/IKBIKZEESGHE NIEUWSBODE. No. 5565. Zaturdag 19 Maart 1887. 45s,e Jaai'g Verschijnt DLNG3DAG, DONDERDAG en ZATÜRDAG. De prijs per -3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIÈN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. De brutaalheid der dieven in Londen wordt steeds grooter. Vrydag hielden drie personen in Kentick Town in Londen inet een penneywagen voor het_ huis van de melkverkoopster Samuel stileen bleef bij den wagen achter, terwijl de andereu de vrouw doodstaken en de ijzeren geldkist tot de deur sleepten en toen met achterlating van den al te zwaren buit wegreden. Dit gebeurde op klaarlichten dag. De kist bevatte gewoon lijk 50 p. st. Vrijdag echter was er niet meer dan 3l/j p. st. in. De moordenaars zijn nog niet ontdekt. Potersburg ,16 Maart. De opgewondenheid •over den aanslag op den Czaar is hier buitengewoon groot. Tot heden zijn 48 nihilisten gearresteerd, waar van 9 van bommen voorzien waren. Berigten uit St. Petersburg melden Blijkens bet onderzoek waren de bommen gevuld met ontplofbare stoffen van vreeselijke werking, zoodat "bij bet barBten eene ontzettende verwoesting en het verlies van vele menscbenlevens daardoor veroorzaakt zou zijn. De stemming in de hoogste kringen en te •Gatchina is, na het ontdekken van bet complot, zeer gedrukt. De Keizer wordt als zeer ontstemd, de Kei- aerin als in zeer zenuwachtigen toestand afgeschilderd. Aanvankelijk was ten Hove bet werkelijk onmogelijk bevel gegeven, dat de zaak zou worden doodgezwegen. Te St. Petersburg was het dan ook eerst zoo rustig, alsof er niets was voorgevallen, en stellig wel negen tienden der bevolking hoorden veel later en vaak toevallig, aan welk gevaar de keizerlijke familie had blootgestaan. Daarentegen werd Zondag reeds te Gat china een telegram van gelukwensching van Keizer Wilhelm ontvangen, hetwelk later gevolgd werd door felicitaties wegens de gelukkige redding uit Weenen, Home, Parijs, enz. Naar bet schijnt, zijn er twee, onderling geheel onafhankelijke complotten ontdekt; •ééa nihilistisch, hetwelk den aanslag door ontplofbare bommen beoogde, en één vau agrarisch-staatkundigen aard, met het doel om langs „vredelievenden" weg tot de invoering eener soort van constitutie te dwingen. 50uüstl4itwï<. Op aanraden zijner geneesheeren zal Keizer Wilhelm •op zijn aanstaanden jaardag alleen voor de leden der Koninklijke familie en voor de vreemde Vorsten, wel- ligt ook voor 't corps diplomatique receptie houden znaar andere autoriteiten ook de Ministers, zal hij dien dag niet ontvangen. sVreemde verschijnselen in een appel. De „Industrie Blatter" meldt het volgende: „Eene dame, die zich altijd in eene uitstekende gezondheid had mogen ver heugen, werd des nachts plotseling ziek en kreeg zulk eene hevige koliek, dat zjj naauweljjks in staat was van hare in tranen badende dochter afscheid te nemen. De pjjnen gingen echter over en de zieke consulteerde den volgenden morgen een der beroemdste geneeskundigen uit Berlijn, die duidelijke sporen van loodvergiftiging opmerkte. Daar echter de dame niets gebruikt had, ■waarin lood zou kunnen vermoed worden, werd de zaak moeilijk, totdat, na lang zoeken, de patiënte zich her innerde den dag te voren een appel gegeten te hebben, en het curieuse feit bleek, dat, door een schot op vogels, hageltjes in den appel waren geraakt, die door het appelzuur aangetast waren geworden, en aldus de ver giftiging hadden doen plaats grijpen." De stadhouder van Elzas-Lotharingen, Hohenlohe, heeft aan de garnizoenen in het Rjjkslaad vrijheid ge geven om 's Keizers 90sten verjaardag, 22 dezer, met parades en ander openlijk feestvertoou te vieren. Zijn voorganger, Von Manteuffel, had dat steeds verboden, ten einde de oude bevolking te ontzien, en de viering bleef binnen de muren d6r kazernen. Nu het stelsel van "toegevendheid getoond heeft de gewenscbte vruchten niet op te leveren, wil zijn opvolger, gelijk ook uit andere maatregelen reeds gebleken is. bet meteen stren ger aanhalen der teugels van bet bewind