ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5510. Dingsdag 25 Januari1887. 15sle Jaarg. KENNISGEVING. ileterianii. TELEGRAMMEN. STOOMSCHIP „ZEELAND". Zierikzee en Rotterdam 3trv«rt«ntien. Verschijnt PINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. AD-VÜRÏENTIËN, vau 1—8 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddag, 10 ure bezorgd worJen. Groote Utter wordt naar plaateruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 26 January e. k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 January 1887. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Vooratellen tot af- en overschrijving, enz. Nieuwstijdingen. GjwcrtJia. Eene onlangs in de medicijnen gepromoveerde ■dame, miss Amalia Copeland, werd door de studenten van de Havard burgerschool uitgenoodigd om een patient te komen behandelen wiens been gebroken was. Zij kwam en vond een man vau 50 jaar ongeveer, met een houten been dat werkelijk stuk was. Zij liet on middellijk hout en spijkers halen, maakte het been weder in orde en zond aan de heeren die haar ont boden hadden de nota52 dollars. De grappenmakers waren zoo goed niet of zij moesten die rekening voldoen. De consul der Vereenigde Staten te Melbourne, in Australië, zegt in een rapport aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, dat men veilig de schade, die door konijnen in de laatste tien jaar aldaar is ver oorzaakt, op 15 millioen dollars kan stellen. Het konjjn, ■dat deze ontzaglijke schade doet, is het gewone grijze wilde konjjn, dat in 1860 in Victoria werd ingevoerd ten pleiziere der jagtliefhebbers. Het is zoo vruchtbaar geweest, dat letterlijk een groot gedeelte van het land er mede vervuld is. Eene oppervlakte land van 12 millioen acres, waar eenige jaren geleden vruchtbare boerderijen, fraaije boomgaarden en alle teekenen van "voorspoed te zien waren, is nu bijna onbewoonbaar geworden. Erzijn reeds groote sommen gelds uitgegeven om deze dieren uit te roeijen, maar tot nog toe zonder goed gevolg. De buitengewone vruchtbaarheid der konijnen wordt begrepen als men weet, dat een paar in dertig maanden onder de gunstigste omstandigheden tot twee millioen stuks kan aangroeijen. Bij het ongeluk te Spitalfields (Londen) vond men, toen de zaal ontruimd was, een kind onder een <ler banken. Het was bewusteloos. Men bragt het bij, maar het kon alleen „mama" zeggen en snikte hart verscheurend. Men vond de moeder later onder de dooden. Eenige vrouwen, die hare kinderen verloren hadden, vielen in zwym. De verhalen van ooggetuigen omtrent het gebeurde zijn met elkander in strijd. Men zegt dat er een lek was in een gasbuis, dat de politie eensklaps het gas liet afdraaijen en de deuren sluiten en dat dit de verwarring verhoogde. Er zal een onderzoek worden ingesteld. Volgens de „Daily News" hebben de dienstplig- tige Duitschers, die zich in Engeland ophouden, aan zegging ontvangen om zich gereed te houden, ten einde op het eerste bevel binnen 24 uren huiswaarts te keeren en zich aan te melden by hunne regimenten. Aan de „Times" wordt uit Sofia gemeld, dat overal in Bulgarije door het volk uit eigen beweging vergaderingen worden gehouden, waarin de regenten worden aangespoord om niet toe te geven en, ver trouwende op het volk en het leger, de zaken tot het uiterste te laten komen. In een stal te Londen speelden eenige jongens „beultje." Een werd opgehangen, de „beul" trok wat hard aan het touw en liep met zjjne makkers weg. Een politieagent vond het slagtoffer byna geworgd, eneed het touw door en riep om hulp, maar ondanks alle zorgen stierf de jongen kort daarna. Italië. Als Nieuwjaarsgeschenk werd aan den Paus door de dames der hoogste aristocratie te Rome een tapijt aangeboden, dat door deze dames zeiven geborduurd was. Alleen dames nit den hoogsten stand mogten er aan werken, terwyl deze tevens de verpligting op zich namen, voor