ZIERIKZEESCHE IVIEEWSBOBE. No. 5597 45ste Jaarg, Zaturdag II Junij 1887. ADVERTENTIES, Verechijjit D1NGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. 1—3 regels SO Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter norit naar plaatsruimte berekend. Nie» wstijdi n gen £Inttr»8ti. De protestantsche gemeente te Campbell, County, Dakota, keelt een kerk van graszoden gebouwd, in wendig 18 bij 20 voet groot en acht voet hoog. Het dak is eveneens van graszoden, op boomtakken gelegd. Aan iedere zijde zijn drie ramen, terwijl een deur toegang geeft tot het gebouw. De binnenmuren zijn bepleisterd met "klei, vermengd met stroo, waarmede de Russen in Dakota hun huizen en stallen in- en uit wendig bepleisteren. De zitplaatsen zijn van ruwe planken en stukken klei geplaatst. De preekstoel is zeer primitief en heeft volstrekt geen kunstwaarde, daar men als zoodanig een 100-ponds koffiekist ge bruikt en een paar planken voor lessenaar. Een vloer ligt er niet in de kerk en zelfs rust er nog eene kleine schuld op, wegens de deur en de vensters. Een kagc'ael is er zeer noodig, daar de thermometer soms tot 40-gj;. onder nul daalt. Deze kerk op de uiterste grens is de i in Campbell County. Hoe grillig Eortuna is, blykt weder uit het volgende In een landstreek van midden-Alabama (Noord- Amerika) werden onlangs rijke kolenbedden ontdekt on de terreinen zijn dientengevolge de voorwerpen van groote speculatie geworden. Een arm meisje dat te Washington met de handen haar brood moest ver dienen, bezat in deze streek een vervallen boerderij met honderd morgen land, welke hare oudera eeuigen tijd geleden hadden verlaten, omdat zij niet genoeg opbragt om van te leven en nu heeft zij dit eigendom verkocht voor ruim 100,000 dollars, tengevolge van -die ontdekking. Eenigen tijd geleden had haar moeder vergeefsche pogingen gedaan deze boerderjj met het laud voor 100 •dollars te verkoopen. ©ngciiinï. Groote toebereidselen wordeu te Londen gemaakt voor de jubilé-feesten van 21 Junij. De versiering en illuminatie blijven niet, zooals gewoonlijk op den ver jaardag der Koningin, tot het West-end beperkt, maar beloven zeer algemeen te zyn, zelfs in de „City", waar gewoonlijk 's avonds niemand komt. De bewoners der straten, waar de processie langs zal komen, maken uitstekende zaken met bet verhuren van zitplaatsen voor hunue vensters. Voor geheele kamers van waar men een goed uitzigt heeft, wordt grif J 800 a ƒ900 betaald. Voor enkele zitplaatsen wordt van 38 tot 63 gerekend, en het laat zich aanzien dat die prijzen zullen stijgen naarmate den 21 Junij naderbij komt. Er zijn winkeliers in Piccadilly die hun huis voor dien «enen dag voor 200 pd. st. (ƒ2400) verhuurd hebben, en waar zij zulke prijzen kunnen maken, worden na tuurlijk zelfs de vrienden uitgesloten. In de We9tminster-abdy te komen behoort by na tot de onmogelijkheden. Er kunnen op zijn hoogst 10,000 ingepakt worden en er zijn zeker minstens 80,000 menschen die regtea kunnen doen gelden. Dat er dus velen teleurgesteld zullen worden behoeft wel geen betoog. Eene vrouwelijke verpleegde in het krankzinni gengesticht van Clapton, een voorstad van Londen, sloot zich Vrijdag, nadat zij een geschil had gehad met den directeur in hare kamer op en stak haar bed in brand. Weinige minuten daarna braken de vlammen de vensters uit en verspreidden zich over het geheele huis. Er ontstond eene verschrikkelijke paniek, daar er 250 verpleegden in het gesticht waren, van welke de meeste waren opgesloten. Van alle kanten klonk gil lend hulpgeroep en verschrikkelijk gehuil. Dank zjj de inspanning der beambten werden alle zieken in veilig heid gebragt, alleen de vrouw die den brand veroor zaakt heeft, kon niet gered worden, daar zij zich in hare kamer gebarricadeerd had. Haar lijk werd later verkoold gevonden. JFranferijfe. Weder heeft er een moordaanslag in een spoor trein plaats gehad, ditmaal op den weg tusschen Bordeaux en Orleans. Toen de trein door den tunnel van Lormond stoomde, trachtte zekere Blancbette den heer Montgolfier, directeur der stalen wapens voor de marine te Givors, die alleen met hem in een rijtuig eerste klasse gezeten was, met een doodslager te vermoorden. Montgolfier zocht zich te verdedigen, maar Blanchette sloeg op nieuw toe, zoodat Montgolfier deerlijk gewond