Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5296. Donderdag 14 October 1886. 45ste Jaarg. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 rebels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GEABONNEERDEN buiten deze stad, gelieven hunne A. B O IV IV E- M ENTSGELDEN per postwissel over te maken, na aftrek der kosten, die 5 cent bedragen. BRANDSCHOUWING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rïkzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 18 October eerstkomende en volgende dagen eene algemeene brandschouwing in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeen komstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Ziebikzëe, den 13 October 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. J. F. VAN DER LEK*DE CLEïtCQ. Algemeene Schouwing op de VLOEDPLANKEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- kikzee, Gelet op art. 8 der Verordening, houdende maatregelen tegen de gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente, MAKEN BEKEND: dat de bp dat artikel bedoelde algemeene Schouwing op de vloedplanken met alles wat daartoe behoort, zal worden gehouden op Maandag; den SS Octo ber e. li., aan te vangen te 12 uur des middags. Zp herinneren de belanghebbenden aan het voorschrift der Verordening, dat de vloedplanken of kistingen alsdan moeten zijn buitengebragt en geplaatst. Zieeikzee, den 13 October 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. HA VEIS MEESTER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie eikzee maken bekend, dat door het overlijden van D. Ritmeester ia opengekomen, de betrekking van HAVENMEESTER in deze gemeente. Aan die betrekking is verbonden eene vaste jaar wedde van ISO, en SS ten honderd van de opbrengst der Havengelden, benevens eene jaarljjk- sc he toelage van SS, voor het doen van weerkundige aanteekeningen. Zjj, die voor die betrekking in aanmerking wenschen te komen, behooren zich ten spoedigste, by gezegeld verzoekschrift, tot den Raad te wenden. Zieeikzee, den 13 October 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Algemeen Overzicht. We. kunnen van Bulgary e maar niet los komen. Nog altjjd blijft het in het politiek-concert de eerste viool spelen en terwijl schjjnbaar de groote Mogend heden zich om het kleine staatje niet bekommeren, houden ze allen een wakend oog en het einde zal moeten leeren of ze werkelijk zoo onverschillig voor den loop der zaken waren. Opmerkelijk is het vooral, dat men Rusland maar steeds zijn gang laat gaan, zonder dat van eene of andere kant, zooals in dergelijke gévallen vroeger, eenig protest wordt ingeleverd. Wij kunnen de geheimen der diplomatie niet doorgronden. De po litiek heeft wel iets van een doolhof, waarin een ge woon mensch niet gemakkelijk den draad vindt, om er uit te komen. En zoo is het nu ook niet te zeggen, wat er al in het geheim overlegd en beraamd wordt, dat plotseling voor den dag komen zal, om de zaak tot een of anaer einde, zij bet maar een vreedzaam, te brengen. De generaal Kaulbars, die althans het laatste gedeelte van zijnen naam met recht draagt, reisde de vorige week Bulgarije door, speelde vreeseljjk den baas, maar vond niet veel bjjval en stuitte overal op de anti-rus8ische gezindheid der bevolkingniettegen staande er nevens hem nog agenten rondreisden om zooveel mogelyk het kwade zaad te strooien. Reeds scbrjjft men dan ook dat vermoedelijk de Russische Regeering zelve de handelingen van haren zaakgelas tigde niet zal goedkeuren en evenzeer dat de Oosten- rykache Minister te dezer zake vertoogen zal richten aan den Russischen Ambassadeur te Weenen. De ver kiezingen voor de Sobranja hebben Zondag