Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5587 Dingsdag47 1887. W' Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATITRDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIÉN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand April 1887 de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren 1. J. W. E. van der Zande, Terneuzen. Briefkaarten. 1. J. Baars, 's Gravenhage. Verzonden geweest naar Amerika van het Hulpkantoor te Ellemeet. 1. L. den Browu. Nieuwstijdingen. (Sngrianb. Het grootste honorarium, namenl. 7000 pd. st. werd onlangs naar eene mededeeling der „World" dr. Ander non Critchett, den beroemden Engelseben dokter, door een Indischen vorst aangeboden dien hijin Indië onder behandeling moest nemen. De dokter sloeg echter na xjjp overleg de aanbieding van de hand. JFt ank rijft. Te Briej leefde zekere Norroy, een hoer, metj zjjn zoon en dochter. Een tweede zoon was te Parjjs ge storven, een dochtertje nalatende van 4 jaren. Het kind werd naar den grootvader gezonden, die over deze vermeerdering van zjjn gezin weinig gesticht was. In overleg met zoon en schoondochter besloot hij de kleine door mishandelingen langzaam te dooden. Het kind werd tot den zwaars ten arbeid gebruikt, geslagen, geband, in den winter onder de pomp gehouden, opge sloten ia een klein hok, en men liet haar half verhon geren ten slotte werd de kleine in bed gesmoord onder een kussen. De onverlaten zijn door de jury te Nantes tot 15 jaren en 12 jaren dwangarbeid ver oordeeld. IDuitsritlanfr. Eene hevige gasontploffing had dezer dagen te Annaherg bij Chemnitz (Saksen) plaats. De bewoners eener straat in de bovenstad hadden reeds van 's mor gens af een sterke gaslueki geroken, en tegen den avond nam die lucht zoo toe, dat sommige huizen ontruimd werden. Daar sloegen, te 11 uur 's avonds, op eens vlammen uit den vloer van een restauranter volgde een hevige knal, en plotseling vlamde de grond van de geheele straat. Zware planken, steenen van het plaveisel, kluiten aarde enz. vlogen huizenhoog. Er hadden echter geen ongelukken plaats. Een lek in een hoofdhuis der gasleiding had de ontploffing veroorzaakt. Twee dames uit Munchen, de baronessen Anna en Louise Guttenberg, oud 26 en 23 jaren, hebben zich verdronken in het meer Starnberg, op dezelfde Ïilaats waar de Koning van Beieren een eind aan zyn even maakte. Reeds meermalen hadden zjj die plek bezocht en hadden daar bloemen in het water gestrooid en langzamerhand was by de romantische jonge dames bet plan gerijpt daar te sterven. Zij huurden eene boot, roeiden naar het meer en lieten zich in het water zakken. Men vond haar in elkanders armen dood. De beide zusters waren mooi, rijk en begaafd. De vuurwerkfabriek van de Berljjnsche firma Bock Zonen te Weissensee is Vrijdag namiddag in de lucht gevlogen. De heer Bock was afwezig. Zijne vrouw en beide zonen zyn letterlyk aan stukken ge scheurd. Op verschillende afstanden van de plek waar het gebouw heeft gestaan vond men hunne verkoolde overblijfselen. Van de werklieden was er slechts één aanwezig, en die is behouden gebleven. Uit het dorp Derhen, aan de Elbe, wordt het volgende aangrijpende voorval medegedeeld. Voor eene zieke vrouw had het laatste uur geslagen. Hare huis- Senooten ea de aanwezigen hielden haar voor dood. 'e doodsklokken werden geluid, de vermeende doode werd in een lijkkleed gehuld en de kist werd besteld. Bedroefd stonden de familieleden en bekenden om haar heen. Plotseling zag men, dat het gewaande lijk zich bewoog. Dadelyk werd de dokter gehaald. Deze beval de schijndoode vrouw te bed te leggen. En 2ie, het leven en de beweging keerden langzamerhand terug. De vrouw, die het lijk gewasschen had, verklaarde nu ook dat het haar was voorgekomen alsof het hart klopte. De arme zieke had een aanval van verstijvende kramp gehad. Het woord, dat in hare nabijheid ge sproken werd, had zy verstaan, ook had ze het luiden van de doodsklok gehoord, maar ze was niet in staat geweest eene beweging te maken of eenig gewag te geven. 