ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 54120 45ste Jaarg Donderdag 4 Augustus 1887. Kermis te Zierikzee. Verschynt DINGSDAG, DONDERDAG en ZA2T/RDA.G. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groofe letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zre- bikzee maken bekend: dat de gewone JAARMAJttKT of KER MIS alhier zal aanvangen Maandag den 5 September Is. en elf dagen duren zal; en dat het aanvragen van plaatsen voor Schouw burgen, Tenten en Kramen moet geschieden, met vrachtvrije brieven, vóór den Augustus e. Ir. in te zenden by den Marktmeester. Ziebikzee, den 3 Augustus 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1. S. EERETEEKEN voor* eorvollen langdurigen oir wor*- kelvjlien dienst by de Scliuttery. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie bikzee, Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie van den 19 January 1852, (Prov. blad no. 11), in verband met Z. M. besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no. 149), houdende instelling van een Eereteeken voor eervollen langdurigen en xoerkelijken dienst bij de Schutterijen; Roepen bjj deze op de leden der Schutterij dezer gemeente, die in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het Eereteeken verlangen, om zich vóór den IS Augustus o. Ie., met overlegging van dienststaten ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Ziebikzee, den 3 Augustus 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secrelaris, J. G. BETHE, 1. S. Algemeen Overzicht. Dat Vorsten menschen 2yn, evenals alle andere is geen nieuws. Maar terwijl zij vaak door hun glans en hun macht zoeken te verblinden is het wel beiangrjjk op.te merken, hoe zjj ook hunne hartstochten bot vieren, bun zin willen doordrijven en van tijd tot tjjd onder elkander oneenig zjjn. 't Gaat daarbij als overal, die meent de sterkste te zijn laat zich bet meest gelden. De kleinen ondervinden dat maar al te dikwjjls en zeker is het 't merkwaardigste, wanneer twee, die tegen elkander opgewassen zjjn, en die ieder voor zich meenen den baas te kunnen 6pelen met elkander overhoop raken. Het grootste verschil dat tusschen hun twisten en dat van gewone menschen bestaat is hierin gelegen, dat de gekroonde heeren wat mooier woorden gebrui ken om elkander de waarheid te zeggen en de vormen nooit afleggen die onder hen gebruikelijk zijn. Ditmaal is het de Keizer van Rusland, die zich boos maakt op zijn collega den Keizer van Duitschland, en wel in die mate dat zjjne Russische Majesteit den Duitschen neef niet eens zien wil en in plaats van eene ontmoeting met hem te hebben, als hij van zijn uitstapje naar Denemarken terugkeert, zooals Prins Bismarck dat had beraamd, onmiddellijk naar zijn Rjjk zal terug- keeren. En wat is nu de gewichtige oorzaak vaD die Vorstelijke oneenigheid? Eenvoudig deze, dat de Czaar gebelgd is over Duitache dagbladartikelen over de Russische fi nan tien, die zoo hij meent voor Ruslands crediet nadeelig kunnen zijn. Nu is het wel waar dat de dagbladen dikwijls meer vertellen dan zjj verantwoorden kunnen en dat er ook van de praatjes, die zij rondbazuinen doorgaans een en ander blijft hangen, maar ons dunkt de Vorsten moesten daar boven verbeven zijn en door hunne daden weer spreken, wat men hen ten onrechte te laste legt. 't Ziet er met het Russische crediet, dat niet van heden of gisteren is, bedroevend uit, als Duitsche dagblad schrijvers dat kunnen ondermijnen, doch in geen geval, achten wij het gerechtvaardigd als de Russische Vorst om die reden den grijzen Duitscher niet zien wil. 