ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. 45s,e Jaarg. EEN NATIvÜNALE FEESTDAG. No. 5551, Zaturdag 19 Februarij 1887. KENNISGEVING. ÏÏËRÏJK 1887. Nieuwstijdingen. üPuitschltinïi. üüefterlantr. Verschijnt P1NG3DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADVKRTENTIËN, van 1-3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kun/téri uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voonniddags 10 ure bezorgd worden. Graote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Heden ochtend, 19 Februari, met het aanbreken van den dag" schreef de Nederlandsche Staatscourant van 22 Februari 1817 toen geen eenvoudig advertentie blaadje) 1hebben het gelui der klokken en 101 kanon schoten aan de ingezetenen dezer residentie de verlossing aangekondigd van H. Keiz. Kon. H. de Prinses van Oranje', welke alle-hoop vervuld heeft door den Neder landers een erfgenaam van de dapperheid en deugden van Zijnen doorluchtigen vader te schenken. Hefi\ïa s onmogelijk de vreugde en geestdrift welke in dit oogen blik alhier beepobeD uit ie drukkenhet is een Wezenlijk algemeen familiefeest" Zóó werd de geboorte van Koning Willem de Derdede pasgeboren erfprins, die den 19 Februari 1817 te Brussel bet levenslicht zagofficieel aangekondigden thans na een tijdsverloop van zeventig jaren voor veler menschelijk leven de grens wordt allerwege in den landetot in het kleinste gehucht, nu niet in de Vefeenigde Nederlanden, maar in Nederland en zijne overzeesche bezittingen, ter wille van »den laatsten mannelijken afstammeling" van het Huis van Oranje op nieuw feest gevierdhet is nuin Noord-Nederlandop nieuw een wezenlijk algemeen familiefeest. Maar welk verschil tusschen 1817 en 1887Toen een machtig rijkuit het tractaat van Weenen voort gekomen onmisbaar geacht om het politiek evenwicht van Europa te handhavenen dat de verbroedering van alle Nederlanders ten doel bad. In het hart van dit wereld deel zou onder den scepter van een constitutioneelen vorst, door wijze en zelfstandige staatslieden omringdeen mach tige staat verrijzen, groot en voorspoedig als onder de vorsten van Bourgondië en Oostenrijkkrachtig door bin- nenlandsche eendracht, eerbied afdwingende aan bet buiten land, een toonbeeld van rust, vrede en verdraagzaamheid voor het vaste land. De handel in Noord-Nederland zou de hand reiken aan de nijverheid in hel Zuiden; verschil van godsdienst zou geen bezwaar maken, want ten gevolge van de vrijheid, aan den godsdienst verzekerd, zouden anders denkenden elkanders overtuiging eerbiedigen. Door het bloed, dat op de velden van Waterloo was gevloeid, was bet verbond tusschen Noord en Zuid bevestigd. Bij de vaststel ling der wetten zouden zooveel mogelijk alle belangen in bet oog worden gehouden. Hoe kort duurde deze gunstige verwachtingDe diploma ten, broederlijk bijeengezeten, mogen in hun' raadzalen gren zen teekenen, kaarten wijzigen, volkeren samenvoegen den publieken geest kunnen zij niet leiden, nietbeheerschen. Opdat Noord- en Zuid-Nederland het evenwicht in Europa zouden kunnen bewaren, moest er tusschen de beide deelen van hetzelfde rijk evenwicht bestaan. Onmiddellijk na de vereeniging deed in beide deelen de reactie zich gevoelen, niet op een enkel afgesloten gebied. De verdeeldheid openbaarde zich op ieder terrein. Tusschen Noord en Zuid bestond niet enkel verschil van godsdienst, maar verschil van opvatting omtrent de ware constitutioneele beginselen, verschil van inzichten omtrent de voordeeligste stelsels van belastingwetgeving, aanhoudende botsing tusschen de be langen van handel en nijverheid, verschil in taal, in zeden, in sympathieën, wat het ergste was in volkskarakter. Kon onder die omstandigheden en juist op het oogenblik dat de Belgische bisschoppen