ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5571 4L3ste Jaarg. Donderdag 7 April 1887. BERIGT. Verschijnt DLNG3DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. A.DV ERTENTIÈN, van 1—«3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Wegens den GOEDEN VRIJDAG zal de Nieuwsbode van 8 April op aaust. Zatuvdag avond worden uitgegeven, terwijl tengevolge het PAASCHFEEST die van 12 dezer niet zal verschijnen. KENNISGEVING. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1887, op heden door hen is opgemaakt en van den Oden tot den QOaten dezer maand ter Secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tyd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bp verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 4 April 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Algemeen Overzicht. „En dan zouden wij de Vorsten nog benjjdenZoo roepen wij onwillekeurig uit, als wij de berichten uit Rusland lezen, hoe de zoo machtig geachte Keizer, machteloos staat tegenover een heir van moordenaren, die onder vrienden en vijanden schuilen en hem geen oogenblik rust gunnen, 'tls waar, niet overal verkeeren •de Vorsten in zulk een ellendigen toestand zezjjner .zelfs, die op de liefde van hun volk gerust, meenen niets te vreezen te hebbenmaar sedert by toeneming •onder de volken een geest heeracht, die van geen wet of gezach weten wil, hebben de regeerders by na overal reden om te vreezen. En toch wij kunnen niet vergen, dat zij, om zich te vry waren, aan alle eischen zouden voldoen, die men hun stelt. Waar zou de grens zijn en welk eene maatschappij zou daaruit voortkomen Maar zoo natuurlijk wy het achten, dat vele buitensporige en byna waanzinnige eischen worden afgewezen, zoo onnatuurlijk noemen wij het, dat een groot Vorst geene rekening houdt met de eischen van den tjjd en de treurige verwarring, om niets meer te noemen, niet zoekt te voorkomen, die noodwendig moet volgen. De Keizer van Rusland schijnt zich nu eenmaal in het hoofd te hebben gesteld, dat hy maar steeds denzelfden weg moet blijven bewandelen en terwyl hy aan den eenen kant en niet zonder reden eene groote vrees openbaart, geeft hy aan den anderen kant aanleiding dat die vrees eer moet toe- dan afnemen. In de laatste dagen werd weder bericht dat ook te Gatchina een nieuwe aanslag beproefd was. Men beschryft die zeer nauwkeurig. De Czaar zou, wande lende in het park, gelukkig ontkomen zyn aan een op hem gelost pistoolschot en nog wel door een officier van de lijfwacht, die nota bene den Vorst bewaken en bewaren moest. Het bericht wordt echter door sommigen in twijfel getrokken en wat meer zegt in eon schry ven uit St. Petersburg stoutweg ontkend. In ieder ander geval zouden wij geneigd zijn te gelooven, dat het bericht onwaar was, al werd er ook by verzekerd, dat aan het Deensche Hof de zaak per telegraaf bericht was maar, waar in Rusland zoo stoutweg tegen het leven van den Vorst wordt aangelegd en reeds zooveel ge schied is, wat men niet zou hebben gedacht, zyn wy meer geneigd om ook hier aan een werkelijk gebeurd feit te denken. Zeker zullen de voorzorgsmaatregelen nu, zoo mogelijk, nog worden versterkt, waartoe ook veel bijdragen zal het gerucht, dat ook in den Caucasus eene samenzwering zou ontdekt zjjn, tengevolge waarvan wel honderd officieren waren gevangen genomen. Ook •dit echter vereischt nadere bevestiging en behoeft voor het oogenblik nog geene ongerustheid te baren. Zooals wy reeds meermalen opmerkten schjjnen sommige Regeeringen of Vorsten er genoegen in te hebben de zaken tot een uiterste te brengen, de volks- wenschen te wederstaan en alzoo de moeiljjkheden in het leven te roepen. Zoo is het nu in Rusland en zoo is het in Engeland ook. Het Parlement is daar bezig met de Iersche dwangwet, waarmede het Ministerie zjjne onzinnige plannen doordrijven wil en zooals te begrypen was van het huis der gemeente zooals dat nu is samengesteld, heelt Salisbury alle kans om met zyne