ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5502. 45ste Jaarg. Donderdag 28 October 1886. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. @«gclan&. TELEGRAMMEN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per S maanden is 1,30franco per post 1,60. AÜVERTENTlhlN van 13 regels 30 Cts,, meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 29 October e. k., des avonds te 7 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 27 October 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Behandeling der Gemeente-begrooting voor 1887, enz. Ook de verat afgedwaalden kunnen terugkeeren, en die dwaze plannen beraamden komen ook wel eens tot verstandige besluiten. Wij stellen die waarheid op den voorgrond, omdat wy gaarne recht willen laten weder varen aan een menschensoort van onzen tijd, dat schier algemeen veroordeeld wordt, omdat het zich aan dwaze uitersten overgaf en men vreesde, dat zij de geheele maatschappij zouden omkeeren. Onze lezers zullen wel begrjjpen, dat wij het oog hebben op de klagende en woelzieke arbeiders en op de sociaal-democraten, die zich overal willen laten gelden. Wij zijn gewoon, dat zij buitensporige eiechen doen en dat zjj niet gemaklijk tot reden gebracht kunnen worden, maar daarom vooral meenen wy een feit te moeten releveeren, dat in de vorige week voorkwam en wel eenigermate tot de zeldzaamheden behoort. In ons vorig overzicht deelden wij mede, dat dui- zende werklieden het voornemen hadden opgevat om deel te nemen aan den optocht op den Lord-Mayors- dag, zich namelyk achter den stoet te voegen, teneinde door hunne armoede een scherp contrast te leveren met de pracht, die op zulk eenen dag te Londen wordt ten toon gespreid. Thana vernemen wij, dat eene depu tatie uit de arbeiders, zich bij het gemeenteraadslid Philips heeft vervoegd en verklaard, dat de 40000 mannen, die zjj' vertegenwoordigden, geen deel aan den optocht nemen zouden, omdat zy de hand niet wilden leenen aan het opwekken van ongeregeldheden. Natuur lijk hadden zy een verzoek daarbij te doen, dat namelyk de aandacht van het gemeentebestuur wat ernstiger zou gevestigd worden op den moeyelijken toestand der werklieden. Zij hebben er op gewezen, dat ongeveer de helft der Londensche arbeiders zonder werk is, terwijl anderen zoo weinig verdienen, dat zy voort durend aan gebrek ten prooi zyn. Of nu het gemeente raadslid maar wat beloofd heeft, om van de vrienden ontslagen te worden, dan wel of hij eenigen grond had voor zijne belofte, kunnen wij niet bepalen, maar zeker is, dat hij een uitzicht opende op werkverschaffing en wel op groote schaalmet welke bljjde tijding de deputatie kon henen gaan, nadat haar nog eens op het hart gedrukt was, om toch zooveel mogelijk mede te werken, dat ook de socialisten-bond het plan late varen, om zich aan den plechtigen optocht aan te sluiten. Aller oogen zijn nu op den optochtsdag ge vestigd en inmiddels zit de Minister Salisbury te peinzen over de beste middelen, om zich van de lersche quaestie af te maken, eene quaestie, die vermoedelijk toch wel de oorzaak van zijn Ministerieel overlijden zijn zal, al wordt ook het leven door kunstmiddeltjes nog eenigen tijd gerekt. In Frankrijk ia de arbeiders-quaestie ook al aan de orde van den dag. In de vorige week hebben de Kamerafdeelingen beraadslaagd over voorstellen, daartoe betrekking hebbende en wel vooreerst over het invoeren van eene verblyfsbelastingten einde de vreemde werklieden, die zich in Frankrijk be vinden, te treffen en natuurlijkerwijze langs dien weg af te schrikken en te werenvoorts over een voor stel om eene dergelijke belasting te laten drukken op alle vreemdelingen. Men zegtdat byna de ge heele commissie gunstig voor een en ander gestemd was, maar dat zy zich minder kon vereenigen met een derde plan, om namelyk het