ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5M5. 44ste Jaarg, HiSuNG^oiiwir Dingsdag 27 September 1887. Burger-Avondschool. "bekendmaking. bekendmaking. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZA.TlfRD.VG, De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADV RRTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar planteruimte berekend. De COMMISSIE YAN TOEZICHT OP HET MID DELBAAR ONDERWIJS te Zieeikzee maakt bekend, dat het examen voor hen die wenschen toegelaten te worden tot de lessen op de BURGER-AVONDSCHOOL zal plaats hebben op "Vrijdag 30 Septem ber Uc., des avonds ten zes ure, en dat zy, die zich aan het examen willen onderwerpen, zich vooraf in persoon moeten aanmelden bjj den DIRECTEUR der HOOGERE BURGERSCHOOL alhier op Woens dag den 38 September e. k., des avonds tusschen 6en 8 ure. Zieeikzee, 15 September 1887. De Commissie voornoemd, namens dezelve, SCHNEIDERS v. GR. Secretaris. Aan OUDERS en VOOGDEN wordt dat de Herbalings-School met den 1 October a. s. zal worden geopend, en dat de kinderen, die van dit onderwys willen gebruik maken, zich moeten vervoegen de MEISJES Woensdag 28 September te 6 uur, aan de School B. (Hoofd der School de heer Van dee HAVE); de JONGENS Donderdag 29 September, te 7 uur, aan de School A(Hoofd der School de heer OOSTERMAN). MOLL, Sp. Comm. Toelating van leerlingen op tie school A, (voor onvermogenden). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie eikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissarissen over de School A in deze gemeente, eene zitting zullen houden in het locaal dier School in den Wevershoek, op Vrijdag den 30 September e. k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeker om plaatsing van kinderen op die school. Zij roepen Ouders of Voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de School kunnen worden toegelaten. Zieeikzee, den 21 September 1887. De Burgemeester en Wethouders, H. G. MULOCR HOUWER, Weth. 1. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Toelating van leerlingen op <1© School B, (voor minvermogenden). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie eikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissarissen over de School B in deze gemeente, eene zitting zullen houden in het locaal dier School aan de Zuidzijde van het Kerkhof, op Woensdag den 28 September e. k., des avonds te 8 uur, tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinaeren op die school. Zjj roepen Ouders of Voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zieeikzee, den 21 September 1887. De Burgemeester en Wethouders, H. G. MULOCK HOUWER, Weth. 1. B. J. F. VASTER LEKDE CLERCQ. Nieuwstijdingen. CAi'tm. In China schijnt de afschaffing van de doodstraf geen aanhangers te vinden. Een-en-zeventig opstandelingen werden in de stad Chang-Chou tegelijk onthoofd. Zy behoorden tot eene afzonderlijke godsdienstige secte, welke voornemens was het stadje Chang-Chou in July 11. in bezit te nemen. Na deze teregtstelling werden 17 andere leden der verdachte secte gearresteerd en onthoofd. De Keizerin-weduwe van China heeft een bruid gekozen voor haar 17-jarigen zoonhet is de dochter van den Mantchu edelman Cbao. De jonge Keizer krjjgt bovendien vier bijwy ven, gekozen uit de dochters van de eerste edellieden van het Ryk. Siwttrifitt, De feestelijkheden te Philadelphia ter eere van het honderdjarig bestaan der constitutie zyn besloten met eene openbare byeenkomst op het Onafhankelijkheids plein, de plaats waar den 17en September 1787 de constitutie door de Conventie geteekend werd. Op het plein was eene tribune opgerigt, waar plaats was voor een tienduizendtal personen, en daaromheen eu in de op het plein uitloopende straten stonden de toeschou wers bij duizenden op elkaar gepakt. Na een inleidend gezang door schoolkinderen, werd de byeenkomst met een gebed geopend door den Episcopaalschen bisschop Potter, waarna President Cleveland, die allerwege met groot gejuich begroet werd, eene toespraak hield. Hjj beschreef de moeyelijkheden en zorgen, met welke de ontwerpers der