beproeven. u, Het laatste lijk van de slagtoffere der mijnramp by Bergen is nog niet gevonden en zal waarschijnlijk niet meer gevonden worden. Het cijfer 113 is officieel be paald als het getal der dooden. De gekwetsten zjjn minder talrijk. Niet allen, die te bed liggen, zijn gekwetst. Velen zijn ernstig ziek, tengevolge van den ■doorgestanen schrik. De werkstaking mag als geëindigd beschouwd worden. Zondag avond stapte in een hotel te Brussel een elegant gekleed heer af, die opgaf Karei Jackson te beeten, koopman, komende van Rotterdam. Hij zeide den volgenden dag naar Parijs te vertrekken. Eer gisteren ochtend verliet de „Rotterdamsche koopman" het hötel na een flink ontbijt. Toen een der „gar^ona" een uurtje later op zijne kamer kwam vond bij zijn koffers en kasten doorgesnuffeld en 650 frs., de vrucht van zijn sparen, verdwenen. Bijna op hetzelfde oogen- blik en onder {dezelfde omstandigncden miste een ander bediende de som van 260 frs. De dief, die gezocht wordt, schijnt niet voor de eerste maal een valschen naam opgegeven te hebben. De eigenaar van bet hötel herinnert zich thans, dezen reiziger drie jaren geleden ook bjj zich ontvangen te hebben. Jackson gaf zich toen uit voor een Engelscb zeeofficier en een der weinigen, die bjj eene schipbreuk gered waren. By zijn eerste bezoek was hjj ook plot seling verdwenen, maar zonder te stelen. Amsterdam ,16 Maart. Ter algemeene ver gadering tot bestrijding van knoeijerijen in den boter- nandel bleek heden het ledental te bestaan uit 913 en de begunstigers uit 129. De financiën zijn gunstig, het verliessaldo ad 400 is gedekt en heeft nu de kas een voordeelig saldo van 380, dank zij bet zuinig beheer. Besloten werd tot uitschrijving eener prijsvraag met eene belooning van 1000, buiten bezwaar der kas, door 50 belangstellenden in den landbouw en vrienden geschonken, voor de opsporing en mededee- ling eener scherpe, zekere en eenvoudige methode om dierlijke of plantaardige bijmengselen bjj zuivere natuurboter te onderkennen. Antwoorden worden vóór Jannarjj 1888 ingewacht. De kapitein-luitenant der marine Bujjakes, comman dant van de „Schorpioen", toen deze zonk tengevolge van de aanvaring met de sleepboot „Hercules", beeft, overeenkomstig de bestaande militaire wetten, te dier zake voor het Hoog Militair Geregtshof teregtgestaan. Hij is echter door dit college vrijgesproken van alle schuld aan het ongeval, dat aan zijn schip is overkomen. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor alge- ineen stemregt heeft zich per adres tot de Tweede Kamer gewend, met bet verzoek om bjj de herziening van het kiesregt acht te slaan op het verlangen van een zeer groot deel van het Ned. volk naar de invoe ring van het algemeen kiesregt. Het hoofdbestuur deelt verder in dat adres mede, dat het aan het besluit der alg. verg. om door middel van eene groote nationale demonstratie te Amsterdam, uiting te geven van den volkswensch naar algemeen stemregt, niet heeft kunnen voldoen, met het oog op de ongeregeldheden te Amsterdam. Deze weerhielden het de verantwoordelijkheid te dragen van zulk eene volksbetooging, die zeer zeker, daar de beweging, ten gunste van algemeen stemregt aanmerkelijk is vooruit gegaan, van grooten omvang zou zjjn. Amsterdam17 Maart. Een loteling, die gisteren voor de keuring kwam en zeker dacht afge keurd te worden, viel dood neer toen bjj hoorde „goed voor de dienst Gisteren morgen trachtte de hofmeesteres van het stoomschip „Schiedam", van de Ned.