wet te slagen. De bekende Iersche afgevaardigde Parnell heeft zyn uiterste best gedaan, maar kon vooraf wel bere kenen dat hij een vergeefsche arbeid deed, bij het besliste voornemen van de Regeering en hare aanhangers om geene de minste zachtmoedigheid tegenover de Ieren te toonen. Het amendement Parnell, dat strekte om eene commissie te doen benoemen tot nader onderzoek van de Iersche grieven, werd met eene meerderheid van wel honderd stemmen verworpen en daarna is een besluit genomen, de discussiën te sluiten. Waardig is, naar ons inziens, daarbij de houding van Gladstone geweest, die terstond nadat deze besluiten genomen waren, met zijne vrienden de zaal verlaten heeft, als een zichtbaar protest tegen handelingen, die geheel en al met zijne begrippen strijden. De verwikkelingen namen alzoo eer toe dan at en misschien zullen de hoogwjjze conservatieve partijgangers nog wel eens berouw hebben dat zij zoolang de oogen voor de werkelijkheid hebben fesloten. Bij eerste lezing is het wetsontwerp goedge- eurd en de andere lezingen zullen wel volgen. Het is de vraag of Harrington en Chamberlain nu nog aan het plan zullen vasthouden om de Regeering te steunen, daar zy zich blykbaar van zelfs vleien, dat het Kabinet aan sommige hunner bedenkingen tegemoet komen zal. Inmiddels bereidt men zich toch voor om het gouden feest van de regeering der Koningin te vieren, waarvoor nu de 21 Juni vastgesteld is. De feesten in X>uitscKla,rul, ter eere van den S0-jarigeu Vorst zyn allen goed afgeloopen en de oude Keizer, die men vreesde dat zich te veel vermoeid hebben zou, is ook dat weder te boven gekomen en echijnt van eene onversljjtelijke natuur te zyn. De staatkundige quaesties zullen nu weder meer op den voorgrond komen, maar eerst moet de Paaschvacantie voorbjj gaan, die ons voor eenige dagen van belangryk politiek nieuws berooven zal. Zooals gewoonlijk, zyn in onderscheiden landen «enige zaken met groote snelheid afgedaan, omdat de geachte volksvertegenwoordigers naar huis verlangden. Zoo heeft de Franscho Senaat het aanvullings- •crediet goedgekeurd, een onderwerp dat onder andere omstandigheden zeer zeker lange en heftige discussie zou uitgelokt hebben. De Spaanscho Senaat heeft •ook de wetten tot verpachting van het tabaksmonopolie goedgekeurd en het Oostenrykschc Huis van Afgevaardigden eene door het Heerenhuis gewijzigde bankwet aangenomen. In België was men in de laatste dagen weder druk met het onderwys in de weer en de Minister Thonissen heeft zich moeten inspannen in de Kamer om alle aanmerkingen te beantwoorden. Uit de discussie is op nieuw gebleken, hoe practisch er door de cleri- •calen alle zaken behandeld worden en hoe weinig men voor eene vrjjgevige toepassing van cle onderwijswet van dit Kabinet te wachten heeft. Als de berichten waar zyn, dan zou het Itali- aansche Ministerie eindelijk tot stand zyn gekomen en wel onder de bljjvende leiding van Depretia. Er was nog maar eene plaats aan te vullen en dan zou het Kabinet compleet zyn. Eene andere vraag is, hoe de Kamer het ontvangen zal en of de crisis voor eenigen tyd duurzaam durven wy niet zeggen opgelost zal wezen. Omtrent de Balgaarsche zaken valt niet veel bijzonders te vermelden. Men zegt wel, dat de Porte meer dan ooit geneigd is, dit tot eene schikking te brengen, maar dit is reeds zoo vaak gezegd, dat wy er weinig staat op maken. Te Bucharest zou, naar ver zekert werd, een opstand zyn uitgebroken. Latere berichten leeren, dat er wel eenige onlusten zijn voorgekomen, maar dat er van geen eigenlijken opstand sprake is. Nieuwstijdingen. #Kg«lanï». Een eigenaardig geval van slaapzucht deed zich onlangs te Londen voor. Donderdag avond trad een Franschman, Chauffat, die 's nachts door een paar vrouwen van geld en horloge was beroofd, een hotel binnen, ging te bed liggen en was Maandag ochtend nog niet ontwaakt. De dokter vond hem slapende, doch constateerde leven, want de patiënt trilde toen de geneesheer hem