ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5290. Donderdag 50 September 1886. i5sU' Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,80franco per post f 1,60. A.DVERTENTIËN van 13 regels 30 Cfcs., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Algemeen Overzicht. Terwyl bet oog zich naar alle kanten henen wendt, om, ware het mogelijk, hier of daar eens wat nieuws, wat belangrijks te vinden, is het aan alle kanten dood stroom, zoodat men bijna vragen zou of de komkom mertijd zich heeft verplaatst. Wy zullen er ons niet over beklagen, want hoe pleizierig het zijn moge, om van den eenen kant dit, van den anderen wat anders te booren, zij het ook zelfs dat minder welluidend klinkt, 't is toch maar beter dat er weinig te zeggen valt Al het harrewarren en twisten en elkander be strijden, dat zoo vaak scheering en inslag is, brengt de wereld niets verder en wel verre, dat wij zouden beweren, dat duurzame rust altijd het ware is, staat het toch vast, dat aanhoudende onrust geen goed kan aanbrengen. Men make hieruit echter niet op, dat wy alles thans couleur de rose zouden achten. Daarvoor woelt er te veel in het verborgen, dat vroeg of Iaat tot uitbarsting komen moet. In de verschillende landen van Europa smeult menige vonk, die door een enkelen politieken ademtocht tot een vuur kan worden aan geblazen en, indien wy niet wisten, dat alle Mogend heden voor het oogenblik den vrede verlangen eu er daartoe veel geplooid en gedragen wordt, dan meenen wy dat meer dan een casus belli ons weldra zou kunnen overtuigen, dat de fijnbeschaafde negentiende eeuw lang niet wars is van ruwe oorlogstooneelen. Hoe het met de JBulgaai-sclie quaestie zal afloopen, ziedaar eene vraag, die zich in vele anderen splitst. Zal Rusland even verbeten blijven tegen de Bulgaren en hunne wenschen? Zal Duitschland den Czaar blyven steunen? Zal Engeland zich neutraal houden En zoovelen meer, die met de naaste toekomst in het nauwste verband staan. Dat aller oogen daarbij naar Rusland gericht zijn laat zich begrypen, te meer omdat de berichten voortdurend de houding van deze Regeering als zeer dubbelzinnig voorstellen. Tot hier toe blyven de Bulgaren zeer zelfstandig en onder anderen bonden zy vol, dat er een rechterlijk onderzoek plaats hebben moet naar de gebeurtenissen, die aan leiding tot alle deze verwikkelingen gaven. De vrees, dat de Russen Bulgarije zullen komen bezetten, heeft er toe geleid om de hulp der Porte in te roepen, ten einde dat te verhinderenof echter de zieke man by machte zyn zal de lijdenden te hulp te komen, is minstens twijfelachtig. Sommigen meenen, dat de Russen met geld zullen komen en daarmede de Bulgaren tot volgzaamheid zullen stemmen, maar Rusland is niet zoo loyaal, om daarvan veel te verwachten. Ouder- tusschen wordt de keus van eenen anderen Vorst te Sofia voorbereid en nog altijd is veler meening, dat andermaal Alexander van Batten berg zal gekozen worden. Hoeveel sympathie deze persoonlijkheid, ten gevolge van den loop der zaken, ook in het buiten land gewekt heeft, kan onder anderen daaruit blyken, dat het gemeentebestuur van Londen hem het eereburgerschap heeft aangeboden. Ofschoon dit nu niet zooveel beteekent, doet het ons toch goed te bemerken, dat waar een tyraniek Vorst eenvoudig uit persoonlijke consideratiën een gevierd persoon ver stoot, helderdenkende gemeentebestuurders een bewys geven, dat zij eene dergelijke handelwijze afkeuren. Het Engelsche Parlement is Zaturdag gesloten, zeker niet omdat men vermoeid van den arbeid was. JDe Vorstelijke boodschap der Koningin, waarmede de sluiting geschiedde, hield niets bijzonders in en op voorname punten gaf zij slechts eene bloote opsomming van feiten, die by iedereen bekend zijn. Ten aanzien van Bulgarije liet de Vorstin verzekeren, dat Engeland geen inbreuk maken zal op hetgeen bij verdrag gewaar borgd is. 