Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5401 Dingsdag 21 Junij 1887. 45ste Jaarir. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. M. BOLLE Lz., AFKONDIGING. Hoogere Burgerschool. Hoogere Burgerschool. Nieuwstijdingen. STOOMSCHIP „ZEELAND". ADVERTENTIËN, van 1—3 Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATITRDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post 1,(50. 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooriniddags 10 ure bezorgd worden. Groote ietter wordt naar ptaateruimte berekend. Kiesdistrict Zierikzee VERKIEZING VAN EEN LID IN DE Door de Centrale Liberale Kiesvereeni- ging in bovengenoemd Kiesdistrict is tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten gekozen de heer Burgemeester van Haamstede en Burgh met welke candidatuur wij tlians mede gaan. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard bet kohier voor de belasting op het Per soneel dezer gemeente, dienstjaar 1887/88 (wijk A), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, •en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 20 Junjj 1887. J. P. N. ERMERINS. De COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDEL BAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat bet eerste Admissie-Examon, voor hea die wenschen toegelaten te worden op de HOOGERE BURGERSCHOOLzal plaats hebben op Maan dag en Dingsdag 11 en 1?3 «Julij o.li., des morgens te neg/en ure, en dat zjj, die zich aan het examen willen onderwerpen, daartoe vooraf in persoon zich moeten aanmelden by den Directeur der Hoogere Burgerschool op "Woensdag1 den O «Tnlij e.k., des namiddags tusschen G en 8 ure. Zierikzee, den 18 Junij 1887. De Commissie voornoemd, Namens dezelve SCHNEIDERS v. GR., Secretaris. De COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDEL BAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat de O vergangs-Ëxamens op de HOOGERE BURGERSCHOOL, zullen worden gehouden op Woensdag en Vrjjdag den 13 en 15 Juljj o.li., telkens aanvangende des voormiddags te aegea ure. Zierikzee, den 18 Juny 1887. De Commissie voornoemd, Namens dezelve: SCHNEIDERS, v. GR., Secretaris. Hrwcrtfitt. Voor de aanstaande Amerikaansche tentoonstelling, •wordt te Philadelphia een huis gemaakt, dat uit twee verdiepingen bestaat, en van den kelder tot den zolder, alleen uit zamengeperst stroo vervaardigd is. De fa brikanten willen hierdoor bewijzen, welk een degelijk materiaal zamengeperst stroo oplevert. Nabootsingen van mahonie-, noten- en eikenhout ia dit materiaal zijn haast niet van de echte houtsoorten te onderschei den, en verdienen zelfs in sommige opzigten de voor beur boven hout, daar het geperste stroo bestand tegen weer en wind en zeer getnakkelyk te bewerken is. De regtbank te New-York heeft een belangrijk vonnis geveld in zake de landverhuizingen, naar aan leiding van 't beroep der Inman-sf oom vaartmaatschappij tegen de beslissing van de commissie voor de landver huizing, die de landing van een honderdtal Ieren verbood, welke waren overgebragt op staatskosten. De regtbank heeft uitgemaakt, dat de landverhuizerscom missie wederregtelijk gehandeld beeft, daar de wet geving der Unie het landen van met geld ondersteunde immigranten, die jong, gezond zjjn en bekwaam om in hun levensonderhoud te voorzien, volstrekt niet verbiedt. Vele belanghebbenden woonden de teregtzit- ting bij en juichten de beslissing toe. Louden, 17 Juny. Toen in het Lagerhuis beden avond te 10 uur het tjjdstip tot sluiting van bet debat over de artikelsgewyze behandeling van de lersche strafwet was aangebroken, verlieten de Parnel- listen de zaal. Artikel 6 werd daarop met 332 tegen 163 stemmen aangenomen. De Gladstoneanen keerden na de stemming niet in de vergaderzaal terug. Al de artikelen werden daarop zonder stemming goedgekeurd. Omtrent de feesten ter eere van de 50ste verjaring van de troonsbestijging der Koningin van Engeland, die 21 dezer een aanvang nemen, worden nog de volgende