ZlËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5451. 44ste Jaarg, Dingsdag 50 Augustus 1887. KENNISGEVING. KENNISGEVING. OPENING JACliïOPKLMN WILD. De Eerste Lezing. J. J. VAN KERKWIJK? Nieuwstijdingen. ie. TELEGRAM. STOOMSCHIP „ZEELAND". Zierikzee en Rotterdam £l&v«*lewtun. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per -3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60, A. D V E RTENTIËNvan 1—3 regels SO Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groole letter ioordt naar plaaterumte berekend. De nieuwe Cursus op de Meisjes school (School D) vangt aan op Maandag den 5 September a. s. De BURGEMEESTER, van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 30 Augustus e. k., des namiddags te 2 uur, op bet Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente - Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 27 Augustus 1887. De Burgemeester, J. P. N. ERMERrNS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGER Mededeeling van ingekomen stukken. Behandeling der Getneenterekening over 1886. Aanbieding der Ge- meentebegrooting voor 1888; enz. De Fd.-COMMISSARIS des KONINGS in Zeeland gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 26 Augustus 1887, no. 2 gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staats blad no. 87) maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in de pro vincie is bepaald op Maandag 5 September 1887 voorts dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Zaterdag 1 October 1887, en dat de korte jacht zal Ïeoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Voensdag en Zaturdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Middelburg, 26 Augustus 1887. De fd.- Commissaris des Konings voornoemd, VAN DER BILT, Lid van Gedeputeerde Staten. m. Men moet niet gelooven dat nu de Eerste Kamer het voorstelSchaepman verworpen heeft de onderwjjsvraag van de baan is. Het tegendeel is waar. Schaepman, die de spil is van de geheele beweging tegen de volks school, heeft het in de Tweede Kamer vierkant gezegd „ik heb nog lang niet genoeg van artikel 194. Juist daarom is het van belang te weten wat de voorstanders van het voorstelSchaepman in en buiten de Staten-Generaai hebben aangevoerd, want deze argumenten zullen we nog wel meer hooren. Niet vooreerst, wat de Grondwet betreft. Het bepaalde in de Grondwet van 1848 zal ook in de Grondwet van 1887 bljjven gehandhaafd. Nu heeft de Standaard om het opgeven van de nonpossuww-politiek te bemantelen, den volke verkondigd, dat deze Grondwetsherziening de „ware herziening" niet is. Ieder gevoelt evenwel dat dit een praatje voor de vaak ia. Het meest heeft onze aandacht getrokken wat libe rale mannen en liberale organen, die het voorstel— Schaepman verdedigden, ter ondersteuning hebben aangevoerd. Hun voornaamste argument dan is, dat eene Grond wet geene partij wet mag zijn en dat de strjjd der partjjen gelijk moet zyn. De eene partij wordt, in de schoolzaak, gesteund door de geldkracht van den Staat, de andere moet uit eigen beurs putten. Dat is onbillijk, zeggen zjj. Volgens hun beweren zal het volk, als het werkelijk de openbare school wil, die ook handhaven, al wordt dit niet in de Grondwet bevolen. Het voorschrift van art. 194 verbittert, zegt men. Gesteld dat de anti-liberalen eens de meerderheid be komen en zij de onderwijswet naar hunne inzichten wyzigen, zal men hun dan niet naar het hoofd werpen dat zjj de Grondwet schenden? Dat kan immers niet anders dan verbitteren. En eindelijk, mocht de tegenpartij na artikel 194 onder den voet gehaald te hebben, ook de openbare school zelve vernietigen. Welnu, zoo zegt b.v. de heer Willeumier, te Amsterdam, dan zullen wjj doen voor onze scholen wat de tegenpartij thans voor de bare doet. Wij moeten erkennen dat deze argumenten den toets niet kunnen weerstaan. Onzes inziens heeft de Staat zeer terecht gewild dat overal voldoend onderwijs zou te bekomen