plaats gehad en men meent, dat zoodra deze zich geconstitueerd heeft zoowel de Ministers als het Regentschap hun ontslag zullen nemen. Tot hiertoe blijft de Bulgaarsche Re geering standvastig op den ingeslagen weg, zooals blijkt nit de gevangenneming van generaal Schwatoff, ornaat deze verdacht werd met den Rus te heulen. Volgens sommigen zon reeds voor eenige dagen voor den Mi nister van Buitenlandsche Zaken in Engeland een Bchryven aan de Mogendheden gericht zijn, met den wensch dat aan Bulgarjje een zedeljjken steun zal ver leend worden, maar zoo het gerucht al waarheid bevat is het blijkbaar dat dit schrjjven weinig heeft uitge werkt. Anderen beweren, dat de reis van den Minister Churchill naar Berlyn en Weenen ook met deze quaeatie in verband staat, waaruit dan volgen zou, dat de Engelsche Regeering het meent met de bescherming van het verdrukte volk. Intusschen neemt de verbit tering in het Bulgaarsche land toe en hebben de offi cieren te Plewna zich bjj het bezoek van Kaulbars geheel van hem verwyderd gehouden, omdat hjj hen afvallig maken wil van de Regeering aan welke zjj trouw gezworen hebben. Het een en ander bewyst, dat wjj nog verre van het einde zijn en dat er nog heel wat gebeuren kan, ook in de grootere Staten, ten gevolge van de gebeurtenissen die men zoo opper vlakkig zou zeggeD, dat met het overige Europa al weinig te maken hebben. Hoe eene edelmoedige handeling verschillend beoor deeld en zelfs door sommigen afgekeurd kan worden, blykt nu weder in Spanje, waar sommigen het zeer kwalijk nemen en afkeuren, dat de Koningin- Regentes gratie verleend heeft aan de veroordeelden, wegens het laatste oproer. Eerst zeide men dat slechts enkele Ministers dientengevolge zouden aftreden, latere berichten melden, dat de Koningin Sagasta met de vorming van een nieuw Kabinet heeft belast en dat men verwachtte, dat hy daarbij vele bezwaren zou ontmoeten. Eenige namen worden genoemd, waaronder dien van Lopez Dominguez, die voor de aangeboden portefeuille zou bedankt hebben. Ook andere hoogge plaatste ambtenaren hebben, tengevolge van het goed gunstig besluit der Koningin, hun ontslag genomen. Dezer dagen wordt ook de zaak van den moordenaar van den bisschop van Madrid behandeld en ofschoon sommigen hem voor krankzinnig houden, ia het toch wel waarschijnlijk, dat hy ter dood zal veroordeeld worden. Men is nu reeds, voor het vonnis nog geveld is, nieuwsgierig of de Koningin ook hem begenadigen zal. Ook in Frankryli schijnt eene verandering iu het Kabinet op handen te zjjn. De Minister van Finantiën zou namelijk aftreden en wel omdat hy met het Ministerie niet mede gaat in het plan om eene inkomsten-belasting in te voeren. Het scbyut wel, dat men daartegen overal bezwaar maakt, niettegenstaande door de Staathuishoudkundigen de directe belasting als de meest rationeele voorgesteld wordt. Men noemt reeds eenen opvolger van Carnot en wel de heer Borwier, eene nog onbekende grootheid op dat gebied. De Minister Freycinet zet nog altyd zijne reis door het land en zijne redevoeringen voort en schynt er in te slagen om de gunst van het volk te winnen, waartoe zeker veel bydraagt, dat hij sprak van maatregelen tot regeling der verhouding tusschen de werkgevers en den werkman, een onderwerp, waarvoor natuurlyk bjj het volk een luisterend en toegenegen oor te vinden is. In verband met dit laatste bericht kunnen wij ook vermelden, dat bjj den Oostenrykschon Rijks dag een wetsontwerp ingediend is, tot vertegenwoor diging van werkliedeu in den Reichsrath. Volgens dat ontwerp zullen Syndicale arbeiderskamers worden ge sticht, aan wie het recht van vertegenwoordiging zou worden toegekend en wel tot benoeming van negen afgevaardigden. Het bljjkt daaruit, hoe men er overal op bedacht wordt, aan den werkenden stand meer stem in den staat te geven, zoodat de pogingen, die in ver schillende landen aangewend zjjn en worden, dan weldra, zjj het ook nog maar in een enkel land, de gewenschte vrucht zullen dragen. De choleraberichten uit het zuiden van Europa, blyven nog altjjd ongunstig luiden. Te Seegedin kwamen weder 38 nieuwe ziektegevallen en 13 dooden. Te Triest wareu Donderdag 11. 