't Is te hopen en thans wel te denken, dat men zich ditmaal daaraan zal houden. Een der Ministers verklaarde dezer dagen, dat tegenwoordig Engelands stelling vast en sterk is, maar hij verzweeg, dat in den boezem der vereenigde Koningrijken een vuur smeult, dat wel eens spoedig uitbreken kou. Zeker is het dat de leren zeer teleurgesteld zijn, omdat het Parlement uiteenging zonder dat men iets zelfs maar van de plannen der Regeering vernam. Het is dan ook in Ierland alles behalve rustig en nu eenmaal daar het uitzicht op eene betere toekomst geopend is, laat men zich niet meer met halve maatregelen tevreden stellen. Wat ook de uitkomst moge zyn, zeker is het dat met de laatste korte Regeering van Gladstone eene nieuwe periode voor het verdrukte land geopend heeft. Terwijl zoo hier en daar politieke vraagstukken de aandacht boeien, zien wij niet voorbij, dat langzamer hand de vreeselyke Cholera zich door Europa uitbreidt en al meer verwoestingen aanricht. In Pruisen en in andere Staten is mea reeds met voorzorgsmaatregelen in de weer, en niet zonder reden. Te Festli kwamen op een dag 50 gevallen voor, waarvan 24 met doode- lijken afloop. En daar was het niet onder de smalle gemeente, maar in de kazerue, midden in de Stad. In Italië schijnt de ziekte in hevigheid af te nemen, maar toch blyft zij in zeer vele plaatsen heerschen. In Spanje heeft men gelukkig een opstand, die op het punt was uit te breken, weten te onderdrukken, omdat het plan door outijdigen y ver bekeud werd. De generaal Villacampa, die onder de hoofden gerekend wordt, is, evenals kapitein Gonzales, gevangen genomen. Het volk schijnt overigens zeer op de hand der Koningin te blyven, want toen zij dezer dagen in de hoofdstad terugkwam, werd zij met de meest mogelijke sympathie ontvangen. Aan de nieuwsbladen is verboden eenig bericht optenemen over de vervolgingen van wege het mislukte oproer en alle nieuws betreffende rust verstoringen moet door hen verzwegen worden. De Koning van Portugal heeft zyn pleizier- tochtje ten einde gebracht en is in zyn land terug gekeerd, zeer voldaan over den ontvangst, dien hij overal genoot. Nieuwstijdingen. @ngtlanl>. Een treurig ongeluk heeft plaats gehad in de steengroeven van Canrae, te Loch Fyne Side, in Schotland. Daar had men eene zeer groote hoeveelheid kruit byeengebragt, om een reusachtig brok graniet te laten springen. Vele belangstellenden waren met een stoom boot derwaarts gekomen, om de ontploffing bij te wonen, en een aantal van die bezoekers gingen aan land, om de holten te zien, waar men het kruit had gelegd. Maar door de gassen welke zich daar ontwik kelden, vielen velen bedwelmd neder. Zeven personen waren dadeljjk dood, vijftig werden bewusteloos weg gedragen, en van de laatstee zjjn reeds verscheidenen overleden. ©ostentrijft. De postadministratie in Oostenrijk heeft een nieuwigheid ingevoerdden zoogenaamden kaartbrief. Aan de briefkaart is nl. het nadeel verbonden, dat ieder lezen kan wat er op