ZIERIKZEESCHE NIEEWSRODE. No. 5507. 45sle Jaargr. Dingsdag 9 November 1886. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIEN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand September 1886 de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren 1. J. J. Scheuler, Amsterdam. 2. M.Ue Helder, Arnhem. 3. Mevr. Ketjen, idem. 4. M. C. de Antoonneze, 's Bosch. Van het Hulpk. Dreischor 5. D. S. Knuttel, Kreuningen. OME NIEUWE STRAFWETGEVING. VI. Al verder het wetboek doorbladerende, vinden wy dat een dokter, die opzettelijk eene valsche schriftelijke verklaring afgeeft nopens het al of niet bestaan van kwalen of gebreken, strafbaar is, onverschillig waarom hij dat deed; degeen die van dat stuk gebruik maakt, is ook straibaar; (natuurlijk alleen als hy weet dat de inhoud onwaar is). Strafbaar is ook degeen, die by eene verkiezing door gift of belofte een kiezer omkoopt ook om niet te stemmen hjj krygt evenyeel straf als de kiezer die zich heeft laten omkoopen. Wie voortaan een getuigschrift van goed gedrag, bekwaamheid, armoede of iets dergelijks valschelyk opmaakt of vervalscht, al is het ook om 't door een ander te doen gebruiken tot het verkrijgen van een dienst of het opwekken van welwillendheid en hulp betoon, is eveneens strafbaar-. Zeer uitvoerig handelt de nieuwe wet ook over misdrijven tegen de zedenwy zullen daarover hier niet verder spreken, doch merken alleen op, dat de wet daar niet alleen onder rangschikt alle vergrijpen tegen de eigenlyke eerbaarheid, maar er ook onder brengt verscheidene andere misdryven, zooals de ten toonstelling, verspreiding en ten verkoop aanbieding van zedekwetsende prenten of geschriften (ook liedjes), het toedienen van sterken drank aan dronken personen, het dronken maken van een kind onder de 16 jaar, het dwingen van iemand door geweld of bedreiging om sterken drank te gebruiken, het afstaan van een kind jonger dan 12 jaar aan een ander om te bedelen of tot het aitoefenen van gevaarlüke kunstverrichtingen of gevaarlyken of zeer ongezonden arbeid en ook het mishandelen van een dier. Gedeeltelijk zijn deze straf bepalingen geheel nieuw, o. a. de dierenmishandeling, waarop bedreigd is gevangenis voor ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste ƒ120; als het in het openbaar geschiedt, stijgt deze straf tot 4 maanden. De eigenlijke misdryven tegen de eerbaarheid, die wy hier voorbijgaan, zyn zeer uitvoerig geregeld met zeer strenge straffen. De nieuwe wet stelt ook strafbaar dengeen, die iemand tot wiens onderhoud of verpleging hy krachtens de wet (b. v. ouders en kinderen) of eene overeenkomst ver plicht is, aan hun lot overlaat. De oude wet bevatte daaromtrent geene voorschriften en verbood -alleen het te vondeling leggen van een kind. Belangrjjk is ook de uitbreiding, die laster en be- leediging ondergaan heeft. Laster was onder de oude wet het ten laste leggen van daden, die zoo zy plaats hadden, dengene, tegen wien zy geduid zyn aan ver volging of wel aan de haat en verachting zjjner mede burgers zonden blootstellenhoon was het ten laste leggen van eene ondeugd, terwijl alle andere beleediging (het eenvoudig uiten van scheldwoorden zonder meer) als eene overtreding, strafbaar met eene boete van ƒ0,50 tot ƒ2,50 beschouwd werd. Het nieuwe wetboek breekt geheel met deze onder scheidingen en noemt elke opzettelijke aanranding van iemands eer of goeden naam door telastelegging van een bepaald feit, met het kenlyk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven, smaad, geschiedt het doorge- spkriftep of afbeeldingen, smaadschriftelke andere beleediging gedaan, hetzij mondeling, betzy door feite lijkheden (waaronder men verstaan moet b. v. het spuwen op iemand, vroeger niet strafbaar) is eene eenvoudige ibeleediging. Smaad is strafbaar met gevangenis van hoogstens 3 maanden en boete van hoogstens 300 by beleediging is het maximum der gevangenis 3 maanden. Alleen wordt er