ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. IVo. 5596 Donderdag 9 Juni/ 1887. 45s,e Jaarg\ PATENTRLADEN. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. êlng«tanh. JFranftrtjfi. fDiutsriilanfr, 2Selgu. SÏIeïierlttniï. TELEGRAMMEN. Verschijnt DINGS DA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De nrijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. A,D V ER TEN TIEN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Ziekikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Patentbla den over het 4e kwartaal (dienstjaar 1886/87) ter Secreta rie der Gemeente ingevuld gereed liggen, en van den 7 tot en met den 15 dezer maand aldaar door belang hebbenden kunnen worden afgehaald. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna door ■den Deurwaarder der Directe Belastingen aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebragt, welke be ambte voor elk rondgebragt Patent van de Patent- •pligtigen tiou cent mag vorderen. Ziekikzee, den 6 Junij 1887. J. P. N. ERMERINS. Het is niet gemaklijk in het leven, ook van groote •staatslieden de juiste grens te bepalen tusschen de eischen hunner ijdelheid en de consequenties van hun staatkundig begrip. Wy mogen in dat opzicht wel op den voorgrond stellen, dat ook die beroemdheden meziscken zijn en zich niet altijd aan den invloed hunner neigingen en hartstochten kunnen onttrekken. Intus- achen daardoor wordt door hen dikwijls kwaad gesticht, al hebben zy ook het goede voor; en zij geven daar mede niet zelden een wagen in de handen hunner tegenstanders, die gewoonlijk alles haarfijn ontleden en zelden de goede zijden der dingen opzoeken. Wij hebben bier het oog op den DEiig-elsclieu. oud-Minister Gladstone, wiens naam voordurend gehecht blijven zal aan eene gewichtige periode in de geschie denis van Engeland; maar die ook, zich wel bewust van den invloed, die door hem uitgeoefend wordt, nu en dan zich verleiden laat tot handelingen, die wij niet als lichtpunten in zijn leven kunnen beschouwen. Toen hy, in de vorige week, zoo verhalen ons de be richten van zijn buitenverblijf naar Swansea trok, om •daar eene manifestatie der liberalen bij te wonen, werd hij gedurende de gansche reis aan elk station met groote geestdrift ontvangen. Men bood hem zelfs ge schenken aan ten bewijze van waardeering van zijn pogen in het belang van Ierland. Wij zouden daarop geene aanmerking maken, wetende wat te oordeelen over eene wufte volksmenigte, die gemaklijk van het Hosanna" tot het „Kruist hem" overgaat, inaar wij kunnen het niet prijzen, dat de groote man schier overal redevoeringen hield, die natuurlijk zyne denk beelden over de Iersche quaestie tot onderwerp hadden en weinig geschikt waren het volk tot kalmte en be daard nadenken te stemmen. Hij sckjjnt zelfs een stap verder gegaan te zyn en ook de inwoners van Wales, die reeds in verzet tegen sommige wettelijke bepalingen zijn, in dat verzet te hebben gestijfd. Nu moge men dit alles doen voorkomen als bewijzen voor de vastheid zijner staatkundige overtuiging, onwillekeurig rijst toch de gedachte bij ons op, dat het spreken naar den mond der bewonderaars niet geheel buiten het spel gebleven is. Het zou inderdaad gelukkig zijn, als die netelige ïersche zaak maar opgelost kon worden, want zal by elke uitslag altijd eene party onbevredigd zijn, wjj -weten welk groot verschil het is of men voor een Jail ■accompli staat, dan wel of men eene nog te beslissen zaak bespreekt. Ook in ITranloryii duurde de opwinding voort, zoowel bij hen, die hét nieuwe Kabinet met zeker ver trouwen hebben begroet, als bij hen, die reeds den eersten stap op den Ministeriëelen levensloop als een stap ten doode beschouwen. Gelijk alle nieuwe Minis- teriën zoo is ook dat, onder voorzitting van den heer Rouvier, met schoone beloften opgetreden, ofschoon velen van dezen aan die gewone dubbelzinnigheid lyden, die dergeljjke toezeggingen altijd kenmerken. Op den voorgrond staan, zooals men begrijpen kan de bezuini gingen, maar het zal te bezien staan of de nieuw opgetredenen juist op dit punt zullen kunnen voldoen en doen zij dat al, dan zal de oppositie wel wat anders vinden, om weer eene nieuwe crisis in het leven te roepende Fransche natie zoekt nergens meer naar afwisseling dan op het gebied der