ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5555. 45ste Jaarg, Zaturdag 8 January 1887. GEABONNEERDEN BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. RntcrtÜtt. JSfalb. ©uttarfUttttir. Verschijnt D1NGSDA.G, DONDERDAG en ZA.TURDA.G. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVJSRTENTIÊN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. buiten deze stad, gelieven hunne A. li O IN" IV E- MENTSGELDENper postwissel over te maken, na aftrek der kosten, die 5 cent bedragen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zib- BiKZEE maken bekend, dat krachtens het Raadsbesluit van den 23 November 11. No. 7, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, met ingang van den 1 Januari) 1887, voor den tijd van zeven jaren aan CORNELIS KOOPMAN, Landbouwer onder de gemeente Nieuverkerk, is verpacht: het ophalen der slraatmest, ascli en vuilnis, vereenigd met 1°. het ruimen der privaatpullen en het ledigen der prioaatlonnen- en het ruimen der rioolputten en zinkputten het weghalen van de op de stralen liggende facale stoffen en het schoonmaken der straatgoten en dat volgens de voorwaarden van verpachting, het ophalen moet geschiedenvan 1 April tot 31 October, des voormiddag9 van 5 tot 8 uur en van 10 tot 12 uur, en des namiddags van 2 tot 6 uur, en in de overige maanden van het jaar des voormiddags van 8 tot 12 our, en des namiddags van 2 tot 5 uur zullende de werklieden zich door een ratel moeten aanmelden, op dat de ingezetenen de gelegenheid zouden hebben de -vuilnis behoorljjk buiten hunne woningen te brengen; terwijl verder de pachter verpligt is de secreetputten en de privaattonnen der Ingezetenen te ruimen, naar let daarbjj opgegeven tarief, luidende de daartoe be trekkelijke artikelen der pachtvoorwaarden, als volgt: Artikel 7. »De pachter is verpligt de privaatputten der Inge zetenen, die zulks verlangen, te ruimen naar het volgende tarief: »f 2%per put, indien in denzelfden nacht drie of meer putten worden geruimd; S,50 per put, indien in denzclfden nacht twee ■putten worden geruimd; 4,per put, indien slechts één put wordt geruimd. «Hjj is niet verpligt tot het ruimen van een enkelen put naai- dit tarief over te gaan, dan na verloop van veertien dagen nadat hem is aangezegd dat de ruiming verlangd wordt, tenzij de belanghebbende de ruiming binnen dat tjjdsverloop mogt vorderen zullende hij alsdan f 6,per put moeten betalen. «Desgevorderd moet de pachter van de hem gedane aanzegging een bewijs afgeven. »Mogt hij binnen de veertien dagen na de aanzegging, in denzelfden nacht meer dan één put kunnen ruimen, 4an iB hij verpligt dengene, die het eerst de ruiming van hem heeft verlangd, hiervan kennis te geven. «Zij die de ruiming verlangen, zijn gehouden die te <ïoen plaats hebben, wanneer dit den pachter in ver band met ruiming bjj andere Ingezetenen gelegen komt, mits zij tijdig, immers uiterlijk in den voormiddag vóór den nacht der ruiming hem daarvan hebben kennis gegeven. »Het openen en sluiten der putten geschiedt buiten "kosten van den pachter. Bij het ruimen der putten moeten de personen, die He ruiming verrigten, steeds nuchteren zijn, zich be hoorlijk en bescheiden jegens de bewoners gedragen, tie putten goed ledigen, hun werk zoo zindelijk moge lijk verrigten, en zich wachten voor het toebrengen van schade. »Zij mogen niet vorderen, dat hun bp of na het ■ruimen sterke drank of welke verversching ook wordt verstrekt. «Het ruimen der secreetputten moet plaats hebben, van den 1 April tot den 1 October, des nachts tusschen elf en vier uur en in de overige maanden van het jaar, des nachts tusschen elf en zes uiir." Art. 8. «De pachter is verpligt al de privaattonnen der Inge zetenen, wonende in de bebouwde kom der gemeente, op den Scheepmakers- en den Visschersdijk, tot aan het Sas, met inbegrip van het slop en van den Achter weg van de houten buitenbrug tot aan het slop, geheel kosteloos en op behoorlijke wijze te ledigen en weder te plaatsen, en wel van den 1 April tot den 31 October van 6 tot 8 uur des voormiddags, en gedurende de overige maanden des jaars van 7 tot 9 uur des voor middags. >De Ingezetenen, die hunne privaattonnen door