ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5409 Zaturdag 9 Julij 1887. 45sle Jaarg. BEKENDMAKING. Verschijnt PINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. X)e prijs per 3 maanden is 1,80, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 18 regels 8Q, Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt naar plaattruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zïe- rikzee, Gelet op de bepalingen der Verordening tot voor koming en blussohing van brand in deze gemeente Gelezen het voorstel van de Directie der brandweer HEBBEN GOEDGEVONDEN: lo. Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of de veldgewassen in deze gemeente te benoemen de Heeren W. van WESTEN, C. J. van den BOUT, J. E. van den BOUT en JAN ten HAAF, aan welke keurmeesters by deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van art. 17 der verordening, tegen het broejjen van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie by de ingezetenen te verstaan met de Directie der brandweer. 2o. De ingezetenen te herinneren aan de voorschriften van gemeld art. 17, en de overtreding daarop gesteld, luidende „De eigenaars en bewaarders van hooi en andere „veldgewassen, binnen de bebouwde kom der gemeente „opgeslagen, zijn verpligfc a. „te gedoogen, dat de brandmeesters der wijk, als „hun dat noodig voorkomt, een of meer ijzers in de „stapels steken b. „te zorgen, dat de ijzers zonder toestemming dier „brandmeesters, er niet uit verwijderd worden en te „allen tijde, des daags, voor hen toegankelijk zyn c. „indien er, bjj broeying, volgens uitspraak der „brandmeesters, gevaar voor brand bestaat, onmiddellijk, „overeenkomstig hunne bevelen, de stapels te verwer- „ken, of op andere doelmatige wjjze in het gevaar te „voorzien." De overtreding van dit artikel wordt gestraft: van litt. a en b met eene geldboete van ten hoogste vjjf en twintig gulden en van litt. c met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden of gevangenisstraf van één tot drie dagen. Zieeikzee, den 7 July 1887. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Sectetaris, J. F. VAN DER LEK DE OLERCQ. Algemeen Overzicht. Wy zijn weder in den tyd waarin gewoonlijk de politiek en de politieke heeren vacant ie krijgen. Als de natuur met haar veelvuldig schoon iedereen naar buiten lokt verlangen zij ook, die in de donkere par- lementszalen een deel van huu leven moeten doorbren gen. Wij gunnen 't hun van harte dat zy zich ook eens ontspannen, en achten 't een groot geluk voor de maatschappij wanneer die vacantiedagec van goeden harte kunnen genoten wordenwanneer geene belang rijke zaken de aandacht in spanning houden en de politici hunne reistochten kunnen vervolgen. Toch blijft er altjjd wel het een of het ander dat belangstelling wekt en waarvan wy de oplossing aoocle zien verschuiven. Zoo hebben wij tegenwoordig de Engelsch—Ttzrksche questie, die de gemoederen bezig houdt en wie van eene bange natuur is wordt licht in de angst gejaagd door de berichten welke de dagbladen ons mededeelen. De Eng-elscRe Minister verklaarde in het par lement dat de Koningin de conventie heeft goedgekeurd, dat heden de ratificatie door de onderteekening van den Sultan zou plaats hebben. Nu 't er op aankomt heeft deze laatste echter weer uitstel gevraagd en dat wel voor onbepnalden tyd. Volgens sommigen zouden Rnsland en Frankrijk erge bedreigingen tegen den Sultan geuit hebben. Eenige dagbladen maken daaruit op, dat als het verdrag in stand blijit, de oorlog on vermijdelijk zou zijn. Zonder ons echter te veel over te geven aan Ministeriëele verzekeringen meenen wy toch wel eenig vertrouwen te kunnen stellen in die verklaringen die de oorlogsvrees matigen. Evenmin hechten wy aan het bericht dat Duitschland, Engeland krachtig steunen zou in zjjne eischen. Wij weten dat wel geene Regeering den oorlog verlangt en dat wy dus met zeker vertrouwen de toekomst kunnen tegentreden. Wy doen dat te eerder omdat 't zich laat begrijpen, dat Engeland niet zoo ras het harnas zal aantrekken, vooral omdat wel beschouwd het tamelyk onverschillig is of de conventie gesloten.wordt al dan niet, omdat Engeland toch feitelijk heer en meester in Egypte bljjven zal. In het Engelsche Parlement