geacht geen smaad of smaadschrift te zyn als de dader klaarblijkelijk in het algemeen belang of tot noodzakelijke verdediging gehandeld heeft. Staat nu iemand terecht hiervoor en beroept hy zich op dit algemeen belang, dan kan de rechter een onderzoek naar de waarheid van het ten laste gelegde feit be velen; ditzelfde kan de rechter altjjd ,doen als aan een ambtenaar een feit, begaan in de uitoefening zijner bediening, ten laste gelegd wordt. Kan de beklaagde dan niet leveren het bewijs van de waarheid van het doof hem vertelde, dan wordt hy veroordeeld niet meer yoor siyaad, maar wegens lasfer (gevangenis van hoogstens 3 jaar). Is de heleedigde aan het ten laste gelegde by reebterlyk vonnis schuldig verklaard, dan is veroordeeling wegens laster niet mogelijk. Is de smaad of net smaadschrift gericht tegen een overledene, dan kan de dader op klachte der bloed verwanten of van de echtgenoot worden vervolgd: iets wat vroeger ongestraft moest blyven. Uit een en ander ziet men, dat het nieuwe wetboek lang niet malach is op dit punt en ieder met eene lange tong wel zal doen, voortaan dubbel voorzichtig te wezen. Ook verdient opmerking de bepaling dat hij, die een geschrift of prent van beleedigenden inhoud (of voor een overledene smadelyk) om daaraan rucht baarheid te geven, verspreidt, openlijk ten toon stelt of aanslaat, ook strafbaar is. Als dus in eene courant een dergelijk beleedigend artikel voorkomt, dan ia niet slechts de schryver strafbaar, maar ook de uitgever, zelfs wanneer de schry ver bekend ia, en niet alleen de uitgever maar ook de boekverkooper, die het nieuwsblad in zyn winkel te koop heeft liggen, tot den courantenjongen toe die het op straat uitvent! Als die uitgever ot boekverkooper h\nnen de laatste twee jarpn wegens gelijk mjsdryf veroordeeld iB, dan kunnen zy van de uitoefening van dit beroep zelfs ontzet worden, m. a. w. hun patent wordt hun ontnomen. Wel moge het hun bekomen Een afzonderlyk misdrijf noemt het nieuwe wetboek voorts het wederrechtelijk dwingen van iemand door geweld of bedreiging met geweld, smaad, of smaadschrift om iets te doen (b.v. eene schuldbekentenis te onder teekenen), niet te doen of te dulden. By de misdryven tegen het leven gericht, wordt onze aandacht getrokken door het onderscheid dat de nieuwe wet maakt tusachen kinderdoodslag en kinder moord. Onder het eerste verstaat zy, wanneer de moeder, onder de werking van vrees voor de ontdekking barer bevalling, haar kind by of kort na de geboorte opzet telijk van het leven beroofd, onder het tweede, wanneer de moeder datzelfde doet doch krachtens een van te voren daartoe genomen besluit. De hoogste straf voor het eerste is gevangenisstraf van zes jarenvoor het tweede van negen jaren, vry wat lager dan bij gewonen doodslag en moord waar bet maximum is gevangenis van 15 jaar, en van 20 jaar of levenslang. Doet gij een moord op verzoek, lezer, dat wil zeggen, berooft gij iemand die zoo levensmoe is, dat hij u ernBtig en dringend verzoekt hem te dooden, werkelijk van het leven, dan zijt gy, al doet gy niet anders dan wat hij verlaogde, toch strafbaar, zelfs met 12 jaar gevangenis, en als gy een uwer vrienden (of vijanden) aanzet tot zelfmoord, hem daarbij behulpzaam zyt, of de middelen daartoe verschaft, dan zyt gy voor deze vriendendienst ook strafbaar, doch slechts met hoogstens drie jaar. Komt gij dus ooit in het moeielyk geval dat een uwer kennissen zich absoluut van kant wil maken, help hem desnoods, maar laat hem altjjd zelf schar relen, doe gij 't nimmer. Ge komt er dan altijd beter en met minder straf af. Wilt gy u zeiven echter ver moorden, ga dan gerust nw gang, geen aardsche réchter kan dit straffen, en zeker niet zonder spijt heeft h'et nieuwe wetboek daarom zelfmoord straffeloos moeten laten. Zeer zwaar zjjn ook de straffen, bedreigd op mishan deling, die al naar mate de verzwarende omstandigheden, kunnen beloopen tien zelfs vijftien