13 ziekte- en 2 sterfge vallen. In Italië schjjnt ae kwaal eenigszins minder te worden, doch blijven nog altjjd weinige gevallen be wijzen, dat de ziekte niet geheel geweken is. Nieuwstijdingen. Sofia, 11 Oct. Voor de 490 zetels in de Sobranja is de verkiezing bekend van 420 aanhangers der natio nale regering en van 20 vrienden van ZankofF. De uitslag van 50 verkiezingen is nog onbekend. Men weet niet of Karaveloff gekozen is. De Russische diplo matieke agent heeft aan de regering drie nota's in af schrift overhandigd in de eerste wordt, op bevel van Kaulbars, op beslisten toon de circulaire aan de vreemde vertegenwoordigers afgekeurd, waarin de regering den vreemdelingen elke inmenging in de verkiezingen ver bood in de tweede worden de verkiezingen onwettig verklaard, en in de derde wordt ernstig protest aan- geteekend tegen den aanval, waaraan het Russische consulaat van de zjjde van het straatpubliek heeft blootgestaan. Deze nota's zjjn aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden medegedeeld, maar de regering is voornemens er de aanneming van te weigeren. SluUaclilttwft. Berljjn, 11 October. Oogenschjjnlijk onpartijdige particuliere berigten uit Sofia bevatten de volgende voor stelling van het tumult, dat gisteren bjj de verkiezing plaats had. De verkiezing van de Sobranja viDg te 8 uren des ochtends aan en ging een uur lang rustig voort. Omstreeks 9 uur trok een troep Montenegrjjnsche en Macedonische boeren naar het Russische consulaat, alwaar de vier aanvoerders der bende binnengingen en onthaald werden. Spoedig keerden zy terug en trokken aan het hoofd van den troep naat het lokaal der ver kiezingen, feu einde de stembussen weg te nemen. Hierdoor ontstond eene bloedige vechtpartij, waarbjj onder de Montenegrjjnen en Macedoniera deerljjk huisgehouden werd. Een deel van den troep vlugtte in den tuin van het Russische consulaat. Zjj kregen daar eten, wyn en brandewijn, raakten er beschonken, en begonnen toen met revolvers op de voorbijgangers in de straat te schieten, waardoor eenige kogels in het Engelsche en Duitacbe consulaat teregtkwamen, Nu werd de Russische consul Nekludoff bevreesd en liet de dronkaards de deur uit werpen. De vechtpartijen werden op straat hervat. Dit voorval brengt hier eenen onaangenamen indruk te weeg, doch men acht het voor den vrede niet meer bedenkelijk dan hetgeen tot dusver voorgevallen is. JFranftrij&. Eene jonge vrouw, groen te verkoopster in de Hallen te Parijs, sedert een paar maanden getrouwd, had vroeger betrekkingen gehad met zekeren B. Dezer dagen kwam B. aan de vrouw voorstellen om hunne betrekkingen weder aan te knoopen, wat natuurlyk geweigerd werd. De man bleef aandringen, maar zich steeds afgewezen ziende, besloot hij zich te wreken. Zaturdagnamiddag, om half zes, zat de vrouw aan haar kraam, toen B., aien niemand had zien binnenkomen, eensklaps haar op den grond wierp, haar de keel toekneep om haar den mond te doen openen, terwjjl hjj eene gansche kom vitriool over haar aangezicht uitgoot. Vrouw R. kon echter den arm van B. afwenden, zoodat de vitriool haar slechts aan den linkerwang, het oor en aan den arm verwondde. Toen wierp B. de kom