ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5427. 44ste Jaarg, Zaturdag 20 Augustus 1887. Verschijnt DINÖSDAG, DONDERDAG en ZATl/RDAG. De prijs per 3 maanden is 1,80, franco per post 1,60. ADV E RT ENT INvan 13 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. VERKIEZING van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkies district ZIERIKZEE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zn- rikzbe breogen ter kennis van de Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in deze gemeente, dat tengevolge der ontbindig van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, by Koninkljjk besluit van den 13 dezer (Staatsblad no. 155), de verkiezing van een lid dier Kamer voor het Hoofdkiesdistrict ZIE- RIKZEE, ingevolge de tweede zinsnede van art. 101, der Kieswet, zal plaats hebben op Donder dag den len September e. la. van des mor gens 9 tot des namiddags 5 uur, in de bovenzaal op het Raadhuis alhier, waartoe minstens acht dagen te voren bij iederen Kiezer een gesloten brief van oproe- Cing, een stembriefje bevattende, zal worden te huis ezorgd. Zleb.ik.zee, den 19 Augustus 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. DE VERKlEZliVGEN. Vóór de Grondwetsherziening in 1818, bevatte de Grondwet het voorschrift, dat ingeval eenige verande ring of bijvoeging in de Grondwet noodig mogt zijn aan de gewone leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal een geljjk getal buitengewone leden zouden toegevoegd worden, die op dezelfde wjjze als de gewone leden benoemd werden. Bjj de herziening der Grond vet in 1848 is dit voorschrift gewijzigd, en bepaald, dat, als een verandering in de Grondwet door de Staten- Generaal was aangenomen, de Eerste en Tweede Kamer zullen ontbonden worden, en nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben, ten einde alzoo het Nederlandsche volk in de gelegenheid te stellen, haar oordeel over de voorgestelde veranderingen in de Grondwet kenbaar te maken. Deze nieuw gekozen leden der Eerste en Tweede Kamer mogen geen wijziging brengen in de verande ringen der Grondwet, zooals zij door de vorige Kamers zijn aangenomen. De veranderingen der Grondwet moeten, zullen zij kracht van wet krjjgen, in ieder der beide KamerB met minstens twee derden der uitgebragte stemmen worden aangenomen. Krjjgen zij minder stemmen, dan worden zjj geacht verworpen te zjjn. Worden de veranderingen in de Grondwet, zooals zjj door de vorige Kamers zjjn vastgesteld, ook door de in September te verkiezen Staten-Generaal goedgekeurd, dan worden binnen vier maanden na de afkondiging der gewijzigde Grondwet de beide Kamers op nieuw ontbonden, en hebben er wederom verkiezingen plaats. Deze nieuwe verkiezingen, die als de gewijzigde Grond wet door de Staten-generaal wordt goedgekeurd, waar schijnlijk in ééa der eerste maanden van 1888 zullen plaats hebben, geschieden dan evenwel volgens de voorschriften der nieuwe Grondwet. Volgens die voor schriften zal het aantal kiezers zeer worden uitgebreid, het getal leden der Eerste Kamer wordt van 39 op 50 gebragt, dat der Tweede Kamer van 86 op 100, een nieuwe indeeling van het land in districten voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer heeft plaats, enz. Thans zijn wjj zoo ver nog niet gevorderd, maar verkeeren in den toestand, dat de Eerste en de Tweede Kamer de veranderingen in de Grondwet hebben aan genomen, ontbonden zijn, en de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer zullen plaats hebben op Don derdag 1 September a. b. en der Eerste Kamer op Donderdag 8 September a. s. Deze verkiezingen ge schieden nog door de tegenwoordige kiezers en volgens de oude indeeling der kiesdistricten. Mogten de te benoemen Staten-Generaal de voorgestelde verande ringen in de Grondwet aannemen, dan zullen, zooals wy boven hebben gezegd, in het voorjaar van 1888 nieuwe verkiezingen plaats hebben overeenkomstig de bepalingen in de nieuwe Grondwet. De taak der in