Z1MIKZEESCHE NIEUWSBODE. L\o. 54LI5 Zaturdag 25 Julij 1887. 15ste Jaarg, Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATGRDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERT EN TIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Algemeen Overzicht. 't Ia voorden politieken tinnegieter om wanhopend te worden, als zijne berekeningen falen, zijne profetiën mia uitkomen en de uitzichten, die hij het zekerste waande, in rook vervliegen. Dikwijls is het de schuld van zijne lichtgeloovigheid of voorbarigheid, maar dikwjjls ook moet men erkennen, dat hij niet zonder grond zijne gissingen maakte 6n dat het alleen aan die eeuwig draaiende politiek te wijten ia, dat hij teleur gesteld op den neus kjjken moet. Wie ter wereld meende niet datdeBalg-aaxvselxequaestienuzou geëindigd zijn en zie, terwijl onze verbeelding reeds den Duitschen Prins op den troon zag, wordt er nu weder eene spaak in bet wiel gestoken, die wel eens op verijdeling van veler wenscben zou kunnen uitloopen. 't Was eene gelukkige keus van de Sobranja, zoo ge loofde men, toen deze den Prins van Saksen Coburg Kotracy tot toekomstigen beheerscher koos. Een talent vol Prins van 26 jaren, rjjk met middelen gezegend en vol lust om de teugels van het Bulgaarsche bewind in handen te nemen en, volgens algemeen gevoelen daartoe zeer geschikt, vervulde allen met bljjde hope en waarlijk, nu het er op aankomt, is de Russische dwingeland weder met zjjne bezwaren gereed, althans hij doet niet wat men gewacht hebben zou, het arme volk aan het einde der verwarring brengen. Toch is niet alle hoop vervlogen, en men vleit zich, dat het antwoord door den Prins gegeven, zal hjjdragen om Rusland gunstiger te stemmen. Met meer beleid, dan menigeen van een zoo jeugdig Vorst zou hebben verwacht, heeft de Prins gezegd.dat bij hoopte het vertrouwen der Porte te winnen en mettertijd ook de welwillendheid van Rusland, aan welke Mogendheid Bulgarije zjjne staatkundige mon digheid te danken heeft eu waaraan het dus groote dankbaarheid verschuldigd is. Dat zal den Czaar wel bevallen en misschien zachter stemmen. Intusschen kunnen wij de zaak nog niet voor geëindigd houden en moeten wjj alweder afwachten wat de tijd ople veren zal. (Zie telegram.) Het nationale feest te Parijs is gelukkig zonder botsingen afgeloopen. De opgewektheid was niet bij zonder groot en de warhoofden deden natuurlijk weder hun best om eenige troebelen te verwekken. Door de krachtige houding van politie en gewapende macht heeft men echter alle bewegingen bunnen onderdrukken. De manifestatie der patriotten onder aanvoering van Dé- roulède is ook in orde afgeloopen. Men heeft het beeld van Straatsburg omkranst en hier en daar „leve Bou- langer"! geroepen, maar daarbij is het gebleven. De president der Republiek is hier en daar met een „leve Grevy ontvangen en de achtbare Magistraat zal zich wel verheugd hebben, dat de dag zonder stoornis voor- hijging, al was de eensgezindheid ook niet groot. De menigte liet zich nog al afleiden door de feestelijkheden en vermaakte zich des avonds vooral met de illimunatie van de Seine, die weder zeer prachtig moet geweest zijn. De Kamer is in de vorige week ook zeer kalm gebleven. Zij heeft een voorstel in zake belasting, dat de Regeering bestreden had, met groote meerderheid verworpen. Alleen openbaarde zich in de laatste dagen weder eenige spanning tusschen de Duitsche Regeering en die der Republiek, zoo zelfs, dat de gezant van Duitschland zijn beklag heeft gedaan bij den Minister van Buitenlandsche Zaken, voornamelijk over den toon die door sommige dagbladen wordt aangeslagen. Naar men zegt heeft de Minister tegenover de klacht van den gezant de zijne gesteld, dat ook de Duitsche bladen wel eens wat heel scherp zjjn en dat de Franschen in den Elzas en Lotharingen ook nog al eens onaange naamheden te verdnren hebben. Men heeft over en weder het hart eens gelucht en daarbjj zal het nu vooreerst wel bljjven. Het Eny:elsclie Hoogerhuis heeft de Iersche dwangwet bij tweede lezing aangenomen en vordert snel met de behandeling der artikelen. Er ia geen twijfel aan of zij zal het zegel