Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. I\o. 55M. Zaturdag 26 Februarij 1887. 45ste Jaarg. PATENTBLADEN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. POSTERIJEN. Van af Zondag a. a., zal de Po3t, (richting Bergcn- op-Zoom), op Zon- en Feestdagen te S'/i ure des namiddags vertrekken. De Directeur van het Postkantoor MAREEÜW. "Zierikzee, 25 Februari 1887. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbendendat de Patent bladen over het dienstjaar 1886/87 (3e kwartaal) ter Secretarie der Gemeente ingevuld gereed liggen, en van heden af tot en met Zatnrdag 5 Maart e.k. aldaar Hoor belanghebbenden kunnen worden afgehaald. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna dooi Hen Deurwaarder der Directe Belastingen aan de huizen Her belanghebbenden worden rondgebragt, welke be ambte voor elk rondgebragt Patent van de Patent- pligtigen tien cent mag vorderen. Zierikzee, den 25 Februarij 1887. -*#) J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. €lng«latt&. Een schoonzoon van Vaoderbilt beeft te Londen voor f 2,400 meubels gekochtdie aan Maria An toinette toebehoorden. JFranftrijft. Parjjs, 23 Febr. Verscheiden schokken van aard beving werden heden morgen tusschen 5- en 8 uren waargenomen te Toulon, Cannes, Avignon, Nizza, Bessèges, en andere plaatsen in Provence. Te Nizza stortte een huis in, 3 personen werden onder het puin begraven verschillende huizen werden van hun daken beroofd. Men verzekert dat te Mentone verscheidene personen gewond of gedood werden. De tramwaydienat werd gestaakt ten einde de tunnels te onderzoeken. Ook te Livorno en te Milaan werden schokken gevoeld. De telephonische gemeenschap tusschen Parjjs en Brussel is voor het publiek den 24sten dezer geopend. Een gesprek van 5 minuten zal 3 francs kosten. In een Fransch dorp had de volgende misdaad plaats. Eene molenaars vrouw, Julet genaamd, had vier kinderen, twee zoons en twee dochters. De oudste Hochter, Esther, was een schoon meisje en wist dit ook wel. Zij had eenige opvoeding genoten en was in het dorp geëerd, terwijl de andere zuster, die in den molen werkte, niet geteld werd. Ten slotte was de familie er van overtuigd dat Esther van den duivel Her trots was bezeten en haar broeders besloten dien Huivel te bestrijden. Na eerst hun plan te hebben overdaoht, grendelden zij de deuren van den molen en wierpen hun zuster tegen den grond. Een der broeders hield haar vast, terwijl de ander met een boor gaten in haar lijf boorde. Door die gaten moest de duivel verdwijnen. Terwijl het gegil van het ongelukkige meisje door het wentelen der molensteenen zoo goed als verdoofd •werd knielden twee vrouwen, moeder en zuster, naast haar neder, biddende om een goeden uitslag van hun wreed werk. Yier gaten werden in het ligchaam ge boord een in het voorhoofd, een in het ljjf en een in ieder been. Of deze domme boeren waarlijk zich verbeelden dat zij op deze wjjze den duivel konden uitdrijven, of dat He moord geschiedde met voorbedachten rade, doet er in zoover weinig toe, daar Esther onder de marteling stierf. De boeren in den omtrek, van de vreeselijke misdaad hoorende, arresteerden de familie, die naar een krankzinnigengesticht werd opgezonden. Berlijn, 23 Febr. Van de 352 bekende ver kiezingen behooren 70 tot de conservatieven, 21 tot He rjjkapartij, 89 tot de nationaal-liberalen, 3 tot het centrum, 2 tot de Dnitsch-vrijzinnigen, te zamen 185 welke vóór het septennaat zijn. Tegen het septennaat zijn er 111, nameljjk 64 van het centrum, 10 van de Dnitsch-vrijzinnigen, 6 socialisten, 15 Elzaasers, 14 Polen en 2 Welfen. Er moeten 56 herstemmingen plaats hebben. De „Reichsanzeiger" behelst een keizerlijk besluit, waarbij de Rijksdag bijeengeroepen wordt tegen 3 Maart. Een geval van schijndood deed zich dezer dagen te Gransee bij Berlijn voor. De linnenwever Rennebeck was zwaar ziek en eindeljjk tot groote droefheid zijner verwanten overleden. De begrafenis was reeds geheel geregeld, toen plotseling de vermeende doode ont waakte. Gelukkig dat het te regter tijd gebeurde, want weinige uren later en hij zou levend begraven