Z1ERIKZEESCHE MEI WSI!ML i\To. 5589 Zaturdaij 21 Mei 1887. ^5s,e Jaarg Verschijnt PINGSDAG, DONDERDAG en ZATlfRPAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen, ©ngelitn!». De varkenskoorts blyft voortdurend in Groot-Brit- tanië hevig heerachen. Volgens de „Veterinarian" van Mei werden in het late kwartaal van 1837 aangetast 6907 varkens, d. i. wederom eene belangrijke toename tegenover het ïste kwartaal 1886, toen slechts 5163 varkens door de var kensziekte werden aangetast. Die toename moet waarschijnlijk toegeschrevenworden aan de minder krachtige bestrijding, daar in 1886 o.a. afmaking van al de zieke en verdachte varkens in verschillende districten werd toegepast, maar dit jaar daarvan wederom is afgezien. De emigratie der Ieren neemt dit jaar ongewone afmetingen aan. Ten deele schrijft men dit toe aan de vrees voor de aanstaande dwangwet, ten deele aan den wensch hunner rijke compatriotten, die moeten verklaard hebben beter hunne arme landgénooten in Amerika te kunnen ondersteunen dan hun de verschul digde pachtsommen te zenden. De horlogemaker Heinrich Singer, in Döbling bij "Weenen, ontving den 6en dezer een briefje van den volgenden inhoud. „De vijftien horloges, die u de vorige week ontstolen zijn, kunt gij weder terugkrijgen. Ik, de rampzalige ■dief, heb van den hemel een teeken ontvangen, om mijn misdrjjf weer goed te maken. De hemel heeft een bliksemstraal afgezonden om mij te bekeeren, en be rouwvol keer ik op den beteren weg terug. Ik heb namelijk de horloges onder een eikenboom bij de Rotonde begraven. Ik behoef dien boom niet nader aan te wijzen, want gister middag om 4 uur is hij door den bliksem getroffen. Graaf het op en gij zult uwe horloges terug vinden. De bekeerde zondaar." Aanvankelijk dacht Singer dat iemand den spot met hem dreef, maar hij kwam tot andere gedachten, toen hij vernam, dat werkelijk de bliksem in een boom aan <de noordzijde van de Rotonde geslagen was. Hjj kon -dus ligt onderzoeken of zijn gestolen horloges werkelijk Raar waren. Op weg daarheen willende gaan, bragt een •dienstman hem een pakje, waarin werkelijk de horloges aanwezig waren, met het volgende briefje: „Ik wil u de moeite sparen van het opgraven en zend u daarom de horloges terug. De bekeerde." Wie de dief, wie de briefschrijver was heeft de hor logemaker niet kunnen uitvorschen, intuaschen is hij niet weinig verheugd op zoo zonderlinge wijze zyn ■schat terug te hebben ontvangen. Te oordeeleu naar de telegrammen, din aan ver schillende bladen gerigt worden, maakt de Regering zich ernstig ongerust over het plan van generaal Bou- langer om een Fvansch legercorps bij wijze van proef in September a.s. mobiel te maken. Een telegram uit Berljjn aan de „Times" meldt, dat graaf Munster di plomatieke onderhandelingen te Parijs zal beginnen ■*m dat generaal Boulanger zal moeten beloven dat het mobiel te maken legerkorps geen dergene zal zijn die by de Duitsche grens thuis behooren. Wanneer de ïransche Regering aan dit verzoek niet voldeed, zou Duit8chland zich beleedigd achten. Aan de „Soleil" wordt gemeld, dat Duitschland weder- keerig hetzelfde zal doen en het 15e legerkorps, dat in den Elzas zich bevindt, mobiel zal maken, wanneer Frankrijk er toe overgaat. Berlyn, 18 Mei. De ministerieele crisis in Frank rijk wordt bier met veel terughouding beoordeeld. De bladen komen hierin gezamenlijk overeen, dat het ten •deze voor Duitschland de gewigtigste vraag is, of ge neraal Boulanger al dan niet deel zal uitmaken van ■bet nieuwe Kabinet. In de geweerfabriek en geschutgieterij te Breslau, -waar tot dusver dag en nacht met vermeerderde werk krachten gearbeid werd, zijn beschikkingen genomen ter vermindering der werkzaamheden en het ontslaan van een talrijk personeel. De „Kölnische Zeitung" bevestigt thans het be- «taan van eene „voorloopige" regeling tusschen de Duitsche postadministratie en de Nederl. Maatschappij „Zeeland" om het verkeer tusschen Duitschland en Engeland „voor een deel" via Vlissingen te doen plaats vinden. Zy voegt daarbij dat een verzoek van Belgische ambtenaren te Berlyn het gevolg gehad heeft, dat te Brussel de noodige maatregelen genomen zijn om het verkeer via Ostende te verbeterenzoodat men te Brussel hoopt het „hoofdverkeer van reizigers en post" over Belgie te behouden, zelfs al werd de „voorloopige" regeling met Nederland bestendigddie hoop echter kan alleen