der goedkeuring drukken op de redactie zooals die door het Lagerhuis is opge maakt. In het Lagerhuis is de Egyptische quaestie aan de orde geweest. Er is weder veel over gepraat maar veel verder is men niet gekomen. Engeland heeft geen plan Egypte te ontruimen en zoekt de zaak op de lange baan te schuiven, waarin het krachtig door de Porte geholpen wordt, die, zooals men weet, altijd langzaam ia en nog al eens een incident weet op te werpen. Ic andere tijden zouden misschien de andere Mogendheden zich krachtiger doen gelden, maar nu is er geene die lust heeft met een ernstig verzet te komen, waardoor natuurlijk den vrede in gevaar zou komen. Men kan nu tamelijk gerust zijn. Het blijkt nu, dat de feesten bjj gelegenheid van het jubileum van Ko ningin Victoria heel wat geld gekost hebben, wat men zeker nuttiger bad kunnen besteden. Alleen aan de Koningin heeft het niet minder dan de som van 200,000 pd. st. gekost, eene som, die zij wel wilde dat het Lagerhuis haar restitueerde, doch het schijnt, dat de Minister Salisbury weinig gezind is aan dezen Vorste- lijken wensch gevolg te geven. De Beljsrïsseiie Kamer van afgevaardigden heeft het artikel omtrent den persoonlijken militairen dienstplicht in het ontwerp d' Oultremont verworpen en de afgevaardigde heeft daarop het ganse he ontwerp ingetrokken, zoodat men weder eenige dagen zonder vrucht heeft beraadslaagd. Het is niet waarschijnlijk, dat men het over dit punt spoedig eens zal worden, maar misschien zal men het ook daarom vooreerst maar laten rusten. De Spaansche Koningin-Regentes gaat met hare kinderen een reisje maken door de Carlistisch ge zinde provinciën van baar land, waarschijnlijk wel om ook dezen voor hare dynastie te winnen. Grappig is het, dat men er op uit is den jongen Koning op de reis te vermaken en dat de Spoorwegdirectie daarom een speelwagen heeft ingericht, onmiddellijk grenzende aan den salonwagen der Koningin, waarin allerlei speelgoed voor den kleinen Kroonprins voorhanden is. Daaronder zijn onder anderen: vele hansworsten. Men zal het kind zéker reeds willen leeren wat het later in ernstiger opzicht zeker genoeg ondervinden zal, dat namelijk de Vorsten nog al eens met hansworsten te doen hebben. De Keizer van Brazilië is op reis gegaan en bereids te Lissabon aangekomen. Het is een goed teeken als Koningen en Keizers zulke verre tochten onder nemen kunnen. Zij doen het toch niet als er geene rust in het land is en zich niet zonder vrees kunnen vefwjjderen. Ook de grijze L>uitscl»© Keizer is steeds reizende en zal eerlang te Gastein komen, waar bjj dan zeker den Keizer van Oostenrjjk weder zal ontmoeten. De negen tig-jarige ziet blijkbaar nog tegen geene ver moeienis op. Nieuwstijdingen. Zaturdag stond de thermometer te New-York op 99° in de schaduw. Ook elders in de Vereenigde Staten was de hitte bijna ondragelijk; er zijn vele gevallen van zonnesteek. Over de heldendaad van een jong meisje scbrjjffc men uit Chicago het volgende. De schoener „Racine" met de geredde passagiers en de equipage van de stoomboot „Champlain," die bij Charlevoix in Michigan afbrandde, kwam te Chicago aan. De kapitein zag op weg naar het brandende schip eene jonge vrouw met een kind, dat zij met haar tanden aan de kleederen vast hield, naar den oever zwemmen. Later herkende men in haar miss Mary Wakefield uit Charlevoix. De kapitein wilde dadelijk de koene zwemster en het kind in de boot opnemen, maar zij bedankte met de op merking, dat hij eerst de anderen maar moest gaan helpenzij zou alleen wel aan den oever komen. Zjj bereikte haar doel dan ook en geen der schipbreuke lingen ging verloren. JFtanftrtJft. De „France" heelt van „iemand" uit Rusland een schrjjven ontvangen, waarin het volgende met betrek king tot Pranzini medegedeeld wordt„Zou men, nu Pranzini ter dood veroordeeld iB, niet iets van zijne avonturen in 1879 kunnen te weten komen In dat jaar was hij nameljjk in dienst van generaal Skobeleff, en hij heeft beweerd 30,000 francs medegebragt te hebben uit Indië, waarheen hjj, nadat hij den dienst van Skobeleff verlaten had, vertrokken was. In 1879 heeft de echtgenoote