ZIËRIKZEËSGHE NIEUWSBODE. Oingsdag 1 Februarij 1887. 2t* li«. No. 55415. 45sle Jaarg. Verschijnt DING-.SDAG, DONDERDAG en ZATlTRDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd woeden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. Swgelttitt. Een zonderling procea ia in Londen aanhangig. Zeker rijksambtenaar, Bret gekeeten, had in een res tauratie spinazie gegeten en daarbij tevena een naai- naald met draad naar binnen gekregen, 't Gevolg waa dat hij tot driemaal eene operatie moest ondergaan en langen tijd ziek lag. De herstelde eisoht nu echter van den restaurateur eene schadevergoeding van 12000 gulden. Deze week zou de rechtbank uitspraak doen. M-Mslant. Een der behendigste en beruchtste Russische opligsters is de onlangs te St. Petersburg betrapte Stonja Blüwstein, meer bekend onder den naam van Goudhand". Naar zij zelf verklaart is zij 27 maal gehuwd geweest en wel met mannen van allerlei natie en stand. Zij trouwde steeds op valsche papieren, nu eens in de synagoge, dan weder in Orthodoxe, Lu- thersche of Roomsche kerkenzij koos haar mannen steeds uit haar medepligtigeu om ze in haar magt te houden, leefde er een poosje mede en verdween dan spoorloos. Zjj oefende haar kunst niet alleen in Rusland uit, maar ook in DuitschlandOostenrijkHongarije, Gallicie en Zwitserland, waarheen zy zich meest des zomers begaf. Zij kende verscheidene talensprak vloeijend Russisch, Duitsch en Fransch eu verstond ook Poolsch en Italiaansch. Stonja Blüwstein had bijzonder kleine handen, hetgeen haar in haar bedrijf zeer te •stade kwam. Zij had in den loop der jaren een aan zienlijk vermogen by elkander gestolen, dat zij aan verscheiden harer medepligtigen had toevertrouwd.Toen zij naar Siberië verbannen werd, behielden deze dit natuurlijk en Blüwstein is thans geheel onbemiddeld. Het berouwt haar zeer dat zij eerst uit Siberië en daarna uit Smolensko gevlugt is, daar haar nu eene zware geeselstraf te wachten staat. Na eene tweejarige preventieve gevangenieschap. staat te Genua thans eene bende opligters teregt, die er geruimen tijd haar werk van maakte zich op aller lei wijzen het goed van anderen toe te eigenen, en wel voornamelijk geldswaardige papieren, kostbaarheden en gereed geld, en die in verschillende steden van Prank rijk en Italië hare vertakkingen bezat. Een der hoofdpersonen dezer boe ven bende is zekere Mantinenti, een gewezen kapper te Genua. Deze man, die met het moeijelijkste deel der werkzaamheden, het te gelde maken der papieren enz., was belast, bezat vóór zijne gevangenneming den grootsten kapperswinkel te Genua en was eenmaal het factotum der Genueesche „beau mönde". Het proces, dat in Italië groote be langstelling wekt, zal geruimen tijd duren door het groote aantal getuigen dat moet worden verhoord. JFtftwfettjfe. Uit Bordeaux wordt het volgende vreeseljjke •voorval gemeld. Een bouthakker vond in het bosch «en menschelijk hoofd, waaraan men de duideljjke sporen van dieren tanden vond. Eu werd dadelijk een onderzoek ingesteld en de dokter, welke spoedig tegen woordig was, verklaarde, dat dit het hoofd eener ■vrouw was. Men kwam toen op de gedachte dat het •misschien het hoofd was, van eene sedert eenigen tijd verdwenen oude vrouw, welke alleen woonde. Men begaf zich dadelijk naar hare hut en daar deed zich «en vreeseljjk schouwspel voor. Overal op het bed en op den grond lagen stukken half vergaan vleesch en beenderen. Het bleek nu dat een bende honden in de but der arme, door ouderdom en honger krachtelooze ■oude vrouw, waren gedrongen en haar letterlijk in stukken gescheurd hadden. Een der dieren had het hoofd in het bosch gesleept en zonder dit toeval, zou men waarschijnlijk niet tot deze vreeselijke ontdekking gekomen zijn. De ongelukkige was negentig jaar oud „Le Progrès de la Somme" verhaalt, dat zekere vrouw Bette te Eslanuillers was uitgegaan om een takkebos te halen, uadat zij haar twee kinderen van 7 en 8 jaren in haar bed en een meisje van 2 jaren in een wieg gelegd had. Toen zij thuis kwam zag de arme moeder het ledikant in brand staan. Toen de rook weggetrokken was, vond zij de drie kinderen gestikt. De vrouw had tot gewoonte, heete steenen aan het voeteinde van het bed te leggen en dien dag had zij niet bemerkt dat deze bijna gloeijend waren. Het beddegoed was daardoor in brand geraakt en de kinderen