was 't nog altijd de Iersche questie die voor andereu behandeld werd, doch deze is thans afgeloopen. Het behoort wel niet tot de politiek maar wij achten het toch opmerkelijk dat ook uit Groot-Brittanië en Ierland zulke ontrustende berichten komen omtrent de waternood. Reeds is veel vee door gebrek aan voedsel gestorven, en zijn de vooruitzichten op den oogst ver nietigd, terwijl te Liverpool de watervoorraad zoo gering is, dat de inwoners op rantsoen zijn gesteld. Terwyl men ons verzekert dat de Paus op alle mogelijke wijzen den vrede tusachen Italië en het Paus dom zoekt te bevorderen, zijn de politieke partijen in dat land nog duchtig verdeeld. Nu eens zjjn het allerlei wetsveranderingen dan weder de buitenlandsche staatkunde die de gemoederen beroerenhet Ministerie vindt echter tot nog toe geen beslissende tegenstand in de Kamer en heeft zelfs in de laatste dagen een klein bewijs van vertrouwen ontvangen. De Fransche Kamer werkt nog met lust voort en het Fransche publiek bemoeit zich bijna met niets dan met de zaak van Generaal Boulanger die men om hem kwijt te zijn naar Clermont heeft gezonden. In de Kamer werd het niet onbelangrijke voorstel gedaan om voortaan den Senaat door middel van het algemeen stemrecht te doen verkiezen. Al aanstonds werd de urgentie voor het voorstel geweigerd en terecht beweert men, dat zoo een dergelijk voorstel, wat wel hoogst onwaarschjjnljjk is, mocht worden aangenomen, men even goed tot geheele opheffing van den Senaat zou kunnen overgaan. Meer kans heeft het voorstel van den bekenden afgevaardigde Rousseau om de opbrengst van de onlangs gehouden verkooping van kroonjuweelen ten bedrage van 6 millioen te gebruiken voor de oprichting van een pensioenkas voor afgeleefde werklieden. In de laatste dagen is de Bulgaarsche questie weder wat op den voorgrond gekomen; volgens een schrjj ven in de dagbladen moest gisteren (Zoodag) de Sobranja bijeenkomen, niettegenstaande de Porte en andere Mogendheden zich daartegen hebben verklaard. Het plan zou zyn, zegt men, om den Prins van Saksen- Coburg tot Vorst te verkiezen en zoo deze weigeren mocht tot de herkiezing van den Prins von Battenberg over te gaan. Het eene bericht is echter evenveel te vertrouwen als het andere, slechts dit kan men er met zekerheid uit opmaken, dat de Bulgaren er nog niet in geslaagd zijn, hunne zaken tot een goed einde te brengen. De Keizer van Duitschland is gelyk wij dat gewoon zyn, er weder boven ophy is nu naar Ems om ver volgens Ga8tein te bezoeken Ook Vorst Bismarck luikt weder op en zoo bereiden de beide potentaten zich tot het beramen en uitvoeren van nieuwe plannen. Dat Keizers en Koningen niet alleen gaarne reizen maar ook voor groote reizen niet bevreesd zjjn, kan o. a. daaruit bljjken, dat de Keizer van Brazilië te Rio-Janeiro scheep gegaan is om een bezoek aan Europa te brengen. Nieuwstijdingen. De Lönden8che correspondent der „Kölnl Zeit." meldt, dat een grappenmaker het praatje in de wereld had gebragt dat de Koningin op haar jubileum-dag aan alle kinderen in het Britsche rjjk, op dien dag geboren, zes guinjes en een zilveren wieg zou geven. Dientengevolge zijn reeds 400 verzoeken van dien aard te Windsor gekomen en er zullen er wel meer volgen, want dagelijks worden in Groot-Britannië en Ierland gemiddeld 3200 kinderen geboren. Hoe groot het aan tal in het geheele Britsche rijk zou zyn is nog niet berekend, doch zeker wel zooveel, dat het jaarlyks inkomen der Koningin niet voldoende zou zyn om aan elk der kinderen zcb guinjes en een zilveren wieg te geven. Naar hetgeen uit Konstantinopel aan de „Standard" wordt gemeld, heeft er in de laatste dagen eene drukke wisseling van dépêches tusschen Londen en Konstan tinopel plaats gehad, waaruit de Sultan den indrak had verkregen, dat het Engeland eigenlijk onverschillig was of de conventie al of niet zou worden geratificeerd, daar dit stuk in Engeland werd beschouwd als zynde hoofdzakelijk ten voordeele van den Sultan, zoodat het achterwege bljjven der bekrachtiging geen stoornis zou veroorzaken in de betrekkingen met Engeland, terwijl daarentegen de Fransch-Ruasische oppositie zou ver vallen. JFranferijfi. Parijs, 5 July. De Ministerraad was heden ochtend onder