ZIERiKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5575 Dinqsdaq 19 April 1887. 45sle Jaarg. Mr, A, J, F. FOKKER, BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. üclgte. sUc'Oerlunï. Verschijnt DING3DA.G, DONDERDAG en ZAl'lfRDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. -3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woeusdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend. ADVERTENTIËN, van 1 VERKIEZING Tan een Lid in den Gemeenteraad te Zierikzee op 19 April a.s. Op het allerlaatst ontvangen wij nog eene advertentie ter aanbeveling van Mr. CAD, waarin gezegd wordt dat ZEd. geen candid&tuur uiaar wel eene benoeming inag aannemen. Hoé is het toch mogeljjk dat men den heer CAD, die een achtenswaardig man is, een dergelyke dubbel zinnige rol wil laten spelen en den Kiezers eene mystificatie wil bereiden. Wij hebben betere gedachten van ZEd. en wy vertrouwen dat ZEd., als krachtig bondgenoot der liberale party, zal medewerken tot verzekering der keuze van den Candidaat der Liberale Kiesvereeniging, de heer Advocaat en Procureur alhier en Secretaris der Centrale Liberale Kiesvereeniging in dit District Wij herinneren den Kiezers dat genoemde Verkiezing zal plaats hebben op Dingsdag 19 dezer, van des morgens 9 tot des namiddags 4 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend; dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van JOHAN NES JACOBUS VERBEKE, koopman, wonende in •deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprigting van eene Bewaai'plaats vau Beenderenin het pakhuis, staande aan de Engelsohe Kade, plaatselijk gemerkt wijk D no. 566, kadastraal bekend sectie F no. 97 dat op Maandag den 2 Mei aanstaande, te 12I/2uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprigting van bedoelde inrigting en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Zegrixzee, den 18 April 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. -* De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Madrid, 16 April. Een bom, die eene ontplofbare «tof bevatte, werd met eene reeds aangestoken lont heden avond ontdekt op de trap van de woning van den Minister van openbare werken. De lont kon uit gedoofd worden nog vóórdat de bom sprong. Het is niet bekend van wien die aanslag is uitgegaan. JFtitnktijk. Men spreekt te ParjjB veel van de schaking van «ene Joodsche rijke erfgename (zjj bezit een vermogen van 12 millioen fra.) door een jong katholiek Belgisch cavalerie-officier. Zij had haar ouders te voren ge waarschuwd dat zjj zou wegloopen, indien zjj geen toestemming tot het huwelijk kreeg. „Generaal Miti en zijne gemalin" de beroemde AmerikaaDsche lilleputtere, zjjn thans te Parijs en zullen in het „Cirque d'été" worden voorgesteld. Zij zyn heiden 60 centimeter lang en wegen ieder, gekleed, 9 pondzij zijn van gelijken leeftijd, 20 jaren, en leven als zeer gelukkige echtelieden. Zij ryden te paard, schermen, dansen en zingen zamen, terwjjl de generaal heel aardig reciteert, zelfs klassieke monologen. Gene raal Miti en zyne vrouw, die steeds van hunne forsch gebouwde ouders vergezeld zyn, hebben elkander in 1884 ontmoet in Amerika en zij werden verliefd op elkaar. Eenige maanden later trouwden zij te Man chester, wpir hun huwelijk niet veel opzien baarde. De Koningin van Engeland, aan wie het jonge dwer- genpaar werd voorgesteld en die veel schik in hen had omdat ze zoo welgeschapen en aardig van uiterlijk zijn, zond den generaal een kruis en zyae vrouw een "bracelet met edelgesteenten. Zij dragen die kleinoo- diën steeds met trots. Miss Deniae, eene bekende dierentemster, vierde dezer dagen in Toulon haar verlovingsfeest met den zoon van een geacht koopmau. De gelukkige bruid droeg een prachtig baltoilet, dat door ieder om het zeerst bewonderd werd, alleen de bruidegom zeide „Mij gaat het juist zooals uw leeuwen, ik zie je liever in je tricotpakje." Bij deze woorden stond Denise op en zei„Ik wil u bewijzen dat mijne leeuwen ook in dit costuum van mij houden, kom mede naar de mena gerie." De gasten, die reeds eenigszins in opgewonden stemming verkeerden, volgden het koene