ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5410 45ste Jaarg. Dingsdag 12 Ju lij 1887. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERT ENTIËN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote leiier wordt naar plaatsruimte berekend AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zie&ikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is execu toir verklaard het kohier voor de belasting op het Personeel van deze gemeente, dienstjaar 1887/88 (wjjk D), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zyn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ziebikzee, den 11 Julij 1887. J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Smcrifia. Clarendon, een dorp in de petroleum-streek van Pennsylvanië, is geheel vernield door een brand, by een vuurwerk ontstaan. Verscheidene menschen kwamen er oin het leven. Eenige vergaarbakken met petroleum ontploften, de brandende olie stroomde door het geheele dal, zoodat de inwoners naar de heuvelen vlugtten. De schade moet 1,200,000 bedragen, en ruim 1000 personen zijn van hun onderkomen beroofd. De keuze van Ferdinand van Saksen-Coburg tot vorst van Bulgarye, werd door de leden van de Sobranje met uitbundige toejuichingen begroet. De Prins, die eerste luitenant is in Oostenrykschen dienst, werd den 26 Februari 1861 te Weenen geboren, zoodat hij thans den leeftijd van 26 jaar bereikt heeft. Hy is de jongste zoon van prins August Coburg, hertog van Saksen die als Oostenrijks generaal-majoor in 1881 is overleden, en prinses Clementine van Orleans, dochter van Louis Philippe. Prins Ferdinand beeft op de bekendmaking van zijne verkiezing, het volgende telegram gezonden „Ontvangt mijn dank voor de schoono woorden, die gjj bij de bekendmaking van het; besluit der Nationale Vergadering en van myne verkiezing op dea troon van Bulgarye tot mij gerigt hebt. Ik ben bereid de Bul- gaarsche natie mijn dankbaarheid te betoonen, door haar mijn leven te wijden. Ik reken op uw ijver, uwe kunde, uwe genegenheid, mij in myn streven te onder steunen om het geluk van het land te verzekeren. Zoodra myne verkiezing door de Porte is erkend, als ook door de Mogendheden, zal ik beantwoorden aan het verzoek van het Bulgaarsche volk, door my in zijn midden te begeven." Rrina Ferdinand van Saksen-Coburg. St. Petersburg, 10 Julij. Het „Journal de St. Petersbourg," van de keuze melding makende van Prins Ferdinand van Coburg tot Vorst van Bulgarye, herinnert dat Rusland de wettigheid der vergadering, welke den Prins heeft gekozen, nooit erkend heeft. In een dorpje bij St. Petersburg was eene vrouw overleden, doch toen men haar een lijkkleed zou aan trekken meende men teekenen van leven waar te nemen. Men zond dadelijk een boodschap naar den dokter, die evenwel verklaarde dat de vrouw dood was. De vrouw werd daarop in de kist gelegd en naar het kerkhof gebragt. Reeds was de kist in de kuil neergelaten en begon men die met aarde te bedekken, toen men uit het graf een hevig kloppen hoorde. Ontsteld staakten de doodgravers hun werk. „Uitgraven" riepen de men schen, die de begrafenis by woonden en dadelyk begon men de aarde weg te ruimen. Met veel moeite werd de kist opgehaald en geopend, doch te laat, want toen men het deksel wegnam, lag de doode met akelig ver wrongen gelaatstrekkenzij was nu werkeljjk dood, maar dood tengevolge van verstikking. Treurig zjjn de bijzonderheden omtrent de instor tingen te Zug. Het Zugermeer is voor die stad zeer diep. Niet lang geleden werden nieuwe kaden te Zug. aangelegd en daarop eene rjj nette huizen gebouwd. De kaden nu zijn ingestort en hebben de huizen mee gesleept. Er hebben drie instortingen achter elkaar plaats gehad. Tot de veertig ingevallen huizen behoort eene herberg vol bezoekers, alsook 't Zuger Hötel, een gebouw met vier verdiepingen, waarin. 