ZllltlkZIIN<lll NIEUWSBODE. No. 5508. Donderdag li November 1886. 15ste Jaarg. VERPACHTING BEKENDMAKING. PATENTEN. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. Ingeland. I Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENÏIÊN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woeusdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. op Maandag den 15 November 1886, des namiddags te 12uur, door het Gemeentebestuur van Zierikzee, ten raadhuize, van Het ophalen van de STBAATMEST, ASCH en VUILNIS, vereenigd met het ruimen der PRIVAATPUTTEN en lllOOLPUTTEN en het ledigen der PRIVAATTONNEN. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente, alwaar zij ook tegen betaling der kosten in afschrift zjjn te bekomen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rik zee maken hekend, dat krachtens Raadsbesluit van den Ssten dezer, de prjjs van het GAS uit de gas fabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor 1887 is vastgesteld op negen cent per kub. Meter. Zierikzee, den 9 November 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de by art. 35 en 36 der wet op het Patentregt bedoelde algemeene opnemingen eerstdaags in deze gemeente zullen plaats hebben. Hjj waarschuwt de patentpligtigen naauwkeurig na te gaan of zjj aan ae voorschriften der wet hebben voldaan, en maant hen aan zoo noodig door suppletoire aangiften hunne verpligtingen na te komen. Zierikzee, den 9 November 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Loting voorden dienstder Brandweer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat de loting voor den dienst der Brandweer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoemde personen moet geschieden, ter voorziening in de plaatsen, die door ontslag of op andere wjjze zijn opengevallen, zal plaats hebben in het openbaar, op Maandag deu IS Novem ber e.lr., op het Raadhuis, ter Kamer van Burge meester en Wethouders, te beginnen des voormiddags om 11 uur. Zy noodigen de ingezetenen, die op de lijst van be noembaren zjjn geplaatst, uit, by de loting tegen woordig te zijn, en herinneren hun, dat zy regt hebben zelve hun lot uit de bus te nemen, en dat voor de afwezigen door een der leden van het Dagelijksch Bestuur zal worden geloot. Zierikzee den 9 November 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. 't Is nu eenmaal niet anders, en daarom dienen wjj er ons in te schikken, en moet van tijd tot tijd hiel en daar in de wereld verwarring en wanorde zijn, om tot orde eD rust te kunnen komen. Indien men de menschen maar stil hun gang liet gaan en ieder voor zich zeiven zorgen, wellicht zou het beter wezen maar men bemoeit zich gaarne met de zaken van anderenhet eigenbelang geeft niet altyd den besten raad en zoo doende komt soms het eene kwaad uit het andere voort, tot dat de omstandigheden als van zelf tot eenen beteren toestand leiden. In het openbare leven, in de politieke wereld vindt dat vooral zyne toepassing en er is bijna geen tjjd, waarin het niet op te merken valt, dat er moedwillig beroering wordt gesticht, ware het maar altyd om langs dien weg de 1 rust te doen komen. Onze lezers zullen het al begrepen hebben, dat wy al weder met Bulgarije beginnen, 't Is waar, ook elders doen zich dezelfde verschijnselen voor, maar hier loopt het bjjzonder in het oog, dat, die rustig hadden willen leven, door anderen onrustig worden gemaakt. Sedert de Russische Czaar en nu laatstelijk diens gemachtigde Kaulbars daar te lande den scepter voeren, althans zich het hoogste gezag aanmatigen, heeft men niet anders dan berichten van verwarring en ellende van daar