ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5542. 45ste Jaarg. Zaturdag 29 Januarij 1887. AFKONDIGING. Nieuwstijdingen. Suiue. sRefoetiawfo. ADVÜ1RTENTIËN, van 1—3 Verschijnt D1NG3DA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. i 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BELASTING OP DE HONDEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- mkzee maken bekenddat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1886 op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invor dering gezonden. Zieeikzee, den 26 January 1887. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Batavia, 24 Dec. Van Kotta Radja (Atchin) schrijft men dd. 13 Dec. aan het „A. D. v. N. I." Na verscheidene dagen onafgebroken stortregen, be gon den 3en Dec. de kali te vijzenden ^en trad de rivier overal buiten hare oevers, en 's nachts bereikte het water eene hoogte zoo als nooit te voren, en steeg het nog 11 c.M. hooger dan bij den bandjir op 1 Febr. 11. Allea liep onder in den kraton voer men met prauwen en sampans rondde bureau's waren overstroomd en bleven 4 dagen gesloten, de kraton lag midden in een meer en was dus droogvoets niet te bereikenge heel Pendetih liep vol wateral de bewoners moesten vlugtenen de paarden der cavalerie werden op het Generaalsplein in den kraton in veiligheid gebragt. Ook Pantej-Perak en het hospitaal werden overstroomd ■en het water stond slechts een handbreed onder de vloeren der ziekenzaal. De communicatie per tram •was geheel verbroken, overal waren groote stukken van de baan weggespoeld en hingen de rails en dwars liggers in de luchtterwijl het water zoo langzaam daalde, en soms zelfs nog weer eens rees, dat met de werkzaamheden tot herstel van de schade gedurende eenige dagen niet kon begonnnen worden. Een Europeesch fuselier verdronk by het doorbreken van •den dijk op Nesoeh; ook kwamen op andere plaatsen mog een inlandscbe man en vrouw om het leven. By den vijand zag het er even treurig uit en moesten de menschen op de daken hunner huizen vlugten totdat zij eindelijk, om niet te verdrinken, des nachts den djjk doorstaken tusschen Lambaroe en Lamrong, hetgeen men uit die bentings met geweer- en geschut- -vuur te vergeefs trachtte te beletten. Het was de ont zettende massa water, die daardoor binnen de linie kwam, welke de doorbraak op Nesoeh veroorzaakte. De nachtposten rondom Rotta-Radja waren bijna niet te proviandeereu en af te lossen, zoodat sommige onbezet moesten blijven en ook de lantaarns buiten de hekben en versperringen niet opgestoken konden worden. Yan het land, dat ons zoo ongeveer 300 millioen en duizenden menschenlevens gekost heeft was byna niets meer te zien Den 11 den begon het water eindelijk flink te dalen. De Atjehers maakten nog van de gelegenheid gebruik ons te bestoken en berokkenden ons bij Lamdjamoe dén doode en twee gewonden onder de manschappen, die tot dekking dienden van het transport vivres, welke niet per tram, doch te voet naar de bentings moesten gebragt worden. Ook veroorloofden zij zich de vrijheid de leuningen van de brug op den weg naar Oleh-leh te vernielen; hetgeen wel een tamely k onschuldig genoegen was, maar toch vermelding verdient omdat het bij helderen maneschijn op zoo korten afstand van den Kraton ge schiedde. In een Atjehschen brief aan de „Sumatra Ct." lezen wy de volgende onaangename mededeeling Volgens geruchten moet Clemens, de onlangs te Si- roen teruggekomen deserteur, reeds hebben verklaard, dat aan den aanval, waarbij majoor Stemfort verwond werd, eenige Europeesche deserteurs hebben deelge nomen, terwijl de in het begin van dit jaar geroofde geweren te Penditi, ook de buit van Europeanen zjjn geworden. Clemens zou verder nog hebben gezegd, dat de ver metelheid der bij den vijand dienende Europeanen aan het fabelachtige grenst. Daar zij door de Atjehers als honden worden behandeld en geen kans zien om met foed fatsoen weer onder hun vaandel terug te keeren, an hun niets schelen en ia hun het leven onverschil lig. Zjj wagen en ondernemen alles, letterlyk alles, om zich hun toestand iets draaglijker te maken of het veege leven er by in te schieten. Londen 27 Jan. In de troonrede, met welke heden de zitting van het Parlement geopend is, wordt gezegd„De betrekkingen met alle mogendheden zyn vriendschappelijk. De zaken in Zuidoostelijk Europa verkeeren nog steeds in eenen onzekeren