ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5505. 45ste Jaarg. Zaturdug 50 October 1886. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. A D V E RT E NTI Nvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zyn gedurende de 1ste helft der maand September 1886 de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren 1. Mej. M. de Graaf, Amsterdam. 2. Smout, Bergen-op-Zoom. "Verzonden geweest naar Amerika van het Hulpkantoor Eikerzee. 1. Simon Hanae, Cleveland. Engeland, van het Hulp. Brouwershaven. 1. James Little Co., Londen. Nieuwstijdingen. Loudeu, 28 Oct. De politie der City heeft den optogt verboden, welken de Londenscho socialisten achter den Lord-Mayor's processie op den 9en Novem ber willen houden. De socialisten verklaren dat zij hunnen optogt houden zullen, ondanks dit verbod, bewerende dat het onwettig is. In een brief over den opgang, welken een Arneri- kaansch spiritist dezer dagen te Parjjs maakt, leest men o. a. het volgende „Bleven deze studiën binnen de deuren van het laboratorium, zij zouden niet anders dan goede uit komsten kunnen hebben. Maar de kwakzalverij, die zich hiervan meester maakt, plundert de goê gemeente te Parijs op erbarmelijke wijze. In de laatste twee jaren is eeu nieuwe vorm daarvan opgetreden, namelijk het Bouddishme, waarvan de adepten beweren, dat zij dagelijks in voortdurende gemeenschap en gedachten- wisseling leven met priesters in Hindostan. Deze sekte van lieden hebben het grootste vertrouwen in hetgeen zij voor ernst opdisschen. Zij spreken over hun geluk «n hunne tevredenheid met zooveel ingenomenheid, dat men het niet van zich kan verkrijgen hen van kwade "trouw of van fopperij te verdenken. De geesten vliegen heen en weder van Iudië naar Parijs, als of er geen "telegraafkabels ooit waren uitgevonden. Als zjj nu nog dagelijks de oorlogstijdingen uit Birrnah, of de aan spraken van Paul Bert uit Tongkin konden overbrengen, dan zou het laatste woord der kunst bereikt zijn. ©uitscklanf». Te Hattingen, in Westfalen, is een 20-jarig meisje spoorloos verdwenen, onder bijzondere omstandigheden. Haar vader, een bejaard onderwijzer, die sinds jaren ■zeer afgezonderd leeft, ljjdt sedert korten tijd aan ver volgingswaanzin, zoodat hij naar een krankzinnigen gesticht moest gebragt worden. Zijn vrouw heeft dezelfde .zielsziekte als hij, maar in mindere mate. Een paar dagen nu voor het vertrek van den ouden man was het meisje opeens verdwenen, zonder dat iemand wist, waar zij gebleven was. De vader en de moeder zyn niet te bewegen tot het geven van eenige inlichtingen omtrent het lot hunner dochter. Men ver moedt, dat de beide krankzinnigen, in hun angst voor vervolging, bet meisje ergens verborgen hebben. Men is sedert verscheidene dagen reeds bezig met nasporingen. ie» Naar men verzekert, hebben de gezworenen die den Belgischen advocaat Yandersmissen Bchuldig ver klaarden aan moord op zijne vrouw, besloten een verzoek om algeheele kwijtschelding van straf voor den veroordeelde in te dienen, omdat zijn vroeger levensgedrag onbesproken is geweest, de straf (10 jaren dwangarbeid) in geen verhouding staat tot de schuld van den veroordeelde, en er voorts zeer verzachtende omstandigheden zijn aan te voeren. Slriu-rltinïr, A-mstei-clam, 28 Oct. Sedert eenigen tjjd is de feheele vloot van stoomschepen van de Kon. Ned. toombootmaatschappij in de vaart. De zoogenaamde „opleggers", namelijk de schepen, die des zomers bij stilte in den handel Of staking van sommig vervoer stil liggen, zjjn van de meerpalen losgemaakt en ver spreid naar alle oorden. Wat dit beteekent voor den stuwer en sjouwerman kan daaruit worden afgeleid, dat de genoemde Maatschappij, behalve haar vast per soneel, vele dagen een 200-tal losse werklieden in haar ■dienst heeft't is maar te hopen, dat de meerdere drukte aanhoudt en de reederij niet genoodzaakt zal worden wegens stilte in den handel, eenige schepen op te leggen. Aan den koster van de Westerkerk te Amster dam is bjj deurwaarders-exploit, ten verzoeke van de voormalige kerkmeesteren der Ned. Herv. Gem., aan gezegd om op 5 Dec. e. k. de kosterij te ontruimen, of bij gebreke daarvan den 2len d. a. v. voor de ar- rondissements regtbank aldaar te verschijnen. De uitgaven voor de te Amsterdam gehouden