constitutie hadden te kampen, hoe zjj gedurende vier maanden werden geslingerd tusschen hoop en vrees, maar toch den moed niet opgaven, om dat zjj wisten van welke beteekenis het slagen van bunnen arbeid zou zijn voor de nakomelingschap, omdat ejj onbeperkt vertrouwen hadden in de beginselen welke aan eene Regering door het volk ten grondslag liggen. „Ten slotte was hunne taak gereed." Men verhaalt dat op den rug van den zetel, welke Washington innam als president der conventie, eene zon geschilderd was en dat, toen de voltooide consti tutie onderteekend werd, een der leden van de Conventie zeide„ik heb telkens, in den loop van deze zitting, te midden myner aDgstige spanning aangaande hare uitkomsten, gekeken naar die zon op des voorzitters stoel, zonder te weten of zy op- dan wel onder ging. Thans eindelijk zie ik dat zjj opgaat". Heden staan wij op de plek, waar die zon opging over de politieke duisternis, en in haar eigen schitterend licht herkennen wy de door haar afgelegde haan. Hare stralen zyn somtijds door wolken verduisterd; hevige stormen hebben ons doen heven. Maar God heeft die zon in hare baan doen bljjven en door hare levenwekkende warmte heeft hij zijn jongste wonder gewrochtde schepping van dit volk. Zien wy hon derd jaren achter ons en letten wjj op den oorsprong onzer constitutie, gaan wij ca aan ^-at beproevingen zy blootgesteld en welke overwinningen met haar zyn behaaldzien wjj hoe volkomen de beginselen op welke zij berust berekend zyn geweest voor elk nationaal gevaarhoe deemoedig zeggen wjj dan Franklin na: „God bestiert de zaken der menschen", en welk eene verhevene gedachte is het dan voor ons dat deze arke des verbonds is gesteld in onze handen, dat op ons de pligt rust haar te bewaken en te be- „Zy" de constitutie, draagt de waarmerken eener eeuw. Voor het verledene is zij voldoende gebleken; voor heel de toekomst zal zy voldoende zyn. Blijft het Amerikaansche volk aan dezen heiligen schat getrouw, dan zal er opnieuw een eeuwfeest zyn, en millioenen, thans nog ongeboren zullen vragen wat wy deden voor de handhaving van hunne constitutie. Geve God dat zy haar ongedeerd bevinden; en mogen, gelyk wy heden ons verheugen in de vaderlandsliefde en de toe wijding van hen, die honderd jaren geleden leefden, zij, die op ons volgen, roemen op onze trouw en onze liefde voor constitutioneel© vryheid". Terwjjl President Cleveland sprak, weerklonken van de klok van het Oude Staten huis de 12 slagen van het middaguur, welke verkondigden dat de eeuw voltooid was. Een oorverdoovend gejuich steeg uit de menigte op en werd door het zingen van volks liederen gevolgd. StalU. In Italië hebben op verschillende plaatsen hevige hagelstormen gewoed, die de wynoogst geheel vernielden. Te Grezzane en Valpantena viel de hagel zeer digt. De stukken waren zoo groot als okkernoten. De aan- gerigte schade is zeer aanzienlijk, hetgeen ook voor een groot deel te wyten is aan een heftige orkaan die tegelijker tjjd woedde. Ia een sloot langs den weg bij St. Pietro Incariano, vond men een gebroken wagen, waaronder verstyfd en gewond de dokter van het naaste dorp lag. Hy keerde van eene zieke naar huis terug toen hem de storm overviel en hem met paard en rijtuig in de sloot wierp. De verwoeste velden leveren een treurigen aanblik op, vooral wanneer men bedenkt dat de oogst bjjzoader veel beloofde. JFtnnBrijB. Een werkman te ToursPoilrat genaamd die dagelyks drie francs verdient, heeft van den Minister van Buitenlandsche Zaken in Frankryk officiéél berigt ontvangen, dat een verre bloedverwant van hem te Chicago is overleden en hem als eenigen erfgenaam een vermogen van zoowat 40 millioen francs nalaat. Onlangs moeten te Toulouse een paar geheime politieagenten, die nit Parjjs gezonden waren om te waken tegen spionnen onder de daar aankomende vreemdelingen, reeds terstond by hunne aankomst zei ven in hechtenis genomen zijn omdat men hen, wegens hun „Duitsch accent", voor spionnen hield. Kluchtiger kan het haast niet! Niet een medicus maar een bediende van de medische faculteit te Parijs, zekere