't Ware, meenen wjj, beter als ze eens samenkwamen en bedaard over de zaak spraken, om dan aan het publiek te toonen, dat de dagbladen het ook nu weder hebben mis gehad. Maarzoo zjjn de menschen, ook de Keizers en Koningen de oude spreukschrijver had wel het recht om te zeggen: die over zijngeestheerschtis sterker dan die eene stad inneemt. Van de ISnlgaarsche qnaestie zou men kunnen zeggen, dat zij zwevende is, dat is, heden in die en morgen weder in eene andere phase. Nu eens weet men te verzekerenPrins Ferdinand zal voor de eer bedanken, en dan weder dat zyn nu de laatste berichten heet het: bjj zal het er maar op wagen de opdracht aan te nemen, in het vertrouwen dat hij eindelijk de gunst van Ruslands Keizer zal winnen. Of hjj dan rustig regeeren zal is eene andere vraag. Maar het zou toch gelukkig zyn, als er eonige zekerheid kwam. Sommigen verzekeren dat de Vorst al zeer spoedig naar Sofia zal komen, dat hy de Sobranja ontbinden zal en zoo al meer. Het eenige wat niet gelogenstraft kan worden, is, dat de Prins weldra zal moeten beslissen en daarvan hangt natuurlyk alles af. In Franki-ijlt wordt alweder gesproken van van bet Kabinet, 't Zou ook wel wonder zijn als de Ministers daar eens lang bleven. Ditmaal zal de wjjziging, zoo men zegt, van ondergeschikten aard zyn, maar er zou toch weder een nieuwe titularis ingeschoven worden. Overigens blijft de generaal Boulanger het onderwerp van alle gesprekken. Om zich nog wat meer berucht te maken, heeft de ex-Minister de mede oud-Minister Ferry tot een duel uitgedaagd, omdat deze zich veroorloofd heeft een oordeel over den generaal uit te spreken, dat zeker niet zeer vleiend voor hem was. 't Is te hopen dat dit dwaze spel goed afloopt, maar het is voor het publiek al van zeer weinig belang of die twee heeren zich al dan niet met elkander verzoenen. Voor praatjes en dagblad artikelen geeft het een en het ander al weer rjjke stof. Hoe liefelijk het soms in het Eugelsehe Par lement toegaat, is in de vorige week alweder gebleken, toen een Ierach afgevaardigde, in het vuur zyner be strijding van de nieuwe Landwet, door een ander lid in de rede gevallen, dezen toevoegde dat hij hem zou uitdagen en den nek breken. Men moge zulke uitvallen en uitdrukkingen aan den treurigen invloed der partyschap toeschryven, 'tis toch te betreuren dat zoo hoog geplaatste personen in zulke achtbare ver gaderingen zich niet wat meer weten te dwingen en begrijpen, dat zjj de zaken die zjj voorstaan weinig bevorderen door eene heftigheid van uitdrukkingen, die men alleen op eene vischmarkt en dergelijke plaatsen verwachten zou. Het 4de artikel van die nieuwe Wet is intusschen door het Lagerhuis aangenomen en de overige zullen nu wel volgen. In bet Hoogerhuis heeft Lord Salisbury eene niet onbelangrijke verklaring af gelegd. Er was sprake van dat Eu geland handelend zou optreden in den stryd tusschen Frankryk en Abyssinië. Het bleek daarby alweder dat men soms wat haastig is met het aannemen van geruchten. De Minister toch zeide, dat hij en het Kabinet wel gaarne alles wilde doen om eenen bloedigen strijd te verhoeden, maar dat hy geene tusschenkomst kon aanbieden zonder vooraf te weten, dat die zou aangenomen worden. Of op dit laatste kans bestaat, werd niet gezegd en het is dus alweder de tjjd, die opheldering moet aanbrengen. Z. Heiligheid de Pan»» komt voortdurend op eenen beteren voet met Duitschland. De H. "Vader zond den Keizer eenen gouden gedenkpenning ter gedachtenis van zijne bemiddeling tusschen Duitschland en Spanje en de Keizer op zjjne beurt, maakte aan den Kerkvorst een cadeau van een kostbaren myter met edelge steenten bezet. De bordjes zijn dus veel verhangen. In Italië zelf blijft men veel over de herstelling der wereldljjke macht van den Paus spreken en het heeft de aandacht getrokken, dat de Aartsbisschop van Napels met al de geestelijkheid deel genomen heeft aan de gemeenteraadsverkiezingen. Italië'» gewezen eerete Mi nister Depretia is na lange ongesteldheid overleden. Ware hy niet reeds zoo oud, (ny was in 1811 geboren) het verlies zou voor den Staat grooter zijn. Men ver wacht dat Crispin nu in zijne plaats zal optreden, daar ook Caroli'a gezondheid wankelende is. Nieuwstijdingen. De oefeningen op zee, die op de revue te Spithead volgden, zyn nog niet geëindigd. Een deel der Engel- sche vloot, bestaande uit torenpantserschepen, gewapend met kanonnen van 100 ton, is in het midden van het kanaal aan schietoefeningen bezig, die zoo krachtig zyn, zegt een telegram uit Calais, dat de ruiten van het zeestation ondanks de 12 mjjlen afstand er van trillen. Dezer dagen zag een politie-agent te Kingstown iemand van de pier in zee springen. Terstond ont kleedde hy zich, maakte