meisje. Dénise betrad de leeuwenkooi en wekte met eenige zweepslagen de dieren, die slapend in een hoek lagen. Slaapdronken rigtten zij zich in het halfdonker op, en daar zij in die ongewone kleeding hunne meesteres niet herkenden, vielen zjj op haar aan en verscheurden hare ontbloote schouders en armen. Men wierp bran dende proppen papier in de kooi om de leeuwen van de ongelukkige te verwijderen en inderdaad gelukte dit, zoodat miss Denise bij haar sleep uit de kooi ge trokken kon worden. Zy ia echter levensgevaarlijk gewond. De „Pall Mall Gazette" meldt, dat de Belgiaché generaa\ Brialmont, door een harer medewerkers ge- ïntervieuwd, verklaard heeft, dat eene groote Euro- peesohe oorlog onvermijdelijk aanstaande is en waarschijnlijk slechts verdaagd blijft gedurende het leven van keizer Wilhelm daarom moet België zich voor bereiden op de verdediging zijner alsdan bedreigde onzjjdigheid en onafhankelijkheid, en daarbij alleen op eigene krachten bouwen, daar Engeland niet in staat is belangrijke hulp te verleenen. De stelling van Ant werpen is daarom zoo niet nutteloos, toch in elk geval geheel onvoldoende. Particuliere Correspondentie.) Amsterdam, 17 April '87. Het is volstrekt niet onmogeljjk, dat een of meer lezers mijner twee vorige brieven daarin eene opge wondenheid hebben opgemerkt, die gevaarlijk is voor nauwkeurige waarneming en onpartijdig oordeel. Dat echter dat gevaar niet zoo groot is als men wel vreest, zal hoop ik, ook uit dit schry ven blijken, niet het minst uit mijne opmerking over de op 11. Donderdag avond gegeven vumyerken, net eerste, dat thans aan de orde is. Ja, allerbelangrijkst en dikwjjls ook allervermakeljjkst was het tooueel, dat de bij het IJ en den Amstel ver zamelde duizenden te zien gaven, in wier midden gelach en gezang de eerste viool speelden. Maar met uitzonde ring van de slotnummers, by het IJ „Decoratie met" „„Leve de Koning"", by den Amstel„Hulde aan Z. M. den Koning met kroon in brillanten en de cyfers 1817 1887, eindigende metkanonadea en bouquetten", waren de overige stukken niet schitterend. Neen, de Zeeuwen behoeven niet naar Amsterdam te komen, om prachtig vuurwerk te zien. Dat kunnen ze in hun eigen provincie even goed, ten minste te Zierikzee, wanneer het Bestuur van de aldaar gevestigde vereeni- ging „Nut en Genoegen", het heft in handen heeft. Ik zal dan ook bij de eerste gelegenheid de besteden bij volgende feesten te Amsterdam optredenden vuur- werkcommissieën in bedenking geven, om, voordat ze aan het werk gaan, een lesje te komen nemen te Zie rikzee. Wat evenwel Zierikzee niet kan, evenmin als eenige andere stad in Nederland, met uitzondering alleen van Amsterdam, het ia het tot stand brengen eener plechtigheid, zooals daar eergisteren op het Paleis voor den Dam plaats had. Zeker, de toen gegeven Aubade noem ik eene plechtigheid en wel zoo aan grijpend als ik er slechts zelden een heb bygewoond. En moge gisteren avond Neerland'a eerste Tenor in den Stadsschouwburg met zyn den daar verschenen Koning toegezongen welkomstgroet in menig oog tranen hebben doen opkomen, eergisteren morgen heb ik luid gesnik gehoord. Geen wonder. Verbeeldt u toch, dat daar omstreeks vijf duizend kinderen byeen waren, kinderen van allerlei stand en allerlei gods dienstige gezindte en dat ze onder de bezielende leiding van den uitnemenden dirigent F. R. Brandts Buys en met de keurige begeleiding van vijf muziekcorpsen op zeer flinke wjjze ten gehoore brachten, liederen, waarvan de melodie en de woorden beiden zeer treffend warenEn stelt u dan tevens voor, dat zulks bljjk- blaar met het innigst welgevallen werd bijgewoond door den Koning, de Koningin en het Prinsesje, dat nu en dan de hand legde op 's vaders schouder en evenals haar ouders oud en jong onophoudelijk groette Bovenal overweldigend was de indruk, gemaakt door het laatst gezongen couplet, het volgende: „„Wilhelmus van Nassauwen"" „Weerklink' uit volle borst! Met God is ons vertrouwen Op hem, d' Oranjevorst En komen droeve tjjden, Wjj zullen kloek van hand, Eendrachtig met hem stryden Voor 't lieve Vaderland Zie, toen ik dat hoorde, schoot ook mijn