zijn geworden. Hij bevindt zich nu weer in den besten welstand. Een scheepskapitein te Hamburg, onlangs uit de Indiè'n teruggekeerd, die door een ongelukkig toeval een oog had verloren en dit door een kunstoog had Hoen vervangen, deelde zijn vrienden het volgende vermakelijke avontuur mede„Op de terugreis zag ik mij, ik weet niet meer waarom, genoodzaakt aan de kust van Kamerun aan wal te gaan. Ik droeg het com mando zoolang aan mijn stuurman op en ging onze zwarte broeders in het heete Afrika met een bezoek vereeren. Na eene wandeling van uren kwam ik terug nat van zweet, en huurde zes inboorlingen om my aan boord te roeyen, terwijl ik zelf aan het roer ging zitten. Zoodra ik zat, voelde ik eene pijnlyke steking aan mijn kunstoog, wat zeker door stof of zweet veroor zaakt werd en nam daarom, zonder eenig kwaad ver moeden, het oog uit, om het schoon te maken. Maar met welk een gevolg Als op commando, plompten mjjn zwartjes over boord en zochten zoo spoedig mogelijk uit de nabijheid van het zonderlinge schepsel te komen Hat daar op zijn doode gemak een oog uit het hoofd nam, om het met zijn zakdoek af te vegen en dat zeker een god of duivel, maar in geen geval een men- achelyk wezen was. Daar ik moede en hongerig was, kon ik niets anders doen dan weer terugkeeren en my andere roeyers nemen. Maar bjj mijne aankomst ging alles voor mjj op de vlugt, daar mijn getrouwen my voor waren, en de mare hadden verspreid. Zoo kon ik ten slotte zelf de rfémen opnemen en naar mijn schip roeijen. Ik heb nimmer iemand iets kwaads toe- gewenscht, maar voor mijn part krijgt van elke tien nikkers er ééa een glazen oog. Welke gevolgen het sabelgekletter der officieuse pers heeft gebad, zegt het „Berl. Tgbl.", blijkt uit het feit, dat de boot „Westernland" van de „Red Star Line", die Zaturdag van Antwerpen naar New-York vertrok, meer dan 1200 landverhuizers aan boord had, terwijl er voor 2 300 anderen geen plaats meer was en zjj dus aan de oevers van de Schelde de vertrek- kenden treurig stonden na te kijken. De emigranten waren voor zeven-achtsten Düitschera, meest uit Hessen, Baden, Wurtemberg en den Elzas en uit hun gesprek ken maakt men op, dat vrees voor den oorlog het hoofdmotief voor de ongewoon sterke landverhuizing was. Dat men over een Belgische haven gaat in plaats van over een Duitsche, wordt ook verklaard door de omstandigheid, dat er zeer vele jongelui onder waren, die op het punt stonden om dienstpligtig te worden. Üeïrerlitnïr. Anistcrdain, 23 Febr. Alhier zijn in de laatste dagen anti-socialistische volksdemonstraties aan de orde van den dag, die «chter ook hoofdzakelijk het gevolg zjjn van groote onhandigheden van de zjjde der tegenstandera van den hedendaagschen toestand. Bijv. iemand die zoo dwaas was een versierd en ge ïllumineerd portret van den heer Domela Nieuwenhuia voor zijn raam te zetten, nog wel met een voor den koning beleedigend onderschrift, kon op zijn vingers uitrekenen, dat het volk hem voor die uittarting zou straffen. Eenige ruiten van zijne woning werden inge worpen en ware de politie niet tusschen beide getreden, hy zou een pak slaag gekregen hebben. Bij Fortuin, die eveneens het portret van den leider der socialisten in zijne winkelkast had uitgestald, werden ook de ruiten ingeworpen, waarna het publiek het portret verscheurde. Nog by andere bekende socialisten had betzelfde plaatsen zij zelve werden op alles behalve aangename wjjze bejegend. Van der Stadt moet o. a. zjjn mis handeld. Een groote hoop jongens en mannen, 700 personen sterk, trokken met vlaggen door de stad onder het zingen van „Hop, hop, hop, hang de socialisten op." In den nacht tusschen Dingsdag en Woensdag heeft de demonstratie echter een bedenkelijker karakter Het was nu vooral gerigt tegen het socialistisch koffijhuis „De Leeuw van Waterloo" op het Waterloo- plein. Reeds in het begin van den avond hadden telkens benden van jongens er langs geloopen, bovengenoemden deun zingende. De politie zag daarin niets anders dan kinderspel. Te kwart over elf kwam de bende, thans versterkt met groote personen en ruim 150 personen sterk, zich