van Skobeleff eene reis gedaan naar haren zoon, die toen, naar ik geloof, militair bevelhebber was. in Bulgarije. Bij hare terugkomst in Rusland werd zij vermoord in een rjjtuig. Te dien tijde was ik in Rusland, en men verhaalde toen algemeen, dat mevr. Skobeleff vergezeld was geweest van een tolk, die vijf of zes talen sprak. Aan de ongelukkige vrouw was letterljjk het hoofd afgesneden. Een kistje met kostbaarheden, dat zij bij zich had, was verdwenen, en nooit is het teruggevonden. Er ia iets in deze zaak, dat aan Pranzini doet denken. Een dief in badcostuum is dezer dagen in eene zweminrigting te Parijs gevat. Dat in deze inrigtingen gestolen wordt, is ook ten onzent niets vreemds, maar deze deugniet, een 18jarige slagersknecht deed het op eene bjjzondere wijze. Hij ging daar in het water rond- plassen, liet zich daarna, alsof hij zich wilde aankleeden, een kamertje openmaken, maar kwam spoedig daar weer uit, omdat het 't zijne niet was, en ging dan weer te water. Hjj had dan echter vlug uit het kamertje eeDe beurs, een horloge, of iets anders gestolen, dat hjj onder zijn zwembroekje verborg. Dat ging zoo eenigen tjjd goed. Maar eindelijk kreeg een der bedienden achterdocht tegen den zonderlingen bader, die zich altijd vergiste. Hij sloeg den man op lettend gade, en bemerkte nu onder diens eenig klee- dingstuk een paar onnatuurlijke bulten, welke bleken, gestolen portemonnaies te zijn. De dief werd onmiddelljjk aan de politie overgeleverd. Van een Fransch ter dood veroordeelde de man had zijn vader en moeder vermoord wordt verklaard, dat hjj op den morgen van de teregtstelliog op de vraag, of men hem nog met iets genoegen doen kon, antwoordde met het verzoek dat men hem mosselen zou voorzetten. Aan dat verzoek werd gevolg gegeven. Terwjjl de man bezig was het geregt te verorberen, vroeg de directeur van de gevangenis waarom hjj juist mosselen had gekozen. „Ik houd veel van mosselen," antwoordde de ter dood veroordeelde. „Maar gewoon lijk eet ik ze niet, omdat ik er koliek van krjjg. Van daag echter, dat begrijpt u, doet dat er niets toe U. Bmssol, 20 Julij. Er is heden eene wapenschou wing over de bezetting der stad gehouden ter gele genheid van den verjaardag der troonsverheffiing van Leopold I. Generaal Vandersmissen hield eene toe spraak tot de troepenhij zeide het te betreuren dat Je Kauier het beginsel van den persoonlijken dienstpligt verworpen heeft en maande de troepen aan, den moed niet te laten zinken, daar het niet lang zal duren, dat de noodzakelijkheid gevoeld zal worden om het leger op andere grondslagen dan de bestaande van jaar tot jaar aan te vullen. Deze toespraak heeft een diepen indruk gemaakt. iltttriani). Leeuwarden, 21 Juljj. Dingsdag avond is alhier een joDg meisje, dochtereener weduwe, door eenen 17jari- gen arbeider, die beschonken was en met haar in liefdesbe trekking stond, in hare woningopgezocht waarna hij haar met een scheermes verscheidene diepe wonden in het aan- gezigt en den hals toebragt. Ook de tante van het meisje, die haar wilde beschermen, ontving eenige sneden in het aangezigt. De woesteling, bjj wien ook nog een gedeelte van een sabel werd gevonden, is ter stond door de politie gearresteerd. De beide verwonde vrouwen zijn in het stadsziekenhuis opgenomen. Woensdag namiddag is ook Jansen naar het Stads ziekenhuis vervoerd, om in tegenwoordigheid van den offic. van Justitie en den commissaris van politie ge confronteerd te worden met de beide door hem ernstig verwonde vrouwen. Eene groote menigte volks was bjj het politiebureau aanwezig. Grouiiigfeii, 20 Julij. In een huis op de Nieuw- stad alhier, bewoond door zes verschillende huishou dens, kregen gisteren avond twee vrouwen twist, die zoo hoog liep, dat ze handgemeen werden. Het 9-jarig dochtertje van eene dier vrouwen werd daardoor zoo beangst, dat het door een openstaand raam begon te roepen „BrandBrand Moord Op dit ge roep stormden vele voorhjjgangers het huis in, gevolgd door eene menigte buren, allen met het doel te redden wat te redden was. Door het zien der menschenmassa en niet wetende wat de oorzaak hiervan was, bekoelde