gemoed vol en dat zegt nog al iets, want wanneer men ander half uur in de koude van den morgen van den 15den April 1887 heeft staan blauwbekken (en dat had ik vóór den aanvang der Aubade gedaan) dan moet et al heel wat gebeuren, voordat by my de tranen van gevoel te voorschijn komen. Naar ik hoorheeft de Koning na afloop der plechtigheid, de beide handen gedrukt van den Burgemeester van Amsterdam, hem verzekerende, dat hoeveel ook in deze dagen een diepen indruk op hem had gemaakt, by dit kindergezang nooit zou vergeten. Nu, ik maak me sterk, dat diezelfde verzekering kan worden overgenomen door een ieder, die eergisteren morgen met mij op den Dam is geweest. Zoowel het Felix-concert als de Schouwburgvoor- atelling, door Koning en Koningin beiden bygewoond, zyn goed geslaagd. Aangrijpend was het gezang van het bij laatstgenoemde gelegenheid, reeds straks ver melde lied, dat aldus luidde „Gegroet in deze wanden, Te midden van Uw volk Van al de Nederlanden Zy thans tnyn stem de tolk! Den roem der voorgeslachten, 'tLand vergeet hem niet. Hun daden en gedachten Doortintelen myn lied. Het Stamhuis van Nassouwen Dankt Nêerland zjjn bestaan, 'tWas 't Vaderland getrouwe By glimlach en by traan. Gy deedt ook als zij deden, 'tvolk hoort nog Uwe stem, Om heden en verleden, O Heere, zegent Hem!" Dat na dat lied, door Rogmans met talent en gevoel gezongen, uit den mond van de den Schouwburg geheel geruid hebbende menschenmassa een donderend Leve de Koningwerd gehoord en dat die kreet door hem, wien lijj gold en door zijne Gemalin met een vriende- lyken groet werd beantwoord, behoef ik wel niet te vermelden. Van het kerkbezoek van het Koninkljjk paar kan ik niets mededeelen. Ik ben niet in de Kerk geweest. En dat berouwt me niet. Gaarne geloof ik, dat daar ook ditmaal een goed, een recht stichtelijk woord naar aanleiding van „Vrede zij u allen" door Da. Adriani is gesproken. Maar eene godsdienstoefening zooals deze, waarin het minstens drie vierden der hoorders meer te doen is om te zien dan om te hooren, ontsticht me meer dan dat ze mjj zou kunnen stichten. Straks volgt het Koninkljjk bezoek aan Artis en morgen-ochtend het vertrek uit de Hoofdstad, waarbjj zich zeer zeker de uitbundigste geestdrift opnieuw zal openbaren. En dan zullen de dagen voorbij zyn, wier vermelding eene belangrjjke en hartverheffende blad zijde zal vullen in de geschiedenis, niet alleen van Amsterdam, maar ook van Nederland, Maar is dan alles, wat ik hier in deze dagen heb gezien, opwekkend en bezielend geweest O, neen. Het heeft me, om maar iets te noemen, bepaald gewalgd, dat het huldebetoon aan het Oranjehuis ook ditmaal gepaard ging met eene verguizing van het Socialisme zelfs door hen, die het niet kennen, laat staan eenig gevoel bezitten voor het edele, dat ook wel degeljjk in die richting te vinden is. Maar die enkele schaduw- zjjden beteekenen toch niet veel tegenover de schitte rende lichtzjjdea van het gevierde feest, lichtzijden waarvan deze zonder twjjfel de helangrjjkste is, dat op nieuw de innige en onverbrekelijke band aan het licht is gekomen, die het Oranjehuis en het Neder- landsche volk vereenigt en uitnemend sterk maakt en dus de toekomst, die voor kleine Staten als den onzen, niet zoo büzonder helder is, met vertrouwen doet tegengaan. Onder de volksdeuntjes, die ik dezer dagen bjj herhaling hoorde aanheffen, heeft niet het minst mijne aandacht getrokken het lied, waarin als hoofd gedachte, misschien wel als eenige gedachte voorkomt de weinig dichterljjk klinkende zinsnede: „Wjj gaan nog niet dood En toch heb ik die woorden slechts zelden gehoord, zonder dat het denkbeeld zich aan my opdrong „Gewis, een volk, hoe klein ook, dat zoo zijn Vorstenhuis en in dat Vorstenhuis zijn vrijheid lief heeft als het Nederlandsche, zal zjjne vrijheid weten te behouden en door die vrjjheid leven in den rjjksten zin des woords, zonder vrees voor slavernij, die een gees telijk dood zijn met zich brengt. En wie ook wel eens het Nederlandsche volk een ontzenuwd volk moge hebben genoemd, Une nation ótecuta, die karakteristiek zal blijken leugen en laster te zjjn Myn