ZIËK1KZEESGHE NIEUWSBODE. No. 5585 45ste Jaarsr. Donderdag 12 Mei 1887. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. N it;n vvstijd i ngen. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATDRDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, vau 13 regels 30 Cts,meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groots letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat wegens het invallen van den HEMELVAARTSDAG in de volgende week, de gewone Marktdag in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag den 18 Mei e. b. Zieb.ik.zee, den 10 Mei 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1887. De BURGEMEESTER (ÏiTwETHOUDERS van Zibeikeek maken bekend: dat het primitief kohier van den HOOFDELIJKEN OMSLAG dezer ge meente, over het dienstjaar 1887, op den 6den dezer door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier worden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maanden nst die uitreiking kunnen de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zieeikzee, den 10 Mei 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Het is niet te ontkennen, dat onze tjjd, bij al het treurige en beangstigende, dat hij te aanschouwen geeft, ook enkele verschijnselen aanbiedt, die wij als zeer welkom begroeten. Wy denken hier in de eerste plaats aan zoovele vereenigingengenootschappen maatschappijen, die allen zich ten doel stellen om de menschheid in een beter spoor te leiden en mogen sommigen niet van overdrijving zijn vrij te pleiten, het is gelukkig, dat men pogingen tot beschaving en veredeling aanwendt, die den besten en zekersten weg openen om de volken te vervullen met die denkbeelden, ■die den grond van waar volksgeluk uitmaken. Onder die genootschappen rïndt men er ook die er op uit zijn een kwaad tegen te gaan, dat wel niet overal zich even veel voordoet, maar dat toch overal verderf aanbrengtwij bedoelen het misbruik van sterken drank, de bron van een tal van kwalen, waaronder de maatschappij van onzen tijd lijdt. Het is bekend, dat dit pogen door sommige regeeringen wordt gesteund. Niet altijd echter wordt, naar onze meening, het rechte middel gekozen. En er is waarheid in de bewering, dat eene Regeering die hare schatkist zoekt te stijven, door de drank-belasting te verhoogen, bet kwaad bij de schuldigen nog meer verwoestender maakt, zoodat zelfs de vraag rijst of zoodanige verbooging van belasting, uit een zedelijk oogpunt wel te verdedigen is. De Duitsche Regeering schijnt van gevoelen te zijn, dat men ook uit de dranklust van het volk voor het land munt kan slaan. Er is ten minste bij den Rijksdag een wetsontwerp aangekondigd, waarbij de belasting op het gedistilleerd wordt verhoogd. Men moet zeggen, dat het wel der moeite waardig is, wanneer ■daardoor het eerbiedwaardige cijfer van 143 millioen Mark kan worden verkregen, terwijl men, om zoodra mogelijk van de verhooging winst te trekken, reeds in 1888 eene verbruiks-belasting wil heften van 60 pen ningen per liter boven de reeds bestaande. Ook in de Piuiisische Kamers is sprake geweest van ver hoogde belasting en wel door de invoering van be schermende rechten op den invoer van landbouwvoort- brengselen, waarop de Minister verklaard heeft dat de Regeering wel geneigd is tot verhooging van deze rechten over te gaan, om daardoor den landbouw, in den gedrukten toestand van dezen tijd te gemoet te komen. De Rijksdag heeft de buitengewone legeruitgaven als mede de leeningwet aangenomen. Het Engelsche Parlement heeft zich de laatste dagen weder eens op een ander terrein bewogen, dat aan de brandende quaestle van den laatsten tijd wel niet geheel vreemd is maar toch voor een oogenblik de aandacht weder eens bij wat anders bepaalde. Het fold een artikel in de Times, waarin aan den afgevaar- igden Dielor werd te last gelegd, dat bij logentaal zou hebben gesproken. De vraag was hoofdzakelijk, wie is de bevoegde rechter om in dezen vonnis te veilen en te bepalen of men hier werkelijk met eene lasterlijke aantijging te doen heeft, zal het Parlement beslissen Dat werd spoedig en vrij algexneen ontkend. Zal men de zaak dan voor den gewonen rechter brengen Dat •was de wensch der