Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5550. Donderdag 17 Februari/' 1887. 45sle Jnarg STAD ZIERIKZEE N°. I en 2. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZA.TLfRD.VG. De prijs per 8 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaateruimte berekend. HERIG T. Het No. dozer Courant van 1Ö Fo- bruarü a.s. zal Zatui-dag morgen in <le stad worden bezorgd. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de lste helft der maand December 1886 de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaats van bestemming, onbekend waren Van bet hulpkantoor Nieuwerkerk1. M. Visser, Bodegraven. 2. Pieter Kwaak, New-York. 3. F. Muller, Bremen. Algemeen Overzicht. Het is wel geen zeer dichterlijke vergelijking maar toch zjjn wij geneigd van den tegenwoordigen politieken toestand van Europa te zeggen, dat die zoo iets heeft van een pot die op het vuur staat en waarvan den inhoud nog zacht kokende is. Wordt het vuur daar onder weggenomen, dan kan het brouwsel gemakkelijk en goed bevonden worden, maar stookt men het vuur aan, en daarvoor is een enkel houtje voldoende, dan is er groot gevaar van overkoken, waardoor veel van het beste verloren gaat. Gelukkig dat tot hiertoe ieder een bevreesd is, het kokende vocht over de beenen te irjjgen en nu hij den mond reeds tot aanblazen had -gezet, zich voorloopig weet in te houden Er is echter niet veel noodig of de kans verkeert; een enkel woord, eene enkele misvatting kan vreeselijke gevolgen hebben. Wy behoeven niet op enkele landen te wijzen om het gezegde te staven. Onder verschillende vormen memen wy overal dezelfde verschijnselen waar. 't Is alleen de vraagniet van waar zal de victorie, maar -van waar zal de strijd beginnen. En daaromtrent moge men gissingen wagen of byzondere inzichten hebben, de beste profeten tasten misschien het eerste miB. De Bulgaai-sche quaes tie is wel eenigszins op den achtergrond gekomen, sedert hier en daar -allerlei gewichtige vraagpunten of opgeworpen of op mieuw te voorschijn gebracht zijn. De deputatie, die zelfs Griekenland heeft bezocht, zal wel eerstdaags huiswaarts keeren, als ze niet reeds is teruggekeerd. Ze heeft overal sympathie gezocht en die op enkele plaatsen gevonden. Maar het is gebleven en zal wel olijven by schoonklinkende woorden, want niet eene mogendheid heeft lust handelend voorop te treden. ^Waarschijnlijk zullen zy zelve bljjde zjju ala er maar oen einde aan de zaak is, al moeten ze zich dan ook schikken naar eischen, die niet overeenkomstig hunne wenschen zyn. (Zie telegram). Dat het in Duitóchland blyft spoken kan reeds daaruit opgemaakt worden, dat de kleine staat van beleg nu ook over de stad Ossenbach uitgesproken is. Men weet dat de wet, die zulk een staat van beleg beveelt, voornamelijk gemaakt is tegen de woelingen der sociaal-democraten en het verdient opmerking, dat overal waar die wet is toegepast de daardoor ontstane toestand voortduurt, omdat men nog niet tot opheffing heeft kunnen of durven overgaan. Ala een belangrijk teeken des tijds kan ook gelden het nu onloochenbare feit, dat twee hevige ultramontanen tegen den zin van den Palis gestemd hebben en zelfs de stoutmoedigheid hadden het Pauselijk schrijven daarover onder zich te houden en buune partjjgenooten daarvan onkundig te laten. Zij zijn er nu ruiterlyk voor uit gekomen en hebben er de verklaring aan toegevoegd, die men van hen zeker allerminst had verwacht, dat zjj in gods dienstige zaken den Paus wel wilden gehoorzamen, maar dat zjj, vooral waar het Blechts een wensch gold, niet tegen hun geweten konden of mochten handelen. Daarin ligt dus ook wel opgesloten, dat zij geen plan hebben om hun inzicht te wjjzigen. Trouwens men kan op die menschen, die aan zulk een gezag onderworpen zijn, maar weinig staat maken. Wij zijn meest ver langend te weten welken weg de sluwe Rijks-Kanselier zal inslaan om zijn doel te bereiken. Dat hij zyn zin krijgen zal staat vast, ware het alleen omdat de kerk vorsten zich nu met de zaak bemoeien. De bisschop van Munchen onder anderen heeft een schrijven aan zijne onderhoorigen gericht, waarin zy opgewekt worden om zich niet tegen 's Keizers wenschen te verzetten. Tengevolge van dezen loop van zaken vleien