Z1ËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 5 Maart 1887. afkondiging. "NATIONALE MILITIE." telegram. J\o. 5556. 45ste Jaarg. Verschijnt D1NG-SDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60, A. D V E RT ENTI Nvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooriniddags 10 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Ziebjkzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te MiDDEKBTTRGzjjn executoir verklaard drie kohieren voor de belasting op het per soneel dezer gemeente, dienstjaar 1886/87 nis 8, 9 en 10, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zjjn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Ziebikzee, den 28 February 1887. J. P. N. ERMERINS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zis- KIXZEE Gelet op 3rt. 150 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), noodigen de Lotelingen der Nationale Militie voor deze gemeente, die verlangen by de Zeemilitie te dienen, uit zich tot dat einde vóór den 1 April e.k., ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, terwjjl zy, ter voorkoming van kosten worden opmerkzaam gemaakt dat de Verzoekschriften om inlijving by de eemilitie aan Zyne Excellentie den Minister van Marine buiten beschikking worden gehouden, daar de keuze uit de lotelingen, die zich voor de Zeemilitie aanbieden wordt overgelaten aan de Officieren van de Marine met de Zeemiliciens belast, zoodat het overbodig is verzoekschriften tot dat einde aan het Departement van Marine in te dienen. den 1 Maart 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zre- iukzek, herinneren de belanghebbenden, die wenschen dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein zal worden geacht wederom voor één jaar te zijn verlengd, dat zij vóór 1 Aprü a. s. daarvan aan Burgemeester en Wethouders béJiooren kennis te geven. Ziebikzeb, 1 Maart 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Nieuwstijdingen, üuslanlr. Het blad, dat in St. Peteraburg dóór de hofkringen ■en de aristocratie by na uitsluitend gelezen wordt, is de „Grashdanin", geredigeerd door vorst Mesoht- schersky. Deze prins heeft in een „open brief aan vorst Bismarck" het volgende doen drukken, dat ter kenschetsing kan dienen van den toon waarop men in de Russische groote wereld over Duitschland en den rijkskanselier spreekt „Het schouwspel, dat gy aan de wereld biedt, is inderdaad grootach. Maar dit grootsche is tevens vreeselyk; alle verschrikkingen der 7000 jaren gedu rende welke de wereld reeds bestaan heeft, treden hierby op den achtergrond. Gy hebt betrekkelijk nog slechts weinige oogenblikken te leven, dat weet gy Maar zoo roept gjj weg met deze men- scheljjke gedachte vóór dat ik sterf moeten nog millioenen goede en eenvoudige menschenzielen te gronde gaan; vóór dat ik sterf, moeten alle legers honderdmaal vreeselyker en moorddadiger gewapend tegenover elkander staan dan gedurende de gansche 7000jarige geschiedenis van den aardbol; vóór dat ik sterf, moet nog de wereld trillen van vreeseljjke uitbarstingen, van ontzettende revolutiën en katastro- phen in de Bfeer van het geldvóór dat ik sterf mag geen staat ook zelfs een oogenblik rust hebben, ook zelfs eene seconde welvaart genietenvóórdat ik sterf moet de wereld van bloed dampen en moet de bloed nevel de atmosfeer vormen van vorsten en volkeren vóór dat ik sterf, moeten alle krachten der volkeren veranderd zijn in werktuigen des doodsvóór dat ik sterf, moeten alle teedere, zoete klanken van muziek en lied uit de wereld verdwenen zjjn, en alle tonen zyn veranderd in wapengekletter en donder der kanonnen, ten einde het gekerm van geruïneerden, het gegil van verminkten, het snikken en jammeren van weduwen, moeders en kinderen te overstemmen en te verstikken. Vóór dat ik sterf, moeten alle helden van groote mannen uit de geschiedenis in vergelyking met my nietig schynenen dan dan mogen mij de wolken, allen door kruitdamp verstikken, dan mogen mij de golven van het bloed bedelven, dan mogen vloeken tegen my uitgestooten worden, zooveel men wil!" Maar de Nemesis zal komen en de gansche wereld zal haar zien, alleen de rijkskanselier niet, in zyn zelfverblinding Mogt Frankry k nog eens