jaren gevangenisstraf, en welke nog met een derde verhoogd worden, als het misdrijf is gepleegd door toediening van voor de ge zondheid of het leven schadelijke stoffen, of tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner be diening, of als de mishandelde is de moeder, vader, echtgenoot of kind van den vader. De diefstal in al zijne vormen wordt uitvoerig be handeld en strafbaar gesteld. Daarby valt op te merken, dat een feit, hetwelk de oude wet als diefstal be schouwde, thans volgens de nieuwe wet een anderen naam heeft. Als namelijk iemand aan een ander toe- behoorende klei, bagger, ongeBneden veen, zand, aarde, grind, puin, mest, zoden, plaggen, heide, helm, wier, riet, biezen, mos, hak- of sprokkelhout, ongeplukte of afgevallen boomvruchten of bladeren, te veld staand gras, of te veld staand of na den oogst achtergeblevene veldvruchten wegneemt om zich toeteeigenen, dan viel dat vroeger onder diefstal, doch met het oog op de geringheid van zoodanige vergrijpen, heeft het nieuwe wetboek die feiten strafbaar gesteld, niet meer onder den naam van diefstal, maar onder dien van stroopery eene spiksplinter nieuw uitgevonden benaming die men derhalve niet verwarren moet met het eigenlijk gezegd stroopen van wild. De nieuwe wet heeft meer van zulke nieuwe woorden gemaakt. Zoo spreekt zij van afdreiging, dat is het dwingen van iemand, met 't oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen, door bedreiging met smaad, smaadschrift of openbaring van een geheim, hetzij tot de afgift van eenig hem geheel of ten deele toebehoorend goed, hetzij tot het aangaan vau eene schuld of het te niet doen eener inschuld; van ï>e- gunstiging, waaronder behoort heling; doch hierover later. Nieuwstijdingen, ipc ®raws?vaal De ontdekking van de goudvelden in de Trans vaal heeft eene zeer gunstige verandering gebragt in den gedrukten toestand van dat land, en wekt er schoone verwachtingen. „Het tooverwoord goud", zegt de „Volksstem"„werd in het hart des lands vernomen, en in drie of vier maanden tijds was alleB veranderd. De barre heiden van Witwatersrand (onge veer 35 it 40 raylen van Pretoria) die kort geleden slechts betrekkelijk weinig ver van elkander gelegen boerenplaatsen telden, zyn nu bezet door honderde menschen, die daar heengestroomd zijn om hun geluk te beproeven in het zoeken van het edel metaal, dat in alle tijden en heel de wereld door zulk een toover- kracht heeft uitgeoefend. De landbouwer en veeboer, die nog kort geleden niet wisten wat met hunne waar aan te vangen, vinden nu plotseling eene voordeelige markt voor de opbrengst hunner nijverheid. Andere standen in de maatschappij profiteerden evenzeer bjj de plotselinge instrooming eener bevolking met kapitaal uit het buitenland." JFrsnftrijfe. Niet minder dan 11,735 staatsgevangenen zijn naar men meldt, in het afgeloopen kwartaal uit Moskou naar Siberië overgebragt. Het verhaal betreffende den gewelddadigen dood van een adjudant van den keizer van Rusland wordt nader beveBtigd. Een bloedverwant van den gedooden graaf Von Reutern, die zich te Bazel bevindt, heeft aan een zijner vrienden een brief geschreven vol in lichtingen over deze treurige zaak. De graaf rookte een sigaar, toen de keizer zyn kamer binnentrad. Hij wilde zyn sigaar verbergen, maar de keizer bemerkte het vuur, meende een moordenaar voor zich te zien, schoot zyn revolver af en doodde den graaf. 