verwezenlijkt worden, als de te Brussel ge nomen maatregelen doeltreffend blijken te zijn, m. a. w. Vlissingen heeft kans het „gedeeltelijk verkeer" te behouden en „het hoofdverkeer" te verkrygen. JFVitnftrtjft. In de kas der gemeente Marseille, waar de kiezers ■de raadsleden niet herkozen hebben, is een tekort van J 1,500,000 ontdekt. iReïierlank. Leeuwarden, 18 Mei. Zondag had alhier op 'klaarlichten dag eene afschuwelijke sluipmoord plaats. Zekere Van der Heide, een gezeten inwoner, begaf aich in koelen bloede, in 't bezit van een vlym naar de woning van zekeren Brik, een steenbouwer en vind deze voor zijn huis zijn bloemen bekijkende. Van der Heide schiet op hem toe en gaf hem 4 stekenwaar van één in 't hare trof en den dood tengevolge bad. De dader i3 onmiddellijk in hechtenis gesteld en had nog het bloed aan de handen. De moeder reikte het vlym over. De dader heeft het feit volledig bekend. Een langdurige wrok schijnt de aanleidende oorzaak te zjjn geweest. Gri-avenhag-e, 19 Mei. By de Tweede Kamer ds ingekomen een amendement van de heeren Van der FeltzGleichman, Goeman Borgesiua, Van Houten en De Vos van Steen wijk op art. VII van de additioneele bepalingen. Het amendement heeft in hoofdzaak de strekking: a, om in verschillende groote gemeenten ook het kiesregt te verleenen aan hen, die niet ten volle in personeele belasting zijn aangeslagen, b. om -tot de stembus toe te laten allen die kamers van zekere huurwaarde (ongestoffeerdl in bnur bewonen, c. om kiesregt te verleenen aan hen, die in de Rijks directe belastingen zijn aangeslagen voor een gezamenlijk be drag van minstens tien gulden; d. bet kiesregt te geven aan die voldaan hebben aan de eiscben van bekwaam heid, bij wet of Koninklijk besluit gesteld voor de benoembaarheid tot eenig openbaar ambt, voor de ver vulling van eenige bediening of voor de uitoefening van eenig beroep of als bedienaren van den openbaren godsdienst bij eenig wettig bestaand kerkgenootschap -werkzaam zijn. Voor de drie laatste categoriën zullen zy, die op de kiezerslijst geplaatst willen worden, zich zelf moeten aanmelden. De grondbelasting-categorie van de Rege ring vervalt by het amendement. Rotterdam, 18 Mei, Een bruidspaar, dat op het stadhuis alhier burgerlyk getrouwd was, begaf zich heden naar het kerkgebouw der doleerende gemeente op de Vest, om aldaar kerkelijk getrouwd te worden, doch het werd door ds. Lion Cachet afgewezen, op grond dat het nog- geen (doleerende) belijdenis had afgelegd. Dit gaf onder de daar aanwezige melkventers en andere voorbijgangers aanleiding tot een Boort van opstootje. Breda, 18 Mei. Ten einde zich te overtuigen in hoeveel tijd, bij het ontstaan van brand, het Academie gebouw ontruimd zoude zyn en de aanwezige spuiten water zouden geven, gelastte de voorzitter de Com missie van Inspectie gisteren middag te ruim 11 uur, terwijl alle lessen in vollen gang waren, brand-alarm te doen slaan, tengevolge waarvan ruim tien minuten later de eerste 6puit water gaf en vijftien minuten nk het alarm alle cadets op het buitenplein stonden aangetreden en de twee aanwezige spuiten volop water gaven. O.^eudreeht. De Regeliags-Commissie der Landbouwtentoonstelling, in September alhier te houden, mogt dezer dagen eene gewigtige tyding uit 's Hage ontvangen. Het heeft nl. Zijne Excellentie den Minister van oorlog behaagd een bedrag van f 500 beschikbaar te stellen, ten einde te worden bestemd als premie voor eene hengsten keuring, bij gelegenheid van bovenge noemde Tentoonstelling. Men kan zich voorstellen, dat dit besluit alhier met vreugde werd vernomen en dat daardoor belangrjjke inzendingen van hengsten naar onze tentoonstelling te wachten zijn, te meer, omdat ook de Maatschappij tot Expl. van St.