Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5400 45sle Jaarg, Zaturdag 18 Junij 1887. GEVONDEN: BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. JFranfitijfi. Mefoerianb. De herstelde Kranke. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATITRDAG. De prijs per 8 maanden is f 1,80, franco per post f 1,60. ADV E RTENTIËN, van 18 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote Utter wordt naar plaateruimte berekend. Een gouden Krulspeld, oen dito Ring, een streng Koralen en dito Slotje, twee dito Oorbelletjes, een dito onderstel van een Oorbel, een zilveren Ring, een Potloodhouder, een pleten Armband, een Servet, een Schaartje, een gekleurd Schortje, een zwart Schortje, een Kerkboekje, een snoer roode Koralen, een koper Slotje, een Mandje, een Rijzweep, een zwarte Wollen- ,doek, een Knipmes, een wit Katoenenzakje, een bruine Wollendoek, twee Portemonnaies waarin eenig geld, een Kinderhengselmandje, een pakje met twee klossen zwart Garen, een Sigarettenkoker, een nieuw zwart- stoffen Kinderbroekje, een Bamboeswandelstok met koperen knop, een geel koperen Vingerring, elf ver schillende Kinderwantjes en Handschoentjes en eenige Sleutels. Nog vuil vroeger voorliaiidon Een zilveren Oorbelletje, een Medaillon, twee wollen Hoeken, een geruiten katoenen Doek, twee Paternosters, twee Portemonnaies, een paar Kousen, een linnen Kus sensloop, een Vrouwenschort, een zwart Schortje, een Dameslaars, een Vrouwenzak, een Zakdoek, twee Halt- hemden, een lederen Ceintuur, een Meisjeshoed, een Winterpet, twee Vrouwenmutsen, een Duimstok, een Bouffante, een blaauwe wollen Vrouwendoek, een Vrouwenschort, een Kous, een kluwen wit Katoen en Breidsel met Naalden en eenige Sleutels. Regthebbenden kunnen deze voorwerpen terug beko men aan het Bureau van Politie te Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat het uurwerk op den Toren van de Kleine Kerk moet worden schoongemaakt en hersteld en dientengevolge van Blua.ii<liig; den SO Jun\j e.k. tot en met Zaterdag den 16 July e.lt. zal stilstaau. Zierikzee, den 15 Junjj 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. P. VAN DER LEK DE CLERCQ. De „Times" bevatte de volgende regels, die wèl ge schikt zijn om over de naderende feestvreugde in En geland op 21 dezer eene schaduw te werpen: „Het is noodig te waarschuwen tegen de mogelijk heid, dat er op den feestdag pogingen zullen worden aangewend door de laffe huurlingen van den Gla-na- Gael en van andere moordclubs, om eene paniek teweeg te brengen of eenig duivelsch onheil aan te rigten door middel van dynamiet. Men moge dus op zijne hoede zjjnDe bevoegde overheid zal ongetwijfeld afdoende maatregelen nemen om den helschen toeleg dezer vyanden van hetmenschdom te verijdelen." De „Pall Mall Gazette" spreekt de nog meer onrust- harende meening uit, dat het groote gevaar zou kunnen schuilen in de Westminster Abdij, waar de Koningin met de bloem der natie zal bijeenkomen. De Abdij (zegt het blad) is al sedert weken in handen geweest van honderden werklieden. Onder dezen hebben ver momde dynamiet-boeven kunnen schuilen, en niets ware gemakkelijker, dan in de ontelbare nissen en holten van het inwendige muurwerk eene helsche machine te verbergen. Ongetwyfeld is de overheid op dit gevaar bedacht, doch wjj mogen haar herinneren dat bommen klein en de hoeken en holten vele zijn. De „Gazette" laat er veelbeteekenend op volgen, dat, naar het heet, de Iersche parlementsleden aan de plegtigheid in de Abdjj niet zullen deelnemen. De Koningin zal den 21 's morgens van Bucking- ham-paleis afrijden, om in de Westminster Abdij den dankdienst bij te wonen. De weg, dion de koninklijke stoet zal afleggen, is ongeveer 2 Eng. mijlen lang, en daar de vorstin stapvoets zal rjjden, opdat het publiek haar goed zal kunnen zien, rekent men dat de rijtuigen minstens VU uur onderweg zullen zyn. De stoet van rytuigen zal veel prachtiger zyn dan sinds de kroning van Victoria in 1837 ooit gezien is. Er zullen in 't geheel 14 koetsen in den stoet zyn, allen open ry tuigen, als namelijk het weer het toelaat. Het konink lijk rjjtuig zal door zes paarden worden getrokken en van een belangrijk contingent