bijzonderheden vermeld: Het kinderfeest in Hyde-Park is op den 22en vast gesteld 30,000 kinderen zullen daar vergaderen, zingen, spelen en ontbyten wanneer de Koningin al die kleine •feestvierders zal komen bezoeken, zullen 30,000 kinder stemmen het „God save te Queen" aanheffen. Twee wapenschouwingen worden door de Koningin gehouden «ene over het leger, eene andere over de vloot. De militaire wapenschouwing zal den 9en Julij te Alderehof worden gehoudenbuiten het kleine werkelijke leger, zullen er 62 regementen vrijwilligers optreden, zoodat <le hertog van Cambridge het bevel zal voeren over 80,000 man. De wapenschouwing der vloot is bepaald op 23 July, op de hoogte van Spithead. Niet minder dan 30 pantserschepen, 20 kruisers, 60 kanonneer- en <50 torpedobooten zullen voor „Her most gracious Majesty" paradeeren. De oefeningen zullen verscheidene dagen duren. bir Charles Warren, de chef der politie te Londen, beeft bevolen dat er ambulances zullen worden ge plaatst op verschillende punten van den weg, door den jubileumstoet Dingsdag te volgen. Het geneeskundige corps zal ook worden in functie gesteld. Vrijwilligers en verscheidene politie-agonten, die vroeger dienden in het corps der militaire hospitalen, zijn gekozen voor dezen bjjzonderen dienst. Men neemt dezen maatregel met het oog op ongelukken, die in de drukte en het gedrang ligt kunnen voorkomen, zoo zeggen de autoriteiten. Het volk deokt dat men de ware oorzaak moet zoeken in de vrees, dat dynamiet-aanslagen zullen worden gepleegd. Te Queenstown werd een jong man, zekere Peter Troy, die met O'Brien van New-York was gekomen, gearresteerd. Men vond dynamiet en lonten by hem; een vriend, zeide hjj, had hem die meegegeven. Eene vreeseljjke hitte en droogte heeft gedurende de eerste helft dezer maand in Zuid-Bulgarije geheerscht. Te Burgas steeg de thermometer tot 109° Fahrenheit te 12 uur in den middag in de schaduw. Overal werden godsdienstoefeningen gehouden. Eenige dagen later werd de lucht bewolkt en reeds had men hoop dat de wenschen zouden worden vervuld, doch in plaats van een weldadigen regen, had men zwaren hagelslag, die vreeseljjke verwoestingen aanrigtte1000 lammeren werden gedood, terwijl alles woest daar nederligt en ook nog vier menschenslevens te betreuren zyn. Velen zjjn tot den bedelstaf gebragt. JFranfirijÜ, Fai-jy-s, 18 Juny. De Minister van Oorlog zal in de volgende week by de Kamer de volgende wetsont werpen indieneneen tot het indeelen der jeugdige Heden der klasse van 1886, thans vrijgesteld krachtens de wet van 1872, bij het leger; een tot het verbeteren van den toestand der onderofficieren, die opnieuw dienst genomen hebbeneen tot het vormen van 4 regemen ten cavalerie en het opheffen van 10 escadron3 Afri- kaaosche jagers; en eindelijk tot het vormen van 18 nieuwe regementen infanterie. Eene romantische schaking heeft te Parijs plaats gehad in het Bosch van Boulogne. Eene rijke Spaansche dame, freule Martinez Campos, wier huwelijk met den Graaf de la Torre door den Paus nietig werd verklaard, is daar, op klaarlichten dag, terwijl zjj met hare gezel schapsdame wandelde, ontvoerd door den heer de la Tour Gabriac, die haar in een rijtuig opwachtte. Een aantal vrienden van den „schaker" waren in het complot. Eenige van dezen hielden de naburige politie beambten aan den praateen paar anderen omringden de gezelschapsdame, en binnen weinige oogenblikken was de schaking volbragt, zonder dat de vrij talrijke wandelaars bemerkten dat er iets bijzonders voorviel. De ontvoerde dame moet in een brief aan den prefect van politie verklaard hebben, dat de schaking met hare toestemming is geschied, en dat zijgevlugtisom te ontkomen aan hare lastige gezelschapsdame, die zich uit eigenbaat tegen haar verkeer met den heer de la Tour Gabriac verzette, en haar als een ge vangene bewaakte. Het geval heeft groot opzien verwekt. Het Departement dei* Seine heeft eene premie van 15 francs uitgeloofd voor lij ken uit de Seine