September te benoemen Staten-Gene raal is hoogst gewigtig, maar zeer beperktzjj mogen geen wijziging maken in de voorgestelde verandering der Grondwet, maar die slechts goed of afkeuren. Wordt de nieuwe Grondwet goedgekeurd, dan volgt de ontbinding der beide Kamers, en de verkiezing overeen komstig de bepalingen der nieuwe Grondwet. By het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal behooren de kiesvereenigingen zich dus in de eerste plaats te overtuigen, of de candidaat is vóór de Grondwetsherziening. Wij geven aan de kies vereenigingen ernstig in overweging, om zich tot dit onderzoek te bepalen, en, als de candidaat is vóór de herziening en een aftredend lid der Tweede Kamer, hem te kiezen al is hij geen voorstander van de be ginselen der kiesvereeniging. Wjj begrypen zeer goed, dat een liberale kiesvereeniging geen antirevolutionnair tot candidaat kan stellen, maar zij kan zich onthouden van het stellen van een tegencandidaat. Is het aftre dend Kamerlid tegen de Grondwetsherziening, dan stelle men een tegencandidaat, al is de kans van ver kiezing nog zoo geringde belangstelling in Grond wetsherziening moet in alle kiesdistricten blijken. Het is niet te vergen van de kiezers, dat thans alle pogingen zullen worden aangewend, om hun candidaten te doen slagen, terwijl men in het vooruitzigt heeft, dat binnen weinige maanden na aanneming der Grond wetsherziening op nieuw de verkiezingsstrijd zal plaats hebben, en dan veel gewigtiger zal zijn, omdat de nieuwe leden alsdan voor vier jaar worden gekozen, en de wijzigingen der Grondwet moeten uitvoeren. De verandering in de Grondwet moge niet zoo groot zjjn, als men had gehoopt, veel verbeteringen zjjn er toch in aangebragt, en ia bet belaag van het land is aanneming wensclieljjk. Gesteld de Grondwetsherziening worde niet goedgekeurd door de te verkiezen Kamers, dan denke men niet daardoor van den eisch tot Grond wetsherziening bevrjjd te zijn, op nieuw ontbrandt de etrjjd, om Grondwetsherziening, en geen enkele belang rijke zaak zal door dien strjjd tot stand komen, maar alles op de lange baan worden geschoren. De verandering der Grondwet is niet in één wets voorstel vereenigd, maar in verschillende wetsvoorstellen bevatvan daar, dat hoewel het zoogenaamde voorstel Schaepman is verworpen, de overige wetsvoorstellen toch zyn blijven bestaan, en aan de goedkeuring der te verkiezen Staten-Generaal zullen onderworpen worden. Volgens de bestaande bepalingen had de tweede Dingsdag van Junjj de verkiezing moeten plaats hebben voor de helft der Tweede Kamerleden, die moesten aftreden. Met het oog op de Grondwetsherziening zyn die verkiezingen toen uitgesteld tot 30 Augustus. Ten gevolge van de aanneming der verandering in de Grondwet zyn de Kamers ontbonden, vervalt de ver kiezing van 30 Augustus, en heeft de verkiezing voor de leden der Tweede Kamer plaats op Donderdag 1 September a. s. Ieder, die belang stelt in de Grond wetsherziening kome dan ter stembus. Nieuwstijdingen. Êlfrifta. Er loopt weer een gerucht, dat Stanley door Afri kaanse he :uboorlin£/>n vermoord zou zijn. Thans wcrifc het uit Zanzibar berigt. 'tls te hopen, dat het even zeer onwaar zal blyken als het vorige. Uit Zanzibar hebben de Engelsche en de Italiaanaehe consuls boden naar Emin-Pacha gezonden, om hem de aanstaande komst van Stanley en zyn ontzet-expeditie te berigten. Die boden konden, als zjj de reis behouden volbragten, in het laatst van Mei by den ingesloten krygsman zyn. ©ngelank. Van de landgoederen van Lord Ponsonby zullen binnenkort weder eenige pachters verwijderd worden. De boeren maken krachtige toebereidselen tot het bieden van tegenstand. De huizen worden allen versperd en greppels van 20 tot 25 voet diepte zijn vóór de hoeven gegraven, terwjjl zelfs een civiel-ingenieur de werkzaamheden leidt. Door de vensters zal met kokend water op de aan vallers worden geworpen. Ook zijn waterwerken aange legd en op een gegeven oogenblik kunnen