werd. Met inspanning van de weinige krachten die heui overgebleven waren, rnogt het hem gelukken het portier te openen, waaruit hjj hoopte te ontvlug- ten. De reizigers in het volgende rijtuig hoorden nu het hulpgeschrei en zagen een met bloed bevlekt per soon op het portier staan. Zij openden hun portier en boden Montgolfier hulp. Blanchette is aan het station te la Grave in verze kerde bewaring genomen. De toestand van Montgolfier is bedenkelijk. Een vreeselijk drama bad te Orleansville plaats. Men vond de weduwe Cerdan in hare woning met afgesneden hals. Een werkman, vroeger de minnaar van de weduwe, zekere Pegnado, werd van den moord verdacht en de politie ging hem arresteeren. Maar Pegnado had zich in zijne woning verschanst en schoot met een geweer eu een revolver uit het raamten slotte deed hij het huis door kruit in de lucht springen, <3 agenten werden gewond 4 zeer ernstigde commis saris van politie en een jong meisje in een aangren zende woning werden eveneens gewond. Pegnado werd nog levend onder het puin gevonden en bekende den moord te hebben gepleegd. Eene vreeselijke vergiftiging is te Weenen voor bet geregtshof behandeld. Een boer Dackoff genaamd, uit een klein dorp in Gallicië, had twee zoons, van ■welke de oudste, Josef, gehuwd was. Uit dit huwelijk •werden twee kinderen geboren, die de lievelingen van hun grootvader, den ouden Dackoff waren, maar haar grootmoeder, haar zoon en haar oom een doorn in het oog waren, daar deze vreesden dat zjj, de kinderen, het grootste gedeelte der erfenis zouden bekomen. Zjj vatten het plan op, de moeder met de beide kinderen te vergiftigen en op zekeren Zondag vroeg de oude vrouw Dackoff haar schoondochter met de kinderen ten eten. Zij zette hun een maal voor, maar de nationale kost, de piroggi, wilde hun niet smaken. De oude was daar over zeer verstoord en nam het vaste plan op den volgenden Zondag hare poging tot vergiftiging te her halen. Ditmaal had zij twee schotels bereid, waarvan een met vergiftigde piroggi. Als aanmoediging begon zij zelve flink toe te tasten, doch eenige uren later stierf zij onder vreeseljjke smarten zij bad van den vergiftigden schotel gegeten. De schoondochter en de kinderen bleven dus ditmaal in het leven, maar Peter Dackoff gaf zijn duivelsch plan nog niet op en eenigen tjjd later gelukte het hem de spjjzen met vergif te mengen de kinderen stierven dan ook en de moeder die slecht9 weinig had gebruikt, werd voor haar leven verlamd. De regtbank veroordeelde Peter Dackoff ter dood. iOiutacfolanï». Berljjn, 8 Junjj. De te Rome verschijnende „Fran- fulla" meldtPruisen, Beieren, Oostenrijk en Spanje hebben reeds hunne toetreding beloofd tot een inter nationaal congres ter opsporing van de middelen voor eene verzoening tusschen Italië en het Vaticaan. Daar entegen verzekert de „Kreuzzeituug" dat 's_pausen nieuwe staatssecretaris, kardinaal Rampolla, in zjjne circulaire aan de pauselijke nuntiussen, waarbij hjj hun kennis geeft van het aanvaarden zjjner betrekking, de quaestie betefiende de verzoening van het Vaticaan met de Italiaansche regering niet heeft aangeroerd. it* Het verbod van den burgemeester van Brussel omtrent het zamenscholen van meer dan 5 personen op straat, is ingetrokken. Te Gent en te Luik is het rustig evenals in de hoofdstad van België. Te YpereD had een socialistisch congres plaats dat door 14 gede legeerden werd bijgewoondHet consigneeren der troepen bleek dus onnoodig - to •/.yn-geweest. Volgens een berigt uit Bergen waren'er op 6 Junij nog 7536 werkstakers. De „Vlaamsche Bakkers-Gazet" deelt mede, dat in Antwerpen eene lading kunstmeel aangekomen was, inhoudende eene partij van circa 500 zakken. Bij che misch onderzoek bleek dit prachtige, fijne, witte poeder te bestaan (in hoofdzaak pl. m. 95 pet.) uit kiezelzure magnesia, aluinaarde en kalk, zonder een spoor van meel te bevatten. Dit goed behoort natuurlijk thuis in den verfmolen en niet in onze magen, zegt dr. van Hamel R009 in zjjn „Maandblad", en daar ook in Nederland uiterst goedkoope meelaanbiedingen in den laatsten tjjd van verschillende zjjden geschied zijn, waarschuwt hjj meelhandelaren tegen dergelijke bui- tenlandsche aanvoeren. fficJJerianJr. A.lltmaar, 4 Junjj. Gisteren ochtend boden de straten van ons eerzaam stedeke een zondërling schouw