toestand, maar het staat niet te vreezen, dat de nog niet uit •den weg geruimde moejjeljjkheden welke in die streken gerezen zijn, er toe zouden kunnen leiden op eenigerlei wijze den Europeeschen vrede te verstoren. De ge beurtenissen betreurende welke Prins Alexander van Bulgarije hebben genoopt, zich uit dat vorstendom terug te trekken, heb ik het toch niet nuttig geacht tusschen beide te komen in zake de verkiezingen van «enen opvolger, alvorens de gebeurtenissen in zoodanig stadium zullen gekomen zyn, in hetwelk, krachtens de bepalingen van het tractaat van Berlijn, mjjne toe stemming zal worden vereischt. De taak mijner rege ring in Egypte is nog niet geëindigd, maar er valt reeds duidelijk vooruitgang waar te nemen in de rigting van verzekering der rust, zoowel tegenover het buiten land, als wat de inwendige aangelegenheden betreft. De toestand van Ierland vereischt voordurend de angstvallige aandacht van de Wetgevende Magfc." De troonrede maakt verder gewag van den stelsel- matigen tegenstand der pachters tegen het betalen der pachtpeuningen, en zegt dat er wetsontwerpen znlïea worden ingediend ter verzekering der naauw- gezette en afdoende toepassing der strafwet in Ierland. De troonrede handelt overigens over onderwerpen van zuiver binnenlandsche staatkunde. Eene rijke Engelsche dame, Miss Alcard, werd nu byna 20 jaar geleden in de orde der „Armenzusters" opgenomen. Daarbij moest de gelofte van armoede afgelegd worden. Haar vermogen, 100,000 stond ze daarom af aan 't bestuur der orde. Toen zij er een jaar of tien geweest was, vlugtte ze en werd katholiek, waarna ze haar vermogen terug verlangde. Het bestuur der orde is daartoe volstrekt niet genegen, zoodat de Londensche regtbank zal moeten uitmaken of het tot de teruggave verpligt ia. Het einde der wereld. Een groot Engelsch ge leerde, Thompson genaamd, heeft onlangs op eene vergadering te Londen den tijd van het vergaan der wereld aangekondigd. Uitgaande van het gevoelen dat de zon een massive bol ia, die langzamerhand afkoelt, heeft hy berekend dat de zon reeds 20 millioen jaren beslaat en over ten hoogste 10 millioen jaren geheel koud zal zyn. Nu zyn we ten minste gewaarschuwd. De lui, die nog beschikkingen hebben te maken, hebben dus tijd in overvloed. De echtelieden Thomas, wier gruweljjken moord van de oude 'vrouw Lebon men zich nog wel herinneren zal, zijn Maandag te Romorantin geguillotineerd. In feen 13 jaren wa9 op een vrouw in Frankrijk het oodvonnia voltroken. In 1676 deponeerde een Franschman, Thery, 10 millioen frs. bij de bank van Venetiëhij stierf kort daarna geruimen tyd deed zich geen erfgenaam op, later trachtten eenige zwendelaars door middel van nagemaakte stukken den buit in handen te krijgen, maar te vergeefs. Meer dan een eeuw verstreek, Bona parte eischte kapitaal en interest op voor de Franache natie, maar hij gebruikte bet geld voor militaire doel einden. De Fransche Staat is diensvolgenB thans 625 millioen frs. schuldig aan de nakomelingen van Thery en het is gebleken dat er nog in leven zijn. 's Gr**»vetiliag;e, 26 Jan. De "kapitein ter zee Gericke is heden voormiddag afgetreden als Minister van Marine, tot welke betrekking hy 5 Augus tus 1885 benoemd werd. Hjj nam een hartelijk afscheid van de hoofd- en verdere ambtenaren, zoowel burgerlijke als militaire, die allen daarvoor in 's Mi nisters kabinet vereenigd waren. Ten halftwee ure heeft de heer Tromp de leiding van het departement aanvaard. De luitenant ter zee le klasse Ledeboer, adjudant van den laatst afgetreden Minister, blijft voorloopig ook toegevoegd aan zjjn opvolger. Misschien krjjgt men geen beter overzigt van de Haagsche taal, zegt de heer R. Stellwagen, in het weekblad „de Amsterdammer", dan uit den volgenden brief, dien ik onderschept heb. Hij is van een soldaat, die naar Leiden is overgeplaatst, aan zijn meisje. Leije, 15 Maart 1884. Geliefde Keetje, Deeze is dienende, uw te laate weete, asdat ik nog frits en gezondt, hoopende van uw van 't zelfde ge liefde Keetje, ik kos u niet nalaate u te schrijven, nu ze mjjn overgeplaas hebbe naar Leije, de kos is bes, daarvan niet, maar je begrijp, ik nou niet elke dag byje kan komme, maar met Augustus komp ik met groot verlof, zoodat alsdat we dan same der eens op uit zelle. Myn broer is met te menuvres na Utreg. De luitenant van me kompie zeg, als ik goed oppast, dan mag ik een Zondag naar den