20 reizigers gelogeerd waren. Tijdens de redding volgden er nieuwe instor tingen, die weder nieuwe slagtoffere maakten. Het Gouvernementshuis staat bedreigd. De archieven zyn naar het postkantoor overgebragt. Het aantal slagtoffere wordt begroot op 100, waaronder Franschen en andere vreemdelingen. De loop der treinen is gestaakt. De plaats der ramp is door een militair cordon afgezet. In het Hongaarsche dorp Jaszberenz by Debrecsin heeft een vreeselyk ongeluk plaats gehad. De overste Jakacs, die tea overstaan van een vijftigtal cadetten proefnemingen met dynamiet verrigtte, ging met een lucifer zoo onvoorzigtig te werk, dat er eene hevige ontploffing plaats had, tengevolge waarvan 16 personen, onder welke de overste zelf, dadelyk dood waren, en 40 personen zwaar gewond werden. De verwoestingen door deze dynamiet-ontploffing aangerigt, moeten ver schrikkelijk zijn van sommige slagtoffere waren armen, beenen en andere ligchaamsdeelen van het lyf gescheurd. De aldus verminkten moeten verschrikkelijk lijden, en smeeken het als eene weldaad af, door vergif van hunne smarten verlost te worden. JFranitrtjfe. De manifestaties, die men bij het vertrek van generaal Bonlanger naar Clermont-Ferrand vreesde, hebben de verwachtingen nog verre overtroffen. Om half acht moest de generaal het hotel du Louvre verlaten. Om 6 uur bevonden er zich reeds een 300-tal personen om op den ex-Minister te wachten, welk aantal aangegroeid was tot eene digte onafzienbare menigte, toen hy het hotel in eene landauer met twee zjjner ordonnance- officieren verliet. Een donderend hoerah ging op, toen het publiek hem gewaar werdmen klampte zich aan het rijtuig vast en boven vele ruiten in de straten, waarlangs de generaal reed, zag men biljetten, waarop met groote woorden gedrukt stond: II reviendra (hij zal terugkomen.) Aan het station stapte de generaal, zeer bleek, uit en omringd door vier politieagenten, ging hy het station binnen. Hy werd meer gedragen door de menigte dan hy liep, en daar hy het blijkbaar niet kon uit houden, heesch men den generaal in den eersten waggon den beste, een compartiment derde klasse. Hier deed hij zijn vest open en wischte het gelaat af. Toen hy tot zich zelf gekomen was, stapte hy op de treeplank «n maande de menigte tot kalmte aan. Dit hielp niet het minst. De menigte had alle plaatsen, zoowel op als in den waggon ingenomen en het was een oorverdoovend geschreeuw van Leve Bou- langerOm 8,07 uur moest de trein vertrekken, doch om half negen stond hij nog onbewegelijk en de stations chef moest naar Bercy seinen om alle treinen aldaar te doen ophouden, ten einde hotsingen te voorkomen. Om 9 aur besteeg Deroulède een treeplank om het volk aan te sporen zich terug te trekken, doch ook dit baatte weinig. Eerst om kwart voor tien uur kon de trein zich in beweging zetten. Generaal Bonlanger had echter zyn compartiment nog niet bereikt, doch was met zyne ordonnance-officieren op de locomotief ge sprongen en met deze zonderlinge equipage vertrokken zij naar Clermont-Ferrand. Eenige personen waren op den kolenwagen geklommen en lieten zich medevoeren onder het roepen van „Leve Boulanger Ten einde de menigte uit een te dry ven na het vertrek van den trein, moest de politie van den blanken sabel gebruik maken. Een zelfmoord onder vreemde omstandigheden heeft te Bordeaux plaats gehad. De heer Simonet, eige naar van groote wijnbergen, kreeg dezer dagen berigt dat de hagel in zyue bezittingen dermate had gewoed, dat de oogst geheel verloren waB. Simonet, die reeds veel schade van dé druivenluis had geleden, noodigde eenige kennissen op een groot diner, waar by de wyn met stroomen vloeide. Plotseling stond hy op en zeide „komt binnen een half uur in mijn kelder, daar zult gy nog bjjzonder door den inhoud van een vat getrof fen worden." Op den aangegeven tyd gingen de heeren in den kelder en vonden den gastheer in een groot, met rooden wyn gevuld vat verdronken. Om zijn daad te kunnen volbrengen had hy een groot gat in het deksel doen maken en was daardoor in de vloeistof neergedaald, waarin hy neergebukt zyn einde afwachtte. u. Te rekenen van 1 Jan. 1888 zullen als versch slachtvleesch slechts in België mogen ingevoerd worden geheele beesten, halve beesten of voorstukken en op voorwaarde dat de longen zich nog daaraan vast be vinden. Er is nu te Antwerpen eene iurigting geopend voor het bewaren van bevroren vleesch. Om te beginnen werden er uit Nieuw-Zeeland 9000 bevroren schapen aangevoerd. Het vleesch is smakelijk en malsch, en blijft by de koopers verscheidene da*en goed. De prjjs is ondanks de hooge kosten, aan den invoer verbonden, fr. 1.16 (55 a 56 cents) per Nederl. pd. JHefrerlanï'. 