gebruik van vreemde werklieden te verbieden, by de werken door den Staat of de gemeenten uit te voeren. Wij vinden dat wel eenigszins met twee maten meten, en men kan moeilyk aan de burgers van den Staat onthouden, wat deze in zijn eigen belaDg zich veroorlooft. Ook verhaalt men, dat de werklieden, die meer of min Koningsgezind zijn, een steun zoeken by den Graaf van Parjjs, wien zy daarom een banier en een adres zonden, waarin zy zich over de Regeering beklagen, omdat deze haar woord niet gestand doet. De Graaf heeft zeer politiek geantwoord, niet dat zij van hem bepaald iets te wachten hadden, maar dat het Koningschap welvaart en orde zal herstellen. En was hier dus sprake van bedekt toegeven, zonder dat men den persoon, die antwoordde, van eigenbelang beschuldigen kon. Het wetsontwerp op bet Jager onderwijs is by de Kamer in behandeling genomeu en reeds zyn vijftien artikelen daarvan en wel zonder verandering aangenomen. De zaken in Bulgarije zijn nog niet tot meer dere klaarheid gekomen en schoon men den eindelijken afloop wel eenigszins gissen kan, valt er nog niets met zekerheid te zeggen. De Rus Kaulbars is van zyn tocht door het land, vrjj ontevreden te Sofia teruggekeerd en beweert, dat men hem belet heeft met het eigenlyke volk in aanraking te komen, waardoor dus zijne zending mislukt zoude zyn. Intusschen is het bekend, dat het volk zelf geen de minste lust had met den barschen Kaulbars kennis te maken en behalve eene kleine Russisch gezinde party, is men meestal van den Peters- burgschen dwingeland afkeerig. Thans is ook een Turksch gevolmachtigde te Sofia verschenen, die eigenlyk niet veel anders te zeggen heeft dan de Rus en het niet verborgen houdt, dat de Sultan met den Czaar gemeene zaak maakt. Laat het nu zijn, dat vrees voor den machtigen, den zieken man dryft, in ieder geval wordt nu de positie van het Bulgaar9che regent schap moeilijker en zal het eindelijk veel moeten toe geven, door de overmacht gedwongen. Reeds heeft het zich bereid verklaart de Sobranja veertien dagen uit te stellen, wanneer Rusland en Turkije in dien tijd een candidaat voor den troon aanwezen. Zoo dit laatste waarheid is, dan zal er wel zeker geen kans voor Vorst Alexander overblijven en zal dus het doel van Rusland volkomen bereikt zyn. De Russische Keizer zit intusschen niet op zyn gemak, al is het ook waar, dat het gerucht van eenen nieuwen aanslag op zyn leven ocwaar was. Er worden ten minste voortdurend velerlei politie-maatregelen geno men om den Vorst te beschermen, waaruit wel vanzelf volgt, dat men nog altjjd reden tot ongerustheid heeft. Met blydschap kunnen wy mededeelen, dat in een bericht van de Italiaansclte Regeering verze kerd wordt, dat de cholera-epidemie daar te lande een einde heeft genomen. Op den 16 van deze maand kwam door geheel het land nog maar een ziektegeval voor. Te Pesth daarentegen bljjft de vjjand voortwoeden, men had daar op één dag 30 ziekte- en 14 sterfge vallen. Thans worden weder ernstige gezondheidsmaat regelen genomen, zoo men zich vleit, met aanvankelijk goed succes. Eene dame verscheen onlangs te Manchester voor de regtbank, om zich te verantwoorden wegens onbe tamelijk gedrag in de St. Janskerk aldaar. Zij had nl. tegen den geestelijke, wiens preek haar niet beviel, een zoogenaamden „langen neus" getrokken. De dame hield vol, dat zij het regt had, op die wjjze hare afkeuring te kennen te geven. Maar de regter had eene andere meening, en legde haar eene geldboete van 5 shilling op, of 4 dagen gevangenisstraf. Zij wil niet betalen, en zal liever naar de gevangenis gaan, „ter wille van het beginsel." Een bloedig tafereel werd dezer dagen in de ge meente Castelview (Cork, Ierland) afgespeeld. Eenige deurwaarders, bijgestaan door een afdeeling politie agenten, dertig man sterk, poogden te vergeefs