rijk uitgedoste officianten en verder dienstpersoneel omstuwd worden. Niet min der talryk zal het escorte zijn van de overige koeteen, die elk door vier paarden zullen worden getrokken. De heeren van het gevolg der Koningin zullen het levée-costuura dragen. De stoet zal voorafgegaan en gesloten worden door detachementen van alle garde- cavalerie regimenten. Voor het gebruik van een balcon op 21 Juny, van 't welk men uitnemend in de gelegenheid i9 den konink lijken stoet naar de Westminster Abdij, te Londen, voorbij te zien trekken is, 2400 geboden. Stockholm, 11 Juny. Sedert gisteren nacht staat de stad Lulea, de groote houthaven in de golf van Bothnia, in brand. De kerk, het stadhuis en de voornaamste straten zyn geheel vernield en door den hevigen wind loopt de geheele stad gevaar. Te Parijs staan drie aanleggers van een „wel dadigheidsfeest" teregt, die de gelden, voor dat feest, en een daaraan verbonden loterjj ontvangen, grooten- deels voor zich namen of verbrasten, zoodat er van de ontvangsten 96,000 francs slechts een bedrag van een paar duizend francs voor de armen overschoot. Amsterdam, 15 Juny. Gisteren stond hier voor de Regtbank teregt de vroegere hofmeesteres van de „Schiedam", de 21-jarige Cornelia Maria S., beschul digd van het werpen van een glas vitriool naar het gelaat van den kapitein dier boot. De beklaagde be weerde in byzondere verhouding tot den kapitein te etaandeze ontkende dit formeel. In deze delicate kwestie heeft de regtbank eene nieuwe instructie gelast. Het Openbaar Ministerie deelde bij voorbaat mede, dat deze kwestie geen invloed zou uitoefenen op de straf welke het meenen zou te moeten eischen Daar de beklaagde niet preventief in hechtenis is voor de zaak, waarvoor zjj teregtstond, had zjj geen verdediger. Het 21-jarige meisje stond zonder eenigen steun op de zitting. Deze practische illustratie van Let systeem der ambtshalve verdediging is inderdaad welsprekend. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelt in eene circulaire aan de afdeelings- besturen mede, dat door den heer mr. A. Kerdyk ontslag is gevraagd uit zjjne betrekking van algemeen secretaris der Maatschappij. Bij schrijven van 9 Juny heeft de heer Kerdyk dat verzoek om ontslag tot het Hoofdbestuur gerigt en verklaard, niet dan na rjjp beraad tot dien step te zyn overgegaan. Nadat reeds vroeger de twijfel by hem was gerezen, of by die betrekking, waarin hij gehoopt had eene levenstaak te vinden, mogt blijven bekleeden, heeft het in den jongste n tijd gebeurde bij hem de stellige overtuiging gevestigd, dat zulks niet het geval was. Die dienstboden hebben het altijd maar gedaan! Bij eene geachte familie te Amsterdam werd inden laatsten tijd het een en ander vermist. Nu eenB was een schotel aardappelen verdwenen, djn weder een biefstuk, soms een flesch wijn of een ^,'ik bier, en op zekeren dag zocht men zelfs te vergeefs naar een slaapmuts en een overjas van den beer des huizes. Zoolang men eetwaren vermiste, werd de hond schuin aangekeken en van diefstal verdacht, maar na het vermissen van de kleedingstukken kwam de onschuld van het dier op schitterende wijze aan den dag. Het vermoeden viel toen op eene dienstbode, wier gangen men naauwkeurig naging, maar met den besten wil ter wereld was het niet mogelijk te ontdekken, dat zy iets buitenshuis bragt eu toch bleven de verdwij ningen aanhouden. Dezer dagen kwam de heer des huizes met zijne beide dochters van eene komedie voorstelling thuis, toen hjj, op straat naar de hoogte kjjkende, door het vlieringvenster een vuurgloed meende te ontdekken. Aangezien daar 's avonds niemand kwam, meende bij, dat zijn oogen hem bedrogen en hij keek nog eens scherp toe, maar jawel, een lichtglans was er wel degelijk. Dadelijk stelde hjj een onderzoek in. Gelukkig ont dekte hy geen brand, zooals hij gevreesd had, maar een man, die daar huisde en licht had. Het bleek, dat de indringer de vrjjer van de ver dachte dienstbode was en door haar gehuisvest, gevoed en gekoesterd was op' de vliering omdat hij geen werk en verdienste had, zooals zjj zeide. De geringe waarde van het vermiste en medelyden met den werkeioozen vryer, waren aanleiding, dat van de