ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5560. 15sle .laarg. Zaturdag 12 Maart 1887. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen, jtvtiafanii. •PuUsrhlanï». TELEGRAMMEN. Middelburg en Zierikzee. Schipper A. v. d. HUCHT, A D V ËRTENTIE V SOCIËTEIT „TOT NUT EN GENOEGEN," 1 Kabinet, 1 Latafel, Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cta., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee znakea bekend, dat de jaarljjksche HALFVASTENMARKT op Donderdag den 17 Maart e. k. alhier zal gehouden worden, en dat de Standplaats voor Kramen zal zijn op het Kraanplein by de nieuwe brug. Zierikzee, den 9 Maart 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Tot hiertoe zyn 65 officieren en kadetten in de ves ting van Peter en Paul opgesloten, wegens deelneming aan de zamenzwering te Petersburg. De Ministers van Oorlog en Binnenl. Zaken maken beiden aanpraak op Het regt vonnis te vellen over de schuldigen. Berlijn, 9 Maart. Art. 2 van de legerwet (for matie van het leger) is door den Rijksdag aangenomen met 247 Btemmen tegen 20. 83 leden onthielden zich van stemming. De overige artikelen werden bij accla matie goedgekeurd. Amsterdam, 9 Maart. In de Willemstraat ïieeft zich eene commissie gevormd, ten einde by de aanstaande komst van Z. M. den Koning de Willem- straat zoo feestelijk mogelijk te versieren. Te dien «inde is eene vergadering van de bewoners dier straat gehouden tot het bijeenbrengen van gelden en het beramen van plannen. De kosten worden op ongeveer 1200 geraamd. Daar de bewoners hun wensch zullen te kennen geven, dat HH. MM. de Willemstraat een bezoek komen "brengen, is men nu reeds bezig het plaveisel, dat zeer slecht is, zoo in orde te brengen, dat het koninklyk rytuig niet al te groote schokken zal ondervinden. Met ingang van 1 Maart jl. werd op enkele scheepstimmerwerven te Amsterdam het loon van de werklieden teruggebragt van 22 tot 20 cent per uur. Dit kon te eerder geschieden, omdat het gemiddeld peil van verdienste aldaar iets hooger was dan elders, en zeer bekwame werklieden toch 22 cent konden blijven verdienen. Buitendien maakte de concurrentie bet noodzakelijk. Niet alle werklieden namen met deze <regeling echter genoegen. Een klein getal staakte op werschillende werven den arbeid, doch daar hun voor beeld geeu navolging vond, isspoedig het werk hervat. Amsterdam, 10 Maart. In de gisteren namiddag gehouden zitting der Eerste Kamer van de regtbank te Amsterdam werden de pleidooijen gehouden in zake Derend Hoitsema Enuma, fabrikant vac chemische praeparaten, wonende te Amsterdam, contra het ^Nieuws van den dag" en »De Standaard." De gedaagden zijn gedagvaard op 1 Mei 1886, aan- fezien zy in September 1885 in hnnne kolommen ebben .opgenomen het volgende, voor den eischer ^altijd volgens hem) lasterlijk, honend en beleedigend berigt «Eenige jaren geleden waarschuwde de politie reeds tegen B. H. Enuma, hulp-apotheker, destijds in de Jacob van Lennepstraat, thans in de Govert Flinck- atraat woonachtig, die zich door bedrog van meer dan <300 portretten van Nederlandsehe en baitenlandsche vrouwen en meisjes had weten meester te maken. Thans is gebleken, dat eene advertentie in de »Zutfensche Courant" van 16 dezer, luidende: »In een klein, stil en deftig gezin te Amsterdam ■wordt gevraagd tegen Nov., Dec. of later, als meid alleen een flink, frisch en gezond meisje uit de provincie Gelderland, dat zeer netjes in haar werk is. Brieven onder letters A. B., uitsluitend met bijvoeging van portret, dat teruggezonden wordt, worden van nu tot 5 Oct. franco iDgewacht by den boekhandelaar F. Gillot, Heerenstraat, Amsterdam", met soortgelijke bedoelingen door denzelfden persoon Ib geplaatst." De eisen strekt tot veroordeeling tot 2500 schade vergoeding, met magtiging om het te vellen vonnis op kosten van de gedaagden te doen aanplakken. Uit de pleidooijen bleek, dat E., de ma a van het vroegere rheumatiekwater, in 1876 door het hof te Arn hem wegens het snoeyen van geld veroordeeld ia. Uitspraak 5 April. 