zijn tegen zulk eenen prijs dat het onder het bereik van de meesten werd gebragt. De ervaring heeft geleerd, wat het gezond veratand reeds zou doen vermoeden, dat, als men het onderwijs aan zich zelf overlaat of aan kerkgenootschappen geheel toevertrouwt, het peil steeds daalt. Dit is ook niet te verwonderen. Eene goede regeling van het onderwijs is eene reusachtige taak welke slechts kan toevertrouwd worden aan het Staatsorga nisme. Het spreekt van zelf dat de Staat slechts maat schappelijk onderwijs doet geven. Het secte-onderwijs is geheel eene zaak der ouders en godsdienstleeraars. Maar daarom is de Staat niet vijandig aan den godsdienst of aan eenig godsdienstig begrip. Dit is een Van de vele leugentjes, verzonnen om de openbare school te schaden. Wat is er nu waar van-het beweren dat de Grond wet partijdig is? Veel, zeer veel. De Grondwet van eenen beschaafden Staat heeft namelijk de vermetelheid eenige grondslagen van het moderne Staatsleven vast te stellen bijv. de vrijheid van godsdienst, het recht van vereeniging, vrijheid van drukpers, de openbare school. Ja, daarvoor stelt zjj zich party, maar dat mag zjj, omdat dit vrijheden en instellingen zjjn ten bate van iedereen. Dat er gemoedsbezwaarders zyn tegen de openbare school, gelooven wjj gaarne. Die zijn er ook tegen vrjjheid van drukpers en van godsdienst. En, om de waarheid te zeggen, hangt het aantal gemoedsbezwaarders heel veel af van de drijvers en politieke agitators. Wjj hebben op dat stuk al sterke dingen beleefd in ons landje. De openbare school werd door allen goedgevonden, tot de volgelingen van Groen van Prinsterer in agitatie plichtsbetrachting zochten en van den school strijd een politiek kabaal maakten. De katholieken evenwel hadden geen bezwaar -totdat op zekeren dag zeker mandement der bisschoppen de openbare «ehool in den ban deed. Daarna hebben we, ook alléén van anti-revolutionnaire zijde, de agitatie tegen de vaccine gehad, waarbij men zelfs openlijk tot over treding der wet aanspoorde. Misschien komt er nog eens een mandement der bisschoppen tegen de inenting, en dan zal het monsterverbond hemel en aarde be wegen over het „onrecht" hunne lichamen aangedaan. Met andere woorden, de kerkelijke partijen kunnen elk oogenblik eene of andere beweging in het leven roepen tegen welke wetsbepaling zy ook willen, al naar het 't best in de politieke kraam te pas komt. En met zulke partyen zou de Grondwet rekening moeten houden Evenmin dus als het oh billy k is dat de scherp- schuttersvereenigingen uit de privébeurzen worden onderhouden, al wordt het rijksbelang, de verdediging, er mede gediend, evenmin is het onbillijk dat zij die secten-onderwys op de kinderschool verlangen, dit zelf uit hun eigen zak betalen. Dat de openbare school op den duur zon gehandhaafd worden tegen den wensch der meerderheid in, dat is moeielijk aau te nemen. Maar toch dient er tegen een vraag van den dag, tegen eene overrompeling in de Grondwet een dam gelegd te zyn. Laat ons een voorbeeld stellen. Na de aanstaande uitbreiding van het getal kiezers, behalen de anti liberalen de overwinning onder de leusbeschermende rechten. Zulk eene anti-liberale meerderheid zou dan in het voorbijgaan de openbare school kannen vernie tigen. Daartegen moet gewaakt in de Grondwet. En dat zij die de Grondwet zouden willen schenden als zoodanig aau de kaak zouden gesteld worden, dit dunkt ons toch zoo natuurlyk, dat wij zouden zeggenals men dat zoo schrikkelijk vindt, waartoe hebben wij dan nog langer wetten. Wij verheugen ons dus dat de openbare school in de nieuwe Grondwet bljjft gehandhaafd, en wjj gelooven dat de zeven liberalen, die het voorstel—Schaepman hebben gesteund, eene zeer onvoorzichtige daad hebben begaan. Want wat is de geheele toeleg van den beer Schaep man Die is, het wordt duidelijk als de dag als men dagelyks zyn ljjfblad Het Centrum volgt, om in den boezem der liberale