zaak geen aangifte geschiedde. De vrijende logeer gast moest evenwel dadelyk het huis uit. Amsterdamsclie Tentoonstelling- van "Voe<lingsmï<l<leleii. Op 15 Juny is bovengenoemde tentoonstelling ge opend. Wat wel het meest en 't eerst de aandacht trekt, is het 17e eeuwsche marktplein, voorzien van huizen met trapjes-gevels, die ons onze oude steden in herinnering brengen en waarvan wy er nog velen terug vinden b. v. in Middelburg en Alkmaar. Huizen met kapgevels, luifels, kelderramen, boogvensters en luiken, uithangborden, nissen en ankers. Het marktplein, dat links gelegen is, was dan ook bij den heer Springer aan goede handen toevertrouwd. Aan de regterzjjde van het terrein vindt men tenten en kiosken, het bekende huisje van de erven Luoas Bols, een tentje van de firma Vollenhoven, waar men voor 8 cent een glas lager gerste bier kan nemen, in de „Witte Oljjphant" waar men koek en banket vindt, een kiosk voor limonade en minerale wateren, een melkhuis, eene uitstalling van chocolade eu vanille-ijs. De Amsterd. Bier-compagnie heeft er een winkel van minerale wateren uit Tegelen ia Limburg, waarvan de bron eerst 1.1. jaar ontdekt werd. Zeer bezienswaardig is hoe de soldaat te velde gevoed wordthoe men aldaar zonder keukenmeiden ageert. Men vindt er een veld- bakoven, een kampkeuken van steenen en zoden, een bakkershut, eene filtreerinrigting, de schilderhuisjes van stroo en nog andere verschillende soorten van keukens. Ook het leven op zee, nl. de tafel op een oor logsschip tusschendeka, wordt weergegeven de slinger-- tafels en banken, de vastgezette borden, de scheepscom- buis en bottelarjj. De tentoonstelling van voortbrengselen der brood-, koek- en beschuitbakkerijen op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam, is bepaald op 18,19, 20 en 21 Juny. Tei-sclielliug, 14 Junij. Heden zyn de werk zaamheden op de „Lutine" weder begonnen. Men heeft door 4 boeyen een vierkant afgebakend van 40 Meter in de zijde, en zal eerst dat terrein schoon zuigen en onderzoeken. Bij peiling bleek de toestand zeer ver beterd waar vroeger 8 i9 voet water stond heeft men thans 20 voet gepeild, zoodat men ruimte heeft, om het opgezogen zand weg te werpen, zonder gevaar er zelf op vast te raken. 'sGravenhage, 15 Junij. In het werkplaatsje tot het vervaardigen van vuurwerk, staande aan het zoogenaamde Veentje, achter den Loosduinschen weg alhier, had gisteren avond eene ontploffing plaats, die, naar men zegt, ontstaan is bij het wrijven van kruit, waarin zich een scherp bestanddeel scheen te bevinden. De kleederen van een vuurwerkmaker vatten vlam. Door de tegenwoordigheid van geest van dezen werkman werd een grooter onheil voorkomen. Terwjjl zyne kleeren in brand stonden, wist hij, met gesloten oogen, nog twee bussen kruit uit het huisje te verwijderen, die anders waarschjjnlyk ontploft zouden zyn. Na deze handeling sprong hy in eene sloot, om te trachten de vlam aan zijne kleeren te blusschen. Daarna is hij per rijtuig naar zyne woning in de Rubensstraat febragt. De man, r. Reijsel geheeten, heeft ernstige randwonden aan aangezigt en handen bekomen, doch zyn toestand boezemt geen zorg in. Naar men ons mededeelt, is dit reeds de vierde maal dat in deze werkplaats een onheil plaats had. 'h Graveiihugc, 16 Juny. Tweede Kamer. De discussie is heden voortgezet over de kiestabel en het amendementSchaepman om de groote gemeenten in enkelvoudige districten te splitsen. Dit voorstel werd verdedigd door de heeren Van Houten, Van Baar en Sanders, maar sterk bestreden door de heeren Viruly en Van Éerkwjjk, welke laatste er eerst in de toekomst wilde toe overgaan. Het „Vaderland" zegt met zekerheid te kunnen mededeelen, dat de geruchten omtrent een voorgenomen ontruiming van Atjeh, waarvan in den laatsten tijd in de mailbladen voortdurend gewag wordt gemaakt, van allen grond zyn ontbloot. Vlissingen, 15 Juny. Een in de Westdjjk- kazerne alhier in kwartier liggend milicien van de ligting 1887, die gisteren zyne burgerkleedy met de hem verstrekte militaire equipementstukken had ver wisseld en zich daarna naar de kazerne Willem III had begeven, ten einde zijn uniform te laten inspecteeren, bemerkte by zijne