een pachthoeve te doen ontruimen. Het huis was gebarri cadeerd. Toen de gewapende magt onder een regen van kokend water en projectielen van allerlei aard er in geslaagd was tot de benedenverdieping van het huis door te dringen, bemerkte zy, dat de trap naar de bovenverdieping was afgebroken. Door gaten in het plafond vuurden de pachter en zijne vrienden thans op de indringers, die zich eindelijk, zonder hunne taak te hebben kunnen volbrengen, moesten terugtrekken. De bevolking van Castelview, die rondom de boerderij stond zaamgepakt, juichte het bedrjjf der belegerden luide toe. 2itUu. De Romeinscbe correspondent der „Kreuzzeitung" meldt uit het Vaticaan, dat de Paus nog op denzelfden voormiddag, op welken hij de Hollansch-Belgische pelgrims onder leiding van mgr. Rykers ontving, den pas eenige uren te voren van zyn verblijf op het land teruggekeerden staats-secretaris kardinaal Jacobini bij zich heeft ontvangen en met dezen de voorstellen heeft behandeld, welke by de Nederlandsche Regering zullen worden ingediend ten aanzien van het herstel der diplomatieke betrekkingen. JFtBitkrijfe. Pai'us, 24 Oct. Volgens berigten uit de Krim zou het Russische eskader van de Zwarte zee bevel hebben ontvangen, zich van een grooten voorraad levehsmid- len en munitie te voorzien en gereed te zijn om zee te kiezen voor eene nog onbekende bestemming. Te Parys laat zich een Oostenrijker zien, die 2 M. 60 c.M. lang is. Hij is 21 jaar oud en heet Winkelmeier. Men heeft in zijn hotel 3 ledikanten bij elkaar moeten schuiven, om hem een bruikbare ligplaats te verschaffen. ile&erlttitb. Amsterdam26 Oct. In de laatste twee dagen moest de politie voortdurend de wacht houden voor een huis in de Zanddwarsstraat, bewoond door een man die een jongen op laaghartige wijze had mishandeld. Ter zake van dit feit wilde de woede ran het volk zich op den man koelen, en zoo waren reeds dadelijk na het voorval, dat de verontwaardiging zoozeer had opgewekt, de glazen zijner woning ingeworpen. De omstandighedenwaaronder de mishandeling plaats vond, waren deze: Terwijl de knaap zich inde buurt met het oplaten van een vlieger vermaakte, was de man tegen dezen aangeloopen, en had er, tot grooten spijt van den jongen, nog al schade aan toegebragt. Op de belofte, dat hij hiervoor vergoeding zon ont vangen, volgde de jongen den man hierop naar zijne woning. Hier gekomen, werd hij echter door den man plotseling aangevallen, tegen den buik geschopt en daarna de deur uitgegooid. Welke de gevolgen van deze wreede handelwijze zullen zyn, is vooralsnog niet te zeggen. De jongen ligt nog in het gasthuisdood is hy evenwel niet, zooals reeds hier en daar gezegd werd Om aan de verontwaardiging van het volk te ont komen, js de dader gisteren met zyn gezin verhuisd, gelijk gezegd wordt naar de Batavierstraat. Er schijnt geen aanleiding gevonden te zijn om hem voor dit feit in hechtenis te nemen. Uit Terschelling wordt gemeldIn het thans geëindigde seizoen voor het duiken op de „Lutine" zijn in het geheel opgehaald 3 gouden doubloenen, 6 kwart dito, 5 achtste dito, 21 dubbele Louis d'Or, 7 guinjes, 5 balve dito, 10 Siciliaansche goudstukkken, 3304 Spaansche matten, 35 halve dito, 71 kwart dito, 3 achtste dito, 9 onbekende zilveren munten, 50 koperen munten, en halfvergane wapenen, tafelgereedschappen, ljjfsieraden, kogels, kogeltrosBen, 2 kanonnen, wrak hout enz. Breda, 23 Oct. Toen gister-morgen eenige heeren in 't Liesbosch aan 't jagen waren, werd aldaar door hunne drijvers een vrouweljjk wezen in allerellendig- sten toestand aangetroffen, zoo zelfs, dat men eerst meende met een lijk te doen te hebben. Van hunne bevinding aan de jagers kennis gevende, was bet in zonderheid de heer mr. M. Tydeman jr. welke zich deze zaak aantrok. Na de ongelukkige met de meeste zorg uit het bosch