voorzitterschap van Grévy vergaderd tot vast stelling van de begrooting. Op de nieuwe begrooting is in vergeljjking met die van 1887 frs. 160,000,000 bezuinigd. Men verzekert dat de Regering heeft besloten het inkomend recht op vreemde spiritualiën van 30 op 70 francs te verhoogen tot den 30n November a.s. Sfe>it»«irla;nb Luceru, 6 Julij. ZeventieD huizen in de voorstad Zug zyn gisteren ineengestort en heden nacht ondergin gen een veertigtal huizen hetzelfde lot. Men gelooft dat een honderd personen vermist worden. De voorstad is geheel en al ontruimd. Het gekraak (als van inval lende huizen) houdt aan. Omtrent de reeds gemelde naphta-ontploffing in de Breedestraat te Antwerpen wordt nader berigt, dat de huizen No. 18 en 20 (apotheek en drogerjjenwinkel) geheel vernield zjjn. De aangrenzende huizen, vooral No. 22, een goudsmids winkel, werden zwaar beschadigd. Er waren zes menschen in het huis toen de vreese- ljjke ontploffing plaats had, welke een uur ver in den omtrek werd gehoord, en in een oogwenk de twee gebouwen tot een puinhoop maakte. Terwijl de ontstane brand gebluscht werd, begon men met pogingen om de slagtoffers, wier hulpgeroep men hoorde, te redden. De apotheker, de heer Roose, en een klant van hem, Mme. Laureys, die tusschen een muur en een vloer beklemd zaten, werden het eerst bevrijd. Roose is vrij ernstig, maar de dame ligt gewond. Mevr. Roose, die ook tusschen het puin beklemd zat, kon eerst na ver loop van 4'/j uur van half negen tot 1 uur 's nachts bevrijd worden. De dame was ligt gekwetst. De apothekersbediende, een dienstmeisje, een knecht en een suikerbakker uit die straat lagen Donderdag nog onder het puin. Voorts werd een kleermakersknecht, die het huis voorbijkwam op het oogenblik van de ramp, dood onder de ingestorte muren gevonden, en er moeten, naar men vreest, nog anderen daaronder liggen, o. a. een kleine jongen. Verder zijn verschei dene voorbijgangers meer of minder ernstig gewond door stukken glas, steenen enz. De goudsmid naast de vernielde huizen, wiens kost bare koopwaren bij de ontploffing op straat geslingerd werden, vermist daarvan voor een bedrag van 10,000 francs. ffletierlanï». Gorinchem, 7 Julij. De „millioenenjufvrouw." Dingsdag morgen te 9 ure arriveerden alhier per spoortrein uit 's Hertogenbosch, onder geleide van twee maréchaussées, twee vrouwelyke gevangenen, waarvan eene bjjna ieder Gorcummer bekend is, namenlyk Jan netje Struik, de zoogenaamde „millioenenjufvrouw." Per rytuig door de Rijkspolitie aan het station afge haald, werden zij van daar naar de gevangenis over- gebragt, teneinde het nog resteerende gedeelte van hun straf in Gorinchem te ondergaan. Roterdam, 6 Julij. Gisteren morgen liep eene vrouw laDgs de vleeschkraampjea en vroeg aan een der slagers hoeveel het stukje vleesch kostte, dat zij hem aanwees. „Voor jou 10 centen 't pond," antwoordde de vlee8chhouwer, wel vermoedende dat de vrouw, wier schamele plunje hare armoede verried, geen vleesch koopen zou. Juist passeerde een eenvoudig oud heer die, den goedkoopen prjjs van het vleesch vernemende, het arme vrouwtje eeu wenk gaf om te bljjven staan. Hij verzocht den vleeschhouwer het aangeduide stukje vleesch te wegen, dat ruim 3'/, pond zwaar bleek te zjjn. De vreemde heer reikte het vleesch aan de vrouw over, die er zich snel mee verwjjderde, terwjjl hjj den vleesch houwer 4 dubbeltjes overhandigde, zeggende: „Dat is nu wel iets te veel, doch ik ben vandaag juist 74 jaar dus een beetje royaal, cn omdat ik het vleesch nooit goedkooper gekocht he'o dan een stooter het pond, wilde ik nu die arme vrouw van uw aanbod eens gebruik laten maken." De slager beweerde wel, dat het zoo niet gemeend was, maar hjj was wel genoodzaakt zich in het geval te schikken, daar de omstanders den 74jarigen heer in het geljjk stelden. De slager eindigde zyn betoog met de plegtige gelofte: „Dat lappen ze me niet meer." (Historisch.) Eene huisvrouw had Woensdag door haar dochtertje een ons boter laten halen. De winkelier had het schaaltje, waarin de boter gehaald werd, gedekt met een paar bladen uit een oud psalmboek. Toen het kind met de boter thuis gekomen was, ontdekte moeder de vrouw, dat er tusschen de bladen papier een muntje