ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5545. Zaturdag 5 Februarij 1887. 45ste Jaarg. KENNISGEVING. kadasteiTënIirondbelasiing. KENNISGEVING^ Nieuwstijdingen. SJmcrifttt. TELEGRAMMEN. Middelburg en Zierikzee. Schipper A. v. d. HÜCHT £Drv«*t«ntien. Verschijnt DING3DA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien art. 73, 2de lid, van de wet regelende het kiesregt en de benoeming van algevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van den 4 July 1850 (Staatsbl. no. 37) noodigen de inwoners der provincie uit, zoo zjj in de groribelasting, de personeele belasting of het patentregt, op de kohieren tot den loopenden dienst behoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de oereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren, en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenten afzonderlijk wordt be taald) vóór ot uiterlijk op 1 April aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 28 Januari} 1887. Gedeputeerde Staten, DE BR AU W, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat hem, ingevolge art. 15 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), door den heer Bewaarder der hypotheken en van het kadaster in deze gemeente zijn toegezonden drie staten, aanwijzende de uitkomsten: lo. der meting, naar de artikelen 9 en 10; 2o. der schatting, naar de artikelen 11—13; do. der afschrijving van belastbare opbrengst, naar artikel 6; 4o. der verbeteringen naar art. 23 5o. der regeling van den aanvang der termijnen, naar art. 42 der aangehaalde wet; dat die staten, te rekenen van heden af, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd, met aanbeveling om, indien daarvan inzage mogt worden genomen, dit met zorg te doen en herinnert aan art. 16 derzelfde wet, waarbij is bepaald, dat de belanghebbende, ten koste van ongelijk, in een aan de Gedeputeerde Staten gerigt verzoekschrift (op ongezegeld papier), hermeting of herschatting kan vorderen, binnen den tijd, voor het ter inzage liggen bepaald. Zierikzee, den 4 February 1887. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. De Voorzitter van den Gemeenteraad te Zierikzee, gezien art. 7, 2de lid van de wet, regelende het kies regt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) noodigt de inwoners der gemeente uit, zoo zij in de Grondbelasting, de Personele belasting of het Patentregt op de kohieren tot den loopenden dienst behoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van 4e vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren) vóór den 15 February a.s. ter Ge meente-Secretarie te doen blijken. Zierikzee, 4 February 1887. J. P. N. ERMERINS. Schuldvorderingen ten laste van het Rijkde Provincie en de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vin Zie- bikzee, gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 31 Januarij 11. (Prov. blad no. 18; noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen en bewijsstukken wegens schuld vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente over het jaar 1886, ter plaatse waar het be hoort, ten spoedigste ia te dienen, en daartoe den uitersten termijn niet af te wachten, ten einde te voorkomen dat hunne vorderingen, tengevolge van te late indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 4 Februrjj 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERrNS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De kaaiwerkers van de »East-Riverhaven" te New-York 3500 in getal -hebben zich nu bij de 30,000 andere werkstakende arbeiders gevoegd. Er zjjn ■verscheidene werklieden vergaderingen gehouden, waarin besloten werd, de werkstaking vol te houden. Als de werkstaking nog wat langer duurt, zal New- York, naar men vreest, geheel van steenkolen verstoken zijn. Er staan groote hoeveelheden van die onontbeerlijke brandstof gereed voor New-York, maar zij kunnen de Hudson niet overgebragt worden. De prijs van