aanraakte. De dokter trachtte hem door magnetisme weder by te brengen. De patiënt opende de oogen, den mond, hief den arm op en toen de dokter zeide: „De dieven zyn gepakt 1" schenen zijne oogen van voldoening te trillen, Toen sliep hy weer in. Een uur daarna schreeuwde hy „Men heeft mij 800 francs ontstolen!" en weder sliep hij in. Maandag avond, na vijf dagen geen voedsel te hebben gebruikt, was de polsslag nog regelmatig. De genees- neeren meenen dat die toestand nog wel zes weken en langer kan duren. Chauffat schynt bovendien het slagtoffer van een ODgeluk, want men vond by hem een brief waaruit bleek dat hy in Frankrijk door dokter Charcot voor dezelfde kwaal behandeld is. Men leest daarin „Parijs 26 Dec. 1886. In hetSalpetrière, boulevard del'Hóspital. Als ik een ongeluk krijg, een zenuwtoeval, c-ën lang durige slaap, af iets dergelijks, breng my dan dadelyk naar het hospitaal, ik zal alle onkosten betalen." De 20 voet lange miniatuurboot „Homeward Bound" iB met zyne bemanning van drie koppen dezer dagen van Port Natal te Dover aangekomen. Sedert Mei 1886 waren de avonturiers met dit noteadopje op de baren. Zy deden slechts twee malen eene haven aan en bleven 10 volle maanden in open zee. Madrid, 3 April. Terwyl gisteren de-Kamer ritting hield, vond men achter de deur, welke tot de vergaderzaal toegang geeft, een kardoes met brandende lont en gevuld met ontplofbare stoffen. Onder de leden heerschte groote opschudding, toen zij met het feit in kennis werden gesteld. In den afgeloopen nacht is op den trap van het hötel, waar de Minister van Financiën woont, een kardoes met ontplofbare stoffen ontbrand. Eenige ruiten zyn gesprongen, doch niemand bekwam letsel. 3felgte. De moordenaar der weduwe Yerviers te Gent is Donderdag avond te elf uur te Saint-Gilles (Brussel) aangehouden. Te twaalf uur 's avonds kwam de regter van instructie met een substituut en den procureur des konings om den beschuldigde te ondervragen, die alles heeft bekend. Tot vier uur in den morgen duurde het onderzoek voort, en daarna werd de moordenaar naar de gevangenis te Gent overgebragt. Door zyn moeder werd hy ontdekt, daar hy na het plegen der misdaad in het bezit was van een beurs met 29 francs, waar van hy de herkomst niet kon bewyzen. Hg verliet spoedig zyne woning met achterlating van een brief, waarin hy zeide de aarde te gaan verlateu, daar het leven hem verveelde. De lijkschouwing heeft bewezen dat de dood door verworging is veroorzaakt, daar de wonden niet doodeljjk waren. Gravenliuge, 4 April. De door de Re gering benoemde landbouw-commissie hield heden in het gebouw der Eerste Kamer eene vergadering, die de beide volgende dagen zal worden voortgezet. De Regering heeft thans voorgesteld de Junjj- verkiezingen uit te stellen tot den laatsten Dingsdag in Augustus. Zy vleit zich dat de eerste lezing der Grondwets-herziening kan afgehandeld 2{jn vóór 12 July, zoodat dan ook de periodieke vernieuwing der Eerste Kamer kan worden vermeden. De Regering kan in geen geval medegaan met het denkbeeld om te ontbinden, voordat beslist is omtrent al de voorstellen van herziening in de eerste lezing. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, bestaat by den heer Keuchenius het voornemen, als lid der Tweede Kamer ontslag te nemen en zich uit het openbare leven terug te trekken. Alleen dan, wanneer de Tjiomas- zaak, waarvoor hjj zich met hart en ziel interesseert, niet voor de algemeene verkiezingen mogt worden afgedaan, zon hy daarom alléén nog eenigen tyd zitting willen blyven houden. Ia verband met het ingediende ontwerp van wet tot verlenging van den diensttijd voor miliciens van de landmagt, ligting 1882, heeft de Minister van Oorlog den commandeerenden officieren van de korp sen van het leger, gedeeltelyk uit militie zamengesteld, aangescheven om tot nader order niet te doen plaats hebben het inleveren van goederen en het afsluiten van de rekeningen der bedoelde miliciens. Men meldt