1 It IK ZEES CU E NIEUWSBODE. No. 5505. 45sle Jaarg. FLUTSING VAN EIüDlIl OP DE SCHOOL i STwerika. Donderdag 24 Maart 1887. Verschijnt D1NG3DA.G, DONDERDAG en ZATlfRDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVÜRTENTIËN, van 18 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende <le 2de helft der maand Januarij 1887 de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaats van bestemming, onbekend waren 1. F. Geluk, Groningen. 2. Koffiestroopfabriek, Heusden. Brouwershaven. 3. Mej. F. W. Kroon, 'a Hage. Nieu werker k. 4. A. M. Donker, 's Hage. 5. A. Koevelt. Gedurende de 1ste helft der maand February 1887 1. M. de Graaf, Ansterdam. 2. D. Offer, Haarlemmermeer. Zitting van COMMISSARISSEN dier school in het Schoollocaal in den Wevershoek (hoofd de onderwijzer J. Th. OOSTERMAN) op Zaterdag: den SW JVXaart 's avouds 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen. Zitting van COMMISSARISSEN dier School in het Schoollocaal aan het Kerkhof (hoofd de onderwijzer J>. VAN DER HAVE), op Maandag: dea Maart 's avonds 7 uur, tot het ontvangen ■en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen. Algemeen Overzicht. Het is een algemeen kenmerk van alle Staatslieden, in onderscheiden tjjd, dat zij onbepaald vasthouden aan hunne eenmaal uitgesproken meening, en zich door niets daarvau laten afbrengen. Men kan zeggen, dat is een gelukkig verschijnsel, dat bewjjat voor de •vastheid hunner overtuiging en dat is niet meer dan •de plicht van ieder, die gewoon is slechts na ernstig overleg te handelen. Maar het heeft ook zijne scha duwzijde, wanneer zoo hardnekkig een denkbeeld wordt vastgehouden, dat men zich eenmaal heeft gevormd, en men mag het wel als zeldzame exemplaren be schouwen, wanneer eens de een of andere Staatsman tot een ander denkbeeld overgaat en nog meer, wanneer hij zelf het vroeger volgehoudene openlijk afkeurt. Met het oog daarop mogen wjj Eugolands •oud-Minister Gladstone wel een gansch ongewoon en verrassend voorbeeld noemen. Het is bekend hoe hy vaststond in zijne inzichten omtrent Ierland; hoe hij liever zijne portefeuille opofferde dan van zijn standpunt -te wijken en thans hooren wy uit zijn eigen mond de verklaring, dat hij zijne plannen ontijdig en onhandig heeft ingediend, terwjjl het by hem vaststaat, dat het volk eenmaal geheel voor zijne denkbeelden zal ge wonnen worden. Merkwaardig voorzeker is die ver klaring van den grooten Staatsman, al werd die niet in het Parlement afgelegd, evenals de bijvoeging, dat men geene al te groote haast maken moet om tot ■de instelling van Home Rule te komen, daar hij zich •overtuigt houdt, dat eene toetreding op overtuiging gegrond verre te verkiezen is, boven een besluit, dat misschien door eene toevallige meerderheid kan genomen worden, maar dan geenszins de uitdrukking van het volksgevoelen is. Hij is dus wel een die door jaren en ondervinding wys geworden is en het ware te wenschen, dat velen zich aan zijn voorbeeld" spiegelden. Er is nu kans voor het Kabinet, dat het eenigen duur hebben zal, als het maar niet met reactionaire maatregelen voor Ierland voor den dag komt. De overige berichten uit Engeland waren niet zeer belangrijk, ook niet die uit het Parlement, waar men zich met de begrooting bezig houdt en bereids een deel van die voor Marine goedgekeurd heeft. Van meer beteekenis en gewicbt waren de tijdingen uit Rusland, waarmede wij eigenlyk wel hadden mogen beginnen. Het bljjkt dat het maar al te waar is, dat weder een aanslag tegen het leven van den 'Czaar ondernomen is en dat door de berichten van elders de politie op het spoor gekomen is, waardoor zjj den aanslag heeft kunnen verijdelen. Moge het gelukkig zijn dat deze misdadige poging weder ver ijdeld is, bedroevend is de ervaring dat de vijanden van het gezag nog altijd in aantal en woede dezelfde •blijven. Ditmaal waren het studenten, die in den omtrek van het kerkgebouw, waar men wist dat de Czaar komen zou, post gevat hadden, en die ruimschoots van ver- delgingamiddelen voorzien waren, zoodat, ware de poging gelukt, zeker meerdere menschenlevens daar mede zouden zijn gemoeid geweest. Geen wonder dat de Keizer zich onmiddellijk naar Gatchina begeven heeft om dóar, zoo hij hoopt veilig te wezen, maar waar het blykt dat de nihilisten overal verspreid