de woede dei- vechtende vrouwen en waren zij, toen zjj hoorden dat er brand was, ook slechts op eigen lijfsbehoud bedacht; het verlaten van het perceel was haar evenwel onmo gelijk door den steeds grooter wordenden toevloed van binnendringende menschen, die allen in het donker door elkander liepen. Toen een agent van politie daarop de woning binnen ging en eindelijk met veel moeite licht ontstoken had, bemerkte hjj noch brand, noch moord, doch slechts eene digt opeengedrongen menschenmassa over de zes kamers van het huis verdeeld. Toen eindelijk aan al de redders met groote moeite aan het verstand gebragt was, dat hier geen gevaar dreigde, verlieten deze allen achtereenvolgens het huis, en lieten de bewoners alleen, doch nu was het meisje i dat brand geroepen had, verdwenen. Bij nader onderzoek bleek, dat een der buren haar had meegenomen, niet beter wetende of hjj had het kind van eenen zekeren dood gered. Dat de brandweer niet gealarmeerd werd is eigenlijk I een wonder men zal het in de drukte vergeten hebben. Leidon, 19 Juljj. 't Volgend vermakelijk voorval had Zondag avond aan het station alhier plaats Vader en moeder stonden te wachten op de aankomst van hunne dochter, die volgens zeggen van een paar vriendinnetjes met een student naar Den Haag was „uit"-gegaan en vermoedelijk met den trein van 9 uur 2 minuten zou terugkomen. Vol verlangen werd haar aankomst verbeid. Eindeljjk stoomde het ijzeren monster binnen, dat aan bet lange en ongeduldige wachten een einde maakte. Alsof het toeval er mede speelde, kwam de coupé, waarin de be wuste schoone en haar aanbidder gezeten waren, juist oyer de standplaats der ouders te staan. Door een kinderljjk of ander gevoel gedreven, ont dekte de dochter met den eersten oogopslag haar ouders, die aan het station gekomen waren, om haar eens hartelijk te verwelkomen. Opmerkzaam gemaakt door de angstige bewegingen der jonge dame, bemerkte haar minnaar onmiddelljjk het kritieke van het geval. Deze, niet van de domste, haastte zich de coupé, alvorens zij geopend was, aan de andere zjjde te ontsluiten, waardoor haar de ge legenheid werd geboden, te ontsnappen. Zjj maakte daar dan ook gretig gebruik van, tot groote ergenis der ouders en algemeen gelach van het publiek. Nu begon een wedloopvader liep zijne dochter na, moeder achtervolgde eene vriendin, die bereids de ba gage van de dochter had afgenomen om deze haar vlugt te vergemakkelijken. Dat de jagt toch in het nadeel der dochter zal zijn afgeloopen, is buiten kjjf. 's Gravenhage21 Juljj. Het geregtshof alhier behandelde gisteren de zaak van den Voorzitter der Haagsche afdeeling van den Sociaal-democratischen bond Baye, die door de Haagsche regtbank was ver oordeeld tot ééne maand gevangenisstraf, wegens smaad aan politioagenten in het blad „Regt voor Allen". Mr. Van den Bergh, van Amsterdam, pleitte vrjj- spraak, op grond dat niets gebleken was van kwade trouw. Het Hof, dadeljjk V praalt doende, bevestigde echter het vonnis der regtbank. Voor niets hebben de dieven tegenwoordig eerbied Uit het in aanbouw zjjnde politiebureel aan 't Alexan- dersveld iB eene partjj timmermansgereedschap ont- Terneuzen, 20 Julij. Gisteren morgen i half elf had aan den Kanaaldjjk alhier ten huize van A. de Zeeuw een diefstal plaats. De dief drong, terwijl de bewoners voor veldarbeid afwezig waren, de onge sloten woning binnen, trok een paar schoenen aan, maakte zich vervolgens meester van brood en ejjeren en nam uit een gesloten kast gouden strikken, een horloge, benevens eenig geld mede. Dank zij de jjverige pogin gen der politie gelukte het haar den dief, zjjnde een Belg, 's namiddags reeds te vatten hij werd gevan kelijk hier binnengebragt. Naar wij vernemen moet hjj heden nacht pogingen tot zelfmoord in het werk hebben gesteld. Bjj de thans te Breda gehouden wordende examens voor hoofd der school is o. a. geslaagd de heer J. Bierlé, onderwijzer aan Bchool A alhier. Benoemd met 1 September a.s. tot Inspecteur van politie te Noordwijk, de heer L. A. H. Vermeulen, wachtmeester der Marechaussees alhier. 