velen zich dat daarmede den Europeschen vrede vooreerst verzekerd is, maar zij zien voorbij, dat er andere zaken zijn, die hunne gerustheid wel eenigszins onberedeneerd maken. In Blugfelfmcl is weinig voorgevallen dat by- zonder de aandacht trekt en toch was ook daar zoo een en ander dat stof tot nadenken geeft. De Iersche zaken bleven in statu quo. Wij vernamen alleen dat er te Londen weder eene vergadering gehouden werd om te protesteeren tegen de laatste uitzetting van pachters. Daaruit blijkt, dat de brandende vraag warm gehouden -wordt. De laatst opgetreden Minister Goschen, die in het district waarvoor hy zitting had gevallen is, heeft in een ander zich weten te doen kiezen, maar daardoor ■wordt geenerlei kracht aan het Kabinet bijgezet. Voorts heeft de Regeering weder een bewjjs gegeven, dat welke partij in Engeland aan het hoofd staat, altijd ten aanzien van het buitenland dezelfde slimme tactifek gevolgd wordt. Er werden druk nota's gewisseld tusschen Londen en Constantinopel over de Egyptische zaken, bepaaldelijk over het bezetten van dat land door de Engelsche troepen. Nu heeft Engeland voorstellen ge daan die steeds onaannemelijk zyn, zooals men daar zeer goed begrypt, omdat zij veel te groote voorrechten aan het EDgelsche gezag zouden toekennen. Maar niet zonder grond vermoeden velen, dat het juist zoo in gericht is teneinde eene afwijzing te krijgen, die nieuwe onderhandelingen noodzakelijk maakt, waardoor dan Engeland de gelegenheid hebben zou om langer Egypte bezet te houden. In het Parlement daarover geïnter pelleerd, heeft een der Ministers verklaard, dat de loopende geruchten en de berichten der dagbladen on nauwkeurig zijn, doch er bijgevoegd, dat hij voorat nog den waren stand van zaken niet kan openbaren. De Fransche Kamer heeft een besluit genomen dat wel vermelding verdient, omdat zjj daarin het bewijs gaf, dat zij meer dan andere Parlementen inziet -wat voor het volk en voor zijne finantiën het heil zaamste ia. Zij heeft namely k beslist ten gunste van ■eene inkomsten-belasting en de Minister van Finantiën heeft zich gehaast de toezegging te geven dateerlang een wetsontwerp daartoe strekkende door hem zal worden ingediend. Zooals reeds vroeger gemeld werd, hebben de dynamietvrienden weder een zelfde poging gewaagd, die echter gansch anders uitgekomen is dan zij gedacht hadden. Wy meenen het vermeld te hebben, dat te Lyon eene ontploffing had plaats gehad, slechts enkelen zyn daardoor gekwetst en gelukkig niet ge vaarlijk. Maar in ieder geval blijkt er uit, dat mogelijk dezelfde geest voortwaait onder het volk en dat men den toestand geen oogenblik kan vertrouwen. Ook in Husland is weder een nieuw complot ontdekt, ditmaal onder de militaire studenten. Er zijn daar al heel wat nihilisten gevangen ensamenzweeringen ontdekt, maar het ras der samenzweerders sterft niet xiit en, zooals blijkt, treden zij steeds stouter te voorschijn. Het Kabinet in Italië, waarvan meu nu eene goede verwachting had en dat pas een votum van vertrouwen verkreeg, i9 nu toch afgetreden. Het was meest tenge volge van de hevige aanvallen der oppositie, die in- -tu8schen eene natuurlijke aanleiding had indeongunstige berichten omtrent de zaken te Mastowa. Het leger heeft vele en zware verliezen geleden en schoon dit nu wel niet de schuld der Ministers is, heeft men hen daarom aangevallen en ze hadden gelyk, dat zy zich toen terugtrokken om de verantwoordelijkheid niet langer te dragen. Er zullen nog heel wat troepen ter ver sterking moeten uitgezonden worden en dan is nog de vraag of de Abyssiniërs niet machtiger dan hunne vyanden zullen zijn. Nieuwstijdingen. SJntctifta, Uit Amerika komen berigten omtrent een sneeuw storm, zoo geweldig als in de laatste vijf jaren niet ia voorgevallen. Drie treinen bleven vyf mylen ten oosten van Michigau-city in de sneeuw vastzitten en ruim drie dagen waren er noodig, eer men met behulp van vier locomotieven hen daaruit kon terug halen. In het Duitsche plaatsje Fürstenwalde vond de volgende dwaze historie plaats. Een zuinige kastelein wilde de „staartjes" bier, overgebleven op een druk bezocht feest, benuttigen on zette zs zyn beide mcst- varkens voor. Kort daarna hoorde de kastelein geraas