-Amerik. Stoom vaartmaatschappij, den kapitein met een glas vitriool in de oogen te werpen, omdat zjj ontslagen was. De toeleg mislukte in zoover, dat zjj bet gelaat van den kapitein niet raakte. De politie werd van de zaak in kennis gesteld. "Voor de in April te Amsterdam te houden tuinbouw-tentoonstelling worden 10,000 aan prjjzen uitgeloofd. Woensdag waaide de hoed van een heer in de Vijzelgracht. Een voorbijganger was direct bereid den hoed uit het water te halen. De man scheen echter wat topzwaar te zijn, zoodat hij ook te water geraakte. Andere menschen, die in Amsterdam bij dergelijke gevallen nooit ontbreken, baalden den hoedenvisscber er uit, doch in plaats dat de man nu naar buis ging, moest hij eerst den hoed hebben en bragt hem ook werkeljjk aan den eigenaar op de gracht. Uit Amsterdam wordt aan de „Köln. Zeitung" geschreven „In bet Engelscbe Blauwboek worden de toestanden geschilderd van het in den Atlantischen Oceaan ge legen eiland Tristan d'Acunha, waar een oud Nederlan der als Koning, zjj bet dan ook ongekroond, beersebt. De man heet Pieter "Willem Groen, werd in 1809 te Katwijk aan Zee geboren, nam in 1824 dienst oj> een vreemd schip, dat te Amsterdam lag, zwierf jaren lang rond en leed in 1836 schipbreuk. Hjj werd op het ge noemde eiland geworpen, dat toen zoo goed als onbe woond was. Twee thans te Katwijk levende kapiteins van Oost-Indiëvaarders hebben Groen voor 20 jaar gesproken en, 'ofschoon hij niet veel om zijne familie in Holland gaf, kreeg hij toch plotseling bet heimwee naar zjjn land, en zijne vrouw kon hem slechtB met moeite beletten met een Hollandscb schip te vertrek ken. De toestanden op het eiland zijn nog zeer patriar chaal toen het Engelscbe oorlogschip „Wolverene" in 1876 bet eiland bezocht, vond men er geen advocaten, regters en dokters; twisten of misdaden kwamen er sints menscbengeheugen niet voor, eene geschreven wet bestaat niet, alle inwoners gehoorzamen Groen. De grond is gemeenschappelijk eigendom en wordt ook gemeenschappelijk bebouwd wil iemand een deel voor zich alleen bebouwen, dan maakt bij daarom een hek, bet stuk behoort hem, zoolang hij het blijft bebouwen. Het gefokte vee wordt voor gemeenschappelijke reke ning aan de schepen verkocht. Komt nu en dan een oorlogschip in de buurt, dan laten de moeders bare kinderen door den geestelijke van bet schip doopen. Komt er een vreemd schip, dan staat alle arbeid stil totdat het vertrokken is. In 1858 werd bjj na de gansche bevolking naar de Kaapkolonie gebragt, de achterblij- venden waren evenwel in 1876 weder met 100 zielen vermeerderd. De bewoners stellen volkomen vertrouwen in de Engelscbe Regering en beweren steeds onder Engelscbe wetten te leven." 's Gravenliage, 16 Maart. De koetsier Anton Kabelaar ontving heden bet volgende schrjjven 'a Gravenhage, 15 Maart 1887, Hare Majesteit de Koningin, door den heer burge meester der residentie onderrigt, dat bij gelegenheid van het ongeval, waardoor Hoogstdezelve en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina op den 19en February 11. zoo ernstig bedreigd werden, gij, nadat bet koninkljjk rijtuig door eene gezegende beschikking der "Voorzienigheid was tot staan gebragt, tot bet in bedwang houden der paarden hebt medegewerkt, of op andere wjjze bijstand hebt verleend, draagt mij op u daarvoor de dankbetuiging van Hare Majesteit over te brengen, en u door de aanbieding, namens Hoogst dezelve de bierbjjgaande som van honderd gulden, in de gelegenheid te stellen om des verkiezend een geschenk aan te koopen, dat tot blijk van erkenning der door u betoonde hulpvaardigheid en ter gedachtenis voor u in het gebeurde zal dienen. De generaal-majoor, adjudant en particulier secre taris van Zijne Majesteit den Koning, waarnemend secretaris van Hare Majesteit de Koningin, Graaf H. Dümonceaü. De beer Tromp, commies by bet Ministerie van Financiën, ook een der eersten, die pogingen hebben aangewend om het gevaar, waarin de Koningin en bet Prinsesje verkeerden, af te wenden, ontving van den heer Dumonceau een schrjjven van den volgenden inhoud „Ter voldoening aan de bevelen van H. M. de Konin gin, heb ik de eer Uweledele de dankbetuiging van Hare Majesteit over te brengen, voor de door u be toonde hulpvaardigheid, bij gelegenheid van het ongeval, waardoor Hoogstdezelve en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina der Nederlanden op den 19den Februavjj II. zoo ernstig bedreigd werden." Men verneemt tevens dat namens de Koningin aan den stalhouder Wegman een gouden doekspeld met diamanten, aan de twee politieagenten Yan