's IlertogenboscJi, 8 July. Het Openbaar Ministerie by de Arrondissements-Regtbank alhier, heeft tegen J. H. Baggerman, gewezen directeur van het post- en telegraafkantoor te Waalwijk, 3 jaren gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke inhechte nisneming geëiseht, wegens verduistering vau gelden en valschheid in geschriften. Na re- en dupliek van den verdediger, besliste de Regtbank afwijzend op den eiseh tot gevangeneming, en bepaalde de uitspraak op Dingsdag 19 July e.k. Bergen op Zoom, 9 July. Toen de vorige week de stoomboot „Argus" en 't zeilvaartuig „Schelde", van de visscherypolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomenin de binnenhaven alhier kwamen en zich daar behoorljjk vastmeerdenkwam dit velen zeer vreemd voor. Nog raadselachtiger werd het, toen men verschillende kisten zag brengen, waaruit vreemdsoor tige machineriën te voorschijn kwamen. Het zeilvaartuig wordt namelijk ingerigt tot het voeren van electrisch licht voor de nachtelijke bewa king. Dit electrisch licht wordt niet op de gewone wijze regtstreeka van de electriache machine verkregen, doch uit eene hoeveelheid accumulatoren, welke in het achterschip geplaatst worden. De electrische machine, en de machine tot het dry ven daarvan, worden aan boord van het stoomschip ge plaatst en deze moeten dienen om de accumulatoren in het schip te laden. De iurigting wordt geleverd en gesteld door de „Nederlandsche Maatschappij voor electriciteit en me tallurgie" te 's Gravenhage, terwyl de heeren Dr. Kaiser, te Leideu, en Bottemanne te Bergen op Zoom, met het toezigt en de beproeving belast zyn. MicUellburfif, 9 July. Aanstaanden Dingsdag 12 July zaf de dirigeerende Officier van Gezondheid le klasse in het 3e district voor den militairen genees kundigen dienst eene inspectie houden over de militaire gebouwen in difc garnizoen. Middelt»urg, 10 Julij. De Handboogschutter^ „De Eensgezindheid" viert op Woensdag 27 Julij haar 35jarig bestaan. Een concours, waarby vele Handboog schutteryen worden genoodigd zal plaats vinden in „Pax Intrantibus" op het Zand. Heinkenszand, 9 July, 't Is kermis, zingende en dansende boeren en boerinnen bewegen zich langs de dorpstraat; nu 't mag dan ook welwant eerst meende men dat er geen enkel spel zoude komen en nu is er een „Wooderlykcirque van vlooienwaar 300 vlooyen ijverig werken", gekomen. Wy zullen het ongelooflijk en wonderlijk programma niet mededeelen. En Donderdag was er zelfs een hardlooper, hy liep wat hy kon, doch onze Heinkenszandsche jongens even aarden hem, J. v. d. W. overtrof hem zelfs. Tot hiertoe was van ongeregeldheden, dank de goede zorgen van onzen burgemeester, geen sprake. 'sGravenpolder, 10 Julij. Vrydag werd alhier gehouden de 51e algemeene vergadering der Zuid- Bevelandsche onderwyzers. Ongeveer 50 leden waren opgekomen; ook de districts-schoolopziener, de heer van Gorkom was aanwezig. Het aftredend bestuurslid, de heer Breetvelt, werd herkozen. De heer Z. Bouwens las over „het leesboek op de lagere school." Het on misbare van goed lezen stelde hij op den voorgrond, waarna hy naging hoe het leesboek moest gebruikt worden, om des te meer aan het doel te kunnen be antwoorden. De heer van Schelven had uit ruim een twintigtal lees- en zangboekjes eene bloemlezing gemaakt van al den onzin en den bombast, dien men den kinderen onder den naam van kinderpoëzie te slikken geeft. Eiudelyk werd door denzelfden spreker de vraag behandeld„in hoeverre is de bewering waar dat ons onderwys onpractisch ia." Door tal van voorbeelden toonde hij aan, hoe het ook by de onderwyzers niet allen kokB zyn, die lange messen dragen, en hoe er by bet onderwys nog enorm veel valt te verbeteren wil het den naam hebben van practisch te zyn, dat is vruchtbaar voor het leven. Na afloop der werkzaamheden eene rjjtoer naar Hans- weerden daarna vergadering in comité generaal. Hier zwijgt de spreker stille Goes, 9 July. Ars longa, vita brevis, zeiden de ouden en werkelyk de kunst is lang, het leven kort. Steeds nieuwe ontdekkingen en uitbreiden van het bekende. Thans blijkt onze stad de bakermat der kennis te zyn; gaf reeds vroeger ds. H. spiritistische séances, nu is er een geneesheer die zyne patiënten door ze aan te zien en vervolgens door plegtig met de handen te wenken in doet slapen, daarna vraagt hy wat de pa- tienten schelen, en tracht ze te beduiden dat hy nu de ziekte wegneemt. De uitwerking is treffend zoodat by zich in eene steeds aangroeyende practjjk verheugt. Goes, 10 July. Algemeen is de deelneming jegens den