Koning Willem I op alle'mogelijke wijzen den voet dwars zetten, toen de Kroonprinses aan een erfprins bet leven schonk, ooit vèrwacht worden,^lat die erfprins eenmaal Koning zQu ^orden van al de Vereenicde Nederlanden Toch. vierteen deel van dit-vereenigd Koningrijk thans eendrachtig en broederlijk feest, en brengt zijne ongeveinsde hulde aan den Vorst, wien bet zeldzame voorrecht te beurt valt gedurende een tijdvak van bijkans veertig jaren kroon en scepter te dragen. Het is alles niet rooskleurig in Neder land. Het is een treurig feit, te moeten erkennen dat de partijschappen en woelingen, die zeventig jaren geleden Noord- en Zuid-Nederland beroerden, in de laatste jaren, tusschen de zonen van hetzelfde vaderland, tusschen de natuurlijke deelen van hetzelfde lichaamtusschen de 'takken van denzelfden boom verdeeldheid hebben gezaaid. Klaagde men zeventig jaren geleden over het drijven dei- geestelijkheid, zoowel der oud-gereformeerde predikanten als der katholieke bisschoppen wie siddert niet bij de gedachte, welk gevaar ditzelfde drijven in de laatste jaren voor Noord-Nederland deed ontstaan? Geraakte toen het stelsel van handelsvrijheid, in Noord-Nederland schier alge meen verheerlijkt, met het beschermendstelsel, door het Zui den verdedigd, in hardnekkigen strijdwie betreurt niet den vinnigen strijd, die te dien aanzien thans in ons eigen land wordt gevoerd Riep toen het eigenbelang een onver- zoenlijken kamp tusschen de Nederlandsche zeehavens en die der Schelde in het levenwie wordt thans niet pijn lijk getroffen door den plaatselijken naijver tusschen de Nederlandsche zeehavens onderling? De godsdienstgeschil len zijn naar Noord-Nederland verhuisd, en op gelijke wijze is de onverdraagzaamheid toegenomen. Dezelfde staatkun dige partijen, die den val van het Vereenigd Koninkrijk hebben veroorzaakt, sckynen het er thans op te hebben toe gelegd ons eigen land te verzwakken. En toch vieren wij beden feest, omdat wij dit alles voor een oogenblik willen vergeten. De dag van heden vaagt al die kwade gedachten, al die sombere over wegingen voor een pooze uit onzen geest weg. Wij vergeten de godsdienstige en de staatkundige partij schappen, den heftigen strijd om de kerkleer, den nog vinniger strijd om het bestaan, bet rusteloos drijven der kerkelijken en het gewetenloos opzweepen der volksbarts- tocbten tot verwezenlijking van een onbereikbaar ideaal, want de Koning viert zijn zeventigjarigen geboortedag en aanzienlijken en nederigen, rijken en armen, onderen en jongeren, vurige en phlegmatische gemoederen, vrijzinnigen en rechtzinnigen, vromen naar de leer en vromen naar het hart, allen stemmen in met de bede, die beden opstijgt in de stad en bet land, in alle kerken, in alle woningen, in de volkrijke gemeente, op de eenzame heidedat de Koning blijve gespaard; dat de scepter niet van hem wijke; dat er voorspoed heersche in zijn gezin, in zijn land en mede binnen de grenzen van zijn rijk". Wat de Bosch Kemper in zijne staatkundige geschiedenis van Nederland omtrent Koning Willem de Eerste schrijft Zoo hij in het particuliere leven zwakheden i hebben, als Vorst had hij geen anderen hartstocht dan om Nederland spoedig groot en welvarend te zien", kan met bét volste recht ook van den vorstelyken kleinzoon worden getuigd. Als Vorst heeft Koning Willem de Derde van geen anderen hartstocht blijk gegeven, dan zijn volk gelukkig te maken. Hij kwam, onder buitengewone omstandigheden op den troon. Slechts kort te voren was de nieuwe Grondwet ingevoerd en daarmede het parlementaire stelsel in zyne volkomene zuiverheid. Of dit stelsel de vólle goedkeuring des Konings wegdroeg? Er bestaan redenen dit te betwij felen. In zijne jongelingsjaren opgevoed in de denkwijze zijns grootvaders, dat