3Belgie. De speelbank te Spa is den loen dezer weder geopend. Vjjf jaar geleden kon Spa, gelegen aan den voet der Ardennen, in aantal badgasten en zelfmoorden met Monaco wedijveren. Zydie aan de eene speelbank hadden verloren, konden het aan de andere terug winnen en omgekeerd. Vóór vijf jaar verbood het toenmalige Ministerie Frère-Orban de speelbanken te Spa. Toen nam het bezoek der badgasten af: villa'B en hótels waren verlaten, dlles ging kwjjnen, de natuur en bronnen hadden geen aantrekkingskracht meer. En nu staat de Belgische Regering toe, dat de bank weder geopend wordt. De ryke graaf de Lanoy heeft voor dit saizoen de bank gepacht voor 300,000 francs. Of er ook iets verloren moet worden, als men voor één zomer zulk eene pachtsom durft besteden 1 Om Spa niet ten gronde te rigten, sluit de Regering, tegen de wet in, de oogen. Eene dienstmeid te Brussel, die by een drogist eenige poeders tot het maken van een geneesmiddel had gehaald, werd door den verkooper gewaarschuwd, dat de twee bestanddeelen, zoodra men ze ondereen mengt, eene ontplofbare stof vormen. Het meisje hield geen rekening met die waarschuwing en thuis ge komen begon zy de poeders in een vijzel te stampen. De ontploffing had inderdaad plaats en wel zoo hevig, dat het gaslicht uitdoofde, de vensters open vlogen en de vjjzel in duizend stukken sprong. De meid werd met brandwonden naar een apotheek gebragt en verzorgd. De Graaf van Vlaanderen ie voor de regtbank gedagvaard door een pachter te Wol uwe St. Pierre, die schadevergoeding eischt voor de verwoestingen, op zjjne landen aaDgerigt door het wild uit de naburige bo98chen, waar de Graaf het uitsluitend regt tot jagen heeft. Het wild is daar te overvloedig, omdat de Graaf te weiDig jaagt, en Z. H. moet dus de daardoor ont stane Bchade vergoeden, beweert de eischer. sReïretlanh. Amsterdam14 Mei. Het plan schjjnt te bestaan, dat hier eene blijvende afdeeling van het zoogenaamde leger des heils zich zal vestigen. Bij een k1 eer maker zijn 48 uniformen besteld voor nieuw aan- geworvenen. Deze menschen zullen een rooden rok dragen met groene knoopen en een blaauwe pet met een roode bies. De vrouw, die in den avond van 15 April in de "Watersteeg aan de St. Anthonie Breestraat haar kind te vondeling had gelegd en zich later bij den commis saris van politie, den heer Stork, berouwvol aanmeldde, om het kind, dat inmiddels in het stadsbestedelingen- huis was opgenomen, als moeder terug te vragen, gaf toen op te heeten Kaatje Akkerman, geboren te St. Philipsland, met hare ouders in de Haarlemmermeer woonachtig. Bedoelde vrouw was echter in de Haar lemmermeer en den omtrek niet bekend en niet te vinden. De gewaande Kaatje Akkerman, is Dingsdag door den rijks-veldwachter de Jong, te Sloterdyk ge stationeerd, aangehouden en nu bleek zy te zyn, de 22-jarige Marthina v. d. H., ten huize van haren vader in den IJpolder woonachtig. Na eerst door den heer Stork en later door den Officier van Justitie voorloopig verhoord te zijn, is zy naar de ouderlijke woning te ruggekeerd. In de aanteekeningen van een TexelBchen kaag- schipper, die ongeveer 100 jaren geleden leefde, vindt men als een byzonder voordeelig jaar vermeld, toen hij met zyn vaartuig J 400 verdiende. Tegenwoordig moeten de schippers by na die som betalen voor een knecht. 's Gravonhage, 13 Mei. Een zeer bekwaam Staatsambtenaar en een hoogst nuttig burger is beden nacht alhier ontslapen, nl. de heer A. van der "Velde Azn., referendaris by het Departement van Binnen- landsche Zaken. De overledene, die aanvankelijk als burgemeester eener uitgebreide plattelandsgemeente werkzaam was en o. a. tjjdens de veeziekte ia die betrekking groote diensten bewees, werd later bjj het Dep. van Binnen]. Zaken geplaatst, waar hij in de afdeeling Onderwijs met ijver, talent en groote werkkracht arbeidde. Onder de vele betrekkingen, waarin Van der Velde werkzaam was, behoorde tot vóór weinige jaren het secretariaat van de Haagsche Kamer van Koophandel. De overledene leed in de laatste jaren zware huiselyke rampen, die zijn gestel geheel ondermijnden. De opbrengst der middelen over April is wederom niet onbevredigend. Er kwam ruim 3 ton meer ia dan in April 1886 en over de 4 maanden zijn wij bij ver leden jaar nog slechts een kleinigheid ten achteren, een tekort, dat eigenlijk een avans wordt, als men het