zijn kan er op de veiligheid aldaar ook niet veel ge bouwd worden. Men meende eerst de zaak geheim te houden, maar vooral door de vele arrestatiën, die er het gevolg van waren, moest zij wel bekend worden. Opmerkelijk is het, dat de politie te St. Petersburg van uit Berlijn gewaarschuwd werd. Wel een bewijs, dat de zetel der nihilisten wel in Rusland is, maar dat zij zich langzamerhand al meer verspreiden. Ia zekeren zin doet het ons aangenaam aan, wanneer wij van eene andere samenzwering tegen de Regèering hooren. Er schijnt namenlyk een complot te bestaan, dat langs vredelievenden weg veranderingen in het bestuur wil ■trachten te verkrygen. Heeft men daarvoor een geheim genootschap opgericht, dat is zeker niet goed te keuren, maar daar de Regeering tegen alle lessen en aan wijzingen der ervaringen, slechts bljjft weigeren aan •de billijke eischen van het volk te voldoen, is het wel natuurlijk dat allerlei middelen worden te baat genomen om daartoe te komen en als het dan maar zijn mag, langs een vredelievenden weg, dan is er werkelijk in het verkeerde ook iets goeds. Men kan niet zeggen dat de Fransche Regeering achteraan komt, als men boort dat nu reeds den Mi nisterraad de Staatsbegrooting voor '88 heeft vastgesteld. Wanneer nu na de indiening de Kamer en de Senaat «ven vlug zjjn, dan zal zich daar het verschijnsel niet voordoen, dat in andere landen menigvuldig voorkomt, •dat men waarljjk een dienstjaar begint, zonder dat men met de begrootiug gereed is. De Minister van Finan- tiën heeft getracht evenwicht te brengen tusschen ■ontvangsten en uitgaven en dat wel door de aanwijzing van nieuwe middelen, om de schatkist te stijven. Daartoe behoort eene belasting op de alcohol en eene gewijzigde heffing op den roerenden eigendom. De plannen zjjn misschien zeer goed, maar het is niet te deuken, dat zij algemeen ingang zullen vinden. En zeker is het, dat er weder lang over gepraat worden zal en dat er menigerlei oneenigheid, zoo maar niet aftreding van den Minister of van het Kabinet uit voorkomt. Naar men zegt, zouden er weder moeielijk- heden gerezen zijn tusschen den Minister Boulanger en zyne ambtgenooten, zoodat voortdurend het zwaard der verandering boven het Ministerie hangt. De zaken in Italië hebben geen al te besten keer genomen. Na al de bezwaren om een nieuw Kabinet of vertrouwen voor het oude te verkrygen, had men gehpopt, dat het meerendeel der Kamer geene verdere moeieljjkbeden maken zou. Het tegendeel is intusschen gebeurd. Een Koninklyk besluit heeft, hangende de crisis, de Kamer moeten verdagen en toen het besluit daartoe in de Kamer werd voorgelezen, ontstond er een hevig rumoer, niet alleen onder het publiek op de tribunes maar onder de Afgevaardigden zeiven, zoo, dat een dagblad verzekert, dat men nog nooit in eene Italiaansche Kamer zoo iets heeft beleefd. Zelfs de Minister die het besluit voorlas, geraakte gansch van zijn stuk eu het spreekt van zelfs, dat daarmede weder voor een tjjd alle overleg is geëindigd. Met den oorlog in AbysBienië gaat het ook niet vooruit en zal de bevelvoerende generaal teruggeroepen en door een ander vervangen worden. Van de zijde der Abyssieniërs was wel een vredesvoorstel gedaan, maar dat by onderzoek onaannemelijk bleek te zijn. Men denkt dat- men het leger in het midden des lands lokken wil om dan ge makkelijker het te kunnen aanvallen. Nieuwstijdingen. 2ltrVtc. Een voorhands ongelooflyk staaltje van onprac- tinehe verzending wordt in het volgende berigt van het „Bat. Hdbl." meegedeeld. „Hoe zuinigheid in den regel de wysheid bedriegt, daarvan geeft het departement van Marine ons weder eens een curieus staaltje. Dezer dagen zijn nl. ten behoeve van de marine een groot aantal nieuwe uni formen te Batavia uit Nederland ontvangendoch wat heeft men daar gedaan Om bet volume dier goederen eenigzins te verminderen en een paar dub beltjes vracht te bezuinigen heeft het marinedeparte ment in Nederland zich voor grof geld een hydraulische pers aangeschaft en daarmee de colli's in elkaar ge perst en wel zoo, dat de knoopen en tressen zulke diepe voren in de kleeding hebben achtergelaten, dat er thans dageljjks zeker wel voor twee maanden lang acht kleermakers op/2 daags in hetmagazyn moeten worden te werk gesteld om den rommel weer glad