te hebben doen brengen, heeft hij haar ver volgens, in vereeniging met den Burgemeester van Prinsenhage, aan wien van dit voorval mededeeling werd gedaan, per vigelante naar het R. K. gasthuis overgebragt. Door eene liefderijke verzorging al spoedig tot eenig bewustzijn gekomen, vernam men van haar, dat zy van Steenbergen herkomstig is. Later bleek zij te zyn C. L., oud 35 jaren, die vóór omstreeks drie maanden bij eene familie hier dienstbaar was, daarna ergens inwoonde en nu al om en bij de vier wekeu werd vermist. De woning, waar zy bet laatst verblijf hield, is door haar verlaten met het voornemen een dienst te gaan zoeken. Hierin schjjnt zy echter niet te zijn geslaagd, en nu, geen onderdak hebbende, al sedert geruimen tjjd, aan allerlei ellende ten prooi, te hebben rondgezworven. Naar men zegt moet zy niet wel by bet hoofd wezen en reeds vroeger in een krank zinnigengesticht verpleegd zijn geworden. Sommelsdijlc25 Oct. Reeds lang u klaagden de inwoners van Sommelsdjjk en Middèlharnis over den te hoogen pry's van het vleesch, den dalenden van het vee in aanmerking nemende. De slagers echter waren hoorende doof, wijl ze de ruime verdiensten niet wilden doen minderen. Het gevolg van het een en ander is, dat in beide gemeenten eenige burgers een slagterij zyn begonnen. Nu zyn wij hier 6, zegge zes, slagerijen rijk. Was het vleesch, vroeger uitsluitend voor 40 i\ 45 cents verkrjjgbaar, de groote concurrentie heeft het tot 32'/, a 35 cents doen dalen. Geen wonder dus, dat de burgerjj deze concurrentie toejuicht. Yörselie26 Oct. Heden morgen is een begin van brand ontstaan in de schuur van J. L., die op 't oogenblik afwezig was. Door spoedig aangebragte hulp van de buren is men de vlam spoedig meester geworden. Alleen een rytuig is zwaar beschadigd. De oorzaak is onbekend. Goes, 25 Oct. Gisteren kwamen zekere M. V. d. H. uit Kwadendamme en zijne dochter, die naar Rot terdam wilden, te laat aan het station om met den trein van 2.43 te vertrekken. Zy begaven zich toen naar het koffiehuis van de wed. Rijk aan den stations weg om op den trein van 6.12 te wachten. Omstreeks half zes kreeg de oude man plotseling eene beroerte, zoodat hy binnen weinige oogenblikken was overleden. Zijn lijk is naar bet gasthuis overgebragt. Volgens sommigen zouden vader en dochter des middags hard geloopen hebben om den trein nog te halen en zou de dood van die buitengewone inspanning het gevolg zyn Men herinnert zich dat ds. Huet, onze groote spiritist, onlangs den geest heeft ontmoet van den heer Spies uit Ladismith, Zuid-Afrika, welke heer later bleek nog te leven. Ds. Huet verklaart nu, dat hy waar schijnlijk het slagtoffer is geworden van een leugengeest, die zich voor den heer Spies heeft uitgegeven. Wy zouden willen vragen, waar moet het heen, als men zelfs de geesten niet meer vertrouwen kan. Zou het 1 niet goed zyn, als die geesten voortaan hun signale ment konden vertoonen?! Tlioleu. In de op Maandag gehoadene vergade ring van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" werd door het bestuur medegedeeld, dat door het Hoofdbestuur de Heer J. H. C. Heijse uit Zierikzee aangewezen is om eene spreekbeurt alhier te vervullen. Er waren door het hoofdbestuur twee onderwerpen ingezonden, uit welke het departement kiezen kon, n.l. „Het ware en valsche socialisme" en „De verhouding tusschen pachter en verpachter." Met algemeene stem men werd besloten het eerste onderwerp te laten be handelen door genoemden heer Hejjse, die einde November op zal treden. De spreekbeurt van heden avond werd door Ds. Telders uit Steenbergen vervuld. Hjj verschafte den leden met hunne dames een genotvollen avond, ten eersten door het leveren van eene schildering van het karakter van een lasteraar, naar aanleiding van het treurspel „Othello" van Shakespeare en ten