ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. IVo. 5591 Donderdag 26 Mei 1887. 45ste Jaarg. B ERIGT. patentbladênT oiizoEmwiERsi" B E K END M A KING. WERKSTAKING. ADVE RTENTIÈN, van 1 Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f Ï,6Ö. —3 regels 30 Ct3., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooriniddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Wegens het PINKSTERFEEST zal op aanstaanden Maandag-avond de Kieuws bode niet worden uitgegeven. De mannelijke Ingezetenen, ge boren in 1862, worden herinnerd dat zij zich voor de Inschrijving voor de Schutterij vóór 1 Junij e k. ter Gemeente-Secretarie moeten aan melden. TjE ZIERIKZEE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- IUKZee maken bekenddat dé Paardenmarkt in dit jaar zal worden gehouden op Woensdag den 1 Junij a. s. en dat op dien dag tevens de gewone Marktdag zal worden gehouden in plaats van Donderdag daaraanvolgende. Zieeikzee, den 2 Mei 1887. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Keuring der Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZtE- 31ikzee, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente Hebben goedgevonden te bepalen': dat op Donderdag den 9 Junij e.k., de9 Damiddags te 4 uur, aan de Balie alhier, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende RIJ- en VOERTUI GEN en SLEDEN. Mitsdien worden alle Rijtuigver huurders opgeroepen om alsdan al hunne Voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige Keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bp de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zieeikzee, den 23 Mei 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zieeikzee brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende "Tappers, Slijters, en alle Patentpligtigen, aangeduid onder nis 3740 van tabel XIV der Patentwet, dat de Patentbladen over het dienstjaar 1887/88 ter Secre tarie der Gemeente ingevuld gereed liggen, en van heden af tot en met Woensdag den 1 Junij e.k., aldaar •door belanghebbenden kunnen worden afgehaald, wan neer zij aldaar hebben doen blijken dat zij de helft van hunnen aanslag orer dat dienstjaar hebben voldaan. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna door den Deurwaarder der Directe Belastingen aan de huizen -der belanghebbenden worden rondgebragt, welke be ambte voor elk rondgebragt Patent van de Patent pligtigen tiou cent mag vorderen. Zieeikzee, den 23 Mei 1887. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie eikzee. Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze pvovincie van den 9 dezer (Provinciaal blad No. 49) brengen ter kennis der Verlofgangers van de Militie te land, die zich in deze gemeente bevinden onverschillig tol welke ligting zij héhooren, voor zoover zij vóór den eersten April jl. in het genot van onbepaald verlof zyn gesteld, dat het onderzoek van die verlofgangers door den Militie-Commissaris alhier zal plaats hebben op Maan dag clen 13 Junij e.k., des voormiddags te 10 ure, voor het Stadhuis en roepen hen mitsdien op, om op ge zegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zijn met herinnering aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). lo. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bp den Burgemeester zyner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133) 2o. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hy komt in de gemeente, waarin hy zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 3o. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands be geven. (Art. 136); 4o. de verlofganger die art. 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelyken dienst geroepen en ge durende 3 maanden gehouden. (Art. 137); 5o. de verlofganger van de militie te land, die by •openbare kennisgeving is opgeroepen, om door den Militie-Commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van ■de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zjjn zakboekje en van zyn verlofpas. (Art. 138, 139 en 140); 6o. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor den Militie-Commissaris duurt, en in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130); 7o. behoudens het bepaalde by art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastby gelegen provoost of het naastbij zynde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris ■worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet by onderzoek verschynt 2o. die doarby verschenen zynde, zonder geldige redenen niet voorzien iB van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- en uitrustingstukken by het •onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander rende, als de zijne vertoont. (Art. 141) 8o. onverminderd de straf, in het voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tyd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschjjnen om te worden onderzocht. (Art. 143); 9o. de verlofganger, die zich by herhaling schuldig maakt aan het feit, sub. 4o. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den Militie-Commis saris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub. 2o. en So. van art. 141 vermeldt, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144) lOo. de verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. (Art. 145); Ho. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelyfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwil lige verbindtenis, voor den tyd van zes jaren of langer worden toegelaten by de zeemagt, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of by het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet by de zeemagt of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van bunnen diensttijd. (Art. 9 en 74) 12o. aan de by de militie te land ingelyfden, die I verlangen na volbragten oefeningstyd, minstens voor j zeB maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126.) Zieeikzee, 20 Mei 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS, De Secretaris, J. F. YAN DER LEK DE CLERCQ. Nieuwstijdingen. SlmcriCïi. üranlirtjfc, Uit New-York wordt gemelddat nog steeds landverhuizers in grooten getale aldaar aankomen. Wanneer het zoo voortgaat, zullen dit jaar meer dan 1,000,000 Europeanen naar Noord-Amerika verhuizen. Volgens het officiëele Russische staatsblad is het doodvonnis aan de 5 nihilisten Generaloff, Andrejusch- koff, Ossipanoiï, Schewijreff en UJjaneff eerst Yrjjdag 11. voltrokken. De genade van den Czaar heeft zich uitgestrekt tot de overigen, waarvan 3 mannen ea eene vrouw tot 20 jaar, een man tot 15 jaar en een andere tot 10 jaar dwangarbeid zijn veroordeeld, terwyl het jonge meisje Schmidowa naar het uiterste Siberië ver bannen is en Sserdjukoma met twee jaar gevangenis gestraft is. Nog steeds worden personen te St. Petersburg ge arresteerd, onder verdenking staande van deelgenoot schap aan den aanslag op 13 Maart 11. O. a. is ia hechtenis genomen de dochter van den oud-directeur van het conservatoire, den bekenden violoncellist Davidoff. Het meisje, zestien jaar oud, was met een der terdoodgebragten verloofd. Eenigen tyd geleden heeft eene bende wurgers onder de inwoners van hot quartier des Gobelins te Parys schrik en angst verspreid. De wjjze waarop zij te werk gingen was zeer eenvoudig. Drie hunner wan delden langzaam voort en lieten zich inhalen door het slagtoffer, waarop zij het gemunt hadden maar pas was hij hun voorbijgegaan, of een van de drie wierp hem op den grond en zette de knie op zijne borst, zoodat het den derden boosdoener gemakkelyk was, de zakken van den aangevallene te ledigen. Acht personen die naar verondersteld wordt tot de bende behooren, zijn in hechtenis genomen. Voor het vermaarde renpaard „Bindigo" is door den Parijschen bookmaker William Wright eene som van 20,000 pond (/240,000) geboden. Dit moet het hoogste bod zijn, dat ooit op een paard werd gedaan. Men weet nog niet of de eigenaar, H. F. Barclay, het aanneemt. tX. Bergen, 22 Mei. Te 9 uren had eene hevige ontploffing voor het Hotel du Commerce te la Louvière plaats. Een dynamietpatroon was huiten voor een venster geplaatst, waarvoor verscheidene officieren stonden. Het venster vloog in stukken en den luit.