te stryken." Te Buffalo brak 's morgens vroeg brand uit in het Richmond-hotel. De brand ontstond in een der vertrekken op de eerste verdieping, maar door de lift verspreidden zich de vlammen met groote snelheid naar hoven, zoodat binnen weinige minuten alle ver diepingen in brand stonden. Op elke verdieping bevond zich een electrische bel, die terstond in werking werd gebragt. Daardoor werden alle gasten, die in het hotel logeerden, gewekt. Sommigen trachtten zich langs de vensterbanken en de uitstekende lysten te redden naar de naburige huizen, terwyl anderen in hun wanhoop uit het venster op straat sprongen. In het geheel be vonden zich 125 personen in het gebouwhiervan kwamen er 12 in de vlammen om, terwyl 25 meer of minder ernstig gewond naar het hospitaal werden vervoerd. De overigen werden gered, sommigen zelfs op zeer wonderlijke wijze. Een hield zich vjjf minuten achtereen vast aan een der vensterbanken, terwyl de vlammen zyn handen schroeiden, doch hy hield vol en werd langs een ladder naar beneden gebragt. Een ander greep de telegraafdraden en schoof, zich hand voor hand voortbewegende, naar de overzijde, waar by door den overbuurman werd opgenomen. De „St. James Hall", een lokaal voor openbare ver makelijkheden, en eenige aangrenzende winkels, werden eveneens vernield. De schade, zoowel van het hotel als de aangrenzende perceelen, wordt geraamd op 500,000 dollars. Omtrent den jongsten aanslag op het leven van den Czaar wordt uit St. Petersburg aan de „Polit. Corresp." berigt. Het was inderdaad eene zamenzwering met vele ver takkingen, welke niet alleen op het leven van den Czaar, maar ook op dat van den Kroonprins, Groot vorst Nicolaas Alexandrovitseb, gemunt was. De zaam- gezworenen zyn zeer behendig te werk gegaan, en hoewel zij ongeveer vijftig in getal waren, is er niets van de plannen uitgelekt. Zij hadden zorg gedragen, zich in verschillende rigtingen door het land te ver spreiden, om hunne inkoopen te doen. Ieder wist op zijn manier zich van het noodige te verschaffen voor het maken van bommen, en zoo werd door niets de aandacht getrokken. Het gekochte werd, bjj nacht, door een afvoer-kanaal dat in de Newa uitkwam, ge bragt naar den kelder van een huis, dat digt bij de „Blaauwe Brug" gelegen is. De vloer en de wanden van dien kelder, waar de zamenzweerders bijeen kwamen en werkten, waren met matrassen en stroozakken belegd, zoodat er niet het minste gedruieeh naar buiten kon doordringen. Den avond vóór den aanslag werden door het lot tien mannen aangewezen, die het plan ten uitvoer zouden brengen. Deze tien gingen den volgenden mor gen gezamenlijk naar de kerk, om te bidden voor het welslagen van den aanslag, en vervolgens naar den omtrek van het Paleis Auischkoff, om den Czaar op te wachten. Zij waren als studenten gekleed en had den pakken onder den arm, welke van buiten hoeken geleken, maar van binnen de bommen bevatten. De politie die hen terstond nadat zjj de kerk ver lieten, gevolgd had, nam hen daar gevangen, eenige minuten vóór de komst van den Keizer en zyn zoon. Uit St. Petersburg meldt men aan „Daily News" dat nog steeds inhechtenisnemingen plaat3 hebben en men onder een waar schrikbewind leeft. Reeds werden heimelijk verscheidene doodvonnissen voltrokken, o.a. aan eenige officieren en een hoogleeraar. De vorst in bet Noorden is zoo hevig dat men verwacht dat de vaart tusschen Kopenhagen en Stettin binnenkort andermaal gestremd zal worden, indien de dooi niet spoedig invalt. De fabrikant Karl Redl te Weenen heeft een toestel uitgevonden om het levend begraven worden te voorkomen. In het deksel der kist bevindt zich een ronde opening, die door eene draaibare schuif kan ge sloten worden Boven deze opening bevindt zich een buis, die boven de aarde moet uitsteken, ten einde lucht te kunnen toevoeren. Een electrisch toestel be vindt zich in de kist zelve en bij de minste beweging van het in de kist liggende ligchaam, stelt zich een electrische schel in beweging, welke zonder ophouden een doordringend geluid doet hooren en daarbij opent zich de bovengenoemde opening, zoodat het stikken wordt voorkomen. Voor het sluiten der kist wordt om de pols van het ligchaam dat begraven zal worden, een metalen draad vastgemaakt. Om te toonen dat het toestel doelmatig is heeft