spel aan. Eene weerspannige vrouw door een agent van politie voortgetrokken op een sukkeldrafje, eenige voorname ingezetenen uit hun kostelijken slaap op- Wat was de oorzaak van deze vreemde vertooning In den loop van den avond of gedurende den nacht was aan het politie-bureau eene krankzinnige vrouw ter bewaking gebragt. De eenige aanwezige agent, met den nachtdienst belast, kweet zich uitstekend van zjjne taak, tot dat circa half vijf ure de brandklok aan onzen dienaar van den Heiligen Hermandad verkondigde, dat hem thans eene dubbele taak op de schouders was gelegdzijn pligt n.l. gebood hem tevens bij brand de autoriteiten te gaan verwittigen. Wat te doen Een oogenblik van gepeins, een kort beraad, en met een triomfantelijken blik welke Archimedes hem zou benjjd hebben, toen hij het onvergetelijke „eureka" uitriep, neemt hjj de gekke vrouw bij een arm en voort gaat het, altijd voort, naar burgervader, commissaris van politie, opperbrandmeester en verdere autoriteiten j Noem mij geen pessimist, indien ik niet lagchen kan om eene dergelijke politie-organisatie. Amsterdam, 9 Junjj. Primo Jaljj worden 200 smeden en ketelmakers der landswerf ontslagen en 50 gepensioneerd. Een eerzaam weeuwtje, uit de omstreken van Haarlem naar Amsterdam, gekomen hoopte hier ter stede, langs den meer en meer gebruikeljjken weg, in kennis te komen met een man, waardig haren over leden echtgenoot te vervangen en bereid met haar den togt naar het raadhuis te aanvaarden. Het weeuwtje had welligt wel eens van trouwelooze, maar nooit van hongerige minnaars gehoord. Aanvankelijk slaagde zij naar wenscheen blonde Andoois, op het R plein woonachtig, had als candidaat alle kans van te zullen slagen en bezocht getrouw zijn toekomstig vrouwtje op haar net ingerigt bovenhuis in de nieuwe stad. Het weeuwtje vond het erg gezellig en af en toe werden des avonds eenige buren verzocht om een 'kaartje te maken, bij welke gelegenheid de toekomstige echtge noot uitermate in zjjn schik was. Alles ademde liefde en teederheidreeds droomde het weeuwtje van de zonnige dagen van het toekomstig huweljjksgeluk, toen eensklaps het plan misliep, door de tusschenkomst harer zuster, die om in gewoon menschen proza te spreken, bij de hand was voor drie. De zuster dan kwam logeeren, er werd een paar avondjes ouder ge woonte een kaartje gemaakt en nu trof het den scherpzienden blik der zuster, dat de verliefde huwe- lijkscandidaat nooit meer dan 2 kwartjes in zjjne porte- monnaie had en bovendien bijzonder veel at en dronk. „Ik houd dien man voor erg kaal, zeide zij, meer hongerig dan trouwlustig". Die vonk van argwaan ont vlamde in het voor indrukken zoo ontvankelijk vrouwe lijk hart, zus kon toch wel eens geljjk hebben, als het eens om haar centjes te doen was. Hoe dit te ontdekken 'i Er werd door de zusters eene krijgslist bedacht. Zondag kwam de verliefde hongerige en dorstige minnaar als altjjd, er werd koffie gedronken en na afloop verklaarde het weeuwtje dat zjj, daar de meid uit was, geen zin had om te koken en dus gaarne met hare zuster en hem in een hotel zou dineeren. Bon gré, mal gré moest de man het voorstel aan nemen en tegen 4 uur wandelde het drietal op het R plein, want mjjnheer moest nog even thuis wezen. „Zie je wel, zei het weeuwtje tot hare zuster, hg is bepaald even nog wat geld gaan halen." Het gezel schap kwam eindelyk in een der hotels nabij den Dam, de dames lieten zich alles goed smaken, ook den wijn en daar het zoo warm was, zou een glas Champagne niet onaardig zgn. Wg weten niet welk geluid sterker was, dat van het knallen der Champagnekurk of dat van het bonzen van 'smans hart, want het beslissend oogenblik naderde. De kellner wordt geroepenmyn heer zegt hjj„Je kent me wel, ik zal morgen wel komen betalen." Het aanbod wordt goedgevonden, het gezelschap verlaat het hotel, de man met een verligt hart, de dames verblijd over het succes harer list, het weeuwtje overtuigd dat haar aanstaande kaal in het kwadraat was. Nog denzelfden avond nam het i weeuwtje de pen op, om haven Adonis fatsoenlgk de j bons te geven. j Zondag hebben een 60-tal sociaal-democraten uit I Amsterdam eene ovatie gebragt aan de gevangenis te i Utrecht, waar Domela Nieuwenhuis verblijf houdt. Daarna heeft een gedeelte van het gezelschap den Dom beklommen en van uit de hoogte eenige geschriften I naar beneden geworpen, precies als onze kleine snuiters I zouden doen. Af wg zend is thans beschikt op het verzoek om gratie voor de veroordeelden wegens deelneming aan de Julg-onlusten te Amsterdam. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de detachementen infanterie, welke sedert de onlusten van verleden jaar ter versterking van het garnizoen alhier verblgf hielden, den 16 dezer naar hunne korpsen zullen terugkeeren, zoodat het Passantenhuis aan de Lauriergracht dan weder door militairen ontruimd wordt. Haarlem, 8 Jung. De Regtbank alhier deed gis teren uitspraak in de volgende zaak Twee jongens werden door hun voogd besteed in I het weeshuis der Hervormde gemeente te Hillegom, bg een behoorlgk contract, waarin onder meer voorkwam, I dat zg aldaar op de wet van het gesticht werden op genomen, tegen betaling van zeker bedrag in geld, en wel tot hun 20ste jaar. Bg die geldelgke regeling was ook de bepaling gevoegd, dat als één dier kinderen of beiden vóór huu 20ste jaar zoude komen te over igden, hun geheele vermogen re3pectievelgk en naar gelang van den tijd dat zg ia het gesticht geweest waren, berekend tegen 3,50 per week, aan het ge sticht zoude komen te ver rallen. Een dier jongens gaat vroegtijdig uit het gesticht. De tweede 'olgft er in en wordt daarin verpleegd tot na zgn 19de jaar, wordt toen ziek en sterft. Zgne geheele bezitting komt nu, zooals dit bij het contract was geregeld, aan het ge sticht. Maar nu had die jongen reeds verscheidene jaren gewerkt en geld verdiend, hetwelk door het gesticht was in ontvangst genomen en beheerd. Van dat geld nu vroeg de overgebleven broeder en eenige erfgenaam aan Regenten van dat gesticht re kening en verantwoording en uitkeering. De Regenten betwisten dit en beweerden dat zg dit niet behoefden te doen, omdat in het oontract stond, dat die jongens in het weeshuis zouden worden opge nomen en verpleegd op de.wet van het weeshuis, waar uit zij vermeenden, 'dat Üun regfc geboren word, om dat geld te beschouwen als voor dat gesticht verdiend. Van den kant van den erfgenaam werd deze opvat ting onder meer bestreden met de bewering, dat er geen enkele reglementaire bepaling werd overgelegd waaruit bleek, dat de geldelgke positie door het con tract werd beheerscht, en al wat daarbuiten viel ook beschouwd moest worden niet aan het gesticht toe te komen, terwgl de bewoording: opname en verpleging op de wet van het weeshuis, wel verpligtingen voor het gesticht deden geboren worden, maar geen andere of meerdere regfcen, dan in het contract aanwezig waren, daaruit voor Regenten konden voortvloegen. Het O. M. bg de»Regtbank te Haarlem concludeerde tot ontzegging van de vordering. De Regtbank was echter van een ander gevoelen en veroordeelde op de door eischer gepleite gronden de ged. Regenten tot het doen van rekening en verant woording enz aan den eisehenden erfgenaam en in de kosten der procedure., Voor den eischer traden op Mr. S. I. Cohen van Amsterdam, als advocaat, en Jhr. Mr. Van Styrum als procureur, en voor de gedaagden Mr. De Haan Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. 's Gra.ven.lmsj©, JunÜ- Van deskundige zgde wordt ons de juiste oorzaak van de grève te Scheve ningen aldus omschreven Bg het z. g. graaijen, dat is het klaarmaken van 't vaartuig, dat bg eenigen goeden wil der zeven man sterke equipage in eenige dagen kan geschieden, werd vroeger door de stuurvrouw, d.i. de vrouw van den schipper, brood, kaas, boter en ook een „beetje", d.i. sterke drank veraohaft. Deze veratrekking gaf aanleiding tot voor den reeder minder aangename prak- tjjken, zoodat voor tal van jaren de gezamenlijke reeders besloten daaraan voor goed een eind te maken en die verstrekking af te koopen door 25 aan de bemanning cadeau te geven. Voor een jaar of acht, negen, toen het de gouden haringtgd voor Scheveningen was, is het misbruik ingeslopen, dat de bemanning 100 ontving, af te trekken van de ruwe besomming, Dit moet zoo worden begrepen dat de reeder daaraan betaalde j 67de bemanning betaalde later toch 33 terug, zoodat 't geheele verschil over 't graaigeld eigen lijk loopt over eene som van/ 42. Aangenomen, dat die in acht deelen verdeeld wordt, de equipage plus 1 buitenman (soms deelt ëéti Scheveaiugsche buitenman er