- kolonel van het 7e reg. werden de kleederen van het lyf gescheurd, doch niemand werd gekwetst. Men heeft de zekerheid, dat de dynamietpatroon was neergelegd door personen, die in een wagen waren gezeten en zich dadelijk na de ontploffing uit de voeten hebben gemaakt. Het parket van Bergen is naar la Louvière vertrokken. 23 Mei. In de Borinage is het werk geheel ge staakt. Er zijp 13,000 grevisten. Geen incidenten. Meht rtanfc. Aamliem, 23 Mei. Dezer dagen kregen alhier een paar jongens twist welke zoo hoog liep, dat de een den ander een klap met een stok gaf, waardoor die jongen bewusteloos geraakte. In het ziekenhuis ter verpleging opgenomen, overleed hij een paar dagen daarna. Zyne peettante trok zich de zaak zoo aan, dat zij den volgenden dag na eene korte ongesteldheid ook overleed. 4 Dordrecht, 24 Mei. Te ruim 1 uur kwam de trein, met het stoffelijk overschot van mr. P. Blussé van Oud Alblas hier aan. Tal van belangstellenden waren aanwezig. Naauwelijks stelde echter de stoet zich in beweging, of door een noodlottig toeval, brak de as van de rouwkoets, zoodat deze ineenzakte, midden op het stationsplein. Na eenigen tijd was eene nieuwe koets aanwezig en werd de togt hervat. De begrafenisplegtigheid werd door dit treurig ongeval natuurlyk vertraagd. Tilburg, 23 Mei. By het in werking treden van den zomerdienst op de Staatsspoorwegen op 1 Juni, zal met het oog op den nieuw in te voeren dagdienst YlissingenQueensboroughLonden v. v. de trein na aankomst der mailboot van Vlissingen vertrekken te 5.21 namiddags om te 9 uur te Venloo aan te komen. Deze trein zal alleen te Rozendaal en Bokstel stoppen en dus wordt het traject tusschen Vlissingen en Venloo in ruim 3'/- uur afgelegd. In omgekeerde rigting vertrekt de trein van Venloo 's ochtends te 8.20 om te 12 uur te Vlissingen aan te komen. Alhoewel die treinen heen en terug hier niet stoppen, treffen de reizigers voor Londen, die met den trein van 9.47 voorm. van hier vertrekken, toch de aansluiting te Rozendaal, terwijl zy op den terugweg verpligt zyn circa l '/i te uur Rozendaal te wachten om te 8.51 's avonds hier te zijn. Overigens is bij de zomerdienstregeling, wat het Zuidernet betreft, byna geene verandering gekomen, alleen gaat de trein van 9,47 uur v/m. van hier door naar Rotterdam, waar hij te 11.09 (Beurs) aankomt. Middelburg, 24 Mei. Heden werd door de Regtbank uitspraak gedaan in eene zaak tegen H. P. M., te Westkapelle, beklaagd dat hy in de maand Maart 1887 op verschillende dagen aan eenige bewoners te Westkapelle tarwemeel, bestemd om daarvan brood te bakken, heeft verkocht, terwyl hy wist dat het meel was vermengd met gemalen witte boonen en dit voor de koopers had verzwegen. De bekl. werd van alle regtsvervolging ontslagen, o.a. op grond dat de Regtbank, voorgelicht door de deskundigen, tot de navolgende resultaten komt: dat door de bewezen verklaarde bymenging de geldswaarde van het tarwemeel niet verminderd is evenmin als de voedingswaarde, terwyl de koopwaarde alleen dan zou verminderd zijn, wanneer het was verkocht aan een handelaar of fabrikant, die zelf weder zuiver tarwemeel moet leveren, zij het ook in den vorm van daarvan gebakken brood, doch niet in een geval als in casu, waar het meel wordt verkocht aan particuliere personen, die daarvan tot eigen gebruik brood bakken dat eindelijk door die bymenging de bruikbaarheid van het tarwemeel niet verminderd is, omdat van het boonenmeel een even goed voedzaam en voor de gezondheid onschadelijk brood kan gebakken wor den als van het tarwemeel. Op de terugrei? van d♦•Vrijdag morgen te Vlissingen aangekomen