in den stalde dieren wroetten uit alle magt den bodem om, en toen zij naar buiten gelaten waren, holden zy door den tuin, alsof zjj bezeten waren, en toonden niet den minsten eerbied voor perken en hekken. De arme kastelein vroeg in zijn angst eene oude buur vrouw om raad, en kreeg van haar de zekerheid, dat de beesten het zoogenaamd „loopend vuur" hadden. De man wist niet beter te doen dan zoo gauw mogelijk naar een slagter te loopen en de varkens te koop aan te bieden. De slagter kwam en kocht de dieren voor een appel en een ei. Het loopend vuur ontstond thans werkeljjk, maar de varkens hadden er geen last van't was het verhaal hoe de kastelein zich had vergist dat de ronde deed in de buurt en hem heel wat plageryen op den hals haalde. De beesten waren ui. eenvoudig smoordronken geweest; toen zjj hun roes hadden uitgeslapen waren ze wel een beetje katterig, zooals ook „een dronken zwijn" dat ontnuch tert, wezen kan. Ze werden door den slagter naar Berlijn gebragt en met een ongehoorde winst verkocht. Brussel, 14 Febr, De Regering zal dit jaar geen leening behoeven te sluiten voor de buitengewone uit- faven, tengevolge van het ontwerp dat de Regering eeft ingediend, te dekken. Zij brengt schatkistbiljetten in omloop bij verschillende bankiershuizen en de spaarkas, zal wachten totdat de toestand wat ia opge klaard, om de vlottende schuld te consolideren. Wanneer de Regering het volgend jaar credieten zal aanvragen tot verdediging van de Maas, eerst dan zal het bedrag worden vastgesteld van de uit te geven leening. sllcÏJcrlftni». 's GS-ravenliag-e15 Febr. In de Tweede Kamer werd de behandeling der Grondwetsherziening voortgezet. De heer De Geer verklaarde Damens de antirevolutionaire partij de Grondwetsherziening onaan nemelijk en stelde eene nieuwe motie voor volgens welke de herziening beperkt zou worden tot hetkieB- regt en hoofdstuk 3 het eerst in behandeling zal komen. Deze en de motiën van de heeren Vermeulen en Keu- chenius kwamen in behandeling. De heer Lohman bestreed fel de grondwetsherziening en de liberalen, die de souvereiniteit der rede hadden voorgestaan, de Koninklijke magt hadden verkort en niets voor het volk gedaan. Hij werd door den Voor zitter geinterrumpeerd, omdat deze meende, dat hy de liberalen verweet het Huis van Oranje ten onder te willen brengen. De heer Lohman zeide, dat hy bedoelde dat dit het streven was geweest in de vorige eeuwen. Hy ver dedigde de motie-De Geer. De neer Ruys was tegen herzieninghij wilde wijziging van art. 194 (onderwijs) niet koopen voor algemeen stemregt, De heer Keu- chenius verdedigde uitvoerig zijne motie. Rotterdam15 Febr. Bij den Burgemeester alhier is eene gift van f 500 ingekomen van de Ned. Herv. Gem. te St. Petersburg, ten einde daarvoor aan behoeffcigen, zonder onderscheid des geloofs, op 'b Ko- nings verjaardag een goeden maaltijd te verschaffen. Breda, 14 Febr. Gisteren namiddag had een jongeling vau 14 jaren het ongeluk door het jjs te zakken en te verdrinken. Een moedigen cadet die te water giDg mogt het niet gelukken den drenkeling, die onder het ys geschoten was, te redden. Het ongeluk had plaats in eene diepe gracht even buiten de stad. Om half zes is het lijk opgevischt. Des avonds van dienzelfden dag gleed eene vrouw van 72 jaren bij de sluis aan de Gasthuis-kazerne in het water en verdronk. De soldaten hebben het lyk er uit gehaald. Goes, 15 Febr. Verscheidene jongens zyn gisteren en eergisteren proefondervindelijk overtuigd geworden van de broosheid van het ys. En hoeveel van die gratis-lessen zullen de overigen nog moeten ontvangen, eer zij er voor goed van afzien om over ijs van één nacht te gaan. Op dezelfde plaats waar Zondag een jongen een nat pak haalde, ging Maandag een ander onderzoeken of het ys nog niet dikker was geworden, natuurljjk met het gevolg dat ook hij kopje-onder ging. En wat kunnen volwassenen daartegen doen Als zy de bengels waarschuwen, worden ze nog uitgelagchen op den koop toe, en zakt de straatjongen er door, dan kan de waarschuwer nog trachten hem er uit te halen. -- De heer H. F. Van Renterghem zal een tweede tjalkscbip einde Maart of begin April van een stoom ketel en stoommachine laten voorzien. Dit schip, dat