Godinet, leverde een stuk van Pranzini's huid om er een kaarten-porte- feuille van te maken. Hy was daartoe omgekocht door een agent, die met het cadeautje den chef der politie Taylor wilde verrasseD. En Taylor liet zich dat wel gevallen, zegt menTeregt wordt thans op Taylors ontslag aangedrongen. De Parysche gaauwdieven zyn tegenwoordig er op uit, te speculeeren op den weldadigheidszin van het publiek. Er zyn dezer dagen weder vier personen gevat, die dat herhaaldelijk met goed gevolg deden. Eene armoedige vrouw kreeg op een bank een bevig zenuwtoeval. Uit den kring der toeschouwers komt een netgekleed heer, die de ongelukkige als zy wat tot bedaren komt, ondervraagt, en eindelyk verneemt, dat de arme vrouw in twee dagen niets gegeten heeft. Diep geroerd houdt nu de belangstellende heer onder de nieuwsgierigen eene inzameling voor de ongelukkige. Bij geeft zelf het voorbeeld, door een „louis d'or" in zijn hoed te werpen en weldra heeft bjj een aardig sommetje byeen. Dat stelt hij dan aan de vrouw ter hand, geeft haar een arm en gaat met haar heen „om haar een onderkomen te verschaffen," naar hij zeide, maar eigenlyk om met haar en twee kameraden den buit te deelen. De politie stelde echter wat veel belang in de arme vrouwen zoo werd aan de bedriegelyke vertooningen een eind gemaakt. ©uüstklanfc. Onlangs deserteerde te Augsburg een tamboer van een infanterie-regement. Eenigen tjjd daarna kwam op een IandbouwfeeBt te Friedberg een koorddanserstroep, waarbij zich eene knappe deern als trommelslager be vond, die in haar tricotpakje en korte rokjes niet weinig de bewondering der boerenjongens opwekte. Een sergeant van het Augsburgache regiment, die te Friedberg met verlof was, meende echter in de betoo- verende „tamboerse" den voortvlugtigen tamboer zyner compagnie te herkennen en waarschuwde de politie. Na veel blozen en stotteren kwam de trommelaarster er voor uit dat zy tot het sterkere geslacht behoorde en werd zij, tot groote verontwaardiging harer aan bidders, altijd in tricot en neteldoek, te Augsburg in de provoost gestopt. Amsterdam, 24 Sept. Trouwen met hin dernissen Donderdag is een van die dagen, waarop in Amster dam de huwelijksband geknoopt wordt voor den Ambtenaar van den Burgerlyken Stand en men elkander eeuwige tronw zweert. Dit nu deed jl. Donderdag morgen ook een paartje, waarvan, naar men zegt, aan de bruid was te zien, dat zy den jonkman harer keuze reeds sterk had lief- gebad. Dezen jonggehuwden werd, volgens de „Amst. t." de gelegenheid verschaft het Stadhuis door een achterdeur te verlaten. Waartoe dit bjjzonder eerbewijs, zal men vragen Voor het StadhuiB stonden „drie meissies," ieder met een lief „snoeBsie" op den arm. Zij werden geflankeerd door een menigte menschen, en van weinig sympathie getuigende woorden werden geuit voor den* pas in 't huwelyk getreden man, die met zijne vrouw door een achterdeur het Stadhuis ver liet en zoo Bnel in het rijtuig wipte als men nog maar zelden iemand heeft zien doen. Toen de gehuwden zich ter kerkelijke inzegening naar de kerk op de Keizersgracht begaven, had de politie handen vol werk, terwyl in de Leliedwarsstraat, waar de jonggehuwden wonen, de politie moeite had om de orde te handhaven. Den jongman werd zyn hoed van het hoofd geslagen door de wrekers der drie te leurgestelde moeders. De geheele straat stond „overeind." Familie van de „flesschentrekkers Als eene variatie op het beruchte fle9schentrekkersgild, bestaat er in Amsterdam eene bende „ryksdaalders- afzetters," waarvoor men niet genoeg op zjjne hoede kan zyn. Net gekleede lieden, met glacé handschoenen aan, ageeren by voorkeur in slijteryen en tapperyen, waar ze eenige dagen aan de toonbank verschynen, om het vertrouwen te winnen. Na enkele dagen komen ze meestal des avonds laat, en zyn verpligt, door het „vergeten" hunner portemonnaie, u voor enkele oogen- bliV-ken een rijksdaalder te verzoeken. Het gekozen slagtoffer ontvangt een visitekaartje met de heilige verzekering de verstrekte rijksdaalder uiterlijk den volgenden dag terug te ontvangen. Van die lieden hoort en