ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5416 45sle Jaarff, Dingsdag 26 Julij 1887. HERVEILING bekendmTkïng. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter toordt naar plaatsruimte berekend. op DONDERDAG den 28 JULIJ 1887, des voor- middags te 10 uur ten Raadhuize. van de aan de gemeente Zierikzee toekomende TIENDEN, in: den 14n Blok, de 40e en een gedeelte van den 41n Kavel in Bettewaarde; den 4n Blok, de 11e, 12e en 13e Kavels in den Inmiddels uit de hand te koop. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene Circulaire van den heer Commis saris des Konings in deze Provincie van 30 April jl. (Prov. blad no. 42), brengt ter kennis van de Miliciens-Verlofgangers der ligting 1884 beboorende tot het Regement Grenadiers en Jagers, de acht Regementen Infanterie en de 3 Compagnit'n Hospitaalsoldaten, dat zij dit jaar tot den werkelijken dienst zijn opgeroepen van 10 Augustus tot 13 September, terwijl hun wordt onder bet oog gebragt, dat als zij in gebreke blijven op 10 Augustus e. k. onder de wapenen te komen, zij bij latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden en eindelijk worden zij gewezen op art. 145 der Militie wet, volgens hetwelk de Verlofganger die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Ziebikzee, 25 Julij 1887. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. UuitrtU». Oolang9 ia een scheepskapiteindie met zijn stoomschip „Don Juan" op reis was van Engeland naar Amerika, plotseling krankzinnig geworden. Hij liet 's morgens vroeg, na den koers van het schip veranderd te hebben, de passagiers en de bemanning op het dek komen, en verklaarde hun, met rollende oogen, dat „God hem opgedragen had, het schip met man en muis te doen vergaan." Hij dreigde ieder dood te schieten, die hem in het volbrengen van die heilige zending •wilde belemmeren. „Hoort gij de vlammen wel snorren en knetteren riep hij. „Ik heb de kolenkamers in brand gestoken." Iedereen verkeerde natuurlijk in groote ontsteltenis. De mannen trachten zich van den kapitein meester te maken maar dit gelukte eerBt nadat hij drie hunner bad doodgeschoten. Toen nam de scheepsingenieur het bevel aan boord op zich, en onder zjjne leiding werd de brand, na verloop van een paar angstige uren, gebluscbt. De kapitein werd in de boeyen geslagen, en na de aankomst te Port Townsend overleed hjj, na een nieuwen hevigen aanval van razernjj. Vóór het schip echter daar aankwam kreeg men gebrek aan steenkolen een gevolg van den brand en slechts na groote moeite kwam men zeilende te Port Hudson aan, vanwaar de „Don Juan" verder naar Port Townsend werd gesleept. Êlngelawi. Portsmouth, 23 Julij. De Koningin hield heden eene revue over de vloot te Spithead, waaraan 130 Engelsche oorlogschepen deelnamen. De revue had een groot succes en werd door prachtig weer begun stigd. Duizende toeschouwers, waaronder leden van het parlement en het corps diplomatique, woonden haar bij. Zt«Ue. Napels is zonder drinkbaar water. In eenige wijken begon men in de laatste dagen gebrek aan water te krijgen, maar sedert een viertal dagen is in de geheele stad gebrek aan water. Men heeft bemerkt dat de groote buizen, die te Napels het water van den Serino brengen, op verschillende plaatsen opengebarsten waren. De bevolking is geheel ter neer gedrukt, armen en ryken lijden evenzeer. De Carmignano voorziet niet meer in de behoeften van 600,000 menschen en men is de putten gaan aanspreken, twee jaren geleden by de cholera-epidemie afgekeurd. Het water daaruit ia onzuiver, met modder en zeker ongezond. Te Montecalvino moesten de karabiniera tusschen- beiden komen om een ernstigen opstand te bedwingen. Dag aan nacht laat het gemeentebestuur 150 karretjes met 500 ton water van den Carmignano komen. Een vat bronwater kostte Dingsdag 5 francs en sneeuw 50 centimes de kilo. Rome, 23 July. Uit Cremona wordt berigt dat een deel van het Arrondissement Bastelmaggiore door den hagel verwoest is. Op sommige plaatsen viel de hagel zoo geweldig, dat al het gewas werd vernield. Het land levert een treurigen aanblik op. De hagelsteenen waren ter grootte van noten. Te Sarente en omstreken werden schokken