ZIERIKZEESCHË NIEUWSBODE. No. 5588 Oonderdag 19 Mei 1887. 45ste Jaa vg, Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. TE ZIERIKZEE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- eixz be maken bekenddat de Paardenmarkt in dit jaar zal worden gehouden op Woensdag den 1 Junij a. s. en dat op dien dag tevens de gewone Marktdag; zal worden gehouden in plaats van Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 2 Mei 1887. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Afslager-Keurmeester op de Vischmarkt. De BURGEMEESTER en WETHOÜDEBS ran Zie- bik zee raakeu bekend, dat in die gemeente zjjn open- gekomen de betrekkingen van Afsslagj-oi- en Keurmeester op cle Vischmarkt. De belooning van den Afslager bedraagt '/3 der be lasting, volgens het daarvoor vastgestelde tarief door de aanvoerders of verkoopers verschuldigddie van -den keurmeester 1/2 der belasting, door de koopers verschuldigd. Zij die voor genoemde betrekkingen in aanmerking wenschen te komen, behooren zich met op zegel ge schreven verzoekschriften tot den Gemeenteraad te ■wenden. Zierikzee, den 16 Mei 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Algemeen Overzicht. Ook het schijnbaar oubeteekenende kan beteekenis Lebben. In bet openbare leven komen soms zaken voor, waarvan men oppervlakkig zeggen zou, dat zij slechts ■een voorbijgaand karakter hebben en buiten alle ver hand zjjn met den algemeenen toestand en den gewonen gang der zaken, terwijl men, by eenig nadenken, erkennen moet, dat daaruit minstens zeer belangrijke gevolgtrekkingen te maken zijn. Het Britsclie Parlement heeft uren achtereen geredeneerd over een voorstel om een bijzonder crediet, van niet minder dan 17,000 pel. 8t. te verdienen voor de viering van bet jubileum der Koningin in de Westminster Abdy. De tegenstanders waren niet velen in getal, maar de tegenstand zelf was des te heftiger. Natuurlijk waren het geene conservatieven die als bestrijders optraden, maar des te meer radicalen en Parnellisten. Ziet men <lat 208 stemmen zich voor en slechts 84 zich tegen het voorstel verklaarden, dan zou men geneigd znn te zeggen, <lat het radicalisme niet veel te beteekenen beeft. Maar men vergete niet, dat er buiten het Parlement heel ■wat meer van dat soort gevonden worden en dat het teen onbeteekenend feit is, wanneer in het hooge taatslichaam zoo beslist gesproken wordt tegen eene uitgave, die dienen moet om den luister der Konings kroon en het jubileum eener Koningin te verhoogen. Er was een tijd, en vooral in Engeland, waarin men niet wist boe men de regeerende Vorsten verbeerlyken zou, maar sedert de eerbied voor gekroonde hoofden is afgenomen, komen de materiëele belangen ook daar meer op den voorgrond en mag een buldebewys aan de Koningin niet te veel geld kosten. Moeten wij aan den eenen kant ons bedroeven, dat men hoe langer zoo meer naar een uiterste van radicalisme overgaataan den anderen kant is bet een verblijdend verscbjjnsel, dat niet langer het blind hechten aan eene traditie de schatkisten plundert. Eene som van twee tonnen gouds voor eene kerke lijke plechtigheid, die uit den aard der zaak, maar zeer kort kan duren, is zeker wel wat kras en doet de vraag rijzen of dit niet even mooi en toch minder kostbaar zou kunnen geschieden. Ingericht op eenvoudiger schaal zou men toch daardoor aan de Vorstin de noodigeeer kunnen bewyzen en bovenal achten wy het gelukkig dat men tegenwoordig vrijuit daarover durft te spreken, ■waar men vroeger de volken eenvoudig lasten oplegde, als het gold een Vorstenwensch of eene Vorstinver- heerlijking. En wat in het Parlement door de gehate radicalen en de veroordeelde Parnellisten gezegd werd, is slechts de weerklank van zoovele stemmen uit het volk, die er terecht op wijzen, dat het in dezen tijd, by zoovele en zoo groote behoeften bjj bet volk, eene onverantwoordelijke zaak is, voor eene ras verdwij nende pracht en voor misschien een enkel uur zooveel geld te verspillen. Indien het spreekwoord waar is, dat eenvoud het kenmerk is van het ware, dan valt op alles wat Koninklijk heet geen gelukkig licht, want dat woord schjjnt wel de tegenstelling van eenvoudig te wezen. De Engelsche heeren hebben overigens in de laatste dagen meer gepraat dan zaken afgedaan enkele