weer posteeren voor het koffijhuis. Daar hadden zich vele sociaal-democraten verzameld. Het was stampvol, ook met vrouwenen enkelen hadden zich reeds vroeger naar huis begeven. Het bleek dat al die personen daar gekomen waren met het doel het koffijhuis te verdedigen, wanneer er op nieuw de ruiten werden stukgeslagen. Alle deuren van het koffijhuis waren gesloten, doch er was veel licht. Toen na eenmaal de bende jongens zich voor deze woning bevond, trachtte zij met geweld de deur te openen, wat haar, ondanks kollossale knup pels en boomstronken, waarmede zjj gewapend was, niet zoo spoedig gelukte. Eindelijk vliegt de deur open en men ziet in het koffijhuis personen die zich reeds voor den ingang op eene verhevenheid hebben geschaard, klaarblijkelijk met de bedoeling de bende het indringen te beletten. Deze dringt voorwaarts, maar daar knalt uit het koffij huis een pistoolschot, onmiddellijk gevolgd door een tweede, en meerdere, zeker wel een schot of acht, men zegt van losse patronen, welke echter over de hoofden der indringers gemikt zyn, wat niet verhindert, dat een persoon uit de talrijke menigte aan den arm wordt gekwetst. Nu volgt op straat een tooneel van onbeschrijfelijke verwarring, Men vlugt naar alle zijden weg: èa de omstanders, èn de aanvallers èn de politie-agenten. Men hoort geschreeuw, gegilmen rolt over elkander heenmaar de politie-agenten naderen spoedig weder het koffijhuis, om het, nu er op de menigte is ge schoten, te doen ontruimenthans met uitgetrokken sabel. Nog altijd is slechts één deur van het koffijhuis open. Doch de politie slaat de andere deur, welke in drieën opengaat, stuk, daarin bygeataan door de bende met hare knuppels, welke zich weder verzameld heeft. Kruit of patronen schijnt men in „De Leeuw van Waterloo" niet meer te hebben. Ten minste er wordt niet geschoten. Maar thans begint men, terwijl nu binnen een nog grooter tooneel van verwarring en schrik ontstaat, van daar uit naar buiten, met alle projectielen te werpen, welke men voor de hand heeft. Stoelen, bierglazen, aschbakjes, flesschen, vliegendoor de lucht. De politie is nog altjjd buiten, want de menigte van binnen houdt haar tegen en intusschen trachtte men daar de lampen te dooven door ze stuk te slaan, om in het duister te kunnen zyn. Slechts een lamp houdt het uitwel was haar ballon en glas gebroken, doch zij beschjjnt, al heen en weder slinge rende, de ontzettende verwarring, die binnen heerscht. De deur is eindeljjk geheel naar binnen gedraaid en nu ontstaat in het koffijhuis een algemeen sauve qui peut. Mannen en vrouwen willen naar buiten vlugten, doch stuiten op de politie-agenten en de jongens, de eersten die er met het platte van de sabel, de anderen die er met hunne knuppels op los slaan, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat daarbij enkele min of meer zware verwoudingen zyn toegebragt. Binnen vjjf mi nuten schjjnt het koffijhuis ledig. De jongens heffen een kreet van overwinning aan, onder het geroep van „Leve de Koning! Weg met de sociaal-democraten Oranje boven!" en maken zich van de brandende lamp meester, welke in triumf op straat wordt uitge doofd, terwjjl het nu in het koffijhuis stikdonker is. Nadat de politie, die eenige personen, naar men zegt o. a. Van der Stadt, had gearresteerd, licht had ont stoken, vond men den eigenaar van het koffijhuis, met zijne vrouw, meer dood dan levend achter het buffet verborgen. Zij werden naar het politiebureau gebragt. In het koffijhuis heerschte de grootste verwoesting. Alles lag dooreen spiegels waren kort en klein ge slagen. Een persoon, onder het biljart verborgen, werd nog naar het bureau gebragtmen had ook, evenals met de vorige arrestanten moeite hem tegen het volk te beveiligen. Bij het oproer werden zeer vele personen gewond, waarvan 23 in het gasthuis werden opgenomen. Hiervan keerden heden weer 18 huiswaarts. Er hadden vele arrestatiën plaats. In de „Leeuw van Waterloo" vond men een zesloops revolver, waarvan een loop nog geladen. - Vóór het koffijhuis, dat nog bloedige sporen vertoont, bewegen zich duizenden nieuwsgierigen. Tegen heden