de boerderyen onder water worden gezet. Men gelooft dat nu de uit zettingen zullen worden uitgesteld. Er is eene poging gedaan om door middel van dynamiet de spoorbrug van Ennis in Ierland, te doen springen. Het denkbeeld van deze vreeselyke misdaad, welke zulk een groot .aantal slagtoffere had kunnen maken, ia waarschijnlijk by de dynamietmannen ontstaan door de catastrophe van Catsworth in Amerika. De brug heeft gelukkig slechts onbeduidende schade bekomen. Na de ontploffing vond men overblijfselen van dynamiet- patronen en een nog brandenden vuurpijl. De politie heeft de misdadigers nog niet kunnen vatten. Volgens geneeskundige berigten uit de Noord westelijke provinciën van Britsch-Indië, zijn daar in de maanden Junjj en July niet minder dan zeventig duizend menachen aan de cholera overleden. Dat is ongeveer 1 percent der bevolking. Den 11 dezer heeft er in de vesting Waxholm een groot ongeluk plaatB gehad. De leerlingen der zooge naamde konstabelschool hadden namelijk, onder com mando van een officier en onderofficieren, in eene schuur aan de oostzyde der vesting eene hoeveelheid ammu nitie bijeengebragt, ten behoeve van schietoefeningen, die den volgenden dag moesten plaats hebben. Daartoe behoorde onder anderen eene party buskruit van on geveer 9 centners. Nadat de ammunitie was bijeen gebragt, moest er nog iets aan geregeld of gewerkt worden. In den namiddag was men biermede zoover ge reed gekomen, dat de dirigeerende luitenant mot goed vinden van den chef der konstabelschool wegens andere dienstzaken kon heengaan, terwyl hij aan een der onder officieren opdroeg, na afloop van het weinige dat er nog gedaan moest worden de schuur te sluiten. Hoe het toen verder is gegaan, weet men nietmaar een half uur later vloog alles in de lucht. Op 5 600 voet rondom de plek lagen verbryzelde lyken, armen, beenen en hoofden verspreid. Een lyk zonder hoofd was over een muur van 65 voet hoogte heengeslingerd. In een huis op betrekkelijk grooten afstand van de schuur werden de ramen verbrijzeld en in een der ka mers, alwaar drie kapiteins aan tafel zaten, met zooveel kracht naar binnen gestooten, dat alle drie door de glasscherven zware verwondingen bekwamen, terwyl tevens een gedeelte van het meubilair werd vernield. Hetzelfde gebeurde in een ander huis met eenige kinde ren. Yan de 19 leerlingen der konstabelschool, allen flinke jongelieden van 20 a 25 jaar, uitmakende de geheele school zyn slechts verminkte, half ver brande, onherkenbare lyken overgebleven. üttelanto. St. Petersburg, 17 Aug. Het „Journal de St. Petersbourg" bevestigt, dat Rusland eene nota van protest tegen de verkiezing en de aankomst van den Prins van Coburg in Bulgarjje verzonden beeft. De volle verantwoordelijkheid voor de flagrante inbreuk op de regten der mogendheden en der Porte rust alleen op den Prins, die de raadgevingen der Mogendheden ge minacht heeft. Geene Mogendheid zou de geldigheid der keuze noch de wettigheid van 's Prinsen troonsbe stijging kunnen erkennengeene ook zal deze open lijke inbreuk op het tractaat van Berlijn kunnen goedkeuren. Indien het de Mogendheden evenwel mogt in den zin komen om zulke regtsbreuk toe te laten, dan zou toch Rusland waarlyk zich niet verpligt kunnen rekenen, alleen als verdediger op te treden van hetgeen er van het tractaat ia overgebleven. Sedert de Prins zich in de armen geworpen heeft van de Bulgaarsche party gangers, is er ook van de beloofde verzoening en amnestie zelfs geen sprake meer. De Prins kan den vroegeren Regenten en Ministers niet beletten, hun werk van haat en wraak voort te zetten. 23ttlgarije. Van den Prins van Coburg wordt verteld, dat hij vóór zyn vertrek van Weenen zyn leven had willen verzekeren voor 800,000 Mk. maar 4 maatschappijen, tot welke hjj zich wendde, weigerden de verzekering te sluiten. De commissie tot onderzoek van den staat der financiën van Servië moet zoo ernstige verduisteringen van staatsgelden ontdekt hebben, dat de tegenwoordige Minister van Financiën al de goederen van zijn voor ganger Petrovich in beslag heeft doen nemen. Ook by het departement van oorlog zyn groote geld- verduisteringen ontdekt. Voegt men hierbij de politieke moorden te Pirot, dan krjjgt men geen gunstigen indruk van het jonge Koninkryk. 