ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. No. 5412. 45s,e Jaarg. Zuturdag 16 Juli/ 1887. GEABONNEERDEN, CEmrotAD m ZIERIKIEE. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. JFmnftrijè, Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTliilN van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. buiten deze stad, gelieven bunne ABONNE- AI ENTSGELDEN per postwissel over te maken. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand Juni 1887, de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren 1. J. A. v. Koog, Amsterdam. Briefkaart. 1. Wed. Trijsselaar, 's Hage. Verkiezing van Vijf Leden IN DEN Voor deze verkiezing, die plaats zal hebben op Dingsdag a. s. bevelen wij ten zeerste aan de aftredende leden, zijnde de Heeren II. G. MULOCK HOUWER, Mr. J. MOOLENBURGH, Mr. J. W. A. SCHNEIDERS VAN GRE1JFFENS WERTH, D. B. P. ZUURDEEG, Mr. A. J. F. FOKKER. Een woord tot aanbeveling te zeggen ten be hoeve der vier eerstgenoemde heeren is geheel overbodig, daar zij reeds zeer vele jaren de gemeente in den raad vertegenwoordigenterwijl wij van laatstgenoemden heer, die eerst onlangs zitting in den raad heeft genomen, de beste verwachting mó gen koesteren. Dat de Kiezers trouw opkomen, opdat de aftre dende leden met een groot aantal stemmen worden n! SCHUTTE Li IJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat do tweede zitting tot onderzoek der reclames voor de Schutterij zal gehouden worden op Zaturdag don S3 July e.k., des namiddags te één ure ten Raadhuize. Zieuikzee, den 15 July 1887. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. G. MULOCK HOUWER, Weth., 1°. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. OPENING JACHT OP WATERWILD. De COMMISSARIS des KONINGS in ZEELAND gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 8 Juli jongstleden, no. 84; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87) maakt bekend dat de opening der jacht op waterwild, zijndeeenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, in deze provincie door Gedeputeerde Staten is bepaald op Maandag 25 Juli aanstaande. Middblbubg, 12 Juli 1887. De Commissaris des Konings voornoemd, DE BRAUW. DE EERSTE LEZING. IX. Wjj zeiden dat het monsterverbond van Roomsch en Calvinist er bjj de eerste lezing in geslaagd is eene breB te schieten in het bolwerk der openbare school. Hoe heeft men dit aangelegd, terwijl toch de libe ralen in de Tweede Kamer de meerderheid hebben, terwijl het groote stuk door de anti-schoolmannen op touw gezet, het petitionnement, op niets uitliep, terwjjl verleden jaar de vesting onneembaar bleek Op echt Jesuietische manier, door allerlei listen en lagen, moet het antwoord wezen maar ook, helaas door verraad in eigen boezem. De man die de intrige op touw heeft gezet is de heer Schaepman. Deze geestelijke, getrouw aan de overlevering, is in de Tweede Kamer de goedmoedige, liberale Katholiek, hjj heeft de gave des woords, en hy is ongetwijfeld een scherpzinnig man. Maar door allerlei sluwe berekeningen tracht hy altyd te komen tot het doel, door Rome aangegeveneerst het volksonderwijs in onze macht, opdat de ontwikkeling niet te ver ga De heer Schaepman is wel zoo vriendelijk om van de hulp der Calvinisten gebruik te maken en weet hen eens netjes in te pakken. Dit heeft hy bij art. 194 eveneens gedaan. Het is eene lange geschiedenis. Verleden jaar heeft Schaepman de plechtige ver klaring afgelegd dat hy voor zijne vrienden geen voet zoude iverzetten om de grondwet te herzien als niet eerst bóofdstuk onderwijs in hunnen geest was herzien, met andere woorden als niet de secteschool in plaats van de openbare school in de grondwet gewaarborgd was. Men weet hoe deze non-possumus-politiek in 't riet geloopen is. Na de ontbinding der Kamers, waarby de liberalen de overwinning behaalden, was de non-possumus- politiek dood en begraven. Daar verschijnt Schaepman ten tooneele. Hy, de ge weldige heraut van het non-possujnus, hij zal eens toonen dat hij zich niet zoo makkelyk laat slaanEn by den aanvang der nieuwe debatten over de herziening der