geschreven is, en daarom wordt er misschien niet zooveel gebruik van gemaakt als anders het geval zou zijn. De kaartbrieven, tbans in Oostenrijk ingevoerd, zyn zoo ingerigt, dat de inhoud geheim blyft, zonder dat het gemak verloren gaat, dat de briefkaart aan het publiek verschaft. De brief levert voor drie of vijf kreuzer een stuk fijn carton, waarop de tot schryven bestemde ruimte nog eens zoo groot is als op de briefkaart, en om den brief te sluiten behoeft men slechts de gegomde randen te bevochtigen. De ontvanger scheurt den doorboorden rand, enden brief is geopend. Een heer te Ween en is onlangs gestorven aan den steek van eene vlieg op zyn lip, waardoor bloedvergif tiging ontstaan was. Volgens de „Nord" bezat Vorst Alexander in Bulgarije onroerende goederen ter waarde van 2'/s millioen frs. ÉfeSjetliink. Amsterdam, 27 Sept. De drie luchtballons: „l'Hirondelle", „le Voltigeur" en „VEclaireur", van de Heeren L'boste, Joa. Mangot en Louis Mangot, zijn Zaterdagmiddag te 5 uren een uur na den tijd in den Parktuin opgestegen, ten aanschouwe van een talrijk publiek, in en buiten dien tuiD. Een passagier ging mede, de Heer Willem Rikbers, in een der ballons van de hh. Mangot. Het „lucht-eskader", dat een belangwekkend schouw spel opleverde, dreef weg in oostelijke rigting. Uit een der ballons werden een menigte roodkleurige boekjes gestrooid, zijnde een adres van een bekend heeren-modemagazijn in de Kal verstraat. In de „N. Gr. Ct." komt een verhaal voor van den Heer Bikkers, over zyn Zaturdag ondethomen luckfc- togt. Omtrent de daling, die in het oog vallend snel geschiedde, zegt hij „Wy daalden snel, welligt te snelEen zakje ballast werd uitgeworpenhet snelle dalen bleef echter aan houden. Nu behoefde ik geen snippers papier meer Ik zag duidelijk, dat onze vaart groot was. Nog een paar honderd meter en wij waren aangeland, maar goede God hoe.' Nog maar honderd meter Ik volgde Mapgot's voorbeeld om aan de touwen boveu ons te gaan hangen om zoo min mogelijk den schok te gevoelen. Op dit oogenblik was ik liever toeschou wer geweest, doch het bekende „onkruid" en „het niet vergaan daarvan" troostte my min of meer. Hevig sloeg de mand op de aarde, terwijl de ballon op onze hoofden drukte, waardoor ik het een korten tijd erg benaauwd kreeg zoowel figuurlijk als in werkelijken zin en mijn hoed op een „chapeau claque" begon te gelijken. Het anker, dat reeds vroeger afgelaten was, vond geen wederstand en de ballon sprong als het ware zijne laatste krachten inspannende de lucht in en zweefde weldra eenige meters boven hfet water van de Zuiderzee. Nog eens de klep op en we daalden terwijl ik mijn gordel omgespte in het zoute nat. Er was echter weinig gevaar by, daar visschers met booten aankwamen roeijen om ons de behulpzame hand te bieden." Weder is te Amsterdam in het Binnen-Gasthuis een slagtoffer der jongste ongeregeldheden overleden. Hel is zekere Bakker, wonende hoek Nieuwmarkt en Dijkstraat, die bij de opstootjes uit nieuwsgierigheid was gaan kijken en door een schot in den rug werd getroffen. Onder de passagiers van het stoomschip „Zaan dam", dat Zaterdag van Amsterdam naar New-York vertrok, bevond zich eene Duitsche dame van ruim 90 jaar. Zij begeeft zich naar hare beide zoons in Cali- fornie. Gesteund door vier personen werd zy aan boord gebragt. Naauwelyks heeft de zwaluw koers gezet naar zoeler luchtstreek, of de kampioenen op het gebied van