party zorgvuldig verdeeldheid aan te kweeken. Dit blad verheugt zich over het goede inzicht van de geavanceerdeu onder de liberalen. Dat zijn nog eens menschen die weten wat eerljjk is inde politiek. Zy kunnen op mijne ondersteuning rekenen, zoo schryft de heer Schaepman. Geavanceerdeu heeten, met uw verlof, de heeren GleichmanGildemeesterFarncombe SanderB, De RanitzDit is wel iets nieuws, maar het leert waar de ultramontaansche partij heen wilvrede houden met de Calvinisten en scheuring brengen in de liberale partjj. In één woord het oude verdeel en heersch 3 Dat de liberalen „de zeven" weder in de Kamer brengen is daarom verstandig gezien, want de breuk in de liberale party is daardoor voorkomen. Daarenboven kunnen de zeven geen handje helpen om art. 194 te onthalzen, want dit bljjft zooals het is. De meest gedwongen houding moeten evenwel de kerkelijke partijen aannemen. Na hun groot misbaar van verleden jaar dat zjj geen vinger wilden verroeren voor de herziening als art. 194 niet naar hun inzicht was gewijzigd, moeten zy thans besluiten tot het tegen overgestelde, en hun non possumus slikken zij in 3 Er is slechts een deel der Katholieke party, onder aanvoering van de heeren Heydenrijck, Haftmans, Ver meulen, die althans zich zeiven gelijk blijven en met band en tand zich tegen de herziening bljjven verzetten. Vandaar die twee Roomsche verbonden dat van Noord en Zuid-Holland (Heydenrjjck) en de Algemeene Bond. De laatste wordt door dr. Schaepman gedreven en ijvert dus voor de herziening ondanks het onveranderde artikel 194. De reden waarom een deel der clericale partij ijvert voor de herziening, welke zjj voor luttel maanden zoo afschuwelijk vond, ia niet anders dan de hoop dat het voorloopig kiesreglement de balans zal doen overslaan. Die kans bestaat zeker, en de liberale party zal wèl doen zich flink te organiseeren. Ook thans is het vau óverwegend belang dat de liberalen zorgen dat zjj in de nieuwe Kamers het aantal clericalen niet vermeerderen. Het zou toch kunnen ge beuren dat eene vereeniging van minderheden wist samen te spannen om een deel der Grondwetsherziening te doen vallen, waardoor eene politieke crisis van ern- stigen aard zou ontstaan. Zierikzee heeft gelukkig in den beer Van Kerkwijk een afgevaardigde gehad van wien noch ontrouw van beginselen noch begoocheling door parlementaire listen was te duehten. Van Kerkwjjk is de man die de listen en lagen van de Schaepmannen en de Lohmannen zeer goed doorziet, en die daarom door hen gevreesd wordt. Het is een voorrecht dat zulk een man weder onze candidaat wil zjjn. Wjj hebben niet veel te zeggen om hem aan te bevelen. Zjjn naam te noemen is alles zeggen dat is aan te wijzen den trouwen, wakkeren liberaal f Laat ons dan zorgen dat zyn naam deze week met schitterende meerderheid uit de stembus kotne. Geen kiezer blij ve thans achter. De leuze zjj alom in dit district Weenen, 27 Aug. De Bulgaarsche quaestie wordt in de diplomatieke kringen beschouwd als eene kalme phase te zijn ingetreden, waarop echter terstond een stormachtigen tijd kan volgen, ofschoon de Porte al het mogelyke doet om dit te voorkomen, daar het voor haar noodlottiger zou zyn dan voor een ander. Uit Sofia wordt gemeldDe houding van Frankrijk, Rusland, Duitschland en Turkije heeft hieraanvankelijk eene vrjj levendige agitatie verwekt. In de politieke kringen is men overtuigd, dat de onderhandelingen der Porte met Rusland en andere Mogendheden zullen uitloopen op een status quo. Al bestaat er vrees voor de mogelijkheid eener handeling van buitenslands, zoo is men toch over het algemeen van gevoelen, dat eene actie van buiten eene persoonlijke of gemengde tusBchen- komst, zoo niet opstand en oppositie zou teweegbrengen. Daardoor, eerder dan door eene handeling ontleend aan het regt, meent Rusland te kunnen slagen. De Bul gaarsche militaire autoriteiten zeggen, dat er groote maatregelen van "oorzorg zjjn genomen. De binnen- landsche toestand is tamelijk verwikkeld. Stambouloff zal morgen ie Sofia komen en de vorming van een MinisterieTontcheff ondersteunen. Eenige agenten van Mogendheden hebben magtiging verkregen om met Prins Ferdinand officieuse betrekking aan te knoopen. De Franscbe agent zou echter worden teruggeroepen. De onlusten te Ostende zyn als geëindigd te be schouwen, doch de visschersvloot kan niet uitzeilen, daar vele visschers zich nog in arrest bevinden. Tusschen Houthulst en Staden is petroleum uit den bodem gekomen. Bljjkens een telegram uit Ostende aan de „Indé- pendance" is er Zaturdag aan boord van de mailboot „le Parlement", tusschen Dover en Ostende, een be langrijke postdiefstal gepleegd, daar een aantal met zilveren munt gevulde zakken vermist worden. Een terstond geopend onderzoek heeft nog tot geene ont dekking der daders geleid. $lei«rlanïr. Amsterdam, 27 Aug. Donderdag avond, om streeks 11 uur, had onder de voorstelling in het Thektre Yan Lier alhier achter op het tooneel, by de kleed kamers, eene gasontploffing plaats. Een der beambten voorkwam door onmiddellijk de gaskraau op het tooneel af te sluiten, alle ongelukken. De paniek zou zeer gering geweest zyn, als de muzikanten zich kalmer hadden gedragen. Doch deze natnen, terstond na het hooren van den knal, met hunne instrumenten met veel bewe ging de vlugt. Hierdoor verlieten bjjna allen de zaal en was het den inspecteur van politie, die tot kalmte maande en tot blijven zitten aanried, daar er geen ge vaar was, onmogelijk stand te houden; hjj werd weg gedrongen. In een minimum van tjjd (dank zy de thans zeer doelmatig gebleken ontvlugtings-toestellen buiten het theatre aanwezig) kon het publiek het gebouw verlaten. Alleen de ladders, van het balkon tot de straat, ont braken in het angstig oogenblik. Het geval heeft geen enkel ongeluk veroorzaakt, het gaf slechts aanleiding tot enkele grappige voorvallen. Artisteu werden van hun stoelen gedrongen, een kleedster in een kostuumkist geworpen. Na eene korte pooze w is de schouwburg weder ge vuld en werd de voorstelling ten einde gebragt. Bedaardheid in dergelijke gevallen zy den kalmen Nederlanders aanbevolen. Een man, in dienst op eene baggermachine, lig gende in bet IJ bij Afwfcerdanij geraakte door het breken van een ketting tusschen de emmers. Ofschoon de machine zoo spoedig mogelyk tot stilstaan werd gebragt, werd slechts het verminkte lyk van den on gelukkige te voorschyn gehaald. 's Gravenhage, 26 Aug. In een koffiehuis van den heer v. d. M.t in het Noordeinde alhier, is gisteren een brutale diefstal gepleegd. De eigenaar had de gewoonte een trommel met geld en geldswaardige papieren over dag in een kistje onder den toonbank te bergen. Terwyi hy gisteren namiddag afwezig was, is de trommel, inhoudende ongeveer 4000 gulden aan effecten, bankpapier en specie, op onverklaarbare wjjze verdwenen. Een voorwerp, dat in het kistje geweest was en dat in huis werd teruggevonden, gaf het spoor aau om den dief te vinden. Het bleek dan ook dat een der bedienden het kistje weggenomen en aan den besteller ter bezorging had gegeven. Kistje en geld werden in het huis, waar de besteller het gebragt had, teruggevonden. Naar wij vernemen, zal over eenige weken een huwelyk gesloten worden, waarby twee bekende ge slachten uit Nederland en België betrokken zijn. Jhr. Diederik Van den Berch Van Heemstede zal namelijk in het huwelyk treden met de gravin Adrienne De Lannoy, van Brussel. Op 1 October begint de Munt te Utrecht weer te werken, na langen tijd van stilstand. Er zullen kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes geslagen worden. Terneuzen, 27 Aug. In de gisteren alhier ge houden raadsvergadering werden de geloofsbrieven der herkozen leden, de heeren Mr. Dronkers, Harte en Grenn, alsmede die van het nieuw gekozen lid Visser, onderzocht en goedgekeurd. Besloten werd, in beginsel, tot