personeel uitzondert, dat tengevolge van de vermin dering der buitengewone opcenten van 10 tot 5 pCt., in de laatste 4 maanden van het dienstjaar 1886/87 drie ton minder opbragt dan in het overeenkomstig tydperk van het dienstjaar 1885/86. Niet onaardig is het, dat de opbrengst van het patentregt over de 4 maanden bjjna volkomen geljjk is aan die van het vorige jaarhet verschil bedraagt 20 en een halve cent. Van de Transvaal komen in het Haagsch „Dbld.", blijkbaar van iemand die er geweest is, eenige opmer kingen voor, welke nog altjjd van nut kunnen zyn voor hen die er hun fortuin mogten willen zoeken. „Dat een Hollandsche boer zoo wordt gezegd in de Transvaal overgeplant, goede zaken zou moeten maken, ware al eene geheel verkeerde verwachting. Zyne handen Btaan hem daar in de eerste jaren links hy heeft geen middelen om gedurende genoegzamen tjjd zich op de hoogte te stellen van landbouw en veeteelt, alvorens hij een besluit neemt; koopt dan dikwyls van don slimmen Afrikaanderboer eene „plaats," welke naderhand blijkt groote gebreken te bezitten verspeelt aldus zyn inleg, en verarmt en verhongert ten laatste. „De kleine ambtenaarsposten zyn allen bezet, en meer dan dat. Slechts zij, die reeds in Nederland eene lands betrekking bekleedden en eervol zyn ontslagen, hebben eenige kans op plaatsing. „De ambachtslieden worden {roed betaald, wanneer de zaken niet stilstaan. Eenige jaren geleden kon een putgraver nog 12 daags verdienen. Goede Engelsche metselaars werden spoedig baas, namen geld op en bouwden huizenmaar zelden konden hunne beenen die nieuwe weelde dragen hunne administratie raakte veelal in de war, en de meesten eindigden waar ze begonnen waren. „Letterzetters vinden gewoonlijk een goed bestaan, en zijn, wegens hunne „letterkundige kennis" in het rijk der blinden is éénoog koning vry goed gezien, voor hen ligt het groote gevaar in den aandrang van redactiewerk en naar poëzie. „Wat de goud- en diamantvelden betreft, daar valt niet op te rekenen voor een rustig bestaan met vrouw en kind. In den beginne, tijdens de „rüsh", is alles peperduur. Te Kimberley heeft men tijden gekend, dat een emmer drinkwater met f 1,50 betaald werd en, na aan eene geheele familie voor de ochteadreiniging te hebben gediend, door eene arme vrouw werd gehaald om er de koffie mede te zetten voor haar huisgezin. Zoogenaamde thee (blaadjes op weg door de karre- voerders van de meeat gewone boomsoorten afgeplukt) werd op de markt met goud betaald. „Spoedig telde Kimberley 60,000 inwoners. De huizen, cafés, ook café chaniants rezen op als paddestoelen. Maar toen de diamanten zeldzamer werden, het „kopje" (heuvel) uitgeput was en de delvingen, tengevolge van het inloopend water, niet anders meer dan met stoom- vermogen konden plaats vinden, hetwelk veel kapitaal vereischte, verliep alles weldra en slonk de bevolking tot op 6000 inwoners. „Zoo gaat het overal waar edelsteenen of edel metaal wordt gevonden. De eerste kramers maken grof geld enkele gelukzoekers deelen den buit, en voor de anderen blijft de armoede over. Daarbij behoort nog de opmer king, dat de geoefende delvers, die Californië en Australië achter den rug hebben, een kerBverschen Hollander gemakkelyk verdringen." Botterdam, 15 Mei Gisteren avond omstreeks halt tien zag de politie alhier zich weder genoodzaakt een paar sociaal-democraten tijdelyk in het bureau op de Kaasmarkt te hergen, teneinde hen te beschermen tegen het publiek op de Hoogstraat, dat hen te lijf wilde. Het waren nog wel naar men zegt, een paar hoofdmannen van de partij. Bergen oj> Zoom. Ook wjj zullen, naar het zich laat aanzien, gezuiverd drinkwater bekomen, en dit zal, zoo mogelyk, in zoodanige hoeveelheid worden verstrekt, dat ook do industrie er van zal kunnen ge bruik maken. Reeds is eene commissie benoemd, tot het doen van onderzoek. Te Bergen op Zoom werd door eene familie een partijtje gegeven, toen, tegen middernacht, terwjjl alle gasten verdiept waren in het spel, de meid eensklaps kwam vertellen, dat men trachtte in te breken. Zy had duidelyk een menschenhoofd boven den tuinmuur zien uitsteken. De heeren onder de aanwezige gasten besloten on verwijld zich, zoo mogelyk, meester