grooter is dan het eerste, en op Rotterdam vaart, wordt voor de beurt Goes—Amsterdam bestemden het eerste voor Rotterdam—Goes. Deze onderneming scbjjnt dus wel gunstige resultaten op te leveren. Onze kleine gemeente is in het bezit van niet minder dan drie vereenigingen, die ieder voor zich in haar vaandel voert: „Labor civis corona", maar dio dat doel op onderscheidene wijzen trachten te bereiken. „Eigenhulp" is meer de liberale, „Patrimonium" de anti-revolutionnaite rigting toegedaan, terwyl de „Sint- Jozefsvereeniging" uitsluitend uit Roomschkatholieken bestaat. Laatstgenoemde vierde Zondag haar 5-jarig bestaan, zij tolt 87 gewone en 22 buitengewone leden. Natuurlijk zouden de resultaten eener groote ver- eeniging, die alle werklieden, zonder onderscheid des geloofs, omvatte, van veel meer beteekenis zijn dan van drie kleine, die vaak nog niet eens parallel aan elkander loopen. Een vreemd ziekteverschijnsel, zoowel by kinderen als volwassenen, zoowel bij meer- als mindergegoeden, doet zich sedert eenige dagen in onze gemeente, en lang niet zeldzaam, voor. Het openbaart zioh door erg gezwollen oogen welke opzwelling zich meestal aan het gebeele hoofd mededeelt. Gebrek aan eetlust, luste loosheid en slapeloosheid zyn de naaste gevolgen. Een aantal volwassenen kunnen, zonder bepaald ziek te zyn, hunne gewone bezigheden niet verrigten, anderen moeten zelfs het bed houden. .Velen meenden dat het een der naweeën van de mazelen-epidemie zou zyn, anderen dachten aan vergiftiging door trichinen. Voor beide oorzaken schijnt evenwel geen grond te bestaan de doctoren kunnen geen oorzaak van het ziekte-ver- schynael opgeven. Teneinde daaromtrent zekerheid te krygen zal de geneeskundige inspecteur de gemeente bezoeken, Te 's Heerenhoek zal Zaturdag a. s. een optogt gehouden worden, waaraan O. a. zal worden deelge nomen door een ingezetene, De Koning genaamd, die met zijne echtgenoote en zijne dochter Wilhelmina zich zal laten rondryden. Benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Colijnsplaat, mej. S. van Douwer te Diever. De volgende maand zal van Colynsplaat naar Amerika vertrekken een huisgezinbestaande uit man vrouw en vjjf kinderen, dat zeer waarschijnlijk door eenige anderen zal gevolgd worden. Yerseko, 15 Febr. Naast de feestcommissie, die het kinderfeest en de bedeeling der armen regelt op 'b Konings jaardag, heeft zich eene andere commissie gevormd, die eene lijst in de gemeente heeft doen circuleeren, met het doel om dien dag volksvermaken te houden. De commissie is uitstekend geslaagd, want in zeer korten tijd heeft ze ruim 170 voor dat doel verzameld. Op de vergadering van Maandag avond werd tot president gek^-eu de heer W. Elenbaas, tot vice-presideut de heer i Sandee, tot secretaris de heer J. L. Boone en tot Penningmeester G. Verburg. Het feest zal bestaan in le een optogt, 2e in het uitvoeren van volksspelen en ten 3e in het illumineeren en af steken van vuurwerk. De heer Koeleman, burgemeester vau Yerseke werd by acclamatie tot eere-voorzitter benoemd. Kx-uiuing-e 14 Febr. In de heden gehouden vergadering der feestcommissie by den70aten jaardag van ODze Majesteit den Koning is het programma vastge steld als volgt: Van 8 tot- 9 ure lossen van saluutschoten en luiden der klokken, ten 10 ure bedeeling der armen van alle gezindten, ten 11 ure nationale optogt van de ver schillende corporatiën, van 12 tot 2 ure matinée, van 2 tot 5 ure volksspelen om prjjzen en premien, des avonds muziekuitvoering op het daartoe geïllumineerde marktplein, tot slot groot vuurwerk. Reeds worden allerlei toebereidselen gemaakt, om het feest zoo luisterryk mogelijk te maken, zoowel aan particuliere- als gemeentegebouwen. "Wolfaartsdyk, 15 Febr. De landbouw-ver- eeniging hield gisteren avond hare gewone drie- maandelijksche vergadering, waarin de rekening over 1886 werd opgenomen en goedgekeurd met een batig slot van 71,237a. Na afloop vau de verloting vau een drietal voorwerpen onder de presente leden, kwam het rapport ter tafel van de door de Vereeniging in 't leven geroepen Commissie, in zake de suikerbieten teelt, onder bijvoeging van de notulen van de vyf door haar gehouden vergaderingen, zoo te Goes als te Mid delburg. Een en