elke vyftig steken, die door haar gemaakt werden, een lire tot een weldadig doel te besteden. Het geschenk werd op Nieuwjaarsdag door eene depu tatie van jonge meisjes aan den Paus aangeboden. Dezer dagen stond te Ancona eene vrouw teregt wegens mishandeling van eene doode. Zy had het lijk barer tante, op wier geld zij altijd gerekend had, maar die haar had onterfd, onder een vloed van gemeene scheldwoorden herhaaldelijk geslagen. De vrouw werd tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. JFranfirijti. Zekere Demazels, melkboer te Moissae (Frankryk), had een stier, die als woedend bekend stónd. Eens in het weiland komende, vloog de stier op hem toe en gooide zijn meester in de hoogte, om hem toen verder te stooten. Demazels wist het dier bij de tong te grijpen, meenende hem daardoor te zullen bedwingen, doch het woedende beest rukte zich los en stiet hem toén in de borst en reet hem den buik open. Toegeschoten landlieden schoten op den stier, die toen vlugtte, maar Demazels was zoo deerljjk gehavend, dat hy kort daarop overleed. De gendarmen hebben het beest met geweerschoten afgemaakt. <5)«0te»mj45. Keizer Frans Jozef telegrafeerde, bij gelegenheid van het Russisch Nieuwjaarsfeest, aan den keizer van Rusland„Ik koester de vaste overtuiging, dat het ons, by eene onpartijdige beoordeeling van den toestand, geleid door onze gevoelens, gelukken zal, de moeilijk heden, door welke wij omgeven zyn, te overwinnen en alzoo onze volken to bewaren by de zegeningen des vredes." De Pestber „Lloyd" beweert, dat de Russische Minister van Financiën onderhandelt over eene leening van een milliard roebels. De bankiers zouden echter alleen dan geld willen geven, als den Joden geregtig- hoid geschiedde. Keizer Alexander zou ongunstig ge zind zijn voor.het financieel plan. jpuitxsxitlnttïi. Daar uit Mecklenburg berigt wordt, dat aldaar de uitvoer van eenige duizenden paarden plaat9 heeft, en ook uit Westfalen wordt gemeld, dat er eene aanzien lijke hoeveelheid paarden voor het buitenland gekocht is, zoo zal er bjj den Bondsraad een voorstel worden gedaan tot verbod van zoodanigen uitvoer. Dit voor stel zal reeds de aanstaande week by dit ligchaam in beraadslaging komen. Een nieuwe grond tot verontschuldiging werd dezer dagen in hooger beroep voor de Regtbank te Zwickau, in Saksen, aangevoerd. Een man, die tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld was wegens „beschimpen van een overledene", beweerde daaraan onschuldig te zijn, omdat hij een spiritist en een „medium" is. „Geesten hadden hem gebruikt, om den doode te beschimpen. Hyzelf wist van het ten laste gelegde niets af." De regtbank wilde echter van dat argument niets weten eu bekrachtigde het eerste vonnis. De regtbank te Straatsburg heeft dezer dagen een merkwaardigen diefstal te behandelen gehad. In 1876 huurde de agent van eene Duitsche tabaks» firma een kantoor. Gedurende de vier jaren dat hjj daar werkzaam was, vermiste hy telkens geld uit de kas, zonder den dief te kunnen ontdekken. Uit eigen middelen moest hy zijn patroons schadeloos stellen. In 1880 werd hij vervangen, maar zyn opvolger deed dezelfde onaangename ervaring op. Het geld lag in eene lade van de schryftafel, waarvan de agent steeds den sleutel medenam; van braak was geen spoor aanwezig. In 1881 verborg de agent zich, na de kantooruren, in een aangrenzend kamertje en had het geluk den dief op heeterdaad te betrappen. De dief was de huis heer Deze, een reeds bejaard en vermogend man, bezat een nasleutel van de schrijftafel, en werd met het gestolen geld in de hand door den agent gevat. Op zijn smeeken werd geen aangifte gedaanhjj ver goedde de 4000 mark, die sedert 1876 vermist waren. Maar toen hy, die in zijn woonplaats by velen geacht was, onlangs tot lid van den gemeenteraad gekozen werd, lekte iets van het gebeurde uit en weigerden de andere raadsleden