overwonnen worden, dan zou dit niets anders beduiden dan eene verschuiving der dreigende onweerswolken van het "Westen naar bet Oosten, en als eene versterking van den haat van het Duitschland der Habsburgera tegen het Duitschland der Hohenzollernsmogt echter Frank rijk zegevieren, dan zou dit eene nederlaag voor Duitschland zijn, waarbij Waterloo en Sedan in het niet zouden verzinken. En om voor zulke gebeurtenissen met succes te kunnen gereed komen, verlangt gy van het volk en van God het septennaatWelk oen belagchelyk korte tyd, als men aanneemt, dat God hem u schenken zal Maar wanneer hjj hem u nu eens niet schenkt, en gjj vroeger moest sterven, waar hebt ge dan ook zelfs den geringsten waarborg, dat dat alles, wat ge met de krachten van verdelging en onrust geschapen hebt, gy, die slechts van oorlog tot oorlog, van parlementaire campagne tot parlementaire campagne geleefd hebt, steeds het aantal uwer soldaten en uwer vijanden vermeerderend, dat dat alles Tan duur zou zyn? Iedere schoolknaap toch moet huiveren voor den vree selyk onbepaalden en wankelenden toestand, waaronder geschreven staat„de roem van Vorst Bismarck Vandaar dat zich de gedachte opdringt: zou u dan ■werkelyk nu, nu gjj zoo digt aan het einde uwer dagen zijt, de verantwoordelijkheid tegenover God „voor het zoo meedoogenloos en willekeurig spelen met het lot der volkeren en het leven der menschen, in een oogenblik, waarin alles om u heen dorst naar rust en om redding van de tyrannie der heerschappij smeekt, zou vraag ik, u dat vooruitzigt nu niet afschrikken Kunt gy werkelyk meenen, dat de roep stemmen tot uwe verheerlijking voor God niet over stemd zullen worden door de duizenden van vloeken, welke u nageslingerd worden Ik bet wy fel het Een bedrag van 4000 pd. st. in banknoten, dat twintig jaren geleden spoorloos verdweenis dezer dagen te Darlington op merkwaardige wyze terug gevonden in een kabinet, dat de vinder voor 5 shillings 3) op eene verkooping gekocht had, en dat hy, na het twee jaren in zijn bezit te hebben gehad, voor 10 shillings verkoopen wilde. Bij het schoonmaken van het meubelstuk vond hy twee bundels, een van 14 en een van 26 banknoten van 100 p. st. elk. De nommera waren bekend en kwamen overeen met de nommers der gevonden banknoten, die thans aan den regtma- tigen eigenaar zijn teruggegeven. De vinder kreeg 10 p. at. tot belooning. 2t«li«. Een ooggetuige van de aardbeving te Mentone, een der plaatsen welke het ergst door de ramp geleden hebben, geeft daarvan in de „Köln. Ztg." eene beschry- ving, waaraan wy het volgende ontleenen: „De eerste, langste en hevigste schok deed, eenige minuten vóór zessen, de bewoners van Mentone uit den slaap opschrikken. Ik hoorde een gedreun en een gesuis in de lucht en in den grond een kraken, breken en barsten, en voelde het hooggelegen hotel, waar ik met mjjne vrouw logeerde, zoo hevig op zyne grond vesten schudden, dat wy elk oogenblik verwachtten, bedolven te worden onder het puin van het wankelende gebouw. Het dak stortte iude schoorateenen vielen aoor de zolderingen der bovenste verdiepingen, en eene dame werd daar onder het puin bedolven. Alles wat breekbaar was in de kamers lag verbrijzeld op den grondde muren spieeten. In de gangen klonk gejam mer en geschreeuw, en liep men angstig heen en weer. Tusschen dit alles door hield het dreunen, rom melen en kraken aan, in die vreeselijke minuut welke de eerste schok duurde. En uit de straten beneden, welke in een stofwolk gehuld waren, klonken, als een ver verward gerucht, de angstkreten der uit hunne huizen vlngtende inwoners. Eindelijk was het ont zettende oogenblfk voorbij en hield de aardbeving op, terwijl het gerommel, als een heendry vend on weder, langzaam wegstierf. „Wy hadden ons juist in alleryl aangekleed, en wilden de kamer en het hotel verlaten, toen de tweede schok kwam, en wy, als verlamd van schrik, bleven waar wy waren, in het wankelende gebouw. Deze schok was kort en lang zoo hevig niet als de vorige maar hy voltooide bij vele gebouwen het vernielings werk, door den eersten schok begonnen. „Nu sneldeD wij, uit het krakende gebouw, naar buiten waar alle gasten, velen slechts met een hemd en een wollen