Regeering, maar daar Gladstone en zijne" party daarmede niet instemden meende deze te moeten voorstellen, dat eene parlementaire commissie de zaak zou onderzoeken. Dat voorstel werd echter met eene groote meerderheid afgewezen. Merkwaardig was in dit debat het argument der Regeering, by monde van den Minister Goschen, ingebracht, dat namelijk het Lagerhuis in deze zaak geene passende rechtbank zou zijn, omdat het uit partijmannen bestaat. Waarlijk geen loftuiting voor de parlementsleden, die hier onder verdenking worden gebracht, dat zjj zelfs in gewichtige zaken zich door partyzucht zouden laten beheerschen. Er werd in de vorige week ook een wetsvoorstel be treffende naamlooze vennootschappen en maatschappijen door een tweetal leden ingediend, welk ontwerp niet minder dan '220 bladzijden folio druks bevat. Men mocht wel zeggen, dat de voorstellers heel wat tijd eo moeite ■daaraan hebben besteed. Het Frausche Kabinet heeft weder eens eene crisis doorstaan, die nog al zonder groote schokken zal afloopen. De Minister van Finantiën Dauphin zal af treden en daarmede zal de zaak in orde komen, als men maar voor dat departement eenen anderen titulair gevonden beeft. Of dat gemakkelijk gaan zal Wy zouden byna zeggen: hoogst bezwaarlijk. Ook in Frankrijk heerscht de bezuinigingsepidemie, die in vele opzichten als een geluk te beschouwen is, maar waarby men zich voor overdrijving dient te wachteD. De begrotings commissie verwierp met vele stemmen bet voorstel om de Regeering tot nieuwe voorstellen van bezuiniging uittenoodigen en die verwerping moge voor een Finan ciën Minister eene welkome zaak zijn, het voorstel bewijst toch, dat voortdurend de drang tot bezuiniging wordt aangewend en een Minister, in alle de geheimen van den dienst ingewijd, weet maar al te goed, dat er dikwyls niet bezuinigd kan worden op die zaken, waarop men flat 't meest verlangt. Men moest al die menschen die zulke heerlijke theoriën in het belang des volks prediken, voor eenigen tyd Minister kunnen maken, zij zouden dan wel tot de conclusie komen dat, zooals het oude spreekwoord zegt, de beste stuurlui aan den wal staan. Men is in Rusland nog voortdurend bezig om, zoo mogelijk, de nihilisten op te ruimen, wat wel als een onmogelijk streven te beschouwen is. Door het laatste proces is aan het licht gekomen dat er vier revolutionnaire middenpunten zijn, vanwaar de samen zweringen uitgaan. Dat geeft licht omtrent de plaatsen waarop vooral het oog dient gehouden, maar 't zal natuurlijk maar voor eenen tijd zijn, daar men gemak kelijk genoeg andere middenpunten zal kunnen vinden, in een land, waarin de ontevredenheid over de Regeering zoo algemeen is. Men zegt dat de Czaar aan alle ver oordeelden met uitzondering van twee personen kwijt schelding van de doodstraf verleenen zal en dat is hem ook zelve geraden, wil hy de verbittering niet doen toenemen, maar als er twee ter dood gebracht worden is het wel zeker dat twintig anderen hunne plaats zullen vervangen. De Paus schijnt zeer vereerd met een vriendelijk schrijven van den Keizer van Duitsc'uland, maar wij hechten daarom niet aan den daarbij uitgedrukten wensch, dat de godsdienstvrede niet wederom zal ver stoord worden. üttalttnfc. De Keizerin van Rusland heeft generaal Greaser, den prefect van Petersburg, 100,000 roebels geschonken, als bewijs van erkentelijkheid voor het tijdig arrestee ren van de zamenzweerders. De Czaar schonk hem een pensioen van 6000 roebels, dat na Gressers dood op zijne familie overgaat. JFrimftrtjjfi, Parijs, 9 Mei. By de gemeenteraads-verkiezingen te Parijs zijn gekozen 24 autonomisten, 10 radicalen, 10 conservatieven en 6 socialisten. Er zijn dertig her stemmingen noodig. Volgens de bladen zal de zamenstelling van den raad niet merkbaar worden gewyzigd. Een vreeselijk ongeluk had Vrijdag middag op een molen nabij 't dorp St. Arnual (Lotharingen) plaats. De molenaar wilde aan het molenrad iets nazien, toen hij eensklaps door het rad aan de mouw werd vastge grepen, in het rad getrokken en geheel vermalen werd, zoodat de dood dadelijk intrad. De op het geroep van den ongelukkige aansnellende meid trachtte den on gelukkige er uit te halen en werd