yssport doen, met het oog op het naderend winter seizoen, weder van zich hooren. Volgens de „Ned. Sport" toch heeft Axel Paulsen onzen landgenoot B. Kingma per brief verzocht dezen winter naar Christiania te komen, ten einde daar tegen een zekeren heer Hagen te rjjden. Kingma is echter niet alleen een slimme hardrijder, maar ook een echte leuke Pries. Hij begreep dadelyk, dat men uit zyne komst geld wilde slaan, en dat Paulsen gaarne een maatstaf wilde bebben van de kracht van Hagen, zonder zelf tegen dezen te rijden. Zooals bekend is, heeft Hagen ver leden winter Quillfeld geslagen, nadat Quillfeld Paulsen geklopt had, door toevallige omstandigheden, zooals de laatste beweert. Kingma's antwoord luidt als volgt „Niettegenstaande uwe uitnoodiging vriendelijk is vind ik het onnoodigwy Friezen vinden u dezen winter te Hamburg, waar u uwe eer verdedigen moet. Indien de heer Hagen meê wil bomen en ook aan den wedstrijd deel nemen, zoo zal ons dit aangenaam zijn. Wil de heer Hagen niet naar Hamburg komen, laat hem dan vóór ons vertrek uit Noorwegen, te Christiania tegen u loopen over dezelfde afstanden. Den uitslag te Hamburg zal aantoonen of Hagen ons de baas zoude zjjn of niet. Adieu tot Hamburg. Doesfbui'g27 Sept. De van vroeger bekende socialist Leverman, uit Enschedé, alhier in garnizoen, die wegens socialistische handelingen ongeveer negen weken te Arnhem in voorarrest heeft gezeten, kwam vóór circa drie weken hier terug en bleef op vrije voeten. Eenigen fcpd daarna werd hij, ingevolge uit spraak van den krijgsraad, met acht dagen provoost gevangen gezet. Thans is hy ov ergeplaatst naar Willemstad. 's Gravenhage, 28 Sept. De règtbank be handelde gisteren ten aanhoore van een talryk pu bliek, vooral uit Leiderdorp herwaarts gekomen, de vervolging, ingesteld naar aanleiding der kerkeljjke troebelen aldaar tegen den predikant Vlug. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op 25 July te Leiderdorp met geweld de godsdienstoefening zou hebben belet, ter veryulling opgedragen aan den ringpredikant Wilde- boer, nadat ds. Vlug en zyne volgelingen zich van het synodaal verband hadden losgemaakt. De getuige Wildeboer gaf een omstandig verhaal van het gebeurde, maar kon niet constateeren dat zijn broeder het volk had opgezet of zich met geweld van den preekstoel meester gemaakt. De waarnemende burgemeester van Leiderdorp, de heer Permentier, hield zich overtuigd dat, had ds. Vlug ge volg" gegeven aan zyne waarschuwing om niet kerkwaarts te gaan, de woeste tooneelen achterwege zouden zyn gebleven. De meeste getuigen gaven inlichtingen over de houding van ds. Vlug. Hunne byna eenstemmige verklaringen, dat ds. Vlug de luidruchtige menigte buiten de kerk aanmaande geen psalmen te zingen, omdat hij haar daartoe binnen de kerk gelegenheid zou geven, werd door twee getuigen a décharge weersproken, die be vestigden, dat ds. Vlug de menigte tot kalmte aan maande en met geen geweld Daar den preekstoel drong. Daarentegen meenden zij inde houding van ds. Wildeboer iets uittartends te hebben gezien, en verklaarden daaruit de opgewondenheid des volks. Bekl. Vlug hield steeds vol niets te hebben gedaan tot verwekking van wanorde, ontkende het volk te bebben opgezet, en beweerde dat de kerkvoogdij hem den toegang tot den kansel en de kerk niet ontzegd had. De subst .