een touw om zijn middel vast en trachtte den zelfmoordenaar te redden. Toen hy dezen bereikte, had er eene verwoede worsteling plaats, daar de man niet gered wenschte te worden bij poogde zyn helper met zich te doen verdrinken. Beiden zonken inderdaadzij kwamen evenwel, nadat men hen reeds verloren waande, weer boven de politie agent was -zyn touw kwyt, maar had den ander nog vastde drenkeling poogde nog steeds hem te ont snappen of mede te doen omkomen. De agent zag echter zyn touw drijven, wist het met de eene hand te grijpen en hield met de andere den tegenspartelende zoo stevig vast, dat men hen te zamen naar den wal kon trekken. Bij het indienen van het onderdrukkingswets voorstel voor Ierland, hebben reeds een aantal lersche politie-beambten hun ontslag genomen, ten einde niet in de noodzakelijkheid te komen de nieuwe wet te moeten uitvoeren. Nu de wet ia werking is getreden, komen nog meer aanvragen om ontslag. Een der politie beambten van Belfast, die zijn ontslag beeft gevraagd gaf in de volgende bewoordingen zjjn besluit aan den inspecteur-generaal van politie te kennen„Daar ik deze wet als eene beleediging jegens mijne landgenooten beschouw, ben ik besloten naar een vry land te vertrek ken, liever dan een werktuig van tyrannie en kwelling in myn eigen vaderland te worden." Aan de „Morning News" wordt uit Madrid geschreven: De Koning van Spanje is den 18en Junjj li twee jaar gewordi'U, en bjj deze gelegenheid beeft bet kleer- makersbond van Madrid aan Hare Majesteit deKoningin- regentes verlof gevraagd den Koning zyn eerste uniform aan te bieden. Dit is toegestaan en nu wordt er naauw- gezet gewerkt aan de kleinste uniform, ooit door een Vorst gedragen. Tegeljjk met de uniform zal den kleinen Vorst een degen worden aangeboden met gouden gevest. De vervaardiging der uniform beeft eenige vertraging ondervonden, omdat de kleermakers de Koningin gevraagd hebben welke militaire rang op de mouw van de uniform moet worden aangebragt. De Koning is reeds bij zijn geboorte bjj het leger ingelijfd, maar men dacht dat bij na zijn tweeden verjaardag tot officier zou worden bevorderd. De Koningin-regentes heeft hieromtrent nog geen besluit genomen. u. Terwijl Maandag middag omstreeks 2 uren op de Schelde te Antwerpen acht personen zich in een bootje vermaakten, kreeg dit, waarschijnlijk door overlast, plotseling een lek, waardoor allen te water geraakten. Slechts twee personen zijn gered. Onder de veronge lukten bevond zich een weduwnaar, vader van zeven kinderen. Amsterdam, 2 Aug. De openbare vergadering ten behoeve der invrijheidstelling van dhr. F. Doroela Nieuwenhuis, gisteren avond in „Maison Stroucken" alhier door de Unie gehouden, had een zoo buitenge woon groot aantal belangstellenden gelokt dat er geen plaatsje onbezet was. De heer A. Pierson hield eene toespraak, die dave rend werd toegejuicht, terwijl bovendien het woord voerden dé heeren mr. Rud. B. Benjamins, J. A. Fortnyn, Kemman en mr. D. SimonB. Met toejuiching werd eene motie aangenomen van den volgenden inhoud »De vergadering, gehoord de inleiding van den heer Pierson, en het debat, noodigt het bestuur van de Unie uit, zich tot de regering te wenden ten behoeve van de onmiddellijke invrijheidstelling van den heer F. Domela Nieuwenhuis." Door de Wed. van wijlen W. Hottentot, die op 25 Juny 11. door den veldwachter Heinhuis te Ooat- zaan werd doodgeschoten, is nader onderzoek iu deze treurige zaak opgedragen aan Mr. J. J. Kappeyne van de Cappello, advocaat alhier, welke tot het instellen van eene civiele actie zon hebben geadviseerd. Het sanatarium te Wiesbaden zal opgerigt wor den in de Frankforterstrasse en 6 morgens groot zjjn. Een hotel met 100 kamers is uitsluitend bestemd voor vorsteljjke en hooge personen en hun gevolg. Yoor andere patiënten zijn bijzonder ingerigte rjjtuigen be stemd om hen naar de inrigting te vervoeren. Dr. Mezger heeft beloofd reeds spoedig te Wiesbaden te zyn. Het liep dit jaar tot nog toe niet mede met de exploitatie van het goudschip de „Lutiue", waarvan ook het ongunstige weder de oorzaak is. Zaturdag werd een nog geladen kanon op rollen opgehaald en te Ter