de steenkolen wordt hooger en booger, en verscheidene fabrieken zijn reeds, wegenB kolengebrek, tot stilstand gedwongen. De arbeiders handelen, zooals men weet, in het belang ■van de werkstakende kolenmijnwerkers. Thans moet, naar men verzekert, de orde der «Ridders van den Arbeid" gedreigd hebben, al de mijnwerkers van Penn sylvania het werk te doen staken, als niet spoedig aan de eischen der werkstakers wordt voldaan. ©ngelttnii. Het stoomschip „Malta" liep Zaturdag 11. te Edinburg binnen, aan boord zes jongens hebbende, die in eene boot, welke in volle zee ronddreef, gevonden waren. De kapitein verhaalde dat hij Zaturdag morgen te half zes op de hoogte van het eiland May hulp kreten hoorde en toen ondanks de duisternis de mast van eene kleine boot ontwaarde. Hjj liet er heen sturen en zag nu eene kleine boot, waarin zes jongelingen lagen, geheel bewusteloos. Aan boord gebragt, gaven zy weldra weer teekonen van leven. Zjj waren van Leitb gekomen en door den wind in volle zee gedreven, waar zy drie dagen en drie nachten zonder levensmiddelen rondzwalkten. Naar de kapitein verklaart, hadden zjj het geen halven dag meer kunnen uithouden. it, Brussel, 2 Febr. Volgens een in de couloirs der Kamers veel geloof vindend gerucht, zal de minis ter van financiën binnenkort by do Kamer een wets ontwerp indienen tot aanvrage van een krediet van 50 millioen voor de wapening en voor de fortificatiën rondom Antwerpen en in de vallei van de Sambre en Maas. In de Kloosterstraat te Antwerpen is eene 30- jarige vrouw, die daar met hare twee kinderen by hare moeder woonde, moorddadig aangevallen door haar vroegeren minnaar Anton Jacobs, die haar, met een broodmes en een bijl, niet minder dan vyftien wonden toebragt. De bureD vonden baar in een deerniswaar- digen toestand op den grond liggen. Zy had zich naar het scheen, met kracht tegen haar aanvaller verdedigd. Jacobs was gevlugt, vóór de misdaad bekend werd, en hij is nog niet in handen der politie. De arme vrouw ligt in het gasthuis. Haar toestand is nog niet volstrekt hopeloos. Zondag avond had in eene herberg te Tourcoing (België) een wreed en afschuwelijk drama plaats. Twee mannen waren daar met eene meid, Nathalie Beckart, toen eene oude vrouw, De Ruyter genaamd, binnentrad om drank te koopen. Zij kreeg twist met Nathalie en de twee mannen kwamen hunne vriendin te hulp. Zy wierpen de vrouw op den grond en schopten haar herhaalde malen tegen het onderlijf, waarop zij de vlugt namen. Vrouw De Ruyter ia kort daarna onder hevige pijnen overleden. Nathalie en een harer vrienden zyn gearresteerd. üctxvlanb. Maastricht, 2 Febr. Zooals reeds berigt is, wordt door een veehouder alhier geslagt rundvleesch verkocht voor den verminderden prijs van 50 en 60 cent per kilogram. Hy was daartoe gekomen, omdat de slagers zich onderling bleken te verstaan, ten einde het ter markt aangevoerde slagtvee nog goedkooper te kunnen inkoopen tot nadeel der veehouders en niet ten voordeele der verbruikers. Het voorbeeld van den veehouder heeft navolging gevonden, zoodat thans reeds drie veehouders zelf laten slagten en vleesch tot die verminderde prjjzen verkoopen. Heden werden door een hunner een be kranste zware os en eene vette koe door de stad rond geleid. Het vleesch der koe zal tegen 45 cent het kilo verkocht worden. Het winstbejag der slagers loopt dus op hun eigen nadeel uit. Eene 17-jarige Pruisische pensionaire in het klooster te Siejjl by Tegel en, had het ongeluk bjj het afnemen van een ketel kokend water, te vallen, en zich zoodanig te verbranden, dat zjj aan de gevolgen is overleden. Amstercliim, 2 Febr. Heden morgen te 11 uur, togen de werkeloozen weder op weg om met het prachtige weer eene wandeling te maken, eerst naar het Rjjks Museum, om van daar naar den heer Hovy te gaan, die zooals werd verteld, gisteren avond een 400 brooden had uitgereikt. Voor het park stelde de massa zich op. De