heer K. wegens het over hem uitgesproken vonnis ia zake een ongeluk op de jagt. Iedereen is overtuigd dat het geheele geval een ongeluk is. Iémand die als drager nog al eens met verscheidene jagers uitgaat, verklaarde dat de heer K. de voorzigtigste jager 19, dien hy ooit ontmoet heeft. Terwyl anderen, vooral op drjjfjagten, nog al eens roekeloos zijn en men er zich over verwonderen moet dat zoo zelden ongelukken gebeuren, zal de heer K. liever er alle hazen aan geven, dan het leven van een medemeasch in gevaar brengen. Men hoopt dan ook op een minder streng vonnis van een hoogeren regter, of anders op het regt van gratie by den Koning. De Goesche liberalen zullen by de Eerste Kamer aandringen op verwerping van art. 194 zooals dat door de Tweede Kamer is gewyzigd. Men verwacht dat in de tweede leziDg dan ook de art. over uitbreiding van kiesregt enz. zullen verworpen worden. Welnu liever geene uitbreiding van kiesregt dan eene, die tot zulk een prjjs gekocht is. Weegt eene vermeerdering van kiezers op tegen het creteniseeren van gansch een volk De heiligste regten van den minderen man op goed, deugdelijk onderwys zyn bru taal met voeten getreden, en wie eenig belang stelt in dat volk moet de pogingen toejuichen die m het werk worden gesteld om een hemeltergend onregt te herstellen. Terwyl men bazelt over uitbreiding van het getal kiezers, zou Saguntum verloren gaan? Dat nimmerGoed onderwys is de eenige erfenis die zeven achtsten van oas-fGik zjjne kinderen kan na laten maar dan ook gewaakt dat niemand eene schen dende hand aan die erfenis slaat! De Sociëteit „Eensgezindheid" heeft voor 305 gulden per jaar gedurende zeven jaren het zoogenaamde Ravelyn gepacht, om dat te bestemmen voor buiten- societeit voor de leden. Wolfaartsciy lï, In de polder vergadering van ingelanden van Oud-Wolfaartsdijk, op 23 Mei 11., moest, ter oorzake van de periodieke aftreding op 1 Augustus e.k. van den heer C. Koert als gezworen, een staat van voordragt opgemaakt worden ter benoeming van iemand voor die betrekking. Met volstrekte meer derheid van stemmen kwamen nu als candidaten op die voordragtle. Adr. op 't Hof, 2e. Andr. Verscauure en 3e. P. Koeman Jr., tegen welke stemming een protest is ingediend. Naardien uit dat protest gebleken is, dat twee personen aan die stemmingen hebben deelgenomen, zonder daartoe wettig gemagtigd te zijn, en dat zulks van invloed heeft kunnen zyn op de benoeming van de candidaten, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 17/24 Junjj, no. 46, 2de afdeeling, opgenomen in Prov. Blad, no. 65, de voordragt van 23 Mei vernietigd, en gelaat, dat binnen 3 weken eene nieuwe voordragt zal worden opgemaakt. Hoezeer de poldervergadering, tot dat einde, reeds bepaald was op Maandag den II dezer, heeft men die nu moeten verdagen, by het vernemen, dat, zoowel door de 3 bovenvermelde candidaten, als door de 5 leden van het Burg. ot Algem. Armbestuur n.l. M. Weststrate, C. Philipse, Fred, van der Bliek, Abr. Remijnse, en Adr. op 't Hof, adressen zyn ingediend aan Z. M. den Koning, met verzoek tot vernietiging van het besluit van Gedep. Staten, en alzoo tot hand having van de voordragt, zoo als die op 23 Mei in de polder-vergadering is opgemaakt. Ziex-ikzee, 10 July. Het vergelijkend examen voor hoofd der school te Duivendijke zal plaats heb ben Vrydag en Zaturdag 15 en 16 July. De heer C. van Weele zal den heer van Gorkom. assisteeren. Bij K. B. van den 2 Julij 1887 no. 11 is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accjjnzen te Wychen c. a., de heer G. W. Martens, ontvanger der- zélfde middelen te Amstenrade c. a., vroeger te Noord- welle. By het Groot Oost-Imb-Ambtenaars examen van 20 Juny tot 7 July te 's Hage gehouden, is onder No. 3 der rangljjst toegelaten de heer A. M. K. de DoeB van Breda. Bjj het overgangs-examen van den hoofd-cursus te 's Hertogenbosch voor het laatste studiejaar is o. a. geslaagd de sergeant M. S. Kanaar van Zierikzee. By den heer Van der Graaf, Zwarteweg 10 te '8 Hage is een rozenstruik te bezichtigen, die een om vang heeft van 3 meter en waaraan naar schatting 3000 rozen en knoppen zitten. Als bewys, dat onze Nederlandsche nijverheid gelukkig nog in het buitenland gewaardeerd wordt, dient dat den heer Maurits Prins, die zoowel te Dinx- perlo (Gelderland) als in het tegenoverliggende Suder- wick (Westphalen) tapijt fabrieken bezit, door de Japansche Regering de levering van ruim 1200 vk. M. zyner beste qualiteit, geheel wol tapjjt, is opgedragen, te leveren in Tokio. Als eene groote bijzonderheid kan worden medege deeld dat eene 67-jarige vrou w, I Jbaard geheeten en woon achtig op de Gedempte Voldersgracht No. 51 te Leiden, die van haar 47ste levensjaar geen voet kon verzetten, maar van haar bed op een stoel en van een stoel op het bed moest worden gedragen, verleden Vrydag, 1 July, onverwacht eenigszins het bezit barer krachten heeft teruggekregen, zoodat Zondag het oudje zelfs reeds eene kleine wandeling kon doen. Twee onverdachte voorstandera van openbaar neutraal volksonderwijs, mr. Kerdjjk in 't „Sociaal Weekblad" en mr Willeumier in het „D. v. N", hebben zich verklaard voor het gewyzigd art. 194. Een gewezen officier van'fc Ned.-Indische leger dient thans als plaatsvervanger bjj het 6de reg. infanterie. Bij hetzelfde regiment dient ook als onderofficier een voormalig officier van het Fransche leger. De Regtbank te Haarlem heeft twee personen ver oordeeld een tot 10 of 10 dagen hechtenis, de ander tot 5 dagen hechtenis, omdat zjj geweigerd hadden op verlangen van den bewoner een huis te verlaten. Deze „huisvredebreuk" is bij hot nieuwe wetboek strafbaar gesteld. Wy gelooven dat het niet kwaad is dit mede te deelen aan hen, die het niet weten mogteo. Van 1 Januari tot 1 July vertrokken ruim 160 personen uit Ouddorp (Flakkee) naar Amerika. Tegen 20 July a.s. maken zien weder eenige gezinnen gereed daarheen te vertrekken. Voor de lieve straatjeugd! Een knaapje te Numansdorp trachtte op een in be weging zjjnde wagen te klimmen, doch raakte by deze roekelooze poging zoozeer tusschen de spaken van het wiel beklemd, dat hy beide armen brak. Ten nadeele van den goud- en zilverhandelaar Hartogs van Middelharnis zjjn, terwyl hjj met eenige sieraden te Herkingen was, eenige gouden voorwerpen ontvreemd. Tegen den vermoedelyken dader, een jonske van 9 jaar, is proces-verbaal opgemaakt. Uit Amsterdam wordt ons gemeld, dat de straf zaak tegen de drie sociaal-democraten aldaar, die kort geleden voor de regtbank te Utrecht teregt stonden wegens poging tot omkooping van eenen gevangenbe waarder, waarschijnlijk nog niet zal geëindigd zyn. Bjj den officier van justitie aan 4e regtbank te Utrecht zou n.l. het voornemen bestaan om in appèl te komen van het vonnia van genoemde regtbank, waarby een dier sociaal democraten, Blankert, is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, en de beide anderen, Van Nus en Hartwich, zjjn vrijgesproken. Geen geld geen dak. Op den weg van Groenlo naar Zwilbroek staat een overigens flink boerenhuis, bewoond door een horlogemaker en diens familie, zon der dak. Men leeft duB in de open lucht, alleen op éen der hoeken van het huis zjjn eenige plaggen, waaronder de familie slaapt. De niet onaardige oorzaak biervan moet zijn dat de bewoner te groote bouwplannen heeft gehad en toen hjj aan het dak was genaderd, geen geld genoeg bezat om dat onmisbare gedeelte er op te plaatsen. Het is bekend, dat de doleerenden in den ker kdijken stryd heel wat offervaardigheid voor hunne be ginselen aan den dag leggen. Zoo werden o. a. Zondag morgen te Zwolle gecollecteerd een gouden ring en een dito kerkboekslot, terwyl des avonds in het collecte zakje voor het studiefonds der Vrjje Universiteit eene vrouwenbeurs met zilveren knip gevonden werd. KERKNIEUWS. De „Delvenaar" deelt mede dat de vereeniging tusschen de (doleerende) Ned. Geref. kerken en die, door wjjlen ds. Ledeboer gesticht, verkregen is. Er behooren toeMiddelburg (met Aagtekerke, Biggekerke en Oostkapelle 1000 zielen), Krabbendijke 500, Yerseke 200, Rilland 100, Bruinisse 600, Nieuwerkerk 100, St. Annaland 400, Scherpenisse 300, St. PhilipBla^d 800, 's Gravenpolder, Terneuzen, Poortvliet en St. Maar tensdijk. Een kandidaat van de hoogeschool te Groningen komt eerlang tot de doleerende kerken over. Bedankt voor het beroep naar de Cbr, Geref. gem, te Bruinisse door Ds. J. A. Goedbloed te Zierikzee. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Meern door ds. P. Kerper te Goedereede. Bedankt voor Scherpenisse door Ds. J. M. Conradi, pred. te Niase. Haagsche Brieven. Den Haag, Juli. De eene gebeurtenis in den Haag verdringt de andere. Nauwelyks is het eene feest voorby, of net andere is weer aan den horizont verschenenwij hebben hintten enkele dagen drie luisterrijke soirées gehad, de eene ter eere van het jubilé van Koningin Victoriahet twee 'e ter eere van de weder-opstanding van den heer Djjckmeester Neen van het Kurhuis; het derde, ter zake van de gelukkige verlossing (evenwel niet zonder kunstmiddelen) van den Premier van de grond wetsherziening. Welk van de drie feesten was nu het luisterrijkst? Bjj welk van de drie zoudt gy het liefst geweest zjjn By het eerste zoudt gy den Minister Van Karnebeek in vloeiend Engelsch (Z.Ex. is vele jaren onze gezant geweest te Washington) eene warme rede hebben hooren uitspreken op de Koningin van Engeland, de Keizerin van Iaaië niet te vergeten by het tweede zoudt gij den onuitputteljjken redenaar der hofstad, den Burgemeester Patyn, in even zoet vloeiend Hollandsch den directeur van het Kurhuis, „keizer" Reiss hebben hooren bezingen die, evenwel met medewerking van uitstekende architecten, in negen maanden tjjds een nieuw Kurhuis deed verrjjzenby het derde zoudt gy den Premier op nieuw hebben kunnen bewonderen, die (de erkentelijkheid is in de politiek niet geheel uitgesloten) op de stervende Tweede Kamer in overgrooten getale zonder kwade partijbe doelingen aanwezig, den heildronk uitte, dat zjj „evenals het nieuwe Kurhuis (lees Badhuis) als een Phenix uit hare asch zou verrjjzen." De Janfares zullen aan geen dezer toasten ontbroken hebben. Al wat het jaargetijde kostbaars, geurigs, smakeljjks aanbiedt, was op de feestmalen tegenwoordig. „Schitterend" was nog eene te zwakke qualificatie, om deze drie soupé's te bestem pelen. Toch, indien ik tusschen deze drie feesten een keus had moeten doen, ik zou het middelste gekozen hebben. Een aoupé by een Engelsch gezant, waar alle aanwezigen op de meest ceremonieele wjjze hun gevo gelte kluiven, zon my wat al te diplomatiek toeschynen voor een vertrouwelijk onderhoud en ik zou vreezen, dat op zoodanig feestmaal waar de vertegenwoordigers van alle op elkander naijverige Staten zoo vreedzaam mogeljjk naast elkander zijn gezeten, geen enkele gezant eenig ander onderwerp zal hebben durven ter sprake brengen, dan waartoe het menu aanleiding gaf. Ook op het politiek soupé van den Voorzitter der Tweede Kamer heeft men eigenljjk een doodenmaal gevierd. Al degenen, die daar gezeten waren, zyn bestemd om binnen weinige weken naar de onderwereld te verhuizen, en het zal alleen van het groote lotto-spel der stembus afhangen, wie het zyn zullen, voor wie in den Orcus nog geen plaats aanwezig zal zjjn. Ook de Onder-wereld is met afgetreden volksvertegenwoordigers zwaar bezet. Hoe geestig de Premier sprak, moet er op het diné, door den President der Tweede Kamer gegeven, tocli bij sommigen eene weemoedige stemming hebben be staan. Het kon eens het galgemaal zijn geweest! In gezelligheid, weelde eu opgewektheid spande het feest op het Bad-huis de kroon. Al verboden overwe gende omstandigheden my, er heen te gaan om het penningske der dankbaarheid (nu aan den directeur Reiss) te offeren de entrée kostte voor de gasten tien gulden, maar dan had men het soupé voor niet en al staar ik met zooveel bewondering op de geest kracht, die dit paleis der vreugde als met een tooverstaf uit den grond verrjjzen deed, dat ik den aandeelhouders het beste succes toeweaschtoch is het my gelukt door mijn telefoon het geheele feest by te wonen, en, al heb ik van wege den afstand de honigzoete woorden van onzen Burgemeester (honigzoet, in welke hoeda nigheid hjj ook optreedt) moeten missenik ben ruimschoots schadeloos gesteld door de getrouwe mede- deelingen van een mijner telefonische correspondenten, die niets anders deed dan my toeroepen„Uitmuntend, overheerljjk; wy zjjn aan de acht honderdste cham- jiagne-flesch de kas van het Kurhuis legt het groote deficit bij slechts de kleinste helft van hen, die ver leden jaar tegenwoordig waren, is aanwezig, maar het is dol amusant; gjj kunt u er geen denkbeeld van maken, hoe alles buigt voor het triumviraat van Sche- veningen, den Burgemeester Patyn, den directeur Reiss en den bad-docter Mesa. Wanneer eenmaal Scheveningen niet door acht duizend bezoekers 'sjaars, maar door tachtig duizend wordt bezocht, zal op den voorgevel van het nieuwe Bad-huis, en, mocht het weer in brand brand geraken, op den voorgevel van het opvolgend