te maken van den inbreker, en in alle stilte sloopen zy naar den bedreigden tuinmuur, de dames in groote ongerustheid achter latende. Zij zagen werkelijk een gedaante op een ladder, doch slechts Voor een kort oogen blik, want de inbreker bemerkte onraad en nam de vlugt. Er ontstond nu een verwoede wedloop door tuinen, over slooten en heggen, tusscheu de heeren en den in breker, totdat deze opeeus spoorloos verdwenen was. De gasten keerden terug en zetten het feest voort en vonden gelukkig de dames wel ietwat zenuwachtig, doch overigens gezond weder. Bij nader onderzoek is het gebleken, dat de inbreker zich langs dezen minder gehruikelyken weg in gemeen schap had willen stellen met de keukenprinses Ternenzen, 14 Mei.Woenadag nacht werd alhier op brutale wjjze ingebroken in het woonhuis en in den wiukel van den heer B., staande op het drukste ge deelte der gemeente. De dieven hebben omstreeks één uur eeD raam opgeschoven, zyn in den winkel gekomen en hebben aldaar de lamp aangestoken daar zy het waarschijnlijk onnoodig achtten het glas op de lamp te zetten, was deg morgens de winkel vol zwart. Hun nen ontdekkingstogt hebbe zij verder voortgezet tot in de woonkamer, waar zij te vergeefs trachtten eene Duplexlamp aan te stekenverscheidene gedeeltelijk afgebrande lucifers, des morgens gevonden, bewezen, dat zij niet wisten dat eene dergelijke lamp eerst licht kan geven, wanneer het hefboompje aan den brander naar boven geduwd word*. Ook schynen de dieven zeer op hun gemak geweest te zjjn, daar zy by hun werk een glaasje bier gebruikt en sigaren gerookt hebben en uit zindeljjkheid eenige vlekken op het vloer kleed met een laken hebben uitgewischt. Na nog een bezoek gebragt te hebben aan eene slaapkamer zyn de onbekende dieven, zonder door een der bewoners ge hoord te zyn, vertrokken met eenen zilveren suiker strooier ea 12 lepeltjes, Bjj het onlangs gehouden examen voor surnumerair der posterijen is o.a. geslaagd de heer K. A. Heyblom alhier, leerling van den heer Schoo te Groede. Op aanst. Donderdag zal alhier door de handboog- schufctery „Prins van Oranje" een doelschieting plaats hebben voor de leden en die van zustervereenigingen. Te Koewacht is wegens het heerschen der dyphteritus aldaar, de openbare school tijdelyk gesloten. De ziekte heeft geen kwaadaardig karakter. Domburg, 15 Mei. De prachtige villa van dr. Mezger nadert zacbtkens aan hare voltoojjing en zal ongetwyfeld onze reeds zoo heerlyke streek nog ver- fraajjen. Over 't algemeen ziet men het bad-saizoen blijmoedig tegen, omdat men nu reeds van een druk bezoek verzekerd is. De tram, die naar wij hopen, wel haast onze badplaats met ijzeren banden zal hechten aan Vlissingen, wordt met belangstelling te gemoet gezien. Ongetwijfeld zal zij tot een ruim bezoek van weerszijden aanleiding geven, en het vertier onzer bad plaats doen toenemen, wat een toertje naar Domburg voor de Middelburgsche fatniliè'a nog meer aantrekke lijkheid zal bijzetten. Mwldelburg, 15 Mei. De „Prins Hendrik" heeft het droogdok verlaten om plaats te maken voor het stoomschip „Duitschland" dat bestemd is voor den dag dienst der Maatschappij Zeeland. We waren in de gelegenheid deze reusachtige en overschoone. stoomboot te bezigtigen, en bevelen een ieder aan (de gezagvoerders zyn zeer beleefd) om, zoo mogelyk, een kjjkje te nemen. Zoodra het weder omslaat zal een uitstapje naar Antwerpen wordeD georganiseerd, tegen zeer lagen prjjs, per stoomschip van de Middelburgsche stoomvaartmaat schappij. Thans echter behoort er nog zekeren moed toe om aan zomerpretjes te denken'fc is guur en koud als of we in 't midden van Maart waren. De ontwik keling buiten gaat zeer langzaam en de tuinders klagen dan ook steen en been en de huismoedertjes niet minderGelukkig beloven de ooftboomea veel, terwyl de eigenlijke veldvruchten goed staan. Het gemeentebestuur doet een goed werk, door een begin te maken met het dempen van de meer dan vuile gracht in 't zoogenaamd Klein-Vlaanderen, en 't leggen van een riool aldaar. Thans een poel van ongeregtigheid zal het, jchoon beplant als het is, spoedig in een fraaye dreef herschapen zyn, die een sieraad te meer zal uitmaken van onze schoone