4FrttnftrijÊ. Volgens berigt van 16 dezer uit Bordeaux, heeft den 15den, 's avonds omstreeks 10 uur, een cycloon vergezeld van hagelslag eene groote verwoesting aan- gerigt in de wijnbergen aan de Gironde. Inzonderheid moet de wynstok van Lynch, Danzac la Barde, Chateau Latresne en Chateau de France, die allen een ryken oogst beloofden, geheel door den hagel vernield zyn. Eene windhoos heeft te Homs en te Redorte, niet ver van de Fransche stad Narbonne, groote schade aangerigt. In laatstgenoemde plaats kwamen verschei dene menschen om het leven door het instorten van huizen. Acht dooden werden reeds onder het puin gevonden. 23el(jw. De „Société anonyme Anversoise des Moulins a Mer- xem" heeft bij het geregt een klagt ingediend tegen het bestuur der Nederlandsche Vereenigiug van meel fabrikanten, wegens de volgens haar „beleedigende en lasterlijke aantijging", dat het meel dier maatschappij aluin zou bevatten in zóó groote hoeveelheid, dat het der openbare gezondheid nadeelig zou zijn. Amsterdam18 Aug. Een werkman in de Wester-Suikerraffinaderjj alhier, kwam Donderdag mor- ?en op eene noodlottige wijze om het leven. De onge- ukkige viel in een emeltp.m nr fc kokend suikernat, en was, hoe spoedig zjjne kameraden ook te hulp Bnelden, onmiddellyk een lyk. Men vermoedt dat de man öf een toeral heeft gekregen df hy had den ganschen nacht gewerkt door slaap was bevangen, anders is het on- begrypelyk hoe hij over den wand van de pan, die 65 c. M. van den beganen grond hoog is, kon geraken. Hy was een oppassend werkman, van middelbaren leeftyd en gehuwd, maar die geen kinderen had. Een hoofdagent van politie te Amsterdam, die Woensdag een man wegens dronkenschap in bewaring gebragt had, had daarbjj buiten diens wederhelft ge rekend. Deze, daarin door een paar burinnen geholpen, viel den bedoelden agent thans op straat daarover lastig, en wel zóó erg, dat hy zich genoodzaakt zag met het drietal, natuurlijk door een toeloop van men schen gevolgd, naar den politie-post op de Laurier gracht te gaan. Daar gekomen beweerde de beleedigde gade, om haar wraak te koelen, dat hy dronken was. By onderzoek echter bleek dat de agent zoo nuchter was als een hoen. Woensdag middag ongeveer te twee uren, dos op klaarlichten dag, zetten zich te Amsterdam 3 personen op de stoep van perceel no. 26, op de Leidschegracht by de Keizersgracht, gezellig pratende nffir, geljjk later bleek, om in den pakkelder van het huis in te breken. AL spoedig wisten zy een tralieraampje naast de kelder deuren naar binnen te drukken, en nu was de weg geopend, om met den arm de binnengrendela te be reiken en die weg te schuiven. Het was alles stil op de gracht en er was niemand te zien, althans voor hen niet. Maar een glazenwasscher, die eenige huizen verder op eene zeer hooge ladder stond, had van dit verheven standpunt alles gezien. Hij klom af, de mannen gingen weder aan het keuvelen en hij overlegde met twee zyner makkers, die juist uit het huis kwamen, waarvoor hjj stond, om kalm en als ware er niets geschied, eene ladder op de schouders te nemen en te vertrekken. Deze deden dit, maar met snelle schreden zoodra zy uit het gezigt waren en riepen toen de hulp der po litie van het bureau op het Leidsche plein in. Deze verscheen dadelijk. Twee rechercheurs spoedden zich naar de plaats van de inbraak, maar vonden er ongelukkig slechts een der inbrekers. De twee anderen waren verdwenen. Intnsschen hadden zij met den over geblevene handen vol werk en niet dan, nadat zoowel hun als den inbreker zelf de kleeren van het lijf gescheurd waren en ook nog een beambte van de stadsreiniging te hulp waB gesneld, werd men den