Regeering. In ver band met deze wetenschap zou men het Fransche lucht hartigheid kunnen noemen, dat eene motie van •wantrouwen in het nieuwe Kabinet met groote meer derheid werd afgewezen en eene andere van vertrouwen «veneens met groote meerderheid werd aangenomen. In ieder ander Parlement zou dit als een goed teeken voor de toekomst kunnen gelden, maar de Fransche heeren vinden er geen bezwaar in om morgen het Kabinet omver te werpen, dat zij beden hun vertrouwen schonken, 't Is intus3chen maar gelukkig dat voor bet oogenblik Boulanger verwjjderd is, wiens fdannen niet van dien aard waren om het bakken van zoete broodjes van hem te verwachten. Als of er nog geene twistappels genoeg uit den weg te ruimen waren, hebben de Engelschen wedereens een slag geslagen, waarover zij al aanstonds hard gevallen •worden, niet bet minst ook door Frankrijk. Engeland heeft den Sultan weten te belezen om eene overeen komst te sluiten, die bepaalt, dat, onder zekere voor waarden de Engelsche soldaten in Egypte zullen blij ven. Ook de Rus is daarover zeer gebelgd en heeft zich nu met Frankrijk aangespannen ten einde krachtig tegen het Engelsche plannetje te protesteeren. Natuurlijk ■wordt de Porte het eerst en het meest doorgehaald, ook omdat hij Ruslands zin niet heeft willen doen in zake Bulgarije. Het harrewarren neemt dus nog geen •einde en er zal weder heel wat papier noodig zijn voor de nota's, die in het zout liggen en tot de wisseling van dezen zal zich, zoo wy hopen, de strijd wel bepalen. Opmerkelijk is het dat die Turksche baas telkens nieuwe verwachtingen weet aan te brengen en dat hij zelf intusschen daardoor henen scharrelt, zonder dat hem eenig ander leed geschiedt, dan dat bij wat harde woorden moet hooren, die hij waarschijnlijk onder de genoegens in den harem en de lieve woordjes zijner echoonen gemaklyk vergeet. De berichten uit België blijven ongunstig luiden, n.1 schryft men nu en dan dat de toestand verbetert en de arbeiders tot bun werk wederkeeren. In de nabijheid van Bergen hebben omtrent duizend arbeiders het werk •weder gestaakt en de socialisten te Brussel en elders houden niet op het volk in beroering te brengen. Het geroep om algemeen stemrecht gaat daar met nieuwe kracht op, als of daar in het geneesmiddel voor alle kwalen en ook eene bron van meerderen rijkdom, die de arbeiders ten goede kan komen, zou gelegen zijn. Het is eene treurige opmerking, dat schier door de geheele wereld, die strijdkreet gehoord wordt, die wel meerdere verwarring, maar zeker geen vrede zal aan brengen. Met belangstelling nemen wij kennis van de berichten •uit Italië ofschoon ze niet allen gelijkluidend zijn. Er schijnt intusschen wel iets van aan, dat de Paus eene verzoening met den Staat zou wenschen. Mag men vertrouwen op de gezindheden door den Heiligen Vader geopenbaard, waar hij tusschenbeiden kwam om twis tenden te verzoenen, dan is er werkelyk grond te ge- looven, dat het welgemeend is wat, zoo men zegt, de Paus nu wil ondernemen. Karakteristiek intusschen is het wat men zegt, dat dc Paus tot hiertoe in vage bewoordingen sprak, omdat hy eerst eens te weten wil komen, hoe Italië over zijn plan denkt. Rome is terecht vermaard om zyne slimme vogels. Een vernuftige dief liet in de „Times" te Londen eeDe advertentie plaatsen, waarin hij voor „two pence" een prachtig portret van Napoleon III aanbood, gegra veerd door den Ryksgraveur Barré. Hij zond dan een postzegel van tien centimes, waarop inderdaad Napoleon IH was afgebeeld, gegraveerd door Barré. Te Bodyke (Ierland), waar pachters werden ver jaagd, wierp het volk de deurwaarders en politie met kokend water en flesschen. Met groote moeite werd de rust hersteld. Voor de slagtoffers van den brand te Parys ont ving de „Figaro" nu reeds 115,000 frs. Eene voorstelling van Irving in het „Lyceum" te Londen bragt 10,500 frs, op. De „Comèdie francaise" zond 5000 frs. Mile. Van Zandt organiseert een concert. Berlyn. 