opgevischt. Dit geeft thans aanleiding tot een handel in lijken. Drenkelingen in andere rivieren opgehaald, worden aan schippers verkocht, die ze, aan een lijn gebonden, onder water medevoeren en dan aan de Morgue bezorgen. ie. De gewezen keizerin van Frankrijk is den 17en van Ostende te Antwerpen aangekomen. Zy wordt vergezeld door den heer Franceschini Pietri, mevr. Lebreton en drie bedienden. Napoleon's weduwe voert den naam van gravin De Pierrefonds. Den 18en zou zij naar Nederland vertrekken, waar zij eveneens het atiptste incognito zal bewaren. Geene navolging verdient de kleedermakersvrouw te Antwerpen, die om haar man een onverbeter- Ijjken luiaard uit zyn bed te krjjgen, hem op zekeren morgen kokend water op het hoofd smeet. De arme drommel werd met wonden overdekt naar het gasthuis gebragtzjjn wederhelft is gearresteerd. crlatifr. Sclie veiiiiigren, 16 Junij. De feestelijke opening van de Kurzaal werd heden begunstigd door prachtig zomerweder. Vóór den aanvang van het bal werd door den burgemeester in eene sierlijke rede hulde gebragt aan allen, die in zulk een kort tijdsbestek het „Kur- haus" deden herrijzen op de puinboopen, inzonderheid aan den energieken directeur, den heer Reiss. Spreker vervulde den aangenamen pligt dien heer mede te deelen, dat by bij besluit van den Koning-groothertog van 17 dezer is benoemd tot officier der Orde van de Eikenkroon, als blijk van waardering van hetgeen bjj voor de badplaats Scheveningen tot stand bragt. Aan het strand heerscbt in de laatste dagen groote bedrijvigheidop bjjna alle schuiten wordt druk gewerkt om de vaartuigen reisvaardig te maken voor de haringvisscherij. Aan het kantoor van den waterschout te Scheve ningen is het „opteekenen" in vollen gang van hen, die alleen tijdens de haringvisscherjj als matroos op de bomschuiten dienen. Naar aanleiding van het verzoek van sommige viaschers te Scheveningen aan het Depart. vaD Marine, om vergunning en een vrijgeleide om zich naar Engeland te begeven, ten einde aldaar te worden aangemonsterd, is te Scheveningen een schrijven ontvangen, van den heer A. Vrolijk te Lowestoft (Engeland) waarbjj hjjde viaschers het volgende in overweging geeft. „In de eerste plaats zyn in Engeland de verdiensten voor viaschers veel minder dan in Holland, daar zjj hun deel in alle verliezen moeten betalen, zooais van netten, breels, touwen en verder alles, wat bjj de visscherij gebruikt wordt. Ook moeten zij hun deel voor zout en victualiën bjjdragen. „Zooals ik hoor, zyn er reeds 3 visschers van Sche veningen hier aangekomen voor de makreelvangst, die tot July duurt. Maar wat dan V „Geen werk! en om op de haringvangst te wachten, die in Augustus begint, daarmede gaan onkosten ge paard. Voor kost en inwoning moet men hier wekeljjks 14 £l 16 shillings of van ƒ8,40 tot ƒ9,60 betalen, wat ik veronderstel, dat voor een visscher te veel zal zjjn. Er zjjn hier ongeveer 150 visschers buiten betrekking. Ze ljjden liever thuis gebrek, dan voor weinig of niets de zee te moeten bevaron, en vandaar dat ik mjjne vroegere dorpsgenooten ten sterkste afraad hier te komen." Nu het warmer weer is aangebroken ondervinden de visschers op de Noordzee zeer veel last door de millioenen kwallen, welke hier en daar in zee worden aangetroffen. Vaak kan het net niet worden opgehaald door de zwaarte van kwallen, die er zijn ingeraakt. Als dat voorkomt, moet men soms het net omkeeren, ten einde de lastige waterbewoners kwjjt te raken. NatuurHjk moet dan ook de viscb, die zich in het net bevindt, worden prjjsgegeven. "VTissingroii, 19 Junjj. De soldaat A. L. Rieff, van het 2e batt. 3e reg. infanterie, die reeds voor de 2e maal geplaatst was in de klasse van discipline, is thans wegens desertie veroordeeld tot een jaar mili taire detentie en vervallen verklaard van het regt om gedurende den tjjd van 5 jaren als militair of mili tair geëmploijeerde te dienen. Op 1 Augustus zal Bergen op Zoom de standplaats worden van den eerstaanw. ingenieur