deelen der begrooting werden in handen van commissiè'n gesteld, eene converseering van Indische Staatsschuld bij eerste lezing aangenomen, maar de Iersche quaestie bleef buifea behandeling en op bet voornaamste punt kwamen we dus niet verder. De bezuinigingszucht, die alle volken, meer nog dan alle RegeeriDgen bevangen heeft, oefent ook in JFVanlirijlc, zooals wij reeds de vorige week ver meldden, zijnen invloed uit. Ofschoon de Minister zyn best deed om de wenschen der begrotingscommissie te vervullen eu eene bezuiniging aanbracht van 13 mil- lioen, vond men dat niet genoeg en vandaar een conflict, dat voor het oogenblik kon worden weggenomen door het aftreden van den Minister, maar daarmede werd de quaestie niet opgelost of geld verkregen. Het is zeer gemaklyk voor commissiën en enkele personen aanmer kingen te maken op de handelingen der Regeeving, maar de ondervinding heeft reeds tallooze malen ge leerd, dat als de bedillers zelve aan het roer komen, zij de zaken niet beter maken en dan eerst leeren be grijpen, dat een Staatsman veel schoone denkbeelden hebben kan, maar daarom niet altijd in de gelegenheid is, om die in practijk te brengen. Men vreest zeer, en met grond, dat er niet veel terecht komen zal van de internationale tentoonstelling, die in 1889 te Parijs moet gehouden worden. Duitschland is niet opgewekt daar aan deel te nemen, want het is nog onlangs gebleken hoe vijandig de gezindheid der Franscheu jegens de Duilschers is, die op hunne beurt zich er niet aan wagen willen veroordeeld te worden door het volk dat wederkeerjg niet bemind wordt. Ook Engeland werkt niet mede en heeft reeds bekend gemaakt, dat het niet ■officieel aan de tentoonstelling deelnemen zal. De Regeering van dat land heeft zich echter bereid ver klaard de inzending door Britsche deelnemers zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Meende men ook, dat er in Itulie nog eens een tydperk van rust komen zou, de laatste berichten doen ons daaraan weder wanhopen. Ook daar zullen de finantiën het struikelblok zyn, want men is tot de treurige ontdekking gekomen, dat het jaarlijksch rente bedrag van de binnen- en bnitenlandsohe schuld tot het eerbiedwaardig cijfer van 55 pCt. der inkomsten geklommen 19. Men spreekt van een Staatsbankroet of eene verhoogde belasting op het inkomen. In beide gevallen zal de Regeering in eene hoogst moeilijke positie zijn en veel kans hebben om de teugels van het bewind te moeten nederleggen. Er waren onlangs ook geruchten dat de Paus, vredelievend gezind als hy is, er aan dacht om den Koning van Italië te erkennen, 't Zou wel waar mogen zijn, als wij bedenken dat de H. Vader overal als bemiddelaar optreden wil, waar voor het hem zeker eene aanbeveling zyn zou, als hij in zijn eigen land den vrede stichtte. Nog altijd blijven wij vergeefs uitzien naar eene regeling der Bulgaarsclie zaken. Volgens som migen mag men zich met eene gelukkige uitkomst vleien en men hecht deze verwachting aan het optreden van een nieuwen candidaat voor den troon in een Duitschen Prins, maar anderen zien de zaken niet zoo helder in en beweren zelfs, dat de uitzichten donker zyn. Zy geven als grond voor hun gevoelen aan, dat het Regentschap zich niet lang zal bunnen staande houden, vooraamelyk omdat de schatkist ledig is en er geen kans bestaat om eene leening te sluiten. Wij betwjjfelen of het voor de Bulgaren gelukkig zyn zon als zij leenen konden, want ze zouden den last van wapenen afleggen om dien van schulden op te nemen. Nieuwstijdingen. <Bttgclan5». Londen, 16 Mei. In bet Lagerhuis heeft Fer- gusson verklaard, dat de weigering om officieel deel te nemen aan de Parijsche tentoonstelling in 1889 gegrond is op de overweging dat zoodanige deelneming niet raadzaam zoude zyn, waar het geldt eene feeste lijke herdenking van politieke gebeurtenissen in een vreemd land, ten aanzien van welke in dat land zelf verschil van meening bestaat. Koningin Victoria, vergezeld van de prinsen en prinsessen van het Kon. Huis, heeft Zaturdag het Yolkspaleis in Miles-End (eene bevolkte wyk aan den Oosthoek van Londen) plegtig geopend. De Koninklijke stoet trok de stad door van het spoorwegstation te Paddington tot aan Miles-End, onder geestdriftvolle toe juichingen van het volk, dat