met een „dief" zitting te hebben. De justitie bemoeide zich nu met de zaak, die eindigde voor de regtbank te Straatsburg met de veroordeeling van den roofzieken huisheer tot 2 jaren gevangenisstraf. Te Champ-Laurent, een dorpje in Savoye had het volgende feit plaats. Zekere Bouvier was met zyn ezel en hond naar dat dorpje op weg toen hij plotseling door een sneeuwval werd overvallen. De man werd met zjjn beesten onder een drie meter dikke laag sneeuw bedolven. Na eenige moeite wist de hond zich uit de sneeuw te werken. Hij liep toen haastig naar het huis zijns meesters terug en begon voor de deur treurig te janken. De buren begrypende dat er iets moest gebeurd zjjn, lieten zich door den hond leiden. Bij de plek gekomen waar zijn meester bedolven lag, begon het dier in de 9neeuw te krabben en nog levend haalde men Bouvier van onder de sneeuw te voorschyn. De ezel was evenwel reeds gestorven. Ss Graveiiliag-e, 22 Jan. Thans wordtstellig verzekerd, dat de Minister van Marine, de heer Gericke, zal aanblijven, daar Z. M. diens verzoek om ontslag gemeend heeft niet te moeten inwilligen. Naar men zegt, zal de parade op 19 February in den Haag te houden, door den Koning zeiven geïn specteerd worden. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dings dag 8 February te 2 uren. Rotterdam, 20 Jan. Naar wjj vernemen, heeft gisteren alhier eene vergadering plaats gehad van NederlandBche Buikerfabrikanten, in welke men besloten heeft de eenmaal vastgestelde pry zen van 10 en 11 voor de suikerwortelen, benoodigd voor de campagne 1887—88, te handhaven. Te Oud-Beierland heeft een man, met zijn kind spelende, een gulden ingeslikt. By het eten voelt hy het geldstuk op en neer gaan, maar heeft er overigens weinig last van. Terneuzen, 23 Jan. In de verschillende can- didaturen voor het lidmaatschap van den gemeenteraad is deze verandering gekomen De heer G. Wieland, winkelier, candidaat aer anti-revolutionnairen, heeft ver klaart niet in aanmerking te willen komen en thans wordt in zijne plaats genoemd de heer J. v. d. Ree, korenmolenaar alhier. In de Vrjjdag gehouden gemeenteraadszitting is besloten ter gelegenheid van 's Konings a.s. jaardag, den armen eene exfcra-bedeeling te doen uitreiken en den schoolkinderen gelegenheidsboekjes uit te reiken. VHssingjen, 23 Jan. Hoewel bij herhaling ge ruchten omtrent verfraajjing en aanbouw in omloop waren, die behoorlijken grond schenen te missen, is dit niet het geval met het meermalen besproken groote hotel. Dit zal voor Engelsche rekening op ruime schaal worden gebouwd, in. de onmiddellijke nabyheid van het badhuis. Het spoorwegstation (Stad) zou daarheen worden verplaatst en voorts al die inrigtingen worden aangebragt, die elders aan soortgelijke ondernemingen verbonden zyn. Ook de wandel-pier treedt meer op den voorgrond. Kon deze worden aangebragt zonder gevaar voor ons heerlijk strand, dan zou zij ontegenzeggelijk veel tot veraangenaming bjjbrengen. Men hoopt nog altjjd den heer Ingenieur Mus- quetier in onze stad te behouden. Zijn heengaan zou zeker algemeen betreurd worden. Mannen van beteekenis en initiatief kunnen in eene gemeente, die zoo in ont wikkeling is als deze, niet worden gemist. Yerseke, 23 Jan. Tot heden zjjn 516 gevallen van mazelen aangegeven, waarvan 114 hersteld zyn het aantal lijders bedraagt dus 402. Zes zyn aan de ziekte overleden. Goes, 23 Jan. Buitengewoon succes heeft de commissie, die zich belast met het inzamelen van gelden voor het feest op 's Konings jaardag. Onderscheidene personen leveren bijdragen van 25, /"15, ƒ10 en /5, dat zjjn natuurlijk de meer gegoeden. Maar ook de achterbuurten laten zich niet onbetuigd dubbeltjes en centen vloeyen toe. Eene arme weduwe had nog één cent, maar dien gaf zij met liefde. Met tranen in de oogen hoopte zy dat het penninkske der weduwe ook welkom zou zyn. En dat was het. Op eene