woesten misdadiger meester. Men heeft nu welligt ook gelegenheid, zyne vrienden te vinden. Eenige Parjjzenaars hebben het plan om de ge bouwen van het Marktplein te Amsterdam allen te zamen te koopen. Zy hebben daartoe de bemiddeling van den heer Berg8ma, voorzitter der tentoonBtellings-commissie in geroepen. Veschillende eigenaars zullen van dat aanbod geen gebruik kunnen maken, daar hun huisjes reeds voor andere doeleinden bestemd zyn. Uit Amsterdam wordt het volgende aan de „N. Rott. Ct." medegedeeld Vrouw Hottentot, de boerin, die den gekwetsten luchtreiziger van jl. Zaturdag avond tot Zondag ochtend zoo liefderijk verzorgde en verpleegde, bragt hem Donderdag een bezoek in het gasthuis en was ver wonderd, hem nagenoeg hersteld terug te zien. In een gesprek over het gebeurde met den luchtballon deelde de brave vrouw o.a. mede, dat een diaken van Ouder kerk ook was komen aansnellen om haar den raad te geven, „den kerel maar voor oud vuil te laten liggen. Wat had hy ook noodig, God door eene luchtreis te verzoeken 1" „Ziet u, mynheer, voegde de boerin er by, ik geloof dat hy zoo wat dolieert." Bergen op Zoom, 18 Aug. In een heden alhier gehouden vergadering zijn de ontworpen statuten voor de coöperatieve Vereeniging ter behartiging van de belangen van den oesterhandel, onder algemeene instemming vastgesteld. De buitenplaats „Weltevreden" aan den straatweg van Bergen op Zoom naar Wouw, te midden van hooge mastbosscben en in de onmiddellijke nabjjbeid van het vischrijke meer de „zeezuiper," is voor vacantie- kolonie ingerigt. Reeds zyn 25 kinderen daarheen vertrokken. Terneuzen, 17 Aug. By de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier is gekozen de heer A. Visser (L.) met 135 stemmen. De heer P. van Wijck (A.) bekwam 112 stemmen. In den afgeloopen nacht is de tjalk van schipper J. Hulstaart, van hier, op deze reede ten anker liggende, aangevaren door de Engelsche stoomboot „Bittern", kapt. Cotter, van Liverpool naar Antwerpen bestemd. De aan varing had plaats aan stuurboordszyde, van achter. De tjalk is in zinkenden toestand op de slikken by deze haven gezet. Naar men zegt, heeft de schipper, behalve de goederen en kleederen, ook nog 2300 in papier en specie verloren. By de heden te Hoek plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van H. Wolfert verkreeg de heer M. Verbrugge 10 en de heer Jan de Jong 9 stemmen. Herstemming moet plaats hebben. Yerseke, 18 Aug. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen, dat officiéél de concessie, verleend aan den heer A. Hartog Az., vroeger te Yerseke, tot het aanleggen van een tram YersekendamHansweerd, enz. overgeschreven is ten name der société Hollande- Belge de tramways te 's Hage. Deze week is een kind van circa 4 jaar, dat den trap naar den zolder wilde beklimmen, van de zesde trede naar beneden gestort. Het kind was boven het oog geheel blaauw. Gelukkig, dat de horsenen niet aangedaan waren, anders had welligt het ongeluk de ergste gevolgen gehad. Woensdag is een begin van brand ontstaan in de onderwijzerswoning van het hoofd der openbare school op bet dorp. De brand ontstond in de keuken en liet zich zeer ernstig aanzien, doch door tegenwoordigheid van geest van den bewoner was men de vlammen spoedig meester. In het district Goes is door de Roomsch Katho lieke kiesvereeniging tot candidaat voor de a. s. ver kiezing voor een lid der Provinciale Staten gesteld de heer J. G. P. Timans te 's Heeren hoek. Kruiuingen, 18 Aug. Dat het tegenwoordig niet aan sollicitanten naar eene betrekking ontbreekt, bewijst weer het geval alhier, alwaar op eene bezoldiging van 450 een gemeente-veldwachter wordt gevraagd. Niet minder dan 165 sollicitanten hebben zich voor de vervulling dier betrekking aangeboden, waaronder zelfs een onderwyzer. Middelburg, 17 Aug. Ter openbare teregt- zitting dezer regtbank alhier is heden als deurwaarder bij de regtbank beëedigd de heer J. C. H. Hollman, ter standplaats