terugkomst, dat uit zyn burgerpan talon, die hij gedurende zijne afwezigheid op zyne krib had laten liggen, zyne portemonnaie met ongeveer 12 was verdwenen. Onmiddellijk werd hiervan door hem aangifte gedaan bij zijne superieuren en door dezen een streng en zeer naauwkeurig onderzoek ingesteld naar den dief en het door dezen ontvreemde. Al spoedig kreeg men vermoeden op den 18-jarigen tamboer H., die dan ook maar voorloopig in arrest gehouden en scherp ondervraagd werd. Hoewel hy aanvankelijk verklaarde niets van de zaak te weten, gelukte het den sergeant-majoor B. na veel moeite eindelijk de bekentenis uit hem te krygen, dat hy de portemonnaie en inhoud tjjdensde afwezigheid van den eigenaar uit diens broekzak had gehaald en in eenen schoorsteen verstopt, waar een en ander dan ook werkelyk werd gevonden. Onnoodig te zeggen, dat de dader thans achter slot en grendel vertoeft en eerlang voor den krygsraad zal moeten verschynen. De 2e luitenant der infanterie, van dit regement, is op verzoek voor één jaar op nonactiviteit gesteld. Naar wij vernemen zal hjj zich naar de Transvaal be s handelsvereniging geven om aldaar als chef van i op te treden. Door het departement van oorlog is ƒ100 ter beschikking gesteld van de garnizoens-kommandanten, ten einde hen in de gelegenheid te stellen hunne onderhoorigen op beweegbare doelen te leeren schieten. Yoor het verstrekte geld zal eene schijf vervaardigd worden, die op de Schelde of Noordzee heen en weer zal drijven gedurende de schietoefening. 16 Junij. De troepen, die in Amsterdam zijn ge detacheerd ter vervanging van de grootverlofgangers van 1886, om bij mogelijke ongeregeldheden de orde te handhaven, keeren heden naar hunne regimenten terug. De broodbakker De Y. bragt koren naar den molen te Domburg, en wilde dien bereiken door tus- schen de draayende wieken te gaan. Door misrekening in afstand en snelheid kwam hy er meê in botsing, ten gevolge waarvan hij twee wonden aan het hoofd en drie gebroken ribben bekwam. De toestand van den gekwetste is niet direct gevaarlijk. Yerseke, 16 Juny. Op eene effectenveiling, gisteren te Amsterdam génóuden, zijn o.a. acbi aan- deelen Oestermaatsch. „De bank vanYerseke" te Yerseke, directeur de heer Verburg, f 1000, voor 74'/4 °/0 en twee dito voor 72s/4 Q/0 opgehouden. Gisteren morgen werden twee kleine kinderen door een achtjarig zusje in een wagentje gereden. Op eene helling van den Dam ontsnapte het wagentje aan de handen van het meisje, zoodat het met snelle vaart de waterleiding inliep. Het gevaar van te ver drinken was niet gering, maar de werkman J. van Dalen was nog tijdig genoeg op de plaats des onheils om zich te water te begeven en de kinderen te redden. Het jongste nog maar 7 maanden oud, gaf eenige uren lang redenen tot bezorgdheid, maar nu is alle gevaar geweken. Naar wij vernemen is Zondag nacht door een moedwillige hand een hek van eene weide opengezet, zoodat de paarden, die er in graasden, weldra op den openbaren weg liepen. Op een paar stukken land hebben zij ook nog eenige schade aangebragt. HclukenszuiKl, 16 Junjj. De geheele gemeente was gisteren morgen in rep en roer doordat het ge rucht verbreid werd dat een vreeseljjke moord had plaats gehad. De poelier en koopman in vellen C. Vis ser, iemand die niet te goeder naam bekend staat, leefde voortdurend in onmin met zyne vrouw, waarvan een achtjarig knaapje, voorkind der vrouw, de oorzaak moet zyn. In den nacht van Dingsdag Op Woens dag, naar men beweert dronken thuis gekomen zynde, bad er weer eeu heftig tooneel tusschen man en vrouw plaats, waarop hij tusschen 2 en 3 uur 's nachts zijne woning verliet zeggende dat hij den volgenden nacht niet thuis zou komen. Daarop heeft hy het kind mede naar buiten gesleurd, zoo beweert de vrouw, en het met een scheermes den hals afgesneden, waarop hij het vermoorde kind in het hok bij de geiten wierp. Het kind zou toen nog niet geheel dood geweest maar spoedig daarop gestorven zyn. De moeder is daarop de politie gaan waarschuwen terwijl zij het bebloede scheermes vertoonde. De majoor Verdouw met den gemeenteveldwachter en de burgemeester begaven zich daarop naar het tooneel van den moord. Dokter