van 50 zatzy ging dat aan den winkelier teru^ brengen deze, die het psalmboek onder oud papier had gekocht, deelde met haar het buitenkansje en schonk baar 25; zjj kon het goed gebruiken. Te Dordrecht verspreidde zich Maandag avond, om streeks 9 uren het gerucht, dat de toren der groote Kerk in brand stond. Een aantal belangstellenden spoedden zich naar de plaats des onheils, en inderdaad zag men ook een vrjj dikke rookwolk uit den toren op stijgen. Bij onderzoek bleek echter gelukkig, dat alles gezigtsbedrog was. De walm, die men voor rook had gehouden, bestond slechts uit een ontzagelyk grooten zwerm muggen, welke zich om den toren bewoog. Vli8Hingen. Aan den korporaal-tamboer Ver- daasdonck van het 3de Bataljon, is op plegtige wjjze de zilveren medaille voor 24-jarigea trouwen dienst uitgereikt. Middelburg, 6Juljj. De zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland werd gisteren avond geopend. Nadat het onderzoek der geloofsbrieven der nieuwbe noemde leden J. van Houten, te Oostburg, en M. Bolle, te Haamstede, tot toelating had geleid, wjjdde de voor zitter Jhr. Mr. W. M. de Brauw, commissaris des Konings in deze provincie een woord van hulde aan de nagedachtenis der verscheiden leden M. Mazure en J. M. de Glopper. De heer Mazure, het oudste lid der Prov. Staten, was door zjjue kundigheid, bekwaamheid en karakter een zeer geacht man, die, mogt hjj ook aan de open bare debatten weinig hebben deelgenomen, jaren lang door het voorzitterschap eener afdeeling blijken heeft gegeven van zjjne belangstelling en behartiging van de zaken die de provincie betroifen. Ook de beer De Glopper was een levenslustig en algemeen geacht man, wiens nagedachtenis in eere zal gehouden worden. De districten die hen afvaardigden en de provincie ver liezen in beide afgevaardigden veel. Hun beider naam zal nog lang in eere worden vermeld. De vergadering gaf luide blyken van instemming met de gesproken hartelyke woorden. Thans waren aan de orde verschil lende Kon. besluiten, behoudens de goedkeuring van besluiten in de laatste ril>-ag genomen, welke voor kennisgeving werden aangenomen. De in eene vorige zitting toegstemde onderhandsche aanbesteding omtrent het bonwen eener nieuwe boot voor den dienst Vlissingen—Neuzen en het vernieuwen eener machine in eene andere boot dezer lijn heeft geleid dat voor beide aanbestedingen de Koninkl. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen de voordeeligste aanbiedingen deed, reapectivelyk tot een bedrag van 89,000 en 35,000. Het voorstel van Ged.. St. om afwijzend te beschik ken op het verzoek van C. van der Bent c. a. om subsidie tot bet aanleggen van een tram Hulst -Wals oorden, gaf tot eenige gedachten wisseling aanleiding. De heer Waesbe«;he Janssens en de heer Walter, beiden uit het district Hulst, waren van meening dat de Prov. Staten moesten voorgaan in het stellen der conditiën die tot bet subsidiëeren eener zoodanige instelling kon den leiden, en alzoo een degelijk gemeenschapsmiddel in het leven konden helpen roepen. Gedep. St. bij monde van de heeren Fransen van de Putte, Heyse en Buteux waren van een ander gevoelen, en meenden dat wanneer de gemeenten die het meest bjj de zaak betrokken waren, zoo weinig blijk van deelneming gaven, de gemeenteraadjvan Hulst toch, heeft afwijzend op eene subsidie in deze concessie aanvrage beschikt dat dan ook-de provincie in deze niet mogt voorgaan, hoewel gedeputeerden in beginsel niet tegen eene bydrage waren, althans wanneer het vele duistere dat in de aanvrage vooralsnog lag, ware opgehelderd. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van Ged. St. aangenomen. Na de benoemingen in afdeelingen werd de eerst volgende vergadering bepaald op Donderdag middag 1 uur. Middelburg, 7 Julij. Morgen ochtend zal ten 8 ure het afexerceeren der ligting 1887 plaats hebben. De troepen zullen op het Molenwater opgesteld zyn onder commando van den kapitein, bataljons-adjudant Breeman en de tweede luitenants Buys en Vermande. De majoor van Nouhuys en de kapiteins, compagnies commandanten, zullen de geoefendheid van de miliciens beoordeelen. In de heden gehouden zitting der Prov. Staten is ingewilligd de aanvraag om subsidie der Ambachts school te Zierikzee. Haar wordt voor vjjf jaren ƒ300 subsidie verleend, mits een bedrag van f 200 door de gemeente voor gelijk tjjdstip worde verleend. De gemeenteraad van Middelburg beeft heden benoemd tot havenmeester de heer A. J. de Blinde, gezagvoerder by de N.