het oprigten vaneen beursgebouw en daartoe eene commissie, bestaande uit drie leden van den Raad, benoemd. Nog werd besloten grondboringen te doen plaats hebben, ten einde te trachten goed drinkwater te vinden. Voorts werd de gemeenterekening over 1886 met een batig saldo van 5260 vastgesteld en die voor 1888 aangeboden, Donderdag middag vond een jagershond aan een slootkant onder Axel het lykje van een pasgeboren kind. Onmiddellijk werd er aangifte bij de politie ge daan, terwyi naar men verneemt de justitie uit Mid delburg gisteren avond tot onderzoek derwaarts is vertrokken. Vlissingen, 28 Aug. De „Imperial Continental Gas-Association," eigenares van de gasfabriek alhier, heeft eindelyk besloten, den prjjs van haar fabrikaat te verlagen. Volgens een door haar vastgesteld, met 1 October a. s. in werking te treden nieuw tarief, zal zy voortaan aan particuliere verbruikers van gas leveren 5.10 cent per M3., en voor gas dat gebezigd wordt tot verwarming, koken, enz. of wel voor induatriëel gebruik dient, slechts 9 cent per MJ. berekenen. Thans en sedert vele jaren ook toen de gasfa briek nog eigendom was van de gemeente en door deze onder eigen beheer werd geëxploiteerd bedroeg de prjjs van het gas 12 cent per M3. Vlissïngen, 28 Aug. De Kurzaal-vereeniging zal, naar wij met genoegen vernemen, voor het laatste gedeelte van het seizoen, wat krachtiger optreden en verschillende festiviteiten staan ons nog te wachten. De matinée soirée van heden, resp. van de Société musjcale Cercle Offenbach uit St. Gilles en van 't derde reg. Infanterie uit Bergen op Zoom, (beide corpsen in uniform) voldeden zeer. De belangstelling had trouwens meer algemeen kunnen zjjn, de schuld hiervan ligt alleen aan het mindere gunstige weder. Yersobe, 28 Aug. Mejufvrouw F. Gouw, tele grafiste alhier is verplaatst naar Nieuwediepin hare plaats is tot tijdelijk telograafsklerk aangesteld, de heer W. Olree, vroeger assistent by de posteryen te Bruioisse. 's Gravenpolder. Voorbeelden van getrouw heid vat een hond zyn reeds dikwyls medegedeeld, maar een zooals het onderstaande mag voorzeker ook wel worden vermeld. Een heer uit Bouchante, op de eendenjagt zijnde in deze gemeente, had behalve zjjn eigen honden er ook een meegebragt die het eigendom was yan een vriend. Na het einde der jagt werden de honden in het ruim van het schip, waarmede men den volgenden morgen de terugreis zoude aanvaarden, opgesloten. By het vertrek evenwel bleek dat de vreemde hond was ver trokken. Welke ijverige nasporingen in den omtrek ook werden gedaan, niets mogt baten om den vlugteling op te sporen. Uit een op heden ontvangen berigt uit Bouchante bljjkt, dat genoemde hond zonder geleide by zyn meester is teruggekomen. Wanneer men nagaat dat de Schelde van af den Biezelingschen ham tot aan de overzjjde door hem is overgezwommen en hij vandaar naar Bouchante is geloopen, kan dit geval voorzeker als een voorbeeld van gehechtheid van den hond aan zjjn meester worden genoemd. WoDaartsdijlc, 26 Aug. In de zitting van den gemeenteraad is gisteren avond aan W, F. K. Lenshoek, op zijn ingediend verzoek, eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris, na in die betrekking twee maanden gefungeerd te hebben. Of zjj, die zich zoo buitengewoon te weer gesteld hebben om zjjne be noeming, alzoo eer behalen met het doordringen van hun plan, mag gerust betwjjfeld worden. Tot waarnemend secretaris is benoemd de heer P. v. d. Voorde, die als zoodanig dadelijk is beëedigd. Heiukonszand, 27 Aug. Gisteren werd vrouw I. naar Middelburg geroepen om aldaar als getuige op te treden na afloop der zitting keerde zjj die reeds ver in de 50 jaar was en bovendien een hartkwaal had te voet terug, (afstand van pl. m. 5 uur.) Die afstand bleek voor hare krachten te groot, zoodat zij wankelende Heinkenszand bereikte en ten gevolge van deze vermoejjenis heden overleed. Heden morgen brak er brand uit in