ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5298. Dingsdag 19 October 1886. 15sle Jaarg. GEABONNEERDEN KEURING DER RIJTUIGEN. Nieuwstijdingen. ©elgte. Üekeriattk. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG.De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. buiten deze stad, gelieven hunne AJBONN E- MENTSGELDEN per postwissel over te maken, na aftrek der kosten, die 5 cent bedragen. Algemeene Schouwing op de VLOEDPLANKEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zn- EIKZEE, Gelet op art. 8 der Verordening, houdende maatregelen tegen de gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente, MAKEN BEKEND: dat de bij dat artikel bedoelde algemeene Schouwing op de vloedplanken met alles wat daartoe behoort, zal worden gehouden op Maandag- den Octo ber e. k-, aan te vangen te 12 uur des middags. Z|) herinneren de belanghebbenden aan bet voorschrift der Verordening, dat de vloedplanken oj kistingen alsdan moeten zijn luitengébragl en geplaatst. Zdsrikzee, den 13 October 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zns- BIKZEE, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: HEBBEN GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: dat op Donderdag den 38 October e. k:., des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene Keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij en "Voertuig-en en Sletten. Mitsdien worden alle Rjjtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bp de Algemeene Politie-Ver- ordening bedreigde boete. Ziekikzee, den 15 October 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. HAMMii DfcSl'lEGELIMiA Een klein kabaal in eene groote stad 1 want dat is het, of liever dat was het, daar het reeds op Dins dag den I2en jl. heeft uitgewerkt. Een klein kabaal in eene groote stadWie hoorde ooit in kleine steden van groote kabalenDoch ik ga vertellen. In deze goede stad van 's-Gravenhage is, onder meer natuurljjk, eene letterkundige vereeniging, die den didactischen naam Oejemng kweekt Kennis eere aandoet door de volgende handelingen van publieken en niet- publieken aard: lo. te bepalen, dat er niet meer dan 460 leden zijn mogenwelk ledental thans is be reikt 2o. te zorgen, dat er gedurende ieder „winter seizoen" 12, zegge tujaalf, lezingen zullen zijn in de „groote zaal" van Diligentia, waarbij is 'ft noodig dit te zeggen tegenwoordig mogen wezen de leden dat isde „mannelijke" leden, die ieder twee dames kunnen medebrengen (twee en niet meer, als „maatregel van orde", maar die maatregel is tot 1886 nog nooit gehandhaafd)So. te voorkomen, dat de „geachte spreker", die tusschen haakjes gezegd des Maandags s avonds van 7'/s10 uur, met een half uur pauze) „optreedt"te voorkomen, herhaal ik, dat de spreker met eene hongerige maag tot zijne huisgoden terug keert, redenen waarom deze zelfde „geachte spreker" wordt uitgenoodigd aan 't avondmaal des beatuurs deel te nemen, door dat bestuur edel moediglij k, op kosten der vereeniging naar men vermoedt, in meergemelde Diligentia maar niet in de groote zaal aangelegd avondmaal, door het taalgebruik des Genootschaps zoo noemt Oejemng kweekt Kennis zich met wei- staande nederigheid „het servetjegedoopt het ser vetje, met het lidwoord er bjj4o. te bewerkstelligen, dat, aan 't einde van 't seizoen, het „leeejaar" wordt ge sloten met eene dramatische uitvoering, op de herin nering waarvan èn de leden èn zelfs het bestuur van de Meimaand af tot laat in October toe teren moeten. Ziedaar, ik heb de dingen verteld, juist geljjk ze zjjn. Of moest ik, duidelijkheidshalve nog hebben medege deeld, dat de contributie „zes gulden" bedraagt, dat het bestuur van twaalf leden de herinnering van de ridders der ronde tafel levendig houdt, en - dat er telken jare eene