gekregen. Nu eens wordt er ge zegd, dat het Ministerie aan het onderhandelen is en dat er weldra eene schikking zal getroffen worden, al is die dan ook meest in Russischen zin, en dan weder beweert men, dat er van de zjjde der Bulgaren aan geen onderhandelen gedacht wordt. De Sobranja heeft nog niets anders uitgericht, dan dat zij de ge loofsbrieven der benoemden heeft onderzocht en het is alsof men bevreesd is verder te gaan en bet oude spreekwoord „komt tijd, komt raad", in praktijk wil brengen. Als het waar is, wat een overigens goed onderricht Duitscb blad schryffc, dan heeft Kaulbars nu een doorslaand bewijs van zijn tyranniek volharden gegeven. Hy zou namelyk den Commandant van eene der Bulgaarsche plaatsen hebben overgehaald, hem behulpzaam te zijn, om al de Ministers eenvoudig op te lichten, by gelegenheid dat zij van Sofia naar Tirnova reisden, om de Sobranja bjj te wonen. Reeds waren, zoo verhaalt men, een paar honderd mannen aange wezen om deze heldendaad te verrichten, toen het plan uitlekte en men gelegenheid had de uitgezondenen uiteen te jagen en den commdndant gevangen te nemen. Mag men het gelooven, dan is het een bewijs, dat er van de zijde van Rusland geene verzoening te wachten is en blijkt het al meer en meer, dat alles het uit vloeisel is van de bjjzondere meeningen van den Czaar, die misschien vergeven, maar zeker naar het schjjnt, niet vergeten kan. De laatste tijdingen luiden weder, dat men niets van Rusland wil weten, maar het is eene treurige worsteling van den zwakken tegen den sterken, waarin ten slotte de eerste het onderspit delven moet. Er is misschien in geene jaren zoo naai de groote rjjken vaa Europa gezien, als nu naar dit kleine land, maar het is ook inderdaad belangwek kend, wat wjj daar sedert eenige maanden zien ge beuren. Wat het in Eugelaml geven zal, hoe het met de Iersche zaken zal afioopen, daaromtrent gaven de laatste dagen geen meerder licht. Van het Ministerie en zyne plannen hoort men genoegzaam niets, van Gladstone wordt daarentegen des te meer gesproken. Waar hy zwijgt, treden zyne aanhangers op en wel zoo heftig en beslissend als hy zelf. Er ia geen einde aan de ovaties, die hem van alle kanten en op allerlei wijzen worden gebracht. Het Home-Rule voor Ierland blijft voortdurend bjj het publiek op den voorgrond staan en indien men mag aannemen, dat de volksstem eene stem uit den hoogen ia, dan zeker mag men op eene eindelijke zegepraal van de Ieren en hunne vrienden hopen. Langen tijd heeft men zich gevleid, dat op eene of andere wijze een compromis met de Unionisten zou kunnen gesloten worden, maar de oneenigheid onder dezen neemt toe en dat vooral maakt den eindelyken uitslag onzeker. Inmiddels verliest men andere aange legenheden niet uit liet oog. Vrjj onderwijs en afschaffing det Staatskerk blijven de aandacht bezig houden en indien het Kabinet in die richting wil medegaan, dan kan het zjjn leven nog wel wat rekken, omdat bet daarby op den steun der liberalen rekenen kan. Merk waardig is, wat met betrekking tot de buitenlandsche politiek dezer dagen door de liberalen werd verkon digd. Men wil zich van alle inmenging in de zaken van anderen onthoudenwant, zoo sprak Harcourt, een der bekende liberalen, ons leger zou veel te klein zijn, om zich in de gebeurtenissen en toestanden elders te mengen, en indien wy ons daarvan onthouden, zooals wenscheljjk is, dan kan er door inkrimping van het leger heel wat bezuinigd worden, 't Ware te wenschen, dat ook elders al zoo gedacht, maar vooral dienover eenkomstig gehandeld werd. Van den bewusten optocht, waarvan wy vroeger melding