weg, stak twee vingers der regterhand in het linkeroog der vrouw, eu, met eene snelle beweging en voor er iemand kon tus9chenkomen, ontrukte hy haar het oog. De vrouw uitte epn vreesehjken kreet en werd toen bewusteloos. B. werd door de omstanders vastge grepen, en in verzekerde bewaring gehouden tot de politie ter plaatse kwam. Berigtten wjj onlangs, dat in Charente vier arbei ders om het leven kwamen door de bedwelmende gassen van gistenden nieuwen wjjn thans is te Pest een dergelyk geval voorgekomen. Drie heeren die zich daar, om wyn te proeven, in een wijnkelder begaven, waar eene party nieuwe wyn was opgeborgen, zyn door de gassen, welke zich daaruit ontwikkeld hadden, verstikt. Zjj vielen levenloos neer, kort nadat zy den kelder waren binnengetreden. Amsterdam, 11 Oct. In een gisteren in het „Volkspark" alhier gehouden vergadering heeft Fortuyn een uitvoerig verhaal gegeven van zjjne bevinding ge durende 70 dagen in preventieve hechtenis. Hij zeide volstrekt niet te mogen klagen over de behandeling, vau den hoogsteu tot den laagaten beambte onder vonden voorkomend en welwillend waren allen voeding, ligging en lectuur waren goed, en hechtte een hongerige niet te veel aan zjjne vrjjheid, dan was de gevangenis waarlijk een toevlugtsoord. Tégen een lid der administratie, die volgens hem zjjne bevoegdheid te buiten ging, voer hij nogal uit. Van der Stadt, die de vergadering geopend had, sloot die met een aan maning tot aansluiting aan den Bond en om zich kalm en waardig bjj het uiteengaan te gedragen. Omtrent de beslissing van het Geregtshof te Am sterdam, waarbjj -Fortuyn en Van der Stadt in vrjjheid zijn gesteld, kan nog gemeld worden dat't Hof beslist heeft dat de feiten, waarvoor de beklaagden tijdens het Amsterdamsche oproer waren gearresteerd vallen onder bereik van arfct. 217, 367 en 375 C. P. en art. 2 der wet van den 16 Mei 1829. Deswege zjjn beiden verwezen naar den correctionelen regter. De aangehaalde artikelen bedreigen straf tegen het opzetten tot wederspannigheid door redenen, aange- slagen plakkaten of .gedrukte geschriften eu tegen laster, die bjj laatstgenoemde wet ook strafbaar is verklaard, wanneer by is aangedaan aan openbare autoriteiten of aan ligchamen uit meer dan één persoon bestaande, al is het ook dat geen persoon uitdrukkelijk zjj aangeduid. 's Gravenhage, 11 Oct. Een moordaanslag bragt in den nacht van Zaturdag op Zondag jl. de gemeente Voorburg in rep en roer. Bjj de Geestbrug werd een oppassend 27-jarig jonk man, P. J. J. In 't Hout genaamd, te Voorburg wonende, en daarheen uit Den Haag terugkeerende, aangegrepen door een onbekend persoon, die onder toevoeging van eenige verwijtingen, plotseling bout portant" een tweeloops met hagel geladen jagtgeweer op hem afschoot en hem deerljjk in buik, heup en regtevarm trof. De dader vlugtte volgens sommigen nadat hjj den ge troffene had medegedeeld dat hy zich in den persoon vergist had. Den getroffene werd in de nabuurschap de eerste geneeskundige hulp verleend door een geneesheer terwjjl de te Voorburg gestationeerde brigadier van de Rjjks veld wacht, Driessen, terstond een voorloopig onder zoek ten huize van den gewonde instelde en met den brigadier-majoor Goudriaau alhier den dader in zjjne woning arresteerde en in tegenwoordigheid van den gewonde bragt. Aauvankelyk ontkende de dader, zekere C. de Vrede, alhier woonachtig, die ook als strooper bekend staat, het feit, doch werd door den brigadier-majoor ten slotte tot bekentenis gebragt. Hjj verhaalde dat hjj in den vooravond op het Zieken, na een woordenwisseling met een drietal mannen, door dezen was mishandeld en aan het hoofd gewond (wer- keljjk