dat de kommandanten der schutte rijen zijn aangeschreven, hun schutters, die vroeger in militairen dienst zijn geweest, in afzonderlijke com pagnieën of sectiën in te deelen, opdat by eventueele mobilisatie de schutterijen terstond naar de grenzen kunnen worden verzonden. Rotterdam, 4 April. Zaturdag avond is het weer eens rumoerig in de stad geweest. Als gewoonlijk gingen de colporteurs van het socia listische blaadje „Regt voor Allen" weer uit, en gaf dit weer aanleiding tot rustverstoring. In den laatsten tyd waB bet regel geworden, dat de colporteurs tot aan het socialistisch koffiehuis op de Binnenrotte door eene groote menigte volks uitgeleide werden gedaan, zonder hen leed te doen en als de luidjes maar in het koffiehuis waren, dan zakte de volksmassa lang zaam af. Ditmaal was dit niet het geval. Telkens als een socialist het koffiehuis binnenging kreeg hjj eeD paar Bteenen na. Zelfs werden daardoor een paar ruiten in de deur van het koffiehuis gebroken. Op de Hoogstraat, waar een venter van „Regt voor Allen" zich waagde, moest deze ter hoogte van Hötel „St. Lucas" omstreeks 9 uur en half tien door de politie tegen de woede van het volk beschermd wor den. Hij zette het op een loopen, gevolgd door hon derden menschen. In de Weste Wagenstraat was het gedrang der menigte zoo groot, dat by den heer J. v. H. de ruiten werden ingeloopen. Den ganschen voornacht bleef het rumoerig en hadden er „in den polder" (Zandstraat en omgeving) herhaal delijk vechtpartyen plaats. Doch het rumoerigst van al wae het terrein in den omtrek van de Isaak Hubertstraat, Van Meekerenstraat, Boezemstraat en Crooswjjkschen weg. De socialisten hadden daar blykbaar een hevigen stryd voorzien, en daarom verschenen zy er met hun dertigen, allen ge wapend met een rotting met looden knop. Wat te verwachten was, gebeurde. Naauweljjks vertoonde zich een socialistisch colporteur of mannen en vrouwen, jongelingen en jongedochters snelden uit hunne woningen (vooral in de Isaak Hubert straat) op de socialististen aan. Regts en links vielen steenen en het dreigde een formeel gevecht te worden m, t gewonden en dooden, als vruchten van een onzaliger, itrjjd, toen het een 4-tal politie-agenten, door hun (Kloek en vastberaden op treden, gelukte met den brinken sabel den stryd te beslechten na een tweetal pe sonen gearresteerd te heb ben, die echter een poosje later weder op vrjje voeten werden gesteld. vgp, 5 April. In de heden namiddag gehouden gemeenteraad, die door een talrjjk publiek werd bijgewoond, is Jhr. Mr. L. Schorer als burge meester alhier geïnstalleerd. Bij deze plegtigheid werd het woord gevoerd door den nieuwen burgemeester en den heer Ermerins, wethouder dezer gemeente. Naar aanleiding van door den Minister van Binnenl. Zaken gemaakte bedenkingen tegen een te YlisBingen in te voeren belasting onder den naam van straatgeld, is op voorstel van B. en W. besloten deze heffing in te trekken. Als aequivalent voor het gemis der voorgestelde belasting, geraamd op f 2800, werd besloten de opcenten op de hoofdsom der personeele belastingen met 10 te verhoogen. Yerseke, 5 April. In de raadsvergadering van gisteren avond was van Ged. St. ingekomen de goed keuring van het Raadsbesluit regelende de aflossing der geldleeningen en de goedkeuring der begrooting voor 1887. By de behandeling van het gewijzigde reglement voor het Burg. of Algem. Armbest. werden een paar aanvullingen ingevoegd en daarna het geheele regle ment met algemeene stemmen aangenomen. Die aan vullingen zyn: lo. art. 4 (verbod van aanneming, levering of huur ten behoeve van het armbest.) zal ook van toepassing zyn op den secretaris-penning meester, en 2o. onderstand zal ook onthouden worden aan ouders of voogden, die hunne kinderen niet de kerk laten bezoeken of geen godsdienstonderwijs doen geven (by een der hier bestaande gezindten naar hunne keuze.) Na herhaalden aandrang van den districtsschoolopz, werd besloten onverwyld tot de vergrooting