ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5595 45s,e Jaarg. Donderdag 2 Junij 1887. KEURING DER RIJTUIGEN. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAQ. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. AD V JE RTENTIENvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. wordt naar plaatsruimte berekend Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 1ste heltt der maand Mei 1887 de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren J. Hage, Kruiningen. Verzonden geweest naar Ame rika. Nieuwerkerk. P. v. d. Sleet, Grand Rapids. Zonnemaire. Mej. E. Fontaine, New-York. Herplaatsing wegens misstelling.) De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bik'/, ee, Gelet op art. 47 der AlgemeenePolitie-Verordening voor deze gemeente Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Donderdag den O Juny e. k., des namiddags te 5 uur, aim de Balie alhier, éene KEURING zal worden ge houden der verhnurd wordende RIJ-en VOERTUIGEN en SLEDEN. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 23 Mei 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Nieuwstijdingen. Hweritm. Een hevige brand heeft de stallen van de tram way maatschappij te New-York vernield, benevens de aangrenzende woningen. 1600 paarden zijn omgekomen en de schade bedraagt meer dan 1 millioen dollars. Hoeveel menschen zijn omgekomen is nog niet bekend ook is de oorzaak van den brand onbekend. ÜFtanfcrijfc. DE BRAND TE PARIJS. Eerst later heeft men zich rekenschap kunnen geven ■van den omvang van den brand in de Opera-Comique. Tè verwonderen is het dan ook, dat niet meer aan grenzende gebouwen door de vlammen zijn aangetast. Hoogst waarschijnlijk is dit te danken aan den een meter dikken muur, die het schouwburggebouw van 4e overige huizen scheidde. Onmiddellijk toen het dag was en de rookende puin- hoopen het toelieten, ging de brandweer aan het zoeken van lijken en telkens zag men uit de ramen der 3de 4de verdieping door middel van touwen onherken bare lijken naar beneden laten het waren meest lijken van koristen en figuranten. Beneden werden de lijken in lakens of dekens gewikkeld. Tegen 12 uur waren reeds dertig lyken van onder de puinhoopen gehaald, maar er moesten er zich nog moor onder bevinden, daar toen reeds aan het hoofdbureau van politie 57 personen als vermist waren opgegeven. Dit waren allen inwoners van Parijs; maar wie kan het aantal be woners der provincie en vreemdelingen zeggen, dat later opgevraagd zal worden Verscheidene toeschouwers, die in de fauteuls d'orchestre gezeten waren, moeten tot de slagtoffers behooren men heeft reeds vyf lijken van heeren, in zwarten rok gekleed, gevonden. De lyken werden per brancards naar de politiebureaux in de Rue Drouot en in de Rue de Richelieu gebragt. Een afschuwwekkend schouwspel leverden deze politie bureaux op. Men verdrong elkander wie het eerat binnen zou komen. De meeste lijken waren zoo verkoold, •dat zij onherkenbaar waren. Een moeder zag men voor het lij k van een jong onherkenbaar meisje neergeknield, •■waaraan zjj een teeken, bracelet, byou of een ander voorwerp zocht om haar ongelukkig kind te herkennen. Eindelijk herkende zij haar kind, toen zij het lijk den mond opende, aan een met goud ingezetten tand. Eene andere vrouw kreeg, toen zy het lijk harer zuster her kende, eene bloedspuwing en werd bewusteloos weg gedragen. In het politie-bureau in de Rue de Richelieu kwamen nog aangrijpender tooneelen voor. Hier lagen de lyken door elkander in eene naauwe ruimte, enkele geheel naakt, andere in gescheurde kleederen. Onder deze lyken was dat van den bediende van den zanger 'Talazac. Eenige dagen geleden, toen er in de Kamer sprake was van den slechten toestand der Opera Co- inique bij brand, had bij een touw met knoopen ge kocht en aan zijn meester gezegd„Dit zal u diensten bewijzen ingeval van brand." En door middel van dit touw heeft de baryton Soulacroix zich door een venster uit de tweede verdieping kunnen redden. Op het oogenblik dat de correspondent het politiebureel