den pachter willen doen ledigen., zyn verpligt hem daarvan kennis te geven, en met hem af te spreken, welk teeken door hem zal wox-den gegeven, om aan zjjne werklieden te doen blijken, dat in een of ander pand privaattonnen te ledigen zijn. »De werklieden zijn verpligt nauwkeurig op dat teeken te letten. «Het weghalen en wederplaatsen der privaattonnen moet steeds zoo geschieden, dat aan de bewoners der panden zoo weinig mogelijk hinder wordt toegebragt." De belanghebbenden, die hunne secreetputten en pri vaattonnen door den genoemden pachter willen doen ruimen, kunnen zich daartoe vervoegen bij zijn gevol- magtigde, LEENDERT LOUIS DE VOS Corneliszoon, •op den Visschersdijk, Wijk D No. 553, in deze gemeente. Zierikzee, den 3 January 1887. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. P. VAN DER LEK DE CLERCQ. ütthic, Het is bijna ongeloofelyk, dat, terwijl de beri-beri besmettelyk verklaard wordt en op Atjeh zelf ontsmet tingsmaatregelen genomen worden, dezelfde atoombooten, <lie de beri-berilijders van Atjeh overbrengen, gebruikt worden om troepen naar Atjeh over te brengen, en zelfs daartoe volgepropt worden. Opeengepakt, worden door hen op een van beri-beri-besmetting doortrokken boot somtjjd9 negen dagen doorgebragt. Wil men het resultaat Een vorige boot, die een 500 personen, voor Atjeh bestemd, aan boord gekregen had, soldaten en vrouwen (en men begrijpt, dat men geen beri-berihjders naar Atjeh zendt)kwam te Oleh-leh aan met 49 aan beri-beri lijdende en 55 ver dachte personen. De eersten werden in 't hospitaal opgenomen, om dadeljjk weer terug te gaan de andéren in eene daartoe bestemde wijk gehuisvest. Een der officieren, L., pas gezond en wel van zjjne vrouw en kinderen op Java vertrokken en die nooit geweten had wat beri-beri is, werd na deze reis, twee dagen na aankomst bevonden vrij erg beri-beri te hebben. In het Noord-Oostelijk gedeelte der Vereenigde Staten heerscbt barre koude; de thermometer daalde tot 39u onder U te Minnesota. danfc. Londen, 6 Jan. De „Pali Mall Gazette" verklaart, dat de kuiperyen van het Engelsche hof ten gunste van het herstel van Prins Alexander op den Bulgaar- schen troon eene bedreiging zjjn voor het losbarsten van een Engelsch—Turkachen oorlog en dat Engeland dreigt met het bombardeeren van Konstantinopel, in dien de Sultan, in het bondgenootschap met Rusland verder gaande, eene overeenstemming tusschen Enge land en Oostenrijk betreffende Bulgarije tracht tegen te werken. Prins Alexander, meldt de „Pall Mali" verder, wordt te Sofia verwacht om den oorlog van de Balkan-Slaten aan den Czaar en den Sultan te verklaren. Er bestaat te Londen eene vereeniging, onder be scherming van de Hertogin van Cambridge, welke jaarlijks tegen Kerstmis 1000 of 1200 „gevallen meisjes", die een beter leven willen beginnen, van een klein uitzet voorzien. Ook dit jaar had de uitdeeling plaats. Maar het is nu gebleken, dat onder de bedeelden 183 „ongevallen" meisjes waren, die zich alleen ter wille van het uitzet voor zondaressen hadden uitge geven. Die meisjes nu worden geregtelijk vervolgd, omdat zij zich slechter hebben voorgedaan dan zij waren. Maar mag het wel gezonde philanthropie heeten alleen berouwvolle ondeugd te helpen en zoo de hulpbehoe vende deugd tot bedrog te dwingen In de hoogere kringen der Engelsche hoofdstad is het omstreeks een half jaar herhaalde malen voor gekomen, dat uit de salons dingen van waarde werden yermist, zonder dat men zelfs het minste spoor van den dief vermogt te ontdekken, tot men hem dezer dagen op heeter daad betrapte. Het was de heer Walter Cameron, de meest gezochte leeraar in de muziek van geheel Londen, die voor elk half uur dat hjj les geeft een pond sterling honorarium bekomt, wien, tot de algemeeue verbazing, deze diefstallen moesten worden ten laste gelegd. Het oogenblik, waarop hy aan huis van den overste Le Mesurier een ring van 200 p. st. in den zak liet glijden, die zijne leerlinge om gemakke lijker te kunnen spelen even te voren had afgelegd, was voor hem het noodlottige oogenblik, dat hem ont maskerde. Te zij oen huize vond men een gansch museum van gestolen kostbaarheden. De matrozen van twee