Raambrug was afgezet door de politie die de menigte hoopte te verspreiden. De troep trok echter regts af en wilde den Buitensingel langs gaan, doch ook daar schoten weldra een lö-tal agenten met een inspecteur toe, die geruimen tjjd de stroom tegen hielden en slechts kleine groepjes lieten passeeren. Een groot gedeelte wist de politie echter te ver schalken en maakte een omweg door het weiland, langs den Varkensgang, het kerkhof de Liefde over en kwam langs het Bleekerspad weder bjj de overigen- Dat het aan scheldwoorden tegen de politie, vooral uit den mond der vrouwen, niet ontbrak, kan men kegGlP611- Aaneengesloten trok men toen verder langs het Museum dat men wilde bezoeken. Van der Stadt kwam de menscben echter waarschuwen dat er politie was opgesteld (het gebouw was niet gesloten) en men trok toen de Spiegelgracht op, langs Heeren gracht en Amstel naar de Nieuwe Heerengracht waar de heer Hovy woont. Daar deze niet thuis was, ging men verder naar de brouwerij aan den Kadjjk, waar eene commissie ƒ60 voor eene brooduitdeeliug ontving. Op den terugtogt deed men de Kalverstraat weder aan en vertoonde men zich aan de beursbezoekers door om het Commandantshuis te trekken. Van daar ging het weder naar het Volkspark, waar eene brood- uitdeeling plaats vond. Op den togt ontving eene vrouw van een heer f3, waarvoor direct brood werd gekocht, dat aan de hon- gerigen werd uitgereikt. Ook van enkele bakkers ontving men eenige brooden, die met graagte werden verslonden. Het was treurig te zien, hoe de talrijke vrouwen de banden uitstrekten naar brood. De commissie is morgen bij den Centraal-Diamantbond in het gebouw Adamas verzocht, om eene gift voor brood in ontvangst te nemen. De troep was op sommige oogenblikken stellig een duizend mannen en vrouwen groot. Tegenover de toenemende concurrentie van het buitenland (Antwerpen, St. Claude Hanau, Parijs, en New-York) met onze diamant-nyverheid nemen de Am- sterdamsche diamantslijpers maatregelen om Amsterdam als centrum van deze industrie te handhaven. De heeren Gebr. Boas Jzn. hebben bjj v. besloten hun fabriek van 370 tot 500 molens te vergrooten, waarvoor de gebouwen in de Uilenburgerstraat met 80 meter zullen worden verlengd. Het benoodigde terrein is aan gekocht. Het getal werklieden aan deze fabriek, thans ongeveer 1000, zal na de verbouwing tot 1500 kunnen klimmen. In beschonken toestand liep een man Vrijdag ochtend een politieburau binnen. Te laat ontdekte hij zijne vergissing, toen hem de gelegenheid tot rust werd aangeboden. De man, die bjjna geen kleêren aan het ljjf had en zonder woonplaats of middel van bestaan was, werd bjj fouilleering in het bezit gevonden van een flesch jenever. Onder bet opschrift „In het Volkspark" deelt het „Nieuwsblad voor Ned." mede „Zeg er eis, rooie't schijnt er by jou aan te zitten tegenwoordig." „Dat zou 'k meenen'k heb den kost vrjj I" „Den koBt vrij Waar ben je dan „Wel in 'tVolkspark; brood voor niemendal! Dat kan een extra borrel ljjden En met een onbeschoften lach op zjjne gemeene tronie verwijderde zich de „rooie" uit de onaanzienlijke, maar druk bezochte herberg, waar hij „stamgast" bleek te zijn en ondanks zjjne werkeloosheid of werkloosheid, wat voor hem hetzelfde was, meer dan ooit in den laatsten tijd kwam. Dit gesprek is historisch en werd ons juist zoo over gebragt, als wij het hier mededeelen. Ondank is 's werelds loon In de Albert Cuypstraafc te Amsterdam ontving eene huismoeder een bezoek van een kennis van haar echt genoot. De man klaagde bitter over den toestand van zijn gezinhij had in eenigen tjjd niet gewerkt en in ligging en voeding liet zich de armoede reeds pynljjk gevoelen. De vrouw, begaan met zjjne treurige omstan digheden, diende hem eenige boterhammen en wat drinken toe en wilde hem ook van het weinige, dat zij zelf had, iets geven om ook voor vrouw en kinderen iets mede te kunnen brengen. In haar beursje