Deijk en Blom ieder 100 en aan een derden agent 10 is ter hand gesteld. Naar wij vernemen, is aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden de zeldzame onderscheiding te beurt gevallen door den Keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote gestichte orde voor dames, van de heilige Groot martelares Katharina. Graaf Kapnist, de Russische gezant bij ons bot, verlaat heden (Woensdag 16 Maart) St. Petersburg en zal dadeljjk na zijne aankomst te 's Gravenhage audiëntie aanvragen, ten einde aan H. M. de insigniën der orde te kunnen aanbieden. Bjj het instorten van eene stelling aan het Kurhaus te Scheveningen zijn Dingsdagmiddag vier werklieden aldaar gevallen gelukkig van geen aan zienlijke hoogte, zoodat slechts één man met een kwetsuur aan het been naar den Haag moest vervoerd worden, nadat hem door dr. De Niet hulp was ver leend. De overigen kwamen met den Bchrik en eenige 'schrammen vrjj. Omtrent de oorzaak van het ongeval verneemt bet „Dbl.," dat het hout en het verband te wenschen over lieten. Er is dan ook proces verbaal opgemaakt. Bergen op Zoom, 17 Maart. Op den pastoor van Woenadrecht ia een moord-aanslag gepleegd. Zekere W., iemand van een zeer laakbaar gedrag was eenige malen door den achtenswaardigen paBtoor v. M. onderhouden, en dit niet alleen over zijne eigene levenswijze, maar ook over die van eene hjj hem inwonende dochter. W. hiermede minder ingenomen, liet onder voorwendsel van zwaar ziek te zijn den pastoor bij zich ontbieden. Naauweljjks had deze den voet in buis gezet, of W. greep een pistool, het welk hem echter juist intijds door den pastoor werd uit de hand geslagen, die hierop ijlings het huis ver liet. De zaak is in handen der justitie gesteld. 'sGravenhage, 17 Maart. Tweede Bjj de voortgezette algemeene beschouwingen over hoofdstuk III der grondwet bestreed de heer Ruys nadrukkelijk het regeringsartikel, maar vroeg bepaalde verzekering dat de regering onder alle omstandigheden het verband met het voorloopig kiesreglement zal be waren. De heer Van Houten bepleitte bet beginsel om de gelegenheid te geven tot invoering van het algemeen stemregt als het wave liberale beginsel. Ook bij niet aanneming van bet door hem en den heer Zjjlker voorgestelde amendement, om den wetgever geheele vrijheid te laten, zal hjj bet regeringsartikel aannemen, mits hij de verzekering ortvange dat de woorden „maatschappelijke welstand" geen band met het kapitaal legge, dat als criterium voor het kiesregt, ook voor de eerste kamer, moet verdwjjnen. Hy adviseerde de regering om het amendement van den heer Godin de Beaufort aan te nemen, opdat het succes van hoofdstuk III verzekerd zjj. Voor de liberalen is dit amendement onverschillig. Hiertegen werd van de linkerzijde geprotesteerd. De heer Mees verdedigde net regeringsartikel als tegen» wigt tegen het algemeen stemregt. De; heer Schaepman leveviLoeen krachtig betoog voor de uitbreiding van het kiesregt in den zin van het regeringBartikel. De heer Zijlker bepleitte het algemeen stemregt nader, en de heer Van Diggelen bleef do uitdrukking„maatschappelijke welstand" bestrijden. De minister bestreed niet absoluut het amendement- Godin de Beaufort. Middelbm-g, 17 Maart. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Stoom- tramwegmaatschappjj Breskens—Maldegem is benoemd tot directeur de heer G. Henff, civiel-ingenieur te Winterswijk. Tien vrouwelijke adspiranten hebben zich te Mid delburg aangegeven voor het examen tot de Rijks normaallessen, waarvoor dit jaar geen enkele beurs ter beschikking is. Bij het zich voordoen eener vacature van hoofd der school te Oost- en West-Souburg werd door den Raad dier gemeente de bezoldiging voor die betrekking van 850 tot ƒ800 met vrjje woning en tuin terug- gebragt. Gedeputeerde Staten van Zeeland weigerden, op verschillende gronden, dit besluit goed te keuren. Naar aanleiding hiervan kwam de Raad bjj Z. M. in beroep en argumenteerde o. m., dat zich op eene be zoldiging van f800 reeds 11, waaronder zeer geschikte, sollicitanten