eveneens door het rad aangegrepen, zoodat ook zij verloren zou zijn ge weest, indien haar japon niet gescheurd was en zy daardoor vrijkwam. Met eenige verwondingen kwam zij er af. Brussel, 6 Mei. De Kamer heeft in eerste lezing het voorstel aangenomen, tot het heffen van regten op levend en geslagt vee, ten bedrage van 5 centimes op ossen en 3 centimes op koeyen en vaarzen, per kilo, 2'/j fr. op schapen, 1'/, fr. op lammeren, per stuk, en 15 centimes per kilo gedroogd vleesch. Eene dame, die Donderdag jl. met grooten spoed het station te Gent binnenstapte, verloor op de stoep haar tournure. Toen zy weder buiten kwam waren de pakjesdragers, die _ze gevonden hadden, reeds druk bezig met den inhoud, bestaande uit zeer fijne tabak, hun pijp te stoppen. De eigenares liet haar toiletartikel in den steek en zocht zoo spoedig mogelyk een goed Üüefecvltiu). HET REDDINGSLEGER Amsterdam, 9 Mei. Gisteren, Zondag 8 Mei, hield het „Reddingsleger" voor het eerst op Neder- landschen bodem, en wel te Amsterdam, zyn eerste „volkszamenkomst" en voortaan eiken avond in de week en des Zondags driemaal. Het zal velen stellig aangenaam zyn eenige belang rijke bijzonderheden van dat „Reddingsleger" te verne men. Als stichter van het leger is bekend William Booth, de vroegere methodisten-prediker, thans generaal van de gebeele armee. Ongeveer 20 jaar geleden richtte hij, voornamelijk om in bet ruwe leven in Éastend (Londen) verbetering te brengen, eene Christelijke ver- eeniging op, met aartsvaderlijk bestuur. Deze bestuurs vorm bleek weldra te zwak, en spoedig stichtte Booth, nu een tiental jaren geleden, zijne militaire Kerk. Reeds in 1877 voerde bij bewind over 29 legerkorpsen, 31 betaalde officieren, 625 geoefende soldaten, en hij ontving een jaarlijksch inkomen voor het leger van 50400, in 1883 waren er 331 korpsen, 760 officieren, zoowel mannen als vrouwen, en 15,000 soldaten. De opbrengsten voor het leger, uit collecten en geschenken byeengebragt, beliepen reeds in 1882 de som van S40,000 tot j 960,000. Langzamerhand heeft zich de beweging over geheel Londen uitgebreid, en men heeft nu reeds cadetten in Zweden, Schotland, Ierland, Au stralië en de Vereenigde Staten, ja, zelfs in Calcutta verschijnt de Indian Warcry als orgaan der Indische afdeeling van het Reddingsleger aldaar. De werving van lidmaten wordt door een ooggetuige op de volgende wijze verhaald: De troep, die door een jongeling in uniform en door eenige pijpers, onder een kapelmeesteres, werd voor afgegaan, bestond uit verschillende rijen mannen, vijf of zes op elke rij, verder evenveel en even sterke ryen vrouwen, en ten slotte nog weer eenige ryen mannen. Allen trokken onder jubelend gezang door de straten en bekommerden zich in het minst niet om de plagerjjen der straatjeugd. Plotseling houdt de optogt standop een kruispunt vormt men een kringhet gevolg blijft eveneens staan en spoedig zijn er duizenden menschen bijeen. Een der officieren van het leger gaat in het midden van den kring staan en begint met een ernstig gezigt en veel gebaren op de eigenaardige wjjze van het Reddings leger te prediken „Vrienden, God zy geloofd, ik ben op weg naar den hemel. (De Boldaten jubelen Hallelujah Maar het is voor mij niet voldoende, daar alleen heen te reizen, ik wil dat gy mij vergezelt, ieder van ulieden in het bijzonder. Wilt ge medegaan? Ik vraag u Wilt gy Gy kunt medegaan, zelfs de zondigste onder u kan in den hemel komen. (De soldatenJa zeker, gij kunt geloofd zjj den Heer!) Een jaar geleden was ik een even groot booswicht als iemand van u. Het drinken maakte my dikwijls krankzinnig. Maar Jezus wees mij den gapenden helschen afgrond, en, wat nog beter wa&, Hy vertoonde my Zy ue liefde, Hy reinigde mjj met Zyn bloed en verloste my (Amen! Hallelujah!). O, vrien den laat Hem datzelfde voor u doen, heden, dadelijk Hij verlangt er naar. Gaat met ons naar de vergade ring en hoort daar over Zijne verlossing." Nu nog een kort gebed, en men trekt weer verder langs de stratende menigte die het leger naloopt, is steeds grooter geworden, en eindelyk komt men aan een der vergaderzalen. Wie hier wil binnengaan, volgt den troep. Binnengekomen mogen allen naar