den schoorsteen van de bakkery van den heer W. alhier. Het liet zich in den beginne zeer ernstig aanzien daar de brand zich ook aan een nevenstaand gebouw mededeelde. Door de zorg van den Burgemeester die onmid dellijk op de plaats aanwezig was werden brand- kardoezen verstrekt en een brandspuit aangevoerd, waarmede men den brand spoedig meester was. XSr-uinisse, 27 Aug. Zoo is dan door onze anti- rev. kieBvereeniging de heer Lobman, evenals ten vorigen jare weer candidaat gesteld als afgevaardigde ook voor ons district. Eigenaardig is de aanbeveling dier candidatuur in den „Maas- en Scheldebode". De kiezers worden daarbjj aangemaand op elkaar te passen. Ze mogen elkaar blijk baar niet vertrouwen en zulk eene onderlinge controle wordt nog noodig geoordeeld voor kiezers die bekend zyn met al de ellende die het liberalisme gebragt heeft Waarlijk de „Maas- en Scheldebode" veronderstelt al bedroefd weinig beginselvastheid bij de anti-rev. kiezers Verder wordt het den liberalisten aangewreven dat zij niet alleen meester in Den Haag willen blijven, doch ook meester van allerlei postjes en eereambten. Ofschoon nu de Grondwet iederen Nederlander zon der ouderscheid van geloof benoembaar stelt tot lands betrekkingen, herinneren we ons nog dat een anti- revolntionnair burgemeester in Zuid Holland eenige jaren geleden, in een dagblad een gemeen te-veld wachter opriep van de P. G. en een als regtzinnig in de leer bekend staand persoon alhier vleide zich reeds met eene benoeming. De pastoor dier gemeente echter meende dat de ad vertentie van den Burgemeester in strjjd was met de Grondwet en op last van hoogerhand had eene nieuwe oproeping plaats zonder het praedicaat P. G. Wie toen benoemd werd weten wy niet, maar onze regtzinnige candidaat niet. Misschien weet de „Maas- en Scheldebode" ons wel mee te deelen of toen op hoog bevel niet een libera- listischen veldwachter werd opgeroepen. Zoo tracht ook die zelfde courant in een vorig nummer die N.B. vele predikanten tot medewerkers telt, haren lezers wjjs te maken dat door de liberalisten de woorden bij de gratie God'suit de Grondwet zijn geschrapt. Weet dan de redactie niet dat die woorden nooit in de Grondwet hebben gestaan en dat bygevolg van schrappengeen sprake kan zijn? of moet men hier en dit ligt voor de hand aan opzettelyke mis leiding denken? Waarlijk de „Maas en Scheldebode" heeft dan geen hoogen dunk van 't gehalte zijner lezers. Brouwershaven. Men is verschenen week weder begonnen met het duiken op de „Thomas Sorby". Het gunstigste weder moet worden afgewacht ora zulks te doen, daar het schip op eene plaats zit, waar veel branding staat. Omstreeks zeventig schuitjes tin en eene menigte huiden zijn hier aangebragt, welke laatste aan deugd veel verloren schijnen te hebben. Naar men zegt moeten zich nog ruim zes honderd schuitjes tin in het wrak bevinden. Ziex-iltiee©, 29 Aug. Zooals uit onderstaande blykt, zal het 4de of laatste Zomer-Concert door het Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer" alhier gegeven worden op a. s. Woensdag, de verjaardag van ons Prinsesje. Naar wjj vernemen zal bij deze gelegen heid het terrein „Parklust" worden verlicht, hetgeen zeker niet weinig zal bijdragen om het terrein een feestelijk aanzien te geven. Een tnoojje avondstond moge daartoe medewerken 1 Programma van het vierde en laatste Zouier- Concert in Parklust, op Woensdag 31 Augustus 1887 (verjaardag van Neêrlands Kroonprinses), 's avonds 8 uur precies. 1. Nationale Feestmarsch. Kessels. 2. Ouverture de Concours, Van Herzeele. 3. Fantaisie Polonaise. Bau- donck. 4. Duo de Concert. Voor Cornet a pistons en Althoorn. Canivez. 5. En revenant de Ia Revue. Po lka Marche Arr. Van Aken. 6. Fantaisie „la Fille du Regiment". Donizetti. 7. Fantaisie Variée. Voor Saxophone. Canivez. 