-Sp. en de stoomfcram-Maatsck. Bergen op ZoomAntwerpen zeer gunstige bepalingen gesteld hebben ten aanzien van personen- en goederenvervoer. TenioitxeA, 19 Mei. Gisteren had alhier de aanbesteding plaats van 1°, het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van aarde-, kram- en rijswerken aan den Nieuwen Neuzen-polder en 2". het maken van werken tot de oever verdediging van dien polder. Voor liet le perceel waren ingeleverd 7 biljetten. Minste inschrijver was- de heer D. Tholens te Terneuzen voor 24,969. Raming f 25,296,48. Voor het 2e perceel waren 15 biljetten ingeleverd. Minste inschrijver was de heer P. A. van de Velde te Terneuzen voor 18,126. Raming 22,846,381/3. Vlissingen, 19 Mei. Ten einde aan comman danten van veldwacht en patrouilles de gelegenheid te geven, defect geraakte slagveeren en geleiderschroeven op de plaats zelf door nieuwe te vervangen, stelde de Inspecteur der infanterie den Minister van oorlog voor om aan de compagnies reserve slagveeren en geleider- Bchroeven te verstrekken. Dientengevolge zullen aan elke compagnie 15 stuks van ieder worden gezonden, om by de compagnie in bewaring te blijven en bij mobi lisatie aan onderofficieren en korporaals (vrijwilligers) te worden uitgegeven. Deze maatregel wordt door des kundigen zeer toegejuicht. De schade aan de „Mercurius", een der atoom- booten voor veevervoer, die op de Theems door het stoomschip „Lisbon" is aangevaren, schjjnt belangrijker te zjjn dan aanvankelijk was waargenomen en zal in Engeland moeten worden gerepareerd. Het stoomschip „Ondine" zal zoolang de „Mercurius" vervangen. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" zal Zondag avond de nette muziektent inwijden, die door de inge zetenen aan het gezelschap is verstrekt. Blijven de bijdragen nog wat vloeyen, dan zullen nog eenige ver sieringen worden aangebragt. MiddeJburgf, 19 Mei. Een der stoombarges van hier op Vlissingen zal weldra uit den dienst worden genomen en vervangen worden door een salonboot Van dezelfde afmetingen als de bestaande. Veere, 19 Mei. Het dochtertje van den heer G., dat Zondag jl. uit den schommel viel, en aanvankelijk in bedenkelyken toestand verkeerde, is herstellende. Goes, 18 Mei. Gisteren had van wege het comité tot wering van schoolverzuim de gewone jaarljjksche uitdeeling van prijzen enz. plaats voor getrouw school bezoek in 1886. Bekroond werden met een boekgeschenk van de school van den heer van Schelven 224 kin deren of 90 pCt., waarbij 191 met geen enkel verzuim. 117 kinderen of 66 pCt. waaronder 86 met 0 verzui men van de school van den heer Ittmann ontvingen een boekwerkje met eene inschrijving op de spaarbank van een gulden. Van de weezen- en armenschool, hoofd de heer v. d. Berge, ontvingen 29 kinderenwaaronder 21 met geen enkel verzuim, een boekgeschenk en eenè inschrijving op de spaarbank van f 1,50. Nog steeds neemt het schoolverzuim in onze gemeente af. In 1885 bedroeg dit 3,6 pCt. tegen 2,9 pCt. in 1886 van de schooltijden. Wolfaartsdijk, 17 Mei. Degenen die slechts een flaauw begrip hebben van de uitgebreide administra tieve capaciteiten van de meerderheid in onzen gemeente raad, hadden nooit bunnen vermoeden, dat J. van de Kreeke, weer op de kiezerlyst zou komen, want nu van de Kreeke et ingevolge bezwaarschrift van den heer Lenshoek, door bemiddeling van het Raadslid Jacobs cum suis was afgedaan, wie durfde er aan denken dat het raadsbesluit van 16 April jl. aan regt en billijkheid te kort deed en de Regtbank te Middelburg precies eene tegenovergestelde beslissing zou nemen en daardoor het plaatsje van v. d. Kreeke op de kiezerslijst gewaarborgd is. Wat veroorzaakt het toch een moeite en noodeloos vermorsen, van inkt dat afschrappen en opplaatsen. Het spijt me dat de regterlyke beslissing in bet na deel van den heer C. P. Lenshoek is uitgevallen, niet dat ik J. v. d. Kreeke het stemregt misgun, och neen! daar wordt niet aan gedacht, voor mijn part bezaten alle Wolfaartsdijkers stemregt, dat is het niet! het is heel wat anders! het spjjt mjj voor Jacobs cum suis, want deze regterlyke uitspraak geeft toch altijd een streepje door de rekening der vereeniging, waarin onzen algemeen beminden postdirecteur, de eerste viool speelt, en maak ik my angstig dat Jacobs wegens het geleden échec zal gaan doleeren. De woordvoerder der regterzyde is nu eenmaal ver wend, gewoon zyne meeoing door te dry ven, niet gezind zyn wil te buigen of zijn meerdere in rang of bekwaam heid te erkennen, zijn haan moet koning kraaijen. Een paar weken geleden verliet hjj met een boos gezigt eene vergadering van den kerkeraad, omdat hij zyn zin niet kon krijgenin de laatste gemeenteraads vergadering onthield hij zich een keer aan de stemming. (Is dat de belangen der gemeente waarnemen Hebt U geen opinie Kunt U niet ja of neej zeggen als de Voorzitter van den Raad U iets vraagt In de vergade ringen van Gemeentebelang kunt ge Uw tongetje wel roerenwaarom hebt ge in den Raad stommetje gespeeld?) En nu dat vonnis betreffende de kiezeralyat,dat zijn zoo van die