had zy slechts een gulden, maar deze geheel afzonderen was voor haar te veel. Zij ging even bij haar buurvrouw, die beneden woonde, het geldstuk wisselen en gaf den man twee kwartjes. Met uitingen van dankbaarheid, en zich zeer getroost toonende ging hy op weg naar huis. Onderweg ontmoette hij zyn vroegeren kennis, maar sprak hem van zjjn bezoek bjj zjjne echtgenoote niet. Na het vertrek van den man, gaf het zoontje der mededeelzame vrouw door gebaren te kennen, dat die man in de chiffonière geweest was. De vrouw keek in de lade, waarop het knaapje wees en zag haar goed doen beloond met den diefstal van twee gouden ringen. Amsterdam, 3 Febr. Het trekt algemeen de aandacht, zegt het „Nieuws van Ned.", dat onder de werkeloozen, die te Amsterdam de stad bjj groepen doorkruisen, zelfs niet één enkel knap werkman wordt opgemerkt. Het meerendeel bestaat uit mannen, die geheel en al het voorkomen hebben van sjouwers en verder uit opgeschoten knapen, die van deze gemeen schappelijke wandeling een pretje maken. Het „Hbld" heeft een eigenaardig idee geopperd, nl. om met 's Konings jaardag eene buitengewone be deeling te doen plaats hebben onder behoeftigen en o.a. eene som bjjeen te brengen om zooveel mogelijk de voor 1 Febr. verpande kleederen, beadegoed en huis raad uit de bank van leening te lossen. Het blad meent teregt, dat zoo'n manier van viering beter is dan allerlei feestjes. De directie van het blad schonk 100 voor dat doelen verklaarde zich bereid giften daarvoor in ontvangst te nemen. Rotterdam, 3 Febr. Heden voormiddag heeft in het vergaderlokaal der socialisten alhier eene bjjeen- komsfc plaats gehad, w-ivod in het algemeen werk lieden waren opgeroepen, terberaadslagiug over middelen om op 's Konings verjaardag eene uitdeeling aan werk- loozen te kunnen houden. Na afloop der bjjeenkomat zijn de aanwezigen naar het Raadhuis gegaan, alwaar twee personen uit hun midden den burgemeester ver gunning hebben gevraagd, om voor het genoemde doel inschrijvingslysten te mogen doen rondgaan. De burgemeester gaf hierop ten antwoord dat bjj op zoodanig mondeling verzoek geene beslissing kon geven, daar dit Bchrifteljjk beboordh te worden ingezonden. Eenigen tyd later is de scbrifteljjke aanvraag ten Raadhuize bezorgd. Middelburg-3 Febr. Reeds worden hier en daar toebereidselen gemaakt voor de illuminatie en andere verfraaijingen ter gelegenheid van het aanstaande jaarfeest van den Koning. Zoo is door de zorg der bewoners, onder leiding van den heer P. Polet, op den Dam eene gasversiering aangebragt, die uitmunt door schoonheid van teekening en flinke opvatting. Uit alles blijkt, dat de oude liefde voor ons Konings huis zich ook thans niet in Zeelands hoofdstad zal verloochenen Domburg, 2 Febr. Benoemd tot onderwjjzere& mej. C. J. van DiBhoeck van Hoes. Yerseko, 3 Febr. De besmettelijke ziekte „ma zelen" is bij het hoofd van school no. 1 geweken. Aanstaanden Maandag zal hij zijne gewone werkzaam heden hervatten. Woensdag avond kwam de commissie, door den gemeenteraad benoemd, om den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning te vieren, in het hotel „de Oester- beurs" bijeen. In beginsel werd aangenomen, dat er op dien dag voor de kinderen van alle scholen een feest zou gegeven worden. Zooals we in een der vorige nummers van dit blad gemeld hebben, dat het gemeen tebestuur 50 heeft toegestaan onder voorwaarde dat aan alle kinderen een boekje zou uitgereikt worden als aandenken aan dien dag. Maar ds. Van Vlaanderen en geestverwanten, die ook zitting hadden in de commissie, wilden op die voorwaarde van geen ƒ50 gediend zjjn, ook niet als er in plaats van boekjes een portret van den Koning gegeven werd. Ook het voorstel van den Voorzitter om dan door de hoofden der openbare scholen en ook door het hoofd der chr. school een boekje te laten kiezen volgens eigen oordeel werd niet aangenomen door dezelfde personen. Verder