andere plaats waren een aantal personen uit de buurt bijeengestroomd. Men wist 't al dat het voor den Koning wasde commissieleden werden met „Wien Neêrlandsch bloed" ontvangen en vele kleine giften kwamen in. Het voorgenomen feest heeft zoo alle kanB van slagen. Uit Goes is naar Zwolle verplaatst de opzigter van 's Rijks Waterstaat A. J. Augustijn en van Zwart sluis naar Meppel de opzigter H. O. Weenink, beiden ter vervanging van wnlen den opzigter E. J. Dyk, wiens standplaats Meppel was. Omtrent den brand te Wilhelmioadorp zie ons vorig No.) wordt nader het volgende gemeld De brand brak uit des avond omstreeks 5 ure, in de schuur van den landbouwer C. van Noort, nadat kort te voren de arbeiders, die daarin den geheélen dag hadden gewerkt, deze hadden verlaten. In een oogenblik stond de schuur in lichte laajje vlam, zoodat er geen tjjd overbleef om het vee te redden, dat grootendeols in de vlammen omkwam. Al het graan, waaronder 180 voer erwten, is verbrand. Vyftig stuks vee, waaronder 17 van de beste paarden, 30 stuks hoornvee en l varken, kwamen om 20 runderen, 3 paarden en een paar half geschroeide varkens werden gered. Het woonhuis mogt men gelukkig behouden. Alles was verzekerd, gedurende 40 jaren bij eene Rotterdamsche maatschappij, doch sedert 1 Jan. II. by de Zeeawsche Brandwaarborg-maatschappij te Zierikzee Door Z. M. is aan C. Plas, gewezen bewaarder in de strafgevangenis te Goe9, verleend een pensioen van 273 's jaars. De aideeling Heinkonszand van de Zeeuwsche Maatschappij voor landbouw en veeteelt heeft bepaald, dat in het jaar 1888 eene landbouw-tentoonstelling te Goes zal gehouden worden. Tholen, 23 Jan. Alhier neemt het aantal lyders aan mazelen nog steeds toe. Het is nu geklommen tot 425. In vier huisgezinnen zyn ze hersteld. Zierikzee, 24 Jan. De loting voor de Nationale Militie in het loopende jaar zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder zyn aangewezen Zierikzee, Maandag 21 Febr., des voorm. te 9 uren voor Zierikzee en te 10'/a uur voor Bruinisse, Ooster- land, Ouwerkerk, Dreischor en Nieuwerkerk. Brouwershaven, Dingsdag 22 Febr., des voormiddags te 91/, nar voor Brouwershaven, Duivendijke en Zon- nemaire en te 10'/< uur voor Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke en Renesse en te ll'/< uur voor Haamstede, Burgh, Kerkwerve en Noordgouwe. Cortgene, Donderdag 24 Febr., des voorm. té 10 uren voor Cortgene, Cats Colynsplaat en te lll/a uur voor Wisse kerke. Tholen, Zaturdag 26 Febr., des voorm. te 91/, uur voor Tholen, Oud Vosmeer, St. Philipsland, Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poort vliet. By de rijkstelegraaf zijn verplaatstN. J. Buwalda, telegrafist 2e kl., van Goes naar den Hoek van Holland en A. A. van Luik, klerk 2e kl., van Amsterdam naar Goes. Benoemd tot onderwijzeres aan de bewaarschool te Brouwershaven, Mej. T. M. Smits aldaar. De heer P. K. P. J. van Sloten heeft zijn ontslag aangevraagd als Burgemeester van de gem. Hoofdplaat. In den loop van dit en het volgende jaar kunnen 80 commiezen der 4e klasse der directe belastingen, invoerregten en accjjnsen worden aangesteld op eene bezoldiging van ƒ480 's jaars. Verzoekschriften om toelating tot het onderzoek moeten vóór den lsten Maart bij het Departement van Financiën zjjn ingekomen, en kunnen desverkiezende worden ingezonden door tusschenkomst van de contro leurs der directe belastingen, invoerregten en accjjnsen, bjj wie ook nadere inlichtingen te bekomen zyn omtrent de stukken welke bjj de verzoekschriften moeten worden In het algemeen mogen geldswaardige stukken niet op den voet van gedrukte stukken ter verzending per post worden toegelaten. De volgende uitzonderingen zjjn echter geoorloofd lo. bjj gedrukte stukken een gedrukt adres te voegen, waarop een frankeerzegel is gehecht, ter voldoening van bet port bij de terugzending 2o. bjj