ZIEIUKZEESCHE NIEÜWSBODE. No. 5286. Dingsdag 21 September 1886. 45sle Jaarg. HAAfflË BESPIEGELINGEN. TELEGRAM. "Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATÜRDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wjjlen Lucas Rotgans, schatrijk Amaterdamsch jonkmau, die tegen 't einde der 17e eeuw óp zijne buitenplaats Cromwijck, aan de Vecht, het einde aller dingen heeft afgewacht, kan een braafmensch geweest zjjn, maar hij moet en dit is zjjne tout als een voorlooper beschouwd worden onder de afschaffers van eene echt Nederlandsche feestweek. Hier wordt vol strekt niet beweerd, dat de dichter van de Boerekermis om zijn middelmatig talenten zijn grove voorstellingen van 't zinnelijkst feestgenot, als men dit woord te dezer plaatse wil toestaan, onze boosheid verdient;. Maar hij heeft den menschen de kermis tegen gemaakt en wellicht hebben zijne onooglijke besckrij vingen nog voor zjjn dood, in 1710, dezen en genen bekeerd van den last om kermis-houden en geoorloofd vermaak voor woorden van denzelfden zin te nemen. Ziedaar waarom we ons van den Cromwijckschen rijmer af wenden en zijne Boerekermis den dood der vergetelheid en des vervelens toekennen. Nu, het wordt waarlijk tjjd, dat er eens een woord ten nutte, althans ten behoud van 't kermisfeest in 't algemeen en van 't Haagsche in 't bijzonder wordt gesproken, want het gaat er waarlijk om, alsof de levenslust des volks, zelfs te 's Gravenhage geknot moet worden. Is niet in de Mei-maand van 'tjaar onzes Heeren 1886 voorden laatsten keer kermis gevierd in deze op blijmoedigheid zoo gestelde residentie tenzij (want er is nog ééne mogelijkheid op behoudenis voor de ter dood ver- wezene) tenzij het reusachtige adres der Haagsche burgerij aan den vroeden raad alsnog zijne kracht dadige uitwerking toone. Men wete n.l., dat vijftien duizend handteekeningen, even zoo vele smeekbeden voorstellende, immers van Haagsche burgers en burge ressen by den Raad zijn ingekomen tot herstel der Meische kermisdagen. Veel wordt verwacht van dit adres en deze handteekeningen; „wat men hoopt, gelooft men" immers, maar veel wordt ook gevreesd voor de mogelijkheid van herleving der reeds als gestorven afgeschreven feestweek. Er is grond voor die vreeze. Is niet een tegen-adres op touw gezet, ook met smeekbeden van menschen, die op hunne „ach terste beenen" zyn gaan staan om de vroomheid des volks en den „gezonden" levenslust, gelijk ze 't noemen, te redden. Erger nogia niet reeds van Zwitserland uit, door een onzer in dit land der vrijheid vertoevende raadsleden, een brief gezonden aan den Raad, brief van angst voor de mogelijkheid, dat de kermis zou worden herboren binnen ons ernstig stad huis Ergst van al nog, dat deze brief van een, naar wjj hartelijk hopen herstellend, raadslid want de heer van Breugel vertoeft wegens ziekte in Zwitserland al de gronden en grondregelen bevat, die billijker wijze tegen de kermis en vóór hare afschaffing door verstandige menschen kunnen worden opgeschreven. Yan billijker wijze gesproken, maar zou t ook niet billijk zijn eens eenige stem te hooreu, die der kermis eeu goed hart toedraagt Of is 't louter slakken- vooruitgang eene herinnering ten beste te geven uit den voortijd, die Op behoud dier feestdagen rekent? Op gevaar af, dat men ons aan zulke boosheid schuldig kent, halen wij twee getuigenissen aan, die op eenige achting rekenen en naast den zendbrief van Mr. van Breugel eene plaats vragen. Eerst het woord aan een tweetal jonge dames, tijdgenooten van den reeds ge- melden Lucas Rotgansook dames van aanzien en uit hare eerlijke overtuiging en haar onbedorven jong gemoed puttende. De lezers zullen zich herinneren, dat Mr. Jan de Witt, Raadpensionaris van Holland, in 1655 met de Amsterdamsche burgemeestersdochter Wendela Bicker, halve weeze van vaders zijde, in 't huwelijk trad. Als er geen bezwaar