-officier betoogde, dat bekl. den toeleg had getoond de godsdienstoefening te beletten en meester te worden van het terrein. Hy eischte 45 dagen ge vangenisstraf en 8 boete. Als verdediger van bekl. trad op de advocaat mr. C. A. Vailiant. Deze betoogde dat de beroering op 25 July in het kerkgebouw te Leiderdorp niet verwekt was door bekl., en dat de wanorde in elk geval de godsdienstoefening niet had belet. Hij wees er op, dat ds. Wildeboer niet was de gewilde man en door zijne zenuwachtige houding het zijne heeft bijgedragen tot het verwekken der opgewondenheid Ook de proclamatie van den burgemeester en de politiemaatregelen droegen daartoe bij. Hij ontkende dat de godsdienstoefening van 25 Julij eene geoorloofde was, omdat er niet werd gehouden eene godsdienstoefening, waarvoor het kerk gebouw was bestemd. Er stond geen wettigen predikant op den kansel, en de bescherming van dezen door de overheid was dus onwettig, evenzeer als de toelating van ds. Wildeboer in het gebouw. Hij concludeerde tot vryspraak en ontslag van regtsvervoïging. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op aan staanden Maandag. De Haagsche- correspondent van de „Zutph. Ct." schryft o. a. „Ondertusschen heeft Domela Nieuwenhuis tegen het door het provinciaal geregtshof gewezen arrest nog ■cassatie aangeteekend, zoodafc de zaak nu ook nog eens voor den Hoogen Raad zal behandeld worden. BoêlënB is er in elk geval af. Ben ik goed ingelicht, dan zou laatstgenoemde, gesteld al dat het Hof Domela Nieu wenhuis had vrijgesproken, omdat niet hij maar Boelens de schryver was, toch niet meer vervolgd hebben kunnen worden, om de eenvoudige reden dat reeds verjaring was ingetreden, toen hy zich als schryver bekend maakte!" De leeraar bij de Rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden dr. Zaaijer Az., bij de jongste algemeene verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal gekozen, verzocht dat hem met ingang van 1 Januarij 1887 een verloftractement zou worden toe gekend tot een bedrag van de helft zijner tegenwoordige bezoldiging en maakte van de beslissing omtrent zyn verzoek de aanvaarding van dat lidmaatschap afhankelijk. Lettende op de regeling, getroffen ten aanzien van ambtenaren, die het lidmaatschap van een der Kamers aanvaarden, heeft de Regering gemeend, voor zooveel van haar afhangt, tofc de inwilliging van het verzoek te moeten medewerken. Volgens „Het Vaderland", is het de bedoeling der regering aan de Commissie voor de Landbouw-enquête een blijvend karakter te geven, zoodat zy als een soort van „Raad van Landbouw" zal optreden. Domela Nieuwenhuis verklaart, dat „de regtspest over ons is losgebroken" en dat men in Domela Nieu wenhuis „een man veroordeeld heeft zooals onze tegenpartij met geen mogelijkheid er een zou kunnen aanwyzen." Die het weet moet het zeggen. Breda, 25 Sept. Werd reeds gezegd, dat hier het gerucht liep van een verlies van verscheidene duizenden guldens tengevolge van het commissariaat onderzoek naar den toestand der stedelijke bank van leening, thans noemt men reeds de volgende cijfers. Blykens de opgemaakte staten zou er beleend zijn voor een bedrag vau 72,000, terwyl de voorhanden zijnde goederen slechts eene waarde van J 25,000 zouden vertegenwoordigen, zoodat er een tekort van 47,000 zou zijn. Dit maakt zoo wat het bedrag uit, dat de hoofdelijke omslag jaarlijks opbrengt. Zyn deze cjjfers juist, dan volgt hieruit, dat een menigte posten als beleend moeten geboekt zyn, terwyl daarvoor echter geen panden