in grooten getale op de been was. De straten en de huizen waren versierd en met vlaggen getooidtienduizend vrijwilligers en vijf duizend man geregelde troepen hadden zich in rij ge schaard over de geheele lengte van den weg. Het weder was prachtig. Bij den terugkeer dronk de Koningin thee op Mansion House bij den Lord-Mayor. De feeste lijkheid werd door geen enkel incident gekenmerkt. Petorsburg, 16 Mei. De keizer, de keizerin, de troonsopvolger en grootvorst George zyn gisteren naar Zuid-Rusland op reis gegaan. Een vreeselijke zelfmoord wordt uit St. Peteraburg gemeld. Een aan zwaarmoedigheid lijdende soldaat werd 's morgens dood in zijn bed gevonden. Byzondere kenteekenen waren niet zigtbaar, alleen stak de steel van een soeplepel uit den mond. Deze kon echter niet de oorzaaak van de verstikking zijn. Het lijk werd onderzocht en bij operatie aan den hals vond men een aoldatenkbus van grove wol in de keel. Eene verbazende wilskracht is er noodig geweest, om zich op deze wjjze Om het leven te brengen. 59uits(kl«.Hh. Berlijn, 16 Mei. Op opzienbare wjjze maken de „KreuzzfeitUDg", die tot de hoogste militaire kringen en de „Post", die tot het Ministerie van Financiè'a in nauwe betrekking staattegelijkertijd scherpe be schouwingen openbaar over het mobiliseeren van twee Fransche legerkorpsen, waartoe Generaal Boulanger in den herfst wil overgaan. De „Kreuzzeitung" zegt„De toekomst van Frankryk schijnt zeer onzekerdaardoor verkrijgt de voorgenomen mobilisatie eene zoo groote beteekenis voor Duitschland, dat dit rijk ter wille zijner zekerheid gedwongen wordt verdedigingsmaatregelen te nemen. De magthebbenden in Frankryk zullen er zich niet over behoeven te verwonderen, als in de hooge militair© kringen te Berlijn eene eventueele versterking op voet van oorlog van de geheele Duitsche troepenmagt in de rykalanden overwogen wordt. Wei- ligt zullen de heeren in het Fransche Ministerie zich nog eens ernstig beraden alvorens den eersten stap te doen tot den oorlog". In aansluiting hiervan, werkt de „Kreuzzeitung, in den vorm van eene correspondentie uit Parjjs, vervolgens het denkbeeld uit dat eene drieste demonstratie in de straten reeds voldoende zou kunnen zyn om de vredelievende Regering te Parijs omver te werpen en een Ministerie dat den oorlog wil aan het roer te brengen. Berljjn, 17 Mei. Blykens eene particuliere dépêche uit St. Petersburg zou gisteren aan de vijf hoofdschul digen aan het complot van 13 Maart tegen het leven van den Czaar de doodstraf voltrokken zijn. JFmnferijti. Eene kluchtige vergissing heeft dezer dagen in een dorpje van het departement der Seine vrij wat vrolijkheid verwekt. De vrouw van een bleeker beviel van tweelingen. Daar men daarop niet gerekend had, werd het tweetal door de vroedvrouw in plaats van in de wieg in een baliemand gelegd en zorgvuldig toege stopt. Groot was de verrassing in de villa van den baron S., toen men er van den trein, in plaats van schoon linnengoed, de twee zuigelingen bezorgd kreeg, door den gelukkigen vader zelf verzonden. Ten huize van den bleeker werd de vergissing eerst ontdekt, toen de commissaris van politie inligtingen kwam vragen. Men had er zich in verheugd, dat de kleinen zoo voorbeeldig rustig waren. Hoe het met deze jeugdige reizigers is afgeloopen, meldt de historie niet. Brussol, 16 Mei. Volgens het blad »Le Peuple" breidt de werkstaking zich in tal van kolenmynen uit. O. a. te La Louvière, Bouvy en Redemont. Volgens »Le Penple" zijn er 10.000 werkstakers. La Louw ière16 Mei. Eene proclamatie van den gouverneur van Henegouwen is in alle mijnwer kersdistricten aangeplakt. Daarin wordt er op gewe zen, dat nu de arbeid hervat is, de opstokers trachten opnieuw eene werkstaking te doen uitbreken. Zy wil len dat gedaan krjjgen door geweld en bedreiging. Die daaraan schuldig zyn zullen gestreng vervolgd worden. De bevolking kan rekenen op de krachtige en afdoende tusschenkomst van de autoriteiten en wat er ook moge gebeuren, de orde, de rust en de vrijheid zal men weten te handhaven. In 't midden van Brussel on in vollen dag werd eene poging tot diefstal gepleegd, die doet zien hoe stoutmoedig de dieven tegenwoordig zijn. 