aanplakbiljetten, verzonden door gemeente besturen, notarissen enz., een of twee postzegels van 5 cent te voegen, ter voldoening der kosten van aanplakking. Het Collegia van Administratie der Stads-Beleen- bank te Bergen op Zoom heeft collectief ontslag ge nomen, met ingang van 1 February a. s. Dit besluit staat in verband met de dezer dagen door den Gemeen teraad gedane benoeming van een Directeur. Welke zonderlinge bepalingen er zoo al bij de jjsvermakelykheden worden vastgesteldteldaardlaat men vrouwen tegen mannen rjjden; te Onderdeodam moeten de deelnemers gekle&j zyn als graven, edeion en ridders uit de 16e, 17e en 18e eeuwby den Lop- persummerdraai moe ten zy rjjden met de schaatsen achterste voor, onder de voetente Ezinge moeten jongens beneden 18 jaar, eene geboorteakte in hun zak hebben; te Garnwerd idem; te Workum moec worden hardgereden tusscben twee cirkels. De wagenmaker H. Prins, te Kampen die voor eenige dagen bij het slypen van schaatsen, door bet springen van den steen, een erge hoofdwonde kreeg, is aan de gevolgen overleden. Nog eens leer en praktijk. Hebben de lezers van een vorig nommer zich met ons verwonderd over de nitkeering van dividend aan aandeelhouders in de drukkerjj der sociaal-democraten te 's Gravenhage Dan zouden zjj nog vreemder hebben opgekeken, als zy het volgende gesprek hadden bij gewoond. Een belangstellende bezoekt een door sociaal-demo craten bestuurde iprigting. Hy overtuigt zich met do meeste ingenomenheid van de orde en netheid, die overal heerscht, en komt ten slotte met den directeur in diens kantoor. »Hoe ie het hier nu", zoo vraagt bij, »de verhouding tusschen de directie en de werklieden Hebt gy geen moeite om uw gezag te handhaven Hebt gy nooit last van ontevredenen?" »Och ja, dat begrypt ge, ontevredenen zyn er overal maar daar stoor ik me niet aan. Wie niet goed wil, gaat natuurlyk de laan uit." Wat zegt ge de laan uit Maar de werklieden hebben u immers gekozen, om aan hun hoofd te staan, en hoe kunt gy hun dan het werk opzeggen?" >Mij gekozen Wel neen." »Niet Ik dacht toch, dat de beginselen der sociaal democratie zulk eene verkiezing eischten." »'t Mogt wat. Ik ben benoemd door het bestuur, dat my heeft aangesteld tot administrateur." »En als er nu moeilijkheden ontstaan tusschen u en de werklieden?" >Dan schors ik hen, totdat het bestuur heeft beslist." »Ik begin te merken, dat gy al precies doet als andere industrieelen. Ook by u schijnt de werkman onder de bevelen van het bestuur te staan, en het beBtuur iB dus niet afhankelyk van het stemregt der werklieden." »Maar mynheer, ik bid u, hoe zou het mogelyk zjjn, dan de orde te bewaren I Gezag is onmisbaar." JuiBt zooals ik er over denk, mjjn waarde heer. Maar ik had mij gevleidhet denkbeeld der sociaal-demo craten, dat de werklieden hun meester kiezen, en hem ontslaan als hy hun niet bevalt, in uwe inrigting te zien toegepast. En ik wil wel bekennen dat ik zeer nieuwsgierig was naar den uitslag der proef. In „Recht voor Allen" heb ik daarover zooveel gelezen, dat ik geenszins twjjfelde, of die leer zou hier zjjn toegepast." >0, dacht ge dkt? Neen, zoo is het hier niet gesteld. Al wat in „Recht voor Allen" staat, kan men niet maar zoo letterlijk nemen." Nu, dit laatste was niets nieuws voor den bezoeker. Hjj herinnerde zichhoe in een geschriftje der sociaal democraten, tegen Van Raajj uitgegeven, betoogd werd, dat de arbeid van de letterzetters hunner drukkerjj feenszinB de oorzaak was van haar vooruitgang, maar at deze te danken was aan den geestelijken arbeid der directiezoodat aan de letterzetters geen aandeel in de winst toekwam; en hy herinnerde, zich tevenB, hoe deze uitspraak der praktijk ljjnregt in strjjd was met de leer, in „Recht voor Allen" verkondigd. Moet deze leer dan alleen dienst doen in luidruchtige vergaderingen en opwindende geschriften? Dezer dagen had voor twee Utrechtsche