waren door den rook gestikt. Reeds sedert verscheidene dagen begaven zich, tot bet bekomen van werk eenige honderden arbeiders iederen ochtend naar de werkplaatsen van de heeren Manoury en Aubry, ondernemers van de aarden werken op het Champ de Mars, ten behoeve der wereld-tentoon stelling van 1889. Telkens ontvingen zij ten antwoord, dat zij den volgenden dag maar moesten terugkomen. Vrijdag nu meenden zjj te bespeuren, dat de onder nemers bij voorkeur Belgische arbeiders te werk stelden, «n zij kwamen nu ten getale van omstreeks 2000. Daar hun weer hetzelfde gezegd werd, riepen zij „Stuurt de Belgen weg.'' Vervolgens hebben zij zich naar het Raadhuis begeven, waar zij den heer Alphand, ■directeur van de werken voor de wereldtentoonstelling, verlangden te spreken. Deze heeft dadelijk eene depu tatie der aardwerkers bij zich ontvangen en, na hunne grieven gehoord te hebben, hun beloofd te zullen zorgen dat er voor de werkzaamheden der tentoonstelling .alleen Franschen zullen gebruikt worden. ©uitsstHilttwb. Eene hooge doktersrekening. In Hamburg deed de regtbank dezer dagen uitspraak in de volgende zaak. Een aan de zenuwen lijdend koopman was door zijn dokter niet minder dan 445 maal gegalvaniseerd, zonder het gewenschte gevolg. De dokter rekende hem •5 mark 3) voor iederen keer, dus de kleinigheid van j 1335. De regtbank beweerde dat de dokter na -50 zittingen had moeten vragen of het geholpen had, de advocaat echter zei, dat het in het belang van den zieke zelf was de galvaniseering te doen ophouden. Dit gevoelen vond algemeene instemming en de patient was genoodzaakt de rekening te voldoen. 3Belgte. By de trekkingen der Brusselsche loten 1879 •vielen twee prijzen, elk van 100,000 frs. op loten in het bezit van eene dame en baar zoon te Lokeren. De dienstmaagd trok 10,000 frs. Zjj verliet onmiddellijk haar dienst, zoodat mevrouw en haar zoon in een hotel moesten gaan eten. tE-eWrlanb. Amsterdam, 29 Jan. Heden morgen trokken «en 3Ö0 werkeloozen langs Heeren- en Keizersgrachten. Te 12 uur vergaderde men weder in het Volkspark, waar de noodige redevoeringen werden gehouden. Her haaldelijk werd het verwjjt gemaakt, dat zoo weinigen aan den optogt deelgenomen hadden. Ten slotte werd een extra bedeeling beloofd aan bun die naar den burgemeester zouden gaan. Voor dien tijd werd geen brood verstrekt. Een 500 personen trokken toeu weder de stad in, doch werden op de brug bjj het Volkspark door de politie verspreid. Sommigen gingen toen en club met het pontje over, wat door één werd betaald. Langzamerhand verzamelde men zich en trok men naar het Stadhuis waar verschillende personen door een 3tal ambtenaren werden geboord in de trouwkamer 3de klasse, ingang Prinsenhofsteeg. De ingang werd door de rechercheurs bewaakt. De burgemeester ontving een lijst met namen van werkeloozen en enkele leden van de commissie voor werkeloozen ten geboore. Door de ambtenaren werd gevraagd in hoeverre de menscben door een kerkgenootschap bedeeld werden. Zy waren met de ondervraging belast, daar van den burgemeester niet gevorderd kon worden dat hij die massa menschen persoonlijk zou ontvangen. Sommige vrouwen legden weenend hun gebrek en armoede bloot, ook de wethouder Driessen ontving eenige werkeloozen. De namen van verschillende menschen zullen bij de liefdadige genootschappen worden opgegeven. Extra onderstand van de gemeente kon niet worden verleend. Het verhoor duurde geruimen tjjd. Behalve de lijst, waarop, zooals men zeide, circa 2000 namen voorkwamen, werden 243 personen gehoord. Na het verhoor gingen velen weder naar het Volks park, waar eene brooduitdeeling van 1560 brooden werd Amsterdam, 30 Jan. In eene rede, tot motto hebbende„Moderne inquisiteurs", schetste -^Croll in het Volkspark voor eene groote menigte de geschie denis van het socialisme alhier gedurende de laatste 10 jaren. Hij sprak daarbij over het harde lot van Niéuwen- huijs in de gevangenis, hetwelk herhaalde kreten van afkeuring uitlokte. Ten slotte wekte hij op tot strijd. Er werd besloten, namens de vergadering het volgend telegram aan den Minister op te zenden „De groote volks-vergadering, heden als plebeisch hof van cassatie optredende, vervloekt het land waar kinderverkrachters worden geëerd en volksvrienden gehoond en 's Graveuliage29 Jan. Naar men meldt, beeft de Minister van