Schei- ham van 'sHeer Arendskerke die onmiddellijk was ont boden kon niet anders dan den dood constateeren. Door de rijksveldwacht werden daarop de stations en de veren bezet teneinde den voortvlugtige te arrea- teeren. In den vroegen morgen had V. zich op ver schillende dorpen vertoond, o. a. te 's Gravenpolder, •totdat hy te Nisse door den rijksveldwachter Smalle- finge werd gegrepen en geboeid, waarop hij naar einkenszand werd gevoerd. Daar was inmiddels ge arriveerd mr. Van Hoek, officier van Justitie te Middel burg, per telegraaf van het misdrijf onderrigt. Man en vrouw werden in hunne woning in verhoor ge nomen, waarop beiden in het gemeentehuis nogmaals en nu in tegenwoordigheid van het lijkje werden ver hoord. Naar men zegt bljjft V. alle schuld ontkennen en zijne vrouw van de misdaad beschuldigen. In den loop van den dag is C. V. naar de gevangenis te Mid delburg overgebragt. In de laatste drie jaren zjjn er van Hoedekens- kerke 19 huisgezinnen met 46 kinderen, die in de schooljaren vielen, naar elders vertrokken. Bovendien hebben vele huisgezinnen die gemeente verlaten om elders werk en brood te zoeken. Hieruit valt ligt op te maken, hoe hard Hoedekenskerke achteruitgaat. Te Hontenisse is Zondag een 21-jarig jongeling by het zwemmen in de Wester-Schelde voor Walsoorden verdronken. Twee met hem zwemmende makkers mogten er niet in slagen hem te redden, niettegen staande zij alle pogingen daartoe aanwendden. Zyn ljjk is Maandag met dreggen opgehaald. Bruinisso, 16 Junij. Schipper Samuel van den Berg Hz. eu zyn broeder Stoffel zaten heden morgen in de vroegte in eene roeiboot geladen met mossels onder Bommenede. Plotseling zinkt de boot door overlading in de diepte weg. De bestuurders springen er uit; Stoffel weet een touw te grjjpen en geholpen door Joh. Olree zich te redden, Samuel echter kwam jammerljjk in de golven om. Het was een treffend, aandoenljjk gezicht toen zoo straks het lijk in de haven werd gebragt. De ongelukkige, naauwelyks vierendertig jaar oud, laat eene weduwe en een kind van eenige weken na. Zierikzee, 17 Juny. Gisteren vergaderde alhier de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het Hoofd kiesdistrict Zierikzee, ter verkiezing van een Lid in de Provinciale Staten van Zeeland. Van de 41 afgevaardigden der verschillende afdee- lingen waren 87 tegenwoordig. De Voorzitter, de heer Mr. J. Moolenburgb, bragt in herinnering de oorzaak dezer verkiezing, ui. het overlyden van den beer J. M. de GJopper. Spreker bragt hulde aan zyne nagedachtenis ten opzigte der Provinciale Staten en hoopte dat zjjne plaats mogt worden vervuld door iemand die hem waardig zou zjjn. Het resultaat der verkiezingen in de afdeelingen wasde heer M. Bolle 49, D. Hocke 37, Mr. J. P. Cau 31, J. v. d. Bent 11, J. P. N. Ermerins 3, enMr. J. A. Bolle 3 st. De Heeren V. d. Bent en Mr. Bolle bedankten voor de Candidatuur. By de lste stemming werden uitgebragt 40 st. de heer Hocke 19, de heer Bolle 14 en Mr. J. P. Cau 7 st., by de 2de st. werden uitgebragt 39 st. en verkregen de HH. Hocke 18, Bolle 15, Mr. Cau 5 en 1 blanco. Bjj herstemming tusschen beide eerstgenoemde Heeren werd met 20 st. gekozen de heer M. Bolle L*. te Haamstede, terwyl op den heer D. Hocke Dz. 18 st. waren uitgebragt. 1 sfc. blanco. Het tweede natuurkundig examen is te Amster dam met gunstig gevolg afgelegd door de HH. P. J. de Vlieger en J. S. Schikker, beiden geb. te Noord- gouwe. Benoemd tot onderwijzer aan de lste openbare school te Breskens de heer G. M. van den Ende te Wolfaartsdyk. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Aalsmeer, Mej. J. Gakeer, van St. Maartensdijk. Vermoedelijk om de aardigheid hebben de heeren S. de Ryke van Sirjansland en A. Verstrate van Ouwer- kerk (zwagers) eene voetreis ondernomen rond Schouwen en Duiveland en dezen togt in vier dagen of 29 uren wandelens afgelegd. Den eersten dag van Sirjansland langs Nieuwerkerk, Dreischor, Bommenede, Brouwers- I haven en Langendyk tot Scharendyke, den tweeden van Soharendijke langs het strand naar Burgh, den derden van Burgh naar Ouwerkerk en den vierden i van Ouwerkerk langa Bruinisse naar Sirjansland. Het is goed om de grens van