ook in mede, de vreemde buitenlieden krijgen daar van nooit iets, omdat zij eerst aan boord komen als 't schip klaar is), dan bedraagt dit per kop 5,20. En daarover loopt nu 'tganache geschil. Nu echter de gouden haringtijd voor Scheveningen totaal voorbij is en de reeders van jaar tot jaar door de enorme concurrentie, hoofdzakelijk van Duitschhnd en Engeland, wat den haring betreft achteruitgaan, besloot men in December 1886, dat voor 1887 geen verandering, welke ook, in de primitieve conditiën waarop gevaren werd, zouden worden toegestaan, en dat men zich stipt aan die voorwaarden zou houden. De reeders hebben dit èn schippers èn zeelieden vóór dat zij werden aangemonsterd, medegedeeld. Er is toen wel eenigazins gemopperd, doch bezwaren van eenigen ernstigen aard zijn daartegen niet ingebragt. Daarbij kan men nog voegen, dat de reeders uitsluitend de schrobnetvisscherjj doen uitoefenen, ten bate van de visschers, terwijl elk schip in die maanden voor hen zeker een verlies oplevert van 500 en dit varen ook alleen plaats heeft om 2800 koppen niet broodeloos te laten rondloopen en er aan zoogenaamde „wijvenvisch" of visch achter de schuit, bijna even zooveel verduisterd wordt, als de geheele besomming bedraagt. In den afgeloopen nacht was het hier rustig, zoowel aan het strand als in het dorp en ook heden werd de orde niet verstoord. Teekenen, die op verbetering van den toestand wijzen, zijn echter niet waar te nemen, de spanning duurt voort. 'ss Gi-avenfiugo, 9 Junij. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting heeft de heer Hartogh eene interpellatie aan het adres van den Min. van Justitie aangekondigd over de gevangenhouding der veroor deelden wegens het Amsterdamsche palingoproer, wier makker door den Hoogen raad van strafvervolging is ontslagen. Bij het voortgezet debat over de additioneele arti kelen der grondwet betreffende het kiesregt hebben de hh. Gleichman, Borgesius en v. Houten nader het amendement—Van der Feltz verdedigd. 's Gravenhage, 8 Junij. Op de kiestabel, behoorende tot het voorloopig Kiesreglement, zijn verschillende amendementen voorgesteld, waaronder: In de tabel bij het hoofdkiesdistrict „Brielie", in de tweede kolom: „gemeenten van het hoofdkiesdistrict Brielie" te doen vervallen de namen der gemeenten „den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Haringvliet" In te voegen na „Nieuw-Beyerland" de naam der gemeente „Oud-Beijerland". In de tabel by het hoofdkiesdistrict „Zierikzee", in de tweede kolom „gemeenten van het hoofdkiesdistrict" In te voegen na „Herkingen" de namen der ge meenten „Den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Haringvliet". Hulst, 8 Juny. Bjj de door de Zeeuwsche Land bouw maatschappij alhier gehouden internationale wed strijd van zwingelwerktuigen voor de bewerking van vlas, waren geon stoomwerktuigen ingezonden en werden de uitgeloofde pry zen alzoo niet toegekend. Voor de zwingelwerktuigen voor handkracht by de bewerking van vlas op het terrein gebragt is de eerste prys van ƒ100 toegekend aan E. van Overloop te Stekene, 2e prys ƒ50 aan J. B. Gregoire Zn. te Berlaere. Voor het beBte braakwerktuig voor band kracht le prijs ƒ25, E van Overloop, 2e prys 10, G. Muiier Toye te Moorsele. Buiten het programma waren nog op het terrein aanwezig een wanmoleD voor vlasbollonbreker (béide Belgische fabrikaten), en verder verschillende landbouw werktuigen, waardoor eene keurige inzending vau de bekende Goesche firma Wed. J. C. Maasee Zoon, alsmede een paar schoone collectiën gras- en klaver zaden van de heeren D. J. v. d. Have, van Kapelle, en E. v. d. Bosch, van Goes. Vlisssïixffoii, 9 Junij. Zaturdag 11 dezer heeft de opening plaats der zeebaden. De meeste kamers in het Grand Hötel zijn verhuurd aan Belgische en Engelsche familiën. De dagdienst tusschen Vlissingen en Queenborough heeft de gemeenschap tusschen Londen en St. Peteraburg belangrijk verkort. Sir West Ridgeway, de Britsche commissaris voor de Afghaansche aaugelegenheden, kwam j.l. Zaturdag te 9 uren te Londen aan, na te half twaalf opJJonderdag morgen uit St. Petersburg te zyn vertrokkRi. Hij maakte de reis derhalve in 21/3 dag, terwijl die tot dusverre 3'/j dag vereischte. De Engelsche bladen, die met lof van dit feit melding maken, geven aldus eene prachtige reclame