Oorlog opnieuw eene bijdrage van 500 geschonken voor de verbetering van het paardenras in Gelderland. Waarom alleen daar De kapitein ter zee Gericke, laatstelijk Minister van Marine, heeft aanvrage gedaan den zeedienst met pensioen te verlaten. De politie alhier heeft gisteren avond in arrest genomen eene dienstbodeverdacht van kindermoord. In het huis waar zij diende, is op haar kamer in een kastje verborgen gevonden het ljjkje van een pasgeboren kind, dat zij Zaturdag jl. in die woning heimelijk ter wereld had gebragt. Het lijkje is evenals de ongehuwde moeder, ter verpleging, naar het ziekenhuis ter schou wing overgebragt. Zij heeft bekend dat het kind heeft Breda, 29 Jan. Onder de „huwelyks-aangiften" alhier treft men aan zekeren P. M. Dit nu heeft op zich zelf niets ongewoonsmaar wel zal men dit niet alledaags vinden, als men weet, dat deze persoon al sedert ongeveer drie jaren verpleegd wordt in het hier bestaande Oudemannenhuis, 64 jaren oud en vroeger nooit getrouwd geweest is. De liefde schijnt dus by hem wel laat tot haar regt te komen. Een groot „Turnfeest" vanwege bet Alg. Gym nastiek verbond zal op 3 of 10 Juli vau dit jaar te Breda plaats hebben. Toi'seke, 27 Jan. Het departement Ierseke van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen vierde heden zijn éénjarig bestaan op eene wijze die niet ligt zal vergeten worden. Na de feestrede van den voorzitter werd door een viertal heeren onder algemeenen bijval opgevoerd „Een oude rat in de val". De zangvereeni- ging „Oefening en Uitspanning", die door het depar tement genoodigd was, gaf een drietal zangstukken; de vier gebr. Yan Djjke gaven een tweetal strjjkquar- tetten en andere heeren nog ernstige of geestige bijdragen. De gezellige avond sloot met„Die reise nach Jeru salem", dat veel stof tot lagchen gaf. Door verschillende heeren werden hartelijke woorden van dank en waardering gesproken o. a. ook door den burgemeester, die betuigde dezen avond vereerd te zijn, burgemeester vau Yerseke te zijn. Middelburg-, 30 Jan. De voorstelling in den schouwburg, ten voordeele der Tooneelschool, door eenige Leidsche studenten, voldeed uitmuntend. De zaal was bezet, de keus der stukken („De werkstaking", „Drie hoeden" en „De twee misdadigers") zeer gelukkig en de voordragt over 't geheel zeer goed. De heeren verdienden het applaus waarmede zij vaak werden begroet. De heeren de Groof Co., de eenige reeders te Vlissingen, hebben ofschoon 't er met de scheepvaart niet best uitziet, het te Rotterdam liggende barkschip „Jan Pietersoon Koen" gekocht. Het schip zal in de groote vaart blijven en door kapt. Spanjer tot nu toe gezagvoerder der „Margretha", van dezelfde reeders gevoerd worden. Behalve de 2 genoemde schepen, bezit deze reederij nog de bark „Jean Baptiste", tbans te Haitti, en de in winterkwartier liggende „Lucie" en „Elisabeth." Goes, 29 Jan. Feestvieringen, jubilé's, allerlei herinnenngsdagen zijn tegenwoordig aan de orde. En men zorgt hierin wel, niet met de nachtschuit te komen. Zoo b. v. vierde voor eenige weken eene vereeniging ten plattenlande baar éénjarig bestaan, zeker omdat men weinig hoop heeft op de levensvatbaarheid der vereeniging. De afdeeling Goes van Patrimonium bragt het gisteren avond tot een langdurig bestaan van 5 jaren. Op „Patrimoniums wijze" werd de bijeenkomst geopend, dat is in verstaanbaar Nederlandsch met gebed en gezang. Uit het verslag blijkt, dat Patrimonium te Goes 73 gewone en 29 buitengewone leden telt, en dat er in de kas is een tekort van f 29,59. (Een leelijk ding voor een vijfden jaardag.) In de commissie van advies werd tot lid gekozen de heer J. Zoeter, telegrafist alhier. In de zaal der christelijke jongelingsvereenigiDg alhier sprak ds. P. Huet op de hem eigene, d. i. boeijende wijze over drankmisbruik. Als eenig middel tegen drankmisbruik prees spreker aanalgeheele onthouding. Als gevolg van deze rede worden pogingen aangewend om hier eene afdeeling van onthouders te stichten. Men kan overtuigd zijn dat men iu dezen alleen op de „woorden" maar ook op de „werken" van ds. Huet kan afgaan. Is de afdeeling van onthouders nog in wording, die van den Nederlandschen vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn bestaat reeds, zij telt 45 leden. Vermoedelijk in February zal Mevr. de Weduwe Klerck, geboren Van Hoogendorp, hier