avond zijn strenge voorzorgsmaatregelen De socialisten vergaderen heden te half negen in het „Volkspark." Ams terdam, 23 Febr. De beide laatste ver pleegden der onlusten van July jl. Louis Weinberg en Johannes van Dam, beiden ongehuwd, hebben dezer dagen, geheel hersteld, het Gasthuis verlaten. Een jongmensch van circa 25 jaar, kruideniers bediende, maakte heden morgen in het Vondelspark een einde aan zjjn leven door zich een schot door de slapen te jagen. Zijn lyk werd naar het Gasthuis MLifiaeltmvg:, 23 Febr. Van de werf „De Volharding", onder boekhouderschap van de firma Bouwmeester, Boreius en Van der Lejje, werd heden met goed gevolg te water gelaten het ijzeren barkschip „Willem Christiaan" (de beide voornamen van wylen den heer Mr. W. C. Borsius), groot 400 registertonnen, lengte 40,50, breedte 9 eo diepte 4,70 Meter. Het is geclassificeerd by „Special Lloyd's Survey" en bjj de hoogste klassen van „Veritas" en de Nederlandsche Vereeniging van assuradeuren. Het is bestemd voor de groote vaart en voor reke ning van de firma die het bouwde, In de heden gehouden zitting van den gemeente raad is ingekomen een scbrjjven van den heer Mr. C. J. Pické, waarbij hy onder mededeeling dat hem door Z. M. met 1 April a.s. eervol ontslag is verleend als burgemeester dezer gemeente en hy dit om gezond heidsredenen heeft verzocht afscheid neemt van de vergadering, onder dankbetuiging aan ieder voor de hem gedurende zijn ruim 7-jarig bestuur verleende steun en medewerking. Op voorstel van den waarn. voorzitter, den wethouder Ermerins, wordt besloten den heer Mr. Pické schriftelijk het leedwezen dezer vergadering te betuigen over zijn genomen besluit. Verder is overgelegd het van den heer Th. Stang te 's Gravenhage ingekomen tweede gedeelte van zyn onderzoek in zake de drinkwaterleiding, met daarbij behoorende teekeningen en aardmonsters. De behande ling dezer zoo belangrijke zaak is vooralsnog aange houden. Nog is aan de ledon in druk rondgedeeld een door Burg. en Weth. opgemaakt overzigt betreffende den financieëlen toestand dezer gemeente. De heer J. Smits te Middelburg, die evenals voor vyf jaren op den 19en Febr. jl. Z. M. den koning een dozyn door hem gebakken wafelen aanbood, heeft van den hofmaarschalk en kamerheer-ceremoniemeester des konings een schry ven ontvangen waarbij gemeld wordt dat Z. M. het aangebodene met welgevallen heeft aangenomen en den schenker 's konings dank wordt betuigd. Goes, 23 Febr. Na eene 13-jarige afwezigheid keerde in Augustus 1885 een persoon alhier in de Ouderlijke woning terug, die altijd iD den vreemde had verblyf gehouden, zonder dat de ouders dit hadden kunnen ontdekken. Nog geen 2 jaren is hij hier en het schynt hem weer te eng te worden, want eerstdaags gaat hij nu naar Transvaal. Goes, 24 Febr. Aan een verkeerd adres wasjde man, die aan het postkantoor kwam solliciteeren naar de betrekking van knecht in het gasthuis -- Den heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe is in zjjne kwaliteit van voorzitter der feestcommissie op 19 dezer het eere-lidmaatschap aangeboden van het muziekge zelschap „Conatantia" te Borgerhout. Bjj gelegenheid van het Blaauheenfeest ontving genoemde heer eene gelyke onderscheiding van het gezelschap te Zele. Men spreekt van een 60tal besmetten door trichineneen paar personen moeten niet buiten levens gevaar zijn. De slagers te Goes ondervinden, wat zeer natuur lijk is, in de laatste dagen maar al te zeer de gevolgen der heerschende ziekte. Het varkensvleesch heeft weinig aftrek, zoodat zy, die nooit anders dan varkens slagten, zich genoodzaakt zien rundvleeach te gaan verkoopen. Zieriljzee, 24 Febr. De in hèt Herv. Diaconie- Verplegingshuis alhier ontvreemde collecte-bussen zijn heden morgen gevonden in eene sloot nabij de hof stede van den heer A. J. Capelle onder deze gemeente. De inhoud was verdwenen, doch op den wal heeft men nog een dubbeltje gevonden, zoodat zij zeer waar schijnlijk aldaar zyn geopend. De dader of daders zjjn nog onbekend. Het Geregtshof te 's Gravenhage behandelde heden het appel van een vonnis der Regtbank te Zierikzee