2StafU. Uit Sant' Agata wordt aan den Caffaro geschreven Eene vreeselijke ramp heeft onze geheele streek, van S.Giorgio tot Sontenure, getroffen door de overstrooming der Nure, de rivier die boven Ferriere in de Ligurische Apennijnen ontspringt. Midden in den nacht had de overatrooming plaats, en binnen weinige oogenblikken waren alle kanalen, met de rivier in verband staande, overgeloopen, eD alle wegen in woeste stroomen ver keerd, zoodat het verkeer in een oogenblik was afgesneden. Geheel Sant' Agata ligt te midden van. een onafzienbaar meer. Het pas gezaaide koren is verdronken. Maar dit is nog niet eens het ergste. Sedert drie jaren was er hier geen wijnoogst geweest, tengevolge van ziekten in de wijnstokken, en juist ditmaal waren de druiven buitengewoon, groot eu over vloedig gegroeid. Het plukken, het persen, het over gieten, alles was prachtig afgeloopen, en reeds sedert eene week was de krachtige, vurige wijn van S. Giorgio in kolossale wijnvaten in de kelders neer gezet. Wegens de snelle gisting waren de bovenste gaten nog niet digtgemaakt, maar slechts ten halve gedekt. Welk een schat in die kelders! De kleine grond eigenaars verheugden zich in hunnen wijn en rekenden er op als op de eenige bron van inkomen yoor den winter. En nu in drie uren tyds is alles vernield. Het water is in de kelders gedrongen, heeft de vaten doen omkantelen enaldenwyndocnwegloopen. De pompen, voerden by het droogmaken der kelders honderden hectoliters roodgekleurd water omhoog. De wyn is in de putten doorgedrongen, zoodat nergens in Sant' Agata meer zuiver water te krijgen is, en het vee zelfs met wyn gedrenkt moet worden. Aanhoudend regent het voort. De Minister van Oorlog zal, naar men verneemt, by de vertegenwoordiging een crediet van 400 millioen aanvragen voor de vernieuwing der uitrustingen van het leger en van de vestingen. In het geheel heeft Pasteur blijkens eene opgave door hem gedaan in de Fransche Akademie, tot hiertoe 14 Hollanders behandeld, die door dolle honden waren In zekere tapperjj te Amsterdam kwam gisteren een man binnen en vroeg om een borrel. Toen het op betalen aankwam had hij geen cent op zak. „Hoe durf-je dan een borrel vragen vroeg de verontwaardigde tapper. Onze man zette zich in postuur: „Hoor eens, vriend, laat ik je dat eens even ver klaren. Kun-jij al de jenever opdrinken, die je in huis hebt „Ik zou het niet graag proberen „Dus had-jij te veel, niet waar? en ging er dien borrel by mij niet schoontjes in „Dat schikte vry wel," antwoordde de tapper, die niet begreep, waar de ander heen wilde. „Dub had ik te weinig. Welnu, Multaltuli de man scheen den naam niet best te kunnen uitspreken Multaltuli heeft geleerd, dat niemand regt heeft op te veel, zoolang er één is, die te weinig heeft. De laatste woorden werden op straat gesproken de tapper, die geen Mnltaltuliaan was en onder deze omstandigheden blykbaar ook geen lust had om het te worden, had inmiddels den zonderlingen betooger over het myn en djjn de deur uitgeworpen. De Parkschouwburg te Amsterdam zal de volgende •week in openbare veiling worden aangeslagen. *s Graveuluige5 Nov. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van hoofdstuk Nationale Schuld der begrooting voor 1886, zijn in de afdeelingen der Tweede Kamer inlichtingen omtrent den grondslag der betalingen aan de bankiers De Rothschild gedaan en overlegging van het contract Amsterdan, 5 Nov. Het O. M. bij de regtbank alhier, eischte tegen Van der Stadt en Fortuyn 6 maanden gevangenisstraf wegens het schry ven en ver spreiden van een opruyend geschrift gedurende 28 en 29 July. De verdedigers, Mrs Simons en Van den Berg, concludeerden tot vrysptaak. Uitspraak 18 November. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zjjn benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot bevordering der instandhouding van de suikercultuur op Java, de heerenBahlmann, Van Gennep, Mees, Schaepman en W. Van Dedem. De Minister van Oorlog gaat op de kleintjes passen In eene circulaire, die door hem naar aanleiding van een voorstel van den chef van. den militairen genees kundigen dienst, tot de garnizoenscommandanten ge- rigt, wordt bepaald, dat door de officieren en mindere militairen, die vrije geneeskundige behandeling en versterking van geneesmiddelen uit de garnizoens apotheken genieten, de potten en medicynflesschen' uit die apotheken moeten worden beschouwd, als in bruikleen te zijn afgestaan, doch het eigendom