van aardbeving gevoeld. iDuiistWanb. Dat oneerlijkheid in bet spel ook zeer wel straf baar is voor de wet, ondervonden een tweetal personen te Dusseldorf. Onlangs vond te Derendolf een kegel- wedstryd plaats, en een tweetal personen kochten den kegeljongen om, dat bij de kegels met een draad zou omtrekken, als het hoofd van het gezelschap wierp, wat de jongen getrouw deed. Tegen dit hoofd en zijn helper was nu een aanklagt ingediend, en de eerste kreeg eene maand, de tweede 15 dagen gevangenisstraf. Dezer dagen is een 35 jarig Katholiek geestelyke, uit den Elzas geboortig, als soldaat by het 69e reg. infanterie te Trier ingedeeld. Hy had zich na den Fransch—Duitachen oorlog naar Fraukryk hegeven, en werd daar dorpspastoor. Thans was hij zijne ouders gaan bezoeken, die in een dorp bij Colmar wonen. Daar werd by door de overheid aangehouden en naar Trier gebragt, om aan zyn dienstpligt te voldoen. Het geval heeft niet weinig opzien verwekt. üle'ïurlRn'fr. Haarlem, 22 July. Voor de Regtbank alhier was gisteren o.a. gedagvaard zekere Jan Bakker, schip persknecht te Zaandam, om zich te verantwoorden voor zyn aandeel in de oproerige bewegingen, die op den 25n Junij 11. te Oostzaan hebben plaats gehad. De aan leiding daartoe zal men zich wel herinneren. In den vroegen morgen van dien dag hadden twee politie agenten een aldaar wonenden visscher Hottentot betrapt op visachen met verboden vischtuig en dat tuig in beslag willen nemen. Hottentot had zich daartegen zoodanig verzet, dat de gemeente-veldwachter Heinhuis, volgens opgave ter zelfverdediging, eenige revolver schoten op hem gelost en hem gedood had. Vooral 's avonds, toen een paar honderd man uit Zaandam en omstreken naar Oostzaan waren gekomen, ging het aldaar zeer levendig toe en hadden de uit Amsterdam en Zaandam gezonden Rjjks-veldwachters veel moeite om de orde te bewaren. Het brandpunt der beweging was het Raadhuis, waar Heinhuis zich voor de woede van het volk schuil hield. Bij die gelegenheid nu zou de beklaagde Bakker den burgemeester van Oostzaan, den heer Swart, die zich onder het volk had begeven om tot kalmte aan te sporen, hebben beleedigd en bovendien de menigte hebben aangezet, om het Ge meentehuis in brand te steken en Heinhuis in stukken te snijden. De substituut-officier van justitie, mr. E, M. Von Baumhauer, meende met het oog op de omstandigheden veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf te moeten eischen. De uitspraak is op aanstaanden Dings dag bepaald. 'sGraveuhage, 23 July. Heden is het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over de Grondwets voorstellen verschenen. Sommige leden ontkenden de behoefte aan die herzieningkiesregtuitbreiding wordt volgens hen, niet algemeen gewenscht en ook omtrent het onderwijs bestaat geen aandrang tot wijziging. Andere leden achten eene herziening wel noodig om de belemmering voor verbetering van vele zaken weg te ruimen. Verreweg de meerderheid heeft verandering gewenschteen aantal leden had wel de voorkeur ge geven aan eene beperkte herziening, maar is nu bereid mede te werken. Onderscheidene leden keurden af dat er bij de nu door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen te veel aan den gewonen wetgever is overgelaten, vooral punten den krygdienst en het kiesregfc betreffendtal van anderen weerspraken dit echter. Blijkens het eindverslag had de meerderheid der leden, in de nagenoeg voltallige afdeelingen, over wegende bezwaren tegen de wijziging, in artikel 194 gebragt. Eene minderheid verklaarde, met meer of minder ingenomenheid, zich daarmede te kunnen ver eenigen. Eenige leden wenscbten, in afwachting van het licht dat by de verdere gedachtenwisseling nog over menig onzeker punt zou kunnen opgaan zich hun stem voor te behouden. Toen de bekende sociaal-democraat Geelkerken gisteren avond op de markt te 's Hage eenige aantee- keningen maakte uit eene rede van eenen straatprediker, namen de omstanders zulk eene dreigende houding aan, dat de tusschenkomst der politie noodig was, die G. naar het bureau der le afd. bragt. Iu de meening dat hy gearresteerd werd, hief het publiek luide juichkreten aan, terwijl