-I. Stoomvaartmaatschappy, thans met verlof te 'sGravenhage en tot leeraar in de wis kunde aan het gymnasium de heer G. F. G. de Bruijn leeraar in de wiskunde te Amersfoort. Yerselre, 5 July. In de heden avond gehouden Raadsvergadering werden de volgende besluiten genomen le. In plaats van een pomp op de Paardenmarkt een regenbak bij school 2 te maken 2e. met de vergrooting van school 1 zoo spoedig mogeljjk te beginnen. De raming bedraagt 5845,21 en er zal eene geldleening van 4200 noodig zjjn 3e. door een deskundige te laten onderzoeken of het oude torenuurwerk nog dienstig is voor den nieuwen toren 4e. een havenhoofd te laten maken, bestaande uit een remmingwerk lang 20 M. De verordening op de sluiting van tapperijen werd om reden van eene fout in de afkondiging op nieuw vastgesteld, alleen met deze wijziging, dat de mini mum-boete van ƒ1,— tot 50 ct. werd verminderd. Krachtens een besluit der voorlaatste vergadering kwam een ontwerp-inBtructie voor den gemeente architect ter tafel. Hoewel de raad uit eigen beweging daartoe gekomen was, werd nu toch bezwaar gemaakt het ontwerp in behandeling te nemen, omdat men den reeds in functie zjjnden ambtenaar moejjelyk kon voorschrijven zich hier metterwoon te vestigen. O per de vraag of men met de behandeling een begin zou maken staakten de stemmen. Yerselte, 7 July. De kiesvereeniging „Ora et Labora" alhier heeft tot kandidaten voor de a. s. ge meenteraadsverkiezing gesteld, de heeren D. Schipper, die staande de vergadering de kandidatuur heeft aan genomen en Jacob Hieftje, die afwezig was. Naar wjj vernemen beeft hij later voor de kandidatuur bedankt. Ondanks de groote warmte, die wij gehad hebben, zendt een oesterhandelaar nog geregeld iederen dag oesters naar Londen. Des middags worden ze uit de putten gehaald om met den trein van omstreeks half 5 naar Vissingen te gaan. Den volgenden nacht bren gen ze door op de booten van de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" en komen nog tamelyk versch den anderen morgen te Londen aan. De drukte vau pannen leggen is weêr begonnen. Nacht en dag wordt er gewerkt om ze maar spoedig in zee te brengen. Niettegenstaande de pannen weinig waard zijn, worden er toch nog veel gelegd. De aangekondigde lezing van den inspecteur der Ned. Amerik. Stoomvaartmaatschappy is niet doorge gaan, omdat er te weinig publiek was. In de volgende maand, wanneer de grootste drukte voorbjj is, zal genoemde heer nogmaals de moeite doen om Yerseke te bezoeken. Goes, 7 July. Het begint er nu langzamerhand op te geljjken dat wy in het bezit van een eigen harmonie-gezelschap zullen komen. Het gezelschap is reeds gedooptin tegenwoordigheid van tal van peet vaders ontving de jonggeborene den naam van „Eupho- nia." Wy hopen dat de teere Bpruit zal opgroeyen tot eene flinke deern, die haren pleegvaders en ook haren eigen naam geene schande zal aandoen. De directeur, de heer J. Kooimau, is vol ijver en neemt geheel be reidwillig de leiding op zich. Ook bij de leden, een dertigtal, ontbreekt net niet aan goeden wil. Alle voor waarden zjjn dus aanwezig om van „Euphonia" veel goeds te verwachten. En ook de ingezetenen betoonen zich niet onverschillig, bjj de repetities ontbreekt het niet aan auditorium. Het succes, in dezen verkregen, danken wy in de eerste plaats aan den heer La Motthe. Het plan bestaat om Donderdag 14 July met de leerlingen der lagere scholen, die in 1886 trouw de school bezocht hebben, een uitstapje te doen naar Vlissingen. De politie heeft een aantal kinderen uit de kersen boomgaarden verwijderd. De pachters dier boomgaarden belasten nl. dikwijls uit zuinigheid tien- en elf jarige kinderen met het verjagen der vogels uit de boomgaarden. Dit werk is evenwel alles behalve voor zulke jonge kinderen geschikt, en nu zyn een aantal kinderen verwijderd om vervangen te worden door grootere jongens. Onze stadgenoot dhr. E. van den Bosch behaalde dezer dagen op de algemeene Belgische Landbouwten