hartelust praten, totdat de kapitein ('tzij vrouwelijke of manne lijke) door het opsteken van de hand te kennen geeft dat de godsdienstoefening zal aanvangen. Het begin van de godsdienstoefening bestaat in het zingen van een lied, waarbij telkens een brullend refrein wordt herhaald. Bjj het laatste knielen de soldaten en toonen nog meer godsdienstijver. Een groot gedeelte der toeschouwers gevoelen zich zedelijk verpligt het hoofd een weinig te buigen, velen blijven evenwel kaarsrecht zitten en lagchen. Nu wordt men verzocht te biddende eene soldaat bidt na den anderen vol beweging en met zeer korte uitroepingen, vol Hallelujah's „Heer wees met ons Wij hebben U noodigGij ziet deze lieden, die te midden hunner zonden verloren gaan. Heer, help ze Verlos ze nu! Voor middernacht kunnen zij reeds in de hel zyn. O Heer komt tot ons, en verlos henWij gelooven dat Gij dit kunt, wy gelooven dat Gij wilt! Kom Heer, kom nu, en Gij zult geloofd worden. Amen 1" Hierna worden zittend lofzangen gezongen en door een officier verklaard. Nu vraagt de voorzittende kapitein dat iedereen in het publiek, die gevoelt dat bij zon daar is, naar voren zal komen en by de voorste bank nederknielendat bij straks de gepredikte leer van ChristuB zoowel als de gezangen van bet Reddingsleger op zijn gemoed late werken, en dat hij zoodra bjj ge voelt dat hij verlost, dat wil zeggen: door het geloof aan Christus van zyn.; zondeu bevrijd is, zal opstaan, om den aanwezigen te vertellen wat de Heer voor hem, den geredde gedaan heeft. Elk vers van den lofzang wordt nu door het leger en naar believen door het publiek herhaald. Dan wordt een gebed uitgesproken en een nieuw vers begonnen. Plotseling staat een der toehoorders op, gaat naar voren en knielt bij de eerste bank neder, om te verkondigen dat hy voelt dat Christus hem heeft zalig gemaakt. Een der soldaten gaat naast hem zitten, geeft hem goeden raad, bidt met hem en prent hem in, dat als hij zich by het Reddingsleger aansluit, hij zich het genot van alle spiritualia en tabak ontzeggen moeten bovendien geen zonden meer bedrjjven mag. Langzamer hand wordt de bank der boetedoenden meer en meer bezet, er zitten er somtijds twintig. Zy knielen neder, weenen, bidden, zingen en zeggen ongeveer het volgen de „Heer, ik geef mij aan U over, mij, mijne vrienden, mjjn aardscb bestaan, ten einde met lijf en ziel U toe te behooren, geheel aan V, voor altijd. Leef wel,, mijn oude kameradenIk wil niet met u ter helle gaan. Ik wil met Jezus Christus leven. Vaart wel, vaart wel!" Roermond, 9 Mei. Gisteren avond te kwart voor elven, toen in de groote „Harmonie"-zaal juist een comediestuk ten einde liep, klonk daar het geroep „brand", dat in een oogenblik eene onbeschrijfelijke ver warring veroorzaakte. De personen der galerij drongen en sprongen zelfs naar beneden in de eivolle zaal. Het tegenhouden door enkele bedaarde mannen is oorzaak, dat de ongelukken bepaald bleven tot gekneusde armen en beenen (ligtelijk), gebroken bekken en stoelen. De 4 a 500 personen zagen, buiten gekomen, het koffiehuis van den heer Theelenin licktelaaije staan. Dit gebouw, van het comediegebouw door één huis gescheiden, is op de bovenverdieping geheel en al uitgebrand. Brand weer, schuttery enz. waren in een oogenblik aanwezig en men zag veel burgers druk aan het werk. Zonder de hulp der tegenhoudende heeren was het ongeluk niet te overzien geweest. Twee kinderen die te midden der vlammen sliepen, zijn gered. Het huis waaraan 6 i 7000 gld. schade is, is ver zekerd de meubelen, die geheel verbrand zyn, niet. Men schrijft de oorzaak toe aan het omvallen eener petroleumlamp. TuBSchen de echtelieden V. had heden een woorden twist plaats, die zoo hoog .liep, dat de man met een revolver dreigde en zóó te werk ging, dat een aantal buurlui hem hebben gevangen genomen en in verze kerde bewaring gebragt. Daarby loste hij nog een drietal schoten op de buren, zonder iemand te raken, en sneed zich bjj de worste ling den polsader door. Het was een jong paartje en de vrouw eerst sedert twee dagen bevallen. Ter Neuzen10 Mei. Gisteren ontstond aan den oever van den Nieuw Neuzenpoïder eene belang rijke afscbixiving ter lengte