5 Junij. Luidens hier ontvangen borigtea uit Rome, is de heer Daehne, voorzitter van de Katho lieke Vereeniging te 's Gravenhage, aldaar aangekomen, om namens de invloedrijkste Katholieke kringen van Nederland en België voor eene verzoening tusschen Italië en het Vaticaan te agiteeren. De grondslagen die, naar men beweert, door den Vaticaanschen Moni- teur, verscheidene kardinalen en katholieke diplomaten, alsook door eenige Italiaansche staatslieden, als Bonghi, reeds aangenomen zyn, komen neer op het volgende Herstel van eene feitelijke Pauselijke souvereiniteit. over alle bewoners van het Vaticaansche grondgebied, door instelling van eene Pauselyke municipaliteit en van eene byzondere regtsbedeeling door juristischeleden der Curie. Voorts uitoefening van alle souvereiniteits- regten, met inbegrip van geld slaan en bet uitgeven van bankpapier door eene Vaticaansche Bank, gewaar borgd door de kerkelijke goederen. Hiertegenover zou staan een stilzwygend afstand doen van Rome door den Paus. Zaturdag ochtend was in de streek rondom Ber gen het aantal werkstakers iets minder dan den vorigen dag. By Charleroi viel er zelfs eene belangrjjke ver betering te constateeren van ruim 2100 op Vrydag was bet aantal werkstakers tot 600 gedaald. De tweede zamenkomst te Mariemont tusschen patroons en werk lieden, welke gisteren zou plaats hebben, is tot nadere zamenroeping verdaagd. -Nijmegen, 6 Juny was hier een ongeluksdag. Ten eerste toch viel een metselaar van een steiger en werd meer dood dan levend naar zijne woning over- gebragt; ten tweede geraakte de sigarenhandelaar H. R., uit de Burgstraat, in de Waal en dreef in de ge zwollen rivier van de voormalige Oude Haven tot de spoorwegbrug, alwaar hij door personen, die hem in een boot nageroeid hadden, werd opgevischt, waarna hy volgens het voorschrift van de „Maatschappij tot redding van drenkelingen" werd behandeld en bjj hem de levensgeesten, welke men reeds geweken waande, weder werden opgewekt. Eindelijk verdronk zekere H. J., oud 20 jaar, die zich beneden de stad, ter hoogte van de aldaar bestaande steenovens, in de Waal met zwemmen bezig hield. Zyn lijk is reeds opgevischt en naar de ouderlijke woning overgebragt. Utrecht, 6 Junij. Vrijdag bood een onzer straten een zonderling schouwspel aan. Op het dak van het krankzinnigengesticht vertoonde zich namelijk een krankzinnige, die uit het huis had weten te ontsnappen, door inklimming van den schqor- steen. Op het eerste gezigt meende men een schoor steenveger te zien, zoozeer was zijn plunje met het roet van den schoorsteen bedekt, doch weldra verried bjj, door zyne vreemde gebaren en zijn schreeuwen wie hij was. Niemand van het personeel of der toeschouwers durfde zich op het gevaarlyke punt wagen, zoozeer dreigde hy met een pak slaag, dreigende met zijne klompen. Alle jiogingen waren vruchteloos om hem zijn ge vaarlijke plaats te doen verlaten. Men deed den schoorsteen zoo hard mogelyk rooken, doch dit hielp niets. Men maakte ten laatste zelfs van de waterleiding gebruik om hem schrik aan te jagendit scheen het ware middel te zjjn om hem te doen bedarenalthans bleek dit na weinig tyds, toen ook de regen bij stroomen neerviel, want eindelijk nam hij denzelfden weg terug, dien hy by zijn vlugt genomen had, zoodat de zaak toen spoedig weder in orde kwam. '8 Gravenhage, 7 Juny. Bij de behandeling der additioneele artikelen der Grondwet, heeft de heer Zylker zyn amendement ingetrokken omtrent de af schaffing der accijnsen en de heer De Geer namens den lieer Mackay zyne motie ingetrokken tot ontbinding der Provinciale Staten. Voorloopig is het debat over het kiesreglement aangevangen. Een treurig ongeval trof Zondag eene Haagache familie. Terwijl een heer met zjjne vrouw en kind een rjjtoertje maakte naar Voorburg, gevoelde hij zich plot seling ongesteld. Men begaf zich daarna naar dr. Flint te Voorburg, maar eer men daar was aangekomen, was de man reeds overleden. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. De Haagsche correspondent der „Prov. Gron. Ct." geeft de volgende schets van de redding zijner jeugdige stadgenooten, de heer en mevrouw Mounier uit het brandend gebouw der Opéra Comique te Parys „Zij zaten op eene der bovengalerijen. Daar breekt de brand uit. Een „sauve qui peut" van alle kanten. Gedrang, gegil, een menschonteerend ieder voor zich en God voor allen! Doch het paartje blyft kalm zit ten en laat de anderen wegstormen, zich vertrappen en elkaar dooddringen. Eindelijk echter nemen walm en rook zoo toe, dat hun keel tot stikkens toe wordt digtgeknepen. Nu trachten zy te ontkomen, en ge raken, al tastende