toonstelling te Nivelles, eene zilveren medaille voor eene inzending, bestaande uit de beschrijving, teekening en afstamming van diverse door hem geëxporteerde Fokdieren van het Hollandache ras, ingeschoven in het Nederlandsche en Friesche Rundveestamboek. WolfUarfcstïyl*, 7 Julij. In de gisteren middag gehouden raadsvergadering, die door alle leden werd bjjge^oond, heeft de nieuw benoemde secretaris, de heer W. F. K. Lenshóek, de gevorderde eeden afgelegd en zijne betrekking aanvaard. Zonder eenige weder- zjjdsche pligtpleging ging de voorzitter daarna dadelyk over tot het doen voorlezen der notulen der vorige vergadering. Voorgelezen werd een brief van het burgerlijk arm bestuur waarin het opnieuw te kennen geeft bezwaar te maken om het toegedeelde breiwerk te aanvaarden, maar wel genegen te zijn eene lijst te geven van de namen zijner bedeelden. De heer De Kater merkte op dat het blijkbaar on wil is van het armbestuur om zyn medewerking tot de uitdeeling te verleenen en stelde voor eene commissie uit den raad te benoemen, welke de verdeeling op zich zal nemen. Dit werd met 4 stemmen, die van de heeren Van Damme, Kallemein, De Jager en De Kater, aangenomen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren C. van Damme, J. Kallemein eu G. de Jager. De heer P. vau der Voorde had kennis gegeven dat hij zijne benoeming tot kantoorhouder van de telephoon aanneemt.; daardoor is de betrekking van vervanger van den kantoorhouder vacant geworden. Op eene vraag van den voorzitter aaa den heer Ver- schuure of deze nog terugkomt op het iu de vorige vergadering gedane voorstel om het tractement van den kantoorhouder op 75 en van den vervanger op f 25 te brengen, werd toestemmend geantwoord. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en tot vervanger benoemd de heer W. F. K. Lenshoek, die verklaarde deze betrekking aan te nemen. ZieriUzeo, 8 Julij. J.l. Dingsdag nacht is alhier, na eene kortstondige ziekte overleden de heer Mr. Pieter Paulus. ZEd. was den 18 Maart 1811 geboren te Axel en had alzoo den ouderdom van 76 jaren bereikt. De overledene werd bij Koninklijk Besluit vau 16 September 1838 no. 99, benoemd tot Substituut-Officier van Justitie by de Arrondissements-Regtbank alhier en bjj Kon. Besluit van 25 Mei 1847 no. 108, tot Officier van Justitie, welke betrekking door hem bekleed werd tot 15 Mei 1877. Gedurende ruim 38 jaren is hy dus in regterljjke betrekkingen bjj de regtbank alhier werkzaam geweest. Voorts was de overledene van af het jaar 1839 lid en waarnemend Secretaris van hetCollegie van Regenten van het Huis van Arrest en Bewaring, en werd hem by Kon. Besluit van 26 December 1873 no. 25 bet Vice-Presidium opgedragen, welke betrekking hjj tot kort voor zyn overlijden waarnam. Ter waarschuwing deelt men ons uit Oosterland mede, dat bij gelegenheid der kermis in de vorige week by het koekhakken een jongen byna een ge- heelen vinger is afgehakt. Dr. De Haas te Rotterdam herdacht Dingsdag den dag waarop hij 25 jaar geleden de oogheelkundige praktyk begon. Van alle zijden ontving hy bewijzen van belangstelling, waardering en genegenheid. Door eenige vrienden en patiënten werd hem als souvenir eene prachtige bronzen groep aangeboden. Dingsdag namiddag werd te 's Gravenhage een jufvrouw, die van Middelburg kwam en zich naar Leiden wilde begeven, aan het station van de Hollandsche spoor ongesteld. Haar werd onmiddellijk door eene vrouwelyke deskundige hulp verleend in den conduc teurswagen; en met een nieuwen wereldburger werd zy per rytuig naar het gasthuis in de residentie vervoerd Door den raad van Kruiningen is tot gemeente geneesheer benoemd de heer J. C. Uhlenbroek, arts te Helder. Eene dienstmaagd te Groningen was beschonken en bjj onderzoek werd. uit baar bed eene ledige wjjn- flesch en eene flesch, gedeeltelijk gevuld met cognac, te voorschijn gehaald, en wel van hetzelfde merk als aanwezig op de kamer van een inwonend student. Van deze vondst werd kennis gegeven aan de politie, die al spoedig in de dienstbode eene oude bekende der justitie en politie ontmoette. Een nader onderzoek werd alsnu noodig geoordeeld en achtereenvolgens wer den uit bovenbedoelde legerstede te voorschijn gebaald vijf verschillende