21 Juljj. Ook wij hebben onze prairiebranden. Althans door het vuur der locomotief van den tram is ter hoogte van het reduit het gras van den dijk in brand gegaan en over eene lengte van 50 meter verbrand. De droogte bljjft voortduren. Ten bewijze hoe groot de behoefte aan drinkwater in sommige gemeenten is gestegen, kan dienen, dat ingezetenen van Nieuwland, gewapend met een paar emmers naar het l'/i uur af gelegen Veere gaan om het daar te koopen. In de meeste weiden ontbreekt het drinkwater voor de beesten geheel, zoodat daarin door water moet worden voorzien. Het tienjarig bestaan der bad- en zweminrigting te Middelburg werd gisteren herdacht door een zwem wedstrijd. Op het feesteljjk versierde terrein, dat een aantal toeschouwers lokte, kon men den wedstrijd, waarvan het programmasnelzwemmen op den buik, idem op den rug, fraai zwemmen en tobben wedstrijd bevatte, gemakkelijk nagaan. Voor ieder der verschil lende nummers hadden zich ruim een twintigtal deel nemers aangegeven. De feestelijkheid werd 'door eene uitvoering van het muziekkorps der d.d. schutterij opgeluisterd. De heer M. Lutejjn Mazure, prov. veearts 2de kl. te Oostburg, zal den 27sten Juljj zijn 50-jarig eu de heer Chr. Mazure, prov. veearts late kl. te Middelburg, den 29sten zijn 45-jarig jubilé vieren. Eerstgenoemde werd, na examen op 26 en 27 Juljj 1837, tot veearts 1ste kl. aangesteld en kreeg tot stand plaats Oostburg, waar hij thans nog gevestigd is. De heer Chr. Mazure werd, na op 26 tot 29 Juljj 1842 examen te hebben afgelegd, tot veearts der lste kl. bevorderd voor de provincie Zeeland, waarbjj hem IJzendijke tot standplaats werd aangewezen. Later was hij te Zierikzee gevestigd en van daar als prov. veearts lste kl. naar Middelburg overgeplaatst. "Wolfiuxx-tsdijlc, 21 Juljj. Bjj de beruchtheid, welke onzo gemeente sinds geruimen tijd heinde en verre verkregen heeft, zal het wel geene bevreemding oareu, dat by de stemming op 19 dezer voor drie af tredende gemeenteraadsleden, hier eene groote spanning bestond, zoodat dan ook bij de opening van de stembus op Woensdag, Rjjkspolitie aanwezig was. De vereeniging, zich dekkende onder de leus van „Gemeentebelang had achtereenvolgens reeds zooveel van hare leden in den gemeenteraad weten in te dringen, dat zjj de magt in handen had. Daarmede nog niet tevreden, moesten nu ook nog 2 van de 3 aftredende leden de plaats ruimen voor personen van haren aanhangmaar in dien overmoed is zij ditmaal geBtuitHoe ook op onge hoorde wijze dwang is uitgeoefend op min of meer afhankeljjke kiezers, door de ordelievende party, die naauw aaneengesloten was, werd daarentegen alle mogelijke waakzaamheid in acht genomen, en daaraan is het dan ook wel te danken, dat 2 gewenschte raads leden behouden zjjn en zelfs een verloren zetel voor een waardig lid heroverd is. De meerderheid in den raad is alzoo nu gelukkig verplaatst naar de zjjde van het Dagelijksch Bestuur. Alle belangstellenden in eene goede orde van zaken verblijden zich derhalve in hooge mate over den uitslag van deze stemming, waarbij eene gewigtige beslissing op het spel stond. Als een eenig man groepeerde men zich dus gisteren avond in eene geschikte localiteit, en in die talrjjke zamenkomst, alleszins ordelijk geleid, wjjdde men, bij hartelijke toespraken en opwekkingen tot eensgezindheid, enkele uren aan eene betameljjke feestvreugde over de na heftigen strijd behaalde overwinning. En die regtmatige vreugde over eene zoo vurig verlangde wending in den toestand van het bestuur der gemeente, openbaarde zich ten slotte daarin op zulk eene treffende wijze, dat men begreep, ook de armen in die vreugde te moeten doen deelen. Met geestdrift werd op staanden voet ruim 105 gld. ten offer gebragt, en enkelen, die op zoo iets niet gerekend hadden, betoonden zich volgaarne bereid ook hunne giften daarbjj nog te zullen voegen. Eene com missie, bestaande uit de leden Jacs. Maas, Corns. Zujjd- weg en Jan op 't Hof, uain met graagte de taak op zich, om in de volgende week de onvermogenden te verblijden met eene uitdeeling van krentebrood, opdat ook zjj de ervaring mogen opdoen, dat er werkelyk stof tot dankbare blydscbap thans in de