bakkerij-tentoonstelling beliepen 11.394, de ontvang sten 8717. Het tekort is dus f 2677, dat uit het waarborgfonds ad J 12.150 is te voldoen, zoodat 76 pCt. aan de inschrijvers wordt teruggegeven. Aan den burgemeester en den heer A. C. Wertheim zullen gouden medailles als aandenken worden aangeboden. Eené pleizierige omhelzing. Eene dame op de Weteringschans wandelende werd door een haar onbe kend persoon om een onderhoud gevraagd, te 7'/a uur des avonds. Ten einde haar het doel van dat onderhoud duideljjk te maken omhelsde hij haar meteen maar. Dat het den man niet om een zoen te doen was bleek toen de dame een diamanten oorknop miste, dat wel licht het voorwerp zjjner liefde was. Bij de politie is aangifte gedaan. Men wachtte zich dus voor zulke dure In de Frans Halsstraat is Woensdag een belang rijken diefatal gepleegd. Een looper van de Fransche Bazar moest eene bestelling thuis bezorgen en ontdekte aan het opgegeven adres komende, dat de deur open stond en niemand thuis was. De man waarschuwde twee agenten die licht ontstaken en een onderzoek instelden. Het bleek toen dat er werkelijk niemand thuis was, en dat het huisraad door elkaar en een kofter open stond. Op den grond lagen eenige kleeding- stukken. Toen de bewoners des avonds thuis kwamen, bemerkten zij, dat een glasruit van de straatdeur defect was, en dat J 600 aan bankpapier en j 300 aan sieraden waren ontvreemd, waarvan aangifte bjj de politie werd Yoor het geregtsbof te Amsterdam stond Dings- dag teregt -M. M. v. H., huisvrouw van L. G., oud 34 jaren, wonende te Haarlem. Nadat zij vroeger reeds herhaaldelijk haar stiefdochter A. G. J. G. moedwillig had geslagen en mishandeld, op eene wjjze de grenzen der ouderlijke tucht verre te buiten gaande, vatte zij in het laatst van 1884, of in 't begin van 1885, een wrok op tegen dit destjjds 16-jarig meisje, tengevolge waarvan dit meisje dageljjks moedwillig geslagen, ge- krabt, gestompt, tegen den muur geworpen en in de laatste tijden, speciaal in de maand October 1885, meer malen in arm of vingers gebeten werd. Ten slotte heeft zjj op Yrydag 30 October het ongelukkige meisje moed willig geslagen, ten gevolge waarvan het niet alleen aan hoofd, ellebogen, armen en vingers meerdere pjjn- ljjke verwondingen bekomen heeft, maar bjj haar ook eene uitgebreide bloedstorting is ontstaan, aan de ge volgen waarvan het kind op 4 November 1885 in de ouderlijke woning is overleden. Over den geestestoestand van de vrouw hebben verschillende geneeskundigen rapporten uitgebragt, waarin de een wel, de ander niet toerekenbaarheid aannam. Het O. M. bjj het Hof sloot zich aan bij de toerekenbaarheid, en eischte veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 4 jaren. De verdediger, Mr. van Stipriaan Luiagius, was daar entegen voor de ontoerekenbaarheid. Het gedoode kind was verder al zwak en zenuwachtig; net had ook menige ondeugd, de drift der moeder was te verklaren de vrouw voelde zich bovendien regt ongelukkig in haar leven. Het een met het ander gaf hem aanleiding te vragenvolledige vrijspraak en ontslag van regts- ver volging. Uitspraak 2 November. De heer B, aan de Weteringschans te Amsterdam woonachtig, vermiste Maandag een couvert, waarin 30O aan bankpapier een bankbiljet van f 200, en een van 100. By de politie der 4de sectie werd aangifte gedaan en een ingesteld onderzoek leidde tot de ontdekking dat de dienstbode zich aan den diefstal had schuldig gemaakt. Met veel tact wisten de rechercheurs Brand en Hof- steede het dienstmeisje tot bekentenis te brengen en nu bleek dat zij het bankbiljet van f 100 gewisseld had in een schoenwinkel in de Weteringstraat, na aldaar een paar schoenen te hebben gekocht. De vrees echter dat het bedrag in haar bezit gevonden zou worden deed haar besluiten de bankbiljetten te verscheuren en de snippers uit het raam te werpen. Genoemde rechercheurs zetten het onderzoek ijverig voort en mogten er in slagen in een tuintje in de buurt de snippers der bankbiljetten allen terug te vinden, met uitzondering van een paar zeer kleine stukjes. Dat de zaak voor bet meisje treurige gevolgen zal hebben laat zich gemakkelijk denken. - De vervolging tegen Van der Stadt en Fortuyn, wegens de verspreiding van een oproerig geschrift zal op 5 Nov. e. k. door de Regtbank te Amsterdam worden behandeld. 