bleek hjj eene hoofdwonde te hebben) waarop hjj, in de nabyheid van de Geestbrug gekomen, in den getroffene een van het drietal meende te herkennen. Dit nu was eene noodlottige vergissing. Dader en getroffene kenden elkander wel van aanzien, doch tusschen beiden was vroeger nimmer iets voorgevallen. De dader is gisteren naar het huis van arrest over- gebragt. De toestand van den verwonde die later naar het ziekenhuis werd vervoerd, moet voorloopig geen reden tot ernstige bezorgdheid opleveren. Door den „Mouiteur de Rome" wordt berigt, dat de Nederlandsche volksvertegenwoordiging nog in dit jaar zal beraadslagen over het weder instellen van het sedert 1869 opgeheven gezantschap bij het Vaticaan. Naar gemeld wordt, zou de Engelsche Regering bereid zjjn, de Engelsche markten weder te openen voor het Nederlandsche veemits door onze regering geen dispensatiën xneer worden gegeven van het kon. besluit, waarbjj invoer van vee uit besmette landen verboden wordt. Arnhem, 11 Oct. Dezer dagen trachtte een dief uit de gevangenis alhier te ontvlugten. Hjj was door overklimming reeds in de woning van den directeur geraakt, maar vond daar geen uitweg en had toen de onvoorzigtigheid (voor hem ten minste) om te roepen „Laat me er uit 1 Laat m'er uitDe vrouw van den concierge, die zich juist daar bevond en dit hoorde, sloot terstond alle deuren en wilde adsistentie halen. Doch, voor hem te laat, ontdekte de gevangene nog een raam waar hjj door kon klimmen; zoo kwam hy buitennog slechts één muur scheidde hem van zjjne vrjjheid. Hjj zat er reeds bjjna bovenop, hjj moest nog slechts zyn tweede been optrekken, toen dit plot seling gegrepen werd door de flinke vrouw, die het zoolang vasthield tot er adsistentie kwam eu mynheer opnieuw ingerekend werd. Dat de gevangene sedert aanleg heeft om een vrouwenhater te worden, is wel te begrjjpen. Te Veenendaal heeft Zondag 11. eene vechtpartjj plaats gehad. Een 5-tal meiden uit die gemeente hadden jongens uit Eist bjj Reenen afgehaald, om daarmede middag en avond door te brengen. Eenige Veenen- daalscbe jongens waren hierover zeer ontsticht en bleven hen, die van Eist kwamen, aanhoudend op allerlei wjjzen tergen. Eindeljjk geraakte men hand gemeen en het einde was, dat niet alleen verscheidene duchtig slaag kregen, waarbjj ook knuppels gebruikt werden, maar één eene gevaarljjke messnede aan den hals bekwam, een tweede een snede in den pols en eene meid bjjna een vinger werd afgesneden. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Ter Neuzen, 12 Oct. Gisteren avond omstreeks 9 uur brak een hevige brand uit in de hangar aan het station alhier. Het geheele jjzeren gebouw met den voorraad vlas, wol, mólasse, enz. is uitgebrand. Omstreeks half twee was men den brand in zooverre meester dat ééDe spuit voldoende werd geacht ter be waking der smeulende goederen. Voor omstreeks 2 jaar had een zelfde ongeval aldaar plaats en heeft men toen de nu bestaande jjzeren hangar opgetrokken. Oorzaak onbekend. Naar wjj vernemen zal de concertzaal van het „Grand Hotel'' op de duinen te Vlissingen vergroot worden, door bjjtrekking van een gedeelte van de corridors en logeerkamers, daarachter gelegen. Dit gedeelte zal nu ingerigt worden voor tooneelvoorstel- lingen en muziekuitvoeringen. Zoodra de onderhaudsche inschrjjvingen ingekomen en goedgekeurd zjjn, zal men dadeljjk aanvangen met het werk, dat zes weken daarna opgeleverd moet worden. De heer A. Bevin van het postkantoor te Yzen- dijke, behoort ouder degenen die eerlang naar de Transvaal zullen vertrekken, ten behoeve van den post- en telegraafdienst daar te lande. Met het leggen van den stoomtram in W. Zeeuwsch Vlaanderen