aan de Maatschappij Zeeland. Middelt» ixrsy, 9 Junij. Op 20 dezer, 's morgens ten 10 ure, zal door den militie-commissaris inspectie gehoudeD worden over de groot-verlofgangers. Door den garnizoenscommandant zjjn maatregelen genomen tot handhaving der orde. De kader-manoeuvres van ons garnizoen zyn ge ëindigd. Volgens deskundigen zijn zjj met veel tact geleid en gaven uitstekende gelegenheid tot oefening van officieren en kader. Ongetwijfeld zullen zij vruchten afwerpen voor de later te houden groote manoeuvres. YerseRre, 9 Junjj. Heden ontdekte men, dat by een geacht ingezetene dezer gemeente een prachtige druivenwingerd, die een sierlyk priè'el vormde, onder den grond was^afgesneden. Sedert verleden week was de boom kwijnende en stervende. De politie doet on derzoek. Sedert een jaar zyn op hetzelfde erf dergelijke schan dalen uitgehaald, zoodat men meent, dat iemand uit wraakzucht of afgunst tegen den bedoelden ingezetene ia bezield. In den loop van deze of in het begin van de volgende maand zal de heer E. Bolsius, districts inspecteur der Nederlandsch Amerikaansche stoomvaart maatschappij, in deze gemeente eene lezing houden over de oestercultuur en den landbouw in Amerika. Als eene bijzonderheid kan gemeld wordendat een 82jarig persoon alhier verleden week nog met twee paarden geëgd heeft. Hjj gaat nog regt op en geniet eene flinke gezondheid. De vruchten in dit gedeelte van Zuid-Beveland staan over het al gemeen redelyk. Wel kan men zien, dat ze niet zoo groot zjjn als in andere jarenwat zeker wel toe te schrjjven is aan de langdurige koude, die we gehad hebben. By de tarwe en gerst is nog geen aar te bespeurenwat toch in andere jaren in Junij wel het geval is. De aardappelen moeten nog heel veel inhalen en van de erwten is geen flinken oogst te wachten. Het vlas staat uitmuntend. Langzaam maar zeker vordert men aan het bou wen van den nieuwen toren. En geen wonder want het maken van nieuwe stellingen op die hoogte eischt veel arbeid. De hoogte van het metselwerk bedraagt nu ongeveer 24 M.dus 4 M. boven de kerk, die 20 M. hoog is. Goes, 9 Juny. De eerste Zeeuwsche Unie-dag van voorstanders eenër school met den by bel werd door ongeveer 70 mantien en vrouwen bijgewoond. De heeren Derksen uit Rotterdam en Rubsaam uit Bergen op Zoom woonden de vergadering by, terwijl zorgvuldig allen, die niet als voorstanders van Chris telijke scholen bekend staan, geweerd werden. De voorzitter, ds. Laan uit Goes, opende de bijeenkomst met gebed en eene toespraak. Naar aanleiding van psalm 78 vers 4 „Wy zullen het niet voor onze kinderen verbergen" wees spreker er ophoe ook in Israël twee partijen waren, die van Juda en die van Efraïrn, waarvan de eerste zich aan bet verbonds God hield, terwyl de andere vreemde goden aanbad. Eveneens zijn er in ons land twee rig- tingen, waarvan de eene zich aan God en Zyn woord houdt en de andere zich houdt aan het gezag der rede. Deze stelling werd natuurlijk zonder bewys aangenomen. Het christenvolk kan, volgens ds. Laan, goeden moed houden na de jongste beslissing der Tweede Kamer ten aanzien van art. 194. De heer Derksen kwam voor de tweede maal in Zeeland ter behartiging van de belangen van het christelijke onderwijs, maar de vooruitgang is niet groot te noemen. Van 1880 tot heden was het aantal chris telijke scholen gestegen yan 18 tot 23. In negen plaatsen dezer Provincie is een fonds gesticht ter oprigting eener christelijke school, maar de scholen laten nog altjjd op zich wachten. In andere plaatsen van dat gewest is de ijver minder groot of zijn de omstandigheden minder gunstig. De heer Derksen deed uitkomen, dat Zeeland door het bijeenroepen van dezen Unie-dag aan Zuid en Noord-Holland, Gelderland en Friesland tot voor beeld strekte. De neer Wirts uit Goes besprak de stellingen dat de inrigting van het lager onderwjjs in ons land ge tuigt vau ondankbaarheid en onregtvaarheid, dat ze onpractisch is eu dat ze oorzaak is van toenemende verdeeldheid onder zonen van hetzelfde vaderland. Inleider vond natuurlijk veel ondersteuning en niet den minsten tegenstand. Daarom was ds'. Van Vlaan deren van Yerseke zeer ad rem, toen hij het betreurde, dat geen tegenstanders waren uitgenoodigdde Unie- vereeniging moet niet in het donker werken, te meer uiet omdat zij haar beginsel zeer