mailboot „Prinses Elisabeth" schynt een passagier overboord gesprongen te zijn, ofschoon men niets daarvan bemerkt heeft. Men vond namelijk, on geveer 2 uur na het vertrek van Queensborough, bij het Tongue-vuurschip eene donkerblauwe jas op 't dek, bevattende een geel lederen portemonnaie met een 10 shillingatuk, en eenige zilveren en koperen Engelsche munten, alsmede een biljet 2e klasse van Londen naar Vlissingen. Aan het 2e gedeelte van het vergelijkend examen te Oost- en West-Souburg werd Zaturdag deelgenomen door 7 sollicitanten, o.a. van Zuid-Beveland de heeren De Hullu en Van Driel, onderwyzers aan school B te Goes, Verbage en Leys, hoofd en van scholen te Hans- weerd en Baarland. De drie anderen waren de heeren Van Dyk (Dordrecht), Meyer (Aardenburg) en Van der Weele (Dujvendyke). Yerseke, 24 Mei. Burgemeester en Wethouders hebben gisteren aanbesteed de levering van 52500 straatkeijen en 240 M. trottoirband. Ingeschreven voor de keyen door Adhema le Roy en Boateels te Brussel voor J 39,93 de heele en 20 de halve. Ernest Janssen en Ed. Bur- lion te Luik voor f 43,94. J. B. Petit te Breda voor 43,78. A. Foudraine te Goes voor 41,60 (graniet- keyen) en voor 69 (Lessinische). Aug. van Dijk Petit te Bergen op Zoom voor ƒ45. Joh. de Bres te Dordrecht voor 44,44. Louis Goffin en Co. te Luik voor 49,75. L. Laban te Yerseke voor f45,25. Voor het trottoirverband door Adhema le Roy en Boateels te Brussel voor 2,29 per M., J. H. Kever Barrette te Eindhoven voor 1,77 per M., Ernest Ja assen en Ed. Burlion te Luik voor f 1,96 per M., J. B. Petit te Breda voor 2,15 per M., A. Foudraine te Goes voor 756 de 240 M., Aug. van Dijk Petit te Bergen op Zoom voor 2,08 per MJoh. de Bres te Dordrecht voor 1,97 per M., Louis Goffin en Co. te Luik voor 1,98 per M. Goes, 24 Mei. Op Woensdag 8 Juny wordt hier gehouden de algemeene Uniedag, dat is eene bijeen komst van voorstanders van Scholen met den Bybel. Dit is de eerste maal dat deze bijeenkomst in Zeeland wordt gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren Mulder en Wirtz, hoofden van scholen met den Bijbel te Zietikzee en te Goes, alsmede Dr. J. A. Gerth van Wyk uit 's Hage. Vooinamelyk zal de vraag besproken wordenot er in Zeeland niet meer in de rigting der Unie kan gewerkt worden. Zondag avond was er een heele oploop voor 't politie-bureau. Daar had zich een 12-jarig knaapje met eenige kameraden te verantwoorden wegens ont vreemding van f 42. De weduwe J., moeder van den veelbelovenden knaap, had met veel moeite en met veel Ontberingen dit bedrag bijeengegaard om haren broeder in België eens te kunnen bezoeken, en van die j 42 had haar zoontje zich meester gemaakt niet alleen, maar grootendeels vermorst ook. Een horloge had hij gekocht en droeg dit zeker om er gemakkelyk op te kunnen kyken, op het bloote ligchaam, een ander deel was versnoept, zelfs had hij met een paar kameraads een tulband opgegeten. Vermoedelijk zal hy wel heengezonden worden, waar hij minder in degeleg is, zulke oneerlijkheden ten uitvoer te brengen. De heer M. A. Ramondt is op het postkantoor alhier geplaatst al9 surnumerair. Van de nieuwe homoeopathische afdeeling, wier oprigting wjj mededeelden, is het bestuur zamengesteld uit de heeren B. Quist en J. Zoeter te Goes en J. Lemson te Yerseke. Een schietwedstrijd zonder schietbaan. Dat eene schietbaan niet volstrekt onmisbaar is, bljjkt daaruit dat de vereeniging van sergeants en korporaals der d.d. schutterij een wedstryd ïu'eld met kamergeweren in haar gewoon oefeningslokaal, de kolfbaan in de sociëteit „de Prins van Oranje." Prijzen werden ge wonnen door de onderofficieren De Beste en Fokkinga en de korporaals Delnaay, Compeer en Reyerse. Zou zulk eene miniatuur-schietbaan niet voldoende zjjn voor een stadje van ruim 6000 inwoners Volgens het gevoelen van sommigen is die evenwel lang niet voldoende en daarom trachten zij gelden bijeen te brengen teneinde de