Haag. Heef u dan u uitgaansdag Daar ik verders niet vèel nieuws meer weet maar hoe is het mette vijfc in u vinger Dus een Zondag kom ik dan. Dan ganewe als 't mooi weer is na Schevelinge, na zeerus. Wjjlie hebbe en beste luitenant, die zoowat frans ken parleée, ik heb myn been verzwikt. Ik breek af met te pen, maar niet met et hart. Zjjt verder gegroet van J. v. den Brug. Breda, 27 Jan. Een persoon, A. van der Straaten genaamd, naar gissing even boven de 20 jaren oud, die verbljjf hield te Roozendaal, kwam Donderdag der vorige weeknaar hier. Hy gaf voor opzigter te zijn bij de hier in ontwerp zijnde waterleiding, en engageerde tot het verrigten van daartoe voorgewenden noodigen arbeid een 12-tal werklieden, die hy voor 't grootst gedeelte op de Vischmarkt bijeen vond. Hij begaf zich met deze naar de Teteringache Heide, ter plaatse waar het cadettenkamp gehouden wordt, en liet daar boomen vellen en klein maken en graafwerk verrigtten. Toen zoo wat 150 boomen waren geveld, werd dit bemerkt door den boer van de welbekende „Galgehoef", die aan Van der Straaten vroeg met welk regt hij op grond dier hoef daartoe was overgegaan. Deze beweerde alstoen die boomen voor de waterlei ding te behoeven, 't geen, na eenig loven en bieden, tot gevolg had, dat die boer ze hem voor eenige cen ten per stuk afstond. Van dien koop ontving Van der Straaten bewijs, ofschoon aflevering noch betaling plaats bad. Het schijnt wel dat Van der Straaten hierdoor in zyn voornemen is gedwarsboomd, al is dat voornemen aan niemand duidelijk gewordenzeker is het, dat het hem geen voordeel heeft opgeleverd. Genoeg, de gewaande opzigter is Vrijdags vertrokken en niet meer teruggekeerd. Aan de bewuste werklieden had hij gezegd Zaturdags of Maandags weer hier te zullen wezen, en dat ze intusschen met den hun aangewezen arbeid, welke sommige dier werklieden, met dergelijken arbeid vertrouwd, nogal vreemd voor kwam, maar moesten voortgaan. Ofschoon men getracht heeft dezen persoon op het spoor te komen, dewijl er gronden bestaan om hem wegens bedrog te vervolgen, is dit tot heden nog niet gelukt. Bergen op Zoom, 27 Jan. Binnen deze ge meente worden gelden ingezameld om den pastoor, bij zijn aanstaand jubilé een geschenk aan te bieden. Reeds is ruim /"2800 bjjeen. De collecte voor de aoepbedeeling gedurende dezen winter bragt circa ƒ400 op. Commentaar is overbodig Middelburg, 26 Jan. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. besloten tot a. goedkeuring der rekening van de Kamer van Koop handel en Fabrieken over 1886, sluitende met een batig slot van 11,12l>. verhuring van een gedeelte watervlakte in de stads buitenvest ter groote van 250 centiaren aan W. H. Gravestein, voor zyn ijskelder voor ƒ1 'sjaars; c. aanvraag magtiging aan Gedeputeerde Staten om met het gemeentebestuur van Arnemuiden in gemeenschappelijk overleg te treden nopens eene regeling tot onderling hulpbetoon by brand; d. vast stelling 2e suppl. kohier 1886 inkomstenbelasting op /*253,87l/ae- alsvoren hondenbelasting op ƒ10,50. Verder is benoemd tot lid der commissie van toezigt op de scholen voor lager onderwys de heer Mr. J. F. F. Van der Mieden van Opmeer en tot makelaar in alle vakken de heer H. P. de Kanter, ter vervanging van den heer Jac. de Kanter, overleden de laatste met algemeene stemmen (15) er waren 2 leden afwezig. Bij aankomst van de mailboot „Willem Prins van Oranje" te Queenborough, Zaturdagmorgeo 11. ondekte men, dat door een passagier de bagage achter gelaten en ook het biljet niet ingeleverd was. Uit het door de bevoegde autoriteiten ingestelde onderzoek schijnt nu gebleken te zijn, dat de eigenaar der bagage de neer J. C. Bentejjn, Notaris te Tholen, is, die sedert eenige dagen vermist wordt. Waar genoemde beer ge bleven is weet men nietde inrigtingenaan boord maken een toevallig over boord vallen zeer onwaarschynlijk, en het kan ook zijn, dat de betrokken reiziger in het geheel de reis niet medegemaakt heeft, maar vóór het vertrek der boot aan den wal gegaan is, wat wel meer gedaan wordt, en bij het terugkomen een verkeerden weg genomen heeft- Te hopen is, dat het verdere onderzoek spoedig licht over de zaak verspreidt, en de familie zekerheid omtrent het lot van haar mede lid verkrijgt. Omtrent een „kleinen" knaap die zich laatst voor de loting kwam aanmelden, schryft men uit Koude- kerke: Hjj is den 4den Oct. 1868 geboren en