schelling aangebragt, benevens een 22-tal Spaansche matten. Daarenboven berigt men het vinden van een ketting, waaraan door duikers in vorige jaren een zwaren steen werd gelegd op de plaats, waar toen gelds waarden werden aangetroffen. Met de „Conrad" is te Amsterdam aangebragt een soldaat, die drie jaren geleden wegens eene ver oordeeling vervallen was verklaard van den militairen stand, doch onder een valschen naam weder had dienst genomen. Door vroegere krijgsmakkers in Indië herkend, was hij aangeklaagd, daar zij met hem niet in bet gelid wilden staan. Hij werd gevat, naar Holland opge zonden en poogde op de terugreis een adjudant-onder officier met een mes te verwonden. Hy is onder gewapend geleide naar de gevangenis overgebragt. Een aardig en naar de nieuwste mode gekleed dametje zat Zondag in een der kerken en luisterde met aandacht naar de woorden van den redenaar, toen er eensklaps aan hare japon werd getrokken. Zij dacht dat een hond dit deed, die in het gebouw was binnen geslopen en lette er verder niet op. De godsdienstoefening was afgeloopen en de juffer liep op een drafje naar huis, want met hare tournure was het volstrekt niet zooals het wezen moest; zij werd schrikkelijk benaauwd en bereidde zich in hare gedachte op het standje voor dat zjj .haar modemaakster dacht te geven. Goed en wel kwam zij ten slotte thuis en stelde dadeljjk een naauwgezet onderzoek in, want hare tournure zat reeds geheel los. Eensklaps hoorden de huisgenooten een vreeselijk gegil in het slaapvertrek van de dame weerklinken. Ontsteld snelde men te hulp, want, naar het geschreeuw te oordeelen, moest op zijn minst een moord gebeurd zyn. Gelukkig bleek het dat van een moord geen sprake waser had iets anders plaats gevondendat verschrikkelijk, akelig ontzettend was; uit de tournure was namelijk een groote rat te voorscbjjn gekomen. Het beest was vermoedelijk in de kerk verdwaald ge raakt en had geen uitweg meer uit het nieuwmodische kleedingatuk kunnen vinden. 's Gravenliage, 1 Aug. Naar aanleiding van het berigt dat een der eerste bestuursmaatregelen van den heer Bastert is geweest, om bet personeel bij den aanleg van staatsspoorwegen in te krimpen schrijft „de Ingenieur"„Het berigt is juist. 32 ambtenaren van verschillenden rang zullen ontslagen worden, hetmeeren- deel met 1 Januarij 1888, enkelen met 1 July 1888, afhankelijk van het tjjdstip, waarop zjj gemist kunnen worden. Wordt de maatregel geregtvaardigd door het feit, dat de werkzaamheden bij den aanleg van de staatsspoorwegen ten einde loopen, te hopen is bet, dat de billijkheid niet uit het oog worde verloren, en dat alsnu maatregelen getroffen worden in het belang dezer ambtenaren, waaronder er zijn, die meer dan 25 jaren het land trouw hebben gediend en die nu zonder eenig regt op pensioen of wachtgeld worden onslagen. A.pel<looi*ji, 31 Juljj. Te dezer plaatse is de prijs van het licfitgai weder verminderd met 2 en thans gebragt op 8 cent, en die van het kookgas op 5 cent per stère. Dordrecht, 1 Aug, Een ergerlijk feit beeft, naar wij vernemen, in de vorige week in het Gast- of Ziekenhuis alhier plaatsgehad. Aan eene jonge dochter was aldaar een been afgezet. Daarbij ligt de gedachte voor de hand, dat zoodanig ligchaamsdeel bekoorlijk zou worden begraven. In plaats daarvan echter is het by de vuilnis geworpen en zoo aan de vuilnisbelt ge komen, waar het gevonden werd door een schipper, die bezig was met het laden van straatvuil. Toevallig zag deze nameljjk het ligchaamsdeel bjj het overstor- ten der specie in zijne schuit, en natuurlijk weigerde hjj het te behouden, uit vrees dat men hem soms van een of ander misdrijf zou verdenken. De werklieden, die het zelf niet eens gemerkt hadden, namen het been terug, reinigden het en legden het ter zijde. Tal van personen uit den omtrek van de Mijl zijn het komen zien, zoodat het feit niet is te loochenen. Wjj laten in het midden aan wien de schuld, maar hoe onsma kelijk ook, hebben wij gemeend aan het gebeurde open baarheid te moeten geven, ter voorkoming van eene mogeljjke herhaling. Vlissiug-on, 1 Aug. Naar vernomen wordt, zal de meermalen vermelde nieuwe