waarbij een voerman uit Zonnemaire veroordeeld is tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van een kist met suikerwerkac. Adv. Gen. Mr. Bijleveld eischte de bevestiging van het vonnis. Zooals uit achterstaande advertentie blykt, zullen de Vereenigde Tooneelliefhebbers van Dordrecht op Dingsdag 1 Maart alhier eene voorstelling geven en wel met medewerking van Mevr. Larondelle—Bouw meester en Dames-Dilettanten. Dit gezelschap, dat reeds in verschillende plaatsen des lands met het beste succes is opgetreden, zal, naar wij verwachten, ook hier eene volle zaal vóór zich vinden. De inteekenlyst belooft reeds goed, doch wij gelooven wel dat er nog enkele plaatsen open zyn. De Koningin van Engeland en de Koning en Koningin van Zweden hebben onzen Koning en Ko ningin doen gelukwenschen met den goeden afloop van het ongeluk op Zaturdag jl. Naar het „Vaderland" verneemt heeft Z. M. de Koning aan Anton Kabelaar, die Zaturdag de hollende paarden voor het rijtuig van H. M. tot staan bragt, levenslang eene wekelijksche toelage van 5 toegekend. Kabelaar zal ook eene medaille ontvangen. De arbeiders van de firma H. P. Gelderman Zoon te Oldenzaal, 750 in getal, ontvingen op 's Konings 70e verjaardag van hunne patroons ieder een spaarbank boekje met eene inschrijving van f 5.' Vóór in ieder boekje leest men „Ik heb er altyd prys op gesteld, dat het myne ar beiders goed gaat en dat zij door zuinigheid en overleg in hunne behoeften voorzien. Er zijn velen, die dat kunnen en zelfs nog aardig besparen, en die dat niet doen, zijn dikwjjls in verlegenheid. Thans sparen onge veer 250 arbeiders en 500 doen het nietde eersten hebben net goed, de laatsten veelal slecht. Daarom verzoek ik u dringend om wekelijks minstens 10 cent in de spaarkas der fabriek gedurende een geheel jaar te laten staan, en wie dat doet ontvangt van my vyf gulden, die nu reeds ingeschreven worden. „Ik geloof dat gij, eenmaal aan het sparen zijnde, daarmede zult voortgaan, en iederen cent tweemaal zult omkeeren alvorens gjj hem eenmaal onnuttig uitgeeft. De rast en het geluk van uwgeheele leven is daarmede gemoeiddaarom dan flink begonnenik zal er op toezien en hoop, dat na jaren de meesten uwer mjj nog dankbaar zullen zijn voor deze opwekking. H. P. Gelderman." De Katholieken in Nederland zullen den Paus bjj gelegenheid van zjjn gouden priesterfeest een album aanbieden, dat, onder den naam van „Neerlandia Ca- tholica", een aanschouwelijk beeld zal geven van de ontwikkeling van het katholieke leven in Nederland. Donderdag middag omstreeks drie uur heeft te Gotha de verbranding van het stofi'eljjk overschot van den heer Eduard Douwes Dekker (Multatuli) in den lijkoven plaats gehad, in tegenwoordigheid van zijne weduwe, een paar bloedverwanten en twee vereerders uit Middeldurg van den grooten denker. Er is geene Ijjkrede gehouden. Er waren eenige kransen nit Nederland gezonden, waaronder een van de Vereenigde Tooneelisten uit Rotterdam. Aan de Middelburgsche krans was een strik beves tigd, waarop te lezen stond: „Wie was de man, die gestorven is Eo men zal zeggen„Hij was goed en regtvaardig. Te Kloetinge zjjn tot op heden als lijdende aan mazelen aangegeven 204 kinderen, waarvan 182 her steld. De overige 22 komen voor in 12 gezinnen. Woensdag is, naar men ons uit Poortvliet meldt, in een greppel van een stuk land in den Jongen Hoek gevonden het ljjkje van een pasgeboren ot althans zeer jeugdig kind. Bjj de Ijjkscbouwing bleek, dat de hoofdschedel gebroken was, terwjjl de onderkaak ont brak. Ook was er van hart, longen en ingewanden geen spoor meer te vinden. Alleen aan armen en beenen waren de spieren aanwezig. Waarschynlijk heeft het er al eenigen tijd gelegen. Eenig stroo, er bjj gevonden, doet vermoeden, dat men het daaronder verborgen heeft. Wie de dader of daderes is, ligt in het duister en zal welligt evenmin bekend worden, als tot nog toe eenig licht is opgegaan over een zelfde ljjkje, het vorig jaar aan den zeedjjk aldaar gevonden. Nabjj Bergen op Zoom is, vermoedelijk door het spelen van kinderen met lucifers, de woning van I. GooBsen een prooi der