grondwet, dient Schaepman alleen op zijn verantwoor ding, een nieuw art. 194 in. Dit voorstel luidde, in zjjne twee voornaamste alineas aldus: „Het openbaar lager onderwijs wordt op zoodanige wjjze ingericht dat ouders, voogden en verzorgers de gelegenheid niet ontbreke, om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zjfn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwys, waarby hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt." „De kosten van het lager onderwys, verstrekt aan kinderen van bedeelden of van hen, die, ofschoon niet bedeeld, onvermogend zyn schoolgeld te betalen, worden, naar eenen by de wet vast te stellen maatstaf, aan iedere school d,oor zoodanige kinderen bezocht, uit de openbare kassen vergoed." De openbare kas opengesteld voor de secteBcholen Nu, dat waa in den man van het non possumus ver klaarbaar, maar dat zulk een stelsel in de Staten-Ge- neraal zou worden goedgekeurd, was niet denkbaar. Daar de sectescholen niet veel meer dan kinderkerken zjjn of althans drilscholen in dienst van deze of gene secte, zou men even goed de staatskas kunnen open stellen voor alle mogelijke kerkelijke gemeenten. Het stelsel is, behalve de onuitvoerbaarheid ook ongewenscht omdat het de dood van de openbare school zou wezen. Niet omdat de openbare school zoo gehaat is of geminacht 't lijkt er niet naar. Niet, zooals de liberale bijdraaiers Gleichman c. s. verkondigen, omdat de openbare school zou behoeven te duchten den schijn alsof de meerderheid des volks haar niet genegen is. Men vergeet altijd dat het niet de ouders zijn, maar enkele geestelijke dry vers die de beweging tegen de openbare school als agitatiemiddel hebben in het leven geroepen. De Roomsehen hebben jaren lang hunne kinderen naar de openbare school gezonden. Waarom staan zy thans vyandig tegen haar over? Omdat op zekeren dag een amendement der bisschoppen.yerscheen dat de openbare school in den ban deed. En waarom verscheen dit amendement Omdat in Syllabus en En cycliek aldus was bevolen. Geen gewetensbezwaren der ouders een bevel van het Vaticaan waa het dus waarom pater Schaepman gehoorzaamde toen hy zjjn mijnen tegen de openbare school aanlegde. Want zyn wetsvoorstel was eene myn. De heer Schaepman wist zeer goed dat zijn voorstel niet de minBte kans had aangenomen te worden, maar hij verkondigde dat zijn plicht hem had geboden aldus te handelen. Yoor de rest hoorde men van het ontwerp Schaepman niet meer. Het werd vergeten, hetgeen juist was wat de voorsteller begeerd en berekend had. Schaepman was de ijverige voorvechter onder de Katholieken voor de herziening by de „liberale" Roomsche was hy de eerste om toe te schieten als het dreigde mis te loopen. Toen de Minister Heemskerk dreigde het werk in den steek te laten was hy de man die de verwarring tot stand hielp brengen achter de schermen natuurlijk. Alles ging goed. Schaepman was de man die alle struikelblokken wegruimde. Toen men tot hoofdstuk VI was genaderd, dat over den godsdienst, was het Schaepman die voorstelde om dit hoofdstuk te laten zooals het was, want eene herstemming daarvan zou zoovele moeilijkheden opleveren, dat de nieuwe grond wet er wel eens op kon stranden. Natuurlijk hij zou ook, om geene moeilijkheden verder in het leven te roepen, zjjn voorstel op hoofd stuk X intrekken. Daar ging men in de Kamer vast op. Zoo kwam men tot hoofdstuk Onderwys. Van in trekken geen sprake. De heer Buma, die daarover opheldering vroeg, lichte Schaepman vierkant uit. In trekken, zei hy, waarom Hebt gij een geschreven contract, waarin ik my verbind? Intusschen had de looze pater de rollen verdeeld. Hy verdedigde met al zyne bloemige welsprekendheid zyn subsidie-voorstel, terwjjl De Savornin Lohman zon aangeven de bovenvermelde alineas te schrappen, zoo de Wael het voorstel daartoe zou doen en dan, ja dan rekende men op de hulp van eenige liberalen, om het verminkte voorstel er door te halen. Daarom was het juist te doen geweest. De openbare school vogelvrij verklaardgeen waarborg in de Grondwet meer dat was juist de geheime toeleg. Zyn