schutters in de gelegen heid te stellen met de kermis deel te laten nemen aan de oefeningen in een tire de salon op pijpekoppen. Want menschelijkerwijze gesproken, zal er dit jaar van schieten in eene heusche schietbaan wel geen sprake zyn. De 5le algemeene vergadering van de Zuid-Be- velandsche onderwyzers-vereeniging zal gehouden wor den te 's Gravenpolder op 8 July a. s. Onder zeer behoeftige omstandigheden vierde eenige dagen geleden een echtpaar zyn 45en huwelijksdag zeer behoeftig, want de oudjes konden dien morgen bij gebrek aan steenkolen de kagchel niet aanmaken of zelfs niet een kopje koffie zetten. Trouwens het feest der oudjes was niet bekend. Toen een der buren daarop binnenkwam en de beide echtelieden schreyend aan de tafel vond zitten, volgde de mededeeling. Maar toen ook droegen de buren, die het zelf niet breed hadden, zooveel aan dat het werkelyk nog een dag van vreugde werd. Later op den dag werd het bekend aan den heer L., den edelen weldoener van zoovele behoeftigen en de oudjes hebben nooit beter dag gehad. Te Borsele gaat een adres ter teekening rond, waarbij aan ged. staten wordt verzocht om zoo mogelijk een steiger te laten maken voor het aanleggen der stoombooten van den prov. dienst op de Wester-Schelde. Zooals men weet worden de vele passagiers thans met een bootje aangebragt of afgehaald. De gemeenteraad besloot, tot ondersteuning van de aanvraag, den naasten toegangsweg te begrinten. Een aantal ingezetenen hebben het adres reeds geteekend. Het is zoo ingerigt dat ook belanghebbenden uit naburige gemeenten hunne adbaesie kunnen betuigen. Heinkenszaml, 23 Mei. Heden had hier het volgende ongeval plaats. De zoon van een landbouwer te Ovezande, v. L. genaamd, kwam in ons dorp met paard en kar, waarop onder meer, eene geit en big. Een en ander ten huize zijner tante willende afladen, schrikte het paard en ging op den hol. Een oud man, J. T., zijne kleinkinderen willende behoeden, geraakte onder de kar, met het ongelukkig gevolg, dat het wiel hem kuit- en scheenbeen brak. Het paard, in zyn vaart gestuit, kwam daarby zoo onzacht op de steenen neer, dat het een poot brak. De geit en het varken deden het togtje mede zonder letsel te bekomen. De Vereeniging „Landbouw en Veeteelt" te Wol- faartsdyk, gelet hebbende op art. 3 van hare statuten, heeft gemeend ook uitvoering te moeten geven aan het doel, aldaar uitgedrukt, om het belang van den werkenden stand te behartigen. In hare winterverga dering heeft zy alzoo besloten tot het benoemen van eene commissie uit hare leden, met de opdragt, dat deze een plan zou ontwerpen van een ondersteunings fonds voor arbeiders, die door ziekte of andere onge legenheden tydelijk verstoken zyn van hunne verdiensten en tevens van een pensioenfonds 'voor afgesloofde werklieden, om in hunnen ouden dag verschoond te bly ven van het genadebrood uit de armenfondsen. Het is nu reeds gebleken, dat zy hoogst gelukkig geslaagd is in het benoemen van deze commissie, naardien uit het concept-reglement, hetwelk de heeren M. de Kater, J. J. van Weel en Adr. van de Linde ontworpen hebben, ten duidelijkste getoond is, hoe zij diep doordrongen zijn van het waarachtig gemeentebelang te willen be vorderen, hetgeen trouwens reeds vóór ettelijke jaren door één hunner aan den dag gelegd i9, bji het op- rigten van het sedert zoo doeltreffend werkend fonds, om den minderen stand uiterst gemakkelijk en bijzonder voordeelig aan deugdelijke brandstoffen voor den winter te helpen. Nu dit reglement door de Vereeniging met hare volle goedkeuring is vastgesteld, is aan alle hoofden van huisgezinnen in de gemeente eene circulaire gezonden om een ieder met het ontworpen plan bekend te maken, met uitnoodiging tevens tot het bijwonen van eene zamenkom8t op Pinkster-Maandag in het dorps-school lokaal, waar de commissie alsdan nader uiteen zal zetten, op welke grondslagen de Vereeniging, bij ge noegzame deelneming, de