dank voor de ook nu in dit blad mjj verleende plaatsruimte vloeit ineen met den wensch dat die profecy nooit door de werkeljjkheid zal worden ge logenstraft. Het „Handelsblad" zegt, dat Z. M. de Koning tot den burgemeester van Amsterdam en eenige ge meenteraadsleden de volgende woorden gesproken heeft „Dit den grond van Mjjn hart dank Ik u. Ik ben niet welsprekend, maar uit den grond van Mjjn hart komt, wat ik zeg. Ik ben er fier op zulk een hoofdstad te bezitten. Ik dank allen hartelijk voor de gehecht heid, welke men Mij en Mjjn Huis toont. Ik vraag den vertegenwoordigers der trouwe burgerij bjj deze gelegenheid, Mjjn harteljjken dank daarvoor aan allen over te brengen. Ik ben diep getroffen, door al die bljjben van gehechtheid, Mijne Heeren." Een „Geldersman" schrjjft aan het „Hbld." zjjn koddig wedervaren in de opgepropte Amsterdamsche straten. Hij was met vrouw en dochter de feesten komen bijwonen: „Daar raken we tusschen twee benden in en mijn hoed zoekt het lager. Ik laat rnjjne vrouw en mjjne dochter even los, om hem to grjjpen, maar in minder dan geen tjjd heb ik ze alledrie uit bet oog verloren. Ik begin tot overinaac van rump te niezen, want ik gloeide, ik was half gaar gestoofd in het gedrang. Gelukkig, of liever, ongelukkig herinner ik me, dat ik Truitjes roode zjjden foulard in mijn achterzak heb. Ik knoop die gaauw om myn hoofd en denk, als ik eerat die twee maar terug heb, kan ik gaauw genoeg even een pet koopen, want hoeden is hier geen zaak. Wat me nu gebeurde gaat alle beschrjjving te boven. Met den kreet „Leve de demiaaison Alle socialisten in een harington" vallen ze op me aan en trekken me dien foulard, een ding dat me j 4,90 heeft gekOBt, aan flarden. Ik zeg „menschen ben jelui bezeten, mjjn hoed is onder den voet geraakt, ik ben geen sociaal." Niettemin, ze wilden ma te ljjf, toen er op eens een stem als een bullebak schreeuwt„hei, dat is de man van mjjn meissie, dat is geen zozejaal, hoor." Ik kijk op en daar zie ik mijne vrouw aan den arm van een dragonder staan snikken. Ik begreep dat de man haar in het gedrang had opgevangen." Ik was op een oogenblik vrouw en dochter kwjjt en denk haar bjj „Kras" te zullen vinden „Daar hoorde ik tot mijn schrik en verbazing, dat er niemand in mogtde deur was digt. Ik zeg tegen iemand: zjjn de mensclien hier krankzinnig, hoe kan zoo'n man nu op een drukken avond als deze zijn deur sluiten? Wel meneer, krjjg ik ten antwoord, omdat er geen sterveling meer in ban. Eindelijk gaan de deuren open. Ik werd letterlijk binnengedragen. Plotseling gljjat er een damesarm in de mjjne. Waar 'thart vol van is, loopt den mond van over, en ik roepGoddank, ben jelui daar Als een der vele bewijzen van de opgewektheid die te Amsterdam heerschte en zich bjj de geringste aanleiding in allerlei komische en humoristische tafe reeltjes uitte, diene hetgeen Woensdagavond bjj Kras- napolsky - voorviel. Een oudachtig heer Btapt binnen, die als men wil in voorkomen en manieren gelijkenis vertoont met Zijne Majesteit. Naauweljjks is hjj over den drempel, of een guit fluistert zjjnen buurman in: „Daar heb je den Koning!" Het nieuwtje gaat van mond tot mond en is in een ommezien door alle zalen verbreid. Men staat op, juicht en jubelt, dringt naar den wintertuin, alwaar de bewuste heer infcusschea heeft plaats genomen, klimt op stoelen en tafels, zwaait met hoeden,.Jieft de volksliederen aan, en breekt telkens in een onbedaardeljjk gelach uit, ieder zich vermakende met zijns buurmans pret. De heer, het voorwerp der ovaties, speelt de hem opgedrongen rol „con-amoro." Hjj is opgestaan, dankt met het bekende gebaar, wuift met de hand, ten teeken „dat het zoo goed is", laat zich aanleunen, dat eenige heeren aan hem worden voorgesteld, onderhoudt zich minzaam met hen en commandeert ten slotte met een vervaarljjke stem een glas Beiersch, dat hjj, na den kellner met eene ridderorde te hebben begiftigd, op het welzijn van zyn volk naar binnen slaat. Door twee rechercheurs is te Amsterdam de hand gelegd op een zakkenroller, die juist bezig was iemand de beurs, dus ook de feestvreugde, te benemen. Geboeid werd