blyven van het Rijk. Op den 70en verjaardag van Z. M. den Koning den 19 February 1887, zal in de kerken der protestantsche gemeente te 's-Hage een dankstond worden gehouden. Rotterdam, 5 Nov. De rijtuigmaker Citters uit Delft moest heden morgen een rijtuig aan de Zie- rikzeesche boot afleveren. Op het Couwenbergsch eiland alhier schoot het lemoen uit het voorstel, het rijtuig liep achteruit te water en gelukkig hadden de koetsier en de geleider nog tyd van het rijtuig te springen. Het paard werd gegrepen en keerde zonder rijtuig terug. De aflevering van het rijtuig zal nu wel eenige dagen vertraging ondervinden. De Gemeenteraad te Rotterdam heeft verworpen met 19 tegen 18 stemmen, de heeren Sanson en Van der Hoop bleven buiten stemming, het voorstel om der Vereeniging Rotterdamsche Schouwburg 2 ton uit de gemeentekas te verstrekken, onder hypothecair verband tegen 3'/j pCt. voor de voltoojjing van den schouwburg. De Raad was geheel voltallig. De publieke tribunes waren stampvol. Bjj den Raad is nog ingekomen een voorstel tot uitbreiding van de beestenmarkt wegens den grooten toevoer van klein vee. De onkosten hiertoe worden op 10,100 geraamd. Middelburg, 7 Nov. Hiertoe uitgenoodigd door de kiesvereeniging „Regt voor allen" trad de heer B. H. Heldt gisteren avond in het Schuttershof op met eene rede over „Arbeidswetgeving". Niettegenstaande het hoogst ongunstige weder was de groote zaal zeer ruim bezet en met belangstelling werd de rede, die circa 2 uren duurde, tot den einde gevolgd. De klank volle stem van den spreker vulde de zaal, zoodat zelfs voor de achterste rjjen schier geen woord verloren ging. De heer Heldt, ingeleid door den Voorzitter der Ver eeniging, wees in de eerste plaats op den ernst der tjjden, niet het minst voor den werkman, en toonde aan, dat gedurende deze eeuw diens toestand gaandeweg is verminderd. De arbeidsuren werden steeds vermeer derd en het loon, naar evenredigheid, kariger, en dit als noodzakelijk gevolg van de stoom- en andere werktuigen. Naar mate deze meer werden volmaakt kon veel mannenarbeid worden vervangen door dien van vrouwen en kinderen. De uitstekende, maar dan ook zeer kostbare machines, bragten er de verschillende ondernemingen en den fabrikant van zelf toe, om van deze zooveel mogelyk party te trekken, ze een maximum van werk te doen leveren, en dus ook 's nachts en op Zondag bezig te houden, alles ten einde het dikwijls énorme kapitaal, dat er in steekt, ruim rentegevend te maken. Dit nu had weer ten gevolge langduriger arbeid van den mensch en 't breken met de oude ge woonte van de Nijverheid, om niet meer te vervaardigen dan besteld was. Na moest daarentegen in voorraad worden gewerkt, dus voor de wereldmarkt, waaruit het groote kwaad werd geboren, dat overproductie ontstond, vermindering in prijs van het geproduceerde en dus na langdurig rnsteloozen arbeid stilstand. Ook andere oorzaken werkten tot dit laatste mede, meende spreker, maar de hoofdkwaal is overproductie. En wat is hier tegen te doen V De fabrikanten toch, zelfs de meest humane, worden door de concurrentie gedrongen, om, willen zij niet van de wereldmarkt worden verdreven, zooveel mogelyk krachtsinspanning te vorderen van hun werkvolk. De werklieden dan, zullen deze, als de meest belanghebbenden, er zich tegen verzetten en weigeren zich verder te laten exploiteeren V Maar geldt ook hier niet de regel van vraag en aanbod Zy weten het maar al te goed, dat indien zy dreigen met werkstaking, andeven gereed staan om hunne plaatsen in te nemen. Toch, zegt spreker, moet er verandering komen en daarom de wetgevende magt optreden met regeling van den arbeid, en ter voorkoming van ontduiking van hen, die hun waarachtig belang niet begrijpen, of dat fabrikanten de concurrentie met naburige Staten, waar over goedkoopere werkkracht kan worden beschikt, niet zouden kunnen volhouden, liefst internationale arbeidswetgeving. Zal deze zoo