gemelde fondsen wenscht op te rigten. De vermoedelijke tegenwerking van de aldaar bestaande kiesvereeniging, welke, onder het motto van „Gemeentebelang", alléén partybelang schynt te beoogen, geenszins schromende, koestert zy het volle vertrouwen, dat alle weidenkenden de bereidwilligheid aan den dag zullen leggen, om eene reine bedoeling te helpen steunen, ten einde eerlijkheid te bevorderen, lijden te verzachten en bekommering weg te nemen bij dien stand in deze landbouwende gemeente, welke alligt zich gedrongen ziet om tot de armenfondsen de toevlugt te nemen. Ouvverkerlt. Op „Ons Genoegen" is gevangen eene duifgemerkt 744 Oscar 424. Zierilrzee, 25 Mei. Door de „Vereeniging tot behartiging der stoomvaarthelangen in Nederland" is het volgend adres verzonden aan den minister van waterstaat enz., naar aanleiding der klagten, bij haar ingekomen over den slechten toestand van het Hellegat „Blijkens de verslagen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht is de verondieping van gemeld vaarwater bjj voortduring toenemende. Gedu rende de laatste jaren gaf dit aanzienlijke belemme ringen voor de groote vaart naar Brouwershaven en Belgie. De toestand is nu evenwel zoo verergerd, dat ook de binnenlandsohe vaart er mede te kampen krijgt. De verschillende passagiers-stoombooten, die eene ge regelde vaart tusschen Rotterdam en Dordrecht met vele steden van de provincie Zeeland en Antwerpen onder houden, vinden bij laag water belangrijke vertraging door de moeijelykheid om den weg door de ondiepe vaargeul te behouden, ot moeten voor anker blijven liggen tot de vloed is doorgekomen. Ook het goederen vervoer, zoowel per stoomboot als per schip, ondervindt hetzelfde oponthoud. „De geheel veanderde toestand van den handel, die tegenwoordig sneller vervoer eischt en de lage vrach ten maken het noodig, dat grootere schepen in de vaart worden gebragt en men op aangegeven tijden moet vertrekken en aankomen, zonder dat er rekening kan gehouden worden met het getijde. Volgens de rap porten van verschillende gezagvoerders van stoombooten en schepen verlaat de stroom by opkomend water de vaargeul, om dwars over de banken te stroomen. Hier door wordt niet alleen menig gezagvoerder misleid en komt aan den grond te zitten, maar deze verlegging van den stroom is de aanleiding tot het verzanden der vaargeul. Wel heeft zich beoosten de witte tonnen eene tweede geul gevormd, doch deze heeft evenmin de voldoende diepte. Integendeel brengt deze nieuwe vaargeul mede, dat het water zich verdeelt en dus by minder doorvoer niet die uitschurende kracht heeft. „Het Mallegat en de Dordtsche Kil bevinden zich, dank de uitgevoerde rivierverbeteringen, in uitsteken den toestand. Eene diepe geul van 6 onder A. P. wordt over de geheele lengte aangetroffen. „Het vaarwater tusschen Brouwershaven en Hellegat bevindt zich eveneens in vry voldoenden toestand, zoodat door opruiming de verondieping in het Hellegat een voldoend vaarwater zal verkregen worden. Daar de vaart van den Ryn en de Maa8 naar de Schelde bij voortduring toeneemt en die van en naar Zeeland tot de belangrijkste van ons land behoort, zijn er vol doende belangen aanwezig om do verbetering van het Hellegat ter hand te nemen. „Uit dien hoofde is het dat adressante Uwe Exel- lentie eerbiedig verzoekt ter verbetering van het vaar water in het Hellegat zoodanige werken te doen uitvoeren, als voor de instandhouding van eene bekwame vaargeul noodig zal geoordeeld worden." Benoemd tot onderwyzer te Nienwerkerk in Dui- veland de heer T. Papeveld van Zierikzee. Te Stavenisse had Zaturdag de finale toewijzing plaats van den verkoop eener hofstede, groot 28 h. a. 85 a. 45 ca., de vorige week in eerste veiling gebragt op ruim J 17,500. Nu bragt ze op 23,830 totaal, zon der de onkosten. Op twee perceelen na, waarvoor respect. t 955,66 en f 894,49 per h. a. geboden werd, is alles aan de koopers gegund. De koopsom maakt