naamljjst der leden en des bestuurs verschjjnt, plus een „verslag" van de „spreekbeurten" en de Lofredenen, waartoe deze den secretaris aanleiding geven Maar ik wilde van 't kabaal de historische be- teekenis uiteenzetten, en de lezer heeft het recht my aan mjjne belofte te herinneren. Reeds zeide ik, dat het den 12 October jl. beeft uitgewerkt. Zeer ten schrik van het gansche bestuur, in de hoogste mate onverwachts voor een viertal zjjner aftredende leden. Want men bedenke het, de bestuursleden zijn steeds herkiesbaar en worden steeds herkozen; lo. omdat de „algemeene" vergadering", waarin de verkiezing plaats vindt, in den regel toevallig op een ongelegen uur wordt gesteld, zoodat haast niemand „opkomt" 2o. omdat Oefening kweekt Kermis een goed bestuur pleegt te hebben en men weldoet een goed bestuur telkenB weer te kiezen. Ditmaal echter heeft men 't betere aan 't goede vjjandig geacht en van de zes aftre dende bestuursleden slechts twee herkozen, vier van ben „doen vallen". Onder voorwaarde van stilzwijgendheid ga ik ver tellen welke de oorzaak is geweest van het thans dooi den Nieuwsbode publiek gemaakte kabaal. Wellicht strekt het tot leering, ook in den kring van zijne lezers; die van den Nieuwsbode bedoel ik. Verbeelden we ons de volgende naïveteit, in de ver gadering van den I2en October jl. tusschen de aan wezige leden en de heeren van de bestuurstafel gewisseld. De „gewone leden" er was dezen keer een vjjftigtal opgekomen, zoodat het bestuur, als naar ge woonte er niet meer dan een tien- of twintigtal ver wachtende, terstond kon bespeuren, dat er iets „broeide" de gewone leden, wilde ik zeggen, gaven bij monde van één hunner, de wenschelijkheid te kenneD, om de „Wet van het Genootschap" te herzien met het doel den leden, den „gewoneh leden" wel te verstaan, meer invloed op den gang van zaken te verzekeren en het beBtuur antwoordde, de zaak „in overweging te zullen nemen", maar dat de leden, die wetsverandering wilden, alvast „zouden opgeven, wat men eigenljjk ver anderd wenschte te zien." Oolyke leden, ooljjk bestuur 1 is men geneigd te lachen. Doch neen, bjj de wetenschap, dat de publieke huishoudelijke vergaderingen van alle mogelijke ver- eenigingeD in alle mogelijke gemeenten van Nederland, steeds uitmunten door geheimzinnigheid in 't aanduiden van grieven ter eener, het leuke zich onwetendhoudea omtrent het eventueele bestaan van ontevredenheid tej andere zijde; bij die wetenschap mag niemand mijner lezers bet aan de Haagsche „oefeningers" ten kwade duiden, dat zij zich aan den vaderlandschen stelregel houden: „morren in 't geheim, maar zwijgen in 't publiek" en „ontevredenheden bezweren door onwetendheid voor te wenden." Doch in Oefening werd niet slechts op ontevredenheid geduider werd ook gestemd. Over de niet herkozen bestuursleden wordt hier niet gesproken, over de nieuw benoemden evenmin. „De eersten doen hunne plaats aan ,,'t servetje" eenvoudig over aan de laatsten, die reeds zijn opgestaan, en daarmee is 't heele kabaal ten einde", zei er één, die vóór al de af tredende bestuurders had gestemd. En met dat al wordt door anderen beweerd, die den storm hebben zien aan komen, dat groote veranderingen aanstaande zjjn. Is mij niet stilzwijgendheid toegezegd door de lezers van den Nieuwsbode Houde men dan deze stilzwijgendheid zoo heilig, als van „trouwe" lezers verwacht kan worden, want men wete het, dat hier ter plaatse persoonlijke vrijmoedigheden niet ongezegd kunnen bljjven. Daar waren immers twaalf lezers ieder seizoen, hi ei in Diligentia f Wel zekeren hoevelen van dit twaalf tal, meent men, dat aan Oefening kweekt Kennis een avond van genot plegen te Bchenken? Maar gij leest het Dagblad van Zidd-Rolland en s-Gravenhage of wel licht Tiet Vaderland en