's Hertogenbosch, 8 Maart. Heden ochtend te 6 uur had hier eene niet alledaagsche optogt plaats. De veroordeelde vrouwen, die uit de gevangenis alhier naar die te Gorinchem moesten worden overgebragt, werden in vier rytuigeu afgehaald, vergezeld van de bewaarsters en een sterk escorté. Ook deden twee leden van het college van administratie haar uitgeleide. Zoo kwamen zij aan de Zuid-Willemsvaart, waar eene stoom boot, voor haar afgehuurd, aanwezig was, die te 6l/j uur, langs de Zuid-Willemsvaart en de Dieze en verder de Maas af, naar de plaats van bestemming vertrok. Onder deze vrouwen waren er twee, die tot levens lange gevangenisstraf zyn veroordeeld. 's Graveuhuge, 10 Maart. Tweede Kamer. By de voortgezette behandeling der grondwetsherziening heeft de Kamer den geheelen morgen gediscussieerd over de vraag of de Hooge Raad moet gehoord worden over alle aanvragen om gratie voor straffen boven drie jaren gevangenis. Met 45 tegen 35 stemmen is besloten het artikel nopens de gratie zoo te redigeeren, dat bij algemeenen maatregel van bestuur zal worden aangewezen de Tegter, die voor het vérleenen van gratie gehoord moet worden. Met 46 tegen 37 stemmen is aangenomen een voorstel van den heer Borgesius om te behouden het oorspronkelijk regeringsartikel nopens dispensatie, nadat de regering overgenomen had een amendement- Lohman om daarin te spreken van voorbehoud door den Koning in plaats van magtiging bij de wet. Met •43 tegen 37 stemmen is verworpen een amendement- De Geer om in de wetsformulieren te voegen de woorden =>,by de gratie Gods." Maandag yoortzetting. De gelden ten behoeve van de feestviering voor ""s Konings verjaardag, in den Haag bijeengebragt, zyn niet geheel verbruikt. Er is een overschot van 1048. Er is bepaald dat, zoolang onzen Koning het leven blijft gespaard, telken jare op 's Konings verjaardag ten behoeve van de algemeene armen eene inzameling zal worden gehouden. De thans beschikbare 1048 worden belegd als bate voor de eerstvolgende collecte op 19 February 1888. Eeu zevental ooggetuigen van het ongeluk, H. M., de Koningin en de Prinses op 's Konings verjaardag overkomen, heeft, naar men mededeelt, verklaringen afgelegd omtrent de hulp, door den koetsier Kabelaar by het tot staan brengen van de paarden bewezen. Op verzoek van H. M. de Koningin zullen voort aan geene eerbewijzen gedaan worden, door het regiment grenadiers en jagers, wanneer dit geheel of gedeeltelijk in de Maliebaan aanwezig is om te exerceeren, en of H. M., of Prinses Wilhelmina alsdan te voet of per rytuig daarlangs komen. Hulst, 8 Maart. Eindelijk heeft er weer eens eene vergadering plaats gehad van de afdeeling Hulst der Zeeuwsche landbouwmaatschappij. Nadat de rekening en verantwoording over 1885 en 1886 was goedgekeurd, werd door het bestuur mede gedeeld, dat de landbouw-tentoonstelling en de wedstrijd voor vlas bereiding alhier zal gebonden worden op 6, 7 en 8 Junij e. k. De laatste dag zou aan de vee tentoonstelling worden gewyd. Het bestuur werd de taak opgelegd, maatregelen te beramen, teneinde de suikerfabrikanten te bewegen in het vervolg de bieten op suikergehalte te contracteeren. Er werd teveDs besloten van wege de afdeeling eene jaariyksche hengstenkeuring te doen plaats hebben, waarvoor jaarlijks 100 aan prijzen beschikbaar zou worden Middelburg. De watersnood is hier ten top gestegen. Weken lang reeds duurt het slepen van water en thans is, wat nog zelden voorkwam, ook de col ossale bak van de „Oost-Indische Kamer" ledig. Dat veel slecht water wordt gebruikt, vooral door hen die er het nadeel niet van begrijpen willen of het niet kunnen koopen, ligt voor de hand. De doctoren spreken dan ook de vrees uit voor een buitengewonen ziektetoestand. Met