ander voorgelezen en nader besproken zijnde, werd besloten, aan de zeven leden der Com missie speciaal den dank der Vereeniging over te brengen voor de door hen doelmatig aangewende pogingen, om deze gewichtige aangelegenheid voor loopig op een beteren voet te brengen. Ten slotte werd een voorstel in bespreking gebragt, waartoe in eene vorige vergadering aanleiding was gegeven, n.l. het inrigfen van een fonds, tot ondersteuning van den arbeidersstand bij ziekte en ouderdom. Te dien einde waren twee Reglementen van die strekking, zoo uit Grauw als uit Vlaardingen, ingeleverd, welke met be langstelling werden gelezon en besproken, woarvau de uitslag was, dat met algemeene stemmen in beginsel werd aangenomen, te tsachten ook hier een onder- steunings- en pensioen-fondB voor den werkman toe stand te brengen, waartoe eene Commissie van drie leden benoemd werd, ten einde een plan daartoe te beramen. Het adres, tot verzoek der benoeming van den heer P. van der Voorde Fz., voor de betrekking van gemeente secretaris, wordt nog voortdurend met geest drift geteekend. Het getal handteekeningen was giste ren reeds tot 158 gestegen, onder welke ruim een 70-tal kiesgeregtigde ingezetenen opgemerkt werden. Brouwershaven, 15 Febr. In eene druk bezochte vergadering alhier is gisteren avond, op ini tiatief van den heer J. Constandse, besloten ook feest te vieren ter gelegenheid van 's Konings 70sten ver jaardag, waarvan, na het benoemen van de leden der verschillende commissien en het aanbieden aan en het aannemen van het eere- voorzitterschap door onzen bur gemeester den heere J. Ph. Wesselink, het volgende programma is opgemaakt's morgens 9 uur opening door het slaan der klok, 70 malen, 10 uur optogt door de gemeente, 11 uur bedeeling der armen uit de op brengst der soirée musicale der vorige week, 12 uur ma tinée musicale,'s nam. 2 uur mastklimmen, sprietloopen, zakloopen en optuigen van paarden enz., 7 uur, bran den van teertonnen en na afloop soirée musicale. Zierikzee16 Febr. Blijkens achterstaande advertentie zullen de Vereenigde Tooneelliefhebbers van Dordrecht, met medewerking van dames-dilettanten en van Mevr. Larondelle—Bouwmeester eene tooneel- vooretelling geven in de Concertzaal alhier. Wy twijfelen niet of genoemd gezelschap, dat reeds meer malen in den schouwburg te Dordrecht en op andere plaatsen druk bezochte voorstelling^ gaf, zal ook hier een gunstig onthaal vinden. Een kras oudje! De weduwe H. te Biervliet zal op 19 February haar negentigsten verjaardag vieren. Het is nog een kras vrouwtje, dat steeds elke week Yzendijke en Hoofdplaat bezoekt om haar zelf geteelde groenten uit te venten. Zij voorziet zoo gedeeltelijk in de behoeften van haar onderhoud. Dezer dagen ging de vrouw van een arbeider te Wapenvelde, onder de gemeente Heesde, er op uit in den namiddag om een buurpraatje te houden, en liet hare drie kinderen van 5, 3 en een ,/3 jaar zonder eenig toezigt in hare woning achter. Terug- gekeerd vond zy het verkoolde lyk van het oudste liggeu nabij de wieg van het jongste, dat ook geheel met brandwonden overdekt was en naar het zich laat aanzien spoedig bezwijken zal. Zierilixoe, 16 Febr. De afgevaardigde uit Goes, de heer Lohman, kan weder van zich doen spreken. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren (zie onder 's Gravenhagezeide hy niets meer of niets minder, dan dat de linkerzijde der Kamer (de liberalen) er zich op toegelegd heeft om het monarchaal beginsel en het Huis van Oranje ten onder te brengen. Na een levendig en onstuimig protest der linkerzjjde, zooals slechts zelden in onze Kamer voorvalt en waardoor de spreker genoopt was zyne rede af te breken, werd hem door den Voorzitter op waardige wijze het ongepaste dier bewering aangetoond, vooral in deze dagen, nu wy aan den vooravond staan van een Oranje-feest, dat overal in den lande met opgewektheid zal worden gevierd. Treurig verschijnsel, voorwaarWaartoe partyzucht en veroordeel iemand brengen kan. Diezelfde afgevaar digde eprak, neen schreef ten vorige jare vóór de verkiezingen in de „Standaard"„De stryd moet worden voortgezet, al ging ook het Vaderland ten verderve," en die man durft thans een dergelyk verwijt doen aan zyne politieke tegenstanders. Treurig verschijnsel, nog eens! En dat in den mond van één, die behoort tot de flue fleur, tot de uitver korenen, tot de doleerenden, dat is smart gevoelenden, in droefheid verzonkenen Men moet het maar weten. Xiox-iJtv.ee. Het programma der Feestviering alhier op 19 dezer is als volgt vastgesteld 'sVoorm. 