beeft men in de laatste dagen weer groote vorderingen gemaakt. De rails liggen thans reeds tot voorbjj Oostburg. De bouw der woningen aan de Draai brug vordert sneleen 30-tal werklieden zijn daar bezig, welk aantal waarschynljjk nog verdubbeld zal worden. Velen vinden in dezen tjjd Lier werk, waar elders niets meer te verrigten valt. Zooals bekend is, weigerde Groede subsidie te schen ken. Thans vreest men algemeen, dat daardoor het gehucht Kruisdjjk, tot die gemeente behoorende, niet in het bezit eener aanlegplaats zal komen, zoodat het tramlustig publiek genoodzaakt zou zjjn, zich naar Schoondyke te begeven. Wel jammer voor Nieuw vliet, welke gemeente wel subsidie verleende en op deze wjjze eveneens ver van een station verwyderd zou zyn. Miclfielfcmvg-, 12 Oct. Naar wij vernemen, is aan den heer M. B. G. Hoogerwaard, prov. hoofd ingenieur van den waterstaat in Zeeland, door het Japansche gouvernement eene aanbieding gedaan om zich aan het hoofd van den Waterstaat aldaar te stellen. Genoemde heer is thans met de Japansche vertegen woordiging hier te lande over deze zaak in onder handeling. Borsele, 11 Oct. Uit een vergeljjkenden staat van het djjkgeschot in den calamiteuzeu polder Borselen over 75 jaren bljjkt, dat in 1811 de hoogste en in 1816 de laagste heffing plaats had. In 1811 bedroeg die 15,50 per gemet of 37,18'/2 per hectare, en in 1816 5,10 per gemet of f 12,237, P^r hectare. In 1814 daalde de heffing van 15 tot 7,15 per gemet. In 1835 bedroeg de heffing 17,32Va per hectare en bleef zoo ongeveer tot in 1865 toen zjj verhoogde tot/20,587s per hectare. In 1873 werd het 30,23 cn in 1875 f 32,13 om daarna te dalen tot 30,60 in 1884. Thans bedraagt zjj 26,30 per hectare. Kloetiuge, 11 Oct. Het is zeker wel zeldzaam dat tot op heden te Kloetinge nog geene huweljjksakte in het register voor 1886 ia ingeschreven. Sedert de invoering van den burgerlijken stand (1811) is zoo iets aldaar nog niet voorgekomen. W ollaartsdjjk, 12 Oct. Gisteren avond kwamen de leden der vereeniging „Landbouw en Veeteelt", op nieuw te zamen. Na de onderlinge verloting van een viertal voorwerpen, werd de vraag in de bus gevonden „Op welke wjjze zal men het voordeeligst maïs in maken ter beantwoording aangenomen door den voorzitter G. de Jager. Bjj het bespreken, hoe zich te gedragen om den overlaat te temperen van de sterke vermenigvuldiging der musschen, werd ten slotte het voorstel aangenomen, dat van wege de vereeniging voor elke musch of 2 musschen-pootjes, bjj den Secretaris ingeleverd, een hal ven cent zal uitgereikt worden. Ten opzigte van de teelt der suikerbieten werd eene levendige discussie gevoerd, waarvan de slotsom was, dat men, bjj eene circulaire, te verspreiden in Zuid en Noord-Beveland en Walcheren, de landbouwers zou uitnoodigen tot het sluiten van een bond, en daaria doeltreffende maatregelen vast te stellen, om de wille keurige handelwijze der fabrikanten te bestrijden. Een voorstel, hetwelk leiden moge tot bestendiging van den telefoondienst in de gemeente, vond algemeen bjjval. Ongemerkt was het, bjj zooveel gewigtige stof van bespreking, laat geworden, zoodat met nog eene kleine bjjdrage door den secretaris van der Baan, over de huismusch, de vergadering genoegelijk besloten werd. Yerseke, 12 Oct. In de Raadsvergadering van gisteravond deed de vroeger benoemde commissie tot het onderzoek der rekeniDg over 1885 en der begroo ting voor 1887, beide van het Algem. Armbest., verslag van hare bevinding. Zjj concludeerde tot goedkeuring der rekening in ontv. op 9756,597j, in uitgaaf op f 3453,81 */jgoed slot 6603,04 en der begrooting in ontvang en uitgaaf op 11855,24''/2. De Raad