de uitvinder zich laten begraven en gaf hy diep onder de aarde het noodsignaal. ïPutisriviattit. Berlijn, 21 Maart. De Ryksdag nam in tweede lezing de legerbegrooting aan. Berlijn, 22 Maart, 's Keizers negentigste verjaar dag heeft in het uiterlijk voorkomen onzer stad eene geheele verandering teweeggebragt. Reeds sedert gis teren is alles feest. Hondderdduizenden menschen loopen opgetogen langs de straten, waar alle huizen, vooral in het midden der stad, van boven tot beneden met guirlandes, vlaggedoek bloemen en figuren van toe stellen voor illuminatie en vuurwerk prijken. Niet alleen de openbare, maar ook vele particuliere gebouwen zijn van den top tot de kelderverdieping in kostbaar decoratief gehuld. Gelukkig hebben de sneeuwstormen, die in de laatste dagen herhaaldelijk opkwamen, ein delijk opgehouden en hebben wij eene heldere lucht met goed weder. Het aantal vreemdelingen wordt op ongeveer 200,000 geschat, daarbjj niet medegerekend de talrijke dorps bevolkingen, die uit de omatreken naar hier zyn ge komen. Het gejoel op straat is dan ook onbeschrijflijk. Duizenden personen loopeiy*/; Jroop met vlaggen, por tretten en levensbeschry vingen van den Keizerlijken jubilaris. Iedereen, mannen en vrouwen, draagt blaauwe korenbloempjes, ('s Keizers lievelingsbloem) in knoops gat of op de borst. Een grootsch schouwspel heeft de groote optogt der studenten opgeleverd, die gisteren avond begon en eerst na middernacht eindigde. Op het groote plein tusschen het Keizerlijk paleis en de universiteit, alwaar het standbeeld van den ouden Frits in eene schitterende verlichting prijkte, heeft bij die gelegenheid aan het historische hoekraam van het paleis eene luisterrjjke ovatie plaats gehad. De studenten van alle universiteiten des Ryks hadden deputatie» met vaandels en banieren ter deelneming afgevaardigd, en die stonden daar bijeen, onder het licht van ongeveer 4000 fakkels en van achteren omringd door eene menigte van minstens 20,000 personen, achter welke er in de aangrenzende straten nog wel 100,000 opeengedrongen stonden. Tot zelfs in den nacht was op dat terrein het verkeer letterlijk onmogelijk. Nu waren in de benedenverdieping van het paleis de gordijnen opengeschoven, zoodat de volksmenigte een vrij gezigt op de verlichte vertrekken had. Digt bjj het raam stond de Keizer met zijne jongste kleinkinderen, en nevens hem zat de Keizerin, die tegenwoordig zeer zwak is, in een rolstoel, met hand en zakdoek de menigte toe te wuiven, die beschenen werd door een gloed bengaalsche vlammen, waardoor een tooverachtig effect werd teweeggebragt. Toen de uiting der algemeene opgetogehheid haar toppunt had bereikt, stapte de Keizer, in weerwil van alle waar schuwingen zjjner omgeving om zich niet aan de avondlucht bloot te stellen, uit de kamer, ging in het hooge voorportaal staan en begroette aldaar de studenten. Na deze demonstratie trok de stoet en daarmede de volksmenigte naar het paleis van den rijkskanselier en daar volgde eene stormachtige ovatie. Prins Bis marck kwam met zyne geheele familie aan het raam, opende het en poogde eenige woorden te spreken, maar werd door de donderende „hoera'szoo volslagen overstemd dat hij ook verder slechts door wenken zjjn dank kon betuigen. Het gedrang was aldaar zoo ont zettend, dat het bjjna onbegrijpelijk is hoe het jjzeren hek daartegen bestand was. En nu is het eerst de groote dag. In den ochtend werd de viering aangekondigd door het luiden van alle klokken en uitvoering van koraalmuziek op koperen instrumenten, op den toren van het raadhuis. Vooral de wandel- en rypaden langs de straat, bekend onder den naam van „Onder de linden", levert met de na burige straten door de grootsche versieringen een luisterrijk schouwspel op. Er zjjn den Keizer zooveel bloemen, kransen en bouquetten van hier en elders toegezonden, dat het geheele Keizerlijke paleis herschapen is in eene bloemen en planten tentoonstelling van de kostbaarste soorten. Bij den Keizerlijken hofmaarschalk regende het felici tatie-telegrammen, terwyl er ook verzen werden inge zonden en onder anderen de Koningin van Rumenië den Keizer een gedicht aanbood, dat prachtig op perkament was bewerkt. Ten 9 ure zijn de leerlingen van alle scholen onder geleide van muziek naar de kerken gebragt, alwaar