eene bijeenkomst houden tot meerdere aanmoediging in het bestrijden der zedeloosheid. Zooals de mededeeling luidt is het niet duidelijk of de leden de zedeloosheid bij zich zelf of bij anderen moeten bestrjjden. Vermoedeljjk zal dit laatste het geval zijn. Het zedelijk bewustzijn zal bij de leden wel zoo hoog zijn, dat zij den splinter in anderer oog best gewaar worden. Aanstaanden Dingsdag wordt door het feest-comité in overleg met de gansche burgerjj t. w. zij die aan de oproeping gehoor geven definitief het programma voor 19 Febr. vastgesteld. Naar men zegt zou het totaal der bijdragen bij de duizend gulden zijn. De globale schade, die de vorige week door den brand in den Wilhelminapolder op de hofstede van den heer C. van Noort is veroorzaakt, wordt geschat op pl. m. 40,000, nl. f 20,000 voor de schuur, 10,000 voor 45 beesten en 10,000 voor graan, hooi, stvoo, gereedschappen enz. De bewoner heeft bovendien 400 schade, voornamelijk teweeggebragt door hen, die zich afsloofden om te redden. De maatschappijen te Rotter dam, Zutfen, Middelburg, en Zierikzee zijn er by be trokken. De directeur van den polder, de heer G. J. van den Bosch, betuigt ook namens zjjne mede-eigenaren zijn dank aan de brandweer van Goes en 's Heer Hendriks kinderen, maar bovenal aan die vau Wolfaartsdijk, welke gedurende dertig uren de behulpzame hand heeft geboden. Natuurlijk wordt oo"k gegist naar de oorzaak van den brand. Vrij algemeen is de meeniDg dat er een vuurbol uit de lucht is komen vallen, regelregt op het dak der schuur. Zulk eene oorzaak maakt natuurlijk alle verder onderzoek overbodig. Goes, 30 Jan. In weerwil dat de mazelen hier reeds eenigen tjjd geweken waren, heeft zich nu weder eeu geval voorgedaan, in een tot heden onbesmet ge bleven gezin. Vermoedelijk is de ziekte overgebragt door niet voldoend gedesinfecteerde kleeding. Zieriljzee29 Jan. «Kunst en Eer" gaf voor zeker gehoor aan eene goede ingeving, door het arrangeren van een extra-concert en bal tegen gisteren avond. Dat het publiek reeds bij voorbaat het plan waar deerde, bleek uit de goede opkomst. Reeds gedurende het concert was er gebrek aan ruimtebij het dansen liet deze behoefte zich nog meer gevoelen. De uitvoering was zeer goed en doet de executanten, in het bijzonder den Directeur, de heer Ezerman, eer aan. De ensemblestukken werden met veel tact en aplomb ten uitvoer gebragt; meest al de eerste partijen zijn, zooals hekend is, in uitstekende handen doch niet alleen deze, ook de overige medewerkenden kweten zich zeer goed van hunne taak. Ook de solisten verdienen allen lof. De clarinetsolo moest wegens verschil in stemming met de piano ver vangen worden door eene vioolsolo. Hoewel dienten gevolge niet voorbereid, voldeed dit gedeelte van het programma, even als de overige solo's uitstekend. Onder de uitvoering der solo's rees slechts zoo een enkele maal wel eens de vraag, of van den solist niet wat veel was gevergd Dit zij den heer Directeur eene aanbeveling om bij de keuze vau obligaatstukken rekening te houden met de krachten van den solist. Voldeed echter het concert uitnemend, „the great attraction" was het „Bal a la Strauss", eene weelde op het gebied van danspartijen, waaraan Zierikzee nog niet verwend is. Hoe menigmaal werd hier niet lustig gewalst op de magere toonen van een paar violen? De danslustigen konden nu met volle teugen genieten van het rondzweven naar de maat van een volledig orkest. Hiervan werd dan ook door velen (mogen we er bijvoegenook die we anders niet veel meer zagen mede dansen), geprofiteerd, zoodanig, dat de zaal te klein mogt heeten voor één zoo geanimeerd bal. Wij vertrouwen, dat den goeden uitslag van den avond de Directie zal aanmoedigen om te bekwamer tijde eeu „da capo" aan te kondigen. Met de werving van troepen voor het leger in Ned. Indië moet het, naar luid van vertrouwbare in- ligtingen, zeer slecht gesteld zjjn. Er bieden zich maar zeer weinigen aan, en voor die enkelen zijn de eisehen om aangenomen te worden zoo hoog gesteld, dat naau- welijks '/a daaraan voldoet. Nadat Vrijdag een detache ment van 44 man te Amsterdam embarqueerde, moeten de manschappen van het werfdepot te Harderwijk, met inbegrip der invaliden, die in het hospitaal opgenomen zijn, ternaauwernood het getal van 25 te boven gaan. Nu is 5 Febr. als dag aangewezen, waarop