wan delingen. Onze gemeente staat een groot verlies te onder gaan, door de benoeming van den heer Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort tot kantonregter te Goes. Hoe men ook over zjjne politieke denkwijze moge oordeelen, zeker is het dat de heer Pompe zich aller achting heeft verworven en men hem noode ziet vertrekken. Moge het hem en de zijnen in zyn oud-nieuwe woonplaats naar wenach gaan. Tot gemeente-secretaris van Vlissingen werd door den Raad aldaar benoemd mr. Van der Bilt, griffier ter gemeente-secretarie aldaar. Door de politie te Vlissingen is in een logement een 13-jarige jongen gearresteerd, die aldaar gelden verteerde, welke hy ten nadeele van zyn patroon te Rotterdam verduisterd had. Tholen, 11 Mei. Door den gemeenteraad is be sloten een advokaat te benoemen betreffende het verschil tusschen den gemeenteraad en de kerkvoogdy. De heer J. Vink, ontvanger-griffier van den polder Nieuw-Nootd-Bcveland, heeft als zoodanig 2yn eervol ontslag aangevraagd, Goes, 14 Mei. De kantonregter veroordeelde den heer B. Quist tot 100 boete, subs. 14 dagen gevan- enisstraf en in de kosten. De kantonregter overwoog, at het onverschillig is ot egoïsme dan wel philantropie de drjjfveer was; er was geneeskundige hulp verleend buiten noodzaak, en dat is by de wet strafbaar gesteld voor onbevoegden. Vermoedelyk zal wel appèl aangeteekend worden. Heden middag geraakten weder drie kleine bloe- meoplukstertjes in eene diepe sloot. Tjjdige tussebea- komst van mevrouw G. behoedde de kinderen voor erger. Die bloemenliefhebber!) zal nog wel eens nood lottige gevolgen hebben en dan zullen, onder gewoonte, de ouders den put dempen als het te laat is, Door Z. M. is benoemd tot kantonregter te Goes, jhr. mr. J. J. Pompe van 'Meerdervoort, thans regter in de Arrond.-Regtbank te Middelburg. Brouwershaven, 16 Mei. Gisteren nam. omstreeks 7 u. 20 min. strandde op het vaste strand, westelyk van den ijzeren vuurtoren onder Reneeae, een Noordscbe Schoener. Daar hulp gevraagd werd, ver kreeg o. a. de bemanning der te Burghsluis gestatio neerde reddingsboot last zich derwaarts te begeveD. Heden morgen 5 ure keerde de reddingsboot naar Burghsluis terug. Zr. Ms. transportschoener „Meeuw" met den Inspecteur over het loodswezen aan boord, kwam buitenom naar de strandingsplaats. Volgens later ontvangen berigten hebben de opva renden mot eigen boot den wal bereikt. Het schip zit hooger dan gisteren. De „Meeuw" en een sleepboot z|jn in den omtrek. Korltwerve, 16 Mei. Heden werd alhier publiek verkocht een hofsteedje met ruim 7 Hectaren erf, houw en weiland, in verschillende perceelen, tegen den aan zienleken prjjs van 568,70 per 41 Aren 68 Centiaren, onverminderd de kosten ad 12 °/0. De prijzen voor enkele perceelen besteed bedroegen van f 440 tot 600 per bovengenoemde grootte of per Schouwsch Gemet. Zior iltzee14 Mei. Men berigt ons uit Wol- faartsdjjk het volgende: In den tjjd van twee maanden nam de gemeenteraad alhier drie besluitenwelke niet kunnen worden uit gevoerd, omdat twee door den Minister zyn verklaard, te zyn strydig met de wet en het derde door de Arron- dissements-Regtbanb te Middelburg is vernietigd. Pleit zulks niet erg voor de behartiging van de belangen der gemeente, omdat ondanks de goede wenken, welke gedurig door den Voorzitter vóór het nemen dier besluiten zijn gegeven, en de verzekering telkens, dat zoo iets in strijd is met de wet, en indien zoodanig een besluit werd genomenhy verpligt zou zyn de ver nietiging ervan te verzoeken, toch de meerderheid van den Raad hun zin daarin doordreef; voornamelijk met het laatste, betreffende de reclame tegen de kiezerslijst is dit het geval. Meer dan bjj de vorige besluiten is vóór het nemen van dit besluit, op het onwettige er van gewezen; zoowel door den wethouder, den heer de Kater, als door den Voorzitter is het den Raad gedurig onder het oog gebragt, door de artikels der kieswet voor te lezen, en dat al besluit men om Van de Kreeke van de ljjst af te voeren, hy er ongetwyfeld bij regterljjk vonnis weer op zal worden gebragt; omdat hij er met het volste regt op voorkomt, en zoodoende wel alle kiezers van de lyst geschrapt kunnen worden, zoodat