slechts 1 Meter 5 cM. lang. Tot heden bezocht hy nog de openbare school en als hij bij het uitgaan daarvan onder de leerlingen der laagste klasse geraakt, kinderen van 6 tot 7 jaren, behoort hij onder do kleinste van di© kleuters. Overigens ia hij gezond en zonder gebreken, vlug en sterk naar het ligchaam. Jammer, dat zijn gees tesgaven in overeenstemming zijn met zijne afmetingen. Middelburg-, 27 Jan. Niettegenstaande het jjs in de vest voor een gedeelte reeds is gezonken, eer gisteren op een ander vak een jongmensch er doorzakte, welk voorbeeld gisteren door een zestal, eveneens met gunstigen afloop, werd gevolgd, waren heden op een gedeelte dat nog vast lag soms een vijftigtal personen aan 't rijden. Elk oogenblik kunnen we dus de tijding verwachten, dat ook hier eenige roekeloozen met het jjs zyn verdwenen. Terneazen, 27 Jan. De uitslag der verkiezing voor den gemeenteraad is bekend. Dank zy de ver deeldheid in het liberale kamp, heeft de candidaat der liberale kiesvereeniging alhier, de heer W. de Man slechts 30 stemmen van de uitgebragte 228 behaald en moet de andere liberale candidaat, de heer A. Visser met 91 stemmen in herstemming komen met den anti- revolutionnairen candidaat G. Wieland, die, ofschoon verzocht hebbende, niet in aanmerking te komen, S4 stemmen op zich vereenigde, tegen 16 stemmen, die op den aangekondigden candidaat dier zyde, de heer J. v. d. Ree, waren uitge'oragt. Zeer te betreuren is het, dat de liberale party niet tot eenheid heeft kunnen geraken omtrent eene can- didaatskeuzeware dit het ge ral geweest, zy had thans overwonnen. Hoe het by de herstemming zal afloopen, haDgt weder geheel van haar af. Blijft zij verdeeld, dan ligt het vermoeden voor de hand, dat onze ge meenteraad weldra een antirevolutionnair lid meer, onze gemeente eene vereeniging minder tellen zal. Heden vieren de kinderen op de Chr. Bewaarschool alhier feest. De heer en mevr. Schuurman, door wiens krachtigen steun de school alhier is tot stand gekomen, vertrekken eerstdaags uit onze gemeente en bieden thans den kinderen een afscheidsfeestje aan. Veel is door hen op philantropisch gebied in deze gemeente gedaanhunne gedachtenis zal lang door velen in eere worden gehouden. Ook hier ter plaatse is in eene gisteren avond gehouden vergadering van bestuursleden van vereeni- gingen en belangstellenden eene commissie benoemd, ten einde 's Konings 70n jaardag feestelijk te herdenken. Yerselte, 27 Jan. In de raadsvergadering van Woensdag avond deelde de Voorzitter mede, dat bij Kon. Besluit het tractement van den Burgemeester, Secretaris en de beide Wethouders was goedgekeurd. Ingekomen een prospectus van de kaart van Holm, waarop voorkomen de heulen, dijken en polders, enz. Deze kaart is ook gedeeltelijk te krygen voor 7,50, waarop alleen Zuid- en Noord-Beveland voorkomt. Burg. en Weth. willen den aankoop dier kaart uit stellen tot na de verbouwing van het gemeentehuis. De geldleening, groot 31500 is goedgekeurd. Verder wordt medegedeeld dat de heer G. Schipper zyne be noeming als lid van het Armbestuur heeft aangenomen en dat de heer P. Poelman herkozen is tot President. De Voorzitter zegt verder dat reeds met 1 Jan. een 3en onderwyzer in dienst had moeten zijn. D« beide open bare scholen zijn overbevolkt; op school no. 1 was eerst verbouwing - noodigdaar er zoowel aan de Noord- als Zuidkant geen plaats is, moet de school vergroot worden aan de zijde van het plein. Een onder zoek in loco heeft bewezen dat er nog genoeg plaats voor speelplein overschiet. De verbouwing zal 6000 kosten, om die kosten te bestreden acht de Voorzitter een matig schoolgeld zeer billijk, ook met het oog op de Chr. school. Verder wordt na eenige discussie met 5 tegen 2 stemmen besloten om een onderwijzer voor school no. 1 op te roepen. De verbouwing der school wordt uitgesteld tot Aug. omdat dan welligt Grond wetsherziening verandering brengt. In eene volgende vergadering zal de wijze en het bedrag van het school geld bepaald worden. De Voorzitter stelt voor de J 700 van het Algemeen Armbestuur niet te gebruiken voor het onderwys in 't algemeen, maar alleen voor het onderwijzerspersoneel, daar anders het Rijk nog 30°/0 van die som zou genieten. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het verzoek van de kerk om een ijzeren hek in plaats van den kerkmuur te plaatsen wordt ingewilligd. De Voorzitter heeft een onderhoud gehad met den heer Van Heel, omdat zyn brief voor tweeërlei uitlegging vatbaar was. De Voorzitter stelt voor den heer Van Heel voor al zyne moeite te geven °/0 van het geconverseerde gedeelte als gratificatie. In dat geval wil hy alles voor 1003/a geren. Verder wordt gesproken over den aan staanden verjaardag van den Koning. Burg. en Weth. willen zelf hierin het initiatief nemen. De Raad zal ƒ50 geven. Verder zal aan de burgera eene lijst ge presenteerd worden. Alle kinderen, ook die der Chr. school zullen feestelijk onthaald worden. De vergade ring wordt daarna gesloten. Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de Wei- Eerwaarde heer H. Vermaas, predikant der Ned. Herv. kerk te Yerseke in zyn ambt bevestigd werd. Van verschillende zijden werd hem dien dag warme belang stelling betoond. Eene prachtige pendule en coupes van cuivre poli en een piëce demilüeu werd hem door den kerkeraad en kerkvoogden en notabelen aange boden. Deze prachtige cadeaux waren aangekocht ran de gelden, die de leden der Ned. Herv. kerk vrywillig hadden bijgedragen. Verder ontving hjj nog van par ticulieren eene prachtige lamp en in prachtband „Het verloren paradjjs" van Milton en nog van een vriend uit zijn vorige standplaats een glas met zilveren voet. Des avonds kwamen in de Ned. Herv. kerk twee zang- vereenigingen byeen om den jubilaris eenige toepasse lijke liederen toe te ziDgen. Na afloop hiervan dankte Ds. Vermaas de beide zangvereenigingen en wees op de edele zangkunst als eene kostelijke gave van God, eene kunst, die zelfs tot aan gene zyde van het graf reikt, want in den Bijbel leest men van het zingen om den troon Gods. Hy sprak den wensch uit, dat alle zangers met hem eenmaal een loflied mogten zingen in den hemel ter verheerlijking van den Schepper. Na dankzegging gingen de zangers uiteen. Goes, 27 Jan. De sympathie voor het feest op 19 Febr. bljjft onverzwakt. Het totaal der bjj dragen is reeds gestegen tot 770. Het comité tot wering van schoolverzuim beloofde eveneens eene bijdrage, als het onthaal van de schoolkinderen op het programma bljjft. Bovendien zullen de meeste hier bestaande ver- eenigingen deelnemen aan den optogt die door de Ver eeniging voor Volksvermaken zal worden georganiseerd. Veel kans is er ook, dat een Nederlandsch muziek gezelschap het feest zal opluisterenmen noemt het gunstig bekende gezelschap van IJzecdyke. Tholen, 26 Jan. Woensdag zakten 2 jongens van 12 en 14 jaar alhier, door het ijs. Door de HH. H. G. Bal en D. Lindhout werden ze in bewusteloozen toestand op het droge gebragt. Na vele pogingen mogt het ge lukken by de oudste de levensgeesten op te wekken. Door den Gemeenteraad alhier is besloten op Koningsjaardag de Algemeene Armen te onthalen. St. Annaland 27 Jan. De van openbare en par ticuliere gebouwen en van de masten en stevens der in de haven liggende schepen wapperende vlaggen, het groen en de versiering voor de woning en de daarvoor ge plaatste muziektent, achter groen en kunstbloemen verborgen dit alles toont, dat de St. Annalanders heden feestvieren. Het ia ter eere van hun burgemees ter, den heer A. J. Bierens, en diens echtgenoote, mej J. W. Bolier, die hun gouden bruiloft vieren. Des morgens werd. door het feestvierend echtpaar aan de armen der beide kerkelijke gezindten eeno ruime be deeling in eetwaren gedaan. In optogt trokken verschillende corporatien en het feest-comité, enz. naar de woning van het echtpaar en wenschte de voorzitter der reest-commissie hun geluk. Namens de burgerij werd hun een net meubel stuk aangeboden met een album, waarin de namen der gevers vermeld waren, en dat op een sierlijk tafeltje rustte. Een fraai korfje, gevuld met kunst bloemen, werd door een der meisjes, welke ze gemaakt had, aangeboden aan mej. Bierens. Nadat het echtpaar ook de gelukwenschen der andere corporation had ontvangen en „Accellerando" een voor deze gelegenheid gearrangeerd muzieknommer had ten gehoore gebragt, trok de stoet ook de andere straten door. Het feest zal heden avond gesloten worden met de uitvoering van eenige nommers door „Accelerando" in de verlichte muziektent en met het afsteken van vuurwerk. Zieriltzee. De beperking van het met beladen voertuigen berjjden der Kunstwegen, is, ingevolge de door Gedepnteerde Staten dezer provincie gemaakte bepaling, opgeheven met middernacht, tusschen 27 en 28 dezer. Naar uit Lissabon wordt