stoombootdienst met de snelvarende raderboot „Telegraaf III", tusschen Vlis- singen en Antwerpen, voor bet dageljjkscb veryoer van passagiers en goedereD, in .aansluiting met den dagdienst der stoomvaart-maatschappjj „Zeeland", op aanstaanden Zondag 7 dezer een aanvang nemen, 's Morgens te 8'/a uur vertrekt de „Telegraaf III" van Antwerpen na aankomst van den eersten trein uit Brussel, om ongeveer ll1/. uur te Vlissingen aan te komen vóór het vertrek der dagboot. Na aankomst der dagboot te 5 uren des namiddags zal de „Telegraaf III" van Vlis singen vertrekken, ora 's avonds omstreeks 8 uren te Antwerpen aan te komen vóór het vertrek van den laatsten trein naar Brussel. Voor de betrekking van leeraar in bet timmeren aan de ambachtschool te Middelburg hebben zich reeds een 90-tal sollicitanten aangemeld. "Vlissingen, 2 Aug. Op heden zijn aangesteld tot sergeant de korporaal Witte, bjj de 3e Comp. Ie Bat.tot milicien-sergeant de milicien-korp. Gulik, bij de 2e Comp. Ie Bat.Van der Peyl, bij de 4e Comp. 2e Bat.Alban bjj de 2e Comp. 5 Bat. Tot korporaal de soldaten Deinmenie, Bertel, Bakker, Borst, Kok, Beuger, Maarleveld. Krniningren. Aan J. Francois, Bedert 37 jaren gemeente-veldwachter alhier, is op verzoek eervol ontslag verleend met toekenning van een joarljjksch pensioen van 150 gld. c5-oos, 2 Aug. De verjaardag der Koningin is hier op de gebruikelijke wjjze gevierd, d. w. z. de Neder- landsche driekleur wapperde van den toren en van een aantal particuliere gebouwen. Voila tout. Enkele ge bouwen, waarvan men stellig verwachten zou, dat ze de driekleur zouden vertoonen, als b. v. de cellulaire gevangenis en andere schijnen niet in het bezit eener vlag, en toch dienden de rjjksgebouwen en rjjkskantoren voor te gaan. Zondag 7 Aug. loopt een pteiziertrein van Vlissingen naar Rotterdam, uitsluitend derde klasse waggons. De trein vertrekt hier 6 uur 6 en arriveert 's avonds 10.45. Voor de kleinigheid van 1,10 kan men dus den ganscben dag voor zijn genoegen in Rotterdam doorbrengen. Te beginnen met heden zal iederen Dingsdag een markttrein loopen van Bergen op Zoom tot Goesalleen voor derde klasse passagiers. Dit geschiedt natnurljjk uitsluitend in het belang van hen die uit Westelyk Noord-Brabant en Oostelijk Zuid-Beveland de week markt te Goes willen bezoeken. De maatschappij tot expl. van Staatsspoorwegen doet dit in het begin bjj wijze van proef; blijkt er dat er geen of niet voldoende gebruik van gemaakt wordt, dan wordt de trein op- Met genoegen vernemen wjLdafc de zwemvesten, zooals die door de firma Wed. J. C. Massee en Zoon uitgevonden en in den handel gebragt zjjn, tot zelfs in 'net buitenland geroemd worden. De manschappen der Nederlandscbe marine zjjn er reeds van voorzien en op enkele stoombooten die van Amsterdam op Indië varen zjjn ze eveneens aanwezig. Naar men ons mede deelt kan een volwassen mensch met zulk een zwemvest aan, zich 24 uur drjjvende houden, 't Komt ons voor dat bet loodswezen tenminste voor elk zjjner man schappen Mn dergeljjk zwemvest moest aanschaffen. De firma levert tegenwoordig ook zwemvesten voor dames. Deze zijn Iigter en van netter stof, maar ove rigens even doelmatig. Ook voor de talrjjke werklieden der zwemvesten- fabriek hopen wjj dat het debiet zal blijven toenemen. Op de te Tiel gehouden landbouwtentoonstelling, by gelegenheid van de algemeene vergadering der „Gel- dersch-Overjjselsche Landbouwmaatschappjj" is aan de firma wed. J. C. Massee Zoon alhier een 2e prijs, verguld zilv. mcd. en ƒ25 toegekend voor de volledigste verzameling van doelmatige landbouwwerktuigen voor akkerbouw, hooibouw en stalvoederingden heer E. van den Bosch, mede alhier, behaalde een bestuursprjjs voor zaaizaden. Tholen, 2 Aug. De voerman M. alhier had beden middag het ongeluk, dat van zijn rijtuig, waarin hij met een reiziger was gezeten, het wiel afliep. Onmid- delljjk sloeg het rjjtuig om, het paard liep door en sleepte het rjjtuig mede tot het eindeljjk tot staan ge bragt werd. Beiden kwamen met den schrik vry, niet tegenstaande de reiziger uit het rjjtuig was gevallen. Zier*llc26e, 2 Aug. Door Z. M. zyn benoemd tot voorzitter van net college van regenten over het huis van bewaring alhier jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeye, lid van het collegetot lid van het college yan regenten over het huis van bewaring, mr. A. J. J. baron Van Styrum, regter in de Arrond.