ziet men daarna niets meer, men ontvangt het geleende niet terug en briefkaarten aan het gegeven adres blyven onbeantwoord, of komen als onbestelbaar terug. Een ieder, vooral neringdoenden, zullen goed doen zich voor dat gild te wachten. Te Amsterdam heeft zekere J. Haak een strooi biljet verspreid, waarin hy honderd gulden aan de huiszittende armen uitlooft, wanneer iemand hem het tegendeel bewjjzen kan van zyne bewering, dat hy duizenden menschen hun levensloop heeft voorspeld en daarin nooit gefaald beeft. Die voorspellingen betreffen niet slechtB de gewone zaken, die in elk kermisspel geprofeteerd worden, maar ook „welke affaire voor iemand dienstig is." Dit is zeker eene wetenschap, voor velen van belang, mits de Ïnrofeet geen baantjes opnoemt welke de man, die zich aat voorspellen, toch niet bereiken kanpresident van de Nedorlandsche back, gouverneur-generaal, gezant of zelfs betrekkingen van beiniheiden&F aard. De waarzegger kan ook den sterfdag raeedeelen, „maar zulks niet met zekerheid, daar God den meosch heeft geschapen en dus het leven verlengen of verkorten kan naar zyn welbehagen." De man is dagelijks te spreken en zyne voorspellingen kosten maar 50 cents. Wy voegen het adres hier niet by, omdat wjj zijne nering niet willen begunstigen, want van de honderd menschen, die ongeloovig de schouders ophalen over 's mans beweerde gave, zyn er tochdie voor twee kwartjes wel eenB zouden willen onderzoeken wat er van aan is. Drama in drie bedryven Een Leidsche peurder werd Donderdag avond door den veldwachter te Leiderdorp op heeterdaad betrapt wegens diefstal van peren en deswege in arrest gesteld. Aangezien de aangehoudene tweeërlei namen had opgegeven, werd vöór zyn ontslag een onderzoek naar zyn identiteit en woonplaats ingesteld. Toen dit onderzoek waB afgeloopen en de aange houdene zou ontslagen worden, bleek hy inmiddels door ophanging een einde aan zyn leven te hebben gemaakt. Woensdag morgen kon men op den straatweg tusschen Utrecht en Breukelen getuige zyn van een grappig voorval. Een ezel zoo meldt het „U. D." die van Utrecht naar Breukelen moest worden vervoerd, was daartoe achter aan een rytuig vastgebonden. Na een half uur te hebben medegedraafd, weigerde het dier verder een poot te verzetten, en niettegenstaande alle pogingen van zyn meester, die eerst bedaard, vervolgens met de zweep hem tot loopen aanspoorde, liet hy zich langs den weg slepen. De ezel, steeds in zittende houding, werd zoo een eind weegs medegesleurd, en hoewel hy daarbjj vrjj onzacht met de straatklinkers in aanraking kwam, was een en ander niet voldoende het koppige dier aan 't loopen te krygen, zoodat zijn meester besloot hem aan de hand te geleiden en de reis verder te voet te vervolgen. „Hans" scheen echter ook hierin geen lust te hebben, en vast besloten heden niet naar B. te loopen, want naauwlyks was hy van het rytuig losgemaakt of hy sprong op en liep regelregt in de Vecht, zyn geleider vol angst aan den oever achterlatende. Blyk- baar ook al te koppig om zich te verdrinken, kwam het niet tot zelfmoord en bleek het dat zwemmen meer in den smaak viel, want daar 't „langoor" aan de overzy niet gelukte aan wal te komen, zwom hij een voudig terug naar zijn meester. Deze hielp hem nu op het droge en met behulp van eenige personen in de victoria. Eenmaal in het rytuig, gedroeg „hans" zich verder rustig, stoorde zich niets aan het geschater der toe schouwers en kwam, hoewel druipnat, toch zonder loopen te Breukelen aan. 