werd be sloten dat er in de volgende week eene lijst zou ge presenteerd worden aan de ingezetenen der gemeente, waarop twee kolommen voorkomen, nl. een voor het schoolfeest en een voor de armen. Ieder hoofd der school zal in zijn gebouw de feeste lijkheden beginnenmet gebed zal het feest een aanvang nemen; het hoofd der school zal eene toepas selijke rede houden en verder zal er een optogt door de gemeente gemaakt worden. Na afloop van den optogt worden de kinderen onthaald. Nog werd eene commissie benoemd om naast den gemeenteraad gelden in te zamelen. Deze commissie zal tevens feestcommissie zjjn, waarvan de heer D. Koeleman voorzitter is. Yerseke, 3 Febr. In eene heden avond gehouden Raadsvergadering, uitsluitend gehouden naar aanleiding van het voorgevallene in de vergadering voor het kin derfeest, werd besloten toch 50 voor het feest te geven, de eene helft voor de kinderen, de andere helft voor de armen, maar bovendien uit eene nader te be palen som, afgescheiden en na afloop van het kinder feest, aan ieder een exemplaar eener levensbeschrijving van Z. M. den Koning aan te bieden. Wolfnnrtsdyk, 3 Febr. Gisteren avond hield de in December 1885 alhier tot stand gekomen socië teit, onder de zinspreuk„Nut en Genoegen", eene buitengewone vergadering, waarin den leden vergund was een viertal gasten te introduceren. Naardien er groote begeerte was ontstaan, om van de party te mogen zijn, was er dan ook eene talrjjke opkomst aanwezig in de doelmatig ingerigte localiteit bjj C. v. Strien Wz. Men vond daar een tooneel opgerigt, waar op door 8 leden een bljjBpel in 2 bedrjjven, getiteld „vier nieuwe pakken" zou worden opgevoerd, en vol mondig mag getuigd worden, dat allen hunne rollen onverbeterlijk afspeelden. Vóór en na werden intusschen door verscheidene leden keurige voordragten en bij dragen geleverd, terwijl ook op het tooneel almede nog luimige stukken allerkeurigst werden uitgevoerd. Dat de aanwezigen ruimschoots genoten, bleek duide lijk uit de daverende toejuichingen, welke de zaal doorklonken, en op het bepaalde scheidingsuur was het aller onbewimpelde betuiging, dat men een ge- noegelijken avond had gesleten, en dat de vereeniging in haar streven alleszins verdient aangemoedigd en gesteund te worden. St. Maartensdijk,'3 Febr. Bjj de gisteren plaats gehad hebbende herstemming voor een notabele bij de Ned. Herv. kerk alhier werden uitgebragt 204 stemmen waarbij 3 van onwaarde. Van de 201 geldige stemmen verkreeg de heer J. W. van Gorselen 148 en de heer Chr. Hoek Mz. 53 stemmen, zoodat eerstgenoemde ge kozen werd. Bjj de vóór een veertien dagen geheerscht heb bende strenge koude werd in Kalverdam, onder de gemeente Poortvliet, 's morgens een alleen wonende vrouw verstjjfd in bed gevonden. Haar schoonzoon bragt haar weer by, en daar de vrouw behoeftig was, maar tot de stille armen kon gerekend worden, trok het diakonie-armbestuur van Poortvliet zich haar lot aan en wilde haar opnemen in het nette armhuis. Zjj wilde echter bare woning, waarbij eene oude schuur staat -- in betere dagen vormden woning en schuur eene kleine hoeve niet verlaten, haar eergevoel kwam daartegen op. Zondag ochtend werd zij dood in bed gevonden. Zierikz:©©. De beperking van het met beladen voertuigen berjjden der kunstwegen, is, ingevolge de door Gedeputeerde Staten dezer provincie gemaakte bepaling, opgeheven met middernacht tusschen 3 en 4 dezer. Welligt herinnert men zich nog, dat in het begin van den zomer van 1886 een deel van Noord- Brabant door hagelslag zwaar werd geteisterd en voor de slagtoffere eene inzameling werd gehouden. Tenzjj de commissie reden heeft gehad om met opzet de uit betaling te vertragen, is daarmede al uiterst langzaam te werk gegaan: eerst enkele dagen geleden ontving de burgemeester van St. Oedenrode de 2400, voor zjjne gemeentenaren bestemd. Naar men meldt, wordt door onze Regering, ten gevolge van de in Engeland in sommige districten heerechende longziekte, geene vergunning meer verleend tot invoer van fokrundvee uit dat land. Den beer E. v. d. Bosch te Goes is deze week eene vergunning tot invoer van twee fokstieren geweigerd. De heer mr. J. G. de Bruijn, lid van de Eerste Kamer, is door den Paus bevorderd tot ridder groot kruis der orde van het H. Graf van Jeruzalem. Te ltudel (N.