tweeden door het voordragen van Bach te Dresden van A. J. de Buil. By den gemeenteraad alhier was een adres inge komen van de molenaars, mede onderteekend door ongeveer 60 ingezetenen om eenige boomen te roojjen. Hierop is Dingsdag met 6 tegen 1 stem besloten, die boomen te rooyen, welke hinderlyk moeten zyn in het molenaarsbedrijf. Vervolgens was een adres ingekomen van ongeveer 50 personen, ten einde een varkenshok te mogen bouwen, zoo niet, dan daarvoor eene geschikte plaats van de gemeente te verkrijgen. Merkwaardig is, dat Vio de onderteekenaars reeds dat regt volgens de bestaande verordening hebben. Het adres is aan adressanten teruggezonden, aangezien het niet op zegel geschreven was. Scherpenissc. Maandagavond trad de heer P. Huet alhier op, en vergastte een aantal belang stellenden en nieuwsgierigen op eene fantastische toe spraak naar aanleiding van Openbaring 21. Hij begon met te bekennen, dat hy bij menigvuldig lezen en het raadplegen van verschillende andere schrijvers er nog niet in geslaagd was, dit zonderlinge laatste boek uit den bijbel te begrijpen. Klonk het al vreemd om tot leering voor anderen een onderwerp te kiezen, dat hy zelf niet regt vatte, het bleek dan ook dat ZEd. niet al te getrouw bleef aan dit gekozen woord, maar verschillende passages doorliep, die zelfs met de natuurkunde in verband stonden. De nieuwsgierigheid naar eenige ophelderingen, be treffende het Spiritisme werd niet bevredigd en bleek het dat een beteekenend aantal zijner toehoorders, hoe hij de geesten ook op trachtte te voeren in hoogers- feeren, zeer natuurlijk en prozaïsch bleef. Te ontkennen was het echter niet dat de heer Huet eenige gepaste wenken gaf tot veredeling van 's men- schen geest en het zeer laakte dat men, om dit te bereiken, zich te vaak verontschuldigde door eene onoverwinnelijke magteloosheid. Na nog eenige kleine mededeelingen uit ZEds. eigen ervaringen, vond hij den weg tot zijn „amen" en werd het plegtige uurtje met het zingen van het 3de vers van Gezang 182 besloten. Zomiemairo. Vrjjdag 11. had in den vroegen morgen alhier een treurig ongeval plaats. Het ongeveer vierjarig kind van den landbouwer M. Pannekoek speelde aan deu kant der sloot achter de woning en had daarbij het ongeluk te water te geraken, met dit gevolg, dat de moeder, die, ongerust, was gaan zoeken, haar kind levenloos uit het water ophaalde. Zoanemaire, 26 Oct. Gisteren avond was ons anders zoo stil dorpje geheel in opschudding. En geen wonderOns muziekgezelschap marcheerde met volle muziek door het dorpen dit deed iets buitengewoons verwachten. De stoet zette zich bij de Bewaarschool in beweging en eindigde zyn tocht vóór de pastorie. Hier werd namelyk feest gevierd. Onze geachte predi kant en echtgenoote vierden hunne 25-jarige echtvereeni- ging. Was het dus wonder, dat het muziekgezelschap ook uiting van hare vreugde moest geven door het waardig echtpaar eene serenade te brengenEn was het wonder, dat op de hartelijke woorden van dank door den Weleerw. Heer Zeeman, ook namens zjjne echtgenoote, het muziekgezelschap gebragt, een schette rend „Lang zullen ze leven" werd aangeheven, waarmee ook het vóór het hek verzamelde publiek luidkeels instemde. Hierna keerde men weder naar het uitgangspunt, waar de leden van 't muziekgezelschap op gulle wijze door den jubilaris werden onthaald en gepaste vrolijk heid heer8chte. Zondag, de eigenlijke dag van feestviering, herdacht onze predikant zijn feest naar aanleiding van Ps. 134, waarin hy op eene schoone en boeijende wjjze de hooge waarde van eene liefhebbende echtgenoot besprak en vooral deed uitkomen, dat een huwelijk, uit zuivere, heilige liefde gesloten, in hoogste mate gelukkig kan zijn. Bij het einde der godsdienstoefening werd hem en zijne echtgenoote staande toegezongen, Gez. 224 vers 1, 2 