te Rotter dam 33 man moeten embarqueeren, als er nl. zich voor dien dag nog aanmelden. Het 14-daagsch verlof van den kolonialen militair voor zijn vertrek uit het moederland, moet dan ook reeds tot 3 dagen ingekrompen zijn, terwijl, niettegenstaande de aanvraag der militaire autoriteiten uit Indië van 5000 man troepen in den loop van 1887, het contingent door de Regering op 2000 man is bepaald. Eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Mei aanst. door P. J. Baggerman, die dan 40 jaar werkzaam zal zjjn geweest als hoofd der openb. Bchool te Oud-Beierland. Een 18jarig kweekeling der Rijks-normaalschool te Groningen kwam Woensdag uit school thuis, nam een Btoel, vroeg zijne moeder om een kop koffie en stierf terwijl zijne moeder het inschonk. Zieinkzee, 31 Jan. Wij zijn van bevoegde zijde in staat gesteld omtrent de aanstaande feestviering op 'sKonings verjaardag het volgende mede te deelen. In eene op Zaturdag jl. gehouden bijeenkomst der commissie is besloten, met het oog op de tot dusver ingekomen bijdragen, die feestviering te doen bestaan, behalve in meergemelde uitdeeling aan de armen van alle gezindten en een onthaal der bestedelingen van alle gestichten, in de uitvoering eener feest-cantate met voorafgaande feestrede, het onthaal der leerlingen van alle lagere scholen en bewaarscholen, muziek op en illuminatie van het Havenplein, het afsteken van een groot, schitterend vuurwerk. Tot voorkoming van alle mieverstand deelen wij nog eens uitdrukkelijk mede, wat al vroeger in ons blad gemeld werd, dat de uitdeeling aan de armen en het onthaal der gestichten bekostigd wordt door een ingezeten, die zulks aanbood, en derhalve van de ingekomen bijdragen voor die zaak niets behoeft be steed te worden. Nog merken wjj op ten behoeve van onze lezers buiten Zierikzee, dat wel de commissie van „Nut en Genoegen" Gp uitnoodiging het feest leidt, maar daar om de vereeniging zelve in geen opzigt iets van de kosten betaald. Wij hebben in het bovengenoemde programma alleen het voornaamste vermeldvan verdere bijdragen zal afhangen, of dit programma nog eenigzins zal worden uitgebreid, o.a. door het houden van een optogt met muziek door de stad, waartoe de middelen op dit oogenblik nog niet voldoende zijn. In ons blad werd door een onbekende wel wat voor barig naar een programma gevraagd, dat moejjelijk te geven was voor en al eer men een globaal overzigt van de middelen had, en dus een raming van te maken kosten mogelyk was. Wanneer niet deze of gene on genoemde (waartoe die geheimzinnigheid ten deze 2) maar iemand in persoon zich aanmeldt bjj den voor zitter of secretaris der commissie, zal deze bereid be vonden worden, ook andere denkbeelden in overweging te nemen, zoo de middelen zulks toelaten. Ten slotte kunnen wij mededeelen, dat na den afloop der feestviering, rekening en verantwoording zal gedaan worden, die voor ieder ter inzage zal zyn. Door de »Dorpsvereeniging" te Stavenisse is aan besteed de levering van 24600 K. G. Superphosphaat van 12 °/0, waarbjj minste inschrjjver was de heer D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee a 2,99s de 100 K.G. Ten behoeve van de Steenbergsche landbouwver- eeniging is aanbesteedde levering van 121,400 kg. superphosphaat. Laagste inschrijver was de heer M. H. Salomonson te Rotterdam, voor 3,17 per 100 kg. De levering is gegund. Een merkwaardig voorbeeld van de vernielende kracht van het water levert Rottumeroog op, pan welk eiland het westelijk strand, naar men berekent, jaarljjks ongeveer 6 bunders grond verliest, terwjjl de uitbreiding van het oosteljjke strand niet tegen het verlies aan de westzijde kan opwegen. Voorheen was dit eiland veel uitgestrekter. Het eenige huis moest in den loop der tjjden herhaaldelijk verplaatst worden (naar het oosten), en waar deze woning in het begin dezer eeuw stond, staat nu eene waterhoogte van 8 M. onder volzee. Ter wille van de curiositeit van het geval, en als staaltje hoe het bjj sommige schutterijen toegaat, verdient vermelding, dat Woensdag in eene Geidersche gemeente eene inspectie gehouden werd ovev de schut terij bjj het licht eener lamp. Geene electriache, neen, eene gewone petroleumlamp. Officieren waren niet aanwezig, ten minste niet in uniform. Straks licht men 's lands weerbaarheid nog met een lucifer bij. Volgende advertentie