een gemid deld cijfer van f 324,50 per gemet van 39.24 a. Te Deventer worden sedert eenigen tijd putten geboord voor drinkwater, enkel door gegalvaniseerd yzeren buizen, welke van onderen met een verharde punt en op zij met gaten, met fijn gaas omwonden tot op 10 a 14 M. in den grond worden geslagen. Zy komen dan in de tweede wellaag en de putten leveren dan uitmuntend en overvloedig drinkwater op. Op de verzoeken om gratie van straf voor de veroordeelden wegens deelneming aan het palingoproer te Amsterdam zal, naar men verneemt, geen gunstige beschikking volgen. In Friesland is de boterprjjs gedaald tot 25 cents de 5 ons. Twee vrijsters om één vrijer Een werkster aan de lucifersfabriek van den heer Ch. L. te Breda, kreeg by het naar huis gaan onmin met een harer kameraden over een vrijer. Met behulp barer klomp bragt de furie haren medeminnares een aantal bonte en blaauwe gedachtenisplekken op het gelaat toe, die haar zelve echter, daar tegen haar proces-verbaal werd opgemaakt, nog lang voor den geest zullen staan. Een gouden slot met koralen, behoorende tot de gestolen gouden en zilveren voorwerpen van de ver leden jaar te Smilde vermoorde Aaltje Doorn, is Donderdag, niet ver van de woning waarin de moord is geschied, gevonden door een arbeider. Klaarblijkelijk was het daar kort geleden neergelegd, daar het goud nog zeer blinkend en het koord door de koralen nog gaaf en sterk is. Bij nader onderzoek vond men, niet ver van dezelfde plek, nog vier boekjes, waarvan 3 door T. Doorn voor de zijnen werden herkend. In het vierde boekje, niet aan Doorn behoorende, staat R. Grit; dit is de naam van den persoon, dien men steeds voor den moordenaar heeft gehouden, doch die uit gebrek aan bewijs niet vervolgd is. Aan de Justitie is van een en ander kennis gegeven. Op de Nederlandsche marinewerven (met inbe grip van de vier kanonnen, die nog in Oost-Indiè' op de „Prins Hendrik" als bangmakers fungeeren) liggen thans voor oud roest46 kanonnen, 1900 glasharde puntkogels, 2337 glasharde granaten, 1831 gewone gra naten, 243 stalen granaten en 648 kartetsen, alles te zamen eene waarde van 1,637,318 vertegenwoordigende KERKNIEUWS. De hooge raad der Nederl-.nden waar hy de doleerende partij van Amsterdam afwees in haar verzoek om interventie in het proces der wettige kerkelyke commissie tegen den Staat, heeft tevens de doleerende heeren veroordeeld persoonlijk, uit eigen zak de kosten te betalen. Eene waarschuwing voor kerkvoogden, die kerkgebouwen aan den dienst van wettige predikanten pogen te onttrekken. Onder zeer vele bewyzen van belangstelling, vierde Dingsdag ds. C. E. van Koetsveld, Hofprediker en pre dikant by de Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage, in uitnemenden welstand zyn 80sten verjaardag. Namens den Koning en de Koningin werd de baar dige grijsaard uit Wiïdungen geluk gewensebt. Naar men verneemt, zal de doleerende gemeente te Arnhem aldaar eene kerk bouwen op een terrein groot 1800 M2. Voor den bouw is bereids 25 mille byeengebragt. Bedankt voor het beroep naar Diemen (bij Amster dam) door Ds. Pii. Pheter, pred. bij de Herv. gem. te Serooskerke (W.)^en voor Cats door Ds. A. Veen- huizen te Nederhorst den Berg. Gemengde Berigten. Eene dienstmeid bood dezer dagen haar dienst by eene mevrouw aan en toen deze haar vroeg, wat de reden was, waarom zjj de vorige betrekking verlaten had, antwoordde zij„Ja, ziet u mevrouw, myn handen staan goeddat kunt u eiges gaan vragen, maar de jufvrouw vond mij brutaal, omdat ik had gezegd, dat ik bepaald zwak op mijn oogen werd, daar ik de boter op myn brood niet meer kon zien. O, dat mensch was zoo zuinig, moet u weten, want om nu maar boter te sparen, legde zy er een plakje komijnekaas op en toen ik haar ten slotte mededeelde, dat mijn oogen beterden, daar ik thans de boter door de kaas heen kon zien, toen had ik in den appel gebeten en kon ik ophoe pelen. Hoe vindt u nu zoo