tegen is, vermelden wy, dat Mr. Jan de Witt gelukkig getrouwd was en daarom waarschijnlijk de beide zusters van Wendela reeds het volgende jaar tegen de Septembermaand te logeeren vroeg. Maar heusch, de meisjes konden niet, althans niet terstond, omdat zij ter kêrmisse moesten want (zij) der geen verzuimen, alzoo UEd. (dat is Mr. Jan de Witt) wel bekend is, dat wij zeer gaarne bij de vreugd zijn." Hebben wij door de laatste bijvoeging der dames Bicker haar argument vóór de kermisvreugde verzwakt Het is niet onmogelijk, maar welke andere reden voegt eigenlijk in deze quaestie dan alleen de zucht naar levensvreugde? Inderdaad was levensvreugde op ader- landschen bodem almede de drijfveer van dien anderen vriend der kermis, wel te verstaan, meer bepaaldelijk van de Haagsche kermis, die we nu wenschen te noemei'. De hoogheid van zyn naam waarborgt ons de belang stelling des lezers, zelfs des tegenstandera in de voor hoede. Want wy denken aan niemand minder dan aan onzen Stadhouder, Willem den Derden, die één jaar nadat hij den Engelschen Koningstroon was gaan beklimmen, in een vertrouwelijk gesprek met zijn Secretaris Constantin Huygens, Heer van Zeelhein, zekeren merkwaardigen wensch heeft geuit. Het was op Dingsdag den lOen Mei 1689, toen hij sprak: ,.Zeelhem, het is warm weer; het is nu Haeglische kermis. O, dat men nu soo, gelijck een vogel door de lucht, eens konde overvliegen l lek gaff er wel hondert dugsent gl. om." „En een weynich daer nae", zegt Huygens, sprak de Koning: Jae, ick gaff er wel twee honderd dugsent gl. om." Een en ander moge volstaan om te doen zien, dat „de kermis hoog stond aangeschreven, zelfs bij ernstige lieden", 3) zooals Prof R. Pruin het uitdrukt. En zullen nu andere ernstige lieden de hoog aangeschrevene voor _goed van de ljjst der menschelijke feestvreugde verwijderen Zal de Meimaand, die 't Voorhout ia 't groen kleedt, niet langer getuige zijn van den uit- bottendeu voorjaarslust der zonen en doehteren des Graven hage Waar moeten de 21 poffertjes- en wafel kramen henen, den tweeden Maandag in Mei? Waren er den laatsten keergeene 7 schiettenten, 4 mallemolens, 10 messenkramen en 2 paardenspellen, wel geteld? Moet dat alles nu maar een goed heenkomen zoeken, buiten de residentie om 't Meest te beklagen zijn dan nog onze Leidsche en Delftsche studenten, die, den ganschen langen winter en de eerste gure lentemaanden er nog bij in hunne studiecellen opgesloten, eerst in Mei wakker worden uit den slaap der wetenschap en voor wie 't inluiden der Haagsche kermis de klok der wedergeboorte tot de vreugde mag genoemd worden. Neen, neen, aan al de schoone droomen voor de feest week van de bloeimaand mag geen teleurstelling bereid worden. Voor menschen, die aan zwartgalligheid lijden kan zelfs de Ylaamsche schouwburgtent, die altijd voor „de Witte" eene plaats vindt, eene ergernis zynmaar on ze luchthartigheid brengt mee, dat we eens ééne week in 'tjaar hebben willen om te gaan lachen bjj Van Lier en te hooren „proesten en gieren" van 't lachen by Van Zuylen. Naar Zwitserland kan slechts de zeer kleine minderheid der Hagenaars henen trekken om het „feestgejoel" te ontklimmen tot op den top van den Regi Kulm, van waar men een zoo ruim en vrjj uitzicht heeft op de wereld der menschelijke dwaas Historische Studiën door Mr. D. Veegens, 2do deel, bladz. 120. Journaal van Constantijn Huygens, den zoon, 2L Oct. 1688 tot 2 Sept. 1696 late deel, bladz. 122; ook bladz. 268. Coenraet Droste, llcisheugehenis, uitgegeven door Prof. R, Fruin, 2de deel, bladz. 