feestelijke godsdienstoefeningen werden gehouden waarbij die gebouwen door eene digte menigte waren bezet. Ten 10 ure begon het rijden der studenten, die in honderden rjjtuigen het Keizerlyk paleis voorbij gingen, onder de tonen van een muziekkorps in mid- deoeeuwsch costuum te paard, terwijl van de studenten ook de commissarissen van orde, aan het hoofd en achteraan de stoet, te paard zaten. Het voorbij rij den duurde meer dan een uur. Toen het eerste rjjtuig naderde, verscheen de Keizer aan het raam, en toen volgden weer dezelfde tooneelen van geestdrift als die van gisteren avond. Daarop volgde de plegtstatige aankomst van de leden der Keizerlijke familie en de Vorstelyke gasten, voorop de Kroonprins. De Keizer Bchonk zijn ouden lijfarts, dr. Lauer, 300,000 mark, met eene dankbetuiging en het humo ristisch verzoek, om hem toch geen honderd jaren oud te laten worden, omdat de Keizerljjke kas niet voldoende zou zjjn voor eene nieuwe dotatie. (Bij des Keizers tachtigsten verjaardag kreeg dr. Lauer 150,000 mark.) t*. In het dorpje Brousserais, bij Dinanfc, is Dingsdag een vreeselijk ongeluk gebeurd, Florence Guyot, weduwe Morin, was des middags naar hefc land gegaan, haar zes maanden oud zoontje onder de bewaking van zyn vijfjarig zusje achterlatende. Kort daarop hoorde een buurman het meisje schreeu wen, en vragende wat er gaande was, kreeg hij ten antwoord, dat „het varken broertje opgegeten had Het was maar al te waar. De man vond het varken bezig met het verscheuren van het kind, dat reeds vermorseld was. JFrawftrijtt. De moordenaar van Mej. Regnault te Parys, nam diamanten en sieraden 'mede ter waarde van meer dan 50,000 francs, benevens 5000 francs aan geld. Men houdt een Oostenrijker, Geissler, voor den dader. Door een zonderling toeval bleek het laatste boek, dat de vermoorde las, te zijn „Le joueur" fde speler), van Paul Dumas, dat eindigt met een zelfde rnoord- tooneel, als hetwelk in de Rue Montaigne voorviel 1 Amsterdam, 22 Maart. Bij den o is bezorgd 175, te zijner beschikking voor werkver schaffing bij de aanstaande April-feesten. Reed9 honderd-zes-en-twintig commissies zyn in Am sterdam aan het voorbereiden en heel wat arbeidsloon zal worden besteed aan het heugelyk feest. Nu de burgers zoo ontzaglijk veel doen, heeft de gemeenteraad 15000 toegestaan om van wege de gemeente, als bewijs van hulde en belangstelling op een der grootste pleinen (voor het Paleis welligt) eene monumentale versiering aan te brengen, en door vuur werk of volksfeest te toonen, hoe het op prjjs stelt, het feeBt op te luisteren, dat de honderdduizenden onzer groote stad zullen vieren ter eere van het Huis van Oranje. Ten einde aan de feesten, bij de aanstaande komst van het koninklyk gezin alhier, den grootst mogelijken luister bij te zetten, zyn alle militaire muziekkorpsen van de landmagt (met uitzondering van dat der Gre nadiers) aangezocht naar de hoofdstad te komen. Naar wij met zekerheid vernemen heeft de Regering reeds hare toestemming verleend om dit plan tot uitvoering te doen komen. Er zal dus door 11 militaire muziek korpsen o.a. aan de te brengen serenade worden deel genomen. Eene groote erfenis 1 Onlangs overleed te Amsterdam een oud heer, die een knappen duit bezat. Op den dag van de opening van het testament waren alle neven en nichten aan wezig De notaris wachtte ten sterfhuize met den laai- sten wil des overledenen en een klein verzegeld yzeren kistje naast zich. Toen het testament geopend was, bleek dat tot erfgenamen waren aangewezen een viertal van hen „die den overledene tijdens zijn leven de meeste blyken hunner belangstelling hadden betoond", gelijk in het stuk werd gezegd. Tevens werd in 't testament bepaald, dat deze erven niet tot aanvaarding der nalatenschap mogten overgaan alvorens het verzegelde yzeren kistje, dat de notaris óók onder zyne berusting had, was geopend en aan den wil, daarin uitgedrukt, was gevolg gegeven. En wat bleek toen, na de opening van 't kistje door de verheugde erven Dat zich daarin het later testa ment bevond, waarin het zooeven voorgelezene werd herroepen, op grond dat eene oude trouwe dienstbode den overledene tijdens zyn leven zooveel gehechtheid en vriendschap had betoond, dat die van alle neven en nichten, daarbij vergeleken, slechts een kleinigheid was. Hij verklaarde daarom zijn oude trouwe Mientje te benoemen tot zijn universeele erfgename. Men behoeft niet te vragen, of de neven en nichten, die het sterfhuis nu maar zoo spoedig mogelijk ver lieten, het oude Mientje vriendelijk hebben aangekeken, toen de rijk bedachte dienstbode hen aan de vooiueur uitliet Namens de vrouw verzoekt de commissaris van politie der 3e sectie te Amsterdam opsporing van Jesaije Samuel Dresden, 30 jaren, die den 4en Maart jl. de echteljjke woning te Amsterdam heeft verlaten en een brief achterliet, waarin vermeld stond dat hy niet terugkwamvóór bjj rijk was. 