eene steeds aangroejjende en zeer vijandig gezinde menigte mede naar het politiebureau trok, waar men geruimen tijd bleef 9taan, zoodat de politie eerst een gedeelte der Groenmarkt ontruimen en later ver spreide groepen verwijderen moest. De dievegge uit de Bagynestraat in den Haag, die de daar onbekende Haarlemsche dienstbode eerst vrij willig huisvesting verleende en haar daarna, na haar van alles beroofd te hebben, in het holle van den nacht op straat zette, is tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Rotterdam, 21 Julij. In de nieuwe zwemin- rigting aan de Maasbrug had heden namiddag een treurig ongeluk plaats. Een der zwemmers een 25-jarig jongman, die met zijnen vader en broeder in het diepe bassin was, werd vermist, en eerst na anderhalf uur zoeken mogt het gelukken zyn ljjk, dat door den stroom onder den trap gedreven was te vinden. Zeer waarschjjnijj k is het, dat den verongelukte in het water een toeval overkomen is. Zijn vader en broeder zeiven hadden niets van zyn verdwijnen bemerkt, vóór het te laat was. Het toezigt bleek voldoendedoch er zwommen op dat oogenblik in het bassin een zestigtal personen, en ieder, die eenige ervaring heeft, weet hoe moeyelyk het is, zelfs bij het zorgvuldigst toezigt, op zóó velen in het water gestadig het oog te houden. Intusschen zal de directie, ter geruststelling van het publiek, on verwijld nog voor versterking van het toeziende per soneel in de zwemschool zorg dragen. Bergen op Zoom, 23 July. In de heden ge houden raadsvergadering is besloten voor eigen rekening tot een bedrag van hoogstens 5500 de zoogenaamde beneden-Molenkom tot vlugthaven in te rigten. Terneazen, 23 Julij. Het by de jongste ge meenteraadsverkiezing herkozen lid, de heer C. J. A. Fercken, heeft berigt de benoeming niet te aanvaarden. De verkiezing vooreenlid van den gemeenteraad zal plaats hebben op 2 Augustus a.s. Veere, 24 July. By al het akelige en bouwvallige, dat deze veste zoo ruimschoots aanbiedt, bevat ze toch iets waarop men met regt jaloersch kan zijn kristalhelder, yskoud regenwater. De zoogenaamde fontein, die in verband staat met den reusachtigen regenbak by het vroegere arsenaal, voorziet niet alleen de eigen inge zetenen maar ook velen uit Middelburg, St. Laurens en andere plaatsen van uitmuntend regenwater. Men zou er haast voor in Yeere willen wonen. Goes, 23 July. Hoe iets langzamerhand van be stemming veranderen kan. Onze gemeente is nog altjjd in her bezit van een z. g. vischperk, eene door een ijzeren hek afgesloten ruimte met een bank en een huisje voor den afslager. Dit huisje prykt met een steen, waarop de afbeelding van eenige zwemmende visachen is aangebragt. Die bank is thans eene kosteljjke speel plaats voor de jeugd, die er over, er langs of desnoods er onder heen elkaar tracht te grijpen. En de visch- markt zelf dient slechts by hooge uitzondering voorden verkoop van visch. De Arnemuidsche vischvrouwen voorzien ons zoo ruimschoots van visch, dat schippers met eene lading visch slechts zelden onze haven aandoen. Om nu de vischmarkt niet geheel ongebruikt te laten, worden er in den laatsten tjjd allerlei zaken afgesla gen, die er evengoed bij hooren als een slaapmuts by een' olifant. Vroeger deelden we reeds mede, dat men op den afslag kersen en prei kon mijnen. Het allernieuwste in dit soort is zeker wel, dat men deze week reeds een paar malen bloemen aan de vischmarkt heeft gebragt. De stoomboot „Admiraal de Ruiter" bragt eene massa bloemen aan, en op de plaats waar vroeger kabeljauw en schelvisch werd afgeslagen, kon men nu voor 8 centen een geranium mijnen. Het is zeker niet te verwonderen, dat door het gebruik van allerlei slecht water, tal van ongesteld heden ontstaan. Want eigenlijk is al het water, zelfs dat uit regenbakken, nu slecht. En waar vindt men in Zeeland put-, pomp- of welwater dat volkomen on schadelijk is voor de gezondheid. Velen drinken hier „met de puten mee" (met de kikvorschen), dus veront reinigd water uit slooten en putten. Het dagelyksch bestuur is iu onderhandeling om bij toeneming van den waternood drinkwater van elders te doen aanvoeren. In enkele andere plaatsen hebben