Cramer. De hoofd ingenieur, daar thans aanwezig, wordt belast met den bouw van een overdekte rijbaan, waarvan de kosten zjjn geraamd op 25,000. Na afloop daarvan zal hem weder eene zelfstandige betrekking worden opgedragen, Eene officieele kennisgeving van den General- postmeister dr. Stephan, aan hot bureau van den Duitschen Handelsdag bevestigd thans officieel het vroe gere berigt, dat ook de Engelsche postadministratie sedert I Junij het grootste deel harer postverzendingen doet over Vlissingen. Uitgezonderd zijn de post verzendingen naar westelijk en zuid-Duitschland, welke gelijk vroeger over Ostende geschieden. In d6ze kennis geving worden uitdrukkelijk de voordeeleu van den nieuwen dagdienst over Vlissingen in het licht gesteld. Door de Maatschappij „de Schelde" is voor 65000 aangenomen het bouwen eener raderatoomboot voor de bydrograpbie. De heer M. Pot, wethouder te Vlissingen, is aldaar overleden. Midtle 11>iii-gr, 18 Junij. Gisteren stond voor deze Regtbank teregt J. M. K., 47 jaar oud, wonende te Goes, grondeigenaar, zooals wij vroeger mededeelden, beklaagd van op 31 December jl., deB namiddags om streeks half 3 uur, jagende in het jagtveld onder's Heer Arendskerke nabij de spoorbaan op een vogel die vloog uit het riet zich bevindende in eene sloot tus schen het jagtveld en die spoorbaan, geschoten en door dat 9chot getroffen te hebben den op die spoorbaan zich bevindenden rijksveldwachter D. Buurman in diens hoofd, regterhand en linkerbeen, tengevolge waarvan deze floor hevige hootdpjjnen verhinderd is geweest gedurende eenige dagen zyn dienst als rijks veldwachter te verrigten; dat hij onvoorzigtig heeft geschoten door te schie ten in de rigting naar de spoorbaan, waarop hij wist dat zich menschen konden bevinden en zonder zich vooraf te vergewissen dat zulks op dat oogenblik niet het geval was, terwijl hij bovendien den rijksveld wachter Buurman, die slechts 63 meter van hem ver wijderd, wa9, bij eenige oplettendheid had moeten zien en derhalve in die rigting niet had mogen schieten. Vanwege 'topenbaar ministerie waren in de zaak 12 getuigen en deskundigen gedagvaard, terwijl door de verdediging, die^ de heer mr. M. J. de Witt Hamer op zich genomen had, nog een drietal getuigen a dé charge waren opgeroepen. Na het hooren dezer getuigen, verklaarde de beklaagde dat hij op 31 Dec. 11. heeft geschoten op een vogel die ongeveer een Meter hoog voor hem opvloog, doch dat hy het ongeval aan het weer opstuiten van zjjn schot toeschrjjft. Het Openb. Min. meende dat het ongeluk aan on- voorzigtigheid was te wijten en eischte de veroordeeling van bekl. tot 3 dagen hechtenis. De verdediger Mr. de Witt Hamer trachtte aan te toonen dat de bekl. een zeer voorzigtig jager is en men hier te doen heeft met een ricochetschothjj con cludeerde tot vrjjspraak. Uitspraak a.s. Vrjjdag. 19 Junij. Gisteren avond ontstond door 't omvallen van een petroleumlampje, begin van brand in de woning van den.heer S. op 't Smal Kaadje. Het mogt echter den bewoners en den toegeschoten buren gelukken den voortgang te stuiten. 't Ziet er bjj onze warmoezerjjen, tengevolge der aanhoudende droogte, nog maar treurig uit er wordt haast geen groente gewonnen, zoodat een paar venters, die ze uit Holland laten komen goede zaken maken, 't Ge brek aan goed duinwater wordt onrustbarend. Zelfs de gestichten moeten het van elders halen. Met snakkend verlangen ziet men de duinwaterleiding te gemoet. Moge ze niet te lang op 2icli laten wachten Tot Commissaris van den polder Walcheren is gekozen Jhr. M. L. Schorer, burgemeester van Mid delburg. Yerseko, 19 Juny. Uitslag der aanbesteding van de verbouwing van het post- en telegraafkantoor alhier op 17 Junij: A. Martejjn te Yerseke voor/6700 W. Goeman te Yerseke voor 6699; P. Dronkers te Kapelle voor 6699; L. Laban te Yerseke voor/6325 M. de Regt te Yerseke voor ƒ6305; Johs. Lindenberg te Wemeldinge voor 6106. Het werk i9 nog niet gegund, omdat de laagste