te Tréport thuis behoo- rende visschersbooten hebben bij hun binnenkomst het volgende medegedeeld. Eenige dagen geleden zagen zjj op een ochtend een reeds half omgeslagen schip, waarvan de bemanning zich aan het overgeschoten wand vastklemde. De vrouw van den kapitein zag men vastgebonden aan het bak- keboord. Gedurende vier vreeselyke uren trachten de visschers hulp te bieden, doch te vergeefs. De schip breukelingen begrepen, dat er geen hoop meer was men zag hen een boot in zee brengen met drie matrozen bemandmaar onmiddellyk sloeg zy om. De drie mannen klampten zich aan eenige drijvende touwen vast en klommen weer aan boord. Eindelyk gaf de gezagvoerder aan de visschers het signaal van af te houden. Plotseling barstte een hevige knal los en de schipbreukelingen verdwenen in de golven. Men meent, dat het vergane schip in Engeland thuis behoorde. Door onvoorzigtigheid der kinderen is Zondag te Rome niet tneer of minder dan een geheel paleis af gebrand en wel dat van prins Odescalchi. De brand ontstond op de tweede verdieping, waar de kinderkamer was. De vlammen deelden zich met zulk eene snelheid mede aan de gordijnen, dat aan geen blusschen viel te denken vóór de brandweer daar was en toen had de brand reeds een omvang, dat het gebouw een vuur zee geleek. Veertien kamers zijn geheel uitgebrand en de schade wordt op een millioen francs geraamd, daAr onder anderen de schilderijen, waaronder een klein, maar kostelijk doek van Raphael, verbrand zijn, even als de kostbaarheden van de prinses. De Koning en de Koningin waren beiden getuigen van het ontzettend, maar prachtig schouwspel van den brand. JFrankvijÜ. Eene opmerkelijke redding wordt van Havre ge meld. Op G mjjlen afstands van Fécamp werden twee mannen, die zich aan de kiel van een omgeslagen vaartuig vastklemden, in zee drijvende gevonden en door de bemanning van eene stoomboot opgenomen. Zij bleken twee broeders te zijn, eigenaren van de omgeslagen schuit, welke genaamd was; „Dieu protégé les deux frères" (God bescherme de twee broeders). Berlijn, 5 Jan. De „Reichsanzeiger" maakt een schrijven van den Keizer aan den Kroonprins bekend, waarin Z. M. voor de gelukwenschen des legers met zijn 80jarig militair jubileum dank betuigt. Het leger, aldus wordt in het schrijven gezegd, weet hoe na het my steeds aan het hart lag. Het zal beseffen welke gevoelens de gedachte in mjj gewekt heeft, dat ik volle tachtig jaren er deel van heb uitgemaakt, dat ik den zin voor eer en pligt boven alles hoog heb gehouden, dat ik te allen tijde bereid ben geweest daarvoor mijn leven te laten. Verder wordt met dank baarheid herinnerd boe de band, die alle Duitsche stammen vereenigde, de Regering des Keizers met overwinningen heeft opgeluisterd. Het schrijven eindigt met deze woordenHet is voor mij eene groote vreugde op die wijze tot het leger te mogen spreken; omtrent de verloopen tachtig jaren te kunnen getuigen, dat wij geheel en al tot elkander behoord hebbenuit de volheid mijns harten te mogen verklaren, dat het leger te allen tjjde vervuld waB met gevoelens van trouw, toewijding en pligtsvervul- ling. Hiervoor zy mijn dank en erkentelijkheid uit de diepte van mjjn hart tot mijn laatsten ademtogt aan het leger verzeketd. Particuliere berigten uit München melden dat de regent van Beieren, prins Luitpold, wiens naauwe be trekking tot het hof te Berlyn algemeen bekend is, dezer dagen aan den Franschen en den Rnssiscben gezant zijne stellige hoop op het behoud van den Euro- peeschen vrede te kennen heeft gegeven. Donderdag werd een soort van lynchwet toege past op een in hechtenis genomen bankier te Berlijn, door de lieden die hij bedrogen had. Het geschiedde in de wachtkamer van den officier van justitie, waar zich een aantal voor de instructie gedagvaarde ge tuigen bevonden in de zaak van dien bankier, Richard Reiff genaamd. Deze was eerst in verhoor genomen en toen hij werd weggeleid en door de wachtkamer kwam, vielen zijne slagtoffere op hem aan en vooral de zich daaronder bevindende vrouwen takelden hem duchtig toe voordat de gendarme, die hem begeleidde, het kon beletten. Eene flinke vrouw De heer Gilta, officier van politie te