's Morgens kwamen twee kerels, die er in 't geheel niet geruststellend uitzagen in het lokaal „de Vos", Groote Markt, waar de meid alleen aan haar werk was. Zy dronken eenen borrel en vroegen waar de baas waB. Die slaapt nog was het antwoord. 'tls, zeiden de vreemdelingen, omdat de vrouw zekere voorwerpen van ons gekocht beett en zy heeft gezegd, hier ons geld te moeten ontvangen. De meid gaf geen antwoord. Welnu, gingen de twee mannen voort, betaalt gjj ons inaar. Het meisje weigerde echter eu zeide dat hare mees teres den sleutel bij zich had. Hierop gingen de twee kerels zitten, doch op een gegeven oogenblik sprongen zy op, grepen de meid by de keel en terwijl de eene haar tegen den grond ge drukt hield, poogde de andere de lade open te breken. De tamelijk struische meid verweerde zich dapper tot dat er op haar geschreeuw hulp kwam, zoodat de twee deugnieten op de vlugt werden gedreven. De meid was zoodanig door 9chrik bevangen, dat zy slechts eene zeer onvolledige beschryving van hare aanranders heeft kunnen geven. 's Gravenhage, 17 Mei. De Eerste Kamer is opgeroepen tegen Maandag 23 Mei. Den Haag schijnt eeue gezonde stad te zyn voor predikanten; ze worden er erg oud. Zoo is ds. J. Moll J.Bz., de oudste dienstdoende predikant in het Ned. Herv. kerkgenootschap, nu reeds 89 jaar, zjjn collega Koetsveld wordt 24 Mei 80, zijn collega Oordt 78 jaar. Vligtsiugon, 17 Mei. - Voortdurend worden de schutters met nieiwe Beaumont geweren bewapend, terwijl de oude by de infanterie in gebruik blijven. I Door het veelvuldig schieten gaat veel van de juistheid j van het wapen verloren het openen en sluiten van den grendel, dat zoo dikwyls gedurende den zoogenaamden reerutentjjd voorkomt, is oorzaak dat zoowel de ach- i terkant van den geleiderknop als de voorkant van het j steunstuk afslijt. De inspecteur heeft dan ook bepaald, dat aan de regter- en voorzjjde van het steunstuk een j regthoekig omgebogen plaatje zal worden aangebragt, j waardoor de hermetische afsluiting, die door de veel- vuldige wry ving verloren was gegaan, hersteld wordt. Waar zulke maatregelen moeten genomen worden om het hoofdwapen der infanterie in bruikbaren staat te houden, ryst de vraag of het niet wenschelijk zou zyn, 1 de oude geweren der infanterie door nieuwe te ver vangen, en de schutters met de oude te bewapenen. Zondag a.s. zal de Kurzaal-vereeniging de cam pagne aanvangen met een matinée en concert van de Crefelder Capelle. Daarbjj zal dus ook de nieuwe con certzaal worden ingewijd. Door het vereenigen met twee aangrenzende vertrekken is deze aanmerkelijk vergroot en verbeterd, terwijl er een zeer nettooneel ïb aangebragt. De atoomoot „Mercurius", varende tusschen Vlis- singen en Londen, is Zaturdag morgen op de Theems, tegenover Mawlem's Warf, in aanvaring gekomen met de Engelsche boot „Lisbau". Dit schip werd zwaar beschadigd en moest tegenover genoemde werf aan den grond gezet worden. Ook de „Mercurius" heeft veel schade opgeloopen. Bij wien de schuld der aan varing ligt, is niet bekend. De heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Groede enz. en gedelegeerd commissaris van den tram Breskens Maldeghem, is benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Te TerNeuzen is door eenige ondernemende mannen eene Maatschappij tot uitoefening van zeevisscherij opgerigt. De korte verbinding met hoofdmarkten als Gent, Brussel en Brugge geeft aan deze zaak veel kans op welslagen. Het bestuur is voorloopig opgedragen aan de heeren L. Schalk en R. Walraven. De vangat moet te Ter Neuzen worden aangebragt. Middelburg, 17 Mei. De schietoefeningen der stedeljjke schutterij, gedurende dezen zomer, zullen plaats hebben onder leiding van den kapitein-adjudant aer infanterie Breeman. Yei'selco, 17 Mei. Gisteren werd door Burge meester en Wethouders aanbesteed het uitbreken van oude en het maken van nieuwe straten met rioleering onder den grond. Ingeschreven werd door de heerenA. de Groot, te Vught, voor ƒ3207Van Djjk en Petit, te Bergen op Zoom, voor ƒ3167; P. Dronkers, te Kapelle, voor ƒ3099 A. Foudraine, te Goes, voor 3093 en L. Laban, te Yerseke, voor ƒ3088. Het werk is nog niet gegund. Goes, 15 Mei. Eene hoogst nuttige zaak is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente optouw gezet, het vormen nl. van een pensioenfonds voor de weduwen van