stu denten het ijsvermaak zeer treurige gevolgen kunnen hebben. Per schaats zouden ze van de Bisscbopstad een uitstapje maken naar de residentie. Bij den Leid- schendam schenen hunne krachten evenwel uitgeput, althans toen des avonds om halfzeven een aldaar wo- nendejager uit zjjne woning kwam, vond hjj een hunner bewusteloos op het ijs liggen en den andere aan den wal in het gras zitten slapen. Waren ze niet ontdekt geworden, zeer zeker zouden ze deB nachts in de strenge vorst den dood hebben gevonden. Thans was spoedig hulp bij de hand om hen in een nabjj gelegen koffij- huis over te brengen en met allerlei verwarmende middelen weer tot zich zeiven te doen komen, waarna zy de reis naar Den Haag voortzetten, maar nu per stoomtram. By Assen viel een schaatsenrijder, de 26jarige E. E., die met zyn meisje een kijkje was gaan ne.run naar de aldaar gehouden hardrijderij, zoo hevig da» hij kort daarna thuis, te Zijerveen, is overieaen. Een hartader moet bjj den val gesprongen zijn. K. B., kastelein te Bovenkerk, is onder het schaatsenrijden op de Nieuwe Meer dood neergevallen. In den avond van 17 January jl. te ongeveer 11 ure, bevond zich de agent van politie van Ossen brugge te Wormerveer op surveillance in die gemeente, toen zyne opmerkzaamheid getrokken we d door de houding van een man, die op zekere plaats heen en weêr drentelde en waarvan men zegt zoo in gedachte „Wrt zou die wel in het schild voerenOok de politiea ,'euo dacht zulks en om daar achter te komen posteerde hjj zich bjj een boom om niet opgemerkt oO worden, wachtende op de komende dingen. De verdachte wan delaar kwam voor het huis van eene oude jufvrouw, door deze met eene dienstbode alleen bewoon'', en na zijn klomp van een voet in de hand te hebben genomen, verbrijzelde hjj daarmede een paar g'asruiten en wilde zich met het oogmerk om te stelen, door die opening naar binnen begeven. Dat naar binnen begeven werd hem echter door den op post sfcaanden po'itieagent bele die er wel voor zorgde dat S. M., een oude bekende dronkaard, binnen gebragt werd, echter niet bij die oude dame, maar in de gevangenis te Haarlem. De brooduitdeelingen in het Volkspark te Am sterdam geven, volgens de „Haarl. Ct."f een aller treurigst beeld van de ellende, die ouder de ai~«en der hoofdstad heerscht. Sommigen komen zóó uitgeput in 't verwarmd lokaal, dat zij te naauwernood de kagchel bereiken kunnen om zich te verwarmen en de kracht missen om 't lang ontbeerde voedsel te ver orberen. Een 70jarig man zag men er "V rydag 2>/j tarwebrooden achtereen verslindenhy was letterljjk uitgehongerd. Er zjjn Vrydag weer 2500 brooden uit gereikt. Woensdag zal brood worden uitgedeeld door eenige leden van de Broodbakkers-vereeniging „de Voorzorg", op initiatief van den heer S. W. Siemons, haar voorzitter, die tot Maandag te zijn ent aanmel ding inwacht van bakkers, die mede bereid zijn tot eene gift in brood voor de werkeloozen. Bij het bestuur zijn tot hiertoe omstreeks 2000 per sonen als werkeloos ingeschreven. Te hunnen behoeve is ontvangen ruim 800. - De hardlooper-schapendief, die onlangs te Arnhem wist te ontsnappen eu daarna in Duitschland werd gearresteerd, zal niet weder worden uitgeleverd, doch d.ar hij Duitscher is, in zijn vaderland andermaal voor ^et- zelfde feit teregtstaan, waarvoor hy te Arnhem werd veroordeeld. Door de Regtbank te 's-Bosch zyn de twee be ruchte smokkelaars L. en J., uit Gennep, die zich by den invoer van ongedekten spiritus tegen de ambte naren verzetten en dreigden dezen neder te schieten, veroordeeld ieder tot l'/j jaar gevangenisstraf. Aan de Kon. Maatscb. „De Schelde" te Vlissingen is door Ged. Staten van Zeeland de aanbouw opge dragen der pontons, benoodigd voor den provincialen stoombootdienst, tengevolge van de uitbreiding van de buitenhaven voor den dagdienst der stoomvaartmaat- Zeeland." Gent, 24 January. Gisteren avond onstond hier bjj de opvoering van een tooneelstuk, waarin de bezetting van België door Franse-hé republikeinen is voorgesteld, een geweldig rumoer, gefluit en gevechten tusscben socialisten en andere burgora. De politie deed vele arreslatiën. Buiten het gebouw zongen de Socialisten de Mar seillaise. 