's Gravonhage 22 Maart. Tweede Kamer. Bij de heden gehouden voortgezette behandeling der artikelen van hoofdstuk III der grondwet bragt de heer Lieftinck hulde aan den Duitschen keizer bij ge legenheid van diens 90en jaardag. Verder bepleitte hjj vrijheid voor den toebomstigen wetgever op het gebied van het kiesregt. De minister verklaarde zjjn voorstel onveranderd te handhavende bedoeling er van is algemeen stemregt uit te sluiten, maar „geschiktheid en maatschappelijke welstand" kunnen als afzonderlijk of gemeenschappe lijke criteria gelden. Het amendement van Houten c. s. werd door den minister als vijandig beschouwd; het amendement-Van der Kaay werd door hem niet sterk bestreden. De minister van oorlog bestreed het amen dement-Rooseboom. Morgen voortzetting. Wordt het voorstel der Regering aangenomen, dan zal dit jaar de verkiezing voor de Tweede Kamer, in plaats van in Junjj, op den tweeden Dingsdag in Augustus plaats hebben, zoodat de verkiezing, die noodzakelijk wordt door de ontbinding de Kamers, zamenvalt met de gewone periodieke verkiezing. De tweede Dingsdag in de maand Augustus ia de tiende dag dier maand, volgens den kalender een vastendag en de herinneringsdag der „tempelverbranding." Zou deze bjjzonderheid den geachten afgevaardigde uit Amersfoort niet tot tekst kunnen dienen voor een belangwekkende rede? Met het oog op de uitbreiding der werving van Amboneezen en inlanders bij het O. I. leger worden 90 onderofficieren van het leger hier te lande gevraagd, om bij eerstgemeld leger over te gaan. Korporaals, die met goed gevolg het examen voor onderofficier hebben afgelegd, kunnen ook daarvoor in aanmerking komen. Uit volkomen betrouwbare bron meldt men, dat de berigten over den slechten gezondheidstoestand van F. Domela Nieuwenhuis zeer sterk overdreven zijn. Hy is een paar dagen bedlegerig geweest wegens eene ongesteldheid van weinig beteekenis. Zaturdag was hjj weder hersteld. Middolburg', 22 Maart. Gisteren ochtend heeft met allen eenvoud de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Mr. C. J. Pické, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en Bur gemeester dezer gemeente. Achter de lijkkoets volgde in vier rjjtuigen de naaste familie van den overledene, terwijl op de begraafplaats zich bevonden de Commis saris des Konings in Zeeland, de waarnemende Burge meester, de leden van den Gemeenteraad, benevens de Secretaris, de Ontvanger, de Griffier en verdere ambte naren der Gemeente-Secretarievoorts nog verschillende civiele en militaire autoriteiten, leden van commissiën enz. enz., alsmede een talrijk publiek. Ofschoon op uitdrukkelyk verlangen van de familie niet by het graf is gesproken, verliet toch ieder diep bewogen den doodenakker, in het volle bewustzijn de laatste eer te hebben bewezen aan een man, die steeds onvermoeid in het belang der gemeente werkzaam is geweest. De exploitafcie-maatschappjj heeft aan de weduwe van den conducteur B. de Groot, te Vlissingen, die dezer dagen gedurende zijn dienst zoo noodlottig werd overreden, honderd gulden geschonken. De heer J. P. Vergouwen, onderw. aan eene Christel, school te Middelburg, is benoemd tot hoofd der school met den Bijbel te Öostburg. Middelburg, 22 Maart. Heden deed de regt- bank alhier uitspraak in de zaak tegen den heer P. J. Rienstra, te Veere, beklaagd van smaad. De regtbank verklaarde den beklaagde schuldig aan eenvoudige beleediging en veroordeelde hem tot 50 boete, subs. 10 dagen hechtenis, benevens in de kosten. Bjj kon. besluit zjju benoemd tot landmeter van de 4e. kl. de HH. J. K. Crucq en M. W. Hildernisse. Door het departement van koloniën is aan de kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen de ver vaardiging opgedragen van een torpedoboot (groot model), die in Oost Indië moet worden geleverd. „Het Centrum" meldtDoor de heeren C. L. de Meulenmeester Co., te Bergen op Zoom, is aan de' koninkljjke maatschappij „de Schelde" te Vlissingen opgedragen het bouwen van een stalen raderstoomschip met stoomkorinrigting ten dienste der oestercultuur. Yergeke, 22 Maart. Maandag avond werd hier eene gemeenteraadsvergadering gehouden uitsluitend ter behandeling der schoolgeldkwestie. Er was nl. van Ged. St. eene missieve ingekomen, waarin de invoering van het schoolgeld zooals dit door den Raad was aan genomen met het oog op den te grooten druk voor de meerendeels arbeidende bevolking werd ontraden. De heer Sauer stelde voor het bedoelde besluit in te trekken en in de plaats daarvan aan te nemen een schoolgeld van 50 ct. per kind, 80 ct. voor 2 en 90 ct. voor 3 kinderen uit hetzelfde geziu, ieder kind meer, bovendien nog 10 ct. Het eerste werd met 6 tegen 1 st. aangenomen maar het tweede kwam niet in stem ming omdat het voorstel van Burg. en Weth. die hun vroeger voorstel handhaafden de prioriteit had en met 4 tegen 3 st. werd aangenomen. Van de gelegenheid om nog iets te vragen of iu het midden te brengen maakte de heer Sauer gebruik, die een brandput wilde aanleggen op eene andere plaats dan waar vroeger was besloten, die het politieregle- ment van orde voor den gemeenteraad wilde herzien, die de instructie van den gemeentesecretaris wilde wijzigen en die ten slotte door betere surveillance der politie of zoo noodig door strafverordeningen aan de straatschandalen op Zondag paal en perk wenachte ge steld te zien. Hjj meende dat de politie haar pligt niet deed, doch de Voorz. ontzegde hem het regt daar over een oordeel te vellen. Hij kon met bepaalde aan- klagten komen maar dan niet in den Raad, maar bjj den Burgemeester als hoofd der politie. Goes, 22 Maart. Gisteren hadden hier drie plot selinge sterfgevallen plaats. Eerstens eene 27-jarige jonge dochter, in de volle kracht van het leven dus. Op 66-jarigen leeftjjd de agent van politie le klasse W. Wolfers, na 31 jaren van trouwe en jjverige dienst vervulling. En eindeljjk J. K. uit Middelburg die zijn intrek genomen had in het logement van de wed K. alhier had het ongeluk door het openstaande zolderluik te vallen. De ongelukkige overleed ten gevolge van her senschudding. Zierikzee, 23 Maart. De laatste Vergadering in dezen winter van de Vereeniging „Volksbelang' bood het talrijk publiek dat de Concertzaal gisteren avond vulde niet minder genoegen dan de vorigen. Behalve de levendige en boeijende voordragt van een paar Marine-Schetsen uit den Bundel van Weruméus Buning, was er goede muziek te hooren. „Kunst en Eer" bewees daarbjj zijn zeer gewaardeerde diensten door enkele met zorg gekozen nummers. Bovendien hadden de Directeur en 3 andere leden van het Muziek gezelschap de goedheid de toehoorders aangenaam te verrassen door meer te geven dan was toegezegd. Want ook Piano en VioloncelPiano, Violoncel en Saxophone, en daarna nog Piano en Viool, deden zich hooren en wel op eene wijze, die, gelijk de groote aandacht beweesde meesten der aanwezigenvoor wie dergelyke muziek ongewoon ie, onafgebroken boeide. Met een en ander bragt men een paar genotrijke uren door. De stemming was dan ook bijzonder opgewekt, en daarbjj de houding van het publiek over 't geheel uitstekend. Die er getuigen van geweest zijn hebben kunnen zien dat „Volksbelang" op verdienste lijke wijze werkt. Moge het zich in de toenemende be langstelling van de ingezetenen bljjven verheugen Verplaatst met ingang van den 1 Mei a. s. de Heeren G. Been, commies 2e klasse, van Sas van Gent naar RotterdamH. Schot, commies 3e klasse, van St. Jansteen naar GoedereedeJ. van 't Roer, commies 3e klasse, van De Poppe naar Hengelo J. van den Berge, commies 3e klasse, van Oostburg naar KanterJ. G. Knuist Jz., commies 3e klasse, van Retranchement naar Axel; J. Croumbouw, commies 3e klasse, van Breskens naar Retranchement; J. J. Hodde, commies 3e klasse, van Sas van Gent naar Breskens; C. A. Loeff, commies 4e klasse, van Sas van Gent (tijd.) naar HoedekenskerkeJ. Kosten, commies 4e klasse, van Echt naar Sas van GentL. A. Pieters, commies 4e klasse, van Overslag naar