de 7 liberalen in dit komplot ingewjjd geweest Wie zal het zeggen. In elk geval het doel van Schaep man werd bereikt. Met 43 tegen 40 stemmen werd zjjn verminkt voorstel aangenomen. Om te beoordeelen welk een verschil er-bestaat tusschen het nu bestaand artikel 194 en de nieuwe lezing, drukken wjf ze naast elkander af Bestaand Artikel 194. Het openbaar onderwys is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Re geering. „De inrichting van het openbaar onderwjjs wordt, met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, door de wet geregeld. „Er wordt overal in het Rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven. „Het geven van onder wijs is vrjj, behoudens het toezicht der overheid, en bovendien voor zoover het middelbaar en lager on- dorwjjs betreft, behoudens het onderzoek naar de be kwaamheid en zedelijkheid des onderwijzers; het een en ander door de wet te regelen. „De Koning doet van den staat der hooge, mid delbare en lagere scholen jaarljjks een uitvoerig ver slag aan de Staten-Generaal geven." Wij hebben thans na te gaan, welke redenen er de 7 liberalen toe hebben geleid om aan de vogelvrij verklaring der openbare school mede te werken. Nieuwe lezing. „Het onderwys is een voorwerp van de aankou- dendende zorg der Re geering. OIHet geven van onder wijs is vrjj. „Het toezicht van de overheid op het onderwys in het algemeen, de in richting van het openbaar en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onder wijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zede lijkheid, worden door de wet geregeld. „De Koning doet van den staat der hooge, mid delbare en lagere scholen jaarljjks een uitvoerig ver slag aan de Staten Generaal geven." JEConstantiuopel, 18 July. Do sultan vraagt op nieuw wijzigingen in de Engelsch-Turkscho overeen komst zoodat hem uitsluitend het regt toekomt om in geval van gevaar in Egypte tusschenbeide te komen. Sir H. Drummond Wolff, de uitvlugten of het uitstel vragen van de Porte moede, heeft haar eene nota over handigd, waarin hij met zijn vertrek op Zaturdag a.s. dreigt. St. Petersburg, 14 July. Het .Journal de St. Petersbourg" noemt de keuze van den prinB van Coburg eene onvruchtbare daad van het stervende regentschap. Terwijl deze stellig niet de oplossing der Bulgaarsche moeyelykheden zal brengen, is het ten minste te hopen, dat zjj niet tot nieuwe verwikkelin gen tusschen de mogendheden aanleiding zal geven. Rusland zal in zjjne tot heden gevolgde gedragslijn volharden. ftjongarijc. Het Hongaarsche dorpje Basbaszek is by door brand vernield. Slechts elf huizen zjjn blijven staan. Twee vrouwen werden gedood, en verscheidene kinderen worden vermist. Voorts zyn er een aantal ge wonden. De ramp werd veroorzaakt door spelende kinderen, die een varkenshok in brand deden geraken de vlam men verspreidden zich snel door de houten huizen, en, als meestal gebeurd in Hongarije, had men er geen brandspuiten by de hand. Eene vreeseljjke misdaad is dezer dagen in een der zwemscholen der aristocratie te Parijs gepleegd. Onder de geregelde bezoekers behoorde ook een zekere mevrouw D. eeoe pasgehuwde schoonheid en haar 3jarig stiefdochtertje Mathilda. De dame bleef langer in het water dan gewoonljjk en eensklaps begon zij om hulp te roepen, daar haar dochtertje verdronken was. Men stelde alle middelen in het werk om het kind te redden en men vond het lijkje met digtgeknepen vuistjes op het diepste gedeelte. Zooals talrjjke blaauwe plekken aantoonen heeft de ontaarde vrouw het kind met ge weld onder water gehouden in de hoop op deze wyze aan een ongeluk te doen gelooven. Pranzini, de beschuldigde van den drievoudigen moord, in de Rue Montagne te Parjjs (op eène dame galante Marie Regnault, hare dienstbodeen een 13jarig nichtje van laatstgenoemde), is door de gezworenen van het Hof der Seine schuldig bevonden, en ter dood veroordeeld. Hij bleef tot het laatste toe zjjn schuld ontkennen, en weersprak, vooral in den aanvang, met groote kalmte de verklaringen der getuigen, die steeds meer bewjj- zen voor zjjne schuld aan het licht