verliet, herkende een kind van 12 jaar haar moeder onder de Ijjken. Er wordt verzekerd dat in het gebouw de voorzorgs maatregelen tegen brand veel te wenschen overlieten. Verscheidene deuren zijn ingetrapt moeten worden. Andere deuren heeft men in 't geheel niet kunnen openen, en voor een dezer heeft men twaalf lyken op elkander gevonden van ongelukkigen, die vergeefsche pogingen aangewend hebben om haar open te krijgen. De schade wordt op 2,500,000 francs geschat. Het gebouw was verzekerd voor een millioen, het materieel voor een half millioen. Vyf tien assurantie-maatschap- pyen zijn in de zaak betrokken. Het juiste aantal slachtoffers bij den brand van de Opera-Comique is nog niet bekend en zal waarschijn lijk wel niet hekend worden. De personen toch, die met het opruimen der ruïnen belast zijn, verklaren, dat «r in de kelders nog lijken zijn van personen, die aldaar hunne toevlugt hebben gezocht, welke zij niet kunnen bereiken en geheel onherkenbaar zijn, terwyl op ver schillende plaatsen enkele ligchaamadeelen zijn ge vonden. De lyken, die herkend zijn, zijn ten huize der bloedverwanten gebragt, terwijl de onherkenden naar de Morgue en het Hötel Dien vervoerd zijn. Op den noodlottigen avond waren o.a. Boulanger, Goblet en Berthelot aanwezig. Laatstgenoemde, de ex- Minister van Onderwijs en fraaije Kunstenwordt meer bepaaldelijk verantwoordelijk gesteld voor den treurigen toestand van de Opéra-Comiquedie zulke treurige gevolgen had. Het aantal dooden is nog niet met zekerheid bekend. Tot hen behooren o.a. de bankier Dessauev en zyne vrouw uit Weenen, die in Mei 150,000 fl. hadden ge trokken en een pleizierreisje naar Parijs hadden ge maakt en een jong Oostenrijkerdie bij den brand in het Ringtheater te Weenen eene ernstige wond had bekomen. Onder de werklieden, die belast zjjn met het weg ruimen van het puin van het afgebrande gebouw zijn er twee betrapt op het doorzoeken der lyken, met het doel om te plunderen waar iets te plunderen viel. Bij zeven andere werklieden, onder welke verscheidene af komstig uit andere landen, zyn daarna kostbare voor werpen gevonden, die zjj'op misdadige wijze verkregen j haddenby dezen een armband, bij een ander een j gouden horloge, weer by een ander een ring of porte- monnaie. Die lieden zyn natuurlijk achter slot en grendel gezet. De politie heeft tengevolge dier ont dekkingen strikten last gegeven om geen arbeider te laten heengaan, zonder hem eerat te doorzoeken. De begrafenis der slagtoffers onder het personeel by den brand van de Opera Comique te Parijs heeft Maan dag plaats gehad. In de Notre Dame had de lykdienst plaats. Twee en twintig lykkisten waren in het midden geplaatst. Aan de eene zyde stond het personeel dei- Opera Comique en aan de andere zijde had zich de familie van de overledenen geschaard. Na den lykdienst werden de 22 kisten, in even zooveel lykkoetsen ge plaatst, welke twee aan twee voortreden. Een peleton der republikeinsche garde ging den stoet vooraf, ter wijl achter de lijkkoetsen onmiddellyk de familieleden volgden. Vervolgens kwamen de Ministers, de vertegen woordigers van den President der Republiek en Generaal Boulanger, de delegatiën der beide Kamera, de leden van den Gemeenteraad, de Maires van Parjjs en de overige delegatiën en genoodigden. De lyken werden op Père Lachaise ter aarde besteld. Een hoogBt indrukwekkend gezigt was het, toen de 22 lykkoetsen ♦er i>egrafeni3 opreden, te midden van oene zwijgende menigte, welke het hoofd ontblootte. Drie redevoeringen zyn op het graf gehouden, door de Minister Goblet en Berthelot en den heer Carvalho, directeur der Opera Comique. Parjjs, 30 Mei. Generaal Féron heeft de porte feuille van oorlog aanvaard. Naar het „Journal de Paris" zegt, moeten Engeland en Turkije een defensief, en zoo noodig ook offensief, verbond gesloten hebben. i In de omstreken van 0__ het 't woeligst. Vrijdag middag werd te Quaregnon eene nieuwe charge door de gendarmerie gemaakt, waarbij verscheidene kinderen onder den voet geraakten en door de paarden