Goes. Dingsdag middag is nabjj Vlissingen een per sonenwagen van dén stoomtram in botsing gekomen met een kolenwagen op de lyn van het Staatsspoor. Er ontstond een vrij hevigen schok; beide wagens ge raakten uit het spoor, doch persoonlyke ODgeluKken kwamen niet voor. Volgens berigt uit Domburg aan het „Hbld." geeft men in Wiesbaden den moed nog niet op om dr. Mezger over te balen daarheen te komen. Gisteren kwam aldaar weder eene commissie uit Wiesbaden om bij dr. Mezger nogmaals de belangen van het aldaar op te rigten sanatorium te bepleiten. Het is echter te verwachten, dat dr. Mezger by zyn eens genomen besluit zal volharden en de Wiesbadensche heeren een vergeefschen togt naar Domburg zullen gemaakt hebben. Zieriliasee, 19 Aug. De bier gevestigde post- dnivenvereeniging „Excelcior" zal aansfc. Zondag eene wedvlugt houden van St. Jaste, afstand ongeveer 260 Kilometers. Te Arnhem slaagden voor de hoofdacte de HH. M. J. Overweel te Goes en J. Pouwer te Middelburg. De akte Fransch (L. O.) werd o.a. te Utrecht verkregen door Mej. J. M. Jansen te Middelburg. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de de acte Engelsch (L. O.) is o.a. geslaagd Mej. M. E. E. Poessie te Haamstede. De heer Albert Vree, vroeger onderwijzer te Haamstede, vervolgens te Oud-Sabbinge en nu laatst, sinds 1878 aan eene openb. school te Rotterdam, heeft zich, hoezeer nog slechts op 43-jarigen leeftyd, ten ge volge van zijn ligchaamstoestand, gedrongen gezien een eervol ontslag aan te vragen. By Z. M, besl. is hem een pensioen van 264 verleend. Voor de vacature, door het overljjden van jhr. J. L. De Jonge ontstaan in het hoofdbestuur der Unie, „een school met den Bijbel," zijn als candidaten tegen de algemeene vergadering, in October te Utrecht te houden, alpbabetisch aanbevolen de heeren M, De Jonge Jzn., raadslid te Goes, en D. Mulder, hoofd der Christ, school te Zierikzee. Aangespoeld op Schouwens strand, eene flesch waarin een naamkaartje van Leopold Schubert, waar onder in potloodschrift„Hoch lebe", verder onleesbaar, terwyl op den anderen kant, eveneens in potlood is geschreven: „Hoch lebe Deutschland „Fulda" 6/5 87. E viva!" Nadat door Bruinieser schippers slechts één dag, te vergeefs, naar de voor eenige dagen in het Zijpe gezonken stoombarbas is gevischt, is dit door Brouwers havenaars voortgezet, die Dingsdag het genoegen had den, de machine daaruit op te halen. Een boerenzoon te Geersdjjk (N.-B.) liet Dingsdag jl. een paard, waarop by zat, drinken uit een put. Ongelukkig viel hy er af en bekwam door een slag van het paard in de zyde inwendige kneuzingen die hevige pijn veroorzaakten. De Gemeenteraad van Kloetinge gaf verleden week een flink bewjjs van zijne genegenheid voor het Huis van Oranje, door te bepalen dat voortaan op vorstelijke verjaardagen de groote klok tweemaal daags geluid zal worden. Bij vroeger Raadsbesluit had men het getal tot een maal daags teruggebragt, maar nu er zoo weinig vor stelijke personen meer zyn, kon de Raad er weer wat royaler over gaan denken. Een arbeider te Zuidenhorn dronk by het dorschen van koolzaad, waarbij de boer gewoonlijk goed de flesch laat rondgaan, zóóveel sterken drank, dat hy het spoedig met den dood bekocht. Te Renkum hebben de slagers den prys van het vleesch met 10 Ct. per kilo afgeslagen. De veepryzen zijn echter in den laatsten tijd zóó belangryk gedaald, dat de slagera nog ruime winst behalen. Te Winterswijk is bij een landbouwer een zwaluw opgevangen, met een papiertje aan een der vleugels waarop, behalve eenig onleesbaar schrift, geschreven stond „Spanje." Op bevel van de justitie te Zutfen, is Dingsdag morgen te Beekbergen, op de Veluwe, gearresteerd Mej. J. B., logementhoudster te Londen, thans te Beek bergen vertoevende. Zij wordt verdacht een minderjarig meisje aan het ouderljjk gezag te hebben onttrokken en naar Engeland vervoerd. De vader ,na van het ongeval ingelicht te zijn, spoedde zich naar zyne dochter om haar