gemeente-ambtenaren. Als men in aan merking neemt, dat nog al eens eene weduwe bij het gemeentebestuur aanklopt op grond van de vele en getrouwe diensten door haar overleden echtgenoot aan de gemeente bewezen, terwijl het toch niet aan gaat toelagen voor de weduwen uit de gemeentekas te nemen, blijft het een feit, dat menige ambtenaars weduwe onverzorgd achterblijft. Natuurlijk kan een fonds ten behoeve van dergelijke weduwen slechts bij voldoende deelneming van de zijde der ambtenaren tot stand komen. B. en W. vertrouwen dat ieder ambte naar tot het vormen van zoodanig fonds wel zal willen medewerken en dat ieder hunner daarvoor jaarlijks wel een zeker bedrag zal willen storten, ten einde hunne weduwen niet geheel overzorgd achter te laten. De voorwaarden waarop men lid kan worden, en de grondslagen waarop het fonds zal rusten, zijn nog niet voor publiciteit vatbaar, omdat ze nog niet defi nitief zijn vastgesteld. Komt het weduwen-pesioenfonds tot stand, dan kunnen de thans in dienst zijnde ge meenteambtenaren lid worden, terwijl het voor hen, die na de oprigting benoemd worden, verpligtend zal worden gesteld. Wanneer onze schutterij eenmaal eene schietbaan heeft, zal de dag, waarop dit lcorps ter oefening uitrukt, telkens heel wat tranen zien vergieten. Menig schutter toch zal op roerende wjjze afscheid nemen van vrouw en kinderen. Loopt de schutter toch al geen gevaar van eigen onbedrevenheid, die van anderen kan hem nootlottig worden Welk verstandig vader geeft zyn kind een stuk speelgoed, waarmede het zichzelf of anderen letsel kan veroorzaken Mogelyk komt men er wel toe om op het terrein der schietbaan eene ambulance te vestigenmisschien krjjgfc dan ook wel de officier van gezondheid een uniform. Dan eerst zal de schutterij er kranig uitzien. Zondag raakte het eenige paard van den vracht rijder Heyman, vermoedelyk omdat het wilde drinken, in eene sloot. Het schijnt, dat men het dier op niet zeer zachthandige manier uit zjjne moegelijke positie heeft bevrijd. Het bleek zoodanig inwendig gekneusd, dat men het dier heeft moeten afmaken. Een winkelier gaf dezer dagen bij vergissingaan eene doodarme oude vrouw 5 gulden te veel. De eerlyke ziel bragt het te veel ontvangene onmiddellijk terug en kreeg van den royalen winkelier 10 ct. tot belooning. De spoorwegwachtster aan wachthuis 42 ontkwam gisteren aan een groot gevaar. Toen zij den trein in volle vaart zag naderen, wilde zy nog haastig de hekken van den overweg sluiten. Daarbij had zy het ongeluk te struikelen en vlak naast de rails te vallen. Zij verloor daarbij haar schoen, die door den trein werd stuk gereden. Men kan zich den schrik der vrouw voorstellen. - Zooals wy verwachten, is de heer Quist van het vonnis van den Goeschen kantonregter, in appèl ge komen. Mej. M. P. Voois is benoemd tot onderwijzeres te Geersdyk. Van de drie Goesenaars, dieby het laatste examen voor onderwyzer de acte verwierven, zjjn dus binnen eene maand tyds reeds twee geplaatst. Tot directeur van het post- en telegraafkantoor- te Hansweert is benoemd de heer G. E. van Krieken, telegraafdirecteur te Brielle. Wilhelminadoirp, 17 Mei. Te-wyl zelfs de kleinste gemeente van Zuid Beveland in het bezit is van eene flink ingerigte, ruime en luchtige lagere school, is het hiermede in onze gemeente treurig ge steld. Naar wij vernemen heeft de beer A. Moens, inspecteur van het L. O., dezer dagen onze gemeente en meer speciaal de school bezocht. Vermoedelijk zal er eindelijk ook bier wel eenige verandering en verbetering worden aangebragt. 'tlsmeer dan tijd ook. Colijnsplaat. De korenmolenaar W. S. had Yrjjdag het ongeluk bij eene reparatie aan zijn molen door het uitschieten van een balk van de gaanderij te vallen. Geheel versufd van den val werd hy in huis gedragen. Zijn toestand is zorgwekkend. Bx-aiitiisSe, 17 Mei. Wat wij zoo dikwyl" ge vraagd hebben, waarnaar wij zoo verlangend hebben uitgezien; wat zoo veler pen en gemoed in beweging heeft gebragtwat heel wat voeten in de aarde heeft gehad vóór eene beslissing viel en waarmee wy nu zoo ingenomen zijn, dat is nu eindelijk daar: een rijdende post. Met wat een regtmatigen trots zat onze postbode Nolet op zijne kar toen hy gisteren ochtend ons dorp binnenkwamhoe netjes hield hy als een ervaren