daaruit verneemt gij, in 't Dinsdagnommer gewoonlijk, hoe mooi 't was en hoe degeljjk, op den Maandagavond. Edoch, op deze wel willende mededeelingen hebt gij zeker niet al te stellig vertrouwd. Want ach, wij hebben ons zoo dikwijls en zoo nameloos verveeld des Maandagsavonds, terwijl we dan Dinsdagsavonds lezen, dat en hoe we genoten hebben. Laat het eens vooral gezegdvan de twaalf lezingen, die we in een winter „krijgen", kannen „ze er voor mijn part gewoonlijk acht of tien houden", zegt de oversülle critiek, terwijl de overluide lofrede naren van „algemeene toejuichingen" wierooken. Heusch, eene vervelende lezing is tergend vervelend. Gij moet uwe verveling stilzwijgend verkroppenen weet gij bovenmenschelyker inspanning dan er noodig is om een noodzakelij keu geeuw te onderdrukken? Eere den bestuursleden, want die geeuwen nooit ten minste in 't jaarverslag staat daarvan niets vermeld. Ach, waarom moet ik het feit boekstavenmaar verleden •jaar heeft het geeuwen verhoudingen aangenomen, waardoor thans vier bestuursleden van hun zetel zjjn egeeuwd, en, tenzy er verandering kome, zelfs de stoel es voorzitters begint te waggelen. Maar waarom zoo vele malen een spreker genoodigd, die niet Bpreken kan? Waarom ook nu weer onder de „lezers voor dit seizoen" eenige namen, die 't wettig eigendom zijn van personen, aie niet lezen kunnen? Ach, ik weet het niet. Oefening betaalt zoo slecht, wordt beweerd, en daarom moeten de Oefeningers zich met vele middelmatigheden behelpenen „twee, drie mannen van den eersten rang kunnen 't „leesjaar" niet geheel redden", zegt de welwillendheid. De welwillendheid; want ik bid u, laat de spijtigheid niet aan 't woord komen. Bij den hemel, die maakt er een rekenkunstig vraag stuk van. Die gaat opschrijven 460 leden betalen 460 maal 6 gulden, dat is 2760 gulden, en dat zijn de inkomsten. En de uitgaven? Stop, nieuwsgierige lezer Gjj weet ook wel, dat er door t „servetje" moet ge zorgd worden voor des geachten sprekers hongerige maag, en dat deze gastronomische zorgvuldigheid aan de Oefeningers zoowat 100 gulden per souper kan kosten. Maar daarvoor worden dan ook alle of zoo niet alle dan toch vele bestuursleden mede gespijzigd; en zelfs worden gasten gevraagd, vrienden of kennissen van „geachte lezers" en „vrienden of kenissen" van even „geachte bestuursleden." Aldus beschouwd is zoo'n Oefenings-souper eerder goedkoop te noemen. Wie kan twaalf hongerige hoorders en een hongerigen spreker spijzigen tegen eene vergoeding van 100 gulden Voor de geeuwavonden des vervelens mocht het wel honderd daalders zijn, dunkt mij. En nu zijii er, die beweren, dat die soupers wel achterwege konden blijven en dat de alzoo vrjjkomende 100 gulden moesten aangewend voor beter spreekbeurten, enz. enz. Maar ik zeg: zonder „servetje" geen Oefening kweekt Kennisik zeg indien het eens de heusche waarheid mocht wezen, dat er in 't dierbaar Nederland wel vele sprekers en zelfs geachte sprekers te vinden zjjn, maar door 't bestuur van Oefening geen twaalf mannen kunnen genoemd worden, die „boeiend" spreken kunnen indien dit zoo is, men vermindere de spreekavonden en zie naar nuttiger oefeningen om. Want het „servetje" Voor tijden zou Piet Paaltjens lezen in Oefening. Spanning in 'smans gezin, grootespanning! Geen wonder. „Waar zul-je nu van avond, na de „lezing", eene boterham eten, Piet?" vraagde mevrouw Paaltjens. „Wel", zei Piet, „van avond BOupeer ik aan't servetje; dan zit ik naast den geachten Voorzitter, en naast den geachten Secretaris, en tegenover den geachten Pen ningmeester en dan is al die geachtheid en al die spijze ter mjjner eer"„Maar Piet", hjjgde Mevrouw Paaltjens (en ^1 de kinderen gaapten met groote ver bazing over zooveel te wachten onderscheiding hunnen papa aan) „maar Piet", hjjgde ze, „jjj soupeeren met al die groote mannenJjj, voor zestig gulden lezen en voor honderd gulden eten Jjj Doch Piet Paaltjens was reeds henenmet zjjne lezing voor Oefening en met zijn toast voor 't Servetje, henen naar Diligentia, waar dien avond genot was voor 460 leden met hunne dames. 