particulieren voor den aanvoer van water van elders gezorgd. Hier vindt men het gemakkelijker die zaak aan het dagelyksch bestuur, te renvoyeeren. De vernieuwde en belangrijk uitgebreide gasfabriek nadert hare voltooying. De aannemer Dronkers en de directeur Wolters hebben gezamenlijk de beide laatste nagels in den nieuwen gashouder geslagen. De uitbrei ding en vernieuwing van het buizennet is ook afge- loopen, zoodat we spoedig op ruime schaal zullen kunnen illumineeren. De heeren J. N. Hardeman, kapitein-adjudant, en A. D. Petten, kapitein by het 3e regement in fanterie, zyn door den Minister van Oorlog aangewezen als des kundigen, die een onderzoek zullen instellen naar de mogelijkheid der oprigting eener schietbaan hier ter stede. Als men in 20 jaren zjjne geboorteplaats niet gezien heeft, wat veranderingen ka n men dan opmerken. Dikwyls is in dien tijd de plaats op enkele punten zoo geheel van voorkomen veranderd, dat men haar niet herkent. Dit ondervond zekere 68-jarige vrouw, die gedurende meer dan twintig jaren bedlegerig geweest was en die men Donderdag in een open landauer een togtje rondom de stad liet maken. De arme gasthuis bewoonster kende Goes niet meer. 24 July. Heden geeft het harmonie-gezelschap „Vlyt en Volharding" uit Rozendaal eene matinée in den tuin der sociëteit „Van Ongeneuchten vry. Eenige dagen geleden meende iemand te Goes tusscben ander geld een valschen rijksdaalder te zien, doch hy wist niet van wien dezen te hebben ont vangen. Ten einde nu dat muntstuk niet in verderen omloop te brengen, bragt de eigenaar het bij den commissaris van politie, in de meening, dat wanneer bet werkeljjk valsch was, hij daarvoor door diens tusschenkomst een echt stuk zou ontvangen. De com missaris zond den bewusten rijksdaalder naar de Munt te Utrecht, die hem Zaturdag terugzond met verklaring dat het stuk wel echt was, maar dat er zilver van afgenomen was en dus niet meer in omloop mogt worden gebragt. Om dit nu te voorkomen ontving de eigenaar den rijksdaalder doorgeknipt terug, waardoor deze een schade lydt van 1. Aan oud zilver toch zijn de twee halve maar J 1,50 waard 1 Yorseke, 24 July. In de Zaturdag te Krui- ningen gehouden vergadering van het onderwijzersge zelschap „Krabbendjjke" is in de plaats van den heer P. Janse te Schore, die niet dadelijk herkiesbaar was, tot Voorzitter gekozen de heer M. de Korte alhier. Cortgene, 22 July. Heden werd alhier de 7e algemeene vergadering gehouden van de onderwyzers- vereenigingen in het arrondissement Tholen. De ver gadering werd geleid door den heer Mr. L. A. Bybau en bijgewoond door 49 personen, waaronder opgemerkt werden de districts-schoolopziener, de heer W. J. van Gorkum, de burgemeester van Stavenisse en die van St. Annaland, benevens nog enkele andere heeren, die, ofschoon geen onderwijzers zijnde, de belangen van het openbaar onderwys steeds trouw behartigen. Na voor lezing van de notulen der vorige algem. vergadering en behandeling van de ingekomen stukkenwerd als plaats voor de volgende algemeene vergadering geko zen de gemeente Stavenisse. Hierna werd door den heer L. van Rooyen, van Poortvliet, eene lezing gehouden over den Tendenz-roman. Spreker wee3 er vooreerst op, dat het doel van den tendenz-roman is, het in 't licht stellen van verkeerde toestanden in de maatschappij. Neemt de schrjjver by de behandeling zijner stof een goed standpunt in en stelt hy de bestaande toestanden Diet scheef voor, dan voorzeker zal zijn arbeid niet vruchteloos zyn, maar door tijdgenoot en nakomeling schap gezegend worden. Als Nederlandsche schryver van Tendenz-romans werd door spreker in de eerste plaats genoemd J. J. Cremer, die in zyn „Hanna de Freule", „Fabriekskinderen", „Daniël Sils" enz. eene of andere maatschappelijke kwaal onder de aandacht van het pu bliek tracht te brengen. Verder werden door hem nog genoemd: G. H. v. a. Hoeven, Jan Holland, MuHatuli en anderen. Onder de vreemde schrijvers noemde Spr. vooral Ch. Dickens, die in onderscheidene werken als bestrijder van eene of andere maatschappelijke kwaal optrad. Aangezien de inleider van enkele door hem genoemde werken een beknopt overzigt van den