-Regtbank. Tot ambtenaar ter secretarie van Gouda is be noemd de beer S. de Geus, ambtenaar ter secretarie te Oost-Voorne. Tot opzigter bjj de Stedeljjke Gondscbe gasfabriek is benoemd dhr. J. W. Steens Zijnen Jr. te Middelburg. Bjj het te Utrecht gehouden examen in het Fransch (1. o.) zijn o.a. geslaagd Mej. P. Mallego te Middelburg, M. L. Wiltson te Arnhem (geb. te Zierikzee) en J. de Groot te Terneuzen. In de maand Augustus zullen twee eclipsen kun nen worden waargenomen. De eerste is eene gedeeltelijke maaneclip3 op den derden Aug., waarbij echter slechts ruim l/s der maan schijf in de kemschaduw der aarde treedt. De verduistering begint des avonds te 8 uren, dus even nadat de volle maan boven den oosteljjken horizon is verschenen: het midden van de eclips heeft plaats te 9 u. 13 ra., en het einde te 10 u. 27 m. Deze tijdstippen hebben betrekking op de contacten met de kemschaduw der aarde. De bjjschaduw wordt reeds te 6 u. 36 m. (d. i. vóór maansopkomst) bereikt, ter- wjjl zjj door de maan te 11 u. 50 m. weder veriaten wordt. De grootte der eclips (middellijn der maan 1) is 0,419. Van meer belang i9 de totale zonneclipa van 19 Aug. die echter in Nederland slechts als eene gedeeltelijke kan worden waargenomen. Op dien dag komt de zon bij ons gedeeltelijk verduisterd op. Het zal aan de oosterkimmen zeer helder moeten zijn, om van deze eclips iets waar te nemen, daar het midden der verduistering bjj zonsopgang reeds voor bjj is. Om deze eclips waar te nemen, zou men zich in oostwaartsche rigting moeten verplaatsen. In den Hartz komt de zon totaal verduisterd op, te Berljjn is de eclips kort na zonsopgang totaalde beste waar- nemiogsplaatsen liggen echter in Rusland, in Midden- Azië en in Japan. SSiex-iltseee, 3 Augustus. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bjj 's Rijks kust verlichting te Westerschouwen, ge- durend Juljj 1887. Droogte, droogte en nogmaals droogteSlechts zes malen kon regen afgetapt worden, en die zes aftap pingen leverden op 8,6 m. M. Elke H. A. ontving dus het niet noemenswaardig bedrag van 86 M3., de Bannen 159960 M'. Dat gras en vruchten, op de zóóveel hooger dan Schouwen liggende, zandige bangronden, na zóóveel drooge maanden, het hard te verantwoorden hebben, zal wel geen betoog behoeven. Door verdamping en doorzjjging daalde de water stand 0,22 Meter. Wjj vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie van het Bestuur der Nederl. Vereeaiging van Meelfabrikanten betreffende het onderzoek van een baal meel der Sociétó Anonyme Anversoise des Moulins a Merxem. Daaruit bljjkt toch dat bedoeld meel op Bchandeljjke wjjze verknoeid wordt en alzoo zeer na deelig voor de gezondheid is. Meer en meer bljjkt de noodzakelijkheid dat er van overheidswege scherper toezigt worde gehouden op de kwaliteit der te koop aangebodene levensmiddelen. Mevrouw Van Voorts Vader te Breda beeft een groot heerenhuis aan de Boschstraat aldaar gekocht, dat geheel voor haar rekening ingerigt wordt tot een „Huis voor militairen." Langs den meer en meer gebruikeljjken weg trachtte mej. Smit uit Leeuwarden in het bezit te komen van een plaats als onderwjjzeres en gaf daartoe te Oldeboorn voor de klasse enkele uren onderwijs. Het hootd der school teekende omtrent haar het volgende op in zjjn notitieboekje „Uiterljjk zeer goed. Manieren Üink. Oog over allen. Levendig voor de klasse. Leesonderwijs bepaald goed. Rgrip van de methode uitstekend. Aangenaam orgaan. Schrijfonderwijs best. Methode van rekenen zeer goed. Taal zooals men van een beschaafd meisje mag ver wachten." Mej. Smit werd benoemd. Bjj de jongste verloting van do Haarlemsche Landbouw-tentoonstelling is de hoogste prijs een landauer en twee paarden aan een kleermaker te 's Hage ten deel gevallen. De gelukkige winner heeft èn paarden èn rijtuig on middellijk verkocht. Terwijl twee zoontjes van den heer Fr. van den B., bij Steenbergen, zonder