boekdeelen (prachtbanden) en een wekkerklokje, welke de dienstmeid zich in den laatsten tyd van den student en van haren patroon had toe geëigend. Toen zij ontnuchterd was, gaf zjj voor de flesch wjjn geheel en de flesch cognac voor de helft te hebben genuttigd, terwijl zij van plan was de hoeken waaronder n.b. een paar Engelsche werken, te lezen, Zy werd gearresteerd. Te Yerseke moet eene koe van dorst gestor ven zjjn. Door den Min. van Marine zijn o. a. benoemd tot adelborst 3de kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, de HH. J. C. de Brujjne van Zierikzee, A. F. Hoogenboom van Ren esse, B. A. C. van Rentergbem van Goes J. Tissot van Patot, geb. te Zierikzee. Zïerilxieee, 6 July. In de heden gehouden zit ting van den Gemeenteraad zyn vastgesteld de Staten van Oninbare posten van verschillende belastingen, ten bedrage van 486,82'/3. Afschrijving van Hoofdei. Omslag is verleend aan: W. H. Koning l,84'/2, J. S. Lemmens a 7,46'/,, Mr. J. van Outeren i 43,66'/a en aan de erven der Wed. S. v. d. Berge a 13,97. De Voorzitter doet mededeeling van de opneming der kas en boeken by den Gemeente-ontvanger, waaruit blykt, dat op 14 Juny in kas was f 826,88. Namens de Commissie voor de Gasfabriek geeft de Wethouder Houwer eenige inlichtingen op de in do vorige vergadering door den beer Zuurdeeg gestelde vragen, betreffende deze exploitatie. In het belang der zaak genieten de beambten naar mate hunner oppas sendheid eenige belooning, die niet strekt om hun vljjt te koopen, maar wel tot aansporing van hen2o. bet onderzoek der stand der gasmeters wordt nu en dan gedaan, terwyl allen zyn gejjkt, zoodat de persoon die met de opneming belast is, steeds alles naauwkeurig kan nagaandaarenboven kan de gasverbruiker dit zelf nazien, terwyl op het eind des jaars aan ieder een staat wordt overgelegd die alles naauwkeurig aanwijst. De heer Zuurdeeg dankt voor de verkregen inlich tingen, doch wenscht dat deze ter visie der leden worden gelegd. Alzoo besloten. Thans is aan de orde de benoeming van een Afslager en Keurmeester op de vischmarkt. Op de voordragt staan de HH. A. J. Ribbens en C. Paterik. De heer v. Manen verlangt eenige inlichtingen om trent deze voordragt. De Voorzitter, wetende dat de viscn in het water moet zwemmen, schorst de vergadering. Na heropening dankt de heer v. Manen voor de verkregen inlichtingen en wordt overgegaan tot stem ming. Hierbij verkreeg de heer A. J. Ribbens 6 en C. Paterik 3 st., 1 st. blanco. Eerstgenoemde is alzoo benoemd. Wjj hadden gehoopt iets te vernemen betreffende de reedB lang hangende aanvraag voor concessie tot daar- stelling eener waterleiding, doch werden daarin teleur gesteld. Tot Leden voor het Stembureau bjj de verkiezing van vijf raadsleden op 19 Julij a.s. .worden gekozen de HH. W. A. Ochtman en M. C. de Crane. Verschillende Commissiè'n brengen rapporten uit over de in hunne handen gestelde rekeningen en stellen voor die aldus goed te keurendie van het Burgerljjk Armbestuur sluitende met een batig saldo van ƒ281,63, die van het Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer," met een naaeelig saldo van 77,24 en die der Bewaarschool voor Minvermogenden met een goed slot van f 20,53, terwyl de wjjziging der Begrooting voor het Burger weeshuis over 1886 wordt goedgekeurd. KERKNIEUWS. Door den kerkeraad der Ned. Geret. Kerk (dolee- rende) te Middelburg is aanbesteedhet bouwen eener kerk met bijhoorende werkenminste inschryver was de heer D. Bjjl te Middelburg voor ƒ15470. Beroepen naar Tholen (vacature Schot) Ds. Yzonidus te Waspik. Gemengde Berigten. 't Is maar de kunst om aan de duiten te komen De Russische Minister van Financiën heeft voorgesteld uit kerken en kloosters alle kostbaarheden, die niet voor den dienst gebruikt worden, te nemen en daar voor 3 pCts. Obligatiëa te geven. Men denkt dat de Czaar dit plan zal goedkeuren. Dat is ook een Kam perstreek De nieuwe stoom-brandspuit voor het badhuis te Scheveningen bestemd, bleek bij aankomst te groot te zjjn voor de voor haar gebouwde bergplaats. By de eerste oefening bleek die groote spuit nog te klein te zyn van kracht. De militaire magt van Rumenie heeft order bekomen om op te rukken tegen de sprinkanen, die in de