Brussel, was Donderdag afwezig. Er meldt zich by zijne vrouw een stevige kerel aan, die verklaarde de te huur staande 2dc verdieping te willen zien. Eerst verwees mad. Gilta hem naar den eigenaar, maar op aandringen van den huurder liet zij hem boven. Daar gekomen, greep hy haar hy de keel en eischte haar het traktement af, dat baar man daags te voren had ontvangen. „Ik zal het u geven", zeide de aangevallene. Zy ging naar de lade van de secretaire, haalde er een geladen revolver uit en mikte op den indringer. Hem werd de keus gelaten tusschen vertrekken of doodge schoten te worden. Dte kerel maakte nu spoedig lange Een 18-jarig jongeling van Hollandsche familie had te Laeken een liefje met wie hij wilde trouwen. Zjjne ouders, te Schaerbeek woonachtig, wilden hunne toestemming niet geven, doch de jonge man vond er iets op. Hij ging met vier getuigen en zijn liefje naar het stadhuis en liet zich trouwentwee der getuigen fungeerdeq^oor de ouders van den bruigom. De wer kelijke ouaffl, die 't geval met ontsteltenis vernamen, hebben de zaak in handen van den regter gesteld en eischen de nietigverklaring van 't huweljjk, dat echter gepaard zal gaan met eene vetoordeeling van den brui gom en zijne getuigen. Amsterdam, 6 Jan. Met het oog op de vio lating van Van Ommeren. Zondag a. s., is Belderok opgeroepen tegen Zaturdag voor het oudergaan van zijne straftjjd. Een krankzinnige, een zwaar gebouwd man, ge wapend met een geduchten moker, heeft Zondagmorgen te zes uur een aanval gedaan op de Roomsche kerk in het Hof te Amsterdam. Hij vernielde het geheele tochtportaal. Toen eindelyk de politie kwam om hem onschadelijk te maken, riep hy naar toe „Dat heb ik gedaan. Ik moet om vijf uur aan den winkel wezen, hier behooren ze ook om 5 uur te beginnen. Met het kraaijen van den haan moet de kerk open." Hij liet zich vervolgens zeer gewillig naar het politie-bureau geleiden, waar hy den commissaris moet hebben aan geboden nogmaals een proef te geven van zjjne vaar digheid in het rammejjen en vernielen van portalen en deuren, waartoe hem evenwel, zooals van zelf spreekt, de gelegenheid niet geboden werd. Men leest onder de ingezonden stukken van de „Amst. Ct." Een werkman (naam en woonplaats bekend) als straatreiniger geplaatst tegen 6 per week, heeft o. a. bij eenige winkeliers vuilnisbakken op te halen op ongezette tijden. Deze bakken worden door de admi nistratie van den stadsreinigingsdienst aan belangheb benden verstrekt. De man belast zich den bak uit de werkplaats of winkel ter ruiming weg te halen. Zulks geschiedde op 8 Dec. 1886. Bij de opname van dien bak ontdekte de man een papier, hetwelk bij zjjn onderzoek (hij bevond zich in eene werkplaats van dat huis), bleek te zijn een bankbiljet van ƒ40. Hij gaf hetzelve aan een der knechts en deze aan zijn patroon, en de man werd beloond met ƒ5. Daarmede dacht de man aan zjjno verpligting te hebben voldaan, en gaf van het voorgevallene kennis. De opzigter van den reinigingsdienst kwam echter het geval te hooren, maakte rapport aaa den directeur en deze strafte den man, die voor zjjne arme moeder den kost verdient, met eene maand schorsing. Hij had, volgens den directeur, het bankbiljet aan het bureau moeten brengen, en niet, op eigen gezag, aan den regtmatigen eigenaar. •sGravenhage, 5 Jan. H. K. H. prinses Maria van Wurtemburg, eenige zuster van wjjlenonze Koningin Sophia, is den 4den January jl. te Stuttgart overleden. De prinses, oudste dochter van Koning Wilhelm I, was geboren 3ö October-181 o, en op 19 Maart 1840 gehuwd met graaf Alfred Neipperg, die op 16 Novem ber 1865 overleed. De Regering heeft een wetsvoorstel, bevattende nadere bepalingen omtrent den accyns op het zout, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden. Op de Rijkswerven te Amsterdam, Hellevoetsluis en Willemsoord zal vooreerst, daar de te verwerken geldsommen geen voortdurende n arbeid toelaten, een dag per week worden verzuimd, of „gebinkt" zooals 't in de werftaa 1 heet. Alle tijdelijke werklieden zjjn op al de werven ontslagen. 