hadden aangemeld. Bij door den Koning te dier zake genomen beslissing is o. a. overwogen, dat Oost- en West-Souburg tot de welvarendste gemeenten van het platteland vau Walcheren behoort en in aanzien en bevolking vooruitgaat; dat in eene dusdanige ge meente, waar 152 kinderen de school bezoeken', eene jaarwedde van j 850 voor het hoofd der school met het oog op de levenseiscben en het gewicht der betrek king niet te boog is te achten, en er mitsdien geene reden bestaat om haar te verlagen en met handhaving van het besluit van hh. Gedeputeerde Staten van Zeeland, het door den gemeenteraad van Oost- en West-Souburg ingestelde beroep ongegrond verklaard en mitsdien bepaald dat de jaarwedde van bet hoofd der openbare lagere school aldaar zal vastgesteld blijven op ƒ850. Zooals wij reeds hebben gemeld is door de Rotter damsche Lloyd aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen opgedragen het bouwen van een stalen schroef stoomschipten dienste van de maildienst tusschen Nederland en ïndië. Daar deze mailboot de vroeger gebouwde schepen „Batavia" en „Soerabaja" twintig Eng. voeten in lengte zal overtreffen, zal het schip het grootste zijn, dat tot hiertoe in Nederland op stapel is gezet. De machines en stoomketels zullen mede op de fabriek „de Schelde" worden vervaardigd. Alle inrigtingen die op 't gebied der scheepvaart en machinerie in den jongsten tijd uitgevonden zijn, zullen bij den bouw van dit stoomschip in toepassing worden gebragt. Yerseke, 18 Maart. Donderdag morgen om streeks 10 uur ontstond er een begin van brand bjj den beer J. A. C. Nonhebel alhier. Door de tegenwoor digheid van geest van den bewoner en de hulp van een paar buren was men den brand spoedig meester.' Door de ingevallen vorst zjjn hier een menigte arbeiders wéér zonder werk. Het oesterafsteken en het pannen krabben, waarvoor in dezen tijd vele handen noodig zijn, kan nu geen voortgang hebben. Ook de werkzaamheden op het land en in den tuin zijn plotse ling gestaakt. Geen wonder dan ook, dat ieder hoopt, dat de vorst van korteD dunr zal zijn. Heden middag hebben zich twee gevallen van roodvonk voorgedaan in één huisgezien, nl. moeder en kind. Het kind heeft dezen winter ook de mazelen gehad. Burgemeester en Wethouders hebben verleden Zaturdag aanbesteed bet vervoer van 72 MJ. grint. De heer Van Velzen Az., is aannemer voor 50 cent. Goes, 17 Maart. Voor het toelatings-esamen voor de rijksnormaallessen hebben zich aangemeld 4 manne lijke en 1 vrouwelijke aspirant voor de eerste en 1 vrouwelijke aspirant voor de vierde klasse. Mej. J. de Laat de Kanter is geplaatst bij de post-spaarbank. Naar men ons van vertrouwbare zijde berigt, bestaat in de gemeente Wolfaartsdijk thans weer eene quaestie over het benoemen van een gemeente-secre taris. De klerk ter Secretarie, de heer P. van der Voorde, die gedurende al den tijd, dat bjj als zoodanig fun geerde, door bekwaamheid en gedrag aller achting verworven beeft, is dan ook de persoon, die, niet alleen bij Burgemeester en Wethouders, maar tevens bij alle weldenkende ingezetenen geoordeeld wordt, als voor die thans opengevallen betrekking allereerst in aan merking verdient te komen. Zulks is toch duideljjk gebleken uit het adres, dat, tot zijne aanbeveling in de gemeente gecirculeerd heeft en met geestdrift onderteekend is door 212 hoofden van gezinnen, onder welke 75 atemgeregtigde gemeenteleden voorkomen. Maar het partijdig drijven, nu ook weer in deze zaak, kent perk noch palenNadat de onderteekenaren van gemeld adres in zeker blad zijn geschandvlekt, als beter geschikt tot het kiezen van een meedelver en dorscher dan wel een secretaris, heeft nu in de jongst gehouden openbare gemeenteraadsvergadering een der opposstie-leden de vermetelheid gehad van te zeggen, dat naauweljjks drie van die onderteekenaren weten, welke de vereischten zjjn van een gemeente-secretaris. Hij, bij aansluiting met zijne drie geestverwanten, heeft in die vergadering dan nu ook weer duideljjk getoond, hoe zjj hunne roeping, om