bragten. Verschei dene getuigen verhaalden, dat Pranzini hun den moord in bijzonderheden had verteld, vóór die nog te Parjjs bekend, of door de bladen medegedeeld was; een mes senmaker herkende hem als de kooper van een slag- tersmes, dat hem voor den moord gediend heeft, een kapper verklaarde dat de beschuldigde valache bakke baarden bjj hem had willen koopen enz. Zooals men weet, werden ook verscheidene kostbaar heden van Marie Regnault in zjjn bezit gevonden. Aandoenljjk was het verhoor van Pranzini's minnares, Mme Sabatier. Deze had aanvankelijk om hem te redden, getuigd dat hjj den nacht waarin de moord gepleegd werd, bij haar doorbragt, (zij geloofde zijn verhaal dat hjj, in eene kast opgesloten, toevallig ge tuige was geweest van den moord, en vreesde in de zaak betrokken te worden.) Maar later nam zij die verklaring terug, en bekende, dat Pranzini dien nacht niet bij haar was geweest. Zij smeekte voor het geregt, onder stroomen van tranen, den beschuldigde, zjjne misdaad toch te bekennen. Maar Pranzini verklaarde, dat zij loog, en bleef onbewogen. Alleen toen er, by het voorlezen van het verslag, van een verhoor mel ding gemaakt werd van zjjne moeder, boog hij het hoofd en het scheen dat hij schreide. Pranzini is een welgemaakt man en heeft, in zijn zeer avontuurlijk leven, wat men noemt „geluk" gehad bjj allerlei soort van dames. Hjj moet de misdaad gepleegd hebben, om zich geld te verschaffen, ten einde zich Daar eene minnares van hem te begeven, die zich in Amerika bevindt. Aan de jury werden 24 vragen voorgelegdwelke allen op eeD na bevestigend beantwoord werden. De terdoodveroordeeling volgde dus onmiddellijk op de uitspraak der jury. Vóór de jury de zaal verliet, -ristte Pranzini zich op en riep in de zaal: „Of men mij beschuldigt of vrjj laat, ik ben onschuldigOok bjj het hooren van het doodvonnis riep hjj„ik ben onschuldig." Het publiek scheen de terdoodveroordeeling verwacht te hebbende uitspraak bragt althans weinig sensatie te weeg. Parjjs, 15 July. Het Bastille-feest is gisteren goed afgeloopenofschoon er veel levendigheid heerschte, slechts nu en dan tferd de kreet„leve Boulanger" aangeheven. Tusschen enkele zingende troepen hadden botsingen plaats met de politie. Een Engelsch gehelmd officier, die voor een Dnitscher werd aangezien, was by na vermoord. Overigens viel er niets ernstigs vooroveral heerschte vreugde, de Seine was toover- achtig verlicht en heden morgen 3 ure werd op pleinen en straten nog gedanst. affiUfcerlanïi, Amsterdam, 13 July. Een bewoonEter van een der bovenwoningen van een perceel in de Roeterstraat kwam Maandag tot eene vreeseljjke ontdekking. Men had sinds Vrijdag een medebewoner van den trap ge mist. De man, wiens vrouw uit bakeren was, liep anders meermalen op en neer. Maandag duwde zij de kamer deur open en op haar geroep geen antwoord bekomende, ging zij de kamer binnen. Met ontzetting werd zij ge waar, dat de man verhangen aan een kastdeur hiug. Doordien het ligchaam in dien toestand reeds eenige dagen hing, was door zwelling het gelaat bijna onken baar en het hoofd monsterachtig gezwollen. Niemand kon eenige aanleiding tot die daad vermoeden. De hoofd-ingeneur J. van der Toorn, door de Zuiderzee-Vereeniging benoemd voor een technisch on derzoek omtrent de droogmaking, benevens de afsluiting, heeft een verslag uitgebragt. Veel wordt in dat verslag nog niet gezegd, zoodat ook nu weder de kansen om de droogmaking spoedig verwezenlijkt te zien niet bjjzonder schijnen vooruitgegaan te zijn. Het belang rijkste in het verslag is ongetwijfeld, dat de heer van der Toorn eene afsluiting van de Zuiderzee ten noorden van den IJselmond, in tegenstelling van andere deskundi gen, technisch en financieel voor onuitvoerbaar verklaart. Voorts deelt het verslag mede, dat nog heel wat zal moeten onderzocht worden, alvorens met een degelijk en practisch plan voor den dag te kunnen komen. Dirlisland, 13 July. Door de Kiesvereeniging Burgerregt en Burgerpligt alhier zijn de aftredende leden van den Gemeenteraad de Heeren Joost Zaajjer en C. Van Es op