aanwezig waren. Yerseke, 28 Sept. De tijd voor het aangeven van vaartuigen, die aan den zeilwedstrijd zullen deelne men, is verlengd tot 30 Sept. De loting zal denzelfden dag plaats hebben in het hotel van J. Harthoorn. Omstreeks 9 uur zal de wedstrijd een aanvang nemen. Na afloop zullen de prijzen uitgereikt worden in bovengenoemd hotel en niet in het café „De Schelde" zooals vroeger gemeld is. Als eene bijzonderheid kan gomeld worden, dat er by den heer W. van Oeveren Jr. aan de Bchuur nog een nest met jonge zwaluwen is. Goes, 28 Sept. Door menigeen is het afgekeurd, dat de gemeenteraad slechts tegen verhoogden prijs grond in erfpacht heeft willen afstaan aan iemand, die een aantal arbeiderswoningen wil bouwen, eu dat die ondernemer belast wordt met den aanleg van een riool tot afvoer van het keukenwater. Ons dunkt ten onregte. Wanneer door het bybouwen nieuwe buurten en straten ontstaan, kan van gemeentewege voor bestrating en verlichting worden gezorgd; is het nu zoo onbillyk dat de eigenaars der huizen iets meer voor den grond betalen, als het ware ter tegemoetkoming voor meer dere kosten. Maar ook om andere redenen is het eenigszins beperken van den aanbouw raadzaam. De nieuw gebouwde huisjes worden spoedig betrokken, maar daardoor komen andere in de stad leeg te staan, en deze bieden nu dikwyls een onderkomen aan armen uit naburige ge meenten, die dan 's winters weer ten laste komen van onze armbesturen. Een aantal personen toch vinden het gemakkelijker om schepen met kolen of steenen te lossen, dan op het veld te werken aan de kaai te Goes kunnen zij onder gunstige omstandigheden in vier dagen wel zooveel verdienen als in zes dagen op het veld. Maar die toevloed van werkkrachten is weer niet in het belang onzer eigene sjouwerlieden. Nog een ander bezwaar is er tegen den onbeperkten aanbouw van arbeiderswoningen: vermindering n. 1. van de kapitaals waarde der bestaande woningen en daarmede van het belastbaar inkomen der eigenaars. Nu moge het voor hem, die een zes- of achttal nieuwe woniogen bouwt, aangenaam zijn dat ze reeds verhuurd zyn „voor nog een steen op het terrein is aangebragt" voor anderen is het nadeelig, een nadeel, dat ten langen laatste ook het algemeen zal treffen. Wy meenen, dat het maken van eenige verzwarende bepalingen, ais het slechts tegen vry hoogen prijs in erfpacht uitgeven van den grond, niet onvoorwaardelijk moet afgekeurd worden. Het rooijen van aardappelen is in ons eiland in vollen gang. De opbrengst valt by velen niet mede; zij werden te vroeg in hun groei belemmerd. By som migen wordt slechte 25 mud per gemet uit den grond gehaald, en dit schijnt eene minder dan middelmatige opbrengst te zyn. De prjjzen zyn evenwel stijgende, men vroeg voor Zeeuwsche blaauwe aardappelen ƒ2,25 tot f 2,50 per mud. Evenals de eerste, was de tweede September-vee- markt zeer goed bezocht. Er bly kt uit dat de veestapel op Zuid-Beveland langzamerhand begint mee te tellen, en dat de landbouwers het zwaartepunt van hun bedrijf niet langer uitsluitend in den landbouw zoeken. Dat de boeren overtuigd zijn van de waarde van hun vee, blykt ook uit de prijzen, die bedongen werdenprijzen, die volgens de koopers te hoog waren om gemeend te kunnen zijn, maar waarvan dan toch weinig of niets afging. Ook de kooplui schijnen het Zuid-Bevelandsche vee te waardeeren, alhans te meenen dat hier wat goeds te bekomen iseen aantal vreemde kooplui waren