aannemingsom nog boven de begrooting is. De Waterloo-collecte heeft in deze gemeente 26,12 opgebragt. De Onderlinge Brandwaarborgmaatschappy te Am sterdam, heeft f 14 aan de brandweer alhier toegekend voor haar krachtig optreden bjj den jongsten brand op 8 dezer. Goes, 20 Junjj. De heer G. M. van den Ende heeft ontslag genomen als bestuurslid der Vereeniging voor Volksvermaken. Zyn weggaan is voor de vereeni ging een heel verlies. Heinkenszaud. Omtrent den afschuweljjken moord, Woensdag nacht hier gepleegd, vernemen wij nog het volgende Aanvankelyk verklaarde de verdachte C. de V., toen de burgemeester 'nem het bebloede scheermes toonde, dat hy dit voorwerp niet kende, doch toen het hem later nogmaals werd vertoond, erkende hij dat het zjjn eigendom was. Niettegenstaande zijn hardnekkig ont kennen en zjjne pogingen om de schuld op zjjne vrouw te schuiven, vermoedt men toch dat de vader de schuldige is. Dagelijks twistten de ouders over dit kind, dat, in 1879 geboren, bjj hun huweljjk reeds 5 maanden oud was en meermalen heeft hjj zich ook tegenover anderen op schandelijke wjjze over zjjne vrouw ten opzigte van dit kind uitgelaten. Vaak ook werd het knaapje door den vader geslagen en mishandeld wanneer het uit school kwam moest bet dikwijls zonder eten weer naar buiten om hout te sprokkelen. Kwam de verdachte 's nachts dronken thuis, dan nam bij het kind soms uit 't bed en bragt het in de schuur bij de kippen en konijnen. Wanneer de vader dan sliep haalde de moeder het weer terug. Algemeen is men dan ook van meening, dat de vader de dader is. Tliolen, 19 Mei. Bij den landbouwer J. d. E., alhier is een kalf geboren met een hondenkop, gekrom- den hals, misvormden staart, ruwharig en van geslagta- werktuigen niets te bespeuren. De koe, wier twaalfde kalf deze monatrositas was, is Zaturdag voor 140 verkocht. Zierikzee, 20 Junjj. Terwjjl het tegenwoordig voor de meeste hulponderwijzers bezwaarlijk gaat aan eene betrekking te komen, is het voor de anderen zaak eene goede betrekking in eere te houden. Het tegendeel zag men deze week gebeuren op een dorp in Zuid Beveland, waar de onderwijzer brooddronken eene betrekking van 650 verliet en eenvoudig een briefje achterliet dat hy ging naar de Nieuwe Wereld. De heer mr. J. P. N. Ermerins, burgemeester dezer gemeente, is benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Een tandmeester schrijft aan 't „N. v. d. D."dat hy zeer teleurgesteld is, omdat de regelingscommissie van de voedingstentoonstelling te Amsterdam hem plaats weigerde voor de expositie van kunstgebitten Hy meent toch dat tot regt genot van voedingsmiddelen een goed gebit een vereisehte van gewigt is. By het te water laten van een sloep van het stoomschip „Elder" te Rotterdam zjjn twee matrozen in de Maas gevallen. Een hunner verdronk. Zierikzee, 20 Junjj. De laatste hier wonende oud-strjjder der Citadel van Antwerpen, Dirk Wage naar, is in den ouderdom van 86 jaren overleden. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dingsdag 28 dezer, 's avonds ten 8 ure. Uit Heusden wordt gemeld, dat de zg. kwartjes- vinderij te Rotterdam als uitgediend verworpen is, om plaats te maken voor eene nieuwe methode. Deze week was een der Hcusdenaren, de veehandelaar S. v. A., te Rotterdam, waar hij op de Blaak door een heer werd staande gehouden, die hem vroeg of hjj uit Zee land kwam. Neen, uit Noord-Brabant en wel uit Heusden, was het antwoord. Dat is even goed, hervatte de eersteik zoek ia Zeeland, maar ook in Brabant personen die als agent voor mij boter moeten opkoopen ik maak vooraf ledig vaatwerk en geld over en de agent geniet van allen aankoop, tegen marktprijs, 6 pCt. provisie. De aangesprokene heeft veel zin in het buitenkansje en wandelt met zijn geleider op tot het Hang, waar in een der koffijhuizen de wederkeerige adressen zullen opgeteekend worden. Daar gekomen, bevindt v. A. zich aanvankelijk met den paeudo-boter- kooper alleen, maar nadat hij aan de gedane uitnoodiging