vertrapt werden. Te Frameries begon Vrijdag avond om 7 nur eene meeting, welke door ruim 1500 personen werd bijge woond, bovendien was er nog een duizendtal dat geen plaats had kunnen vinden. Een peleton jagers te paard had voor het lokaal postgevat. Op de agenda kwamen de volgende punten voor: 1. de werkstaking en de burgerij2. de belasting op het vleesch3. de gelijk heid van militaire lasten4. de amnestie5. het algemeen stemregt. Al deze punten werden door den heer Jules Dufrassnes, lid der Provinciale Staten onder luide toejuichingen behandeld. „De werkstaking zeide hjj is ditmaal politiek. Blijft kalm, treedt niet uit de orde, want gy krijgt de burgerij tegen u." Her haaldelijk heeft de spreker zyne toehoorders aangemaand het werk te hervatten, hun belovende dat de burgerij krachtig de gewenachte hervormingen zal eischen. In het district van Charleroi kan de dag van Vrijdag „de dag der vrouwen" genoemd worden. In niet minder dan vijf gemeenten hebben de vrouwen vergadering gehouden en in al deze byeenkomsten is besloten de mannen tot werkstaking aan te sporen. Ook werd er over gesproken om in groepen naar Brussel te gaan. Brussel, 27 Mei Gisteren is bevel gegeven tot het onder de wapenen roepen van een gedeelte der ligtingen van 1883 en 1884. Brussel, 30 Mei. Het progressistische Congres heeft de beraadslaging over bet programma ten einde gebragt. Het keurde, met eenige kleine wijzigingen alle in het programma uitgesproken wenschen goed, met name clie betreffende den leerpligt, de regeling van den kinder-arbeid, de scheiding van kerk en staat de gelykheid der militaire lasten, de hervorming van het belastingstelsel,""het oprigten eener arbeiderabeurs, en de aansprakelijkheid der werkgevers in geval van ongelukken. Het Congres sprak zich tevens uit ten gunste van Luili, 29 Mei. Eene talrijk bezochte vergadering van werklieden, heden alhier gehouden, heeft moties aangenomen ten gunste van het algemeen stemregt, van de amnestie en van de intrekking van het wets voorstel, tot het heffen van invoerregten op vleesch en vee. Eene onafzienbare menigte was voor het lokaal vereenigd. Brussel, 31 Mei. Men had aangekondigd dat er heden in alle bedryven eene werkstaking zou plaats hebben te Brussel en in de voorsteden. Alles beeft zich bepaald tot eene werkstaking van een deel der metaalwerkers te Molenbeek, ten getale van ongeveer 100. Zij houden zich zeer rustig er heeft geene enkele ernstige manifestatie plaats gehad. Met het oog op hetgeen er dezen avond zou kunnen voorvallen, zijn er krachtige maatregelen genomen (Zie telegram.) SSIeï'erlttttïr, 's Grayenhage, 21 Mei. Bij de Eerste Kamer is een schryven ingekomen van den oud-vice-admiraal De Casembroot houdende protest tegen de gunstige in- ligtingen van den Minister yan Koloniën, in zake onze strijdmiddelen in Indië. Rotterdam, 28 Mei. Onder hen, die zich Don derdag morgen naar het stadhuis begaven om het huwelijksbootje ia te stappen, bevond zich een jong paartje, dat algemeen de aandacht trok. De bruidegom was een 26jarig ritmeester van het Bulgaarsche leger in uniform, de heer Stoiloff, op wiens borst een ridder orde prijkte, terwijl het 17jarig bruidje mejufvrouw J. Witovsky, mede met twee decoratiè'n was versierd, waar van een haar door de vereeniging „Het Roode Kruis" is toegekend; wegens de bewezen diensten op het slagveld in den jongsten oorlog tusschen Servië en Bulgarije. Morgea zal dit huwelijk in de Grieksche kapel te 's Hage kerkelijk worden ingezegend. Terneuzen, 29 Mei. Heden morgen arriveerde alhier per extra-trein een 180-tal werklieden uit Gent die per extra boot een bezoek ging brengen aan Vlis- singen en Middelburg. Na zich aldaar goed te hebben geamuseexd en te Middelburg eenige muzieknummers ten gehoore te hebben gebragt, arriveerden zij eveneens per extraboot alhier te ruim 7 ure, waarna zij onder het spelen vau eenige stukken muziek zich naar het station begaven, ten einde per extratrein weder naar Gent te retourneren. Dank zij de goede zorgen van den ondernemer en de commissie