de Souvereine macht bij den Koning berust en de Volksvertegenwoordiging slechts zooveel macht geniet, als de Kroon verlangt prijs te geven, moest na de Grondwetsherziening van 1848 met dit stelsel voor goed gebroken worden. De Grondwet van 1848 ging uit van het beginsel van evenwicht tusschen twee zelf standige' machten, ,die in gemeen overleg met elkander samenwerken om bet algemeen belang te bevorderen. De aanneming van het beginsel van ministerieele verantwoor delijkheid maakte aan het onbeperkt gezag des Konings voor goed een einde. Misten de Ministers, raadslieden der kroon, organen van haren wil, het vertrouwen der Staten- Generaal, het regeeringsstelsel werd verlamd. Op den 12 Mei 1849, dus op twee-en-dertigjarigen leeftijd, zou de Koning te verklaren hebben of bij zich bij die beginselen kon ne- derleggen. Ondubbelzinnig klonk zijn mannelijk woord Ook den Koningen kleven menscbelijke zwakheden aan, en daarom behoeven zij instellingen en zelfstandige voorlich ting, opdat de Kroon een brandpunt blijve, dat weldadigen gloed verspreidt". Hij betoonde zich een constitutioneel Vorst bij uitne mendheid. Waar de geschiedschrijver, dien wij zoo even aanhaalden, onzen eersten Koning verwijt, dat hij geene zelfstandige, maar slechts volgzame staatslieden naast zich duldde, riep onze Koning bjj voorkeur de zelfstandige tot zicb, onverschillig van welke partij. Waar bij hem de over tuiging was gevestigd, dat geene parlementaire regeering denkbaar is zonder eene meerderheid in de Staten-Generaal, koos bij bij voorkeur degenen tot zijne raadslieden, van wie hij mocht onderstellen dat zij met de meerderheid eendrach tig konden samen wei-ken. Niet. zijne schnld is, wanneer die parlementaire regeering soms in personen-strijd ontaarde. Deze zuivere toepassing van den constitutioneelen regee- ringsvorm maakte, dat bij van de vruchten van dit stelsel zich een groot deel mag toeeigenen. En, moge men ook de keerzijden van ons parlementair stelsel bejammeren, te loochenen valt het niet, dat ons constitutioneel stelsel in de laatste acht-en-dertig jaren rijke en zegenrijke vruchten heeft gedragen. Aan den aanleg en de uitbreiding van ons spoor wegnet, aan het graven van veiliger en kortere waterwegen naar zee voorde beide eerste handelssteden in Nederland, aan de havenwerken in Vlis9ingen, dat nog eenmaal bestemd is eene schoone toekomst te gemoet te gaan, aan de vergroo ting des lands door indijking, aan de reusachtige spoorweg bruggen, die de bewondering des vreemdelings wekken, aan de afschaffing der slavernij in onze Oost- en West-Indische koloniën, aan de toepassing van vrijzinnige beginselen in Nederlandsch-Indië, voor zoover die met de bijzondere eischen van land en volk in overeenstemming kunnen wor den gebracht, aan de krachtige handhaving onzer vrijheden, ook der handelsvrijheid, aan de afschaffing der doodstraf, aan de invoering van het nieuwe strafwetboek, aan het prijs geven van belastingen op de levensbehoeften, aan de alge- meene opwekking van het publiek leven in Nederland om slechts enkele mijlpalen te noemen op den breeden par lementairen weg, sedert 1849 bewandeld, is ook den naam van onzen feestvierenden Koning verbonden. Hoeveel meer nog had kunnen worden tot stand gebracht, indien de oorlog in Atjeb, die reeds in 1870 werd voorzien, niet onverhoeds ware uitgebroken en eenige jaren te voren behoorlijk ware voorbereid 1 Maar zoo wij heden een constitutioneel Vorst onze onge veinsde hulde betuigen, die zich, gelijk den constitutioneelen Vorst betaamt, boven de partijen plaatste en de hoofden dier partijen tot zijne raadslieden koos, zoodra zij eene par lementaire meerderheid verkregen: vergeten wij vooral niet aan zijne persoonlijke hoedanigheden de welverdiende eer