reikhalzend verlangen zien velen uit naar de waterleiding, welke aan die treurige tydperken, zooals we er jaarïyks eenigen beleven, voor goed een einde zal maken. Er heeft zich te Middelburg eene commissie ge vormd uit ingezetenen van verschillende publieke en godsdienstige rigtingen, die van oordeel zyn, dat de burgery gaarne een stoffelijk blijk van sympathie en waardering zal wenschen te geven aan den tegen 1 April eervol ontslagen burgemeester mr. C. J. Pické, voor den yver en werzaamheid waarmede hy de be langen der gemeente heeft behartigd. .Goes, 10 Maart. Het aantal leden der Voorschot bank vermeerderde in het afgeloopen jaar met 16 en ver minderde met 8, zoodat het nu 156 bedraagt. Het reservefonds beliep op het einde van het jaar ruim 4050, terwyl besloten werd uit de behaalde winst 450 voor dat fonds te bestemmen. Het bedrag der spaargelden met de intresten is f 38,280. Dat er van deze spaarbank druk gebruik wordt gemaakt kan men hier uit afleidener werd ingebragt 30 mille en terugbetaald 23 mille. De voorschotrekening beliep het belangryke cjjfer van ruim J 218,000. De geheele omzet (voorschotten en terugbetalingen) beliep 551.198. De netto-winst was j 2276, waarvan aan de leden 6'/j werd uitbetaald. De aftredende bestuursleden de heeren M. A. Ramondt, C. de Witt en Z. D. v. d. Bilt La Motthe, alsook de commissarissen van toezigt C. J. Kooman en C. Ris- 8eeuw werden herkozen. Goes, 11 Maart. Voor een talrijk en gedistingeerd publiek hield de heer Heijse van Zierikzee gisteren avond eene voordragt over „het valsche en het ware Socialisme." Krabbendyke. Jl. Zondag ontdekte mej. J. H. Clement, onderwijzeres alhier, dat haar een gouden remontoirhorloge met dito, ketting, ter waarde van 100, was ontvreemd, dat zy in de school had ach ter- felaten, terwyl zy zich even naar huis had hegeven, y deed daarvan aangifte by den rijks-veldwachter en het mogt dezen, bijgestaan door den gemeente veldwachter, gelukken de twee jeugdige dieven M. H. en W. D. W., oud 10 en 11 jaar te ontdekken, die hen daarop in den tuin van eerstgenoemde de plaats aanwezen, waar de ketting in haar geheel en een deel van het horloge, dat zy stuk gemaakt hadden waren verborgen. Zy bekenden een en ander denzelf den avond te hebben willen verkoopen. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. St. Maartensdijk, By de gedane rekening en verantwoording door den penningmeester der feest commissie alhier, bleek, dat de verschillende ontvangsten bedroegen 321,10 en het totaal der uitgaven 320,95 beliep. Het muziekgezelschap is een blyvend aandenken vereerd, bestaande in een verguld zilveren medaille met inscriptie ter waarde van 43. Oostex-Iaiid, 10 Maart. De werkzaamheden voor bet leggen der telefoonlyn in verbinding met Brui- nisse, zijn heden afgeloopen, zoodat men de volgende week de instructeur kan verwachten en weldra de dienst zal worden geopend. Naar men verzekert, zal deze telefoon van de nieuwste constructie en uiterst ge voelig zyn. Zierikzee, 10 Maart. Van verschillende zjjden werd de wensch gehoord, dat eene herhaling der Feest zangen van 19 February zoude ten beste gegeven worden. Hieraan werd gisteren avond voldaan. Het programma was aangevuld tot een volledig concert, onder Directie van den Heer D. H. Ezerman, in de Concertzaal te geven. De Directeur speelde in de 1ste afdeeling een Rondo van Czernyhet behoeft niet gezegd te worden dat dit pianospel, als altjjd, meesterlijk was. Drie kooren, door de Mannen-Zangvereeniging „Luctor et Emergo'' gezongen, voldeden zeer goed, even als een paar solo's voor viool, die zeer liet werden voorgedragen. De Bariton, die in de lste afdeeling het „Speelmanslied" van Nicolaï ten gehoore bragt en ook later in den Feestzang de soloparty vervulde, trad in onze Concert zaal voor het eerst op. Wij gelooven niet te veel te zeggen met de betuiging, dat het kunstminnend