gemeente aan wezig is. Yerselce, 21 Juljj. Uitslag der door Burgemeester en Wethouders gehouden6 aanbesteding op 20 Juljj 1887 van de vergrooting van school no. 1 met 2 lokalen zamen voor 96 leerlingen. (Raming J 5845,21). Ingeschreven door Marinus Korstanje, timmerman te Yerseke voor 6295; Willem Goeman, timmerman te Yerseke voor 5995Aart Martijn, timmerman te Yerseke voor ƒ5990 Johannes Lindenberg Cz, aannemer te Wemeldinge voor 5954 Pieter Dronkers, aannemer te Kapelle voor 5480. Aan den Iaagsten inschrjjver is het werk gegund. Gisteren morgen is een paard, dat in de „Moer" fü de weide liep, door eene moedwillige hand eene snede in de borst gegeven. De dader is onbekend, doch het is te hopen dat hjj zijne straf niet ontloopt. De pannen voor de oestercultuur zjjn weerallen in zee. Het warme weêr in de maand July heeft den aan slag zoodanig bevorderd, dat sommigen al meer dan zestig broedjeB op eene pan geteld hebben. St. Maartoiisdvjlc, 21 Juljj. Eene liefhebberij, die bjj deze warme dagen zeker zeldzaam is. De heer A. de Witte, onderwijzer te Enschedé, doet van uit die plaats een voetreisje naar St. Maartensdjjk (Zeeland), de woonplaats zijner familie. L.l. Zondag is hjj uit Enschede vertrokken en wordt heden (Donderdag avond) op de plaats zijner bestemming gewacht. In Julij vierden de heer J. Goedegebunre en zjjDe vrouw te St. Annaland hun 59-jarig huwelijk, beiden in deu ouderdom van 81 jaar. Hun zoon L. Goedege- buure viert thans 19 Jnlij zjjn zilveren bruiloft; hun oudste zoon deed dit vóór twee en hun dochter vóór bijna 10 jaar. Ook de schoonouders van L. Goedege- buure zjjn bijna 54 jaar getrouwd, twee zijner ooms, broeder van zijn vader, vierden ook voor drie en vier jaren hun gouden bruiloft. Hun grootmoeder is op bijna 94-jarigen ouderdom gestorven. De postwagen, die van Stavenisse naar Bergen op Zoom rijdt, is Donderdag ochtend nabjj St. Maartens- djjk vastgeloopende pakketten en brieven werden toen per kruiwagen naar St. Maartensdijk gebragt en van daar per particulier rijtuig verder vervoerd. Oosterlau<l, 21 July. Heden voormiddag half 12 ure ontstond brand in de schuur van Jb. Vjjverberg in deze gemeente, die weldra zoo'n uitbreiding verkreeg dat dezelve henevens twee belendende schuren zijn Naar men zegt moeten in eerstgemelde schuur eenige jongens een vuurtje gestookt hebben nabjj een vat gevuld met teer én dit als de oorzaak van den brand zijn te beschouwen. Ziei'ilfzee, 22 Julij. De Eerste Kamer zal ter behandeling der Grondwetsherziening hoogst waar schijnlijk op 3 Augustus bijeenkomen. Door Z. M. is aan jar. A. C. Roëll op zijn daartoe gedaaD verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter- plaatsvervanger in het kanton Sliedrecht. Voor de betrekking van Hoofdonderwijzer te Dui- vendjjke is opgemaakt de volgende voordragtD. J. van Aken te Nienwenboorn, J. de Hullu te Goes, J. de Keizer te Heenvliet, J de Mejjer te Aardenburg en G. P. Moerman te Rotterdam. De geschorste postdirecteur J. H. B., uit Waalwijk, die door de Regtbank te 's Bosch veroordeeld is tot 45 dagen gevangenisstraf, met ontzegging van het regt om gedurende vjjf jaren een ambt bjj de posterijen te bekleeden, heeft van dit vonnis appèl aangeteekend. De heer Mr. N. C. li. van Daalen Wetters te Goes, die, zooals uien weet, in herstemming moet komen voor raadslid met den heer D. Hildernisse, verzo.ekt in de „G. Ct." zijne medekiezers dringend hunne stem uit te brengen op den heer D. Hildernisse, die als oud Goessenaar alleszins een gewenscht raads lid zal zjjn. In de afgeloopene week zijn uit Ouddorp wederom 27 personen naar Amerika vertrokken. In het loopende jaar bedroeg het aantal landverhuizers uit die plaats nu reeds 191. Men schrjjft uit St. Thomas dat een zendeling nit Matadi daar het gerucht heeft overgebragt, dat de reiziger Stanley in een gevecht met de inboorlingen zou zjjn gesneuveld. Sedert 6 Jdljj is van hem aan de kust geen berigt ontvangen. UITSLAG VAN GEMEENTE1UADSVERKIËZ1NGEN. St. A.xm»la.r»«l. Er werden 102 stembriefjes in geleverd. Herkozen is het aftredend lid P. Kodde met 59 en gekozen J. Zandee met 60 st. Het