'sGravenliage, 5 Jan. Yoor de commissie die belast is met het instellen van de arbeids-enquête, zijn tegen heden opgeroepen de heeren K. Kater, redac teur van „De Werkmansvriend", H. J. Heynis, gods dienstonderwijzer, A. P. Obermeyer, armverzorger, en C. van Deyl, onderwjjzer, allen te Amsterdam. Tegen Donderdagde heeren Dirk Selling en C. Siebenlist, A. Rot, H. J. J. Zegers, H. Rommerts, G. T. Brusselaar, L. Drobbelaar, M. de Vries en mej. Aletta H. Jacobs, med. doctor en arts, allen te Am sterdam. Tegen Vrijdag: de heeren W. Ansing, Klaas Ris, Schroder, A, H. Gerhard, hoofdonderwijzer, en Degen hart, allen te Amsterdam. Tegen Zaturdag: de heeren J. Loopuyt, diamant werker; W. van der Biroek, president der timmer- fezellen-vereeniging „Concordie inter nos", H. W. E. truve, ingenieur bjj het stoomwezen mr. J. J. W. van der Biesen, lid der Tweede Kamer, en Justus van Maurik, tabaksfabrikant. Dingsdag namiddag heeft een brutale diefstal plaats gehad ten huize van ds. Bryce alhier. Een voor het oog welgekleed man vervoegde zich ten huize van dien predikant, voorgevende dat hjj van den katho lieken tot den protestautschen godsdienst wilde over gaan. Ds. B. niet thuis zijnde, werd den bezoeker gezegd, dat hij des namiddags terug moest komea. Toon andermaal den dominé niet te huis vindende, zeide hij tot de dienstbode, dat hy zijne belangen maar op schrift zou mededeelen, verzocht haar om papier en inkt, en werd in de kamer gelaten waar het armbusje stond. Het bleek nu des morgens,- dat het armbusje hetwelk in die kamer stond, was verdwenen. Van den diefstal is aangifte bjj de politie gedaan. Een abonné der „Haagsche Ct." gaf onlangs een recept op van een drank, dien hjj gebruikt had, ten gevolge waarvan hjj 74 dagen zonder voedsel bleef. Nu schrijft hy„Ik verklaarde indertijd, dat die drank mij werd voorgeschreven voor een ziekte. Ik was echter in het geheel niet ziek, doch had eene ligte verkoudheid opgedaan. Hoofdzakelijk kom ik op dit berigt terug, omdat men zich eerst wel mag bedenken vóór men zich aan het vasten met gebruik van een morphinedrank onderwerpt. Dit toch ondermijnt het ligchaam zeer. Ik zelf ben er het bewijs voor. Destjjds woonde ik te Leiden en was een krachtvol man, en nu, na bijna 4 jaren een allerellendigst bestaan gevoerd te hebben, ben ik een afgeleefd man." 's5 Gravenhago, 6 Jan. Tweede Kamer. Heden zijn verschenen de afdeelingsverslagen over de grondwetsvoorstellen betrekkelijk de definitieve en voorloopigeregeling van het kiesregt. De hoofdgedachte, waarvan de regering is uitgegaan, werd door de meer derheid overeenkomstig den wensch der kamer geoor deeld. Maar over de redactie van het nieuw artikel 76 heerschten nog veel uiteenloopende gevoelens. Door de voorstanders en tegenstanders van eene groote uitbrei ding van het kiesregt wordt het te vatbaar geacht voor dubbelzinnige uitlegging. De grondslagen voor voorloopige kiesbevoegdheid vonden bjj de meeste leden in algemeenen zin goedkeuring. Velen wilden echter dadelijk eene meerdere uitbreiding. Rottertlain, 6 Jan. Dat de inbrekers niet stil zitten bewjjzen de volgende feiten hier ter stede in de eer&te dagen van Januarjj voorgevallen: Aan de Boompjes werd bjj een kastelein de lade geligt. In een sigarenwinkel aan het Haagsche Veer werd ingebroken en de inhoud der toonbanklade ge ledigd, ook aan de secretaire waren sporen van braak zigtbaar. Op den steiger was men met valsche sleutels bezig aan de deur van een goudsmidswinkel. De eigenaar geritsel hoorende, ontstak onmiddellijk zijne kastlichten, waarop de inbrekers het op een loopen zetten. Onder vele bljjken van belangstelling herdacht Woensdag de wed. Schrop (Hofje Groenevelt, Weena straat), baar honderdsten verjaardag. Stellig zou die belangstelling nog grooter zijn geweest, indien het weêr niet zoo onstuimig geweest ware. De lOOjarige moeder en de 71jarige dochter ljjden thans heiden aan koorts. Dordrecht, 6 Jan. Tengevolge der verandering in het weder zijn de wedstryden te Slikkerveer, uit gesteld tot aanstaanden Dingsdag en Woensdag. Heden nacht zijn er 300 man aan het werk geweest, om de baan schoon te maken. Dit is ook wel ten volle gelukt, doch het bleek toen, dat het ijs op de zwakste plaats slechts eene dikte van 81/. centimeter had. Door het bestuur van den