8 ure: Opening van het feest door 13 saluutschoten en bespeling van het Carillon 'sVoorm. 97j ure: Feestcantate in de Nieuwe Kerk, waarby eene feestrede zal worden uitgesproken door deu heer J, A. de Bruyne, Lee raar aan de H. B. S. alhier. Toegankelijk voor iedereen. 's Voorin. 101/* ureOnthaal der kinderen in al de scholen. 'sVoorm. 11 ure. Bedeeling van warme spijs en spek aan al de armen. '8 Nam. half 1 ureParade der dd. Schutterjj met Muzijk ten 1 ureExtra-maaltijd in de verschillende lief dadige Inrigtingen ten 3 ure Optogt, waarby verschillende corpovatiën, fabrieken enz. zullen vertegenwoordigd zijn deze optogt zal zich zamenstellen op het plein van den heer A. Paulussen in de Nobelstraat en zich van daar begeven naar de Schuithaven, Noordzijde Oude Haven, over de verste Houten Brug naar de Nieuwe Haven, Hoofd poortstraat, Ravenstraat, Nieuwstad, Krepelstraat, Nieuwstraat, St. Domusstraat, Karsteil, Nieuwe Haven, Zuidzijde Oude Haven, Appelmarkt, Poststraat, Kerk plein, Meelstraat, Dam, SchuithaveD, Nobelstraat, Watermolen, Verienieuwstraat, alwaar de stoet zich zal ontbinden. 'b Avonds ten 8 ure, Muzijk op het Havenplein, te geven door bet Muzijkcorp9 der dd. Schutterij, waarbij het geheele plein zal zyn geïllumineerd ten 10 ureVuurwerk. Als extra feestelijkheden zullen des avonds ten 6 ure, in de Zaal van den heer G. L, Vermunt eene groep levende beelden worden vertoond, begeleid door Orgel spel en Bengaalsche Verlichting, terwyl eindelijk het geheele Feest zal worden besloten met een Bal in de Concertzaal. Men ziet het dus, Zierikzee is als gewoonlijk niet ten achter in de groote rei der feestvierende gemeenten. Naar wij vernemen, hebben de beide Zierikzeesche booten, heden van Rotterdam alhier nog gearriveerd, tusschen laatstgenoemde plaats en Dordrecht veel ys gehad. Naar men ons uit Eikerzee en ELlemeet meldt, zal ook in die gemeenten de 70ste jaardag van Zijne Majesteit den Koning regt feestelijk worden gevierd. De Burgemeester dier gemeenten, al de raadsleden, benevens de heeren M. Schalkwijk en A. v. d. Wejjde hebben zich als Commissie voor die feestviering ver- De schoolkinderen zullen onthaald worden op cho colade en krentenbrood, terwyl aan elk hunner een portret van den Koning alsmede aan de meest gevor derden een toepasselijk boekwerkje zal worden ge schonken. Voorts zal aan de hulpbehoevenden alsmede aan de geheele arbeidersklasse eene onbekrompen aitdeeling van spek en blaauwe erwten gehouden worden, terwyl op den feestavond de Rederykersvereeniging „Hooger zy ons doel" van Eikerzee en Ellemeet eene voorstelling met een toepasselijk nastuk zal geven, by welke voor stelling voor rekening van de landbouwers, bij wien zjj dienen, de vaste arbeiders met hunne vrouwen en een tweetal kinderen uit elk gezin, zullen uitgenoodigd en op ververschingen onthaald worden. Men ziet dus dat de jaardag van onzen grijzen Vorst ook in enkele onzer plattelands gemeenten op Schouwen op waardige, nuttige en aangename wyze staat gevierd te worden. Tot aanvulling van het berigt in een vorig no. omtrent de vervolging, tegen den kantonregter te Assen ingesteld, wegens het naar school zenden van een zyner kinderen, terwyl te zijnen huize een Ijjder was aan besmettelijke ziekte, diene, dat de Hooge Raad den kantonregter te Groningen heeft aangewezen, om van de zaak kennis te nemen. KER KIV IJblTT W S. Ds. J. M. Conradi, predikant te Nisse, heeft bedankt voor bet beroep naar Cats. Op het opnieuw geformeerde zestal van predikanten te Zufcphen komt voor ds. P. J. Romjjn te Zierikzee. Het getal nieuw afgescheidene of zoogenaamd do- leerende gemeenten in ons land bedraagt thans 24 Friesland levert het grootste getal. Bedankt voor het beroep naar Garsthuizen door ds. C. J. Montijn te St. Philipsland. By de verkiezing van 13 gemagtigden in het Kiescollege der Herv. Gem. te Zierikzee zyn uitgebragt 154 st. Gekozen