terug te houden, doch bemerkte tot zijne ontsteltenis dat zij reeds ver dwenen was. De paardenhandelaar uit Parjjs, die onlangs Zwolle bezocht en daar belangvyke sommen voor zeer schoone paarden besteedde, i9 thans met hetzelfde doel te Groningen aangekomen. Ook veehandelaars uit Pruisen zijn aldaar bezig om stieren aan te koopen, tot veredeling van den veestapel in hun land. Van Zuidbroek zyn een 25tal jeugdige landsver dedigers naar hun corps vertrokken, om weder in den wapenhandel te worden geoefend. Ze namen plaats in een waggon, voorzien van een noodrem. Dat ding werd natuurlijk bezien, besproken, en 't eind van 't lied was, dat het beproefd werd ook enmet goed gevolg, want de trein bleef staan. Natuurlijk had niemand het gedaan. De hoofdconducteur wilde by aankomst van zyne bevoegdheid gebruik maken, om, waanneer de dader niet genoemd werd, den geheelen waggon te doen ontruimen, doch de chef, beducht voor een „hurrie," zorgde er voor, dat de reis werd voort gezet. Wordt de dader niet aangewezen, dan zal tegen allen proces-verbaal worden opgemaakt. De politie te Utrecht heeft wederom een ver moedelijk vakchen gulden in beslag genomen, voerende de beeldtenis van Koning Willem II en het jaartal 1847. Blykbaar met zorg afgewerkt en zelfs van een vrij duidelijk randschrift voorzien, moet het valsche geld stuk slechts in kleur van een echt muntstuk ver schillen. Het buitengoed „Het Nijendal" met 3 boerde rijen, bouw-, weiland en akkermaalsbosBchen, te zamen groot 64 Hectaren, gelegen te Olst en toebehoorende aan mr. D. Dumbar te 's Hage, heeft by inzate en vev- hooging, behalve de boomen, opgebra'gt ƒ27,800. De toeslag is op 30 Aug. Twintig jaar geleden werd de waarde geschat op ruim 100,000. Een veehouder te Achtkarspelen, verloor op één dag 20 varkens aan de varkensziekte. Men leest in het jongste nummer van den „Heils soldaat" de volgende advertentie.' „Vrijwilligers. Gevraagd voor het Leger van Koning Jezusmannen en vrouwen, die zich zelf en al het hunne opofferen willen voor den naam en de zaak van Zyn Koninkrijk. De stryd zal onophoudelijk gevoerd moeten worden tegen den duivel, de zonde en de wereld maar Koning Jezus zal zelf Zijn dapperen ter zyde staan, en met Hem zyn wij verzekerd van de overwinning. Vrienden zullen ons tegenstaan, maar Hij zelf zal de Vriend van Zyn krijgskneohten zyn. Handgeld: Vergeving der zonde, bljjdschap en vreugde hier op aarde reeds. Pen sioen De eeuwige Zaligheid. De graven der Gorkumsche martelaren nabjj Brielle werden dezen Zomer door byna 13000 bedevaart gangers uit verschillende oorden bezocht. De toevloed was nog grooter dan het vorige jaar. Vaderlandsliefde. De Haagsche correspondent van het Utr. Dbl. schryft o. a.Dezer dagen ontmoette ik te Scheveningen een Zwitser; de man zat naast my vroeg vuur voor zyn sigaar en geraakte zoo met mij in gesprek. Zyne opmerking, dat mijne (zeer bescheiden) Hollandsche sigaar zoo lekker rook, gafmij moed voor de vraag, waarom hjj zjjn (afachuwelyke) tabak niet verving door die hooggeroemde Hollandsche. „Ja, weet u antwoordde hij ernstig, onze tabak is slecht maar ik rook ze toch altyd, want het is einhei- mische Cultur." Kent ge verhevener proeve van vaderlandsliefde dan deze historische uiting? Ook te Bath is men voornemens, de gelden die Zondag a. s. in de Herv. kerk voor de school met den Bjjbel zullen worden ingezameld, niet aan de Unie af te dragen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: naar Sommelsdyk (cl. Brielle) A. J. van Wjjngaarden, te Ter-Aa (cl. Utrecht). Gemeugde Berigten. Dat vooral het schoone geslacht den Paus niet on genegen is bewjjst dat de princes Clothilde van Savooie Z. H. bij zjjn jubilé een fraaijen door haar zelfgebor- duurden mantel ten geschenke zal aanbieden. Te Riposta op Sicilië hebben de boeren een persoon dien zjj beschouwden als de verspreider der cholera ver moord. Dezer dagen is te Pesth voor 7000 eene viool verkocht, welke door de beroemde