deken om het lyf gevlugt waren. „Het tooneel van verwoesting, dat wij aanschouwden toen wy in de eigenlijke stad afdaalden, was veel erger dan wij gedacht hadden. Byna geen huis was onbeschadigd. Vele huizen en villa's waren als kaar tenhuizen ingestortanderen schenen van buiten onbe schadigd, maar van binnen geheel vernield. Het gejammer der inwoners was hartverscheurend. Het gezigt van al de zonderling toegetakelde burgers en vreemdelingen die er dooreenliepen zou onder andere omstandigheden kluchtig zjjn geweestmaar thans verscherpte het den treurigen indruk. Mentone geleek, wat de verwoesting betreft, eene gebombardeerde, en wat de verwarring aangaat, eene pas door den vyand ingenomen stad. „Tegen 9 uren was algemeen de hevigste schrik voorbij. Maar by den derden en den vierden schok die nu volgden, ontstond er eene algemeene paniek, en wie maar kon, vlugtte vóór den avond uit Mentone, om niet nog een nacht in byna instortende gebouwen of op het open veld te moeten doorbrengen. Dien dag vertrokken 10,000 personen per spoor in de rigting van Marseille en Parijs, en 5000 in de rigting van Ventimiglia en Genua. u. Een burentwist heeft Donderdag twee aanzienlijke ingezetenen voor den Antwerpschen vrederegter ge- bragt. De notaris X is met een aantal lieftallige dochters gezegend, die allen, gelyk bjj eene deftige opvoeding behoort, piano-onderwijs ontvangen en ook met voorbeeldigen ij ver studeeren. Het instrument staat tegen den muur, welke de woningen van den notaris en zyn buurman gemeenschappelijk hebben. Het onop houdelijke klaviergetokkel hinderde J. in zijn werk, en vriendelijk vroeg hy X, om de piano eene andere plaats in zijne woning te geven. Het antwoord van X luidde kortaf, dat dit niet mogelijk was, en dat als het spel J. hinderde, hjj zjjoe werkkamer dan maar naar elders moest overbrengen. Nu zon J. op wraak. Hy huurde een straatorgel, plaatste dit tegen den gemeenschappelyken muur en liet door een bediende er de bekende harde tonen aan ontlokken, zoodra en zoolang de pianoklanken uit 's buurmans woning klonken. De dochters van den notaris lieten zich echter hierdoor blijkbaar niet uit het veld slaanintegendeel, naast het piano-getokkel vernam J. weldra ook de bekende krassende en valsche tonen, die slechts een eerstbeginnende zoo roerend uit de viool te voorschyn roepen kan. Nu schafte J. zich een orchestrion aan, alleen met melodiën door trom, triangel en bekkens begeleid, en daarmede accompagneerde hij zjjne muzikale buren. Dit was voor X te veel! Hy daagde J. wegens burengerucht voor den vrederegter, die Donderdag onder aanhoudend gelach van het publiek, van bet ernstige geval kennis nam. Voor de uitspraak heeft hjj een langer, bedenktijd genomen, nadat gebleken was, dat de partyen onverzoenlijk zyn. Den 3en Maart zal hy het vonnis velleninmiddels hebben de buren nog volle vrjjheid om hun muzikalen wedstrjjd ongestoord voort te zetten. Amsterdam, 28 Febr. Hoewel al de bjj het Juli-oproer gewonde personen het Gasthuis verlaten hebben zyn er nog twee personen in behandeling ge bleven, die geregeld de polikliniek bezoeken en wier volkomen genezing nog weliigt eenige maanden kan duren. De eene heeft een schotwond in den regterschou- der, de ander een wond in het linker onderbeen. In het geheel werden op 26 en 27 July jl. in het Binnen-Gasthuis opgenomen 60 door geweerschoten ge troffen menschen. Van deze waren 16 dood of stervende G stierven den volgenden dag, 4 zyn eerst later gestorven. Er kwamen bjj deze gelegenheid in verhouding meer doodelyke verwondingen voor dan in den regel bjj een oorlog het geval is. De oorzaak daarvan wordt door sommige doctoren toegeschreven aan het treffen op korten afstand en aan de groote uitwerking der patronen onzer Beau- montgeweren. Ook Zondag avond is het te Leiden zeer onrustig geweest. Bij verscheidene koffiehuis- en kroeghouders werden de ruiten ingegooidzoowel als in de woningen van bekende socialisten. De politie was niet bjj magte de orde te handhaven zoodat infanterie en cavalerie die taak moesten over nemen. Maandag avond was eene groote militaire magt bijeen, die deels gebezigd wordt tot patrouilleeren, deels tot het afzetten van straten en stegen. Hier en daar werden samenscholingen uit elkaar gedreven. Er was veel volk op de been. Op de Langehrug werden weder ruiten ingeslagen, maar overigens gebeurden er geene wanordelijkheden. 