dingen, waaruit blijkt, dat het tnjja vriend niet steeds vóór den wind gaat, hjj zal daarin reden genoeg vinden, om het toezigt op zyne daden, van hoogere autoriteiten, van zich af te schudden en te gaan doleeren. Iieeren Raadsledenvoor U ligt daarin een wenk op gesloten, gewigtig genoeg om ernstig te overwegen, geeft Uw collega iets toe, toont de wijsten te zyn, want anders kon Jacobs zijne aardigheden wel eens herhalen gedurende de beraadslagingen de raadsvergadering verlatenof wat erger ia als raadlid bedanken weest toegevendwant als Jacobs geen lid meer is, dan is al het interessante van de raadsvergaderingen af. Hjj is, na Verschuure, eigentljjk het oolijkste lid; welk Edel Achtbaar figuur achter de groene tafel, met de beentjes over elkaar geslagen, precies als of hjj thuis op de naaitafel zit; een groote sigarenpijp in zjjn hoofd, een met zilver gemonteerden bril, ter versiering van zjjn reukorgaan en ter verscherping van den blik zjjner guitige oogjes, geljjkend op die van een zeker vier voetig beestje dat .,Bu^j, roept, alles gedekt door een lakensche pethij is bepaald onmisbaar. Wanneer aan mij de keuze was, dan had ik liever dat Verschuure deze gezellige bijeenkomsten niet meer bijwoonde; die is voor een plattelandsgemeenteraad veel te deftigDie zit b.v. op zijn stoel in eene kaarsregte houding, voort durend te wipbillen, als ofhy, opz'nEngelsch te paard rijdt, en pas op hoor! dd kan ie, da's liefhebberijdraagt ge kleurde dassen, rookt uit korte sigarenpypen, spreekt steeds van eerwaarde heeren en het burgerlijk wetboek, doet zelden een voorstel, en als hij een voorstel doet, dan doet bij het schriftelijk, tooit zijn gladgeschoren gezigt voortdurend met een grijnslach. Deze mist al3 raadslid zijne beslemming, doch 19 in de wieg gelegd voor voorganger in een of ander klein kerkje, en pas op hoorda kan ie, das liefhebberij, zooals hij kan voorgaan. De heer Jacobs had zooals gebruikelijk is, aanmer kingen op de notulen, ik zou zeggen dat de gebreken van den oude» dag zicji by bp ra openbaren en zijn geheugen gelijk wordt aan dat van de „gorrrnaat zoo'n beetje vergeetachtig, want de Voorzitter over tuigt Jacobs steeds van zijn ongelijk en dat genotuleerd en gelezen is, wat in de voorgaande vergadering is ge zegd en besloten. Iets buitengewoons valt bij Jacobs altijd op te merken, zoo zag ik bijv. toen hij mij bij zijn togt van huis, via het kantoor van den brievengaarder Weststrate, naar het raadhuis passeerde, dat achter op zeker kleedingstuk 2 halve manen voorkwamen, voorstellende links het eerste en regts het laatste kwartier. Nieuwsgierige lezers zullen vragen welk kleedingstuk was dat? en daar ik niet van raadsels hou, zal ik maar zeggen dat die hemelligchamen prykten op het jhiweelen kleed dat zijn ligchaamsdeel bedekt, dat begint daar waar de rug zjjn naam verliest en zjjn deze onderscheidings- teeken8 zeker in en door den dienst op de naaitafel verkregen. Zeker vernam Jacobs met genoegen, want er kwam een glimlachje op zijn gelaat, de mededeeliog uit den brief van den Minister van W. H. en N., dat de be noemingen betreffende de telephoonbeambten door B. en W. teregt waren geschiedt; en van de beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, dat de Raad geen waarnemend Secretaris mag benoemen, omdat B. en W. dat reeds op wettige wijze hadden gedaan. Ik kan me zoo begrijpen dat düt zulke heerlijke, opfrissende tijdingen waren, en wat een werk is bespaardde Raad was, ongetwijfeld tot ieders groot genoegen, nu vrijgesteld van het doen dier be noemingen en de daaraan verbonden vervelende stemmingen. De Ministerieele beslissing in zake reclame tegen de kiezerslyat werd ook medegedeeld en of de Voorzitter en Wethouder de Kater, den Raad al ialigtte, 't hielp niets, het was boter aan de galg gesmeerd, Jaapje van de Kreeke moest en zou vau de lijst; zoo werd dan ook met 4 tegen 3 stemmen besloten, hoe het verder met dien niet gewenschten kiezor ia afgeloopen, is in het begin dezes gezegd. Nadat genoemde Ministerieele stukken waren voor gelezen, vroeg Jacobs, den waarnemenden Secretaris, van welken datum „binne" die brievenUit het ant woord blykt dat zij reeds waren ingekomen, op het oogenblik dat Jacobs en Verschuure daags vóór de vergadering, van de stukken en voorstellen, daarop betrekking hebbende, inzage kwamen nemen, en die eije me nie late kieke! repliceert Jacobs. Verschuure schudt bedenkelijk het hoofd, zich zelf afvragendeis dat geen pligtsverzuim 1 mij Andries Verschuure en Coenraad Jacobs niet geven van inzage van alle stukken voor den Raad. 