maakten, is nu door de sociaal-democraten afgezien. Waarschynlyk hebben zij het onvruchtbare daarvan begrepen. De regeering in Oostein-yk en Hongarjje schjjnt de toekomst nog al duister in te zien. Immers de begrootingen, die in de vorige week aan de dele gaties werden aangeboden, zijn beduidend booger dan de vorige en dat meest door meerdere uitgaven voor de departementen van Oorlog en van Marine. Bij de afgevaardigden, althans bij velen, bestaat vermoedelijk dezelfde vrees, want de beide benoemde voorzitters hebben al aanstonds aangeraden de grootere sommen toe te staan, ten einde, in geval van nood, de uiterste midde len te kunnen aanwenden. De Belgische Kamer zal deze week weder vergaderen op de oude plaats, maar in een nieuw ge bouw, dat in de plaats van bet afgebrande gezet is." De Koning zal in persoon de zitting openen en by die gelegenheid zal van de arbeiders te Brussel weder eene uitgebreide manifestatie uitgaan. Ook meisjes en vrou wen zullen zich in de staatkundige bewegingen mengen en aan den voorzitter van de Kamer een adres gaan aanbieden, waarbij kwijtschelding van straf gevraagd wordt voor de veroordeelden tengevolge van het oproer te Charleroi. Van deze laatste poging wordt niet veel heil verwacht, want de Koningin heeft geweigerd vrouwen uit die plaats, die met hetzelfde verzoek willen komen, te ontvangen, waaruit men opmaakt, dat de Koning ook, hoe genadig anders, in dezen niet tot verzachting of opheffing van straf geneigd is. In Italië neemt de cholera gelukkig af maar te Weenen kwamen gevallen voor, die daar tot vele voorzorgsmaatregelen geleid hebben. Londen, 9 Nov. Buitengewone voorzorgen zyn door de overheid genomen, voor het geval dat de socialisten mogen beproeven, heden de orde te storen. Sterke detachementen politie zijn gestationneerd in de toegangen tot Trafalgar-square bij het paleis van justitie op Ludgate-circu8, op de Thames embankment en op verschillende andere punten van den weg, dien de optogt van den lord-mayor moet afleggen, alsmede op verschillende plaatsen in het westeljjk gedeelte van Londen. Alle cavalerie-, infanterie- en guide-troepen zjjn geconsigneerd, ten einde de politie zoo noodig hulp te kunnen bieden. De ramen en deuren van de banken, winkels en andere open inrigtingen op den weg van den optogt, in de aangrenzende straten en in vele wijken van het West-End, zijn mot stevige houten betimmeringen gebarricadeerd. 9 Nov. (5 uur des namiddags). Na afloop van den optogt des Lord-mayor's stroomden eenige honderden individuen uit het gepeupel naar het Trafalgar-plein en verzamelden zich rondom de zuil van Nelsontege lijkertijd werden er een aantal roode vlaggetjes ont plooid. Eenige socialistische aanvoerders trachtten den hoop toe te spreken, doch werden buiten hunne aller naaste omgeving niet verstaan. De politie liet het janhagel eenigen tyd begaan, doch verdreef daarna de socialistische redenaars en joeg de menigte uiteen, met hulp van een troep ruiterij, die het plein ronddraafde. Te Londen, in eene vrij burgerlyke wjjk, is dezer dagen een spoorwegondernemer overleden, die aan roe rend eigendom het bagatel van j 3,576,000 in Neder- landach geld heeft nagelaten. Weder een bewijs dat men niet te voorzigtig kan zijn met gas. Dingsdag jl. had eone vreeselijke gasont ploffing plaats in het hötel van den graaf Latham, Portland Place, Londen. De huizen, grenzende aan het hötel tot op 50 a 60 Meter afstands beefden op hunne grondvesten,, alle ruiten in de buurt werden stukge slagen, menschen werden van hun stoel geworpen en de knal was zoo hevig, dat verscheiden menschen dachten