vioolmakers Amati te Cremona voor den Franseben Koning Lode- wjjk XIV werd vervaardigd. In Zwitserland zijn dezen zomer reeds 23 reizigers verongelukt19 kwa men om. Het aantal gevallen van krankzinnigheid te Parijs neemt in den laatsten tijd plotseling too men brengt dit in verband met de groote hitte. De vrouw van een kleermaker te 's Hage werd niet wei nig verschrikt, toen zjj uit de kamer, waar haar man gewoon was te werken, een luid schreeuwen vernam. Zy spoedde zich onmiddellijk daarheen en zag toen haar echtgenoot in eene wonderlyke hoading boven op de snijtafel zitten. Deze had den acrobaat in „de Sein post" gezien on hem een en ander na willen doen. Hjj had het daarin zoover gebragt dat het regterbeen reeds achter in zyn nek lag, doch kon het toen niet meer op zyn plaats terugbrengen. Hoe meer pogingen hjj daartoe aanwendde, des te meer werd hjj door kramp aangetast, zoodat hij het eindeljjk uitschreeuwde en door zjjne verwonderde wederhelft uit zijne netelige positie verlost moest worden. Onder Velp en Eist heeft het in den nacht van Zondag op Maandag zoo sterk gevroren dat de velden 's morgens te vier uren geheel wit waren. Een naaldridder te C. wordt verzocht niet zooveel drukte te hebben of bjj zou wel eens geknuppeld kunnen worden, het was beter dat hjj zich meer oefende in zyn vak anders komt er van hem niets teregt, dus Jaapje met uw fijne streken Gij raakt spoedig uitgekeken, Houdt uw beentjes maar wat stil. Kaatje doet toch nooit uw wil. Tande naaister te Melis, en haar moeder moesten zooveel niet praten van jongens en meisjes van wien niets te zeggen valt. Want T, ziet eerst op uw gebreken Eer gij van andren durft te spreken, Weet, die zijn naaste wil bespieden Dient eerst zijn eigen tuin te wieden. Toen zij te M. ter kermis ging Beging zij toch een leelijk ding, De jongen die zjj had gehad Ging met haar slechts tot aan het pad, Toen nam zy wêer een ander aan Met wie zij stil is voortgegaan. Pryzen dei- Boter em Eieren. Zierikzee, 21 Augustus 1887. Boter hoogste koers 0,72'/a en laagste koers 0,65 per 5 Hectogram. Kip-Eieren hoogste koers 0,82' en laagste koers 0,70. St. Maarteusdjjk. Marktbericht: Boter f 0,67'/- per halve Kilogr. of 5 ons. Yerseke, 19 Aug. Oesterbeurs. Ver kocht Zaai-Oesters ad 2,10. STOOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. AUGUSTUS 1S87. Van MIDDELBURGVan ZIERIKZEE Zaterd. 20 's morg. 11,u.'Zaterd. 20 's morg. 7,30 u. Zondag 21 's midd. 6,— Maand. 22 4,- Dinsd. 23 4,- Woens. 24 's morg. 11,- Dond. 25 6.- Vrjjdag26 Zondag 21 Maand. 22 Dinsd. 23 WoenB. 24 Woens. 24 Dond. 25 Vrijdag 26 7,30 7,30 7, 's midd. 4, 4, 4, Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- sche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. v. d. HUCHT, vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrijdag-naiuiddugs van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. £Lïr»ettcwtiew. Heden herdenken mijne geliefde Ouders: S MARINUS vaü dee MAAS KRINA vui OEVEREN hun S5-jarlg Hu weljj lcsfeest. Nooedwelle, 20 Augustus 1887. Hunne dankb. Dochter, DIRKJE KRINA van deu MAAS. >9» Voorspoedig bevallen van een Meisje, J. VOOIS, geliefde Echfcgenoote van E. de KOK. Ginneken bij Breda, 17 Augustus 1887. Heden ontsliep zacht en kalm mjjn zeer ge achte Moeder en Grootmoeder, de Wed. ADRIAN A van des. WERFF geb. Kbaax, in den hoogen ouderdom van 87 iaar en 9 maanden. Hopenae dat zij is heengegaan in vrede, en tevens hierin stil te berusten, daar de Heer, die het zoowel van dooden als levenden is, geen rekenschap van Zjjne daden geeft. Namens Zoon en Kleinkinderen, COR. van der WERFF, Scherpenisse. A. L. van der WERFF Cz. m P. J. VAN DER WERFF, geb. Sevs, kott€rdam- Rotterdam, 15 Augustus 1887. Heden "overleed onze waarde Vader en Behuwd- vader de Heer JACOB OCHTMAN Johs.z., in den ouderdom van ruim 64 jaren. Zierikzee, M\ Pa. OCHTMAN. 16 Augustus 1887. A. G. KIJN, Algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1