zijn de HH.C. J. Betbe, 143; G. de Braai, 143; R. Koole, 143; J. C. van der Maas, 143; E. Tuinman, 143; P. K. de Graaft) 142; C. Hoogenboom, 142M. Franken Jzn., 141Mr. J. C. van der Lek de Clercq, 140; C. J. Kijn, 140; Mr. J. F. van der Lek de Clercq, 132P. van der Have Jzn., 130J. J. van den Houten met 129 st. T E L E G R V M. Weenen, 16 February. Turkije ia met de Bulgaarsche onderhandelaars tot overeenstemming gekomen omtrent de zamenstelling van het Bulgaarsche Regentschap, dit zal bestaan uit Stambouloff, Zanhoff en een nader te benoemen ge heel onzijdig persoon. Gemengde Berigten. In een der bladen komt de volgende advertentie voorIemand, die gaarne in het huwelijk zou treden, zoekt een verstandig man, bekwaam om hem dit uit het hoofd te praten. Aan een boer, die dezer dagen voor de arrondissements-regtbank te Rotterdam teregt stond, zeide de president„Wees niet zoo luidruchtig, of hebt ge hinder van de zenuwen De boer ant woordde: „Van de zenuwen, mijnheer! Die waren er nog niet toen ik geboren werd." De bekende schaatsenrijder Carl Werner ontving onlangs een dub belzinnig compliment van een der meest bekende manufacturiers te Amsterdam. Deze verzekerde, dat hij nog nooit een Duitscher zoo iets goeds op staal had zien leveren. Overal komt de klad inEen jeugdig Japan nees, in Parijs ter studie, heeft het middel ge vonden om uit zeewier doorschijnend papier te maken, zóó sterk dat het voor vensterglas kan dienen en dus zeer geschikt om geschilderde glazen na te bootsen. Uit Amerika wordt melding gemaakt van het fabri- ceeren van laarzen uit papier, sterker en goedkooper dan lederen, bovendien ligter en ondoordringbaar voor vocht, omdat zij zonder naden zjjn. Algemeen oor logsgeroep in Europa! Een kapitein der infanterie te Assen was dezer dagen naar Groningerland vertrokken om de commandanten der rustende schutterijen ver trouwd te maken met de voorschriften aangaande het stryd vaardig zyn der troepen. Brrr.'t is om van te beven, als die rustige rustende schutters opkomen. In Rusland wordt ieder, die dronken op den openbaren weg wordt gevonden, gevangen genomen en als hy zijn roes heeft uitgeslapen moet hy de straat vegen. Zoo ziet men soms in St. Petersburg straatvegers van voorname huize. Lord Carlington heeft de wedden schap gewonnen, dat hij in vier dagen 1000 Havana- sigaren zou rooken. Op die wijze kan iemands veratand in rook opgaan. Onder de bezoekers van het ge maskerd bal te Groningen gegeven, bevonden zich Z. M. Elektron en Hoogstderzelver gemalin „Sneeuw klokje" met hun doorluchtig kind. Op een zei getrokken door een span ijsberen, reden de hooge per sonen de zaal binnen, waarbij als bijzonderheid yalt aan te merken, dat de electrische lichtjes het „schoonste sieraad" der kroon waren. Te Krabbendorp zal a.s, Za turdag met 's Konings verjaardag eene dienstbode worden verloot. Loten zijn verkrygbaar bij een kaashandelaar. „De roode Willem met zijn bril moest het klein weiDigje fateoen wat hij heeft, toch niet geheel en al weggooijen," zegt men in den polder, „want hy weet toch wel' dat Kaatje weg moet als zijDe vrouw komt. Jane te Yerseke moest zooveel praatjes niet uit strooien van menschen, waarvan niets te zeggen valt. Ingezonden Stukken. Repliek op het ingezonden artikel van den Heer J. Zegers, Predikant te Haamstede. Waarde Heer Zegers! Het is mij niet bekend, of ook soms een mijner medegemeentenareD, het door U ingezonden artikel, voorkomende in den Zierikzeeschen Nieuwsbode van Zaterdag 11., zal beantwoorden, ja, ik twyfel daaraan zelfs, op grond, dat men juist met het oog op den aanhef van Uw artikel, mogelijk beducht is, op taal kundig gebied door U gecritiseerd te zullen worden, en men zich daaraan niet zal willen wagen. Op gevaar af mij daaraan bloot te stellen, wil ik U mededeelen, dat Uw ingezonden schrijven, door velen der gemeentenaren, en ook door my, ten zeerste is betreurd. Immers, het ia toch treurig, dat U, als be- schaatd mensch, er zich toe hebt willen leenen, om de taalfouten, voorkomende in een niets beteekenend, niemand benadeelend courantenberichtje, in een courant te gaan critiseeren. Doch dit daar gelatenslecht schrift en een ietwat kippige zetter, by 't zetten van een blad, kunnen