publiek zich gelukkig mag achten met deze aanwinstvoorzeker is het de wensch van velen, dat de begaafde zanger zich meer zal doen hooren. De tweede afdeeling was gewyd aan het „Oranjelied" van van Krieken en de „Nationale Feestzang" van Coeoen. Het uitvoerend personeel bestond uit bovengenoemde Mannen-Zangvereeniging, de Yolks-Zangvereeniging, het Koor der Roomsch-Cath. Gemeente en eenige lief hebbers, totaal ongeveer een 80tal zangers. Wat algemeene zamen werking vermag, bewees wel dit gedeelte van het concert. Het koor ontwikkelde eene hier ongewone kracht en zong de beide stukken zeer verdienstelijk. Wy herbalen slechts, watzoovelen na de uitvoering uitspraken, dat het te hopen is, dat deze gemeenschappelijke uitvoering eene aanleiding moge zijn, om, al ware het slechts eenmaal per jaar, eene groote algemeene uitvoering te geven. De krachten zyn aanwezig, ook de wil en de mogelijkheid om zamen te werken: dit alles is meer dan voldoende gebleken. Wy durven de hoofden der Yereenigingen en de verdere kunstliefhebbers wel aanbevelen hun streven daarheen te rigten. Het succes dezer uitvoering waarborgt hen, dat daarvan veel mag verwacht worden. Aan het eind van het programma werden de toe juichingen van hot vrij talrjjk opgekomen publiek be antwoord door de vierstemmige voordragt van het „Wien Neerland's bloed" door het geheele koor. Door Z. M. is het Kon. besluit, houdende benoeming van jhr. mr. T. van Beyma thoe Kingma tot griffier der Arrond.-Regtbank te Zierikzee, op diens" verzoek ingetrokken en is benoemd tot griffier der A rr.-Regtb. te Zierikzee, mr. J. Lecbner, kantonr.-plaat9verv., adv. en proc. te Schiedam. Het is altjjd treurig als men van een goeden bekende moet zeggenjongen, onze vriend A of B wordt er met de jaren niet beter op, de fijne puntjes gaan er af eh hij geraakt danig aan bet aftakelen. En niet slechts is dit het geval wanneer die goede bekende een mensch is, hetzelfde geldt wanneer het eene courant is, eene courant die, vroeger uitstekend geredigeerd en in oaberispelyken stijl geschreven, eene zeer eervolle plaats innam, doch thans meer en meer onbeduidend wordt van inhoud en geschreven in den stijl, het best te qualificeeren met den huiselyken term „soeperig." De wonderlyk onbeduidende berichtjes, de zonderlinge artikelen en opmerkingen der redactie, vervullen eiken trouwen lezer der „Middelburgsche Courant" met leedwezen over haar verval. Bepaald kluchtig wordt evenwel het schouwspel, wanneer de redactie zich waagt aan de bespreking van een onder werp, waarvan zy blijkbaar niets weet, en daarover aan het philosopheeren gaat, zooals o. a. het geval is in het hoofdartikel der „M. Cfc." van 9 Maart, geti teld: „Een (e) Eigenaardige Kwestie." Daarin wordt verhaald dat op eene vergadering der afdeeling Walcheren van de maftfeètihappy tot bevordering van landbouw en veeteelt „een woord gesproken is dat zeer „de aandacht verdient, omdat is de daarbij uitge sproken meening waarheid ons gansche jaehtrecht- „stelsel op losse schroeven wordt gezet. Er is namely k „beweerd dat door een boer ook aan jagers de toegang „tot zijn land verboden kan worden, en hy slechts een „bordje heeft te plaatsen, waarop dat verbod duidelyfc „te lezen staat. Die meening berust op art. 461 Straf wetboek, luidendeHij die zonder daartoe gerechtigd „te zyn, over eens anders grond, waarvan de toegang „op eene voor hem blykbare wyze door den rechtheb- .bende is verboden, loopt, of rjjdt, gestraft wordt met „boete van hoogstens ƒ15." De redacteur der „M. Ct." geraakt hierover in ver rukking zietroept hij uit, een geheel nieuw gezichts punt wordt hierdoor geopendde Gordiaansche knoop doorgehakt, geene beschadiging van het land, geene vernieling der vruchten, geene lastige jagers op eens anders land meerBoeren, burgers, en buitenlui, nadert, ziet, en overtuigt u hoe ook hier weer eene moeilijke zaak op