'tls verschrikkelijk! neen erger, 't is een gruweltoch niet, houdt je kalm, vermaande de Voorzitter, die stukken zjjn aan mij gerigt en niet aan den Raad, en het is tijdig genoeg, wanneer ze in de vergadering worden medegedeeld, vooraf hebben jullie met den inhoud niets te maken. Dan zyn de andere raadsleden lang zoo veeleischend niet, zy wachten kalm hun tijd af. Doch het was niet enkel nieuwsgierigheid van Coen raad en Andries om ze maar eens even bij hun naam te noemen, daar zat nog wat achter-. Oslimme jongens die je d'r bentDeze brieven bevatten het antwoord, op de 12 Maart" jl. genomen besluiten, welke ter vernieti ging waren voorgedragen, en nu wa9 het 15 April, alzoo meer dan 30 dagen geleden (art. 70 gem. wet) was er nu geen antwoord, dan moesten die besluiten uitgevoerd worden en daar hadden wij, zeg hel maar gerust Jacobs, al een beetje op gerekendhet viel dus tegen, doch laat het je troosten, het leven is vol teleur stellingen. De aanbeveling voor de benoeming van een Secre taris is nog niet opgemaakt. Daar het Dagelijksch Bestuur herhaaldelijk toont zijn werkkring goed te begrijpen en zijn taak ernstig opneemt, volgt van zelf, dat die aanbeveling nog niet opgemaakt kan zijn, de betrekking is dan ook nog slechts enkele weken vacant, en wordt uitstekend waargenomen door den secretaris-plaatsvervanger, de heer P. v. d. Voorde Fz Genoemden titularis had de, bjj de wet voorgeschreven eeden nog niet afgelegd, tot deze plegtigheid wenschte de Voorzitter in de vergadering van 6 Mei jl. over te gaan dat voornemen is echter niet uitgevoerd, want Verschuure had een ander plannetje beraamd, in een eigenhandig geschreven voorstel, wenschte hij, omdat B. en W. geene aanbeveling opmaken, op grond van art. 126 en 127 der Gemeentewet, te besluiten, den Commissaris des Koning8 te verzoeken, dat in plaats van B. en W. te doen. Het'spreekt van zelf dat het voorstel werd aangenomendoch ik begrijp niet, dat de vier vóórstemmers niet begrijpen, dat daar niets van kan komen, omdat B.enW. mans genoeg zijn, zelf eene aanbeveling op te maken. Het Dagelijksch Bestuur is daartoe immers niet weigerachtig. Ik wed, dat wanneer Jacobs en Verschuure wethouders waren, dat zij, als ze wat hulp hadden, wel eene aanbeveling zouden kunnen opmaken. Hè, denkt Jacobs, ikke wethouder, 'f is om te lagchen Eindeljjk kwam een verzoek van de dorpsvereeni- ging „Landbouw en Veeteeltalhier in omvraag, om op Pinkstermaandag de school te Oostkerke te mogen gebruiken tot het houden eener bijeenkomst van de ingezetenen, om te trachten in het belang van den werkenden stand een ziekenfonds voor allen en een onder steuningsfonds voor bejaarden op te rigten. Ondersteuningsfonds. Bij het uitspreken van dat woord was het of Jacobs een eleetrische schok kreeg. Onder steunen, dat woord hoort in Jacob's woordenboek niet thuis. Ondersteunen foei 't is om van te griezelen. Ondersteunen, allemaal gekheid die ondersteuningsfondsen. Ondersteunenals jongen toen ik nog by moeder thuis was, had ik het land al aan ondersteunen. Neej hoor daar kom ik niet in het is treurig maar niet te min waar, slechts vier leden verklaarden zich vóór het verzoekhet goede doel dat de landbouwvereeni- ging, door middel van het verzoek tracht te bereiken is a gekeurd door dhr. Jacobs, Philipse en Verschuure. Ten slotte nog een praatje over de steenkolen van de school te Oud-Sabbinge en de verklaring van Jacobs dat de zijne op warendat treft met deheerschende kou. Daarna togen de vroede mannen huiswaarts en scheiden wy, auf wiederschen'\ Te Wilhelminadorp werd door den heer G. J. van den Bosch aanbesteed het bouwen van eene nieuwe graanschuur met stallen, nevengebouwen, wagen huis enz., op de hofstede „Hongersdyk." Minste inschrijver was de firma W. J. van de Weert en Zn. te Goes voor f 19246. De toewijzing zal later plaats hebben. Yorseko, 19 Mei.' Heden raiddag werd door do handboogschutterij Sint Bastiaan alhier een concours gehouden op den lossen vogel, waaraan door 74 schut ters werd deelgenomen, tel.Soranus van Heinkenszand met 6, Vooruitgang zy ons streven te Kw.dendammo met 5, Doel naar hooger te Wolfertsdyk met 7, Sint Andries te Wemeldinge met 2, Oefening en Uitspan ning te