medeweten hunner ouders in een bootje waren gaan varen, had de jongste het ongeluk over boord te vallen. Zjjn broertje roeide daarop naar der, wal terug en ging het ongeluk aan zijne ouders mededeelen, die na ruim vjjf uren zoeken het ljjk van den kuaap uit het water haalden. Voor een bedrag van ƒ500 is door een deurwaar der beslag gelegd op de Gemeentekas van Opsterland (Fr.) wegens het niet betalen van de kosten van een De gemeente Bocholtz (Limburg) is sinds eenige dagen in rep en roer, daar de dochter van een rijken pachter met den zwijnenhoeder er van door is gegaan. Het vlugtend paar werd jl. Dingsdag ontdekt te Char- thils (Wittem), alwaar men zijn intrek had genomen bjj de ouders van den fortuinljjken zwijnenhoeder. De burgemeester van Bocholtz en Wittem, vergezeld van de maréchaussées uit Gulpen, verschenen echter weldra ter plaatse en eischten het meisje op, hetwelk echter hardnekkig weigerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in, haar in het rjjtuig te doen plaats nemen, hetwelk haar naar de ouderljjke woning Zou terugbrengen. Zij verklaarde dan ook spoedig te zullen terugkeerenen zij heeft woord gehouden ook, want Donderdag was zjj wederom aldaar terug gekeerd. De jongen is 19- en het meisje 22 jaren oud. De heer J. de Rjjke herdtfbbt op 1 dezer zyn 45- jarigen diensttyd bij de camaliteuse polders in Zeeland, waarran hjj de laatste 32 jaren als waterbouwkundig ambtenaar te Stavenisse is werkzaam geweest. Nog steeds 19 de 74-jarige man met lust en ijver in zjjne betrekking werkzaam. Eene zeldzame toepassing van het regt van petitie heeft men dezer dagen kunnen zien te Millingen, al waar de kinderen der openbare lagere school een ver zoekschrift aan den Burgemeester der gemeente hebben gerigt, om te willen toestaan dat op de kermisdagen een mallemolen op het schoolplein mogt geplaatst worden. De Burgemeester heeft aan het verzoek der kinderen voldaan; en de schoolkinderen zullen dus op later leeftjjd kunnen verklaren, dat zij van een onzer grondwettige regten zoo vroeg mogeljjk hebben gebruik gemaakt. Als nu het voorbeeld maar niet al te veel navolging vindt. Een boer, die op de weekmarkt te Tilburg eene mand kunstboter voor natuurboter wilde aan den man brengen, is deswege bekeurd. Den bewoners van Gouda was in den nacht vaa Zaterdag op Zondag eene zeer onaangename verrassing bereid. Vele huizen liepen door den hoogen waterstand onder en menigeen werd in zjjne zoete rust gestoord. Bovendien leden velen schade. En dat alles was een gevolg van eene schromelijke onoplettendheid de per soon, belast met den dienst op Rjjnland's stoomgemaal had verzuimd de man was in slaap gevallen de ringketting tijdig te sluiten, waardoor het water vrjj kon doorstroomen. Een zeer jeugdig meisje van zekeren B. in de Kaiserstraat te Leiden had het ongeluk, doordien haar broertje het hekje, hetwelk boven aan den trap was bevestigd, even had laten opeostaanvan boven neer te vallen, met het gevolg dat het kind bewusteloos werd opgenomen. Daar het kind kort daarna ongesteld werd, hetgeen men beschouwde als een teeken van hersenschuddingwerd terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Op raad van den dokter werd het hoofd nog met jjs verkoeld, doch er bestond weinig hoop het kind in het leven te behouden. Des avonds is het dan ook, na een vreeaeljjk Ijjden, aan de gevolgen overleden. KERKNIEUWS. Ds. G. B. Fijnvandraat, pred. te Stavenisse, is be roepen naar de Herv. gemeente te Nieuwvliet. Bjj de christelijk afgescheidene gemeente te Zaamslag is beroepen ds. Gunst, van Brouwershaven. Uitslag der Herstemming voor Leden van den Gemeenteraad in onderstaande Gemeenten. Coljjusplaat. Gekozen de heer A. D. Snoep met 55 van de 102 geldige uitgebragte et. Goes. Gekozen de heer D. Hildernisse met 152 st., de heer Mr. van Daalen Wetters (die bedankt had) verkreeg 49 st. Hulst. Herkozen de heer A. G. v. Hombach. Kerkwerve. Uitgebragt 35 geld. st. van de 47 kiezers. Herkozen de HH. K. Capelle met 26 eu P. Gaanderse met 18 st. De HH. C. van Burg en J. v. d. Velde verkregen 15 en 10 st. Middelburg. Herkozen de heer J. Snijders met 262 st.de heer