14 Oct. '86. Een Amerikaan met den zonderling toepasselijken naam van Dubois, heeft zjjn verwanten te Philadelphia een vermogen nagelaten van bjjna 200,000,000 Neder- landsche guldens. Genoemde Dubois begon zjjne carrière 20 jaar geleden als houtdrager. Hij schijnt echter later zjjn fortuin te hebben gemaakt met het bouwen van houten hutten, die hjj, geheel afgewerkt, naar alle oorden van Amerika aan de kolonisten afzond. öngtiftttfc. Dezer dagen werd gemeld dat voor het ter gelegen heid van koningin Victoria's regerings-jubileum te stichten rijks-instituut, door de Australische koloniën 40,000 pd. st. zouden worden bijgedragen, behalve de sommen die van particulieren nog zullen mogen worden tegemoet gezien. Thans verneemt men dat uit Canada op 20,000 pd. st. kan gerekend worden en dat ook de overige koloniën naar vermogen een evenredige som zullen aanbieden. Men hoopt op die manier uit de koloniën 150,000 pd. et., uit Groot-Brittannië 200,000 pd. st. bjj een te krygen. Voorwaar een aardig sommetje voor een Koloniaal museum. Bulgarije. Sofia., 16 Oct. De regering heeft op de derde nota van Rusland geantwoord door middel van een rapport van den minister van binnenlandsche zaken, volgens hetwelk uit het gehouden onderzoek gebleken is, dat de verantwoordelijkheid voor de wanordelijk heden rust op lieden, die getracht: hebben de verkie zingen te verhinderen en daarna de wijk hebben genomen in het gebouw van het Russische consulaat. De regering heeft aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden eene nota gerigt, om hun te onder- rigten, dat zij eene groote vergadering, die den wil des volks uitdrukt, heeft bijeengeroepen, ten einde de bevoegdheid van haar optreden te doen verifieeren. Daarna zal de vergadering zich in betrekking stellen met de Porte en de groote mogendheden voor de ver kiezing van den nieuwen Souverein. JFt«.nftrijft, Er is in Frankrijk weder sprake van eene belasting op ongehuwde mannen. Een verzoekschrift om zulk eene belasting, is aan de Kamer van afgevaardigden gezonden. Daarin wordt er op gewezen, dat te Parijs alleen wel een half millioen ongehuwde en slechts 379,000 gehuwde mannen zijn. Bergen, (in Henegouwen), 16 Oct. Het geregts- hof, uitspraak doende in cassatie heeft Vandersmissen, oud-afgevaardigde voor Brussel, tot 10 jaren dwang arbeid veroordeeld, wegens moord op zjjne vrouw. Bjj de behandeling van het proces-Vandersmissen te Brussel, heeft de beschuldigde verklaard den 17 Aug. 1879 in Nederland kerkeljjk te zijn gehuwd. Eerst een jaar later is het huweljjk, op den jaardag van het kerkeljjk huwelijksfeest, burgerlyk voltrokken. Deventer, 16 Oct. Alhier is geen commandant voor de dd. schutterij te vinden. Enkele officieren hebben, uit vrees van met bet opperbevel belast te worden, hun ontslag genomen en anderen zullen hun voorbeeld volgen. Niemand wil zelfB tydelyk die be trekking aanvaarden. Daarom heeft de gemeenteraad uit de gemeentekas thans eene toelage van 400 per jaar toegestaan voor hem, die met het commando zal worden belast.