eene onnoozel gemakkelijke wyze opgelost wordt! Zet een bordje op uw land met „ver boden toegang", en hazen, honden en jagers gaan gelijkelijk uw land voorbyIn het vervolg van liet artikel schijnt schryver niet te kunnen verhelen zekeren twyfel dat het wat heel eenvoudig zou zyn, maar hy eindigt toch met de hoop uittedrukken dat eenige hoeren het zullen beproeven om de quaeBtie door den rechter uitgemaakt te krygen. O schrandere bol! die zoogenaamde quaestie, is er in het geheel geen, en opdat niemand door het opvolgen van den raad van den schryver van dit hoofdartikel der „M. Ct." schade zou beïoopen, achten wy ons Terplicht er op te wijzen dat het bewust art. 461 uitdrukkelijk zegt, dat straf beloopt hy die over eens anders grond loopt, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Hy dus die het recht heeft om zekere gronden te bejagen, hetzy in eigendom, hetzy in huur van den eigenaar, heeft daardoor vanzelf het recht over die gronden te gaan, daar zonder dit de uitoefening van zyn jachtrecht onmogelijk is. Waaneer hy dus den grond van een ander betreedt, dan doet hy dit krachtens zyn recht van jacht, waartoe niets afdoet het recht van eigendom van een ander. Zoo heeft ook iemand die een recht van overweg heeft, het recht over eens anders land te gaanzoo elke veldwachter enz. Deze allen behooren tot de categorie van personen „die daartoe gerechtigd zyn," en op wie art. 461 dus niet toepas selijk is. Een beetje nadenken en een beetje meer aandacht by het lezen der wet, zou den schrijver van het hoofd artikel een mal figuur bespaard hebben. Als eene hooge zeldzaamheid meldt men uit Noot dorp, dat by den landbouwer L. Welling aldaar een schaap vyf voldragen lammeren heeft ter wereld gebragt. Het volgende eigenaardige geval heeft zich voor gedaan Een persoon te Oost- en West-Barendrecht, zekere R., wenschte in het huwelyk te treden met eene minderjarige, waarover hy voogd was. Hij wendde zich te dien einde tot den betrokken ambtenaar van den burgerlyken stand en verklaarde, dat by, als voogd evenmin als de toeziende voogd bezwaren bad tegen de voltrekking van dit huwelyk. Die ambtenaar oor deelde echter zyne verklaring als voogd in dit geval niet voldoende en weigerde mitsdien dit huwe lyk te voltrekken. Op een daartoe door B. ingesteld verzoekschrift is evenwel door de Arrondissements- Regtbank te Dordrecht, in overeenstemming met de conclusie van den Officier van Justitie overwogen, dat de verklaring van requestrant, daar hy als voogd toe stemming verleent aan de minderjarige tot het aangaan van dit huwelyk, voldoende is, zoodat het verzoek wordt toegewezen. Te Willemstad kwam Zaturdagjl. een varensgezel de haven invaren, met eene roeiboot welke hy te koop aanbood voor eenen prys beneden de waarde, hetwelk de opmerkzaamheid der politie op hemldeed vestigen. Ook eenig touwwerk had hy voor een bagatel te gelde willen maken. Toen hem naar zyn naam en woonplaats werd gevraagd gaf hy voor, dat zyn schip naby Wil lemsdorp was gezonken, dat hy te Rozendaal woonde en Hakhof heette. Na telegrafisch onderzoek bleek het onware van die opgaven, weshalve hy in bewaring werd gehouden, totdat de inmiddels van Zevenbergen ontboden marecbaussée hem gevankelyk meenam om verder naar Breda te transporteeren. Het is nu gebleken dat hy reeds meermalen met de politie in aanraking is geweest, dat hy "Muller heette en te Rotterdam woonde, en dat hy de boot met wat zich daarin be vond gestolen had. Zioriltzee, 11 Maart. Gisteren werd door het Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen en de Commissie voor de Grintwegen in Schouwen aanbe steed het leveren van 2590 Ms. Grint in 2 perceelen. Minste inschrijver was de heer C. Bakker Wz. te Slie- drecht voor 1,36 en 1,30 per kub. M. Een zeldzaam verschijnsel in dezen tyd. Te Oud- Beyerland is de gemeente-belasting met ruim 20 °/0 verlaagd. Eenige weken