iets?" Mevrouw kon nog niet direct besluiten. Zij zou er eens over nadenken. Een vader beloofde aan zyne dochter, die niets deed dan wandelen en om bare toiletten denken, eene groote verrassing, wanneer zy leerde koken. Toen zij dat ge leerd had, verraste hij het meisje daardoor, dat hy de keukenmeid liet weggaan. Die vrouw had zeker broeklust! Te Utrecht is eene vrouw tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het in twee jaren stelen van drie en zeventig nieuwe broeken uit een magazyn, waar zij als schoonmaakster diende. Een marine-matroos te Nieuwediep was een nacht zwaar uit geweest en lag den volgenden morgen op een stoep zijn roes uit te slapen. Het dienstmeisje, dat buiten kwam om de glazen te waseehen, zag Janmaat daar liggen en, bedacht op een grapje, stak zij hem de gutta-perchaspuit in zijn wydgeopenden mond en spoot hem een flinke straal in zyn keel. Oogenblikkelijk was de zeeman ontwaakt en op zoete wraak belust, nam hy onverwacht het guitige meisje eens flink te pakken. Vergunning. In den Amerikaanschen Staat Pensylvania is het» laagste vergunningaregt voor den verkoop van sterken drank in groote steden, bepaald op 1215. Een jonkheer, niet een jonge heer, te G. welbekend, vraagt een kastelein een bankje van f 25 te wisselen. Deze voldoet aan het verzoek, waarop de jonkheer na in al zijne zakken gevoeld te hebben, ontdekt dat hij geen bankje heelt; maar de kastelein vertrouwde hem wel. De jonkheer neemt de f 25 mee, maar 'het bankje moet hij nog altijd brengen. En de arme kastelein Keeft geen getuigen. Als een dorps nieuwtje vertelt men te W. dat een kleermaker-raadslid zyne vrouw haast de koorts op het lijf heeft gejaagd, toen hij haar te gemoet kwam met de volgende klagt ,,'kZou byna gaan vloeken, ja, potjeverblomme Och, vrouwliefwat is ons nu weêr overkomme 1 Ik dacht zoo secuur in myn schoenen te staan, En op nieuw is perdoesons besluit naar de maan I 'k Vertrouwde zoo goed op de Brillemana pillen, Maar 'k zie nu, dat die niet best werken willen En of 't nu met Holloway beter zal lukken Als raadslid zou ik toch graag vruchten eens plukken 1" Doch 't vrouwtje zei snikkend „ochwat doe je in [den Raad, Pluk vruchten veel liever van je naald en den draad De schrijver over de bakker- en timmermansdochters te Oude Tonge moest zich schamen zulke lage praatjes te verkoopenhij zou verstandiger doen geen onge- teekende brieven te scbryven, doch hij durft ze met te teekenen. Laat hij liever zyn eigen tuintje wieden, daar dit byna enkel onkruid is. Doch De laster in 't gemeen En valsch bedrog en leugen Geschieden door diegeen Die zei ven niet en deugen. De roode B. of suikerkist en haar zuster J. te Ooit. worden verzocht niet zooveel praatjes uit te strooyen van een fatsoenlijk meisje, daar er te veel van dat huisgezin zelf te zeggen valtB. behoeft dan ook niet te rekenen op den klompenmaker- De praatzieke Dingena te Poortdorp wordt in haar eigen belang aangeraden haar lastertong wat in toom te houden en geen praatjes uit te strooyen van fatsoen lijke jongens. Laat zij liever op haar eigen gebreken zien, die zij op 19 Febr. te St. M. heeft achtergelaten. Ing-ezondon Stukken. Byna in ieder oord en land Valt het thans op te merken, Dat den zoo nntten werkmansstand Den brui geeft van het werken. Men hoort daarbij op hoogen toon Vaak oproers liedren zingen, En bij den werkbaas of patroon Om loonsverhooging dwingen. Men trekt oproerig door de stad En schoolt verhit te zamen, Om by het helsch Jenever-vat Een opstand te beramen. Maar wat m'n op dit gebied thans hoort Van zulke onverlaten, Voert Belgie wel het hoogste woord In de Europeesch6 Staten. Nu is Amnestie eens den eisch Dan komt m'n om t kiesregt dwingen En laat hiertoe tot eiken prijs Een Dynamiet-bom springen. Van werken dus geen sprake meer Nu alles is aan 't gisten, En duizenden doen aan de leer Van Sociale-twi8ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1