gevolg heeft gegeven en een borrel geaccepteerd, wordt hij op een tafeltje in den hoek attent gemaakt, waar twee personen zitten kaart te spelen, en nn begon de gewone aardigheid. De heeren hadden echter den verkeerden voor v. A. drinkt zjjn borrel leeg, neemt de deur in de hand, verklaart goed te begrjjpen dat hij met familie van de kwartjesvinders te doen heeft en vertrekt ongeschoren. Voor de jubilé-tentoonstelling van den Paus zyn 1200 geschenken ingekomen. Het „H-aagsche Dagbl." meent te kunnen mede- deelen dat, nu aan Schöneville, van den Broek en vrouw Potters gratie is verleend, deze ook aan Schweitz, Woutereon en De Leng zal worden toegestaan,' zoodra zij ook voor hen zal zyn aangevraagd. Toen de Ministers Heemskerk en Sprenger van Ejjk Vrijdag de Kamer verlieten, kwam een gepenai- onneerd officier op hen af en vroeg op dreigenden toon om teruggave van papieren enz. De heer Heems kerk riep een politie-agent, die den officier verzocht zjjne woorden te herhalen, wat deze echter weigerde. Hierop verwijderden zich de Ministers, en ging de ver toornde officier links en de politie-agent regts. Donderdag avond liep eene dame in Den Haag, die daar geheel vreemd was. Zij ontmoet er eene vrouw, wie zij vroeg haar naar een logement te willen brengen. De vrouw, bewoonster van eene tapperjj in de Bagij ne straat, geleidde de vreemde jufvrouw naar baar eigen woning, waar zij haar van portemonnaie met geld, gouden horloge en andere sieraden beroofde en haar vervolgens op straat zette. Deze brutale diefegge is, toen de politie van het gebeurde kennis kreeg, in hechtenis genomen en naar het Huis van arrest overgebragt. Oudewaterbadplaats voor predikanten- In Oudewater gingen binnen den tijd van vijf dagen drie predikanten te water. Eerst ds. Winckel, predikant bjj de doleerenden, welke de vorige week Donderdag van Waarder kwam rijden. Het paard van het rijtuig, waarin hij zat, schrikte van een voorbijrijdende wagen met kooijen beladeD, bestemd voor jonge varkensen sprong in de Kerkwetering. In een oogwenk waren de predikant en zijn voerman een zjjner gemeenteleden, die hem uit vriendschap met zijn rijtuig naar huis bragt, te water. Al zwemmende behoefde de predi kant zijn lotgenoot in het water slechts een weinig vooruit te duwentoen kon deze de takken van een boom grjjpen, die in het water lag, half afgebroken door het rijtuig, dat er tegen aangereden was, zoodat weldra beiden ophetdrooge waren zonder eenig letsel te hebben bekomen. Door hulp van voorbijgangers en vrienden was ook spoedig paard en rjjtuig uit het water getrokken. Zondag voormiddag had ds. Hagen uit Leiden voor den Protestanten-bond gepredikt. Des namidags zou hij weder huiswaarts keeren en met het rijtuig van den heer van A. naar Woerden gebragt worden. Doch on derweg schrikte het paard en ging het met het rjjtuig en degenen, die er in zaten, de sloot in. Ds. Hagen moest een der dames, welke waB medegereden, en die voorover in de modder lag, het hoofd omhoog heffen om haar voor stikken te bewaren. De predikant zelf was gekwetst aan de wang, het rjjtuig beschadigd, terwjjl de jonge heer van A. en zijne zuster, die nog tijdig uit het rijtuig sprongen, zich hadden bezeerd. Dingsdag ging ook de predikant der hervormden te water. Ds. Margadant wilde zijn kind, dat in de sloot achter zijn huis gevallen was, er uit halen, maar gleed van de plank af, die over de sloot ligt, en ging er zelf voorover in. Hij kwam er echter met het kind gelukkig weder uit. De Regtbank te Arnhem heeft Donderdag H. G. van R-, oud 12 jaren, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegeus mishandeling met voorbedachten rade van den lOjarigen B. G. S., die eenige dagen daarna overleed, doch sprak hem vrjj, als noch over tuigend noch wettig bewezen, van het hem ten laste gelegde, dat die mishandeling den dood zoude ten gevolge gehad hebben. Een treurig ongeluk veroorzaakte dezer dagen te Hasselt (Belg. Limburg) groote ontsteltenis. Een