inhoud gaf, kon de vergadering met hem nagaan of de schryver of schryfster al dan niet geslaagd was in de behandeling zyner of harer stof. Wy zouden te uitvoerig worden, zoo wij den heer van Rooyen hierbij wilden volgen, doch grijpen liever de gelegenheid aan hem nogmaals dank te betuigen voor zjjne keurige en voor velen zeker leerrijke beantwoording der vraag Wat is een tendenz- roman Door den heer J. Vermeulen, van Ooljjnsplaat, werd vervolgens ingeleid het punt: „Een nieuw leer middel voor het aardrijksk. onderwijs van Nederland." Dit leermiddel bestaat in eene figuratieve voorstelling, en relief bewerkt, van in Nederland voorkomende duinen, veenplassen, drooggemaakte meren, enz. enz. De heer Vermeulen merkt op, dat er bij zoovelen nog eene ver keerde voorstelling bestaat omtrent den loop en de uitwatering van sommige rivieren eD stroomen, en acht dit leermiddel bij uitstek geschikt om bjj den leerling door aanschouwelijke voorstelling een duidelijk beeld te doen ontstaan van de tegenwoordige aardrjjkskundige gesteldheid van ons vaderland. Aan de hand van eene door den inleider goed be werkte toelichting leeren wjj de voorstelling van alle9 wat op de kaart voorkomt, duidelijk kennen. By het einde dezer toelichting en beschouwing der kaart wordt door enkelen nog al bezwaar gemaakt dit leermiddel op de lagere scholen in te voeren. Op normaalscholen zou het naar veler gevoelen goed op zijne plaats zijn. En hiermede waren de werkzaamheden der vergadering afgeloopen. De heer v. Gorkum had inmiddels de ge legenheid waargenomen de hoofden van scholen aan te bevelen kennis te maken met een werkje over nuttige handwerken van Mevr. Van Eijk—Hardeman. Hjj deed dit vooral met het oog hierop, dat er zooveel onderwijzeressen in dat vak gevonden worden, die bjj hun onderwjjs volstrekt geen methode hebben. Door zoo eene onderwjjzex-es zulk een boekje in handen te geven en het als hoofd der school zelf te lezenzou dat vak meer nog dan tot heden toe het geval is, vruchten kunnen opleveren voor hen, die er in onder wezen worden. Na afloop van een en ander werd de vergadering, onder dankzegging aan de opgekomenen, aan de sprekers en aan de zangers, die ter afwisseling der werkzaamheden enkele stukken ten gehoore gebragt hadden, door den voorzitter gesloten. Een togtje per stoomboot naar Veere volgde nu, waar wij door de welwillendheid van den burgemeester dier plaats alles te zien kregen, wat Veere merkwaar digs te aanschouwen geeft. Bjj de wederaankomst te Cortgene vereenigden wij ons aan den gezelligen disch, waar nog menig hartelyk woord gesproken werd en men slechts noode scheidde. Rruinisse, 25 Julij. Op een der dagen van de maand November 1886 werden door een paar schippers alhier hunne porte-monnaies vermist, respectieve lyk inhoudende J i en 3. Hoe er ook gezocht werd, men kon den dader of daders niet ontdekken. Toen nu in Mei 11. een diefstal was gepleegd bjj een winkelier alhier, viel de aandacht der politie op zekeren J. L., oud 10 jaar. Hjj moet toen aan de politie hebben bekend dien diefstal te hebben gepleegd alsmede den diefstal der bovengenoemde porte-monnaies. Vau een en ander werd toen proces-verbaal opgemaakt. Door den Officier van Justitie bjj de Regtbank te Zierikzee werd toen bjj de Regtbank eene vordering ingesteld dat deze zou ge lasten dat J. L. in een Rjjka-opvoedingsgesticht zou worden geplaatst tot den leeftjjd van 18 jaar, opgrond van Art. 38 van het Nieuwe Wetboek van Strafregt, hetwelk luidt: „Een kind wordt niet strafregterlyk „vervolgd wegens een feit, begaan voordat het den „leeftjjd van tien jaren heeft bereikt. „Valt het begane feit in de bepaling van een mis- „drjjf waarop gevangenisstraf is gesteld en dat niet „alleen op klagte vervolgbaar is ot in die der over tredingen omschreven in art. 432, dan kan de burger- „1 jjke regter, op vordering van het Openbaar Ministerie „gelasten, dat het kind in een rjjka-opvoedingsgesticht „zal geplaatst worden, ten hoogste tot den leeftjjd van „achttien jaren. „Dezelfde regter kan altjjd het ontslag gelaBten." Door de Regtbank werd hierop het verhoor bevolen van den jeugdigen J. L., diens vader benevens