zijn land te leeren j kennen, doch of ze zulk een togt weder zullen onderne- I men is, volgens hunne mededeeling, niet waarschynlyk. By gelegenheid der feesten te Nijmegen, 2 tot 4 July, zyn voor belangstellenden, niet medewerkenden, I toegang kaarten tegen veel verminderden prjjs verkrijg- i baar en wel: I geldig voor den geheelen ln dag 0,75 per persoon I 2u 0,75 i 3n 1,— J de twee eerste dagen 1,— laatste 1,25 drie dagen 1,75 Deze kaarten kunnen echter alleen door de besturen der- muziekgezelschappen worden aangevraagd togen toezending van bet. bedrag der kaarten. Tot 25 Junij a.s. kan men zich voor deze aanvrage aanmelden bij het Bestuur van het Harmoniegezelsehap „Kunst en Eer". Zierikzee, 17 Juny. Door de Arrondissements- Regtbank zijn heden veroordeeld lo. J. van D., dienstbode te Tholen, wegens diefstal, bij verstek, tot 1 maand gevangenisstraf 2o. W. van der H., arbeidster te Oosterland, wegens opligting, tot 1 maaud gevangenisstraf; 3o. J. A. V., en L. A. V., arbeiders te Zonnemaire, wegens wederspannigheid, bij verstek, ieder tot 1 maand gevangenisstraf 4o. J. P., arbeider te Zierikzee, (hooger beroep inge steld door den Ambtenaar van het O. M.), het vonnis van den Kantonregter te Zierikzee bevestigd, waarbij beklaagde was veroordeeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis, terwijl 5o. C. A., arbeider te Zierikzee, van het hem ten laste gelegde feit van strooperjj werd vrijgesproken. Onder de kiezers, die te Deventer aan de stemming voor de Tweede Kamer deelnamen, waB ook een grijs aard van 92 jaren, die zich met een rijtuig naar het stadhuis liet brengen. Bij eene vorige verkiezing had hy, toen hij van het stadhuis terugkwam, het ongeluk zijn been te breken. Dit belette hem echter niet thans weder op zijnen post te zijn. Te Rotterdam werd dezer dagen eene bruid op deerlyke wijze teleurgesteld. Op den dag nl. dat zij zich naar het raadhuis zou begeven en reeds voor deze plegtigheid gekleed was, liet de bruidegom, die te Kralingen woonde, op zich wachten, en is nog niet teruggekomen om zyne plegtige belofte gestand te doen. De bruid bljjft nu voorloopig in haren dienst. KERKNIEUWS. Te 's Gravenpolder zal vermoedelijk als voor ganger by de gemeente van wjjlen ds. Bakker optreden de heer M. Ruben, ouderling bjj de oud-gereformeerden te Terneuzen. Gemengde Berigten. 'tGaat vooruit! Te Amsterdam is aanbesteed: het vergrooten der Bank van Leening in de Conradstraat. In den Ryn bjj Pannerden is een zeehond verdwaald tot groote schade der visschers. In Amerika zyn een honderdtal landverhuizers geweigerd, voor wie de over- togt door de openbare liefdadigheid was betaald ge worden. In het rustige, liefelyke Baarn schjj'nt net ook niet altjjd zoete vrede en ongestoorde eendragt te zjjn. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd althans jl. Zaturdag verrast met vier aanvragen tegeljjk om echtscheiding. Iemand wilde zyne huishouding zuiniger inrigten en bedacht onder anderen het volgende middeltjeOp zekeren morgen kuste hij de moojje keukenmeid in tegenwoordigheid zjjner vrouw. Deze joeg de meid onmiddellijk weg en nu mogt er geen meer in huis komen. Op die wjjze bespaarde de man huur en kost van de keukenmeid. De haat van sommige Franschen tegen de Duitschers zal zich nu koelen door bier. Uit Parijs is eene bestelling gedaan bjj Petersburger brouwer jjen voor 16 millioen liters, eene commissie die vroeger aan Duitsche brouwers werd opgedragen. Maatje te St. M. moest haar babbeltong wat in toom houden over wyn, want 't is mee6t potevs en schardjjn. „Wel, wel," zegt Dina te Cort. „wat heb ik spijt dat ik met Pinksteren geen jongen kon krygen", maar nu zal ik het met de kermis zelf maar vragen. Maar Dina met uw veel gepraat, Gij wordt van iedereen gehaat. Uit Harlingen deelt men mee dat de kerkeljjke kwestiön, met name de doleerende kerk, den dans ten bate komt. Vroeger had men naast het „Jaapje sta stil" by 't schotsen" het welligt eeuwen-oude refrein Soldeere soldeereDe ketel is kapot Och baas maak mjj de ketel klaar, Of is het van de weke maar, SoldeeresoldeereDe ketel is kapot Dit lied nu is gemetamorphoseerd in Doleeren doleeren De kerk die mot kapot Wij