-B.) is de heer J. Vaassen in het bezit van een appelboompje, staande in een bloe mpot. De opgaande stam, ter hoogte van ongeveer een meter, prijkt met een prachtige bolvormige kruin, waaraan men op het oogenblik dertig volwassen appelea van dé fijnste soort kan bewonderen. Zierikzee, 4 Febr. Door de Arrondissementa- Regfcbank zjjn heden veroordeeld 1°. W. L., huisvrouw van C. F. te Dreischor, wegens mishandeling tot 7 dagen gevangenisstraf 2°. M. 8., schipper te St. Maartensdijk, wegens een voudige Releediging, by veretek, tot j. 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis 3°. L. A. A., zonder beroep te Oud Vosmeer, wegens eenvoudige beleediging, tot 7 dagen gevangenisstraf; 4°. N. K., weduwe J. v. V. te Capelle, wegens be leediging tot 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis terwijl voorts J. K., arbeider te Duivendjjke, be klaagd van jagtovertreding (in hooger beroep) werd vrijgesproken. Dezer dagen is proces-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer in Schouwen, van wien men vermoedde dat by de veeartsenjjkunst uitoefent, zonder daartoe bevoegd te zijn. Bij het behandelen dezer 'aak zal zeker worden uitgemaakt of hy zjjne ervaringen alleen als raadgeving aan zijne kenissen mededeelde, dan wel of hij daarvoor geld of eenige andere belooning beeft gevraagd en verkregen. Vjjf weezen uit de weesinrigting te Neerbosch zjjn (zooals voor eenigen tjjd is gemeld) naar Noord - Amerika vertrokken, en aldaar in Hollandsche ge zinnen geplaatst. Thans heeft de directeur van deze stichting weder aanvraag ontvangen om nog acht wees jongens te zenden, die voor den landbouw zjjn opgeleid. Een Groninger boer, die veel perzikboomen bezit, en het jammer vindt, tegen dat de vrucht rjjp wordt, zoovele jonge groene perziken af te plukken en weg te werpen, ten einde de overblijvende genoegzame ruimte bekomen om te rypen, heeft de afgeplukte groene vruchten als augurken in azjjn ingelegd, en wel met zeer gunstig gevolg. Ze zjjn zeer sniakeljjk en aangenamen geur verkregen. Maandag namiddag had te De Wilp (Groningen) een allertreurigst ongeval plaats. Van eenige kinderen, die op het land liepen te spelen, wilde het oudste, een jongen van 12 jaar, zich voor de aardigheid „ophangen" zooals hij zeide. De strop werd gereed gemaakt en om den hals van den jongen gedaan, met het noodlottig gevolg dat hjj weldra stikte. De overigen liepen weg, en toen er hulp opdaagde, vond men slechts een ljjk. London, 4 February. De „Standard" beweert, dat Engeland niet gewapend zal optreden, indien na een eventueelen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, het grondgebied van België gewaarborgd bljjffc. 's Gravonliagfi, 4 Februarjj. Z. M. beeft benoemd tot Ontv. der Dir. Bel. te Axel, de heer G. G. A. Meuwissen, thans te 's Gravenpolder. Benoemd tot Ontv. der Dir. Bel. te Maurik, de heer J. H. Coolhaaa, thans te Noördwelle, en als zoodanig te Noordwelle de beer J. C. M. W. Reepmaker van Belle, thans surnumerair te Eindhoven. KERKNIEUWS. In eene gecombineerde vergadering van kerkvoogden en notabelen der Herv. gemeente te St. Annaland is de oude pastorie voor afbraak verkocht en het, op dezelfde plaats, herbouwen van eene nieuwe predikants woning, waaraan niets van de oude mag gebruikt worden, aanbesteed. Aannemer van beide werken was de heer J. Soetera van St. Annaland, het laatste voor 6000. Aangezien de gemeente vacant ia heeft de kerkeraad dispensatie voor het uitbrengen van een beroep voor een half jaar aangevraagd