's Gravonliage24 Sept. De elf wetsont werpen, houdende veranderingen in de Grondwet, zyn door de Regering ingezonden met eene korte Memorie van Toelichting, waarin wordt medegedeeld, dat de indiening geschiedt krachtens art. 197, in verband met art. 196 der Grondwet. Voor de toelichting wordt ver wezen naar de over dit onderwerp bereids tusschen de Regering en de Staten-Generaal gewisselde stukken en de daarover in beide Kamers gevoerde beraadslagingen. Als bijlage is toegevoegd de tekst van de Grondwet, zooals die zal luiden na aanneming der thans voorge dragen veranderingen. Onder de ontwerpen van wet Vrydag by de Tweede Kamer ingekomen, behoort nog een tot ver lenging van den termijn betreffende de heffing en de verzekering van de invoerregten en accynsen. Rotterdam, 23 Sept. Het was gister stampvol op de tribune van den Rotterdamschen Gemeenteraad. Had men de vorige zitting reeds verwacht dat over de ongeregeldheden van 7 en 8 September zou gesproken zyn, men was toen deerljjk bedrogen, maar thans zou dit niet zoo gemakkelyk gaan, want had men de vorige week slechts met ééu adres van een eenvoudig burger mannetje te doen, die om schadevergoeding vroeg, thans had een adres ter teekeniug gelegen voor allen die Bchade hadden bekomen, of zich over de politie te beklagen hadden en daarenboven wist men dat velen zich afzonderljjk tot den Raad zouden wenden. Het regende dan ook in de zitting van gister van dit soort adressen, de een verzoekende om schadevergoeding, de ander luide klagten aanheffende over onvoldoende be scherming van de zjjde der politie. Wat de schadevergoeding betreft, vonden B. en W., op dezelfde gronden als in hpn af wjj zend praeadvies op het adres der vorige week, geen vrijheid daartoe over de gelden der gemeente te beschikken en wat de be schuldigingen tegen de politie betreft, maakte de voorzitter er zich mede af, dat de feiten niet vooruit te voorzien zyn geweest en dus geen afdoende maatre gelen zyn kunnen genomen worden. Het lid van den Raad, de heer Van Raalte scheen het wel wat vreemd te vinden dat niet een der Raads leden over deze quaestie een woordje meesprak. Hy zou het daarom doen en hy betreurde de gronden van het afwjjzend praeadvies, al was hy met de conclusie daarvan eens, zoodat de klagenden geen troost by hem vonden. Hij wenschte echter dat de Raad zoo goed mogelijk zou worden ingelicht omtrent de juiste toedragt der gebeurtenissen, opdat zou kunnen overwogen worden of de politie, de locale omstandigheden in aanmerking genomen, wel zoodanig georganiseerd is en zulke hulp middelen bezit, dat zy in staat is zulke afkeurens waardige gebeurtenissen in de geboorte te smoren. Nu had de Voorzitter naar aanleiding van het adres van den kastelein uit hét Volkskoffijhuis, een politie rapport ingediend omtrent het gebeurde op den avond van 7 September, maar waarom ook niet over het ge beurde op den avond van 8 September? Dat vond Bpreker vreemd en hy hoopt ook omtrent dien avond de noodige inlichtingen te ontvangen. De Voorzitter zeide wel dat hij ook hieromtrent gaarne zijne zienswyze zou mededeelen, maar de vraag blyft open „waarom hy dit nu niet gelykertijd heeft gedaan Alleen dit verzocht hy den Raadreeds nu in overweging te nemen, welke maatregelen er moesten zijn genomen om te voorkomen dat op 20 k 30 plaatsen tegelyk de glazen zouden worden ingeworpen V Zou hierop niet zijn kn. nen geantwoord worden, dat dit zeker voor een groot deel zou voorkomen zyn, indien reeds Donderdag in plaats van eerst Vrydag streng gepatrouilleerd ware geworden, terwyl men toch wist dat ook dien avond weder eene ontzaggelyke menschen- massa op de been zou rijn, waarvan baldadigheden ge- woonljjk het gevolg zyn V Hopen we intueschen waar gedane zaken geen keer nemen dat uit de alsnog te verwachten inlich tingen duidelyk aan het licht moge treden, welke leemten de organisatie onzer politie aankteven, opdat zooals de heer v. Raalte teregt hoopte, deze nog bij de behandeling der begrooting kunnen ter sprake komen. Rotterdam, 24 Sept. De commissaris van politie by de 2de afdeeling alhier, vestigt de aandacht op een persoon, zich genoemd hebbende J. Hendrikse, zeggende te zyn 2de hofmeester aan boord van het stoomschip „Waesland," van de maatschappij „Red Star line," die dezer dagen, voorgevende door den eersten hofmeester van dat stoomschip daartoe gemagtigd te zyn, alhier jongelieden aangenomen had om in verschillende be trekkingen aan boord van dal stoomschip werkzaam te zyn. Aan eenige van die jongelieden heeft hij be wjjzen afgegeten, dat taonne ouders waaodelijks, op eene aanwijzing van den heer van Heerde alhier, een gedeelte van het bedongen loon konden