423. heiddat men zijne eigene ydelheid niet meer opmerkt. Maar geheel anders zounaar ik geloof, de toestand worden, indienalle tegenstanders van de kermistevens leden van den Haagschen gemeen teraad, konden besluiten in de tweede week van Sep tember naar Zierikzee te stoomen haast schreef ik sporen, maar 't moet stoomen blijven ten einde eens te zien hoe daar genoten wordt van de Havenpoort af tot aan de Balie toeen zoo voort. Van de eene bekentenis komt men tot de andere, en daarom zeg ik nog dit, dat ik den lezer van den Nieuwsbode belang stelling genoeg toeken in het toekomstig lot der Haagsche kermis om van hem instemming met mjjne verzuchtingen te verwachten. Want hij bedenke het, als hij de Haagsche kermis straffeloos laat veroordeelen, dat ik op myne beurt zeggen ga„handelt men aldus -met het groene hout, wat zal het dorre geschieden?" S. Nieuwstijdingen. @ngcl«nh. ILoiKÏeri, 17 Sept. Hedennamiddag werd in het Kanaal een Nederlandsch drankschip door een Britscheu tolkotter in beslag genomen en te Dover aangebragt. 18 Sept. Het gisteren te Dover aangebragte drank schip is de „Marie", van Dordrecht. Het gaf aan den eisoh van den Engelschen douane-kotter om stil te blijven liggen eerst gehoor, nadat de kotter twee schoten gelost had. Er werd eene groote hoeveelheid sigaren en spiritualiën aan boord gevonden. Sfcrlawïi. Te Galway is een escorte politie-agentendat 17 onwillige pachters naar de gevangenis overbragt, door de volksmenigte met steenworpen begroet. De politie deed daarop een aanval met de bajonet en wondde verscheidene personen, waaronder ook eene vrouw. Nadat het transport zich met moeite een weg gebaand had, deed het volk een aanval op de gevangenis, waarbij tal van glasruiten en lantaarns verbrijzeld werden. Ten slotte dreef een sterke politiemagt de oproerigen uiteen. Men vreest voor eene herhaling der wanordelijkheden. sEUberlttttïr. 's Gravenliage, 18 Sept. Minister Heemskerk heeft heden de buitengewone zitting der Staten-Gen. gesloten. In zijne sluitingsrede worden vermeld de volgende aangenomen wetten overeenkomst met België omtrent den aanleg der brug over de Maas bij Maaseyck het gewijzigd contract met de maatsch. „De Schelde"; de uitbreiding der regtbank te Amsterdam vereen voudiging van het gevangenis-stelsel en wegneming van gebreken in de regeling van den suikeraccijns. Met genoegen wordt herinnerd dat de Tweede Kamer met vernieuwden ijver de Grondwetsherziening ter hand nam om den verderen arbeid aan dat gewigtige werk in de volgende gewone zitting voor te bereiden De Eerste Kamer zal aanstaanden Dingsdag te elf ure eene vergadering houden. Een niet zeer brandschoon man, werd Vrjjdag op het Spui, in den Haag, op een zeldzaam voorko mende wijze, bijna zoo goed als ontnuchterd. Een boordevolle waterwagen, die echter niet sproeide, ging rakelings langs den Bacchusvriend toen een der wielen in een kuil teregt kwam, waardoor het voertuig dusdanig schokte, dat eene groote hoeveelheid water er uit vloog en juist op het hoofd plaste van den beschonkene. Eerst niet wetende, waar al die zegen van daan kwam, wendde hij zich eindelijk tot den voerman, die trouwens niets bespeurde, en zeidekan'je nou niet zien, stommeling, dat ik al gedronken heb Bergea-op-Zoom, 18 Sept. In de heden middag gehouden raadsvergadering is het ingezonden plan van aanleg voor een park met algemeene stem men goedgekeurd, en tot de uitvoering daarvan bij meerderheid van stemmen besloten. De kosten zijn ge raamd op 20,000. De oude «Onze lieve Vrouwenpoort," te Bergen- op-Zoom meestal gevangenpoort genoemd, waar sedert jaar en dag de gevangenen achter slot werden gebracht, zal thans na het huis van bewaring aldaar is op geheven uitsluitend als monument blijven bestaan. De aangewende pogingen, om het gebouw als een sta in den weg" te sloopen, hebben, voornamelijk door het krachtig optreden van den Burgemeester De Roock, geen gevolg gehad. "Vlissing-en, 18 Sept. Door sommige manschap pen van het alhier gevestigde algemeen depót van discipline (de zoogenaamde „klas") werd in den laatsten tijd een even eenvoudig als zeker werkend middel ge bezigd om binnen enkele dagen uit die strafkolonie en, na verloop