'ss Gravenhugo, 28 Oct. De bepalingen ter be vordering van Zondagsrust, door de regering in een wetsontwerp voorgesteld, verbieden loonarbeid op Zon dag in of voor eenig bedrjjf buiten gebouwen en daar binnen, zoo zij buiten zichtbaar of hoorbaar is, met uitzonderingen of zoo zjj niet hinderlijk zijn voor andere Zondagsrust of noodzakelijk, zoodat goederen- en per sonenvervoer zyn toegelaten. Vrijstelling van het verbod wordt verleend in geval van noodzakelijkheid. Voorts wordt verboden: het houden vanverkoopin- gen op Zondag; het drjjven van handel op zigtbare of hoorbare wjjze behalve in eet- en drinkwarenhet houden van openbare vermakelijkheden of geraasma kende spelen binnen een afstand van 200 meter van de plaats voor openbare godsdienstoefening; den ver koop van sterken drank in het klein in localiteiten vóór 12 uur op Zondag, alles op straffe van boete of bjj herhaling van hechtenis. Hij die eene overtreding in zjjne woning toelaat is mede strafbaar. In het algemeen wordt rekening ge houden met de behoeften van hen, voor wio de Zondag de eenige ontspanning ia. De Tweede Kamer is tot hervatting der werk zaamheden bijeengeroepen tegen Donderdag 4 Nov. a.s. des nam. 1 ure. Naar men zegt, zal de zaak van den socialist Domela Nieuwenhuis in cassatie bepleit worden door mr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer. Op Zaturdag 13 November a. s. zal voor het ge regtsbof te 's Gravenhage teregtstaan M. Z., 17 jaar oud, arbeider te Nieuwdorp, gemeente 's Heer Arends- kerke, beklaagd van diefstal in een bewoond huis door middel van inklimming. Deze jeugdige zondaar had op 13 Augustus jl. de vrijmoedigheid zich door inklimming toegang te ver schaffen in de woning van C. P. R., in de gemeente 's Heer Arendskerke, en aldaar uit een kast weg te nemen en zich toe te eigenen twee sneden brood, die hij, na ze met boter besmeerd te hebben, buiten ging nuttigen. Reeds op 14-jarigen leeftijd maakte hij kennis met de justitie wegens diefstal van een horloge en werd te dier zake veroordeeld tot 12 dagen celstraf. De Haagsche Gemeentraad heeft Dingedag, na een breedvoerig debat over het voorstel des Heeren Hnygens c.s. tot handhaving van de kermis, dat voorstel met 23 tegen 14 stemmen verworpen, zoodat de Haagsche kermis afgeschaft blijft. Voor openbare vermakelijkheden op den Princessedag en ter bekostiging van openbare vermakelijkheden, ter vervanging van de kermis, is 4000 meer op de begrooting uitgetrokken. Zaamslag, 26 Oct. Door de bijzondere bemoeyin- gen van eenige ingezetenen, is in deze gemeente een Muziekgezelschap opgerigt, onder den naam „De Vol harding". Het bestuur bestaat uit de Heeren A. H. de Vries president, A. Kok vice-president voorzitter, en O. A. van Yessem secretaris, benevens de HeerenA. Thielman, C. F. Michielsen, M. Ernaar, D. R. de Hondt en J. Geelhoedt Jr., commissarissen van orde. De vereeningiug telt nu reeds 24 werkende en 38 honoraire leden. Domburg, 28 Oct. Zatnrdag e.k. zal weder het bouwen van eene villa le rang, thans voor den Heer Aldenbrück te Briihl, in het Schuttershof alhier worden aanbesteed. De bedoeling is zoo spoedig mogelijk met de werkzaamheden aan te vangen. In de volgende maand zullen nog meerdere aanbestedingen plaats hebben. Tot kapelmeester bij het muziekkorps der d.d. Schutterij te Middelburg is benoemd de heer J. Scholtens, onderkapelmeester bij het staf muziekkorps van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom. Yerseke, 27 Oct. Uitslag der door Burg. en Weth. gehoudene aanbesteding van het bouwen van een nieuwen toren aan de Herv. Kerk alhier. (Raming f 10500). Ingeschreven door Jacobus Cornelia Beaufort aannemer te Wemeldinge 16200; Pieter Judocus Staal idem te Hans weert 15148; Frans Willem van der Houwen idem te Yer seke 15025Quinjn Willem van Nieuwenhuize idem te Wemeldinge 15000Wijnand van Leeuwen idem te Hellevoetsluis 14900 Cornelis Bastiaanse idem te Bergen op Zoom J 14472Aart Marteijn timmerman te Kruiningen f 14310Frederik van der Bliek idem te Kapelle 14000; Pieter Dronkers aannemer teKa- pelle 12880Anthonie Laban metselaar te Yerseke f 12050Willem Goeman timmerman te Yerseke 11975. De toewijzing van de uitvoering der werken is door de besteders voorloopig aangehouden. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school alhier do heer Popma te Leeuwarden. In verband met den plaats gehad hebbenden brand is de heer officier van justitie van Middelburg heden morgen hier gekomen. Gisteren morgen had op de oesterbanken eene aanvaring plaats ttisschen eeu hoogaarts en een aak. De aak békwam zooveel schade, dat zjj spoedig zonk, nadat de bemanning op een ander vaartuig was over gegaan. De aak is bij laag water leeg gemaakt en hei volgende ty naar de werf gesleept. In de vergadering van de sociëteit van 28 dezer is het reglement door het voorloopig Bestuur opge maakt, na eenige wyzigingen vastgesteld. Daarna ging men over tot het kiezen van een definitief Bestuur, bestaande uit vier ledenW. ElenbaaB, president, G. Verburg, vice-president, M. de Korte secretaris en Z. Bouwens penningmeester. Naar wjj vernemen is de tramweg-maatschappij voornemens aan de gloojjing van den Varkensdyk eene bergplaats te bouwen, recht over de Haven- en Schel- destraat, en waarschijnlijk ook een hotel. De kruin van den dijk zal bestraat worden en hier en daar voorzien van Goes, 28 Oct. Het No. dezer courant van Dinga- dag bevatte eene vrjj sarcastische beschouwing over eene regterlijke vervolging wegens het oplaten van luchtballonnetjes bjj gelegenheid van een kinderfeest. Wij veronderstelden dat dit gewone balletjes waren, gevuld met waterstofgas, zooals men die o. a. op de laatste kermis verkocht. Van ""bevoegde zijde wordt nu verzekerd, dat dit luchtballonnen waren die vuurwerk bevatten. En daar deze werkelijk gevaar kunnen opleveren, is het verbieden van het oplaten dezer bal lonnetjes eer te prjjzen dan te laken. De heer Heldt, lid der Tweede Kamer, zal op 7 November a. s. hier als spreker optreden voor de leden der werklieden-vereeniging „Eigen Hulp". Om eeu talrük publiek te lokken, was een anderen dag dan Zondag zeer gewenscht. De heer A. M. Wierts van Coehoorn hoopt op 1 Nov, a. s. den dag te herdenken, waarop hij 30 jaren geleden zijne loopbaan als ambtenaar bjj de posterijen begon. Achtereenvolgens commies 3e, 2e eu Ie klasse en chef van dienst op het kantoor te Arnhem, werd hy ter vervanging van den heer V. d. Feltz, in 1879 directeur van het postkantoor alhier. Zelden heeft men een meer humaan ambtenaar ont moet,zyn e voorkomendheid, beleefdheid en behulpzaam heid hebben den heer Wierts aller achting doen verwerven. Hartelyk wordt hem toegewenacht, dat zjjne tegenwoordige betrekking hoe ongaarne wjj hem zouden zien vertrekken niet het eindpunt van zijne ambtenaars-loopbaan moge zyn. Al bestaat er niet regtatreeks reden tot klagen, toch kon de belangstelling in het edele streven der Zuid-Bevelandsche vereeniging tot verpleging van weezen in het huisgezin grooter zyn. Als stilstand achteruitgang is, zou men uit het onveranderd blyven van het aantal donateurs tot teruggang moeten be sluiten. Nog steeds blijven we hopen aat gemeente en armbesturen eindeljjk eens deze vereeniging naar waarde zullen leeren schatten en haar vollen steun verleenen. Zy verdient het ten volle. In het afgeloopen boekjaar werden negen weezen vanwege de vereeniging verpleegd, hetgeen eene uitgaat eischte van -ruim 1520, waartegen over eene ontvangst van 1890 staat. Zyn die ontvangsten niet onbelang rijk waren ze ruimer, het aantal verpleegden kon ook toenemen. De begrooting voor 1887 bedraagtƒ1960 in ontvangst en uitgaaf. Tot leden van het bestuur werden gekozen Mevr. E. v. d. Bilt La Motthe geboren La Motthe en de Heer W. J. van Gorkom. Door den Voorzitter werd welverdiende hulde gebragt aan de nagedachtenis van den Heer De Marees van Swinderen, die steeds zjjne beste krachten aan het welzjjn der vereeniging had besteed. W ol f aar t,sO |j li, 28 Oct. Het is gebleken nood zakelijk te zyn, dat een vrouwelijk persoon alhier heden naar een krankzinnigen-gesticht behoorde opgezonden te worden, en naardien hare familieleden de kosten daarvan volstrekt niet kunnen dragen, komen deze alzoo natuurlijk ten laste van de burgerljike gemeente. De meerderheid in den gemeenteraad, welke, bij al de aangebragte beknibbelingen, nog niet zooveel beeft kunnen uitwerken, dat de hoofdelijke omslag in het volgende jaar tot een minder bedrag zal geraken, zou dan nu, ter oorzake van die verplegingskosten, den