vaak oorzaak zijn van zinstorende fouten. Als ik Uw ingezonden stuk goed begrijp, dan was de aanhef slechts den stok, dien ge hebt willen bezigen, om, zooals men dat zegt, den hond te slaan." wilt géén aanmerkingen maken, want verassen is menschelijkzegt gemaar wat beoogt dan het ingezondene een vriendschappelijke opmerking mis schien aan het adres van Heeren Burgemeester en Wethouders dezer gemeente de feestcommissie alhier? of is U tegen het feestelijk vieren van 's Konings jaardag in ons dorp? en heeft dat U bewogeD, U te kanten, tegen datgene, wat ver weg de meeste, zoo niet alle ingezetenen dezer gemeente, stilzwijgend hebben goedgekeurd en toegejuicht? Gelyk ieder burger van Haamstede het weet, kan, en moest het ook U bekend zyn, dat, terwijl er van particuliere zijde in onze gemeente niets werd gedaan, dat het vermoeden wettigde, dat men plannen beraamde om al of niet feest te vieren op 19 dezer, Heeren Burgemeester en Wethouders, in de laatste helft van Januari, besloten, eenige gemeentenaren uit te noodigen, zich in commissie te willen vereenigen, en te willen onderzoeken of de burgerjj genegen was, gelden te offeren, om Koningsjaardag ook hier niet onherdacht te laten voorbijgaan, en zoo ja, wat is na tuurlijker, dan, naar de hoegrootheid van de ingekomen gelden, een feestje te organiseeren, m. a. w., de min vermogenden een' genoegelijken dag te bereiden, de armen der gemeente en de kinderen van beide scholen, te onthalen. Naar ik meen stond in diervoege, op de, ook bij U aangebodene inteekenljjst, duidelijk omschre ven, door wie de commissie benoemd was, en in hoofd trekken, welke bestemming er aan de in te zamelen gelden zou worden gegeven. Op diezelfde lyst hebt ook U geteekend, en nu mag men toch aannemen, dat ge mok het opschrift hebt gelezen. Ge dwaalt dus, als ge vraagt: »wie heeft en met welk recht, zulks die Heeren opgedragen." In stede van, op ongemotiveerde gronden, der door welwillende tusschenkomst van B. en W. benoemde commissie, hare bevoegdheid tot handelen te willen betwisten, mogen, dunkt my, alle ingezetenen van Haamstede, dus ook U,p.p. B. en W. dankbaar zijn, dat zy eene zoo uitmuntende keuze hebben gedaan, in de te kiezen leden voor de feestcommissie, s. c. erkentelyk wezen, voor de ontzaggelijke moeite, tyd en geld, die de commissieleden zich willen getroosten, ter wille van het algemeen. Sta mij toe, waarde Heer, dat ik U zeg, dat de ge meentenaren van Haamstede, het meer op prijs zouden hebben gesteld, dat U, in plaats van gezochte critiek in eene courant te verkondigen over zaken, die, al waren ze zooals U zich voorstelt, nog door U het allerminst moesten worden gepubliceerd, U zich be hoorlijk had bereid verklaart, zooals aan U verzocht is geworden, om eene passende rede in de kerk op 19 Februari te willen houden. Dat was en is Uw zedeljjke plicht, en verzaakt ge die, dan heeft de burgerij vol komen recht, over Uwe onwilligheid hoogst ontevreden te zyn. Hetgeen wy van U mochten verwachten, weigert ge, wat niet in 't minst tot Uwe roeping behoort, doet ge. Met een bericht als van U, zaait men verdeeldheid, en dat toch is strijdig met het ambt van predikant, die vooral in dezen tegenwoordigen tyd, vrede en eens gezindheid moet bevorderen. Ik hoop dat het voorafgaande duidelijk genoeg zal wezen, om U de onjuistheid van Uwe handeling te doen inzien, en vertrouw dat U, (vóór dat het te laat is) nog als een waardig predikant zult kunnen besluiten, op Zaterdag a. s. in de kerk, een gemoedelijk woord tot Uwe gemeentenaren te spreken. Achtend, BON Ja. Haamstede, 14 Februari 1887. STOOMBOOTDIEN ST Zierikzee en Rotterdam. FEBRUARI 1887. Van ZIERIKZEE: Vrydag 18 's morg. 7,3 Zaterd. 19 Zondag 20 Maand. '21 Dinsd. 22 Woens. 23 Van ROTTERDAM 7,30 u. Dond. 17 's morg. 10,30 u. 7,— Zaterd. 19 10,30 9, Zondag 20 10,30 7.30» Maand. 21 11,30 7,30» Dinsd. 22 10,30 7,30» Woens. 23 10,30 P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburgen Rotterdam. FEBRUARI 1887. Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 17 voorm. voorm. voorm. 9.— Vrydag 18 7.30 8.30 Zaterd. 19 V 9. Maandag 21 7.30 8.30 Dinsdag 22 9.— Woensdag 23 7.30 8.45

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1