het nemen van zulk een besluit alléén kan strekken om de gemeente op kosten te brengenomdat de be- teekening aan Van de Kreeke door den deurwaarder moet geschieden, welke kosten door de gemeente moe ten worden betaald. Toch besloot weer de meerderheidVan der Kreeke moet er atal kost het dan ook het geld der gemeente Zoo iets zou men toch wel niet van bezuinigingBmannen verwachten; eerst gaan ze de traktementen der kleine ambtenaren verminderen en ook schrappen met de leus, om te bezuinigen, en wel wordt er eene groote bewe ging gemaakt als er een mud steenkolen van de ge meente in bruikleen wordt afgegevenomdat men ongerust is voor schadeja, dan moet het belang der gemeente behartigd worden, maar als het eigen belang betreft, zooals de kiezersquestie, dan moet het ardere even op zij, en dan wordt er op geen geld gezien. Door de Arrond.-Regtbank te Maastricht is ge weigerd regtsingang te verleenen tegen pastoor W. H. Voncken te Schin-op-Geul, ter zake van de ontvoering van het minderjarige meisje Allié. Die beslissing der Regtbank is door het Geregtshof te 's Hertogenbosch bekrachtigd en goedgekeurd. Eene weduwe te Oosterbeek is de gelukkige win ster van den hoogsten prijs der Antwerpsche premi- leeningen nl. fr, 100,000. Tot welke laagte men by de bestrijding van andersdenkenden op kerkelijk gebied soms afdaalt, blykt volgens de „Zw. Crt." uit eene advertentie, voor komende in de „Kleine Courant voor Helder" van 4 Meijl. Daarin wordt een lasterend gerucht tegenge sproken, in den Evangelischen kring aldaar verspreid, welk lasterlijk gerucht in hoofdzaak inhield „dat dr. Kuyper, vóór hij gaat preekea, cognac moest drinken.'' Hij zou by ds. Malcomesius te Rotterdam zyn gekomen en toen voor hy optrad om cognac gevraagd hebben, welke hem was gegeven, 't Resultaat van de cognac- preek scheen echter gezegden predikant niet erg voldaan te hebben, want hy had althans bij 't scheiden aan dr. Kuyper gezegd „ik heb genoeg van u en uw zaak." Uit een onderzoek, thans bij ds. Malcomesius ingesteld, is gebleken, dat dr. Kuyper reeds sinds l'/3 jaar niet by hem in huis is geweest en nooit cognac bjj hem heeft gedronkenIn bovenbedoelde advertentie wordt van den uitslag van dit onderzoek aan den volke kond gedaan. In het nummer van 19 Maart deelde de redactie van het „Sociaal Weekblad" een en ander mede aan gaande de„Coöperatieve Handelsdrukkerij" te Leeuwar den welke onderneming een flink aandeel in de overwinst boven 5 pet. toekent aan de werklieden. Thans zien wij met genoegen, zegt het blad dat het jaar 1886 wederom een gunstig jaar voor haar is geweest. De gezellen ontvangen 30 pet. over het bedrag van het in dit jaar door hen verdiende arbeidsloon. Maar niettemin valt den aandeelhouders een dividend te beurt van 31/, pet. Naar wjj gelooven, voor een deel juist ten gevolge van die winstdeeling. Zjj komt ten goede aan den arbeid. Doch zy verhoogt tevens de vruchtbaarheid van het kapitaal. D.'s is zij in het voordeel van heide. En daarom ook dubbel aanbevelenswaard. De waterleiding te Gorinchem werd 27 July 1886 in werking gesteld. Sedert dien tjjd tot einde 1886 werden reeds 520 contracten gesloten, tot een gezame-- ljjk jaarlijksch bedrag van 6637,47, onder welk cjjfer is begrepen plusm. 300 voor huur van leidingen. Zierikzee, 16 Mei Heden werd ten Raadhuize alhier aanbesteed in acht perceelenHet uitvoeren van onderhoudswerken, vernieuwingen en herstellingen aan de Gebouwen en andere werken dezer Gemeente. Aannemers zijn geworden de navolgende HH. lste perc. (De openbare gebouwen) J. van Dyke Hz., voor f 2197 2de perc. (De kaaimuren) M. v. d. Linden, vaor J 789; 3de perc. (De beBchoejjingen en paalwerken) A. Geers, voor 708 4de perc. (De bruggen) T. F. Wisse, voor 699; 5de perc. (Het sas en sashuisje) H. Besaans, voor f 219; 6de perc. (De riolen, putten en waterleidingen) H. C. r. d. Ende, voor 584; 7de perc. (De schoolgebouwen voor het Middelb. Onderw.) N. Timmerman, voor f 519 8ste perc. (De schoolgebouwen voor het Lager- en meer uitgebreid Lager Onderwjjs) H. Besaans, voor ƒ889. Op de honden-tentoonstelling te Brussel werd van Nederlandsche inzendingen met den eersten prys be kroond een pointer van