geseind, vermelden de Portugeesche bladen uit Afrika het berigt, dat de Nederlandsche consul te Guillimane, de heer M. H. Maas, door inboorlingen ia vermoord. Uit Slikkerveer wordt ons medegedeeld, dat de jjsbaan, dank zy de vorst gedurende twee achtereen volgende nachten, spiegelglad en dat de dikte van het ijs 10 centimeter is. Reeds verscheiden schaatsenrijders vertoonden zich heden op de baan. De heer v. d. W. te Rotterdam zond vier weken geleden zyn hond aan een vriend te Leipzig. Wiebe- schrjjft zyne verbazing, toen dezer dagen de hond door krabben aan de deur bij zjjn ouden meester verzocht binnengelaten te worden. Zaturdag avond had de dienstmeid van den heer G. Clercq, hoofdopzigter hjj de werken voor de brug over de Oude Maas, zich in haar kamertje afgezonderd. Op een gegeven oogenblik hoorden de andere bewoners der keet (de heer G. Clercq en echtgenoote waren afwezig) een gegil, en zagen, in den gang komende, het meisje geheel in vlammen staan. Spoedig werden de brandende kleederen haar van het ligchaam gerukt, en toen bleek dat zy met brandwonden overdekt was, zelfs zóó, dat, ondanks de zorgvuldige verpleging die zij geniet, de geneeskundige vrees voor haar leven koestert. Zierikzoe, 28 Jan, Naar wij vernemen zijn de aangiften van deelneming voor de a. s. tentoonstelling van zaaigranen, enz. op 10 Febr. der centrale vereeni ging „Landbouwbelang" in Schouwen—Duiveland vooral door de Zeeuwsche landbouwers zóó gering, dat we niet kunnen nalaten deze nogmaals aan te sporen tot deelneming. Volgens vertrouwbare mededeeling zullen enkele Buitenlanders deze tentoonstelling bezoeken, niet alléén om te exposeeren, maar ook om van de alom beroemde puike Zeeuwsche zaaigranen aan te koopen. Het be stuur, dat met het oog op het belang van den land bouwer alle moeite doet om te trachten langzamerhand een handel in die producten te openen, moet ontmoedigd worden, wanneer zy by hunne veel omvattende taak steun missen van hen voor wien zij werkzaam zijn. Blijkens het programma wordt door hen alles in het werk gesteld om met succes, zoowel voor den inzender als voor den afnemer nuttig te zyn. Bij het verschjjnen van dit nummer resten er nog slechts 2 dagen tot het aangeven van hetgeen men tentoonstellen wilwe hopen dat hiervan door de Zeeuwsche landbouwers een zeer druk gebruik gemaakt zal worden. De opgaven van inzending moeten, zooals we reeds vroeger mededeelden, aan den heer M. C. Mulock Houwer, secretaris der vereeniging te Zierikzee, geschieden. In een ingezonden stuk in het „Handelsblad" wordt medegedeeld, dat sints den aanvang van dit jaar de werklieden aan de Rijkswerf des Zaturdags vry af hebben, maar daarvoor dan ook evenredig in hun werkloon worden gekort. Deze maatregel wordt intusschen alleen toegepast op de gewone werklieden, terwyl alle commandeurs, machinisten en ambtenaren hun gewoon weekgeld genieten. Daarmee zijn niet bedoeld die ambtenaren, die een honorarium per jaar vastgesteld genieten en een deel daarvan voor het pensioenfonds moeten afzonderen, maar alleen zy, die juist als de gewone werklieden per week en naar evenredigheid van den door hen gewerkten tijd be taald worden. Is die mededeeling juist, dan heeft de nieuw opge treden Minister van Marine hier terstond gelegenheid om blijk te geven van zyn bekenden regt vaardigheids zin, en die ongelijke behandeling te doen ophouden. Dezer dagen werd op 't ijs te Amsterdam een vlinder gevangen. De Minister van Staat, Minister van Binneal. Zaken; overwegende, dat blykens ingekomen ambts- berigten de epizoötie van schaapspokken uit Zeeland is geweken, heelt goedgevondente bepalen dat, met ingang van 31 dezer, de artt. 1 en 2 van het Kon. besluit, 7 Nov. '86, niet langer van toepassing zijn op de in gemelde beschikking vermelde gemeenten Clinge, Graauw, Kapelle en Rilland-Bath. Uit Venhuizen wordt gemeldIn de afgeloopen week is een ingezetene onzer gemeente, J. L. genaamd, op treurige wijze om het leven gekomen. Hij viel namelijk, terwijl hjj in het naburige Ooster-Blokker aan het booinensnoeyen was, uit een hoogen boom op den harden ijsgrond neder, waardoor eene belangrijke schedelbreuk met hevige bloeding aan het achterhoofd ontstond, ten gevolge waarvan hij terstond een ljjk was. De vervolging, tegen de dienstbode van de familie Heineken ingesteld naar aanleiding van den brand van het Kurhaus te Scheven ingen, zal op 7 