nieuw candidaat gesteld. Middelburg, 13 July. Heden is door de arron- dissements-regtbank alhier regtsingang verleend met bevel tot instructie tegen C. de J. en A. M. Q. te Tholen, wegens meineed. Den 1 July jl. legden deze personen, naar vermoed wordt, onjuiste verklaringen af in de alstoen behan delde zaak omtrent de mishandeling bjj het op 30 Mei jl. te Goes gehouden festival. De Commissaris des Konings in Zeeland is voor nemens a. s. Dingsdag 19 dezer de verschillende ge meenten op Tholen te bezoeken. Yerseke, 14 Juljj. Woensdag morgen had een landbouwer uit deze gemeente het ongeluk, dat even buiten 's Gravenpolder een wiel van den kapwagen afliep, met het droevig gevolg dat zyn zoon een been werd afgeslagen, doordat het paard schrikte. De andere passagiers kwamen met den schrik vrjj. De gekneusde is dadelijk naar zjjne woonplaats vervoerd, omdat er in de omgeving van 's Gravenpolder niet zoo spoedig geneeskundige hulp te verkrjjgen was. Ongeloofeljjk en toch waar! "Verleden week be merkte de heer B. alhier, dat de ejjeren in het kippen hok geledigd werden door de kippen zelf. Om hen dit af te leeren, nam hij een ledige eijerdop, vulde die aan met zeep en peper en legde het ei vervolgens weer in het kippenhok. Den anderen dag was het gevulde ei half geledigd en twee dagen daarna lag er een ei in het hok, dat een ondragelijken reuk van zich afgaf. Toen het stuk gesmeten werd, kwam er behalve vuil ook zeep uit. Gisteren hebben twee honden zoo hevig gevochten, dat de eene er het leven bjj inschoot. Goes, 14 Juljj. Buitengewoon groot was de toe loop van de belangstellenden in het 14de Zuider- Zendingsfeest, waartoe trouwens het buitengewoon prachtige zomerweder en het gunstig gelegen terrein wel zullen hebben medegewerkt. Het feest werd ge houden op eene uitgestrekte schaduwrijke boomwei, daartoe kosteloos afgestaan door den heer M. J. Souten- dam. Welverdiend was dan ook het woord van dank en hulde in de laatste sluitingsrede door ds. Montagne uit Vlissingen aan den heer Soutendam toegebragt. Door de zorgen van de regelingscommissie waren eene goed ingerigte ververschingstent en eenige andere ge bouwtjes opgerigt ten behoeve der feestgangers. De extra-trein uit Holland en Brabant bragt ruim 1200, die uit Walcheren 350 personen aan, in verge lijking van vroeger een klein aantal. Men schryft dit toe aan de voorliefde der Walchersche boertjes om te doleeren. Maar er waren ook onderscheidene feestgan gers, die van het feest zelf doleerden, want troepen doorkruisten de stad, waarbjj 'velen iets anders zongen dan de psalmen van Datheen. Men schat het getal van hen die op 13 Juljj op de eene of andere wjjze Goes bezochten op 4000 personen. De verschillende sprekers losten elkander volgens het programma af, ter afwisseling werden door het ge hoor de feestliederen geaccompagneerd door eenige muziek instrumenten. Van alle redevoeringen was die van den heer C. Geel, evangelist te Amsterdam, zeker de meest aangrjjpende. Hjj beschreef den toestand van het volk in de achter buurten van Amsterdam. Schril was de tegenstelling. Aan de eene zijde prach tige straten en grachten, winkels die paleizen geljjken, komedie's en drankpaleizen en steegjes waar licht en lucht niet doordringen. Rjjke kooplieden, geldvor sten, die gansche kapitalen verdienen en verbrassen en armen die in hunne onoogeljjke kamertjes honger en gebrek ljjden. In die ellendige steegen, scheuren in de huizenmassa, wordt wat kommer gesleten. Zestien gezinnen wonen by een op eene ruimte naauwe- ljjks voor 2 geschikt. In hetzelfde huis kunt ge tegeljjk een psalm en een straatdeun, gelach en gevloek verne men. Op verschillende kamers van hetzelfde huis heeft men eene vechtpartjj en eene bruiloft; wonen tering lijders, hongerljjders en stervenden En toch zjjn er in het groote Amsterdam woningen, die nog ellendiger zjjn, waar bijna geen lucht door dringt, waar de vloer 's avonds tot bedstede wordt ingerigt. En in die ellendige buurten tieren de kroeg, de snoepwinkel, de geldschieter, het pandjeshuis, de voddenbaas, het danshuis en