goed kan verdedigen. In de namiddagbijeenkomst werd besloten een tele gram te zenden aan den heer de Savornin Lohman. Door den heer Mulder van Zierikzee wordt de vraag ingeleid Wat kan er iD Zeeland nog gedaan worden voor den bloei van het christelijk onderwijs Spreker ontkent dat het in Zeeland treurig zou gesteld zijn wat betreft het chr. onderwijs. Men vindt hier een derge lijke school op de 8000 inwoners, dat i9 evenveel als in Zuid-Holland. In Noord-Holland, Drente en Overijsei is de verhouding veel ongunstiger, in Friesland, Gro ningen en Utrecht daarentegen gunstiger dan in Zeeland. Daarénboven moet men niet vergeten, dat in Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen het modernisme den toon geeft. Toch dient er meer gedaan te worden. Er moet onophoudelijk gekampt worden tegen den tjjdgeest populaire blaadjes en volkstraktaatjes dienen met ruime hand verspreid. In arme gemeenten verleeue men finan- tiëele hulp men late door bekwame sprekers lezingen houden. Ook zy er zamenwerking tusschen predikanten en onderwijzers. De laatsten moeten de eersten niet als eene magt tegenover zich beschouwen, terwijl de eersten door huisbezoek enz. in de gewenschte rigting werk zaam kunnen zyn. De bloei der chr. scholen kan be vorderd worden door 't gehalte van het onderwijs, het geloof der vrienden en de degelijkheid van 't personeel. Kerkelijke twisten worden zooveel mogelijk vermeden, want die doen zeer veel nadeel aan het chr. onderw. Des avonds trad dr. J. A. van Gert van Wijk uit 's Gravenhage in de groote kerk op. Hij sprak over „De school en de werking op 't hart der kindeven." Die rede werd met gloed en overtuiging uitgesproken. Aan het slot wekte hij zyn gehoor op met deze woorden „De christen arbeide aan het verkrijgen, verbeteren en uitbreiden van de school met den by bel. Het gaat om het belang der kinderen, om de eere des Heeren." De heer J. van den Dries te Heinkenszand, de eenige candidaat uit Zeeland, is geslaagd bij het jongste examen voor aspirant burgemeesters en secretarissen te Utrecht. Te Hoedekenskerke heeft een maif den geheelen winter gebreid aan een net van 300 Meter lengte, met het doel daarmede de Wester-Schelde te bevisschen. Jl. Maandag heeft bij daarmee voor 'teerst geviaebt, maar de uitkomst beantwoordde niet aan de verwachting, daar hij slechts 46 stuks groote en kleine bot heeft gevangen. Leveren volgende proefnemingen even slechte uitkomsten op, dan is de twjjfel van velen gewettigd of er in de Wester-Schelde wel visch is, genoegzaam om de moeite en kosten voor de vangst te beloonen. Door ingelanden van den Jacobpolder is tot ont vanger-griffier benoemd de heer J. C. H. Hollmann te Goes, in plaats van den heer Asselbergs te Bergen op Zoom, op verzoek eervol ontslagen. Zierikzee, 10 Junij. Benoemd tot rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw Vosmeer en Vrijberge de heer G. de Graaft' te Oud Vosmeer. Uit Neerbosch meldt menDe directeur der wee9inrigting heeft thans de koninklijke goedkeuring ontvangen voor het houden van eene nationale tombola, waarvan reeds 6000 loten k 1,het lot geplaatst zyn. Thans zal nog eene tweede serie van 4000 loten worden uitgegeven, en daarin zullen drie hoofdpryzen zyn, nl. een prachtig schrijfbureau en 2 linnenkasten, benevens nog een aantal meubelstukkenboekwerken en vele voorwerpen, die uitsluitend door weezen zei ven in de verschillende werkplaatsen zijn vervaardigd. Wordt deze tweede serie geplaatst, waarop alle uitzigt bestaat, dan zjjn bovendien alle voorwerpen, die in de magazynen zijn opgeslagengeheel opgeruimd. De geheele opbrengst van 10,000 wordt besteed tot aan koop van meubelen voor het nieuwe weeshuis, waarin eerlang 200 weezen ter verpleging zullen worden op genomen. Te Bergen op Zoom worden ernstige pogingen in het werk gesteld tot verkrijging van eene telephoon- verbinding met Antwerpen. Het plan gaat uit van eenige fabrikanten. Te Berchem is een jongeling aan pokken bezweken onder de volgende omstandigheden. Niemand wilde hem oppassen zijne zuster „bedankte er hartelyk voor" om de pokken te krijgen ea door een raatn werd hem aan een stok het uoodige toegereikt. In den nacht, waarin hij stierf, moest de lijder zelf uit zyn bed kruipen Om drinken te gaan halen, en hoogst waarschijnlijk is het, dat hij daarbij den dood vond. 