* Men hoopt nu dat een gepensionneerd officier lust zal gevoelen, om zich met de betrekking- te belasten. Wanneer dit het geval is, zullen de offi cieren, die hun ontslag gevraagd hebben, daarop terug komen. Amsterdam, 17 Oct. Burger Jansen, van Mid delburg, voormalig kapitein van het Nederlandsche leger en laatstelijk ontslagen cipier van de gevangenis aldaar, trad heden als spreker in het Volkspark op met eene rede, getiteld„Schilderen en vernissen met de politieke kwast." Die rede was een doorgaand on- zamenhangend wijzen op z. i- onhoudbare toestanden der maatschappij, op z. i. dikwjjls zonderlinge regtspleging en gratie verleenen aan al of niet misdadigers, om daarna tot aansluiting aan de socialistische party op te wekken, ten einde door een groot verbond waardig te imponeeren op de regering en dusdoende stem in het kapittel te krygen. Aan het slot der vergadering deelde Jansen mede, dat hjj, nu het verboden was de roode vlag in optogt rond te voeren, een lied had vervaardigd en daarop eene wijs had gemaakt, gemakke lijk aan te leeren, en op straat ala marsch te zingen, waarvan hij terstond eene niet zeer schoone proef gaf. Eene huishoudelijke vergadering zal dezer dagen gehouden worden ter voorbereiding eener openbare vertooning van werkeloosheid. Dingsdag bragt een boer uit Beverwjjk een mandje rjjpe aardbeziën van den kouden grond te Amsterdam ter markt. Hij bad ze dien eigen morgen geplukt. 'sGravenhage, 15 Oct. De heer Van Kerk- wjjk is benoemd tot Voorzitter van de Commissie uit de Tweede Kamer tot onderzoek der inlichtingen op de adressen over de verhooging van het telegraaftarief. De 3de klasae-waggons op den Hollandschen spoor weg zullen met preskolen worden verwarmd. Een allertreurigst tafereel werd gisterenavond in het Spijkermakersslop afgespeeld. Een man, wiens vrouw in „gezegende" omstandigheden iverkeerde, had heftige woorden met haar en dreigde haar met moord. Eerst had zjj zich verborgen, maar hij achtervolgde baar, met een mes gewapend, waarop zij de straat op jjlde. De buren schoten te hulp en wilden den woesteling tot bedaren brengen, doch dit gelukte niet zoo spoedig en men was dus verpljgt de hulp der politie in te roepen. Een agent wilde den woestaard aangrijpen, toen Ljj zich met een breekjjzer gewapend had tegen hen, die hem zjjn mes wilden ontnemen; depolitie-dienaar ontving een zoodanige slag met 't breekyzer op de handen dat 't bloed er langs stroomde. Nuookzjjner- zjjds gebruik makende van zijn wapen een stok bragt de politie-agent zjjn tegenpartij een forschen slag toe, waardoor hjj bewusteloos neerviel; de man werd toen zekerheidshalve nog geboeid op een wagen naar het hoofdcommissariaat van politie gebragt. 's Gravenluigo, 16 Oct. Naar wij vernemen zal de brug over de Donge nabjj Geertruidenberg in den spoorweg Zwaluwe—'s Hertogenbosch, den 18 dezer worden beproefd. Deze brug, vervaardigd door de HH. Kloos en Zn, te Alblasserdam, bestaat uit 2 vaste over spanningen, elk wjjd 30 M,, en eene draaibrug met 2 doorvaartopeningen, elk wjjd 12 M. Ten aanzien van deze laatste verdient opmerking de wyze van opzetting, waarvoor slechts een kwart minuut gevorderd wordt. Het gedeelte Zwaluwe—Waalwjjk is gereed voor de opneming welke door den Raad van Toezigt bepaald is op 22 October e. k. Door de Expl. maatselp worden de noodige seininrigtingen reeds geplaatst en alles voorbereid om genoemd gedeelte op 1 November voor het publiek verkeer te openen. Het voornemen om eene kookschool te 's Graven- hage op te rigten, zal thans werkelijk tot uitvoering worden gebragt. Het bestuur, uit dames en heeren zamengesteld, van deze eerste Nederlandsche kookschool, heeft zich geconstitueerd en de statuten der Vereeni ging zullen weldra in druk verschijnen. Hillegrersbevg-16 Oct. Pieter Roggeveen alhier, die den len dezer 100 jaren oud werd, heeft de weduwe 0. de Neve te Lekkerkerk, die den lOen dezer mede dien leeftijd bereikte, op dien dag van zijne belangstelling doen bljjken. Na dankbetuiging van hare zijde, had er eene wederzijdsche wisseling van portretten plaats. Terneuzen16 Oct. Nadat de vorige week Vrijdag een begin van brand in de hangar aan het spoorwegstation