van school 1 over te gaan. Bestek en teekening van het post- en telegraafkantoor zijn door den gemeente-architect in overeenstemming met de aanmerkingen van den Minister gebragt. Be- eloten werd ze, met verzoek om spoedige behandeling op nieuw ter goedkeuring aan den Min. op te zenden. Daarna werd in geheime zitting het kohier van den hoofdelyken omslag vastgesteld. Goes. 5 April. De vleeschpryzen blyven hier hoog, veel te hoog in evenredigheid met de waarde van het slagtvee, Yan de dorpsslagters kan men dan ook puik rundvleesch bekomen voor minstens 20 cents per kilo minder dan hunne collega's in de stad vragen. De slagers van 's Gravenpolder, Driewegen, Ellewoutsdijk en andere dorpen leveren daarom vrij groote hoeveel heden vleesch in de stad. Deze schijnen te denken „een klein winstje, een zoet winBtje", terwyl de slagers in Goes, waarschynlyk door de duurdere levenswijze, waaraan zy zich gewend hebben, niet met zulk een bescheiden winst tevreden zyn. Af en toe vertoont een slager aan de deuren zyner klanten „het beest" waarvan zy het vleesch zullen ontvangen. Of dan werkelijk dat dier geslagt wordt Eene bepaalde fout der Goesche slagers is het, dat zij alle deelen eener koe, behalve wat zjj als biefstuk verkoopen, voor denzelfden prjjs sljjten. VleeBch van kop en hals is even duur als de beste deelen der koe. Komt men op andere plaatsen, dan wgrdt van dezelfde koe vleesch van drie, vier verschillende pryzen ge sneden. De beste deelen zyn duurder, de mindere daarentegen goedkooper, en zoo brengt een stuk slagt vee gemiddeld evenveel op, terwyl de mindere man 's Zaturdagsavonds voor weinig geld ook eens een stukje vleesch kan koopen. De varkenB8lagers ontwaren tot hunne schade, dat de trichinenvrees nog steeds bestaat. Wel heeft men fedacht, dat die vrees zeer voorbijgaande zou zyn, maar e ondervinding leert het tegendeel: velen onthouden zich nog geheel en al van varkensvleesch. Zondag 10 April zal het 45 jaren geleden zjjn, dat ds. R. A. S. Piccardt hier het predikambt aanvaardde. Maandag tweeden Paaschdag, zal ZWEW. dit jubilé kerkeljjk herdenken. Niettegenstaande zyn vry hoogen Ieeftyd is ds. Piccardt nog steeds onze meest gevierde kanselredenaar. Wy wenschen hem de kracht toe om nog vele jaren nuttig werkzaam te zyn, op het terrein, waarop hy zich gedurende byna eene halve eeuw door groote bekwaamheden niet alleen, maar bovenal door echte humaniteit en ware christen zin onderscheidde. Het pleit voor het gezond verstand der Goesenaars, dat het aantal liefhebbers om te doleeren steeds minder wordt. Spoedig zullen de beide leiders alleen staan zij zullen dan, als wjjlen Groen van Prinsteren, de verzuchting kunnen slaken „In ons isolement ligt onze kracht." Na het spiritisme de afschaffing, liever m algeheele onthouding van jenever en alle andere prikke lende dranken, wjjn, bier, tabak, snuif enz. Eet is altjjd gemakkelijk als men meer dan eene koorde voor zyne boog heeft om van zich te doen spreken. Nu de geesten-kjjkery haar tyd gehad heeft, wendt men het over een anderen boeg. Kinderen en volwassenen, jongens en meisjes, mannen en vrouwen, teekenec met de meeste „blijmoedigheid" de onthoudings-formulieren natuurljjk om die zoo spoedig mogelyk weer te Wat er dan volgen zal V Mogelyk wel de leer der kwakers om voor niemand den hoed af te nemen dan voor God den Heere. Men kan het zoo dwaas niet bedenken of men vindt altyd liefhebbers, die zekere voorgangers volgen door dik en dun totdat het hun voordeeliger of gemakkelijker ljjkt om de gedane belofte te vergeten. Woltfaartsciy Ir, 4 April. Bij de intrede van het Zomerhalfjaar zullen overmorgen, Woensdag avond, de maandelyksche bijéénkomsten wêer een aanvang nemen van de in 1885 hier tot stand gebragte Socië teit: „Nut en Genoegen". De veertiendaagsche ver gaderingen in den afgeloopen winter werden door de leden steeds met belangstelling bezocht, naar dien de werkende leden met elkander gewedijverd hebben om door