niet herkozen aftredend lid C. Stejjn verwierf er 49. Bioi'vliet. Aantal kiezers 109. Aantal uitgebragte geldige stemmen 42. Herkozen de aftredende leden S. van der Hooft, P. Leenhouts en P. Ie Grand met 41, 37 en 34 st. Cats. Aantal kiezers 30. Ingeleverde geldige bil jetten 13. Herkozen werden Abr. Markusse Azn. met 12, benevens P. Verhulst en J. de Back, elk met 13 stemmen. Colijjiisplaat. Aantal kiezers 112 en geldige st. 81. Herkozen de aftredende leden J. Swemer met 60, Pb. de Back met 56 en J. Haringman met 55 stemmen. Ter voorziening in eene buitengewone vacature moet eene herstemming plaats hebben tusschen A. D. Snoep die 39 en C. J. Huvers die 35 st. verkreeg. Cortgeue. 43 van de 67 kiezers leverden geldige biljetten in. De herkozen leden Jac. Verhulst Mz., Jac. de Die en Jac. van Damme verkregen resp. 40, 36 en35 st. Bx'eïselxox*. Van de 73 kiezers leverden 42 geld. biljetten in. Herkozen de HH. M. Goemans met 37, Joh. der Weduwen met 36 en C. J. J. Verton met 33 st. Dirlislaml. 46 geldige 8t. Herkozen J. Zaaijer met 46 en C. van Es met 43 st. I-Ierlcixig-exi. 14 geldige st. Herkozen C. Lokker en C. T. Zeedjjk, beiden met 12 st. Herstemming tusschen D. Gebuijs affcr. lid met 5 en P. Soete- man met 5 st. Hoofdplaat. 59 geldige biljetten werden in de bus gevondenhet aantal kiezers bedraagt 64. Herkozen zijn C. J. Weijnen en A. J. Cammaert, respectievelijk met 41 en 40 st. Gekozen werd P. L. de Meijer met 37 stemmen. De clericale partjj overwon dus. Kerliwerve. Van de 47 kiezers leverden 22 een geldig biljet in. Herkozen werd het aftredend lid L. C. Boogerd met 15 st. Herstemming tusschen de aftredende leden K. Cappelle en P. Gaanderse, die elk 11 st. verkregen en J. van de Velde en C. van Burg. Melissant. 19 geldige st. Herkozen J. Bosschieter met 18 en K. Kwak met 16 st. Nieuwei'kerJi. De aftredende leden C. van Oeveren, A. Mol en J. van Poortvliet verkregen resp. 43, 33 en 32 van de 46 geldige biljetten. Het aantal kiezers bedraagt 74. Noordgouwe. Van de 41 kiezers leverden 26 geldige st. in. Herkozen werden J. Viergever met 21, J. de Vlieger met 22 en D. Janse met 15 st. Noox*<lwello. De aftredende leden C. L. Gast, S. J. de Bruijne en J. J. van de Repe, zjjn herkozen resp. met 19, 17 en 20 van de 21 geldige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 30. Oostorland. De aftredende leden A. v. d. Have, Jan Flohil, en E. E. Vleugel Schutter werden met 67, 62 en 50 van de 69 geldige biljetten herkozen. Het getal kiezers bedraagt 85. Oud-Vosmeer. 86 geldige briefjes werden in geleverd; het aantal kiezers is 107. Gekozen zjjn de aftredende leden C. Maris en W. H. v. Gorsel met 77 en 74 st. Herstemming moet plaats hebben tusschen het aftr. lid M. K. Stoutjesdijk, M. A. Douw en F. Tholenaar, die ieder 21 stemmen op zich vereenigden. Poortvliet. Van de 95 kiezers leverden 59 gel dige biljetten in. Herkozen werden J. Bevelander met 54 en E. C. van Rjjssel met 51 st. Her stemming tusschen A. Quaack die 17 en P. J. van der Bel die 14 st. verkreeg. Scherpenisse. 78 kiezers van de 102 leverden geldige biljetten in. Herkozen werd A. Hartog Sz. met 52 st. Herstemming tusschen J. Hage Wz. af tredend lid, die 36, Q. Hage die 28, Jan Duyn- houwer Dz. die 22 en M. Vos die 20 st. verkreeg. Er moesten dit jaar 3 leden aftreden doch het af te treden, lid P. M. Tichelaar is in den loop der maand Mei naar de gemeente Kattendjjke vertrokken. Stavenisse. Aantal kiezers 76, ingeleverde gel-.% dige biljetten 71. Herkozen C. Dorst Lz. en C. Steendjjk inet 61 en 51 st. Gekozen M. van Luyk met 36 st. Wissekerlie. Van de 136 kiezers waren opge komen 96. Herkozen zijn de HH. Jac. de Neve met 76, D. J. Helderman met 75, A. v. d. Maas met 87 en P. de Regt met 77 st. IJzendfjke. Aantal kiezers 152. Geldige st. 112. Herkozen de aftredende leden E. C. F. von Leschen met 94, Iz. Leenhouts met 87, D. J. Hollestelle met 83 en J. B. Anthennis met 82 st. Zonnemaire. De beide aftredende leden Corn. Hocke Hoogenboom en D. Hocke Jz. werden her- TELEGRAM. VV eenen, 22 July. De aanvrage van den Prins van Coburg, gekozen Vorst van Bulgarjje, om audiëntie bjj den Czaar van Ruslandis onbeantwoord gelaten. De meeste leden der Bulgaarsche deputatie hebben zeer ontmoedigd deze stad verlaten. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Cats door ds. J. A. van Tujjnen te Borssele. Op het drietal ter beroeping van een predikant hjj de Chr. Ger. Gem. te Zaamslag komt voor Ds. J. W. Gunst te Brouwershaven. Gemengde Berigten. Te Goes pacht het bestuur van Twee-gezindheid voor de leden eene buiten-societeit. Dat zal een pan worden. Met kermis zullen de poppen aan 't dansen gaan en het zal te bezien zjjn of de buitenleden zich door de binnenleden nog langer beet zullen laten nemen. De buitenleden zijn goed om te betalen, maar regten hebben ze voor geen cent. Een eerbaar echtpaar „vond" by nacht een koetje in eene wei onder Overschie. Met het beestje door Rotterdam stappende, werden zjj echter gescheidenhet koetje ging naar huis terug en de echtelieden in de cachotAan een zangers wedstrijd, die op 4 en 5 Sept. te Luik zal gehouden worden, zal door 57 vereenigingen met pl. m. 4000 leden deelge nomen worden. Uit Nederland komen 17 liedertafels. Een paar vrolijke snakfen uit Goes bragten den Zondag door te Antwerpen. Omdat het hun daar uit muntend beviel, kwamen zij overeen aan vrouwlief te Goes te telegrafeeren, dat zij bij ongeluk den laatsten trein gemist hadden en zjj dus met den besten wil niet voor morgen konden komen. Ongelukkig kwam het telegrafisch bericht in Goob aan voor de laatste trein uit Antwerpen vertrok. Tableau Aan een kastelein Wanneer ge soms een glaasjé schenkt, O! dat ge dan daarbjj bedenkt, Dat men vooral in dezen tijd Zoo door gebrek aan water ljjdt. Wees niet te roekloos met dat vocht, Wat veel door u toch wordt verkocht, Hetgeen mjj tot mijn ergernis, Nog Donderdag gebleken is. Ik nam uit dubbeltjes-fatsoen Een glaasje suiker met citroen, Maar zie, wat ik toeu heb geproefd, Heeft mijne tong geheel bedroefd. 't Was weinig meer dan zeker nat, Afkomstig uit het groote vat. Gewis van geenen emmer vol, Geraakt men daarvan ziek of dol. Gebruikt het vrij, gij Bart en Frans, Zóó komt ge nooit iu d' Ommerschans. Maar volgt voortaan mjjn wijzen raad, En doe niet meer zoo'n overdaad, Want als gjj daarmee voort bljjft gaan, Dan zal toch zeker wel voortaan, De faam verkonden uwen lof En zeggen't is toch al te grof. Met den feestnacht zag iemand te B. zich erg teleur gesteld, daar de buiten-dame niet in het bedoelde padje aanwezig was, zoodat hij ongetroost kon vertrekken. Met de kermis te Ooltgensplaat zal ten toonéele gevoerd worden: lste bedrjjf, de vliegende hommels en bejjen met ruzie2de bedrjjf, de luisterende spionnen bij avond; 3de bedrjjf, roodkapje, als komieke aanvoer ster der Nihilisten hommels er» bijen4de bedrjjf, Keesje als rustbewaarder in politie-costuum 5de bedrjjf. Kloris en Roosje op de naaldridders-tafel. Standplaats bjj de bewaarschool; entree vrjj. Te E. d. W. worden twee vrouwen aangeraden geen praatjes uit te venten van twee jonge meisjes waarvan niets te zeggen valt, anders zullen hunne namen opgenoemd worden. Prjjzen cïex* Boter en Eiei-oii. Zierikzee, 21 Juli 1887. Boter hoogste koers ƒ0,80 en laagste koers 0,75 per 5 Hectogram. Kip-Eieren hoogste koers J 0,75 en laagste koers j 0,60. St.-Miuirtensdijk. Marktbericht: boter f 0,57 '/s per halve Kilogram of 5 ons. Yerseke, 21 Juljj. Oesterbeurs. Veel aanbod. Zaaigoed 2,— en f 1,75. WATERHOOGTEN. LoLltli, 21 July. (12 u. midd.) Waterstand 10,74 A.P. jMaiiulxeim, 21 July. (12 u. midd.) Waterstand 4,21 M. Gew. 0,00 M. ITVaulrfox-t, 20 July, (midd.) Waterstand 1,20 M. Gev. 0,00 M. Mainz, 21 July. (12 u. midd.) Waterstand 1,51 M. Gev. 0,03 M. Caub, 21 Juljj. (6 u. voorm.) Wa terstand 2,18 M. Gev. 0,04 M. Coblenz, 21 July. (6 u. voorm.) Rijnhoogte 2,35 M. Gew. 0,01 M. Trier, 21 July. (12 u. midd.) Waterstand 0,42 M. Gev. 0,03 M. Buhrort, 21 July. (8 u. voorm.) Waterstand 1,74 M. Gew. 0,00 M. Katervreer, 21 Juljj. (12 u. midd.) Waterstand 0,39 M. Gev. 0,07 M. Schipper A. v. d, HUCHT, vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrjjtliig-naiiiiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1