ten einde op die wyze den algemeenen nationalen volksgeest in België te versterken. Al wie het doel dier instelling wil helpen bevorderen en zich bereid verklaart tot het betalen eener jaarlijksche bjjdrage van ten minste drie gulden, wordt als in schryver aangenomen. Voor dat luttele bedrag ontvangt men gedrukte werken wier waarde reeds veel meer bedraagt. Er is in het Vlaamsche land nog veel kwaad te verhelpen. Mogen i de Vlamingen in hun' strjjd daartegen niet te vergeefs op den steun hunner taal- en stamgenooten rekenen!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1