hunne voordragten die gezellige zamenkomsten hoogst aanlokkelijk te maken. St. Maartensdijk. De oud-stryder van Wa terloo Jacobus Daniëlse, voor zoover ons bekend, de eenige nog in leven zijnde op het eiland Tholen, hoopt op 9 April a.s. zyn 93ste verjaardag te herdenken. Deze veteraan is het min benjjdbare lot beschoren het brood der liefdadigheid te moeten eten. Oosterland, 5 April. Alhier doet zich het zeldzame geval voor, dat op den dag der opening van den telefoondienst de met die dienst belaste brieven gaarder weigerde de diensturen op te volgen, zoodat wy nog eenigen tijd van die verbinding zuUen ver stoken blijven tot de toestellen naar een ander kantoor zyn overgebragt. De met de instructie belaste ambte naar was reeds alhier aangekomen. Eene andere geschikte gelegenheid is reeds gevonden. De heer Inspecteur is natuurlijk van een en ander in kennis Zierikzee, 5 April. In de gii druk bezochte vergadering der „Zierikzeescbè"Liberale Kiesvereeniging" is tot Candidaat voor de vacature in den Gemeenteraad alhier gesteld, Mr. A. J. F. Fokker, adv. en proc. alhier. Adhaesie aan het adres van Burgerpligt te Groningen, in zake het Kiesregt, werd niet verleend. De meekrapfabriek „Willem IH" te Noordgouwe heeft, hoewel de meekrapcultuur kwijnend bljjft, nog eene vry goede campagne gemaakt. Uit het door den boekhouder, de heer R. G. de Kater, uitgebragt verslag bljjkt, dat de fabriev 47,068 KG. „hard goed" en 14,342 KG. mul heeft vervaardigd, terwijl zij nog 24,684 KG. raeine en mul, van elders aangevoerd, heeft verwerkt. De campagne duurde 5 maanden. Zierikzee, 5 April. In eene op heden namiddag gehoudene buitengewone openbare civiele teregtzifcting der Arrondissements-Regtbank alhier, zyu de Heeren Mr. J. Lechner, als Griffier, en Mr. J. F. van der Lek de Clercq, als Regter-plaatsvervanger, plechtig geïn stalleerd. By Min. Res. van den 2 April jl. no. 1 pers. is ingetrokken de verplaatsing van den heer M. J. G. Lurkus, Commies der 3e klasse van Zierikzee naar Oostburg, en hy met ingang van 1 Mei a.s. verplaatst naar Retranchement. Te Loosdrecht woont tegenwoordig een man, M. v. d. Akker genaamd, wiens handen in het jaar 1872, toen hij in militairen dienst was, door een ongelukkig toeval werden afgeschoten. Daar hem dientengevolge het schrijven op de ge wone wijze onmogelyk was geworden, heeft hij zich geoefend om met den mond te schrijven. Thans heeft hy het reeds zoover gebragt, dat zyn schrift er beter uitziet dan dat van velen, die het gewoon met de hand doen. Wel een bewijs hoe ver men het met een ernstigen wil bezield kan brengen. Ook ziet hy kans om, door middel van haken, allerlei tuinarheid en knutselwerkjes te verrigten. TELEGRAMMEN. Londen, 6 April. De Regering heeft een kolonel en een kapitein naar Afghanistan gezonden om de vroeger afgebroken onder handelingen over de definitieve Russisch-Afghanische grensregeling te hervatten. Middelburg, 6 April. De Provinciale Staten van Zeeland hebben heden met 26 van de 35 st. gekozen tot lid der Eerste Kamer, in plaats van wjjlen Mr. C. J. Pické, Jhr. Mr. J. Roëll (l.) te 's Hage, vroeger lid der Tweede Kamer voor Utrecht, en tot lid der Gedep. Staten van Zeeland, in plaats van den heer FranaBen van de Putte te Goes, met 23 st. Mr. D. A. Berdinis van Berlekom te Middelburg. Middelburg, 6 April. In de heden alhier gehouden vergadering der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappy is de rekening over 1886 goedgekeurd en het dividend bepaald op 33,50 per geheel en f 21 per half aandeel. Tot Commissaris werd herkozen de heer J. P. Fokker. Door den heer Mr. J. P. Cau werd staande de ver gadering voorgesteld om met twee stoombooten te gaan varen. Daar dit voorstel wjjziging der Statuten noodzake lijk maakt, kon dit thans niet behandeld worden en is het gesteld in handen van Commissarissen, om daarop pra-advies uit brengen, ter behandeling in eene vol gende vergadering. KERKNIEUWS. Het classicaal bestuur van