den heer v. d. Lek de C'iercq te Zierikzee. Te Leiden is tot arts bevorderd de beer J. M. van Staveren, doctorandus. Toegelaten voor het le ge deelte de heer C. L. DorBt, doctorandus. By de aanbesteding der vernieuwing, herstelling en het onderhoud tot 1 Mei 1888, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooyiogwerken van den polder De Vier Bannen in Duiveland, op 13 Mei 11. te Nieu- werkevk gehouden, is aannemer geworden, Jacob van Strien te Zierikzee, voor 5400. Het verlengen van de beschoejjiog der Haven te Stevensluis, is aangenomen door Willem Brouwer Job.z. te Nieuwerkerk, voor 295, en het uitdiepen vau de Sluiskil aldaar door A. Vjj verberg Cz. te Sir Jansland, voor 180. In geen jaren had men in de gemeente Herwen en Aart en omstreken zulk een last van meikeve s als thans. B|j millioenen vliegen ze des avonds rond en zetten zich op vrucht- en andere boomen, die in eea etmaal van al hun groen beroofd worden. Wanneer niet spoedig regen met eene flinke bries mag opdagen, dan worden ook de bloesems der boomen aangevallen, en het vooruitzigt op ooft gaat totaal verloren. Op de laatste markt te Njjmegen was de aanvoer van ejjeren zoo groot, dat men ten laatste 8 cents per gast (4 stuks) betaalde. Te Rozendaal (N.-B.) zjjn weder zulk eene menigte Belgische centen in omloop, dat men daar bjjua geen Nederlandsche centen meer ziet. Vroeger werden de Belgische centen in verscheidene gemeenten uitgegeven, doch thans alleen nog te Rozendaal, zoodat alles na- r die gemeente is heengevloeid. Op enkele werkplaatsen worden zelfs de werklieden grootendeels met deze mnnu betaald. Scheemda's geachte burgemeester was van huis met zyne echtgenoote. De meid. van deze gunstige ge legenheid gebruik makende, ging ook uit. Doch wat gebeurd? Onze burgervader en mevrouw komen thuis en vin den de deur gesloten. De burgervader, evenals altijd kort van beraad, laat den omroeper komen en gelast hem om te roepen: „De meid van den burgemeester is verloren Twee minuten later was de meid thuis! Een wielrjjder stoof door een dorpje, waar nog nooit een velocipède was gezien. Een jongen liep in huis en schreeuwde: „Moeder, kom eens gaauw buiten kjjkener is een scharensliep dol geworden Uit VIjjmen wordt gemeld: Een allertreurigst voorbeeld van laakbare onvoorzigtigheid met net schieten is thans voor de tweede maal binnen een paar jaren geleverd. De eerste maal werd een oud man by gelegenheid van het Doelen-schieten met een prop in zjjn been geschoten, tengevolge waarvan hij we';e_ achtereen ziek is geweest. Op den 29en April jl. begaf zich een bruidspaar naar het raadhuis, vergezeld van enkele met geweren voorziene vrienden. Een hunner gaf de bruid een schampschot aan den arm, zoodat haar kleed in brand raakte en de arm verwond werd. Evenwel ging de plegtigheid door, doch terugkeerende gaf dezelfde onhandige schutter den bruidegom een schot in een van de beenen, achter in de kuit. Het was eene groote wond en het bleek dat geduchte verwoes tingen waren aangerigt in de weefsels en spieren, die "daar liggen. Bij werd in het huis der bruid ingedragen, waar hy is overleden. Door den schrik en de spanning is ook de toestand der bruid verre van bevredigend. In hoeverre dergelijke bewijzen van vriendschap, als hier gebragt zyn, strafbaar zjjn, zal de justitie wel uitmaken. Wanneer zal de Nederlansche Regering er eindelijk toe besluiten regt te doen aan hare ambtenaren? vraagt „de Amstelbode", naar aanleiding van den dubbelen zelfmoord van de weduwe en dochter van een Rijksambtenaar. Wanneer zal zjj gevolg geven aan het billy ke ver langen der ambtenaren voor het burgerlijk pensioen fonds, dat reeds meer dan 20 millioen bedraagt, ie hervormen in een pensioen- en weduwenfonds Wanneer zal zjj die millioenen, het wettig eigendom, de bestemming geven door de eigenaren verlangd Waarom neemt het pensioenverbond, dat onder de leden óeJJ hoogste ambtenaren der regterlyke magt telt, geen krasser maatregelen, dan het zenden van adressen Waarom daagt het den Nederl. Staat niet voor den regter KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Rilland-Bath, de heer van Roos, cand. te Utrecht. Ds. Barger te Driebergen is beroepeD bij