's Gravenhage, 24 January. De Minister Gericke heeft volhard by zjjne aanvrage tot ontslag. Thans is door Z. M. benoemd tot Minister van Marine, de heer Tromp, oud zee-officier. KERKNIEUWS. Drietal te Tholen Ds. Pop te Hage«tein, Ds. Klaar hamer te Montfoort en Ds. Ringeling te Krimpen aan de Lek. Iugezoudou Stukkeu. 19 F E B R U A R IJ. Men verzoekt het bestuur van „Nut en Genoegen" mededeeling te willen doen van de feestelijkheden als ook van de plaatsen waar zjj die zoowei des morgens als des avonds bjj voldoende inteekening zou willen geven. Zij toch die hunne bjjdragen daartoe geven, dienen toch te weten waarvoor die gebruikt worden. Zeer wenscheljjk zou het zyn dat de directie van ,Nut en Genoegen", eene vergadering van belangstellenden of desnoods na omgang met de inteekenljjsten, voor de inteekenaren belegde, ten einde ook anderen d".n de directie hunne meening omtrent wijze en plaatsen van feestviering zouden kunnen kenbaar maken. Dergelijke feestvieringen moeten in ruimen kring behandeld worden. Ik ben dan ook tot dit schryven gekomen, naar aanleiding van een gesprek dezer dagen in een gezelschap, waarbij allen van dezelfde meening waren, inzonderheid wal betreft het bekendmaken van de wjjze en plaats der feestviering. X. VERSCHEIDEN HEID. SCHAATSENRIJDEN OUDTIJDS. Het rjjden op schaatsen is al zeer oud, en wa9 reeds bjj onze Germaansche vooronders in gebruik, die zich van lange, aan beide zijden eenigszins omgebogen plankjes bedienden. De reden, waarom zich die kunst in ons vaderland, vooral in Friesland, zoozeer heeft ontwikkeld, moet toegeschreven worden aan de omstan digheid, dat laatstgenoemd gewest door eene menigte kanalen, vaarten en slooteniis doorsneden, waardoor het schaatsenrijden niet slechts een vermaak maar ook een middel van verkeer is geworden. Het wordt in Friesland, zooals men weet, door jong en oud, en veel meer dan in eenige andere landstreek ook door vrouwen beoefend. Van nog grooter beteekenis is het schaatsenrijden in het hooge Noorwegen, Finland enz., landen eveneens rijk aan wateren. Daar is de winter niet alleen van Iangeren duur, maar er bestaan aldaar betrekkelijk weinig verkeermiddelen, en wel in afnemende mate, hoe verder men naar het Noorden doordringt. Daar komen den bewoners de schaatsen, in den winter, bijna nooit van de voeten. Iets geheel eigenaardigs is de Noorweegsche schaatsenrijder-soldaat (Skerlöker) wie as wapenen uit eene ligte buks en een zeven voet langen met ijzer beslagen stok bestaan. Voor de groote waarde van het schaatsenrijden, die men reeds in overouden tijd aan dit gebruik in het Noorden hechtte, pleit de omstandigheid, dat in de NoordBche Mythologie een God voorkomt, die als boogschutter en schaatsenrijder wordt vereerd. Die God is Uller, tevens ook de Wintergod en uitvinder der schaatsen, die hij uit de hardste mergpijpen van het rendier zou vervaardigd hebben. Hij wordt voorgesteld als in dierenhuiden gewikkeld en draagt pijl en boog; met de snelheid van den visch beweegt hij zich op den kristallen vloed en over ysvelden en gletachers heer. Er is geen twyfel aan, of de schaatsen werden oor spronkelijk werkeljjk van beenderen gemaakt. Op het platteland in de Provincie Brandenburg, speciaal in de Züterbogker kreitz, alsmede in het Salzkammergut ziin nog tot in den jongsten tijd zulke beenen schaatsen in februik geweest. Bij opgravingen zyn nog dikwijls ergelyke beenderen voor den dag gekomen, o. a. in Skandinavië op het eiland IJsland, in Friesland, in .Pommeren, en de Marke in Moravië, ja zelfs in de Zwitsersche