Hansweert met 3, De Pauw teBiezelinge met 3, De drie Korenbloemkens te Kruiningen met 5, Con cordia te 's Heeren hoek met 8, Jacoba van Beijeren te Goes met 5, Sint Sebastiaan te Krabbendyke met 7, De vrye schutter te 's Heerenhoek met 10, Victoria te Kwadendamme met 1 en Sint Bastiaan te Yerseke met 12 schutters. De hoogste prijs werd behaald door Job v. d. Dries, lid van Soranus te Heinkenszand, de tweede door A. B. Modde, lid van Oefening en Uitspanning te Hans- weert en de derde door W. Romein, lid van Concordia te *8 Heerenhoek. Een zij vogel werd afgeschoten door J. Vermue, lid van Jacoba van Bejjeren te Goes en een kal door F. van Puijnbroek, lid van Soranus te Heinkenszand. De andere zij vogel en kal zijn na afloop in aandeelen onder de schutters verloot. Jammer dat het weêr niet gunstiger was. Tholen. In de alhier gehoudene algemeene ver gadering van Ingelanden van het Waterschap „de vrye polders onder Tholen" heeft het volgende plaats gehad. Door het bestuur werd rekening gedaan over het dienstjaar 1886/87 en met algemeene 9temmen als volgt goedgekeurd Die van het waterschap met een goed slot van f 222,59, van de vereenigde polders Schakerloo, 1500 Gemeten en Dalem 260,28, van den polder Schakerloo ƒ2366,74, van den polder 1500 Gemeten 731,71, van den polder Dalem f 70,61, van den polder Nieuw.and 77,58'/s» van den polder Puit f 1,90van den polder Peuke f 58,917a en van den polder Oud-Strijen 34,98. Ook werden voorgedragen de begrootingen van de verschillende polders voor het dienstjaar 1887/88 en met algemeene stemmen als volgt vastgesteldDie van het waterschap in ontvang en uitgaaf op ƒ3508,17, van de vereenigde polders Schakerloo, 1500 Gemeten en Dalem 1365,20'/3i van den polder Schakerloo f 7811,70, van den polder 1500 Gemeten 7372,62, van i den polder Dalem f 370,63l/ï. van den polder Nieuwland ƒ446,12van den polder Puit 98,97, van den polder Peuke 416,85'/, en van den polder Oud-Strijen 165,59. Behalve de voorlezing van eenige ingekomen missives, die na toelichting voor kennisgeving werden aange nomen, is nog besloten tot de opzanding van een paar gedeelten kleiweg, respectievelijk in de polders Scha kerloo en 1500 Gemeten en tevens met nagenoeg alge meene stemmen aangenomen een voorstel om voortaan rekeningen en begrootingen der verschillende polders, nadat die door het bestuur voorloopig zyn vastgesteld, in handen te stellen eener commissie op rapport aan de vergadering van ingelanden, ter bespoediging der werkzaamheden op de jaarlijks te houden algemeene vergadering, en een gedrukt kort verslag zoo van rekening als begrooting voortaan aan de stemgeregtigde ingelanden vóór de algemeene vergadering uit tereiken. Eene obligatie ten laste van het waterschap groot f 400, vervallende dfen 1 July a.s., werd uitgeloot. Voorts werd mededeeling gedaan, dat de peilingen aan de vooroevers der - polders Schakerloo, 1500 Gemetea en Dalem weder hebben plaats gehad en dat deze minder gunstig dan het vorige jaar zijn te beschouwen. Tevens werd door het bestuur overgelegd een tweetal kaarten door zwarte en roode lynen voorstellende de vooroevers der polders Schakerloo en 1500 Gemeten in 1886 en 1887. Zoowel deze door den waterbouwkundige onfc- worpene kaarten als de peilregisters werden ter inzage voor ingelanden van het waterschap nedergeleg- ten kantore van den ontvanger-griffier, terwijl na uitkeering der presentiegelden de vergadering werd gesloten. In de algemeene vergadering van de Ingelanden van de polders Broek en Rooland had het volgende plaats. De daarin gedane rekening sloot met een goed slot van ƒ175,101/-. Daarna werd door ingelanden de begrooting vastgesteld voor het dienstjaar 1887/88 in ontvang en uitgaaf op 1004,51. In plaats van den overleden sluiswachter M. Douw werd in diens prats benoemd de heer Krieger. De aftredende gezworene C. J. Elenbaas Jz. werd in deze vergadering als zoo danig herbenoemd. Zieriltasee, 20 Mei. Ter teregtzitting der arr.