van toezigt is de Theetuin, sedert wy hare oprigting mededeelden, heel wat meer volmaakt, Niet alleen dat moeder natuur bloemen en planten doet ontluiken, maar ook het bestuur bezorgde de schietbaan, den schommel enz., terwyl gisteren middag de koorzangraaatschappij „de Heuvelgalm" te Gent voor een talrijk publiek eenige zangnommers ten beste gaf. "Vlissöinjyen, 31 Mei. Hoe noodig het is dat er maatregelen worden getroffen om het onderwys meer algemeen te maken blykt ieder jaar ten duidelykst bij het examentje dat den recruten bij hunne aankomst wordt afgenomen. Een groot gedeelte, kan niet lezende overigen wel, maar hoe Gelukkig dat de zoogenaamde huishoudelijke school die in ieder garnizoen is, zich met hunne opleiding betast en hen ten minste zoover brengt, dat zij bij het met groot verlof vertrekken, allen al is het voor een groot gedeelte nog gebrekkig kunnen lezen. Voor de curiositeit geef ik hier een adres dat een milicien aan een collega schreef: Driede reesemend driede bateljon tweede kopie invetrie aan korrenelia v. a te Breggeopsoom. Te Vlissingen sprong Maandag avond een marinier die uit Rotterdam met verlof was, in de Walstraat uit de nog in beweging zijnde tram. Hy geraakte er onder met het gevolg dat zijn linkerbeen verbrijzeld werd. Per raderbaar naar het militair hospitaal gebragt, moest onmiddellyk tot de amputatie van bet been boven de knie worden overgegaan. De toestand van den man is overigens vrjj wel. Middelburg, 30 Mei. Gisteren morgen waren wij getuigen van een ongeval dat ernstig had kunnen afloopen. Op den Koudekerkschen straatweg waren 2 jongens in een boom geklommen. Een ander, aan den voet van den boom staande riep hun toe, dat een veld wachter aankwam, waarop ze halsoverkop naar be neden trachten te komen, waardoor er een van een betrekkelijk groote hoogte neerviel en geruimen tjjd bewusteloos bleef. Nadat hy eindelyk was bygebragt kon hy tusschen zijne kameraden huiswaarts keeren. Heden was de knaap weer aan 't spelen, maar ver klaarde vooreerst genoeg te h»;Y»on vrd 't nestjes zoeken. Heden nrkten wij c,«dfciardig feit op. Een vier tal zwaluwen vlogen heen en weer op de Groote Markt toen plotseling een tegen een plantsiergoot aanvloog en daar blijkbaar in de klem geraakte, slechts een gedeelte van den staart of vleugel bleef zigtbaar. On middellijk vlogen de anderen er op af, gaven blijkbaar een ruk aan de gevangen zuster, maar vruchteloos. Ze verwijderden zich nu, maar kwamen weinige oogenblikken later met een zwerm terug waarop de pogingen op ruimere schaal werden herhaald. Eindelyk geraakte het beestje vrij en fladderde nu eenige oogen blikken met de anderen bóven de Markt en verspreid den zich daarop. Middelburg, 30 Mei. De Justitie heeft de hand gelegd op den ziekenoppasser van het militair hospi taal, L. genaamd, wegens onzedeljjke handelingen met kinderen. Middelburg, 31 Mei. Het garnizoen zich tegenwoordig in bet maken van houten beklee- dingsmiddelen op het Molenwater, zooals horden en schanskorven. Daartoe ia voor iedere compagnie het noodige hout en yzerdraad beschikbaar gesteld. Deze werkzaamheden, welke in andere garnizoenen zelden worden verrigt, zyn evenwel van het grootste belang, daar zy in iederen oorlog menigvuldig voor zullen komen. Middolbui-g:, 28 Mei. Van de 515 miliciens, die in het begin dezer maand in de provincie Zeeland 2ijii ingedeeld, werden op gisteren reeds 28 wegens ligchaamsgebreken voor ged. staten afgekeurd en naar hunne haardsteden terug gezonden. Cwoets, 30 Mei. Begunstigd door heerlijk zomer weder slaagde het festival uitmuntend. Eene onafzien bare volksmenigte bewoog zich door de straten, zoodat kasteleins, slagers en winkeliers zeker met genoegen den 20sten jaardag van „Volksvermaken" zullen her- Het gemeentebestuur had de beleefdheid ter eere van het feest en van de vele vreemdelingen, de vlag van den toren te doen waaijeu, welk voorbeeld door enkele burgers werd nagevolgd. Een woord van lof verdient de heer Baarends van Kruiningen voor de uitmuntende wijze waarop hij