alhier werd ontdekt en Maandag avond door een onbekende oorzaak de geheele ijzeren hangar uitbrandde, werd gisteren morgen omstreeks 4 uur weder een begin van brand ontdekt in een der loodsen aan het station alhier, dienende tot tijdeljjke verblijf plaats der naar Engeland door te voeren schapen. Gelukkig was men den brand spoedig met behulp van eenige werklieden meester. In de loods waren een honderdtal schapen geborgen. De justitie doet onderzoek. De heer D. de Rjjcke te Amsterdam, heeft de be noeming tot hoofd der Cbr. school te Zaamslag aan genomen. De Heer J. C. Boot had om gezondheidsredenen eervol ontslag verkregen. Terneuzen 18 Oct. In de heden gehouden raadsvergadering werd benoemd tot onderwijzeres aan school B, Mej. Poelman, van Delft. Vlissingen, 16 Oct. Te ongeveer 4 uren liep met goed gevolg van eene der hellingen op de fabriek der Koninklijke Maatschappij »De Schelde" te water de eerste der aanleg-pontons, welke voor de uitbreiding der inrigtingen aan de buitenhaven zal noodig zjjn. Deze ponton, de grootste welke in aanmaak is, is geheel van staal vervaardigd, heeft een regthoekigen vorm en eene lengte van 39 bjj 15 M., by eene hoogte van 3.30 M., en alzoo eene oppervlakte van 585 M. Door langs- en dwarsscheepsche Bchotten is zjj inwa- terdigte afdeeliogen verdeeld. Behalve een dubbel bovendek van Amerikaansch greenen hout, heeft deze ponton nog eene tusschendekbeplating op 1.65 M. uit den bodem, die tot versterking is aangebragt. De ponton is voor rekening van het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid vervaardigd, en is een gedeelte van de inrigtingen voor den dagdienst der stoomvaart-maatschappij «Zeeland". Vlissingen, 17 Oct. Vroeg in het aanstaande voorjaar zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van een vrp groot hötel in de nabuurschap van het nieuwe badhuis. Kunnen alle plannen worden uit gevoerd, dan zal Vlissingen aan die zjj de nog in den loop van 't volgende jaar eene belangrijke uitbreiding ondergaan en het Grand-Hötel telephonisch worden verbonden aan het telegraafkantoor, waardoor in een dringende behoefte zal zjjn voorzien. MA<l<lell)\ii-g;, 17 Oct. Toen voor circa 2 jaar de geachte predikant Ds. E. W. Koch door een treurige ongesteldheid, die hem ook de spraak benam, verpligt was zjjn emeritaat te nemen en zich elders onder ge neeskundige behandeling te stellen, durfde niemand zich vleijen den beminden leeraar weder te zullen zien optreden. Toch viel hem en zijne vele vrienden en ver eerders heden dit voorregt ten deel. Moge zjjne aanvanke lijke herstelling duurzaam bljjken en hem nog vele jaren van nuttige werkzaamheid worden geschonken 5 Het onderzoek van het drinkwater wordt door de deskundige commissie steeds voortgezet. Vergissen wjj ons niet, dan mag spoedig het rapport nopens de hoe veelheid en de hoedanigheid van het water in de duinen bjj de Oranje-zon worden tegemoet gezien en zal de gemeeenteraad te beslissen hebben of ook Middelburg in bet genot zal worden gesteld van eene voor de ge zondheid en de ontwikkeling der nijverheid zoo heil zame waterleiding. Was regenwater gedurende dezen zomer schaarach, zeker is het, dat de énorme droogte het gehalte van het reeds onzuivere grondwater nog zeer heeft doen verminderen. Aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg is aanbesteedhet uitvoeren van herstel lingen aan sluisdeuren der kleine sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland. De raming bedroeg 10,500. Van de 13 ingekomen biljetten was het minste dat van J. Bruggeman te Hansweerd voor f 9090. Naar wjj vernemen heeft de heer M. B. G. Ho- gerwaard bedankt voor de hem aangeboden betrekking in Japan. Ziiid-Beveland, 15 Oct. 