vlammen geworden. Het oudste kind van 5*/a Ja&r is met brandwonden overdekt en ligt zeer bedenkelyk; het jongste, van 20 maanden, werd half verkoold gevonden. Een felle brand heeft Maandag nacht te Zeven huizen een huis, bewoond door yjjf gezinnen, in de asca gelegd. De bewoners hebben daarbjj alles verloren, daar niets gered i3, en ook niets verzekerd was. De oorzaak is nog onbekend. Bjj den landbouwer J. Willeins te Weert, brat Dingsdag nacht, door eene onbekende oorzaak, brand uit. De woning en de schaar werden vernield. Het verbrande was verzeketd. Te Nieuwe-Pekela is zekere De Haan, volgens zijne eigene verklaring, door zyn zoon met een dubbel loopgeweer in de borst geschoten. De ongelukkige is kort daarna bezweken. Voortdurende twist en tweed ragt in de huishouding moet de oorzaak van deze misdaad zijn. De Vereeniging tot bevorderiog der belangen van den handel en neringdoenden stand te Zwolle, heeft besloten om aan den Raad aldaar te verzoeken den gaspr jjs van 7 cent te brengen op 5 cent per M.s, daar men het niet billjjk vindt, dat de groote over winst der gasfabriek geheel komt ten bate van alle belaatingbetalenden, ook van hen die geen gasver- bruikers zijn. Een schutterpligtige te Schiedam, die zich vóór 1 Junjj 1886 voor den schuttersdienst moest aanmelden, deed die aangifte op 1 Junij en werd wegens te late aanmelding, met f 15 boete gestraft. Hij betaalt de boete, doch men verzuimt de kwitantie te zegelen. Daarop volgt eene aanklagt en den schuttersraad wordt eene boete van 25 opgelegd. Het dorpje Tudderen, bjj Sittard, is in verslagen heid. Zekere Leonard Schurgera aldaar, een geheel alleen wonend en behoeftig man, ruim 70 jaren oud, ie Woens dag ochtend vermoord in zyne woning gevonden. Men kan niet vermoeden wat de aanleiding tot de misdaad was, veol minder door wien het gruwelstuk is gepleegd. KERKNIEUWS. Oosterland. De bevestiging en intrede van den heer B. Bollée, candidaat tot de H. D. zullen alhier plaats vinden op Zondag 6 Maart a.s. des vóór- en des namiddags. De bevestiging zal plaats hebben door den heer L. A. F. Creutzberg, pred. te Beekbergen, voorganger van den nieuwen predikant. Aangenomen: naar Chaam c. a. C. J. Montjjn te St. Philipsland. Drietal te TholenDs. Wolf te Odijk, Ds. M. J. Bouwman te Meern, Ds. F. J. Ringeling te Krimpen aan de Lek. Ook de Kerkeraad van de Lemmer, waar ds. Wiersma voorganger is, besloot zich af te scheiden van het Synodaal verband. Gemengde Berigten. Dat de nieuwe kegelbrug te Zierikzee solide gebouwd is, werd op het jongste Koningsfeest bewezen. Toen is er een bemand en beladen fregatschip overgegaan en de brug heeft dus bewezen méér dan voetbrug te zyn. Den lOn Februarjj is uit Australië naar Londen vertrokken een stoomschip met 17 duizend bevroren geslachte schapen aan boord. Dat er veel makke schapen in één hok kunnen, geljjk het spreekwoord zegt, daarvan leveren deze 17 duizend het welsprekend bewjjs. Een populair Londensch predikant hield midden in zjjn preek op en zeide„Ik kan myne hoorders mededeclen, dat er zakkenrollers in de vergadering zjjn. Hst hindert mij in het geheel niet dat zij er zijnintegendeel ik wil hopen dat zij mjjne woorden zullen ter harte nemen. Maar toch acht ik het noodig hen te zeggen, dat het oog der Voorzienigheid op hen gerigt is en dat er politie-agenten bij de deur staan." Een probaat middel 1 Het is bekend, dat de hooge dames hoeden in de schouwburgen veel last geven. Een opera-directeur kwam op het denkbeeld het volgende te doen aanplakken„Alleen oudere dames is het veroorloofd de hoeden op te houden." Het gevolg was natuurljjk, dat geen dame haar hoed op hield, want welke dame wil oud zijn Ia de duinen zegt mea Dat bon niet altijd goed kan wezen, Kwam dezer dagen klaar aan 't licht, Toen hy een zwartrok wou genezen Van het verzaken van zyn pligt. Een jonge leeuw te Z. liep Zondag avond brullende van verlangen den Grachtweg op en had het geluk een juin-pogeltje te pakken, dat hjj met genoegen heeft verslonden. Nu, het vogeltje was niets bevreesd van dat dier. Een timmerman en zijne vrouw te Oude. moesten eerst hunne