van byna 100 Meters. De2e afschuiving is onmiddellijk gelegen en aan sluitende ten westen van die, welke den 13 Maart jl. plaats bad, en waarvoor reeds eene belangrijke bezin- king is ontworpen. Ongetwijfeld zal voortdurend dezen oever daar ter plaatse worden aangevallen, zoolang er zich nog eenig voorland bevindten dit niet vervangen wordt door eene onderzeesche verdediging, die met de bestaande in den Brakman een aaneengesloten geheel zal uit maken. Middelburg', 9 Mei. Een der stuurlieden van de „Willemina Cornelia", heden morgen een stuk hout willende klieven, bad het ongeluk dat de bijl van de steel vloog en hem het kakebeen verbryzelde. Hij i3 ia het gasthuis opgenomen. Bijzonder gelukkig ia men nog niet in het op sporen der daders van de jongste inbraken. Wel zijn drie personen, verdacht van den diefstal bij den heer J. gevat, doch zij schijnen nog niet tot bekentenis te zijn gebragt, zoodat ze vermoedelijk, door verstryking van den termijn, weder op vrije voeten zullen moeten worden gesteld. Ook de inbreker bij den beer R. is nog niet gevat. Aan de brug van het Molenwater naar de buiten singel wordt krachtig voortgewerkt, zoodat het tradi tioneel, pontje spoedig tot de geschiedenis zal behooren tot groot gerief van de bewoners van die buitenwijk. De zolders van de waag zyn weder bewoond door gevangenen? Wel neen, in de gevangenis is logies genoeg, en daarenbovën, werd ze al overbevolkt, dan zouden vermoedelijk kamers in de Abdij of in het hotel Nieuwe Doelen worden besproken. Het moeten dus onze landverdedigers zyn, en werkelijk is de 4de Kompagnie, in verband met de komst der miliciens, daar gekazerneerd. Middelburg, 9 Mei. Ter buitengewone openbare teregtzitting der regtbank heeft heden de officier van Justitie geconcludeerd tot vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Wolfertsdijk van 16 April jl., waarby op het verzoek van C. P. Lenshoek de naam van J. van de Kreeke van de lijst der kiezers voor den gemeenteraad werd weggelaten en tot veroordee ling van C. P. Lenshoek in de kosten de regtbank zal Donderdag a. s. in deze zaak uitspraak doen. Op zyn verzoek is eervol ontslag verleend aan J. B. Haringman als offic. van gez. 2e kl. bij de dd. schuttery te Middelburg; en zijn bij die schuttery aldaar benoemd: tot off. van gez. 2e kl. dr. J. C. Bolle; tot 2en luit. W. H. baron Taets van Amerongen. Volgens het „Dagblad" ontstaat uit de nieuwe regeling, waarby de Duitsche postdienst naar Engeland voortaan over Vlissingen, en niet meer over Osteude, zal worden verzonden, voor de Belgische schatkist een verlies van ll/j millioen frs. per jaar. Goes, 10 Mei. Door twee leden van den Raad, dr. Isebree Moens en Lambrechtsen is aan dat college het voorstel gedaan betreffende de inrigting eener schietbaan. In de eerste plaats wenschen zij dat de Raad de noodzakelijkheid uitspreke omtrent het bestaan eener schietbaan. Is men daarvan overtuigd, dan geven zy in de tweede plaats in overweging het dagelij ksch bestuur te magtigen tot een terreinonderzoek in de nabijheid der stad, teneinde, als nl. het ficantiëele bezwaar niet te groot is, tot het aanleggen eener schiet baan over te gaan. De beide voorstellers wenschen dit onderzoek te.doen plaats hebben door een paar officieren. Bij voorbaat beeft de Goesche achietvereeniging aange boden tegen billyke vergoeding van de nieuwe schiet baan gebruik te maken, ten einde de kosten minder drukkend voor de gemeente te maken. Ook de vevee- niging van korporaals en sergeanten der dd. schutterij heeft aan den Raad een adres van adhaesie ingezonden. Van harte hopen wij, dat de Raad aan het voorstel eene eervolle begrafenis zal bereiden. Wie er al niet eens jolig worden kanGisteren morgen ging de oude knol, gespannen voor de vuil niskar, zich verbeelden dat hy nog jong was. De oude sinjeur steigerde, holde en kwam in de modder teregt. Men ziet het alweersoort zoekt soortOok aan paarden bekomen in den ouderdom de buitenspo righeden der jeugd dubbel slecht. Het berigt dat de laatste trein zou worden opge heven, werd eerst uitdrukkelijk bevestigd, daarna niet minder stellig tegengesproken, later werd „van goed ingelichte zyde" het behoud van den trein