't Mag vreemd ge noemd worden, dat bjj het gure weer en den aanhou denden regen der laatste dagen onze landbouwers zoo weinig of eigenljjk in het geheel geen gebruik maken van koedekken. Niettegenstaande de temperatuur des nachts vrjj laag is, loopen de koejjen geheel onbedekt in de wei. In Zuid- en Noord-Holland is dit anders; daar ziet men om dezen tyd van het jaar geen koe zonder dek buiten loopen. Nu kennen wjj wel het bezwaar tegen koedekken bij landbouwers, die verder kijken dan hun neus lang is. Zjj zeggen n.l. als het 'b nachts regent, waardoor het dek nat wordt, dat dan de dieren overdag van het natte beschutsel meer nadeel dan voordeel hebben. Toegegeven, maar ia dan de moeite zoo groot, vooral bjj een kleinen veestapel, om des morgens de dekken af te nemen, die te laten droogen en ze 's avonds weer aan te doen? De landbouwers zouden, in hun vee, ruim voor die moeite beloond worden. Goes, 15 Oct. Met ingang van heden is het huis van arrest alhier uitsluitend bestemd voor gevangenen tot celstraf veroordeeld, zoodat het niet langer voor gjjzeling of als „kantonnale gevangenis" gebruikt mag worden. Dientengevolge zullen zjj, die door het kanton- geregt alhier veroordeeld zijn, voortaan naar Middel burg worden getransporteerd. Uit goede bron vernemen wij dat het aanleggen van den stoomtram station KruiningenYersekendam waarschijnlijk eenige vertraging zal ondergaan, doordat voor den aanleg over het gedeelte djjk van den Molen tot den Burenpolder langs de haven eerst deze week vergunning gevraagd is. Dit stuk dijk is Rjjksdomeiu en daar het op sommige plaatsen nog verbreed moet worden zal aan de toestemming nog al eenige corres pondentie moeten voorafgaan, die misschien heel wat tyd zal rooven. Goes, 17 Oct. De heer Van Neck, leeraar aan de H. B. 8., is evenals het vorige jaar benoemd tot lid der commissie voor het examineeren van candidaten voor M. O. in het Engelsch. Door den gemeenteraad werd andermaal afwijzend beschikt op een adres van den heer Soutendam, majoor commandant der d.d. schutterjj, tot het bekomen eener schietbaan. Wij kunnen niet zeggen dat de heer S. gelukkig is met zjjne aanvragen, en menigeen zou er nu de bijl maar bij neerleggen en meenen dat het zoo al wel is. Na het bekend worden der beslissing van den gemeenteraad, stelde iemand voor eene inteeken- lyat te doen circuleeren tot het bekomen van bijdragen, waaruit inen de schutters naar Vlissingen zou laten reizen om zich daar in de edele schietkunst te oefenen. Nog ééne hoop heeft echter de heer S, Het raadslid dr. Moens zal voorstellen eene commissie te doen be noemen, die een onderzoek zal instellen naar een terrein dat geschikt is voor het aanleggen van eene schietbaan. Als tegen-voorstel zou misschien kunnen dieneneen onderzoek naar het aantal plaatsen van 6000 zielen (als Goes) die eene schietbaan voor hun schutters-corps hebben. Het resultaat dat zou aan toon en, hoeveel of liever hoe weinig dergelijke plaatsjes in dat geval verkeeren, zou misschien aanleiding kunnen geven tot een uitstel tot onze schutterij-officieren wat minder krijgshaftig zijn geworden. Waarschijnlijk zou eene hoofdelijke stemming onder onze weerbaren over bet bewuste onderwerp doen zien, dat een enkel percent er voor en de grootste meerderheid er tegen is. Het is al tyd te probeeren. Bjj raadsbesluit werd de jaarwedde van den te be noemen directeur der gemeentelijke gasfabriek bepaald op ƒ1200 met vrije .woning, vrjj vuur en licht en teruggave der eerste drie grondslagen der personele belasting, met vooruitzigt op eene gratificatie bjj bui tengewonen jjver. De borgtogt zal duizend gulden bedragen. Voorstellen tot lagere jaarwedde en aandeel in de winst en tot tydelyke benoeming konden bjj de leden op één na geen genade vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1