C. J. J. A. van Teylingen verkreeg 155 st. Scherpenisse. Uitgebragt 84 st. Hiervan ver kregen de HH. Q. Hage 34 st., J. Hage Wz., (aftr. lid) 56 st., M. Vos 27 st. en J. Duinhouwer 37 st., zoodat gekozen zijn de HH. J. Hage Wz., en J. Duinhouwer. Tholen. Gekozen Dr. J. M. Boom met 75 st. De heer W. F. J. Wagtho verkreeg 58 st. Yoraeke. Gekozen de heer D. Schipper met 71 st.; de heer Joost Sandee had 46 st. Gemengde Berigten. Door rattenkruid in het bier te mengen, heeft men uit wraak de manschappen van het Manchester-regi ment, in Britsch-Indië in garnizoen, willen vergiftigen. Een 70tal werd hevig ongesteld, doch zij herstelden allen. Drie obligatien ten laste van Don Carlos, elk froot 2400 (nominaal) werden dezer dagen te Dor- recht op eene effectenveiling zamen verkocht voor 15 cts. In het tuighuis te Stockholm wordt een geweer bewaard, waarin slechts een kleine hagelkorrel past. Dit geweer gebruikte Koningin Christina van Zweden, om op vliegen aan den wand te schieten, die zjj volgens kroniekschrijvers nooit miste. Te Kon- stantinopel heeft een sprinkhanen-regen meer dan twee uren geduurd. Dan nog maar liever droogte De Sultan zal weer maar eens trachten om eene nieuwe leening te sluiten. Wie weet of 't waar is! Een Amerikaansch correspondent deelt het volgende mede. Een paar weken geleden was voor een koopman te Indiapolis eene kist met ejjeren aangekomen, die in het entrepot werd opgeslagen. Toen de kist na eenige dagen werd opengezet, keken de werklieden vreemd op toen zij tjieptjiephoorden. De eijeren waren door de hitte uitgebroeid en een paar honderd stuks kiekens schreeuwden om de moeder. Arme diertjes. „Ik ben altjjd in mjjn schik," zegt eene dame te Br. „als de visites vertrokken zijn, dan heb ik vrijen toegang tot mijn aangebedeneal zeg ik het zelf, ik heb altjjd de voorkeur en bovendien ik ben boveu de jaren." Eene boerendochter van den Mooldjjk moest zich des Zaturdags avonds niet met een 95-jarig jon geling achter de deur begeven en een poes op schild wacht zetten. Meisje! zie eerst op uw eigen gebreken, Vóór dat ge van een ander gaat spreken. Want een ieder die u kent en ziet, ZegtJannetjeik begeer u niet. Jans te Bruinisse moest wat wijzer zjjn en niet alles vertellen tegen een jongen die niets van haar wil weten. Te St. Anna wordt het roode Koosje aange raden haar babbeltong wat in toom te houden en geen ander te belasterenvooreerst was het beter dat zij niet zoo dikwjjls over de kaai liep, ten tweede dat zij zoo niet snoepte en ten derde dat zij hare centen beter bij elkander hield, dan zou de koekoek wel wat meer roepen. Ingezonden Stukkon. Mijnheer de Redacteur I My een klein plaatsje te verleenen in Uw veelgelezen blad zou my groot genoegen doen om de navolgende vraag te stellen Wat zou de 'oerigtgever van het stuk uit Ellemeet, met betrekking tot het feest van den nieuwen Burge meester, er mede voor hebben, om in zijn bericht er melding van te maken dat er te Eikerzee en Scharen- dijke eeue eerepoort was opgericht ter eere van den Heer Schalkwijk, en van die te Ellemeet geen gewag te maken, als of daar niets was gedaan voor den nieuwen Burgemeester met betrekking tot poort maken. Ik vermeen echter dat als de inzender van het bericht ook op het feest te Ellemeet was geweest, hij er wel degeljjk eene eerepoort zou hebben kunnen zien staan en dat bovendien het raadhuis van binnen was ver sierd. Als hjj het eene vermeldt, moet hjj bet andere niet verzwygen. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte teeken ik my hoogachtend Ellemeet. Een OPMERKER. Nieuwetonge, 1 Augustus 1887. WelEdele Heerl Beleefdeljjk verzoek ik UwEd. in Uw eerstvolgend nummer, als Ingezonden Stuk voor mjj te plaatsen bet volgende Verslag der Openbare Gemeenteraadsver gadering te Nieuwetonge op Zaterdag 30 Juli 1887, ten 10 ure. Present de Burgemeester-Voorzitter, de beide Wet houders en de 5 Raadsleden. Nog wordt de vergadering bijgewoond door publiek. De Secretaris leest de notulen der raadsvergadering van 20 Juli 11. voor. Op de vraag des Voorzitters of aanmerking op die notulen beeft, antwoordt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1