hij naar de gevangenis overgebragt, alwaar hjj reeds 30 jaar heeft doorgebragt. Amsterdan», 15 April. Een vreeseljjke brand heeft heden nacht alhier gewoed. Te ruim 3 uur sloegen de vlammen uit de benedenverdieping van de slaap stede de „Witte Engel" in de Sint.Pietersteeg, een zijsteeg van de Nes. Het huis van drie verdiepingen was geheel gevuld met logeergasten, voor een groot gedeelte bestaande uit straatventers, bedelaars enz., waarvan velen in een zwaren jeneverroes te bed lagen. Het vlugten naar beneden was onmogelijk, daar een zee van vuur den doortogt afsloot. Alle gasten, ten getale van 46, dringen dus naar boven en zoeken op de daken een uitweg, 't Is een vreeselijk schouwspel al die half gekleede menschen, die zich in doodsangst aan elkaar vastklampen, gillend, brullend en vechtend, 't Is de strjjd om het leven, beschenen door den vuur gloed van de hooger en booger golvende vlamuien. Daar klinkt een raauwe gil. Een man, die zich uit de derde verdieping in de goot wil werken, slaat naar beneden. Een slag, hij is dood. De anderen klauteren als katten van dak op dak, Touwen worden toegeworpen, zy klampen er zich aan vast en gljjden naar beneden. In weinige oogenblikken hadden de vlammen zich door het geheele huis verbreid. De brandweer, die met groote kracht optrad, had alle moeite om de belen dende gebouwen in deze naauwe steeg te bewaren waarin zjj gelukkig slaagde. Behalve een groot aantal stoom- en brandspuiten, was ook de drijvende stoom spuit, de „Jan van der Heyden" aanwezig. Tegen zes uur was de brand bedwongen. Een groot deel van de brandweer, die een zwaren nacht had gehad, want tegeljjkertjjd woedde een hevige brand in de Gerard Doustraat, die twee huizen verwoestte, rukte in. Toen de politie- en brandweermannen in de verbrande „Engel" doordrongen, wachtte hun een treurige ont dekking. Drie halt verkoolde ljjken werden gevonden. De namen van de omgekomen personen zjjn nog on bekend. Nog werden twee ernstig gewonden naar het gasthuis vervoerd. Een groote politiemagt, een aantal autoriteiten, waar onder de Burgemeester waren op de plaats van het onheil tegenwoordig. (Reeds per telegam in hoofdzaak in ons vorig No. medegedeeld). Omtrent den brand in het logement „De Witte Engel", in de St. Pietersteeg te Amsterdam, wordt nog medegedeeld, dat een agent en een burger 12 13 personen uit het brandende perceel hebben gered, en een ander agent met een hoofdbrandwacht vier personen van het dak naast dat perceel hebben afgeholpen. 's Gravenliage16 April. Naar den staat der rijksmiddelen over Maart te oordeefen, zou men haast moeten gelooven, dat de tjjden beter worden. Op de accjjnzen na, hebben alle middelen de opbrengst van het vorige jaar overschreden. En ook van de ac cjjnzen zou de uitkomst bevredigend zijn geweest, ware niet de suiker zoo ten achter gebleven. Wel is waar is de vermeerdering, alles te zamen genomen, slechts even 2'/? tonmaar het is een goed teeken, dat vooral die middelen, waarin de algemeene bedrjjvigheid het meest zich aft,eekent, hoogere cjjfers aanwijzen, de posteryen, de inkomende regten, de loodsgelden, en vooral de zegel- en registratie-regten, deze beide laatste zelfs vrjj belangryk. Over de drie eerste maanden van het jaar is de opbrengst van de gez&menljjke middelen by na 4 ton beneden het vorige jaar gebleven. Neemt men echter in aanmerking, dat in dit kwartaal de sui' er 7'/, en het 8uccessie-regt 3'/j ton minder heeft opgebvagt, dan moeten de andere middelen niet onaanzienlijk zijn vooruitgegaan. Verblijdend zeker is het, dat daaronder de zegel- en registratieregten in de eerste lijn sóaau, met eene opbrengst die de cijfers van het vorige jaa-1, en, voor de registratie wat in lang niet is gebeurd ook de raming vrij belangryk overtreft. Rottendam, 16 April. Het vermoeden, dat de twee personen van hier, die op den tweede-i Paaschdag van den Hoek van Holland met eene roeiboot zeewaarts gingen, verongelukt zouden zyn, is reeds bewaarheid. Donderdag jl. werd de omgeslagen boot op het Maas- droge geyonden en den volgenden dag vond sch'pper 'tHart van Brielle een der ljjken. De houder van het lot