lezen wij in het „Heeren- veenseh Nieuws- en Advertentieblad" van Zaturdag 11. Na veel hartzeer en zielelijden is eindeljjk van ons weggenomen de WelEdele Heer F. Domela Nieuwen- huis, Ridder van de Verlossing des Volks. Helaas dat de laatste oogenblikken voor zijn tjjdeljjken dood, zóó verschrikkeljjk zouden zjjn, was niet t,e denken. Ziet hem, o LezerZiet uw broeder Daar staat bjj f Men ontneemt hem zyn golvende lokken en het sieraad van den man (het manneljjke) wordt van zijn aangezigt weggenomen. Nu ontkleed hij zichDe vuile man moet zich badenGod betere hetDe reine man, die ook bjj een God wel logeeren kon! Nu wordt hem het boevenpak aangetrokken en mag hjj zjjn beenen hergen in een paar blokken hout. De ademhaling wordt moejjelijkMaar hjj is nog niet dood Nieuwe marteling De booswicht draagt een gouden ring. Af die ring Maar hij bevat debeeldtenis yan mijne vrouw!,.. Af die ringEn toen In de celLevend begraven! Wij treuren niet als degenen die geene hope hebben. Gorredjjk, in het jaar onzes Heeren 1887! Voor de Afd. Gorredjjk, Soc. Dem. Bond HET BESTUUR Een landbouwer uit Bollingatedt is dezer dagen doodgeschoten doorzjjn hond. Terwijl hjj z'jn ge laden geweer in de hand had, sprong de hond tegen hem op, raakte daarbij met een poot den haan van het vuurwapen, het schot ging af, en de jager viel, door het hoofd geschoten, dood op den grond. De heer Mr. M. J. de Witt Hamer uit Middel burg zal Vrjjdag 4 Febr. a. s. als verdediger van den heer P. J. Rienstra te Veere optreden. Voor de vacante betrekking van onderwijzer: aan de L. school te Colynsplaat, op een aanvankelyk tractement van J 450, dat naar gelang van den diensttjjd stjjgen kan tot ƒ600, zyn slechts 2 sollicitanten. De heer J. Zeelte, voorheen deurwaarder der dir. belastingen te Zierikzee, thans te Leiden b.g. ;s met ingang van 1 Febr. als zoodanig benoemd te Else. Ofschoon het oorspronkeljjk bericht omtrent den dood van den heer Maasconsul te Guillimane zoo positief mogelyk sprakis thans op informatie* door de familie ingewonnen, door den Gouverneur van Mo zambique geseinddat wel een moord aar lag op den heer Maas is gepleegd, maar gelukkig zonder noodlot oig gevolg. De landbouwer A. C. te Zaamslag, die op ver moeden van brandstichting op 17 en 20 Dec. 1886, naar Middelburg was overgebragt, is uit de gevangenis ontslagen. Aan boord van het met 1 Maart a.s. iu dienst te stellen schroefstoomschip „van Spejjk" is o a. geplaatst als eerste officier de luit. ter zee lste kl. J. A. Kloek. De volgende onmenscheljjke haudelwjjze wordt uit Oudshoorn gemeld: Met veel moeite en groote krachtsinspanning was een der stoombooten van de Maatschappij »de Vol harding", varende tusschen Leiden en Gouda er in geslaagd het dorp Koudekerke te bereiken. Toen de kapitein Zaturdag wilde beproeven de reis door het jjs voort te zetten, ondervond hjj eene tegenwerking van de zjjde van sommigen, welke nimmer vergoelijkt km worden. Men had een vrjj dik yzerdraad over den Rijn gespannen met de bedoeling de schroef van de stoom boot te brekendan toch zou men wel verpligt zyn het vernielingswerk te staken. De kapitein, geholpen door de bemanning en gesteund door de politie, trachtte den jjzeren stang te verwjjderen, wat ongetwjjfeld ge lukt zou zjjn, zoo niet een 60tal menschen het ijzer naar zich toe getrokken had. Hierdoor geraakte de hand van den kapitein dermate gekneld, dat Dr. Tjaarda heelkundige hulp moest verleeuen. Het zou niet te verwonderen zijn, zoo de gezagvoerder een of meer van zyne vingers zal moeten missen. De stoomboot heeft de terugreis naar Leiden aangenomen. TELEGRAMMEN. Berljju, 31 Januarjj. 72.000 man der Reserve-troepen zyn tegen 7 Febr. a. s. onder de wapenen geroepen, om zich gedurende 2 weken te oefenen. Weenen, 31 January. De verbittering der Bulgaren tegen Rusland is toenemend. Men blyft evenwel hier overtuigd dat Rusland den vrede wil handhaven. KERKNIEUWS. Beroepen te Choam, ds. C. J. Montijn te St.Ph-'lipslanö. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Colynsplaat Ds. Klomp te 's Gravenland. Ds. J. A. Prins te Dokkum (die ook te Zierikzee is beroepen) heeft bedankt voor het beroep naar Koog aan de Zaan. Uit Klundert meldt men, dat de heer Van Veelo henevens 5 kerkeraadsleden thans voor goed zijn af gezet. De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk is tot eene buitengewone vergadering zamenge- roepen op Woensdag 3 Februarij a. 8, Kottcrdam, 29 Jan. De geschorste diakenen hebben allen een weigerend antwoord gegeven op de vraag om de in hun bezit zjjnde bescheiden der Ned. Herv. Gem. alhier ter beschikking te stellen van de diaconie: Onder deze weigering is ook begrepen de Bom van 500, eenige uren vóór de verbreking van het Synodaal Verband aan den heer Paulus van der Grijp, ten behoeve eener winteruitdeeling vanwege de diaconie der Ned. Herv. Gem. ter hand gesteld, tevens een aanzienljjk bedrag onder berusting van den heer E. A. van Es, geschorst diaken. In November 1886 werd eene circulaire verspreid voor inschrjj vingen voor de gewone winterbedeelingen. Als penningmeester met de inning dier gelden belast, ontving de heer van Es een belangrijk bedrag, waar van een deel aan bedeelingen werd besteed. Op den len Kerstdag kwam opnieuw een aanzienljjk bedrag in handen van den heer Van Es als opbrengst der gehouden collecte ter behoeve van brand en dekking der armen het was bjj deze collecte, dat zich het Oostenrjjksch Staatspapier bevond, dat met goedvinden van den heer Van Es voor het te gelde maken aan de effecten handelaars de heeren Senée Co. werd ter hand gesteld, die het bedrag aan den heer Van Es nog altijd niet uitbetaalden, in de meening dat het bedrag wettig toekomt aan de Ned. Herv. Gem. en niet aan de afge scheiden kerkeraadsleden. Niettegenstaande deze aanzienlijke bedragen nog berusten in banden der geschorste diakenen, gaan de gewone 14-daagsche bedeelingen van brood, boonen, gort, benevens van linnen vanwege de Ned. Herv. Gem. geregeld haar gang. Dat deze bedeelingen nogal iets beteekenen bljjkt het best uit het feit, dat niet minder dan 1400 posten, waaronder vele gezinnen van 8 en 10 personen, voor die winterbedeelingen in aanmerking komen. Haajrsche Brieven. Den Haag, 27 Januari. Ik sprak u in mijn vorigen brief over den socialist Domela Nieuwenhuis en de Bociaal-democratendat deze laatsten eene partjj in Nederland beginnen te vormen is niet tegen te spreken en een treurig feit is het, dat die party eenigen aanhang vindt ook in de kern van den burgerstand, van wie juist het aller meest te verwachten was, dat zij zich tegen het woel ziek drjjven naar het onbereikbare zou verzetten. Een opmerkeljjk verschijnsel, een gewichtig teeken des tjjds had dezer dagen te Winschoten plaats, alwaar bij de her stemming voor den gemeenteraad 295 geldige stemmen werden uitgebracht, waarvan 152 op zekeren heer Brader, een sociaal-democraat en 143 op den heer Van der Meulen, die als liberaal bekend stond. Het „Sociaal- Weekblad" merkt naar aanleiding hiervan op, dat deze verkiezing niet moet aangemerkt worden als eene be tuiging van instemming met des heeren Domela Nieuwenhuis sociaaleconomische denkbeelden en mef zyn dryven naar eene gewelddadige revolutionnaire uitbarsting, maar dat toch aan den anderen kant dezen uitslag van belang is, omdat hij bewijst dat er ook, buiten de sociaal-democraten groote ontevredenheid in den lande heerscht over den gang van zaken in onze politiek. „Talrijk zyn degenen, die alléén ver betering verwachten van de invoeriug van een kies recht, dat voor lang niet een ieder met allemans stemrecht gelijk staat, maar dat zij toch met den naam van algemeen stemrecht plegen aan te duiden. Zjj ontwaren eenerzjjds den sterken tegenzin om aan dien volkswensch gehoor te geven. Zij worden van den anderen kant, juist dientengevolge, aangetrokken door de kracht, waarmede de sociaal-democratische woord voerders er voor op de bres springen. En zoo komen zjj er toe, zich aan te sluiten bjj, of althans in zekere mate te steunen eene partjj, wier neigingen, tactiek en begeerten, overigens yan de hunne zeer aaninerkeljjk verschillen." Er ligt in dit oordeel van het „Sociaal Weekblad" een kern van waarheid. De politieke toestand der laatste jaren heeft velen, zeer velen ontstemd. Hoe men ook vroeger over de noodzakelijkheid eener grond wetsherziening mocht denkennu zij eenmaal is voorgesteld, eischt het landsbelang dat zjj tot een goed einde worde gebracht en daarmede een tjjdperk van nieuw staatkundig leven, van nieuwe parlementaire veerkracht moge intreden. Van waar mag het komen, dat over geen punt meer eenheid van inzicht beBtaat dan hierover, dat het stemrecht moet