Middelburg, heeft de ker- keraadsleden van Yronwepolder in hun ambt geschorst. Naar men meldt, is het kerkeljjk gebied van ons vaderland door de doleerenden provinciesgewijze ver deeld tusschen de eminenste leiders der bezwaarden met de inrigting van de Ned. Herv. Kerk. Aan den heer Klaarhamer te Middelburg is de prov. Zeeland aangewezen om de belangen der gewichtige zaah te bevorderen. Bedankt voor het beroep naar Cats (N. Beveland) door ds. E. Loen, pred. te GrypBkerke. Bedankt voor het beroep naar Dinteloord en Prins- land, door ds. C. Bouthoorn te Sprang. De heer P. van Binnendjjk, Cand. te Anjum, heeft bedankt voor het beroep naar Sirjansland. Naar men verneemt, verlangt de heer K. Fern- hout te Tzum, die tot predikant by de doleerenden te Zwartsluis, is beroepen, een traktement van ƒ2000 eu borgstelling voor de rigtige uitbetaling daarvan. De heer Fernhout komt ook voor op het drietal bjj de doleerenden te Rotterdam. Gemengde Berigteu. Een dure visiteKoningin Victoria is te Birmingham geweest om de eerste steen te leggen voor een nieuw paleis van justitie. Het verbljjf duurde drie uren en vorderde eene uitgave van 360,000 gld. of 2000 gld. per minuutdrie honderd zestig duizend gld. had de regering der stad voor versiering uitgegeven. Ook geen pleizierige boodschap! De nihilisten hebben den zaar van Rusland nog eens doen weten, dat hij ter dood veroordeeld is en dat 50 personen zjjn belast met de uitvoering van dit vonnis, waar hjj zich ook be vindt. Op het laatst van February bedroeg het getal landverhuizers gedurende de verloopen 8 maanden in Amerika aangekomen ruim 221 duizend personen, tegen bjjna 157 duizend in hetzelfde tjjdvak van 't vorig jaar. De Staatsschuld der Ver. Staten van N. Amerika is in de maand Maart met 12l/3 millioen dollars verminderd. Dat ia anders dan in Europa, waar leenen aan de orde van den dag is. De Amerikaansche docter Hodges, die een aanslag pleegde op het leven van Adelina Patti te San Francisco, is schuldig ver klaard aan moord. Hy zeide dat hij van plan was geweest ook zichzelf te dooden, om in de geestenwereld page van Adelina Patti te zjjn. Zaturdag is een der ooyevaars op de Vischmarkt te 's Hage overleden, in den gezegenden ouderdom van 70 jaren. Tegenwoordig wordt te Scheveningen schol in kisten uit Denemarken aangevoerd. Maandag jl. waren 30 kisten aan de markt. Eene jufvrouw te Z. had reeds vele malen op eene huwelyks-aanvrage geschreven, maar wijseljjk hield zy dat voor zich. Dezer dagen heeft zy zich evenwel verraden. In een brief op eene advertentie onder bet motto huwelyk schreef zij„ik ben nu al zoo dikwijls teleurgesteld, dat ik het dezen keer voor het laatste wil wagen." Wie weet of 't waar ia, staat er op Schuddebeurs. Een zaakwaarnemer te Goos kan de weelde niet dragen. Reeds heeft hjj met een klein kamertje kennis gemaakt wegens het uitdeelen van klappen en nu gaat hjj zich de weelde veroor- Iooven om menBchen, die hem iets onaangenaams durven zeggen, glazen champagne in het gezigfc te goojjen. De dikke Jan te Tholen wordt aangeraden geen praats te hebben van meisjes en jongens, waarvan niets te zeggen valt; hjj loopt zyne scheenen blaauw op de meisjes. Het is zooals men zegt Zeg, Jantjemet uw valsch gezigt, Houdt voortaan uw mondje digt Kjjk eerst op uw eigen gebreken, Vóór gjj van een ander gaat spreken. Want ieder die u kent en ziet, Zegt Jantje ik begeer u niet. Te Wolfs, is het volgende in omloop omtrent den dood van een oud paard: YERSCHEIDEN HEID. Curiositeiten op kerkelijk gebied. De volgende korkelyke curiositeiten, geput uit een oud Zeeuwsch jaarboekje, onder redactie van wijlen ds. H. M. C. van Oosterzee, mogen misschien in onze dagen nog wel eens in herinnering gebragt worden, deels tot troost, deels tot opwekking. 