Bchulden betalen vóór zy weer naar eene rederjjkerskamer gaan, anders zullen zij er pu bliek om gemaand worden. „Wel, wel" zegt een smidszoon te Krabbendorp, „wjj hebben toch nog al wat geld bij elkander gekregen voor het Koningsfeest, maar als ik met de kermis ook eens rond gegaan had om wat geld bjj elkander te krijgen, dan had ik met mjjn meisje kunnen gaan rjjden, maar toen had ik geen meisje en geen duiten." De gouden ploeg of zoogenaamd de rondloopers kunnen met behulp van de geheele gemeente het dorp zoo niet versieren als het jongelingsgezelschap „Eendracht maakt macht" uit zich zeiven. „Gelukkig", zegt een meisje van een schipper te Tholen, „wat zit er bjj mjj toch een zegen in die acht guldeD, want nu houd ik er al een slagter en een groentenboer van de fijnste soorten op na. Maar Jannetjehoudt uw mond toch digt, Want 't loopt te erg in het gezigt, En als gjj de waarheid eens wildet spreken, Zoudt ge dan geen enk'le aardappels eten Als een zeker bakkers vrouwtje te Zo. nog meer ter soirée gaat, moest zy wat minder verbeelding hebben, anders zal er nog meer over haar worden gesproken. Vrouwtje, met uw bleek gezigt, Denk dat veel komt aan het licht. Ook van wat vroeger is geschiedt, Is geheel nog niet in 't niet. De oorzaken zijn bekend Van al wat wordt rondgevent Zeker is het en gewis 't Bjj haar altijd kermis is. Ingezonden Stukken. Haamstede, 22 Februari '87. Waarde Heer Zegers! Eerst heden vind ik tijd, om U te antwoorden op Uw ingezonden artikel, voorkomende in den Z.Zeeschen Nieuwsbode d. d. 19 dezer. Allereerst dan, wil ik gaarne erkennen, dat mij de gave niet geschonken is, met weiDig woorden véél te kunnen zeggen, vandaar ook, dat ik, niet dan bjj hooge noodzakelijkheid, geljjk nu, in 't publiek schryf of spreekmaar desniettegen staande zal, telkenmale als U, of wie ook goed mocht kunnen vinden, het achtenswaardig Bestuur onzer ge meente, waaraan wjj, als gemeentenaren zoo ontzettend veel verplicht zijn, of wel, geachte Ingezetenen die hij zoovele gelegenheden, bljjken hebben gegeven tjjd, geld en zorgen over te hebben, tot het welzijn van ons dorp, ter veraangenaming der inwoners, op ongemoti veerde gronden hun, in 't publiek te critiseeren, mjjn Zeeuwsch bloed in gisting komt en zal ik trachten, met al wat in mij is, dergelyke personen het onvoeg zame daarvan onder 'toog te brengen. Dat U dit in het onderhavige geval onaangenaam is, vind ik, en velen met mij, hoogst natuurlijk. U vindt het „gansch natnurlyk" dat er, om den Burge meester onzer gemeente niet te beleedigen, van parti culiere zjjde geene stappen zjjn gedaan ter feestviering op 19 dezer. Eilieyesta mij toe, dat ik even Uw herinnerings vermogen scherpen ga, door er U op te wjjzen, dat onzen Burgemeester, op de leesgezelschapsvergadering in Januari l. 1., waarbjj gjj tegenwoordig waart, bij herhaling zelf zoover zich heeft uitgelatenopenljjk, eenige heeren, in het gezelschap aanwezig, daartoe aan te sporen, of wenscht ge ook dat te negeeren Het is toch al te dwaas, terwjjl dat blykbaar de Burgemeester juist te kennen gaf, dit te verlangen, thans te willen beweren, dat men uit kieschheid tegenover den Burgemeester, niet handelend wilde optreden. Aangenaam was het mjj, dat ge hebt willen bekennen, dat het eerste gedeelte van Uw vraag, „wie de Heeren der feestcommissie die taak hadden opgedragen," had achterwege knnnen bljjven. Naar Uw oordeel, ben ik U de beantwoording van bet tweede gedeelte dier vraag „met welk recht is dat geschiedt," schuldig gebleven. Dat antwoord ben ikU geenszins schuldig gebleven, maar het komt mjj voor, dat ik mij voor U, ten dien opzichte, niet duideljjk genoeg heb uitgedrukt. Welnu dan, andermaal. B. en W. hebben, en zéér terecht, toen niemand het initiatief nam, wat elk ander Burger der gemeente in overleg met het Bestuur ge rechtigd was te bewerkstelligen, de commissie benoemd. Nu vervolgt ge B. en W. met Uw critiek, wilt hun dat recht betwisten, maar waar wordt dan bjj de Nederlandsche wet eene dusdanige handeling, verboden? Zoolang U geen bewysmaterieel aanvoert, dat de wet zoo'n wjjze van handelen