St. JansteenC. J. van de Walle, commies 4e klasse, van Axel naar Overslag J. R. Brouwer, commies 4e klasse, van Koewacht naar Hulst; C. J. de Brujjue, commies 4e klasse, van Hulst (tyd.) naar Koewacht. KERKNIEUWS. Aalten, 20 Maart. De 14 huzaren met extra politieagenten versterkten heden andermaal onze 40 hier ingekwartierde infanteristen. Des heeren Gangels erf werd ook nu bewaakt, 's morgens prachtigdoor 2 cavaleristen, 2 infanteristen en 2 veldwachters 's middags dut, door maar 2 veldwachters, 's Morgens en 's namiddags, na gewoon klokgelui, beklom ds. Soede de trappen, leidende tot het verheven liggend kerk gebouw, dat hjj gesloten vond, omgeven door politie en militairen, die den toegang ter kerke aan de weinige aanwezenden belette. De heer Gangel preekte in de school met den Bjjbel, waar maar 5 rijksveldwachters bjj de deur op post stonden. Anders alles rustig en kalm onder vreemd magtsvertoon en onverklaarbare bescherming. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Middel burg beeft, in antwoord op de aanvrage om bewijzen van goed zedeljjk gedrag voor de leerlingen van ds. Sibmacher Zijnen, aan den kerkeraad te Veere, door welke die leerlingen zullen worden aangenomen, gemeld, dat hjj tegen genoemde leerlingen, wat hun gedrag betreft, geen bezwaar heeft in te brengen, doch van den kerkeraad verzoekt te mogen weten, of de af te leggen belijdenis in overeenstemming zal zjjn met de XII geloofsartikelen. Gemengde Berigten. De gemeente-gasfabriek te Dordrecht gaf over 1886 eene zuivere winst van f 39,894. Daarenboven werd van de op de fabriek rustende schuld 25000 afgelost en werd aan rente betaald 11,400 en aan de gemeente als vergoeding van door haar bewezen diensten f9000 uitgekeerd. Het verslag der fabriek te Zierikzee is nog niet verschenen. Te lagen is een paar in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 72 en de bruid 70 jaren telt. Die twee geliefden zal men toch zeker niet van jeugdige onbezonnenheid beschul digen. Te Swantca keerde een koopman uit Afrika terug, na 24 jaar afwezig te zjjn geweest. Hij vond zjjne vrouw getrouwd met een ander. Was het haar kwaljjk te nemen? Te Ritfordt in Engeland werd dezer dagen iemand aangeklaagd, omdat hij sigaren fabriceerde, zonder patent genomen te hebben. Niette min werd hij vrijgesproken, want hij kon bewjjzen,dat hij sigaren uit koolbladeren vervaardigde. Zou die man in Nederland ook depothouders hebben „Och," zei eene mevrouw op dettigen toon tot haar knecht, „wjj be schouwen ons als porcelein, ziet u, en jelui als aarde werk. Twee uur later gelastte mevrouw den knecht om de min met het kind ie verzoeken beneden te komen. De knecht riep luidkeels onder aan den trap „Aarden melkvat, breng dat kleine stuk porselein eens naar beneden 1" Het oude spreekwoord „als niets komt tot iets, kent het zichzelven niet," kan maar al te zeker toegepast worden op zekere jufvrouw K. te H. Gewapend met lorgnet en overdreven sieraden, kijkt zij uit de hoogte op haar evenmensch, dooh die kan dikwijls trotsob zjjn op een onberispelijk verleden, terwyl zij zich nooit heeft moeten verlagen om de hulp van arm- of gemeentebesturen in te roepen, wat bjj de gewezen dienstbode wel het geval is geweest. Een meisje uit den ring te O. Zegt: 'tis met mjj toch altjjd zoo, Ik heb het altijd maar gedaan, Zoo kan ik het niet laten gaan. Ik min nu nog maar pas zes jaar, Dat vindt men nu zeer lang en raar, Maar moeder zegt; mijn liefste kind, Wees maar tot trouwen niet gezind. Eerst mjj de kroon op 't hoofd gewijd En dan hebt gjj nog al den tjjd Want Piet, vau 't loopen nog niet bang, Die komt al was 't zijn leven lang. Eerlang zal te Sta. een paartje zich iu den echt begevenwaarvan de bruid voor geen wereldsche nooden behoeft te vreezen, want haar a.s. bruidegom heeft zich laten inschrjjven alszaakwaarnemer; en och armehij is maar een gewoon daglooner. Wij mogen echter de persoon daar niet op aan zien, want hjj schijnt de beteekenis van het woord zaak waarnemer niet te kunnen verklaren. Een meisje te T. moest zich wat fatsoenlijker gedragen en niet met een jongen meegaan, die eerder om zijn oude schoenen, moest denken vóór hij nieuwe past, Maar ieder die Jacob kent en ziet, Zegt: ventjeI ik begeer u niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1