Nederl. Schaatsenrijders- bond, is aan Pieter Bruinsma te Sneek, geweigeid om deel te nemen aan de Internationale Hardrijderij te Slikkerveer. Het schjjnt dus, dat de bestaande kwestie nog altijd niet tot een bevredigende opheldering is gekomen. Breda, 6 Jan. Aangaande den man en de vrouw die op verzoek van den procureur des Konings te Ant werpen werden gearresteerd, kan alleen worden mede gedeeld, dat door het Belgisch gouvernement reeds hunne uitlevering is gevraagd, zoodat zij, als aan de daartoe noodige formaliteiten zal zijn voldaan, zullen worden uitgeleverd. De man heet P. Duchés en zjjne vrouw (nog voor enkele maanden wed. Brunand) heet van zichzelf von Cutsen. Zij hebben beiden den leeftjjd van 60 jaren reeds achter den rug. Bergen op Zoom, 5 Jan. Tengevolge van de strenge vorst in de laatste dagen zjjn de werkzaam heden voor het leggen van eene tweede spoorbaan van hier naar Vlissingen voorloopig gestaakt. Het maken van het Belgisch gedeelte van den stoomtram Antwerpen—Bergen op Zoom—Tholen is aangenomen door den heer C. A. Daverveldt te Wouw, voor 189,778 frB. Yorseke, 6 Jan. Op Maandag den 17 Jan a. s. zal eene verkiezing voor een lid van den gemeenteraad plaats hebben. Het een-jarig bestaan van het departement Yerseke van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal den 27 Jan. a. s. gevierd worden. De zangvereeniging „Oefening en Uitspanning" en de leden der sociëteit „Onder Ons" zijn door het bestuur nitgenoodigd dien avond bjj te wonen. Het aantal aangetasten door de mazelen ïb gestegen tot 210. Circa 10 zijn als hersteld aangegeven en drie aan de ziekte overleden. Het aantal kinderen op school n°. 1 is van 270 gedaald tot 150 en op school n°. 2 (Damsche straat) van 225 tot 100. Yerseke, 7 Jan. Gisteren avond trad in de Chr. Ger. kerk alhier op. Ds. Littooy uit Middelburg in plaats van Ds. Pierson, die door ziekte verhinderd was. Hij sprak in 't belang van Chr. onderwijs naar aanleiding van Gal. 6 vers 7„Zoo wat den mensch zaait, zal hij maaijen." Er werd gelegenheid gegeven tot debat. Toen niemand hiervan gebruik maakte, (de aanwezigen waren op enkele uitzonderingen na allen leden der Chr. Ger. kerk) meende spreker evengoed als de heer Vorsterman van Oyen op Wemeldinge te mogen besluiten dat allen met hem instemden. Da. Van Vlaanderen, pred. der Chr. Ger. kerk alhier, dankte den spreker voor zjjne flinke rede. Na het zingen van Ps. 72 11 ging de schare uiteen. Middelt» ux-fj, 5 Jan. De 2e Luitenant G. Buijs, in garnizoen alhier, is met ingang van 4 dezer van de 3e Comp. overgeplaatst bij de le Comp. 2e Bat. 3e Reg. Infanterie. De Regtbank te Middelburg heeft aan de 26jarige vrouw W., geb. J. N., uit Rotterdam, 3 md. gevange nisstraf opgelegd wegens koppelarjj. Goes, 5 Jan. Het wien Neêrlandsch bloed in d' adren vloeit van vreemde smetten vrij, waarmee de heer La Motthe de zaamgekomenen voor de voorge nomen feestviering op 19 February begroette, hragten de talrijk opgekomenen al dadelijk in de gewenschte stemming. Van alle hier bestaande sociëteiten, ver- eenigingen enz. zal een bestuurslid moeten worden aangewezen, welke allen te zamen met de vjjf heeren, die het initiatief namen, de feestcommissie zullen vormen. De burgemeester, mr. J. G. de Witt Hamer, is daarvan eere-voorzitter, en de majoor der schutterij, de heer Soutendam eere-lid. Allerlei voorstellen werden gedaan om het feest op waardige wijze te kunnen vieren. Natuurlijk kan al het voorgestelde niet worden uitgevoerd, want men zal in de eerste plaats rekening moeten houden met de offervaardigheid der burgerjj. Maar ook kon niets definitiefs worden besloten voor de eigenlijke feestcommissie zich heeft geconstitueerd. Een Ncderlandsch muziekgezelschap zal natuurljjk op dien dag niet te krjjgen zijn, daarom zal men zijn toevlugt moeten nemen tot een Belgisch. Vermoedelijk zal de keus wel vallen op dat van Zeeli, dat bij meerdere gelegenheden in onze gemeente zulk een' alleraangenaamsten indruk heeft gemaakt. Voorgesteld werdeen optogt door de schoolkinderen het uitvoeren der gelegenheids-cantate van Coenen door de zangvereenigingen Toonkunst en Exelsior: vuurwerk, illuminatie, het bespelen van