te brengen. Op vorstelijke wijze heefbonze Koning mild dadigheid uitgeoefend. Waar hij het zwaard niet uit de scbeede behoefde te trekken om een buitenlandscben vijand te bekampen, faalde bij nooit om de beurs te openen om den binnenlandschen vijandde armoede te bestrijden. Van an dere Vorsten zal men edele karaktertrekken vermelden, aan het slagveld ontleend. Een vrede-Vorst toont zijn heldhaftig karakter bet meest door menschelijkheid, door waardigbeid. Wie herinnert zich niet hoe hij by 't Oranje-feest van 1874 het geschenk, dat het volk hem aanbood, alleen aanvaardde onder de voorwaarde, dat hij het bestemmen mocht om de laatste levensdagen der strijders voor het Vaderland te ver zachten De daden van zelfopoffering by de overstroomin gen van 1855 en 1861 door hem verricht, vormen de schoonste bladzijde van zijn leven en deden hem den bjjnaam van »den Goede" verwerven, 's Vorsten terugkeer in 1861 was eene aaneenschakeling van triomftochten, te schitteren der, omdat zijne zegepralen zonder bloed waren bevochten. Vader des Vaderlands" waaden eernaam van •Willem de Zwijger". Toen onze Koning in 1861 met de hoogste eer in de hofstad werd ingehaald en de dichter Withuys het woord opvatte voor »de eenvoudige burgers der residentie", werd hij als Vader des Volks" verwelkomd". Welke dagen zullen voor Noord-Nederland aanbreken Zullen dweepzucht, onverstand en volksmisleiding voortgaan den pijlbundel te verscheuren en twist en tweedracht onder do zonen van hetzelfde Vaderland te zaaien? Of zalhet gezond verstand, dat altijd bet Nederlandsche volk eigen is, eindelijk bovendrijven? De toekomst zal op die vraag het antwoord moeten geven. Voor het tegenwoordige stemt ieder recht geaard staatsburger in met de bede, dat het Gode behage de volheid van Zijnen zegen over den Koning en het Konink lijk Hui9 uit te strekken en met den wensch dat dooi de liefde van een dankbaar volk bet geluk van zijn leven tot in hoogen ouderdom worde vermeerderd! Op dezen dag vieren wij een wezenlijk algemeen familie feest. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaturdag den 19 Fe bruary e. k., des voormiddags te halt twaalf uur, op bet Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 17 February 1887. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Voorstel om Z. M. den Koning geluk te wenschen met zyn 70sten geboortedag; enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat de Herijk in bet loopende jaar voor deze ge meente zal plaats hebben te Zierikzee in het gewone ijklokaal op het Raadhuis, den 22, 23, 24, 25, 26, 28 Februarij en den 1, 2, 3, 4 eu 5 Maart e.k., telkens van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur den 22 Februarij voor den herjjk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten. Zij verwittigen voorts de ijkplichtigeo lo. dat de herijk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden voorwerpen dan alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goeden staat bevindeD, zooals voor nieuwe maten en gewichten betaamt en geschikt zijn om te worden ge verifieerd en mitsdien zonder deuken, roest, vuil, beschadiging van verf, enz. 2o. dat alleen behoorlyk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kunnen worden onderzocht, en belanghebbenden er aan worden herinnerd zich by de terugontvangst hunner voorwerpen te overtuigen dat heze duidelyk de wettige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die by den herijk mogten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 3o- dat lengtematen, voorzien van merkteekenen of aanwijzingen, van onwettige of afgeschafte maten moeten worden afgekeurd en ten allen tyde in beslag genomen kunnen worden 4o. dat de onderdeelen van het Gram (Miligram- gewichten), uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ykkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd; en 5o. dat na het eiude van den termijn van den heryk (1 October as.) het gebruiken of voorhanden hebben van Maten of Gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57). Zierikzee, den 16 February 1887. De Burgemeester en Wethouders. J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De „Post" meldt dat prins Bismarck zich dezer dagen aldus uitliet tegen den heer Eijern, lid van den Pruisischen Landdag over de mogelijkheid van oorlog Gij weet evenveel als ik. Wy leven in vredestijd, maar zie de Pransche maatregelen, het bouwen van barak ken, de houding van generaal Boulanger en het voort durend geschreeuw van de Fransche Patriotten Ligue gedurende de laatste 16 jaar en dan weet gy, of en wat wy van Frankryk te vrezen hebben. -- Patrouilles zyn aan de Fransche grenzen ge plaatst om de Elzassche deserteurs uit het leger te arresteeren. De Fransche Regering heeft te kennen gegeven, dat ÏDdien een dezer patrouilles de grens mogt overachrjjden, dit als schending van grondgebied zal worden aangemerkt. 's Gravenliage, 17 Febr. De leerlingen van de scholen te 's Gravenhage, welke in den ochtend van den 19 February voor den Koning hopen te zingen, zullen, naar men mededeelt, daartoe worden toegelaten op het ruime plein of de plaats achter het Koninklijk Paleis, een voor het publiek afgesloten gedeelte. De vertrekken, dagelijks by HH. MM. in gebruik, feven een breed uitzigt. op de achterplaats, waar de inderschare zich zal opstellen. Het hulde-adres aan den Koning ia te 's-Hage door ruim 16,000 personen onderteekend. Botterdam, 16 Febr. Heden middag ongeveer te 12 uur had de aangekondigde „match" op de ijs vlakte te Slikkerveer plaats. De bezoekers waren weinig in getal, hetgeen te wyten was aan de weinige publiciteit die aan den wedstrijd was gegeven. Aan de „match" namen deel 2 Engelschen, nl. de heeren James Smart en George See, en 2 Hollanders, nl. Arie van den Berg uit Benthuizen en B. Kingma uit Grouw. De uitgeloofde prijzen waren voor den eerst aanko mende 100, voor den tweede f 50. De uitslag van den eersten rit was, dat George See won, die de baan van 3200 meter aflegde in 5 m. 51 '/s ,8- By den 2den rit werd overwinnaar James Smart, die met Kingma reed, en de baan aflegde in 5 m. 55 s. De einduitslag was, dat de lste pry a ten deel viel aan George See, die de baan aflegde in 5 m, 45 8., en de premie aan James Smart, die in 5 m. 53 s. de baan afreed Morgen (Donderdag) te half 12 uren zal de tweede „match" plaats hebben, waaraan dezelfde rijders om gelijke prijzen zallen mededingen. Botterdam, 17 Febr. Ook by de heden te Slikkerveer gehouden wedstrijd tusschen dezelfde per sonen op eene baan van 1600 meter, was de uitslag dat See de prys van f 100 en Smart de premie van 50 behaalde. Kingma was by Smart slechts s/s seconde achter. Breskens, 17 Febr. Heden viert de oudste be woner dezer gemeente Jacobus Verlinde zyn 95sten verjaardag. Met de Franschen in 1811 uitgetrokken, werd hy by Leipzig door de Oostenrijkers krijgsge vangen gemaakt, en trad by dezen in dienst. Later viel hy weer in handen der Franschen en werd na den slag van Waterloo in vryheid gesteld. Na dien tyd voer hy als schipper van Temeuzen en later, gedurende meer dan vyftig jaar, als beurtschipper van Breskens op Middelburg. Terseke, 15 Febr. De tweede vrucht die aan een appelboom by den heer P. Sandee alhier te be speuren wa9 in het najaar is nu byna tot rypheid gekomen. De vracht is geheel zacht en wanneer het in den herfst was, zou men zeker genegen zyn tot plukken. Deze week had iemand, die van Kruininge voor het aanstaande Koningsfeest wat vuurwerk medege- bragt had, het ongeluk dat de ligt ontvlambare