worden.uitgebreid en dat daarentegen over geen punt minder eenheid van inzicht heerscht dan hierover, hoe die uitbreiding van stemrecht zal worden verkregen Van waar dit komt Naar mjjne meening iB dit hoofdzakelyk toe te schrijven, aan de o verdry ving der beide uitersten. Aan deneenen kant ging men te ver in de verkettering yan den censuB, aan de andere zjjde overdreef men zijn afkeer van het algemeen stemrecht, dat van nature geen afkeer mag inboezemen, omdat het, langs den natuur- ljjken weg verkregen, een hefboom kan zjjn om het ideaal van den constitutioneelen regeeringsvorm te bereiken. Het laatste ontwerp-grondwetsherziening van den Minister Heemskerk bewjjst qu1 on revient toujours a ses premiers amours. In de merkwaardige zitting der Tweede Kamer van 23 Juli jl. had de heer Heemskerk nog een hartig woord ten gunste van het census-stelsel gesproken en aan het engelsche spreekwoord herinnert the tax-payers must be the tax-layers (wie de belasting betaalt, moet ze ook opleggen). Maar zulke dingen mocht men eigen Ijjk niet zeggenDe census was immers een onbillijk, een onrechtvaardig, een onredeljjk criteriumStaatkundige rechten afhankeljjk gesteld van de vraag, of men eene toereikende som in de belastingen betaalde! Maar dat was een gruwel, een onrecht! Wat er ook in de nieuwe grondwet zou komen, van een census mogt niet meer gesproken worden Naar een ander criterium moest worden om- §ezien. Daar verscheen werkelijk, in het eersteontwerp rondwetsherzieDing van den heer Heemskerk, een nieuw criteriumde huurwaardeMen woog dit crite rium, men woog het nogmaals, men legde het op eeno goudschaal en kwam tot de slotsom dat langs dezen weg geene aanzienljjke uitbreiding van stemrecht mogelyk was. En, toen de Tweede Kamer, na de zomer-ontbinding weder bjjeenkwam, de liberale partjj meerderheid was geworden en als meerderheid moest op treden, ginger een algemeene kreet op van de linkerzijde „zóó niet, Minister van Binnenlandsche Zaken, geene huurwaarde, op eene andere wjjze, wjj moeten veel verder komen." Ende heer Heemskerk, die, ver mits hij nooit de meester eener meerderheid in de Kamer mocht zjjn, steeds genoodzaakt was de rol van dienaar der meerderheid te spelen, de heer Heems kerk gaf toe en kwam eindeljjk met een nieuw voorstel, dat binnen weinige weken wederom de hartstochten in de Tweede Kamer zal in beweging brengen. Volgens dit ontwerp zullen kiezers worden zjj, die ten volle in het personeel zjjn aangeslagen en hunnen aanslag werkelijk betalen en zjj, die ten minste 12 aan grond belasting opbrengen. „Het VaderlandWat het ook aanvoere, het heeft er den heer Heemskerk geen ernstige grief van gemaakt, dat hjj als maatregel van overgang opnieuw „tot den belastingcensus zjjne toe vlucht neemt. Uit het Kamer-verslag bljjkt, dat ook de meerderheid dit niet afkeurt. Er is natuurljjk eene minderheid. Er zjjn er (vooral leden uit het Noorden), die in de Grondwet niets omtrent het stemrecht zouden willen bepaald zien en alles van de gewone wet willen doen afhangen. Waarom heeft men dan onze Grondwef noodig, zou men mogen vragen Er zijn er die alleen tot kiezers willen maken „zij die de vereischten be zitten, bij de kieswet te stellen." Dit heeft groote bezwaren. Zóó zou de grondslag, de hoeksteen van het Staatsbestuur van de wisselende inzichten dei- Ministers afhangen! Intusschen de meerderheid wil wel het woord: census niet noemen, maar vereenigt zich met eene uitdrukking, die de zaak: census terug geeft Ziedaar dan de uitkomst van dezen langdurigen, vinnigen, hardnek bigen strijd, dat men moet eindigen, waarmede men had kunnen aanvangende bekentenis, dat onze vaderen nog niet zoo erg hebben gedwaald voor in het betalen van zekere belastingsom een bewjjs te zien van rjjpheid om aan de staatkundige belangen deel te ne men. Vroeger waren er weinigen rjjp nu echter zeer velen. Op dit verschil heeft onze grondwetgever acht te slaan. Maar allen zjjn niet rijp. En daaromhoe schoon het ideaal zij, bjj deze grondwetsherziening kan van de invoering van een algemeen stemrecht geen sprake zjjn. En het beste bewjjs, dat allen nog niet rijp zjjn Ik kan bet u in weinige woorden leveren. Zouden de sociaal-democratische beginselen onder het zoo veel aan hang bijde lagerestanden vinden, wanneer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1