'es Grareuhago, 23 Febr. De Hooge Raad behandelde heden de cassatieberoepen van P. van der Stadt en J. A. Fortuyn, door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens opzetting door gedrukte geschriften tot wederepannig- heid. Het gold het bekende biljet, verspreid na het IWUJjupUM. Pleiter, de heer mr. Z. van den Bergh uit Amsterdam, concludeerde tot vernietiging. De conclusie van het Openb. Min. is bepaald op heden over 14 dagen. Verduistering van gehuurd roerend goed. Zooals wel bekend is, nebben de meeste verkoopers van naaimachines in ons land, in het belang van minder bemiddelden, de hoog te waarderen gewoonte, de machines des gewenscht ook op huurcontract te leveren, waarbjj de som, welke anders koopprijs zoude zjjn, als huurbedrag beschouwd en verder gecontracteerd wordt, dat de machine zonder verdere vergoeding in eigendom van den huurder overgaat, zoodra hjj de waarde van de machine in den loop van tyd in huurpenningen aangezuiverd heeft. Zoo aangenaam deze ge oonte intusschen voor minder bemiddelde koopers is, zoo gevaarlijk was zij voor de leveranciers van naaimachines vóór de invoering van de nieuwe strafwet; want onder de oude strafwet was het niet mogeljjk iemand, die op bovenomschrevene wijze in het bezit van goed gekomen was en aan zijne huurverpligtingen niet voldeed, maar het goed in kwestie verpandde of verkocht, strafregterlijk te doen vervolgen. Thans echter, onder de nieuwe strafwet is hierin verandering gekomen en heeft de Arrondissements Regtbank te 's Gravenhage op 21 February 11. den persoon van T., die van een agent der firma S. eene naaimachine op huurcontract ontvangen en deze machine aan een derde verkocht had, tot eene maand gevangenisstraf wegens verduistering veroordeeld. Vermoedeljjk zou de straf nog zwaarder zijn geweest als de regtbank geene rekening had gehouden met het feit, dat dit het eerste zoodanige geval is, sedert de invoering van het nieuwe wetboek van strafregt. Gra venhage, 1 Maart. De Tweede Kamer besliste heden ook aanstaanden Vrijdag aan de grond wetsherziening door te werken. De Kamer verwierp met 38 tegen 35 stemmen de voorgestelde wijziging van artikdl 6 betrekkelijk de benoembzarheid tot betrek kingen, zoodat geeaerlei restriotie, aan bekwaamheid of geschiktheid outleend, wordt gemaakt. In artikel 7 betrekkelijk naturalisatie is voorbehouden eene nadere wettelyke regeling der gevolgen van de naturalisatie voor vrouw of minderjarige kinderen overigens blijft voor elke naturalisatie eene wet noodig. Hoofdstuk I is daarop aangenomen met 47 tegen 33 stemmen, linkerzijde tegen regterzyde. 's Gravenhage, 28 Febr. Gisteren had op de algemeeqe begraafplaats alhier eene stille manifestatie van socialisten plaats. Door hen werd op het graf der laatste echtgenoobe van den heer Domela Nieuwe nhuis, wier sterfdag het was, een roode krans neergelegd, waarbij door deu heer Croll eenige woorden van dank bare herinnering werden uitgesproken. Rottordam, 28 Febr. Op de veemarkt liet heden morgen een koopman in de nabjjheid van eenige varkens zjjne portefeuille vallen, waaruit twee bank biljetten van honderd en een muntbiljet van tien galden vielen. Een der varkens wa? den koopmau te vlug af en had de „papiertjes" reeds in den bek, voordat de koopman met de hand op den grond was. Een bank biljet van 100 kon de koopman nog in stukken uit den bek van het varken trekken, doch de andere banknoot en het muntbiljet waren reeds in de maag van het gulzige beest verdwenen. Zaturdag avond zag het er, ouder gewoonte, weer gezellig uit in het nette koffiehuis van den heer Krebs op den hoek van de Wynstraat en Korte Wijnbrug straat. Een drietal personen voerden een vrolyken kout en menige kwinkslag kruidde de gesprekken. Ook de heer Krebs had zich bjj het drietal gevoegd. Tegen half negen kwam een vierde persoon binnen eeu jongmensch van ongeveer 18 jaar. Mag ik een glas bier, was zyne vraag. De heer Krebs bediende hem en ontving het geld, waarna hjj zich weder by het