ontvangen. Die jongelieden zyn op een bepaald uur in den morgen van den 13 Sept. jl. door hem bescheiden aan de stoomboot „Telegraaf," om daarmede van hier naar Antwerpen te vertrekken, maar Hendrikse was daar niet aanwezig, zoodat bedrog vermoed wordt, vooral daar hy sedert niets van zich heeft doen hooren en de heer van Heerde, generaal-agent, uitsluitend voor passa giers voor de maatschappy „Red Star line," kantoor houdende aan de Nieuwehaven alhier, verklaard heeft dat hy zich nimmer belast met het uitbetalon van gelden aan ouders of vrouwen van varensgezellen, in dienst van de gemelde maatschappy en dat dit geschiedt door de heeren van der Beeke Marsily, generaal- agenten voor Europa te Antwerpen, terwyl de schepe lingen uitsluitend te Antwerpen worden aangenomen en gemonsterd en dit nimmer door een hofmeester geschiedt. Door de ouders van sommige der door den verdachte aangenomen jongelieden is hy onthaald, en van een dier jongelieden heeft hy een jas en van een ander een das geleend, omdat hy op een partijtje moeBt, onder belofte die kleedingBtukken den volgenden dag te zullen teruggeven. Van de moeder van een der andere jongelieden beeft bij 7,50 geleend. Noch de jas en de das, noch het geld zjjn teruggegeven. - „De Maasbode" deelt het bjjna ongelooflytc feit mede dat te Rotterdam thans voor de vijfde maal de 100,000 fl. der Theisloten is gevallen. Te Rotterdam had Donderdag eene verkooping by executie plaats die de som vanruim vyf gulden opbragt. Vlissingon, 25 Sept. Door den generaal-inspec- teur der infanterie zyn de sergeanten v. Poorten en Baljeu van het 3e Reg. inf. aangewezen om met 1 Nov. a. s. naar de normaal-schietschool te vertrekken, ten einde aldaar zich te bekwamen tot onderwjjzers in de gymnastiek. Middelt» urg, 25 Sept. Met 1 October zal hier de nieuwe winterdienstregeling der staatsspoorwegen in werking treden. Van af dien datum zal dus des avonds na 5 uur 52 min. geen trein meer van Vlis- singen vertrekken. Het zal wel onnoodig zjjn te wjjzen op de vele be zwaren die daaraan voor de Zeeuwen verbonden zijn. We verwachten dan ook dat er protest worde aange- teekend tegen deze nieuwe dienstregeling. "Wolf aartsdijk, 24 Sept. De drie nieuw be noemde leden van het Burgerlijk- of Algemeen Arm bestuur, zich bereidwillig verklaard hebbende tot het aanvaarden van de hun aangeboden betrekking, hebben heden voor het eerst zitting genomen, in welke ver gadering de beer Jan op 't Hof tot voorzitter gekozen is. Tevens, bij stemming met ingeleverde briefjes, wettig aangewezen zjjnde, om namens het armbestuur in de polder-vergaderingen der Ingelanden van bet Waterschap Oud Wolfaartadijk op te treden en aldaar stem uit le brengen, is hy te dier zake van eene autentieke pro curatie voorzien. Bestond dit armbestuur van ouds slechts uit twee leden, die door ambachtsheeren, doch na 1795 door het plaatseljjk bestuur en sinds 1854 door den gemeenteraad, benoemd werden, eerst by het vaststellen van een reglement in 1856, werd bepaald, dat drie leden, bygestaan door een secretaris-penning meester, dit armbestuur zouden uitmaken. Den 17 December 1886 besloot de meerderheid van den raad echter, op grond van eene voorgewende noodzakelykheid, het getal leden op vijf te brengendoch de gemeen teraad, sinds de verkiesing in July eene andere zamen- stelling verkregen hebbende, heeft de inrigting van het armbestuur al aanstonds op den ouden voet terug- gebragt, naardien de taak om hoogstens 20 h 25 huisgezinnen, en dan nog wel hoofdzakelijk iu de wintermaanden, naar behooren te verzorgen, zeer ge voegelijk door drie hiertoe geschikte personen kan volbragt worden. Daags te voren zjjn door eene com missie uit den gemeenteraad, op 6 July daartoe benoemd aan tien huisgezinnen, tot bovengenoemd armbestuur behoorende, de gebreide voorwerpen uitgedeeld, ver vaardigd door de leerlingen van de openbare scholen alhier. Dit breigoed, door den gemeenteraad reedB den 20 Junjj toegewezen zjjude aan de drie hier bestaande armen-insteliingen, was door de diaconiën der beide kerkelyke gemeenten in dank