no. 2586 in de verloting der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, atdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken, op 29 Maart jl., welk lot is gekocht bij den heer H. A. M. Roelants te Schiedam, en waaraan eene vette koe (no. 551 is ten deel gevallen, heeft tot nog toe verzuimd deze koe af te halen. Men kan wel zien, dat het vieesch goedkoop ia Bergen op Zoom, 16 April. Gisteren heeft zich alhier geconstitueerd eene afaeeling van de „Ver- eeuiging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij". Het lid vaD het hoofdbestuur Jhr. J. L, C. Pompe van Meerdervoort leidde deze eerste vergadering. 26 leden waren tot de afdeeling toegetreden. Na met een kort woord het doel en de strekking dezer Vereeniring te hebben uiteengezet, ging men over tot de verkiezing van het afdeelingsbestuur, en werden verkozen ton voor zitter Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, tot lid en secretaris-penningmeester G. S waan, tot bestuurs leden de heeren C. de Haas, J. E. la Fontjjn en P. H. de Rjjke. Deze nieuwe Visscherjjvereeniging stelt zich ten doel, de visscherij belangen in den meest uitgestrekten ziu in Nederland te bevorderen. Aardent>urg, 16 April. Bij gelegenheid der opening van den tram op Zaturdag 7 Mei a.s. zullen eenige feestelijkheden plaats hebben. Het progamma omvat het volgende: Optogt door de gemeente, muziek op de Markt, ejjerkoers, ringrijden, tobbetje ryden, hardrjjderij met hondekarrenhardloopen voor mannenjongens vrouwen en meisjes in de Dreef, volksspelen op de Markt, zakloopen voor mannen, jongens, vrouwen en meisjes, koekslaan voor kinderen, mastklimmen, mimi sche voorstellingen, prachtig vuurwerk. Zondag 8 Mei groote prijskamp voor den Krulbol. Yerseko, 17 April. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is bepaald op Woensdag 27 April. Yerseke, 17 April. De handboogschutterij „Sint Bastiaan" alhier zal op Donderdag 19 Mei (Hemel vaartsdag) een concours houden naar den lossen vogel. Alle gilden uit Noord- en Zuidbeveland zullen daartoe worden uitgenoodigd. Hoedekenskerke, 17 April. Reeds sedert geruimen tjjd is deze gemeente zonder geneeskundige hulp, en 't is onder de bestaande omstandigheden niet te voorzien, dat dit spoedig anders worden zal. Boven dien wonen wij anderhalf uur van Goes, even ver of verder van Kapel le en Driewegen, waar geneeskundigen gevestigd zjjn. Wat is nu natuurljjker, dan dat ons gemeentebestuur alle pogingen in het werk Btelt om aan dien ongelukkigen toestond een einde te maken Vroeger heeft men reeds in vereeniging met Baarland en Oudelande getracht een geneeskundige beet te krjjgen, en thans zal men dat trachten te doen door de combinatie 'b Gravenpolder—Hoodekenskerke Baarland. In onze gemeente, als even ver van de beide andere verwijderd, zal dan eene flinke dokterswoning worden gebouwd. De bydragen der burgerlijke en armbesturen uit de drie genoemde dorpen, gevoegd bjj het te ver wachten subsidie van de hooge regering (dat natuurlyk vooraf zal worden aangevraagd) hoopt men te zamen zulk een bedrag een medicus aan te bieden, dat wjj niet langer van genees-, heel- en verloskundige hulp zullen verstoken zjjn. Goes, 16 April. Het adres aan de autoriteiten om wjjziging te krijgen in de voorgenomen regeling der aankomst en vertrekuren van de treinen, gaat namens 70 belanghebbenden uit van de heeren M. Salberg, B. Quist, J. de Vos, W. J. van Gorkom en C. L. M. Lambrechtaen. De besturen van de meeste gemeenten op Z. Beveland zullen bewjjzen van instemming zenden. Zijn er op de eilanden Schouwen en Duiveland geen belangen, die door de voorgenomen inkrimping van liet aantal treinen kunnen worden geschaad Het ia, zoo voortgaande, binnenkort mogeljjk, dat Goes heeft een station met spoorweg, maar zonder treinen, en Zierikzee eene spoorboot, die op geen enkel spoor kan varen. De schippersgezellen te Goes, die ook deel namen aan den optogt ter gelegenheid van de feestelijkheden op 19 Febr. jl. hebben zich tot eene vereeniging ge constitueerd. Het aantal leden bedraagt 39. Een bestuur is nog niet gekozen, maar een lid is belaBt met het innen der