van betrekkelyk korten tijd, ook uit den militairen dienst te worden verwijderd. Ziehier, op welke wjjze dit door hen werd aangelegd. Een soldaat, die het verblijf bij het depót waar hij wel is waar eene goede yerzorging en behandeling geniet, maar natuurlijk onder strenge tucht staat moede is, steelt, vóór het uitrukken der troep, een of ander klein equipementstuk van een zijner collega's en steekt dat bij zich. Komt hjj nu bij eene oefening buiten de stad, dan werpt hjj geweer en ransel van zich en zet het op een loopen. De patrouille, welke onmiddelljjk den deserteur wordt nagezonden, krijgt hem dan weldra in handen en voert hem terug naar de kazerne, waar hij, alvorens te worden in arrest gesteld, aan een visitatie wordt on derworpen. By die visitatie wordt dan natuurlijk het gestolen voorwerp gevonden, waarvan het gevolg is, dat de man voor den krijgsraad komt, veroordeeld wordt tot een paar jaar gevangenisstraf en na het ondergaan van deze uit den dienst wordt weggejaagd. Juist wat hij wenscht. Want pleegt hij insubor dinatie, zooals vroeger nogal eens gebeurde, dan bekomt bij 4 a 6 jaren detentie in de strafgevangenis, om ver volgens disciplinaire straf bjj het depot verder te onder gaan en daarna zijn tijd uit te dienen. Legt hij het daarentegen aan op de vooromschreven wijze, dan behoeft hij slechts voor twee jaren naar Leiden en is na dion tijd onmiddellijk een"'vrij man. Van dit middel moet tot dusverre reeds door een zestal van die brave landsverdedigers met goed gevolg gebruik gemaakt zijn, eu tenzij spoedig eene wjjziging plaats vinde in de bestaande straf bepalingen, is het wel te verwachten, dat hun voorbeeld door nog anderen zal worden nagevolgd. Mi<l<lclburg, 18 Sept. Op Dingsdag 28 Sept, a.s. zal door de Regtbank alhier worden behandeld de zaak tegen J. A. K. te Krabbendijke, beklaagd van manslag door onvoorzigtigheid. Hoe treurig de bekende zaak, waarbjj een jongmensch uit Middelburg als slagtoffer viel, voor den beklaagde reeds is, schynen er nog termen te zyn om hem straf- regterljjk te vervolgen. De milicien B. van het 3de regement infanterie te Middelburg, werd heden ouder gewapend geleidenaar 'r Hage overgebragt, om vóór den krijgsraad teregt te staan, wegens het bezigen van beleedigende uitdruk kingen omtrent den persoon des konings. Voor het Qëregtshof te 's Gravenhage zullen op 14 j October a.s. teregtstaan de personen van A. P. de M.i schipper te Sliedrecht, en A. de M. schipper te Yerseke, beiden beklaagd van het afdwingen door ge weld en dwang van de teekening van een geschrift, eed verbintenis medebrengende. In deze zaak zullen 8 getuigen worden gehoord. Middelburg, 18 Sept. Door de gemeente-politie alhier is gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen een sleper, die door zyn paard een last deed trekken, welke kennelyk zijn krachten te boven ging. Dit feit is, strafbaar gesteld bij art. 455 van het nieuwe wetboek van strafregt. De verbaliseerde was, alvorens hij werd bekeurd, gewaarschuwd dat hy in strijd handelde met de wet. Onlangs bestond hier het voornemen tot oprigting eener coöperatieve slagtery en zulks omdat de vleesch- prjjzen volstrekt geen gelijken tred houden met die van het levende vee, en men het overbodige luxe oordeelde om, ten koste van het algemeen, het vet mesten tot de slagers zelf uit te strekken. Tot heden is daaraan geen gevolg gegeven waarom niet Moet hier ook weer eerst den noodigen tijd overheen gaan De Heer Jeronimus verschatte den Middelburgers tegen billijken prijs brood; wie helpt ons op geljjke wijze aan vleesch Naar wij vernemen is het terrein van het voormalige gasthuis,, dat met zijn onooglijke afsluiting sedert eenige jaren de Langedelft ontsiert, thans verkocht en zullen daar spoedig een paar achoone gebouwen worden opgerigt. De vliegerwedstrijd is naar aller genoegen afge- loopen, jammer