het carillon en eene uitdeeling van levensmiddelen aan behoeftigen. Dit laatste moet ons inzienB No. 1 zijn van het pro gramma „opdat de arme met ons in die vreugde deel." Ook de vereeniging voor volksvermaken zal een werk zaam aandeel aan de feestviering nemen; het gewone St. Nikolaasfeest, dat om de mazelen was uitgesteld, zou dan vervallen. Waarvoor de mazelen al niet goed kunnen zijn Teneinde het noodige geld bijeen te krjjgen zullen inteekenlijsten worden rondgezonden en eene subsidie aan de gemeente worden gevraagd. Opmerkelijk is het dat velen, die steeds den mond vol hebben van „Oranje" en van den „God van Nederland", de geheele oproeping hebben genegeerd. Zouden zelfs rondom den persoon des Konings de partyschappen niet vergeten kunnen worden? Wjj weuschen de eventueele feestcommissie veel succes; wij hopen dat alle leden zullen bezield worden door den ji ver van den heer La Motthe, opdat zy er in slage een feest te organiseren, dat in de eerste plaats ten goede komen zal aan onze behoeftige ingezetenen eu in de tweede plaats den meergegoeden een dag verschaft, waarop „het feestgedruiach" door geheel Goes weerklinkt. Goes, 7 Jan. Het ijsfeest gaat niet door. Gisteren avond is alhier eene dienstbode gearresteerd wegens misbruik van vertrouwen. Zierili^ee, 6 Jan. Uitgegeven is het pro gramma voor de tentoonstelling van zaaigranen, enz., te houden op Donderdag 10 Februarij 1887, door de centrale tentoonstellings-vereeniging„Lftndbouwbelang" voor Schouwen—Duiveland, waaraan wjj het volgende ontleenen De tentoonstelling zal gehouden worden in de zaal der sociëteit „Landbouw Handel" op bovengenoem- den datum van des voormiddags 11 uren tot des na middags 4 uren. Voor of op den 31 Januarjj moeten de opgaven van deelneming bjj den secretaris de heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee zjjn ingekomen aldaar zyn op aanvrage programma's en invullings biljetten gratis verkrjjgbaar. Wanneer voldoende zeker heid van betaling gegeven wordt, belast het bestuur zich met bet aankoopen van producten ter tentoon stelling tegen eene geringe vergoeding voor kosten van controle enz. In het programma worden voor 62 nummers prijzen uitgeloofd, bestaande in zilveren en bronzen medailles, diploma's eu getuigschriften. De medailles zjjn als volgt verdeeldgerat 1 Z. M., haver 2 B. M., erwten 1 Z. M. en 3 B. M., paardeboonen 1 Z. M. en l B. M., aardappelen 1 Z. M. en 1 B. M., lijnzaad 2 Z. M. en 2 B. M., wortel en peenzaad 1 Z. M. en 2 B. M., lucerne 1 Z. M. en l B. M., klaver zaden 1 Z. M. en 3 B. M., collectie graszaden 1 Z. M. en 1 B. M., collectie tuinzaden 1 B. M., collectie buiten- landsche zaaigranen 1 B. M., collectie gedroogde grassen of planten 1 B. M. en voor de netste etalage 1 Z. M. en 1 B. M. Een bezuinigingsmaatregel. Wegens den hoogen prjjs, waarvoor bij de aanbesteding werd ingeschreven, is door den Minister van Oorlog bepaald, dat in 1887, in plaat8 van grauwe erwten, bruine boonen zullen worden gegeten door de korporaals en minderen. Op die wijze moet het oorlogsbudget dalen Het Rijkstelegraafkantoor te Zierikzee heeft in het afgeloopen jaar 7414 bijzondere telegrammen ver zonden, 7164 idem ontvangen, 6 diensttelegrammen verzonden, 1058 idem ontvangen, 495 bjjzoDdere tele grammen opgenomen en verder geseind, die dubbel te berekenen zyn, dus in het geheet 16632 berigten behandeld. Het telephoonkantoor te Ouwerkerk verzond 207 en ontving 261 berigten en heeft duB 468 berigten be handeld. De heer H. A. Hackenberg, van Middelburg thans assistent-apotheker te Breaa, is benoemd tot apotheker in militairen dienst, met den rang van adjudant. Te Tholen zijn de mazelen epidemisch heerschende verklaard. Zierilczee7 Jan. Naar wij met genoegen vernemen, bestaat bij het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" het voornemen om bjj voldoende deelneming op Vrijdag den 28 dezer maand in de Concertzaal een Concert en Bal a la Strauss te geven, waartoe in den loop der volgende week eene inteekenlijst zal rond gaan. De muziek voor het Bal wordt door het gezel schap zelve gegeven. Wij vertrouwen dat het plan door voldoende inteekening zal kunnen worden ver- wezenljjkt. De