omslag daarentegen nog moeten gaan verhoogen, geheel in strijd met de bedoeling der Vereeniging, welke, onder de leus van „Gemeentebelang", die leden als bezuini- gingsmannen in den Gemeenteraad heeft zoeken te brengen. Gelukkig echter, dat het Burgerljjk armbe stuur, hetwelk, zoowel vroeger, als ook nu weêr, toonen wil het gemeentebelang in der daad te behartigen, zich terstond bereid getoond heeft, die verplegingskosten ganach onverpligt, voor rekening der armenfondsen op zich te nemen, ten einde te voorkomen, dat de gemeente- financiën niet overmatig bezwaard worden, als daar toe geleid zjjnde door de overtuiging, dat het edeler is kwaad met goed, dan kwaad met kwaad te vergelden. Oolyuspltiat28 Oct. Heden ontstond een djjkval aan den Vliete-polder tusschen dykpaal 0 en 2. Zierikzee, 28 Oct. Dezer dagen overleed na eene korte ongesteldheid een onzer meest geachte stadge- nooten, de heer mr. C. van der Lek de Clercq, op zijn buitengoed „Heesterlust" onder Sckuddebeurs. De overledene wa9 hier jaren lang Notaris met eene zeer uitgebreide praktjjk, oud-lid der Eerato Kamer van do Staten-Generaal en de eerste der hoogst aangesla- genen in 's Rjjks dir. bel. in deze Provincie. Ongetwijfeld zullen zeer velen zyn verlies gevoelen. Bjj Kon. Besl. van 25 Oct. zyn benoemd tot Heemraad, van het Waterschap Schouwen, C. J. van den Boutin het Bestuur van den Kleinen Molenpolder, tot Djjkgraaf J, Sturm, en tot plaatsvervangend Dijk graaf J. Leunis Corneliszoontot Raad in het Bestuur van het Waterschap Walcheren, A. de Nood Jz.; tot Gezworen van den Jacobapolder, J. Wisse. By Min. Res. van den 20 Oct. jl. n°. 64 (pers.) is met ingang van den 1 Nov. a.s. benoemd tot konim. der 4e kl. bij de administratie der dir. bel. enz., de heer W. Lindhout te Nieuwerkerk, die voor tijdelijke standplaats het Btationnement Hulst is aangewezon. De surnumerair M. E. van Lidt de Jeude is be last met de tijdelijke waarneming van 't ontvangkan toor van 's rjjks belastingen te Bergen-op-Zoom. Te Middelharnis is benoemd tot directeur van den vereenigden post- en telegraafdienst de heer C. J. Kruithoff, thans directeur van het telegraafkantoor aldaar. Bjj den heer Salomonson aan het Kralingscheveer zjjn een aantal bedienden, die van 23 tot 46 jaren bjj hem werkzaam geweest zyn. De heer Salomonson staat aan het hoofd van gaano- en chemische fabrieken. Zoo men iets tegen guano heeft et pour cause uit dit feit zou men afleiden, dat het toch geen nadeeligeu invloed op de gezondheid heeft. Tegen den slager D. W. te Brielle, is vanwege het Departement van Oorlog eene vervolging ingesteld wegens bedrog in de levering van vleesch aan het gar nizoen aldaar. In het einde van December denkt men de nieuwe verbinding van Vlissingen naar Londen met eenige stoombooten van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam te openen. De booten zjjn bepaaldelijk voor het vervoer van schapen bestemd, die meestal met het spoor uit de Daitsche beetwortel-saiker-dis- tricten aangebragt zullen worden. Men is thans bezig een der loodsen aan de eerste binnenhaven te Vlissin gen voor stallen in te rigten. De Gemeenteraad van Zutfen heeft den gasprjjs van 8 tot 7 cents per MJ verlaagd. KERKNIEUWS. Z. H. de Bisschop van Haarlem heeft den Eerw. heer kapelaan A. Schouten verplaatst van Goes naar Hoorn; in zijne plaats aldaar is benoemd den WEw. heer H. G. Klaphake, kapelaan te 's Heerenhoek. Door den kerkeroad der Hervormde Gemeente te Vlissingen is in de vacature Klomp het beroep uitge bragt op dr. J. F. de Visser, predikant te Almeloo. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem, te Oos- terland door Ds. C. J. Montijn F.Jz. te St. rhilipsland. Beroepen te Colynsplaat 03. Troostenburg de Bruin, pred. te Berkel en Rodenrijs. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, AfdeeUng Sint-Domutstraat Zondag 31 October 188Ö, 's Morgens 10 ure, Da. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cath. Zond. 21. Woensdag 3 November 188ö. DANKDAG. 'sMorgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Gemeugde Borigteu. Zeker om de jongelui nog meer aan te sporen tot het nemen van krediet, is de heer C. Krediet, benoemd leeraar in de Natuurkunde aan de Kon. Mil. Academie te Breda, jl. Miaadag ook aan ben voorgesteld. Wanneer twee personen hetzelfde doen, is dat nog niet hetzelfdeAls een barbier iemand bjj den neus neemt, is dat niet hetzelfde als wanneer een bankier dit doetals een matig mensch water bjj den wijn doet, is dat niet hetzelfde als wanneer eeu wijnkooper dit doetals eene mevrouw eene nieuwe meid neemt, is dat niet hezelfde als wanneer een onderofficier dit doet. En zoo kan er nog een massa meer gemaakt worden, doch dit tot later. Eene dame te Amsterdam, met buitengewoon veel haast, naar het scheen, reikte een politie-agent^ in 't voorbijgaan een pakje over zonder adres, dat zij gevonden had, zooals zy zei. Aan het bureau bezorgd, bleek het pakje te bevatten eene doodekat. InKlein-Azië zyn door arme schaapherders kostbare schatten gevonden. Er is door hen een eeuwen-oude tempel ontdekt, waarin het opgepropt ligt met sierlyk bewerkte kleinodiën en bergen van goudstukken. Zoo komen de sprookjes van „Duizend en Een Nacht" nog in vervulling. Te Z. heeft men eene nieuwe methode om vloedplanken te repareeren men ueemt de slechte plaatsen er uit en zet er stukken in. Of dit nu echter vertrouwd is, zal de tijd moeten leeren, doch te vreezen is het dat dit den sterken aandrang van het water niet zal kunnen doorstaan en dan kon men hetzelfde hebben wat men voor eenige jaren op de haven heeft gehad. „Nu wjj feest willen vieren", zeggen de schoolmannetjes te W., „zullenwy toch de collecten moeten laten, want dat komt waar- ljjk maar slecht overeen." Krien te Dintel. moest zooveel niet van anderen praten, want als men de jenever uit de trekpot drink, dan is het toch mooi genoeg. Twee jongens en twee meisjes aldaar moesten niet zooveel op het kerkhof komen, want dat komt verkeerd uit. Piet te H. moest niet zoo familiaar zijn met de leden der bokken-familie, want dan is hy net zoo veel in tel als zij zelf (en dat is niet veel). „Wel, wel'1 zegt Mietje te St. PhiÜpsland, „hoe zou het toch komen dat ik met de kermis zooveel jongens heb noodig gehadik weet het zelf niet. Oe menschen zeggen wel dat ik veel geld kan gebruiken en te veel onware praatjes verkoop. Jacob met zjjn geplekte jas, Die komt bjj Mietje juist van pas Doch dit is nu het eerste maar, Zwijgt zij nu niet, dan is 't nog niet klaar. Een ex-onderwijzer te Z. wordt dringend aangeraden hier en daar zjjne geborgde, borreltjes te betalen, want al wa3 hij zoo dik als eeu berg hy zal de kroeg uit gesmeten worden. Iagezonden Stukken. "VVissenliorlce N.-B. In de laatste gemeente raadzitting van 18 Oct. werd met 9 tegen 2 stemmen besloten, het salaris van den assistent ter secretarie met 50 gulden te verhoogen. Verwondering baart het zeker, dat de raad zoo iets kon aannemen daar het (en niet ten onrechte) zeer wenschelyk is alles wat mogelyk is te bezuinigen, omdat onze gemeente helaas zeer arm is en in de laatste jaren of door vertrek of door overlijden veel moest missen. Of zou meu andere bronnen hebben waar ik als burger niet van weet? 't Is te hopen, want als 't zoo niet is, noem ik het onverantwoordelijk, om nu meerdere uitgaven te doen. De Veerweg op Camperland, die zeer dringend verbetering behoeft, wordt gelaten zoo zjj ia en waarlijk wjj zouden daariu kunnen berusten desnoods, omdat men overtuigd is van den slechten toestand der ge meentekas, maar tot iets te besluiten, waarvan de noodzakelijkheid zeker door velen niet wordt ingezien, dit is waarljjk wat al te erg. U dank zeggende voor de plaatsruimte, EEN BURGER van W. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor onderstaande een plaatsje in uw veel gelezen blad verzoeken? By voorbaat dank zeggende, Uw dw. dienaar, J. v. d. Berge. Wjj leven in dagen vau collecten zouden we haast zeggen, want zjjn de berichten waar, dan zullen wij weder verzocht worden, wat op te offeren of af te zonderen voor de vrjje Universiteit. Dus ook al con currentie tegenover de bjjzondere school, het heeft zoowat weg van D. N.s' manier, de eigen fondsen goed bewaren en speculeeren op een anders beursof is het al uiet meer clan erg, gedurig in sommige gemeenten lastig gevallen te worden met de collecte voor de bjj zondere school en nog wel in de kerk gedurende de Godsdienstoefening en dat zoo maar ten gelieve van enkele drijvers, die zich nog wel armverzorgers noemen, en dat alles zonder de gemeente