en struikelende door de duisternis, op eene lagere gaanderjj, waar hun voet tegen lijken stoot en stervenden een laatsten kreet ontwringt. Helaasde deur is gesloten, en zij moeten weer terug naar boven. Nu zoeken zij een uitweg langs het dak, en na lang tasten komen zij op het dak, waar een 25-tal andere slagtoffers wanhopend smeeken om red ding. Aan de eene zijde, beneden in de diepte, een onafzienbare menscbenmas9a, die onmagtig om hen te helpen, de lucht met gejammer vervult; aan de andere .zijde vreeselijke vlammen, die van minuut tot minuut terrein winnen en wier woedende tongen reeds begeerlijk naar deze offers lekken. Zich naar beneden te werpen, stond gelijk met een zelfmoord maar toch zoo niet spoedig hulp opdaagde, zoutten de vlammen aan de achterzijde, wier verzengende gloed ondragelijk werd, hen spoedig omsingeld hebben. Eindelijk gelukt bet den pompiers, de brandladders aan het dak vast te hechten. Nu is er kans tot red- ding. Doch eerst de vrouwen en daarna de mannen, j Zoo gaat het dus ook de jonge vrouw, gescheiden van i haren echtgenoot, langs cle perpendiculaire ladder te midden van bedwelmende rookwolken en zengende vlammen naar beneden. De ladders reikten echter niet tot den grond, zoodat men zich van de laatste sport op den beganen grond maar op goed geluk moest laten vallen. Eindeljjk is de jonge vrouw beneden, alleen, verlaten, te midden eener haar onbekende me nigte, in den grootsten angst omtrent den echtgenoot, die in het ontzaglykste levensgevaar verkeert. Elk oogenblik kunnen die muren instorten en het reddings werk vordert langzaam, veel te langzaam voor haren vreesehjken zielstoestand. Maar eindelijk is de beurt pok aan de mannen, en het duurt niet lang meer, of zy ziet haar echtgenoot ongedeerd weder. Het echtpaar is nu in den Haag terug, maar het heeft, naar ik hoor, een duren eed gezworen, niet licht meer in het buitenland een schouwburg te be zoeken, wanneer zy zich eerat niet hebben overtuigd, dat het gebouw bij een of ander onheil vlug en ge makkelijk kan ontruimd worden. Aan hunne koelbloe digheid hebben zy het te danken dat zy dit vreeselijk gevaar ontkomen zyn." Het nieuwe Grondwetsartikel (art. 194), luidt nu als volgt: Het geven van onderwys io vry. Het toezigt van de overnA-id op het onderwys in het algemeen, de inrigting van het openbaar onder wys en, voor zoover het lager en middelbaar onder wys betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid worden door de wet geregeld. Het onderwys is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regering. De Koning doet van den staat der hooge-, middel bare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten- Generaal geven. Het nader rapport der commissie in de zaak van den heer Salomon deelden wij mede en ook hare ver klaring, dat zy bzj hare eerste conclusie meende te moeten volharden. Het zal thans de taak des Ministers zijn, om aan te toonen, dat de dieven onder het ambtenaarapersoneel aan den Kruisberg geen dieven en de dronkaards geen dronkaards warendat de ongeschikte bewaarder B. geschikt was en de heerachende zedeloosheid niets beteekendedat de commissie van administratie den kommandant wel steunde tegenover onachtzaam, oneer- lyk, in één woord, ongeschikt personeeldat zij adres sant nooit heeft gegriefddat adressant ook bij het bezitten van gevoel van eigenwaarde, onder dezen treurigen toestand, geen ontslag had behoeven te vragen, enz. Het is voorwaar een zware taak voor den Minister, en met belangstelling zullen zeker velen met ons af wachten, hoe 's Ministers verdediging zal zyn. Het meeste succès zou de Minister vermoedelijk kunnen verwachten, indien hij ditmaal eens „eigen hart" en „eigen oog" raadpleegde, in plaats van dat zjjner gewone raadslieden. Te Scheveningen is de avond van Maandag en de afgeloopen Dingsdag nacht rustig voorbijgegaan. Door patrouilles en politie werd het 9trand tot vroeg in den ochtend streng bewaakt. De sociaal-democraten maakten Maandag avond van de gelegenheid gebruik tot het verspreiden onder de bevolking van opruijende geschriften. De viaschers scbynen nog ongeneigd het werk te hervatten, maar de reeders blijven er bij om niet aan de ongegronde eischen toe te geven. Vrydag middag ontlastte zich boven 's Gravezande eene onweersbui, vergezeld