aanvaard, doch door bet deatyds fungeerend algemeen armbestuur, toen uit vyf leden bestaande, werd bjj herhaling geweigerd het toegewezen aandeel, voor het beoogde doel ter uitreiking aan zyne armen, in ontvang te nemen. St. Maartensdijk, 26 Sept. Een bewjjs van dankbaarheid over den oogst van dit jaar, blijkt uit de som van ruim f 205,gecollecteerd bjj de oogst- rede, uitgesproken in de voormiddag-godsdienstoefening der Ned. Herv. kerk alhier, op Zondag 18 dezer. Zierikzoe, 24 Sept. De Onderwjjzers-vergadering, heden ten huize van den heer Kanaar gehouden, was goed bezocht. Na het afdoen der gewone werkzaamheden ging de voorzitter, de heer J. P. Cau, over tot het bespreken van een, reeds op de vergadering in Junjj ter sprake gebragt, punt, n. 1. het brengen van eenheid in de statistiek voor schoolverzuim. De wenscheljjkheid daar van was reeds lang gevoeld, zoowel door de hoofden van scholen met de opgaven belast» als door de heeren Schoolopzieners, die de verschillende opgaven moeten kunnen vergelijken. De bespreking eischte veel tjjd, want verscheidene moeiljjke gevallen deden zich voor en tal van bezwaren werden geopperd. Nadat men het eens was geworden, stelt de voorzitter voor, in den loop van dit jaar aan de hoofden van scholen in zijn arrondissement circulaires rond te zenden, waarin de overeengekomen bepalingen zullen zijn vervat, benevens een model, op welke wyze de opgaven zjjn gewenscht. Na de pauze werden een paar vraagpunten besproken, als: Hoe zullen we het beat het zingen van straat deunen tegengaan ingeleid door den heer Dormaar, van Renesse, die als het beste middel aangafeenheid in het leeren van schoolliederen. Daarin was men het met den inleider eens en de voorzitter stelde tot berei king van dit doel voor, dat ieder gezelschap eene keuze zou doen van 5 schoolliederen en dat uit het dan ver kregen 20-tal op de volgende vergadering eene keuze zou worden gedaan door eene daartoe benoemde com missie van 4 personen. Het tweede pnnt ter bespreking: Is het geven van huiswerk gewenscht werd opgegeven en ingeleid door den heer Bastmeyer, die het huiswerk, vooral in de hoogere klassen, bjj voortgezet onderwjjs, noodig achtte, maar by de uitvoering op verschillende moeilykhfuen stuitte, vooral op de tegenwerking in deze van sommige ouders. Dit punt gaf aanleiding tot openbaring van veler en velerlei meeningen, tot eindelyk allen de meening van sommige onderwijzers van buiten waren toegedaan, dat met bet oog op de donkere luchten en de groote afstanden het huis moest worden opgezocht en het werk overgelaten voor eene volgende vergadering die zal gehouden worden op Zaturjag 26 November. De voorzitter sluit de vergadering met dankbetuiging voor de getrouwe opkomst. Benoemd tot onderwijzeres aan de Bewaar- en Handwerkschool te Heenvliet, Mej. C. J. de Graaf thans als zoodanig te Fjjenoord. Voor de akte-examens in Zeeland hebben zich slechts. 20 candidaten, 7 vrouwelijke en 13 manne- Ijjken aangemeld. In het personeel der deskundigen is eene verandering gekomen. Voor de aardrijkskunde zal nl. optreden de heer P. Landsman, hoofd eener openbare school te Vlissingea. Voor de betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere school te Zevenbergschen Hoek, op een jaarwedde van 400, heeft zich slechts één sollicitant aangemeld Zierikzee, 26 Sept. Met genoegen vernamen we, dat aan den heer J. van der Have te Nieuwerkerk in Duiveland op de tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam zyn ten deel gevalleneen tweeden prijs voor sier kippen en zes tweede pry zen voor zwemvogels. Te Goes kan men enkele personen opmerken die, wanneer zjj tot de heeren der schepping behooren, zich met een met blaauwe stof overtrokken knoop tooi- jen en zoo zy tot het zwakkere geslacht behooren een blaauwen strik dragendat zjjn leden van de „geheel onthoudersvereeniging". Vele knapen hebben ook zoo'n knoop in het knoops gat gestoken en trachten zich voor ridders van de matigheidsorde te doen doorgaan. De landbouwer Hulkes te Vaassen slagtte de vorige week een ziek varken en nuttigde met zijn huisgezin het vleesch. Het geheele gezin werd daarop hevig on gesteld. Een der dienstboden is overleden, terwijl een andere niet buiten gevaar verkeert. Sedert 1865 behoorde Aardenburg tot die weinige gemeenten in ons vaderland, welke er zich in moeten verheugen geen hoofdelyken omslag te hebben. Blijkens de door den raad vastgestelde begrooting voor 1888 zal die goede tyd ook voor haar voorby zyn. Met ingang van 1 October a. s. is benoemd tot postbode te Kapelle (Z.