de gemeentebelangen te behartigen, geheel voorbij zien, en slechts vermeenen geregtigd te zijn tot dwingen en drijven voor partij belang. Naardien alle goede bedoelingen van het Dagelijksch Bestuur meerendeels door hunne meerder heid worden tegengewerkt, heeft de voorzitter zich dan nu ook gedrongen gezien, om het thans genomen besluit, waarmede beoogd werd, voor de tijdelijke waarneming van bet secretariaat, zoo als Burgemeester en Wethouders daartoe P. v. d. Voorde benoemd hebben, een ander persoon te kiezen, niet ten uitvoer te leggen, maar gebruik te maken van de bevoegdheid, hem bjj art. 70 der gemeentewet toegekend. Zouden de oogen van die kiezers, welke vóór 2 jaar hunne vrjje keuze hebben prjja gegeven, nu nog met blindheid geslagen zijn Onder Nieuwdorp beviel dezer dagen eene vrouw van baar achttiende kind. Als byzonderheid meldt men hierbij, dat al de telgen in leven zijn en nog altijd met vader en moeder zamenwonen. Scherpenisse. De mazelen heerscben hier sterk. De openbare school is bjjna ontvolkt. Ook komen hier gevallen voor vau kroep en keelziekte. Ziei'ikzee, 18 Maart. Ter teregtzitting der Arr. Regtbank van 11 Maart jl. stonden o.a. teregt lo. W. S., huisvrouw van M. Q., wonende te Poort vliet, beklaagd van beleediging en mishandeling. De Ambtenaar van het O. M. vordert dat beklaagde zal worden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 dagen. Als verdediger trad op Jhr. Mr. J. W. D. Schuur- beque Boeije. De uitspraak werd bepaald op heden en beklaagde veroordeeld tot 5 boete of 10 dagen hechtenis; 2o. I. H., arbeider te Zierikzee, beklaagd van jagt- overtreding, (Deze zaak werd in hooger beroep be handeld). Door den Ambtenaar van het O. M. werd gevorderd, dat beklaagde zou worden veroordeeld tot 4 geldboeten elk van 20 of 7 dagen hechtenis voor elke boete. Voor dezen beklaagde 'trad als verdediger op Mr. A. J. F. Fokker. Ook in deze zaak werd de uitspraak bepaald op beden en werd beklaagde vrijgesproken. Voorts werden veroordeeld: lo. C. B. en D. P., arbeidere te Stavenisse, wegens eenvoudige beleediging, elk tot 8 boete, suba. 14 dagen hechtenis voor elk 2o. P. J. H., schippersknecht te Tholen, wegens mishandeling, tot 7 dagen gevangenisstraf 3o. H. J. H., koopman te Tholen, wegens mishan deling tot f 15 boete of 14 dagen hechtenis; Verder werd J. van S., buisvrouw van C. B. te Tholen, van het haar te laste gelegde feit van mis handeling vrijgesproken. Te Kampen zjjn zes boerenerven op 't Kamper eiland van wege de gemeente publiek verpacht. De opbrengst was gemiddeld een derde minder dan by de vorige verpachting. Er is op bet landgoed „Twickel" by Delden in Overijssel een put geboord, zoo diep als nog zelden of nooit bier te lande geschied is. Voor de kennis van den bodem van Nederland is die boring zeker niet van belang ontbloot. Sinds ongeveer een jaar wordt nl. op last van den eigenaar van „Twickel", baron van Heeckeren van Wassenaer, onafgebroken dag en nacht een put geboord, om goed en voldoende drinkwater te verkrijgen. Nadat men tot ongeveer 4 meter diepte was gekomen, vond men niets dan blaauwe klei, die tot op 800 voet afgewisseld werd met zandsteen, schelpen, zwavelijzer en leilagen. Op 800 voet diepte trof men een artesische bron aan, die het water tot 4 meter boven den grond opspoot, doch het water was zout, en de aanvoer gering. Vervolgens werd weer blauwe klei aangetroffen, daarop volgden eenige kalk- en krijtlageu en eindelijk op eene diepte van 1638 voet voode klei, vermengd met harde kleibanken. De kans op een goeden uitslag mag onder deze om standigheden wel niet groot meer zjjn, toch wordt de boring nog voortgezet. De diepste boring, die voor eenige jaren te Utrecht op bet getouw werd gezet, werd gestaakt toen men eene diepte van 1280 voet had bereikt, en ze duurde 7 jaar De heeren Deseniss Jacobi te Hamburg, aauwien de boring op „Twickel" is opgedragen, bereikten dus reeds binnen het jaar eene veel aanzienljjker diepte. Door de politie te Zevenaar werd Dingsdag een Duitscher, zekere