dat de artillerie salvo's loste, of dat een vul kaan onder de stad plotseling aan het werk Het ongeluk had zijn oorzaak daarin, dat men met licht in een vertrek kwam, waarin zich door een lek gas had verzameld. Het geheele hötel van den graaf de Latham is ge havend, doch vooral betreurt men het verlies van verscheidene kostbare schilderjj en. Een hevigen storm heeft Zaturdag weder op de Britsche eilanden gewoedvooral aan de kusten, waar een aantal schepen verongelukten en verscheidene men- scbenlevens verloren gingen. Een noodlottige brand heeft te Ramsgate gewoed ten huize van een aannemer, Warden genaamd. De moeder van den aannemer, zijne twee kinderen en de gouvernante kwamen in de vlammen om, en zyne vrouw bekwam zeer ernstige brandwonden. De Heer Warden is zoo geschokt door het ongeluk, dat men vreest voor het verlies van zyn verstand. ÏPuUstlMattlr. Berlijn, 8 November. Het Kabinet te Weenen heeft op vriendschappelijke wijze te St. Petersburg ge vraagd, den naam van den Russischen candidaat voor den Bulgaarschen troon kenbaar te maken. De Duitsche regering vereenigt zich met dit verzoek van Oostenrijk en is bereid, zoo noodig, wegens deze vraag tusschen St. Petersburg en Weenen middelares te zyn. Prins Ferdinand van Hohenzollern, die 22 jaar oud is, heeft zich naar Rumenië begeven, waar hy in den loop der eerstvolgende weken formeel tot troons-opvol- ger geproclameerd zal worden, daar het huwelijk van koning Karei van Rumenië kinderloos is gebleven. Brussel, 9 Nov. Heden heeft alhier de manifes tatie plaats gehad der vrouwen uit het laud van Charleroi ten gunste van de amnestie. Ongeveer 1000 vrouwen, allen in het zwart gekleed, zijn met een specialen trein aan het Zuiderstation aangekomen, waar eene digt opeengepakte menigte, in en buiten het station, haar toejuichte en „vive l'amnestieriep. In eene zamenkomst, welke gisteren tusschen den redacteur van „Le Peuple", Jean Volders, en den bur gemeester plaats had, werd bepaald dat het verzoek schrift aan het stadhuis zou worden aangeboden en niet aan het gebouw der Kamer, daar de burge meester geen polieken optogt zou kunnen toelaten op den dag der plegtige opening van de Kamers. Dienovereenkomstig heeft de stoet van omstreeks duizend vrouwen in rouwgewaad zich naar het stad huis op weg begeven. Vóór de opening der Kamerzitting zijn de Koning, de graaf van Vlaanderen en de graaf van Henegouwen, te paard vóór de burgerwacht staande, door het publiek toegejuicht. Daarby heeft er geene enkele vijandige manifestatie plaats gehad. Amsterdam, 9 Nov. Eenige jaren geleden over leed alhier eere weduwe van aanzienlijken huize. Zij liet haar groot vermogen aan haar beide gehuwde zoons na. De oude dame had tjjdens haar leven het eene kind nooit bij het andere voorgetrokken, en enkel de be paling gemaakt dat een diamanten sieraad, van buiten gewone waarde, na baar dood onder de berusting van den oudsten zoon moest bljjven, na wiens overlijden het zou worden verkocht, terwjjl de opbrengst onder de kinderen van haar beide zoons moest worden verdeeld. De jongste broeder nam volkomen genoegen met deze schikking. Op zekeren avond zaten zjj met hunne familiën ten huize van den oudste eendragtig bijeen en men vierde met groote vreugde de verloving van de dochter van den laatstgenoemde. Het fraajje familiestuk werd ter sprake gebragt, voor den dag gehaald en druk be wonderd. Toen men op het punt van scheiden stond wilde Karei (dus heette de oudste broeder), het pronkstuk wegbergen, maar hy zocht het te vergeefs. Allen keken ontsteld. Alle hoeken en gaten werden doorzocht, maar het