koetsier de teugels en wat een bekjjks had hij Hoe regt als een kaars, de ellebogen naauw aan het lijf gesloten, zat hij op den bokslechts aan eene kale plek op den rug en aaD zijne platte pet kon men het hem aanzien, dat hy vroeger zelf lastdier was geweest. Hoe vrolijk liet hij de zweep klappen! Nog een glimmende hoed en een hoorn en ziedaar onze post bode herschapen in een volmaakt postiljon „El, elriepen sommigen en anderen gaven hunne verbazing te kennen door „Bel, beleen enkele zelfs riep 't is zonde, zoo'n ouwe man De klok te Nieuwerkerk was geheel en al van streek, gewoon als zy was zich te regelen naar den postbode zij keek, vreemd op haar wjjzerblad en was totaal beteuterd. Voor onze gemeente is de hittendienst eene groote verbetering. Immers tusschen aankomst en vertrek der posten winnen wij twee uren en bovendien mogen wy nu op meer geregelde, vaste tijdstippen van aankomst rekenen. Jammer is het echter dat de hitfcenpost niet tevens dienstbaar is gemaakt voor personenvervoer, wel is waar hebben wy drie vrachtrijders, doch een geregeld personenvervoer missen wij nog steeds. Was het uit blijdschap over den hittendienst dat Zaturdag de vlag van vele hoogaarzen wapperde of gaven welligt de schippers doordoor blyk van in stemming met de afdeeling Bruinisse van de vereeniging ter bevordering der visscherijbelangen, welke afdeeling dien dag werd opgerigt Immers dat zy aller sympathie hadbleekdat dadelyk 41 leden toetraden. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. M. Voor- beytel, tot secretaris de heer Z. Hoogerheide, tot penningmeester de heer S. Jumelet Mz. en tot leden van het bestuur de heeren P. Ockerse Cz. en W. Ju- mulet Mz. Op de presentielijst misten we de namen van een Eaar visschers, die wij er gaarne op gezien hadden. Wy open echter dat zij alsnog zullen toetreden al was het alleen in 't belang hunner knechts de vereeniging toch stelt zich o.a. ook ten doel een pensioenfonds op te rigten voor oude en gebrekkige visschers. Waarvoor men dan ook vlagde, misschien was het ook wel ter eere van een paartje dat in het huwelijk trad en dat eene goede figuur in het reuzen-regement van Frederik den Groote zou gemaakt hebben. Wy hopen dat Zaturdag a.s. van alle huizen en schepen het dundoek moge wapperen, wanneer de heer S. de Graaft' oud-hoofdonderwijzer alhier, zyn 90sten ge boortedag mag vieren. Zondag jl. is, terwyl al de huisgenooten ter kerke waren, inbraak gepleegd in den winkel van M. Olree alhier. Verschillende goederen werden ontvreemd. Het mogt onze ijverige politie al spoedig gelukken de daders, een paar deugnieten van ongeveer 12 jaren te ontdekken en tot bekentenis te brengen. Eenige eigenaars van hoogaarzen te Bruinisse hebben in een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal de tusschenkomst dier vergadering ingeroepen tot wijziging van het reglement voor de meting der binnenvaartuigen, aan het regt van pateDt onderworpen, vastgesteld by koninklijk besluit van 22 April 1852 (Staatsblad no. 64). In dat reglement wordt voorgeschreven, hoe de be lastbare ruimte der binnenvaartuigen moet worden vastgesteld, waardoor de ruimte veel grooter wordt aangeslagen, dan zij in werkelijkheid is. Van de gemeten belastbare ruimte hangt niet slechts af de grootte van het patent, maar ook andere uitgaven, zooals het havengeld, zoodat tengevolge van de gebreken in het reglement de eigenaars van hoogaarzen te veel betalen. De Regering heeft erkend, dat het reglement niet deugt, en reeds in 1882 eene commissie benoemd om een nieuw reglement te ontwerpen. Deze commissie heeft in het begin van 1883 een concept-reglement aan den Minister van Financiën aangeboden, maar tot hiertoe is aan deze zaak geen gevolg gegeven, weshalve de adressanten de tusschenkomst der Tweede Kamer in roepen. Brouwershaven, 17 Mei. Het op Zondag j.l. op de hoogte van den ijzeren vuurtoren onder Renesse gestrande schoenerschip, is de „Thyra", kapitein Gun- dersen, met eene lading hout komende van Frederik- stadt en besterad naar Dordrecht. Men is begonnen een gedeelte der lading over te geven en alhier op te ber gen, waardoor men hoopt het schip vlot te krijgen. Naar men zegt is wel de lading, doch het schip niet verzekerd. 