contributie, die op 25 cent per maand voor ieder lid werd vastgesteld. Zi«ï*il<a5öo18 April. De Commissie voor de Gasfabriek alhier heeft aanbesteed: de levering van 14000 Heet. Engelsche steenkolen ten behoeve dier fabriek. Minste inschrijvers waren de HH. Gofton Young en Co. te New-Castle, voor 52'/s Cts. per Heet. De levering is gegund. Ook niet standvastig in de liefdeEen jeugdig paartje alhier had het voornemen te kennen gegeven om in ondertrouw te worden opgenomen. De daarmede belaste ambtenaar begaf zich jl. Vrijdag avond naar de woning der aanstaande bruid, ten einde aan hun ver zoek te voldoen. Men wachtte echter te vergeefs op de komst van den aanstaanden bruidegom, tot dat men vernam dat hjj des namiddags per Spoorboot was vertrokken, zonder zjjn adres achter te laten. Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar zjjn van Den Helder per spoor verzonden ruim 45,000 manden wegende over de 2.000.000 kilogram zeevkch. Wel een bewys hoe belangrijk de viachhandel aldaar is. De heer M. van der Linde te Cortgene ia benoemd tot onderwjjzer te Papendrecht. Het concours met de handboog naar den vasten vogel te Cats zal, zooals nader is bepaald, plaats hebben op Zaturdag den 14en Mei e.k., des namiddags van 1 tot 6 uur. Alle Noord- en Zuid-Bevelandsche liefhebbers mogen er aan deel nemen. Zierikzee, 18 April. Bjj de heden gehouden aanbesteding van het onderhouden gedurende 5 achter eenvolgende jaren van de Klokken, Speel- en Uur werken in deze gemeente, was de minste inschryver de heer A. de Vos Jz. alhier, voor ƒ549. Het werk is gegund. METEOROLOGISCHE WAARNEMINGEN gedurende Maart 1887, bjj 's Rjjkskust verlichting te Westerschouwen. Id 11 aftappingen werd 25,9 mM. regen-en sneeuw water verzameld. Van 1 tot 21 except enkele dagen, vroor het afwisselend vrjj sterkvan 13 tot 16 viel er sneeuw. Over het algemeen was de temperatuur te laag. De bannen ontvingen 481740 M3. water, doch des niettegenstaande daalde de waterstand 0,17 M. Bij de te Middelburg gehouden acte-examens ie o.a. toegelaten C. Ringel berg van Zierikzee. Men leest in het „Rott. N.blad" Het Hellegat! Nederland is een land, ontwoekerd aan de baren leerden wy, toen wij nog kleine dreumessen waren en op de schoolbanken zaten. Thans nu wjj de kinder schoenen ontwassen zjjn, bespeuren wij, dat de Neder landers te lang op hun lauweren rusten en rust roest nu zyn de baren bezig met rente terug te nemen wat wij hen vroeger ontnomen hebben! Na actie, reactie Zoo bestaat er tussc'nen Willemstad en Ooltgensplaat een zeer breed water, bezaait met ziek steeds uitbrei dende slikken en zandplaten, van ongewone uitge strektheid. Daar is het Hellegat. Hoeveel schepen daar al gebleven zyn, mag de goede God weten, by benadering zouden wij het aantal niet kunnen noemen. En hoeveel riviervaartuigen ook stoomschepen! daar in het Hellegat aan den grond gevaren zjjn en het alleen aan haar sterke constructie en den spoedig opkomenden vloed te danken hadden, dat zij niet verbrijzeld werden, het is niet op te geven. Geen dag, geen enkele dag gaat voorbjj, of de meest ervaren schippers hebben daar, geheel tegen hun wil, hun „scheepjes op het drooge." De heer P. O. Olivier, directeur der „Zierikzeesche Stoomb.-maatsch." klaagt ia de »N. R. Ct." met alle regt over het ondiepe, naauwe, kronkelende Hellegat. Ab geen verbetering in dit vaarwater wordt gebragt, zal weldra de welvaart van menige Nederlandsche gemeente gaan kwjjuen en de vaart langs de benedenrivieren naar (en langs) Zuid-Holland, Noord-Brabant, Zeeland en België weldra geheel onmogeljjk worden. De klaagtoon van den heer Olivier komt laat hopen wy van niet te laat. De verschillende stoombootmaat schappijen moeten de handen ineen slaan en zich wenden öf regtstreeks tot de Tweede Kamer dt tot de Nederlandsche Vereeniging ter behartiging van Stoomvaartbelangen, van welke vereeniging het ons inderdaad wel een weinig bevreemdt, dat de zaak nog niet in haar boezem een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Men prate nu niet te lang maar men steke de handen uit de mouw en handele vóór over het lot van duizenden met de