H. K., die van Rotterdam kwam, aangehouden op grond van een ontvangen telegram. Hij werd verdacht zijn broeder, die aldaar woonachtig is, 1400 mark te hebben ontstolenhijzelf beweerde te Rotterdam in het geheel geen broeder te hebben. Bjj nader onderzoek is gebleken, dat de man vol komen onschuldig is, en dat men alleen te doen heeft gehad met een zoogenaamde grap, welke evenwelden betrokken persoon veel moeijelijkheden heeft veroorzaakt. Uit verscheidene landen van Europa komen be rigten van felle koude, hier en daar vergezeld van zware sneeuwstormen. De sneeuwstorm die verleden week te Kopenhagen en omstreken woedde, was buitengewoon hevig. In de stad zelf lag de sneeuw meters hoog. Sommige deuren waren bjjna geheel digt gesneeuwd, zoodat slechts met moeite bet verkeer met de buitenwereld hersteld kon worden, trams en omnibussen reden den ganschen dag niet. Ópde visckmarkt werd slechts 8 pond visch verkocht. Bijba alle spoorlijaen waren versperd door de sneeuw, en vele schepen leden schade. In'verscheidene deelen van OostenrijkStiermarken, Karinthie en de provincie Oostenrjjk, is weder veel sneeuw gevallen, waardoor stremming in het spoor wegverkeer werd veroorzaakt. Te Weenen is Maandag nacht een man doodgevroren. In Frankrijk is het evenzoo. Te Lyon is meer sneeuw gevallen, dan bij een der andere talrijke sneeuwstormen van dit jaar. Ook te Parjjs is het zeer koud. Te Genève, te Bern en in bjjna geheel Zwitserland woedden hevige sneeuwstormen, waardoor bet verkeer der spoortreinen zeer belemmerd of geheel gestremd werd. Ook te München en op andere plaatsen in Beieren heeft het een paar dagen lang aanhoudend gesneeuwd. TELEGRAM. W ecneii, 18 Maart. Het Bulgaarscb Regentschap, bewijzen bekomen hebbende, dat de zaamgezworenen plan hadden Sofia in vier hoeken in brand te steken, weigerden daarom de loslating der gevangenen tegen borgstelling. KERKNIEUWS. De heer Gangel te Aalten, die tot nog toe zjjne catecbisatiën hield in het gebouw, beboorende aan de Herv. Kerk, kan daarvan geen gebruik meer maken. Ds. Soede heeft, terwijl het open stond, door het aan brengen van nieuwe sloten, het geheel in bezit genomen. Bedankt voor het beroep naar 'sHeerhendrikskinderen en Wissenkerke door ds. J. van 't Hooft, te Koudekerke. Gemengde Berigten. In een marktberigt van Purmerend van 8 dezer staan reeds genoteerd kievitseieren 30 a 40 Cts. E. Kiderlin te Delft beeft verleden jaar 47 prjjzen behaald bjj wieier-wedstrijdenZoo moet zelfs van 't prjjzen winnen de aardigheid wel afgaan. Voor een veldwachtersbaantje te Schoten, 400 gld. tractement, zjjn 94 sollicitanten. Een 65-jarig gewezen order- wijzer is te Nijmegen in hechtenis genomen wegens vergrijp tegen de zeden, 'tls niet de eerste maal dat de deuren der gevangenis voor soortgelijk feit achter hem gesloten zullen worden. —In bet Fransche dorp Aisne is een meisje, dat sedert 31 Mei 1883 geen oogenblik wakker is geweest. Volgens de verklaring van doctoren kan deze slaapster nog jaren leven. Onovertrefbare vriendschap. Zij leerden elkaar in een capperijtje kennen bet snijdertje V. en de barbiers knecht B. Eenige „citroentjes", door den snijder betaald, werden het fundament van hun onwrikbare vriend schap. Met iederen nieuwen borrel stegen de teedere gevoeleiis van den barbier, die zich eindelijk in een vloed van woorden lucht gaven. „Vriendsma! riep hij uit ik ben je echte je wareka meraad, zoo als jevan je levener nog nooit een hebt ontmoetEens voor al kun je op me rekenenGaat 't je slecht ouwe jongeklop bij me aanAl heb je geen rok meer aan je ljjf, moet je barrevoets rond zwerven, al loop je rond van den honger, en he*bben vader en moeder je verlatendan kom je maar bjj mij en zoo waar ik je vriend benzal ik je gratis scheren „Alles begint tegen my", zegt klein Jantje te O. „ik zal spoedig niemand meer tot vriend hebben; als bet weer stemming is, kom ik zeker niet in aanmerking, 'tzjj voor gezworen noch voor burgemeester, ik heb er spjjt van, die open inteeken- ljjsten hebben alles