verbiedt, zjjn B. en W. ook daartoe gerechtigd. Ge verlangt dat ik U mededeel, „wie" U gevraagd heeft om op 19 dezer in de kérk eene rede te willen houden. Mjjn antwoord daarop isdat mjj officiéél is meegedeeld, dat de heer H. C. Bolle, lid der feestcom missie, door zyne medeleden is opgedragen, U beleefd uittenoodigen tot het houden eener feestrede in de kerk, en dat genoemden heer H. C. Bolle, een weigerend antwoord van heeft ontvangen. B. en W. konden, al hadden zjj, over een in deze van Uwe zijde misplaatst gevoel van eigenwaarde, gedacht, van hunnentwege nimmer U daartoe kunnen verzoeken. Wjjl de feestcommissie was benoemd, en die benoeming had aanvaard, lag alle verdere handeling ter feestviering buiten hun. Ja, door dit te doen, zouden zij in de rechten der commissie zjjn getreden. Ge hadt evenzeer kunnen verlangen, dat B. en W. persoonlyk met de inteekenlijst gewapend, om Uwe bjjdrage waren gekomen. Noch 'teen, noch 'tander gaat op. Dat het U verheugt (sic) dat ik behoefte kryg aan een „gemoedelijk" woord, en op wat wjjze ik U dat zou hebben te kennen gegeven, is mjj niet begrypeljjk. Immers, ik schreef over een „gemoedeljjk" woord tot Uwe medegemeentenaren te sprekenik vroeg dat geenszins aan U voor mjj zelve. Dit tot U naricht. Dat ik geen lidmaat ben, en nimmer bjj U ter kerke kom, heeft gegronde reden, doch ik geef U de verze kering, dat, wilde ik lidmaat zjjn, ik was het, wilde ik bij U ter kerke komen, ik kwam. Mjjn fodsdienstzin en mjjn leyen ten dien opzichte kan, it te zeggen, boude U mjj ten goede, door elk predikant beoordeeld worden. Uwe uitdrukking van onbeschaamdheid is van dien aard, dat ik niet zoo onbeschaamd wil zijn, op, die, Uwe onbeschaamdheid, te repliceeren. Beschaafde menschen, spreken en schrjjven beschaafde taal Had ge niet in Uwe kwaliteit als Predikant in het publiek geschreven, zeker had ik U dan ook slechts geantwoord, invoege als ik zulks deed, echter met weglating van datgene wat op Uw ambt betrekking heeft, ge zyt d&ürvan dus zeiven de schuld. Ten slotte nog ditdat het U, volgens de wet, ge gund is, zonder tegenspraak te behoeven te duldenop den kansel te spreken zoodra ge echter daarbuiten in 't publiek U doet hooren, houden die rechten op. Verder heeft de Redactie van een blad, alléén het recht van beoordeeling om een ingezonden stuk al dan niet te plaatsen, het is niet aan U zich dat recht aan te matigen. Ook dit zal mijn laatste woord in deze wezen, wel ware het te wenschen dat Uw eerste nimmer het licht had gezien, waardoor ook het door mjj geschrevene zou zijn weggebleven, en veel onaangenaams zou zyn voor komen. Achtend, BON Jr. Zierikzee 22 Februari 1887. Geachte Heer Redacteur Dat de feestviering van den 19 Februari 11. alhier op zoo'n uitstekende wjjze is geslaagd, is wel in de eerste plaats te danken aan de beleidvolle wijze waarop dat feest door de commissie van „Nut en Genoegen was georganiseerd. Ik acht het daarom niet ongepast, en ik vertrouw de tolk van al de burgers onzer stad te zijn, wanneer ik genoemde commissie dank zeg, voor de moeite die zij zich getroost heeft om tot zulk een schoon resultaat te gerakende commissie heeft weer eyenals zoovele jaren, getoond, dat zjj de kunst van feesten te organiseeren uitstekend verstaatdaarom hulde aan de wakkere commissarissen van „Nut en Genoegen." U mjjn dank betuigende voor de verleende plaats ruimte, blijf ik M. de R. UEd. Dw. Dr. O. Prjjzon der Boter on Eieren. Zierikzee, 24 Februari 1887. Boter hoogste koers 0,56 en laagste koers 0,50 Eer 5 Hectogram. Kip-Eieren hoogste koers 0,80 ui koers 0,70. St.-Maartensdyk. Marktbericht: boter f 0,45 per halve Kilogram of 5 ons. Yerseke. 25 February. OESTERBEUR8. Verkocht eerste soort afsteek8el J 1, STOOMBOOTDIEN ST Middelburg en Zierikzee. FEBR.-MAAR T 1887. Van MIDDELBURGVan ZIERIKZEE 'smidd. 12,u. Zondag 27 2, Maand. 28 's morg. 11,— Zaterd. 26 's morg. 8,— u. Zondag 27 8,-» Maand. 28 7,— Maand. 28 'a midd. 2,30» Dinsd. 1 3,-» Woens. 2 3,— Dond. 3 3,— Vrjjdag 4 3,-» Dinsd. 1 Woens. 2 Dond. 3 Vrjjdag 4 7,30 7,30» 6,30»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1