geleden kwam de heer H. uit C. te M., waar hy den volke liet verkondigen, dat door hem dieu avond in een aangewezen koffijhuis eene voordragt zou gehouden worden over eene zaak, die voor een ieder van het hoogste belang is. Het entreegeld was bepaald op 50 cents. Een 15-tal inwoners der gemeente M., waaronder de voornaamsten, konden den lust niet weerstaan naar den spreker te gaan luisteren, zoodat onze heer H. reeds vóór het be- begin zyner rede drie ryksdaalders in zyne zakken kon doen gly'den. Eindelijk zou hy beginnen en tot onderwerp zyner voordragt bad hy gekozen„de Bigaar". Na in den breede te hebben uitgeweid over de verschillende soorten van tabak, over zijn meer of mindere goede kwaliteit, over de verschillende plaatsen van herkomst, behandelde hy vervolgens het eigenlyke fabrikaat, hy trachtte het aandachtige publiek aan het verstand te brengen, hoe het bjj het vervaardigen van sigaren toegaat. Na alles te hebben uitgelegd, natuurlijk met een frooten omhaal van woorden, kwam hy tot zyn slot, at bestondin eene aanbeveling van zyne waar, want onze spreker was, nota bene, niemand anders dan een agent eener sigarenfabriek in Noord-Brabant, die zoodoende zich bij de voornaamste ingezetenen wilde introduceeren om 's anderdaags bij de heeren züne op wachting te maken tot bekoming van kolossale par ticuliere or der 8. Of het hem gelukt is, zegt de historie niet. In elk Seval is het wat nieuws op het gebied van sigaren- andel. Zierikzee, 11 Maart. In de heden gehoudea zitting van den Gemeenteraad, waarbij afwezig v^aren de HH- Schneiders, Van Manen, Zuurdeeg en 3. J. Ochtman, is ingekomen een brief van de PI. Schoolc., houdende kennisgeving dat tot Voorzitter dier Com missie is herbenoemd de heer Dr. Moll. De rekening van het Pensioen- en Weduwenfonds der Gemeentebeambten over 1886 is gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de HH. Boeye, W. A. Ochtman en de Looze. Tot lid der Commissie van Foezigt op het M. O. ie met algemeene stemmen b#* -emd Jhr. C. C. Th. Six, die bij deze stemming afwwas. Alsnu komt in beban ^mg het verzoek van den heer R. D. Nauta, 1 eeraar j in de Engelsche taal aan de H. B. S. om herziening jner jaarwedde. Op Toorstel van het Dag. Best. ;cdt besloten die jaarwedde te verhoogen met f 100 en alzoo te brengen op j 1100. Een voorstel van den heer Houwer om slechts eene personele toelage te verleenen, werd verworpen. Afschrijving van Hoofd. Omsl. is verleend aan: B. de Jonge Az., ad ƒ5,60; J. J. Buhrman, ad 3,267,; R. C. Koster, ad. 3,73l/s H- O. Keidel ad 28. Tot leden voor het stembureau voor de verkiezing van een lid in den Gemeenteraad op 19 April a.s. zyn benoemd de HH. Goemans en Schneiders van Greijffens- werth. Parys, 11 Maart. Volgens berigten uit Weenen, zou de Oostenryksche Regering thans bereid zyn met Rusland omtrent de bezetting van Bulgarye eene overeenkomst aan te gaan. Middelburg, 11 Maart. Gisteren avond is de herberg van Hubregtse te WestkapeUe afgebrand. Oorzaak vermoedelijk het stoken in den oven. Geene persoonlijke ongelukken. Alles verzekerd. KERKNIEUWS. Beroepen bjj de Ned. Herv. Gem. te Scherpenisse Ds. Kerper van Goeree. Men schrijft uit Oude "Wetering Het doleeren is hier in vollen gang. Onder leiding van den thans afgezetten predikant Van Schelven, worden godsdienstoefeningen gehouden in de Christel, school, een kamer in eene ledigsiaand huis is ingerigt alB „doleerende" consistoriekamer. En in de kerk treden de Leidsche predikanten op, terwyl de catechisaties worden waargenomen door ds. Lammerink, van Woerden. Intusschen is 't bepaald droevig, wat een twiBt en haat en scheiding in 't dorp is gekomen. In de huis gezinnen verdeeldheid, engagementen verbroken, arbei ders en dienstboden weggezonden, ziedaar al terstond de gevolgen van ,.het juk afwerpen". De Christelüke onderwijzer, die geacht werd een der felste tegenstanders te zyn