Bad-huis een groep in marmer verschjjnen, deze drie beelden door alle eeuwen voor het nageslacht bewa rende." Toen ik myn telefonischen vriend, die zich natuurlijk niet te lang bjj de telefoon kon ophouden, den volgenden dag sprak, was hy nog in eene gemoeds stemming die my het ergste deed vreezen. Hy was letterljjk tot het hoogste toppunt van geestdrift ver voerd. Hy deelde my mede, dat het feest vele verschil punten met dat van het vorige jaar aanbood. Toen was het feest geheel uit de kas van het Badhuis ge komen thans was het bjj entrée's ontvangen, diervoege evenwel dat niettemin het overgrootste gedeelte was bjjgepasttoen was het feest zeer deftig ingewyd door eene der hoogste dames uit de stad, die evenwel het ongeluk heeft niet tot de noblessen te behooren, hetgeen bier ia den Haag voor een groot gebrek der geboorte wordt gerekend, thans was het bekend geworden dat de toongevende dames uit de hooge standen niet meer voor dezelfde bourgoise wilden buigen en van daar was geheel eene toilette de ville voorgeschreven, hetgeen niet belette, dat in dit toilet eenige wijzigingen waren aangebracht naar de omstandigheden. Mjjn vriend was nog zoo bedwelmd door de geestdrift van den vorigen avond, dat hy mij eerljjk opbiechtte, dat geen feest volkomen is, dat niet door den lach der jonk vrouw wordt beschenen. Ea daarom gaf hjj mij vol mondig toe, dat al de feesten hier en in Engeland gegeven, op welk een ^geverfden kronings-stoel ook Koningin Victoria in Engeland en de Engelsche gezant in Nederland was gezeten, nooit de aanwezigen zöó zullen hebben opgewekt, als het feest der titeeae inwij ding van het Bad-huis. Mjjn vriend zou er zelfs niet tegen opzien, een zoo luisterrijk feest nog eens voor de derde maal te vieren. Medegealeept door zjjn verleidelijke taal, heb ik my dezer dagen naar het weder-opgestane Bad-huis begeven en ben ik werkelyk tot de overtuiging gekomen, dat een brand, even als eene overstrooming zyne nuttige zy'de kan hebben. Eene overstrooming van weilanden verhoogt immers de vruchtbaarheid, als het water ge vallen is, en een brand geeft aanleiding om de fouten, vroeger begaan, te herstellen. Het Kurhuis, om het nieuwe gebouw voor het laatst nog eens zoo te noemen, overtreft in hechtheid, sierlijkheid en gemakkelijkheid dat van het vorige jaar in vele opzichten. De midden koepel is hooger en uitgebreider en het gebouw, dat den koepel schraagt, door wezenlyke muren van de beide zijvleugels afgescheiden. Hier en daar is het hout door ijzer vervangen, en van het vroeger yzer iB slechts weinig gebruik meer gemaakt. De danszaal is ruimer en luchtiger, en het plafond der zaal schilderachtiger dan dat van het vorige jaar. Nauwe in- en uitgangen zyn door breeders vervangen, en wat vooral gewonnen heeft, is de achtergevel. Ket vorige gebouw had een achtergevel, die in alle opzichten wanstaltig en ongemakkelijk was. In plaats van een doorloopenden gang, stuitte men telkens op stukjes gang, met trappen op en neer, zoodat ieder denkbeeld van eene galerie de promenade vervallen was. Men heeft thans die galerie verkregen, door slechts twee trappen aan te brengen, aan de beide uitgangen. Indien men dat alleB overweegt en tevens bedenkt hoe de meeste gebouwen, aan Clio en Terpsichore gewyd, uitmunten door onbevalligheid en ongemakke lijkheid, hoe onze schouwburg, (eenmaal een gewoon adellyk woonhuis), ondanks alle herstellingen, een voort durend gevaar voor brand oplevert; hoe de uitgangen ih de Concertzaal Diligentia, als er eene groote uit voering plaats heeft, een wissen ondergang verzekeren, zelfs als er een schyn van eene paniek mocht bestaan hoe de zaal van Kunsten en Wetenschappen, al voldoet zjj aan de eischen van den Griekschen bouwstyl, het meest onherbergzame oord is dat men zich in deze wereld kan voorstellen, daar zij steunt op kolommen, die de kracht van Simson kunnen weerstaandan zou men haast geneigd zyn den onbetamelyken wensch te voeden„hoe kan zulk eene zaal, mits geen levens gevaar te vreezen zij, in een gelouterden toestand worden herschapen". Doch genoeg over al de afgeloopen feesten. Een nieuw feeBt staat voor de deur het verkiezingsfeeat voor den Haagschen gemeenteraad. Als een toonbeeld van politieke consequentie mag geboekschaafd worden het heldenfeit van zekere kieavereeniging „Handel en Nyverheid," slechts voor