-B.) B. Bajjens, wonende aldaar. Uit de propoost te Maastricht is een milicien ontvlugt, die bjjna een moderne Simson te noemen is. Hy was door de politie aangehouden en aan de militaire overheid overgeleverd. Bjj zyne opsluiting in het lokaal van arrest van de kazerne geraakte hy in zujk een woede, dat hjj een ijzer uit bet raam rukte en daarmee alles verbrijzelde, wat onder zjjn bereik viel. Toen men er eindelyk in slaagde hem de handboeyen aan te leggen, werdén ook deze door hem verbroken, evenals de touwen waarmede men hem later bond. Na veel moeite mogt het den commandant van de wacht, bygestaan door een brigadier der maréchaussée, geluLken den woesteling, die ieder dreigde te verpletteren, stevig te knevelen en onschadelijk te maken. De Italiaansche kooplieden, die in de omstreken van Meppel eenige luxe-paarden opkochten, besteeduen daarvoor tot f 600. Eene merkwaardige proeve van schrijfkunst geeft het volgend briefje, deze week door den burgemeester te Rysbergen uit Bergen op Zoom ontvangen. Waar Du heer ik verzoek Viern Du luk of u Myn Doop Aktu Wil hoo vur zen Den Want ik haan staan Zaatur Dag ga ru nu hon Dur trouW Doen Wees zoo goed sturr het My zieto hoo Ver Door de heeren Thompson en Co. van Hamburg zal, zooals men weet, te Assen eene export-varkens- slagtery opgerigt worden. Het hoofdbestuur van het genootschap ter bevordering van den landbouw iu Drenthe heeft genoemde firma verzocht haar in te lichten omtrent de soort en zwaarte van voedsel voor de door haar te koopen varkens. Het plan bestaat, jaarlijks in die slagtery pl.m. 50,000 varkeus te slagten, dat is ongeveer 1000 per week. De heeren Thompson en Co. leveren bjjna uitsluitend „geschroeid" spek voor de Engelsche markten. De var kens zullen in ons land aangekocht worden, te Assen geslagt en iu eenen Oven geschroeid en daarna wor den gezouten. Deze halve gezouten varkens worden naar Engeland verzonden, daar gerookt en daarna verkocht. KERKNIEUWS. Op het zestal te Leeuwarden komen voor ds. Chr. L. Laan te Goes, J. H. Wiersma te Rheden en J. A. de Vlieger te Welsrijp. In de te Amsterdam gehouden bijeenkomst der Cen traal pastoraal conferentie van Christ. Geref. pedikanten ouderlingen en diakenen, werden referaten, voorgedragen doorDa. Gispen over „Vergeestelijken", door ds. Van den Hoorn van Tiel over „Ambten in de gemeente". Door ds. Beuker over „De solidariteit der gemeenten". Vooal het laatste referaat, waarbjj de vereeniging van de Chr. Ger. en Ned. Ger. (Doleerende) kerk ter sprake kwam, lokte veel discussie uit. Tegea de vereeniging verhief zich geen stem. Algemeen werd het echter afgekeurd dat, in de tegenwoordige omstandigheden, leeraren van de Cbr. Geref. kerk in Doleerende gemeenten gaan prediken en sacrementen bedienen, geljjk reeds door een enkele gedaan is. Beroepen te Waarde dr. J. Z. Schuurmans Stekhoven, cand. te Katwijk-Binnen. WATERHOOGTEN. Rotterdam,26 Sept. Waterhoogte: 1ste getijde 10 u. 46 m., 2de getyde 10 u. 10 m. LoI>itIi, 25 Sept. (12 u. midd.) Waterstand 9,99 A. P. Keulon» 25 Sept. (8 u. voorm.) Waterstand 1,69 M. Maastricht, (brug) 25 Sept. (8 u. voorm.) Wa terstand 42,50 M. Grave, 25 Sept. (8 u. v.m.) Waterstand 5,26 M. VERBETERING. De Amstersterdamache Brief No. VII is door een misverstand „ongecorrigeerd" geplaatst. De laatste zin moet luiden aldus We hopen echter van harte, dat nooit iemand z;ch zal hebben te verwyten, dat by door onbelemmerd spel te laten aan zyn eigen gevoel, de eischen van het verstand heeft verwaarloosd. Hartstochten zijn sneller ontketend, dan bedwongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1