steiger ter hoogte van de derde verdieping van een huis, waarop vjjf werklieden bezig wareu is ingestort. Een der mannen was terstond dood; twee anderen stierven weldra aan de bekomen wonden, en de beide overigen verkeeren nog in levensgevaar. KERKNIEUWS. Ds. J. F. L. Müller, pred. te Assendelft, heeft het beroep naar de Herv, Gem. te Zierikzee aangenomen. Ingezonden StultUen. EENE OPMERKING. Wanneer de Regering er prjjs op stelt dat aan hare in het leven geroepene Postpakkettendienst, meer en meer ter verzending van kleine pakketten door het publiek de voorkeur wordt gegeven, dan veroorloven wij ons de opmerking, dat zij zooveel mogelijk toeziet, dat door de onbeschaamde hand van ambtenaren of be stellers deze pakketten niet geschonden of verscheurd aan de adressen worden bezorgd. X. Amsterdamsche Brief. Amsterdam, 19 Juni 1887. Knollen voor Citroenen. De onzinnige snelheid, waarmede expoeitiè'n van allerlei aard en daaronder zelfs de internationale, elkaar opvolgendoet de belangstelling in de uitingen van het menBcheljjk vernuft aanmerkelijk verflauwen; men ziet toch eigenlyk overal hetzelfde. De Tentoonstelling van Voedingsmiddelen Ijjdt aan het euvel, waaraan al hare voorgangsters mank gingen, ze is namelijk nog niet geheel gereeden uit dien hoofde onthouden wij ons, om er nu reeds over te spreken. Dit kunnen we alvast zeggen, dat zjj in vele opzichten geljjkt op de in het vorige jaar gehouden Bakkers-Tentoonstelling alhier. Veel nieuws, veel merkwaardigs, ia er dan ook aan vankelyk niet te zienhet is en bljjft toch eene on mogelijkheid, het groote publiek door busjes en fleschjea en flescbjes en busjes al zjjn deze nog zoo kunstig opééngestapeld of vormelijk net geëtaleerd iets meer dan vluchtig te boeien. Men heeft dan ook terecht begrepen, dat er, behalve „het gewone"iets buitengewoons moest zyneen „point d'attraction". Er is daarom voor eene aantrek kelijkheid gezorgd: de oud-Hollandsche markt, deplaats waar de voedingsmiddelen worden verkocht. De vreemdelingen zullen, vreezen wjj, naar Amster dam gaan, niet om de Tentoonstellingmaar om die markt te zien. Vraagt ge nu reeds eene critiek? Deze is wel te geven, al betreft ze slechts de leidende gedachte, welke bij het ontwerpen dier Tentoonstelling heeft voor gezeten. Van den heer Bergsma, voorzitter der Hoofd commissie, hebben we, bij de gebruikelijke rede, aan de opening van elke Tentoonstelling en ook aan deze verbonden, heel veel moois gehoord. Zyn Edele heeft gesproken van een aantal mannen, die rusteloos werkende aan al wat het algemeen belang kan dienen, zoekende, waar en in welke richting iets goeds te verrichten was, en nog onder den indruk van cl© nooden des volles, zooals die in den af- geloopen winter zich weder hadden geopenbaardtot de gemeenschappelijke overtuiging kwamen, dat het gebied der volksvoeding een veld is, waarop te weinig ver richt was, dat het bewerken van dien akker eene taak i9, den philantroop waardig, en dat die arbeid vruchten zou kunnen dragen van volkswelvaarttevredenheid, van huiseljjken voorspoed en geluk. Verder vernamen we „dat welvaart, voorspoed en tevredenheid in het huisgezin brengen een der mach tigste middelen is, om den Staat gezond te doen zijn, een der beste geneesmiddelen tegen den kanker onzer tegenwoordige samenleving, de sociale ontevredenheid." Deze tentoonstelling is dus in het leven geroepen, „met het doel om de volksvoeding te verbeteren", zooals de heer Bergsma later mededeelde. „Goede en goedkoope voeding voor het volk", was dus het vraagstuk, welks oplossing de „rusteloos werkende mannen" wilden be vorderen. Mogelijk zal deze tentoonstelling, door den uitslag der wedstrijden enz., ons kunnen aantoonen, of die mannen in hun voornemen geslaagd zijn of niet. Mo gelijk zal deze tentoonstelling ons leeren, dat het volk, de arbeider, altijd aangenomen dat deze voedsel heeft er toe kan komen, om dit goedkooper te verkrijgen en beter te bereiden. Nu zal eene gewone vrouw uit