meren. Op IJsland waren beenen schaatsen nog voor 60 tot 70 jaren in gebruik, maar in ons vaderland zyn ze reeds in de 13e eeuw verdwenen. Men vindt collectiën van dergelijke beenderen in het Museum te Kopenhagen en, als wij onB niet vergissen, ook in het Leidsche. Ook de oudste letterkunde bevat zinspelingen op deze soort van schaatsen. Zoo beroemt zich in Snorre Sturleson's sage van de Koningen Sigurd, Egstein en Olof, de Koning Egstein tegenover Sigurddatal is hij ook minder geoetend in het hanteren der wapenen, hij daarentegen hem in het nuttiger gebruik der Ialeggiar (ijsbeenderen, schaatsen van been) overtreft. In Middeleeuwsche Duit sche gedichten vindt men ook van dat soort van schaatsen gewag gemaakt. Het gebruik daarvan in Engeland bestond nog in de 16e eeuw, zooals blijkt uit een in 1598 door John Sten uitgegeven werk, getiteld „Survey of London." Daarin wordt beschreven, hoe de onde Londeners zich op het bevroren weiland van Moorfield verlustigden, en hoe zij, die reeds met het ys vertrouwd zijn, aan de schoenen beenderen van dieren bevestigden en met ijzer beslagen stokken tot steun in de hand houden. Burgei-lijko Stand "vun Zierikzee. geboren: 16 Dec. Een zoon van C. de Mooij en H. M. Tujjtel. 17 dito. Een zoon van C. van de Zande en J. E. A. Douw. 25 dito. Een zoon van A. van Burgh en M. den Boer. 27 dito. Eene dochter van N. K. van den Berge en A. Hagestejjn. 5 Jan. '87. Een zoon van J. C. Gast en G. van den Hoek. 7 dito. Eene dochter van J. C. Blankert en G. Mathysse. 11 dito. Een zoon van J. den Boer en E. de Graaf. Eene dochter van J. C. Trijselaar en M. van der Have. 12 dito. Eene dochter van L. B. Verdoorn en M. Anker. 15 dito. Een zoon van 1. G. van de Velde en C. M. den Boer. 16 dito. Een zoon van L. ten Haaf en P. van Poortvliet. Een zoon van H. Prommel en J. Waal beek. 18 dito. Eene dochter van B. Broodman en C. M. Sigmond. 20 dito. Een zoon van C. Kandel en G. van de Velde, gehuwd: 5 Jan. '87. J. v. d. Hamer, 21 j., jm. en J. de Moor, 23 j., jd. overleden 17 Dec. J. van Tigchelhoven, 19 j., ongeb. z. 18 dito. P. Roedoe, 16 d., z. 20 dito. L. van den Boogerd, 40 j., man van J. de Glopper. 21 dito. M. Roedoe, 19 d., z. 25 dito. M. Matthijsse, 80 j., Weduwn. J. Tuytel, 71 j., man van M. Voogel. A. Kister, 6 j., a. 27 dito. H. Tromper, 63 j., man van M. Schults 29 dito. H. van den Berge, 2 d., d. 31 dito. G. M. Ideler, 2 j., d. 11 Jan. '87. C. van Burgh, 17 d., z. 12 dito. T. van de Panne, 81 j., Weduwe van B. Fondse. als levenloos aangegeven 5 Jan. '87. Een zoon van C. Heyboer en H. Quisfc, m va iw «sb rmr EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. JANUARI 1887. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dings. 25 'smorg, 7,20 u. Woens. 26 'smorg. 8,45 o. Dond. 27 7,20 Vrijdag 28 8,45» Zaterd. 29 7,20Maand. 31 8,45» De Directeur, A. vau GASTEL. Ondertrouwd JAN van GILST Dz. KLAZINA ADAMS Md. Bruinisse, 20 Januari 1887. Rotterdam, Algemeens kennisgeving. B BevaVen van een Zoou L. E. HEIJSE—Isebree Moens. Zierikzee, 22 Januari 1887. Heden overleed tot onze diepe droefheid,mijne geliefde Echtgenoote en onze zorgdragende Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JANNEKE DE LEGE, in den ouderdom van ruim 62 jaar, Bruinisse, Uit aller naam, 19 Januari 1887. JAN GOUDZWAARD. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moeder, Behuwd- ea Grootmoeder MARIA SLAGBOOM, Wed. C. van den Hoek, in den ouderdom van bijna Namens de Familie, J. van den HOEK. Zierikzee, 20 Januari 1887. Familie, Vrienden en bekenden gelieven deze algemeene tevens als byzondere kennisgeving te beschouwen. Den 20 Januari jl. overleed te NoordWx-lub, in den ouderdom v n ruim 69 jaren, onze geb'e-'de Tante CORNELIA da VOS Gd. Uit naam der Familie, A. BOUWMAN—^Woudstra. J. JONKER—Jonker. Weduwe J. de VOS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1