gane met ons dominé, En Abram door de rooye zee, DoleerendoleerenDe kerk die mot kapot Zoo maakt dwaasheid het ernstige bespottelijk. —Die de haver verdienen, enz. Een Nederlandsch onderwijzer vestigde zich voor eenige jaren te Lille in Frankrjjk. Hjj slaagde niet naar wensch en liet zich uit wanhoop aanwerven bij het „Legion des étrangères" en zoo werd hjj bjj 't leger in Algiers geplaatst. Hjj deelde mee in de veldslagen by Tunis, later bij Tonkin, by SanTay en Lang San. Door zijn dapper gedrag bekwam hy de Tonkin-medaille. Met dit bewjjs van heldhaftigheid op zyne havelooze plunje werd hjj naar Marseille gezonden en daarmet 50 francs reisgeld afgescheept. Door menschlievendheid werd het hem mogeljjk gemaakt naar Nederland terug te kunnen keeren. Zoo behandelt la grande nation zyn dapperen. Is het hier veel beter Betje te O. V. dacht met de kermis eens lekker t'huis gebragt te worden door een kwakkel van St. M., doch ze is moeten vlugten anders had schoppen troef geweest en dat zou voor haar alles behalve fatsoenlijk zyn. Betje met uw lang gezigt, Blijf wat beter bjj uw pligt Want ieder die u kent en ziet, Zegt: Betje! ik begeer u niet. Ingezonden Stnkken. Zonnemaire, 16 Juni 1887. Mynheer de Redacteur De dag van gisteren zal lang in 't geheugen bly ven van Zonnemaire'b inwoners. Zooals 't reeds met weinige woorden in deze Courant vermeld is, was 15 Juni 11. de dag, waarop ds. Zeeman vóór 25 jaren zjjn dienstwerk aanvaardde. Dat die dag niet onopgemerkt zou voor bijgaan, was reeds zeer vroeg in 't voorjaar duidelyk, doch, dat hy op zulk eene wjjze zou gevierd worden, was niet gedacht. Doch laat ik in 't kort, geleid door 't programma, van dit feest melding maken. Reeds vroeg wapperden de vlaggen van „paleis en stulp". Ruk en arm toonden daarmee, dat zy den waardigen jubilaris op deze wjjze reeds hunne hulde wilden aanbieden. Om half twee des middags werden de heer Zeeman en echtgenoote per rytuig door den jongsten diaken afgehaald en naar de kerk gebragt. By de deur gekomen werden zy ontvangen door de kerkvoogden, die hen in het gebouw leidden, waar zjj mot orgelspel werden ontvangeo, en waar hun door meisjes eenige ruikers werden aangeboden. (Twee namens de leerlin gen der Bewaarschool, eene stichting van den jubilaris, en twee namens de cathechiBanten.) Nadat zy aan een met bloemen versierde tafel, waarop o. a. een ruiker stond met het getal 25, hadden plaats genomen, hieven de kinderen der o. 1. school een welkomstlied aan op de wijze van Gez. 181. Hierna nam onze Burgemeester, daartoe uitgenoodigd, het woord en bracht in eene sierljjke, doorwrochte rede zjjne hulde aan den jubi laris, die 25 jaren lang zjjne beste krachten wjjdde aan de geestelijke ontwikkeling zjjner gemeente. _ZEAchtb. schetste, wat ds. Zeeman bjj de aanvaarding zjjner betrekking had beloofd en hoe hjj zjjne belofte op de meest schitterende wjjze wa9 nagekomen. Hjj herdacht de echtgenoote van den jubilaris; die als eene liefhebbende vrouw en moeder alles deed en gedaan had om de zwarte wolken, die soms boven het hoofd van dern jubilaris samenpakten, te verdry ven die, waar bijstand te verleenen of hulp te verschaffen viel, steeds de eerste was. Spreker eindigde zyne rede met een woord van dank, voor wat de jubilaris gedaan had, en beval verder de gemeente aan zjjne zorg aan. Hierop hieven de grootste kinderen der bewaarschool een lied aan, dat uit den mond der kleinen uiterst heerlyk klonk en op de aanwezigen indruk maaktevooral de regels „Vallen smeekend op de knietjes Dankend Hem, die ons U gaf." Hierna nam de Burgemeester nogmaals het woord om den jubilaris stoffelyke blijken aan te bieden van de gezindheid der burgerjj jegens zjjn persoon. Deze bestonden in een lichtkroon, het boekwerk „Dante's Hel" vertaling van Ten Kate, eene aneröide barometer, en een album met de namen der gevers. (Keurige cadeaux, die bewjjzen dat de commissie zich van haar' taak op uitstekende wyze gekweten heeft.) Hierop werd door de kinderen der o. 1. school hem toegezongen Psalm 134 vers 3. Daarop nam de jubilaris het woord. Met eene van aandoening trillende stem, dankte hy in korte woorden voor de verrassing hem en zyne echt