heer Wildeboer, predikant te Benthuizen, ontving deu dag vóór het Kerstfeest de volgende stichtelyke briefkaart: «Den Heer Wildeboer, zich noemend Gerefor meerd predikant in het Herv. Kerkgenootschap te Benthuizen. Hoe is die pil bevallen, die Kuyper u heeft doen slikken in de Heraut Heeft hjj vernedering voor God gewerkt of verharding Zie toe, God Iaat de vervolgers zijner trouwe dienaren niet onberegt. Dat weet uwe Gemeente zeer goed hoe God gehandeld heeft met de vervolgers van den waardigen, onvergetelijken Ledeboer, toen hij door die vuile synodale Godvergetene hand langers 'uit de Kerk werd gesmeten. God zal toonen aan al die huichelaars met hun vroom Jesuitenge- babbel, dat Hij voor zijn eer waakt. Verhard u niet, maar laat u leiden." Uw Dienaar, J. DE WEERBARSTIGE BEMINNAAR VAN LION, wonende Kreupelstraat. Geen week gaat er, volgens den geadresseerde vootby, of hy ontvangt dergelijke fraaije epistels. De heer Wildeboer wil het volk, dat naar zjjn voor ganger luistert, vergeven, maar hij vraagt in het „Wag. Weekblad.", waarin hij een en ander meedeelt„Hoe zal dr. Kuyper eenmaal voor God kunnen verant woorden het kwaad door hem in onze Kerk gesticht Hjj is een vreeselyk man." In een artikel over faillissementen geeft het „D. v. N." in overweging om door de wet te doen bepalen dat iemand, die eenmaal gefailleerd is, nooit meer aan het hoofd van eene zaak mag staan en ge durende jaren van zjjn burgerregten ontheven bljjft. Het blad heeft het oog op die handelaars, welke hunnen crediteuren enkele percenten uitkeeren en dan weer zaken beginnen alsof er niets gebeurd ware. Te Groede zjjn by den landbouwer Roggeband vier vette koejjen aan hevige maagontsteking bezweken, het overige vee schjjnt ook aangetast te zijn. KERKNIEUWS. Ook te Rotterdam hebben 51 kerkeraadsleden, waar onder de predikanten Lion Cachet en Geesink, hunne gehoorzaamheid aan de Synode der Nederl. Herv. Kerk opgezegd. De kosters der verschillende kerken hebben last gekregen de kerken gesloten te houden en hoegenaamd niemand toe te laten. Beroepen by do herv. gem. te Oostkapelle Da. J. H. Feringa, pred. te Bunnik; en te Colijnsplaat Ds. C. Boutshoorn, pred. te Sprang. Naar de „D. Ct." verneemt, hebben drie ouderlingen der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht hunne gehoor zaamheid aan de synode opgezegd en mitsdien hunne betrekking neergelegd. Gemengde Berigten. Te Amsterdam werden in het afgeloopen jaar 207 faillissementen aangegeven. In de Vereenigde Staten van N. Amerika is overleden de oudste vrouw dei- wereld zjj had den ouderdom van ruim 136 jaren bereikt. Hef beruchte Lotto-9pel heeft van 1 July tot 30 Nov. van het afgeloopen jaar 26 millioen aan de Italiaansche Regering opgebragt. Dezer dagen liet eene dame nabij Middelburg haar boosheid op de dienstbode gevoeleu door haar bij vriezend weêr een paar emmers koud water over het ligchaam te gieten de zaak is in handen der politie. Onder de eigen aardige vorstelijke titels is die van den vorst van Monometapa zeker wel een der minst vleijende althans in onze ooren. Hij draagt den eeretitel van „de groote Dief". De Schah van Perzië is beschaafderhy laat zich o. a. „Eereloot", „Spiegel der Deugd", „Roos der Gelukzaligheid" noemen. De Koning van Astrakan wordt betiteld als „Bezitter van den witten Olifant en van de twee Oorringen", terwijl de Koning van Ava heet: „Broeder der Zon en Koning der vier en twintig Zonneschermen". Iemand die de courant las, zonder zich aan de kolomlynen te storen, verkreeg de volgende curiositeitenRas zuivere demi-saisons eu over jassen aanbevolen door vele professoren voor Nieuwjaarsgeschenken. Ontvangen kleeden en ta- pjjten in verzegelde pakjes d, 25 cents per 5 ons contant zonder korting. Bloed- en leverworst 17 jaar oud wordt te koop aangeboden voor een koukenmeid. Buitengewoon gesorteerd in alle mogelijke schadelijke insecten voorzien van 3 kamers met 20 percent korting. Conditie gevraagd van zomermantels goed waterhoudend met 15 jaar garantie voor het goed blijven. Sponzen en zeemleer met afzonderljjke slaapgelegenheid, te huur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1887 | | pagina 1