18 Mei. De Thyra is heden nacht vlot en alhier op de binnenreede aangekomen. JNTieiiwoi'lierli, (Duiveland), 17 Mei. Heden hield de Dorpsvereeniging „Eendragt bindt" eene alge- meene vergadering, waarin o. a. werd uitgebragt het verslag der contróle, die door eene daartoe benoemde Commissie, gehouden is, op het ploegen in die ge meente gedurende het najaar van 1886 en het voorjaar van 1887, zooala reeds vroeger in dit blad is vermeld De uitslag van die controle is als volgt De eerste prijs in geld met getuigschrift werd toe gekend aanC. v. d. Wallde tweede prijs eveneens met getuigschrift aan C. Bakkerde derde prys aan L. Bal en de vierde prys aan J. Kluit. Met algemeene stemmen werd besloten ook in dit najaar, en in het volgend voorjaar, vanwege de ver eeniging in denzelfden geest voort te gaan. Hiervoor zijn weder vier prjjzen gesteld alB boven ter uitreiking, aan die ploegers die door hun werk over dat tijdvak in het oog der commissie hier op aanspraak kunnen maken. De commissie bestaat uit de HH.J. Boot, A. de Braai, L. Koopman, D. A. Labrijn en C. v. Westen Pz. Zierikzee, 17 Mei. Gisteren avond werd in het Hotel de Weerd alhier eene zamenkomst gehouden van hen, die de Vereeniging tot Wering van Armoede door hunne bijdragen steunen. De opkomst was gering. De Voorzitter, de heer Heyse, deed mededeeling over het 5-jarig tijdvak 1882 -87. De Vereeniging ging voort op den ingeslagen weg. De Hulpbank deed veel goed voor den kleinen winkelier en werkbaas. Vier personen werden voor rekening der Vereeniging verpleegd in het Oogen-Ziekenhuis te Rotterdam, waar van drie hersteld terugkeerden. Aan bijdragen werd ontvangen 2508,26, terwijl de uitgaven bedroegen 2369,631/ai zoodat in kas is 138,62'/2- Hef grootste gedeelte der uitgaven, nl. ƒ1260, was geweest voor ge neeskundige hulp en medicijnen, terwijl aan schoolgeld op de bewaarschool werd besteed 83,50. Ook het alhier bestaande Dames-comité tot ondersteuning van zieken en zwakken was voor zooveel noodig door de Vereeniging in staat gesteld aan hare roeping te voldoen. De Hulpbank leverde aan de Vereeniging eene winst op van 329,71. Wy bevelen deze Vereeniging ten zeerste by onze stadgenooten aande bydrage behoeft niet zóó groot te zijn, maar als „elk naar zijn krachten" ook in deze handelt, dan kan zy steeds meer en meer werken om de armoede zooveel mogelijk te lenigen. Laat men bedenken, dat menigmaal de meeste armoede geleden wordt by degenen, die te veel eergevoel bezitten om zich bij een Armbestuur aan te melden. Welnu, het doel dezer Vereeniging is juist om de zoodanigen tijde- ljjk te helpen. Naar de „Asser Cfc." verneemt, heeft het plan van de heeren Thompson en Deseniss, van Hamburg, om te Assen eene machinale varbensslagterij op te rigten, veel kans om tot uitvoering te komen. Ge noemde heeren hebben van den heer G. M. Tedrode, aldaar, gekocht de Carstenskamp op Steendijk, op voorwaarde, dat aldaar in voldoende hoeveelheid water voor hunne inrigting geschikt, wordt gevonden. Ten einde hieromtrent zekerheid te verkrijgen, zal deze week aldaar eene artesische put worden geboord. Komt de zaak tot stand, dan zullen in deze inrig ting jaarlijks 50,000 varkens kunnen geslagt wordeD, eene hoeveelheid, welke hoofdzakelijk in Drente zal worden opgekocht. Van Leeuwarden is met bestemming naar Noord- Amerika, verzonden eene verzameling best rundvee, bestaande uit 60 stuks, waaronder hokkelingen, rieren, kalfkoeijen en een stier. Allen zijn ingeschreven in het Friesch rundvee stamboek ot zyn volbloed afstam melingen van ingeschreven vee. De verzending geschiedt onder geleide van eene boe renvrouw, die reeds eenigen tijd by een farmer in Noord-Amerika is werkzaam geweest. Op het socialistisch congres in December van het vorige jaar te Hengelo gehouden, had zekere sociaal democraat Benninck beleedigende woorden geuit tegen de firma Stork aldaar. Deswege aangeklaagd, was hjj tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Wat hij bij die gelegenheid als verdediging aanvoerde, werd door hem uitgegeven onder den titel „Uitzuigers-proces". Tegen dat geschrift was Zondag namiddag eene demonstratie gerigt van de werklieden der genoemde fabriek, die de leugens en lasteringen er van in het licht stelden en deden uitkomen hoe juist de heeren Stork alles