kostbare voorwerp bleef weg. Toen het niet teruggevonden werd rezen langzamer hand vermoedens bij de beide broeders op. Karei meende dat Hendrik (de jongste) uit hebzucht het familiestuk had verduisterd en Hendrik kwam op de gedachte, dat Karei het met voorbedachten rade had doen verdwynen, om er voor te zorgen dat slechts zyne kinderen er voordeel van zouden hebben. Vriendschap cn eendragt vloden voor goed en maakten plaats voor haat en oneeuigheid. De beide familiën werden vreeraden voor elkander. Een paar weken geleden heerschte in Kareis woning groote droefheid, doordien zjjn jongste kind, een vijf jarig knaapje, ernstig sukkelde. Een geneesheer werd geroepen, maar zjjne kunst vermogt niets tegen de raadselachtige ziekte en de familie besloot eindeljjk den raad van een Nederlandsch hoogleeraar in te winnen. Na een naauwkeurig onderzoek verklaarde deze ge leerde, dat zich in het ligchaam van het kind eenig vreemd voorwerp moest bevinden en men, om het te behouden, tot eene operatie moest overgaan. Eerst na lang weifelen gaven de ouders hunne toe stemming, de heelkundige bewerking vond plaats, en tot groote ontroeringen vreugde van Karei en de zijnen, kwam het sedert jaren vermiste sieraad te voorschjjn. Natuurlijk was thans het raadsel opgelost. Op den ge lukkigen avond was ook de, toen nog zeer jonge, knaap tegenwoordig geweest en het kind had het schitterend voorwerp onbemerkt in het mondje gestoken. Het was naar binnen gegleden en de knaap bad het, zonder dat het hem hinderde, jaren lang met zich omgedragen. Wij zullen wel niet behoeven te zeggen hoe spoedig de vriendschap tusschen de broeders en hunne familiën was hersteld. Er zal eene collecte gehouden worden om de verdedigingakosten van Fortui) n en Van der Stadt, 200 bedragende, bijeen te brengen. Zou Domela Nieuwenhuis dat kleine sommetje niet uit zijn eigen kas kunnen nemen? Hy heeft immers geld genoeg. 's Grnvenhage9 Nov. Aan de Tweede Kamer is door de heeren W. Suermondt en N. D. Van den Berg te Soerabajaeen telegrafische petitie ingezonden van den volgenden inhoud „Daartoe aangezocht en gemagtigd door alle Vereeni- gingen van suikerfabrikanten, geven ondergeteekenden eerbiedig te kennen het volgendein strjjd met Koninkljjke toezegging in Troonrede worden algemeene belangen geenszins gebaat door ingediende suikerwet voortbestaan der suikerindustrie alleen mogeljjk door ontheffing van alle fiscale en andere lasten, niet door maatregelen, als thans voorgesteld. Verzoeken eerbiedig behandeling op te schorten, tot bezwaren dezerzjjds ter kennisse der Kamer kunnen worden gebragt." Dit adres is voor kennisgeving aangenomen. Zooals men weet, zjjn de wetsontwerpen reeds in de afdeelingen onderzocht. Zij zjjn, naar wjj vernemen, algemeen ongunstig ontvangen. Voor den Hoogen Raad zou heden behandeld worden de zaak-Belderok. Een tiental Amsterdamsche socialisten met vrouwen vormden het auditorium. Belderok zelf was ook aan wezig. Na de oproeping van de zaak verzocht Mr. Spin een voorloog® woord te mogen spreken, om uitstel van de behandeling der zaak te vragen, omdat hjj pas Zaturdag jl. definitief de verdediging op zich had genomen, en de tyd hem ontbroken had om zich behoorlijk voor te bereiden, daar hjj zeven bezoeken had moeten afleggen alvorens hem de stukken, waren medegegeven. Na beraad en nadat de Adv.-Gen. Mr. Savornin Lohman het voorstel had bestreden, daar Belderok tijd genoeg had gehad zich eerder van een verdediger te voorzien stelde de Hooge Raad de zaak uit tot 22 dezer. Terneuzen, 8 Nov. Benoemd tot onderwjjzeres aan school B, Mej. J. van Boven alhier. Domburg. 