en verkregen. Ingezonden Stukken. Zonnesiaere, 1 Febr. 1887. Mijnheer de Redacteur I Kent ge van Lenneps Pleegzoon, M. de Red. Wat domme vraag, zult ge zeggenVergeef me die onnoo- zelheidik meende U te vragen, kent ge hem nog Zeker hebt ge dat boek vroeger verslonden, niet waar 'tls dan ook in mijn oog een juweeltje, en het herlezen dubbel waard. Maai-, zplt ge zeggen, wat hebt ge my dat zoo openljjk te vragen Och, het diende slechts tot inlei ding en ook om al uwe lezers, doch inzonderheid die in ons dorp, aan te sporen dat boek spoedig en met attentie te doorlezen. Want En nu komt de aap uit de mouw. Er is uit dat boek een tooneelstuk getrokken, en dat tooneelstuk zal op Donderdag 10 Februari door onze rederijkerskamer opgevoerd worden. De bezoekers van die uitvoering zullen veel genieten, als ze van Lenneps roman niet kennen, maar oneindig meer, als ze hem hebben gelezen. We hopen, dat door de opkomst van een talrjjk publiek het bewijs worde geleverd, dat men de pogingen der leden om iets waarlijk schoons te geven op prijs stelt. Natuurlijk geschiedt de opvoering door gecostu- meerde personen, en dat de costumes keurig zullen zjjn, daarvoor staat reeds den naam van den leverancier, Durivou, U borg. Hoewel bovengenoemd tooneelstuk ernstig is, zal er dien avond ook gelachen worden. Als Zierikzee niet zoo ver van Zonnemaire lag, zou ik zeggen M. de Red.! vereer ons met uwe tegenwoordigheid en breng zeer veel kennissen en vrienden mêe. Denk er eens goed over. Het bespaart u het herlezen van den roman, dus ook de kosten van aankoop of huur in eene lees bibliotheek. Dat velen uit de naburige gemeenten mogen opgewekt worden de uitvoering te komen bezoeken Als dat waar was, had ik Sassesfactie (zou Janus Tnlp zeggen) van mjjn geklets. Gegroet, M. de Red.door UW GEWILLIGEN KLAPPER. tl U W E L IJ K S R E G T. Tot de belangrijkste wijzigingen, welke de Staats commissie voor de herziening van het Burgerljjk Wetboek voorstelt in te voeren, behoort de ruimere bevoegdheid, welke zjj aan de getrouwde vrouw wil toekennen. Zij gaat niet zoo ver van op het voetspoor der reeds lang bestaande Russische en der kort geleden ingevoerde nieuwe Engelache wetgeving, der gehuwde vrouw dezelfde bevoegdheid te geven als den man, om burgerlijke handelingen te verrigten en in regten op te treden. De commissie heeft alleen nagegaan, „welke regeling de geschikste is om in overeenstemming met onzen landaard en onze maatschappelijke toestanden het geluk van het gezin, als geheel te bevorderen." Zij neemt als boven twijfel aan, dat „de man algemeen beschouwd wordt als degene, op wien voornamelijk de zorgen van het gezin rusten, op wien de verantwoor delijkheid van het onderhoud daarvan nederkomt. Wij hebben dus eene regeling noodig, waarbij hij de leiding heeft, hetgeen overigens geenszins belet aan de vrouw meer invloed op de gemeenschappelijke belangen toe te kennen en haar regtsbevoegdheid uit te breiden." Het beheer van het gemeene goed en de beschikking daarover blijft den man opgedragen, hetzij er wettelijke gemeenschap van goederen, hetzij beperking daarvan bij huw.-yoorwaarden bestaat. De man behoeft echter, tenzij bjj die voorwaarden anders is bedongen, de medewerking der vrouw tot het vervreemden of be zwaren van gemeenschappeijjk onroerend goed en van gemeenschappelijke, doch op naam der vrouw staande, inschulden, effecten, aandeelen en schepen. Door deze bepaling wordt verhoed, betgeen thans mogelijk is, dat de man alles te gelde maakt en, met achterlating van vrouw en kinderen, in een ander werelddeel het geluk gaat beproeven. Tot het doen van schenkingen behoeft de man altijd de medewerking der vrouw, tenzij de waarde in ver houding tot het gemeenschappelijk vermogen niet bovenmatig is. Hetzelfde geldt van schenkingen van wege de vrouw. Ten einde te zorgen voor het geval, dat in bet belang der vrouw aan het beheer van den man een