8. Pot pourri sur des motifs d'Opéras. Verdi. De stoomtram Bergen op ZoomAntwerpen wordt Zondag 4 September voor het publiek verkeer geopend. De daaraan verbonden feestelijkheden worden wegens afwezigheid van enkele Belgische autoriteiten uit- tot begin October. De alom bekende vraagbaak in Zeeland, de heer J. van der Baan te Wolfaartsdyk, mogt jl. Woensdag bet voorregt genieten in goeden welstand zyn 80ste levensjaar in te treden. Van uit alle oorden des lands ontviDg de waardige grijsaard blijken van belangstelling. Moge zjjne ondheid-kunde hem nog eenige jaren bjjblijven In de plaats van den op verzoek eervol ontslagen directeur der Ambachtsschool te Middelburg, tevens leeraar in het regtlynig teekenen en timmeren, de heer H. J. Ganderheyden, is benoemd de heer R. Geldof te Middelburg, zjjnde no. 5 van de voordragt. Met den benoemde waren van de 107 sollicitanten tot het afleggen van bewjjzen van bekwaamheid uitge- noodigd de HH. de Zeeuw te RotterdamArendse te Zierikzee (leerling der Ambachtsschool van den heer Mus), Mudde te Goes en Haeck te Kraliugen. Den 25sten Augustus des namiddags omstreeeks half drie ure mogt het den Rijksambtenaren Boslooper en Hanewinckel, gestationneerd te St. Jaasteen, geluk ken, eene bekeuring in te Btellen tegen vier bekende smokkelaars, waarvan zjj in beslag namen 100 Kilo gram zont (geraffineerd)tegen de sluikers is proces verbaal van bekeuring opgemaakt. -St. Annaland is thans het twaalfde gouden bruids paar rijk. Den 25sten dezer vierden de ruim 80-jarige heer Abr. van der Welle en zjjne 74-jarige vrouw hun gouden bruiloft. Het echtpaar is niet met kinderen gezegend. In bescheiden kring werd dit feit herdacht, terwijl sommigen hunne belangstelling toonden, door het uitsteken der vlag. Man en vrouw mogen zich in het volle bezit van alle vermogens van ligchaam en ziel verheugende eerste is slechts een enkele maal en dan nog kort onder geneeskundige behandeling ge weest. Hü behoort tot de oud-strijders van 1830, nam deel aan den tiendaagschen veldtogt onder den hertog van Saxen-Weimar en was getuige, dat deze den boea van het hoofd wierp bjj het vernemen van de tijding, dat hij, op weinige uren afstands van Brussel, moest terugtrekken door de nadering der Franechen. Te Drachten (Friesland) zjjn de manufacturen in beslag genomen die de tweede „millioenen-jufvrouw" (Trijntje De Jong) te Amsterdam opligtte. Ze waren in het huis van haar vader, die të Drachten in kommervolle omstandigheden leeft. Door Z. M. ia bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Stateu- Generaal, in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Alkmaar, Middelburg, Goes en Zierikzee, op 1 September 1887 ingeleverd, zullen worden geopend op 3 September 1887 en, in geval van herstemming, die op 14 September 1887 in te leveren zullen worden geopend op 16 Sep tember 1887. In een te Bergen op Zoom gehouden vergadering der te Yerseke gevestigde Coöperatieve vereeniging voor den Oesterhandel is een bestuur gekozen (met uitzon dering van een secretaris-penningmeester) en een huis houdelijk reglement vastgesteld. Het traktement van den secr.-penn. werd bepaald op hoogstens f 1800 met een tantieme van 10 tot 25 ct. voor elke 1000 geleverde oesters. De prjjs der oesters voor de volgende campagne werd bepaald op minstens 45—50 gld. per 1000. Twee schoolknapen uit Leiden van 14 en 12 jaar hebben, in plaats van naar school te gaan eene wan deling gemaakt over den Haag en Delft naar Rotter dam en terug. Zij bleven 36 uren weg en hebben, naar zjj zeggen, in dien tijd niets gegeten. Zierikzee, 28 Aug. Heden werd door de Schiet vereniging „Onderling Genoegen" een huishoudelyken wedstrjjd gehouden. De uitslag was als volgt I. Personele baan. le prjjs. A. Anker Azn., met 55 punten, laatste schoten 12, 12. 2e B. S. van Kloeten, met 55 punten, laatste schoten 11, II. 3e A. D. van de Stolpe, met 54 punten, laatste schoten 12, 10; prijs uitgeloofd door den Heer Burgemeester. 4e H. C. van den Ende, met 54 punten, laatste schoten 10, 9. 