drietal voegde en de gesprekken voortzette. Hjjgend kwam toen een geregeld bezoeker het koffiehuis bionengeloopen, die den heer Krebs, zoo goed en kwaad het ging, meedeelde dat honderden menschen in aantogt waren. Heb je hier een socialist in huis? Ik? zegt de heer Krebs, wel neen, en den 18ja- rigen jongen aankijkende, werd deze zoo bleek als een doek en stamelde „och God, ik wou dat ik er uit was." Nu behoefde niet verder meer gevraagd te worden, het 18-jarige kereltje was de socialist. De heer Krebs, ziende dat de menigte voor zijn koffiehuis aangroeide en zich verspreidde van den hoek der Korte Wjjnbrug- straat tot aan het bureau van het „Rotterdamsch Nieuwsblad" (zeker waren er 600 a 700 personen byeen) en tevens bespeurende dat de houding dreigender werd, vatte den 18-jarigen socialist, die beefde als een rietje, bjj don arm, en liet hem langs een zydeur in de Korte Wynbrugstraat uit. Slechts enkelen liepen den vlugteling nade groote menigte was van oordeel dat de gezochte socialist nog in het koffiehuis moest zyn. Daarom zette de heer Kreb9, op aanraden der politie, de deuren wjjd open en zeide aan de zamen- geschoolde menigte, dat geen socialist zich meer in zjjn huis bevond. Wie hem niet geloofde, kon koffiehuis en kamers doorzoeken. Na deze verzekering verspreidde zich langzamerhand de menigte onder het zingen van den bekenden deun „Hop, hop, hop, hang de socialisten op." Later bleek dat die 18 jarige jongen colporteur was van het socia listisch blad „Regt voor Allen" en hy op de Hoogstraat reeds door het volk minder aangenaam was bejegend. Toen Zaturdag avond de 'colporteurs van „Regt voor Allen" uitgingen werd hun van politiewege aangemaand vooral nu niet den verkoop met te veel luidruchtigheid te doen gepaard gaan en de gewone aanprijzingen der koopwaar achterwege te laten. De man, wien dit in de eerste plaats goed op het hart werd gedrukt, sloeg de raadgevingen d6r politie in deD wind. Spoedig kreeg hy dan ook een troep volk om zich heen, waarom hjj het geraden achtte in het koffiehuis „De drie hoefijzers" van den heer Metkemeyer op de Botersloot te vlugten. De menigte verzamelde zich voor dit koffiehuis, waarna. eenige socialisten uit het socialistisch koffiehuis aan de Binnenrotte 50 naar „De drie hoefijzers" kwamen ge wapend met knuppels, enz. Dank zy het bezadigd optreden der politie en de doeltreffende maatregelen, welke zy nam, werd eene botsing voorkomen en werd, onder hare bescherming, de colporteur in veiligheid gebragt. Een en ander geschiedde ongeveer half elf Zaturdag avond. Ook andere colporteurs van „Regt voor Allen" kregen het te kwaad, zoodat allen hun heil in de vlugt moesten zoeken, een hunner werd nog genoodzaakt „Oranje boven J" te roepen, waarna het publiek bevredigd was. Zondag avond zyn aan een huis in de Oldenbar- neveldstraat te Rotterdam brandende stoffen in de brievenbus geworpen. De bewoners bemerkten het eerst toen de bus reeds in vlam stwnd, maar konden gelukkig nog het noodige doen, om verder onheil te voorkomen. De politie heeft het misdryf geconstateerd. A'erseke 1 Maart. Ia de huishoudelijke ver gadering van het departement Yerseke van de Maat schappij „tot Nut van 't Algemeen", werd Maandag avond besloten om aan het departement een rederykers- kamer te verbinden. Tweemalen in het jaar zullen comediestukjes opgevoerd worden; de zaal zal dien avond ook voor niet-ledeu tegen betaling van een gering entrée toegankelyk zijn. Vervolgens wees de voorzitter er op, dat het betreurenswaardig was, dat de publieke opinie zich nog steeds tegen het Nut kantte. Hij meende, dat onbekendheid de bron was dier ver keerde stellingen, en hoopte, dat ieder lid zich be ijveren zou, om die volksmeening te doen veranderen. Daarna werd op de algemeene vergadering een twee tal lezingen gehouden door den heer Koelman, waarvan de tweede aller lachlust opwekte. Een muziekstnk en een paar bijdragen besloten dien avond. Goes, 28 Febr. De heer C. Samans, directeur van toonkunst, aangemoedigd door het succes bjj de uit voering der feestcantate op 19 Febr., wenscht de zangers die daaraan medegewerkt hebben, byeen te houden, teneinde een muziekfeest te organiseren. De leiding is in de beste handen, en als de zangers willen mede werken, kunnen wjj in Goes een sedert lang ontbeerd genot op muzikaal gebied smaken. Niettegenstaande de werkzaamheden, noodig ge worden door de belangrijke oeverafschuiving aan den Vlietepolder op Noord Beveland, in het ongans .igste gedeelte van het jaar moesten begonnen en voltooid worden, is men daarmede uitstekend geslaagd. Het maken van een inlaagdijk en een verbindiDgsdam, werd heden voltooid en de goedkeuring daarvan heeft plaats gehad. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt te Kruiningen een Rijkstelegraaf kantoor met telephoondienst voor net algemeen verkeer geopend. De diensturen zyn geregeld als volgtop werkdagen van 9 tot 11 ure voor- en van 2 tot 4 en 7 tot 9 ure namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 ure voor- en van 2 tot 3 en 7 tot 8 ure namiddags. Brouwershaven. Met ingang van 1 April a. s. wordt het Post- en Telegraafkantoor alhier ver- eenigd. De direteur van het Rjjkstelegraafkantoor, de heer Notenboom, is met dien datum aa gesneld ook als Brievengaarder, terwjjl de tegenwoordige Brieven gaarder, de heer J. L. Smits, aan het vereenigd kantoor werkzaam blyft. Ziorikzeo, l Maart. In de „Vryheids-Banier" van 10 Febr. 11., eeue courant die te Grand-Rapids in N -Amerika, dus in het land der Vrjjheid, wordt uit gegeven, leest men het volgende omtrent de socialisten in Nederland: Eenige dagen geleden heeft de leider der soclalirfen in ^Nederland, F. Domela Nieuwenhuis, te Amsterdam afscheid genomen van zijne volgelingen, om daarna de hem opgelegde straf in de cellulaire gevangenis te ondergaan. Het ia goed dat een man als hy, die eerder een verleider des volks dan een leider van hetzelve genoemd moest worden, eens voor een geraimen tijd uit de maatschappij verwjjderd wordt. Een gruwel is het, dat men hem toelaat zulk een taal te voeren als hij by zyn afscheid te Amsterdam gedaan heeft, door zjjne toespraak te houden naar aanleiding der woorden van Jezus: „Ween niet over mjj, maar over u zeiven en over uwe kinderen". Dat telkens aanhalen van woorden van Jezus, dat poseeren van den heer Nieuwenhuis als modorn Messias, dat vergelijken van zyn straf met Jezus' kruisgang, ergert, ja walgt meer dan eenig ander woord van den socialistischen d wee- per. Laat het waar zyn dat zyn straf niet in regte reden staat tot zijn misdrjjf, van eene gelijkstelling met Jezus kruisiging kan nooit sprake wezen. Die waan kan alleen berusten op eene overschatting, om slechts schijn van waarheid te ontleenen aan eene zeer opper vlakkige vergelijking, waardoor eene prikkelbare volks menigte wordt aangespoord tot werkdadige deelneming. Het allerminst past het den socialisten te pronken met christelijke veeren, aangezien zy juist datgene missen, waaraan een waar christen gekend wordt. Bjj het te Breda gehouden examen voor fraajje handwerken is o.a. geslaagd Mej. H. J. C. E. Bax, onderwijzeres te Brouwershaven. De 2de luit. der inf. J. A. Fjjken, is belast met het garnizoens-commando te Terneuzen. Nog al grappig. In opdragt van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, worden winter door verschillende Bprekers lezingen gehouden over onderwerpen van algemeen maatschap pelijk belang. Zoo o.a. over „Het ware en het valsche socialisme" in onderscheiden kleine gemeenten van Zeeland door den heer J. H. C. Hejjse, lid van Gedep. Staten dier provincie. Socialismede eigenaar van het gebouw, waar op een dier plaatsen het Nutsdepartement gewoonlijk vergadert, ontstelt van de gedachte, dat de leerstellingen van een Domela Nieuwenhuis zullen worden verkondigd binnen de muren van zijn huis. Door de beschikbaar stelling van zyn lokaal medewerken tot de verspreiding van diens gevaarljjke denkbeelden dat nooit. Hy verklaart den bestuursleden, dat zy ditmaal zjjn deur gesloten zullen vinden. En voor dezen keer moeten zy elders een onderkomen zoeken. Zou dit grappige voorval niet een bewjjs te meer zjjn, dat met die voordragten een goed werk wordt verrigt Tot buitengewoon opzigter by den bouw van een zelfregistreerenden getijdemeter aan het West- havenhoofd te Zierikzee is door den Minister van W., H. en N. benoemd den civiel ingenieur H. van Gorsel te Rilland-Bath. Bjj Kon. besluit van 12 Febr. is het besluit van heeren ged. staten van Zeeland dd. 7 January jl. tot nadere vaststelling der jaarwedde van den gemeente ontvanger van Bruiniase op 425 goedgekeurd. Ziorikzee, 2 Maart. Naar wy vernemen heeft Jhr. Mr. van Beyma thoe Kingma verzocht dat zjjne benoeming tot griffier bjj de arrond.