evenwel dat er geen muziek bij was. Die behoort nu eenmaal bij publieke feestvieringen en dank zij den yver van den Heer de Jong, misten we die anders nooit. Tot heden schynt het nog niet gelukt te zijn een nieuwen kapelmeester te vinden. Het is trouwens niet te verwonderen 's Avonds trokken de kinderen, die aan den wedstrijd hadden deelgenomen onder het zingen van nationale liederen door de stad. Door een spoorwegambtenaar is eenige dagen feleden by het havenstation te Vlissingen een krediet - rief voor 200 pd. st. gevonden, die zeker door een Wolfaartsdyk, 18 Sept. Donderdagnamiddag overleed hier een waardig ingezeten, de heer Willem van Strien Cz., die in zijne betrekking van lid en Voorzitter bij het Burgerlijk- of Algemeen-Armbestuur zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Nog slechts den ouderdom van 55 jaar bereikt hebbende, wordt zijn afsterven diep betreurd door zijne weduwe en haar talrijk kroost, maar inzonderheid ook door het gemeld Armbestuur, bjj hetwelk hy, door zijne kennis van zaken en zijne naauwgezette zorg voor een geregeld en ordelyk beheer, op voorbeeldige wyze getoond heeft, de regte man op de regte plaats te zijn. Goes, 18 Sept. Geheel onverwacht overleed gisteren te Breda in de volle kracht van het leven Jhr. Mr. de Marees van Swinderen. Als volontair op de gemeentelijke griffie in Goes gekomen, werd hij later gekozen tot lid van den raad, waarna zijne medeleden hem een bewijs van vertrouwen schonken door hem te kiezen tot wethouder. Bekend is het, dat hij door de eeds-weigering moest ophouden lid van den raad te zijn. Behalve een aantal andere zaken zullen de reorganisatie der meisjesschool en de regeling van den hoofdelyken omslag het aandenken aan den heer van Swinderen levendig houden. De overledene muntte uit door eene groote kennis van het administratief regt, waardoor hij dan ook een sieraad was van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op de Bevelanden, waarvan hij na zijn vertrek uit deze gemeente eere-lid werd verklaard. Gedurende eenigen tijd was de heer v. S. secretaris van Hoedekenskerke en later Burgemeester van Niese, Ovezande en Driewegen. Als weldoener der armen en ondersteuner van nuttige zaken had zich de heer Van Swinderen een goeden naam verworven. Zijne talrijke vrienden hier ter stede zullen zeker met leedwezen zijn verscheiden vernemen. Brutaal is het zeker, dat twee kerels eene kar vol afbraak opladen en wegvoeren zij namen zeker den schijn aan alsof zjj regthebbend of althans gemagtigd waren tot het weghalen, en volvoerden op brutale wyze den diefstal. Zeker geen kleinsteedse manier van stelen. Donderdag had men op straat het weinig ver kwikkende schouwspel van eene vechtparty tusschen twee broeders D. De vreeselijke verwenschingen en het wederzjjdsch toetakelen was nog aantrekkelijk genoeg om eene massa menschen op de been te houden en daaronder de meerderheid van het zwakke geslacht. Het spiritisme schijnt hier zijn toppunt bereikt te hebben en evenals alle andere menschelijke zaken achteruit te gaan. Wel worden er voor de aardigheid 8eancetjes gehouden, maar 't lukt nooit dat een der deelnemers in trans komt, en zoo gaat de aardigheid er langzamerhand af. Bovendien gaat de hoofdman onze femeente verlaten, en niet weinigen zyn er hier die et spiritisme en de spiritisten een goed plaatsje toe- wenschen op de Mookerhei. Het berigt als zou de directie der Goeeche boot „Admiraal de Ruiter" voornemens zyn gedeeltelijk te voorzien in den dienst ZierikzeeTer Neuzen, wordt tegengesproken. Ziei-iltzee, 21 Sept. Zaturdag jl. hielden de onderwijzers uit het arrondissement Zierikzee hunne gewone driemaandelijksche Vergadering in de zaal van den heer Kanaar, die mede werd bijgewoond door den Districts-School opziener, de heer Van Gorkum. De Voorzitter, mr. Schneiders v. Greiffenswerth, opende haar met eene