's Morgens toch werd op aandringen van de meid naar hem omgezien en men vond hem toen dood liggen. De zuster werd toch door de pokken aangetast. Woensdag avond viel het zoontje van den heer Vis te Sommelsdyk als spelende in de Kerkgracht. De heer Moelijker, voor wiens woning het ongeluk plaats had, sprong er bjj en smaakte na eenige inspanning het genoegen, het kind behouden aan wal te brengen. TELEGRAM M M. Berlyn, 10 Junij. De Kroonprins is door Dr. Mackenzie in tegenwoor digheid Zijner Gemalin onderzocht. De geneesheer houdt vol dat er van kanker geen sprake is. Maandag vertrekt de Kroonprins naar Louden. Volgens een hier loopend gerucht, is de formele Engelsche—Turksche alliantie gesloten. 'ss Gi-avonliage, 10 Junij. Heden werd door het Geregtshof als vice-President der Regtbank te Middelburg beëedigd, Mr. J. van der Lek de Clercq. Het Hof heeft vernietigd het vonnis der Regtbank te Middelburg, in zake J. K., diefstal van konijnen, en beklaagde veroordeeld wegens eenvoudigen diefstal tot 6 maanden gevangenisstraf. 's Gravenhage, 10 Juny, Tweede Kamer. Eenparig aangenomen het ontwerp tot aanleg van eeu spoorweg op Sumatra's Westkust voor de ontginning der Ombiliën-Steenkolenvelden. Inlichtingen der Regering over zake Kruisberg zyn voor kennisgeving aangenomen. Verworpen met 30 tegen 20 st. de overeenkomst tot overneming door den Staat van de aangevangen werken op de Friessche Wadden. Maandag voortzetting Grondwet. KERKNIEUWS. (toez.) naar De Lier ds. Ph. Peter, te Serooskerke (cl. Middelburg). Aan dr. J. Koster, pred. vroeger te Wissenkerke, thans te Groningen, is, wegens voortdurende ongesteld heid, eervol emeritaat verleend. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Kerk te Tholen, door Ds. G. J. Barger te Driebergen. Gemengde Borigteu. Adeljjke betrekking! Tot onder-directeur van de cellulaire gevangenis te Arnhem is benoemd F. H. G. baron van Utenhovethana inspecteur van politie te Leeuwarden. De indirecte belastingen in Frankryk hebben de vijf verloopen maanden van 1887 21'/8 mil- lioen minder opgebragt dan de raming bedroeg. Het achtergebleven duifje te O. zegt nu goed op gang te zynwel verwacht zij elke week dien ouden doi- ferik eens terug, maar zij zegt: »nu heb ik toch eiken dag een anderen van hetzelfde ras, die mij toch eiken dag even goed komt verzorgen als de eerste." Te Br. zegt men: de bedoelde tuin is nog niet gesloten, doch de toegang in bet huisje is verhinderd tot groot genoegen van den vader, die daarop niet t' huis kon blijven. „Wel, welzegt de meid van den heer L. te B. „ze zullen mij wel uitlagchen met de kermis, want met Pinksteren heb ik mij zelf erg verveeld. Maar nu zeg ik tot mijn spijt Ben ik weer mijn jongen kwijt Doch 't is nu nog maar 10 dagen, Dan zal ik er maar een vragen. Om zich gevrijwaard te zien voor bespotting tot froofc vermaak van het publiek wordt inejufvrouw M., e dochter van een sluisarbeider te H., aangeraden hare achterzeilen wat te reven, want er gaat dikwijls op den weg en achter deuren en ramen een flinke bries op in den vorm van een geweldige lachbui. Zy moet zeker doof of onverschillig zijn om aan deze be spotting van de zjjde van het publiek geene opmer king te schenken. Naar men hoort is de kale bakker te G. aan 't opknappenLena heeft wat nieuwe lappen gevonden en als nu de zeep nog wat goed- kooper wordt zal het wel met hem gaan. Willem 1 pas toch op uw zaken, Want ge zult er door geraken, Want ieder die u kent en ziet Haalt bjj u zijn brood toch niet, Het is alleen niet vuil of zwaar, Maar dikwijls flaauw en half gaar. De dochter van een boer te Oplaat moest zich wat fatsoenlijker gedragen, dan zou zij zich niet thuis laten brengen door een half beschonken biggeboer. WATERHOOGTEN. Lobith, 9 Juny. (12 u. midd.) Waterstand 14,36 4- A.P. Mnuulieim, 9 Junij. (12 u. midd.) Waterstand 6,50 M. Gev. 0,30 M. Frankfort, 8 Juny. (midd.) Waterstand 1,24 M. Gev. 0,00 M. Main/,, 9 Juny. (12 u. midd.) Waterstand 3,31 M. Gev. 0,24 M. Caub, 9 Juny. (6 u. voorm.) Wa terstand 4,50 M. Gev. 0,18 M. Cotolenx, 9 Juny. (6 u. voorm.) Rjjnboogte 4,87 M. Gev. 0,37 M. Trie*-, 9 Junij. (12 u. midd.) Waterstand 2,30 M. Gev. 0,56 M. Btulirort, 9 Junij. (8 u. voorm.} Waterstand 5,50 M. Gev. 0,18 M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1