-regtb. alhier zal worden ingetrokken. De eerste kennismaking met de Vereenigde Tooneellief hebbers van Dordrechtwaarbij Mevr. Larondelle-Bouwmeester zich deed booren, op gis eren avond in de Concertzaal, is over het algemeen geno nen goed geslaagd, eenige rollen werden goed vervuld. Jam mer was het, dat de souffleur zich dikwyls zoo duideljjk liet hooren. De zaal was goed bezet, zoodat wij hopen dat dit gezelschap in een volgend snisoea nog wel eens zal optreden. Het is eene zeer verkeerde gewoonte, die aan vele vrouwen en meiden eigen is, om wanneer zy gehakt of worstvleesch gereed maken, daarvan een klein stukje raauw in den mond te steken en dat op te eten ten einde zich te overtuigen of het vleeach zout genoeg is. Zou men willen gelooven dat daardoor enkele vrouwen in Goes door trichinen besmet zyn geworden? Al is dat stukje nog zoo klein, het is altjjd groot genoeg om trichinen te bevatten en slechts enkele van die scha delijke dieren zyn noodig om het geheele ligchaam te vergiftigen. Wjj achten de zaak van belang genoeg om onze huismoeders en vrouwen er op te wjjzen. In eigen belang raden wy hun die gewoonte na te latende gevolgen kunnen noodlottig zyn. Te St. Oedenrode, in Noord-Brabant, is van Za turdag op Zondagnacht de brandkast uit het postkantoor gehaald, nadat men een ruit had uitgesneden om naar binnen te komen en daarna de buitendeur had geopend. De kast is naar eene naburige weide gebragt en daar met geweld geopend. Men heeft er 1300 uitgehaald, een aangeteekenden brief liet men liggen. De daders zijn nog niet bekend. MADRID, 2 Maart. Tegen de koets der Koningin werden gisteren eenige projectiels geworpen, echter zonder KERKNIEUWS. Da. Klaarhamer, predikant bjj de Herv. Gem. te Middelburg, is door het classikaal bestuur aldaar in zyn ambt geschorst, hoofdzakelijk op grond dat hij die gemeente door zyne handelingen ondermynt en afbreekt. Het provinciaal kerkbestuur zal nu nader over het ge rezen bezwaar uitspraak moeten doen. Voor een orgel in de kerk der Ned. Herv. Gem. te Bruioisse is door den ambachtsheer ƒ300 geschonken. Gemengde Berigten, Wie ook mogten juichen over den invallenden dooi, zeker niet de ondernemers van kunstmatige jjsbanen. Een dier banen te Amsterdam is reeds „ingezakt", de ondernemer is failliet. De man rekende op aanhou dend strenge vorst, dacht goede zaken te zullen maken, en een kleine draai van den weerhaan deed hem vallen. Een muis in 't bedstroo is voor velen geene merkwaardigheid, maar die een vleermuis er uit haalt heeft werkelyk een fortuintje. Dat gebeurde de vorige week by eeu gegoed eerzaam borger te Schie dam. Daar houdt men zeker meer duiven dan iu Zeeland. Op eene publieke verkooping onder Doorn en Langbroek (Utrecht) gehouden op jl. Maandag kwamen o. a. als afzonderlijke perceelen voorde duivenmest op drie hofsteden, benevens die op den toren der Her vormde Kerk te Over-Langbroek. Als die kerk nu ook maar niet gaat doleeren l Een oud vrouwtje ont ving dezer dagen een brief van haar zoon, die op zee was. Haar kleinzoon las den brief hortend en stootend voor. Dat scheen het moedertje te behagen. Met tranen in de oogen sprak ze„De brief is van Toon zelf, want hy kon dat stotteren maar nooit afleeren." Een Russisch geleerde meent er in geslaagd te zjju een geneesmiddel te vinden om de tering te genezen. De Russische Regering heeft eene commissie benoemd, om een onderzoek in te stellen. Uit New-York wordt berigt dat Duitschland met Amerikaansche handelshuizen onderhandelt over de levering van groote hoeveelheden graan. Een vrolijk gezelschap was dezer dagen bjj elkander en menige fleach was geknapt. Men vroeg de rekening. Zóóveel kon men niet ge dronken hebben„Mijnheer vergete niet", sprak de knecht, „dat er nog vyf heeren onder de tafel liggen-". Leer om leerEen schutter te Schiedam, dje zich vóór 1 Jnnjj moest aanmelden, deed dit precies op 1 Junjj en werd deswege tot 15 boete veroordeeld, en betaalde die schuld, doch de schuttersraad "had ver zuimd de kwitantie te zegelen, werd aangeklaagd en moest nu f 25 boete betalen. De van O. wegge vlogen doffer heeft goed aan zjjn afspraak met het oude duifje voldaan, om vóór het einde der maand nog eens terug te komen. 