het volk ons toeroepengeef ons maar wat te eten, en wij zullen wel zorgen, dat manlief en de jongens het smakelijk vinden toen wij dezen winter in het Volkspark en in den Werkmansbond brood, erwten, boonen en gort gingen halen, toen wij dus onze „nooden" hadden, deden wij dit niet om daarop bereidings- proeven te nemeD, maar wel omdat ons laatste stukje naar den „lommerd" was gebracht. Inderdaad schjjnt. het ons toe, dat deze tentoonstelling niets anders kan zijn, dan het bijeenbrengen van alle mogelijk lekkere zaken, waaraan de hongerige monden van den arbeider en zjjn gezin zich nooit zullen vuil Corned-bief in blik, Engelsche biscuits, abrikozen op brandewjjn, pralines en verdere chocolateriën kent onze arbeidersvrouw niet eens bjj naam. Ook de prachtige peperdure visch op het zeventiende- eeuwsche marktplein valt niet onder haar bereik. Misschien had de Voorzitter der Hoofdcommissie, toen hij zjjn speech uitsprak, nadat hij en een aantal genoodigden een fameus lekker collation in de restau ratie— Heinekeu hadden gebruikt, door den Amsterdam- schen culinarischen professor Zomerdijk Bussink gereed gemaakt, het oog op den „gezeten werkman", die vier gulden huur per week kan betalen en stemrecht zal erlangen Hoe het zij, wij wachten de oplossing van het raadsel af, om, waar in den regel geen meel in de spinde is, een lekker brood te bakkenmisschien staat er een ontdekker op, die, met de resultaten der moderne wetenschappelijke kookschool in de hand, de arbeiders vrouw zal leeren van oude zolen bietstuk te bakken Van eene kookschool gesproken; ge weet dat het comité voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen op den goeden inval is gekomen, gedurende eenigen tijd, aan die tentoonstelling eene cursus in de kookkunst en voedingsleer te verbinden. Gelegenheid te geven te leerenhoe men gevoed moet worden; waar het beste voedsel schuilthoe men voor de minste kosten de meeste voedingstoffen kan verkrjjgenzie daar zeker iets van algemeen nuttige strekking en een ruim veld ter bearbeiding. Maar wat 2iet men nu dezer dagen gebeuren De lessen in het koken worden door eene Holland- sche dame, mevrouw Alting Mees, in de Franschetaal gegeven. Waarom niet allen, die het wenschen, in de gelegenheid gesteld, zich in het koken te bekwamen; waarom nu weer juist den stand, die er, mijns inziens, het meest nut van trekken kon, uitgesloten Waarom de Fransche taal gebruikt, waardoor meisjes, welke het franech niet volkomen machtig zyn, versto ken moeten blijven van dezen nieuwen tak van ont wikkeling Ziedaar eene verzuchting van vele vrouwen en meisjes cn terecht, niet zonder grond. iDtusschen, amice Redacteurwe stappen haastig van ons onderwerp hetwelk ons als van zelf in de pen wordt gegeven af, want het zou ons in ver zoeking brengen er op door te gaan tot groote ont stichting wellicht van hendie het in de kokerij en voedingsgeschiedenis niet eens met ons zouden zijn. En wij durven voor dit thema niet meer ruimte in uw blad vragenook niet meer geduld van uwe lezers vergen. Wij hebben in dezen brief ons van alge meenheden over de Tentoonstelling van Voedingsmid delen onthouden, maar slechts getracht aan te toonen, dat zjj tot dusver niet beantwoord aan hare primitieve bestemming „de kennis, om goede en goedkoope voeding voor het volk, algemeen te maken." r>. WAÏEEHOO U T E N. Rotterdam, 20 Junjj. Waterhoogte: lstegetjjde 2 u. 41 m., 2de getjjde 3 u. 5 m. Keulen, 19 Junjj. (8 u. voorm.) Waterstand 3,33 M. Lobith, 19 Juny. (8 u. voorm.) Waterstand 11,91 A. P. Maastricht, (brug) 19 Juny. (8 u. voorm.) Wa terstand 43,02 M. Grave, 19 Junjj. (8 u. v.m.) Waterstand 6,09 M. MB JÊL MHZ IW «S TT* Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. «JUNI 18*0^- Van ZIERIKZEE: Dinsdag 21 'smorg. 7,10 u. Dond. 23 7,10» Zaterd. 25 7,30» Van ROTTERDAM: Woensd. 22 'smorg. 11,— u. Vrjjdag 24 11,— Maand. 27 'h midd. 12,— De Directeur, A. vuil GASTEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1