in het voor- uitzigt gesteld. Zoo kan men aan den gang blyven; het veiligst is zeker de officiëele dienstregeling af te wachten. In het voorjaar is het eene liefhebberij onder de kinderen om viooltjes te zoeken. Maar daar deze bloempjes nog al eens aan kanten van slooten groeijen, raakt nog al eens een zoekstertje te water. Zondag weder werd een meisje in bewusteloozen toestand uit eene sloot gehaald. Wat dit bloemen zoeken gevaarlijk maakt, is dat de kinderen dikwyls de vind-plaatsen zorgvuldig voor kameraadjes geheim houden, maar daardoor zijn zij bij een ongeluk meest zonder hulp. Yerseke, 10 Mei. Gisteren avond werd hier in eene vergadering van Oesterkweekers op voorstel van de heeren die werkzaam geweest zijn en nog zijn om hier een rijkspolitie-vaartuig op de bank gestationneerd te krijgen eene Onderafdeeling Yerseke der Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherjj opgerigt. Er traden aanstonds 18 leden toe, die zich bet vol gende bestuur kozenle de heer D. Koeleman, pres. 2e de heer Dr. L. de Leeuw te Wemeldiuge, vice-pres. 3e de heer J. Sinke Jz., Ie secr.4e de beer J. Hage, 2e secr.5e de heer E. Muller, penningmeester. Hun eerste werk zal zijn het ontwerpen van een Huishoudelijk Reglement. St. Maartensdjjk, 10 Mei. Heden werd alhier eene vergadering gehouden van de afdeeling Tholen, der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Tegenwoordig waren 42 leden. Aan de orde was vooreerstrekening en verant woording over de jaren 1885 en 1886. In 1885 bedroegen de uitgaven 3227,02'/, de ontvangsten 1927,3472 nadeelig slot J 1299,68 De rekening over 1886 sloot met een nadeelig slot van ƒ1049,68. Tot voorzitter der afdeeling werd benoemd de heer L. J. Dorst, van Stavenisse. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Z. Risch, ryks-veearts Scberpenisse, J. W. Wagtho vau Tholen, Chr. Har tog van Scber penisse, allen nieuw. Herkozen werden als bestuursleden de HH.E. C. W, A. Geuze, van PoortvlietL. Groenewege Lz., St. Maar tensdijk M. J. Stoutjeadijk, Tholen A. Wagemaker, Tholen, welke laatste ook tot vice-voorz. gekozen werd. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering wer den gekozen de Heeren: L. J. Dorst, voorz en A. J. de Wit Andriessen, secr.-penningm. der afdeeling. Tot plaatsverv. afgevaardigden werden gekozen de Heeren A. Wagemaker en M. J. Stoutjesdjjk, beiden van Tholen. Zierïkzee, 10 Mei. In de gisteren gehouden vergadering van dit Departement tot Nut van 't Alge meen ia herbenoemd tot bestuurslid de heer J. Th. Oosterman, benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering de heer Mr. J. P. Cau en tot diens plaate vervanger de heer H. Zaalberg. Het departement verklaarde zich tegen het voorstel om het Sociaal Weekblad tot orgaan van het Nut te maken. Op de ljjst der 62 hoogst aangeslagenen in 's ryks directe belastingen in de Provincie Zeeland komen o.a. voor de volgende HH.J. W. Vader te Cortgene met f2366,42, Mr. J. Moolenburgh te Zierikzee met 1638,10, Jhr. W. M. H. de Jonge te Zierikzee met ƒ1543,72, J. H. C. Heyse te Zierikzee met ƒ1054,14, A. Moolen burgh Cz. te Noordgouwe met 927,75, A. van den Burgbt te Tholen met ƒ912,04, Mr. T. A. Wagtho te Tholen met 907,68R. Koole te Zierikzee met f 647,43, J. J. Keiler te Zierikzee met f 634,03, K. Hocke Hoogenboom te Zonnemaire met 594,32 en J. v. d. Vliet te Zierikzee met 590,25. Bij de Zaturdag door het Bestuur vau den cala- miteusen Vlietepolder gehouden aanbesteding der on derhoudswerken van 18871888 (raming f 6765,85) was ingeschreven door de heeren A. van Popering te Bruinisse voor J 6987; H. J. Romeyn te Burgh voor 6870; Joh. de Jonge te Biezelinge voor 6800H. Klaassen te Zaamslag voor 6760; A. van der Beek te Zaamslag, J. Iruijk te Hans weert en J. Bruggeman te Hansweert, elk voor 6700; G. Bolier te Scberpe nisse voor 6695 P. J. Visser te Hansweert voor 6694; C. Bolier Cz. te Bruinisse voor f 6688; E. de Maas te Hansweert voor 6666,66; W. Ringelberg te Duivendijke voor 6575S. Blok te Cortgene voor 6487; C. de Wilde te Kattendijke voor 64S0; C. D. Bolier te Scherpenisse voor 6352; J. de Rijke Jz. te Stavenisse voor 6190; P. vau den Berge te Colyns- plaat voor 6000 