February door de Haagsche Regtbank worden behandeld. De Regtbank te Roermond heeft de Burgemeester S. H. uit de naburige gemeente f-, wegens beleediging van een rijksambtenaar veroordeeld tot tweemalen 25 gulden boete of tweemalen vjjf dagen hechtenis. Te Haarlem zag men gedurende de laatste maan - den langa de Btraten ronddolen een reeds bejaard man, die vroeger" aldaar een spekslagerij uitoefende en zich nu bezig hield om allerlei afval op straat in de vuilnis bakken aanwezig te verzamelen en in zijne woning te bergen. Deze was dan ook op 't laatst zoo gevuld met allerlei rommel, dat men er van walgde en het huis meer op een varkenshok dan op eene woning geleek. De man huisvestte er alleen, zoodat anderen betrekke lijk weinig last van dien vuilen boel hadden. Toen voor eenige dagen ernstig vermoeden rees, dat de man zjjn boeltje in brand wilde steken, bevestigde een geneeskundig onderzoek, wat trouwens reeds lang vermoed was, dat de man aan verstandverbijstering leed. Bij het opruimen der woning werden onder de vuile rommel gevonden een aantal effecten, te zamen ter waarde van eenige duizenden guldens. Zlerikasee 28 Jan. Ter teregtzitting der arron- dissements-regtbank van 21 Jan. 11. stonden teregt: lo. P. M. N., N. N. en J. C. N, allen arbeiders te St. Maartensdjjk, ter zake, dat zjj te zamen en in vereeniging met elkander op 8 October 1886 te St. Maartensdjjk, geplukte suikerpeenbladeren, in eigen dom toebehoorende aan den landbouwer J. O., en los op diens suikerbietenland aldaar liggende, ten diens nadeele met bet oogmerk om zich dezelve wederregteljjk" toe te eigenen, hebben weggenomen. De 2de beklaagde was niet verschenen. Het O. M. requireerde voor ieder der beklaagden drie dagen gevangenisstraf. Als verdediger trad op, Mr. A. J. F. Fokker, die het feit niet wettig en overtuigend bewezen achtende, concludeerde tot vrijspraak. By vonnis van heden werden beklaagden vrjjgesproken. 2o. J- O., landbouwer te St. Maartensdijk, ter zake, als zoude hjj op Vrijdag 8 October 1886 te St. Maar tensdijk de arbeiders P. M. N. en J. C. N., mishandeld hebben lo. door moedwillig en opzetteljjk den eerst- genoemden persoon met een springstok een dusdanigen Hevigen slag te geven op diens schedel, dat aldaar daarop eene zéér gevaarljjke kneuzing ontstond en door hem tevens moedwillig en opzetteljjk met een mes eene lange en diepe wonde op den linkerhandrug toe te brengen, tengevolge van welk een en ander hij is ver hinderd geworden tot op den 3 November 1886 zjjn beroep als arbeider uit te oefenen2o. door moedwillig en opzetteljjk J. C. N. voornoemd, met een springstok eenen hevigen slag op den linkerschouder toe te breDgen, tengevolgo waarvan die schouder gekneusd en gekwetst is geworden. Als deskundige werd gehoord Dr. A, J. Geluk, arts te St. Maartensdijk. De Substituut-Officier van Justitie, Mr. van Outeren, requireerde dat beklaagde zou worden veroordeeld tot gevangenisstraf van één jaar en tevens dat door de regtbank, op grond van gegronde vrees voor vlugt van den beklaagde, zjjne gevangeneming zou worden bevolen. De regtbank wee9 het requisitoir tot gevangenneming af. Voor de beleedigde partijen trad op Mr. A. J. F. Fokker, die concludeerde dat beklaagde zou worden veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding respec- tieveljjk van 120 en 33. De uitspraak werd daarna bepaald op heden. De regtbank veroordeelde heden den beklaagde tot eene gevangenisstraf van 6 maanden en tot betaling aan de beleedigde partyen van 100 en 33. Verder werden nog veroordeeld: lo. C. van de V.. visschër te Brouwershaven, wegens eenvoudige beleediging, tot 5 boete of 8 dagen hechtenis. 2o. D. Jarbeider te Tholen, wegens mishandeling, bjj verstek, tot 7 dagen gevangenisstraf. k¥r kIv ieuws. f§LDe heer De Later, pred. te Wissekerke (N.-B), gaf Zondag in de voormiddag goddienstoefening van den kansel kennis, dat wegens de beroeringen in de kerk, men geen avondmaal kon houden. Door de Hervormde gemeente te Hoek is toezegging van beroep gedaan aan den heer Rouwenhorst, pred. te Waarde (Zuid-Beveland). Viertal van predikanten te Middelburg G. J. Bar- ger te Driebergen, J. W. H. Kalkman te Monster, J. C. van Schelven te Dieren en H. H. Veder te Schiedam. De geschorste predikant Van Veelo te Klunderfc stoort zich weinig aan de tegen hem uitgesproken schorsing. Hjj begaf zich Zondag ochtend te ruim 9 uren door de consistorie in de kerk, achtereenvolgens door 5 der geschorste kerkeraadaleden gevolgd. Toen 10 minuten voor half tien de groote kerkdeur open ging, hadden zjj hunne plaatsen reeds ingenomen. Tegen 10 uren begaven zich de consulent, de heer Post van Griethuizen, van Fjjnaart, die te 10 uren moest optreden, met den pr;esis en den scriba van het classicaal bestuur, alsook de burgemeester en een luit. der Kon. maréchaussée, naar de consistorie, doch vonden de deur gesloten. 