van den predikant, werd van alle zjjden met dreigbrieven overstelpt en overladen met de ergste verwjjten, zoodat hem ten slotte niets overbleef dan zjjn ontslag te nemen en het terrein van zooveel Christelijke liefde te verlaten. Uit Aalten wordt gemeld Ds. Gangel was Maandag morgen op reis gegaan, en men verwachtte hem met den laatsten trein hier terug; daarom had zich eene stoet van ongeveer 300 personen, verreweg de meesten geen Ganglianen, naar het station begeven om hem te verwelkomen en onder het zingen van een voor deze gelegenheid vervaardigd liedje naar zyne woning te begeleiden. Ds. G. stelde echter het publiek te leur en kwam dien avond niet. Gisteren avond dacht men weder, dat hy zou terug komen en nu was het getal opwachtenden nog veel grooter dan den vorigen avond, doch ook nu werd het publiek teleurgesteld. Een koerier was uitgezonden om hem van de stemming der gemoederen op de hoogte te stellen, en dit deed hem besluiten, aan het station te Varseveld uit te stappen en verder per vrachtkar de reis naar zjjne pastorie alhier in alle stilte voort te zetten. Een groot gedeelte van het op het station aanwezige publiek begaf zich nu naar den grindweg van hier op Varseveld, waar dominé moest passeeren, om hem daar af te wachten. Een bode te paard werd, nadat hij hier niet was aangekomen, hem nogmaals tegemoet gezonden om tot wachten aan te sporen, doch eindeljjk ongeveer half twee des nachts kwam hy toch, en nu deed men hem het toegedachte geleide. Bjj de pastorie zjjn toen nog stokslagen uitgedeeld. De heer Gangel was begeleid door eene wacht, hoofdzakelyk van boeren uit de buurtschap Linteloo, waar de meesten zyner aanhangers wonen, gewapend met stokken. De politie is hier thans met 4 rijksveldwachters van elders versterkt. De godsdienstoefening die Woensdag op den biddag voor het gewas moest worden gehouden, had niet plaats. Ingezonden Stukken. SCHUDDEBEUBS. Vrjjdag 4 Maart 11. gaf de Rederijkerskamer „Elk naar zyn krachten" alhier, hare eerste opvoering. Dit zonde op zichzelf beschouwd, ook omdat er vele Rederijkerskamers zyn, geene byzondere vermelding verdienen, doch wat wel vermeldens waard is, is dat deze Rederijkerskamer is samengesteld uit jongelingen behoorende tot den boeren werk mansstand, jongelingen diehebben ze misschien maar tot hun 12de jaar school gegaan, zeker niet het voorrecht hebben genotenmiddelbaar, laat staan van hooger onderwijs te profiteeren. Van zulk gezelschap mocht dan ook niet veel worden verwacht, wat misschien wel een reden is, dat de opkomst van het publiek te wenschen overliet. En toch, Mjjnheer de Redacteur was hun spel voor treffelijk, lofwaardig om den geest die er in doorstraalde. Prijzenswaardig om de wils- en geestkracht die ia onze boerenwerklui daardoor wordt geopenbaard. Als naar het leven toch wisten ze weer te geven, hoe dat tevredenheid met den stand waarin men in de maat schappij is geplaatst, liefde tot onze naaste familie- betrokkingen en vrienden, en geen onhebbelijke zucht naar aardsche goederen, alleen den mensen oprecht gelukkig kunnen maken. Hadden hier de socialisten uit onze groote steden, voor wien geene kosten van onderwys enz. worden ge spaard, eens tegenwoordig geweest, zeker hadden ze dan een gevoeliger en meer afdoende les gekregen, dan onlangs in het Amsterdamseh café „de Leeuw van Waterloo." Deze boerenwerkmanszonen tonen dat bjj hun het hart zit op de rechte plaats, dat veel zoude moeten gebeuren, wilde het verderfelijke socialisme hier kunnen tieren, en dat van eene maatschappij, waar zelfs de minder ontwikkelde bevolking zulke ideën koestert, alles mag worden verwacht, wat aan eerbied voor de wet, en harmonie in het maatschappelijke leven mag worden verwacht. Gaarne brengen wy dan ook aan de Rederijkerska mer „Elk naar zijn krachten" te Schuddebeurs onzen welgem eenden dank, hopende dat hun streven zal worden gesteund, en dat hun voorbeeld door reien zal worden nagevolgd. A. Prjjzen der Boter eu Slieren. Zierikzee, 10 Maart 1887. Boter hoogste koers 0,55 en laagste koers f 0,50 Kr 5 Hectogram. Kip-Eieren hoogste koers 0,75 en igste koers/0,65. Eend-Eieren hoogste koers 0,87 Va, laagste koers 0,75. St.