makkelyk te verkrijgen zyn vraagt spreker. Neen, hy erkent, dat de moeye- lykheden vele zyn, maar evengoed als het oorlogsregt, post- en telegraaf verkeer, wisselregt, uitlevering enz. enz., internationaal geregeld zyn, kan dat plaats hebben met den arbeid. Andere landen hebben op dat gebied reeds veel meer gedaan dan Nederlandouder gewoonte komen we ook in deze achteraan, zegt de heer Heldt. Maar men ia eindelijk aan 't onderzoeken, en uit dat onderzoek kan veel goeds voortkomen. Thans heelt men hier nog slechts ééne schrede gezet op den goeden weg door den arbeid var. kinderen beneden de 12 jaar anders dan op 't veld of in het huisgezin te ver bieden. Maar er moet verder gegaan worden en dit verbod uitgerekt tot 14 jaar, met invoering tevens van leerpligt. Voorts moet men den arbeid van jongelieden van 14 tot 16 i 18 jaar beperken en in geen geval nachtwerk en Zondagswerk voor dezen toelaten. Dit vordert ook de zedelijkheid Kinderen moeten zich ligchamelyk en naar den geest kunnen ontwikkelen en de jongelieden hebben eveneens tyd noodig om zich te ontspannen, zich te bekwamen by vak-onderwijs en bet geleerde op de scholen te onderhouden en uit te breiden, terwijl nacht- en Zon dagsrust dringend noodig is, om de veerkracht te behouden en niet vóór den tijd oud en afgewerkt te zyn. Ook den arbeid der vrouwen moet beperkt, en zij van nacht- en Zondagswerk uitgesloten worden. Spreker zou nog verder willen gaan en de gehuwde vrouwen, vooral zij die kinderen hebben, het werken buiten de woning verbieden. De vrouw zal meer aan de huishou ding toebrengen, door het den man thuis aangenaam te maken en de boel bij elkaar te houden en te onder houden maar vooral moet de moeder zich kunuqn wijden aan de opvoeding der kinderen. De jonge man, zegt spreker, die eene huishouding wil opzetten, moet rekenen op eigen kracht, op eigen verdienste en niet op die der vrouw. Dit zal hem en haar zedelijk ver heffen. Hij volmake daartoe zijn vakkennis, werke met ijver en naauwgezetheid en daaruit zal voortvloeyen, dat zyn eigen loon wordt verhoogd, ook zonder nadeel van fabrikanten of patroons, en weldra zal hy in minder uren 't zelfde werk leveren en daarvoor ook voor zich beperking van arbeidsuren erlangen tot eigen ge noegen, ter bevordering van huiselijk geluk en ten nutte van de opvoeding zjjner kinderen, waaraan hy nu vaak vreemd blyft. Ook moet den fabrikanten en patroons de verpligting worden opgelegd, om de werklieden, die in hun dienst, buiten eigen toedoen of onvoorzigtigheid, gebrekkig worden te ondersteunen't zij uit eigen fondsen, 't zij door betaling van de premiën aan maatschappijen, die daartegen verzekeringen aangaan. Later behoort ook voor de ouden van dagen te worden gezorgd. Waarljjk, de toestand van dezen is verre van aangenaam, merkt de heer Heldt op. Na misschien 40 jaar achtereen met onbezweken ijver te hebben gear beid krjjgt hy onder een medeljjdenden patroon nog wat minder werk tegen klein loon of wel eet geheel het genadebrood, terwijl de minder gelukkige zich geheel aan de publieke weldadigheid ziet overgegeven. Die 40 jaar of meer heeft' gearbeid heeft regt door en van den arbeid te blijven bestaan, maar onmogelijk kan aan den laatsten van welligt een reeks meesters, do verpligting worden opgelegd, den ouden werkman te onderhouden. Dus ook deze zaak eischt wettelijke regeling Ten slotte wekt de heer Heldt ieder op, die te zjjner tijd invloed zal kunnen uitoefenen op het welzijn van den arbeider, daartoe met kracht mede te werken, maar bovenal spoort hij de werklieden aan om zich met énergie op hun vak toeteleggen, fier en flink op te treden, zich aaneen te sluiten, lid te worden van werkmansvereenigingen, opdat zij gezamentlijk een kracht zullen vormenwaar rekening mede moet worden gehouden en dit hoofdzakelijk hun, langs den weg van orde en wet, tot lotsverbetering zal voeren. Hier eindigde de waardige volksvertegenwoordiger onder daverend applaus. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarom de voorzitter een welsprekende dankbetuiging rigtte tot den heer Heldt en de byeenkomst sloot. In de „Köln. Zeit." wordt gewaarschuwd tegen zekere firma Stamm Co. te Vliasiugen, die van een gevaarlyken „stam" blykt te zjjn. Zjj doet nl. allerlei bestellingen en bestaat niet. Een persoon uit Mid delburg bezorgt de brieven te Vlissingen en haalt de postzendingen en pakketten daar af. De gemeenteraad van Vlissingen heeft eene som van hoogstens f 5485 toegestaan voor den aankoop van badmaterieel. Goes, 6 Nov. Allerlei commissiën zijn langzamer hand weer aan het werk getogen met het oog op den aanstaanden winter. De inteekenlysten van de soep- bedeeling zijn rondgezonden, en deze worden door de leden der commissie voor deze instelling persoonlijk opgehaald. Een goed woord en eene kleine aansporing vermogen dikwijls zoo veel. Men liep anders ligt gevaar dat de inteekenljjst onder den berg circulaires enz. verloren ging. Dat de meergegoeden diep in den zak mogen tasten, wensebt natuurlijk ieder welgezinde. Ook de commissie voor het Sint Nikolaas-feest aan arme kinderen heeft hare taak weer opgevat. Deze schepping van den heer Van Swinderen mag zich in veler sympathie verheugen, en hij die in dit en in het vorige jaar het initiatief nam, staat hekend als een groot kindervriend. Moge deze commiesie weder in staat gesteld worden een zonnestraaltje te doen schijnen in veler schamele woning. Wanneer de ge goeden den armen kleinen een aangenaam St. Nicolaas- ieest verschaffen, is hun kinderfeest dubbel aangenaam gedeelde vreugd is dubbele vreugd. Voor rekening van het hoofdbestuur trad Don derdag avond als lezer voor het departement Goes op de heer Snjjdera uit Middelburg. Men beweert wel eens dat de Maatschappij tot Nut van't Algemeen verouderd isdat zjj lijdt aan de gebreken van den ouderdom dat zy niet met haar tijd is meegegaan. Hierin moge veel overdrevens, misschien zelfs veel onwaars zjjn, dit is zekerde nutslezingen passen niet meer in onzen tyd, deze dienen afgeschaft. Voor de zooveelste maal is Donderdag avond ge bleken, dat zelfs de leden er niet van gediend willen zjjn, en ook zjj, die men voor een dubbeltje in de ge legenheid heeft willen stellen eene lezing te hooren over sociale geschiedenis, bleven weg. Misschien dertig personen waren present, en de akelige ruimte in de groote zaal waren voor spreker en auditorium beide neerdrukkend. In onzen practischen tyd moet de maatschappij zich op practisch terrein bewegen, wil ze bet gevaar ont gaan van binnen weinig tijd te worden opgenomen in een museum van historische antiquiteiten. Een werkman, bezig met houthakken, heeft zich op vry ernstige wijze met de bijl aan den voet gewond. De tweede editie, zjj het ook eene zeer vermin derde, van de kermis is verschenen. De jeugd, zal zich onder de liefelijke toonen van „o, mjjn Suzanna" weer in de caroussel kunnen laten ronddraajjen en zich ver gasten aan oliekoeken en dergelijke heerlijkheden. Want de November-veemarkten, vooral „de beste toondag" is een duodecimo-uitgaaf der kermis. En ze heeft dit boven de gewone kermis voor, dat velen er van genieten kunnen zonder zich te bezondigen. Wat met de kermis is verboden, mag op de toondagen straffeloos geschieden. II y a des accomodements avec le ciel Ziorikzee, 6 Nov. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van een Hoofd ingeland van het Waterschap Schouwen is als zoodanig herkozen de heer Chr. Groene- veld de Kater met 54 van de 73 uitgebragte geldige stemmende heer M. Hoogenhoom J.Jz. verkreeg 18 stemmen. Benoemd tot ambtenaar van het Openb Min. bjj de kantongeregten te 's Hertogenboscb, Oss, Heusden en Waalwjjk, jhr. mr. Van der Does de Willebois, thans ambtenaar van het Openb. Min. in het arrond. Middelburg, voor Oostburg, Terneuzen en Hulst ter

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1