op het marktplein aanwezig. Iloedelienskerke. Dat er in weerwil der lage pryzen, nog gekken zyn! bewijst de verpachting, de vorige week gehouden van een perceeltje bouwland in deze gemeente, hetwelk voor 89 cent per roede, I dat maar eventjes 117 per gemet is, van de hand ging, Tholeu. Maandag ging op de botermarkt het paard van den landbouwer A. Wagenmaker op hol. De zoon, die op de kar 2at en alle mogelijke moeite deed om het tot staan te kijgen, hetgeen hem echter niet gelukte, viel eerst van het bankje op den bode ca van de kar en aan het veer viel hij er af, doch bleef gelukkig ongedeerd. Het holde vervolgens een zeer steilen afrid af en kwam eindelijk, na de singel en een dijk overgeloopen te hebben, op zijn stal teregt. Zierikzee, 29 Sept. In de gisteren alhier ge houden vergadering van Hoofd-Ingelanden van het Waterschap Schouwen, is, na onderzoek der geloof - brieven, als zoodanig toegelaten de heer Chr. Groeneveld de Kater. Verder is bepaald, dat genoemde heer zitting zal hebben tot 1 Nov. a. s. en alzoo vóór dien tyd eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben. De rekening over 1885 sluit met een batig saldo van 29,884,457;, terwijl het Reservefonds op 15 Sept. U. bedroeg 109,082,88. Het Dykgeschot wordt verminderd met 30 Cts. per Hectare. Aan de Directie is voor 1887 wederom toegestaan een tydelijk crediet van f 10,000. Op een verzoek der gemeente Haamstede om de jaarlyksche toelage voor den door haar gemaakten Grintweg met 50 te verhoogen, wordt gunstig be schikt, en alzoo deze bepaald op f 150. Tofc lid der Commissie tot onderzoek der rekening en begrooting van dit Waterschap, wordtin plaats van den heer J. M. de Glopper, die aan de beurt van aftre ding was, benoemd de neer D. Hocke Dz. en als diens plaatevervanger de heer J. Hoogenboom Bz. Heden morgen werd' aan den dijk ten Westen van hét Havenhoofd (district Borrendamme) een dijkval ontdekt, die aanvankelijk 30 Meters, thans ruim 50 Meters lang isde nieuwe glooying van bazalt, die eerst dit jaar gelegd is, werd geheel weggeslagen. Door het hoog watergety is er op dit oogenblik (4 ure) nog weinig aan te doen, hoewel alle voorzorgsmaat regelen zijn genomen. De directie van het Water schap Schouwen, benevens eenaantal werkbazen en arbeiders zijn op het bedreigde punt aanwezig. Te 's Hertogenbosch is de gasprijs op 6 ct. per M3 gebragt. By Min Res. van den 25 Sept. jl. no. 18 (Pers.) zjjn met ingang van den 1 Nov. a. s. verplaatst de Heeren: J. de Vlieger, kommies 3e kl. van Zierikzee naar St. Maartensdjjk, W. Windhorst kommies 2e kl. van Terneuzen naar Zierikzee en L. C. Adriaanseu kommies 3e kl. van Rapenburg naar Cortgene. Den bewonderaars van het gezelschap van den heer Van Lier zal het zeker genoegen doen te vernemen dat de opvoering van „Blonde Els" door dit gezelschap te Aken zeer goed geslaagd is, zelfs zóó goed, dat de heer Van Lier voornemens is de onderscheidene af- deelingen van zijn gezelschap daar by afwisseling te doen optreden. Na elk bedrjjf werden de spelenden tweemaal terug geroepen. Men was te Aken uit over „die Hollander." Benoemd tot hoofd der bijzondere school te Zaamslag de heer D. de Rjjcke, onderwyzer te Amster dam, op een traktement van 800 met woning en tuin. Uit het wrak van de „Thomas Sorby", het Eu- gelsche stoomschip dat in 1876 nabij Brouwershaven strandde, zjjn 279 blokken tin bovengebragb. De voort durend hooge zee aldaar verhinderde