deden om voor het lot van hunne werk lieden en de gezinnen van deze te zorgen. Aan het einde der vergadering werd een protest tegen cle beschuldigingen opgemaakt en door een bonderdtachtig werklieden geteekend. In massa bragt men dit als oorkonde aan de heeren Stork, die van het plan noch van de uit voering kennis droegen. Aan Bennink werd er door een drietal werklieden een afschrift van gegeven en hem beduid dat dit protest van vriendschappelijken aard was, maar dat het hem geraden was, de firma Stork niet meer te beleedigen. In de „Zwolsche Courant", welke het uitvoerig ver slag van die zamenkomst bevat, zal de oorkonde worden geplaatst. Zaturdag nacht werd er bij de familie B., te Leur, bij Breda, een huwelijksfeest gevierd. Toen te 8 uur 's nachts het feest wa9 afgeloopen, zou de bruidegom met de bruid en hare familie naar Zevenbergen rijden. In plaats van den goeden weg te nemen, reed hy echter de haven in. Gelukkig zijn allen spoedig gered en kwam men met den schrik en een nat pak vry. De rijtuigen zyn evenwel erg beschadigd. Ziei-ilixe>e>, 18 Mei. Aanstaanden Donderdag des namiddags te 1 uur zal het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" bij gunstig weder in de tent op het Havenplein eenige muziekstukken uitvoeren. Door de Directie der Maatschappij voor Oesterteelt alhier is aanbesteed: het bouwen van tweewouinge.., het maken van een gemetselden Reservebak en het bevloeren van een gedeelte van den Oesterput, gelegen in den Val nabij Zierikzee. Aannemer is geworden de heer M. Paasse Jz. alhier voor f2564. Bij Kon. Beel. is aan M. Wesdorp, te Tholen, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als Opziener le kl. bij de visscherypolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, met behoud van aanspraak op pensioen. Volgens bepaling van den Minister van Waterstaat moet de tramweg BredaOudenboBch—Belgische grens voltooid en in exploitatie gebragt zijn uiterlyk op 1 Januari 1889. De rechtbank te Maastricht beeft H. K., koopman te Gulpen, die zjjn hond, welke voor eene kar was gespannen, noodeloos zoo had geslagen dat het dier bijna niet meer voort kon, veroordeeld tot 14 dagen Justus van Matirik schetst in het weekblad de „Amsterdammer" eene zamenkomst van de Hollandsche afdeeling van het zoogenaamde Leger des Heila. De schets draagt den stempel van van Maurik's gave om de zaken humoristisch voor te stellen, maar tevens van trouw aan de waarheid. De kapitein Tyler is volgens hem een man uit de mindere klassedit blykt uit het weglaten of ten on- regte uitspreken van jie h. Voor Angel zegt hij hangel, voor holy, oly enz. Als proeve van 2ijne uitspraak haalt van Maurik de volgende versregels aan Ho vlèkloos lemhik kom tot joe Niet lenger blaiv' hik fen jou weg. Verbreek gai maine benden noe Neêm hel main sonden weg. Het koor der zusters doet denken aan een defect kanarieorgel. De voormalige Hollandsche officier, Go- vaars, brengt hetgeen in het Engelsch gezegd is in onze taal over. Hij spreekt met een plat Amsterdamsch accent. Van Maurik geeft hiervan bet volgende staaltje „En nou gelievde trienden selle me de busse loate ronde goan foór de kelekte 't is niet foor ons datteme vroage, maar foor 't lèèiger des Hails, foör de verlossing van sondoaredie niet geeiffe wil hoeft niet heêin te goan, moar die geeiffe kan, dat hai et doe om de wille van onse liefe Hailland, die sain bloet foor ons het feil gebat foor de vergeeifiog van onze sonde. O Got seeigen main woorde, o Got seigen dut werrek. Aome Het scheen, zegt de verslaggever, dat er (op dezen avond) voor de bekeering niet veel animo was bij de aanwezigen, want slechts één jeugdig stukadoor met een pilow broek aan, een pruim in den mond en spuuglokken, kwam. uit bet publiek en nam plaats by de soldaten, na even te hebben geknield om te bidden. Ik geloof dat hy dit plegtig oogenblik waarnam om zijn pruim heimelijk door te slikken, want zijn wang was belangrijk geslonken, toen bij met een kermend: „Amen" opstond. ,,'t Is alweer slappies van avond hoorde ik plotseling naast my zeggen, „een paar dagen geleden, hadden ze hier beter nering, toen bennen er in ééne vergadering drie zusters verlost en een kurpe- raai van de marioniers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1