einde behoort te komen, wordt naast het bestaande middel van scheiding van goederen (wegens wangedrag, verspilling of slecht beheer van de goederen der ge meenschap) een minder onaangenaam middel gesteld. De vrouw kan nameljjk, hetzij bij notariëele akte met bewilliging van den man, hetzij zonder deze, met verlof van de regtbank, zelve het beheer van haar eigen goed overnemen. De regtbank wijst het verzoek af, indien niet blijkt, dat den man verzuim in het beheer van het goed te wijten is, of overigens de redenen van de vrouw haar niet aannemelyk voorkomen. De overneming werkt eerst tegenover derden na overschrijving in een register ter griffie en bekendmaking in een aangewezen nieuwsblad. Op de overneming kan daarna niet worden teruggekomen. De vrouw wordt ondersteld als gemagtigde van den man alle handelingen te verrigten, die het gewoon en dagelijks beheer der huishouding betreffen. De m-n kan die magtiging echter by openbare kennisgeving intrekken, maar eene bjjzondere kennisgeving geldt tegenover hem, die ze ontvangt als openbare. De gevallen waarin de vrouw zonder bewilliging van den man geene handelingen mag verrigten, zyn beperkt tot het doen van schenkingen behalve niet bovenmatige het vervreemden of bezwaren van haar onroerend goed, het aangaan van geldleeningen en borgtogtenhet teekenen van handelspapier en het aanvaarden van erfenissen anders dan onder voorregt van boedelbeschrijving. Behoudens deze beperkingen kan de vrouw, die beheer heeft over haar goed, daar over ook beschikken en ook van den kantonregter, na verhoor van den man, eene algemeene magtiging be komen om zonder bewilliging van den man alle of eenige der genoemde handelingen te verrigten. Zij is in ieder geval bevoegd overeenkomsten, waartoe haag man bewilliging beeft verleend, uit te voeren en te dier zake gelden te ontvangen. De regten van de openbare koopvrouw worden uit gestrekt tot de vrouw, die met uitdrukkelijke of stilzwijgende bewilliging van den man een afzonderlijk beroep of een kunst als bedrjjf uitoefent, en daardoor bevoegd wordt tot elke handelifig, die de uitoefening van dat beroep of bedrjjf kan medebrengen. In regten zal de man de vrouw niet meer vertegen woordigen, daar zjj niet langer met eene minderjarige wordt gelijk gesteld, maar zjjne bewilliging wordt alleen gevorderd voor het instellen van een eisch of het doen van een verzoek aan den regter, behalve in enkele gevallen. Voor een eisch tegen den man behoeft zy de magtiging van den kantonregter. Prjjzen dei- Boter en Eyerou. Zierikzee, 3 Februari 1887. Boter hoogste koers ƒ0,55 en laagste koers 0,47'/j per 5 Hectogram. Kip-Ejjeren hoogste koers 1,15 en laagste koers 1,—. 8»t. Maartensdijk. Markberigtboter 0,47i per halve Kilogr. of 5 ons. Yerseke, 4 Februarij. Oesterbeurs. Verkocht 1ste en 2de soort ge k/35. STOOMBOOTDIENST PEBHÜARI 1887. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE Zaterd. 5 's morg. 11,u. Zondag 6 'smidd. 2,— Zaterd. 5 's morg. 7,30 u. Zondag 6 7,30» Maand. 7 2,— Maand. 7 7,30» 6,30» Dingsd. 8 2,— Dined. 8 Woens. 9 's morg. 11, Woens. 9 6,30» Woens. 9 'smidd. 2,30» Dond. 10 6,30 Dond. 10 2,— Vrjjdag 11 8,— Vrijdag 11 2,-» vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrij<lag-namiddiqfs van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Maandag 7 Februari 1887, hopen onze <g- waarde Ouders J CORNELIS van der WEEL e en -i -e- WILHELMINA HOUTKAMP e- ■8- hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. -j Hunne dankbare Kinderen, i Brouwershaven, Februari 1887. Ondertrouwd DAVID SMITS en ANTHONIA de KEIJZER. -4 Februari 1887. Brouwershaven Algemeene en tevens bjjzondere kennisgeving. Voorspoedig bevallen van eene Dochter T. B. ZOMER, Echtgenoote van S. MUSTE. Zierikzee, 3 Februari 1887. Bevallen van een Meisje WILLEMINA BRUIJNZEEL—Gaakeer. St.-Ann aland, 1 Februari 1887.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1