genoote bereidzeide, dat deze dag een parel zou zjjn aan de kroon zijns leeftijds en hoopte, dat hem kracht geschonken zou worden om voort te gaan op den weg, tot nu door hem bewandeld. Op dezelfde boven be schreven wjjze keerden ZEw. en diens echtgenoote naar huiB terug en werd het publiek, dat in groot getal was opgekomen, in de gelegenheid gesteld de cadeaux te bezichtigen, waarvan dan ook gretig werd gebruik gemaakt, nadat vooraf door de vergaderden was ge zongen Gez. 215 vers 3 en 4, met verandering van eenige woorden. Des avonds werd er druk feest gevierd en op eene waardige wjjze. De geheele gemeente vierde mede, en zeer velen maakten van de woorden vaD den jubilaris „dat ieder in zjjne woning welkom was" gebruik om hem hunne gelukwenschen aan te bieden. Ook het muziekgezelschap bracht het zjjne bij tot opluistering van het feest, door eenige nummers ten beste te geven op een tegenover de pastorie gelegen terrein, daartoe met vriendeljjke welwillendheid afgestaan. Ook werd nog eene serenade gebracht vóór de woning van den jubilaris. Teertonnen werden gebrand, liederen aange heven, redevoeringen door het publiek tot den jubilaris gericht, kortom allen beijverden zich zoo genoegelyk mogeljjk feest te vieren. Dat ieder op eene royale wjjze werd onthaald en getracteerd, daarvan getuigden de zoo veelvuldig aangeheven woorden „Lang zullen ze leven". Tot diep in den nacht duurde het feest en menigeen zal bjj het ontwaken wel gezegd hebben „We hebben ons gisteren uitstekend vermaakt". Den waardigen jubilaris en diens echtgenoote harte- ljjken dank te betuigen, hen een gelukkig lang leven toe te wenschen, zoowel voor hun, voor hen zoo dier baar kroost, als voor de gemeente Zonnemaire, is het slotwoord van Uw' lezer, T. VERSCHEIDENHEID. e! juicht mede Burgerscharen, Nu de oude Dame is hersteld, Die sints onheugelijke jaren Den tjjd ons stiptlyk heeft gemeld De winter met zjjn gure vlagen Bragt maag en longen gansch van streek, Zoodat zjj in de lentedagen, Bjj hare zware taak bezweek. Met geen salaris of belooning, (Slechts door den ouden Nep bewaakt,) Had zy in haar verheven woning Nog zeldzaam haren pligt verzaakt. Maar ziet, daar strekt het bitterst ljjden Haar onverwachts op 't ziekbed uit, Het welk gepaard ging tusscbenbeiden Met een attaque op 't stemgeluid. Men hoorde klagten allerwegen Dat men van uur of tijd meer weet, En Kaa en Mie vaak staan verlegen Als 't middagmaal moest zjjn gereed. Ook hoort men uit den mond der knapen, Komen zjj bjj patroon te laat: Wjj hadden 't allen heusch verslapen Omdat de groote Klok niet slaat! Waar Pietje of Santje het verbrujjen, 't Zjj bjj Mevrouw of bjj Mijnheer, Gebruikt zjj voor die booze bujjen Die stomme Klok bedroog mij weêr.' Waar manlief in 't gezellig leven Te lang bleef bjj zjjn bier en groc, Aan wien daarvan de schuld gegeveu Dan aan die sprakelooze Klok? Zoo liep de gansche boel in 't honderd Eu 't Achtbaar Stedelijk Bestuur Keek ook van tijd tot tjjd verwonderd Bjj 't ver gevorderd zittings-uur. Om dezen toestand te verbreken, Had men een Arts geconsulteerd, Die na een vier of vjjftal weken De kwaal thans heeft geredresseerd. O eedle kunst! vol geest en leven, Wier waarde nooit wordt overschat; Gjj hebt door uw talent hergeven Een dierbaar kleinood onzer stad En wie nu 't zwijgen goud moog heeten, Haar taal bekoort ons op den duur; Waardoor zjj ieder Ingezeten Op d' hoogte houdt van tjjd en uur. En mag zij ons by brand ontroeren, Toch wenschen wij, haar dag en nacht, Het hoogste woord te hooren voeren Met zuiv're klank en volle kracht. Zierikzee. EEN INGEZETEN. ff ATE RH O O G- T EN. T-olbitJi, 16 Juny. (8 u. voorm.) Waterstand 12,30 A.P. Nlixiiulieim, 16 Junjj. (12 u. midd.) Waterstand 5,13 M. Gev. 0,08 M. Frankfort, 15 Juny. (midd.) Waterstand 1,22 M. Gev. 0,02 M. Main/:, 16 Junjj. (12 u. midd) Waterstand 2,26 M. Gev. 0,08 M. Cuub, 16 Junjj. (6 u. voorm.) Wa terstand 3,03 M. Gev. 0,13 M. Cobleiiz, 16 Juny. (6 u. voorm.) Rjinhoogte 8,20 M. Gev. 0,11 M. Trier, 16 Junjj. (12 u. midd.) Waterstand 1,20 M. Gev. 0,02 M. Ruhrort, 16 Junii. (8 u. voorm.) Waterstand 3,17 M. Gev. 0,19 M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1