5e J. P. KoomaD, met 52 punten, laatste schoten 10, 12prjjs uitgeloofd door het Eere-Lid der Vereeniging. 6e J. H. Appel, met 52 punten, laatste schoten 11, 10. 7e M. R. Jongmans, met 51 punten. 8e A. Adriaanse, met 50 puutenprjjB uitgeloofd door den oud-Voorzitter der Vereeniging. 9e J. A. Frank, met 49 punten, laatste schoten 9, 10. 10e A. Ideler, met 49 punten, laatste schoten 11,10; prijs uitgeloofd door een Bestuurslid. 11e F. W. de Groot, met 48 puntenprjjs uit- teloofd door een lid van de Vereeniging. Pulsken, met 46 punten prjjs uitgeloofd door een lid der Vereenigingterwjjl de 13e werd behaald met 45 punten (met 4 treffers) door F. W. J. van der Halenprjjs uitge loofd door een lid van het Bestuur. IX. Vrjje bauu. le prijs. A. D. van de Stolpe, 59 punten. 2e J. P. Kooman, 58 punten. 3e A. Ideler, 57 punten; laatste schoten 11, 12. 4e A. Anker Azn., 57 punten; laatste schoten 10, 11. 5e M. R. Jongmans, 55 puntenvoorlaatste schot 12. 6e J. A. Frank, 55 punten; laatste schoten 12,11; terwjjl op de baan nog een prjjs werd behaald door A. D. van de Stolpe voornoemd met 42 punten, zjjnde de minste punten met vijf raakschoten. IH. Belierwedstrjjd. Prjjs: Een Zilveren Beker. Zooals wy reeds vroeger vermeldden moest dezen prjjs gewonnen worden door in één minuut het hoogst aantal schoten te lossen met het meest aantal treffiere met punten. Aan dezen wedstrjjd namen 15 leden deel. De zilveren beker werd behaald door den heer J. H. Appel met 12 schoten, 10 treffers en 99 punten, en als bewjjs dat er flink werd geschoten vermelden wjj hier nog, dat door het lid der Vereeniging J. A. Frank met 11 Bchoten werden behaald 9 treffers en 95 punten. Na afloop van dezen wedstryd werd de wedstrjjd op de vrije baan voortgezet. Men schoot thans om 60 te behalen, doch het hiervoren genoemd lid bleef echter met 59 overwinnaar. Al hoewel het weer ongunstig was, werd de wed- stred druk bezocht en werd er veel geschoten; alles liep in de beste orde af. Des avonds vereenigde men zich in de Sociëteit, al waar door den Voorzitter, na het houdeu eener gepaste toespraak, de prjjzen aan de overwinnaars werden uitgereikt, waarna men nog langen tjjd gezellig bjjeen bleef. De Postduivenvereeniging „Excelsior" hield heden eene wedvlugt voor jonge en oude duiven van Parjjs. De duiven werden in vrjjheid gesteld ooi 7 uur. De wind was vrij gunstig van den Zuideljjken kant, doch de afwisselende regenboijen maakten de reis minder voordeelig. De prjjzen werden behaald als volgt No. 1, duit van dhr. W. Ribbens, 10, 11, P. O. Olivier, W. Ribbens, Idem, A. Adriaanse, Idem, Idem, Idem, M. van den Ende, P. O. Olivier, W. Ribbens, 12.50.35. 1.54.55. 1.57.01. 2.06.46. 2.21.26. 2.26.29. 2.83,04. 2.38.29. 2.47.15. 3.08.35. 3.12.15. Weenen, 29 Augustus. De toestand in Bulgarjje iB gespannen. Te Sophia wordt het Russische Consulaat door de politie be waakt, daar men voorwendt dat aldaar een complot gesmeed is. De samentrekking van een Russisch leger corps in Zuid-Rusland wordt bevestigd. KE R K NIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Uitwijk en Waard huizen (N. B.) door ds. J. A. van Tuynen, pred. te Borssele. COKRESPONDEN TIE. Het gezondene over de gemeenteraads-zitting van BruiniBse zal in een volgend No. worden opgenomen. MJ» JC JÊFS IV wm TT EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. AUGSEPT. 1887. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dinsdag 30 's morg. 6,30 u. Woensd. 31 's morg. 10,45 a. Dond. 1 7,20» Vrijdag 2 10,45» Zafcerd. 3 7,20» Maand. 5 'smidd. 1,— De Directeur, A. van GASTEL g 1837-1J88-T. CHRISTIAAN GELOK te - ADRIAN A van ES g hopen met Gods goedheid den 1 September hun 50-jarige Eelitvereeniging g te vieren. j* St. Phhapsland. Uit naam hunner dankbare te g Kinderen. Ondertrouwd Brouwershaven Noord welle, D. BRANDENBURG en C. C. BLOM. Augustus 1887.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1