van een hevigen hagel slag. De schade aan veld-, tuin- en boomgewassen is zeer groot. De aardappelen zyn totaal vernield. Ook de vruchtboomen hebben veel geledenmaar deze waren zoo overladen dat eenig vërlies niet zal hinde ren. Behalve aan de gewassen, is veel schade aan de broeiramen voor de druiven toegebragt. Het aantal stukgeslagen ruiten is zeer aanzienlyk, bjj sommige tuinders zyn 3 400 ruiten gebroken. De hagelbui heeft over het grootste gedeelte dezer gemeente gewoed, vooral in den Noordlandschen polder. Daarentegen is in de rigting van Monster, langs den Monsterschen weg, geen hagel gevallen. Naar wij vernemen, heeft ook nog een gedeelte der gemeente Naaldwijk geleden het overige Westland is verschoond gebleven. Hulst, 6 Juny. De Internationale wedstryd van vlas-, braak- en zwingelwerktuigen zou om 7 uur beden ochtend eenen aanvang nemen: om 11 uur was men echter nog in Genesis. Natuurljjk, want de tentoon stelling, die op het officieële openingsuur volmaakt in orde is, moet nog gehouden worden. En waarom zou Hulst eene uitzondering op den regel maken Trouwens het komt er ook niet veel op aan, dat men een beetje over den tyd begint. De jury zal toch wel klaar komen! Er is nl. niet al te veel ingezonden: naar den hoofd prijs 450 voor het beate zwingel werktuig voor de bewerking van ongebraakt vlas) diagen slechts twee inzenders medevoor den tweeden pry's 850 voor het beste zwingelwerktuig, voor de bewerking van gebraakt vlas) is zelfs maar één enkele liefhebber Ik heb zoo iets hooren mompelen van in het water fevallen, maar geloof toch, dat dit een beetje over- reven is. Dat net hoofdbestuur der Landbouwmy. echter hoogere verwachtingen van den wedstryd ge koesterd heeft;, is m.i. sine qua non Als afdeeling, waar in 1888 de algemeene Land- bouwvergadering plaats hebben zalis Hoinkenszand aangewezen. Nieuw-Vosmeer. Verleden Vrydag had in byzyn van den ganschen gemeenteraad alhier de pleg- tige installatie plaats van den nieuw benoemden Gemeen te-Secretaris en Ontvanger alhier I. Buijsen; nadat in handen van den Edelachtbaven Voorzitter van den Raad de eeden by de wet voorgeschreven waren afgelegd zyn de functiën aanvaard. Dit is de eerste keer dat na de invoering der gemeentewet bier zoo iets aan de orde kwam. Na afloop der vergadering werd den leden een souper aangeboden, waaraan door allen genoegelyk is deelgenomen. Domburg, 7 Juny. Onze badplaats heeft dit jaar eene belangrijke aanwinst gedaan door den aanbouw van vier villa's, die niet slechts bet strand maar ook de gemeente meerdere levendigheid bijzetten. Ook ver schaften zy aan velen werk in het seizoen, waarin hier weinig te verdienen valt. Ofschoon de villa van Dr. Mezger inwendig nog ver van klaar is, worden haastig eenige kamers in gereedheid gebragt om de familie te kunnen opnemen. Vlissiiif^eu, 7 Juny. Aan mr. Tak van Poort vliet werd heden door commissarissen en directeuren der maatschappij „Zeeland" een prachtige zilveren beker aangeboden, als blijk van buide voor zyne be- moeijingen als president-commissaris bij het tot stand komen van den dagdienst. De elfjarige zoon van den scheepstimmerman B., te Vlissingen, viel Zaturdag namiddag in de buiten haven by de Marinesluis Waar hij aan het visschen was, te water, en werd na een half uur dood opgehaald. Eenige minuten te voren was de knaap nog door een voorbyganger gewaarschuwd. Midclelltmrji:7 Juny. Het raadsel in het Reigersstraatje is nog niet opgelost en men gaat voort met het gezin te verontrusten en, erger nog, den zenuw- achtigen toestand van het kind te doen toenemen. Het straatje is 's avonds nog niet te passeeren door de massa volks, die in stomme ontroering het „spookhuis" aa n- staart, vermoedelyk in de hoop om het „9pook" door den schoorsteen te zien ontsnappen. Inmiddels begrypen wy niet, dat de politie die ophooping, hoe vreedzaam ze ook moge zijn, toelaat, daar zy in hooge mate lastig en onaangenaam is voor de bewoners en de agitatie levendig houdt, terwjjl het „spook" bij mindere belangstelling zijn spelletje spoediger moe zou zijn. Naar men verneemt heeft de korporaal E. van het 2de bat. alhier in garnizoen, die den 5den Junij van verlof moest terugkomen, zich niet terug gemeld, maar is naar Amerika vertrokken. Alvorens met verlof te gaan heeft hij al zyne private goederen te gelde gemaakt. Tot adj.