met het werk nog meerderen voortgang te maken, en zal oorzaak zijn, dat het eerstdaags tot den volgenden zomer -ge staakt moet worden. Voor een paar dagen zwierf te Kampen in scha mele kleederen rond zekere J. J. W., gepasporteerd sergeant van het ode reg. inf., die den 20 April 18S5 met 75 gratificatie den dienst moest verlaten met gemis van het regter oog, welk ongeluk hij in doch niet door den dienst had gekregen. Dewijl hij in 1880 te Kampen zijne opleiding had genoten, besloot hij op zyn voetreis van Groningen naar Den Haag, die stad nog eens aan te doen. Hy schaamde zich echter over zjjne kleeding en durfde de kazerne bijna niet pas- seeren. Nadat hy een paar nachten in de open lucht en één nacht op het politie-bureau had doorgebragt, werd het bij de onderofficieren bekend, dat het een gewezen collega was. Uit medeljjden besloot men hem te helpen, waarna, met toestemming van den com mandant van het instructie-bataljon, eene collecte bij de onderofficieren, werd gehouden, welke ruim 19 opbragt, terwijl men hem tevens voorzag van een goed burger pak. Het jonge meisje te Baarn, dat volgens eisch van het O. M.f wegens het stelen van rozen naar een ver beterhuis moest worden opgzonden, is door de regtbank te Utrecht van alle regtsvervoïging ontslagen. Toen Woensdag de Ooatendener vischsloep „Aid a n°. 137" zich op de hoogte van de bank van Schouwen bevond, ontmoette zij eene Engelsche brik, die een loods vroeg. Drie man van de equipage der sloep bragten hunne boot in zee, ten einde een hunner als loods aan boord van de brik te brengen, maar vóór zjj het schip naderden, werd de boot door eene zware golf omgeslagen en de drie visschers waren genood zaakt zich aan de kiel vast te klampen. Toen de avond inviel, verloor de sloep n°. 127 hen uit het oog. Daar er slechte twee man en een jongen van 15 jaren aan boord der sloep achterbleven, werd het moegelijk haar te besturen, en door den N.O. wind voortgedreven, strandde zij op het eiland Walcheren tusschen Dom burg en Oostkapelle. Wat de andere matrozen betreft, die op de kiel der boot waren achtergebleven, deze werden opgenomen door een politievaartuig en naar Brouwershaven gebragt, vanwaar de consul hen naar huis terugzond. De sloep is Zondag met behulp van eene Antwerpsche sleepboot vlot gesleept en te Vlissingen binnengebragt. De Arr.-Regtbank te Amsterdam heeft by be schikking in raadkamer geweigerd de socialisten Van der Stadt en Fortuyn naar den proc.-gen. te verwijzen hunne zaak is slechts naar de correctioneele zitting der Regtbank verwezen tevens is hunne onmiddellijke invrijheidstelling gelast. De Officier van Justitie is van deze beslissing in verzet gekomen. Binnenkort zullen briefkaarten voor het buiten- landsch verkeer, van een zegelstempel van 5 ct. met nieuw opschrift, -worden uitgegeven. KERKNIEUWS. De pred. bij de Herv. gem. te Hoek (by Ter Neuzen) de heer J. F. Van Binsbergen, die 53 jaren lang als evangeliedienaar den kansel betrad, waarvan 32 jaren te Hoek, en nu met 1 October eervol emeritaat heeft verkregen, herdacht Zaturdag 11. zijn 53 jarigen evan geliedienst en hoopt op Zondag 3 October a. s. zijn afscheid te prediken. Bedankt voor het beroep naar IJzendoorn door ds. W. A. Mac Pherson, te West-Kapelle. Gemengde Berigten. Te Kl. wordt verteldHy kwam van Yerseke en ging voorbij de hofstede, 't Begon te schemeren. Het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1