9 Nov. Naar wjj vernemen hebben eenige ingezetenen van Middelburg het voornemen in het volgende jaar een hötel te bouwen in de nabuur schap van het badhuis. Zeker zou hiermede een nuttig en rentegevend werk worden verrigt. Benoemd tot commissaris der loodsen te Vlissin- gen H. J. Kurel, eerste stuurman bjj de marine. Goes8 Nov. Stampvol was de groote zaal op het slot „Oostende"ook uit andere gemeenten was men gekomen om kennis te maken met den werk man-volksvertegenwoordiger Heldt. De heer H. maakte een prettigen indruk. Wie op den voorzitter van het algem. Ned. werkliedenverbond mocht willen toepassen: „Als niet komt tot iet" enz., die zou zich schromeljjk vergissen. De heer H. is even nederig, bescheiden en weinig pretentieus als men van ieder welopgevoed mensch mag verwachten. Een Demosthenes is hjj niet, maar wat hjj zegt komt uit het hart; hjj gebruikt geene oratorische kunst grepen om niets te zeggen. Wie gemeend heeft een Cicero te hooren, zag zich teleurgesteld, maar wie rekening heeft gehouden met het feit, dat de heer H. nog voor weinige jaren aan de schaafbank stond, diens verwachting is verre overtroffen. Op natuurljjke, on- fekunstelde wjjze improviseert de heer Heldt en vaak omt hjj in gloed, waarbjj hjj een diepen indruk te weegbrengt. Zondag avond sprak hjj over het ontstaan der tegen woordige arbeids-kwestiën. Zeker waren allen 't met hem eens, dat die niet dagteekenen van vandaag of gisteren. Onophoudelijk zjjn kapitaal en arbeid met elkander in botsing gekomen, en die botsingen zjjn nooit ten nadeele gekomen van één dezer, maar steeds van beide. Dat mogen de werklieden wel bedenken. Talrjjke middelen werden aan de hand gedaan tot beëindiging dezer kwestiën en bet moet ter eere van den heer Heldt gezegd worden, dat hjj niet schroomt den vinger op de wonde te leggen, ook al vertoont zich die bjj aen werkman. De werkman moet beginnen met zich zei ven te ver beteren wie zich zei ven kan leeren achten, wordt spoedig achtenswaardig; Welsprekend was hjj toen hij het lot der vrouw van den werkman schetste, als deze, fsnoodzaakt was met haar man den kost voor het uisgezin te verdienen. Dit moet spoedig anders worden de moeder bjj de kinderen, de vader de kostwinner. Door vereeniging moeten de arbeiders tot kracht komen wat één niet kan, dat kunnen velen. En die werklieden-vereenigingen zullen in de eerste plaats strekken om het peil van den werkmansstand te ver- hoogen. Zeker heeft ieder der aanwezigen de kennis met den heer H. gemaakt of vernieuwd, en de harteljjke woorden hem door La Motthe toegesproken, waren zeker allen uit het hart gegrepen, bljjkbaar door het luide ap- plaudissement waarmede ze werden begroet, Goes, 9 Nov. Op de voordragt ter benoeming van een directeur der gemeente-gasfabriek zjjn door de commissie geplaatst de heeren G. J. Wolters, adj.-dir. der gasfabriek te Zwolle, R. G. Zijlstra, adj.-opzigter aan de gasfabriek te Utrecht en H. de Liefde, directeur van de fabriek te Goes. Voorzigtigheid is niet meer uitsluitend de moeder van de porseleinkastde voorzigtigheid heeft meerdere telgenwaarvan sommigen hot op menschenlevens aanleggen. Ontelbare malen zjjn de menschen al gewaarschuwd voor de noodlottige gevolgen van kolendamp, hetzij die dan komt uit de kagchel of uit eene stoof. Het schynt wel of men niet wil hooren. Weinig heeft het gescheeld of eene lekkere warme stoot, opgevuld met glimmende briquettes, heeft aan een paar kinderen het leven gekost. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Wegens gebrek aan bewjjs de politie-agenten konden de daders niet juist aanwjjzen zjjn de leden der commissie van toezigt over de bjjzondere sohool te Goes en 't hoofd dier school vrijgesproken van het oplaten van luchtballons met vuurwerk. Maandagmorgen bevond,zich zekere De B. uit Yer- seke, handelende in koloniale waren, met kar en paard te Kapelle, eene gemeente die, zooals men zich bij de belastingen uitdrukt, op onvrjj terrein ligt. De zeep en suiker, welke zich op de kar bevonden, waren niet behoorljjk door de daarvoor vereischte documenten ge dekt, zoodat de ambtenaren der directe belastingen uit Goes, die zich te Kapelle bevonden, kar en paard be nevens zeep en suiker in beslag namen, terwjjl tegen den wetsovertreder bovendien proces-verbaal opgemaakt werd, hetgeen gewoonlijk nog op eene zware boete uitloopt. De vele rjjende en kruyende handelaren uit Goes en andere gemeenten, die dagelijks de Zuid-Beveland- sche dorpen als 't ware overstroomen, kunnen zich aan het gebeurde spiegelen en tegen eene dergelijke ont moeting zich vrjjwaren- Zierikseoe ,,*10 Nov. Zondag hield de Schiet vereniging Onderling Genoegen" een huishoudelijken wedstrjjd. Door verschillende omstandigheden kon dien wedstrijd niet vroeger plaats hebben. Hoewel het weder ongunstig en men derhalve genoodzaakt was zich te kleeden met winterjas of demi-saison, namen toch vele leden aan den wedstrjjd deel. Bjj een volgenden wed strijd hopen wjj dat het wat warmer weêr zal zjjn. Dank zjj de zorgen van Bestuur en Commissarissen, benevens van eenige belangstellenden, waren tal van prjjzen voor de personele baan bestemd. Op de vrjje baan bestonden de prjjzen in geld, naar gelang van het aantal verkochte kaarten. Men begon ten 9 ure om ten 4 ure te eindigen. Er werd flink geschoten. De uitslag was als volgt Personele baan lste Prjjs, de heer J. A. Frank, met 54 punten. 2de B. S. v. Kloeten, 53 3de F. W. J. v. d. Halen, 53 4de J. H. Appel, 52 5de A. Ideler, 51 6de W. J. H. v. Schaick, 50 7de H. Besaans, 50 8ste J. C. Plaating, 50 9de A. Anker Azn., 50 10de A. Geers, 49 Vrjje baan lste Prjjs, de heer J. A, Frank, met 58 punten. 2de A. Adriaanse, 57 3de A, Anker, 56 4de J. C. Plaating, 56 5de A. D. v. d. Stolpe, 55 6de A. Geers, 55 7de A. Ideler, 54 terwjjl de 8ate prjjs voor de minste punten met 5 treffers werd behaald door den heer J, A. Frank. Het is ons aangenaam te vermeiden, dat dezen wed strjjd gedurende geruimen tijd ook door den heer Bur gemeester werd bjjgewoond. Des avonds vereenigde men zich in het Societeits- locaal. De Voorzitter, de heer J. Th. Oosterman, schetste nog eens de wording der vereeniging, bragt een woord van dank aan de verschillende leden van Bestuur en Commissarissen voor hunne werkzaamheden op dezen dag en reikte daarna aan de overwinnaars de prjjzen uit. Het is echter te bejammeren dat niet meer personen zich als lid by de Vereeniging aansluiten. De oefe ningen gedurende den afgeloopen zomer, werden door de leden slecht bezocht. Moge de uitslag van dezen wedstrjjd voor velen een prikkel zjjn om de oefeningen getrouwer bjj te wonen het zal anderen bewegen om lid van die Vereeniging te worden. Dan kan er door 't Bestuur en Commis sarissen veel worden gedaan om de Schietvereeniging te doen bloejjen en concurrent te worden van andere Schietvereenigingen. Door ingelanden van het calamiteuze waterschap Stavenisse is benoemd tot lid van den djjkraad der waterkeering van dat waterschap de heer C.TuijnmanDz. te Stavenisse, ter vervanging van den heer M. van Lujjk, die in den loop dezes jaars benoemd werd tot lid van het bestuur der waterkeering van genoemd watersohap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1