hierover te hooren, of die al dan niet daar genoegen in neemt. Dit heeft wel den naam van vrije giften, edoch is dat vrjj, als het zakje rondgaat in tegenwoordigheid van eene schare met volk Men oordeele zelf maar eens, mij dunkt verre van daar. Groot is dan ook de ergernis, die door vele goedgezinde leden wordt geuit. Zouden wij het niet toejuichen, dat er wat meer werde gejjverd, ten voor- deele van het behoeftige werkvolk en van de alles ontberende armen, dat zeker een eerste christenplicht is, dau zou er zeker heel wat meer liefde cu eens gezindheid gezaaid worden in plaats van dwang, haat en njjd. Te hopen is het, dat een ieder dat eens moge inzien, v ,oral nu ook met den naderenden winter, die zeker zorgvol wordt tegemoet gezien. Die dau ook voor de bijzondere instellingen wat af wil zonderen is daartoe toch dagelyks in de gelegenheid. Dat men dan niet uit het oog verlieze, wauueer we de drjjvers in hun pogen blyven steunen en hunne eer- en heerschzuoht niet trachten te stuiten, de gevolgen ook niet 2ullen uit blijven. Men neme slechts een voorbeeld daar, waar ze de overhand hebben, want o wee, als men niet tot de hunnen behoort, en dan vraag ik M. de R., mag men iets helpen beyorderen, dat maar voor enkelen ten goede komt, en alzoo het algemeen welzjjn in den weg werkt. Men lette slechts op de vruchten. Haagsche Brieven. Den Haag, 26 October. Na het korte najaara-reces, zal in de volgende week de parlementaire arbeid onafgebroken worden voort gezet. Of de Kamer bjj hare terugkomst het voorstel aer Regeering ten aanzien van art. 76 der Grondwet vinden zal Het Handelsblad, dat zijne kanalen schynt te hebben in het hart der Ministerieele bureaux, wist te zeggen, dat het ontwerp geheel en al gereed is, kant en klaar, geteekend en wel, en dat het opzettelyk niet werd ingediend. Het Haagsche Dagblad is daarop boos geworden en heeft den liberalen verweten, dat zij ongeduldig worden. Alsof er geen reden tot eenig ongeduld bestond, nadat zjj nu reeds sedert eene maand aan het lijnlje worden gehouden. De tactiek van den heer Heemskerk is gemakkelijk te doorgronden. Onze Premier is een meester in de kuiiat, wanneer hij wetten moet voorstellen en ook wanneer hy ze moet intrekken. Hij weet altjjd zijne wetsontwerpen zóó in te dienen, dat men niet zeggen kan gij zyt in verzuim gebleven en ook zóó, dat niemand wenschen kan, dat zjj be handeld worden. De heer Van Lijnden van Sandenburg kende onze Kamerde heer Heemskerk kent haar ook. Juist eenige dagen vóór de algemeeue beraadslagingen over de Staatsbegrooting aanvangen, zal bet wetsont werp, dat onzen politieken toestand beheerscht, inkomen en er zal geen tijd overblijven het in de afdeelingen te onderzoeken vóórlFebruari in het land is. En zóó zal de heer Heemskerk zyn vierjarig Ministerschap weten te rekken. Welk een onverwachte zegen, indien hjj het tot het vijfde brengen mochtZóó ietB is zelfs Thorbecke nooit overkomenEn als dan eenmaal het „kiesrechtvoorstel" komt, zal het der meerderheid behagen Deze vraag mag met dabbel recht gedaan worden, nu eindelijk „het auikervoorstel" van deu heer Sprenger van Eyk is gekomen. Dat was een lange barensnood. Meer dan twee maanden heeft de Minister van Kolo niën de belanghebbenden in spanning gelaten. Men mompelde, dat de Raad van State over het ontwerp een ongunstig advies had uitgebracht, maar de Minister van Koloniën had zijn woord verpand, dat hij de suiker fabrikanten helpen zou eu hy kou dit woord niet meer loslaten. De barensnood heeft een muisje gebaard, eu zelfs dit muisje heeft een bedenkelijk aanzien. Wat wil het ontwerp? Niets anders dan een uitstel van betaling toestaan voor de gouvernements-cultuur en voorschot op het te veld staand gewas aan particuliere planters geven. Aan die fabrieken, welke in contract met du Regeering werken en voor welke de Gouv.-Gen. zulks noodig acht tot verzekering van de verwerking van het riet, kaa uitstel worden verleend voor de ia 1887 verschijnende betalingen, mits voldaan worde eene rente van 6 pCt. 's jaarsen aan de zooge naamde vrije fabrieken en die in de Vorstenlanden kan, zoodra de aanplant voor 1888 ia den grond of vol doende voorbereid is, ook tegen eene rente van6pCt. 