1. Omstreeks 1664 eene predikantsplaats te Brouwers haven open gekomen. Sommigen begeerden toen als predikant E. Clement, pred. te Serooskerke in Wal cheren, anderen A. de Rijcke, pred. te Burgh. Toen nu den 24en Febr. 1664 het collegium qualificatum bjjeen was tot het werk der beroeping, stoof eene groote menigte mannen de consistoriekamer binnen onder den uitroep: „wjj willen Clement hebben." Zy, die vóór dezen waren, konden ongehinderd heengaan, maar de stemmers op De Rijcke werden letterlijk in de kerkekamer gevangen gehouden den geheelen dag tot des avonds negen uren, als wanneer de predikant Migrode ontkwam„zonder dat de wachters het merkten, evenals of hunne oogen bedwelmd waren geweest", voegde de schry ver der oorspronkelijke aan- teekeningen er aan toe. Het einde was dat de Clemen- tianen de overwinning behaalden. 2. Het volgende ter ontnuchtering van de dwepers met den ouden vromen tyd der 16 en 17e eeuw. „Bjj de strenge begrippen, die de hervormde kerk in lateren tyd heeft ontwikkeld nopens de heiligheid van den Zondag, waarop, inzonderheid door de party der Voetianen, nagenoeg de volle gestrengheid van den Israëlitischen Sabbath werd toepasselijk gemaakt, bjj die latere begrippen schynt het vreemd, wanneer men in de eerste tyden der hervorming aanteekeningen vindt, die zulk eene strenge Zondagsviering geheel niet doen vermoeden." Zoo vond ds. Yan Oosterzee aange- teekend, dat de bailluw van Brouwershaven aangespro ken was over het houden van vischmarkt onder de predikatie, waarmede men dus den afslag op den Zondag ongemoeid liet, naar het schynt. „En weinige jaren later bewees het beklag aan bailluw, Burgemeester en Schepenen, over het toelaten van allerlei werk en koophandel op 's Heeren dag tot nadeel van den godsdienst, eensdeels dat dit misbruik toen zeer algemeen was, en anderdeels, dat men minder op de ontheiliging van den Zondag drukte, dan op het nadeel van den openbaren eeredienst. Later ontwikkelde zich do gestrenge Zondagsviering en 28 Febr. 1745 is de bailluw dan ook over de ont heiliging van 's Heeren dag begroet. 3. Zelfs de strengste Calvinist van deze dagen, hoe ook gestemd tegen de slappe kerkelyke tucht, zal toch ook zeker verbaasd staan over de houding van den kerkeraad van het meergenoemde Brouwershaven, welke in 1627 eene bruid censureerde, omdat zy weigerde haren bruidegom te trouwen, die zyn ambacht niet verstond, weinig werkte, maar wel speelde en dronk. De voorzigtige jonge dochter had dit vroeger moeten weten, beweerde de kerkeraad. Burgerlijke Stand -van Zierikzee. GEBOREN 27 Maart. Een zoon van W. Geluk en G. van der Weyde. Eene dochter van K. Manni en P. K. ZegerB. Een zoon van A. M. Phernambucq en D. Vroegindewey. - 30 dito. Een zoon van J. W. Vorstheuvel La Brand en C. P. Berrevoets. GEHUWD: 30 Maart. I. Keieman, 54 j., wettig gescheiden echt genoot van J. v. d. Boom en L. van Burgh, 45 j., Weduwe van P. Priemus. OVEBIÏDÏ»! 28 Maart. A. J. Wiltson, 5 m., z. 30 dito. P. Meulblok, 16 j-, ongeh. d. Stad Zierikzee No. 1 en 2. STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam. Yan ZIERIKZEE: Dond. 7 '8 morg. 7,! APRIL 18S7-. Van ROTTERDAM Dond. 7 's morg. 10,45 n. Vry dag 8 7,30 Vrydag 8 10,45 Zaterd. 9 6,30Zaterd. 9 's nam. 1,30 Zondag 10 8,30» Zondag 10's morg. 9, Maand. 11 7,Maand. 11 'snam. 2, Dinsd. 12 7,Dinsd. 12 2, Woens. 13 7,30 Woens. 13 's morg. 10,45 I». O. OLIVIER. STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. APRIL 188Y. Donderdag Vrijdag Zaterd. Dinsdag Woensdag Vrydag Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. 7 voorin. 8.30 voorm. 9.45 voorm. 8 8.30 9.45 9.45 9 8.30 9.45 9.45 12 8.30 9.45 9.45 13 8.30 9.45 9.45 15 8.30 9.45 9.45 Bevallen van een Meisje J. van dek MAAS, geb. Njjsse. Driewegen, 3 April 1887. Heden overleed op het aller onverwachts mijn Oom ROOKUS BEZAANS, in den ouderdom van bjjna 81 jaar. Zierikzee, J. C. BEZAANS. 2 April 1887. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze lieveling JOZINA LENA, in den ouderdom van byna 10 maanden. Keuiningen, L. van VERRE, den 3 April 1887. M. van VERRE—Boot,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1