toespraak, waarin hij de leden welkom heette en tevens den wensch uitdrukte, dat hun aantal in den loop der vergadering zou toenemen. De notulen, door den Secretaris gelezen en goedbe- vonden zijnde, worden gearresteerd. Verder deelt de boekbewaarder mede, dat de Litter. Fantasiën en Critieken van Busken Huet, 21 dln., door hem ontvangen en ter beschikking der ledën zijn gesteld De „Wonderen der Wetenschap"door Louis Figuier, een werk, oorspronkelijk bestemd voor de opgeheven zoogenaamde Oefenschool ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen, wordt op voorstel van den Voor zitter in de boekerij liefderijk opgenomen. De volgende vergadering wordt vastgesteld op Zatur dag 11 December. De heer v. d. Garde, leeraar in de Aardrijkskunde aan de Normaallessen 3e en 4e klasse, vraagt de aandacht der vergadering voor eenige kaarten van Java, waaronder zeer verdienstelijke, in de zomerva- cantie geteekend door kweekelingen uit genoemde klassen. Toen tot het behandelen van eenige opgegeven vraag- unten zou worden overgegaan, nam de Voorzitter et woord. Hij wen8chte dat de werkzaamheden voor deze ver gadering zouden worden gestaakt eh het overige van den tijd zou worden doorgebragtineen gezellig zaroenzijn. Het was toch de laatste vergadering, die hij presi deerde, daar zijn verzoek om eervol ontslag als arron- dissements-schoolopziener was toegestaan. Het deed hem leed een ambt neer te moeten leggen, dat hy bijna 19 jaren met de grootste liefde had bekleed, daar hij zulks èn in 't belang van het openbaar onderwijs èn van zichzelf wenschelljk achtte. Reeds bjj de invoering der nieuwe Wet op het Lager Onderwys van den 17 Augustus 1878,. was hij voornemens geweest ontslag te vragen, daar hij meende datdoor de uitvoering dier Wet zijn werkkring minder aangenaam zou worden. Op vereerend verzoek echter zag hij van dat voornemen afmaar nu de tijd der herbenoeming daar was, achtte hij het oogenblik gekomen zyn eervol ontslag aan te vragen. Spreker doorliep nog eens den tjjd, van 1867— 1886, dat hy eerst als Districts-Schoolopziener te Hulst en daarna als Arrondissements-Schoolopziener te Zie rikzee van af 1 Jan. 1874 in 't belang van het Openb. Onderwys werkzaam was. Veel had hij ondervonden, veel bijgewoond. Van het oude bestuur, waarin hjj in '74 zitting nam, was alleen de heer Bastmeijer, Secre taris, nog overvele oude kennissen waren afgetreden, en rondom zich zag hij vele jongere. Met een hartelijk woord dankt hij den heer Bast meijer voor de hulp hem verleend in 't vervullen zijner vaak zoo moeijelyke betrekking; den ouderen leden wenscht hij een voortdurend welzjjn, den jongeren, behalve dit, eene goede verdere carrière toe. Vervolgens betuigde spreker zijn' ambtsbroeder de heer Van Gorkum, Districts-Schoolopziener, zijnen opregten dank voor de vriendschappelijke bejegening van zijne zijde ondervonden en mogten hunne zienswijzen wel eens hebben uiteengeloopen, hy wenschte als vrienden te scheiden. De heer Van Gorkum antwoordde daarop met een warm woord van vriendschap. De heer Schneiders wees er nog op dat hy van de 65 vergaderingen, die onder zijn voorzitterschap waren gehouden, slechts eene had verzuimd, en dat nog wel om ongesteldheid. Hij spoorde de leden en vooral de jongere aan zjjn voorbeeld door eene getrouwe opkomst te volgen waaraan het in den laatsten tijd vaak had ontbroken. Spreker verzocht deze woorden, door hem gesproken, niet te beschouwen als eene afscheidsrede, maar alleen als een welwillend woord. Hjj stelt toch te veel belang in de onderwijzers om hen geheel te verlaten; hij neemt als schoolopziener afscheid, maar als vriend roept hij een „tot weerziens" toe. De overige tijd werd onder aangenamen kout door- gebragt; en men scheidde onder den indruk van het gewigtige dezer vergadering. Bij Min. Res. dd. 16 Sept. 1886 no. 6 (Pers.) is aan den heer W. Fermiekommies