-commie8 bij de prov. griffie in Zuid- Holland is benoemd Mr. H. Ph. Berdenis van Berlekom te Middelburg. Tot hoofd der school te Oost- en West-Souburg is benoemd de heer C. van Weelehoofd der school te Duivendjjke. 8 Juny. Naar we zoo even ver nemen, i# de bekende spiritist, de heer H., gelokt door de vreemde verschijnselen in het Reigerstraatje, zoo naauw verwand aan zijne geliefde geestenwereld, her waarts gekomen om zich te overtuigen van de werk zaamheid van den geesten-tamboer. Spoedig nam ook hij het bewuste getrommel waar en sprak daarop met den geest af, dat „ja" vertolkt zou worden met één tik, „neen" met twee tikken. Op de vraag of de geest antwoorden wilde volgde één tik. De vragen die nu volgden werden langzamerhand zoo vertrouwlyk, dat het spook of de geest zeker om zich niet te ver raden. zweeg. De vader van het kind meent den geest te hebben gezien. Het tikken werd ook gehoord als de handjes van het kind zaamgebonden boven de dekens lagen. Het vermoeden wint veld, dat een timmermansknecht zeer goed bet tikken zou kunnen verklaren.5 Yerseke, 7 Junij. Heden middag omstreeks 2 uur brak plotseling brand uit in een schuurtje vnn den heer I. Hage. Ofschoon de brand zich in het eerst ernstig liet aanzien, bleef de woning, die onmiddellijk aan het schuurtje grenst, gespaard, wat voornamelijk te danken is, aan de groote hoeveelheid water, die de nieuwe spuit in de vlammen wierp. Het schuurtje is tot den grond toe afgebrand. Goes, 7 Junij. Na de heldendaden van voor eenige weken had men reden te gelooven dat de volwassen straatslungels waren gaan inzien hoe laf net is als kerels van twintigjarigen leeftyd zich als kleine kin deren gedragen. Het tegendeel is evenwel gebleken. Zondag nacht hebben ze by rustige burgers in de voor stad, o. a. bij v. A. en G. ruiten ingegooid. Bij voor keur zoeken die helden afgelegen buurten en tijdstippen waarop zy weten kunnen dat de politie daar niet is. In denzelfden nacht werden twee burgers, de heeren R. en V. d. V. door eenige bengels om tabak aange sproken en op allerlei wyzen gesard. Beiden waren verstandig genoeg om die volwassen kinderen te laten begaan. Die helden zyn wel bekend, maar naar de be drijvers der nachtelijke schandalen zoekt de politie nog steeds. Twee arme Goesche jongens vonden dezer dagen te Kruiningen een bankbiljet van ƒ25. Zij gaven het den eigenaar terug en kregen tot belooning vyftig centen. De Minister van Financiën heeft gunstig beschikt op het adres van het kerkbestuur der Ned. Hervormde gem. te Rilland—Bath ter verplaatsing van kerk en pastorie uit Bath naar Rilland. Te 's Heerenhoek circuleert een adres aan het gemeentebestuur om de kermis af te schaffen. Onder de verzoekers behooren o. a. ook de herbergiers. Borssele, 5 Junij. Door het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteusen polder Borssele is alhier aanbe steed bet verbeteren en onderhouden der waterkeerende werken aan bovengenoemd waterschap en polder, waar van de raming beloopt ƒ26,532,56. Het laagst werd ingeschreven door den heer J. Jansen te Terneuzen, voor J 21,765. Woltaavtsciyii6 Junij. Het min gunstige wêer, vooral 's morgens, was oorzaak, dat aan het op jl. Zaturdag hier gehouden concours naar den lossen vogel, slechts door 38 schutters, vertegenwoordigende elf gilden, werd deelgenomen. Opgekomen warenuit Goes Jacoba van Begeren" met 3uit Hansweerd •Oefening en Uitspanningmet Iuit 's-Heerenhoek »St.-Barbara" met 2, »Concordia" met 3, en *de Vrjje Schutters" met 2; uitKrabbendjjke >St.-Sebastiaan" met 1uit Biezelinge »de Pauw" met 3uit Kats »de Kroonprins" met 6; uit Heinkenszand »Soranus" met 6; uit Kruiningen »de drie Korenbloemkens" met 3 en van hier »Doel naar hooger" met 8 schutters. Yan de schutters uit Kats behaalde A. Markusse den eersten en C. van der Maas den tweeden prijs, terwyl de derde prjjs ten deel viel aan Adr. van de Linde, hoofdman van de Wolfaartsdijksche sociëteit. De me daille voor de meeste kleine vogels verwierf P. van der Dries, na kampstrijd met J. van der Dries, beiden van Heinkenszand. Hoe sterk er ook op gemikt werd, bleven de 2 zjjvogels niettemin stand houden, zoodat die in kleine prijzen verloot werden. Na een genoege lyk bijeenzijn, liep