en P. van den Berge en J. van den Band te Colijnsplaat en Wissenkerke voor 5999. Onder nadere goedkeuring is het werk aan laatst genoemden gegund. Amsterdam's bevolking luistert evenmin naar „Regt voor Allen," als naar „De Standaard," zegt Ds. Bronsveld in zyn „Stemmen voor Waarheid en Vrede." Te Budel (Noord-Brabant) verborg een landbouwer eenigen tyd geleden zijne spaarpenningen ter waarde van i 200 aan papierengeld, in den grond. Toen bij nu dezer dagen zijn schat nog eens wilde natellen, was het papier in den vochtigen bodem geheel vergaan. Een milicien, dezer dagen in dienst getreden» wilde gaarne aan zijne ouders berichteD, dat hy be houden in de kazerne was aangekomen en reeds gekleed waB; doch had het ongeluk, niet te kunnen lezen of schrij ven. Hij deelde zijn voornemen mede aau zijn „slaap zynde een oud. gediende, en deze verklaarde zich direct bereid, om hem de behulpzame hand te bieden. Hij had dan maar slechts te zeggen, wat hij geschreven wilde hebben. Toen de brief zoo goed als ten einde was, vroeg hij den recruut: „Moet je nou niks voor den sergeant-majoor vragen? Een kistje sigaren bjj voorbeeld of wat anders?" „Dat kan ik hier zelf wel koopenluidde het ant woord. „Neen jong, dat gaat nietDe majoor mag niks van jou aannemen. We zullen zjjn adres hier in zetten, dan kan je vader het opsturen en weet de opper toch wel, van wien het komt." Zoo gezegd, zoo gedaan en Maandag morgen ontving de oude krijgsman (in plaats van den sergeant-majoor) als postpakket een kistje met honderd sigaren. De slimmert had natuurljjk zijn eigen adres opgegeven, wat de ander, door zjjne onwetendheid, niet gewaar kon worden. Gevat! Op de veemarkt te Tubbergen bood de landman Wiegink te Angelo, gemeente Denekamp, eene koe te koop voor 120 aan den veehandelaar Kan te Oldenzaa). Over een verschil van 1 werd langen tyd gestreden. Kooper begon dit te verveelen •n hij vroeg aan W. „denkt ge ook dat ik niet betaal, dan zal ik de gelden vooraf geven", waarop W. ant woordde „O neen't geld kunt ge behouden zoolang ge wilt." Kooper zeide hierop: „dan is de koop ge sloten en heden over eeu jaar kunt ge uw geld be komen." Hoewel deverkooper berouw had over zijne ondoordachte uitingen, hij moest de koe afgeven. Later bood kooper aan verkooper het geld aan, doch met eene korting van 5 pCt. Zierikzee, 11 Mei. In de gisteren namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 11 leden werd bjjgewoond, is de heer-Mr. A. J. F. Fokker als raadslid beëedigd en geïnstalleerd. De Voorzitter bragt namens den Raad zijn geluk- wensch aan den benoemde, herinnerde kortelijks hoe ZEds. vader krachtig heeft medegewerkt tot den bloei dezer gemeente en hoe den naam van Fokker met eere in den Raad bekend is. Hjj hoopte dat bet nieuwe Raadslid de voetstappen zijns vaders zou drukken en ook ir» den Raad die welwillendheid sotr in acht nemen die deze steeds kenmerkte. De heer Fokker bedankte voor de hem toegesproken woorden, beloofde de belangen der gemeente steeds te zullen behartigen en riep daartoe in de medewerking van het Dag. Bestuur en van.zijne medeleden. De rekening vau het Burg. Armbestuur over 1886 werd tot onderzoek gesteld in handen eener Commis sie, bestaande uit de HH. W. A. Ochtman, S. J. Ocht- man en Fokker. Tot onderwijzer aan da school B. werd met 8 8t. benoemd de heer M. J. Waale, thans te Oo3terland op den heer C. P. Heringa, te Duivendijke, waren 3 stemmen uitgebragt. Aan Jan van der Jagt werd afscbrjjving van Hoofdei. Omslag verleend ten bedrage van 1,867a- Aan B. Schoenmakers en M. Bakker werd voor 5 jaren, ingaande 1 Jan a.s. in pacht afgestaan tegen 70 per Heet., 28 Aren 80 Cent. grond aan den ingang van den Krommen Kooiweg, thans bjj hen om niet in gebruik. Op voorstel van bet Dag. Best. wordt de benoeming van een beestenvilder aangehouden. Tot nog toe heb ben gesolliciteerd: C. de Graaf, I. Keeleman, M. Berkhoudt en J. Cannoo. De bepaling, dat de miliciens der ligting van 1882 niet zullen worden gepasporteerd, alvorens door de wetgevende magt de ingediende voordragt vaD wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verpligten, zal zijn behandeld, zal dit jaar van invloed zijn op de inschryving