-Maurteiisdyk. Marktberichtboter f 0,45 per halve Kilogram ot 5 ons. Yerseke, 11 Maart. Oesterbeurs. Verkocht: Zaaioesters ƒ2, STOOMBOOTDIENST MAART 1887. Van MIDDELBURGVan ZIERIKZEE Zaterd. 12 Zondag 13 Maand. 14 Dinsd. 15 Dinsd. 15 Woens. 16 Dond. 17 Vrjjdag 18 's morg. 8,— u. Zaterd. 12 's midd. 12,— 8,— Zondag 13 3,— 8, Maand. 14 3,- 6,30» Dinsd. 15 's morg. 10,30 s midd. 3,-» 3, Woens. 16 7,30 3,-> Dond. 17 6,— 3,-» Vrijdag 18 6,30 vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vi'ijdag-namiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Getrouwd P. MAPvIJS T. KOSTENSE, die tevens namens wederzijdsche Familie hunnen har* teiyixeii dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, hun bij deze gelegenheid betoond. Kruininge, 10 Maart 1887. Heden overleed ons innig geliefd Zoontje JAN KONSTAND, in den kinderlijken leeftijd van één jaar en tien maanden. Zwaar treft dit ons ouderhart door het verlies van onze eenige lieveling, doch wij hopen te berusten in den wil van Hem, die geen rekening van zyne daden geeft. Harrismth, T. K, DALEBOUT. Oranje-Vrijstaat, (Z.-Afrika), A. M. DALEBOUT, 3 Februari 1887. geb. Truïer. In den ouderdom van 85 jaar en 6 maanden overleed op 8 Maart te Rzdderkerk, oaze geliefde Zuster Mejufvrouw CLARA de KONING, Wed. A. Tazeeaar. M. de KONING. Kennisgeving aan Vrienden en bekenden. Zaterdag 5 Maart overleed tot onze diepe droef heid onze geliefde Zoon en Broeder ADRIAAN MANUS van der JAGT, in den ouderdom van bjjna 35 jaren, nalatende eene Weduwe en 5 Kinderen. Weduwe MANUS van der JAGT de Munter en Kinderen. Bürc-h, 8 Maart 1887. Heden overleed na eene langdurige ongesteld heid, myn innig geliefde Echtgenoot JAN GEBRAAD, in den ouderdom van 44 jaar en 9 maanden. Wie den overledene van naby hebben gekend, kunnen het best beseffen, wat ik en myn ruim 17,-jarig dochtertje in hem verliezeD, maar wjj hopen stil te berusten in den wil van Hem, wiens doen en laten enkel Majesteit is. Scherpenisse, P. van GORSEL, den 9 Maart 1887. Wed. J. GEBRAAD. De ondergeteekenden betuigen bjj deze hunnen Harteiy lxe-o. dank aan allen, die blyken gaven van belangstelling bij hun 25-jarig Huwelijksfeest op 8 Maart 11. JOHs. SCHERPENISSE en Vrouw. Allen die iets te -vorderen hebben van of verschuldigd zyn aan Mejufvrouw JOSINA de BIL, Wed. L. Boot, gelieven daarvan op gave of betaling- te doen vóór ot op den 20 Maart, ten Huize van J. BOOT te Kapelle in Duiveland. Het BESTUUR van het Waterschap ST.-MAARTENSD1JK, zal op Donder* derdag: 24 Maart des middags om 12 ure, in het Gemeentehuis aldaar, publiek aanbesteden De levering van 325 M3. Onder- houdsgrint, vrij aan den wal, benevens 110 M3. Brikken, ter plaatse aan den Noordpolder door den dijk- baas aan te wijzen. Conditiën en voorwaarden liggen ter inzage ten Kantore van den Ontvanger-Griffier. St.-Maabtensdijk, 10 Maart 1887. Het Bestuur voornoemd, N. POLDERMAN, Dijkgraaf. J. SIPKES, Ontv.-Griffier. Schipper KARREMAN, vertrekt aanstaanden Maandag-morgen 7 ure van Zierikzee naar Colijnsplaat. TE ZIERIKZEE. ALGEMEENE VERGADERING, op Donderdag1 17 Maart 1887, 'savonds ten T'Ya uur in het «Hotel De Weekd." Namens het Bestuur, F. C. VAN DER VLIET, Secretaris. De Deurwaarder J. FRANSE zal Maandag 14 Maar t 1887, 's na middags 2 ure, aan het Huis van C. KOSTENSE, bij Schraphage, onder Zonnemaire, PU BLIEK VERKOOPEN Kachel, Klok, 1 IJzeren "Wieg, 1 Kinderwagen, W'asch- en Schuur ge rief, IJzer-, Glas- en Aardewerk, Gereedschap, 1 Kruiwagen, eenige Mutsaards en Zetpoters, 1 Loopvarken enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1