veree- nigde zich daarmede. Een verzoek van den onderwyzer A. M. Polderman om traktementsverhooging wegens het bekomen der hoofdonderwijzersakte werd met 4 tegen 2 st. verwor pen, niettegenstaande B. en W. een verhooging van J 25 hadden voorgesteld. Tot onderwjjzer met akte Fransch aan school 2 werd met alg- stemmen benoemd de heer A. J. van Noppen te Bergen op Zoom. Er werd besloten tot den aankoop eener brandspuit, welke minstens 650 L. per minuut verplaatst en een straal geeft van 40 M. lengte, bjj eene bediening door 16 of 18 man. Op de begrooting is daarvoor f 1200 uitgetrokken, welke som daarna met 200 werd ver hoogd. Er zal een wedstryd gehouden worden, waartoe eenige fabrikanten zich bereid hebben verklaard. Het voorstel van den Voorzitter om op de openbare scholen schoolgeld te heffen, werd met 4 tegen 2 st. verworpen. Er werd besloten tot converteering der 5°/0 en 4'/a °/o gemeenteschuld en eene schuld ad 4°/oi waartoe een aanbod pari was gedaan. De inschryving werd even wel voor allen opengesteld. Bjj de behandeling der begrooting werden de trak tementen van den Burg. en den Secr. van 500 tot 600 en die der Wethouders van 50 tot 60 verhoogd. Met het oog op de besloten inwendige verandering van het gemeentehuis was de post tot onderhoud van openbare gebouwen tot het hooge cjjfer van 450 geraamd. Onderhoud haven, anders slechts ƒ200, was omreden eener voorgenomen aanzienlyke verbetering op 1500 gebragt en werd om te voldoen aan een verzoek van een 40-tal BcbipperB om een paalhoofd bjj den ingang der haven aan te brengen, nog met 500 verhoogd. Er zal een brandput van 3 M. middellijn en 6 M. diepte worden aangelegd waartoe/300 wordt toegestaan. Verder werd besloten tot het bouwen van een brand spuithuis, begroot op 400 gld. Een gedeelte straat van S. Duinkerke tot J. C. Hieftje zal vernieuwd worden en van een riool voorzien. Dit werk is begroot op 6000, welke moeten geleend worden. By de behandeling der inkomsten werd besloten de gemeente-opcenten op het personeel van 25 tot 35 te vermeerderen. Ten slotte werd de geheele begrooting in ontvang en uitgaaf goedgekeurd op J 41388,OOVj. Goes, 11 Oct- De Najaarevergadering der vereeni ging van Burgemeesters en Secretarissen zal alhier gehouden worden op 28 October a.a. Behandeld zullen wordenlo. het rapport van het bestuur omtrent de mogelijkheid eener overeenkomst tusschen verschillende gemeenten nopens het verleenen van hulp bjj brand, 2o. rapport der commissie omtrent wenscheljjke wjjzi- gingen in de betrokken provinciale reglementen nopens het onderhoud van wegen en slooten. De overige punten der agenda zjjn van minder algemeen belang. In plaats van rnr. A. Kerdjjk, die daarin door ziekte verhinderd wordt, zal dr. H. Snyders uit Middel burg voor het departement der maatschappy tot Nut van 't Algemeen optreden. Het onderwerp zjjner lezing zal zijnNeêrlands verleden en heden op maat- scbappeljjk gebied. De lezing zal tegen betaling van 10 cent ook voor niet-leden toegankelijk zyn. In het afgeloopen kwartaal werd aan zieke leden der vereeniging „Eigen hulp" weder ƒ56 uitge keerd, terwjjl nog 30 goed slot overbleef, waardoor het voordeelig saldo klom tot f 548. Zeer langzaam is het ledental stijgende, dit bedraagt nu 67. Het mag vreemd genoemd worden dat nog zoo weinig werk lieden gebruik maken van het Ned. pensioenfonds voor werklieden. Het bestuur achtte het dan ook van zijn pligt de leden tot deelneming aan te Bporen. In onze gemeente zjjn thans 3 negentigjarigen, die zich in het bezit van al hun vermogens mogeu verheugen, doch die alle drie in behoeftige omstandig heden verkeeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1