gepatenteerden toegankelijk, zoodat hare geheimen voor mij ondoordringbaar zijn. Maar de publieke zaak moet publiek behandeld worden, en gelukkig verschjjnen ook hare handelingen in de couranten. Om gemeenteraadsleden en wethouders te straffen, die de kermis hadden afgeschaft, wordt by bij eerste lezing besloten alle aftredende gemeenteraads leden te verbannen, ook hen, die de kermis wilden behouden. Groot verzet in de kiesvereenigiug. De eerste lezing werdt door een tweede lezing gevolgd. Het ver- kiezingsbesluit wordtgehandhaafd. Nu geen inwydiogs-feest, maar de begrafenis van een derde deel van den gemeenteraad! Maar nauwelyks is de tweede lezing er door of men gaat tot de verkiezing der nieuwe leden over! En van de tien die aftreden, herkiest men er zeven, waaronder ook voorstanders der afschaffing! Is dit niet het toppunt van politeke inconsequentie! V. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik voor het onderstaande een plaatsje in Uw blad. In een vorig nommer komt een schryven voor, ge- teekeud X, waarin de oprichting eener waterleiding in deze gemeente wordt afgekeurd, om de hooge kosten welke een dergelijke inrichting van de gemeente zoude vorderen. X spreekt van duizenden Eilieve mynheer X, is dit niet wat zeer voorbarig Voor zooverre my bekend is, is aan de gemeente nog niet9 gevraagd dan eene voorloopige concessie, en of zy genegen zoude zyn, op dezelfde wyze als andere ge meenten waar eene waterleiding is opgericht, zekere tegemoetkoming te verleenen. Van duizenden dus nog iu het minst geen sprake, doch naar alle waarschijnlijkheid zullen de offers welke van de gemeente voor de oprichting eener waterleiding wor den gevorderd, wel niet geheel en al onbeteekenend zyu. Men kan echter wel aannemen, dat de resultaten der exploitatie eener waterleiding te Zierikzee wel even bevredigend zullen zjjn, als in andere plaatsen van geljjke grootte, en wanneer dit het geval is, zullen de duizenden waarvan X spreekt in het begin wel tot zeer enkele, later waarschijnlijk wel tot niets gereduceerd worden. Buitendien zoude eene tegemoetkoming der gemeente gedeeltelijk worden vergoed, door eene niet onbelang rijke besparing in de kosten der brandweer. X wil in 4 gedeelten der stad Nortonporapen slaan en trachten uit eigen bodem te halen, wat er wel in te vinden zjjn zal. Wanneer X beter op de hoogte der zaak was, zou hij wetendat het zeer twijfelachtigwaarschynlyk geheel onmogelijk is, op deze wyze hier in den bodem, goed drinkwater, aan alle vereischten daarvan voldoende, te vinden, tenzy men het aldus verkregen water eerst zuivert. In dat geval kan men wel als zeker aannemen, dat de kosten van 4 Nortonpompen en eene daarby behoorende inrichting tot het zuiveren van water, minstens evenveel, zoo al niet meer, zullen kosten, dan voor eene waterleiding zal worden gevorderd. Bjj het telkens wederkeerende gebrek aan drink water, in dit jaar reeds 2 maalbehoeft het geen be toog, dat het reeds meer dan tyd is, dat daarin op eene doelmatige wjjze wordt voorzien, en dat ia myns inziens alleen door middel van eene waterleiding mogeljjk. Een ander groot belang hetwelk onze gemeente by de totstandkoming dezer zaak heeft, is, dat de oprichting van verschillende industriëele ondernemingen, als bier brouwerij, suikerfabricage en meer andere, welke thans in onze gemeente zoo goed als onmogelyk zijn, mogelijk zoude worden gemaakt. Dit laatste zoude naar myne meening, reeds een voldoende reden kunnen zjjn voor het bestuur onzer gemeente, om, mochten er misschien ook al eenige bezwarende omstandigheden aan de oprichting dezer zaak verbonden zjjn, niets onbeproefd te laten, wat de totstandkoming zoude kunnen bevorderen. Waarljjk onze gemeente kan zich niet in byzonder frooten bloei verheugen, en mag men dus eene inrichting, ie een belangrijke schrede tot vooruitgang zoude kunnen» tengevolge hebben, niet lichtvaardig veroordeelen. dankzeggende voor de verleende plaatsruimte teeken ik Uw Dw. Dr. IJ. W A T E R H O O G T E N. Rotterdam, 11 July. Waterhoogte: lstegetjjde 7 u. 18 m., 2de getijde 7 u. 42 m. Heulen, 10 July. (8 u. voorin.) Waterstand 2,36 M. Lobitlx, 10 July. (8 u. voorm.) Waterstand 10,72 A. P. Maastricht, (brug) 10 Julij. (8 u. voorm.) Wa terstand 42,60 M. Grave, 10 July. (8 u. v.m.) Waterstand 5,30 M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1