enkele getuigen. J. L. werd bjjgestaan door zyn verdediger Mr. A. J. F. Fokker. De Regtbank heeft daarop bjj vonnis gelast dat J. L. in een Rijks-opvoedingsgesticht zal worden geplaatst tot den leeftjjd van 16 jaren. Naar wjj vernemen zyn J. L. en diens vader van dat vonnis gekomen in hooger beroep bjj het Geregtshof te 'sGravenhage. Zieriltzee, 25 Juljj. Er komt leven in de brou- werjj. Het oude is voorbijgegaan, het nieuwe tjjdperk schijnt te zyn aangebroken. Een en ander is van toepassing op de alhier bestaande schietvereeniging „Onderling Genoegen". MogtdeVer- eeniging zich in het begin reeds vlejjen met haren vooruitgang, op eens kwam er echter stilstand. Men heeft thans de handen ineengeslagen, eene ver gadering belegd en op die vergadering bleek het dat de oude lust om te schieten bij de leden nog niet was verdwenen. In die vergadering is men tevens over gegaan tot het benoemen van nieuwe bestuursleden en wjj meenen te mogen zeggen dat dit thans aan goede handen is toevertrouwd. Wij hopen dat dan ook nu de leden zullen toonen door jjverig aan de schietoefeningen deel te nemen, de pogingen van het bestuur op prya te stellen. Het is voor het bestuur niet gemakkelijk iets tot stand te brengen wanneer er van de zijde der leden niet wordt medegewerkt. In beginsel is dan nu ook reeds aangenomen, dat er spoedig een wedatrjjd op personeele en vrije banen zal worden gehouden. Vermoedelijk zal dit zamenvallen met een te geven Concert. Het schietterrein en den fraaijen tuin achter de So ciëteit „Ons Genoegen" leenen zich daar uitstekend toe. Wjj hopen voor het bestuur dat het niet aan leden zal ontbreken, maar bovenal dat die leden zich flink zullen oefenen, om bjj dien wedstryd met een groot aantal punten den prijs te kunnen behalen. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is benoemd tot adsistent op bet Post- en telegraafkantoor te Tholen, de Heer P. J. Aerts te Waalwjjk. Het centrale bestuur van het Algem. Ned. Werk liedenverbond heeft besloten een adres aan den Koning te zenden, waarin gratie gevraagd wordt voor Domela Nieuwenhuis. De voordragt voor onderwijzer te Schore bestaat uit de HH. P. Molhoek aldaar, J. De Jager van Ka- pelle en J. De Bakkker van Wolfertsdjjk. Benoemd tot onderwjjzer te Stellendam de heer N. J. van Dongen te Middelharnis. Te Nieuwediep heeft de vrouw van een vletter- man het leven geschonken aan een kind zonder armen en waarvan een der beentjes geheel verkeerd staat. Overi gens is het kind welgevormd en oogenschjjnljjk gezond» De „Volksvriend", die ditmaal in rouwrand ver scheen, wjjdt een warm woord van waardering aan wjjlen Jhr. J. L. De Jonge, Voorzitter van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Het blad noemt zjjn afsterven een groot verlies voor de Vereen, en zegt dan o.a.„De laatstverloopen twintig jaren mogt zy hem als haar hoofd, als haar Voorzitter be groeten, en meer en meer leeren hoogschatten. Belang rijke tijdswisselingen en moejjeljjke oogenblikken heeft hjj met baar doorleefd aan zyn persoonljjken ijver, inzonderheid in zjjne betrekking van lid der Tweede Kamer, heeft de zaak der drankbestrijding duurzame verpligting. De Jonge's aandeel aan de schepping en aan vankelijke invoering der Drankwet van 1881 is door den Minister van Binnenlandeche Zaken, Jhr. Mr. W. Six in openbare zitting der Tweede Kamer erkend, toen deze vertegenwoordiger der Regering hem het vereerend getuigenis gaf, dat die wet voor een groot deel zjjn werk was een getuigenis, door een ander Minister des Konings, nu wjjlen den Min. van Justitie Modder man aan wien9 krachtig initiatief en beleidvol standhouden Nederland zjjne Drankwet te danken heeft, 12 September 1882, den dag waarop de Vereeniging haar 40-jarig bestaan te Haarlem met eenigen luister vieren mogt, eervol bevestigd, toen laatstgenoemde onzen De Jonge, van 's Koningswege, als hulde aan zijne bjjzondere verdiensten in deze moejjeljjke zaak, het ridderkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw, onder eene vleyende, maar alleszins verdiende toespraak kwam aanbieden." Zieriltzee, 25 Juljj. Wjj vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, betreffende het op Donderdag a.s. alhier te geven Orgel-Concert. Zoowel het doel van het Concert als de renommée van den Concertgever, zullen, naar wij vertrouwen mede werken tot een druk bezoek. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Haamstede op eene jaarwedde van 500 hebben zich 31 sollicitanten aangemeld. Twee jaar geleden waren er voor dezelfde betrekking op eene jaarwedde van 600, slechts 2 sollicitanten St. Annaland met zjjn bjjna 2300 inwoners telt 25 ingezetenen van 80 jaren of daarboven en 109 van 70 jaar of daarboven. Het ijverigst in heel ons land is voor den ge meenteraad in de Zeeuwsche gemeente Stoppeldjjk gestemd. Stoppeldijk telt 53 kiezers en uit de stembus kwamen 54 biljetten. De wet roept wegens dezen meer dan gewonen jjver den Stoppeldjjkers een welge meend „bis" toe zjj mogen nog eens stemmen. Een honderdtal arbeiders uit St. Annaland hebben weder voor eenigen tyd die gemeente verlaten om kool zaad te gaan snjjden en dorschen in de provinciën Noord-Brabant en Zuid-Holland. Voor de meesten was deze gelegenheid, om, zjj bet ook al met hard werken, iets te kunnen verdienen, zeer welkom. Door de droogte waren er weinig werkzaamheden op den akker, waar door sommigen niets te doen hadden. By het voorloopig onderzoek in zake den 17jarigen Omer Jansen, te Leeuwarden, die zich Dingsdag avond te Leeuwarden heeft schuldig gemaakt aan eene poging tot moord op de eveneens 17jarige Berber Wever, is gebleken, dat het meisje dien dag geweigerd had met hem uit te gaan, omdat hjj in beschonken toestand op de kermis had geloopen. Hierover verstoord, is hij des avonds naar hare ouderljjke woning gegaan, heeft haar daar onverwachts aangevat en met een scheermes op verschillende plaatsen in het aangezigt allerdeerljjkst verwond. Eene tante, die op het hulpgeschrei der verwonde tusschenbeide kwam, beschermde met beide handen de keel van het meisje en verkreeg daardoor twee diepe sneden over de hand, welke anders ongetwjjfeld de keel zouden hebben getroffen. Als bjj toeval zjjn de toe- gebragte verwondingen, hoe ernstig ook, niet levens gevaarlijk. De jonge misdadiger was bjj het gehouden onderzoek zeer onverschillig en heeft tot nu toe volstrekt geen berouw over zjjne daad. De volgende curieuse' advertentie leest men in een Amsterdamsch blad. „DameB. Welke gefortuneerde ongehuwde dame zoude genegen zjjn tjjdeljjk financieele hulp te verleenen aan eene nette familie, die haar als wederdienst langs stipt discreten weg uitstekende gelegenheden kan aanbieden om door introductie tot een goed Huwelyk te geraken. Adres onder lett. MM, enz." KERKNIEUWS. Naar aanleiding van een adres aan het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente van Rilland-Bath, heeft dat bestuur nu toch het besluit genomen om de middelen aan te wenden tot overbrenging van de kerkelijke gehouwen uit Bath naar Rilland. Algemeen hoopt men dat ruime giften het bestuur tot dit werk in staat zullen stellen. Bedankt voor het beroep naar Herkingen door ds. F. W J. Wolff te Odjjk (cl. Wijk-bij-Duurstede) naar Tholen door Ds. Klaarhamer te Montfoort. Gemengde Berigten. Doleeren 1 Door onverstand loopen ezels en rad draaiers elkander na. Dwalen is menschelijk. »De *dijkpalen moeten zuiver gehouden worden en de aannemers moetenwanneer het bestek dat voor schrijft, zwart geverfd worden." Zoo luidt 159 van de algemeene bepalingen voor aanbestedingen in Zeeland. Er is nu als verbetering aan toegevoegd Gelieve voor aannemers te lezen nummersOok niet domOp de Heldersche kermis vond iemand eene portemonnaie en dacht eene goede vondst te doen. Toen hij het voorwerp opende, vond hij er geen geld in, maar wel een briefje van dezen inhoud 'k Heb pret gehad deez' kermisweek, Maar nu ben ik geheel van streek Geen menscb wil mij meer borgen. Wilt gij, die 't ledig voorwerp vindt, Het, goed gevuld met geld, gezwind, Mij weer terug bezorgen Voor het baantje van directeur van bet werkhuis te Zaandam, salaris 500 gld., hebben zich slechts 322 liefhebbers aangemeld. „Welwel" zegt iemand te Noord, „nu ben ik in mjjn ouden dag nog druk aan het vrijen gekomen, soms tot Iaat in den nacht, dus nu heb ik geen tijd