en 5. Dat hem en zijne echtgenoote nog vele jaren van onvermengd huwelyksgenot mogen geschonken worden. Zierikzee, 26 Oct. De werkzaamheden aan den dijkval te Borrendamme werden sedert ons vorig berigt met kracht voortgezet. De overgehaalde dijk heeft de gewenschte hoogte van 5 M. boven hoogwater bereikt, terwijl het rysbeslag, bezet met basaltsteen, waarmede de dyk tot dezelfde hoogte al9 de naastgelegen gJooi- jing wordt verdedigd, reeds voor 't grootste gedeelte is aangebragt. Nu de nog te verrigten werkzaamheden daaraan steeds op tjj moeten geschieden, gaat dit van zelf langzamer dan de eerste werkzaamheden. De toestand van den onderzeeschen oever tusschen den val en het Westhavenhoofd werd in de vorige week voor 't grootste gedeelte met een helmduiker onderzocht tot bepaling der aansluiting van eventueel noodige oeverwerken aan de reeds bestaande. Daarby bleek dat een gedeelte van vroeger aanwezigen steen verdwenen is, terwjjl voor een groot gedeelte een flinke steenkorst gevonden werd. De plannen tot voorziening van den oever zullen thans opgemaakt worden. By Kon. besluit is benoemd tot Ontvanger der Directe belastingen en accynsen te Wommels c. a., de heer J. Noë, thans te Breskens c. a. De heer W. den Broeder, (geb. te Zierikzee) thans geagreëerd klerk, is met ingang van 1 Novembev a. s. benoemd tot boekhouder 4de Categorie ten kantore Vlaardingen. De surnumerair der posterijen J. M. van den Driessen Mareeuw wordt op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov., overgeplaatst van het postkantoor te Zie rikzee naar het postkantoor te Vucht. Vrijdagmorgen heeft op de Waal, nabjj de fabriek van den Heer Terwindt te Erlekom, aan de regter- oever der rivier, een droevig ongeluk plaats gehad, De tienjarige dochter van schipper G. van Asselt wilde een emmer water uit de rivier scheppen, doch bukte te ver voorover en viel in het water. Haar 17-jarige broeder zag het, begaf zich terstond te wator en had het geluk haar te grijpen. Het meisje echter klampte zich zoodanig aan haren broeder vast, dat deze niet in staat was zichzelf en zjjne zuster te redden. De rade- looze vader, die getuige was van dit wanhopige schouw spel, sprong nu ook te water om zijne beide kinderen te redden. Het mogt hem belaas niet gelukken, en hijzelf zou het offer zjjner ouderlijke liefde zijn geworden, indien niet spoedig andere hulp was komen opdagen, waardoor hij nog op het uiterste oogenblik gered werd. De ljjken van den jongeling en het meisje werden kort daarna opgehaald. Eene kat, gedurende 5 a 6 jaren het eigendom van een ingezetene te Doetinchem, werd in Mei jl. ten geschenke gegeven aan eene van daar naar Utrecht ver trekkende familie, die het dier meenam naar hare nieuwe woonplaats. Een veertien dagen geleden kwam de kat echter, zoo mager als een geraamte, weer bij haar vroegeren meester terugze had den weg van Utrecht naar Doetichem teruggevonden. Zierikzee, 27 Oct. Naar wjj vernemen, zal dooi de schietvereeniging „Onderling Genoegen" bjj gunstig weder, op Zondag 7 November e. k. een huishoudelijken wedstrijd worden gehouden. Behalve op de personele, zal er ook op vrije banen kunnen worden geschoten. De wedstrijd zal gehouden worden in den tuin der Sociëteit „Ons Genoegen" en wel van 's morgens 9—1 uur en van 2 -4 uur. Verder vernemen wij dat door het Bestuur voor de personele baan eenige prjjzen worden aangekocht, ter wijl de prijzen op de vrjje banen zullen worden aan gekocht naar gelang van het aantal verkochte kaarten. Het zal dus nuttig zyn dat vele leden zich vóór den dag van den wedstrijd nog eens flink oefenen. De uitslag van den wedstrijd hopen wij later mede te deelen. Omtrent de aanvrage tot het verkrijgen eener voorloopige concessie voor den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding in deze gemeente, in