moerassige streken aan den Donau bij millioenen te vinden zjjn. Het Rumeensche leger kan dus een verdelgingskrjjg voeren, zooals er misschien nog nooit een is geleverd. Een kerel van twaalf jaar liet dezer dagen zijn haar knippen en zeide tegen den barbier dat hjj het net wilde hebben als pa, van boven met een gat er in. Vader was nl. doorzijn haar gegroeid. Eene boerendochter onder Sommels- djjk wordt aangeraden niet zooveel praatjes te vertellen van iemand. Dus, meisje! pas nu op uw zaken, Als ge niet in moeite wil raken, Want een ieder die u kent en ziet, Zegtneen Marie, ik begeer u niet. De oude lokgans uit een winkel te Sch. wordt aan geraden zoo trotsch niet te zjjn op hare dochters, want als men ze moet opschikken om ëen vrjjer te krygen, dan beteekent het niet veel en nog minder als men de jongens binnenlokt met brandewijn en bier. De jongens komen meer om eens lekker te drinken dan voor de dochters. Men zegt dan ook Neeltje met haar groote oogen, Wordt van iedereen bedrogen, En Janna met haar bont gezigt Wordt bevonden veel te ligt. Een arbeider willen ze niet En boerenzoons die komen niet. En wat zegt de burgerman Vrouwtje! we weten er alles van. „Ik had met het festival te Wouw geen pleiezirigen dag," zegt Martijntje te Tholen, „vooral niet toen ik Keesje van O.V. weg zag gaan met de muziek en ik niet mede konmaar hy toonde wat hij voor my is en kwam 's avonds weêr spoedig naar my, waarna wjj nog menig genoeglyk uurtje hebben doorgebragt." Als 't nu maar doorgaat, dan is zjj geborgen en dan behoeft zjj niet kwaad te wezen als een ander eens met hem praat, maar „oude liefde roest niet." Een meisje te Wolfsdorp moest zich wat fatsoenlijker aanstellen en vooral des Zaturdags avond tusschen 8 en 9 ure geen weduwnaar gaan opzoeken Zjj dacht zeker dat niemand het weet, maar de buren hebben ook oogen. Ingezonden Stukken. In zekere gemeente werd, niet zoo bjjzonder lang geleden, eene Christelijke naai- en breischool opgerigt. Onder 't éénhoofdig Bestuur werd alles geregeld en vastgesteld en ook eene onderwijzeres benoemd. Daarna werden per lyst jaarlyksche geldelyke bjjdrageu ver zocht om die inrigting te steunen. Die betrekking van onderwijzeres staat nu open te worden en zooals 't meer gaat, komt van zelf de vr.--ag op, wie zal waardig gekeurd worden deze te mogen vervullen Maar er zijn altjjd menschen niet ongelukkig in 't zoeken van 't verband tusschen het een en het ander, en die vragen ook hier, is er geen verband tusschen die openvallende betrekking en eene adver tentie aldus luidende: „Tegen medio Augustus wordt „gevraagd om aan 't hoofd eener Chr. Handweriscliool „(Naai en Breischool) te staan, eene bekwame jufvrouw, „liefst Chr. Ger. Brieven franco, onder letter B. Y. aan ,,'t Bureau dezer Courant." Geheimzinnig is de advertentie genoeg, de naam der plaats „waar" wordt zelfs niet genoemd, zeker alleen om slechts daardoor de nieuwsgierigheid der liefheb sters des te meer te prikkelenEén ding is echter duidelyk, 't is liefst Chr. Ger. Is er nu verband tusschen het een en anderdan bljjkt ook duideljjk datboven- genoemde inrigting niet, zooals voorgegeven werd, eene Christelijke ismaar wel eene, met eene bepaald kerkelijke kleur, hier de Christelijk Gereformeerde ge- heeten. Maar dan ook de volle waarheid en open kaart gespeeld, opdat een ieder weto waaraan hy zijn geld geeft en zjjne kinderen benen zend. Of munten mis schien de Chr. Ger. uit in het onderwijs geven van naayen en breyen Daarop toch komt het allereerst aan, zonden wij ten minste zeggen, maar misschien weten wjj het niet. Enfin, de tijd zal ook zeker op deze en andere vragen wel het antwoord geven Y. 13. WATERHOOGTEN. Loblth, 7 July. (12 u. midd.) Waterstand 10,86 -4- A.P. Muniiheiiu, 7 Julij. (12 u. midd.) Waterstand 4,11 M. Gev. 0,03 M. Fruukfort, 6 July, (midd.) Waterstand 1,22 M. Gev. 0,04 M. Main/;, 7 July. (12 u. midd.) Waterstand 1,47 M. Gev. 0,02 M. 7 Juljj. (6 u. voorm.) Wa terstand 2,12 M. Gev. 0,03 M. Cotoleiia:, 7 July. (6 u, voorm.) Rjjnhoogte 2,31 M. Gev. 0,03 M. Trier-, 7 July. (12 u. midd.) Waterstand 0,52 M. Gew. 0,04 M. Ruhrort, 7 Julij. (8 u. voorin.) Waterstand 1,77 M. Gev. 0,02 M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1