'Alles was nu in orde en het weerzien is ar bepaald in Mei of Junjj a. s. Een oude hei'der te Baarveld heeft het uitstekend naar zjjn genoegen, nu hjj de knevelram en de weelderige voedster bij zich aan huis heeft. Nu heeft de oude herder meer rust en de voedster bewjjst hem alle mogeljjke diensten, terwijl de knevelram een goed stal heeft en niet meer behoeft te doen dan wat de voed ster verlangt. Johanna te Bruinisse is zeer verblyd dat zy zooveel jongens kan krjjgen nu, sints Pinksteren heeft zy er al vier j^ehad, maar zjj geeft er ook niet om wie het is haar moeder, die even mal is, kookt melk voor die jongens, want de vader heeft niets te Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Vergun my s.v.pl. een klein plaatsje in Uw veel ge lezen blad. Half Februari werd in Brouwershaven besloten om den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning feestelijk te herdenken. Bij 't begin van het programma had men één nummer dat veel bezwaren had. Het was hoorn- muziek. Toen gevoelde men zeer het gemis van het ingeslapen „Crescendo". Bjj het inhalen van onzen EdelAchtbaren Burgemeester had men zich gewend tot het Muziekgezelschap „Kunst en Eer" om hare wel willende hulp te vragen, maar nu was het overal feest, dus nu zou men het niet zoo gemakkelijk uit den vreemde gekregen hebben. Hoe pleizierig was het bjj vele ingezetenen, dat vier leden van het laatst bestaande „Crescendo" hunne krachten op verzoek van eenige burgers wilden inspannen om het feest met muziek te vereeren. Nu weet ik wel dat het bestaan van een Muziekgezelschap geld vereischtmaar wanneer men by feestelijke gelegenheden muziek verlangt en dit uit den vreemde laat komen, moeten er in de eerste plaats ook groote geldelijke bijdragen worden gedaan. Waarom het vroegere gezelschap niet aangemoedigd zyn belangstelling te toonen? Want het gezelschap is niet ontbonden omdat bjj de leden de lust ontbrak, maar door de weinige belangstelling die het gezelschap ondervond. Dus medeburgers, nu vraag ik u of er geen belangstelling genoeg is om nogmaals het slapende „Crescendo" te doen ontwaken'? Wjj allen hebben nu ondervonden hoe moeilyk en kostelijk wjj ons zeiven moeten behelpen bjj festiviteiten. Indien de burgerjj er wat toe wilde bjjdragen tot het aankoopen van instrumenten en de gemeente deze als haar eigendom wilde aannemen, zoodat de werkende leden geen aan spraak daarop konden maken en het bestuur gekozen werd uit contribueerende leden, dan geloof ik dat er vooreerst geen gevaar zou bestaan tot ontbinding van het opgewekte „Crescendo." En ik geloof bjjna zeker dat op medewerking van eenige vroegere leden kan gerekend worden. Hopende dat dit ingezonden stuk eens overwogen zal worden, zeg ik U Mynheer de Redacteur by voorbaat dank voor de verleende plaats ruimte. EEN LIEFHEBBER YAN MUZIEK. Burgerlyko Stand van Zierikzee gebobbn: 20 Jan. Eene dochter van J. Anker en A. C. Harinck. 22 dito. Eod zoon van A. Kramer en W. C. Anker. Een zoon van J. H. C. Hejjse en L. E. Isebree Moens. 25 dito. Eene dochter van A. de Munck en D. F. van Djjk. 26 dito. Eene dochter van J. Heuseveldt en M. C, Bibbe. 27 dito. Eene dochter van A. Cappon en J. van der Male. Eene dochter van L. J. Vei ton en M. de Best. 29 dito. Eene dochter van C. den Uyl en A. E. van Thiel. 30 dito. Een zoon van S. Frenk en M. van Klaveren. 31 dito. Een zoon van F. A. Berwald en A. C. Scherpenisse. 3 Febr. Eene dochter van S. Muste en P. T. Zomer. Eene dochter van J. van Splunter en C. Krjiger. 4 dito. Eene dochter van C. Put en H. Wiltenburg. 6 dito. Een zoon van M. do Jonge eu W. Rijngoud. 7 dito. Een zoon van G. A. Sevenhujjsen en J. Schulink. 8 dito. Eene dochter van M. van der Est en J. Ver heul. 10 dito. Een zoon van J. M. Verbeke en M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1