de Maandag 11. gehouden zitting van den gemeenteraad ingekomen van de HH. D. Q. Mulock Houwer alhier en C. H. Hummelinck te Vlaardingen, kunnen wij het volgende mededeelen Genoemde Heeren stellen zich voor, het gezuiverd drinkwater verkrygbaar te stellen tot een zoo laag mogelijk tarief, dat aan het oordeel van het Gemeente bestuur zal worden onderworpen. Alvorens echter met de voorloopige werkzaamheden een aanvang te maken, stellen zij de volgende vragen aan het Gemeentebestuur 1°. Of dit geneigd is, onder behoorlijke garantie voor rigtige uitvoering, de concessie te verleenen 2°Indien dit het geval is, of deze gemeente daarvoor finantieelen steun zou willen verleenen3°. Welken finantieelen steun kan daarvoor in het vooruitzigt worden gegeven? Ten opzigte van het eerste punt, wenschen adres santen dat eerst dan de concessie zal worden verleend, wanneer door de aanvragers aan den Raad een duidelijk plan voor uitvoering is overgelegd en goedgekeurd, welk plan moet voldoen aan alle eischen om te ver schaffen goed drinkwater, volgers de methode Kübel. Wat het tweede punt aangaat, zullen adressanten zich verbinden de tarieven vast te stellen in overeen stemming met de tarieven in andere gemeenten, waar ook subsidie wordt verleend en bovendien dat aan de gemeente gratis water voor brand moet worden ver schaft. Betrekkelyk den finantieelen steun, onderwerpen zij het volgende aan het oordeel van den Raada. rente- garantie voor 10 jaar voor een vooraf vast te stellen aanlegkapitaalb. een gegarandeerd jaarlyksch waterverbruik van f 1, per inwoner voor de eerste 10 jarenc. eene jaarljjksche subsidie over de eerste 10 jaren. Zooals wy gemeld hebben is dit verzoek gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders. Door Z. M. is Mr. J. P. Cau, met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot Schoolopziener in het Arron dissement Zierikzee. Na in Augustus jl. gedaan examen is thans be noemd tot commies bij 's rijks directe belastin gen enz. de heer M. Padmos JAz. te Bruinisse, om met 1 Novem ber a. s. als eerste standplaats Terneuzen te betrekken. In de Maandag te Staveniase gehouden raads zitting werd, naar aanleiding eener missive van Ged. Staten, omtrent het voorstel van Burg. en Weth., om de jaarwedden van deze laatsten te verhoogen, te kennen gegeven, dat de raad voor eene billy ke verhooging dier jaarwedden wel gezind is, maar het bedrag der verhooging gaarne bepaald zag door Ged. Staten. De jaarwedde der beide wethouders bedraagt op liet oogenblik slechts f 10 (zegge tien gulden). Op een door den heer G. B. Fijnvandraat, predik, aldaar, gedaan verzoek om na de schooluren van een der schoollokalen gebruik te maken tot het geven van catechetisch onderwijs, werd gunstig beschikt. Na het kind met acht grootmoeders krijgen we nu het meisje met drie vaders. In een dorp in de nabij heid van Utrecht is eene jonge vrouw getrouwd, waaraan dat buitenkansje te beurt gevallen is. Haar eigen vader vertrok namelijk na haar geboorte naar Oost-Indiëtoen na langen tyd niets meer van hem werd vernomen, sprak de regtbank vermoeden van overlijden uit, waarna de „weduwe" hertrouwde. Later kwam de eerste man echter levend terug. Haar schoonvader meegerekend, zal de bruid dus drie vaders hebben. In het oude mannen-en vrouwenhuis te Middelburg is de oud-strijder Chr. Wolf, op 92jarigen leeftijd, ont- St.-Petersburg-, 27 October. Het officieele blad verklaart de zending van twee oorlogschepen naar Varna, door de onwettige arrestatie van Russische ingezetenen door Bulgaarsche autoriteiten. Berlijn, 27 October. Bismarck zou aan Engeland hebben verklaard, dat bjj eene mogeljjke herkiezing van den Prins von Bat- tenberg, tot Vorst van Bulgarjje, Duitschland zjjn terug keer niet zal verhinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1