's jaars een bedrag worden voorgeschoten, 92 cts. per pi kol verkregen suiker uit den oogst 1886 niet te boven gaande. Dat de Minister van Koloniën veel vreugde van dit wetsontwerp zal beleven, is, ondanks zijne steeds tot lager peil afdalende welbespraaktheid, niet te verwach ten. Het wetsontwerp zal natuurlijk bestreden worden van de eene zijde, omdat het te weinig geeft, van de andere zijde, omdat het te veel geeft. Is dit nu redding der suikercultuur zullen de suikerindnsfcrieelen zeggen, die niet met voordeel meer werken kunnen, nu voor het aanstaand jaar geen hooger prjjs dan 7,50 per pikol verwacht wordt en die liefst van de Regeering, in welken vorm ook, subsidie zouden ont vangen om hun kwijnend bedrjjf voort t$ zetten Is dit niet het zich begeven op een hollend vlak, zal men van de andere zjjde beweren, door een eerste schrede te zetten op een weg, die dusver nog niet bewandeld werd. Hielp het particuliere crediet, dau behoefde uit den aard der zaak de Staat niet met voorschot te komen. En nu zou er misschien minder bezwaar in gelegen zjjn, dat de Staat de hand uitstak om eene drenke linge te redden, maar het is nog altjjd zeer de vraag of die drenkelinge, waaronder meu dan de Indische suikercultuur heeft te verstaan, boven water zal kunnen gehouden worden. Deskundigen hebben my verzekerd, dat die hulp toch niets zal. baten, dat nu eenmaal de beetwortel op de wereldmarkt de rietsuiker heeft verdrongen en dat de suikerindustrie op Java op geheel nieuwe grondslagen zal moeten worden opgebouwd. Is dit waar, wat zal dau deze Staatshulp aan den Indischen landbouw baten? En van alle zijden zullen zeker op nieuw stemmen opgaan„en wat doet gij, Nederlandsche Staat, als de Nederlandsche landbouw kwijnt? De Amsterdammer heeft deze„kashulp"geheel onvoldoende genoemd de Standaard meent, dat het weinige al veel te ver gaat. Wat zal het lot van dit. wetsontwerp worden? En zoo het vallen mocht, wat het lot van den Minister van Koloniën Den Minister van Buitenlaodsche Zaken wachten niet minder donkere dagen dan zijne ambtgenooten voor Binnenlandsche Zaken en voor Koloniën. Als het gerucht ten minste waarheid is, dat wij weder een stapje verder gaan naar Rome. Eene week geleden kwam Reuther ons verrassen met het bericht dat de Nederlandsche Regeering eene nota kon verwachten omtrent het herstel van een Gezantschap te Rome. De meeaten keken elkander met verbazing aan en hielden het bericht voor een van die vogels, die in het najaar niet tot de zeldzaamheden behooren. Maar toen Reuther het zóó stellig zeide en de Tijd ons eerlang opatellen over dit onderwerp beloofde, scheen het meenens te zyn. En dan rjjst de vraag, of onze Minister van Buitenlandsche Zaken niet al reeds wat te ver i3 gegaan. Als men zoo leest, dat eene nota in aantocht is, dan moet er ook iets gebeurd zijn, dat de indiening dier nota mogelyk maakt. In de diplomatie is het niet zoo gebruikelyk, dat men groote zaken doet, alvorens eerst poolshoogte te nemen. Ben ik goed ingelicht, dan heeft de nota, die eerlang komen zal, eene geheele geschiedenis en staat zjj zelfs in verband met eene reis, die de Oud-Minister Van der Does de Willebois, onmiddellijk na zijne aftreding, naar Rome heeft gemaakt. Deze Minister had in het laatst van zyn parlementair bestaan nog al wonderlyke dingen en benoemingen gedaan, en was by zijne ge loofsverwanten wel eeiiigszin8 in ongenade gevallen. Hieraan schryft men het toe, dat hij officieus te Rome de eerste stappen heeft gedaan tot het weder-aanknoo- peu van staatkundige betrekkingen met den Heiligen Vader, terwijl deze Regeeriag, in het belang vau andere gewenschte staatkundige betrekkingen, daariu zag eene sleepboot, die het noodlijdende schip der Grondwets herziening aan wal zou kunnen brengen. Ik meld u hier de geruchten, die in sommige kringen der hofstad in omloop zjjnde tyd zal leeren of zy waarheid bevatten en, wanneer het werkelijk tot eeu herstel der missie te Rome komen mocht, tri welk belang dit dan geschieden zal. Laat ik er bijvoegen, dat het my niet al te duidelijk is, welke rechtsgrond voor dit weder-aanknoopeu der betrekkingen met Rome kan worden aangevoerd. Het zjj verre van mij, laag neder te zien op de geestelijke belangen der Katholieken, maar wat, mag ik vragen, heeft de Regeering zich

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1