dit feest in goede orde af. Zonnemaire8 Junij. Den 15 Juny e. Je. zal voor onzen predikant den WelEerw. Heer C. F. Zeeman, een feestdag zijn. Het zal dan 25 jaar geleden zijn, dat hij zich alhier met der woon vestigde en op den daarop volgenden Zondag zijn dienstwerk aanvaardde. Het zal den geachten jubilaris, die steeds de grootste humaniteit in zijn persoon vereenigd, zeker niet aan belangstelling ontbreken op dien dag en Zonnemaire zal zeker toonen, dat het ware menschenmin op hoogen prijs stelt. Want al mogen er ook in onB dorp zijn, die op godsdienstig gebied met hem van gevoelen verschillen, toch draagt iedereen hem de grootste ach ting, die hij ten volle verdient, toe. Moge het hem gegeven zijn nog lange jaren voort te gaan op den wegdien hy reeds zoovele jaren in onze gemeente heeft bewandeld! Ziofiltxee» 7 Juny. In eene op heden namiddag gehouden plegtige civiele teregtzitting van de' Arron- dissements-Regtbank alhier, is de heer Mr. J. H. C. Horch, geïnstalleerd als Substituut-Officier van Justitie. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland |is de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, ter ver vanging van den heer J. M. de Glopper, overleden, in het hoofdkiesdistrict Zierikzee bepaald op Dingsdag 28 Junjj 1887 en de herstemming zoo noodig Dingsdag 12 July daaraanvolgende. Een hevige slagregen heeft in korten tyd op de grenzen van Utrecht en Gelderland eene buitengewone schade op de roggevelden aangebragt. Groot is het aantal Hectaren, waarvan het gewas nu tegen den grond ligt en thans geen waarde dan als veevoeder meer heeft. Door de maréchaussee uit Osch is gevankelijk naar 's Bosch overgebragt eene vrouw, die verdacht wordt, zich op eene bruiloft, waar zij als gast was, te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden slot en eene portemonnaie uit den zak der gastvrouw. Deze laatste had tengevolge van de warmte eene flaauwte gekregen de gearresteerde bood baar daarbij bereid willig hulp en schijnt van deze gelegenheid gebruik gemaakt te hebben om den diefstal te plegen. Het gouden slot, dat zjj reeds verkocht had, is bij eenen goudsmid te 's Bosch teruggevonden, terwyl men de Eortemonnaie in eene kagchel verborgen vond bet geld ad zij reeds uitgegeven. Een der vroegere colporteurs van „Regt voor Allen" belast zich thans met het verspreiden der liederen van het Leger des HeiK Hg zegt, dat hy op den weg van Weesp naar Amsterdam bekeerd is. Te Dordrecht is door de politie aangehouden een 17-jarig slagersknecht, die eenige weken geleden door insluiping bij nacht, in de woning van zijn patroon, ƒ1200 uit een bureau in de slaapkamer had gestolen. Het grootste gedeelte van het geld was reeds verteerd in de koffijhuizen en andere plaatsen te Rotterdam. W. J. B., de emeritus predikant uit Apeldoorn, die zich bij zyn vriend te Arnhem aan diefstal van eenige kostbaarheden schuldig maakte is te Almelo gearresteerd. Door den Hoogen raad werd Maandag behandeld de voorziening in cassatie van J. O., landbouwer te St. Moartensdyk die, met bevestiging van een vonnis der regtbank te Zierikzee, door het geregtshot te 's Gra venhage, veroordeeld is tot 6 maanden gevangenisstraf, ter zake van miehandeling door het toebrengen van slagen met eon springstok en eene verwonding met een mes. Mr. J. van Gigch ontwikkelde eenige bezwaren tegen het bevestigde vonnis, voornamelijk wat de behande ling der vordering met de beleedigde party betreft en concludeerde ten slotte tot vernietiging er van. 13 Juni neemt het O. M. zyne conslusie. Twaalf jongelieden, waarvan het meerendeel den leeftyd van twintig jaren heeft bereikt, ontvingen de mededeeling, dat zijmet ingang van 1 July a. s als leerlingen van 's Rjjks werf te Hellevoetsluis zullen worden ontslagen. s Gravenhage, 8 Juny. By het vertrek van den Min. van Waterstaat enz. Op heden, is de Minister van Marine belast met de waarneming dezer portefeuille. In de Tweede Kamer werd voortgezet het debat over de Kiesregt-bepalingen in de artikelen der Grond wet. Het amendementvan der Feltz om het Kies- regt nog meer uit te breiden tot den gezeten werk man, werd bestreden door de Heeren Rutgers, de Beaufort, RuysVan Baar en Heldt, die meeren- deels ook het artikel bestreden. De heer de Beaufort stelde voor om de catagorie c der Regering (huurders van kamers) te doen vervallen. De Ministers van Financien en van Binnenlandsche Zaken bestreden sterk dit amendement. Morgen voortzetting. Brussel, 8 Junij. De troepen, die in de myn-districten waren, hebben bevel ontvangen, weder naar de garnizoenen terug te keeren. De toestand is weêr normaal. Gelsenkirchen, 8 Junij. Heden nacht heeft eene ernstige ontploffing plaats gehad in de kolenmijn „Hibernia", Reeds zijn 28 dooden opgehaaldmen vermoedt dat 60 personen zijn om gekomen. KERKNIEUWS. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland wer den voor de vergadering der Synode van 18S71S90 benoemd als ouderling de heer I. Dieleman te Terneuzen, lid van genoemd kerkbestuur, en tot diens secundus de heer J. van der Bent te Brouwershaven, lid van het classicaal bestuur van Zierikzee. By de chr. ger. kerk is thans geen enkel candidaat meer beschikbaar om in de vele vacaturen te voorzien. Beroepen te Purmerland ds. Heringa te Renesse. Colijnsplaat. Uitslag der vrye stemming voor een lid van het Kiescollege op 4 Junij 1887. Uifcgebragt 123 stemmen waarvan van onwaarde zijn verklaard 9, allen geen naam duidelyk aanwijzende. Geldige stem men 114, waarvan de volstrekte meerderheid is 58. Hiervan verkregen J. Janse Kz., 49 st.A. D. Snoep, 34 st.P. Tazelaar, 15 st.; L. A. Vink, 8 st.A. Sfceen- dam, 1 st.P. v. d. Berge Jz., 1 st.L. de Wilde, 2 st.Ph. de Baek, 2 st. en Lambrecht Vink, 2 stemmen. Gemengde Berigten. In den gemeenteraad van eene kleine stad werd dezer dagen eeDe heftige discussie gevoerd over de aanvraag om eene subsidie van 100 gulden voor eene tentoon stelling van vogels en pluimgedierte. Verscheidene leden merkten op dat dit een stap was op een gevaar lijken weg, daar dan bijvoorbeeld de zangvereeniging ook wel subsidie kon vragen. „Och wat" merkte een der leden op „zingen kan iedereen, maar eijeren leggen is nog wat anders" en de gevraagde subsidie werd toegestaan. „Geen geregelder uurwerk dan een oppermansmaag", dat kan men tegenwoordig te Zie rikzee opmerken, want hoewel de meeste hnnnev geen horloge bezitten, de groote klok niet slaat en de andere klokken in verschillende gedeelten der stad niet te hooren zijn, weten die vluggertjes zoo precies mogelyk het klokje van 8- of van 12 uren. Een rijk wijn handelaar te Londen heeft op zyn sterfbed bekend, dat hy duizende menschen vergiftigd had door 't fabriceeren van wijn van allerschadelijkste bestanddeelen. Afschrift van deze bekentenis zal worden gezonden aan eenige der voornaamste wijnhandelaren. Een lOOfcal Am- sterdamsche koffiehuisbedienden doen bij adre9 hun beklag *oy het gemeentebestuur, dat zij meer en meer door vrouwelyk personeel worden verdrongen. Zeer vele van die arme Jans loopen dan ook zonder betrekking maar kan de gemeenteraad daar iets aan doen? Een korporaal en eenige soldaten te 's Hage zyn reeds zes wekeu eiken dag bezig met het afborstelen van boeken op het Ministerie van Oorlog. En dan wordt er nog zoo dikwyls geklaagd, dat alle soldaten een lui leventje hebben en niets uitvoeren. - Geertje te W.dorp zegt al zuchtende Heer hinkelpoot is laag gezonken, Op Pinkster-Maandag was hy dronken. In de herberg is hy toen aan 't vechten geraakt En heeft daar groot kabaal gemaakt. Een timmerman te O. V., wordt in zyn eigen belang aangeraden zich niet te veel met zekere dames op te houden, want die kosten geld en dan zouden de cent jes gauw op zyndan is het natuurlijk achter 't dorp ook uit en liij zou toch zeker gaarne zijn verdronken dubbeltjes terug zien. Anna onder de gemeente Hamerstede wordt aangeraden zich wat fatsoenlyker te gedragen, daar zy een beste jongen met Pinksteren maar slecht behandeld heeftnu heeft zy kans dat zy met een heertje kan gaan opsteken, want die loopt nog al gaarne in den donker. „Ik was pas thuis van de reis", zegt Kaatje de praatster van Geersdyk, „of ik kreeg het al weer druk met mijn Jaaphy heeffc wel een aardig been, maar bij is toch geen avbeider." Jaapje! pas toch op uw zaken Want ge zult van 't padje raken, Ze is te grootsch, te trotsch van aard En geen halve stuiver waard. Jaapje moet nog goed gaan leeren Om te maken flinke feleeren, Niet te groot en niet te klein, Kaafje is dus voor hem niet fijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1