het socialisme. Men weet het, waar het aas is, daar vergaderen zich de gieren. Onreinheid, onzedelijkheid, liefdeloosheid, el lende zjjn daar dageljjks waar te nemen. Hier is het terrein, waar de evangelist met vrucht kan werkzaam zyn, en wie zou dat ontkennen Maar de zendeling moet hier niet alleen predikenhij moet hongerigen voeden, naakten kleeden, gevallenen opbeuren, kinde ren redden. Deze redevoering was zoo niet de treffendste dan toch zeker een der schoonste van het geheele feest. Bruinisso, 12 July. Wie ook tot peinzens moede moge gesuft hebben op de kwadratuur des cirkels, al wie het vraagstuk van het perpetuum mobile heeft trachten op te lossen en wie zich al onledig heeft ge houden met het ingewikkelde probleem of het ei dan wel de kip het eerst was, zy allen zullen met nieuwen moed bezield hunne diepzinnige onderzoekingen her vatten nu de heer A. Muller alhier, zjjn „Eureka heeft doen weerklinken, een too ver woord dat de heehtste oester maatschappij en op hare grondvesten doet trillen. Mogt de vinding van den heer Muller proefhoudend in de praktjjk bljjken, dan zal de naam van Toon Muller met dien van Christiaan Hujjgens, Lanrens Koster en Willem Beukels in eenen adem worden ge noemd een standbeeld uit oesterschelpen zal voor hem worden opgerigt ten spjjt van de verbolgen directeuren van en aandeelhouders in oeBtermaatschappjjen. Arme aandeelhouders 1 Wat hjj dan toch gevonden heeft? Daar gaat hjj, eenvoudig, als alle denkers, een kalken pypje in den mond, een' emmer in de hand naar de kaai. 't Ia vloed. Met een' kennersblik staart hjj in het sop, onbewege lijk als een reiger tuk op prooi. Daar buigt hjj zich fluks, schept een emmer water en met zjjn schat be laden beert hjj huiswaarts. In dien emmer zweven duizende van oestertjes in den dop, of liever, nog zonder dop en dat broed doet hij neerslaan op alle voorwerpen. Neen lezer, lach nietGeef hem maar uw kalken pjjpje en over veertien dagen hebt ge het terug, be zaaid met oestertjeshjj borduurt ze U er op in sym metrische figuren, net zooals ge maar wilt. Arme pannenleggerswat moet er van U worden Gij weet dat één oester meer dan honderduizend zaadjes jaarljjks werpt. Welnu, de heer M. heeft byv. honderd flinke, groote oesters in een put en de hondermaal honderdduizend zaadjes die daarvan komen levert hjj U voor een gulden de duizend netjes op schelpjes aangeslagen. Hoe hij dat doet? Ja, dat is zjjn geheim. Reeds etteljjke jaren heeft hij eene bjjzondere studie gemaakt van den oester in alle levensperioden. Men haalde medelijdend de schouders op bjj het zien zjjner waarnemingen en proeven; doch de uitkomst schijnt hem schitterend geregtvaardigd te hebben. Niettegenstaande deze revolutie in de oestercultuur, gaat men, hier kalm door met pannen te leggen. Men neemt een groot air aan en geen notitie van de uitvinding. De heer Muller echter is er de man niet naar zich te laten doodzwjjgen en we hopen dat hij spoedig meer by zonderheden van zijne vinding zal openbaren. Naar wjj vernemen heeft de heer M. reeds de levering van eene groote partij oestertjes op schelpjes op zich genomen. Mogt men aan het nakomen zjjner verplig- tingen twijfelen, zoo is hjj bereid een zeker bedrag te deponeeren. De heer M. koestert het voornemen zyne vinding, die volgens hem, het ei van Columbus is, in Engeland te verkoopen. Wjj hopen echter in 't belang onzer oesterindustrie dat de heer M. daartoe niet zal over gaan alvorens beproefd te hebben of niet het vaderland hem ruimschoots voor zjjn tjjd en zyne moeite zal schadeloosstellen. Doch dat ondank 's werelds loon is dagteekent niet van gisteren. Brouwershaven, .14 July. Gisteren is het op den Banjaard gestrande Engelsche stoomschip „Rivers- dale" komende van Odessa en bestemd naar Hamburg met gerst en maïs, met behulp van zes Belgische sleepbooten vlot gesleept en alhier heden middag op de reede geankerd. Een twaalftal vaartuigen hadden een gedeelte der lading overgenomen, doch lossen dat morgen weder in het ter reedc liggende schip.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1