de fee8tmarsch diregeerde. De prijzen vielen ten deel aan„Oefening kweekt kunst" van Wemeldiage de eerste ad 25,en aan „Vooruitgang is ons streven" van Scherpenissede tweede ad f 10,de som van tien gulden, voor het verst afkomende gezelschap beschikbaar gesteldbe kwam „Vlyt en volharding" van Roozendaal. Aan den heer Baarends, directeur van het Kruiningsche gezel schap werd als bewys van waardering van zijne medewerking en steun aan de „Vereeniging voor Volksvermaken" een bierglas met zilveren voet cadeau gedaan. In den loop van den middag werden door de gezel schappen van Hansweert en Wemeldinge serenades gebragt aan den fungerenden voorzitter der vereeniging voor volksvermaken, den heer J. P. S, Jonquière. Tegen den avond echter, toen „Concordia" van Tholen op de Kaai gereed stond om te vertrekken, had een betreurenswaardig voorval plaats. Een der Tholenaars, die reeds te voren twist had gehad met zekeren B. te Goes, kwam met B. opnieuw in onge noegen, waarby de laatste, nadat men gepoogd bad hem in het water te werpen, zijn mes trok en zjjn tegen stander een paar sneden in den hals toebragt. Een meisje uit het gezelschap, dat de strijdenden trachtte te scheiden, kreeg van B. een geduchte snede over wang en neus, waardoor zij veel bloedverlies leed. De gewonden werden bij een in de nabjjheid wonende ingezetene opgenomen en door een geneeskundige verbonden. Wolfaarts<l jjlq 31 Mei. Ingevolge de onlangs van hier gedane mededeeling, dat, zoowel belangheb benden als belangstellenden, bjj circulaire, waren uit- genoodigd tot eene zamenkomst in het schoollokaal op het dorp, ten einde het plan van de hier bestaande landbouw-vereeniging, in het belang van zieke en afgesloofde arbeiders, nader bekend te maken, had dan ook gisteren namiddag die bijeenkomst plaats. Dat de inhoud der circulaire belangstelling had opgewekt, bleek uit de talrijke opkomst. Door den heer Adr. van de Linde, die als medelid der commissie de voorname hand had gehad in het ontwerpen van een doelmatig reglement, werd, op uitnoodiging van het bestuur der landbouw-vereeniging, het woord gevoerd, en wel op eene wijze, die hem, niet slechts als begaafden spreker, maar vooral als iemand, die tijd en moeite veil heeft om de belangen van den arbeidenden stand te bevor deren, by vernieuwing kenbaar maakte. Na eene ge paste inleiding, welke al aanstonds diepen indruk verwekte, droeg hy de bepalingen van het reglement duidelijker voor, en verstrekte, zoowel ongevraagd als gevraagd, alle mogelijke inlichtingen, om te doen uitkomen, dat uitsluitend bedoeld werd om den werk man, 't zy bij ziektetoestand of voor den arbeid onge schikt geworden, zooveel mogelijk door eigen hulp in de gelegenheid te stellen, om alsdan aanspraak te kunnen maken op ondersteuning. Aan de uitnoodiging, om al dadelijk, of wel tot uiterlijk op 18 Junij e.k., als lid van het ondersteuninga- en pensioenfonds toe te treden, werd terstond gevolg gegeven, en wel door zulk een aantal, dat men de levensvatbaarheid van het doelma tige plan mogt constateeren, trots de tegenwerking, die van zekere zijde vooraf waa aangewend. De landbouw-vereeniging zal dan nu weldra overgaan tot het benoemen van een bestuur en de verdere regeling, ten einde het fonds met 1 July e.k. in werking kunne treden. Ëllemeet, 30 Mei. Heden werd op de begraaf plaats dezer gemeente ter aarde besteld het stoffelijk overschot, van den heer J. M. de Glopper, Burgemeester van Eikerzee en Ellemeet, Lid der Staten van Zeeland enz. De lijkstoet werd behalve door de familieleden en eenige vrienden van den overledene, gevolgd door de leden -van den gemeenteraad van Ellemeet, terwyl op de begvaafplaat3 om de groeve geschaard waren de leden van den raad van Eikerzee, het Kerkbestuur dier gemeente en vele belangstellenden waaronder opge merkt werden de heeren Mr. J. P. N. Ermerina, Bur gemeester van Zierikzee en Jhr. Th. Six, Ingenieur ven aen Provincialen Waterstaat aldaar. Voor dat de lykkist in de groeve werd neergelaten, nam de Secretaris van beide gemeenten het