- regtbank van 13 Mei 11. stonden o.a. teregt: lo. J. V., koopman te Zierikzee, beklaagd van op- ligting. Nadat 15 getuigen waren gehoord, eischte de Officier van Justitie, Mr. van Hoytema, eene veroor deeling tot drie maanden gevangenisstraf. Beklaagde's verdediger, Mr. A. J. F. Fokker, meende na de feiten te hebben nagegaan en de verschillende verklaringen der getuigen te hebben weerlegd, dat hier niets was gebleken van bedrog en er ook geenerlei benadeeling had plaats gehad en concludeerde tot vry- spraak vau zijn cliënt. De regtbank verdaagde heden de uitspraak tot Vrij dag a. s. 2o. E. N., koopman te Brouwershaven, beklaagd dnt hy aan den brig. maj. til. V., beleedigende woorden had toegevoegd. De Officier van Justitie, het feit bewezen achtende, vordert eene geldboete van 12,— of 8 dagen hech tenis. De verdediger, Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, trachtte aan te toonen, dat de geuitte woorden, geen strafbaar feit opleverden eo concludeerde tot vrijspraak of ontslag van regts vervolging, subsidiair tot het op leggen eener mindere straf. De regtbank veroordeelde heden beklaagde tot 5, boete, bjj niet betaling te vervangen door hechtenis van 8 dagen. 3o. C. van der P., schipper te Zierikzee, beklaagd van mishandeling van G. van der L. Ook dit feit acht de Officier van Justitie bewezen en vordert beklaagde's veroordeeling tot eene boete van f 30,of 20 dagen hechtenis. Jhr. Mr. Boeije, die al9 verdediger optrad, wenacht na uiteenzetting der zaak, dat aan beklaagde een ge ringe geldboete zou worden opgelegd. Beklaagde werd heden veroordeeld tot f 10,— boete of 14 dagen hechtenis. Verder werden nog veroordeeld M. A. S., huisvrouw van I. P. te St. Maartensdijk, wegens eenvoudige beleediging tot 3,— boete of 3 dagen hechtenis K. van der S,, arbeider te Tholen, wegens mishan deling en eenvoudige beleediging by verstek, tot 2 maanden gevangenisstraf. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juni}, be noemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Sliedrecht de heer J. A. A. Schwan, thans telegra fist der lste klasse bij de rijkstelegraaf. Met 1 October dezes is er gelegenheid tot plaat sing van leerlingen aan de rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. De leerlingen genieten van het rjjk huisvesting, voe ding, verpleging en onderwys gedurende twee jaren, ten ware zjj zich door wangedrag of door gebleken onge schiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verbljjf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Voor Zeeland moet men zich aanmelden by den heer dr. B. Carsten te 's Gravenhage. Het vervoer der pakketpost is in die mate ver meerderd, dat, behalve de 25,000 waarmede de raming voor 1886 werd verhoogd, nog f 4-4,440 meer noodig is voor de kosten van transport welk bedrag de Regering nu heeft aangevraagd. Het aantal kandidaten, die zich hebben aange meld voor het eind-examen voor de H. B. Scholen in Zeeland: bedraagt 20, nl. 10 leerlingen van de R. H. B. S. in Middelburg, 3 van de gem. H. B. S. in Goes, 6 van die in Zierikzee en 1 kandidaat, die geen H. B. S. bezoekt. Een 280-tal werklieden van de firma Gebr. Stork Co. te Hengeloo, hebben eene resolutie aangenomen, waarin krachtig wordt opgekomen tegen hetgeen de van vroeger overbekende sociaal democraat Beunink omtrent genoemde firma in het orgaan der sociaal-de mocratische partij heeft geschreven of doen schrijven. Deze resolutie werd ook Bennink, door al de werk lieden gezamenlijk, thuis bezorgd. In de beide fabrieken van de firma's Gebrs. en C. T. Stork Co. is volgend stuk aangeplakt: Waarde medewerkers in onze ondernemingen Wy danken u voor de uiting uwer gevoelens op uwe vergadering van gisteren. Gij hebt getoond te begrijpen dat onze zaak de uwe is, ons belang het uwe en onze eer uwe eer is. Gij begrypt onze leuze, die was en zal blijven Als het ons goed gaat, zal het onze trouwe en op passende arbeiders ook goed gaan. Wij zullen voortgaan op den weg tot nu toe door ons bewandeld. Wij zullen blijven medewerken aan de ontwikkeling en welvaart van u en uwe kinderen door onderwys en betaling van het hoogst mogelyke loon, dat is ook ons belang. Dat wij moeten arbeiden, gij en wij, is een zegen eD geen vloek. Volksmisleiders stellen den arbeid voor als slavernij en willen zich voordoen als uwe beschermers, terwijl zij inderdaad de grootste vijanden der werklieden zyn. Dat gij doorziet hunne doortrapte slimheid, om ie leven van de centen der ligtgeloovigen onder de ar beiders, die hunne leugenachtige en gemeene boekjes en blaadjes koopen, is voor ons eene groote vol doening Het is ons een bewys dat wy gedurende meer dan het vierde eener eeuw niet te vergeefs hebben gewerkt door het geven van onderwys en door onzen gestadigen omgang met u. Nogmaals, wy danken u daarvoor. Hengelo, 16 Mei 