bedorven." „Wel, wel" zegt een schildersknecht te Brouwersdorp, „wat ben ik weer blij dat ik mijn oude schoenen weer heb aange trokken, daar ik toch geen nieuwe krijgen kon." Kees te W. zegt: „als die 212 adressanten eens drie maanden in 'de gelegenheid geweest waven om te stu deren, zooals ik, dan zouden zjj beter op de hoogte zyn van het werk van een secretaris dan nu en boven dien zouden zjj de menschen ook beter uit elkander kennen." Keetje te St. M. wordt in haar eigen belang aangeraden niet zoo gemeenschappelijk met Marien om te gaan en ook geen kleedingstuk in be waring te geven, want al9 Jacob er achter komt, zou het weer wel eens huilen kunnen worden. De zoons en de dochters van den kwastebaas te O. hebben in het Engelsch leeren zingen het bekende liedje„Wjj gaan nu naar Amerika, het schip ligt op de ree. Ingezonden Stuklien. Ziebikzee, 18 Maart 1887. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd voor onderstaande gedachte een plaatsje in Uw blad. Dezer dagen werd door het Bestuur der Zierikzeesche IJsvereeniging per circulaire berigtdat zij het ijsfeest voor jongens uit den behoeftigen stand niet heeft kunnen doen doorgaan en dat zij thans voornemens ia de gecollecteerde som ad ƒ250,25 te plaatsen op de Nuts-Spaarbank ten einde daarvan zoo mogelijk den volgenden winter het bedoelde ysfeest te geven. Met het oog op den zeer langdurigeu winter zou schrijver dezes het Bestuur in overweging geven, thans, nu bijna alle bedeelingen zijn opgehouden en de armoede alzoo zeer groot is, genoemde som te besteden tot het houden van extra bedeelingen van brandstoffen en levensmiddelendan zou het oorspronkelijke doel, nl. ondersteuning der armen, toch bereikt wordeD, terwijl hjj overtuigt is dat, mogb men een volgenden winter een ysfeest ten bate der behoeftigen kunnen organiseren, er wederom niet te vergeefs bij de inge zetenen van Zierikzee zal worden aangeklopt. UEd. dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zyn, UEd. Dw. Dienaar, B. Schipper A. v. d. HUCHT, vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrjjdagr-namiddaffS van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. STOOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. MAART 1887. Van MIDDELBURGVan ZIERIKZEE Zaterd.19 's midd. 3,- u. Zaterd. 19 'e morg. 7,u Zondag 20 's morg. 11,-» Zondag 20 7,30 Maand. 21 11,-» Maand. 21 7, Maand. 21 's midd. 3,— Dinsd. 22 8,— Dinsd. 22 3,— p Woens. 23 8,— Woens. 23 3, Dond. 24 6,— Dond. 24 3,— Vrydag25 8,-» Vrijdag 25 3, Prjjzen der Boter en Bieren. Zierikzee, 17 Maart 1887. Boter hoogste koers 0,57'/, en laagste koers f 0,50 per 5 Hectogram. Kip-Eieren hoogste koers 0,82Vo en laagste koers 0,65. Eend-Eieren hoogste koers f 0,77'/2, laagste koers 0,90. Sfc.-Maai-tensdjjlt. Marktbericht: boter 0,427;, per halve Kilogram of 5 ons. Yerseke, 18 Maart. Oesterbeurs. Verkocht eerste soort Afsteeksel ƒ1,25. ADVERTENTIES. 1 Ondertrouwd JAN DE VLIEGER Jz. NEELTJE KRIJNSE LOKKER Co. - 17 Maart 1887. Ellemeet, Ondertrouwd M. E. van de WALL A. W. WEIGEL. Brouwershaven, Amsterdam, 17 Maart 1887. Bevallen van een Jongen, W. H. CROïN—van Gorsel. Tholen, 17 Maart 1887. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons geliefd Dochtertje MARIA, in den aanvalligen leef tijd van 2 jaar en 8 maanden. Rotterdam, J. J. BöCKLING. 16 Maart 1887. C. J. BöCKLING—WANsrNK. Heden overleed na eene ongesteldheid van slechts 3 dagen, onze jongste lieveling HENDRIKA, ruim 17, jaar oud. ZoNNEMAIRE, C. A. PRINSE, den 16 Maart 1886. A. PRINSE—Hooze. Heden overleed JAKOMINA POST, Echtge noot© van Leendebt Houtman, in den ouderdom van 85 jaar en 2 maanden. Renesse, Mede uit naam mjjner Zoons, 17 Maart 1887. L, HOUTMAN. Tot onze innige droefheid overleed heden, voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, onze dierbare Moeder JOSINA TACHI, Weduwe van Chris- tiaan Wierikx, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Ziebikzee, Uit aller naam, 17 Maart 1887. P. A. WIERIKX*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1