woord schetste in harteljjke taal het leven en het werken van den overledene, en stelde hem met het oog op zyne energie, zyne werkkracht en zyne voortvarendheid tot een voorbeeld voor velen. De oudste zoon van den overledene bedankte daarop voor de laatste eer aan den overledene bewezen, waar mede deze eenvoudige maar niettemin indrukwekkende plegtigheid was afgeloopen. De afdeeling Noord welle en omstreken der liberale kiesvereeniging koos tot leden van het bestuur de hh. C. Berrevoets te Serooskerke en M. Locker de Bruijne te Noordwelle, de laatste met het lot tegen den heer L. H. Dormaar te Renesse. Tot afgevaardigden naar de centrale liberale kies vereeniging te Zierikzee werden gekozen de heeren J. Hoogenboom Bz., dr. S. P. Heringa, beiden te Renesse en M, L. de Bruijne te Noordwelle. Zierikzee, 1 Junij. Op de heden alhier gehou den paardenmarkt waren 134 paarden aangevoerd waaronder zeer vele schoone exemplaren. De markt schijnt meer en meer de aandacht te trekken, daar vele binnen- en buitenlandsche kooplieden aanwezig waren; een 30 tal werd verkocht. De pryzen liepen van 400 tot 650. Heden avond heeft de verloting van PaardenStal- gereedschappen enz., uitgeschreven door de Sociëteit „Tot Nut en Genoegen" in het lokaal van den heer Vermunt, plaats. Benoemd tot onderwyzer te Oosterland de heer J. de Jonge te Kapelle bij Goes. Met hem waren op de voordragtde H.H. L. de Vries en C. A. Koole, beiden te Zierikzee. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat bij den heer Via, veehouder te Noordgouwe, na een draagtijd van elf maanden eene koe twee levende kalvers ter wereld bragt, voorafgegaan van een zoogenaamd water- kalf. Moeder en kroost zijn welvarend. Tot groot genoegen der veehouders zjjn te Renesse twee otters, mannetje en wyfje, gevangen, Nabij Oud-Vosmeer heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De wed. Van D. van St.-Philipsland ge raakte met een voertuig, waarin zy met haar zoon en een kind was gezeten, door het schrikken van het paard in eene sloot. De vrouw werd bewusteloos in het huis van den heer P. R. gebragt, waar zij, zonder weer tot kennis gekomen te zijn, is overleden. De zoon bleef ongedeerd, doch het kind werd door het breken der ruiten van het rytuig ernstig aan de handen gewond. Door de antirev. kiesvereeniging te Oostburg is de heer Hennequin, civiel-ing. te Sluis, candidaat ge steld voor de Prov. Staten van Zeeland. Te Stavenisse vergaderden Vrijdag de ingelanden varf den polder Oud Kempens Hofstede. Zij bepaalden het dykgeschot op 21 per heet., wat f 1,50 per heet. minder i9 dan in het vorig dienstjaar geheven werd. Het land is in dien polder niet duur. Dat grondeige naars den toestand des polders, in weerwil van deze vermindering van lasten, niet rooskleurig inzien, bleek deze week duidelijk, toen eenig land in den polder O. K. H„ bij publieke veiling niet meer kon opbren gen dan 155 per gemet van 39,24 A. Ook vergaderden te Staveniaae ingelanden van den Nieuwenpolder die het dykgeschot op f 9 per heet. bepaalden of op 2,50 minder per heet. dan het afge loopen dienstjaar. In de op 24 Mei gehouden vergadering van inge landen van den polder Bruinisse werd de beg.ooting van den dienst 1887/8 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 904,25. Wegens aangevraagd en verkregen ontslag van den tegenwoordigen Griffier, daartoe door voortdurende -ziekteomstandigheden genoodzaakt, werd met 16 van de 18 uitgebragte stemmen in zyne plaats benoemd de heer Joh. Elenbaas. Tot gezworen aan de beurt van aftreding, werd her kozen de heer Adr. van den Berge Lz. met 14 van de 18 uitgebragte stemmen. Tot opzigter van de wegen, dammen en waterlei dingen in dezen polder werd benoemd de heer G. Bolier, waterbouwkundige aldaar. Uitslag aanbesteding op 27 Mei 1887, van de onderhoudswerken aan den calamiteuzen Annapolder dienst 1887/8. Inschryvers waren de heerenA. Schrier te Colyna- plaat ad 2374; C. Bolier Cz. te Bruinisse ad ƒ2309 J. Luik te Hansweert ad 2300 J. de Jonge te Bie- zeliuge ad f 2280A. van