der le klasse bij de Administratie der Directe Belastingen enz. te St. Maartensdijk met ingang van den 1 November a.s. eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Zierikseee, 20 Sept. Alhier bragt de collecte voor de scholen met den bjjbel dit jaar 187,18'/j en in 1885 193,51 op. «De lijfstraf bestaat in het toebrengen van hoog stens 50 slagen op het achterdeel door middel van bullepees of rotting. Bjj de tenuitvoerlegging dier straf zijn de geneesheer en minstens drie leden van het col lege van regenten aanwezig." De verdere regeling van deze plechtigheid, die niet in Siam of Dahomey, maar voortaan in de straf gevangenis te Leeuwarden zal plaats vinden, is te vinden in de „Nederlandsche staatscourant" van Zaterdag 11 September niet van zestien- of zeventienhonderd maar van achttienhonderd zes-en-tachtig. De vrouw van A. Daamen, arbeider, wonende op het gehucht Hogerheide, onder Oosterhout, is van drie welgeschapen kinderen bevalen, na reeds achter eenvolgens drie tweelingen ter wereld te hebben ge- bragt. In eene gecombineerde vergadering van den kerke- raad der Hervormde gemeente en regenten over het nieuw gestichte diakoniehuis voor ouden van dagen en weezen te Terneuzen, zijn tegen de volgende maand benoemd tot vader en moeder in dit gesticht de heer A. Does en mej. A. de Klerk te Terneuzen. Door A. J. Belderók is cassatie aangeteekend van bet vonnis van het geregtshof te Amsterdam, waarbij hjj tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens het aanplakken van oproerige biljetten. Een passagier op den tram, die Donderdagavond van Sneek naar Bolsward vertrok, had bij het dorp IJsbrechtum de onvoorzigtigheidop het balkon staande, het hoofd buiten den waggon te houden, juist op een plek, waar de trein rakelings langs de boomen gaat. Het gevolg was, dat de man zoodanig met de boomen in aanraking kwam, dat hij onmiddelljjk een ljjk was. ®i3 Gravenhage, 20 September. De Vereenigde Zitting der Staten-Generaal is heden geopend door ZExc. de Minister van Binnenlandsche Zaken, met eene rede, waarin het volgende wordt medegedeeld De betrekkingen met alle Mogendheden zjjn van den meest vriendscbappelyken aard. De zee- en landmagt geven redenen tot tevredenheid. De druk waaronder vele takken van handelen nijver heid lijden, bleef niet zonder invloed op de opbrengst der geldmiddelen. Lettende op dit voorbijgaand verschjjnsel, is de financiëele toestand bevredigend, zoodat geene ver hooging van belastingen noodig is. De berigten omtrent den oogst luiden gunstig, terwjjl de gezondheid van den'veestapel zeer voldoende is. Verschillende oorzaken maken echter hetlandbouw- en veehoudersbedrijf, behoudens uizonderingen, minder winstgevend. De Regering is voornemens een onderzoek aan eene Koninklijke Commissie van deskundigen op te dragen, zoowel naar die oorzaken als naar hetgeen nader in het belang van den landbouw van Staatswege te doen ware. Voor zoover het van de Regering afhangt, hoopt zij zoo spoedig doenlijk de Grondwetsherziening in staat vau openbare behandeling te brengen, opdat de be slissing der Wetgevende Magt niet laat in deze zitting moge plaats hebben. De Staatsbegrooting bevat daarom zoo min mogelijk nieuwe onderwerpen. Aangekondigd wordeneene herziening der Notaris-wet, die op het regt van ver eeniging en vergadering en die op de Nederl. Bank. Spoedig zullen worden ingediend maatregelen tot afwering van schade, door het algemeen belang te ljjden bjj den stilstand der suikerondernemingen in Indië. In het noorden van Sumatra is voortdurend waak zaamheid noodigdoor volharding in de aangenomen gedragslijn wordt op goede gronden allengs verbetering van den toestand verwacht. Op Oosteljjk Sumatra beleeft de Europeesche landbouw een tjjdvak van bloei. Het Indische leger, dat even als de zeemagt, loffeljjk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1