de Herv. gem. te Tholen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Niet tevreden met de berigten van Uw gewonen correspondent over de voorvallen van den dag, wenscht gjj, geachte Redacteur, nu en dan ook een brief van mjjmet beschouwingen over plaatselijke toestanden en gebeurtenissen. Ik wil trachten hieraan te voldoen. Heeft het leventje in Middelburg ook al een kalm verloop, toch valt er nu en dan wel iets te hespreken ot op te merken. Ik zal echter gedachtig zyn aan de woorden van de GeneBtet: »Als U bet hart tot sproken dringt »Zoo spreek!" en dus niet geheel doelloos over Uwe ruimte beschikken. Ja kalm, doodkalm is 't in Zeelands hoofdplaats, die toch zoo hij uitnemendheid gunstig gelegen is voor handel en nijverheid, en waar dus de grootste bedrij vigheid kon heerschen. Maar helaas Dat men in andere streken, in Schouwen en Duiveland bijv., geso leerd als ze zjjnden moed liet zakken't ware te begrjjpenmaar voor Middelburg kreeg, na de aan sluiting aan het spoorwegnet en bij de opening vaa 't Kanaal, het „luctor et emergo" immers weer nienwe heteekenis 't Is zooeenige industriëéle onderne mingen hier vóór eenige jaren in 't leven geroepen, baarden teleurstelling, mais qui la faute Hoe toch ging het er meestal mede 1 Croeu3us A. wilde wel aan- deelen nemen, eenige zelfs, mits zoonlief, die gedropen was voor dit en dat, en nu doelloos rondboemelde, tot directeur werd benoemdkassier B. zon er zjjn stevige schouders onder zetten als neef Simpel administrateur zou zijn en zelfs mijnheer C. schonk finantiëelen steun, op de bescheiden voorwaarde, dat de beminde van zijn trouwe dienstbode tot opzigter werd aangesteld. Met bet ambt komt immers toch 't verstand Verwondert het U nog, mjjnheer de Redacteur, dat de njjverheid hier wel eens teleurstelling bragt? Maar acht gij daarmede ouze kapitalisten verant woord, die in plaats van de industrie te bevorderer, en daardoor de arbeidende klasse te steunen, zich wa penen met een groote schaar, en, in een „easy-cbair" gelegen, zich bezig houden met het knippen van coupons? De handel in papiertjes moge makkelijker zijn, zekerde? gewis nietdit hebben velen in ons midden gedurende de laatste jaren maar al te zeer ondervonden. Er zyn nog eenige industriëele ondernemingen in Middelburg, die zich in weerwil van ongunstige tijds omstandigheden staande houden, ja zich ontwikkelen maardeze staan onder bekwame leiding. Is hieruit niet de leering te putten, dat de ny verheid in onze gemeente, boven vele fabrieksteden begunstigd met de meest uitstekende gelegenheid tot veryoer te land en te water, moet slagen als zjj onder bekwame vakmannen worde gesteld Doch laat ons niet desespereeren, want er zijn gunstige teekenen waar te nemen. Reeds sedert geruimen tijd toch is ernstig sprake van een duinwaterleiding, rtie zeker ook de industrie ten goede zou komen. Was wjjlen Mr. Pické er een warm voorstander van, zjjn opvolger Jhr. Mr. Schorer toonde zich dit niet minder. Ja zelfs het stortbad, waarmede de oudste wethouder hem bjj zjjn installatie ontving, was niet in staat hem te verkoelen wel te verfrisschen en spoedig ge tuigde zyn krachtig woord van geestkracht en moed, van geloof aan de toekomst van Middelburg. Van zijn vroegere standplaats weten we 't reeds, dat Jhr. Schorer niet slechts een man van't woord is, maar ook van de daad. Wie weet, waartoe zyn voorbeeld leiden kan Maar ik moet dit inleidend scbrjjven bekorten, want ik weet, geachte Redacteur! dat ge niet al te veel ruimte beschikbaar kunt stellen. Tot later dus T. a. v. Gr. VERSCHEIDENHEID. Vier-eii-veertig voorteekens van regen. 1 De holle wind kent perk noch palen, 2 Het zwerk verandert keer op keer, 3 Ik zie de kwik in 't weerglas dalen, 4 Het schoorsteenroet rolt druplend neer 5 Het vocht begint den muur t' ontvloeien, 6 De zwaluw Rcheerfc langs 't spichtig grar, 7 De vlieg verstoort de logge koeien, 8 De kikvorsch kwaakt in d' enge plas. 9 Flink, mjjn patrjjshond, zit te droomen, 10 Het stof draait dwarlend in den vliet, 11 De visschen spart'len op de stroomen, 12 Het regende ook op Sint Margriet. 13 Hebt ge den stank der gracht geroken?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1