stof plotseling met een zwaren knal ontplofte. De persoon had de tegenwoordigheid van geest om de kist, waarin het geborgen was, van zich af te werpen en zoodoende kwam hy met den schrik vrjj. Yerseke, 17 Febr. Verleden Maandag was er eene ongewone drukte onder de jeugd in deze gemeente. Velen waren in hun Zondagspakje getooid en begaven zich omstreeks 3 uur uit de school naar de Paarden markt. Onder leiding van den heer A. W. den Boer trad de schare langzaam vooruit door de Zandstraat, Damstraat naar het zoogenaamde „Polen." Naar „Polen?" zal welligt menigeen zich afvragen, naar „Polen Ja, lezer, in het weinig bekende en soms door het slyk byna ongenaakbare „Polen" moest de jeugd zjjn, om hun hartelykgeliefdenZondagschoolonderwyzer, den heer I. van Boven geluk te wenschen met de viering van zyne 25-jarige echtvereeniging. Met de grootste bereidwilligheid hadden zy eenige gelden verzameld en daarvan een kastje gekocht, datzy hem nu aanboden. Onder dankzegging werd het door hem en zyne echt- genoote aanvaard. De kinderen werden vervolgens op eenige versnaperingen onthaalt. De jeugd is aan hem ook veel verpligt. 's Zaturdags avonds wanneer een ander werkman eene zachte rust geniet, gaat hy naar de jongelingen om hun iets uit het woord Gods te verhalen. Een geheelen Zondag besteed hy aan de Zondagschool en is met zooveel ijver, lust en opge wektheid werkzaam, dat iedereen hem moet bewonderen en achten. En niet alleen bij de jeugd maar ook by ouderen is deze eenvoudige werkman om zyn ijver zeer bemind. Van kindsbeen af heeft hy altjjd by dezelfde familie gearbeid en dat zyne werkgevers over hem tevreden zyn, blykt uit de groote belangstelling, die zy hem dien dag betoond hebben. Verschillende ge- scheuken, waaronder eene nette hanglamp en inktstel, werden hem dan ook toegezonden. Het Groot- of Algemeen Armbestuur heeft ook nog J 100 gegeven om de armen op's Konings jaardag te bedeelen. Tholen, 17 Febr. By publieke veiling is de oude meestoof met daarby behoorende landerijen gekocht door den heer J. W. Wagtho voor 4435, Deze week is door den landbouwer Chr. de Wit een varken geslagt, dat schoon aan den baak 568 halve Kilo*8 woog. Op het Post- en Telegraafkantoor alhier zal 19 Febr. Zondagdienst gehouden worden. By de Rijksnormaallessen te Tholen kunnen op lo April e.k., nieuwe leerlingen worden aangenomen. Jongens of meisjes, die op dien datum den ouderdom van 14 jaren bereikt hebben, kunnen zich vóór 28 Febr. e. k. schriftelijk aanmelden by den Directeur, den heer W. J. Fryling te Tholen. Bruiiiisse. 17 Feb. De volgende feestelijkheden zullen bier op 19 dezer plaats hebben 10 ure 'e morgens. Optogt te paard gevolgd door eene symbolische voorstelling van de scheepvaart voorafgegaan van muziek. 3 ure, muziekuitvoering in de beurs. 6 ure, Zang- eu muziekuitvoering in de con ferentiekamer. 9J3 ure, muziek in de a giorno ver lichte beurs en afsteking van eenig vuurwerk. Het Rijkstelegraaf kantoor alhier zal op 19 dezer open zyn van des morgens 8—11 ure. Brouwershiiveu, 14 Febr. Naar wy verne men is de zuivere opbrengst der op 11 dezer ten voordeele der armen alhier gegeven soirée musicale et declamatoire 97,85. ZieriUxeo, 18 Febr. Het Post- en Telegraaf kantoor alhier zal morgen geopend zyn: des morgens 89, 's nam. 13 en 's avonds 89 ure. Door de Regtbank alhier is, ter vervulling van de opengevallen betrekking van griffier van het college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aan beveling jhr. mr. T. van Beyma thoe Kingma, griffier bij het kantongerecht en arrond.