totale onbruikbaarheid van het Hellegat als vaarwater beslist is. Eene dienstbode in de Beemster heeft op zeer sluwe wijze opligterij gepleegd ten nadeele van haar meesteres. Zij deed het voorkomen of er op brutale wijze '8 avonds werd gebedeld. Daardoor wist zjj te bewerken dat er herhaaldelijk bankbiljetten van J 25 en rijksdaalders onder de deur werden gelegd, welk geld zjj zich toeëigende. Door de nasporingen van den rijks veldwachter van Ji6p is de oneerlijkheid aan den dag gekomen. Het Hof te 'a Hertogenbosch heeft A. V., koopman, en J. H. D., commissionnair, beiden wonende te Venloo, appellanten van een vonnis der Regtbank te Roermond, met vernietiging van dat vonnis schuldig verklaard aan het doen aangeven ter invoer van goederen onder verkeerde benaming (9912 KG. suiker, geraffineerd, als chloor-kali) en ieder veroordeeld tot eene geldboete van 26162,40. Op de Yischmarkt te Rozendaal kocht Zaturdag iemand eene plaatschol, waaruit bjj het schoonmaken een prachtige gouden oorbel te voorschyn kwam Op de Zeeuwsche Ijjn tusschen de stations Arne- muiden en 'b Heer Arendskerke zal een halt geopend worden, met den naam Noord-Kraayert. In de gemeenten Sichen-Sussen en Boiré nabij Maastricht vonden de erfgenamen bij de deeling van den inboedel, nagelaten door den gewezen burgemeester dier gemeente, op den zolder een oude schilderjj in olieverf, voorstellende de geeaeling. Een der zonen gaf voor, dat hij deze schilderjj van zjjn vader voor 20 fra. gekocht had en liet ze te Antwerpen schoon maken en omljjsten. Toen echter vernam men, dat het een echte Van Dijck was, waarvan de waarde op minstens 25,000 frs. geschat wordt. De erfgenamen hebben nu beslag op de schilderjj gelegd en een proces ingesteld. In de gemeente Emmen zijn in een landbouwers gezin vier zonen, die allen in hetzelfde jaar voor de nationale militie zullen loten. Het eerste paar dezer tweelingen werd in het begin het tweede paar op het laatst van het zelfde jaar geboren. Toegekend de rang van brigadier-titulair aan den rijksveldwachter der 3de klasse J. W. van Loon te Veere. Vrijdag werden te Deventer bij het einde van de markt kluiten boter tot voor 52 cent per kilo ver kocht. In meer dan 30 jaren werd zulk een lage prjjs niet besteed. De regtbank te Middelburg heeft vrygesproken J. M., 53 j-, oud-havenmeester te Krabbendjjke beklaagd van verduistering van gelden. KERKNIEUWS. Beroepen naar Zoetermeer en Zegwaard, ds. D. J. Karres te Bruinisse. De algemeene Synodale Commissie komt voor de ▼oorjaarszitting 9 Mei a. s, bijeen. Men schrijft uit Leiderdorp„Aangezien ds. Vlug standvastig blijft weigeren de pastorie der Herv. gem. te verlaten, is het nieuwe college van kerkvoogden door de notabelen gemagtigd om te trachten van de regtbank vergunning tot zyne uitzetting te verkrijgen. Ds. Pjjzel zal nu een ledig staand huis betrekken en daar wekelijks eenige dagen komen logeeren, doch voorloopig te Eist blijven wonen. In de godsdienstoefening van jl. Zondag, welke door ds. Keers werd geleid, werden de nieuwe kerkeraads- leden bevestigd. Zjj zullen ook moeien procedeeren tegen den anti-synodalen kerkeraad om overgave van het beheer van het wees- en armhuis te verkrijgen. Als al die processen zyn afgeloopen en de betrokken besturen er nog niet genoeg van hebben, kunnen kerk voogden er nog een beginnen tegen ds. Vlug, tot teruggave van zjjn verhuiskosten van Nykerk naar hier, omdat deze moeten gerestitueerd worden, daar ds. Vlug binnen een jaar zjjn standplaats verliet. Burgerljjke Stand -va» Zierikzee. geboren: 1 April. Eene dochter van J. L. Cashoek en M. M. Vermaas. 2 dito. Eene dochter van W. Timmer mans en M. Boogerd. Een zoon van D. Versteeg en J. Leegemate. 4 dito. Een zoon van A. D. van de Stolpe en W. Anker. 5 dito. Een zoon van J. Saaman en J. W. de Jonge. 7 dito. Een zoon van J. Kooiman en H. Zijta. 8 dito. Een zoon van C. Laven en W. van der Stel. 12 dito. Een zoon van A. v. d. Hamer en A. v. Popering. 14 dito. Een zoon van H. Lujjk en Q. Klaasse. Gehuwd: 6 April. Th. Tromper, 21 j., jm. en M. Berkhoudt» 20 j., jd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1