'Zjj hebben zich toen door de groote kerkdeur naar binnen begeven, waar zij zich overtuigden van de aanwezigheid van den heer Van Veelo op den kansel. Daarop verlieten zij het kerk gebouw. Des namiddags trad de heer Van Veelo weder op, evenals des morgens, voor eene groote menigte, onder welke vele nieuwsgierigen uit naburige gemeen ten. Des morgens had huwelijksinzegening plaats, des middags doopsbediening. Beroepen te Tholen, Ds. Pop te Hagestein. De kerkeraad van Veere heeft aan dien van Middelburg bewijzen ran goed zedelijk gedrag aangevraagd voor 25 leerlingen van ds. Sibmacner Zijnen, die den wensch kenbaar hebben gemaakt lidmaten der Ned. Herv. kerk te worden. Naar men verneemt, ontbreekt aan het kerkeraads- archief, dat den 21sten December jl. weer in handen des kerkeraads te Amsterdam kwam, niet veel bijzonders. Aan dat der kerkeljjke commissie ontbreekt het laatste notulenboek, waarin bare daden, die tot de bekende maatregelen geleid hebben, opgeteekend staan. De ƒ36,000, die aan de predikantsweduwen toekomen, ont breken nog altijd. De afgezette kerkmeesters hebben nog niet kunnen besluiten af te geven wat zjj nog van de kerk onder zich hebben; hetzelfde geld van vele afgezette ouderlingen en diakenen, betreffende zaken van den kerkeraad of van de gemeente. Hoe tegenover de hoofden der diaconiescholen zal worden gehandeld, is nog niet uitgemaakt. Haagsche Brieven. Den Haag, 25 Januari. De negentiende FebruariAlles bereidt zich voor tot dezen dag, die in Nederland met grooten luister zal worden gevierd. Het „Haagsche Dagblad" was reeds in geestvervoering, vóór de dag er was. Zal het in bezwjjming vallen, als de dag gekomen is„Als de dag daar zal zijn, waarop Z. M. HDs. zeventigsten jaardag viert, dan zullen alle goedgezinden, die zich reken schap geven van het feit in zijne veelzijdige beteekenis, hun vreugde daarover vastschakelen aan vurige wen- schen voor de toekomst." En zoo vurig schryft men reeds een maand vóór den „Oranjedag." Of Z. M. bij zonder in de residentie met zóó uitbundige feestvreugde gediend is? Er bestaat grond om dit te betwijfelen, wanneer men let op de bescheiden inrichting, die het gemeentebestuur alhier aanvankelijk aan het feest heeft willen geven, en die zich bepalen zou tot een gewoon vuurwerk op de Maliebaan, de gewone gas- illuminatie der openbare gebouwen en buitengewone voeding der schoolgaande kinderen. De„welgezinden" waarvan het „Haagsche Dagblad" spreekt, zjjn daar tegen echter in verzet gekomen en hebben gemeend, dat de diepte van de vreugde geljjken tred moest houden met de uitbreiding der feestviering en dat de warmte van het kloppend hart afhangt van de talrijkheid der feesten. Werkelijk heeft zich nu eene bjjzondere commissie gevormd, die onder de stadgenooten circulaires zal verspreiden om hen op te wekken tot eene algemeene illuminatie en tot meerdere volks feesten. Intusschen hoop ik, dat men de Koningin en het Prinsesje niet verlokken zal om in de donkere Maliebaan, al die feesten bjj te wonen, en dat men beide, even als ten vorigen jare, een veilig heenkomen zal verzekeren in het prachtige huis van den groot officier des Konings (en tevens Minister van Justitie), van wiens ramen men 't geheele uitzicht heeft op het feest. Sedert de Koning zich weder in den Haag be vindt, gevoelt Z. M. zich wederom meer of min onge steld, en het 18 niet te verwachten, dat Z. M. van welke uitnoodiging ook om eene voorstelling te zijner eere bij te wonen, gebruik zal maken. Hoe voordeeljjg ons Prinsesje zich ook ontwikkele, zeer gelukkig is zjj niet geweest in hare eerste oefeningen op het jjs. Juist, toen zij daarmede een aanvang zou maken, is de dooi ingetreden, en men begrjjpt dat men een zóö kostbaar leven niet op glad jjs mag wagen. Een, naar znij althans voorkomt, minder kostbaar leven wordt thans in de cellulaire gevangenis te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1