-schoolopzieuer te Lemmer; mr. J. F. van der Lek de Clercq, advocaat en gemeente-secretaris te Zierikzee en mr. J. Lechner, kantonregter-plaat8vervanger, advocaat en procureur te Schiedam. De heer D. J. v. d. Have, boomkweeker en zaad handelaar te Kapelle, behaalde op eene te Utrecht gehouden tentoonstelling voor zaaigranen twee eerste pryzen, nl. voor eene collectie gras- on klaverzaad en roode Brabantsche klaverbenevens twee eervolle vermeldingen voor Engelsch en Italiaansch Raygras. Naar men verneemt werd den ambtenaren der Rijkstelegraaf een paar, voor de meesten hunner on aangename verrassingen bereid. Bij Kon. besluit wordt nl. voor ieder dier ambtenaren die tot een hoogeren rang bevorderd wordt de bestaande zakelyke van 300 voor klerken, 500 voor telegrafisten zonder- en f 1000 voor hen met het postradicaal en hooger, naarmate van den rang die men bekleedt. Dat dit voor velen, vooral jongere beambten, zooals te Amsterdam en Rotterdam, die nimmer eenig gelde lijk beheer hadden een groot finantieel bezwaar moet opleveren ligt voor de hand terwyl alleen zy door den maatregel getroffen worden, die eenige verbooging in rang, niet in 't geldelijke te wachten staat. Waarom niet gelyke monnikken, gelyke kappen, zou men geneigd zyn te vragen. De tweede nog onaangenamer verrassing werd den- zelfde ambtenaren bereid, insgelyks by Kon. besluit waarbij de emolumenten of zoogenaamde premié'n met 25 pCt. voor sommigen met 28 pCt. worden verminden1. Deze en dergelüke tijdingen zyn gewis niet aanmoe digend, voornamelijk niet voor hen, die gedurende drie jaren op promotie wachten en niet in de gelegenheid werden gesteld examen te doen, van wie toch betrek kelijk zooveel kennis wordt geëisebt, by eene betrekke lijk geringe bezoldiging; „Eigen Hulp" te Amsterdam heeft aan eene com missie opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van lo. het stichten van eene coöperatieve bakkery 2o. het oprigten van eene coöperatieve vleesch- houwerjj 3o. het stichten van een koffiehuis met restauratie voor ambtenaren De directeuren der Arnhemsche bierbrouwerij „De Kroon", de heeren Werthemann en Türstig, hebben aan de commissie voor de viering van 's Konings verjaar dag aldaar het gulle aanbod gedaan, om ten behoeve van de bedeelden op 19 February 1000 1500 liter bier te verschaffen, ten einde dezen by de giften van spek, boonen enz. ook een liter bier te geven. Dit bier zal nu a.s. Zaturdag, des morgens te negen uren, tegelyk met het spek worden uitgereikt. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Tholen door Ds. H. Pop te Hagestein. Voor de 75 vacante gemeenten in de Chr. Geref. Kerk is nu nog slechts één candidaat beroepbaar. Beroepen tot predikant te Middelburg, ds, G. I, Barger te Driebergen. Ingezouflen Stukken. Mynheer de Redacteur Vergun my nogmaals plaats in uw veelgelezen blad, voor een kort woordje naar aanleiding van het lange stuk van den heer Bon Jr. Dat toch in veelheid van woorden niet altijd kracht gelegen ia, dat heeft de heer B. m. i. door zyn geschrijf op de duidelijkste wjjze bewezen. „Van particuliere zyde werd er in onze gemeente niets gedaan" zoo schryft de heer B. Gansch natuurlyk, dat te doen, zou geweest zyn eene beleediging voor den Burgemeester. Gelyk ik schreef zyn schier overal de ingezetenen door den Burgemeester, ter vergadering opgeroepen en op zulke eene oproeping hebben velen met my, doch te vergeefs, ook hier gewacht. Dat ik gedwaald heb met te vragen„Wie en met welk recht, zulks die heeren heeft opgedragen," dat zie ik niet in. Wie dat gedaan hebben ja, die vraag bad achterwege kunnen bljjven, maar 't scheen me zóó ongerymd toe, dat ik er geen bezwaar in zag, die vraag toch te stellen, 't Antwoord op 't 2de ge deelte myner vraag: „met welk recht is dat geschied?" dat antwoord blijft de heer B., zooals ik wel vermoed bad, my schuldig. Aangenaam zal 't my zjjn van den heer B. te mogen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1