voor de schutterij, daar deze niet mag plaats hebben, wanneer de miliciens niet uit den dienst zjjn ontslagen. In het „Maandblad van het genealogisch heral diek genootschap de Nederlandsche leeuw" no. 2 komt o. a. voorDe Zeeuwsche familie Snoep, door J. van der Baan en in no. 3, Secretarissen van Goes, door J. C. v. d. M. Door de te Ruhrort wonende Nederlanders en vele aldaar dezer dagen met hun vaartuig liggende Neder landsche schippers is aan de Kamer van Koophandel te Rotterdam het verzoek gerigt, bij den Minister van binnenlandsche zaken te willen ondersteunen hun ver zoek om te Ruhrort een vice-consulaat op te rigten. De scherpregter van Keulen en de Rijnprovincie, Lersch, die dezer dagen overleden is, was een zonder ling. Hij had sedert jaren zjjne doodkist in zijne woning gereed Btaan, met een zwart lakensch pak zijn dienstuniform waarin hy, volgens zijn uitersten wil, begraven moest worden. Hij was de eenige Duitsche heul, die de doodvonnissen met de guillotine voltrok. Men deelt aan het „R. N." een buitenkansje mede, dat een huisbaas te Rotterdam had bij het vertimmeren van een zijner huizen. Het behang was uit de voor kamer genomen en bij een gesprek over de vermoede lijke dikte van den muur werd met een stok daartegen geslagen. De slag klonk zonderling hol, zoodat een onderzoek werd ingesteld en men een bewaarplaats vond van gouden sieraden, vermoedelijk uit de 16de eeuw. De waarde moet een paar duizend gulden be dragen. Een der beste Engelsche bladen, de „St. James Gazette" zegt aangaande het Indische leger „Als er geen beslissende stappen worden gedaan en spoedig gedaan, dan is de val van Nederlandsch kolo niaal rijk niet ver meer verwyderd. Als er onverwijld geen flinke troepenmagt naar Sumatra gaat dan zal 't gebeele groote eiland in regeringloosheid vervallen. Ook de koloniale administratie is sinds lang uit de voegen." By het afmaken van een te Ambt-Harden berg gestorven koe is gebleken, dat het dier twee levende slangen bij zich had, waarvan een ter lengte van een halven meter. De slangen worden als curiositeit in een flesch zorgvuldig bewaard. Aan het station te Hilversum had Zaturdag middag een droevig ongeluk plaats. Eenige knapen speelden op het juk aan het einde der raugeerlijn, toen een kolentrein kwam aanrijden. De buffers van den trein kwamen in aanraking met die van het juk, juist toen een knaapje van 6 jaar zijn armpje om een buffer had geslagen. De arm werd geheel verbrijzeld en moest dadeljjk worden geamputeerd, wat geschiedde in de wachtkamer lste klasse door 2 toevallig aanwezige In de opgave van den Burgerlijken Stand te Rotterdam merken wy op, dat een weduwnaar van 85 jaar met een jongedochter van 56 jaar in ondertrouw is opgenomen, alsook een jonkman van 75 jaar met eene jongedochter van 46 jaar. Bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant is de benoeming van den heer Johannes Bujjsen tot gemeente-secretaris en ontvanger van Nieuw-Vosmeer goedgekeurd, en kunnen dus beide betrekkingen door hem te gelijk worden bekleed. KERKNIEUWS. Ds. S. van Hoek, pred. te Kapelle, heeft voor een beroep naar Heinkenszand bedankt. Bedankt voor de beroepen naar Colynsplaat en Scher penisse, door ds. Ph. Peter, pred. bjj de Herv. gem. te Serooskerke (W.) Bedankt voor hé^Êeroep naar Zoetermeer en Zeg waard door Ds. D. J^jarres te Bruinisse. De kerkeraad van Middelburg, die indertijd weigerde de leerlingen, die belijdenis hadden afgelegd bij de moderne predikanten en te Veere als lidmaten waren aangenomen, in de kerkelijke registers in te schrijven, heeft hieraan thans voldaan. Gemengde Berigten. Het Duitsche leger is thans 491.825 man sterk; het Nederlandsche leger telt 53.000 man. Tusschen Lon den en Harwich is een kind, dat tegen het portier van een wagen leunde, uit den trein gevallen en ernstig verwond. De vader eischte daarvoor schadevergoeding van de spoorwegmaatschappij, die dezer dagen veroor deeld is tot ƒ3600 boete. De afdeeling Haarlem der maatschappij tot afschaffing van sterken drank heeft voorgesteld in de Zondagswet op te nemen, dat alle tapperyen in ons land zullen gesloten worden van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1