om kwaad te zijn, noch om te treuren; het is toch wel sterk van mij, al vijf kruisjes achter den rug en daarenboven nog geel en stjjf en ik geloof toch niet dat het door de magt van bet geld is. Het verwaande Pietje te Brouwershaven wordt verzocht om voortaan toch zooveel niet te zeggen van Marien als zij in Flakkee is, anders zal zjj met de Zievikzeesche kermis weGr kunnen rijden met een oude vrijer, als het aan geen kar en hit ontbreekt. „Wat ben ik toch bljj dat ik den oesterbaas in de fuik heb," zegt een meisje van pleizier te Wolfs, „bij verdient dertien gulden in de week en als hjj mjj nu niet bedriegt en mjj trouwt, dan kan ik koopen wat ik wil en betalen ook; nu moeten de menschen wel wat lang op hun geld wachten. Booze Kaat te Geersdijk zegt, dat ze nu twee dozjjn zakdoeken gekocht heeft tegen het vertrek van haar Jaapje om hare tranen uit hare groote oogen te vegen. Maar, Kaatje met haar poesjes-oogen Wordt van Jaapje toch bedrogen, En al schjjnt 't nu nog zoo mooi Jaap is nog niet in de kooi. Jaantje te O. V. moést geen schandelijke leugens of onwaarheden vertellen van velen, zoowel binnen als buiten de gemeente. Doch zjj is engeltje op de straat, En een duiveltje op de plaat Dat heeft zjj dikwijls laten bljjken Door anderen met kwaad te bestrijken. Nu wil ze gaan doen een huweljjk om 't gelletjé, Maar dat is een kort hemeltje en een lang heiletje. Nu, Jaantjewjj leggen thans de pen neer, Als ge 't weer verbruid, komt er nog meer. Ingezonden Stukken. Opheldering gevraagd. Geëerde Redactie! V., de schrjjver van „Haagache Brieven" in den Zierikzeeschen Nieuwsbode, zou mjj zeer verplichten met de vermelding der gronden voor het bezigen van bet woord „sopbismen" in den aanhef van zjjn jongsten Brief, aldus luidende „„Tot geen prjjs" schreef de heer Levy eenige jaren geleden in eene brochure en hjj werd beantwoord met sophismen door den philosoof Betz," enz. In de meening, dat V. zich de draagkracht zjjner woorden ten volle bewust is, zal het hem niet moeieljjk vallen mjj de gewenschte uiteenzetting te verschaffen. U, geëerde Redactie, dankzeggend voor de plaatsing van dit schrjjven en V. bjj voorbaat mjjn erkentelyk- beid betuigend voor zijne toelichtingen, heb ik de eer te zjjn, Hoogachtend, Uw Dv. Dr., Rotterdam, 21 Juli '87. J. HOBBEL. Amsterdainsche Brief. Juli 1887. III. we onthouden onsom er nu reeds over te spreken. Zóó luidt eene der zinsneden van onzen eersten brief. Dat nu reeds is eigenljjk ondoordacht aan onze pen ontvallen, want daarmede hebben we indirect beloofd op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen terug te komen, engebrek aan tjjd maakt ons dat moeiljjk. Intusschen behooren we niet tot dezulken, die het eens mochten zjjn met het gezegde van een zeker Staatsmandat beloften gemaakt zjjn om ze niet na te komen. Liever huldigen wjj het spreekwoord„Be lofte maakt schuld". Daarom zullen we nog eens gaan wandelen binnen het gebouw der pbilanthropische en wetenschappelijke onderneming des Heeren Bergsma c.8. Verwacht echter geen dorre opsomming van al het moois, al het lekkers, d&4r te zien. Vakmannen, voor wie toch eigenljjk de expositie 't meest aantrekkelijks heeft, zullen wel al reeds uit de groote bladen „Elck wat wils" vernomen hebben, en daarmede, hopen we, hun voordeel gedaan hebben. Bij al die fraaie bonbonnières, die étalages van prachtig kristalwerk en porseleinen, die Sèvres-tafel- serviezen, die vleesch-conaerven, bloemkool en augurkjes, puddingen en lysters, worteltjes en gemengd zuur zullen we ons niet ophouden. Ook niet bjj de vele blikken en de massa's chocolade- en banketartikelen. In de meeste winkels van comestibles, glaswerk en confiserie, kan men alles zien en verkrygen, wat van dien aard is tentoongesteld. Tot dusver ontdekten wjj niets waardoor de verbetering der volksvoeding (de Voorzitter der Hoofdcommissie zei immers in zijne openingsrede dat deze het doel was der Tentoonstelling wordt be vorderd. Al dadeljjk moeten we echter erkennen, dat er bjj het volk niet eenig vooroordeel zal bestaan om van alles te nuttigen, wat, voor gebruik geschikt, is ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1