Popering te Bruinisse ad 2270; E. de Maat te Hansweert ad f 2270; P. v.d. Berge te Colijnsplaat ad f 2263 en Stepb. Blok te Cort- gene ad f 2260, aan wien als laagsten inschrijver, onder nadere goedkeuring, het werk is gegund. De raming bedroeg 2264,20. Door Z. M. is benoemd tot president der arrond. regtbank te Breda, jhr. mr. B. M. de Jonge van Elle meet, thans regter in dat college. Door Z. M. is benoemd tot vice-president der arrond. regtbank te Middelburg, mr. J. van der Lek de Clercq, thans regter in dat college. Te Oosterhout is op den zoldet van zyne woning opgehangen gevonden P. V., oud 33 jaren. Huiselyke oneenigheden schijnen de oorzaak van dezen zelfmoord te zyn. Eene ontaarde moeder, A. M. genaamd die met zekeren G. B. een zwervend leven leidt, besloot tusschen Venendaal en Eede zich van haar achtjarig zoontje te ontdoen, niettegenstaande het ongelukkige kind eiken dag nog 50 a 75 cent met bedelen ophaalde, dat ge noemd tweetal aan sterken drank offerde. Ver van eenige woning werd het kind stevig aan eenen boom gebonden, en toen verwyderde men zich als ware er niets gebeurd. Na langen tijd wist het knaapje zich los te worstelen en dwalende bereikte hy Venendaal waar hij voorloopig door de politie onder dak is gebragt. A. M en G. B. worden opgespoord. Eene halve eeuw herhaaldeljjk diefstal gepleegd en töch -gesnapt Te Sneek is 't der politie gelukt, de hand te leggen op een 65-jarig arbeider, die reeds op 17-jarigen leef tijd 't dievenhandwerk opvatte. Met een zak onder den arm liep dat sujet eiken marktdag de herbergen af. Zoodra hy binnentrad, werd de zak bij de bestelgoederen in den gang geworpen. Na 't gebruik van eene kleine hartversterking verwjjderde hij zich met schjjnharen haast zonder evenwel te vergeten, eenige buurtjes van zijn trouwen metgezel in den zak mede te nemen. Om de drie weken kon elke kastelein gewoonlyk op een bezoek van den dief rekenen. Alles was van 's mans gading, vleesch, kaas, kruidenierswaren, garen, niets achte hij te gering. Vooral de herbergiers en vracht rijders zyn dan ook met de vangst zeer ingenomen. Een koopman te Weenen stond dezer dagen teregt wegens moedwillige brandstichting. Hy werd echter vrij- geproken, omdat het bleek, dat de brand veroorzaakt was door muizen, die phospkorus-koppen van lucifers afgebeten hadden en ze door wrijving deden ontbranden. KERKNIEUWS. Ds. H. H. Barger, pred. te Leusden, hoopt op aan staanden Zondagmorgen ten 10 ure voor zyne vorige gemeente Kerkwerve op te treden. THole». Maandag namiddag hield dr. C. C. Schot Cz. alhier zijne afscheidsrede naar aanleiding van l Galaten l vers 6 en 7. TELEGRAMMEN. Brussel, 1 Juny. Gisteren avond hebben vele socialistische bended schreeuwend de stad doorkruist; door herhaalde bot singen met de politie hadden vele arrestatiën plaats. Hamburg;, 1 Juny. In den afgeloopen nacht ontstond brand aan de Handelskade alhier; 5 groote loodsen en twee Engelsche driemasters zyn verbrand, terwyl vele schepen bescha digd werden. Het is nog onbekend of er menschen by omgekomen zijn. De schade bedraagt millioenen. Vlissingen, 1 Juny. Heden werd de dagdienst der Maatschappij „Zeeland" geopend door het vertrek van het stoomschip „Duitsch- land" met 15 passagiers. Heden middag wordt door de Directie een diner aangeboden aan de geïnvifceerden. Ingezonden Stukken. Het was mij jl. Zaterdag weer eens eeu waar genot, na eenige jaren hiertoe buiten de gelegenheid te zyn gesteld geweest, my met een der Zierikzeesche Stoom- bootenwelke tegenwoordig zulke menigvuldige en voordeelige reisgelegenheden aanbieden, de haven alhier binnen te stoomeu. Krygt men by het afstoomen der Oosterscbelde al spoedig den monumentaleu ouden kennis (den dikken toren) in het oog, het doet ons in alle opzichten goed, als men nader komende tot eene plaats waaraan men gehecht ishet oog mag vestigen op zoovele voorwer pen welke door een doelmatig onderhoud in waarde niet zyn achteruit gegaan. En zie, ik mocht na eene lange afwezigheid op dit gebiedover myne oude woonplaats vrijwel