1887. Gebrs. Stork Co. C. T. Stork Co. Zekere vrouw H,, die wegens wanbetaling gereg- telyk uit hare woning op de Mavnixkade te Amsterdam is gezet, is krankzinnig na .r het Buitengasthuis ge- bragt. Onder haren boedel vond men twee blikken trommels gevuld met effecten, die gezamenlyk een vry groot kapitaal vertegenwoordigden. In haar zak had ze nog 53 gulden; terwijl bovendien nog vele zilveren voorwerpen, alslepels, vorken; messen enz, geve .den werden. Zij zal waarschijnlijk naar een rykskrankzin- nigengesticht overgebragt worden. Van de heeren Fijn en Mortensen te Kopenhagen ontving de heer G. A. Vorsterman v. Oyen te Aarden burg, dd. 8 Mei jl. het volgend schryven „Op onze aanvraag wegens tuinvruchten by het proefstation te Wageningen heeft de directie ons voor nadere informatiën aan UEd. verwezen. Onze Deensche markt biedt somtijds goede conjuncturen voor Hol- landsche tuinvruchten aan. Wij hebben reeds dikwijls met goed gevolg hier Hollandsche fruit en groenten afgezet. Aspergiën, Komkommers, Augurkjes, Meloe nen, Bloemkool, zyn hier in den voorzomer zeer gezochte artikelen. Indien de tuiniers nu reeds, of in de erste toekomst, deze artikelen tot export bereid hebbeu, zouden wij gaarne den prijs er van en tevens eene beschrijving der kwaliteit wiflen ontvangen. Uit Zuid- Bereland hebben wij verleden herfst een paar partijtjes Zeeuwsche uyen ontvangen, die hier wel voldeden, maar de prys was niet coocurreerend tegen dezelfde artike len uit Schlesiën. Wij betwijfelen niet dat er hier soms zaken te doen vallen in Zeeuwsche groenten, daarom verzoeken wij beleefdelijk prijsopgaaf van zulke artikelen, die mogelijk eerst voor uitvoer bereid zij». Onze manier van betaling is voor kleine partijtjes gewoonlijk per rembours, maar zou het zich om groo- tere partjjen handelen, dan zullen wij UEd. voldoende zekerheid opgeven." Indien er personen zyn, die met bedoelde heeren in onderhandeling willen treden, dan verklaart de heer Van Oyen zich gaarne bereid hun hierin behulp zaam te zijn. Intusschen zal men hem verpligten van de opge noemde artikelen hem prysopgave te doen toekomen. KERKNIKUWS. Op het viertal van predikanten te Om meiander wijk en Zuidwending, komt o. a. voor ds. Heringa te Re- nesse c. a. Gemengde BerSgten. Éen troep Zigeuners trachtte te Vaals weêr op Nederlandsch grondgebied te komen. De Regering heeft echter onlangs zooveel kosten en moeite met dat volkje gehad, dat men zich thans haastte hen over de grenzen te brengen. Te Smallingerland werd iemand, die tot betaling van schuld werd aangemaand, zóó woedend dat hij zyn schuldeischer met een broodmes in de borst stak. Dat is wel een aardige wijze van betalen. Echte ManillaIn 1886 werden te Maagdenburg 30,000 centenaars beetwortel- en cichoreibladen ingevoerd, om als dekbladen voor sigaren verwerkt te worden. Te Milaan is een orgel tentoongesteld, dat geheel van papier vervaardigd is door een priester en een werk man. By de zeven voorstellingen, door Adelina Patti te New-York gegeven, ontving de zangeres ƒ276.000. De kroondiamanten van Frankrijk worden dezer dagen te Parijs publiek verkocht. In 1886 stierven in Londen 40 personen den hongerdood. Moederzorg Terwijl eene yrouw te Amsterdam bij eene buur een kopje koffie zat te drinken, viel baar kind uit de derde verdieping op de stoep en was spoedig een lijk. Eene winkeliersdoehter te O. T. moest niet 200 dikwijls valscbe brieven schrijven aan de timmermansdochter, want zy denkt een kuil te graven voor een p.nder eu zal er zelf invallen. Ten beste wordt zij aangeraden zich wat stil te houden, andets zal zij op eene plaats gebragt worden waar men menschen brengt die hun fatsoen en karakter hebben verloren. Anna moest geen meisje publiek maken, daar hare poefjes toch betaald zijn. Dus, meisje! betaal eerst uw eigen schuld vóór gij een aDder gaat belasteren, en bedenkt dat een fatsoenlijk mensch zich niet aan die praatjes stoort. Een meisje te St. Joostland moest baar bab beltong wat in toom houden en geen jongens belas teren, waarvan niets valt te zeggen. Zij had gedacht Piet in de fuik te krygen, maar dat is mislukt. En nu zegt men: Jaantje met uw groot gezigt, Houdt voortaan uw mondje digt, Wil eerst uw eigen tuintje wieden, Vóór gy een ander gaat bespieden, Vindt ge dan by uzelven geen gebreken, Begin dan een ander te bespreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1