tevreden zyn. Alleen bij myne aankomst, was ik over de houding van een aantal bezielde voorwerpen erg teleurgesteld namelijk (ik zou haast zeggen) over een bandeloozen troepdie U op ergerlyke wyze het aan wal komen sto rend en hinderlyk maken, waardoor het verweikomat- genoegen van vrienden en kennissen voor een groot deel verloren gaat en van de beschaving eener plaats al een twyfelachtigen dunk doet opvatten. Ik herinner mij niet, dat er vroeger bij aankomst te Zierikzee van een dergelijk kabaal sprake was en dacht zoo by my zei ven, mogelyk dat met een beetje minder toegeeflijk heid van de Politie dit euvel wel te verhelpen zoude zijn- Kan ik mij in deze soms ook bedrogen hebben EEN PINKSTER-REIZIGER. Een paar Vragen aan liet Bestuur der Yisseherij op de Schelde en de Zeeuwsche Stroomen. lo. Welke zyn de redenen, dat de kwestie tusschen den Bruinisse Stoofpolder en het Domein, be treffende de Slikken van genoemden polder en reeds sedert 1863 aanhangig, nog niet is opgelost? 2o. Waarom zijn de Slikken van Oosterland, volgens gerucht behoorende aan den Ambachtsheer, ge sloten voor de publieke Visschery, terwyl het Bestuur der Visscheryen deze jaarlijks openten sluit, bij algemeene publicatiën, vastgesteld in eene Vergadering. (Heeft dat Bestuur daarom trent iets te zeggen)? Op deze wijze is geeu visscher iu staat om te beoor- deelen waar hij al dan niet mag visBchen. Waar 13 de grens? Ik, al9 oud-visscher, was verheugd toen een hoofd- opzigter werd benoemd, geroepen uit Amerika, een man begaafd met kennis en wetenschappen. Maar, helaasook in dit opzigt zyn wij teleurgestelden ofschoon aanvankelijk beamende liet spreekwoord: „Nieuwe bezems vegen schoon" moest ik eindigen met „Het was een storm in een glas water." Doch de zaak is te ernstig om te schertsen, wy hopen dat onze Zeeuwsche Afgevaardigden in de Tweede deze vragen zullen overdenken. EEN OUD-VISSCHER. Burgerlijke Stand va» Zierikzee. 29 April. Eene dochter van L. J. Leeuwe en N. van der Velde. 2 Mei. Eene dochter van W. J. van den Berge en R. den Herder. - 6 dito. Eene dochter van P. P. de Crane en M. J. de Jongh. Een zoon van J. Stouten en M. Hoogerhuis. Eene dochter van J. Caljouw en L. Merison. 9 dito. Een zoon van J. Beye en M. Velden. Een zoon van F. W. de Groot en W. P. Gaakeer. Eene dochter van C. Hanae en L. Anson. 15 dito. Een zoon van J. van der Voois en M. Pimmelaar. Een zoon van C. van den Boom. en B. Dalebout. 17 dito. Eene dochter van J. van den Hamer en J. de Moor. 18 dito. Eene dochter van J. Meerman en J. Hopmans. 20 dito. Een zoon van J. Berrevoets en A. van der Ouden 21 dito. Een zoon van A. Flikweert en W. Koppens. 22 dito. Een zoon van H. de Bie en C. van Steyn. 23 dito. Een zoon van B. Meyll en C. van Westenbrugge. Eene dochter van C. Ringelberg en J. Leijdekkers. MARKTBERIG TE IV. Pryzon dor Bot or on Ei oren. Zierikzee, 1 Juni 1887. Boter hoogste koers 0.421/; en laagste koers 0,33 per 5 Hectogram. Kip-Eieren hoogste koera 0,75 en laagste koers f 0,70. Eend-Eieren hoogste koera f 0»77'/2 en laagste koers 0,75. WATER 11OO GTÏÏT LotntH, 31 Mei. (12 u. midd.) Waterstand 12,02 -4- A.P. Mannheim, 31 Mei. (12 u. midd.) Waterstand 5,04 M. Gev. 0,04 M. Frankfort, 31 Mei. (midd.) Waterstand 0,00 M. Gev. 0,00 M. Mainz. 31 Mei. (12 u. midd.) Waterstand 2,26 M. Gew. 0,08 M. Cn«l>, 31 Mei. (6 u. voorm.) Wa terstand 3,04 M. Gew. 0,20 M. Coblenz, 31 Mei. (6 u. voorm.) Rynboogte 3,23 M. Gew. 0,14 M. Trier, 31 Mei. (12 u. midd.) Waterstand i$2 M. Gev. 0,10 M. Ruhrort, 31 Mei. (8 u. vóorrn.) Waterstand 2,96 M. Gev. 0,03 M. Stad Zierikzee No. 1 en 2. STOOMBOOTDIEN ST Zierikzee en Rotterdam. JUNI 1887. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM Dond. 2 's morg. 7,30 u. Dond. 2's morg. 11,30 u. Vrydag 3 8,— Vrijdag 3 Zaterd. 4 Zondag 5 Maand. 6 Dinsd. 7 11,30» 7,--» Zaterd. 4 'anani. 2, 9,— Zondag 5 's morg. 11,30 7,30 j Maand. 6' Vnam. 2, 10,30 Dinsd. 7 's morg. 11,30 7,30jWoens. 8 11,30» De Directeur, T. O. OLIVIER. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1